No. 310. Woeirdag 9 Augustus 1916 m Orgaan voor Leger en Vloot. Onder redactie van D. MANASSEN. Ons Oorlogsdagboek. TWEEDE JAARGANG. REDACTIE EN. ADMINISTRATIE" PALESTRINASTR. 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS NOOR. MILITAIREN 1 OENT, VOOR BURGERS k CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/1.50P.KWARTAAL Voor AdvertentiCn wende men rich tot onxe Administrate, Palestrlnaatraat 10 Amsterdam. Prtfs der AdvertenttCn per regel 80 oent. Voor JngwonrU-, M«d»l deeüngen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief. E(j abonnetnm» reductite. In afwachting; zouden we boven dit plaatje kunnen zet ten. 't Zijn strijders, die naar het Westerfront moeten ver trekken. Men ziet, al ware 't alleen aan hun eigenaardige •hoofddeksels, dat het geen Europeanen zijtn. We zien hier voor ons hulptroepen der ge- alliëerden uit een ander wereld deel, en wel uit Azië, uit Tonkin, in 't verre Oosten daar. Zij zitten in afwachting, dat de trein hen zal opnemen en hen brengen naar de loop- gravenlinies. Zooals men weet, vechten in het Fransche, maar vooral in het Engelsche leger, vele koloniale troepen mee, en zij moeten er niet slecht vol doen, vooral niet, waar het een aanval geldt. De Tonki- neezen zijn ook bekende vechters; al hebben zij oor spronkelijk hun eigen vecht- wijze, zij zijn nu natuurlijk gedrild door Fransche in- strüóteurs. Geen audiëntie. Blijkens bericht in de „Staatscourant1* .Wordt Donderdag a.s. door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. De verspreiding van ons blad. Onderdeden, dlo met het toegezonden aan tal Soldatenoouranten niet tookomen, worden verzocht een greoter aantal te willen aanvra gen, opdat allo abonné's regelmatig een eigen exemplaar kunnen bemachtigen. WIJ brengen in herinnering, dat troepen- deelcn, die soms door een of andere oorzaak van ons blad verstoken zijn, slechts een aan vraag tot ons te rlchton hebben om regelmatig, driemaal per week, een pakket Soldatenoouran ten 'ie ontvangen. Nergens mag ons „Orgaan voor leger en vloot1' ontbreken. toestand in den reuienstrfid. Nooit, sedert het begin van den oorlog, nu twee jaar geleden, is de strijd zoo algemeen, nooh op verschillende fronten zoo heftig ge weest. Op do groote fronten in West en Oost, en aan de Italiaaneche grens zijn dag aan dag hardnekkige en bloedige gevechten. In Klein-Azië en Mesopotamia wordt telkens op nieuw hevig aangevallen. In den Balkan heb ben nu en dan schermutselingen plaats en staat blijkbaar een offensief van den kant der geallieerden voor de deur. In Oost-Afrika gaat generaal Smuts voort met de Duitschers terug te drijven. Zelfs op fronton, waar men geen strijd meer verwachtte, worden nu aan vallen gedaan; zoo op het terrein bij het Wat vandaar wordt, gemeld, komt eenigs- eins verrassend. Men verwachtte eigenlijk geen aanval meer op het Kanaal; men ver trouwde dat de duikibooten-atftie er zoo was verslapt, dat Nederlandsche stoomvaartmaat schappijen er aan dachten om haar schepen weer door het Kanaal van Suez en de Roode Zee naar Indië te zenden. Daar ontvangen wij nieuws uit Engelsche bron, dat de Turkeh een aanval op het Kanaal hebben gedaan. Mei een troopenmacht van 14.000 man vielen Bij de -Engelsche stellingen aan bij Romani ten oosten van Port-Said, over een lengte van Beven a acht mijlen. Er sahijnt geducht te Eijn gevochten, maar de aanval is afgeslagen en de Engelschen hebben 400 a 500 krijgsge vangenen gemaakt. 105de week. Van 31 Juli7 Augustus. 