2 33E3 tret,Tl 5?5oïicio,gr O Augustus 1916 Wij geven hier afbeeldingen van den Tsaar van Rusland, in gesprek met een zijner thans meest bekend^ veldheeren, generaal Broessilow, die zulk een groot aan deel heeft aan het Russische offensief, en niet alleen de Centralen de eerste klappen toediende, maar hen ook steeds terug drijft. Britsche toestellen werden door kanonvuur neergeschoten BERLIJN. Officieel. Ten N. van de Somme deed het kraohtige vijandelijke voor- bereidingsvuur tusschen de Ancre en de Somme een grooten, beslissenden aanval ver wachten. Door ons spervuur kwam deze tot tijdelijk en plaatselijk zeer beperkte, maar desondanks hevige egvechten. Aan beide zijden van den straatweg BapaumeAlbert en ten o. van het Trones- boschje mislukten krachtige Engelsche aan vallen. Tusschen Maurepas en de Somme werden de Fransehe aanvallen tot zeven malen herhaald. In het» hardnekkige ge vecht bleven onze troepen meester in hunne stellingenslechts in heb gehucht Monacu en in een loopgraaf ten noorden daarvan kon de vijand binnendringen. Ten z. van de Somme, bij Barleus en Estrées werden Fransehe aanvallen afge slagen. Rechts van de Maas ging de vijand tegen de Cóte de Poivre, en op een breed front van het Thiaumont-werk tot ten noorden van heb werk La Lauffée met sterke strijd macht tot den aanval over. Hij vatte voet op $le westelijke helling van de Cóte de Poivre en ten z.w. van Fleury in een deel onzer voorste linie, en hernam liet eergiste ren verloren stuk loopgraaf in het boschje van La Lauffée. Bij het Thiaumont-werk en ten z.o. van Fleury werden de Fransehe aanvallen afge slagen. In het bergboschje werd hij, nadat hij tijdelijk positie had genomen, door een tegenaanval met zware verliezen verdreven. Bij een vijandelijken luchtaanval met bommen op Belgische steden, o. a. in Mei- relbeke, ten z. van Gent, werden 60 inwo ners, van wie 9 vrouwen en kinderen, ge dood of zwaar gewond. Onze vliegers vielen het vijandelijk es kader aan en drongen het tot den terug tocht. Eén vluchtte er 'over Nederlandscb gebied. In het luchtgevecht werd een Engelsche tweedekker ten z. van Rousselaere, en een vijandelijk vliegtuie heb dertiende, door luitenant Wintgens ten z.o. van Péronne, neergeschoten. Door ons afweergeschut werd een vijandelijk vliegtuig bij Boesinghe en één ten n. van Atrecht neergeschoten. RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Het Russische offensief. PETROGRAD. 9an den Stochod ver woede gevechten in' de buurt van de dorpen Doebesjovo en Goelevitsji. In den loop van de gevechten aan de Sereth bij Gorodistsje, 20 werst stroomopwaarts van Tamopol, werd de dappere regimentscom mandant, kolonel Woronof, gewond. In ae streek van Vorobievra ten oosten van Ezerny vlogen 9 vijandelijke vliegtui gen boven onze kampementen. In den loop van de gevechten ten zuiden van de Dnjes- ter, in de richting van Stanislavof, werd de regimentsaalmoezenier Kastorski gewond. WEENEN. Bij Welesniof verdreven onze troepen volkomen vijandelijke af deelingen, die op een smal frontgedeelte onze loopgra ven waren binnengedrongen. Het leger van generaal v. Böhm Ermolli sloeg ten Z.W. en W. van Brody aanvalspogingen af. Ook aan den spoorweg van Sarny naar Kowel en aan den Beneden-Stocbod mislukten Rus sische offensieve bewegingen. Overigens hield de vijand zich Woensdag veel rusti ger, hetgeen vooral zal toe te schrijven zijn aan zijn buitenge-woon hooge verliezen. BERLIJN. Officieel. Front-van Hin denburg. Op het noordelijk deel van het front geen bijzondere gebeurtenissen. Russi sche aanvallen aan beide zijden van bet Nobelmeer mislukten. Een sterke aanval werd afgeslagen ten Z. van Lubiestof. Aan den spoorweg Kowel-Sarny werd een aanvallende Russische scherpschubterslinie door ons vuur verdreven. In het bosch bij Os trof (ten N. van Kise- lin) werden meer dan honderd gevangenen Op weg naar het front. Een medewerker aan de Daily Express" geeft een beschrijving van de inscheping van soldaten in Engeland en het vertrek der troepen uit het vaderland: Langzaam rijden de militaire treinen de werf op en stoppen met een gegrom en. ge- stoot van wagons naast het grijze transport schip. Langs den gchoelen trein gaan de deuren open en een eindeloozg stroom Tommie6 met