Binnenland. 33E3 p~ir> A, T'F'.JXrOOIinATyT van T7l7~oer>"ie8aa,g 313 Sao^ptemlDear 1916 trokken. Ammunitie was er opgestapeld in een hoeveelheid, die men nog niet heeft gekend. De vijand had zich uitgerust tot een hoofdslag met zijn artillerie. Reeds sedert dagen werd er geschoten in liet wilde tempo, dat de moderne oorlog heeft ingevoerd. In den laatsten tijd heb ik ontelbare vijandelijke granaten zien in slaan, die echter eerst de inleiding vormen tot het trommelvuur in den niouwsten trant. Het woedde langs'het heele front van de Somme, maar het was steeds nog het begin, de zwakke ■inleiding tot hot wildste geschutvuur, dat de ■wereld ooit heeft gekend. Nog nooit zijn ergens in zoo groote menigte kanonnen opgehoopt als aan het front MaurepasCl cry. Honderden granatendepóte had hij aohtor zijn linie aan- gelegd, tot hij zijn kanonnen kon richten voor zijn offensief. Daarop probeerde hij iedere vierkante duim van de Duitsche linie om te ploegen. Eerst toen de loopgraven vernield waren, de armen van zijn artilleristen bijna niet meer meewilden en vele kanoifnen waren uitgeslo ten, wierp do vijand zijn infanterie vooruit. Zijn stormtroepen konden op de gunstigste plok 1500 meter vooruitkeken. Twee rookende, ver koolde dorpen konden zij innemen. Aan de tweede verdedigingslinie, waar de 'weg niet meer alleen over puin en lijken ging, stuitten i. zij af. Zij vondeneen verwoede ontvangst, die hun veel bloed kostte. Zij hadden, hun front recht gemaakt, de Duitsche punten die in hun stelling liepen afgesneden, en zagen zich weer ia het bezit van een paar vierkante kilometer van hun land, die tot een woestenij waren ge- worden. De' Duitsche linie is. nu bijna kaars recht, ROSLAWD. Van hoS Oostelijk oorlogsterrein. Hot Russische offensief. PETROGRAD. Zeven Duitsche aeropla nes vlogen over de streek van de spoorlijn Kovel-Rojistsje. De Russische aviateur kapitein Kazak of ging achtereenvolgens met twee toestellen een gevecht aan en dwong ze in- oostelijke richting weg te vliegen. Achter een der toestellen zag men een lan ge röokstreep. In de Woud-Karpathen namen de Russen in de gevechten van 31 Augustus tot en met 6 Sept. 15 officieren en 1889 manschappen gevangen, terwijl zij twee bergkanonnen, 26 mitrailleurs, veel geweren, granaten en patronen buitmaakten. BERLIJN. (Officieel.) Afgezien van herhaalde aanvallen der Russen op Beier- sc-he troepen bij Stara Tsjerwiszosje aan den Stochod is de toestand van de zee tot aan de Karpathen onveranderd. In de Karpatben zet de vijand zijn aan vallen voort. Ten westen van Sjipot heeft hij terrein gewonnen. Overigens is hij over al teruggeslagen. WEENEN.. (Officieel.) Front wem aartshertog Karl: Een aanval van den vijand op de O. II.-stellingen ten westen van het Cibo-dal werd afgeslagen. In Oost-Galicië is rust ingetreden. Overigens valt niets te berichten. Front van prins Leopold v. Beieren: Hier en daar eenigszins levendiger gevechtsactie. Aan den Beneden-Stochod liep ep vijan delijke aanval dood in artillerie-spervuur. ROEMéNlS Roomeensch jegerbericht. BÖECHAREST. Aan het noordelijk en noordwestelijk front wordt heftig gestreden in de dalen van de boven-Maros en de 'Aluta. De vijand trekt terug naar het westen. Ot> liet zuiderfront beschieten onze bat terijen Widin. Lóm. Palank a en Rahcva die ih vlammen staan. ■BÖECHAREST. Aan bet noordelijk en noordwestelijk front duren de hevige ge vechten in het Marosdal voort. Ten westen van Topmitza bezetten wij Csik Sereda. Onze troepen gaan voort met de vervolging van den vijand, die terugtrekt naar het .westen. Gasgevaar. Een oorlogscorrespondent in het Westen schrijft in de „Nordd. Allg. Eeit,": Hot eerste, wat wij na het betrekken van ons kwartier moeten doen is, naar de hospitaal- compagnie gaan en ons gasmaskers laten aanpassen. Daar wordt-nauwkeurig het oog op gehouden. Het gasmasker moet geheel passen, op den vorm van hoofd en gezioht en or mag geen gaatje m zijn zoo groot als een speldekop. want dit zou voldoende zijn om een doodelijke hoeveelheid van het vergiftige gas to laten bin nendringen. Past het masker als aangegoten, zoodat men er uitziet als een elurfdiêr, dan ■wordt men in de stinkkaraer gebracht en met een gas beblazen, dab tranen en hoesten ver wekt. Houdt men dab eenigen tijd uit zonder er iets van te merken, dan is het masker in orde. Aan do stinkkamer heeft men echter niet al te veel behoefte, want de vijand be schiet het kamp bijna voortdurend niet zijn