31 Ju*. Een Arabische strijdmacht afgo- zonden naar de kust van Hedjaz hernoemt de stad Yambo. De Russen trekken aan den Stochod al strijdende vooruit; in de richting van Brody bereiken hunne troepexi de rivieren Gra- bierka en Sereth. Het Servische leger verdrijft de Bulgaren uit eeu door hen bezette 12 K.M. ten Z. van de Grieksche grens gelegen linie. Engeland en Italië stellen de grondslagen vast voor eou ge meenschappelijke actie ten opzichte van de Senocssi. Een aantal Duitsche luchtsche pen werpen bommen ter hoogte van den mond van de Theems. 1 Aug. Bij wijze van vergeldingsmaatre gel vaardigt de Duitsche Bondsraad een besluit uit, waarbij de rijks kanselier gemachtigd wordt tot ge dwongen liquidatie van in Duitsch- land gevestigde ondernemingen, welker kapitaal in hoofdzaak in Britsche handen is of die van Britsch gebied uit worden beheerd of gecontroleord. Een krachtig ingezette vijan delijke aanval in do streek van Mauropas wordt door de Duit- schep? yojkowen #jgpslagen. De aanval, al is hij mislukt, moet niette min verrassen. De Engelschen hebben in de buurt van het Suez-Kanaal vaak reeds tegen troepjes Turken gestreden, maar ernstig leek de strijd er nooit. En allerminst had mon nu een serieus offensief hier verwacht. Het leek, dat do Turksehe troepen elders genoeg te doen hadden, dat zij den verderen opmarsch der Russen moesten tegenhouden in Klein-Azië, dat zij den opstand der Arabieren moesten dempen, dat zij het front der Oostenrijkers in Rusland moesten versterken, niemand zou verwacht hebben, dat zij met een 'betrekkelijk wol klein maar stellig goed uitgerust leger de Engelschen aan het Suezkanaal zouden ver ontrusten. We kunnen dit laatste woord ge bruiken, want al heet de aanval afgeslagen, een herhaling er van is volstrekt niet onmo gelijk t--ï- Jvvg-'tsobo troepen bij'het Kanaal zijn niet zoo bijster talrijk; zij moeten zich ooli aan de westzijde tegen de Arabieren verdedigen. Alleen, zelfs ais de Engelschen hier een nederlaag leden en de kanaalwerken ten deelo werden vernield door den vijand, dan zou dit nog op de beslissing weinig invloed hebben, want de handel houdt met de vaart door het kanaal 'bijna geen rekening meer, terwijl de Turken of hun bondgenootcn, de oentralen, er geen voordeel van kunnen trek ken. Van meer belang dan deze verrassing van Tnrksche zijde is zeker hetgeen er voorvalt op de Weeter- en Oosten-fronten. Daar strijdt men nog steeds hard om tot een beslissing te komen. De aanval moge nu en dan verslappen, hij leeft telkens met grooter hardnekkigheid weer op. De Engelschen hebben weer een succes behaald ten Noorden der Somme, bij Pozières. Volgens een eerste bericht van Haig is de tweede hoofd linie der Duitschers daar over een front van 2000 meter vermeesterder zijn honderden ge vangenen gemaakt. De Duitschers deden her haalde krachtige tegenaanvallen op de ver overde stellingen, doch tevergeefs; zij werden steeds weer afgeslagen. Een later bericht van Engelsche zijde maakt zelfs gewag van een vooruitdringen ten westen van Pozières over een frontbreedte van 3 K.M. en een diepte van 400 tot 600 M. Indien de Engelschen hier verder doordringen, zullen de Duitschers, die zwaar versterkt staan bij Thiepval, ook daar moeten terugtrekken uit vrees omsingeld te worden. Van het Fransche front aan de-Sommc hooren we weinig. Hardnekkig wordt er stoods gevochten, daar en bij Verdun, maar de resul taten zijn van weinig belang iu de laatst© dagen. De Franschen wisten zich in het zuide lijk deel van Fleurv te handhaven i overigons hebben de bloedige gevechten, zoo verwoed als ooit in den strijd om Verdun, geen resultaten opgeleverd. Zooals wij in ons vorig overzicht reeds zei den, de centralen beginnen meer aandacht te schonken aan de gebeurtenissen aan het Oos In de krommingen van de