Uit Leger' en Vloot. Uit onze Moppentrommel. DEJ SOIjD a.TEIVrQOUB. TVTT vstra Vyijciagr -3= -q e;usitu«g 1 O a. «13 G. v. d. M., Andel Pe hulpkomffliezen gaan tegelijk met hun lichting met onbepaald (klein) verlof. Het is ons nog niet bekend, op welk tijdstip do lichting 1S09 met klein verlof zal gaan. Red. J. v. Br. Oudenbosch. Gij moet uw vorigeq commandant verzoeken, om aan uw tegenwoor- digen commandant to willen molden, dat gij nog drie dagen periodiek verlof tegoed hebt. Red. J. P. Haarlem. Het zal van de omstandig heden afhangen, of gij, indien gij thans in het huwelijk treedt, in aanmerking zult komen voor vergoeding. Richt een verzoek tot den burgemeester van uwe woonplaats. Red. v. d. 13., Haarlem. Billijkheidshalve zal de hoefsmid aan den militair, als hulphoefsmid dienstdoende, oene toelage behooren te geven gelijk aan die toelage, dio het Rijk verleent n.L cent per dag. lied. Th. N., Harderwijk. Het is een gecompli ceerd geval. Het is ons onbegrijpelijk, dat gij in t w e e geemeenten vergoeding hebt geno ten, of liever uwe familie voor u. Laat uw broeder een verzoekschrift om vergoeding aan den burgemeester van zijn woonplaats richten. R^d. K. W. K., Hollum. De bepaling is, dat als men te laat van verlof terugkeert, men onge acht de straf, de kosten van do terugreis moet vergoeden. Ton einde u de kosten te kunnen vermelden, moot gij ons do reis vermelden. Red. W. J. B., Kampen. Voor uitzondoringsver- loven zooals in uw geval, bestaat het recht, op vrij vervoer (zie punt 11 van de Regeling .Mi litaire verloven" on L. O. 1915 B No. 172) Duurt het uiteonderingsverlof langer dan vier dagen, dan vervalt het recht op soldij, menage- geld enz. Red. A. de W„ Zierikzee. Voor plaatsing bij Ihet wa.pen der Koninklijke Marechaussee verwijzen wij u naar ons bad No. 229. Red. W. P. Ede. "Wij zouden u aanraden, bij het Departement van Financiën bij de betrok ken afdeeling te informeeren. Red. J. M., Krommeniedijk. Rioht een verzoek schrift tot den directeur-generaal der Poste rijen te 's-Gravenhage. Red. G. P. de G., Cadzand. Uw compagniescom mandant zal u op den rooster voor het pe riodieke verlof hebben aangeteekend. Gij zult dus moeten vragen wanneer gy aan de beurt zijt. Red. J. M., Krommenie. Wendt u tot den com mandant van een mitrailleursafdeeling. Red. J. W., Weesp. Richt een verzoekschrift aan den M. v. O. Red. W. den II., Bussum. Wel als gij hoofd van een zaak zijt (niet bedrijfsleider), hebt gij als landstormplichtige, die nog geen 8J maand onder do wapenen is, recht om éénmaal in de veertien dagen ook den Maandag met verlof te blijven. Red. H. do L., Niouwkuik. Zie voor plaatsing bij hot wapen der Koninklijke Marechaussee ons blad No. 229. Red. Th. L. B., Veldleger. Ofschoon gij kost winner zijt, kunt gij niet aangemerkt worden als gezinshoofd, omdat uw vader in leven is. Gij hebt dus geen recht op 2 X 2 dagen ver lof in do maand. Red. G. H., Middelburg. Voor plaatsing bij een militaire bakkerij moet gij een verzoekschrift tot den Hoofdintendant van het Leger richten. Voor het volgen van een cursus aan -de Amster- daxnsche Huishoudschool een verzoekschrift te richten tot uw korpscommandant. Red. H. de L., Rijen. Tamboer le klasse geniet een soldij van 15 cents per dag, dat in deze tijdsomstandigheden verhoogd "wordt ni6t 10 cent mobilisatietoelage. Red. G. B., Arnhem. Zoons van een Duitschon vader, die niet genaturaliseerd is, echter reeds ongeveer 34 jaar in Nederland woont, zijn, volgens de militiewet, dienstplichtig. Red. J. B., Ede. Gij wordt ingedeeld bij het land weerbataljon van het district, waartoe uwe woonplaats behoort. Red. R. J., Boertange. De toelage voor hulpkom mies bedraagt 50 cent per dag. Huipkommies kan voor kommies in aanmerking komen, na afgelegd examen. 