Mo. 322. Woensdag 6 September 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. DE VELDPOST. OorSagsdaslioelc. Geheimen van Indië DERDE JAARGANG. SOLDATENCOURANT EEDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTEINASTR. 10, AMSTERDAM. DIT BEAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BLJ VOORUIT- BET 4 LING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS 1.50 P.KWARTAAL Voor Adrerumtü'-n wendn men /ich tot onxu A >trinn«tn.<i« jq Amsterdam. Pry's der Advcrter.titri por regil c-ut. Vo n- Ingezonden Nicd.« deel'ngen op de tweede, denle eu vierde paginu dubb-i turi*. By abonnement J De Engelschen vechten thans hard mee aan het Westorfront, maarzij verloochenen ondanks het oorlogsgevaar, hun liefde voor de sport niet, noch hun zin voor leuke grappen. Ziehier een roeiwedstrijd, een grappige Henley, op het Fransche oorlogs terrein. De wedstrijd heeft plaats op een kalmen paarden wed in plaats van op een snelstroomende rivier, en in grooten tobben, gebruikt voor het drenken van vee, 'j Maar de belangstelling der Britsche soldaten is er niet minder om. Geen audiëntie. Blijkens bericht in de „Staatscourant'" Wordt Donderdag a.s. door den Minister van .Oorlog geen audiëntie verleend. De verspreiding van ons blad. Onderdeden, die met het toegezonden aan tal Soldatencouranten niet toekomen, worden verzocht een greotey aantal te willen aanvra gen, opdat alle abonné's regelmatig een eigen exemplaar kunnen bemachtigen. WIJ brengen In herinnering, dat troepen- deelen, die soms door een of andere oorzaak van ons blad verstoken zijn, slechts een aan vraag tot ons te richten hebben om regelmatig, driemaal per week, een pakket Soldatencouran ten te ontvangen. Nergens mag on? „Orgaan voor leger en vloot" ontbreken. Vrijstelling van port. In de eerste maand der mobilisatie werd vrijstelling van port verleend voor de ver zending door en aan militairen: a. van brieven (met inbegrip van brief kaarten) tot een gewicht van 20 gram. b. van drukwerken en nieuwsbladen tot een gewicht van 100 gram. Dat van de gelegenheid om kosteloos te correspondeeren direct veel gebruik werd gemaakt moge blijken uit de navolgende statistische gegevens. Door middel van alle veldpostkantoren .worden uitgereikt in Augustus 1914 (de eerste maand der mobilisatie) niet minder dan 750.000 stuks brieven enz., in de vol gende maand bedroeg dit aantal 1.600.000, terwijl in October van datzelfde jaar 2.450.000 brieven, briefkaarten en druk werken door de zorgen van de Veldpost hunne bestemming bereikten. Het. doel waarvoor de vrijdom in het leven was ge roepen bleek echter hoe langer hoe meer voorbij te worden gestreefd. Wat tocb was ■weldra het geval? Vele zaken-menschen als «garenhandelaars, kleermakers enz., alsook besturen van Vereenigingen verzonden Boms bij duizendtallen tegelijk, bun prijscou ranten of mededeelingen door middel van de Veldpost aan hun clientèle, voor zoover deze wa3 gemobiliseerd, of trachtten van 109e Week. Van 28 Aug. tot 3 Sept. ^8 Aug- Düitschland verklaart als bond genoot van O.-H., Roemenië den oorlog. Aan den Rooden Torenpas en ten zuiden van Kroonstadt (Brasso) hebben de eerste scher mutselingen plaats gehad tus- schen Roemeniërs en de O.-H. troepen. 29 Hindenburg en Ludendorff worden tot chef en onderchef 1 an den grooten generalen staf be noemd. - De Turksche ministerraad be sluit, dat Turkije met Düitsch land en Bulgarije den oorlog aan Roemenië zal verklaren. 