No. 314. Vrijdag 18 Augustus r4R Orgaan voor Leger en Vloot. De Onzichtbare Vijand. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Indische Legerhervorming. DERDE JAARGANG. DE SOLDATENGO EEDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRTNASTR. 10, AMSTERDAM. 1 IT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/1.50 P.KWARTAAL Voor Adverteutiën wende men zich tot onze Administratie, Paleatrinaatraat 10 Amsterdam. Prijs der Advertentlön per regel 30 cent. Voor Ingezonden Jded'e^ deei'ngen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief. By abonnement reductie. Het zuidelijk deel van het Russische front De verspreiding van ons blad. Onderdeelen, die met het toegezonden aan tal Soidatencouranten niet toekomen, worden verzocht een grooter aantal te willen aanvra gen, opdat alle abonné's regeimatig een eigen exemplaar kunnen bemachtigen. Wij brengen In herinnering, dat troepen deelon, die soms door een of andere oorzaak van ons blad verstoken zijn, slechts een aan vraag tot ons te richten hebben om regelmatig, driemaal per week, een pakket Soidatencouran ten te ontvangen. Nergens mag ons ,»0rgaan voor leger en vioot" ontbreken. J - 7UJ&sgrens Spoorvsecg - OasóeTiT. Jfong. front voor üe£~ TLimzscJi offensief - xcZent op QJUni x x. x oj, 2jJu.tlx fel YerjTtoeaf. o/>7JuZx m mm x<Z -verin o/> ssüug Een kaart, die onzen lezers bekend zal voorkomen en die toch niet geheel gelijk is aan een vorige. Een kaart van 't zuidelijk deel van bet Oosterfront, waar de Russen sedert een paar maanden bard vooruitko men. Thans-is er de frontlijn aangegeven, zooals die - w-o-q 13 Augustus, een verschil, zoos'1*- S^^aet die van 7 Juli, doch de T^u al weer verder doorge- drong. va;i?k0n ^streek van Tarnopol bijv. tot voor ~ocow, aan den spoorweg naar Lembeirg, terwijl zij! ook dichter bij den bo venloop der Zlota Lypa staan, dan bier ge- Naar het Engelsch MAX PEMBERTON. (Slot.) Zoo weinig vrees had hij hiervoor, dat hij, toen het wat later op den middag werd, een vuur in den haard aanmaakte, en na er oen gebroken stoel bij gezot te hebben, het eten opat, dat bij voor zichzelf had meegebracht en zich zelfs de weelde ver oorloofde van te gaan slapen. Zijn onver zettelijke wil had besloten, dat het geheim hem niet zou hinderen. Hij ten minste leed niet aan die zenuwzwakte, waardoor men- schen hun leven verloren, omdat anderen gestorven waren in het huis dat zij be waakten. Het was pikdonker, toen bij zijn oogen opende, en het vuur in den haard bijna was uitgebrand. Een oogenblikje was hij zich niet bewust van zijn omgeving; toen bijna met een schrik kwam hij tot het besef daar van. Iets had zijn hand aangeraakt, zoo voorzichtig, zoo zacht, dat het door een veertje scheen te zijn gebeurd. En toch had het feit voor een man, die pas uit den slaap, wakker was geworden, met alle ver halen van het Kasteel Delacroix nog in zijn orwen, iets heel angstaanjagends. Hij sprong bijna wild overeind en riep: Wie is dat? Wie is daar? Geen geluid antwoordde hem. Een bran dend stuk hout uit den haard genomen teekend is. Pothaitsje bijv. (of Podhajec) is oos al in de handen der Russen gevallen, terwijl ten westen van Boeczac (Boetsjats) de frontlijn van thans verder naar 't wes ten, dan we haar hier_?.ien, tot aan de ge noemde rivier. Zooals men ziet, zijn 4e Rus. sen nog zuidelijker het verst opgerukt, van Stanislau over- Nuidworna naar Mikoilitsjen loopt do meest' westelijke lijn. Do kaart is duidelijk en kan zeer goed dienen de bewe gingen der Russen na to gaan. toonde hem niets, dan een ledig vertrek. Hij legde het stuk hout neer en luisterde aandachtig. Omtrent het geluid, dat hij nu hoorde, was geen twijfel meer mogelijk. Zijn vrienden, de Franschen, hadden het licht gezien en vuurden nu op het kasteel. Oriopp had dat verwacht, maar de kogels wekten geen ander gevoel bij hem op, dan van spot. Zijn eerste daad was een vuur