Binnenland. 2 T3.&Ü SI'ölLj'O.éA'y JciBlSr COÜ .kAKTT v an "Vjriici^.g' 1O Aue'iistus 1916 Het Karstplateau Het eigenlijke doel der Italianen in hun strijd aan het Isonzo-front is om naar Triest te komen en deze Oosten rij ksc-he stad met haar vele Italiaansche inwoners te bezetten. Zoo heel gemakkelijk zal dat niet vallen, maar zij zijn althans, na de inneming van Görz, op weg. Een weg, die over het Karst plateau leidt met sterko Oostenrijksche stel lingen. We geven van dit Karstplateau een kaartje, dat den weg naar Triest aangeeft, al staat do stad er zelf niet op- Tussehen de iWippach en de Golf van Triest liggen deze Oostenrijksche stellingen in het Valona-dalj de hoogte-San Michelo en San Martino zijn door de Italianen bezet, tegen Doberdo en het. Valone-ravijn worden thans hevige aan vallen gedaan, om in oostelijke en zuidelijke richting druk uit te oefenen. DUITSCHLAND. De neutrale militaire attaché's. EERLIJN. De militaire attaches van de neutrale staten zijn voor een langdurig be zoek naar het Rijnseh-Westfaalsohe indus triegebied vertrokken. De Duitsche verliezen. De Times" becijfert uit de Duitsche ver- Jieslijsten dat de Duitsche verliezen in Juli hebben bedragen totaal 122,040 man o.w. 21,196 gesneuvelden en 2062 aan ziekte gestor renen. De cijfers omvatten niet de verliezen van de vloot of van de koloniale troepen. De verliezen van Augustus 1914 af zijn nn volgens de officieele Duitsche lijsten: Gesneuveld of aan wonden ge storven 735,866 Gestorven aan ziekte 48,534 Gevangenen 157,975 Vonnist 199,642 Zwaar gewond 425,175 Gewond 268.085 Licht gewond 1,152,158 Gewond maar bij de trocpenatdeo- lirg geblevoü 147,742 Totaal 3,135,177 FRAWKRflJK. Ven het Westetijk Oorlogster-rein, Het Engolsch-Fransche offensief. PARIJS. Aan het Somme-front greote activiteit van onze artillerie ju enkel© sectoren ten noorden van de rivier en op de etrttkèn ten zuiden van Belloy en Eatréea en ten noorden van Lihons. Teu zuiden van Belloy werd een Duitsche yer- kenningsafdeeling met geweervuur uiteen gedreven. Ten noorden van de Aisne drong een Duitsche afdeeling na levendige beschie ting het kleine saillant der Fransche linies binnen ten noordwesten van Beaulne. Een tegenaanval verdreef den vijand onmiddel lijk. Aan den reohteroever van de Maas stelde een reeks van Behitterend uigevoerde detail- acties de Franschen granaatwerpers ten noorden van Chapelle St. Fine in staat Duitsche loopgraafgedeelten over een front van 300 meter en een diepte van 100 meter te vermeesteren. Een tegenaanval van de Duitschers mislukte »in ons versperrings- vuur. De beschieting blijft krachtig in de sec toren Fleury en Haut Chapitre. Overal elders was de nacht kalm. Duitsche vliegers wierpen Maandagavond brand- on andere bommen op Reims, terwijl cie Duiteche batterijen de verschillende wij ken van de stad bombardeerden evenals het burgerziekenhuis dat aan de kerk grenst. Ook werd het gebouw van de polikliniek yernield. Zes burgers werden gedood. LONDEN. Officieel. Na een plaat selijk gevecht ten noordwesten van Pozières gedurende de beide laatste dagen, hernamen wij bijpa alle overige loop graven, waarin de vijand vasten voet had weten te krijgen, in den vroegen morgen van 13 Aug." Dinsdagnacht drongen wij in de vijandelijke loopgraven bij de Mouquet- boerderijwij keerden naar onze linie terug met el: krijgsgevangenen. BERLIJN. Officieel. Van Maandag namiddag af hernieuwden de Engel- schen hun aanvallen op de linie Ovil- Het leven boven een mijn. In de „Daily Mail" vertelt een corres pondent, hoe het in een loopgraaf toegaat, \a n neer het bekend is geworden, dat dvaronder een Duitsche mijn ligt, die ieder oo^nblik ontploffen kan „teem mo niet kwalijk, mijnheer, maar een paar mannen in het derde peloton zeggen, dat zij géuiden kunnen hooren." „GeViden? Zoo?", zegt de kapitein. „Ja, ik hoor ze ook. Luister maar". Het euionder van een zware batterij rom melt op Gat oogenblik van uit de verte. „Neen, ik bedoel het geluid van mijnen- graven", hkidt de sergeant ernstig vol. „Och. loo& rond met jo mijn!" roept de offi cier lachend. „Wie beeft ze dat ingeblazen?" „Het zijn bïjna allemaal raijnengrnvers, mijn heer, en „Dan zullen *ij eens even gaan kijken." Bij het derde peloton aangekomen zien zij, dat de mannen mtt groote belangstelling bezig zijn een maaltijd gereed te maken, zonder zich ook maar in het minst te bekommeren om de gevaren, die hen van beneden af bedreigen. ..Waar ongeveer hebben de mannen dat ge luid van mijnen