30 m De Oostenrijkschegrenstroepen trekken voor de Roemeniërs in gereedgemaakte stellingen terug en laten het grensgebied los. Grieksch-Macedónië verklaart zich onafhankelijk en schaart zich aan de zijde der geallieer den. Roemenië breekt de diploma tieke betrekkingen met Bulga rije af. jl De terugtocht der O.-H. in Ze venburgen wordt voortgezet. De Russen trekken door de Dabroed- ja naar de Donau, in vereoniging met sterke Roemecnscke strijd krachten. De Italiaansche regeering te- sloot tot confiscatie van 36 Duit- sche schepen, in Italiaansche havens opgelegd; met een totalen inhoud van 142,000 tons., den verleenden vrijdom gebruik te maken om afnemers resp. leden to winnen. De adressen van -dergelijke stukken lie den dikwijls aan juistheid veel te wenschen over en gaven het personeel der Veldpost handen vol werk. Doch ook aan den gewo nen postdienst werd bij het voortduren der mobilisatie en bij het weder opleven, van den handel, veel ongdhef veroorzaakt, we gens den enormen toevloed van voor mili tairen bestemde correspondentie. Het duurde dan ook niet lang 't was in Peoember 1914 dat de hi er voren om schreven vrijdom werd beperkt en nader bepaald, dat alleen gedrukte stukken, welke tenminste eenmaal per maand verschijnen als courant of tijdsohrift, tot een gewiekt van 100 gram, portvrijdom zouden behou den en derhalve -die voor drukwerken werd ingetrokken. Van ©enigen invloed was deze beperking op het verkeer wel, doch spoedig was daarvan niets meer te bemerken, daar nu de afr.-nders van prijscouranten enz. deze stukaen niet meer als drukwerk ver zonden, maar er een brief van maakten, waarvoor de vrijdom nog steeds bestond. Bedroeg het aantal stukken per maand uitgereikt, in October 1914 pl.m. 24 mil- lioen, voor Februari 1915 was dit gedaald tot 2j railliu-en, om eohber in Maart weer te klimmen tot 2.630.000 stuks, het hoogste cijfer gedurende ééne maand 'voorheen be reikt. In volgende maanden bleef het ver keer vrijwel stationair en wijzen de gehou den dagelijksche aanteekeningen uit, dat in 1915, door tusschenkomst van de Veldpost in totaal zijn uit gereikt'30.096.9Ij brieven, briefkaarten en drukwerken en voorts 207.095 postpakketten, 20.193 aangetee- kende stukkon en 73.369 postwissels. Waar 'ook de door de militairen verzon den brieven enz. vrij van port waren, be hoeft het wel geen commentaar dat een dergelijk omvangrijk, kosteloos verkeer aan de schatkist zware eischen stelde. Wellicht daarom, maar zeker ook wel, omdat klach ten wegens ernstige misbruiken bleven in komen en er voorts nog hoegenaamd geen uitzicht bestond, dat het leger weldra naar huis zou kunnen worden gezonden, werd de tot dusverre verleende vrijstelling van briefport bij Kon. Besl. met ingang van 20 September 1915 ingetrokken en van af dien datum, tot nadere beschikking, vrijstelling van port verleend voor de ver zending door en aan onder de wapenen zijnde militairen beneden den rang van officier, van: 1 Sept. Volgens berichten uit Athene is de Bulgaarsehe terugtocht uit Griekenland begonnenServische cavalerie vond verschillende plaat sen ontruimd. Het' Grieksche garnizoen te Saloniki heeft zich in den afge- loopen nacht aan de Franschen overgegeven Verlevendigde actie van de Russen op het oostfront. Bulgarije verklaart Roemenië den oorlog. Een vloot van dertig Engel- sche en Fransche oorlogsschepen is voor den Piraeus verschenen. 