DE SOL.D ATENCOTJR AIKTT Van Zondag 6 Augtiatug 19X6 S Legerzaken. ÏMö'SCHE LEGER. Marinezakesi. Uit Leger en Vloot. Uit onze Moppentrommel. o lingen, zooals met andere artikelen geschiedt. Schadeloosstelling op den grondslag van nor male verdiensten schijnt in dit geval niet vol doende te zullen zijn, daar in oorlogstijd alle verdiensten abnormaal zijn en de visschers hun aandeel in do buit evengoed verwachten als ieder ander. Wij zijn overtuigd dat de openbare meening hier 'te lande eer genegen zou zijn een belang rijke financieele verplichting op zich te nemen, dan, hetzij nu of later, het verwijt te hoorcn, een hardwerkende en verdienstelijke klasse van menschen als de Hollandsche visschers, wreed te hebben behandeld. Do Amerikaansche koopman maakt zijn for tuin door ons te helpen; en als wij, in ons eigen bolang, den toevoer van visch naar de Dnitsohers moeten stremmen, kunnen wij daar voor een ruime schadeloosstelling betalen." g Postverzending naar Engeland. De directeur van het Postkantoor to Am sterdam maakt bokend, dat in verband met de staking der Zeelandbooten, de post naai en over Engeland zal worden verzonden met de booten der Batavierlijn via Rotterdam. De verzending zal plaats hebben iederen Zaterdag, Maandag en Woensdag met den trein van 6.42 's avonds. De laatste buslichting ten hoofdpostkan- tore is vastgesteld op 5.20 av., terwijl aan- geteekendo stukken tot 4.20 av. ter verzen ding kunnen worden aangeboden. Lnndweerlichting !956 a met klein verlof. Do dienstplichtige onderofficieren, korpo raals en minderen van de landweerlichting 1916 a (voormalige militie-lichting 1906) wor den op 18 Augustus e.k. in het genot van on bepaald klein verlof gesteld. Naar hot,veldleger. Het legerbestuur heeft bepaald dat de 2e ploeg der lichting 1916 11 Aug. zal overgaan van de depóts naar het veldleger in verband met de opkomst onder de wapenen bij de depóts van do landstorm-jaarklasse 1916 en een ge deelte van 1910. Bij de depóts zullen alleen mogen achterblij ven die miliciens 1916 die in geoefendheid dan wel physiek belangrijk achterstaan bij de ove rigen! („Avp.") Vrij vervoer. Omtrent vrij vervoer voor militairen is bij Ministerieel© beschikking van 28 Juli j.l. be paald, dab het vervoer kan worden toegestaan a. aan gezinshoofden or in overeenkomstige verhouding tegenover eenig gezin verkcerende militairen, alsook aan hoofden van zaken, on dernemingen of bedrijven tweemaal in de maand b. aan de overige militairen éénmaal in de maand c. aan militairen van beide categorieën tel kenmale wanneer hun een uitzonderingsverlof als bedoeld in punt der Legerorder 1916, B 131 wordt verleend Adjudant Minister van Oorlog. Do kapitein der artillerie, G. G. van Ever- dingen, wordt eervol ontheven uit zijne func tie van adjudant van den Minister van Oorlog en in verband daarmede overgeplaatst bij het lc regiment vesting-artillerie. Do kapitein der artillerie, jhr. W. Röell, wordt met ingang van o Augustus benoemd tot adjudant van den Minister van Oorlog. Kapt. A. F. Dudok van Heel. Naar wij vernemen, gaat de kapitein A. F. Dudok van Heel, commandant van het wielrij- dersdepöt te Gouda, den dienst verlaten om gezondheidsredenen en zulks als gevolg van het hem vorig jaax- overkomen auto-ongeluk op een dienstreis in Noord-Brabant. (N.Ct.) Uit da Staatscourant. Bij K. B. is benoemd bij het reserve-pers. der landm., bij de inf. der landw., bij het 40o bat., tot res.-2e-luit., do dieDstpl. serg. C. J. G u dd o, van het 42e bat. Bij K. B. is benoemd bij het res.-pers. dor landm., bij het pers. van den geneesk. dienst, tot res.-orf. van gez. 2© kl., H. Ber- kelbach van der Sprenkel, arts. Bij 'K. B. is aan L. P. F. Schim p f, gep. kapt. der inf. van het O.-I. leger, ohcf eener onderafd. van het door „Het Neder- landsche Roode Kruis" opgerichte informatie bureau voor zieken en gewonden, op verzoek, eervol ontslag verleend als chef eener onder- afdeeling van genoemd bureau. Militair Apothekersbediende. Bij beschikking van den minister van Oorlog- is .do gediplomeerde apotlieker-adsisitcnt A. B. J. J. van der Plaats, milicien-ziekendrager van do lo compagnie hospitaalsoldaten, benoemd tot militair-apothekersbediende bij de landmacht. Geoostumeerde voetbalwedstrijden. Bij Ministerieels beschikking is met betrek king tot gecostumeerde voetbalwedstrijden be paald Het is aan militair-en verboden zich bjj voetbalwedstrijden en dergelijke sportspelen in vsouwenkleederen te steken. Onderzoek voorgeoefendheid. Het eerstvolgend onderzoek naar de voorge- oefondhoid bedoeld in art. 70 der Militiewet vangt aan op Dinsdag i0 October 1916. Het onderzoek wordt gehouden in de navol gende gemeenten: Amsterdam, Den Helder, 's-Gravenhage, Gorinchem, Bcrgen-op-Zoom, Venlo, Arnhem, Kampen, Leeuwarden, Assen en Utrecht. Ongehuwde personen en weduwnaars zonder kin deren, Nederlanders niet jonger dan 18 ennietoudei dan 36 jaar, kunnen een zusjariga verbintenis bjj genoemd Leger aangaan; handgeld 400. Gegadigden kunneD zich daartoe aanmelden, het- zjj bjj de Agenten' voor den Kolonialen Militairen Dienst te Amsterdam, Den Haag, Botterdam, Vcnlo, Amersfoort, Breda, Zwolle, Groningen, Hengele (G.), lietzjj op het Gemeentehuis hunner woonplaats, al waai- bescheiden worden, verstrekt en reisgeld om naar Njjmegen te reizen. Yrjjwiüigers, Militie, Lnndweorplichtigen en Landstormplichligen, thans in militairen dienst, kunnen voor zes jaren overgaan "f voor twaa, drie of 4 Jaren worden gedetacheerd, premie/400.