scherm, dat van het vuur niet te lijden had gehad, op te nemen en voor het vuur to zetten. Toen liep hij de kamer dwars door naar den klokketoren en een zware revolver uit zijn zak halend, bleef bij bij de open deur staan, en luisterde weer naar öenig geluid, waardoor zich een voetstap ui het stroo zou verraden. Hij wist, dat hij zich niets verbeeld bad. Het geheim van het huis, wat het dan ook zijn mocht, sloeg hem gade van den ver sten hoek uit. Hij bemerkte een paar oogen, die wild in de zijne staarden en een inéén- gehurkte gedaante in de stroobossen. Of het een mensch of een dier was, zou hij niob hebben durven zeggen. Alle geluiden en teokens van het Kasteel Delacroix drong-rn op d> oogenblik geza menlijk tot hem dooren hierop volgde eeu nieuwsgierigheid, die hem de haan van het pistool deed terughouden en hem verbood te vuren. Wie was deze onbekende vijand deze stille, zwijgende moordenaar? Hij kwam een stapje naderbijen een afschuwelijk, onnatuurlijk geschreeuw waar schuwde hem daarmee niet voort te gaan. De zweetdruppels stonden hem op het voor hoofd. Hij meende nu te begrijpen, waarom mannen in dit huis van vrees gestorven Earenj Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van art. 113 van het Reglement op het beleid der Regeering van Ned.-Indië, vastgesteld bij de wet van 2 Sept. 1854 (Staatsbl. no. 129). Aan de Memorie van Toelichting is ontleend, dat het wetsontwerp ten doel heeft, de moge lijkheid te openen om voor Ned.-Indië geleide lijk over te gaan tot een ander stelsel van legervorming, waarin de thans aan de schut terijen of andere gewapende vereenigingen in art. 113 van het Regejeringsreglement toege dachte taak zal worden opgedragen aan af- deelingen van het leger. De wijziging in de legervorming is om meer dan één reden noodzakelijk geworden. In de eerste plaats stelt' de instandhouding van een leger als het tegenwoordige, dat uitsluitend door werving wordt bijeengebracht, steeds hoogere eischen aan 's lands geldmiddelen, zonder dat de weerkracht wordt versterkt, maar bovendien kan, ten gevolge van de in den loop der jaren verouderde maatschappelijke toestanden in Nederland, zoowel als in Indië, door werving reeds sedert lang niet; meer worden voorzien in de behoefte aan Europeesche militairen, niettegenstaande (n de aanwerving?- en dienstvoorwaarden aan zienlijke verbeteringen werden gebracht. Het tekort aan militairen van Europeeschen land aard bedroeg einde 1910 2164 man en was einde 1914 gestegen tot 3349 man, overeenko mende met bijna 30 der formatiesterkte. Een verhooging van het handgeld van f 250 tot f 400 voor een 6-jarige dienstverbintenis in dat jaar kan geen invloed ten goede oefenen, want einde Juni 191-5 ontbra ken reeds 3570 man, dat is ruim 30 aan do vastgestelde sterkte. Ook het openstellen van de gelegenheid om op kor ten termijn en onder bet genot van verboog''}, -premiën. bij het leger in Ned.-Indië te worden ingedeeld, werd alleen aanvankelijk met eeni. gen goeden uitslag bekroond. Naar het oordeel van den Minister zal de aanvulling van het Europeeseh element slechts kunnen worden verzekerd door de invoering van den dienstplicht, waarin Z. E. ook het ecnigo middel ziet om het aanzien van den mi litair beneden den rang van officier te verhoo- gea- In de tweede plaats is invoering van den dienstplicht naar het oordeel van den Minister noodzakelijk om te kunnen geraken tot verhoo ging van de weerkracht van het land. Alhoewel de plannen voor het oogenblik niet verder gaan dan de vervanging van enkele af- declingen van het staande leger door militie- afdcelingen en opvoering van de door de tegen woordige, oorlogvoering algemeen te gering ge oordeelde oorlogssterkte der overige afdeelin- gen, door bij mobilisatie daarbij dienstplichti gen in te deelen, dient er rekening mede te worden gehouden, dat in verband met den poli- tieken toestand in bet Oosten de mogelijkheid