graten gehoord?" vraagt de sergeant vlug. Do kapitein wijst een van de mannen aan, die hem db plaats aanwijst. Beiden gaan met het oor op den grond 'liggen en luisteren. „Ik hoor het duidelijk genoeg", zei de kapi tein levendig. „Nu weten wij ten minste waar de mijn ligt en kunnen wij het deel van de loopgraaf ^njxyimc-aji Iers—Bazcntin-le-Potit. Zij zetten deze aan vallen niet groofcö hardnekkigheid voort tot diep in den nacht. Zij hebben aan den weg ThiepvalPozières in hetzelfde deel van onze voorste loopgraven voet gekregen, waaruit ze Maandagmorgen weder waren verdreven. Overigens zijn hun talrijke, met slechts korte tusschenpoozen op elkaar vol gende, stormaanvallen volkomen en zeer bloedig voor onze stellingen mislukt. De Franschen herhaalden tweemalen ver- geefseho pogingen tussehen Maurepas on Hem. Tussehen Ancre en Somme en voor bij dezen sector is de artilleriestrijd ook thans nog niet verstomd. Aan het overige front, afgezien van levendige gevechtsactie ten zuidoosten van Armentières, op en kele plaatsen tot Artois en aan den rech teroever van de Maas, geen bijzondere ge beurtenissen De koning van Engeland in Frankrijk. LONDEN. De koning bracht verleden week een bezoek aan Frankrijk; hij ver toefde in de loopgraven, hetgeen buiten gewone geestdrift onder do troepen ver wekte. De koning outmoette koning Albert, president Poincaré on generaal Joffre. LONDEN. De koning vaardigde bij zijn bezoek een legerorder uit, waar in hij verklaart met groote voldoe ning te midden van zijn leger te zijn geweest. „Ik ben in de gelegenheid geweest mij persoonlijk te overtuigen van hun uitstekende strijdvaardigheid en het vaste vertrouwen dat in alle rangen heersclit. Het jongste offensief is dag en nacht met kracht voortgezet. Ik had gele genheid enkele gedeelten van het slagveld te bezoeken, waar de laatste hevige strijd heeft gewoed en te beseffen wat van uw moed en uithoudingsvermogen werd ge- eiseht om stellingen aan te vallen en te veroveren, die gedurende deze beide jaren waren gereedgemaakt en moedig tot het laatste toe werden verdedigd. Ik begreep niet alleen welk schitterend werk was ver richt in den strijd met den vijand, maar ook, welk een uitgebreide organisatie er be staat achter het front. Overal vindt men de bewijzen, dat mannen en vrouwen hun plicht doen en ik verheug mij in do gedach te, dat hun edele pogingen krachtig ge steund worden door alle klassen der bevol king in het vaderland. Gelooft niet, dat ik en uw landgenooten de zware offers vergeet welke onze legers gebracht hebben en de moedige volharding, weike zij deze jaren van hevigen strijd toon den. Deze offers zijn niet tevergeefs ge bracht. De geallieerden zullen de wapenen niet neerleggen, voordat onze zaak heeft gezegevierd Het lot van Péronno. Aan de „.Deutsche Tageszeitung" wordt door zijn oorlogscorrespondent in liet Duit sche hoofdkwartier, d.d. 11 Aug. geseind: Midden in het hevige vuur van do Fran sche batterijen is het Duitschen soldaten ge lukt eenigo wijken van de reeds aan alle hoe ken en kanten brandende stad Péronno te redden. Zij lieten de in vlammen staande blokken huizen met dynamiet in do luoht springen en verhinderden met dit eonig moge lijks middel, dat de gloed van den brand ïog ongerepte wijken aanstak. Het is bijzonder heuglijk, dat het zoo gelukt is de schoone St. Janskathedraal voorloopig te redden. Alleen de kroon van den toren is, blijkbaar door een zware Fransche granaat getroffen, verbrij zeld. Voor het sohilderijenimiseum kwam de hulp helaas te laat, daar reeds de eerste gra naat alle schilderijen vernietigd moet hebben en verdere ontploffingen deze verwoesting nog verder hebben voltooid. RUSLAND. Van het Oostelijk ocrlogsterrein. Het Russische offensief. PETROGEAD. In de streek van de Sereth rukken onze troepen met succes vooruit. Eén van onze regimenten i8 de Loezk, een zijrivier van de Sereth, over getrokken, tot de schouders het water door wadend, en verdreef den vijand uit een reeks loopgraven. Tegen 7 uur Dinsdagmorgen ontdekte de kapitein-vlieger Tkatsjef een vijandelijk vliegtuig. Hij steeg op met den waarnemer luitenant Khrizoskoleo en deed een aanval op den vijand. Tweemalen achtereen be schoot hij clen vijandelijken vlieger met den mitrailleur. Het vijandelijk vliegtuig, dat beschadigd was, werd tot dalen gedwongen. Het vliegtuig werd buitgemaakt, bestuur der en waarnemer werden gevangen ge nomen. Aan het front van de Zlota-Lipa verdre ven onze troepen den vijand en naderen zij den