— voor Z8S Jaren en voor detacheering voor den duur van 2, 3 of 4 jaren, resp. ƒ300.—, ƒ400.— en ƒ500. Gehuwdo onderofficieren met een klein gezin kunnen voor 3 of 4 jaren worder. gedetacheerd ot voor zes Jaren overgaan. Om gedetacheerd te worden, moet men 8J maand in dienst zjjn Aanmelding behoort, te geschieden bjj den Compagnies-Commandant of den sergeant- majoor, die dan wel voor hetoverigezal zorgdragen. Handgeld en premie worden bjj definitieve nnn- neming in hun gahaal uitbetaald. Aanbrengpremie voor burgers, die nog niet hebben gediend ƒ10.en voor bon die in dienst zjjn en geen rang bekleeden 20-Als aanbrenger kan ieder militair (geen familielid zjjnde) optreden. (Adv.) den 6en December I860 te Batavia geboren en ving als nog geen 16-jarig jongeling zijn stu diën voor don zeedienst als adelorst 3e Jd. aan liet Instituut, te Willemsoord aan. Den 22en Augustus 1882 werd hij, na resp. in '78 en '80 bevorderd te zijn tot adelborst 2o en le kl., benoemd tot luit. t. z. 2o kl., den len Juni 1893 tot luit. t. z. le lel., 1 Juli 1904 tot kapi tein-luitenant X. z., 16 Mei 1909 tot kapitein t/z. on den len Juli 191-5 tot sohout-bij-nacht. Van 1 September 1894 tot 1 Sept. 98 was do hoer Smit belast met de betrekking van offi cier-instructeur voor' de zee-artillerie aan het Itisti.tuut te Willemsoord. Gedurende geruimen tijd was hij tot begin 1909 chef van het bureau Marinestaf, om in April van hetzelfde jaar tijdelijk belast te worden met de betrekking van chef van den Marinestaf en van de afdeeling Defensie van het Departement, van welke tijdelijke functie hij in November d.a.v. eervol werd ontheven, waarna hij naar Indiö vertrok. Na te zijn ge repatrieerd werd aan kolonel Smit de betrek king van chef van den Marinestaf en van de iifd. Defensie aan hot Departement opgedragen. In 1907 werd de hoor Smit belast met een opdracht ter bestudeering van artillerie-aange- legenhoden in het buitenland, met name in. Engelsche oorlogshavens. Het volgend jaar werd hij benoemd tot lid van den llaad van Defensie en vertegenwoordigde bij ons land op het Internationaal Congres voor Reddings- wezen te Frankfurt a/M. en op het congres van Reddingwezen, hygiëne en veiligheid t/z. te Nantes en St. Nazaire. Ook werd de heer Smit o.a. benoemd tot lid der staatscommissie inzake den toegang tot Ne derland door het Noordzeekanaal, van de Tech nische commissie tot adviseering voor verschil lende vraagstukken van Marine-beleid, voorzit ter van de commissie tot voorbereiding en rege ling van de deelneming van do Marine aan de Eerste Ned. Tentoonstelling op scheepvaartge bied (En tos) in 1913 en buitengewoon lid van den Octrooiraad. In Februari 1913 werd kolonel Smit gecom- initeerd naar Duitschland ter bestudeering van artillerie-aangelegenheden. Schou t-bij-nSeht Smit is drager van het eere- teeken voor belangrijke krijgsverrichtingen met de gesp. Atjéh 1873/99, officier in de orde van Oranje-Nassau en Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De nieuwe ohef van den Marinestaf. Kolonel Willem Johannes Ger- rit Umbgrove, met ingang van 16 dezer benoemd tot chef van den Marinestaf en van de afdeeling Defensie aan het Departement van Marine, werd te Zutplien den 17 Sept. 1865 -geboren. Den 1 Sept. 1880 ving hij als adelborst 3e kl. zijn studiën aan het Instituut te Willemsoord aan, werd twee jaar later be vorderd tot adelborst 2e en in 18S4 tot lé kl. Den 1 Nov. 1886 werd hij 'benoemd tot luit. t/z. 2e kl., tien jaar daarna tot luit. t/z. le kl., 1 Oct. 1907 tot kapt. luit. t/z. en 1 Januari 1912 tot kapitein ter zee. Van 20 Jan. 1909 tot 1 Sept. 1911 was de heer Umbgrove chef van hot bureau stafzaken van dit Département, terwijl hij van Nov. 1910 tot 16 Sept. 1911 tijdelijk belast was met de betrekking van chef van den Marinestaf. In 1906 werd hij toegevoegd aan den staf van den bevelhebber der Bali-expeditie. Den 16 Nov. 1910 werd de overste Umbgrove "be noemd tot lid van don Raad van Defensie, terwijl hij in hetzelfde jaar 'benoemd werd tot lid der Staatscommissie inzake den toegang tot Nederland door het Noordzeekanaal en van de Oom missie van voorbereiding voor dien overgang der kustverdediging. De heer Umbgrove had meermalen tijdens zijn vei'blijf in Indië gelegenheid zich bijzonder te onderscheiden, weshalve hij in 1907 werd benoemd tot Ridder der Militaire Willemsorde 4e kl. Oolé was hij dvager van het Eereteeken voor Belangrijke Krijgsverrichtin gen, met de gespen At joh 1873/90, Atjéh 1896/ 1900. Zuid-Oêjebes 1905/1908 en kle-'ne Soenda- eilanden 1905/1909. Voorts is kolonel Umb grove officier in de Orde van Oranje-Nassau. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is met 1 Aug. jl., bij de opleiding van monteurs der zeemacht te Amsterdam be vorderd tot le-onderwijzer de monteur (2e- onderw.) T. Bergman en tot 2e-onderw.: de hulpmonteur (3e-onderw.) W. S. van der Noord a a en, de hulpmonteur (le-on/lcrw.) J. J, de Wilde en is tijdelijk benoemd tot le-onderwijzer 'bij die opleiding R. Swiei s t r a, te Arnhem. Marine Machinlstenschool. De minister van Marine brengt ter keunis van belanghebbenden, dat in verband met den uitslag van het gehouden examen voor adspi- rant-machinist, de hierna"genoemde jongelingen gerangschikt- naar de bij het examen bphaalde cijfers, in aanmerking komen voor een plaatsing bij do Marine machinistenKchoolN. J'. C. Smit, P. de Winter, S. J. Maats, M. Deutekom,' L. O. Hogedijk, J. Lugtenburg, A. A. Looven, H. L. J. de Jong. ONZE CORRESPONDENTEERUBRIEK per brief wordt niets beantwoord. Alle vragen voordon regelmatig en zoo spoedig mo ge I ij k en geheel kosteloos door ons op de beurt afgedaan, zoodat het overbodig is nog weder eens bij nader schrijven antwoord te ver zoeken. Wie bij zijn vraag 3 cent postzegels insluit krijgt apart „De Soldatencourant" toege stuurd, waarin het antwoord op zijn vraag voor komt. Geef steeds uw Juiste en volledige mili taire adres op. Vragen van burgers worden NIET beantwoord. De nieuwe commandant van de Stelling van de Monden der Maas en der Schelde. Schout-bij-nacht Willem Christiaan Jan Smit, met ingang van 16 Augustus 1916 Ibenoemd tot commandant van do stelling van Monden der Maas en der Schelde, werd Groot tü/iUifair Muziekconcours. Men schrijft ons: ■Door het Utrechtsch Plaatselijk Comité voor Ontspanning aan Militairen wordt op 31 Augustus a.s. een militair muziekconcours ge organiseerd voor dilettanten-gezelschappen. De inschrijving tot deelname sluit op 12 Augustus a.s. Inlichtingen worden gaarne verstrekt dooi den secretaris van het comité J. Zwart, eerste- luitenant der genie, Prinsenstraat 76, Utrecht. F. B., Dongen. Gij bedoelt waarschijnlijk-, dat gij vier dagen uitzonderingsverlof krijgt. Het recht op vrij vervoer bestaat, benevens het recht op soldij, menage gold' en mobilisatietoe lage. Indien bij huwelijk van een dienstplich tige geen wijziging ontstaat in het gezinsleven, vergeleken bij den toestand voor het huwelijk, bestaat geen recht op vergoeding. Ih het andere geval kunt gij een verzoek richten tot den bur gemeester van uwe woonplaats. Red. F. B., Dongen. Ter beoordeeling van den commandant kan het uitzonderingsverlof in vervanging komen van hot periodieke verlof. Red. J J., Fort Buitensluis. Als men op eigen kosten met onbepaald (klein) verlof naar huis gaat, houdt do vergoeding wegens kostwinner schap onmiddellijk op. Red. J. W., Schaveningen. lo. Om het krimpen van sokken to voorkomen, moet men deze in niet te warm water wasschen. 2o. Het is ons niet bekend, op welk tijdstip de militielichting 1910 met onbepaald (klein) verlof naar huis zal gaan. Red. H. O., Oldenbroek. Het eenige middel is, om" te ruilen met iemand, die in de plaats, waarheen gij gaarne zoudt komen, in garniaoen is. Hebt gij dan goedo motieven, dan kunt gij een verzoekschrift tot den Opperbevelhebber van L. en Z. richten. Red. A. d. R,, Kamp Rijen. Wordt men bij on geoorloofd© verwijdering naar zijn korps enz. teruggeplaatst, dan moet men de kosten der reis, benevens die van de geleiders aan het Rijk vergoeden. Red. C. de K., Putte. lo. Bij verlof van drie dagen, ingekwartierd zijnde met voeding, heeft men reoat op twee dagen menagegeld. 2o. Menagegeld kan uitbetaald worden voor eiken dag, dat niet aan den middagmaaltijd wordt deelgenomen. 3o. Het toekennen van waschgeld is niet bepaald voorgeschreven. Is men echter verplicht zijn ondergoed zelf te laten wasschen, zonder dat men in de gelegen heid is, dit in een van Rijkswege aangewezen wasobinrichting te doen plaats nebben, dan i» het billijk dat men de kosten van het Rijk vor- geod kr gt. De administrateur kan do oetaal do geld:.n op zoogen. uitóchottenstaten aan het Rijlc in rekening brengen. Red. J. v. 's-Gravenhage. lo. Het niet geno ten aantal middagrations vormt den grondslag voor hot toekennen van menagegeld. Voor don Zondag als permissiedag bestaat er n. o. m. geen onkel bezwaar tegen, dit menagegeld uit te betalen, mits men vroegtijdig te kennen geeft niet aan de menage te zullen deelnemen. 