moet bestaan om het leger aanzienlijk uit te breiden, hetgeen zonder overschrijding van onze geldelijke en personeele krachten alleen moge lijk is door aan de bevolking van de Indische gemeenschap naar behoefte een grooter aandeel te geven in de verdediging van de gemeenschap tegen vreemd geweld, derhalve door vergrooting van de jaarlijksche lichtingen. In de derde plaats is invoering van den dienstplicht in het bijzonder voor Europeanen het eenige middel om tot opheffing van do schutterijen te geraken. Het onderhavige ontwerp zal, wet geworden, do gelegenheid aanbieden een stelsel in he: leven te roepen, waarbij alle Nederlandsche onderdanen, daartoe in staat, zich. op doeltref fende wijze kunnen kwijten van hunne zede lijke verplichting om mede te werken, niet alleen tot liet bewaren van orde cn rust, maar ook tot het bandhaven van het Nederlandscho gezag in Indië. In dat stelsel zal het eerste gedeelte var vorenbedoelde verplichting, d. w. z. de door het tegenwoordige artikel 113 van het Re-gee- Zou hij öp deze wilde, woeste oogen vuren of ze den rug toekeeren? Er was weinig licht in het gebouw en hij mocht niet goed kunnen mikken. Dood zou daarvan het gevolg kun nen zijn, daarvan was hij overtuigd denzelfden dood dien anderen gestor ven waren, met reuzenvingers om hun kee! en afschuw in hun oogen. Nu was misschien de eenvoudige waar heid van de verschijning hem duidelijk ge worden, en allerlei omstandigheden knoop ten zich nü als och katting van oorzaak eu gevolg aan elkaar. Hij begreep, dat zijn vijand geen mensch was. De herinnering kwam hem zelfs op dit oogenblik van gevaar te hulp, hij herin nerde zich de jongste gebeurtenissen van het belegde verwoesting van de dieren uii den Plantentuin, en het ontslag van de op passers. Het beest-, dat daar voor hem la:; te brommen in het stroo, moest uit de tuinen ontsnapt zijn en een schuilplaats gezocht hebben in het kasteol. Van dat beest waren de voetstappen, die Oriopp gehoord hadzijn afschuwelijke vingers hadden de klok aan het slaan ge bracht. Zijn hand was het ook, die den slaper had aangeraakt en hem op zijn hoedo had deen zijn. Orlcpp rilde, toen hij be dacht, dat dezelfde oogen, ai© hem nu van het strco uit aanstaarden, op hem neerge keken hadden, terwijl hij in den grooten stoel voor het houtvuur lag t© slapen. De mogelijkheden van dat oogenblik deden zijn bloed verstijgen, toen zij goed tot hem doordrongen. Waarom had het monster hem ge^i-ard? Hij had daar niet heb minste begrip yan, Iringsroglcment aan de schutterijen opgelegde hoofdtaak worden" opgedragen aan de ,.Iand- I weer bestaande uit do oudste lichtingen van I de bij de infanterie ingedeelde dienstplichtigen. I Do bestaande verplichting van alle ingeze tenen om, desgevorderd, mode te werken aan I hot bewaren van rust en orde, is in de nieuwe I lezing echter tevens behouden, zoodat als liet noodig is ook niet-onderdanen daartoe zullen kunnen worden geroepen. in beginsel behoort de dienstplicht te rusten I op hen, die den staat van Nederlander bczit- Ln, en op de Europeanen, die uit anderen J hoofde Nederlandsche onderdanen zijn. Echter izal ook aan de Nederlandsche onderdanen van niet-Europeeschen landaard de dienstplicht op gelegd moeten kunnen worden, aangezien het lr streven dor Regeering er op is gericht om bij het toebedeelen van rechten en verplichtingen geen onderscheid te maken tueschen Neder landers en hen, die uit anderen hoofde Neder landsche onderdanen zijn, onverschillig tot welken landaard deze 1 aatsten behooren. Het ligt in de bedoeling om zoo spoedig moge lijk tot de invoering van den voorshands tot den dienst bij de landmacht te beperken dienstplicht voor alle groepen van onderdanen over te gaan. Daar de voorbereiding van de invoering van deze militie voor do Europeanen echter yerder is gevorderd dan die van de in voering van eene militio voor do niet-Europee- sche