No. 311. Vrijdag 11 Augustus 1016 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. De Onzichtbare Vijand. TWEEDE JAARGANG. DE SOLDATENGOURANT REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRINASTR. 10, AMSTERDAM. DIT BMD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BU VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/1.50 P.KWARTAAL Voor Advertentiën wende men rich, tot ome AdinlnlstratSo, PiJwtriwiflttaat 10, Amsterdam. Pry's der AdvertentiPn. per regel 30 cent. Voor Ingezonden Mede- deelfngen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief. By abonnement reductie. Aan het Italiaansche front. De telegrammen der laatste dagen hebben ons weer een verrassing gebrachteen krachtige aanval der Italianen op het front der Oostenrijkers aan de Isonzo, welke met eucces werd bekroond. Wij waren er aan gewoon, dat de hevigste gevechten aan het Italiaansche front plaats hadden bij* de grens van Tirol, waar de Italianen poogden te herwinnen, wat ze in Mei verloren. Dit gelukte hun echter maar ten deele en de strijd schoot daar niet op. Thans hebben zij een aanval gedaan op het Isonzo-front, vooral in de streek van Görz, en niet on mogelijk daarbij de Oostenrijkers verrast, want die hebben op verschillende punten moeten terugwijken en hebben meer dan 8000 krijgsgevangenen verloren. Naar aanleiding hiervan geven we hier nog eens een flinke en duidelijke kaart van het Italiaansche front. Ook het strijdterrein in Tirol, in de buurt van Rovereto, is daarop geteekond,' doch het gaat ditmaal voorna melijk, om het Oostelijk gedeelte van dit oorlogstooneel. Daar, in de kustprovin ciën, hebben de Italianen zeer hevig en verwoed aangevallen, over ©en zeer lang front, loopend van de Adriatische Zee, on geveer bij Duino tot aan Tolmezzo (Tol- mein). Op dat front hebben zij op ver schillende punten de vijanden terugge- drongen, o.a. bij Monfalcone. Zeer hevig is vooral de strijd geweest om het bruggen hoofd van Gorz en dit, waarom reeds zoo lang en zoo hevig is gestreden, vermeesterd. Dit is zeker een groot© stap nader tot do vermeestering van Görz zelf, welke de Ita lianen als een der eerste doeleinden in dezen oorlog hebben gesteld. Görz wordt thans op geweldige wijze beschoten door de Ita liaansche artillerie, maar de Oostenrijkors verdedigen zich nog krachtig in do straten. hevig; met groote verwoedheid vielen hier de Duitschers viermaal aan; bij den vier den aanval wisten zij 50 M. loopgraaf van de Engelschen te bezetten. Van grooter belang nog schijnen de ver overingen der Fransehen. Dezen hebben naast de Engelschen ten noorden van de Somme gevochten en terreinwinsten be haald. Zij veroverden een bosch, waarin versterkingen waren aangelegd en een loop graaf ten noorden van het bosch van Hem. In twee dagen tijds hebben de Fran schen een heele Duitsche linie loopgraven over een front van K.M. en die een diepte van 300 a 500 M. had, vermecsterd. Péronne is in vlammen geschoten, zooals een telegram van Duitschen oorsprong meldt. De strijd om Verdun duurt intus- schen voort, met onverminderde kracht, van weerskanten worden aanvallen be proefd, maar die in den regel worden afge slagen en geen verandering brengen in den toestand. Vooral de strijd om Thiaumont duurt voort; de redoutedaar is nu weer eens in handen der Franschen gevallen. In het Oosten blijven de Russen steods aan de winnende hand. Zij hebben weer in het zuidelijk deel van het front een zege praal behaald. Het aantal krijgsgevangenen is nog niet geteld, zegt hun legerbericht, de oorlogsbuit nog niet berekend, maar zij zijn aan de Stochod en de Sereth ver vooruitge komen en de stad Tlumacz i3 in hun handen gevallen. De Oostenrijkers geven dit