2o. Om voor meerdere vergoeding in aanmer king te komen, zouden wij u aanraden, een bezwaarschrift in te dienen bij de commissie van voorlichting in zake bezwaarschriften we gens vergoeding aan kostwinners voor uwe prdvineie. Dit bezwaarschrift te zenden aan den voorzitter van die oommissie in de hoofd plaats van uwe provincie. 3o. Dienstplichtigen, weirkzaam op bureaux, ontvangen geen toe lage. Red. A. de P., Oost-Kapelle. Hotr periodiek verlof van drie dagen in de maand moet in eens ge nomen worden. Red. G. J. S., Schoonhoven. Omdat gij als ge zinshoofd zijt aan te merken, kunt gij aan spraak maken op éénmaal per twee weken ver lof op Zondag en Maandag. Red. A. F. D., Amersfoort. Het Aesculaapteeken, van scharlaken rooden wol geborduurd voor minderen, van gouddraad voor onderofficieren, is voorgeschreven voor hen, die in het bezit zjjn van een door den Inspecteur van den Ge neeskundigen Dienst der Landmacht goedge keurd diploma als verpleger. Het teeken wordt gedragen op den linker bovenmouw van de kor te jas enz., ook op de overjas. (Zie blz. 68 „Boekwerk Uniformen") .Red. W. K., Oud-Gastel. Het vergoedingsbedrag voor een nieuwe schako bedraagt f 3,21, voor een nieuwe vcldmuts f 1,10. R e d. F. D., Westhovfe. Doet gij in uw vrijen tijd dienst als barbier en in den diensttijd als hulp- kleermaker, dan hebt n o. m. ook recht op de toelage van f 0,35 als hulpkleermaker. Red. A. B. W., Putten. Het hospitaalpersoneel van de lichting 1902 en jongere lichtingen zal voorloopig nog wel bij het veldleger ingedeeld blijven, hetgeen verband houdt met de belan gen van den dienst. Red. J. S., Fort bij Vuren. De dooi- u bedoelde opleiding bestaat. Vraag aan uw commandant om bij die opleiding geplaatst te mogen wor den. Red. N. M. K. te Ede. Van een order, waarin be paald zou zijn, dat schilders, teekenaars, ar- tisten enz. in de diensturen gelegenheid zou moeten wordeD gegeven zich in hun vak te oefenen, is ons niets bekend. Red. C. K.. Best. Wellicht leunt gij als smid ge plaatst worden 'bij de Artillerie-Inrichtingen aan de Homburg. Richt rechtstreeks een ver zoekschrift tot de directie dier Inrichtingen onder overlegging van eventueele diploma's en getuigschriften. Red. II. R., St. Oodenrode. Laat uw broeder een verzoekschrift tot den burgemeester vnn zijne woonplaats rialiten, om voor vergoeding in aanmerking te mogen komen. Red. J. V., Baarle-Nassau. Zijt gij niet militie- of 1 and wee rpl i abt ig, dan moogt gij na het ver strijken van den tijd van uw vrijwillige dienst- i verbintenis den dienst met paspoort verlaten. Red. Mil. kann. P. Tuil en 't Waal. Wij kunnen i u slechts aanraden een wijle geduld to oefenen, 1 totdat gij als bijzonder kom..des wordt aan- 1 gesteld. Rod. i A. de R., Amersfoort. Na 1 Januari 1915 hebben ook de dienstplichtigen der bereden wapens na een diensttijd van Sk maand recht op eene soldijverhooging van 3 cent per dag. j Voor dien tijd bedroeg de soldijverhooging 5 I cenlt per dag na eindiging van den eersten j oefeningstijd' Eerstbedoelde miliciens krijgen vorder .geen meerdere sold ij verhoog i n gitcd. A. v. B. Princen'hage. Geniet men in één keer zes dagen periodiek verlof, dan bestaat slechts gedurende vier dagen recht op soldij, menage geld en mobilisatietoelage. Red. M. V. Milligon. .Wij vermoeden dat het be treft plaatsing als kleermaker bij de centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrus- ting. Red. P. S. Maastricht. Een Duitsche vrouw, die i getrouwd is met een Hollander, wordt als Nöderlandach onderdaan beschouwd. Voor uit voer van levensmiddelen consent aan te vra gen. Red. T. O. Ylissingen. Ook wij hebben het ver nomen, maar kunnen u niet beslist zeggen, dat de lichting 1910 der zeemilitie in October met onbepaald (klein) verlof naar huis zal gaan. Red. C. R. Veldleger. De juiste datum, waarop de militielichting 1906 (landweerlichting 1916a) met klein verlof naar huis zal gaan, is ons nog niet bekend. Wij vermoeden in den loop van deze maand. Red. J'. B. Helder. Is ons niet bekend. Red. G. J. Z. Dordrecht. In het door u bedoelde geval zal de Zondag als den extra-verlofdag beschouwd worden. Red. G. St. Drunen. Omdat gij deserteur zijt ge weest, gaat gij later met onbepaald (klein) verlof, in uw geval eerst met de militielich ting 1914. Hebt gij goede motieven, dan kunt gij een verzoekschrift tot den M. v. O. richten, om tegelijk met de lichting, waartoe gij oorspronkelijk hebt behoord, met klein ver lof naar huis to mogen gaan. Red. G. J. Nieuw-Hclvoet. Wij kunnen nog niet mededeelen, wanneer de lichtingen 1908, 1909 en volgende mot klein verlof naar huis zullen gaan. Red. J. B. Middelburg. Naar onze meening zijn de oudste zoons, kostwinner van eene weduwe, als gezinshoofden ann te merken en hebben dan recht op 2 x 2 dagen verlof in de maand. Red. J. v. L. Roosendaal. Wendt u tot eene Roode Krcis-afdeeling. Red. Kees, Sloten, lo. Uwe opmerking over de drukfout was heel geestig. 