helmen op komt daaruit. Dan klinkt een fluit, de verwarde en chao tische massa vormt twee gelederen van gedis ciplineerde soldaten een bataillon, dat ge* reed staat om ingescheept te worden. Aan het achtereinde van den trein is een groep arbeiders onder leiding van een jongen onderofficier bezig de kleiDe houten, met hand vatten van touw voorziene munitiedoozen uit te laden. Ook de regiments-sergeant-lcwartier- meester staat daarbij met een blocnote en pot lood in de hand, om de lading. d:e uit de goe derenwagens komt, te noteeren. Een scherp komraando en de lange rjjen in khaki gaan over vier loopbruggen aan boord. Het groote grjjze schip met twee schoorstee, nen ligt op stroom; op het boot- en promena dedek staan de soldaten in rijen geschaard. De semaphore geeft het signaal „Ready!", uit den voorsten schoorsteen 6tijgt een dun rook- spiraaltje op, de schroeven slaan het water tot schuimhet groote avontuur ia begonnen. Het transportschip is nu in volle zee: de ku*t is nog maar een flauw lijntje ver achter het schip. De convoyeerende torpedojagers lóopen met volle snelheid en terwijl z\j steeds voor den boeg van het groote schip heen en wey blijven kruisen, stijgen dikke, rookwolken al* hunne fpfcoorsteenen pp. Aan beide zijden van den spoorweg bij Brody kwamen ondernomen vijandelijke aanvallen slechts bij Ponikowitsja tot uit voering; zij werden echter afgeslagen. Over de rest van het front geringe ge vechtsactie. Bij Rozystsje en ten O. van Torczyn wer den Russische vliegtuigen neergeschoten. Legergroep-von Bothmer. Ten Z.W. van Welesniof werden kleine Russische nesten gezuiverd. Aan het Stochod-front. LONDEN. Stanley Washburn seint aan de „Times" uit bet hoofdkwartier aan het Stochodfront van 1 Aug.: Overal aan ons front is een strijd van het meest heftige karakter aan den gang. De Duitschers, tot vertwijfeling gedreven door de verliezen aan mannen en kanonnen, on dernemen haast zonder onderbreking tegen aanvallen. Maandag en Dinsdag werden versche divisiën ingezet, die met treinen naar de slagvelden werden gebracht en door het Russische vutlr werden neergemaaid. Alle aanvallen zijn afgeslagen. Het geschut vuur duurt den geheelen dag voort en be reikt soms zulk een heftigheid, dat men de afzonderlijke schoten niet meer kan hooren, maar een onophoudelijk gedonder hoort. De stad (de naam wordt in het telegram niet genoemd) is vol van Oostenrijksche en Duit- sche gewonden. Het blijkt meer en meer, dat de Duitschers de Stochod-linie tot het uiterste zullen verdedigen. Er heerscht hier groote verbittering wegens de volharding waarmee vijandelijke vliegers hospitalen en verbandplaatsen met bommen bewierpen. Op het transportschip wordt de wacht opge steld twintig man onder de brug, gewapend en in volle uitrusting, allen op den uitkijk naar onderzeeërs. Beneden houdt een officier er het oog op, dat de manschappen aan tafel goed verzorgd worden. Uit den rooksalon, die midscheeps gelegen is, klinkt de muziek van een pianoals ae zon ondergaat wordt de bries op dek wat sterker voelbaar, de wacht tuurt over de verschansing om. in de schemering nog een laatsten blik op de verdwijnende kust te werpen, maar zij kunnen niets anders meer zien dan het kielwater van het schip en de rookwolk die daar overheen hangt. Do duisternis valt in en van den voorop varen den torpedojager, die nog slechte als een zwarte massa vooruit te zien is, stjjgt een vuurpijl op, ten toeken, dat het schip zijn vaart moet versnellen. De geheele eerste en tweede wacht door stoomt nu het transportschip met zijn geleide door het Kanaal. Op het groote schip is het nu volkomen rus tig en stil de manschappen in hunne kooien en de officieren, met hun driecn of vieren in een hut, slapen vast. In het duister, ver voor uit blinkt flauwtjes een licht. Yan den top van den mast van een der torpedo jagers schittert een klein wit lichtje en wenkt in den nacht. Het escorte heeft zijn werk ge daan en moet nu terugkeeren om morgen weer hetzelfde werk te doen. Op de brug van het transportschip staat een signaalraan, die met de hand op zijn naclvt- liehtseintoeste! de woorden ontcijfert„Vaar wel en vee! geluk 1" De torpedojagers zwenken naar bijzijden af en keeren om en verdwijnen spoedig daarna uit het gezicht, terwijl een wolk van roode von ken hun weg naar huis afteekent. In de duis ternis yaart het gryze tjiansportechi^ .vooyt De oorlog in de lucht. BERLIJN. Verschillende Duitsche water vliegtuigen hebben op 2 Aug. 