No. 312. Zondag 13 Augustus 1316 Orgaan voor Leger en Vloot. h Onzichtbare laai. Oorlogsnieuws. Het Russische offensief. TWEEDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRINASTR. 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/1.50P.KWARTAAL Voor Adverteutiön wende men zich tot onze Administratie. Paiestrinaatraat 10 Amsterdam. Pr«s der Advertentien per regel 30 cent. Voor Ingezond*:' Mede' deelingen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief. Bjj abonnement reductie. - - jV/As^rens ra nr. Spoorweg Oo's£e.nT.J£'on.g./-ron.i voor He£- 7£u,sszscJi cffe-n-szetr xi<£.ojsz/Ju.n.i Het succes der Italianen aan het Isonzo- fronb, met de innegiing van Görz, is zeker verrassend, maar de grootste terreinwinsten worden nog altijd aan het Oosterfront behaald door de Russen. Niet in het noor den, maar ten zuiden der Pripet-moerassen en dan vooral ver in het zuiden, in de Bockowina, en in het centrum bij Brody. Hier echter, komt in de laatste dagen min der vooruitgang, maar op andere punten hebben de Russen weer belangrijke vorde ringen gemaakt. We geven van het zuidelijk deel van het Oosterfront nog weer eeihkaart voor onze lezers, waarop de verschillende frontlijnen der laatste--paar maanden zijn aangegeven, behalve die der laatste weken. Naar het Eng els eh MAX PEMBERTON. Op dezen bitterkouden Januaridag, toen Edmund Orlopp den kant van de Pont du Jour uitreed, maakte het den indruk, of de Duitsche artilleristen zich verslapen had den, want hij was al bijna in de buitenwij ken, vóórdat de eerste bom over de daken der huizen kwam heengesist en knetterend net'-'viel op het Plein dItfalie achter hem. Een tweede bom, die in een bouwvallig huis bij het bolwerk neerkwam, werd ce- volgd door den schriilen smartkreet van een vrouw, die schel opklonk in de stille, hel dere lucht-; maar toen Orlopp terugkeerde pm tc vragén of er iemand gekwetst was, antwoordde men liein, dat de vrouw dood was. mot het kind ongedeerd naast haar. En bij die woorden trok Edmund zijn kraag hooger op, en ging vastbesloten verder ,r de buitenposten en het bolwerk. Een moeder dood en het kind ongekwetst in haar a^men Tot op dit eogonblik was het nog stil straat gebleven, want de dag was bitter koud begonnen, en onafgebroken sneeuwde heb fijn.. Dicker bij de poorten ontmoette De kaart is te duidelijk en te belangrijk om haar nog niet eens weer te geven. Het belangrijkst is de vooruitgang ten westen van Tloematsj (Tlumacz)waar de Russen thans zelf reeds Tismenica hebben bezet (men kan dus ongeveer vaststellen, hoever de frontlinie hier vooruitgekomen is) en dus op weg zijn naar Stanislau. Ongetwij feld zal deze plaats weldra in hun hauden vallen, .arwijl zij' tevens aanrukken op Nadworna. Indien zij deze beide plaatsen in hun bezit krijgen-, boheerschen zij vrijwel het gebied achter den spoorweg daar. Het oprukken hier is dus wel van belang, ook met het oog op Lemberg, al ligt deze stad van hier wat verder weg dan van Brody. Orlopp verspreide groepjes soldaten van de Nationale garde, die hem verstrooid groet ten en luid over hun omstandigheden klaag den. Toen Orlopp hen vroeg naar nieuws over generaal Ordo, antwoordde een jonge lui tenant hem. Het was een vroolijke klant, en plicht ge bood hem, eveneens naar de voorposten te gaan. Zich aan het zadelriem van Orlopp vasthoudend, ging hij met hem' het bolwerk over. En aan den anderen kant kwamen zij in t een dunnen, witten mist, die over de sneeuw velden heenkroop en de ver verwijderde heuvels voor het gezicht, verborg. Van dit