2/3 van de plaatsen wordt voor de- hulp-komnnezèn gereserveerd. Richt een verzoek tot de Commissie van Ontwikkeling en Ontspanning om boeken te mogen ontvan gen ton einde een bibliotheek voor uw deta chement op te richten. Red. A. v. W., Amsterdam. Om voor vrijwillig korporaal-kok bij liet leger in aanmerking te komen, moet een cursus aan do Huishoudschool te Amsterdam gevolgd zijn. Sergeant-koks zijn alleen bij de militaire hospitalen ingedeeld. De aanvangsjaar wedde van den korporaal-kok be draagt f 500. Red. G. H., 's-Gravenmoer. Richt een verzoek schrift aan den Hoofdintendant van het leger. Red. A. V., Boxtel. Do uitrustingstoelage a 50 was u ten onrechte uitbetaald. Red. B. S., Haarsteeg. Laat uw broeder een po ging wagen door een verzoekschrift aan deu burgemeester van zijn woonplaats te richten. 'T. S., Cadzand. Volgens de laatste verlof regeling "moet gij van x7 Juli j.l. af 28 dagen onder de wapenen hebben doorgebracht 'om weder voor verlof in aanmerking te kunnen komen. Red. C. R., Bergen op Zoom. Richt een verzoek schrift tot den Hoofdintendant van het Leger. Red. J. v. B., Veldleger. Omdat de M. v. O. af wijzend op uw verzoek heeft beschikt, moet gij om te huwen wachten, tot dat gij zes jaar on derofficier zijt. Red. B. V., Zeist. Het betreft hier een twijfel geval, waar gij vier dagen uitzonderingenver - lof liebfc genoten in aansluiting van twee dagen periodiek verlof. Richt een verzoekschrift aan den M. v. O., om voor soldij enz. in aanmer king te mogen komen, ten ein^e op die wijze eene beslissing uit te lokken. Red. J. K., Middelburg. Vraag uw compagnies commandant, of gij voor die gunst in aan merking kunt komen. Keert gij op Zaterdag avond van verlof terug, dan liebt gij het recht, Zondag aan de menage deel te nemen. Red. dien boom geheschen. Hoe hij het klaar ge speeld had, was mij onbegrijpelijk want ik moet bijna tweemaal zoo zwaar zijn als hij en hij is maar een klein kereltje, ofschoon zijn hart zoo groof is, heel wat grooter dan dat van den gemiddelden mensclï. Ilij maakt het nu gelukkig goed. Geen van zijn wonden was ernstig alleen scherven. Hij liad ook wel in Frankrijk verpleegd kun nen worden, maar ik heb er op gestaan, dat hij mee zou gaan naar Engeland en nu is hij hier op dit schip. Ik wil als wij beter zijn met hem maar zijn gezin gaan en dan wil ik ook zijn vroegeren patroon opzoeken, om hem te vertellen wat voor soort man J. is. Toen de oorlog uitbrak heeft hij eene be trekking opgegeven waarin hij 3.10 per week verdiende en heeft reeds in Augustus 1914 vrijwillig dienst genomen. Hij is een ge trouwd man en vader van drie kinderen. Wij. zijn in Mei 1915 naar Frankrijk ge gaan en J. is maar eenmaal met verlof naar huis geweest. Dien geheelen tijd is hij bij mij in de loopgraven geweest en daarbij meestal in de gevechtslinie. Hij kon nooit vooruit we ten wanneer hij zijn volgenden maaltijd kon verwachten en hij heeft ook niet te veel slaap gekregen, want ik ben in don regel den ge heelen nacht in de loopgraven in de weer en dikwijls ook buiten de borstweringen om het oog te houden op het doorsnijden van draad versperringen enz. en bij ging overal met my A. J. A. P., Veldleger. vYy kujmen u nog niet zeggen, wanneer de lichting 1908 der be reden wapens met klein verlof naar huis zal gaan. 