's morgens vroeg opnieuw een aanval gedaan op het Russische vliegstation Arensburg. Verschil lende treffers werden gemaakt in de daar gevestigde inrichtingen. Ter afweer opge stegen Russisch^ vliegtuigen werden verdre ven. Onze vliegtuigen keerden ongedeerd terug. ITALIË. Aan het Italiaansche front. ROME. In het Etsch-dal duurt de hevige beschieting door de vijandelijke artillerie voort, gesteund door vliegtuigen, waarvan een bommen wierp op Ala, zonder er slacht offers te maken of schade aan te richten. In de streek van de Boven-Posina sloegen we Woensdag een aanval op onze stellingen in het Caldiera-dal af. Van het Travenan- z©3-dal werden nieuwe vorderingen van onze troepen gemeld, hoewel de tegenstander hardnekkig weerstand biedt. De vijandelijke beschieting op Cortina en Ampezzo en onze beschieting op de bewoonde plaatsen in het Dravadal duren voort. Aan het overige front is de toestand on veranderd. WEENEN. Bij welgeslaagde kleinere ondernemingen zijn Woensdag in den Borcola-sector 140 Italianen; onder wie twee officieren, gevangen genomen. Twee mitrailleurs werden buitgemaakt. Op de hoogten ten zuidwesten van Poiieveggio zijn op 1 Augustus weder twee Ita liaansche bataljons onder zware verlie zen afgeslagen. Oveigens geen bijzondere gebeurtenissen. GRIEKENLAND. Uit Saloniki. Naar de „Times" uit Athene verneemt, heeft de Grielcsche regeering besloten, bijna alle infanterietroopen uit Saloniki terug te trekken en die in Thessalonië to plaatsen. PORTUGAL, Verkoop van Duitsche schepen aan Engeland. De vroegere Duitsche ambassadeur te Madrid, sir Maurice de Bunsen, die thans aan het ministerie van buitenlandsche za ken te Londen werkt, heeft in een inter view aan eeli Portugèeschen journalist ver klaard, dat de onderhandelingen tusschen beide landen in zake den verkoop van in Portugal geïnterneerde Duitsche schepen aan Engeland tot een voor beide partijen bevredigend einde zijn gebracht. VERENIGDE STATEN Candïdatuur-Wilson. De „Frankf. Ztg." verneemt uit New- York, dat Wilson's aanhangers bij de ver kiezingen in Texas groote verliezen geleden hebben, voornamelijk als gevolg van do zwakke politiek tegen Engeland. Thans wordt officieel gemeld, dat ernstige protes ten tegen de aanhouding der brievenmails en tegen de zwarte lijst zullen worden ver zonden. Amerika koopt gebied. Volgens de „Observer" zal de aankoop van de Deensche West-Indische eilanden door de Vei'eenigde Staten waarschijnlijk worden gevolgd door een dergelijke overeenkomst met Ecuador, dat genegen zou zijn de Galapagos eilanden groep af te staan. Nu het Panamakanaal is vol tooid, zouden zij een ideale basis verschaffen voor de Amerikaansche vloot en president Taft deed ongeveer 6 jaar geleden een verleidelijk aanbod voor ben. Ecuador weigerde te dien tijdo slechte wegens een voorwaardèn-quaestie. De „Observer" brengt in herinnering, dot Lousiana niet het eenige gebied is, dat de Vereenigde Staten door aankoop verkregen, ofschoon wel het eerste. Sedert dien zijn meer dan 2,000,000 vierkante mijlen aangeworven, voornamelijk door aankoop, inbegrepen Alaska, Portorioo. de Guam- en Philippijnen-eilanden, de Hawaïgroep, de Samoa-eilanden, de Panama-zone en om streeks 1,000.000 vierkante mijlen van Mexico voor o<9n prijs van ruim 80,WK).000 dollars, On langs hebben wij er reads op gewezen, dat thans 8000 eilanden den Vereenigde Staten toebe hoorden. CHSP0A. Chineesch Parlement geopend. Den len dezer werd,uit Peking aan de „Morning Post" geseind, dat het Chineescho parlement des morgens was geopend. Er waren ongeveer 400 leden van den Senaat en van het huis van afgevaardigden aan wezig. Li Ycean Hoeng, pesident der republiek, woonde de openingsplechtigheid bij en legde den eed op de grondwet af. OP ZEE. Het torpedeeren van het s.s. „Zeeland". Men seint ons uit Rotterdam: Bij de reederij van het stoomschip „Zee land", de „Scheepvaart- en Steenkolen- Maatschappij", welke gedurende dezen oor log met dit schip reeds haar vijfde stoom schip verliest, zijn enog geen nadere bijzon derheden