2 De Engelsche oostkust- wordt aan gevallen door vijandelijke luoht- schepen; een der Duitsche Zep pelins wordt boven Londen om laag geschoten. door J. J. BEKAAR. III. Zoo marcheerden we dan twee uur ver, soms stijgend en dalend over puntige sbee- uen, meest over 'n smal paadje door dicht bosch. Va-n de dichtheid van Eoo'n tropen- bosch liebt u hier in Holland geen begrip, 't- Is moer vooruitworstelen dau loopen, dat je doet. Maar als men met 'n vast plan in 't hoofd gaat, dat do gedachten in beslag neemt, voelt men de vermoeidheid zoo niet. Tot op 'n gegeven moment de oude vrouw ons energiek te kennen gaf, dat ze nu terug wilde, zo wou niet gezien worden. „Want de njonja van Ambon zal boos zijn, en zij is zeer eterk en haar h,and reikt zeer yer," a. briefkaarten, met uitzondering van die welke berichten omtrent handelszaken of bestellingen of aanbiedingen van han dels- of fabrieksgoederen bevatten; b. gedrukte stukken, welke ten minste éénmaal per maand verschijnen als courant of tijdschrift, tot een gewicht van 100 gram. Voorts bleef de bepaling gehandhaafd, dat de portvrij te verzenden stukken, voor zooveel zij afkomstig zijn van militairen, aan de adreszijde het opschidft behooren te dragen „Militair", gewaarmerkt dooi de' handteekening van den afzender. Uit den aard der zaak deed dit besluit zijn invloed gevoelen op het verkeer, dat aanvankelijk met een paar honderd dui zend stuks per maand verminderde, doch daarna weder gestadig klom en in de maand Maart j.l. bijna 3,000,000 bereikte. Nu de vrijdom voor brieven was afgeschaft werd van briefkaarten belangrijk meer ge bruik gemaakt. Waarvoor vroeger één brief werd gèbezigd, kwamen- nu twee of meer briefkaarten in de plaats, behoorlijk van een volgnummer voorzien. Prentkaarten, voorheen als drukwerk verzonden, werden nu gebezigd als briefkaart. Ook misbruikeu bleven niet uit. Het iu de „Soldatencou- rant" van 30 Januari j.l. vermelde geval van een handelsagent te Leiden, die ver oordeeld werd tot tweemaal één dag voor waardelijke gevangenisstraf. (Het O. M. bij de rechtbank te 's-Gravenhage vorderde 5 dagen gevangenisstraf) omdat hij aan zijn firma te Amsterdam een ongefrankeer- de briefkaart schreef en het daarbij deed voorkomen, of de kaart afkomstig was van een militair, staat geenszins op zich zelf. Niet onvermeld mag worden gelaten, dat het intrekken van vrijdom voor brieven allesbehalve instemming vond bij de mili tairen. Tal van ingezonden stukken zoowel in proza als in poëzie, hebben daarvan ook in deze courant getuigd. t Worac vervolgd Os toestand in den reuzenslrfid. "Van belang is nog steeds bijzonder, wat er gebeurt in den Balkan. En niet bet irnrrt is djaanbij van beteekenis, welke houding Griekenland zal aannemen. Die houding is steeds twijfelachtig geweest, zoolang de ge allieerden troepen hebbpn saamgetrokken te Saldniki. Dit land handhaafde zijn neutra liteit en liet die tegelijk schendenhet toonde zijn toegevendheid tegenover de En tente en ging toch niet geheel met deze samen. Er is in 't laatste jaar in de politiek van Griekenland een weifeling, een lialfs- tochtigheid geweest, die voortkwam uit twee stroomingen iu het land, die va-n. koning Konstantij-n, welke Griekenland buiten den oorlog- wilde houden, die van minister Veni- zelos die aansluiting bij de geallieerden, strijd tegen de Bulgaren verlangde. Veni- zelos moest aftreden als minister-pi-esident eu Griekenland scheen buiten den oorlog te blijven, het demobiliseerde zelfs. Zal er thans aan de weifelende houding van Griekenland een einde komen? Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat daar een verandering op til is. De Entente heeft een nota met nieuwe eischen gesteld aan de Grieksche regeeringde oorlogs- en trans portschepen der geallieerden liggen voor de haven der hoofdstad, voor Piraeus. De ge beurtenissen der laatste dagen hebben op gewondenheid gebracht in Griekenland een déél des lands heeft zich oproerig ge toond eu wil meedoen met de geallieerden, Venizelos kon wel eens gelijk krijgen, als hij beweert, dat zijn land heel spoedig dé zijde der Entente zai kiezen, reeds ten deele heeft- de regeering in de eischen der Er hielp geen argumeutee-ren tegen ze verdv/esn tusschen de struiken. "We waren echter dicht bij een open plek en keken van daa-r naar alle kanten rond. Er stonden Yemara's, de „ritselende hoornen" en we liqordon 't eigenaardig, kinderlijk geluid van een beekje. Hier was de plek. Maar geen rnenschelijk© woning te zien. Tot op eens ik flauwtjes muziek hoorde. Zacht klagende vioolstreken... Wo liepen voorzichtig in de richting van die tonen en we kwamen aan een klein pondokje. Op 'n bank er voor zat 'n licht blonde, vrij tenger uitziende meneer, slordig in 'n wit jasje. „Hallo, Weyders!" riep de dokter. Do man schrikte. Dan strekte hij afwe rend do- handen uit. „Ga v.e-g! Laat me alleen!" „Ken je me niet, Dolf? Doktor Worsten." „Hoe kom je hier, dokier?" 't Was 'n flauwe stem, als van iemand, die lang ziek geweest was. „O, we komeii je eens opzoeken." „lïob je daar iemand bij je?" Hij maakte als 'n tastend gebaar vooruit met- beide handen. En nu zag ik in eens: de man was blind. Wat moest ik zeggen? Onderweg had ik er eigenlijk niet zoo veel over gedacht toen was 't meer de vraag: Zullen we hem vinden 1 De dokter nam weer 't woord. „Ja, c!at is 'n meneer uit Holland, dien vond ik in je huis. Zeg eens, jij kunt hier zot- nirt blijven zitten. La-at me je oogen eens kijken." Ilij begon zonder complimenten oen onder zoek, en ik las verbazing op zijn gezicht. „We zullen maar eens beginnen met je mee te nemen naar Soember Djen," zei hij. Maar tegen mij schudde hij 't hoofd met een gezicht .van, geallieerden toegegeven. Wat zal echter de koning doen Zal het Grieksche volk ondanks dezen in den oorlog gaan In elk geval mag Griekenland nu blijk baar niet langer talmen. Gene/aal Sarrail, de opperbevelhebber der Entente-troepen in en bij Saloniki, kan niet langer wachten. De Bulgaren hebben reeds Grieksch grond gebied bezet, zij beginnen eenigszins de troepen van generaal Sarrail te benauwen, deze moet nu eindelijk tot het offensief met volle kracht overgaan en de Bulgaren in 't Zuiden bezig houden, zullen deze geen man nen zenden tegen de Roemeniërs en de Russen. Voor dat offensief moet de Fran sche generaal echter weten, of hij kan reke nen op het Grieksche leger. Want ook do Roemeniërs wachten, voor zij tot den aanval op de Bulgaren over gaan, op samenwerking met de troepen bij Saloniki. Bulgaarsehe en Duitsche troepen zijn reeds in Roemenië gevallen, maar van een slag hooren we nog niet. Blijkbaar wachten de Roemeniërs hier op hulp der Russen. Zij rukken wel verder op in Zeven burgen, echter zonder dat er ernstig ge vochten wordt. De Oostenrijksch-Hongaar- sche troepen trekken nog steeds terug, de Roemeensche bezetten ontruimde plaatsen. Zij zijn reeds tot op meer dan 30 K.M. doorgedrongen in het vijandelijk land, eigenlijk zonder