punt af moest men verder den weg maar raden; en na nog een uur lang te zijn doorgereden, moest de jonge luite nant bekennen, dat.hij heelemaal geen no tie had, waar zij waren. In elk geval, zei hij, zal het niet lang meer duren, of wij zijn er achter. Luitster een oogenblik, dokter. Hoort u geen stemmen Orlopp had zijn paard, al ingehouden, en de twee bleven nu met gespitsterooren staan luisteren, terwijl hun adem i.n de stille lucht bevroor, luisterend naar naderende voetstappen en het lage gebrom van stem men, die nauwelijks iets meer deden dan fluisteren. Zóó diebt lag de mist om ben heen, dat z.ij ternauwernood-de telegraafpalen konden onderscheiden, die langs den weg van Cham- De verspreiding van ons blad. Onderdeelen, die met het toegezonden aan tal Soldatencouranten niet toekomen, werden verzocht een grooter aantal te willen aanvra gen, opdat alle abonné's regelmatig een eigen exemplaar kunnen bemachtigen. WIJ brengen In herinnering, dat troepen- deoien, die soms door een of andere oorzaak van ons blad verstoken zijn, slechts een aan vraag tot ons te richten hebben om regelmatig, driemaar per week, een pakket Soldatencouran ten te ontvangon. Nergens mag ons „Orgaan voor leger en vloot" ontbreken. Ce toestand in den reuzenstrijd. Er zijn weer zeer belangrijke gebeurte nissen te vermelden, allereerst van het Ita- liaansche front. De Italianen weren zich thans geducht, - of is het Oostenrijksche oorlogstenen :n Europa worden de War reeds zoo verzwakt, dat het zich niet Wschers steeds meer achteruit gedrongen. Doch m net westen bijna onmerkbaar. Er houdt? Men weet, drait hij een bezoek heeft gebracht aan Lemberg en daarna naar het front, dat zal daar wel in de buurt zijn, - is teruggekeerd. Doch op den duur, schijnt het, kunnen do Centrallen hier ook niet Langer stand houden, nu zuidelijker de Russen steeds verder en steeds sneller door dringen, nu daaruit en uit het groote aantal krijgsgevangenen blijkt, dat de stellingen der Oostenrijkers niet sterk genoeg meer zijn om den vijand lang -tegen te houden. Da felste klappan krijgen de Centralen nog steeds in het Oosten. In Klein-Azië is het blijkbaar voorloopig gedaan met bet voortdringen der Rusoen, dezen erkennen althans, zij het zijdelings, dat Moesj en Bit lis in ibianden der Turk-eji zijn gevallen, immers een telegram meldt, dat er verwoede gevechten plaats hebben ten noorden van die beide plaatsen. Verwoed' wordt er ook gestreden aan het Westerfront, maar de re sultaten zijn hier gering. Heb is waar, wan neer er successen worden behaald, zijn die de zijde der geallieerden en op de jer reeds zoo verzwakt, dat het zich niet meèi^ krachtig verdedigen kan Aan de grens van Tirol moge een verder optrekken der Italianen, een terugwerpen van den vijand door de terrein-zwarigheden moeilijk zijn aan de Isonzo doen de Italianen thans knap werk. Op de verovering van het brug genhoofd van Görz, is de bezetting dezer stad zelf gevolgd. Dat behoeft ons geen ver rassing te zijn. De vijanden konden thefns de Oostenrijksche stad beschieten en de ver dedigers moesten wel terugtrekken. Welis waar hadden deze laatsten vooraf de brug gen achter zich opgeblazen, maar de Italia nen wisten over, of liever door de rivier te komenzij waadden of zwommen er door en anderen kwamen op schuiten en vlotten aan den overkant. Zij verschansten zich daar in de door de Oostenrijkers verlaten stellingen, totdat ook de cavalerie over de rivier was en den vluchtenden vijand achtervolgde. De inneming van. Görz is oen zeer belangrijk feitdé