linkeroever van de Tsenioef, een zij rivier yan de Zlota-Lipa. Deze rivier is op enkele plaatsen al overgetrokken. Het offensief ten noordoosten van den Dnjester duurt voort. Hier namen wij het dorp Poestobabo, dat door een reeks loopgraven was omge ven, die voorzien waren van tal van tun nelgangen, van waaruit een heftig mitrail- leurvuur op onze troepen werd gericht. Bij de vermeestering op 13 Aug. van het dorp Zborof aan de Strypa onderscheidde zich een compagnie Belgische wielrijders, die baar gepantserde auto-kanonnen bege leidde en ten zeerste bijdroeg tot de verove ring van de plaats. Langzaam gaan de uren voorbij. Niets ge beurt er. Op den gewonen tijd staan do mannen in het gelid geschaard. Geleidelijk wordt de lucht lichter en men ziet een witte deken van moerasmist op het terrein tussehen de loopgraven liggen. Dc zon, die pas boven den horizon komt uitkijken, doet dien mist optrekken. Plotseling schijnt de grond hevig te stuip trekken. Een doffe, lange dreuning doortrilt de lucht. Vlak voor het derde peloton schudt de grond hevig en valt dan in millioenen stukjes uiteen. Een waterzuil, als een geyser zoo hoog, spuit op. Een oogenblik is de lucht vol grijze, reus achtige bagelsteenen, die do wet van de zwaartekracht trotseereh. De mijn heeft haar werk gedaan. Maar ofschoon de dichtstbijzijnde rand van den nieuwgevormde» krater nog een eind buiten de loopgraaf ligt, vallen geweldige bonken natte klei met doffe slagen neer, en richten veel onheil aan. De mannen, door den schok van do ont ploffing half versuft, stappen wankelend achter uit. Rechts en links waarschuwen machinege weren hen, dat er een aanval dreigt. Op do borstwering aan do overzijde ver schijnen grijze gedaanten, die door den steeds dunner wordenden mist geweldig groot lijken. Onophoudelijk ratelen do mitrailleurs en ge weren. Langzaam nadert de lij grijze gedaanten. Maar plotseling weerklinkt het gehuil van Engelsche granaten door de lucht. Zij barsten met witto rookpluimen uiteen en hagelen kogels op de naderende'Duitschers. Een oogenblik staat hun aanrukkend gelid De werken van de stad Monasterzyska, die we op 11 dezer namen, waren geducht sterk. Zij omvatten vijf liniën loopgraven en tal van tunnelgaögcn. De inrichting en omvang van de werken geeft reden tot de veronderstelling, dat zij niet voor mitrail leurs bestemd waren, maar voor automa tische musketten. Er waren drie schietgaten aan weerszijden. PETROGRAD. De overtocht van onze troepen over de Zlota-Lipa duurt voort onder het vijandelijk vuur; de vijand belemmert op verschillende punten don brugslag door het vuur van zijn zware artillerie en mitrailleurs. Wij maakten zeven officieren en 413 soldaten krijgsge vangen en veroverden drie mitrailleurs. I11 de Karpathén ontruimde de vijand onder onzen druk de stad Jablonitza, wel ke wij bezetten. Wij bezetten verder op nieuw Vorokhte en Ardgelioesj, Ons offen sief wordt voortgezet. WEENEN. Officieel. Front-aartshertog Karl: Ten westen van Moldawa in de Boekowina en in de omgo- ving van den berg Toumatik bleven onze aanvallen succes hebben. Bij de bestor ming van eenige taai verdedigde stellingen namen wij den vijand 600 gevangonen cn vijf mitrailleurs af. Ten zuiden van Tartarof strijdende batal jons betrokken, bij Moroektu door over machtige troepen aangevallen, weder hun stellingen, Op den Tatarenpas bij Stanislau en ten zuiden van Joezoepal sloeg het leger- v. Kövess aanvallen af. Bij Horozanka ten westen van Monasterzyska liep do vijand Dinsdag den geheelen aag storm tegen ons front. Hij nam op somige plaatsen zes en meer massa-aanvallen achter elkaar, doch werd overal met zeer zware verliezen afge slagen. Ten zuidwesten van Kozowa verijdel den O.-H. troepen een Russischen aanval door een tegenaanval. Ook bij en zuidelijk van Zborof bleven alle met de grootste offers betaalde pogingen van den vijand om in ons front een bres te slaan, zonder gevolg. Front-Ilindenburg: Bij het leger-Böhm Ermolli liet de vijand, na zijn nederlaag ten zuidwesten van Podkamin, waar hij groote verliezen leed, verdere aanvallen na. Ook in Wolliynië geen bijzondere gebeurtenissen. BERLIJN. Officieel. Front v. Hinden burg. Alle Russische aanvallen op den sec tor LoezkGraberka, ten zuiden yan Brody, mislukten. Front aartshertog Karl. Het leger van v. Bothmer sloeg krachtige, ten deele vaak herhaalde aanvallen volkomen af in den sector ZborofKonioetsjy, aan den weg van Brzenany en Potoetory naar Kozewa en ten westen van Monasterzyska, met