Mwser. Ttreürhiet, Ssldatencourant INS LEGEO'-REEPEN.j de Adverteerders km COHIEBEH dar CANTINES! Laatste Berichten. KOOPT II JE FUT, Rechtzaken. Gemengd Nieuws. Privaatles 25 cent. fglf 8 September HANDPEREN 7. J. A. v. d. BURG, Bekwam® Blikslagers NederSandsche Militaire Cantines. Leest de in de reepen verpakte Reclame-biljetten. Richt Uwe aanvragen voor THEE tot de firma LOUIS DOBBELMANN Ltd. Rotterdam. 33H5 SOIiDATENCOIJRANT Woensaag G September 1ÏJ X <L5 De Boulevard, (Van sergt, Rijmelaar), jWo liapoa eens op den Boulevard In do stad van Michiol de Ruyter, Ai, wat eon dyukto was liet daar, Men laehto en duvvdo en drone; elkaar, Onze tcenen liepen veel gevaar, In de stad van Midi. de Ruyter. We liepen eons op don Boulevard In de stad van Miekiel de Ruyter, We zochten eon meisjo voor den lol, Nu, meisjes daarvan was het vol, Die wendden en koorden golijk een tol, In de stad van Mich, de Ruyter. We liepen eons op den Boulevard In do stad van Mich, do Ruyter, Daar kwamen vier meisjes aangetreon, Wij waren niet tweeën en tooli alleen, De dames, die waren genegen zoo 't scheen, In de stad van Mich, de Ruyter. W© liepen oen3 op den Boulevard In de stad van Mieh. da Rujtcr, Vriend Eduard hield de dames aan, Wo hieven daar eclit gezellig staan, Maar tweo zijn er toen gauw heengegaan, In do stad van Mich, de Ruyter. We liepen eens op den Boulevard In do stad van Mich, do Ruyter; Twee dames op den Boulevard En tweo heeroii, toen was het zaakje Maar, Zoo'n stelletje hoort zoo bij elkaar, In de stad van Mieh. do Ruyter. We liepen eens op den Boulevard In do stad van Mich, d^ Ruyter; Ik luid ccn meisjo aan mijn zij, Dat was voorwaar net iels voor my, Hot was bij 't opkomen van 't getij, In de stad van Mich, de Ruyter. Wij liepen eens op den boulevard 'In do stad van Mich, de Ruyter Maar wc zaten gauw in een strand-hotel,v Mot z'n wieren natuurlijk, dat snap je wel. Do drommel, wat draaide do tijd toen snel, In de stad van Mieh. de Ruyter. We gingen toon van den Boulevard, ln de stad van Mich, de Ruyter; We hebben do dames naar huis gebracht, Maar al spoedig daarna weer opgewacht, Onze kennismaking bleef van kracht; %3n de stad van Mich, de Ruyter. 'k Denk vaak nog terug aan den Boulevard ■In do stad van Mich, de Ruyter; Als 'k in een. paar donkere kijkers staar, En w© zitten zoo knusjes hij elkaar, Dan zegen ik den Boulevard In de stad van Mich, de Ruyter, .Ik groet u, gij stad aan 't Noordzee strand, Gij atad van Mieh. de Ruyter; Waar of in dit leven mijn wegen ook gaan, Ik zal aan het meisje steeds denken voortaan, Waarmee 'k ééns op den Boulevard heb gestaan In de stad van Mich, de Ruyter. RIJMELAAR. Sergt. 2. VII. 25 Reg. Inf. Troepen in Zeeland. Op de ..pof". (Van mil. J. Knijff.) 'Jan Vlug is landstormplïclitig, En wou eons met verlof, Want zijn vrouwtjeliof was jarig, En hij gaat eens op de „por". Hij haalt zijn staalros „Hima", En peddelt hu met spoed, Want thuis daar wacht zijn engel, Zoo schoon, zoo rein en goed. 'fc Is dertig kilometer Naar 't dorp, waar 't vrouwtje woont, Maar dat is Jan hetzelfde, Hij weet, hij wordt beloond. Dus trappen, nog ©ens trappen, Hij komt nu aan den bocht, Waar hij zijn huis ziet liggen. Het einddoel van zijn tocht. Met 'n glimlach op de lippen En 't kepi in don nek, Gluurt hij eens door de vensters, Van 't. kleine slaapvertrek. 't Gordijn is opgetrokken En 'fc nachtlicht brandt ook niet. Jan roept: Hallo! hier ben ik, Waar hen jij, lieve GrieiP Doch geen zachte klanken Uit lieven vrouwenmond Beantwoorden zijn vragen. Zijn vrouw Hij haar niet vond. Zij wa-s precies, als manlief. Ook stilletjes weggegaan. Jap rijdt terug, doch d'auderen morgen Toen 'ving de lieve herrie aan. De „weeksergeant", zijn beste makker, Had i avonds Jan absent gemeld; De korporaal der wacht, eilieve, Had 'n fijn rapportje opgesteld. De kapitein, 't rapportje ziende, Draaide even aan zijn langen snor, En kwam al vlug tot de conclusie: Jan Vlug, acht dagen in de nor. Nu zit Jan in