'Red. C. 'G. S. te Aspeion. Uw broers naam komt in het adresboek niet voor. Red. G. V., Milligen. Richt een verzoek tot den burgemeester van uwe woonplaats om voor hoogere vergoeding in aanmerking te mogen komen. Red. Tli. E. M., Harskamp. De door u bedoelde kaarben zijn niet door het Koninklijk Nationaal Steuncomité, maar door het Nationaal Comité tot Steun aan Miliciens, uitgegeven. Dit Comité zal uwe belangen, behartigen. Red. J M., Gilze. De maximum-vergoeding voor landweerplichtigen bedraagt f 2 per drfg. Gij zoudt een verzoek tot den burgemeester van uwe woonplaats kunnen richten om voor een hoogere vergoeding in aanmerking te mogen komen. Red. A. A. K. v. d. B., Veldleger. Gij zult eersp uw eersten oefeningstijd volbracht moeten heb ben, daarna kunt gij langs d,en hiërarchieken weg een verzoekschrift aan den Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht indienen om bij het Verlichtingspark geplaatst te mogen worden. Hierbij uwe diploma's en getuig schriften over te leggen. Red. A. L. v. V., Udenhout. Gij komt nog niet voor bijzonder verlof in aanmerking, omdat uwe eerste oefeningstijd, bij de bereden wapens 2 jaar, nog niet is verstreken. Red. M. v. V., Ooltgensplaat. Wij gelooven niet, dab uwe straf bezwaar zal opleveren bij hot solliciteeren naar een rijksbetrekking. Red. J. v. d. M., Waalsdorp. De burgemeester van uwe gemeente zou rechtstreeks een ver zoekschrift tot den M. v. O. kunnen richten om. onbepaald verlof voor u te verkrijgen. Er zijn ons enkele gevallen bekend, dat aan per sonen, die moeilijk goniist kunnen worden in een rijks- of gemeentebetrekking dit verlof is toegestaan. Red. N. S., Deventer. Ten einde eene audiëntie bij den M. v. Buitenlandsclie Zaken te ver krijgen, moet gij u bij dat Departement voor den audiëntiedag laten inschrijven of wel, gij kunt per verzoekschrift audiëntie aanvragen, terwijl in dat verzoekschrift de beweegredeneu vermeld moeten zijn. Red. A. J. M., Veldleger. Aan korporaals is het niet toegestaan de z.g. harmonicazakken op de veldjas te dragen. Red. A. de R., Tilburg. Tot bekoming van ver goeding wegens kostwinnerschap moet de door u bedoelde milicien een verzoek tot den bur gemeester vau zijne woonplaats richten. Red. A. J. v. L., Willemstad. Gedurende den tijd, dat uw vriend geen bijzonder verlof ge niet, hoeft hij weder aanspraak op de vergoe ding. Red. J. J. B., BtfSsum. Omdat gij reserveplichtig zijt, zal er weinig kans bestaan, dat gij met de militielichting, waartoe gij hebt behoord, met klein verlof naar huis zult mogen gaan. Gij kunt eene poging wagen door een gemoti veerd verzoekschrift aan den M. v. O. te richten. Red. J. C. dc B., 's-Gravenhage. Gij behoort, tot de" militioliehting 1908 en gaat met die lichting met klein verlof. Het is echter nog niet be kend, wanneer de lichting 