stad, waarom een jaar lang is gestreden, is in handen der Ita lianen gevallen, decen hebben de eerste bres geschoten in den muur van den vijand, en da weg naar Triest ligt nu voor hen open. Zoo schrijven althans de Ita-liaansohe bladen, die er op wijzen, dat het om Triest te doen' is. Evenwel, de Italianen zijn nog niet in deze' havenstad aan de Adriatische Zee. Görz ligt 15 K.M. van de Italiaansche grens, Triest echter ligt nog 35 K.M. ver der, en de weg er heen is nu juist niet open. Daar zal nog hooi wat te dóén zijn voor het Italiaaneche lager, dat elders de Oosten rijkers niet kan terugdringen. Doch dat deze nn ook hier, waar sedert meer dan oen jaar zoo gced aio geen verandering in de front lijn' kwam, achteruitv-ijkonis duidelijk, te meer, omdat er over de 12000 krijgsgevange nen zouden zijn gemaakt. Het Oostenrijkseko leger wordt op deze wijze al meer en meer verzwakt, gedund als het wordt aan Rus sische en Italiaansche zijde. Want ook de Rur-sen zijn verder vooruit gekomen en zij maken steeds weer nieuwe krijgsgevangenen. Thans niet alleen Oosten rijkers, ook Duitschers. Op verschillende punten hébben de Russen de Centralen te ruggeworpen, vooral aan den Dn jester, ten westen van Tlumacz. Daar hebben ze zich meester gemaakt van Tysmenica en rukken zij nu verder op naar het westen. Men moet deze genoemde plaatsen zoeken in 't Noorden van de Boekowina, waar ook Nadworna en Stanislau liggen, waarheen de Russen nu op weg aiju on die zo waarschijn lijk wol in hun macht zullen krijgen- Dit zou -voor hen van groot belang zijn, want zij bezetten -daarmee belangrijke spoorwegver bindingen, zij kunnen gemakkelijker voor uitkomen, niet alleen in do Karpatlicn, op weg naar Hongarije, maar ook don kant op naar Lemberg. Weliswaiar zal men opmerken op de kaart, dat over Stanislau de weg naar dc hoofdstad van Galicië voel langer js aan langs Tarnopol en Brcdy, maar daar komt, eigenaardig wel, nog niet veel verandering in het front der Centralen. In do laatste dagen althans niet sedert Brody zelf door de Russen is genomen. Men had daar ook groo ter vorderingen der Russen verwachtis het misschien Hindenburg, die hen daar tegen pigny stonden, terwijl een kade aan hun rechterhand niets van de helling ontslui erde, die daarachter verborgen was. De witte mist scheen alles in omvang te doen toenemen. Menschen werden reuzen, boo- men kregen een kolossalen omvang; en te weten, dat in deze spookachtige omgeving werkelijk en dadelijk onverwacht gevaar bestond, zou zelfs de zenuwen van dèu koelbloedigsten mensch op de proef hebben gesteld. Het zullen de soldaten van Felix Berg zijn, die van St. Maur af gemarcheerd ko men, -waagde de luitenant op te merken, toen de geluiden duidelijker werden. Orlopp gaf geen antwoord, maar hij boog zich laag in het zadel, en trachtte den don keren sluier te doordringen, die tegelijker tijd zoo gevaarlijk en zoo bedrieglijk was. Toen bij een beweging maakte, was bet, om den jongen soldaat bij den schouder te grij pen, en hem snel naar den rand vali de kade j mee te trekken.. Spring! riep hij uit; het zijn Pruisen. Een dozijn schimmen doemde op uit den mist, terwijl hij sprak, en de puntige hel men van de Pruisische infanteristen werden duidelijk zichtbaar. Op hetzelfde oogenblik liet een schorre stem zijn commando hooren en het tikken van geweren weerklonk onheilspellend. Spring, schreeuwde -Orlopp, je hebt geen keusl Het gaat .om leven of dood, mant zijn dagen, da.t de toestand er vrijwel on veranderd blijft. Het weer gaat voort onze operaties