Binnenland. Marinezaken. 13353 SOIjDATEIMOO"D RAMT van Zondag: ÊSV Augustüs 1916 Er is in dezen oorlog reeds vaak gesproken van gepantserde automobielen, zoowel aan liet Ooster- als liet Wester front. Aan liet Russische front is in de laatste weken nog al oens sprake van Belgische gepantserde auto's, maar bekend zijn ook de Fransche, die aan de Somme worden gebruikt. Van een dezer laatste .geven we hier een afbeelding. geen schado aangericht en niemand is ge troffen. Het luchtschip ging voor een uur weder naar zee. LONDEN. (Officieel.) Verscheiden luchtschepen vlogon Donderdag te midder nacht over de oost- en zuidoostkust van Engeland en wierpen een aantal bom men. Tot dusverre zijn nog ge-en berichten omtrent slachtoffers of aangerichte schado ontvangen. CUITSCHLAND. Do zaak Liebknecht. BERLIJN. Het „Oberkriogsgericht" heeft Liebkneoht veroordeeld tot vier jaar en een maand tuchthuis, verwijdering uit het leger en zes jaar eerverlies. Van het Oostelijk oortogstoï-rein. RUSLAND. Het Russische offensief. WEENEN. (Officieel.) Behalve enkele Voorposteu-actics, die met succes bekroond i werden, hebben noch bij de troepen van i -aartshertog Karl noch aan het front van Von Hindenburg gebeurtenissen van belang plaats ge-had. PETROGItAD. Den 23sten Aug. togen "den middag opende da vijand' een hevig ar- - tillerievuur op de Russische stellingen bij To-bo-ly aan den westelijken oever van de Stochod. Te vier uur 's namiddags gingen zijn troepen tot den aanval over, zij werden echter teruggeslagen door het Russisch infanterie- en mitrailleurvuur. Aan de Zolotay Lipa staan, volgens krijgsgevangenen, Tutrksdhe regimenten. De strijd in Zujd-Boekowfna. BERLIJN, De ,,Voss. Zedtung" verneemt ■uit het oorlogsperskwartier, dat de opmarsch dtjr verbonden centrale troepen in Zuid-Boe- kowina, ondanks do groote moeilijkheden van hot terrein, verdere vorderingen maakt. Na dat do hoogte-linie ten westen van Kiriibaba en do rivier door de verbonden troepen ge nomen werd, zijn de troepen thans overal aan don oostelijken oever van do rivier ge komen. Hun aanval richt zich thans tegen -de berglinïe ton westen van Lukawa. Ook deze hoogten bieden met haar dichte bos- schen aan do Russen gunstige steunpunten; de Duitsohe troepen zijn echter reeds er. in geslaagd door de bestorming van een van -deze gewichtige hoogteü een bres te schieten in den verdedigingsmuur der Russen. Om deze bres te stoppen, lieten de Russen ver sterkingen uit het Moldawa-dal aanrukken, doch die waren niet in staat het veroverde punt te hernomen. De krachtsinspanning der Russen, om hun stellingen in dit gebied, te handhaven, is buitengewoon, daar een verdere terugtrekking ook op hun uitersten linkervleugel niet zonder invloed zal kun nen blijven. 8TALÏË. Van hot Italiaansche front. ROME. (Bericht van den opperbevelheb ber.) Door kleine maar stoutmoedige aan vallen veroverden de Italiaansche troepen nieuwe stellingen in de ruwe zone der Fas- saner Alpen. Aan het begin van het Fossernica-dal veroverden de Italianen hoogte 2354 ten zuiden van de Cima di Ceci. Het gelukte den vijand ze voor korten tijd te nemen, ten slotte echter werd hij door de Italiaansche troepen er voorgoed uit verdreven. Aan het begin van liet Cia-dal namen Italiaansche bergdetachementen stormen derhand vijandelijke verschansingen aan de steile hellingen van den Cauriol en de Cima Cupola. Op de rest van het front bij tusschen- poczen acties van artillerie, vliegtuigen en verkenningsafdeel ingen. Een der Italiaansche vliegtuigen schoot in een luchtgevecht boven Görz een vijan- De strijd bij Saloniki. De Times" wijdt een hoofdartikel aan de gebeurtenissen in Macedonië. In de laat ste drie weken is daar veel gebeurd, dat niet in de officieele berichten en in de couran ten gepubliceerd is. Sterke Russische en Italiaansche afdeelingen zijn daar aangeko men, om de Fransche, 'Engelsche en Servi sche troepen te veraterken. Dit feit zal on getwijfeld diepen indruk maken op de Bal kan staten. Het eerste detachement Russen werd reeds op 30 Juli te Saloniki geland en door de priesters t der Grieksch-Orthodoxe kerk plechtig begroet. Het zijn troepen, die op het oostelijk oorlogsterrein gemist kunnen worden en