gas. In den tuin achter het huis zijn alle plan- "ten door het gas gedood. Gras, struiken, hoo rnen *jjn geel aangeslagen en men ziet er geen froeü ii pr iet je meer. Doze .uitwerking hoeio het ransche gas vaak. Men ziet midden in de velden en tuinen de vlekken waar het gas neer gekomen is en ook den weg dien het uitstro mende gas genomen hoeft, door het van dag tot dag toenemende geelworde-n van allo plan ten. Het gas dringt voornamelijk door in diep- - ten van heb terrein. Punten,'waar wegen door eéh zinking van het terrein Ioopen. beschiet de vijand hy .voorkeur met zijn gas. Bij windstilte Eon tooneel uit den gewel- digdn strijd, die thans op verschillende fronton, maar vooral in het "Weston, wordt g03trocien. We zien hier oen gevocht t-usschen Engelschen en Duitschers aan het front ten noordon van do Somme. D3 Engelschen hobbon zich genesteld in een dorp, dat halt platgeschoten is, en dat de Duitschers door eon tegen aanval trachten te heroveren. In rlozeii strijd, zooals bijna overal, moest eerst- do artillerie optreden, en aan bet Wester front |moet zij een vreeselijke actie ontwikkelen. Vooral de Engelacho artillerie is ^buiten gewoon kraohtig en bijzonder goed voorzien van munitie. Maai- na het hevige geschut vuur, waarbij hoeren en zien vergaat, komt de infanterie in actie en dit zien wij hier op onze plaat. De Engelschen hebben een dorp vermeeaterd, de Duitschers trachten het te heroveren en een geduchte strijd van man tegen man zal wel volgen. Aam het zuidelijk front beschiet de vijand Giurgeyo. Onze vliegers wierpen bommen op de versterkte stellingen van Roestsjoek. Silistria .gevallen. BERLIJN. (Officieel.) Ten zuiden van Dorna Watra (Boekowina, a,an de Gouden Bistritz) liebben de Duitsche troepen contact gekregen met de Roemeensche, Siiistria is gevallen. De Roemenen en Russen hebben in de jongste gevechten zeer grooto verliezen ge leden. (Silistria ligt op den rechteroever van den hier 2i K.M.' breeden Donau in de Dobroedsja en was eeuwenlang een twist appel tusscben Turken en Wallacben. l'n 1595 werd de stad door de Turken in de asch. gelegd. In 1811 bood zij slechts vijf dagen weerstand aan de Russen. In den oorlog van 18281829 echter doorstond zij twee belegeringen en gaf zich eerst na zes maanden aan generaal Laugeron over. In f1854 werd Silistria opnieuw belegerd door de Russen, dezen moesten eebter onverrich ter zake aftrekken. In 1877 waren zij,ge lukkiger, de stad werd ml. na don wapen stilstand van 1878 door de Turken ont ruimd. Tot 1913 behoorde zij daarna tot Bulgarije, dat haar echter toen aan de Roemenen moest afstaan. Réd.) In de Dobroedsja. SOFIA. Aan den Donau-oever is het rus tig. alleen in de richting van Widin werden van den Roemeenschen oever eenige grana ten afgeschoten. Na de capitulatie van Toetrakan bescho ten de Roemenen de stad van den linker oever. In antwoprd daarop bombardeerde de Bulgaarsche artillerie Öltenita (tegen over Toetrakan aan de Roemeensche zijde van den Donau.) De opmarsch in de Dobroedsja wordt met groot succes voortgezet. Overal versla gen trekt de vijand terug. Den 6deu Sept. trachtte een Roemeen- sche divisie van de bezetting van Silistria den troepen te Toetrakan te hulp te ko men, zij werd echter door de Bulgaarsche troepen bij het dorp Sarsanlar (ongeveer 20 K.M. ten zuidoosten van Toetrakan) aangevallen, verklagen en genoodzaakt naar de-vesting terug te trekken. De Bul garen namen drie officieren en 130 man gevangen en maakten drie snelvuur-batte rijen, paarden en veel oorlogsmateriaal buit. Den 6den en 7den September ontwikkel den zich verbitterde gevechten in de buurt vau Dobrisj (Dobroedsja). Deze ein digden in den namiddag van den 7den met een volslagen nederlaag van den vijand, die het slagveld verliet, achtervolgd door Bul gaarsche troepen. Aan deze gevechten namen aan de zijde van den vijand deel: de 61ste Russische di visie, een Russisch-Servische divisie .en de 19de Roemeensche reserve-divisie. Aan de kust is het rustig. Den 5den Sept. beschoten twee vijande lijke torpedojagers Kavarua en Baltsjik, echter zonder belangrijke schade aan te richten. Zij werden door bommen, uit Duit sche hydroplanes geworpen, verdreven. De aeroplanes bombardeerden ook met succes Russische schepen in de haven van Constanza, pakhuizen, petroleumtanks en het-station aldaar en wierpen 200 bommen op de havens, depöts en kazernes te Man- galia. De verovering van Toartoekal. LONDEN, Wij vernemen van bevoegde