2o. Voor het verlof voor het afleggen van examen volgens L. O. 1916 B 9, 58 en 73, bestaat het recht op vrij vervoer voor Rijks Rekening. Red. J. v. B. Laren. Het maximum-bedrag der vergoeding voor landweerplichtigen bedraagt f 2 per dag. Richt een verzoekschrift tot den burgemeester van uwe woonplaats om voor hoo- gere vergooding in aanmerking te mogen komen. Red. E. D. Wieldrecht. Wij kunnen nog niet mededeelen, wanneer de lichtingen 1908 en 1909 der bereden wapens met onbepaald (klein) ver lof naar *huis zullen gaan. Red. H. B. te Assen. We "hebben moeite gedaan om de woorden en de muziek van 't door u bedoeld© lied - „We zijn in uw schaduw geboren", dat- ons ook bekend is en voor een dertig jaar veel ge zongen werd, te ontdekken, 't Is ons helaas niet gelukt. Verschillende bundels, die we doorbla derden, lieten ons in den steek, verschillende personen, daaronder muzdek-uitgevers, die we j ondervroegen, hadden er wel van gehoord, maar kende or alleen nog écn paar regoU van. Mis schien zou de eene of andere oudere onderwijzer u kunnen helpen. Het andere liedje kennen wc niet en we hebben er niets omtrent kunnen ver nemen. Red. D. Z. Tuil en 't Waal. Het be«to zal zijn, dat u zich tot den uitgever van het ix>ek wondt, oi als u dien niet kent, tot eon boekhandelaar. Red. Plaatsing 3e Reg. Veld-Art. Do milicien A. Mortens, zadelmaker bij het Se Reg. Veld-Art. Depót te '«-Gravemiage, verzoekt miliciens, wolikc genogen zijn bij ge noemd onderdeel als zoodanig geplaatst te worden zioh schriftelijk to wenden tot ondcr- geteekende. A. Mortens, 3e Depót Alexandcr- Kazerne, zadelmaker, te 's-Gravenhage. Adressen gevraagd. Adressen gevraagd van sergt.-maj. Ermo- nus en mil. Schoener van 8 RI. Depot-, in het najaar van 1915 gelegerd geweekt in het tentenkamp te Oud-Lousden (Amersfoort), door W. F. H. Wiegman, sergeant, 2 Bat. 4 Com.p. 5 R. I., 4e Veldpost. Adres sergeant De Ruijter Korver gevraagd. Beleefd opgave verzocht van het adres van sergeant A. de R u ij t e r Korver, 11e Reg. Inf. Genoemde sergeant is laatst ver toevend geweest in het Militair Hospitaal. W. MOELIKER, a/b Hr. M.s „Buffel". Pakje In den trein laten liggen. In den trein van half twaalf van Rotter damDen Haag j.l. Zondag een pakje laten liggen, inhoudende twee paar sokken met een handdoek, genummerd 2607. Tegen vergoeding der kosten terug te bezorgen aan M. v. d. Jagt, 2e Reg. Veld-Aft. 2e Batt. A le Divisie Veldleger. Crijze mantel achtergelaten. Ondergeteekende vraagt beleefd om in ich- liohtingen aan de miliciens, die 31 Juli j.l. medepassagiers waren van een vrouw en kind, vrouw ongeveer 20 jaar, kind 3 jaar, komende van Amsterdam, omtrent het achterlaten van een grijzen mantel in dien trein. Berioht te zenden aan milicien G. J. Ruperink, 3-III-18 R. I. 4e Divisie Veldleger. Om gezondheidsredenen. ..Die van Plakheim is erg bevreesd voor zijn gezondheid. Als hij ergens op een feestje is en het wordt wat laat, dan komt liy altijd pas in den morgen ihuis. Hij kan namelijk ae nachtlucht niet verdragen!" L o tier 1 y k. „Die zoon van je hooft verscheidene zeerei zen gedaan, nietwaar? Zijn gezichtekring zal zich dan wel aanmerkelijk uitgebreid hebnen!" „Zeer terecht want hij heeft in dien tijd al twee verrekijkers versleten!" Wat dan? Mama: „Piet, misschien komt oom Willem vandaag koffie drinken, maak jo asjeblieft, dat je met schoone handen aan tafel komt?" Piet: „Zeker, ma! Maar als-io nu «ens niet komt?" Hij was er achter. Heer (die boos opstaat, om een laatkomer door te laten voor het innemen van zijn plaats): „Dat vervelende opstaan telkens, 't is niet uit te houden!" Laatkomer: „Ik ben 't volkomen met u eons; 't is een hier... werk, dat vervl... opstaan! Dat is juist de reden, waarom ik altijd pas kom, als het scherm net gehaald is." V roemde woorden. Onderwijzer: „Wel Jan, waarom was je cr gisteren niet?" Jan: „Och, meester, ik moest thuis oppas sen. Moeder moest met mijn kleine broertje naar don dokter. Die heeft ten bucccb in zijn fundarnentjo Welwillend. Onderwijzer (wantrouwend): „Wio heeft ditmaal je opstel gemaakt?" Piot: „M'n vader." Onderwijzer: „Je vader alleen?" Piet: „Neen, ik heb hem hier en daar een handje geholpen." Lief gozegd. Dame (moeder): „Mijn man en ik zullen nooit over het een of ander kibbelen, als de kinderen er bij zijn. Zoodra w© het over een zaak oneens zijn en begrijpen, dat ©en twist niet uitblijven zal. zonden we zc weg!" Hartolyko vriendin: „O, is dit 't 'm. Nou weet ik waarom, dio kinderen van jou altijd op straat zwalken moeten." Zijn manier van gebruiken. Mama: „George, gebruik jo servet toch!" George: „Mama, ik heb het gebruikt. Ik heb er den hond mee vastgebonden aan den poot van do tafel". Een oefeningstocht van het instruotle-bataljon. Men