thans in den Balkan voor de zaak der geallieerden zullen strijden. Den lOden Augustus zijn de Italiaansche detachementen aangekomen. De Italiaan sche couranten juichen dit feit toe als een bewijs van Italics solidariteit met de overige Entente] anden. In Griekenland is men met de aanwezig heid der Italiaansche troepen te Saloniki minder ingenomen. Het beteek ent nl. voor de Grieken, dat hunne plaats in de gelede ren der geallieerde legers misschien voor goed is ingenomen door de Italianen. De pers van Goenaris tracht het publiek tevre den te stellen met berichten omtrent suc cessen der Bulgaren, maar op het Grieksche volk maakt dit weinig indruk en het is vooral ongerust, wijl het weinig vertrouwen stelt in de Duitsche belofte,, dat de Bulga ren het bezette Grieksche gebied later we der zullen ontruimen. Het gevoelt groote i sympathie met .den ^.commandant van het del ijk vliegtuig neer, dat in de buurt van Ransiano brandend ter aarde stortte. WEENEN. (Officieel.) Na een hevige beschieting van den kam der Fas- saner Alpen (Zuid-Tirol) en van de O.-H. hoogtestellingen aan weerszijden van het Travignolodal, doden de Italianen ver scheidene aanvallen op het front Goltoqen- doCima di Ceci. Dezo werden afgeslagen. Overigens geen belangrijke gebeurtenis- TURKIJE. In den Kaukasus. PETROGRAD. Aan het Kaukasus- front trokken Russische troepen, den vijand van nabij opdringend in de streek ten westen van het Wan-meer do stad Moesj binnen en maakten daar krijgsge vangenen. Volgens nadere berichten omtrent het ge vecht in de streek van Reyet, waar de Rus sen gedeelten van de A'ierde Turksche di visie insloten, namen zij het 11de Turksche regiment, den commandant, 50 officieren en 1600 soldaten, en bijna het goheele over schot van het Turksche 10de regiment met twee officieren van den staf, verscheiden hoofdofficieren en 650 manschappen ge vangen. Ook maakten zij in dit gev-echt drie kanonnen eu drie mitrailleurs buit. BULGARIJE. Het Bulgaarsche offensief. SOFIA. Officieel. Op den rechtervleugel bezetten op Lerma aanrukkende troepen Woensdag de stad Kastoria; de hoofdzake lijk tot c-en vrijwilligersregiment behooren- de verslagen Serviërs trokken zuidwaarts terug. De in de richting van Lerina, Baniea, Co- mitschewo, Ostrovosta opereerende troepen rukten noordwaarts, nadat zij op 21 Aug. de krachtig versterkte vijandelijke stelling op de kam van den Malkanidsjberg hadden veroverd; op 22 Aug. vielen zij de Servische Donau en de Servische 18d-e Wardardivisie in hun nieuwe stellingen aan bij het- klooster van den H. Spiridioh, hoogte 207, Tesj- ganska Planina. Tot -dusver hebben wij ze ven officieren en 200 man gevangen geno- men; wij veroverden vijf geheel nieuwe Fransche snelvuurkanonnen, welke volko men onbeschadigd waren, met de bespan ningen, negen caissons, zes mitrailleus, een bommenwerper, vele nieuwe geweren en rol lend materieel. Do strijd wordt voortgezet. Wij nestelden ons afdoende op de hoogte Djemaat Seri, ten noorden van. Abstrovosces in het Moglenicadal. Sterke afdeelingen van de Stroeraadivisie vielen den sector-Okoe- roezkiwil aan. Alle aanvallen werden met groote verliezen voor de Serviërs afge slagen. In het Wardardal verliep de dag over het algemeen rustig. Artillerieactie aan beide zijdenslechts aan het front zuidwestelijk van het Doiran- meer trachtte de vijand tegen tien uur 's avonds onze vooruitgeschoven stellingen aan te vallen, maar werd afgeslagen. Uit latere rapporten en gevangenenver- klaringcn .blijkt, dat het 176ste Fransche regiment 50 pet. van zijn effectief verloor; 250 lijken werden op het slagveld gevonden. Op den linkervleugel zuiverden wij in het Stroemadal den linkeroever volkomen van vijanden. Wij begroeven ruim 500 lij ken van vijanden. Bij hun opmarsch ten zuiden van Drama ontmoetten vooruitge schoven afdeelingen van' onze troepen een Engelsch eseadron, dopr een compagnie wielrijders begeléid. .Na een kort vuurge vecht trokken de Engelschen terug in de richting van Orfano, nadat zij twee bruggen over de Antista hadden vernield. Wij bezet ten het station van Augista. Thans bevindt zich de spoorweg Oktsjilar—Boek—Drama AngistaSëres-Dëmir Hissar in onze handen, -%•?