Sto cked in de buurt van de dorpen Sclez, Welitzk en Kulsary, slaan de Russische trcepen den vijand terug en vorderen daardoor in een gevecht tot ten W. van deze linie. De handelsonderzeeër „Deutsch- land" ver-trekt van Baltimore. In alle oorlogvoerende landen wordt, hetzij door een legerorder, hetzij op andere officieel© wijze, de intrede van het derde oorlogsjaar herdacht. De Bergensche stoomvaartmaat schappij heeft, in verband met het aanhouden der schepen in Enge land besloten, de vaart op IJsland te staken. In de richting van Mosroel zet ten de Russen de vervolging der Turken voort. Duitsche onderzeeërs boren in de Noordzee vier Engelsche treilers in den grond. Duitsche luchtschepen vallen opnieuw de oostkust van Engeland aan. Cacement te Londen terechtge steld. De handelsonderzeeër .Deutsch- land" passeert kaap Virginia. Aan den rechter-Maasoever zet ten de Franschen de aanvallen op het front ThiaumontFleury voort. Zij vermeesteren alle loop graven tusschen deze beide punten en het dorp Fleury. Aan deii Stcchod, in de buurt van Lioebesjof, bezetten Russische terfront. Dit bleek niet alleen reeds uit .de benoeming van Hindenburg tot algemeen lei der der operaties daar, maar de Duitschers hebben er van de Somme versterkingen heen gezonden en de Oostenrijkers uit den Balkan. Men begrijpt dan ook in Duitschland en Oos- tenrijk-ilongarije zeer goed,dat Galicië ern stig wordt bedreigd. Voorloopig hebben noch de benoeming van Hindenburg, noch het zen den van versterkingen kunnen verhinderen, dat de Russen nieuwe successen' behaalden. Vooral in de streek van Brody en Tarnapol, den toegang vormende tot den weg naar Lem- berg en Przmysl. Tusschen deze beide plaatsen, in het zoo 6terk verdedigde centrum der cen tralen, hier, waar ook ongeveer in 1914 de Russen doordrongen, hebben zij thans vorde ringen gemaakt, bobben zij zich vooruitgescho ven tot aan en zelfs tot over de Sereth en er zich vastgezet. Er zijn daarbij wèer een 3000 man gevangenen gemaakt, of, met die van de gevochten aan de Stochod bij Nobel, meer dan 5500 man in twe© dagen. Merkwaardig blijft steeds het aantal gevangenen, dat voortduréhd in handen der Russen valt en dat dus de legers der centralen, van de Oostenrij kers vooral, steeds meer verzwakt. Tegenover deze successen der Russen aan het centrum staat een tegenvallertje voor hen in de Boekowina. Hier, waar thans generaal von Kövess is verschenen, die totnogtoe in den Balkan opereerde, zijn de Oostenrijkers ietwat voofuitgokomen. Eigenaardig is, dat hierbij tevens wordt gemeld, hoe op dit ter rein ook Duitsche troepen zijn verschenen; kunnen die zoo goed aan de Somme en bij Ver dun worden gemist? Of zijn die ook uit den Balkan gekomen? Dan wordt dit blijkbaar meer en meer ontbloot van Duitschers en Oostenrijkers, en de verdediging van 't over wonnen Servië overgelaten aan de Bulgaren. Die zullen er een harden dobber hebben, wan neer nu generaal Sarrail bij Saloniki eindelijk optrekt naar Macedonië, 't oogenblik lijkt zeer gunstig! en als dan ook nog de Roe menen meedoen, die nog altijd aarzelen, wachtend op 't juiste oogenblik, wordt het voor do couLralen ©n hun bend- genooten gevaarlijk op den Balkan. In elk geval, al kunnen de geallieerden nog niet van een groots overwinning spreken, al komen de Italianen nog altijd maar weinig vooruit en hebben zij het sedert Mei verlorene nog niot teruggewonnen, er is in de laatste maand een verandering gekomen in den alge- mecnen toestand op de oorlogsterreinen, een verandering, die geenszins ten gunste is van de centralen. BELGIË. Een luchtgevecht. BERLIJN. (Officieel.) Zaterdagvoor middag lieeft in de