belemmeren, zegt een der jongste Fransche berichten. De Engelschen vermel den eenigen vooruitgang bij Pozières, doch 't gaat daar bij enkele honderden meters vooruit, en elke vordering wordt hun door hevige tegenaanvallen der Duitschers be twist. Ook zijn de Franscben weer ietwat verder doorgedrongen bij het bosch van Hem en hebben zij er een honderdtal krijgsgevangenen gemaakt. Doch op die wijze komt er in het westen nog in lang geen beslissing, wat te vreeselijker is, nu elke dag opnieuw aan honderdenj aan duizenden het léven koet. ENGELAND. Luchtaanvallen op Engeland. BERLIJN. Verschillende' van onze marinelucht-schipeskaders "hebben Woens dagnacht Engeland opnieuw aangeval len. Marine-steunpunten aan de Oost kust, industrieele inrichtingen van mili taire beteekenis in de graafschappen langs >de kust, van Northumberland tot Norfolk, werden rijkelijk met brisante bommen van het zwaarste kaliber en brandbommen bo- worpen. Het succes was overal groot en kon bij den betrekkelijk helderen nacht dui delijk worden waargenomen. Zoo werden in de ijzer- en benzol-fabrie ken bij Middlesb.orough zeer sterke ontplof fingen en groote branden waargenomen, in de haveninrichtingen van Hull en Hartle pool en op de werven aan de Tyne werd een zeer sterke uitwerking der bommen vastgesteld. Ook in de industrieels inrichtingen bij Whitby, de spoorweginrichtingen bij Kings- lynn werd groote uitwerking verkregen. Alle luchtschepen koerden onbeschadigd terug, ondanks hevige tegenwerking door zoeklichten en af weer batterijen. LONDEN. Officieel. Vijandelijke lucht- sck'epen hebben in den ochtend van 9 Augustus tusschen halfeen en halfdne een aanval gedaan op de oostkust van het Ve'r- oenigd Koninkrijk. De aanvallers bezoch ten de districten aan de oost- ennoordoost kust min of meer. gelijktijdig op ver van elkander gelegen punten. De aanval werd door de vijandelijke luchtvaartuigen of alleen of paarsgewijze uitgevoerd. Verschillende waarnemers schat ten hun aantal, onafhankelijk van elkander op zeven tot tien. Geen der luchtschepen waagde zich meer dan enkele mijlen ver bo ven het land, behalve hoog in het noorden. De aanvallen schijnen uitsluitehd tegen dicht bij de kust gelegen steden gericht to zijn geweest en met geen ander doel dan vernieling van eigendommen te zijn onder nomen. Op vier verschillende plaatsen zijn de af- weerkanonnen in actie geweest en schijnen er wel in geslaagd te zijn de aanvallers in bijna alle gevallen te verjagen. Een marine-vliegtuig achtervolgde een der luchtschepen mijlen ver over zee. Ten gevolge van de a'ctie der afweerbatte- rijen en de blijkbare onzekerheid van be weging der luchtschepen valt het niet te verwonderen, dat de vijand zijn doel niet bereikte. De meeste bommen vielen ver van eenig bewoond centrum neer. Hierop moe ten eenige uitzonderingen gemaakt worden bijv. ten opzichte eener stad in het noord oosten van Engeland, vanwaar thans de volgende verliezen vermeld worden: Een man stierf ten gevolge van den schok, twee mannen en drie kinderen werden gedood en vier mannen, vijf vrouwen en drie kinderen Hij bracht zijn paard voer het lage hekje langs de kade, en heb verstandige beest sprong zoo gced en zoo kwaad als het ging naar beneden en bleef bevend van angst daar staan. Van den weg boven klonk het geluid van verscheidene stemmen door eikaar, terwijl de soldaten gezig waren een geschikte plék op te zoeken, om zich in hinderlaag te leggen. Toen brak er een geweervuur los en roodo vlammen door sneden den mist als brandende bajonetten. Orlopp