Roemeensche zijde, dat dé operaties in het noorden een volkomen gunstig verloop heb ben. De berichten over cle actie in de Dobroed sja zijn sterk door dén vijand overdreven; kan het gas na uren nog onaangenaam zijn voor een doortrekkende kolonne. Daarom is het gevaarlijk gebied met waarschuwingsbor den afgezet en niemand dio iets te doen heeft achter het front aan do Somme, gaat zon dei- gasmasker naar buiten. De werking van het gas is zeer verschillend. Onlangs kwam do ka pitein van een divisie, waar ik toevallig was, uit de voorste stelling terug en vertelde zoo terloops onder het middageten, dat hij in een loopgraaf een lichten reuk van ga« waargeno men had, doch zoo'zwalc, dat hij er-niet aan gedacht had zijn gasmasker op te zetten. Nog aan tafel word hij onwel en eenige dagen lang heeft, hij zwaar ziok to bed gelegen. Daaren tegen hebben eenigo hospitaalsoldaten de vol gende ervaring opgedaan: Zij moesten gewon den. wier gasmaskers door granaatsplinters ge scheurd waren, door een gaszono dragen van eenigo honderden meters breedte. Zonder aar zelen deden deze opofferende helden hun hui- pel oozo gewonden lnin eigen gasmaskers aan en bonden zichzelf zakdoeken voor den neus, die zij (met- verlof gezegd) bevochtigd hadden met het eenige vocht dat hun in dezen nood ter beschikking stond. Do dappere mannen hebben geen nadeelcn ondervonden. Paarden worden reeds bij een lichte gaslucht ónrustig. Zij zien zich op hun eigenaardige manier t.o helpen, doordat, zij met hun hoef een gat in de aarde maken en do neusgaten daarin drukken. De vijand beschoot ons derp 'regelmatig, maar overdag alleen aan don eenen kant. •V Nachts echter schóót hij gasgranaten naar alle kanten. Daarom heeft ieder het gasmas ker ouder het hoofdoinde van zijn bed gelegd, wat geschiedde, is min of meer hetgeen ver wacht werd. Wat het aantal krijgsgevange nen betreft, dient erop gewezen te worden, dat er in bet betrokken, landsgedeelte niet zooveel Roemeensche troepen waren als de vijand zegt gevangen te hebben genomen. Volgens het Roemeensche oporatiéplaft werd altijd verwacht, dat de Dobroedsja hot operatietooneel zou worden; maar de Donau over te trekken is nog een heel andere zaak. Het loslaten van Toertoekai behoeft niet to verrassen; het is niet een zoo krachtig versterkte plaats als de Duitschers willen doen gelooven. Het is een kleine stad met ongeveer 8000 inwoners, en voorzien van aarden werken, maar zeer zeker is hot geen belangrijke vesting. De Russische opmarsch naar het zuiden zal niet alleen in de Dobroedsja invloed oefenen,' maar ook eert terugslag hebben op andere doelen van de Bulgaarsche operatie- lijnen en zal ernstig het Bulgaarsche offen sief in hot noorden afbreulc doen. In de Russische „Djen" schrijft Dimi- trief (waarschijnlijk de vroegere Bulgaar sche generaal Dimitrief): De verovering van Toertoekai kan van beslissende betee- kenis zijn en den geallieerden de tot dus verre verkregen voordeden doen verliezen. Roemenië is aan zijn zuidelijk front niet onkwetsbaar. De Donau is ongetwijfeld een ernstige natuurlijke hindernis, maar de for ceering van den overtocht kan alleen door zeer actieve verdediging worden verhin derd. De noodige werken daartoe bezit Roemenië niet. Wel-'bezit het een goede riviervloot', maar monitors kunnen de for ceering niet beletten. Bovendien is. het spoorwegnet langs do Donau zeer beperkt. In verband met de geringe diepte van het Roemeensche operatiegebied kan elke door breking van de Donaulinio de ernstigste strategische gevolgen hebben, vooral daar de Roemeensche hoofdstrijdkrachten in het noorden en westen zijn geconcentreerd. Elke bedreiging van Boecharest, dat de ba sis van den geheelen Russisch-Roemeen- sehen veldtocht is, zou het geheele veld tochtsplan met één slag vernietigen. Zendt Turkije ook troepen, dan is die bedreiging zeer zeker mogelijk Bommen op constanza. BERLIJN. (Officieel.) D'uitscho water vliegtuigen wierpen in den middag van 7 Sept. met goed succes bommen op do graan- pakhuizon, olietanks en het station van Constanza en op de in de haven liggende Russische oorlogsschepen Ondanks de hevige beschieting door den vijand keerden alle vliegtuigen onbescha digd terug. GRIEKENLAND. Op de Frarcschs iegatie gosohoten. ATHENE. Een troop nog onbekende schreeuwers heeft Zaterdagavond tijdens een conferentie van gezanten der Enten- t e op het gebouw van de Fransche legatio geschoten. Zaimis heeft den gezant Guillemin onmid dellijk zijn