mibijfeeid der Vlaamsche kust een gevecht plaats gehad tusschen een Duitsch watervliegtuig en een vijandelijk gevechtsvliegtuig. Het laatste werd geheel en al vernield en naar beneden geschoten. Dit is het vierde vijandelijk vliegtuig, dat de luitenant ter zee Bönisch heeft ver nield. Eenige dagen geleden heeft hij ook een vijandelijke machine door mitrailleur- vuur genoodzaakt achter de vijandelijke linie te landen. ENGELAND. Do terechtstelling van casement. Rogpr David Casement, ter dood veroor deeld wegens hoogverraad, werd Donder dagochtend te negen uur in „Pentonville Prison" opgehangeen, aldus begint het be- richt in de „Times", waaraan de volgende bijzonderheden zijn ontleend. Te ongeveer acht uur hadden zich ongeveer een 150-tal personen, in hoofdzaak vrouwen en kinderen uit do buurt, voor do gevangenis ver zameld. Later, toen liet schaftuur voor de fa brieken geslagen had,%kwamen een honderdtal mannen, voor 't mcerendeel munitiewerkers, de groep vergrooten. De trampassagiers wier pen in 't voorbij rijden een blik op de gevange nismuren, doch vorder werd geen belangstel ling getoond. liet eenige bewijs voor de buiten wereld dat men bet vonnis voltrokken had, was het luiden van een klokje, doch hot lawaai op straal overstemde dien ldank. Alleen zij, die dicht togen don gevangenismuur stonden, vingen hem op, een groep werklieden hief een oogenblik een juichkreet aan, dogh onmiddel lijk daarna ging do menigto kalm en bedaard uiteen. Een half uur na de terechtstelling werden troeuen, die over den linkeroever van de rivier waren getrokken, een reeks hoogten. Rusland en Japan komen over een, dat Japan de zifidelijke helft van den spoorweg CharbinSjang- sjoeij koopt en tevens recht krijgt de Soengari-rivier te bevaren tus schen Kirin en Patoena. Ilefc werk Thiaumont en het. ge heel© zuidelijke gedeelte van het dorp Fleury is in handen der Franschen. De tweede hocfdlinie van het Duitsche verdedigingssysteem ten N. van Pczières is over een front van 2000 meters door de troepen van veldmaarschalk Haig vermees terd. Naar het Engelsch V MAX P EMBERTON. Het café was maar half verlicht; toch. ontbrak het er niet aan vroolijkbedd. Want had de eigenaar, de brave monsieur Borigot, geen schaap weten te vinden, zooals andere mensclien een muntstukje vinden op een oogenblik van bittere armoede? En waren zijn habitué's niet geinviteerd om daar hun doel van to bobben, alsof men wilde zeg dn gebruikelijke officieel© mededeelingon aan den buitenkant van de gevangenispoort opge hangen. Geestelijken van do katholieke kork hebben Casement in zijn laatsto oogonblikken bijgestaan. Up een desbetreffende vraag van den recht<- ge'eerde, die namens de familie bij de lijk schouwing tegenwoordig was, verklaarde de gevangenisdokter, onder wiens toezicht do ter dood veroordeelde de laatste maand voortdu rend heeft gestaan, nimmer ec-nig Bpoor van klankzinnigheid bij Casement te hebben waar genomen. Naar de „Times" uit Dublin verneemt, is men in Ierland zeer onder den indruk van de terechtstelling. Het verzoek om gratie was door tal van personen, waaronder vele liooge katho lieke geestelijken, geteekond. Do meeste der onderteektyiaars hadden geen sympathie voor Casement's daad. Zij waren echter van oor deel, dat er reeds genoeg bloed was gevloeid en dat het gratie verleenen een goede uitwer king .op da publieke opinie in Ierland zou hebben. - Naar uit verschillende berichten blijkt, is Casement eerst kort voor zijn dood tot de ka tholieke kerk toegetreden. De veroordeelde bleef tot het laatste toe kalm. Tot omstreeks een kwartier voor de voltrekking van het von nis baden twee geestelijken