onderdanen, laat het zich aanzien, dat de eerstbedoelde spoediger tot stand zal kunnen komen dan do laattse. Do dienstplicht voor Europeesche Nederlund- scho onderdanen zal zijn „persoonlijk" en „al gemeen". Dit laatste is bepaald noodig m verband met het gering aantal dienst plichtigen van deze groep van onderdanen, vergeleken bij de behoefte aan Europeesche militairen. Volgens een zoo nauwkeurig mo gelijke raming toah zullen rekening houden de met een toeneming van de Europeosche be volking in Indië 3 pet. per jaar eij met eenzelfde verloop onder de ingelijfden als in Europa bij den diensttijd in totaal niet meer dan 7631 Europeanen Ivoor zooweel be treft Java en Madoera) ingelijfd worden, ter wijl de tegenwoordige vastgestelde sterkte van de Europeesche vrijwilligers 11686 en het aan tal schutters op Java ruim 2000 bedraagt. Aan gezinnen, die hulpbehoevend zouden worden door de opkomst voor oefening of bij mobilisatie van don kostwinner, zal een schadeloosstelling zijn toe te kennen. Do dienstplicht zal ongeveer op eenzelfden leeftijd moeten beginnen als hier te lande, de j diensttijd echter 13 jaren duren. Do bij de infanterie ingedeelde dienstplichti gen zullen acht jaren behooren tot de militio en vijf jaren tot de landweer; de bij de andere 1 wapens en diensten ingedeelden blijven hun gehcelen dienstplichttijd tot do militio behoo- j ren. Do duur van de eerste oefening zal zoo mo gelijk niet langer zijn dan die voor de Neder landsche militie; herhalingsoefeningen zullen worden gehouden een in de drie jaren, tel kens voor ten hoogste 16 dagen. De dienstplichtige, die in Nederland reeds een eerste oefening heeft doorloopen, zal daarvan in Indië zijn vrijgesteld en daar te lande alleen deelnemen aan de herhalings oefeningen van do lichting, waartoe hij vol gens zijn leeftijd behoort. De miliciens der infanterie zullen de eerste oefening doorloo pen in afzonderlijke daarvoor te bestemmen af deelingen, die in de plaats zullen treden van alsdan op te heffen gelijknamige afdeelingen van het staande leger, do miliciens van de an dere wapens en diensten bij daarvoor aan te wijzen onderdeelen van dit leger, waarbij zJJ voor zooveel noodig afgescheiden van do vrij- willigen gehuisvest en zooveel mogelijk afzon derlijk geoefend sullen worden. Na afloop van de eerste oefening zullen de miliciens worden inge-deeld bij bestaande on derdeelen van het leger, waarbij de herhalings oefeningen doorloopen en welke dientengevolge een grootere oorlogssterkte zullen krijgen. Het ligt. in de bedoeling kaderplicht in te voeren, terwijl uitstel van opkomst van eerste oefening mogelijk zal zijn. Dienstplichtigen zullen niet deelnemen aan „militaire expeditiën" die nog noodig mochten zijn tot bevestiging van het Nederlandsch ge zag in sommige streken van de buitenbezittin gen. Bij mobilisati zullen de dienstplichtigen der landweer, voor zooveel noodig. ter beschik king van de hoofden van gewestelijk bestuur worden gesteld voor de handhaving van rust en orde; overigens blijven zij beschikbaar voor het verrichten van diensten ten behoeve van de verdediging. Do oprichting van nieuwe kazernes of an dere gebouwen zal voorloopig niet noodig zijn, en volgens een zoo nauwkeurig mogelijke bere kening" zal do algeheele invoering van den dienstplicht alleen voor Europeanen, gepaard met een evenredige inkrimping van de vastge Die gedachten bestormden hem,terwijl hij onbeweeglijk in de hal stond en zich noch vooruit noch achteruit durfde bewegen. Bij iedere beweging in het stroo klopte zijn pols sieller en sloot zijn vuist zich vaster om het pistool. Zou dat monsterachtig© wezen nooit zijn schuilhoek verlaten? Hij kwam een tweede stap naderbij en een schrille kreet waarschuwde hem, dit niet meer te doen. Het beest werd woest en toonde veel neiging om aan te vallen. Het kwam op zijn ach- terpooten overeind en naderde op zijn beurt zijn menscheüjken