ingekomen omtrent de omstandig heden waaronder dit stoomschip verloren ging, Daar overigens het schip contrabande (steenkolen) vervoerde tusschen twee En tente-havens (Schotland en Rouaan), zijn die omstandigheden niet gecompliceerd. De Maatschappij verkeert in de gelukkige om standigheid, dat zij het schip reeds dadelijk door een nieuw kan vervangen. Vandaag doet de „St. Aunaland" haar proeftocht. De gezagvoerder van de „Zeeland", kapi tein Piscaer, was reeds bestemd tot gezag voerder van het nieuwe schip. Onze Londensehe correspondent seint, dat Woensdagavond twaalf leden der bemanning van het getorpedeerde S.S. „Zeeland" te Huil zijn scheepgegaan naar Rotterdam. Noorsch stoomschip getorpedeerd. Naar wij vernemen is het Noorsche stoom schip „John Wilton", van Stavanger öp reis van Rotterdam naar Londen. Woens- •dagmorgen oan 8 uur op ongeveer, 25 mijlen west van het lichtschip „Maas" door een Duitscho onderzeeboot getorpedeerd, die de sloepen gesleept heeft naar het lichtschip Schouwenbank. Alle opvarenden zijn gered ér zijn geen gewonden. Eenige Nederland- sche torpedobooten hebben de schipbreuke lingen aan boord. Zij zijn onderweg naar Vlissingen. Men seint ons verder uit Vlissingen: Donderdagmiddag is hier met twee torpedoboo ten aangebracht de uit 15 man bestaande equi page van het Noorsch stoomschip „John Wilson", welk schip op do Noordzee door een Duitschen onderzeeër is getorpedeerd. Wij hebben heden den kapitein van dit schip, E. Ostbo, gespro ken en hem verzocht ons eenige bijzonderhe den te willen mededcclen. De kapitein vertelde ons hot volgende-Hij was Woensdagnacht ongeveer 2 uur van Rotter dam vertrokken en had aan boord ongeveer 300 tot 400 ton stukgoederen, waaronder ook levensmiddelen, o.a. margarine, Dien morgen omstreeks 7 uur werd plotseling een Duitsche duikboot waargenomen, welko langszij hot stoomschip kwam. De kapitein stopte onmid dellijk en nadat door den commandant van den onderzeeër inzage was genomen van de scheepspapieren, werd kennis gegeven, dat aan de bemanning van liet stoomschip 5 minuten gelegenheid werd gegeven het schip in de booten te verlaten, daar het schip zou getor pedeerd worden. De kapitein protesteerde tegen deze handel wijze en zeide, dat het de plicht van deu onder zeeër was, zijn schip op te brengen. De com mandant van den onderzeeër antwoordde dat hiervoor geen gelegenheid was. Do 15 mar. equipage namen daarop plaats in de sloepen; men had geen gelegenheid iets te redden. De onderzeeër nam de sloepen op sleeptouw en bracht de schipbreukelingen san boord van de Schouwenbank. Daar werd hun het noodigc verstrekt; de kapitein was opgetogen over de gastvrije ontvangst. Van de Schouwenbank af werd kennis gege ven aan de marine van het ongeluk; er werden van Vlissingen uit twee torpedobooten gezon- den. waarmede dc opvarenden van bet stoom- sohip naar Vlissingen werden gebracht. De vice-congul van Noorwegen uit Middel burg, de heer E. M. Alberts, was hier aanwe zig om de schipbreukelingen bij te staan. Negen van hen moesten van nieuwe kleeren worden voorzien. De schipbreukelingen zullen naar Rot terdam vertrekken en zich vervoegen bij het consulaat-generaal van Noorwegen. Een zeegevecht. De Nederlandsche schepen „Niobe" van Bor deaux en „Eendracht" van Londen, zijn dezer dagen met vertraging te IJmui den binnenge komen en rapporteoren, dat zij op de Noordzee, voor het bereiken van de Noordhinder, ten anker moesten, gaan,'omdat ze midden in een zeegevecht varen terecht gekomen. Dat gevecht had plaate van Zondagnacht op Maandagmor gen en werd gevoerd tusschen torpedojagers, torpedobooten, duikbooten en Zeppelins. Meer dan 12 uur hadden do schepen daardoor opont houd gehad, en daarbij angstige oogenblikken doorgemaakt. De kegels vlogen over de schepen heen, zoodat de bemanningen zich genoopt zagen plat op het-dek te gaan liggen. De „Niobe-zag vlak voor den boeg een groot Duit sche duikboot boven water komen en nauwelijks had dezQ het zoeküohtop de „Niobe" gericht of de duikboot werd zwaar beschoten. Ook werd van do „Niobe" gezien, dat een torpedojager getroffen werd, in brand vloog en spoedig vef- uwenen was. Van welke nationaliteit de boot was, kon men niet onderscheidon. Tijdens den strijd worden ook Zeppelins boa-en de plaats waargenomen. Te Hoek van Holland werd "Woensdagavond acht uur hevig kanongebulder waargenomen uit N.W.