leedwezen over het gebeurde te kennen gegeven. Deze aanvaardde do be tuiging van leedwezen, maar verklaarde, dat daarmede bet incident nog niet afge- loopen 'was. ATHENE. De gezanten der E u- teute hebben een bezoek gebracht aan minister-president Zaimis en dezen de voorwaarden medegedeeld, onder welke het incident als gesioten zou worden beschouwd, en wel: lo. de bestraffing-van de verantwoordelijke daders, 2o. vervolging van de ambtenaren, die in gebreken zijn gebleven het incident te voorkomen en 3o. onmiddellijke ontbinding van alle afdcelin- gen van reservisten-bonden te Athene en in de provincie. Zaimis antwoordde dat de regeering het noodigo zou doen en desbetreffende bevelen uitvaardigen ATHENE. Minister-president Zaimis had Zondagmiddag oen langdurig onderhoud met den koning. Daarna werd een minister raad gehouden. Hoewel officieel niets is bekend gemaakt, zijn blijkbaar de eischen van do Entente vol komen ingewilligd. Met de sluiting van do reservistenvereenigingen is reeds des avonds eén begin gemaakt. EGYPTE. Bommen op E!m<jzar. LONDEN. De opperbevelhebber in Egypte bericht d.d. 8 Sept.: Drie Enge.l- sclie aeroplanes hebben wederom een aan val op Elmazar ged'aan en daar 20 hum men geworpen. Men zag, dat elf dezer de beoogde uitwerking hadden in de vijande lijke kampen. VERENIGDE ST&TEPi Dreigende grooto staking. NEW YORK. Er dreigt een staking uit te breken, bij welko 800,000 iod'en van vakvereenigingen betrokken zijn, tengevolge van liet mislukken der pogingen van de stakende trambeambten om het verkeer te ontwrichten. Gompcrs, presi dent van de American Federation of La bour" is op weg naar New-York om daar te beslissen over de quaestie van een sym pathie-staking met het doel de inwilliging van de eischen der tram-beambten af te dwingen. De beambten van nog twee tram lijnen hebben zich voor 'een staking ver klaard. OP ZEE. zoodat hij, als er gasalarm geslagc-n wordt, het in het donker kan vinden. Ook aan de bewoners van do verschillende plaatsen heeft men gasmaskers gegeven. Bij oen vrouwlt waar ik in kwartier lag, zag ik zo boven do. bedden van do kinderen hangen. Des niettemin zijn er onder do Fransche bevolking van do naburige.dorpen een reeks gasvergifti gingen voorgekomen. Mijn hospita vertelde mij, dat de menschen meestal geen begrip heb ben van het gevaar. Voor het inslaan van een granaat of voor een vliegerbom zijn zij bang en. zoeken zij dekking. Dat men echter op straat of zelfs op het vrije veld urenlang.nadat geen schot meer gevallen was, plotseling een leelijke lucht in den neus krijgt en daarvan later hevig ziek kap worden, daaraan willen do lui eerst gelooven, als zij slechte ervaringen hebben opgedaan; De vlucht eener journaliste boven de Noordzee. Een Amerikaansche journaliste, miss Jane Anderson, geeft in de Daily Chronicle" har© indrukken,bij een© vlucht in een En- gelsche vliegmachine over de Noordzee weer. ,11c ben do eerste vrouw, die toestemming hoeft gekregen om de hangars te zien, waarin de Engelsche groote .luchtvloot gehuisvest is en ik ben do eerste vrouw, dio een vlucht heeft gedaan in een dier Engelsch© zeevlieg tuigen, die in den oorlog en voor oorlogsdoel einden zijn gebouwd3 Do „Niobe" opgebracht. Hot Wolff-bureau meldt officieel uit Berlijn, dat op 7 Sept. het; Nederlandsche stoomschip ,,Niobo" van do Kon. Ncd. Stoomboot-Maat schappij met contrabando aan boord door dó Duitsche zeostrijdkrachten in do Noordzeo werd opgebracht. (Do „Niobe" is Donderdagmorgen om 2 uur uit IJimiiden naar Bordeaux vertrokken met stukgoederen. Waarschijnlijk is het schip dus naar Zeebruggo opgebracht, lied. Het opbrengen van de „Niobs". Kapitein 1\ Burghout en do bemanning van het stoomschip „Niobe" van do Kon. Ncd. Stoomboot-Mij., het schip, dat Donderdag dooi de Duitschers werd opgebracht, zijn te Am sterdam teruggekomen. Do kapitein deeldel omtrent de toedracht het vol.ge.nclo mede: Donderdagmiddag om 1 uur werd do „Niobe", die met oen lading stukgoederen op weg was van Amsterdam naar Bordeaux, in dó Noordzee even voorbij den Noovdhinder door een Duitscheu onderzeeër aangehouden, dio twee losse schoten voor den boeg loste, om het schip to waarschuwen dat bet stoppen moest. Er werd onmiddellijk gestopt, en daarop 6einde do onderzeeër, dat er iemand aan boord moest komen met de papieren. Do stuurman ging er met de papieren hoen en koerde met een prijsbemanning van don onderzeeër terug. Do papieren werden aan boord van den onderzeeër gehouden. Het Ne derlandsche schip werd naar Zeebruggo opge bracht, van waar do bemanning en de kapi tein met oen vrijgeleide naar do Nederland sche grens vertrok.