zware verliezen voor de Russen. De toestand aan het Galicisoho front. PETROGRAD. De militaire deskun digen zijn. optmiistisoli over de toe komstige ontwikkeling van den toestand aan hot Galicische front, diab onge veer 180 mijl lang is van Berestcheko bij Brody tot Delatyn. In het noorden zijn de Russen over de Strypa, na forceering van den rivierovergang aan den bovenloop. In het centrum trokken de Russen over de Koropetsj en bezetten Podgaitzy, terwijl zij in het zuiden nog verder westwaarts zijn getrokken en de Zlata Lipa zijn overge trokken ten noorden van haar samenvloeiing met de Dnjester en Mariampol bezetten, slechts enkele mijlen ten zuidoosten van Halicz. Generaal Letcliitzky heeft dit bruggehoofd in het zuidwesten overgetrok ken. Onder deze omstandigheden kan de vijand niet hopen de Zlota Lipa-lijn vast te kun nen houden, niettegenstaande de gedu rende de laatste tienmaanden gemaakte werken en versterkingen. Alleen kan nog worden stand gehouden aan de Gnila Lipa welke den laatsten ernstigen natuurlijken hinderpaal vormt ten zuidoosten van Lem- berg. Maar generaal Tsjerbachef oefent van nabij druk op 's vijands centrum en men mag aannemen, dat hij in toenemende mate diens terugtocht gedurende den -marsch vafi 25 mijl van 's vijands tegenwoordige stel ling naar de Gnila Lipa zal desorganiseeren De Keizer naar het Oostelijk front. BERLIJN. Officieel. De Keizer be gaf zich' weder naar het oostelijk front, nadat hij aan het einde van zijn verblijf aan het westelijk front ook de leger groep van den Kroonprins had bezocht en in tegenwoordigheid van den opperbevel hebber verschillende troependeelen achter het gevechtsfront bezichtigde. ITALIË. Aan het Haliaansche front. ROME. Officieel. Na op het Karst plateau gedurende den nacht hevige tegenaanvallen te hebben afgeslagen, vielen de troepen van het elfde leger korps Maandag de vijandelijke stellingen aan ten westen van Sagrado en den Monte Pecinkazij bestormden talrijke versterkin gen en' maakten 1419 krijgsgevangenen, o.w. 31 officieren. In het hoogtegebied ten oosten van Görz werden na verbitterden strijd opnieuw vijandelijke versterkingen veroverd; wij maakten hier 220 krijgsge vangenen, o.w. vijf officieren. Op het aarzelend stil, maar als de granaten dan met wiskundige zekerheid vc:'r ben blijven uiteen spatten, keert het om on de aanvallers rennen terug om dekking te zoeken in hunne eigen loopgraven. Een oüicier van zeidiamsn moed. Het Fransche „Bulletin des Ar- mées" publiceert een overzicht van de operaties aan het Somme-front tus sehen 1030 Juli en deelt uit de geschie denis van de verovering van het dorp Biaches de volgende treffende episode n;ede. Biaches werd 9 ^Juli veroverd. Onze troepen rukten dadelijk verder en stormden in oen onweerstaanbaar élan tot voorbij het werk, ge naamd bet „werkje van Biaches", waarvan de bozetting zich bleef verdedigen. De bedreiging der mitrailleurs achter het water belette het fortje in front te naderen. De verzamolde loop- gravenmortieren bleken onvoldoende. De hulp van de genie in ie roepen om het werk te ondermijnen zou té veel tijd kosten; en toch moest het werk vermeesterd worden. Een kapi tein der infanterie bood aan het fortje bij ver rassing te nemen en slaagde hierin door een zeldzaam onverschrokken daad. Hij was er achter gekomen hoe de loopgraaf liep, die naai het werkje leidde. Gevolgd door een klein troepje, bestaande uit een onderluitenant, een sergeant, een fourier, een korporaal, drio wiel rijders en een hoornblazer, vertrok hij 10 Juli om twee uur en drong alleen in het werk. Toen hij nieis zag, riep bij naar buiten: „Alle Duitschers bijten onder den grond-a Een af- overige front deed de vijand zijn gewone demonstratieve aanvallen tegen onze stel lingen op don Monte Piano, Punta Forame (Boite), Monte Colombara (Asiago-plaleau), Monte Cimone, Monte Seiuggio. Alle aan vallen werden afgeslagen met geweldige verliezen voor den vijand. Vijandelijke vliegers wierpen Dinsdag nacht bommen op Monfalcone, Ronchi, San Canziano en Pioris, zonder echter schade aan te richten of slachtoffers te maken. WEENEN. Officieel. Do Italianen zet ten voortdurend hun massa-aanvallen voort, zoowel op het front Salcano Medua tegen de hoógtestellingen ten oosten van Görz als in den sector ten zuiden van do IVippach tot Lokviea, terwijl zij het aangrenzende gobiocl hevig onder vuur hiel den. Onze treepen sloegen alle aanvallen af en bleven veelvuldig, 11a verbitterd hand gemeen, over het goheele front in' het