1908 der bereden wapens met onbepaald klein verlof zal ver trekken. Red. J. A. F., Vrouwepolder. Naar onze meening zult gij de meeste kans van slagen hebben, als gij een verzoek richt tot de Directie der Artil lerie-inrichtingen te Hembrug, om bij die inrichtingen geplaatst to mogen worden. Bij dit verzoekschrift eventueele diploma's en ge tuigschriften over te loggen. Pied. J. Y,, Rijen. Richt een verzoekschrift tot uw korpscommandant om tot korporaal-geweer maker to ino^&U' worden aangesteld'. Red. E. S., Vlieland. - In tijden van oorlog of oorlogsgevaar kan de reserve onder de wape nen worden gehouden, ook als do duur dei- verbintenis bij de reserve verstreken is. Red. L. v. Th., Kruiningon. Ieder, die de Pro vinciale wegen in Noord-Brabant berijdt, moet van een wegkaart voorzien zijn. Red. Gevondon voorwerpen. Gevonden in den Militairen trein naai- Rot terdam, een portemonnaie, inhoud: een gouden ring/met een dasspeld en eenig geld. De ver liezer kan het terugbekomen bij milicien W. d e Z e e u w, 2e Coihp., 3o Bat., 4e Reg. inf., le Divisie Veldleger. In den trein laten liggen. Een grijze militaire mantel in den trein ••.blijven liggen, op 26 Juli. Gelieve dezen mantel genummerd 609 terug to bozorgen aan onder staand adres tegen goede belooning. Milic. T. BAKKER, 2e Esk. 2e lieg. Huz. Cav. Brigade. Verkeerde jekker medegenomen. Wie heeft op den Sen Juli j.l. bij vergissing een militairen jekker Wn. S954 medegenomen, uit don trein die te circa 10 uur n.m. van Utrecht naar Amsterdam vertrok. Inlichtingen te zenden aan den mil.' A. de Groot, mitrail leur-peloton Regiment Grenadiers Ie Divisie Veldleger. Groot Militair Muziekconcours. Men schrijft ons: Door het Ufcreclitsch Plaatselijk Comité voor Ontspanning aan Militairen wordt op 31 Augustus a.s! een militair muziekconcours ge organiseerd voor dilettanten-gezelschappen. De inschrijving tot deelname sluit op 12 Augustus a.s. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den secretaris van het comité J. Zwart, é'erste- luitenant der genie, Prinsenstraat 76, Utrecht. Koninklijke Militaire Kapel. Men meldt ons: Donderdag 3 Augustus herdenkt de Konink lijke Militaire Kapel haar veertigjarig be staan en haar directeur, de heer N. A. Bouw man, zijn vijftienjarige officiersloopbaan. Het afscheid van lichting 1907 te Nunspeet. Korporaal v. d. Nuijssen schrijft ons uit JN unspóet Gisterenavond don 27en Juli gaf de lichting 1907 van het bcwakings-dctucheincnt een af scheid, 't welk waard is hier vermeld te worden. Te 8 uur waren uilen present iü do zaal van hot verenigingsgebouw, dio welwillend voor deze gelegenheid was afgestaan. Ook de det. command, le luitenant Heymans en eenig© burger-autoriteiten waren aanwezig. De zaal bood een feestelijk aanzien, doordat men een tooneel had opgeslagen, versierd mot vlaggen, groen en. slingers, waartusschen een schild hing met het opschrift: „Het Bowakings-Detóchcment Roept lichting 1907 Een hartelijk vaarwel toel't Op een schoolbord was met sierlijke letters een program voor den avond opgemaakt. Pre cies op tijd opende milicien Putter met een toespraak, waarimJuj namens de lichting 1907 allo aanwezigen dankte, voor hunne tegenwoor digheid. Hij hoopte, dat ook allen spoedig naar huis mochten gaan, zooals deze lichting. Tevens