slag of stoot, zij hebben reeds Hermannstadt bezet. Ernstig gestreden is er alleen bij Or- sowa, dicht bij de bekende IJzeren Poort, een bergengte, waar Roemeensch, Ilon- gaarsch en Servisch gebied bijeen komen. Daar hebben de Roemeniërs werkelijk de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen met de wapenen teruggedrongen deze laatsten staan nu bij Cerna, een rivier, die nabij Orsawa in de Donau valt. Aan de over zijde der Donau ligt hel Servische gebied, hierop is de strijd echter nog niet overge bracht. Over 't geheel kan men zeggen", dat in den Balkan nog steeds een toestand van afwachting bestaat. Ook in Albanië, waar Oostenrijkers tegen Italianen vechten, de laatsten eerst vooruitgekomen waren, maar nu weer teruggedreven .zouden zijn. Ook op de andere oorlogsterreinen is de toestand weinig veranderd in de laatste dagen. Aan liet Westerfront wordt wel steeds hard nekkig gestreden. Een Engelsch telegram meldt heel laconiek, dat er terrein is ge wonnen, maar verdere bijzonderheden ont breken geheel en al. De Fransche berichten gewagen vooral van vliegeraanvallen, van vele bommen uit de hoogte geworpen. De oorlog in de lucht is door de Duitschers ook weer zeer krachtig gevoerd met een luchtaanval op Engeland. Niet minder dan tien Zeppelins hebben de Britsche Oost kust bestookt en twee zijn er zelfs boven Londen verschenen en hebben daar bom men geworpen. Er schijnt ook vrij wat schade aangericht. Volgens het Duitsche bericht zijn al de luchtschepen veilig terug gekeerd, volgeus de Engelsche telegram men is er een neergeschoten en zijn al de inzittenden omgekomen. Van het Oosterfront wordt gemeld van een Duitsche zegepraal bij Swinpoechy, ten westen van Loetzk. De Russen zouden daar een zeer zw&ren aanval gedaan hebben met een overmacht van troepen; de aanval werd door de Duitschers niet alleen afgeslagen, maar dezen namen 1100 man gevangen. Volgens hen zijn de verliezen der Russen in dit gevecht verschrikkelijk geweest. ENGELAND. Luchtaanval op Engeland. LONDEN. De luchtaanval van Zondag nacht werd gedaan door 13 luchtschepen en was de hevigste, die tot nu toe heeft plaats gehad Het tooneel van de operaties waren de oostelijke graafschappen en het doel was Londen en de industrieele centra in de Midlands. De nieuwe bepalingen omtrent het bran den yau licht zijn zeer doeltreffend geble ken: de aanvallers doolden rond in het duister, zoekende hoe zij veilig konden naderen. Slechts drie luchtschepen kwamen dicht bij Londen, één dezer verscheen te 2 uur 15 "in de noordelijke districten, werd onmiddellijk bestraald door zoeklichten en hevig beschoten met kanonnen en uit aero planes. De vlammen sloegen weldra uit het luchtschip, dat als een volkomen wrak itedorstortte te Cuffley bij Enfield. (Een nader Reuter-bericht deelt mede, dat dc gchecle bemanning van het luchtschip om net leven is gekomen.) De twee andere- werden door kanonvuur teruggedreven en konden niet naar het cen trum van de stad komen. Een groot aantal bommen werd in het wilde weggeworpen op do East-Angljan en de zuidoostelijke graaf schappen. Het aantal slachtoffers is nog niet geheel en al bekend, het schijnt echter niet groot te zijn naar verhouding van het aantal luchtschepen en de geworpen bommen. LONDEN. Het Persbureau berichtte Zondagavond te ze3 uur: Uit een zorgvul dig onderzoek is gebleken, dat de verlie zen en de schade ten gevolge van den lucht aanval van verleden nacht kleine zijn naar de