vijand. En terwijl hij dat deed, retireerde Oriopp stap voor stap naar de groote kamer, waarop zijn Fran sche vrienden zoo snel vuurden. Zijn ver langen naar licht in dit geval, begon een begeerte te worden. Hij moest de vormen van het beest goed kunnen onderscheiden, moest de waarheid weten. Eén oogenblik van zwakheid, een oogenblik van besluite loosheid of vrees zou deze monsterachtige vingers om zijn keel sluiten, en zijn vragen voor altijd beantwoorden. Maar zijn ijzeren zenuwen lieten hem in dit oogenblik van beproeving niet in den steek en hij bereikte de- groote kamer, en naast den inham van bet venster neerknielend, wachtte hij op het einde. Mat was er, dat hem in dit huis hield? Als hij zich niet door de kogels liet afschrik ken, dan kou hij in de sneeuw springen cn op zijn goed paard vertrouwend de veilig heid tegemoet gaan. Was het voorzichtig heid of nieuwsgierigheid Hij had geen tijd die vraag 'te beantwoorden, want het mon- sted verscheen, toen zij hem op de lippen kwam, en half springend, half loopend, ging het rechtstreeks naar den haard en stelde sterkte der Europeesche vrijwilligers, geen noemenswaardige wijziging in de jaar- lijksche legeruitgavcn ten "gevolge hebben. Bij de ini-oering van den dienstplicht zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden inet de persoonlijke belangen van de betrok kenen. Voor de Nederlanders, die zich in In dië vestigen, brengen die belangen mede, dat 7,ij vóór hun vertrek derwaarts hier te lande de 'eerste oefening kunnen doorloopen. De toestand in den Na meer dan twee jaren oorlog woedt de strijd op allo fronten feüer dan ooit. Nu en dan moge hior en daax een verslapping intreden, zooals aan de Somme in de laatste dagen bijv. door heb slechte weer, het zijn dan meer de infanterie-aanvallen, die uitblijven, maar dag aan dag duurt aan het Oosterfront, op het westelijk oorlogs terrein en aan het Italiaanscbe front de artillerie-actie onverminderd voort. Elke dag vordert opnieuw zijn duizenden dooden en gewonden, en het einde, een beslissing, is nog niet te voorzien. Waar is het einde? vraagt men zich angstig af, maar het ant woord kan niemand geven. Vredesstemmen hoort men nog maar bij uitzondering en in de regeeringskringen, in de regeeringspers der oorlogvoerende landen, weerklinkt nog steeds de kreet: „Volhouden! Volhouden tot de overwinning!" Toch meenen sommigen, de optimisten, teekenen te zien, dat de oorlog zijn afloop nadert, dat deze groote krachtsinspanning der volken in de laatste weken heb begin van het einde is. Er wordt gezegd, dat de oorlogvoerende mogendheden rekenen op een vrede in het volgende jaar, volgens de meest hoopvollen reeds aan 't einde van dit jaar, volgens de zwartkijkers aan 't slob van 't volgend jaar. De laatsten gaan dan mee met wijlen Lord Kitchener, die voorspelde en steeds volhield, dat de oorlog drie jaren zou duren. De Engelsche regeering schijnt aan een vrede in 't volgend voorjaar te ge- loovenzij heeft nl. een wetsontwerp inge diend, dat de nieuwe verkiezingen voor het Lagerhuis niet vóór Juni 1917 zullen plaats hebben daar zij anders zouden moeten worden gehouden in oorlogstijd, wat vrijwel onmogelijk is, daar de meeste kiezers be neden veertig jaar onder de wapenen zijn. De Engelsche regeering rekent er dus blijk baar op, dab vóór 31 Mei van 't volgemde jaar de vrede is geeloten. Er zijn, zooals we zeiden, optimisten, die op een nog vroegeren vrede rekenen. En zij beweren daar redenen voor te hebben Men bereidt zich in de handels- en geld- wereld, vooral in Amerika, reeds voor op den vrede. Er wordt verzekerd, dat de Amerikaansche munitiefabrieken geen be stellingen voor na 1 Januari hebben ont vangen, maar dat er wel groote bestellingen voor handelsschepen en onderdeelen van handelsschepen gedaan worden, dat de in richtingen. en fabrieken voor munitie ge sloopt of voor andere doeleinden gewijzigd worden. Deze