de nor te peinzen En grient zoo stiekum voor zich heen; Klats, wordt de celdeur opengeworpen En op de drempel Griet verscheen; Zijn mollig vrouwtje, d'oog' vol tranen Stond voor hem, zocht hem reeds lang. Die twéé. zij poften" later nooit weer. Ze waren beiden even hang. J. KNIJFF, 2 B. 2 C. Zomertafereeien. (Van mil. kan. H. v. d. Genugten.) Hoera! de zomer is er weer, Een ieder is verblijd! Zacht kabb'len de gokjes van het meer, Het is nu een heerlijke tijd. zefir suist zachtkens door de bpomon, ógels weergalmen nu hun lied schoonheid der natuur is weergekomen, \t is 'werk van God, al wat ge nu ziet. iatluikende knoppen, riekende bloemen, .wakende kikkers in den plas, 'oort gij niet de bijen zoemen? o Piepen der krekels in 't gras? Iet beekje murmelt, rustig, zacht, En kronkelt zich een baan i/angs boomen, heesters in volle pracht; Ia het is, of nü de geheel© natuur ons tegenlacht. H. v. d. GENUGTEN, Mil. kan. 2-HI-3 R. Vest,-Art. Een liedje. (Van mil. korp. Marteijn.) Wijze: Oranje, hoezee! Nu ik op niets mijn zinnen stel, hoezee Nu gaat het me in de wereld wel, hoezee 1 En wie mijn kameraad wil zijn. Hij trekk' met mij dezelfde lijp. Zing mee en drink mijn wijn (bis). Ik stelde zin op geld en goed, hoezee Daardoor verloor ik vreugde en moed, o wee Het geld ging spoedig aan den kant, Al wat ik had in mijne hasd. Het gleed er door als zand (bis). Op meisjes stelde ik toen mijn hart, hoezeel Dit echter baarde mij veel smart, o wee, Dc-ez ging uit valschheid op den loop, Die stilletjes naar een ander sloop, Wat ik zocht, was niet te koop (bis), 'k Doortrok toen vreemde landen 't meest, lioozee Weg was mijn vadcrlandsche geest, o wee! 'kWerd nergens naar mijn smaak gehecht, De kost was vreemd, liet bed was slecht, Geen mensoh verstond mij recht (bis). Toen stelde ik prijs op room en eer, hoezee! En zietsteeds had een ander meer, o wee En wat ilc ook maar mocht bestaan, De menschen zagen scheel mij aan, word uiy recht gedaan .(dié). Ik zocht toen in dén krijg genot, hoezee 1 En menige.zege werd mijn lot, hoezoo! l'n 's vijands land zette Ik mijn. scln-êen. Maar vrienden vond ik er niet één, En ik verloor een been! (bis) Nu ik op niets mijn zinnen stel, hoezee! Nu gaat het mo in de wereld wel, hoezee! Mijn zang is uit, mijn flesch is loeg, Komt, pakt de glazen, nog één veeg, Het laatsto glas moot leeg(bis) P. MAllTEIJN, Mil. korp. 4. III. 14 R. I. 3 Div. Veldleger. Het plaatsja dat wij nooit vergeten. (Van mil. J. P.) Waar blijft toch de goede tijd? Wij, lagen verheugd en verblijd in het dorpje Hcillo gcheeten, Daar bobben wij zeven maanden gesleten. 1-let waren goeclo kwartieren, En goed voor den soldaat om te passagieren. Do pap liet zich ook wel smaken, Das is wat voor do soldaten. En hoer Bonte niet te vergeten, Daar hebben wij voel appeltjes gegeten, Maar opeens kwain het bericht van 't bureau, Jongens, liet gaat niet langer zoo, Want jullie zoudt het oofeneu verleeren, Nu, daar xnag het niet aan mankeeren, Zoo zijn wij dan uit Heille heengegaan, Om naar Bergen op Zoom te gaan. Maar dat zullen wij wél weten, Heille zullên wij nooit vergeten. J. P., milicien. Bergen op Zoom. Krijgsraad. De krijgsraad to 's-Gravenhage veroordeelde. J. de O., landstorm-infanterist, afkomstig uit Amsterdam, ter zake van diefstal van een werkjas uit een cliambree in het 'barakken kamp „Entos" aldaar on lo desertie tot 5 maanden militaire gevangenisstraf en 2 maan den militaire detentie, in te gaan 24 Juni. C. J. S., landstorm-infanterist, afkomstig uit Den Haag, ter zake van het dreigen met woorden en gebaren van zijn meerdere in rang tot 4 maanden militaire detentie, in te gaan 24 Juni. F. IV. S., grenadier, afkomstig uit Den Haag, ter zake van desertie na 3e desertie tot 8 maanden militaire gevangenisstraf, in te gaan 1 Juli, met ontzegging van het recht om te dienen voor den tijd van 5 jaren. Allen hebben tegen hun veroordeeling appèl aangeteekend bij hot hoog militair gerechts hof. Namens den