■> BERLIJN. Officieel. Op de hoog ten ten noordwesten van Ostrowo bieden, de Serviërs nog tegenstand aan de Bulgaarsche aanvallen. Hunne tegenaan vallen op Dschematjeri mislukten. Alle berichten over successen van de Serviërs, Franschen en Engelschen, hier, aan de Wardar en do Strocma, zijn nat do luciht gegrepen. LONDEN. Een correspondent te Saloniki geeft in oen telegram d.-d. 21 Augustus het volgende relaas van de opening van het Bulgaarscho offensief: In den nacht van Donderdag j.l. rukten Bulgaarscho troepen plotseling op ten zui den van Demirhissar met het blijkbare doel het Fransche cavalerie-regiment, dat in het dorp Kavahli bij Serres in kwartier lag, te overrompelen. De Grieksche troepen, die in Demirhissar in garnizoen waren ge bleven, sedert de Bulgaren Roopel hadden bezet, werden omsingeld en de Bulgai-en trokken snel voorwaarts. Er wordt echter gomeld, dat een Grieksche gendarm door het Bulgaarscho cordon heen was gebroken, na een schildwacht te hebben neergescho ten en aan do Franschen bericht van de beweging der Bulgaren had gebracht. De Fransche cavalerie, die daarop Kavahli verliet,, raakte slaags met -den vijand, ter wijl deze terugtrok naar de burggen over de Stroema. Een talrijke afdeeling Engelscho cavalerie t-rok uit ter verkenning van de sterkte en de bewegingen van den vijand en Engelsche veldartillerie beschoot wegen en dorpen langs de Bulgaarscho linie van op marsch. De vijand werd zoodoende ver scheiden uron opgehouden en de onverlicod- sche aanval mislukte. De troepen der geallieerden keerden ten slotte terug naar hunnelinies aan den rechteroever van de Stroema, terwijl dé vijand verder trok en dorpen in de vlakte bezette. Hij wordt daar beschoten door de Engelsche artillerie. Twee Grieksche grensposten Kroesjewo en Pheopet-ra boden dén Bulgaren tegenstand. Het gerucht wil, dat het garnizoen van eerstgenoemde plaat-s had gevochten tot er nog slechts twee man over waren. Ook wordt bericht, dat de beide bevelvoerende officieren gedood werden; omtrent het lot dezer garnizoenen zijn echter geen betrouw bare inlichtingen te verkrijgen. De Bulgaren beloofden den commandant van het garnizoen van Serres, dat zij niet nader zouden komen dan tot een afstand van vijf mijlen van de stad. Toch mobili seerde de commandant, kolonel Christodou- los, alle troepen, over welke hij kon beschik ken, terwijl hij tevens te kennen gaf, dat'hij tegen elke actie der Bulgaren tegenstand zou bieden. Er is een comité van nationale verdediging gevormd, dat ten doel heeft den plaatselijken tegenstand te örganiseeren. Tot dusverre heeft echter in de nabijheid van de stad nog geen gevecht plaats gehad. Er wordt bericht, dat verscheiden honder den Grieksche vrijwilligers uit Saloniki zich zullen aansluiten bij de verdedigers van Serres". De correspondent meldt verder nog: -Se dert den middag duurt het gevecht aan den Servischen linkervleugel geregeld voort. Alle aanvallen, die de Bulgaren tusschen middernacht en vijf uur 's ochtends deden, mislukten. In het Moglena-dal werden twee tegenaanvallen dör Bulgaren afgeslagen. De Serviërs vorderen mét hun offensief ten noorden van Stroepino. In den Doiran-sector en aan de hellingen van den B-des duurt het bombardement voort. Aan het Stroema-front is het rustig. Sprekende over de verovering van den heuvel, dio het dorp Doldjcli bcheerscht, door de Engelschen, zeide generaal Sarrail: „Het Avas een prachtig stuk werk, vooral de laatste bajonetaanval. Ofschoon de troepen nog geen oorlogservaring hadden, hebben zij toch bewonderenswaardigen élan en moed betoond". PARIJS. Het Bulgaarscho offensief op-de vleugels van het front van Sèiloniki, wordt tqgetr.gvcihoudonterwijl' dat-der g-xJiic-orde-n steunmdis op de onoverwiibare pos'ties A'ol- komon nc-rmaa.1 vooruit gaat,. Do Bulgaren, staan tegenover een werkelijkheid, dio volko men verschilt \ian de voorstelling, die zij er van -gewen, om op neutralen indruk te maken. Dé beweging, die in volkomen wanverhou ding is tusschen de uitgestrektheid van het terrein en de sterkte van het offensief, heeft ons nooit verontrust. ROEfflSWIË Het Rcemeenscfte raadsel. Men schrijft ons uit Ziirich dd. 22 Aug.: Een speciale correspondent van de „Se coio" seint aan