bezit, hunner stellingen. De O. Galicische en Dalmatisehe landweerinfanterie en het be roemde Honvedregiment No. 3 hadden het grootste aandeel i:i het succes van gisteren. Ook bij Plava en Zagora en aan het Dolo- mietenfront bij Croda del Ancona werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. Luohtaotie. ROME. Onze wotervliegtuigeskaders bom bardeerden Dinsdagmorgen in vereeniging met Fransche vliegers do rijkswerven en de lucht- schinloods bij Triestzij veroorzaakten in deze .industriezone talrijke branden. De Fransche vliegtuigen leverden oen luchtgevecht en joe gen vijandelijke watervliegtuigen op do vlucht. Alle vliegers, behalve één Fransche, keerden behouden terug. TURKIJE. In den Kaukastrs. PETROGEAD. Officieel. Aan het ICau- kasische lront eindigde onze opmarsch bij de stad Sakkysh met de bezetting van de zeer sterke Turksche stelling bij deze stad; de vijand, door onze cavalerie ver volgd, trekt zich ijlings naar het zuiden terug. De bezetting van Hamaden. KONSTANTINOPEL. De bladen wij zen op de groote strategische betee- kenis van de bezetting van Hamadan, een kruispunt van de Perzische hoofdwegen, dat. de wegen naar Teheran, Kaswin en Tebris blheerscht. De Turken verijdelden zoodoende niet alleen afdoende het plan der Engelschen en Russen om elkaar de hand te reiken, maar zij bedreigen de Rus sische verbindingen, wat vooral het geval zou zijn, wanneer het hun gelukte tussehen Kaswin en Tebris naar Teheran door to dringen, dat 550 K.M. van Tebris ligt, terwijl Hamadan van Teheran 320 K-,M. af ligt, welken afstand door de Turken snel ler kan worden afgelegd dan Russische ver sterkingen van Tebris naar Teheran kun nen worden gezonden. De bladen wijzen 00?: op den grooten indruk, welken de snelle opmarsch van .de Turken door Perzië zal maken op' het Perzische volk, dat wellicht nu getuige is van de toebereidselen van den Engelschen en den Russischen gezant om Teheran te verlaten en dat nu de vrijheid zal hebben zich definief bij de Turken aan sluiten om het land voor de Engelsch- Russische heerschappij te redden. CHINA. Japan en China. TOKIO. Bij een vechtpartij van Chinee- eche soldaten to Chengchiatung, 31 mijlen ten onordoosten van Moekden, werd een Japanscho politie-bearubte gedood en wer den zeventien Japansch© soldaten gewond. TOKIO. De bladen geven opzienbarende bijzonderheden over het gevecht te C-hen- schiatung. Zij verklaren, dat een Chinecsch soldaat Japanners aanviel, waarna de eenige Japansche politiebeambte naar de kazerne liep 0111 hiertegen te protesteeren; hij werd toen door een Chineesch soldaat doodge schoten. Vervolgens trok een Japansche afdeeling soldaten naar de kazerne. De Chineezen vuurden en verwondden eeven- tien man, ö.m. de onderluitenant, die het bevel voerde. Volgens de bladen bedreigt het Chineesche gepeupel de Japanners, die in Chenschiatung wonen. OP ZEE. De „Zeeland". In verband met de hervatting van den maildienst door de maatschappij „Zeeland" begaf zich Dinsdagmorgen de waterschout te Vlissingen aan boord van de mailboot „Prins Hendrik" om de bemanning van dat schip te monsteren. Het dekpersoneel kon met de directie niet tot overeenstem ming komen en maakte bezwaar zich te doen aanmonsteren. De waterschout ver liet daarop de mailboot zonder te monste ren, Nader meldt men ons: Het verschil dat bestond tussehen een d&el van het dekpersoneel en de directie der maatschappij „Zeeland" is opgelost, waarna het goheele perScneel van de „Prins Hendrik" heeft gemonsterd en dus deeling vertoonde zich daarop, vervolgens nog een; een sergeant-majoor was de ziel van den tegenstand, want allo officieren bleven be neden. Do Duitschers keken met stomme ver bazing naar dien Franschman, die zich geheel alleen onder hen bevond. Inziende dat elke aarzeling gevaarlijk zou zijn, schoot de kapi tein met zijn revolver den voorsten man neer, en riep tot ziin acht manschappen „voor waarts" dezen besprongen de Duitschers, die allen weerstand opgaven. Weldra keerde de kapitein met de zijnen terug, en begeleidde 114 gevangenen, o. w. twee officiereu. Het werkje was veroverd. De kapitein werd bij dagorder vermeld met de volgende woorden: een officier van zeld- zamen moed; op 10 Juli heeft hij zich aan het hoofd van acht man met; ongehoorde stout moedigheid meester gemaakt van een werk, bezet dooi' een compagnie en bewapend met drie mitrailleurs; do vijand hield sinds 24 uur onze troepen tegen. Zijn mannen kregen een dergelijke onder scheiding. Koe de Fransche soldaten