optimistische beschouwingen lijken 't minst geloofwaardig. Nog vier, vijf maanden scheiden ons van 1917, men kan Zich moeilijk voorstellen, dat die betrekke lijk korte tijd niet alleen een beslissing zal brengen, maar ook, na allerlei moeilijke onderhandelingen, den vrede. En zoolang deze laatste niet is geteekend, duurt het gevaar voor een opleving der vijandelijk heden voort. Bovendien moet men niet uit het oog verliezen, dat Engeland en Rusiand j tegenwoordig zulk een ontzaglijke hoeveel heid munitie voortbrengegn, dat men er denkelijk meent, na. 1 Januari aanstaande j buiten de bestellingen uit Amerika te kunnen. Hoe dit alles zij, voorloopig is er van een vrede nog geen sprake. Op al de strijdter reinen zetten de geallieerden hun aanvallen mot groote kracht voort, en komen zij voor uit, al is het met overal belangrijk. De hevigste stooten worden den cemralen nog steeds toegebracht aan het Ocsterfront, en begon het vuurscherm te verscheuren, alsof het de vijand was. Het meerdere licht toonde zijn afschuwelijke gestalte in al haar vreeselijkheid. Oriopp zag, dat het de groote orang-oetan uit den Plantentuin zooals hij al meende opgemerkt te hebben; en die hier op het kasteel Delacroix stierf van koude en gebrek. Meelijwekkend was het, om het beest daar gehurkt voor het vuur te zien, klappertandend en bibberend zonder op iets anders te letten. Eu dit wezen had den Engelschen dokter aange raakt en stil laten slapenHad het dier toen gemeend, dat hij dood was? Oriopp kon er geen andere verklaring aan geven. Waarom was hij het huis niet ontvlucht? Hij verweet zich nu zijn eigen besluiteloos heid, tot zich zelf zeggend, dat de gelegen heid nu voorbij was, en niemand kon zeg gen, wanneer zij terug zou keeren. Hier evenals in de hal zou een enkele beweging kunnen maken, dat de orang-oetan hem aanviel. Hij durfde niet uit zijn knielende fiositie overeind te komen; durfde nauwe- ijks ademhalen; en hij lag daar als be- tooverd, terwijl het monster het stroo op- éerihcopte zonder op iets anders te letten dan op de warmte, waaraan hij zooveel behoefte had. Hoe grooter het vuur werd, des te spookachtiger en onnatuurlijker wer den de kreten van het beest. En terwijl de tijd verstreek, kwam er steeds sterker, steeds phantastischer licht in de kamer en werden haar geheimen opgehelderd. Oriopp begreep op dit oogenblik, dat de duisternis hem niet langer zou verbergen en opstaande, vuurde hij tweemaal op den orang-oetan en begreep onmiddellijk, dat hij zijn doel gemist had". Meenende, dat zijn wel ten zuiden van de Piipet. Ten noorden van de groote moerassen staat de Duitscbo muur nog vrij vast en de Russisch© Oostzoe- provinciën zijn nog steeds geheel in de ba::- den der Duitochers, Oost-Pi uisen loopt voorshands rog geen gevaar. Anders staat het met dj Oostenrijksche grensgebieden In de Boekowina komen de Russen nog altijd vooruit, dreigen zij in Zevenbergen en Hongarije te vallen, doch vooral sciiij- nen zij weer den weg door Galicië te willen nemen. Ten oosten van Lom berg zijn zij in de laatste dagen al heel wat kilometers gevorderd. In do streek van Tarnopol heb ben de Duitochers lang hardnekkig stand gehouden, maar ook daar zijn zij nu achtcr- uitgo.veken. Langs den spoorweg rukken de Russen thans qp, zii zijn reeds verder ge vorderd dan op onze kaart staat aangetoe- kend en hebben al Zborow, aan dien spoor weg, bezet. Dat is nog wel een heel eina van de stad, die reeds eenmaal in Russische han den was, maar nu de centralen daar begin nen te wijken, is 't lang niet onmogelijk, dat de Russen sneller aanrukken op 'Lemberg. Te meer omdat zij verder naar 't zuiden, aan de Zlota Lipa, ook den tegenstanders krachtige slagen toebrengen. DÓ beneden loop dezer rivier, die bij Nizniow uitmondt in den Dnjerter, is reeds geforceerd en de Russen breidden zich daar ten westen reeds meer uit, maar'ook hooger-op, ten westen van