toe; zij hebben bij genoemde plaats voor de aan- valskracht der Russen hun verdedigingslinie achteruit moeten brengen. Wat niet weg neemt, dat zij er duizend gevangenen ge maakt hebben, op twee andere punten nog eens duizend en 700. Doch daartegen weegt zeker het verlies van terrein, dat weer zeer froot moet zijn, lang niet op. Bovendien ebben de Russen veel meer krijgsgevange nen in handen gekregen. Latere Russische berichten spreken nog v^n nieuwe zegepralen, van steeds grootere terreinwinsten, van het stormenderhand in nemen der stad Nizniow en verschillende dorpen. Het is duidelijk, dat de Oostenrij kers hier, in de zuidelijko Karpathen steeds meer achteruit worden gedreven. Men kan garust spreken van een nieuwe groote ov-rrven de Russen, niet het minst aan den Dnjestor, waar zij zich voortbewe- De verspreiding van ons blad. Onderdeelen, die met hot toegezonden aan tal 8oldatencouranten niot toekomen, wordon verzocht een grootor aantal te willen aanvra gen, opdat allo abonné'# regelmatig eon eigen exemplaar kunnen bemachtigen. WIJ brengen In herinnering, dat troepen- deeten, die soms door een of andere oorzaak van ons blad vorstokon zijn, sleohts een aan vraag tot ons to rlohten hebben om regelmatig, driemaal per woek, een pakket Soldatencouran- ten te ontvangen. Nergens mag ons Orgaan voor leger en vloot" ontbreken. De toestand in den reuzenstrfid. Onverpoosd woedt de felle strijd voort op de verschillende fronten, met vernie lend roffelvuur, moorddadige aanvallen, bloedige gevechten. De eene dag lijkt op den ander, zij verschillen alleen in meer of minder dooden. en gewonden, grooter of Naar het Engelsch MAX PEMBERTON. Edmund Orlopp had met eenigo verba zing naar hun verhalen geluisterd, want het or'ua&l van het Kasteel Delacroix was nieuw voor hom- Toen do Jager had uitge sproken deed hij een vraag: Zegt ge, dat er ook neergeschoten Pruisen in het huis gevonden zijn? vroeg hij. Ik zeg, dat zij er dood gevonden zijn, monsieur, met geen enkel merk of tee-ken op hun lichaam, hóe zij stierven. Dus u gelooft-, dat zij van schrik ge storven zijn? Ik geloof niets- Hier is sprake van een huis tussohea de beide legers in, door schoten alsof het oen zeef was. De soldaten van bedde legers gaan er heen om do kel ders te plunderen. Zij worden dood gevon den zonder een enkel teelten van gewold op hun lijk; of als zij gekwetst zijn, dan zijn hun wonden afschuwelijk. Wat kau men daar anders van denken als dat het alleen schrik ia en voor iets. dat de moeite waard is om van te schrikken Als u ons het raad sel kan verklaren, zullen wij ons zeer ver plicht gevoelen. O, Ik bob geen theorie daaromtrent! nei Oriopp droogjes. - Vuur is het ««lig» geneesmiddel. Steek hot kasteel in kleiner terreinwinst, meer of minder krijgs gevangenen. Echter komen er onder de vele op elkaar gelijkende dagen nu en dan voor, die ons verrassingen brengen. Zoo voor eenige dagen de aanval der Turken op het Suezkanaal. We moeten wel gelooven, dat die geheel mislukt is. De Engelsche berichten deelen het mee en de Turksche zwijgen. Vooral dit laatste is zeker teokenend. We mogen dus gerust ge looven, dat de Engelschen nog alleen ge vochten hebben, na den aanval, tegen de achterhoede der Turken, en dat zij eenige duizenden gevangenen hebben gemaakt. Gevaar schijnt er voor het Suezkanaal niet meer te bestaan. Een verrassing wordt ons eveneens be reid van het Italiaansche front. De Italia nen zijn overgegaan tot een krachtigen aanval, niet bij de grens van Tirol om daar verloren terrein te herwinnen, maar aan de Isonzo, waar zij het hebben gemunt op de verovering van Görz. Waar zij aan de Posina en in den Borcola-pas niet noemenswaard vooruit kwamen hebben zij