bij Saloniki voorbij marcheeren. De speciale correspondent van „Le Jour nal" beschrijft als volgt, uit het Macedoni- scho front, het voorbijtrekken van Fransche troepen. ..Het iseen bataillon op marsch. De stof omhult het. De hemel brandt. Een vibreerend licht doet.in fijne lijnen de profielen der her Woensdag dez© boot van Vlissingen kon vertrekken. De „Lassoo". In ons vorig nummer hebben we melding ge maakt yan liet vergaan van don Engelschen torpedojager „Lassoo". Omtrent dit voorval wordt nog aan de „N. Ct." uit IJmuiden ge- mpld Zondagavond kwamen de Nederlandsche tor pedobooten „G. 15" en „G. 16" te IJmuiden uit zee terug met verschillende overblijfselen van een der nieuwste Engolsche torpedojagers, do „Lassoo", die ongeveer 8 mijl van het Maasvuurschip in den grond geschoten moet zijn. Onze torpedobooten vingen daarover tegen twaalf uur draadloos telegram op en spoedden zich naar de plaats om zoo mogelijk hulp te bieden.Bij annkqjnst word veel wrakhout gevon den cn vond men dit gedeelte der zee overdekt mot olie en werden twee scheepsbooten opgo- vischt, waarvan een groote met do loodsboot naar Rotterdam werd medegenomen en een kleine zonder naam naar IJmuiden werd mede genomen. Onder do opgevischte voorwerpen bevond zich ook een witte Engelsche matrozen muts met lint, gemerkt „Lassoo". Daar een Engelsche kruiser en twee Engelsche torpedo jagers in de nabijheid werden gezien, vermoedt men dat do opvarenden van de „Lassoo" door deze oorlogsschepen gerod zijn, althans werden geen lijkeu of schipbreukelingen in den omtrek gevonden. Do „Lassoo" is een der nieuwste En gelsche torpedojagers die met olie gestookt worden. Het vinden van versplinterde masten en het constateeren van granaatgaten in ver schillende scheepsvoorwerpen wij A op een tref fen met vijandelijke torpedofcootjagers en niet of torpedeering of mijnontploffiug. LONDEN- De admiraliteit rapporteert; de Engelsche destroyer „Lassoo" is voor de Nederlandsclie kust op 13 Aug. gezonken, hetzij ten gevolge van een mijn ontploffing, hetzij door een torpedo. Een officier en. een man werden gewondTwteé officieren en vier man worden vermist. Sohip verbrand. LONDEN. Het Zweedsche stoomschip „Pepita" is door een Duitsche duikboot in de Noordzee verbrand. De bemanning is in Sunderland geland. Gezonken schepen. KOPENHAGEN. Volgens hier ontvan gen berichten is Maandag de Deensche stoomboot „Zvar" voor Genua door een duikboot in den grond geboord. De beman ning is geicd- BERLIJN. Officieel. In Juli zijn 74 vijandelijke handelsschepen met ruim 103,000 tons door duikbooten der centra- len in den grond 'geboord of door mijnen verloren gegaan. LONDEN. Lloyds meldt, dat het Ita- liaansehe s.s. „San Giovanni Battista" en het Italiaansche zeilschip „Rosario" zijn gezonken. (Het stoomschip „San Gjovaimi Bat- tista", groot 1067 bruto t-on, was gebouwd in 1875 en behoorde aan de reederij M. Dell' Olio fug. te Molfetta. Welk schip „Rosario" hier wordt bedoeld, is niet uit te maken, daar er twee Italiaansche zeil schepen van dien naam bestaan. Red.) LONDEN. Lloyds meldt dat het Italiaan sche s.s. „Teti" op 4 Augustus door een Duitsche duikboot in den grond i sgeboord in de Middellandsche Zee. Een -gedeelte der bemanning is te Genua aangekomon (De „Teti" behcordo aan de firma Giu seppe Carbon© te Genua, was 2868 ton groot en in 1883. gebouwd. Red.) Z. K, H. Prins Hendrik te Davos. Men schrijft ons uit Davos-Platz, d.d. 10 Aug.: Hedenmorgen kwam Z. K. H. de Prins der Nederlanden te Davos. Aan het sta tion verwelkomd door den waar namenden consul M. Craaudijk, werd allereerst gereden naar het Hollandsche sanatorium. Wegens ziekte van den geneesheer-directeur werd de Prins rondgeleid door zijn vrouw, mevrouw SoniesVan Oppen. Z. K. H. betuigde zijn groote ingenomenheid met deze nationale inrichting, die tot in alle onderdeelen bezocht werd. Hierna werd een bezoek gebracht aan Turban's sanatorium, waar de Prins opge wacht werd door den geneesheer-directeur dr. Van Voornveld en waar de hooge gast een bezoek bracht aan mevrouw Pleyte, de gemalin van onzen minister van Koloniën. De lunch werd gebruikt in Hotel Bel vedere, waar behalve het gevolg, bestaande uit jbr. Wittert van Hoogland en jhr. Van Riemsdijk, als gasten van den Prins aan zaten de w.n. consul M. Craandijk, baron Van Pallandt van Rozendaal en mevrouw Van Pallandt, mevrouw De Bruyn, mevr. Van Suchtelen. de heer en mevrouw Teixeira de Mattos en jagermeester baron Van Pallandt. Om 4 uur keerde