-richting. Ook te TJmuideu werd gedurende ruim eeu uur zeer hevig kanongebulder geboord, De in Februari verongelukte L. 19. KOPENHAGEN. „BerHngsko Tideude" meldt, dat, eon visscher in het Skagerak een fleseh vond met het laatste bericht van commandant Lowe, van den op 2 Februari 1916 in de Noordzee verongelukte Zeppelin L, 19. De commandant bericht aan den kervettenkapitein Strasser: Met 15 man op hot platform drijft-het hulsel van de L. .19 op 3 (X L. zonder gondel. Ik tracht een laatste-berioht te verzonden. Wij hadden drie- maai averij aan de motoren. Een lichte tegen wind op den terugweg vertraagde de reis, voorde me in den nevel naar Nederland, waar we uit geweren werden beschoten. Drie moto ren weigerden tegelijkertijd, 's Namiddags één uur ongeveer sloeg ons laatste uur. Löwe. De 's Nachts langs het front. In de „.Daily Chronicle" geeft Philips Gibbs de volgende beschrijving van de vrèemde dingen, die 's nachts aan het front te zien zijn: „Dien geheelen nacht hadden de kanonnen geen enkel oogenblik gezwegen, geen seconde was het hevige tumult der artillerie moer dan een weinigje verminderd tot een rustpoosje, dat slechts zoo leek door het geweldige vuur ervoor en erna, „Overal stegen langs de linies lichten op. Aan beide zijden werden lichtpijlen opgelaten, on bij hunnen ^chijn kon men al de bewegingen van den vijand zien. Het leek alsof groepen jongleurs met witte vuurballen werkten en er zooveel mogelijk tegelijk in dc lucht wilden hou den. „De lichtpijlen brandden langzaam uit met een bleek wit licht, dat de duisternis in het rond op een dikken Londcnschen mist deed ge lijken en over de velden speelde als phospno- resceerend water, waartegen do boomstronken en vernielde huizen scherp afgeteekend ston den. „Den geheelen nacht door kwamen er slechts nu en dan enkele seconden voor, dat deze lichtpijlen niet in de lucht waren en onze oogen een verfrisschend bad van duisternis kre gen. Er gebeurde iets groote daar voor ons tusschen Longueval en Bazentin. „Ik had niet geslapen, omdat er een rat om mij heen snuffelde en mij berook terwijl ik in het gras lag en omdat het mij telkens trof, te zien hoe de hooge distels vóór mij verlicht wer den als een sprookjesbosch telkens als „groot moeder" vuurde; bovendien was het lawaai der kanonnen nu ook juist geen slaapliedje. Om drie uur ging ik dan ook maar overeind zitten» „Eon pandemonium was tusschen Longueval en Bazentin losgebroken, en de roode en witte lichtsignalen stegen op alsof de mannen allen in een 6taat van groote opgewondenheid jrer- keerden. Toen gingen onze loopgraafmortieren aan hot werk en meer dan een half uur lang braakte deze lichte artillerie 'ontploffingsstof- fen uit, die met voortdurend gedonder op de vijandelijke loopgraven neervielen. „Telkens als zulk een mortier werd afgevuurd sloeg or een roodo vlam horizontaal naar vo ren, zoodat de grond bloedrood leek. En dan dreunde weder 'een andere. Maar intusschen was er oen ander geluid tusschen het ontzet tend rumoer door. „Het was een voortdurend geratel van ma chinegeweren, djo heen en weder zwaaiden en plotseling nog aangevuld werden door snel op een volgende geweersalvo's". Fricourt. Onder de „récifcs de guerre" van de „Temps" komt het volgende relaas voor omtrent den strijd bij Fricourt: De Duitschers hadden dit dorp ijverig ge organiseerd"De positie was voor hen des te voordeeliger, daar de huizen langs een helling omhoog gingen, welke eindigde in een hoogte, die begrensd werd door een bosch. Zij had den de buitenste huizenrij, welke evenwijdig liep aan de spoorbaan, versterkt; en binnen in het dorp zelfs forten aangebracht, dié be wapend waren met mitrailleurs. De voornaam ste straten waren voorzien met reeksen ver- storkingen, in geval de eerste linie verbro ken zou worden. Zelfs aan het bosch waron. door do Duitsche genie de noodige zorgen be steed; het was een geweldig sterk verdedigings punt. Om hot effect van een bombardement "te ontgaan, hadden do Duitschers, zooals gewoon flesch bevat verder eenige postquitantios en 15 kaarten met groeten der bemanning aan hun familio. Löwe schrijft aan zijn vrouwLaatste uur op het platform met mijn mannen. Lang denk ik aan je, vergeef mij alles. Zorg voor ons kind. Een ander schrijven luidt: 11 uur 's morgens 2 FebruariWij leven nog, maar hebben niets to eten. Vroeg was hier een Engelsche treiter, wilde ons echter niet redden. Zc heette „King Stephen" en was uit Grimeby. De moed zinkt. De storm neemt toe. Uw aan u nog in den hemel denkende Hans. De flesch met inhoud is aan den Duitschen consul te Göteborg overhandigd. Do „Letïmbro". MALTA. De Italiaansche mailboot „Le- Umbro" is door een onderzeeër in den grond geboord. 