zijn blad over den toestand in Roemenië het volgende: „In Boekarest is de spanning op het hoogste. Alle maat regelen voor een militaire interventie zijn genomen. Wel wordt gezegd, dat de diplo matieke onderhandelingen naar de eene noch naar de andere zijde tot een beslissing geleid hebben, maar oen der Entente-diplo maten kon den correspondent toch verklap fort Pheapstra dio ,in strijd' met de hem gegeven orders, de stelling bleef verdedigen en in hét gevecht sneuvelde. Bij het Bulgaarsche volk zal het bericht, dat het leger -tegen de soldaten van den „Grooten Witten Tsaar", den bevrijder der Slaven, strijdt, zeker diepen indruk maken. En ook de Bulgaarsche aanvoerders en troe pen zullen Avel begrepen hebben, hoe zware strijd hun wacht en hoe weinig hulp zij van Duitsch-Oostenrijksche zijde en van Turkije te wachten hebben. De Balkan-campagne geeft een treffend beeld van de eenheid onder de geallieer den. Engelschen, Franschen, Italianen, Russen en Serviërs staan hier zij aan zij. Overal hebben de geallieerden thans in vol ledige samen-werking de leiding genomen. In de vlakten van Vlaanderen en in Galicië, in de hooge Alpen en aan den voet der Kar- pathen, bij Verdun en bij Görz woedt de ontzettende strijd, ontzettend zoowel voor de geallieerden als voor de Duitschers, die thans met het gevreesde „dubbele front" te doen hebben. Dezer dagen heeft Lloyd George ,nog ver klaard, dat er nog veel strijd en opoffering uoodig zullen zijn, maar „voor den vijand is het getij verloopen en hij weet het". Aan de Somme. Ceorg Qu-eri vertelt in het „Betrl. T agriblhcspitaalgeschieden-issen van achter -het front, in het bijzonder betref fende slachtoffers van gasaanvallen. Een hospitaalsoldaat ligt op zijn haar in de zon en glimlacht. „Ecu beetje luir" vraag ik. Neen. Hij schudt liet hoofd.en zijn blgek ge zicht wordt weer ernstig. De dokter zegt: „de brave kerel was eigenlijk gisteravond reeds zoo goed als dood. Hij had gas geslikt toen hij zijn plicht vervulde, en ik geloofde niet meer dat ik hefn zou kunnen redden. Ik besloot tot het uiterst paardenmidden en zie, hij glimlacht weer. Hij is or al bovenop". Daar liggen nog drie kanonniers, die aan gas- ziekte lijden. Zij weten eigenlijk niet precies of de adem van do granaten ben to pakken gekregen heeft, maar zo moeten het vel aan nemen. Do phosgeengranaat \rond' een merk- waardigen weg naar het Avoonhol waar zij lagen te slapen. Zij maakte slechts weinig spektakel, sloeg niets stuk en dat wekte hun achterdocht. De vier mannen grepen naar hun maskers en sprongen uit hun bed. Zij gevoelden zich daar na eigenlijk heel goed, pleizierig zelfs. De dok ter echter zette een bedenkelijk gezicht. Hij constateerde dat de mannen steeds vroolijker en opgewekter Werden, Aran minuut tot mi nuut. Het gif werkte reeds. Den anderen dag zou dan do kwaadaardige longontsteking optre den. De dokter nam zijn maatregelen eii speel de op, omdat zij nog aan het front wilden blij ven. en steeds maar beweerden dat hun niet het geringste scheelde. Zij waren nooit opgewekter 'géweest. Drie van de vier heeft de dokter nog kun nen redden. Zij lagen mat en opgewekt in hun tent. Het is een heete .dag. Het zaclite koeltje brengt de tonen van een choraal over; er wordt weer een kameraad grafwaarts gedragen. Een ballonbatterij schiet op drie vliegers, dio een van onze kabelballons aanvallen. Als haviken schieten zij neer op hun slachtoffer en de ka bel moet ingetrokken worden. Snel wordt de hemelworst naar beneden gehaald en de vlie gers moeten voortdurend lager komen tot de lucht hun to gevaarlijk wordt. Snel stijgt de ballon weer omhoog en de waarnemer telefo neert kalm verder. Hij 1s reeds aan het gevaar gewoon. Drie, viermaal per dag wordt hij aan gevallen enyjanmoet hij steeds aan een snellen pen, dat de onderhandelingen met Bratianu gunstig verloopen, zoodat men een gunstige beslissing kon verwachten. De waarheid is, dat men in de neutraal-gezinde kringeu voorloopig allesbehalve ongerust is, wijl men weet, dat Bratianu niets kan doen, voordat de Russen een beslissenden slag ge slagen zullen hebben. Daarentegen verklaart men in de kringen der interventionisten, dat binnenkort op de Roeinoensch-Bulgaar- sche