Z. K. H. terug naar St. Moritz. Hofberichten, Z. K. H. Prins Hendrik wordt Vrijdag 18 Aug. op het Leo verwacht. H. M. de Koningin en Prinses Juliana met de Hofhouding arrivecren Zaterdag 19 dezer. gen zich aft-eckenen. In een grijze holte lijkt het meer van Ardzon eon metalen plaat, die uitgoschroeid is. Er zijn geen wolken, er is geen wind, er zijn geen hoornen. De mannen marcheeren, ransel op den rug, hun gezichten zijn besmeurd met zweet. Hun handen, zwart verbrand door do zon, jagen de muskieten weg met een droog en gelaten go'oaar. Zij gaan vooruit op de woest© en naakte hellingen van den Vrusha Balkan, met moeite wat van de flauwe lucht inademende, die misselijk maakt als gekookt water. De hitte maakt hun loden weck, bet hoofd zwaar en leeg tegelijkertijd. Do ransel weegt 22 kilo. Toch marcheeren zij. Hun gelederen zijn keurig gelijk. Het zijn Franschen. Diezelfde mannen bibberden in December in een precies gelijk landschap van de koude van 18 graden, en de wind van do Vardar haakte toen ijskegcltjes aan hun knevels. Ik zie ze voorbij trekken. Ik, die geen uit rusting heb, geen geweer, geen rugzak, ik heb moeite om mij staande te houden in deze at mosfeer als dio van een oven. Ik zie hen aan... Ziehier dan nu dat ras, dat de gepaten teerde ethnologen van de „Kultur" verbas terd verklaarden en hoogstens in 6taat tot een bruusken, zenuwachtige» sprong, een stuiptrekking van doodsangst. Kijk zo eens aan na 2 jaren oorlog, altijd met denzelfden pas marcheerende en zonder achterblijvers! Dit bataillon beult zich hier af in hot Oos ten gedurende bijna 15 maanden. Het, begrijpt niet meer waar men het heenleidt. Maar -het gaat steeds vooruit, met een voet, die niet aarzelt. Het is oorlog. Men moet gehoorza men. De weg kan hun weinig schelen. Deze mannen, die zoo ver en sinda soo Jang Dc Nederlandsche Antillen. Volgens <le „Köln. Ztg." loopt in dc Ver. .S va ten het ^gerucht, dut de Amerikaansche jegeering dc Nederlandsclie regeering heeft ge polst, of zjj bereid zou zijn tot den verkoop van het eiland Curacao. Naar aanleiding hiervan merkt de „A. Ct." op; Dat dit gerucht loopt, zal wol waar zijn en m verband met do Amerilcaansch-Deenscho onderhandelingen, is eole zijn ontstaan licht verklaarbaar. Of het waar is, is een andere vraagdo Nederlandsche gezant to Washington ontkent (naar gemeld wordt) do juistheid or En als het waar was, zal het antwoord van onze regcermg niet twijfelachtig geweest zijn. Juist voor Cura9ao opende zich, met het Pana- ma-kaiiaal, een betere toekomst. De „Konink lijke heeft er groohscho plannen: uitgebreide werken als petroloum-raffineorderijen en op slag-plaatsen worden er ingericht. Curaeao zou daarvoor door de Koninklijke niet zijn uitgo- liozen mdyen van een overgang van dat Neder landsche eiland in andere handen zelfs rüaar sprake was. De toestand aan de Artillerie- Inrichtingen. Het- Correspondentie-Bureau meldt ons van bevoogde zijde liet volgende Niettegenstaande eon aan ieder l/ekondo weg bestaat-, waarop eventueel© grieven, met de direclio behandeld kunnen worden, is fn de vorige week een drietal malen door eèniee werklieden gotraoht om zonder dat aan oe directie gelegenheid werd gegeven te voren kennis te nemen van wat werd verlangd kracht by te zetten aan ecne poging om ee- nomen maatregelen of bestaande toestanden veranderd to krijgen, door het werk in eeno j3^aaldo ^afdeeling neer t© loggen. Bestuurs- van oen tweetal bonden wierpen zich daarbij ongevraagd als woordvoerders op. Do directie stolde zioh op het standpunt geen bespreking, met wien ook, te kunnen toe aten vóórdat hot werk zou zijn hervat, verklaarde zich echter als steeds bereid op een door haar aan te geven tijd, behalve de direct betrokkenen, ook de besturen te willen aanhooren. Het work werd in alle bedoelde gevallen na slechte korte onderbreking hervat Uit de later door de directie ingestelde onderzoeken en do met haar gehouden bespre kingen kreeg zij den indruk, dat in alle drie gevallen zonder grooto bezwaren de eigenlijke kern van het verschil tot een bevredigend© op lossing kon worden gebracht. Zij stelde zich daarbij op het standpunt, dat, ongeacht het ontoelaatbare van den ge volgden weg, de volle aandacht diende ge schonken te worden aan wat er billijks lag in de verschillende verzoeken, doch aan den ande ren kant met de meeste gestrengheid zou moeten worden opgetreden tegen een even- tueele nieuwe ongepaste uiting daarvan. Dit standpunt bracht zij ter algemeene' ken nis. De eigenlijke