meldt ons: Het ïnstructieuataljon te Kampen (2e en 3e compagnie/ üoucit dezer dagen een oefenings tocht. De afreis was bepaald op Donderdagochtend 3 Augustus, per spoor naar Amersfoort, waar aten dag in den omtrex eon velüoetening werd gehouden tegen een daartoe uit Zeist op gerukte afdeeling der bezettingstroepen. Des 1 avonds werd een bivak betrokken i& De Bilt, waarvoor het benoodigde tentmateriaal (zooge naamde hondehokjes") wordt meegevoerd. De Vrijdag was bestemd, voor het bezichtigen van de meest nabijgelegen werken der Hollandsche i Waterlinie, waarna den volgenden dag do tocht zou worden voortgezet tot Bodegraven, waar de tioep in kwartier komt en ook den Zondag door- I brengt. Op 7 en 8 Augustus gaat de marsoh j verder via Boskoop en Zoetermeer-Zegwaard i (nachtverblijf) naar Den Haag, waar weer in- kwartiering plaats heeft. In de residentie wordt dan Woensdag opnieuw een rustdag gehouden, j behalve dat in den namiddag (vermoedelijk) de troep zal worden geïnspecteerd door den opper bevelhebber, gevolgd door een défilé. Donderdag gaat hot via Leiden (nachtkwar tier) naar Bennebroek, waar een bivak zal worden opgeslagen. Den laatsten dag, Zater dag 12 Augustus, is het hee! vroeg reveille. Na j opbreken van hot bivak gaat het op Haariem aan, van waar naar Amsterdam wordt ge- spoord. Nadat ten slotte nog een marsch door de hoofdsad is gemaakt, zal een flinke stoomer de troep naar de garnizoensplaats aan den oever van den IJsel terugvoeren. Het geheel staat onder commando van kapi- 1 te.in Van Kaathoven, zal ongeveer 400 man sterk zijn, on voert tentmateriaal, dekens en- wat verder tot do bivakbenoodigdheden be- hoort, mee op vrachtauto's, terwijl de spijzen j worden bere:d in een tweetal keukenwagens. Nu de omstandigheden de gebnrk©!drie- maandelijksobé detécheerjiij* der jeugdige ka derleden bij het veU',r---r '"der i,-""- mhben, is deze oefening, welke in September in de oostelijke provin^'ën za' herhaald wor- den, bestemd, om de leemt© in de op'-'ding ©enigermate aan te vullen. A. C. Eindwodstrijd dor Sers-wedstrijden te Ooit- gsnsplaat. Geniesoldaat G. Kaayk schrijft ons uit Wil lemstad Op dieu dag scheen alles mode t© werken om dezen lang verbeiden wedstrijd, welke door verschillende storingen steeds uitgesteld werd, te doen slagen. Zelfs onze Hollanclsohe grillige natuur zette het beste beentje voor en op 't kampterrein heerschte een 'gezellige drukte. Op dit punt van ons dierbaar Holland worden vye anders niet door te veel belangstelling voor deze sport verwend. Zelfs tal van friasche toi- j letjes van ons schoon geslacht vroolijkten thans de omgeving op. Even voor twee uur riep 't fluitje de spelers in veld, om zich op te stellen. Landstorm-Infanterie Fort Frederik (Ooit- gensplaat). Peren Putten Verboom (Leider) - Creton Meivis Auborg Moerman Pors Polvliet Losen Pluim (Leider) Hulswit Eilander Hakhof v. d. Vloed Divendal Ophuizen Graaf v. d. Dop v. Esch Levasier Deutemeir Klokslag twee uur gaf de scheidsrechter het sein tot bogin, en na een krachtig hoera van beide part yen rolde het leder over het velu. Direct toonde de L. S. voorhoede een sterk vlug spel, drong snel op, welke poging tot door braak schipbreuk leed op de achterhoede van de roodgehoimdo wit-hemdenwaarop na eenig hoen en weder trappen buitenspel werd ge leverd. Na den ingooi nam de Genie-voorhoede vlug da leiding, stormde vooruit, maar werd even spoedig achteruit geworpen. Het leder rolde vlug heen en weder zonder bepaald doel. Aan beide zijden betoonde de achterhoede zich on doordringbaar, totdat de linksche vleugel der L. S. den bal vast kreeg, doorbrak, een schot... dat echter er naast gezet werd. Eenige malen drongen van beide zijden de voorhoeden snel door, maar terstond werden alle aanvallen gekeerd. Na wat tukkelen ge lukte het de gansche voorhoede van den L. S. nogmaals den bal voor het dool te plaatsen, even vlug heen en weer gooien... en plotseling gierde als een kogel do bal keihard naar liet doel. De keeper toonde echter zijn plaats waardig, ondanks het vlugge inloopen van verscheidene L S. wist hij den bal kranig weg to werken, wat eenig applaus ontlokte. Thans was het aan 't Genie-elftalde link sche vleugel, djo reeds geruimen tijd weinig activiteit toonde, drong verrassend snel op, wat gevolgd werd door een pracht van een voorzet, de bal snorde langs 't doel, een even te laat. ingrijpen van de middenspelen;, de kans was verkekenhoewel spoedig daarop de rechter vleugel het leder overnam, waardoor weer 't dool van den L. S. in ©rustig gevaar verkeerde, dat zich spoedig oploste in een hoog schot over de lat. Door beide kampende partijen werd hard ge werkt zonder tot 't gewenschte resultaat te kernen, hetgeen echter dc spanning van den strijd verhoogde. De keeper van 't Genie-elftal redde eenige malen schitterend en door hem w-as Jiet, dat de stand met de rust nog 0U was. Daartegenover was de achterhoede van don L 8. uitmuntend, die elke poging van door braak wist tc verijdelen vooral de doelback gaf flinke staaltjes van trapvastheid. Na de rust echter scheen do veerkracht van de G. V. V.