aan de Isonzo don strijd, die er rustte, hervat met groote kracht. Dit was niet alleen in 't algemeen, maar voor de Oos tenrijkers ook nog in 't bijzonder een ver verrassing. Het succes voor de Italianen is althans niet uitgebleven, men vlagt en jubelt in Rome, en inderdaad niet zonder 1 reden, men kan er van een overwinning spreken. De strijd aan de Isonzo begon op de tegenwoordig gebruikelijke wijze, met een krachtig roffelvuur, dat zich uitstrekte van de Adriatische Zee tot Tolmein. Zoo speelde de Italiaansche artillerie het voor- I spel af, daarna begonnen de infanterie- j aanvallen, die vooral hevig waren op het vaak genoemde Doberdo-plateau, ten zui- den van Görz. Er is zeer verbitterd gestre- j den cm deze stad, en de Italianen i zijn die wel wat dichter genaderd. Zooals hot Oosten rijksche legerbericht erkent, hebben de Oosteurijksche troe pen voor de verwoede aanvallen van den vijand het bruggenhoofd van Görz moeten ontruimen. En het telegram uit Rome deelt mee, dat de Italianen thans des vijands steunpunten in het gebied van den Monte San Michole en den Monte Sabotino be- heerschen. Het bruggenhoofd van Görz is I thans in hun handen, hun kanonnen be- schieten de stad, om den vijand te verdrij- j ven,"die zich tusschen de huizen heeft genes- j teld. Het is volstrekt niet uitgesloten, dat weldra Görz in de handen der Italianen valt. Dezen hebben bovendien een 8000 krijgsgevangenen gemaakt, elf kanonnen, een honderdtal mitrailleurs eu rijken oor logsbuit veroverd. Het is waar, ook de Oostenrijkers hebben Italiaansche soldaten gevangen genomen, een drieduizend, doch uit de verschillende berichten blijkt duide lijk genoeg, dat het verlies aan hunne zijde is. Aan de grens van Tirol is ook wel ge vochten, doch alleen de artillerie is er in actie geweest. De laatste paar dagen trouwens zijn ook op ardere strijdterreinen in het voordeel van rl«ï geallieerden geweest. De Engelschen zoowol als de Franschen zijn eenige honder den meters op verschillende punten vooruit- gerukt. Zoo hebben de Engelschen vorde ringen gemaakt in het Tronesbosch, doch vooral bij Guillemont moet verbitterd zijn gevochten. Ten westen dezer plaats hebben de Engelschen hun linie 400 M. vooruitge schoven. Bij Pozières was de strijd zeer brand met alle middelen, die ons ten dien ste staan, en laat de asch voor zichzelf spreken. Men hoeft den generaal gevraagd, dat te doen, maar hij heeft, altijd geweigerd, zei Armand. Hij schijnt te denken, dat het als basis zou kunnen dienen vctfr den cerstvolgenden uitval, die ons in aanraking moet brengen met het leger van Orleans, voegde hij er bijna pathetisch aan toe- Dat zal na don vrede zijnant woordde Orlopp. Maar ik beken, dat uw kasteel mij interesseert, ging hij voort.Zei u, dab het aan den overkant van de Mar.no ligt? Loop de brug van JoinviLlo over, of wat er van is overgebleven, on volg den hoofdweg tot Champigny, antwoordde de jager. Als de Pruisen u niet neerschie ten- Daar staat bob huis op den rand van den heuvel. De klokketoren staat er nog, ofschoon de Pruisen er veel bommen door geschoten hebben, genoeg om een arsenaal te vullen. Ik wensch u geluk op uw tocht, mijnheer Hij ging lachend verder naar zijn eigen tafeltje. Men was in dien tijd te Parijs te veel vertrouwd met den dood om er lang over te tobben. Dolores alleen ging voort met te spreken over den armen Audran en zijn lot. Hij heeft op den verjaardag van Ar- mand niet ontbroken, sinds wij samen kin deren waren, zei ze. Het verbaast mij, dat Generaal Ordo geen ander beeft gekozen om daarheen te gaan. Een kwestie van toeval, anlwoordde Armand, en het is ten slotte niet meer dan een verhaal. Wat mij betreft, ik geloof er geen woord