achtergrond van de ontevre denheid bleek evenwel eene loonactie. In zekere kringen meende men thans het Rijk in eene positie te hebben om hooger loon bij de Attilleric-inxichtiiigeu te kunnen afdwingen, aangezien de mobilisatie-toestand eischt, dat aldaar de productie tot het hoogst mogelijke wordt opgevoerd. Naijver tussehen een kortelings opgerichten bond van losse Rijlcswerklieden e:i den A!"emee- nen Nederl. Rijkswerkliedenbond, die° beide trachten door te behalen succes de nieuwe werklieden te overtuigen, dat deze van hun hulp het meest hebben te verwachten, bleek mede oorzaak dat verschillende kleine griefjès waren opgeblazen en dat nndere wenschen, waarvan men weten kon dat zij dcor de direc- werden ondersteund, doch op afdoening van Hoogerhand wachtten, tegen de directie wer den uitgespeeld. Aan yerhooging van het standaardloon bij de Art.-inrichtingen kan "thans niet worden ge dacht. Een der eerste zaken waarmede do directik zich had bezig te houden, nadat dè Artillerie- Inrichtingen tot Staatsbedrijf waren geworden, was een nieuwe regeling der loonen. Deze is 1 Juli 1914 ingegaan *n had belangrijke vei- beteringen gebracht, zoodat de werklieden bij de Art.-Inr. in het algemeen in beter conditie verkoelen dan de meeste andere Rijkswerk- heden. Bovendien heeft de directie van den aanvang dor mobilisatie af en dit niet op eenigen aandrnng van do werklieden, zooal.s thans wederom wordt beweerd de betaling der uren boven 10 zoodanig geregeld, dat bijv. aan de Hcmbrug voor de dngploeg bij pl.m. 11^ uur eigenleken arbeid 14f uur, en voor de nacht ploeg bij 9 uur eigenlijken arbeid 15 uur loon wordt genoten. Verder werd door haar de betaling der losse werklieden op denzclfden voet geregeld aks dio der vaste. Door een en ander gaan dan ook de werklieden niet een hooge woekverdiensto naar huis. Dat dit standpunt ook door de werklieden wel werd begrepen bleek o.a. bij vroegere con ferenties met do bestuurders van den Rijkswerk liedenbond, die toen verklaarden wel in te zien, dat het nu geen tijd was voor algemeene loons- herziening bij de Art.-Inr., doch dat zij hoofd zakelijk bedoelden eenige tegmoetkoming voor to bereiden voor het geval, wanneer na de demobilisatie de tijden nog duür zouden blijven en de verdienste door den kortoren ar beidsdag sterk zou verminderen. Binnen de grenzen van de bestaande loon regeling kan verder nog voldoende Hffijac-Cnheid gevonden worden om meerdere ieid behoorlijk te belnonen. Daarvan wc ge bruik gemaakt, hetgeen o.a. is gebl^HTTit een door de werklieden zelf ruim genoemde loons- verhooging voor de vaste werklieden op 1 Jan. j.l. en de maandelijks tcruglceorende herzienin gen va,11 het loon dor losse. Do Directie is van plan op deze wijze voort te gaan en daarbij zal, zooals van zelf spreekt, ook rekening worden gehouden met hetgeen er billijks in de verschillende besprekingen is naar voren gebracht. Aan een loonsherziening van van Frankrijk weg zijn, dio niet den troost hebben van een bevriend land, dio niet de korte ontspanning hebben van een verlof, voor wien do brieven zelfs zeldzaam zijn, en laat, en om zoo to zeggen verwelkt, aan wie bijna alles ontbreekt, wat somtijds voor den soldaat do zwaro verplichtingen van den oor log kan verzachten, ik bewonder hen, zoo altijd gereed te zijn, altijd stork, altijd vast besloten. Men heeft hen hierheen gezonden. Zij zul len zich hier afbeulen, en strijden, zoolang het noodig zijn zal. Zij zullen er weten te sterven, als men hot, hun vraagt. Men kan hen morgen naar Finland sturen of naar Mesopotamië, naar Kameroen of naar Vuur land, zij zullen overal dezelfden zijn, do erfge namen van een éénig ras: Fransche soldaten. Een energie, sinds eeuwen opgehoopt, steunt hen; een onsterfelijke ziel leeft in hen, en hun rotsvastheid zal niet worden vernietigd. Gelijk aan do rots, kan men hen slechts mot houweelslagon aanvallen, men zal or niet in slagen hen omver te krijgen, en de Boher- ven zelfs, als men zo eens kon, breken, zouden snijdend en solide blijven. Zij defileeren daar steeds vóór mij, in het 6tof, een korte schaduw- werpend op den weg. Hoe zou men er ooit genoeg van krijgen naar hen te zien? Aan hen kan men, nog dui delijker, omdat hun taak ondankbaar is, en zij niet als moreel voedsel de lucht van hun eigen land en de koorts der groote veldslagen, heb ben, al do grond-deugden bemerken, die van de mannen van Frankrijk, de eerste solda ten der wereld maken. Yk-.l

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2