-voorhoede gansch verbroken; 6teeds en steeds weer rende de L. S. op 't vijandelijk doel aan, en hoewel de achterhoede door snel en krachtig werken de onstuimige aanvallen wist af te slaan, waar vooral Leva sier, Graaf en v .Esoh in uitblonken, werd toch tien minuten na de ru6t het welverdiende punt behaald, dat met een luid hoera begroet werd. Even spoedig daarop werd een tweede doel punt gemaakt, die de kans van gelijk spel of overwinning voor 't Genie-elftal tot niet maakte./ Eenige malen wi.-d- do reoht&che vleu gel vlug door te breken, welke kans echter door de middenspelers niet benut werd en slechts eenmaal liep even voor 't eind het doel der Ij. 8. weer gevaar, doch een schot ging er rijke lijk over. Spoedig klonk 't fluitsignaal. De kamp was ten einde en ten gunste van den L. S. met 20. De L. 8. won zoodoende den eersten prijs en het Genie-elftal den tweeden. Deze eindwedstrijd kan men als uitmuntend geslaagd beschouwen, en aan de neodige be langstelling en spanning ontbrak het niet. Er werd over 't geheel geen fraai spel geleverd, uitgezonderd eenige spannende momentener werd forsch gespeeld van beide kanten, dat wel aanleiding gaf tot strafschoppen, die echter on gezien voorbij gingen. Do corners werden door den L. S. zeer fraai genomengroote activiteit werd er aan den dag gelegd door den heer Meivis. Hii was de ziel van 't spel. en hij kan met vreugd terug z-en op zijn werken tot slagen van dezen eind- wedstrijd. 't Laatste kwartier speelde de L. S. met- 10 spele.rs, daar de heer Moerman door een kwetsuur 't veld moest verlaten. De G.V.V. speelde ihet één invaller. G. KAAYK, Voorz. van G-V.V. Herinnering ?an Tilburg. Mil. J. H. Soer schrijft ons: Eeniee grenadiers en jagers werden voor den tijd van een maand gedetacheerd, in Til burg. Nu is Tilburg volgens velerlei soldaten- nieening geen erg prettigs garnizoensplaats, doch schrijver dezes vond aldaar een zeer groote aantrekkelijkheid. De Amrierdamsohe Jongemannen Yereeni- ging te Tilburg heeft n l. een zeer groot en •rooi militair tehuis geopend in de Tuinstraat No. 68, hetgeen waard is. dat iedere soldaat aldaar in garnizoen hefc bezoekt. Nog maar zeiden zag ik zulk een gezellige en nuttige inrichting als deze. Ik gc'ciof dat ik uit naam van alle gedeta- cheerden, dio het bezochten, spreek, indien ik een warme hulde breng aan de A. J. M. V. en in 't bijzonder ook aan den heer Ploos v. Amstel, die de godsdienstoefening 's avonds leidde. Soldaten uit Tilbrtrg, bezoekt allen dit mili tair tehuis en beloont daardoor de vele zorgen en moeite ten kosto van dit tehuis gemaakt. Gods beste zegen ruste op dit werk organisatie corps militaire Ingenieurs. Men senrijft ons Door een. misverstand werden eenige brieven bestemd voor den lieer G. Engelsen, werktuig- kun dig-ingenieur, Postbus 5 te Oosterhout door de post teruggezonden. Wij verzoeken hen. die hun brieven terug ont vingen, deze nogmaals op te willen zenden aan E. van Batenburg, Elektrotechnisch Ingenieur, Postbus 5 te Oosterhout. 40-jarig jubileum Kon. Mil Kapel. Men meldt ons: De commandant van eet regiment grenadiers, luitenant-kolonel jhr. van Suchtelen van de Haare, heeft Donderdag do Koninklijke Militaire Kapel, voreenigd in de repetitiezaal van de Uranje-kazeme, gelukgewenscht met haar 40- jarig jubileum. Concours HIppique te Middelburg. Men schrijft ons: Middelburg heeft zijn concours hippiaue ge had. Belangryk was voor de militairen vooral de dag van Woensdag. Interessant was al dade lijk het nationaal concours voor springpaarden waaraan behalve een groot- aantal heeren ook een dame, mejuffrouw M. Heijse, deelnam. Dit nummer trok van de zijde van net- publiek groote belangstelling. Jammer dab de vos-merrie Barbara van den len luitenant Meltzer kwam te vallen en het rechter voorbeen brak, waarop de eigenaar zich verplicht zag zijn paard op de plaats zelf dood te schieten. Er werden bij dezen wedstrijd verschillende moeilijke hindernissen genomen en door vele der rijders zeer goed. Dc uitslag wasle prijs, le luit. V. E. Wilmar met Tobias; 2e prijs, luit. A. Methofer met Kronprinz; 3e prijs, luit. G. Tielenius Kruithoff met Dirk. Vervolgens werd dcor eene afdeeling veld artillerie, onder commando van den len luit. van der Hout, een manoeuvre gereden, welke door haar keurige uitvoering en krijgshaftige houding der mannen een uitstekenden indruk maakte. Nadat ter opluistering een pony van gravin van Lijnden was voorgereden, was aan de orde: het concours voor het best gaand officierspaard, waarbij stapvoets en in draf moest worden ge reden, terwijl twee vrijstaande