verhouding van het aantal luchtschepen, dat deel heeft genomen aan den aanval. Volgens tot dusverre ingekomen berichten zijn een man en èen vrouw gedood en 11 mannen en vrouwen benevens drie kinderen gewond. In het Metropolitan Police District zijn geen menschen gedood of gewond. Volgens de jongste berichten werden in dit district 25 huizen en eenige bijgebouwen licht be schadigd, twee hoofdbuizen van de water leiding vernield en drie paarden gedood. Op andere plaatsen is de aangerichte schade zeer gering; er werd een aantal bui tentjes beschadigd, bene%-ens een kerk, eu in enkele gasfab: :c-ken brak brand uit. Er is geenerlei militaire schade veroor zaakt. LONDEN. Hetgeen Londen Zondagnacht- beleefde is onvergetelijk al duurde alles slechts tuira twintig minuten. De nadering van de „raiders" werd voorafgegaan door een methodisch afzoeken van den hemel door de zoeklichten, dan hoorde men in de verte een slag als een donderslag. Even later werd een afzonderlijke raider door het zoeklicht ontdekt; van ver en nabij vuur den de kanonnen op den Zeppelin, die be scherming trachtte te vinden achter een wolk. Ecnlge oogenblikken later kwam het dramatisch hoogtepunt. Heo! Londen scheen gebaad in het licht van een schitterenden zonsondergang gedurende vijf seconden. I Alle torens, schoorsteenen, telegraafpalen teeltenden voor een oogenblik zich duide lijk af, daarop keerde diepe duisternis terug. Tijdens de vaart voor de ramp werd de Zeppelin dicht achtervolgd door vlieg tuigen, wier vage omtrekken in den glans van de zoeklichten waren te onderscheiden. Een ooggetuige die vlakbij het luchtschip zag vallen, beschrijft hoe het met den voor steven vooruit neerkwam en wel anderhalf uur lang fel brandde, waarbij voortdurend de ontploffingen werden gehoord van de mitrailleurpatronen. De omstanders wier pen water op het wrak en deden een onder zoek naar de lijken. Men vond slechts ver koolde overblijfselen. Duizenden menschen verdrongen zich Zondagmiddag aan de sta tions om naar En field to gaan. De treinen werden als 't ware belegerd. De wegen naar het noorden boden het schouwspel van een langen optocht van wagens van allerlei soort. Men kon echter slechts weinig zien, daar het wrak zooveel mogelijk was opge ruimd. Het brandende luchtschip is over een afstand van veertig mijlen gezien. „Krant mets van terecht." ,.Nee, neenweerde de blinde angstig af. „Ik ben tot niets nut meer... ik blijf hier zoo lang ik nog leef." „Vertrouw ons nu eens... Hoe is dit gekomen „Is Dora hier niet?" vroeg hij rr.g- st-ig. „Er is hier niemand dan wij drieën „Ze zal wel dadelijk komen, ze is eau groenten... :1c zal Engelsch spreken, dat -verstaat ze niet." ,,Wie is Dora „Dora is m'n huishoudster gewecet totvoor zes maanden. En 'n goede huishoudster." „Jawel, jawel, maar je zou nu toch gaan trouwen?" Hij kreunde en sloeg de handen voor 't gezicht. „Vertel nu verder," zei de dokter 'a beetje ruw. „We moeten zien boe we je weer oplappen." Maar hij zei alleen: „Neen, neen, beter niet meer praten. Er is whisky in de kist, dokter, neem 'n glas en ga dan heen." Nu meende ik, ook 't woord te moeten nemen. ,,Ik heb met uw vrouw de reis gemaakt. Zij was frisch als een roos, toen we te Priok aankwamen." Iets als een snik was 't- antwoord. Toen 'n pijnlijke stilte. Ik bedacht, dat ik me eerst moest voorstellen en deed 't 'n beetje langdradig en plechtig. Onze beleefd heidsvormen kunnen soms over moeilijke punten heen