met Casement in diens cel. Toen de beul binnentrad, stond Case- ment recht op en volgde hem met de beide priesters en de gevangenbewaarders naar het plein. De geestelijken lazen de dooden-litanie, die de veroordeelde met een zacht: „Heer, wees mijn ziel genadig" beantwoordde. Naar men zegt, waren Casement's laatste woorden: „Ik sterf voor mijn-land". Volgens do „Daily Chronicle" heeft zich een aangrijpend fcooneeltje aan den achterkant van de gevangenis afgespeeld. Tegen den muur stonden een dertigtal Iersche mannen en vrou wen geschaard, die, zoodra de eerste tonen van de doodsklok vernomen werden, op de knieën vielen om gedurende enkele oogenblik- ken voor Casement's zieleheil te bidden. Een verzoek van de familie om bet stoffelijk over schot van den veroordeelde zelf te mogen be graven, werd van de hand gewezen. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogaterreln, Het Engelsch-Fransche offensief. PARIJS. Ten zuiden van de Somme stelden twee kleine operatiën de Franschen in 3taat vorderingen te maken in de Duitsche loopgraven ten zuidwesten van Estrees. Ten noorden van de Aisne mislukte een Duitsche coup de main tegen de Fransche stellingen op het plateau van Veauclerc in het Fransche versperrings- vuur al dadelijk in den aanvang. Aan den rechteroever van de Maas kon den de Franschen in den loop van partieele gevechten flinke uitbreiding geven aan het door hen veroverde terrein ten noordwes ten van het werk Thiaumont; in dezelfde streek werd een tegenaanval afgeslagen. In de streek van Fleury en de sectoren van Chapitre en Le Chenois duurde de artille rie-strijd voort zonder infanterie-actie. Zondagnacht wierpen Fransche escadrilles 40 bommen in de streek van Combles; 84 op het station van Noyon; 30 op die van Tenay en Sedan40 op het station van Conflens60 op da# van Metz Sablon en de spoorwegwerkplaatsen aldaar; 40 op de mi litaire inrichtingen te Rombach (ten noor den van Metz). Verschillende dezer escadrilles volvoerden twee tochten achter elkaar. Een van hen deed niet minder dan zeven tochteen in den loop van den nacht. Aan het front van de Somme zijn twee Duitsche ballons captifs door Fransche vliegtuigen in brand geschoten. Een Duitsch vliegtuig wierp 4 bommen op Baccarat. Geen verliezen en slechts on- bcteekenende schade werd aangericht. PARIJS. De Duitschers bombardeerden Zondagavond hevig Thiaumont, Fleury, Chapitre, Le Chenois. Geen iufanterie- aanval. LONDEN. Officieel. Ten Oosten van Pozières gingen we vooruit in de richting van Martinpuich. De vijand deed tweemalen een aanval op het terrein dat we ten noordwesten van Pozières gen „Hier is het land van melk en honig" Een bitterkoude Januari-nacht in 1871 in een in duisternis gehulde stad, met het geweergeknal als muziek, ©n dooden en stervenden in de huizen, in de kerken ©n op straat in het Latijnsche Kwartier, waar de grootete verschrikkingen van het bombar dement geleden werden. Ginds, ver weg achter de bolwerken, lagen dc bivomak-vuren van de Pruisen en "heb doodaanbrengende kanon, de vijanden, die onder Moltke's bevel stonden. In het café hoorde men weinig van den oorlog De mensclien spraken over gewone zaken, over de aangename gebeurtenissen van den dag soms over een geschiedenis, die iemand het bloed in de aderen deed stollen; dan weer over lachwekkende din gen, precies zooals de stemming meebracht. Als de naam van een der vrienden genoemd werd en hij gaf geen antwoord, dan volgde er eene stilte, totdat een of andere belang rijke gebeurtenis de herinnering .daaraan weer deed verbleekcn, en de belangstelling voor de levenden het verdriet over de dooden weer wegyaagde. Edmund Orlopp