van. Dat is maar het verstandigst, zei Edmund Orloppen toen drong hij er op aan, dat zij over andere dingen zouden spreken en tot afleiding begon hij een treu rige geschiedenis van het Theater Antoine te vertellen, waar het volk het toon eel op rende, omdat er door de acteurs een dank- beeldig diner werd gehouden. De menschen vernielden het huis bijna, toen zij ontdek ten, dat het brood van papier en het vleesch van hout gemaakt was. Midden in het ver haal kwam er een officier van de buiton- I posten binnen met een dringende bood schap van Generaal Ordo aan Armand. Ik aal zelf aan den generaal schrij ven, riep Dolores bijna verwijtend uit. Maar Armand verscheurde het papier en I gaf totaal geen antwoord. 1 Heb is niets dan een sprookje, zei hij tot zichzelf. Want de order van den generaal beval 1 hem zonder oponthoud terug te koeren, en j zich voor de wacht in het Kasteel Delacroix j aan te melden... I Het begon nog m'aar pas te dagen aan een bewolkten winterhemel, toen Edmund j Orlopp de ïrlandaisstraat inreed en zijn paard voor een groot deftig huis liet stil houden. Zij raadde wat de order zijn zou, zoi hij. Zij hoeft stellig niet geslapen, j Het is beter, haar alles openhartig te zeg- i gen. j Bij die woorden steeg hij van zijn paard 1 en terwijl hij de sneeuw van zijn dikke handschoenen sloeg, keek hij naar de ven- rtera van het zwijgende huis voor eenig tee- ken van het bevallige meisje, dat hij gis- UITSCHLAND. De vliegeraanval op Mulheim. LONDEN. De admiraliteit meldt dat op 30 Juli in vereeniging met de Fran schen een aanval werd gedaan door Brit- sche marinevliegtuigen op de benzine- bewaarpla^tsen en kazernes te Mulheim. De vliegtuigen werden hevig door afweer geschut beschoten, maar slaagden er in met succes het bombardement uit te voe ren. Zij keerden onbeschadigd terug. De commando-verdeeling. De „Berl. Lokal Anzoiger" deelt over de commaudo-verdeeling aan het Oostelijk front mede, dat daarover wel is waar geen nauwkeurige médedeelingen zijn gedaan, maar dat de grenzen ervan als volgt kunnen worden vastgesteld. Het opperbevel van generaal von Hindenburg loopt over het gebied tusschen de Noordzee tot ten W. van Tarnopol, zoodat daarin ook het leger van von Böhm-Ermolli is opgenomen. Van Tar nopol tot aan de Karpathen voert aartsher tog Karl Franz Joseph het bevel, zoodat ouder diens ressort behoort het zuidelijke leger, het leger van v. Kövess en het uit Duitsche eu Oostenrijksch-Hongaarsche troepen samengestelde Karpathenleger. Zeppelins naar Amerika? De Berlijnsche correspondent van „De Tijd" meldt Toen ik in dit voorjaar berichtte, dat eerlang handels-onderzeeërs cc-ne-Duitsche haven zouden verlaten om onder water Amerika te bereiken, vodll mijn bericht weinig geloof in Holland. Toch is het door den koenen tocht, der „Deattj'i- land" bevestigd. Wellicht zal men het voorshands evenmin geloofwaardig vinden, dat binnen enkele maan den Zeppelins over den oceaan zullen vingen. Nochtans ia het een feit, dat op het oogciibük boven het meer van Constanz proeven worden genomen mot den rousach togs ton Zeppelin, dio ooit gebouwd werd, en dio bestemd ia om, onge wapend, slechte als vreedzame koerier en voor handelsmissie-s, een geregeld luchtverkeer met Amerika to openen. Do nieuwste Zeppelin is geheel ingericht op een ontzaglijk stijg- en draagvermogen, terwijl hij een uiterste snelheid van 200 K.M. per uiir kan bereiken. Zoowel liet snelheids- als hoogto- reoord zal het aan vijandelijke vliegtuigen on mogelijk maken, iots tegen den vreedzamen luchtreiziger uit to richten, die nu reeds verre tochten over de Noordzee hoeft gewaagd. Met den handclsonderzeeër ,,Deuteehland" was het: ,.Diliteehland. Dtiitechland onder