Podhajec is de Zloba-Lipa reeds be reikt volgens ©en Perlij nsch telegram Mogelijk vernemen wij clua dezer dagen van oen inneming van Lemfcerg en staan de Russen weer in Galicië op het punt, waar zij voor meer dan een jaar stonden, maar nu zelf veel sterker en tegenover een verzwak ten vijand. Van hot Westorfront komt weinig nieuws en dac weinige is van niet veel beteekeni». Er wordt hard gevochten, maar dc troepen der geallieerden behalen maar weinig suc ces, zij hebben integendeel hardnekkige aanvallen van de Duitochers af te alaan, wat blijkbaar niet altijcl gemakkelijk valt. Zoo weten de Fransche berichten mee te deelen, dat ton noorden van de Aisne de Duitochers doordrongen in do loopgraven van een kleine uitbochting der Fransche ünie, maar zij werden er weer uitgeworpen Aan de Somme, naar hot schijnt, vooral artillerievuur. De Engelsche vechten in 't bijzonder nog steeds ten noorden van Poziè- res, waar zij alle loopgraven heroverd heb ben, welke de Duitechers van 13 Aug. af be zet hielden. Ietwat gelukkiger zijn de Fran schen geweest voor Verdun, waar zij teu Ocetcn van de Maas Duitscbe loopgraven veroverden over ©en front van '300 M. tot een diept© vsm 100 M. Over 't get eel kwam er in de laatste dagen aan het Westerfront weinig verandering. Aan het Isonzo-front schieten de Italia nen wel niet. hard op, maar zij blijven toch aan d© winnende hind. Maandag hebben Italiaanpche troepen de Oostenrijksche linies ten Weston van Sagrado en den Monte' Pecinka aangevallen; stormender hand namen zij oon groot aantal loopgraven en kregen meer dan 1400 krijgsgevangenen in handen. jOok ten Oosten van Görz be zetten de Italianen nieuwe vijandelijke loopgraven en maakten er 225 krijgsgevan genen. Verder irardesk verschillende aan- allen der Oostenrijkers afgeslagen; dezen stellen zich blijkbaar duchtig te weer tegen de oprukkende Italianen en geven hun heel wat te doen. In den Kaukasus en Perzië gaat het den Russen in de laatste weken niet fortuinlijk. Hun vijanden, de Terken, hebben niet alleen terrein gewonnen aan het Wan-meor, doch ook de Perzische stad Hamadan weer op de Russen veroverd. De Turken doen zich tegenwoordig geldenzij vechten mee aan het Oosterfronb, zij deden een aanval op het SuezrKanaal, al mislukte die ook, en zij ja/een nu in Armenië en Perzic do Russen terug. einde nu gekomen was, en dat zijn leven de prijs moest zijn van zijn qnhandigheid, I sprong hij door het venster in de sneeuw, en snelde woest napr de plaats, waar zijn paard was vastgebonden. Luide kreten van de Fransche linies van over het dal volgden hem de kreten van degenen, die juist vernomen hadden, dat de Engelsche doktor op het kasteel was en dat de uren van het geheim getold waren. Hij liep op zijn paard toe en maakte met bevende handen de teugels los, terwijl zijn pistool naast hem op den grond lag. Ieder oogenblik verwachtte hii het leelijke geluid van het dier naast zich te hooren en de ijzeren vingers om zijn keel te voelen. Zoo sterk was net voorgevoel van gevaar, dat zelfs het kraken van een tak iets angstigs kreeg; en op het oogenblik, dat hij in den zadel sprong, zou hij hebben kunnen zwe ren, dat hij ruischen van water en bet kra kend neervallen van houten spanten in het kasteel zelf hoorde. Tevergeefs zei hij tot zichzelf, dat hij zich die dingen maar ver beeldde. De geluiden werden ieder oogen blik sterker; een geweld als van een water val dreunde hem in de ooren; de bosschen om hem heen waren plotseling verlicht door een sterken rooden gloed} waardoor alle dingen rondom duidelijk zichtbaar wer den de huizen en torenspitsen der dor pen, de Pruisische buitenposten, zelfs de helmen van de schildwachten. En zoo wist hij, dat het monster het kasteel in brand had gestoken; en niet langer aarzelend gaf hij zijn vurig paard de sporen en draafde in galop naar Parijs terug.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1