was op uitnoodiging van Araand Mcrizon en zijn zuster Dolores naar het Café Cluhy gegaan. Het was de verjaardag van Araand, en hij had hooren spreken over het schaap van monsieur Borigot. Ik walg van ratten, had hij gezegd, en ik honger naax de vleeschpotten. Laten wij eens vergeten, dat wij geleden hebben, en trachten te gelooven, dat het het oude Parijs er weer is. Da andere waren het. met hem eens, maar brachten weinig ware vroolijkhoid mee naar wonnen. Bij een aanval, waarbij de vijand vloeiend vuur gebruikte, werden we tijde lijk uit een veroverde loopgraaf verdreven. Maar later herwonnen we. alles, behalve een riuk loopgraaf van veertig meter. De twee de aanval werd afgeslagen met groote vijan- lijlte verliezen. Groote activiteit bij Caren- cy, L003 en St. Eloi. Wij deden een raid op de vijandelijke loopgraven en brachten den vijand vele verliezen toe. De artillerie, •gesteund door vliegers, vernielde verschil lende geschutemplacementen. BERLIJN, Officieel. De gevechten bij Pozières duren voort. Des avonds mislukten vijandelijke partieele aan vallen aan het Fourneaubosch en dicht noordelijk van de Somme. In het Maasge bied, vooral rechts van de rivier, ontwik kelden de artillerieën krachtige activiteit. Om het gewezen werk van Thiajimont heb ben verbitterde infanterie-gevechten plaats. Het aantal gevangenen in den sector Fleu ry, steeg tot zestien officieren en 576 man In het Chapitrebosch maakten we Zaterdag verdere vorderingen. Hier zijn aan onge- wonde gevangenen drie officieren en 227 man in onze handen gevallen. Ten noord oosten van Vermelles in Argonne en op de Combreshoogto hebben wij met succes mij nen laten springen. Vijandelijke patrouilles zijn op verschillende plaatsen afgeslagen. Eigen ondernemingen zijn bij Craons en op de Combreshoogte gelukt; Door ons afweervuur werd een vijande lijk vliegtuig ten noorden van Promelles, iu een luchtgevecht werd een ander vlieg tuig ten noordwesten van Bapaume neerge schoten. Aan de Somme. LONDEN. In de afgeloopen week is in hoofdzaak gevochten om het bezit van een of twee hooggelegen punten op de heuvel keten tusschen Thiepval en Guillemont, vanwaar men het oostelijk gelegen gebied direct kan overzien. In den vroegen ochtend van Zaterdag 29 Juli werd een levendig gevecht van man tegen man geleverd in de richting van den wii dmolen ten oosten van. Pozières ?n in het Foureaiux-bosch en werden tegenaan vallen van de Duitschers in het Deiville- bosch afgeslagen. Den volgenden och teil d doden de Engelschen samen met de Fran schen een aanval in de richting vah. het dorp Guillemont van het noordwesten eri het wes ten uit. Er werden toen 250 man krijgsge vangen gemaakt. De Engelsche linie werd vooruitgetegd tot aan het spoorwegstation. Do tijd van Maandag tot Donderdag werd besteed aan het consolideer en van het ge wonnen terrein en tevens schoven de En- geNchen hunne stelling nog ©enigszins voor uit- Door den nevel, die over het geheel© plateau lag, werden de lucbt>verkennin gen echter ten zeerst© bemoeilijkt. Daar door werd de vij-and in staat gesteld nieuwe batterijen op te stellen, die moeilijk te ont dekken waren. Het slechte uitzicht maakte het eveneens moeilijk do stelling van den vijand te beschieten en belette daar door infanterieaanvallen. Een in handen der Engelschen gevallen order van 3 Juli van een Duitscheu generaal die tegen de Engelsohea strijdt, bevatte deze merkwaardige zinsnede: ,,De beslissing van den oorlog hangt af van de overwinning van het tweede leger aan de Somme. Het belangrijk terrein, dat op èenige punten verloren is, zal door onze aanvallen her overd worden na de aankomst van