alles", de nicuwo handels-Zeppelin eveneens .Deutsch- land" gedoopt zal het: „Duitechland, Dmt3ch!ahd boven alles" tot letterlijke waar heid maken. Graaf Zeppelin zelf heeft reeds de eerste reis van het luchtgevaarte tot aan de kusten van Engeland bestuurd. Andere Zeppelin- zijn, uit sluitend voor handelsverkeer, nog in aanbouw. FRANKRIJK. Van het Weatelijk OorloQóterrein. Het Engelsch-Fransche offensief. BERLIJN. Officieel. Ten z. van het La Bassée-kanaalin de omatreken van Loos, levendige artilleriebeschieting. Tusschen Thiepval en de Sommo, voor namelijk bij Pozières, bij Bazcntin-lc-Petit en ten z. van Maurcpas zette de vijand zijn krachtige aanvallen voort. Deze leid- I den op enkele punten tot verbitterde ge- I vechten van man tegen man, die over bet i algemeen ten onzen gunste werden beslist; j slechts op enkele plaatsen, bij Pozières en j ten o. van Hem duurt de strijd nog voort. Ten z. van de Somme werden uitvallen van Fransche handgranaat-afdeelingen, bij Estrées en Soyecourt, afgeslagen. Aan de Maas was het artilleriegevecht aan beide oevers zeer levendig. Ten N.W., ten W. en ten Z.W. van het vroegere Thiaumoutwerk werden vijandelijke aan vallen in ons vuur volkomen afgeslagen. Meer zuidelijk wérden aanvalijpogingen in de kiem gesmoord. Eenige honderden ge* vangenen werden binnengebracht. Een Engelsch vliegtuig viel ten Z.O. van Kamerrijk in onze handen.' PARIJS. De dag van Dinsdag was bevredigend aan de Somme en aan de Maas. De Franschen behouden het initia tief en gaan langzaam maar zeker vooruit. Groote activiteit heerschfe sedert 24 uur in de streek van Chaulnes, ten zuiden van het aanvalsfront van 1 Juli, waar de Fran sche artillerie een krachtig verwoestend vuur onderhoudt. De volgende dagen zal den vijand, wiens pogingen tot- verkenning door vliegtuigen zijn ongerustheid toonen, doen zien, dat de Fransche tegonstand bij Verdun, nu deze tot offensief optreden overging, den Franschen geenszins belet do operaties aan de Somme uit te breiden. PARIJS. Ten noorden van de Somme won de Fransche infanterie, die rechts van de Britsche troepen opereerde bij een aan val van dezen op Guillemont, terrein ten oosten van hoogte 139 (noordelijk van Har- ciecourt) en maakte een veertigtal gevan genen. Ten oosten van de boerderij van ivlon'acu trachtten de Duitschers dezen mor gen tweemaal aan de Franschen te ont nemen, wat zij den vorigen dag veroverden. Telkens door het Fransche iafanterlevuur teruggeworpen, moesten dp Duitschers terugtrekken met achterlating van talrijke "oucien; het aantal ongekwetste Duitsche gevangenen, Maandag hier door de Fran- Aan den rechter Maasoever zeer kracb- 1 tige hervatting van het bombardement ge- durende den nacht. Op het front ThiaumontFleury deden j de Duitschers Dinsdagmorgen tegen vijf uur oen reeks hevige aanvallen met sterke strijd- krachten op do Fransche stellingen van heb dorp Fleury tot ten noorden van het werk tereuavond voor de deur van het Café Clu- ny verlaten had. Dat Dolores op de hoogte was van het geen haar broeder dreigde ten opzichte van den dienst aan het kasteel Delacroix, daar van was hij overtuigd. En de lichtstraal, die door een gesloten blinde op de eerste ver dieping scheen, bevestigde die veronder stelling. Toen hij bijna verlegen met zijn rijzweep op de deur sloeg, antwoordde hem Dolores zelf, die heelemaal niet verbaasd scheen over zijn verschijning. Het was duidelijk, dat niet geslapen had; en haar oogen spra ken van medelijden en vrees beide. Het kon niemand anders zijn, zei ze, vlug haar beide handen, met een on miskenbare uitdrukking van vreugde op het gelaat, naar hem uitstekend. U is met goed nieuws van Armand gekomen, nietwaar Hij boog zijn hoofd