op zijn beurt riep den luitenant aan, hem te volgen; maar.toen hij geen antwoord kreeg, bracht hij zijn paard nu dezen, dan genen kant uit, om naar den jongeling te zoeken. Hadden zij hem ge dood? Was hij gevlucht? Zijn eigen veiligheid niet tellend, riep hij luid Hier dozen kant uit! En telkens als hij sprak, werden zijn woorden met een geweersalvo beantwoord, en de kogels gonsden boven zijn hoofd met het gegons van reusachtige bi jon. Hij be woog zich echter niet. ver van zijn plaats, maar schreeuwde nog luider Dezen kant uit, luitenantIk wacht op u! Op een. slagveld zijn er allerlei toevallig heden, die leven of dood bepalen, en deze Januari-morgenwas van zoo'n toeval ge tuige. Orlcpp geloofde, dat alleen een onder hem van do Pruisen kon redden; terwijl) van hun Jcaut do Fruiten dachten, In een andere stad in het noordoosten werden een man, eene vrouw en drie jon gens gewond. De totale materieele schade bestaat uit: vier buizen gedeeltelijk verbrand, terwijl^ talrijke ruiten werden'verbrijzeld in ver schillende andere steden en dorpen, 50 voet spoorweg werden losgescheurd, oen paard werd gedood en er werd nog eenige andere onbeteekenende schade aangericht. De veroorzaakte schade heeft hoege naamd geene militaire beteekenis. Er zijn ongeveer 100 ontploffende en 60 brandbommen gevonden. De vijand be schikte waarschijnlijk over meer bommen, daar gehoord werd, dat verschillende bij het in zee vallen ontploften, terwijl andere op braakliggende gronden werden ontdekt. Dezen behooren niet tot het bovengenoemde aantal DUITSCHLAND. De rijkskanselier naar Weenen. BERLIJN. Officieel. De Rijkskanselier en staatssecretaris v. Jagow zijn na>ax Weenen vertrokken, om het bezoek van minister v. Burian aan Berlijn to beantwoorden en om de bespreking over de regeling van verschillende quaesties be treffende het door de bondgenooten gemeen schappelijk bezette gebied voort te zetten. Vliegeraanval op Rottweil. BERLIJN. Officieel. Een vijandelijk vlieger wierp in den nacht van 7 op 8 Augustus ver schillende bommen op Rottweil in Wurtemburg: Een woonhuis werd getroffen. Vele personen zijn gewond. Er werd geen militaire schade aangericht. Een bedreiging met weerwraak. BEiRLIJN. In verband met het vroe gere bericht over de aangekondigde gedwon gen verkoop van het Duitsche grondbezit in de Engelsche kolonie Nigeria, verneemt do ,,Berl. Lokal-Anz.", dat de Duitsche regeering aan do Britscbe regeering reeds voor eenigen tijd.mededeelde, dat in geval van uitvoering van dezen ,,roof" aan Duiosch bezit, onmiddellijk het bekende paleis van den Engelschen handels agent sir Francis Oppenheimer te Frankfort in het openbaar zal worden verkocht. FRANKRIJK* Van hot Westelijk Oorlogèterrein, Het Engefsch-Fransche offensief. PARIJS. Ten N. van de Somme ken merkte de nacht vóór Woensdag zich door zware tegenaanvallen van de zijde der Duit schers op de stallingen welke Dinsdag en Maandag door de Franschen ten noorden van het' Hem bosch veroverd werden. De pogingen, die door het Fransche vuur ver ijdeld werden en den Duitsohers zware ver liezen veroorzaakten, werden teruggeslagen tot aan het punt waar de Duitschers er in geslaagd waren opnieuw een loopgraaf te bezetten Een Duitsche ballon-captif werd ver nield. Woensdagnacht wierp een Fransche ballon die met een stuurman en een bommenwerper bemand wa3, projectielen op de kruitfabriek te Rothweil aan den Neckar. 