grenzen incidenten zullen 'voorkomen, die tot oen ingrijpen sullen noodzaken." OF ZEE. De „Deutsohland". BREMEN. Het Boesmannbur-eau be richt De Ocean-Reedereigesellschaft deelt mede, dat de onderzeeër „Deutsohland" Woensdagmiddag voor den mond van de Weser liet anker heeft geworpen. Alles wel aan boord. Naar Wolff meldt, begroeten de bladen met levendige voldoening den terugkeer van de „Deutscliland". Er wordt op het merk waardige feit gewezen, dat slechts honderd van 4200 zeemijlen onder water behoefden te worden afgelegd. Het „Berl. Tageblatt" Avijst erop, dab hiermede de handelsbetrek kingen niet Amerika, de blokkade ten spijt, zijn hersteld. De bladen erkennen verder de correct- neutrale houding van Amerika; de com mandant verzocht omoen geleide van een kruizer, hetgeen werd geweigerd. Alleen werd oen sleepboot aangeboden, wat kapi tein Köqig weigerde, daar hij alleen wilde uitvaren. De „Deutsohland" is 65 m. lang, 8.9 M. breed, naar een medewerker in het „Berliner Tageblatt" verzekert, heeft een diepgang van ongeveer 4.5 M. waterverplaatsing in ondergedoken toe stand, is 1900 tons. De olievoorraad, welke kan worden geborgen, is voldoende voor heen- en terugreis. De voortbewegende kracht bestaat uit twee zescylindrische dieselmotoren voor de boven-watervaart en een electromotor voor de onder-Avafcervaart. De boot bezit twee, perislcopenop den com- mandotoren bevindt zich do navigatiebrug, welke ook bij slecht weer bruikbaar is; ver der is er telefooniustallatie en inrichting voor luchtyerversching aanwezig, evenals een krachtige draadlooze telegrafie-instal- latie. In het ruim bevindt zich een tunnel naar de centrale, Avaar alle navigatie-inrich- tingen zijn vereenigd. Twee afdeelingen voor de centrale,bevatten beneden de accu mulatoren, bovén do woonruimte voor de bemanning. Ook de voor- en achtersteven zijn beschikbaar voor verblijf. Do beman ning bestaat uit 29 koppen, die zonder uit zondering tot de handelsmarine behoord-en. Het gelukte hen in korten tijd met den nieuwen dienst vertrouwd te maken, BERLIJN. Omtrent de aankomst van den handelsonderzeeër vernemen wij nog: De president van den Raad van Beheer van de „Deutsche Ozeanreede- rei" Alfred Lohmann was de „Deutscli land" tegemoet gevaren tot ter hoogte van Helgoland. Daar begroette hij den kapitein, de officieren en manschappen, die allen ver klaarden zich voor een nieuwe reis weder te zullen laten aanmonsteren. Lohmann nam de belangrijke koerierpos.t in ontvangst. De verwachtingen van-de reederij omtrent het laadvermogen van het schip werden feitelijk overtroffen. Het dek van het. schip had ernstig geleden door het weer en de golven. Ontploffing op een Russisch schip. BERLIJN. Uit Memel vernemen wij, dat den 22sten dezer op de kust van Koerland werd gezien, dat een Russische torpedoboot van het type der nieuwste groote booten ongeveer zes zee mijlen ten noorden van Klein ïrben door een ontploffing zwaar werd beschadigd. De boot werd door andere torpedobooten naar de kust van Osei gesleept. Getorpedeerd. Het Woensdagnacht van Rotterdam naar Londen vertrokken Noorsche s.s. „Velos." is den volgenden morgen te vijf uur op tien mijl noordelijk van het lichtschip „Maas" getorpedeerd. Do geheele beman ning, bestaande uit elf personen, is gered door de blazerschuiten OD 9 en GO 10 en te Hock van Holland geland. Van andere zijde meldt men ons dat het. schip door oen Duitsche duikboot in den grond is geischoten. Een later bericht luidt De „Velos" was geladen met stukgoed en bestemd naar Londen. De duikboot schoot haar 10 mijl N.W. van het vuurschip „Maas" in den grond. De uit il man be greep naar het valscherm denken. Dat zou vlug jn zijn werk moeten gaan, maar toch voorzich tig. Al zou boven ook de steekvlam omhoog- schieten... In een Watervliegtuig. Een vlieger beschrijft in-de „Daily Chro nicle" aldus zijn werk: „Op zee bestaat onze bezigheid hoofdzake lijk in verkenningen voor de vloot, want op 5000 voet hoogte kan een vlieger tienmaal zoo ver zien als do uitkijk op ccn slagschip of kruiser. In deze gevallen begint en eindigt de vlucht in den regel op het water naast het moedorschip en als de machine niet in gebruik is, wordt zij door middel