en raakte haar warme handen met zijn lippen aan. Evenals zij den aard van het papier, dat haar broeder gis teren verscheurd had. geraden had, even zoo geloofde en vreesde hij, dat zij nu zijn plan zou raden. Ik zond te middernacht een bood- schap naar Generaal Ordo, zei' hij; die patriotten slapen vast als anderen er pas over denken naar bed te gaan. Armand j behoeft pas over drie dagen naar het Kas teel Delacroix te gaan. Dat kwam ik je I even vertellen. Er is geen reden om onge- j rust te zijn. Er viel een schaduw op haar mooi ge laat, en zij trachtte hem te ondervragen. In drie dagen. zei ze, kan er zooveel gebeurten. Is dat een reden, om mijn vrienden van koude te doen ontkomen j in de ïrlandaisstraat? Laat Armand zelf komen om mij dit goede nieuws te ver- I tellen. I Dat kan niet, antwoordde hij. De generaal is bang, dat hij in de sneeuw zal blijven steken. Ik zal met hem te Avron ontbijten en het geheugen van den generaal nog eens wat opfrisschen. Als ik iets mag verzoeken, dan is het een kop koffie, Dolo res. Je weet, hoe druk ik het heb. Dit voorwendsel bedroog haar niet, maar zij riep een dienstbode om de koffie binnen te brengen, en vroeg hem het een en ander, terwijl hij die opdronk. Geloof je aan het verhaal van het kasteel, Edmund liet is onmogelijk in veronderstellin gen te gelooven, Als Ordo mijn raad aan neemt, dan zal hij het gebouw in brand laten steken en er zoo oen einde aan maken. Mijn eigen opinie is, dat bet zuiver een quaestie van zenuwen is. Frauschen heb ben Pruisen daar doen schrikken en omge keerd. Er zijn afschuwelijke dingen ge beurd onder den naam van zenuwen. Een verstandig leider zou dat erkennen en eens en vooral een eind maken aan deze geheim zinnigheid. Ik ben nu op het punt, naar Avron te rijden en dat den generaal te ver tellen. Binnen drie dagen moet het kasteel vernietigd zijn; of, zoo niet, dan mag het niet' langer een geheim bevatten. Zij greep zijn arm en keek hem rechtuit in de oogen. Je wilt zelf naar het kasteel rijden, Edmund Er zijn minder interessante wegen te vinden zei hij. Ik kan je niet laten gaan, Edmund. Heb je dan zoo weinig vertrouwen in j mij? Is dat het Dolores? Je weet, dat ik misschien de eenige man in Parijs ben, wiens geest gezond genoeg is om deze spook- i geschiedenis uit de were!:- helpen. Mc-gen er menschen lijden, terwijl il$ in mijn'leu- j ningstoel iig te siapen Zeg mij, dat ik in gevaar ben, en ik vraag je, of dat niet het geval is met de menschen, die op straat of binnenshuis hun werk doen. Als jij mij be- i looft het werk op te geven en naar je vader i en de veiligheid terug te keeren, dan zal ik j je het gewenschte antwoord geven. Zij kon hierop niets antwoorden. In haar j hart vertrouwde zij sterk op disn moed, dio tegenover haar nooit gefaald had cp een i verstand, waardoor de persoon van Edmund I Orlopp zeker voor altijd aan de vergetelheid ontrukt zou worden Een meer vrouwelijke opwelling, door dankbaarheid nog grooter i geworden, werd maar half verborgen door I den blos op haar wangen. Zij bepaalde zich I tot het buigen van het fiere hoofdje en het aanraken van de ruwe hand met haar warme j lippen. i i De hemel behoede je, Edmund zei j ze; en met deze woorden nog naklinkend in zijn ooren ging hij op weg. j Het ochtendkanon, zooals de Duitsche artilleristen het sarcastisch noemden, was gewoon, de Parijzenaars op verschillende uren te begroeten, al naar de grillen der artilleristen. Soms viel er een bom in do stad als het nog pikdonker was, als de kinderen nog sliepen en zelfs de armsten een of ander licht gevonden hadden, in welks schijnsel zij hun werk konden "doen. (Wcmdt vervolgd.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1