advocaat-fiscaal bij Hr. Ms. Land- en Zeemacht heeft de auditeur-militair bij den Krijgsraad te '6-Gravenhage appèl aan geteekend tegen het vonnis van den Krijgs raad, waarhij H. J. L., landweer-korporaal der infanterie, afkomstig uit Gouda, werd veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf, wegens poging tot verboden uitvoer van margarine en spek, met verbeurdverklaring van die goederen. De Krijgsraad veroordeelde verder den milicien-sergeant S. T. der infanterie, af komstig uit Laren, ter zake van bet- plegen van ontucht, tot 1 maand gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om to dienen voor den tifd van 5 jaren. Laten ontsnappen. De krijgsraad te Arnhem heeft den reserve- le-luitenant H. van het 5e bataljon landweer infanterie veroordeeld tot 25 boete of 5 dagen hechtenis, omdat hij op 29 Maart, toen hij als officier van da wacht belast was met de bewaking van het Militair Hospitaal te Utrecht, den Framsclien luitenant-aviateur d'Humiores door zijn schuld heeft laten ontsnappen. Zoo als men zich zal berkmeren, wist deze geïn terneerde officier des avonds, even nadat hij zijn eerewoord liad teruggenomen, uiit zijn •kamer te ontsnappen, met behulp van een touw, dat 'hij in zijn kamer had weten te bren- gen. Do eisch luidde vcroordeeling tot 100 boete subs. 1 maand hechtenis. -Op last van den advocaat-fiscaal heeft dé auditeur-militair tegen het vonnis van den 'krijgsraad appèl aangeteekend. Vandalen. De Zeekrijgsraad te Willemsoord deed uit spraak in de zaak tegen de drie leerling-sto kers, die terecht stonden ter zake dat zij in den nacht van 18 op 19 Juni 1916 aan boord van Hi'. Ms. /Van Speijk" te Willemsoord hebben ingebroken in de toko (cantine)ten einde geld te stelen, doch dit niet vindende, allerlei artikelen als flesschen, pakjes tabak en sigaretten enz. hebben vernield, daarna">open- Iijk geweld hebben geploegd tegen personen door naar de personen die hen wilden arrestee- ren met die voorwerpen te gooien, totdat zij na veel moeite zijn gearresteerd. Ieder der beklaagden werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met drie jaar ontzegging, van het recht om te dienen. De eisen was voor een hunner vijf maanden en voor een ander geen ontzegging, terwijl degene die na zijn arrestatie een meerdere had uitgescholden, bovendien tot een maand mili taire gevangenisstraf w.erd veroordeeld. Een dondelijk schot. Wij lezen in het ,,N. v. d. D.": „Een treurig en bedenkelijkgeval moet te Mook zijn voorgevallen. Een soldaat, te Ede in garnizoen, had zich naar Mook begeven om kermis te houden. Daar schijnt een landweer- luitenant hem te hebben gelast, terug te kee- ren. Toen de mau aan dat bevel niet voldeed, schoot de luitenant op hem, met het gevolg dat de soldaat nog denzelfden avond, overleed in het ziekenhuis te Nijmegen waarheen hij vervjerd was. Een gestreng onderzoek naar deze uiterst pijnlijke en vreemde zaak kan, dunkt ons, niet uitblijven." i Over de grens gekomen. Te Maastricht is weder uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Rus aangeko- men. Bij Losser arriveerde eveneens een Rus- si,scha krijgsgevangene, ontvlucht van een ar beiderscommando bij Burgsteiufurt. Te Spijck kwam een Duitsch deserteur aan, géklecd in militaire broek en burger jas. To Winterswijk zijn drie Russische krijgsge vangenen aangekomen, dio uit het kamp bij Munster ontvlucht waren. Ze hadden 12 dagen over den weg gedaan. Zaterdag is te Oldenzaal oen Duitsche deser teur over de grens gekomen, een 39-jarig. land- bouwer, die hij Gronau tot de grenswacht be hoorde. Hij zou tot straf weer naar het front teruggezonden worden omdat hij smokkelwaren aan particulieren had overgegeven en niet voor do Z. E. G. in beslag had genomen. Hij was in den oorlog Teeds driemaal gewond. Te Maastricht kwamen Zaterdag weer zeven uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Russen aan. Slachtoffer van den draad. Tussehen Budel (N.