dankte hij den det. command, voor zijne wel willende medewerking, om dezen avond te doen slagenook het cantme-pcrsoneel, de miliciens Dussenbroek en Krinsbeek werden niet verge ten. Spr. wenschte allen een genoeglijken avond, hetwelk met daverend applaus werd begroet. Hierna volgde heb program, meestal uitge voerd door ons Pietje, den milicien Aliard. Hij trad op als occarinospeler, fluitist, violist, cla rinetist, jongleur, humorist ©n zanger. Hij was de ster van den avond, daar hij van alle mark ten thuis was. Meermalen werd er hartelijk gelachen am de leuke moppen, die hij nog tus- schen de nummers door, vertelde. Veel bijval oogstte hij met het zangnummer „De schild wacht aan do grens", hetwelk door hem werd gezongen eA de refreinen van dit lied in kwar tet. Do zoeklichten, in den vorm van een auto- iantaarn, waren niet vergeten en gaven eeu prachtig effect. 1 Verder werden er nog eenige voordrachten gegeven door de miliciens v. d. Kley, Hoeve- laar en Brammetje Blik (de laatste alom be kend). De milicien - Breyer en ordennance Jansen gaven beiden nog eenige behendigheids- en krachttoeren te zien. De eerste met een fiets op twee tafels, de andere door Allard „als den man met het leeuwengebit" aangekondigd, lichtte maar eventjes een tafel vol met bier- fleschjes, met de tanden op en stak dit recht vooruit. Het was de moeite waard Dit alles met nog verscheidene tractaties van bier en sigaren, was een afscheidsavond, om nooit té vergeten. De dotachements-oommand. bedankte uit naam van alle aanwezigen de lichting 1907 en hoopte hierbij dat het hun in de burgermaat schappij voorspoedig mocht gaan. Met een drie maal herhaald hoera voor de lichting werd de avond gesloten. Ziehier een klein verslag van een afscheid, gegeven door een lichting, die piet klein verlof gaat, welke vïoolijk, genotvol en ordelijk is geweest. Nogmaals danken wij de lichting voor dezen avond en hopen dat het hun verder goed mag gaan. Korp. N. Gouden jubileum R. K. Militairen-Vereeniging. Men meldt ons uit 's-Gravonhage van 31 Juli: Heden herdacht de R. K. Muitairen-Veree- niging te 's-Gravenhage den dag, dat zij voor 50 jaren word opgelicht door de sergeanten H. C. van Oy en Voest, waarvan de eerste na be ëindiging van zijn diensttijd aan het bestuur verbonden bleef, waarin hij heden nog steeds de functie van secretaris vervult. Om 9 uur droeg Z. D. H. do Bisschop van Haarlem, mgr. Callier, in de St. Jacobuskerk aan do Parkstraat, die geheel met militairen gevuld was, een Pontificale H, Mis op. Z.D.H. werd daarbij geassisteerd door deken P. C. Wijtenburg als presbyter-assistent; pastoor Evers, hoofdaalmoezenier en kapelaan H. W. van Beek, directeur der vereenigmg, als troon- diakens; pastoor Boonekamp van Heemstede, oud-directeur, en pater Franke S. J., directeur der oiiderafdeeling Westeinde, als diakens; verder de kapelaans Filbry, Maas en Hoose mans, dr. Hamers en rector Witteman in de overige functies. Het zangkoor voerde de Missa Sancta Ma thilda uit. Na de plechtigheid sprak mgr. Callier de mi litairen toe. Z.D.H. wees in zijn toespraak op de vele en groot© offers, die tijdens dezen oor log door de militairen gebracht worden. Al deze offers worden, ook door de R. K. militairen, gebracht voor het aardsche vaderland,, hoeveel te meer dus moeten