28 overlevenden kwamen "Woens dag hier aan en verklaarden, dat dè.„Le- timbro" op weg was van Syracuse naar Ben gasi, met oene bemanning van 50 koppen en 113 passagiers, waaronder vrouwen en kinderen, toen een onderzeeër eerst een los waarschuwingsschot loste en het schip toen voortdurend vurende, bleef achtervolgen. Binnen een half uur achterhaalde de on derzeeër het schip, dat de booten uitzette. De onderzeeër zette het bombardement voort en raakte vijf booten, die vernield-, werden. Men gelooft, dat de inzittenden dier booten verdronken zijn of door het gx-anaatvuur gedood werden. Naar verluidt zijn nog twee booten t-e Syracuse geland. (De „Letimbro" is een Stoomschip van 2210 ton, behoorende aan de „Sicilia Socie- ta di Navigazione" te Palermo en in 1883 te Glasgow gebouwd. Red.) De duikbootenoorlog. LONDEN. Lloyds'meldt, dat de Engel sche stoomboot „Britannic", 2240 ton metend en toebehooi-end aan de Cookerline, door een duikboot in den grond is geboord. De stoomboot was niet bewapend. Het Engelsche zeilschip Margaret Sut ton" is eveneens gezonken. LONDEN. De Engelsche trawlers „Smi ling Morn" en „Twiddler" zijn door Duit sche duikbooten in den afgeloopen nacht in de Noordzee in den grond geboord. Do be manningen zijn gered. De „Deutschland". WASHINGTON. De sloepboot „Thomas Timmons" te Baltimore heeft Maandag de lichters en andere vaartuigen uit het vaar water van de handelsduikboot „Deutsch land" weggehaald. De „Doutschland" is Dinsdag vertrokkenen men verwachtte, dat de „Bremen" Dindsag zou aankomen. WASHINGTON. De sleepboot „.Tim mons" meldt, dat de „.Deutschland" te 8.30 kaap Virginia gepasseerd is. Bsoraeniafid. H. WJ. de Koningin. H. M. de Koningin, vergezeld van den Commissaris der Koningin in de Prov. Utrecht, bracht Donderdag per automobiel een bezoek aan de door den Januarivloed geteisterde streken in de provincie Utrecht. Te Bunschoten en Spakenburg en aan do Eembrug, werden de.huizen en boerderijen bezocht, die het meest haddciö^eleden. Te liegen uur vertrokken, keerde IT. M. te ruim één uur ten Paleïze So-astdijk terug. Zeppelins boven Nederland. Uit tal van plaatsen zijn berichten inge komen, dat men j.l. Donderdagmorgen Zep pelins over ons land heeft zien passeeren in Noord-Oostelijke richting. Hier en daar werd er op gevuurd, maar de groote hoogte hield de luchtschepen blijkbaar buiten schot. Men schrijft ons uit Egmond aan Zc "Werd ik Dinsdagmorgen 5 uur wakker door eeu donderend geraas, dat later bleek van een thuisvaronden Zeppelin geweest te zijn, van morgen was het dezelfde geschiedenis tu was ik opnieuw in eens klaar wakker. "Weer een Zeppelin gepasseerd? Misschien zitten er nog wel meer in de lucht op terugtocht van een nieuwen raid op de Engelsche kust! Vlug er uit dus! Jc weet. waar je kijkon moet o dezen tijd van den dag en jawel! daar stond er waar achtig nog een! Dwars voor het Z. boven de zee teekende zich tegen de optrekkende nevels de langge- strektc figuur uit, behalve het type sigaar ook die moor overeenkomstig zijn aard die van snoek of haai vertoonende op dezen afstand. Dat was geboft! Hallo! Er lütl Zeppelin! Het werkte op alle slapers als ee:i toover- woord. 