-B.) en Hamont (Bel gië) is door de Duitschers aan de grens een draadversperring aangebracht. Het eerste slachtoffer was een Foldwebel, vermoedelijk een deserteur, dien men dood aan den drahd vond hangen. Gered. Men schrijft ons uit Muiden Toen de kapitein van do Pampusboot Donder dagavond om half .elf de Vay verlof terugkee- rondo militairen naar Pampus bracht, ontdekte hij oen licht bewesten de pier. Met den küker merkte hij dat het een tjottortjo was. D« op varenden meenden zoo do haven te kunnen be reiken. Hun werd beduid, dat zij meer om het N. O. moesten koersen. Toen het marinevaar tuig van het fort terugkeerde, kreeg het plot seling een lichtje voor zich en zag de kapitein met een witten doek wuiven. Heb bleken de zelfde menschen van straks te zijn. Met veel moeite draaide de Pampusboot bij en de tjotter werd op sleeptouw genomen. Do inzittenden waren twee heereri en drie jongens. De boot Was lok en daardoor konden zij do haven niet goéd meer bereiken. Zij meenden nu gered te zijn. Doch terwijl de boot hen langzaam sleepte, raakte oen prop zeegras, waarmee'bet lek ge dicht was, losi en stroomde het water met zoo'n geweld binnen, dat een der jongens uit den tjotter raakte. Hij werd gered door schip per Kamperman, terwijl de anderen bij dezen aan boord klommen. Nauwelijks in de haven, zonk do tjotter. Twee menschen verdronken. Zaterdagavond om half elf hoeft een ernstig ongeluk plaats gehad in liet kanaal bij Aals meer. Twee boeiers werden gesleept van Am sterdam met bestemming naar Voorburg. Ter hoogte van de boerderij van den landbouwer Van Vuuren gerankte de achterste boeier met de giek in den gestreken mast van den voor sten boeier, met het "gevolg, dat men op den voorsten boeier het stuur kwijtraakte. De boot sloeg om en alle opvarenden geraakten te water. Op den boeier bevonden zich vier dames en drie hecron. Met vereende krachten wist men vijf personen te redden. Twee op varenden, een paar jongo menschen, man cn vrouw uit Voorburg, nog maar sedert leert ge huwd, verdronken. Den geheelen nacht werd naar lnm lijken gedregd; eerst vanmorgen werden ze opgehaald. De lijken werden over gebracht naar de begraafplaats te Hoofddorp. De verdronkenen zijndo ambtenaar van het departement van landbouw Hofmans en diens echtgenoot©. Schip met stroo in brand. Nabij de nieuwe sluis te Engelen is Vrijdag namiddag op de Engelsche Dieze een ijzeren motorboot, geladen met stroo, toebehoorende aan den heer Oerlemans te Vrijboeve-Cappello, in brand geraakt, vermoedelijk hij het aanzet ten van den motor. Do brandweer uit Engelen slaagde er in het brandend stroo te blussehen, zoodat men het schip niet heeft laten zinken. De dading is ge heel verloren gegaan, terwijl het scliip zelf ook nogal erg besohadigd' is. (,,'s-H. Ct.") Deserteur tegen wil en dank. Vrijdag arriveerde te Zevenaar per trein uit" Elten een Duitsch landstormcr in uniform, dio tijdens zijn treinwachfc in een coupé insliep en aldus de grens passeerde. Hij verzocht dringend terugzending, waaraan nog niot werd voldaan. Een later bericht meldt De Duitsche soldaat, die, terwijl liij in een coupé zat te slapen, to Zevenaar over onze grenzen kwam, is, als ongewapend, op ver zoek, weer naar Duitschland mogen gaau. Een Belgisoh dorp. Nabij Scheveningen langs Westduin- en- Schokkerweg zal een Belgisch dorp verrijzen dat ,,La petite Belgique" wordt geheeten. Het zal 1 October gereed moeten zijn. Het dorp wordt in tweeën verdeeld door den Sehoterweg. Aan de eene zijd© bomt een viertal kinder tehuizen, een kerk en ziekenbarak aan de an dere zijdo een aantal woningen voor hen, die door den oorlog alles verloren. De Weeskinder-Tehuizen bevatten een ruim schoollokaal, slaap- en eetzaal, en bad- en speolkamer, terwijl als neven-lokaliteit voor de 8 Belgische liefdezusters, die in elk der Tehui- zen de leiding zullen hebben een in vier kamers verdeeld huisje wordt opgetrokken. Ook de woningen voor de noodlijdende inge zetenen bevatten vier kamertjes, allen met gas verlichting. Het werk ivordt onder