van een lange kraan aan boord geheschen en op een speciaal daar voor ingericht dek weggeborgen. Wat. do belangwekkendheid van liet werk aangaat, is dat van den vlieger over land bo ven dat van dien op zee te verkiezen. Men kan zich niets saaiers en eentonigere voorstellen dan een lange vlucht over een cindclooze uit gestrektheid van blauw water. Do bestuurder van een land-vliegmachine heeft tenminste een voortdurend veranderend perspectief van heu vels en dalen, rivieren en bosschen, steden en dorpen onder zich, terwijl hij die een zeevlieg tuig bestuurt niets anders ziet dan zee, lucht en horizon en misschien nu en dan een toeval lig voorbijvarend schip. Een kennis van mij die een water-aeroplaan bevliegt, nam altijd zijn hond mee, om de een tonigheid wat te verbreken. Het is een rustige wijs-uitziende Schotscho terrier. Die hond kan aanspraak maken op een honden-kampioen schap, want hij heeft nu reeds meer dan 2000 mijion in do lucht afgelegd. Hij heeft een oigen methode van luchtroisjes maken ontwikkeld, want zoodra do machine in beweging en onder- weg is, gaat hij opgerold op de fuselage van het yliegtuig liggen .en.doet een stevig dutje, UL. Si..- -MA.ic staand© bemanning is met twee booten van boord gegaan en door de schokkers opge pikt. Schip gezonken. LONDEN. Volgens een Lloydê-bericht is de Italiaansche schoener „Elios" gezonken. Minister Loudon. De Minister van Bnitenlandscho Zaken heeft voor ongeveer acht'dagen de residen- tio met verlof vrlaten. Couverneur van Suriname. Naar hot Corr.-Bureau meldt, is do heer G. J. Staal, secretaris-generaal bij hetdeparte ment van Koloniën, benoemd tot gouverneur v an Suriname. De defensie van Ned.-lndië. Vergaderingen van alle volkerenr-assen te Soerabaja, Bandoeng en Medan gehouden, als mede de Sarikat-Islam-vereenigingen op Java, besloten adhaesio te betuigen met de meeting op Koninginnedag, voor de defensie van Noder- landsch-In^iö. („Tel.") Een arrestatie. De correspondent van de „Tel." to Welte vreden seint: De president en de secretaris van den Matro- zenbond te Soorabaja zijn gearresteerd, om dat de wijze, waarop het bestuur van den bond weigert doel te nemen aan do vergadering voor de Indische, defensie op Koninginnedag, belee- digend geaoht wordt. Onze graanschepen. Het Haagsche Correspondentiebureaii meldt: Naar aanleiding van lo-op end© geruchten, dat de qnaestie van de aanhouding van schepen met graan in Engeland, tot een be vredigende oplossing zou zijn gebracht, heb ben kij ons tot de Engelsche lega tie om inlichtingen gewend, maar ons werd medegedeeld, dat bij de legatie nog geen officdëele mededeeling te dezer zake van d-e Britsche regeering was ingekomen. .In zake de graanquaestie verneemt het Haagsche Correspondèntiebureau nader, dat te 's-Gravenhag© bericht is ingekomen, dat Donderdagmorgen instructies gegeven zijn om de graanschepen los te laten. Do cacao-industrie. In verband met een bericht, 'dat de Cacao- Chocoladefabriek van de Erven Caspar Flick is stopgezet moeten worden, vanwege gebrek aan grondstoffen, wordt ons van bevoegde zijdo medegedeeld, dat binnenkort meerdere fabrie ken den arbeid zullen moeten staken, omdat Engeland geen cacao naar Nederland doorlaat. Volksbond tegen Drankmisbruik. Men meldt ons Do 42e algemeene vergadering van den Volksbond tegen Drankmisbruik zal op 29 Augustus worden gehouden to Amersfoort. Daaraan zal worden deelgenomen door 85 afdeelingen, met circa 135 afgevaardigden. Legerzaken. Uit do Staatscourant. Da Minister van Koloniën brengt ter kennis Vj~ gepens. officieren en onderluit. van het Ned Vind. leger, die als reserve- of landweer- officier bij het leger hier te lande zijn inge deeld, dio ten gevolge van hunne indeeling buiten hunne vaste woonplaats vertoeven en daardoor do gebruikelijk© attestatie de vita in den aanvang vah Sept. niet kunnen bekomen, dat zij hun pensioen over het derde kwartaal kunnen doen ontvangen door een daartoe door hen aan te wijzen gemachtigde. Hiertoe zullen zij doch niet vóór 1 Sept. en niet 'na 9 aan Af<l. C2 van het dep. v. Kol. een© door hen onderteekende opgavo heb ben in te dienen, inhoudendelo. plaats en dagteokening (op of na 1 September 1916) van verzending der