helpen. „Uw vrouw zit nu bij de familie," zei ik. „We hebben haar wijs gemaakt, dat u pas over 'n week terugkomt. Vertrouw ons nu, zeg de waarheid." Een. oogenblik was 't gezicht, dat al dat stil-onderworpene van blinde gezichtes had BERLIJN. (Officieel.) In den nacht van 2 op 3 September hebben verscheiden marine-luchtschipeskaders «p de vesting Londen, de versterkt© plaatsen Yarmouth en Harwich en de fabrieksinrichtingen van militaire beteekenis en aan de Humter een groot aantal borurnen geworpen. Dc goede uitwerking van den aanval kon overal bemerkt worden uit branden en ont ploffingen. Allo marine-luchtochepen zijn, niettegen staande de hevige beschieting, onbeschadigd teruggekeerd. Tezelfder tijd als de marinc-luehtachepcn deden luchtschepen van het leger een aan val op Zuid-Engeland. frankrijk. Van het Wentelijk Oorlogstcrroin. Het Engelsch.Frcnsche oUensief. LONDEN. Het Fransch© communiqué meldt, dat in een krach tigen Eugelsdi- Franfichen aanval ten noorden van de Sommo de Duitsche stellingen over een front van zes kilometer werden ver overd tusschen Maurepas en do fcom- rn*ftroepen drongen door de vijan delijke linie, namen dorpen en in het bosch van Clery een belangrijke loopgravenstel ling. Een Duitsche tegenaanval werd afge slagen met zware verliezen. De vijaud, hoewel nog zeer krachtig, is niet in slaat, weerstand te bieden aan de aanvallen der geallieerden, die ten noorden van het dorp Le 1' orest alle Duitsche loopgraven langs den weg van Le Forest naar Combles bezetten en tot de buitenwijken van Com bles doordrongen. Eveneens werden alle vijandelijke stellingen tusschen Le Forest eu C'lerv genomen en op verschillende pun ten de weg tusschen beide plaatsen. De Duitschers deden met groot© macht tegenaanvallen tegen de stellingen ten zuiden van Le Forest, doch werden in on3 vuur teruggedreven. Zij verloren vele doo- den en gewonden en lieten 2000 gevange nen, 12 kanonnen, 50 mitrailleurs in onze handen. De Duitschers deden ook hevig© aanval len op onze stellingen bij Vauz en het Chapitre-bosch; na aanvankelijk verdreven te zijn, slaagden zij er is voet te vatten in j oen vooruitstekend deel onzer stelling, waar het hevige gevecht nog wordt voortgezet. J De Franschen deden aanvallen op de j Duitsche stellingen ten O. en ten N.W. van Fleury," en namen daar verschillend© I stukken loopgraaf op de helliDg tusschen j Fleury en Thiaumont. i LONDEN. Officieel. Veldmaarschalk Haig berichtIn samenwerking met I de Franschen aan onzon rechtervleugel deden we Zondag een aanval op den vijand op verschillende punten. .Wij 1 vermeesterden een deel van Ginchy en heel Guillemont. Ons front loopt nu onge veer 500 yards ten oosten van Guillemont j van Ginohy tot dich b:j de hoeve Falfemont. i Aan do oostzijde van de Mongach-hoeve wonnen we eveneens terrein en maakten we eenige honderden gevangenen. Tusschen onzen rechtervleugel en de Somme maakten d© Franschen flink© vorderingen. Zij maak ten tevens een aantal gevangenen. De 1 striid duurt voort. i Onze vliegtuigen deden goed werk, in samenwerking met artillerie en infanterie. De vijandelijke vliegtuigen die vertwijfelde j pogingen deden om dien arbeid te beletten I werden met succes l>esbreden en in luchtge- vechten met verlies teruggedreven. Drie vliegtuigen zijn op zijn minst vernietigd, j vtcr anderen beschadigd, wij verloren drie vliegtuigen. i BERLIJN. (Officieel.) Het artillerie gevecht in het Sommegebiod is tot de