leiding van den Bel gischen aannemer Liebaert uitgevoerd door ge- interneerden en gaat uit van do Centrale Com missie der Belgische uitgewekenen.. Een veteraan. Aart het einde van een gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Noord- wijk werd het oudst© raadslid, tevens wethou der, de 80-jarige heer C. Alkemado doör den burgemeester, jlir. IV. C. van Panhuys, gehul digd in verband met zijn 25-jarig lidmaatschap van den Raad, waarvan tien jaren als wethou der. Houten bruiloft. Mon schrijft ons uit Limburg Geen gouden, geen zilveren, maar een houten bruiloft! De grappenmakers noemen haar colt wol de wild© bruiloft. Véél wordt zij niet ge vierd, daartoe zijn er te veel omstandigheden, die. allen moeten medewerken. De houten of wilde bruiloft, zooals zij nog sporadisch in Lim burg gevierd wordt, 'is eigenlijk een feestvie ring bij gelegenheid van de vijftigste verjaring van eeif oude-jonge-juffrouw. En dit wetende, zal het duidelijk zijn, dat men al met een vroo- lijke club te doen móet hebben en dat de jarige en de familie inderdaad in de stemming moeten zijn om ten aanschouw© van de geheel© ge meente zulk een looze bruiloftspartij op touw te zetten. Te Tegelen is er thans oen naar den ouden trand gevierd. Muziekgezelschap, turnveree-ni- ging en zangkoor waren uitge.noodigd en voorts alle jongelui uit de naaste omgeving. Reeds vroeg in den middag van den feestdag vertoon de do bruidegom zich, gekleed in. lange jas en hoogen hoed. Een van de dorpsjongelui bad zich beschikbaar gesteld om de bruigoinsrol to spe len en toen hij eenmaal den toon had aange geven, waarin het feest verder zou .verloopen, toen ging het ook op wielctjes en amuseerde een ieder zich als op een echto bruiloft. Zelfs was den bruigom één dag niet voldoende en dus fuifde hij er nog den volgenden dag alleen op los in hruiloftsjas en hoogen hoed. Do middelste Zaagbek op de Noordwestplaat. Jac. P. Thijsse deelt in De L. N. mede, dab blijkens nader bericht .van den heer Toxopeus, den voogd van Rottum,, de middelste Zager succes had met broeden.. Een schierei, een paar doppen en wat dons van het nest zijn opgezonden naar het Rijksmuseum te Leiden en zullen daar ge tuigen van de op de Noordwestplaat wel gelukte poging tot broeden van dezen inte ressanten vogel. ./Wij hopen van harte," aldus besluit Thijsse zijn mededeeling, ,,'dat bij voort gezette bescherming, deze4 Noordwestplaat eenmaal een groote troep zaagbokken moge herbergen. Misschien zou men met de be scherming van de Bosc.lfplaat, Simonszand en de Engelsehmansplaat ook succes kun nen hebben." Bewegingen ter bestrijding van vermoeienis. Omtrent do lichaamsoefeningen, dio door prof. Weber bij vermoeienis zijn aanbevolen, bericht da Deutsche mcd. Woclicnschrno. 33. nog, dat heb nut daarvan bij de wielrijders daarom grooter is, omdat bij hen de armen en do schouders betrekkelijk vrij blijven van inspanning en dus de spiergroepen, waarmede do Inilpbewegingen worden uitgevoerd, geheel versch zijn. In "het algemeen zal de methode gunstiger werken, naarmate de inspanning van spieren meer beperkt was. Zij zal dus ook bij do nijverheid kunnen worden toegepast. Do Kaiser Wilhelm Akademio (directeur prof. Ruimer) geeft pp desbetreffende vragen in lichtingen, Pa OmBuslen in Djambi (Officieel.) Door den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië is over Padang een telegram uit Bangko (afd. Sarolangoen, residentie Djambi) ontvan gen, houdende dat opstandelingen Moeara- Tambosi, Moeara Tebo en Soeroelangoen hebben geplunderd. Van den chef van het postkantoor te Moeara Tebo kwam telegrapkisch bericht, dat de plaats in brand stond. Door den resident van Sumatra's West kust is een troepenafdeeling van 40 bajo netten over Indrapoera naar Korintji gezonden. Een nader telegram meldt, dat in een treffen met de opstandelingen 15 hunner door onzo troepen werden gedood. Aan onze zijde drie lichtgewonden. Zondag is een compagnie infanterie van Weltevreden naar het