verster kil:gen. Voor het oogenblik is het van be lang, het koste wat het wil, ons te handha ven in or.ze uegeitwoordige stellingen en deze door plaatselijke tegenaanvallen te ver beteren.' Do "verwachting der Duitschers is ijdel gebleken. De versterkingen zijn gekomen, zij hebben echter niet© heroverd. De Duit schers zijn in tegendeel gestadig achteruit gedrongen. Hun twee «voornaamste versterk te stellingen zijn genomen; zij steunen thans op geïmproviseerde stellingen. De kroon van het plateau met het directe uit zicht over hot golvende terrein naar het dit feest. De schaduw van het einde lag over hen, terwijl hetgeen gisteren gebeurde het- genot van het heden vergalde. Waar was Feiix Berg, de vxoolijkc luite nant van Mablots, die niet meer dan acht- en-veertig uur geleden bij dat tafeltje ginds voor het venster had gezeten? Zijn vrienden haalden hun schouders op_, en hieven als zwijgend eerbewijs hun glas om hoog. Waar vvAs Horace Fragouard, de beeldhouwer, die altijd zoo'n heldhaftig pleit voor vaderlandsliefde had gehouden, aU hij in het Café Cluny zijn 3tem ver hief? De heuvels bij Champigny hadden de laatste bladzijden van dat dappere veirhaal geschreven. En Dorien, Bramante en Des- jardins; waren de woorden aan gindsche zijde van de Marne niet de echo van de laatste woorden dier dappere kerels, voor wie, het. leven iu het Parijs uit dien tijd zooveel waarde had gehad? Maar zelden kon men in dien tijd het huis van monsieur Borigot bezoeken, zonder getuige te zijn van droefheid en rouw. Behalve door het feit-, dat de opperbeste Borigot een schaap ontdekt had, verschil de dezo avond van den verjaardag van Armand Morizon maar weinig van andere avonden, als er treurige verhalen werden verteld. Men mocht nog zoo zijn bést doen om dit zwaarmoedige onderwerp te vermij den, het was onmogelijk het café rond te kijken en de vragen vaor zich to houden- Mademoiselle Dolores zelf, gauw geneigd tot sympathie en zacht gestemd in verdriet als zij was, streed heldhaftig een poos lang met haar besluit; maar nauwelijks hadden zij de uitstekende ragout opgegeten, die de oude Borigot met zijn eigen handen rond ooeten is bijna geheel veroverd door de Bn- gelscno troepen. De slag bij Verdun. PARIJS. Sinds do 167 dagen dat de slag bij Verdun nu reeds duurt, werd de strijd, hoe vreeselij'k die ook dikwijls geweest moge zijn, nimrnor hefti ger gevoerd dan gedurende de beide laatste dagen. Meer en meer blijkt het, dat dezo slag het spil is waarom oe arboid der ge allieerden op de andere fronten draait. Immers door hun optreden bij Verdun, waar Duitschland al do daarvoor dispo nibel zijnde mannen in het veld hooft go bracht, maken onze soldaten het mogelijk dat men aan liet Somme-front in het Oos ten en weldra in Macedonië tot oen aanval over kan gaan, die met de algebeele uit putting van den vijand moot eindigen. PARUS- In de streek om Verdun blijft hot Fransche front jntact. Deze woorden van het communiqué toonen ruimschoots aan, dat de toestand meer dan bevredigend is. Do Britecho bondgeoooten behaalden eveneens oon belangrijke overwinning aan bot Somme-front. Zij beheerschn thans alle dorpen op de verschillende gedeelten van hot plateau, dat naar den kant van Bapau me afloopt. Daar hot bombardement op die dorjien begonnen is, staan weldra belang wekkende gebeurtenissen to waohten. Po'mcaró aan het front. PARIJS. President Poincaré, vergezeld van den minister van oorlog en generaal Joffre, bracht Zaterdag een bezoek aan de troepen aan de Somme. Aan de helden der laatste gevechten werden onderscheidings teekenen uitgereikt. De aviatiek m dienst dor Fransche artillerie. Over de