150 kilogram ontplofbaro stoffen werden op het gebouw ge worpen. Op 2 plaatsen brak brand, uit en verschillende ontploffingen werden ge hoord. De Fransche vliegers die om 2.30 vertrokken, waieu om 5 uur 55 terug en hadden toen een tocht van350 kilometer afgelegd, die vooral daarom moeilijk was, omdat zij over do Vogezen en het Zwarte Woud moesten vliegen. Bovendien wierpen Fransche bombardementeskaders dien zelf den nacht 44 bommen op de stations Au- dicn, LfromanLonquyon en Montmedy en 88. op de cpoorlijn Tergnier en het station Lafere. PARIJS. Ten noirden van de Somme maakten we in den loop van den nacht vor- dat dc FransoLen in hinderlaag opgesteld waren onder aan de kade- Daarom vond ean voorzichtig kapitein, nadat hij eenige salvo's had Laten afvuren, het raadzaam zijn mannen te laten terugtrekken, en naar het hoofdkwartier te gaan, om daar rap port van te doen- Tiou minuten later begon de mist op te trekkenen het eerste wat Orlopp zag, waren de oogen van den vermisten luite nant, die hom van de beschutting van den mist uit lachend aankeken. Drommels, dokterdat zag er gevaar lijk voor ons nit De Natuur is onpartijdig, luidde droogjes Orlopp's antwoord. TJ deed ver standiger mot' zoo spoedig mogelijk naar uw kameradon terug to keeren. Waarom gaf u geen antwoord toen ik u riep? Ik heb zoo'n muzikale stem. De Pruisen zouden mi; verzócht hebben te zingen. En teen opspringend en de sneeuw van zijn uniform af slaande, zei hij Dat is St Maur, vlak aan den over kant van de rivier; en ginds op de helling van den heuvel ligt het Kasteel Delacroix. Mijn bestemming dus. Nu, goede reis. En laten wij nóóit weer onvriendelijke woor den over den mist laten hooren. U gaat toch niet naar het Kasteel Delacroix, dokter? Waarom zou ik niet? - Maai; u woct toch, dat niemand, deringon in de streek ten noorden van het Hf in bosch. Het aantal gevangenen Woens dag hier gemaakt, steeg tot een honderdtal. Bovendien veroverden we 6 mitrailleurs. Regen en mist belemmeren de opcratiën. Ton zuiden van de Somme is een Duit sche verkenningsafdeeling, die de Fransche linie ten westen van Vermandovillers trachtte binnen te dringen, daarbij van vlammende vloeistoffen gebruik makend, door ons vuur Verspreid. Aan den rechter oever van de Maas afwisselend bombarde ment in de strtek van Fleury, Vaux en Cba- pitre. 9 In de Vogezen had een Duitsche coup de main, voorafgegaan door een bombardement op de vooruitspringende Fransche linie ten noordwesten van Altkircb geen succes, maar zij deed den aanvallers verliezen lijden. Aan het Sommo-front leverden onze vlie gers Woensdag vijftien gevechten. Een Duitsch vliegtuig werd neergeschoten tus schen Herly en Rethonvillers. Twee andero vliegtuigen werden na een gevecht tot dalen gedwongen in de streek van Comblce. Woensdag en Donderdagnacht hebben Fransche escadrilles 90 bommen geworpen op de stations Lassigny en Combles; 138 op het station Cuigny; 40 op heb station Appilly; 38 op een batterij in actie in de buurt van Noyon15 op het station Bazincourt (ten noordoosten van Remis), 192 op het sta tion Spincourt Damvillers en de bivakken in de buurt. In het geheel dus 413 projec tielen. LONDEN. Officieel. Generaal Haig meldt verdere terreinwinst ten noordwesten van Pozières, waarbij 72 krijgsgevangenen werden gemaakt. Do stemming onder de Fransche troepen. Een aan de Somme strijdend Fransch sol daat schreef aan een vriend een brief, waar aan een Fransch blad het volgende ontleent ,,Ja, dat is oorlog. Da echte oorlog, - waarin men dodds bij duizenden. Mij bevinden ons niet meer te Verdun, waar wij 'eiken dag 12000 bommen van aile kaliber hadden te verduren. De bordjes zijn nu verhangen, en