terrein van den opstand vertrok ken, waar zij Dinsdagmiddag kan aanko- Blijkens .een aan het Ministerie van Koloniën uit Nederlandsch-Indië ontvan gen telegram, gedateerd 2 September, heeft de controleur van Moeara Tebo (resi- dentie Djambi), met het oog oj> de onrus tige gedragingen der inlandsche bevolking, telegraphisch om versterking verzocht. In verband hiermede is uit Padang-Pandjang terstond een compagnie infanterie der waarts gezonden. (Officieel.) Volgens van den Gouverneur- G-eneraal vau Nederlandsch-Indië ontvangen telegram kan er nauwelijks aan worden ge twijfeld of do controleur Walter met zijn personeel en de manschappen der gewapende politie zijn te Soeroelangoen vennoord. Zondagmiddag zijn 65 man van Tand- jong-Priok naar Palemhang vertrokken en gistermiddag twee compagnieën infanterie. Indsë weerbaar (Officieel.) Het comité „Indië Weerbaar" -is op 1 dezer door den Gou verneur-Generaal van Nederl.-Indië ten gehoore ontvangen en bood den landvoogd de op 31 Augitstus aangenomen motie betreffende de landsverdediging aan. Betuigingen van instemming daarmede werden ontvangen uit Scekaboemi, Tand jong Karang (Lampongsche districten) en Men ado; in verschillende plaatsen van Nederlandsch-Indië werden betoogingen gehouden. De strekking der motie schijnt bij de meerderheid der ontwikkelde inlanders instemming té vinden; een gedeelte der jongeren echter, wier revolutionaire denk beelden van voldoende bekendheid zijn, ver klaart zich. tegen militiedienst. De opgebrachte stoomkorders. De naar Engelsche en Schotsche havens opgebrachte LJslandkorders kunnen, volgens een te IJmuiden ontvangen bericht, in de itwoede helft dezer week aldaar worden 'bin- nenverwaoht. Uit West-Indië teruggekeerd. De kapitein der infanterie O.-I. leger L. W. Taaie, is bij de koloniale reserve van gedetacheerd uit West-Indië (Curacao) terug gekeerd. Naar Oost-Indië. Do le luitonant der inf. O.-I. leger G. A. J. Beukers, zal 6 October met het stoom schip „Grotius" naar' Indië vertrekken. Een onvoorzichtige. Een in Amersfoort in garnizoen liggend militair. Zondag bij zijn ouders in do buurt schap Ilierden vertoevende, kon den lust' niet weerstaan er eens met het geweer op uit te trekken. Door het liout' loopend is het schot afgegaan en kroeg bij do ^elieele lading in zijn buik. Een officier van gezondheid, die toevallig per fiets voorbij kwam, verleende do eerpto hulp. In het Piusgestleht te Harderwijk, waar heen hij per auto vervoerd werd, is do jonge man 's nachts overleden. Krasse ouden. Te Dinteloord werden twee personen, resp. 91 en 85 jaar oud, herbenoemd tot leden van het college van zetters voor de belastingcrf. De luchtaanval op Engeland. BERLIJN. Officieel. In den nacht van 3 September deden luchtschepen vau leger en vloot met waargenomen- succes een -aanval op do vesting Londen. Eén onzer luchtschepen is door liet vijandelijke vuur ten val gebracht. Voorbereiding voor den vrede. Dè „Local Government Board" heeft aan de plaatselijke autoriteiten een rondschrijven ver zonden, met verzoek om de noodige gegevens te willen verzamelen omtrent hqt werk, dat na den oorlog voor de dan vrijkomende werkkrach ten beschikbaar zal zijn. In de eerste plaats wenseht de Local Gouvernment Board te ver nemen welke werken do plaatselijke autoritei ten- zelf zullen willen en kunnen ondernemen, in de tweede plaats wenseht hij een opgave voor zoover mogelijk van den particulieren arbeid die na den oorlog beschikbaar zal zijn. De be doeling is een register aan te leggen ten einde een overzicht to krijgen van do vermoedelijk benoodigde krachten. Het Engelsoh-Fransche offensief. PARIJS. Ten noorden van do Somme poog den de Duitschers in d,on loop'van Maandag nacht niet de door de Frauschen genomen stel lingen te herwinnen; wij liebbën ons daarin krachtig vastgezet. Het slechte woer beperkt de operaties. Totnogtoe zijn 40 Duitsche kanonnen buit gemaakt, en tal van gevangenen gemaakt. Aan den rechter Maasoever wordt de strijd