groot- -te hevigheid aangewakkerd. Tusschen Maurepas en Cléry zijn Zater- gekregen, levend geworden'. Zelfs maakten de armen als 'n liefkozend gebaar. Maar dadelijk veranderde het. „Laat ze weggaan, terug naar Hol land. Zeg, dat ik dood ben." En hij zat te snikken, van dat meer inwendige snikken, zonder tranen. - „Huilen kan je later. Vertel nou, wat er gebeurd is", kwam ongeduldig de bar- sche stem van den dokter. „Had je Dora weggezonden?" „Ja, al 't vorige jaar in Augustus, met 'n jaar salaris. Al dien tijd heb ik 't zonder vrouw uitgehouden. Dora ging zon der tranen en zonder protest..., ze had 't altijd tevoren geweten. Maar drie weken geleden kwam ze op een avond terug, ver magerd en slecht gekleed. Haar geld was op, zei ze, en ze had ijiemand, die haar helpen wilde. Of ze écn nacht bij de be dienden mocht slapen? Ik wilde haar niet wegzenden. Den volgenden morgen maakte ze 't ontbijt voor me klaar, zooals altijd, maar ze sprak niet van weggaan... en ik weet niet wat 't geweest is, maar al m'n wilskracht raakte ik kwijt. Ik dacht sterk aan Ivobus, aan... m'n vrouw is dat... om kracht te vinden, maar 't gaf niet, 't was of die inlandsche de teugels nam en met me deed wat ze wou. Ze stopt wat in 't eten, geloof ik, of in de thee... goena goena noemen ze dat. Tot ik voor veertien dagen met uiterste wils- inspanning zei, dat ze nu gaan moest. Toen begon ze te dreigen en dan weer te smee- ken, maar ik hield vol, dat ze weg moest. „Laat me dan nog een dag blijven!" zei ze". Dien avond maakte ze 'n drank van vruchten voor me klaar, zooals ze dat kon, want ze kookte uitstekend, ze kon tooveren met die dingen... en... den volgenden mor gen was ik blind. Ze... (hier daalde de stem ineens tot gefluister) ze heeft er vergif in gedaan; ze kent alle Indische planten en alle 6tiUe vergiften; daarom ia ieder zoo bang voor haar. 't Volk zegt-, dat ze je met haar oogen geluk of ongeluk kan brengen". „Toen was ik hulpeloos. Ze heeft me als 'r. kind hier naar toe geleid; alleen m'n viool nam ik mee. Eerst schreef ik nog even een briefje aan Ko, aan m'n vrouw, maar dat heeft ze, geloof ik, verscheurd. Gisteren heb ik nog op 't gevoel af 'n briefje geschreven en dat aan 'n kleinen jongen gegeven, maar dat was m'n laatst© wilskracht. Nu kan ik niets meer." De dokter vloekte, en nu weer in 't Duitsch. „Ich hatte mir das schon gedacht. Een van de Indische vergiften. Jedenfalls gehen Sie jetzt mit". Ik was 't volkomen eens we moesten weg.^ Weyders had 'n koffer met kleeren. We 7,agen geen kans, die mee te nemen, zoch ten er dus maar een stel uit. „De viool neem je ook mee." Juist wou de dokter hem onder den arm nemen ik zocht nog, of ik hem ten minste geen laarzen kon aantrekken in plaats van zijn sloffen, toen er iemand kwam aanloo- pen, en in eens, met 'n sprong, voor ons stond. Ze was klein en vrij tenger, maar lenig. Een inlandsche vrouw, naar haar kleeding, naar de koolzwarte oogen en haren en de dikke lippen met de door sirih gekleurde tanden. Maar met merkwaardig lichte huidskleur en rechten, sinallen neus een opvallend mooie vrouw. We behoef den niet to vragen, wie 't was. Ze ging voor Weyders staan, als voor haar eigen dom. ,,Tinggal tini (blijf hier)," zei ze, en mat ons daarbij met uitdagende blikken. Weyders leek zich wel klein te maken van angst. „Ik heb 'i ook gezegd, ik Wijf beter bier,'-'- martelde hij. (Slot volgt.")

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1