- De „Niobe" zal voor een prijsgerecht ge bracht worden. Hot is eert' van de kleinste schepen dor maatschappij. Onder do lading stukgoederen bevond zich een belangrijke partij kaas, die,'naar men weet, relatieve con trabande is. De „Nio.be" voer in con rooi met een (Jwder schip der maatschappij, dat in ballast uitging, doch niet aangehouden werd. Op een mijn gelcopen. De' logger VI. 35 is den Waterweg binnenge komen met do bemanning van den logger VI. 65 van de reederij O. van Toor Hzn., welke in de Noordzee op een rajjn is geloopen en ge zonken. Ncorsch stoomschip getorpedeerd. Het Noorscbe stoomschip „Lindborg", in-den nacht van Zaterdag op Zondag van Rotterdam naar Londen vertrokken, is Zondagmorgen te 6 uur op 15 mijl west noordwest van het vuur schip Maas, door een Duitscheu onderzeeër tot zinken gébracht. De bemanning is in haar boo ten door deii onderzeeër naar het vuurschip gesleept en van daar door de loodsboot No. 11 te Hoek van Holland aan wal gebracht. Later werd ons gemeld: Do „Lindborg" vertrok. Zondagmorgen te 1.30 van Rotterdam naar Londen. Je acht uur kwam ton W.N.W. van het lichtschip cle onder zeeër „U. G" boven cn seinde dat de „Lind borg" moest stoppen en do papieren getoond worden. Nadat men naar den onderzeeër was geroeid en de papieren had overgegeven, kreeg men twee Duitschers mee met bommen, doch eerst ging dat tweetal op do koper.jacht cn nam lantarens, klokken, log en ook boter mee. De bommen ontplofdon niet cn de „XJ 6" moest wdor duiken omdat con Engelsche torpedojager aankwam. Die echter verdween weer, toen kwam do Duitscher weer boven en bracht nieuwe bommen aan; eerst haalden eenigen van do bemanning dor TT-boot zeildoeken en nieuw touwwerk van boord en lieten toen de bommen ontploffen. De lading bestond uit 'spek; margarine 'on fruit. Hot schip hoorde tehuis te Iiaugesugd, de gezagvoerder is J. Johanncsse. Schepc-n gezonken. LONDEN. Lloyds meldt het zinken van het Engolsehe stoomschip „Héathdene".- (Het stoomschip „Héatlidene", groot 3541 br. t-, was gebouwd in 1901 en behoorde aan de Dene Steamship Có. Ltd. to New- cestle. Red.) LONDEN. Naar Lloyds meldt is het Noonveegsche schip „IH-sj" gezonken. LONDEN. Lloyds meldt, dat het Engel sche s.s. „Hazelwood", dat als gezonken vermeld was, heden op de Humber aange komen is. LONDEN. Lloyds bericht: Het Noorsche stoomschip „Pronto" is gezonken. (Het stoomschip „Pronto", groot 1411 br. t., was gebouwd in 1910 en behoorde aan de Dampsk. Alct-ies Produce te Dram-' men. Réd.) In de Zwarte Zee. PETROGRAD. Den-7en September bom bardeerden Russische torpedobootcn de Bulgaarsche haven Baltsjik en boorden 21 schuiten in den grond, die door de Bulga ren 'met graanwerden geladen. Vijande lijke watervliegtuigen vielen de Russische torpedobootcn aan, maar zonder succes. Het relaas van de Karlsruhe", Het boek van kapitein Aust over de avon turen van den kruiser „.Karlsruhe" in dezen oorlog, is verschenen. Over hot zinken vap het schip geeft.hij do volgende bijzonderheden: Op 4 November 1914 lag do „Karlsruhe" 10,7 graad noorderbreedte en 55.25 gr. westerlengte in. den Atlantische Oceaan, toen zij- werd ge troffen door een onzichtbare, waarschijnlijk door een duikboot afgeschoten torpedo. Het schip brak in tweeën cn zonk onmiddellijk met velen der bemanning en den gezagvoerder. Do „Karlsruhe" werd op haar kruistochten verge zeld door tweo stoomschepen, de „Indrani" en de „Rio Negro", dio tot kolenschepen dien den. Deze ruilden velen van de bemanning. Het gelukto daarop aan de „Indrani" na groote moeilijkheden, Noorwegen te bereiken. Da „Rio Negro" wist eenigen tijd later een Duit sche haven binnen to vallen. v „.Langzaam, zacht en geleidelijk stegen wij \an do zee op. Wij stegen en stegen recht naar do grijze lucht. Ik zag de daken van het de pot; onder ons wegzakkendo strook zand grond word smaller, helderder en lichter. Reeds namen do daken der hangars en hunne groote geschilderde wanden nieuwe vormen aan. En weer werd ik getroffen door het'ver bazingwekkende feit, dat do mcnsch boven de aarde kan vliegen. „Wij waren nu op weg naar de open zee. Voor mij uit lag het water tot aan den grijzen horizont, waar een bank van lage wolken zeo en lucht scheen te vereenigen. Daar zag ik ook don rook van schepen op verren afstand- Ik weet liiet