met handgranaten voortgezet in het gebied O. en N.O. van Fleury, waar do Franschen hun gisteren genomen stellingen krachtig en geheel handhaven. Het geheele aantal gevangenen, gisteren door de Franschen in dozensector gemaakt is 400. Alle pogingen van Duitsche zijde tegen de Fransche stellingen in het bosch van Vaux en La Ghapïtre werden door het Fransche vuur tegengegaan. Meer oostwaarts werd een krachtige Duitsche aanvalspoging onder Fransch spervuiir genomen, op liet oogenblik, dat zij uit de loopgraven wilden komen. De Duitschers moesten, na groote verliezen geleden te hebben, snel hunne loopgraven weder opzoeken. Do nacht was kalm aan de rest van het front. PARIJS. De Fransche troepen aan de Somme, die gisteren na een langdurige artil lerievoorbereiding en ondersteund en be schermd door roffelvuur, het offensief hervat ten, hebben een schitterende overwinning be haald. Zij bereikten het gestelde doel en be haalden een succes, dat gelijk is te stellen met dat in de eerste- dagen van het offensief. De Fransche aanvalscolonnes behoorden tot het legercorps, samengesteld uit mannen afkomstig uit het bezette gebied. Met groot elan braken ze den tegenstand der Duitschers, die de vloedgolf poogden te stuiten. Twee uren nadat zo zich hadden ontplooid, hadden ze twee dor pen en alle tussclienliggende stellingen ver- meesterd en waren ze over een a twee kilome ter voortgetukt o.ver een front van 6 kilometer. Tal van gevangenen werdon gemaakt, vooral in de richting van Le Forest, dat in een ves ting was veranderd. Al het hier tot weerstand tegen den opmarsch der aanvallers bijeenge brachte materiaal werd eveneens vermeesterd. Onder het zingen van de Marseillaise drongen do door het succes meegesleepte Fransche troepen tot voorbij Le Forest. Een poging tot een Duitschen tegenaanval met behulp van vele bataljons, waarvan de helft des morgens niet in het vuur was geweest, werd door het krachtige artillerievuur geheel verijdeld. Afge scheiden nog van het gewonnen terrein en den gewonnen buit, beeft het succes dat on3 front ten noorden van de Somme op gelijke hcogto. brengt als dat ton zuiden van do rivier, c'eu bijzondere beteekenis. .Hot nndero deel van Oom bles wordt zeer bedreigd en de vooruit gang bij Clory wordt verontrustend voor de verdedigers van Peronne. Opmerking verdient liet, dat terwijl do Duitsche berichten het afslaan melden van de Fransche aanvallen bij Maurepas, do Franschen een zoo ernstige nederlaag aan den vijand toebrachten. BERLI.JN. Officieel. Zondagmorgen begon nen Engelsche en Fransche aanvallen in het Sommegebiod, die tot éoa veldslag van groote uitgebreidheid en verbitterden strijd voerden. Ten N. van de Somme had liet gevecht plaats op een ongeveer 30 K.M. breed front van Beaumont tot de rivier. Ondanks herhaalde vijandelijke aanvallen aan beide zijdon van de Ancre, en voral op Thiepval en ten N.W. van Pozières, konden onze dappere troepen onder bevel der generaals Yon Stein en Marschall zich in hunne stellingen handhaven. Zij her overden door een snellen tegenaanval het tijde lijk verloren gebied bij de hoeve Mouquet, ten N.W. van Pozières en brachten den vijand zwaye verliezen toe. Moer oostelijk hield onze artillerie den vijand in de stormposities. Eerst in den nacht slaagde hij erjn bij het Foureauxbosch aan te vallen; hij werd echter teruggeslagen. Een voorberoidings-vuur, dat alle tot dus ver bijgewoonde ammunitie-verspilling overtrof, was de inleiding tot een hevigen strijd tussclien Guinchy en do Somme, dat tot laat in den nacht bleef voortwoeden. In dapperen tegen stand hebben de troepen der generaals Yon Kircbbach en Yon Fassbender den vijand, die in do volkomen vernietigde eerste linie drong, ioderon voetbreed gronds betwist, en in de tweede linie den stoot afgeweerd. Guillemonfc en Le Forest zijn in banden van den vijand. Ten zuiden van de Somme slaagde, behalve in een gedeelte ten Z.W. van Barleux, onze artillerie er in, de uitvoering der Fransche aanvallen