rol, door de aviatiek in den hul digen oorlog gespeeld, doet een medewerker van de „Temps', die thans als commandant van een batterij zwaar geschut aan het front is, de volgende mededeelingen: Dank zij onzen vliegers heeft, sinds wij onze batterij hier opstelden, geen enkel Duitach projectiel ons kunnen bereiken; geen Duitsch vliegtuig zich boven ons kunnen vertoonen. En dat is van onzen kant geen kortstondige supe rioriteit, zij is blijvend: ondanks alle pogingen van den vijand komt niets ons voorbij Ondèr dezo omstandigheden gaat ons werk uitstekend; onze projectielen bereiken alle hun doel. Wij schieten bij voorbeeld een salvo af van vier schoten naar een punt op 22 kilo meter gelegenviermaal geeft onze vlieger, die het schot heeft gevolgd, T. S. F. ah toeken, dat de vier 6choten hun doel bereikt hebben. Dat is een aardig resultaat! Bij dit 6vsteem is het duidelijk, dat de circu latie van levensmiddelen en wijn, naar de ach terhoede der Duitsche linies moeilijk, ja bijna onmogelijk is; de gevangenen, die onze can- tonnementen bereiken, roepen dan ook allen om brooddrie dagen zonder eten of drinken En al zwijgen enkele officieren of onderofficie ren om de eer aan zich te houden, hun gelaat is welsprekend genoegt RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterreln. Het Russische offensief. PETP.OGRAD. (Bericht van den Grtofcen Generalen Slof.) Do gevechten aan de ri vieren Grabeska en Sereth ten zuiden Tan Brody pntwikkelen rich met succes voor de Russen. De Russische troepen, die zich aan den rechteroever versterkten, maakten zich door een onstuimigen aanval nog meester van twee dorpen en een gedeelte van een bosch, ten zuidoosten van die dorpen gelegen. In één dier dorpen, waar de vijand bijna uit alle huizen verdreven moest worden, bad een zeer hevig gevecht plaats. De vijand deed uit de. nabijgelegen bosschen negen tegenaanvallen, die alle met groote verlie zen aan zijn zijde werden afgeslagen. De Russen maakten 1200 gehangenen en er Worden nog steeds nieuwe aangebracht. PETROGRAD. Ten zuiden van Brody, aan de rivieren Grabeska en Sereth, hadden Zondag 'den geeheoien dag hevige gevechten' diende, of zij deed een vraag, waarvan zij dadeiijk bercuw had, toen men algemeen zweeg en het lachen ophield. Waar is Pierre Audran waarom heb ie hem niet gevraagd? riep zij, irfet een vragen den blik op haar broeder, uit. Armand echter begon aan zijnlangen knevel te trekken en zijn houding vertelde op eenvoudige wijze de or.miskenlaïré waar heid. Daar heeft het Kasteel Delacroix weer schuld aan, aoi hij ontwijkend. Wij moeten dat gebouw laten afbranden. Men zegt, dat er altijd een vloek op het huis heeft gerust, sinds de knecht Forges Gaspard Ron nes in den tuin vermoordde. Als ik bijgeloovig was, zou ik daaraan ge- looven Uazy mannen doen verhalen van dat kasteel, die u het bioed in de aderen doen stollen. Arme Audran! Hij was ook neg maar ecn-en-twintig jaar. Er was1 geen dapperder man in het leger. Mademoiselle Dolores huiverde terwijl hij sprakmaar een jong officier van de Jagers, die juist op dat oogenblik het tafel tje passeerde, ving de woorden over het- Kasteel Delacroix op en mengde zich dade lijk in het gesprek. Wij moeten de schildwachten daar met de punt van de bajonet heendrijven, zei hij. Ik geloof niet, dat het de Prui sen zijn, die zij vreezen. Het vreemde van de geschiedenis is, dat vele der lijken zelfs geen schram vertoonen en er zijn Duitschers zoowel als Franschen bij. Ik denk, dat Trochu er wel toe zal overgaan, het geboww in brand te; steken» Het is als een pesthuis. i^Vordt vervolgd

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1