hoogte-hinder nissen moesten worden genomen. Prijswinnaars waren, eerste prijs le luitenant V. E. Wilmar met Tobias, tweede en derde kapitein J. P. de Man respectievelijk met Oscar II en Vos, terwijl luitenant Wilmar ook" nog een eervolle vermelding behaalde met Good Luck. De zoo goed geslaagde eerste dag, welke be gunstigd werd door prachtig wedor, werd be sloten met carousselrijden door 8 officieren, waarvan vier in oud uniform en vier in grijs uniform,, hetgeen het effect, zeen yerhoogde Na een diner werd in den Buitentuin een fcestconcert gegeven door het .Middolburgsch muziekkorps. Aan het diner werd Woensdagavond een tele gram van gelukwensch gezonden aan H_ M. de Koningin-Moeder. Bij de verschillende speechen werd o.a. mede gedeeld, dat in het bestuur der sport- en athletick-veroeniging een voorstel zal worden gedaan, om ieder jaar een concours tc Middel burg te organiseeren. Do tweede dag vau het concours was bestemd voor het Zeeuwsche landbouwpaard. Met eene herhaling van de manoeuvre door de veldartillerie en een bloemen-corso werd hot concours gesloten. Défilé voor H. M. de Koningin. Men meldt ona: Het tweede regiment veldartillerie onder commando van luitenant-kolonel Tonoot defi leerde Woensdag om halfzes voor de Koningin ten paleize Soeetdijk. Prentbriefkaarten gevraagd. Mil. L. v. d. Zanden, 2e Reg. 4e Comp. 2e Bat. 3e Divisie Veldleger, zou gaarne uit elke plaata oen prentbriefkaart hebben. Wio wil er een sturen Mil. L v. d. ZANDEN, 2e R. 4e C. 2e B. 3e Div. Veldleger. Dankbetuiging. Hiermede betuigen wij onzen hartelijkon dank aan allen, die meegewerkt hebben om ons de dubbele verrassing ie bezorgen bij ons huwelijk. Dubbel in de eerste plaats, omdat w ij er in het geheel" niet op gerekend hadden en ten tweede door de groote waarde van het cadeau. Het zal voor ons een aangename mobilisatie herinnering blijven aen de genegenheid van het kader en de kameraadschap der manschappen van de 1ste sectie lsto compagnie, 2e bat-, 20ste Reg. Inf. A. A! v. d. WERFF en Echtgenoot©, De veilige weg. (Van korp. H. S. Zweedijk.) Op de groote levenszee Vaart zoo menig schip, Koersend uit de veilge ree Naar de rots en klip. En 't valt dikwerf o, zoo zwaar Om 't gevaar te ontvliên, Hooge zee en woeste baar, Die geen echip ontzien. Ook des m©nschene levenslot Is als 't schip op zee Zoek daarom uw troost bij God: Hij vaart met u mee. Golven mogen woedend slaan Over 't ranke boord... Hij, met goedhcên overla£n, Is het die u hoort 1 Valt het leven u soms zwaar, Drukt de zorg u 't hart, Maak Hem alles openbaar, Hij, die heelt uw smart. Met Hem dan het leven door In voor- of tegenspoed, Want Hij alleen geeft u gehoor, Geeft u kracht en moed. En daalt soms 't duister van den nacht In uwe kameren door... Geen nood: Hij is een trouwe wacht, Die leidt op 't goede spoor. Dan moedig 't matte hoofd omhoog, Temidden van uw strijd, Uw juichtoon klinkt ten hemelboog, Tot 's Heeren lof bereid. H. S. Korp. ZWEEDIJK, Hospitaal, Middelburg Bergen op Zoom! (Van eenige soldaten.) Weer zijn wij hier in Bergen op Zoom, De 6tad van spiritus, zeep en zout; Voor pleizier is men niet in deez' stad aam de Zoom, O neen, dat niet, !t is voor 's lands behoud. Was het voor pleizier, wij zouden het beter weten, Dan waren wij in lang niet hier, Wij waren dan op den Boulevard gezeten Te Ylissingen, niet ver van hier. Van deze stad moet- men niet spreken, Voor den soldaat, die het vaderland dient, Want nimmer wordt men hier aangekeken, Niemand neemt ons op als vriend. Zijn wij het dan niet, die het land bewaken, Zijn wij het dan niet, waarop men berust? Of is het een gedachte, die zij maken: Het zijn maar soldaten in ons land en op de kust Zijn wij nu, jongens, daarvoor hier geroepen, Nimmer geacht en nimmer gezien? Zijn zij het niet, die ons naroepen: Erwten of booneji vanavond misschien? Ja, zoo zitten we denkend hier te staren, Aan de oevers van den Scheldestroom Nergens kan men hier vermaak ontwaren, Neen, het is niets vcor ons in heel B. op Zoom Ja, in Vlissiugen, Aarden burg or Sluis, Daar konden wij ons goed behagen. Allen hadden wij daar een goed tehuis. O schoone tijd, o heerlijke dagen! Soldaten der 3e comp. Bergen op Zoom. Opgemaakt door: G. CAMP HEM. J. VAN HARTEN, J. VAN DER HEIJDEN, De tijd gaat snel. (Van mil. P. Vermeulen) Twee volle jaren zijn thans vervloden; Sinds de mobilisatie is van stapel geloopen. Toen maakte ieder land zich kant en klaar, Want iedere natie dacht aan 't gevaar. Een ieder zeide zijn thuis vaarwel Deze zijn oudere, gene zijn Sien of Nel. Eu ieder ging toen gepakt en gezakt, Naar de plaats waar hij werd verwacht. Treinen, die stoven voorbij en kwamen aan ge* rold, En alle wagens zaten eivol. Een ieder had van thuis wat meegebracht, Om iets t© nuttigen, voor den. ae£ht«

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 3