t© belemmeren. Do bij Barleux tot den aanval overgaande Fransche troepen werden bloedig afgeslagen. Rechts van de Maa« mislukten Fransche aanvallen tegen het Thiaumont-werk en ten Z.O. van Fleury. Aan het ravijn van Souville werd, na een zorgvuldige voorbereiding, een in onze linie uitstekende saillant der Fransche stelling vam vijanden gezuiverd; 11 officieren en 490 mam werden gevangen genomen. Herhaalde vijande lijke aanvallen werden afgeslagen. Russisch legerfoericht. PETROGRAD, 4 Sept. (P. T. A.) (Namiddagbericht van den Grooten Gene ral en Staf.) Ten zuidoosten van Barano- witsji in de buurt van den dorpen Darewo, Laboezy, Nagorna, Rostsjy en ten zuiden van de Berezowka-hoeve deed" de vijand den 3den September van middernacht af tot 7 uur 's ochtends gasaanvallen, op en kele sectoren tot vier malen toe. Al deze aanvallen werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In de richting Wladimir Wolhynsk .in de buurt van Chelvo Koesnitza en in de strode van dc Boven-Seret duren de ver- woede gevechten voort. In de buurt van Brezezany forceerden .Russische troepen den overtocht over de Seniowka, een westelijke zijrivier van de Zlota Lipa, maakten zich meester van een vijandelijke stelling, namen 80 officieren en 2641 manschappen gevangen en maak ten zes mitrailleurs buit. In de buurt van Sylmain in de Karpa- tben namen de Russische troepen een reeks hoogten en trekken nu voort naar de Hon- gaarsche grens. In het tijdsverloop van 31 Aug. tot 3 Sept. is het aantal krijgsgevangenen ge maakt door de troepen van generaal Broe- silof, dat aangegeven werd op 385 officie ren en 19,020 manschappen, nog vermeer-, derd door de overgave van 11 Duitsche officieren en 1300 manschappen. Bovendien werden 12 kanonnen, 75 mitrailleurs en zeven bommenwerpers buit-gemaakt. HOE MOET IK SOLLICITEEREN? naai'betrekkingen in Nederland en Indié. Prijs 25 ct. Postz. worden aangenomen. Uitg. ZILVER, Claes de Yrieselaan 4Rotterdam.. Boekhouden, Eng., Fransch, Ned. taal en Rek., samen 25 cent p. w. U ontvangt de le3 franco p- P°8t> stuurt p. post uw werk in en ont vangt het (nagezien) p. p. terug. Voor kind. en volw., o, zoo ge makkelijk en vlug! Yraagt eerst maar even gratis Prosp. met proef. Adres: De aandacht van plichlipe wordt gevestigd op het lei!, zij Die een ver bintenis volbrengen als malreos Dij de Koninklijke Marine voer den tijd van 3V2 jaar werkelijken dienst an IV2 jaar reservedimst geheel vrijgesteld zijn van hunne en F, Amsterdam. begint weer een nieuwe schriftelijke Spoedcursus voor beu Kom mies-examen (April 1917). Yraagt de interessante Studiegids J. H. VAN DER VLIET, Nieuwen- ,d§ik 50, Amsterdam. Tabak- en Sigarenfabrikant. Westeinda DEN HAAG. Tel. H. 2953. Reeds Jaren Cantine-leverancier. Én kan zich eek verbinden voer 4''2 jaar werkelijken dienst en V2 jaar resorvedienst en is dan eveneens vrijgesteld. Premie na diensteindiging is plm. 1 480 (bij 3V2 jaar) en plm. 1 550 [bij 41/2 jaar). Extra fijnste soort Mandje 10 pond' na ontv. van postw. 1'5 pond 1.15, zondt TH. v. -BEURDEN, Oude Wei, Velddriel (Geld.). Alles wat U van Koek en Banket behoort te weten is, dat het komt uit de Fabriek Z. O. Binnensingel 1 F, OEN HAAG. per brielkaar! aan den Commies van Aan neming der Marine Se Willemsoord s.f bij het Bureau van den Plaat selijken of Garnizoens commandant. 1N DE öevr£Biaê<öl, vaste t»3j de Electri- sche MelaaSwarenSabriek A. B. MENTINK, Nieuwe Leliesfraaf 133-139, Amsfefdam. Nieuw S Concurreerend Heerlijke chocolade Uitsluitend ten dienste van de P. D. SCHÜLTE, Den Haag. Meerdere cantines betrekken deze geregeld en zijn tevreden. Vraagt in de Cantine uitsluitend de TABAK, SIGAREN en SIGARETTEN van Bizonder aanbevolen: B. Z. K. Pruimtabak D. H. B. Rooktabak Rolt. Heerenbaai Portorico No. I en No. 2 Zwarte en bruine Roltabak SIGARETTEN: Maryland Olifant Basma Drake Deer Scyrami en Sirene SIGAREN: VaBlk Iris Regalo Vuelta La Coluna

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 4