'Hot ding stond bewcgmgloos met den kop np.ar het N.W. en koerste met' bijna onmerk bare beweging, nu eens den neus opstekende, dan weer wat duikende, langzaam, lieel lang zaam in de richting van het dorp, tot het pal voor de werf „stond als een vlieger van onderen glinsterende in het doorbrekende zon licht. Minstens 10 minuten bleef de Zeppelin zoo als o]i den uitkijk staan. Wachtte hij er gens op? Moesten er nog meer koxnen? Was het onveilig voor hem om do Noord? En was hij misschien Engelsclien vliegtuigen ontloopen? Aarzelde hij welken we- in te slaan, de strand- lijn of brutaal weg over neutraal Hollandf lijk, talrijke schuilplaatsen in de voorste linie uitgegravensommige waren wel 40 voet diep. Gedurende de lange maanden, dat zij hier hun verblijf hadden opgeslagen, hadden zij zonder ophouden aan hun systeem van weerstand gearbeid. Vóór den aanval had de Engelsche artillerie heel wat vernield in Fricourt zelf en in de voorste linies, zonder echter allo schuilplaat sen vernietigd to hehben. Toen den eersten Juli oen aanval beproefd werd, kon, niettegen staande do dapperheid van onze geallieerden, 't dorp niet genomen worden. Maar de inneming van Mametz en Montauban, benevens de voor deden op den linkervleugel maakten, dat de positie der Duitschers onhoudbaar werd. Den 3den togen don middag, na een hevige artil lerie-charge, slaagden de Engelschen er in het dorp te omsingelen en zich ervan meester te maken na een schitterenden aanval, waarin zij bovendien 1500 man gevangen namen. Van Fricourt, evenals van Montauban, is niets meer over dan een puinhoop, een gevolg der Engelsche bommen. Nu zijn de Duitschers op hun beurt bezig doze ruïnes tot stof te maken, en de laatste overblijfselen van het dorp te vernietigen. Overal liggen de lijken. Achter een borstwering ligt een Duitseh gre nadier, nog met oen kogel in zijn hand. Een eind verder ziet men drie infanteristen, ver pletterd .door een bom en half onder een inge- storten muur begraven. Overal, aan alle kan ten liggen dc dooden. Het weer is drukkend en een afgrijselijke stank verpest de lxicht. Wij doorkruisen Fricourt, en klimmen over allerlei hinderpalen heen. Niet ver van ons af wordt het gevecht voortgezet. De Engelschen zijn in bet voordeel en verbeteren hun stel ling. De Duitschers bombardeeren zonder op houden hot, westelijk deel van heb dorp. Dan begeven wij ons, naar een troep solda ten, die gevochten hebben tusschen Beisselle en Fricourt en nu uitrusten,. Er z(jn .veel roeraten Kennisgevingen Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz. Invitatièn, Dankbetuigingen, Menu's Programma's, Balboekjes, Visitekaarten. Luxepapier, Artistiek Stempelwerk R. van BTantgem, Hofleverancier Singel 562. hoek Vijzelstraat, Amal Was hij misschien aangeschoten, vleugellam. Nam men daarboven op zijn gemak do noodige foto's? Pang! klonk het op den Van Spoykstoren. Pang! Pang! Dan, met den kop wat omhoog, vlug stijgende, draaide hij en daar kwam hij over, langzaam, niet heel hoog, alsof hij wilde te kennen geven, dat hij maling had aan de aanmaning om zee te houden. Sneller, dringender, klonken de schoten van do wacht op den toren, toen hij kalmpjes de lijn van de Voorstraat volgde en over don; straatweg naar Alkmaar, afgetoekend voor hem liggende. Boven Den Hoef verdween hjj in de morgen nevels. „Het was de L 2", .vertelde een buurman die hem door den kijker had opgenomen. Wat in, profond negligé hem had zien pas seeren, ging weer uaar bod, of zich aanikleeden. Het Roodo Kruis. Op 1 Aug. j.l. is, bij afwezigheid van Z.K.H. den Prins der Nederlanden, Voorzitter van de Véreeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis", door den onder-voorzitter dier véree niging, gcnoraal-mnjoor Quanjer, aan den 82- jarigen gepens. generaal-majoor-tit. C. de Mooy, wegens belangrijke diensten aan ge noemde Vereeniging bewezen, het „Kruis van verdiensten" overhandigd. J. Drabhe. -J- To Domburg is overleden de beer J. Drab.be, tot voor korten tijd arrondissements-school- opzianer voor het arr. Middelburg, tot welke funiotië hij 27 Mei 1898 was benoemd en waar-' in hij groote belangstelling toonde in de on derwijszaken. Den laatsten tijd was het merk baar dat zijn hooge leeftijd hem zijn taak ver zwaarde, cn het was dan ook om die reden dat hij in dit voorjaar zijn ontslag nam. De heer Dralibe was gepensionneerd officier bij de genie, bij welk wapen hij op eervolle wijze de verschillende rangen doorliep totdat hij in 1895 als kolonel zijn pensioen nam. Later werd hém de titulaire rang van generaal majoor verleend. (Midd. Ct.) Engeland en de Nederlandsche visscherij. Een Engelsche opinie. De „Manchester Guardian" bevat een arti kel over het opbrengen der Hollandsohe haring- vrsschers on