opgave2o. naam en voorletters benevens vroegeren rang van den gepension- ncerdo3o. vaste woonplaats4o. naam en voorletters, woonplaats en nauwkeurig adres van de(n) gemachtigd©; 5o.'bandteekening van den gopensionneerde. Aan de gemachtigden.zal alsdan vanwege het dep. eene kaart worden gezonden, tegen afgifte waarvan zij bij den betrokken betaalmeester of den Rijksontvanger in liunne woonplaats het pensioen kunnen ontvangen, na voor ontvangst en kwijting te hebben getcekend. („S.t-Ct.") Bij K. B. is tijd. benoemd b/d. inf. der landw. tot ros. 2de luit. de gep. onder-luit. der inf. G. Hiemstra, v/h. leger in N--I. Bij K. B. is a/d. res.-paardenarts 2de kl. H. V ene ma, op aanvrage, wegens lichaams gebreken, eervol ontslag nit den mil. dienst ver kend. Militaire zending naar Frankrijk. De Majoor van het Regiment Grenadiers De Quay die zooals onlangs werd gemeld belast is met eene militaire zending naar Frankrijk, zal ter voldoening aan die opdracht vóór het einde dezer maand naaf Parijs vertrekken. terwijl hij weer wakker wordt als de motor stil staat. Het vliegen in een water-aeroplaan is in deze dagen een in vele opzichten gevaarlijk werk. In de officieele communiques is een zeevlie ger vermeld geworden, die in den jongston zee slag in de Noordzee zulk een belangrijke rol heeft gespeeld. Uren achtereen bleef hij in de lucht om'de bewegingen van do vijandelijke vloten te verkennen en aan de Engelsche vloot mede te deelen. Daarna daalde hij Veder, om na een korte rust weer op te stijgen en de ka nonniers aan boord der slagschepen omtrent de uitwerking van hun vuur m te lichten. Zijne werkzaamheid heeft er ongetwijfeld veel toe bijgedragen om het vuur der groote kanonnen naarmate heb gevecht zich, verder ontwikkelde, zoo krachtige uitwerking te ge ven. Deze vlieger is de eenige, die de heide vlo ten, welke met elkander slaags waren in don grootsten zeeslag dien de geschiedenis kent, gelijktijdig heeft gadegeslagen en hij zal zeker een uiterst belangwekkend verbaal kunnen doen, als hij zich eens daartoe zal zetten. Een vuurdood. Een oorresponden-t van d-a „New York Times" heeft van een gewonden Franschen soldaat het volgend© vernomen „Mijne compagnie was uitgezonden ojn een veroverde Duitsche loopgraaf iets ten noorden van eene boerderij aan de -Somme opnieuw voor de verdediging in orde te maken, maar het was onmogelijk dit te dben vóór den vijand een aan val kon ondernemen. 'Onze officier besloot dus terug te trekken naar een 50 meter meer naar achter gelegen gunstiger stelling. 'L'oen vroeg de kapitein een vrijwilliger om achter te blijven cn bericht te geven van de bewegingen van den vijand. Ik'bleef en nestel de mij in, ©en boom, waar ik ook een telefoon Kennisgevingen voor Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz. - Invilatien, Dankbetuigingen, Menn'a - Programma's, Balboekjes, Visitekaarten, Luxepapier, Artistiek Stempelwerk B. van Mantgem, Hofleverancier Singel 562, hoek Vijzelstraat, AmuL Weduwen on Weezenkas voor officieren. Bij Kon, Besl. is -bepaald, dat de 'verkiezing van 3 leden van -do directie dor Weduwen- en Weezenkas voor officieren van de Landmacht in verband met de tijdsomstandigheden, dit jaar niet zal worden gehouden. Deze verkiezing wordt uitgesteld tot 1917, („Avp.".) Aardappelen. De schout hij nacht, commandant in Zee land, heeft hot verbod tot uitvoer van aard appelen uit Zeeland opgeheven. Naar Oost-indiS. Do luit.-kolonel der inf. O.-L leger Jv J. Munnilts de Jongt zal 3 November met het stoomschip „Prinses Juliana'-i naar do kolo niën vertrekken. Eervol ontslag gevraagd. Kapitein A. J. M. Verspyck, commandant van het fort bij Rijnauwen, dio bij het uit vaardigen van het mobilisatiebevel in Juli 1914 zijn diensten aan do regeering als oud- officior heeft aangeboden, beeft tegen 1 Sep tember eervolontslag uit den militairen dienst verzocht. Geplaatst. De le luitonant der veld-artillerie G. We- gorif is te 's-Gravenhage geplaatst. Sergeanten overgeplaatst. Tegen 16 September worden 100 sergeanten, dio bij het instructiebataljon zijn opgeleid, overgeplaatst bij de regimenten infanterie van het veldleger. Eindexamen hoofdcursus. Zooals men weet, zal van 1 tot 16 Septem ber a.s. te Kampen het officicrsexamen wor den afgenomen aan de leerlingen van het oudste studiejaar van den hoofdcursus. Hier aan zullen deelnemen 29 aspiranten voor do infanterie hier te lande, 9 voor de infanterie in Ned.