de Duitschers zijn hier wat de zware artillerie betreft, beslist in do minderheid. Ik verzeker je, dat degenen die onze bommen en granaten weerstaan, in elk geval een voornroefje genieten van de ge lukzaligheden der hel. Ons legerkorps heeft als steeds van a tot z de opdracht uitgevoerd, die men het had toe vertrouwd. Men had het drie dagen tijd ge geven, om do eerste stelling van den vijand te nemen, bestaande uit drie linies loopgraven. Het heeft dit karwei in één morgen opge knapt. Sedert begon het do. tweede stelling aan te vallen. Deze zal echter niet in onze handen vallen vóór de Engelschen, zeker goe de en moedige soldaten, maar minder ge oefend dan wij, hetgeen te begrijpen is, de moeilijkheden, aan een ernstigen aanval ver bonden, zullen hebben overwonnen en andere adsoluut noodzakelijke successen zullen heb ben bereikt. De schrijver deelt dan een en ander mede van het allereerste begin van het offensief. Die eerste Juli, zegt hij, was een mooie dag, een dag met de grootst denkbare emotie. En met nadruk wenseh ik er hier nog eens op te wijzen, dat de verliezen onzer troepen betrek kelijk slechts zeer gering waren. En wat bleek het moreel 'onzer troepen schitterend! Dat kan niemand zich voorstel len! Ik heb gisteren de aflossing van een di visie bijgewoond, die den vorigen dag in 35 minuten een dorp op de Duitschers had ver overd. Toen ze de loopgraven verlieten en voor hun generaal defileerden, hadden ze bijna alle maal Duitsche petten op het hoofd en vele droegen Duitsche brillen... maar ze zongen do Marseillaise! Onzen generaal stonden toen, in tegenwoor digheid van die echt kwajongensachtige Fran sen» holden, do oogen vol tranen, en de man, die anders nooit lacht, lachte, dat we zijn mooie tanden konden zien. Hij riep zelfs een soldaat bij zich en sprak: Zet toch die "bril af, jongen, je lijkt veel te veel op een Mof!" RUSLAND. Van hst Oostelijk oorlogsterreln. Hst Russische offensief. PETROGRAD. Oificie<4. Bericht van 's namiddags, In de streek ten oosten van Swinioskhy maakten onze troepen zich door een coup de main meester van een deel der vijandelijke loopgraven, waarbij zij dertien officieren en ongeveer 600 man gevangen namen. Aan de Koropetz verdreven wij den die naar het Kasteel Delacroix is gegaan, ooit terugkomt Laat uw mooie stem dan mijn graf lied zingen. Tot ziens, luitenant. Wij zul len in elk geval wat te vertellen hebben. Hij wuifde met zijn hand naar den ver baasden jongeling, en ging in galop den weg naar het kasteel op. De mist was op dit oogenblik geheel opgetrokken en de zon begon te schijnen. Het kasteel l'eiacroix was een oud ge bouw half boerderij, half buitengoed" zoor.lr. er op het platteland van Frankrijk zooveel zijn. Het lag op den rand van de heuvels met de met bosschen bedekte van de rivier de Marne voor zijn bouw vallige toegangspoort. Afwisselend door Pruisen en door Fran schen gebombardeerd, vertoonde het groot ste deel er van groote gaten en afgebrok kelde muren, en de treurige kenteekenen van oorlogsellende. Maar de klokketoren stond daar nog bijna ongeschonden en toen Edmund Orlopp op de westelijke deur toe- reed, liet een van de klokken boven drie sonore klanken hooren, die een beetje spookachtig door het dal weergalmden. Een snelle blik op de wijzerplaat van de klok zei den dokter, dat zij stilstond op vijf uur. Hij begreep niet, waarom of hoe de klok in beweging was gebracht, tenzij een men- schelijke hand er tefgen geslagen had. (Wordt vervolgd.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1