schrijft o.a. het volgende: Niemand zal ontkennen dat volgens alle oude regelen van het volkenrecht de Hollanders vol komen heb recht hebben om te visschen in hun eigen watereu cn op de open zee om hun vangst te verkoopen aan eenig oorlogvoerend land, zonder daardoor hun neutraliteit prijs te geven. Maar al deze rechten zijn overboord gewor pen, wat de „Manch. Guardian" een gevolg acht van do onderzee-blokkade, door Duitsch- land tegen Groot-Bribfcanniö ondernomen. Do Engelsche politiek, hierop gevolgd en ge richt om alle doorvoer van goederen ovei- zee m en uit Duitschland stop te zetten, bracht Engeland in aanraking met landen als Hol land, die een toegangsweg naar Duitschland 'uitmaken. Maar aldus vervolgt genoemd blad „bij het toepassen cn uitbreiden van liet beginsel van de „voortgezette reis", maakten wij aan spraak op het recht den invoer van Nederland te controloeren. Wij waren ons bewust hier mede de betstaande wet te buiten te gaan en wij doden moeite deze onwettigheid te ver zachten door eon schikking met de Holandscho regeenng, waarvan de juiste bewoordingen nooit zijn bekend gemaakt, maar welke er, naar algemeen aangenomen wordt, op gericht is om Holland den handel, waarvan liet voor zijn eigen levensmiddelen behoefte hoeft, te verze keren en waarschijnlijk ook den handel, noodig voor zijn normale handelsbetrekkingen met, Duitschland. De Nederlandsche regeering kwam correct en op vriendelijke wijze tegemoet, en stond niet op de letter van haar rechten". „Thans echter hebben wij 'te doen met een geval, .waarbij Holland niet enkel het kanaal is voor vreemde goederen voor Duitschland, maar waarbij het zelf do producent is. Het schijnt een nieuwe uitbreiding van de door ons gevolgde methode, als wij het visch- recht bestrijden cn visschersbooten aanhouden en opbrengen, op den grond, dat do vangst aan do Dmtscher wordt verkocht. Het komt ons als duidelijk voor, dat zulks alleen gedaan kan worden op den grondslag van volledige schadeloostelling. Wij meenden dab een belangrijk deel van de vangst die niet nooclig is voor verbruik in Hol land, voor onze eigen bevolking kan worden aangekocht, en het overigens mogelijk zou zijn met de Nederlandsche regeering overeen te komen, dat de verkoop van visch aan Duit sche schepen op zee zou worden verboden en dat alle uitvoer van visch naar Duitschland zou worden gecontroleerd door de Hollandsche regeering zelf of door verantwoordelijke instel- uit Yorkshire on Durham bij en meest allen zijn mijnwerkers. Zij hebben zich schitterend ge houden en hebben geholpen bij de omsingeling, van Fricourt, daar zij dapper vooorttrokken tot aan het bosch je, dat zich bevindt op het pla teau vóór heuvel 100. Do generaal, die hen aanvoert, deelt mij eenige bijzonderheden mee over den geest, die hen bezielt „Ondanks het hevige geweervuur der Duit sche mitrailleurs sprongen mijn manschappen over do borstwering cn trokken eensgezind vooruit .Zij bobben zich gedragen als uitste kende krijgslieden. Drie of vier van mijn ba taljons belmoren tot de nieuwe lichting, tot het nieuwe "leger. Slechts éón van mijn bataljons behoort tot de oud© garde, die al meer dan eens onder vuur zijn geweest. En toch in het gevecht kan men geen verschil zien tusschen het nieuwe en het oude leger. Met dezelfde ze kerheid trekken zij voorwaarts, 't Is mij een groote voldoening de flinkheid van mijn troep te kunnen roemen en ik weet, dat do andere, pas gevormde bataljons, diezelfde voldoening aan hun chefs geven. De Duitschers hielden onze nieuwe soldaten voor amateurs. Maar zij hebben zich vergist en zullen hun dwaling nu wel reeds inzien, Overi gens zullen zij daartoe nog gelegenheid te over hebben". Wij inspecteer en de cantonnementen overal heerscht zindelijkheid en opgewektheid. Het is nauwelijks 24 uur geleden, dat deze man nen uit Yorkshire en Durham do loopgraven verlaten hehben, en toch ziet men aan hun voorkomen hun physiek weerstandsvermogen. Zij zijn vol optimisme; zij hebben de Pruisen van dichtbij gezien, zij hebben tallooze gevange nen gemaakt. Zij zijn er zeker van bij een vol gende ontmoeting zich nog beter te houden en in hun moedertaal horhalen zij„Wij zullen zo wel krijgen!"

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2