wat zij waren, maar wel dat «ij tot dat beeld beboórcteii. Zij maakten een ele ment uit in het groote cordon, dat Engeland gespannen heeft. „Dit is de Noordzee En ver daarboven, zoo hoog dat do lucht dichterbij leek dan het wa ter. zwenkten wij en vlogen wij thans in een wijde bocht naar bet land toe. „Ik keek voor mij uit en zag voor do eerste maal de haven, die achter het schiereiland lag waarboven wij vlogen. Het was een weidseh, heerlijk schouwspel, die watervlakte, mot aan1 iedere zi.jde een diep glooiend strand. En daar lag een vloot, van torpedojagers voor anker. „Wat lekoii zo klem „daar benoden die mooie schepen, die zooveel van het wezen van don oorlog in zich vereenigen. Wij daalden nu geleidelijk naar hen toe cn zij schenen ons te gemoet to, stijgen. Ik zag hunne lijnen zich scherp tegen het oppervlak der zeo afteeko- ;nen. „Eerst zag ik.de witte gedaante van het dek, H. IVi. de Koningin In Zeeland. H. M. do Koningin gaat deze week oen mili taire inspectie maken in Zeeland. Do Koningin zou Dinsdag tegen 11 uur te Middelburg worden verwacht. Dien middag wordt er ook een bezoek aan Westelijk Zeouwsch-Vla anderen gebracht. Woensdag ongeveer halltien komt H. M. to Ter Neuzen aan. Per auto gaat de Ko ningin dan verder een tooht, door Oostelijk Zeeuwsch-Ylaanderen maken, over Sluiskil naar Axel en Kuist, en over Zaamslng terug naar Ter Neuzen. Van daar gaat II. M. terug- naar Middelburg. („N. R. Cfc,") Do verdediging van tndië. (Officieel.) De in de laatste dagen uit. Nederlandsch-Indië ontvangen telegrafische berichten bevestigen de Eegeering in hare mee ning, dat db op 31 Augustus j.I. aldaar gehou den botoogingon als merkwaardige vórtoogen moeten worden beschouwd van do voortschrij dende ontwikkeling van do inlandsche maat schappij en van de wijziging in de verhoudin gen, zoowel tusschen de verschillende bevol kingsgroepen als tot bet Moederland. Diepen indruk maakten .de met groote vrij moedigheid gehouden, welsprekende redevoe ringen van verschillende inlandsche sprekers, waarónder verwanten van de zelfbesturen in de Vorstenlanden. Het bleek, dat in het behoud van het Ne- derlandsch gezag de beste waarborg wordt ge zien om do wenschon, die de inlandsche maat schappij koestert, in vervulling te doen gaan. Vertrouwen, in de toekomst en waardeering van het feit, dat zij gelegenheid- heeft gehad zich uit te spreken in een belangrijk vraag stuk als de verdediging van Indië, stemmen de inlaudscho bevolking gunstig voor de invoe ring eener militie. De voorgenomen zending van een viertal inlandsche afgevaardigden naar Nederland ter vertolking van de gevoe lens der grootste bevolkingsgroep inzake het yerdedi-gingsvraagstuk wekt in inlandsche krin gen groot? belangstelling. Do oud-Gouverneur- Goneraal Idenburg is door het comité uit-genoo- ifigd als raadsman van de afgej-aardigden in Nederland te willen optreden, en heeft zich daartoe bereid verklaard. Door den Minister van Koloniën is het vol gende telegram aan den Gouverneur-Generaal verzonden „Hare Majesteit dc Koningin en de Regee ring hebben met grooto -instemming en waar- doering kennis genomen van de gevoelens, tot uiting gekomen in de betoogingen, over geheel indië gehouden, en machtigde mij U te verzoe ken, dit kenbaar te maken aan Mr. II. s'Jacob, Président van het Comité „Indië Weerbaar" en aan don heer H. Kotner, President van de Vereèniging „Je Maintiendrai", te Medan, en openbaar to molton in do „Javascha Courant", dat Indiö's defensie ernstig ter harte is geno men en dat niets zal worden nagelatep, wat gedaan kan worden in het belang der veilig heid en der- bescherming van de kolonie. „Zij betreuren, dat de buitengewoon bezwa rende omstandigheden van hot oo'genblilt,. ver hinderen, meer te doen dan aanstonds de ver sterking dor lovende strijdkrachten ter hand te nemen, doch zullen zich niet onbetuigd 'la ten maatregelen te nomen in liet belang van de verdediging ter zee, zoo die al', en in zoo- Indlë Woecbsar. Onze berichtgever te Soerabaja seint d.d. 9 Sept.; Hub vertrek van de deputatie van „Indië Weerbaar" is uitgesteld tot Maart. De onrust in DjambS. Ouze correspondent te' Soerabaja seint ons d.d. 8 dezer: Gisteravond was er te Palembang eën.e paniek, zonder eenige reden, naar van offi- cieele zijde werd medegedeeld. Do noodige maatregelen werden getroffen. Ook in de Padangscho Bovenlanden doen zich teekenen van onrust voor. Aan de Regeering werd door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië ge seind, dat uit Moearo 'Tebo voorspoedige plaatselijke verrichtingen,' zonder verliezen onzerzijds, zijn gemeld en dat het nieuws uit de andere plaatsen onbelangrijk doch bevredigend was. Onze berichtgever seint d.d. 9 Sept. De njilitaire commandant van Moero Tebo seint Donderdag en Vrijdag sneuvelden 18 op standelingen en werden 21 hunner gevan gen genomen. Wij maakten vele wapenen buit. In een telegram van Donderdag j.I. meldt de resident van D.jambi dat de opstande lingen Woensdagavond gepoogd hebben een aanval te doen op Teleh Pancljang. Oim troepen zijn waarschijnlijk té Koto Baharoe aangekomen Zuid-Oost Borneo. De commandant van Pasir seinde dat ten Noorden van Lembakang in Boven Telakes een kampong door de kwaadwilligen was verbrand. Van de bevolking werd er een gedood en een gewond. Twee patrouilles zijn daarheen. Luitenant Ridderhof arresteerde 18 Juli in Ajar Andingoko, Ar.di.ug Edong en Adji Raden met 14 volgelingen. De buit. bestond uit twee geweren en blanke wapens. Qesn inuoec-faciliteifen meer. Reuter seint uit Londen: Officieel wordt medegedeeld dat tot nader order geen faciliteiten zullen worden ver leend voor den invoer in Nederland van biscuits, borstels, eieren, eierdooiers, eiwit, visch, olio, fruit, noten en pitten, gom, haar, honig, lucifers, pek, geconserveerde en in blikjes verpakte artikelen, zwavel, geestrijke dranken, specerijen, stijfsel, rub ber en balata, talk in poeder, teer, planten- vezels en gist. Rcodo Kruis. Vrijdag werd ten huizo van dr. Van Rooien to.Zaandam door jhr. B. W. F. van Riemsdijk namens Z. K. 11. Prins Hendrik het Kruis van Verdienste wegens hulpverleening gedurende den watersnood uitgereikt aan: dr. A. P. van Roojen; dr, J. M. Rebel, directéur van het noodhospitaaldr. H. W. .Scalongno, leider der tronspoi'tcolonnemevrouw Van Wessem— Lafcensteiu van Voorst; mevrouw Van dor Stadt Jentink; mevrouw Van der Goot; mevrouw Van Santen, directrice vam.ziekoninrichtingen do heeren Kroonenberg en Beunder, leden van transportcolonnes; dr. C. W. Vren'denborg to Koog a-, d. Zaan, commandant der transport- eolonno Koog/Zaandijk. Ten huizo van den heer J. D. Richards to Wonnerveer werd het Kruis uitgereikt aan dr. 1'. C. Korteweg, de artsen A. L, Schmidt en F. G. van Asperen, leiders eener noodzieken- inrichting, en aan dén heer J. D. Richards, die met do algemeene leiding en administratie was belast. De gewestelijke commissaris van het Neder landsche Rood Kruis dn do provincie .Noord- Holland, jhr. Van Riemsdijk, heeft Zaterdag namens Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlan den, voorzitter van 't Nederlandsche Roodo Kruis, ten huize van den secretaris van 't comi té van Purmerend, ds. F. ten Gate, 't kruis van verdienste uitgereikt aan: B. H.'Jürgens, voor zitter; F. ton Gate, secretaris; mevr'. A. C. JelgorsmaDo Goede, penningmees teres mevr. E. Wiebols—Meyer, mej. J. Brantjes, mej. C. Koning, dr. H. C.' Maats, dr. A.- van den Horn van den Bos, bestuursleden, en'aan zuster G. J. Beij'non, in verband met verleende hulp tijdens den watersnood. (Jok asvn do burgemeester van Edam, den heer 11. J. Calkoen, Ï6 bet Kruis uitgereikt. Brievenmalen. De directeur van het postkantoor te Am- tej'dam brengt ter kennis dat brievenmalen lullen worden verzonden naa-r Noderl, AVest- Indië, Madeira, Trinidad cn A'enezuela met het s s. Prins Fredorik Hendrik" van den Kon. AVost. Ind. Maildient. In de brievenmalen voor Venezuela wordt «sluitend opgenomen correspondentie op ver langen der afzenders, blijkende uit eeno aan- wijzing tot verzonding met genoemd stoom- ichip. De buslichting ten hoofdpostkantoi'e alhier is vastgesteld op 15 September 12 uur 's mid dags, terwijl aangeteekende stukken kunnen worden aangeboden tot 11 uur Is morgens. Met deze gelegenheid wordt tovcr.s pakket- post verzonden naar Nederl. West-Indië cn A'enezuela, waarvan do aanbieding kan ge schieden tot 14 September 9 uur 's avonds. Het zecposttarief is uitsluitend van toepas sing op dc stukken, bestemd voor Nederl. AVest- ïndië. Do eerstvolgende verzending van de post uit Nederland naar AVost-Imlië. langs den 'ocht-stiTokschen zeeweg, zal plaats l inden inet het 15 Sept. van Amsterdam na-ar Paramaribo vertrekkende stoomschip van de Kon. AVest- Judische Maildienst. („St.