-Indië, 6 voor de administratie hier INDISCHE LEGER. Ongehuwde personen en weduwnaars zonder kin deren, Nederlanders niet jonger dan 18 ennietouder dan 33 jaar, kunnen een zesjarige verbintenis by genoemd Leger aaygaan; handgeld 400. Gegadigden kunnen zich daartoe aanmelden, hat- j bjj de Agenten vóór den Kolonialen Militairen Dienst te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Yenlo, Amersfoort, Breda, Zwolle, Groningen, Hengele lietzjj op bet Gemeentehuis hunner woonplaats, alwaar bescheiden worden verstrekt en reisgeld om naar Njjmeg-en te reizen. Vrijwilligers, Militie, Landweerplichtigen en Landstormplicktigen, thans in militairen dienst, kunnen voor zes jaren overgaan of voor twee, drie of 4 Jaren worden gedetacheerd, premie 400.— voor zas Jaren en voor detackeering voor den duur van. 2, 3 of 4 jaren, resp. 300.—, 400.— en 500. Gehuwde onderofficieren met een klein gezin kunnen voor 3 of 4 jaren worden gedetacheerd or voor zes jaren overgaan. Om gedetacheerd to worden, moet men 8£ maand in dienst zjjn Aanmelding behoort te geschieden bjj den Compagnies-Commandant of den sergeant- majoor, die dan wel voorhetoverigezalzorgdragen. Handgeld en premie Aforden bji definitieve aan neming in hun geheel uitbetaald. Aanbrengpremie voor burgers, die nog niet hebben gediend ƒ10.— en voor bon dio in dienst zjjn en geenrang bekleeden 2Q-—Ais aanbrenger kan ieder militair (geen familielid zjjnde) optreden. (Adv.) Uit do „Staatscourant". Bij K. B. is ing. 22 Mei 1916 aan J. E. O. Mie, hi els, wed. marinier 1ste kl. F. J. Geerlings. een pensioen verleend van f 125. Hr. Ms. „Noord-Brabant." Blijkens bij het Dep. v. Marine ontvangen herickt is Hr. Ms. Noordbrabant" Woensdag van Kaapstad vertrokken. Zeemilitie. Van de 2345 militieplichtigen van (Je lich ting 1917 zullen 600 voor do zeemilitie worden aangewezen, Nt.w. uit de provincie Friesland 36, Groningen 32, Drento 2 Overijsel 7, Gel derland 9, Utrecht 3, Noord-Holland 219, Zuid-Hojland 239, Zeeland 45, Noord-Brabant 7 en LJmburg 1. Naar Oost-lndië. De onderzeeboot K I, bestemd voor den dienst in üost-ludiö, zal binnenkort derwaarts worden overgevoerd, gesleept door de „Witte Zee" van do firma L. Smit Co.'s sleepdienst. bevestigde, die met de naastbij zijnde batterij was verbonden. Een groep van ongeveer 40 Duitschers kwam kruipend uit liet bosch te voorschijn en kort daarop volgde bijna een geheel© compagnie. Ik telefoneerde: ,,de vijand nadert, voorafgegaan door oen detachement f lammen werfér". Toen dit detachement op ongeveer 30 voet van de ledige loopgraaf was gekomen, hield het halt in oeu kuil die juist achter een kleine ver hevenheid van den bodem was gelegen en toen sloeg plotseling een dozijn witte en gele stra len vuur omkoop, die vervolgens op de loop graaf igeri-aht werden. Door den dichten rook Icon ik de rest van de Duitschers niet zien, maar dank zij mijn masker kon ik de batterij bericht -sturen. Onze artillerie kende den afstand tot op een centimeter. Een stortvloed van projectielen sprong midden tusschen de „flammenwerfer". Groote vlammen sloegen omhoog. Een vlam die uit oen der toestellen spoot, sloeg vlak langs mij, zoodat mijne lcleeren in brand raakten en ik leelijke brandwonden opliep. De grond geleek een vuurzee en te midden daarvan stierven de Duitschers, als levende fak kels, een afscliuwelijken dood." Een van hen tolde in het rond, tot hij einde lijk in de vlammen neerstortte. Anderen rolden zich over den grond, maar do brandende vloei stof volgde hen overal. Ik kon den a-fsdhu-welij- ko nreuk van heb brandende vleoscli ruiken- Ik geloof niet dat er één man vkn dat deta chement ontsnapte, Hurinb kreten, die boven het artillerie- en geweervuur uitklonken, «uur- den vreeseiïjk lang. De compagnie die fcchter hen aankwam leek door paniek bevangen. Ik zag hen naar het bosch ternerennen, waarbij het vuur onzer machinegeweren hen achter haalde en ernstige verliezen toebracht."

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2