-Ct.) lafcen. een smal ovaal met een dikke zwarte stip in het midden yan het schip cn een donkere vlek aan den boeg, „Toen onderscheidde ilc in die middelste zwarte stip de sohoorstoenen. Zij geleken zoo van boven af drio gaten. Het dek bad uit wit karton' gemaakt kunnen zijn, netjes afgesne den met fijne teokoningeh erop, welke die vreemde geheimzinnigheden midscheeps aanga ven. De torpe'dojageres schenen niet op heb water to drijven, maar daarmede gelijk te lig gen. Zij waron slechts vorm en omtrek, maar schenen geen inhoud te hebben'en vaste licha men te zijn. „En steeds lager en lager cirkelden wij. Ik zag de dékken onder mij grooter worden, ilï zag op gelijke afstanden van elkander de zwar te kanonnen teere punten, .die boven het glanslooze water uitstaken en op do zee schenen te liggen." Spionpage in de lucht. Jn de „.Daily Maill" vertelt Hamilto» Tyfö de volgende geschiedenisjes omtrent de moeilijkheden en gevaren, waaraan de waarnemer in een kabelballon blootstaat. „Bij Verdun moest een waarnemer-officier gebruik, maken van zijn parachute, dio ieder van hen als hij opstijgt rocdeneemt. Zijn bal lon was losgebroken oh dreef naar de Duitsche linies toe. Hij moest vlug besluiten of hij wilde meedrijven en krijgsgevangen gemaakt worden Mutaties. Bij K. B. is benoemd bij heb wapen der artil- rie, bij' het 2e regiment vesting-artillerie, tot tweede luitenant, do cadet L. F, J. M a h 1- ïn e ij e r is met ingang van 16 September 1916 aan den majoor op non-activiteit F. G. de Bas, van het wapen dór cavalerie, ter zake van lichaamsgebreken eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend, onder toekenning van een pensioen van 1580 's jaars; is aan den landweerpliehtigen eerste-luitenant A. G. A. E v o r t s, van de artillerie der land weer, ter zake van ongeschiktheid voor de ver dere waarneming van den militairen dienst, wegens lichaamsgebreken, oen eervol ontslag uit den militairen 'dienst verleend; is tijdelijk benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen dor infanterie, ,tot reserve-kapitein, do gepensionneerdo rit meester J. do Koning h, van het leger in Nederlandsch-Lndië zijn benoemd, bij het wapen der cavalerie, tot luitenant-kolonel, de majoor jhr. W. H. J. van dePoll, van het 2o regiment huzaren; tot majoor de ritmeester jhr. H. F. van KinscbOit, adjudant van het 3e regiment huzaren en tot ritmeester, de eerste-luitenant J. B. van dor D u s s e n, van liet le regi ment huzaren is met ingang van 16 September 1916 aan den luitenant-kolonel P. A. A. O 1 r e, com mandant van het 1.5e regiment infanterie, op zijne aanvrage, ter zake van langdurigen dienst, ontslag uit den piilitairen dienst ver leend, onder toekenning van een pensioen van ƒ2300 's jaars; zijn motv ingang-van 16 September 1916 be noemd en aangesteld, bij he«b wapen der in fanterie, tot commandant van het 15o regi ment, de. luitenant-kolonel jhr. A. F. K. Graswinckel, van den staf van het wa pen, toegevoegd n«r> den inspecteur van heb wapentob majoor bij het 7e regiment de kapitein T. Bookholt, adjudnoit van cle AHe brigadetot kapitein, do eerste-luitenant AV. J. Meijnema, van hot 5o regiment. Bij K. B. zijn benoemd bij het rosorve-per- soncel dor landmacht, tob rosorve-twoede-lui- tenant hij hun tegenwoordig korps: a. bij het .wapen der infanterie, de vaandrigs H. P. L. of dat hij zich aan zijn parachute zou toever trouwen. TTij koek eens op zijn hoogtemeter. Die wees 2CÜÖ meter «an. Desondanks besloot hij het te .wagen. Hij greep de parachute en sprong over den rand van do mand. Eerst viel hjj verscheidene meters als een steen, inaar toen opende de parachute zich en hij gleed zachtjes neer te midden van zijn eigen landgenooten. Maar denk eens aan den moed, die noodig is om zulk een besluit te Zekere Duitsche batterij veroorzaakte den Franeehen groote moeilijkheden en do waarne mers konden die' niet ontdekken. A^erschillen- den hadden het al geprobeerd. Mot de beste verrekijkers hadden zij het landschap afge zocht. Ten slotte ontdekte echter een van hen, dat een groepje roodaohtig uitziende hoornen iedc- ren dag rooder werd. Dat konden geen levende boomen zijn. Dennen warden eerst rood als zij sterven. Die boomen waren dus uitgegraven en daar neergezet om iets te verbergen. Was het misschien de batterij. De waarnemer seinde naar boneden, dat er eenigo 15 cm. granaten op. die roode boomen afgevuurd moesten worden. Toen was het ge heim spoedig opgelost. De batterij stond toen ongedekt. Twee kanonnen werden stuk ge- schoton en de overige haalde de vijand over haast weg".

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2