we dan voor het hemelsch vaderland blijmoedig de offers over hebben, die van ons gevraagd worden. Na deze toespraak verliet de Bisschop zege nend het kerkgebouw Na afloop der kerkelijke plechtigheden had te ongeveer half 12 een feestelijke bijeenkomst plaats in het gebouw der Vereeniging aan de Bazarlaan, bijgewoond o. m. door de volgende militaire autoriteiten le Luitenant Von Hey- den, Ordonnance-.Officier van H. M. de Ko ningin, als vertegenwoordiger van H. M.Lui tenant-Kolonel F. F. J. Muller Massis van den G oner alen Staf, als vertegenwoordiger van den Minister van Oorlog; Generaal-Majoor P. Kleinhens, als vertegenwoordiger van den Op perbevelhebber Luitenant-Generaal C. H. F. Graaf Dumonceau, Chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin Generaal-Majoor W. F. Pop, Sous-Chef van den Generalen Staf; Generaal-Majoor P. D. Buyze. Inspecteur der InfanterieKolonel L. J. H. Habbema, Com mandant der Brigade Grenadiers en Jagers; Luitenant-Kolonel jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, Commandant van het Regiment Gre nadiers; Luitenant-Kolonel J. H. F. Graaf Dumonceau, Commandant van het Regiment Jagers; Majoor A. C. de Vos, Commandant Depot 2e Infanterie BrigadeKapitein jhr. H. P. van der Mieden van Opmeer, Commandant van het Depót Brigade Grenadiers en Jagers; Majoor Evers, Hoofdaalmoezenier. Ook Z.D.H. de Bisschop van Haarlem woon de deze bijeenkomst bij. Kapelaan H. W. van Beek, directeur der Vereeniging, die do bijeenkomst leidde, gaf een overzicht van liet ontstaan en de geschiedenis der Vereeniging sedert hare oprichting, waar Al dien tijd hing dus ook zijn leven aan een zijden draad en heeft in de laatste 14 maan den bij elkander niet zooveel rust gehad als een gewoon niensch in een dag krijgt. Juist voor den stoot zou hij weder mee verlof zijn gegaan, en liij werd nog op het laatste ocgenblib aan het station teruggeroepen. Maar nooit heeft hij een enkele klacht geuitof het twee uur in den middag of twee uur 'snachts was, al tijd was hij dezelfde flinke, opgewekte, gewil lige soldaat en iemand zelfs die op zijn rug oogeii had. Ik wilde wel dat u den menschen in Enge land eens vertelde van zjilke mannen als J... er een is. Ik verzeker u, dat er in het nieuwe leger massa's van die soort zijn. Hij begreep niet eens wat ik eigenlijk wilde, toen ik hem dankte voor. wat hij voor mij. gedaan had en toen ik hem om zijn gedrag prees. Ik verze ker u op mijn woord, dat hij niet begreep waar ik heen wilde en zelfs half overtuigd is, dat ik hem een standje wilde maken of een loopje met hem nemen. Hij had alleen maar zijn werk gedaan. Hij moet natuurlijk zijn plioht doen. Zoo vat hij het op en al zijne kameraden eveneens. En als je dan bedenkt, dat geen van allen twee jaar geleden iets wist van soldaat zijn en oorlogvoeren, dan heb je zoo'n paar din gen om over na te denken 1'' Een gas- De oorlogscorrespondent van de „Nord- deutsche Allgemeine Zeitung" in het westen schrijft: In den wedstrijd tusschen vernietiging en behoud is op den gasaanval het gasmasker gevolgd. Toen ik toestemming vroeg naar het l'orgesbeek-dal te gaan,' werd mij dit toege staan onder de voorwaarde, dat ik den weg van Forges naar Bethincourt zou afleggen met het gasmasker voorgebonden. Want de Fran- solien schieten voortdurend gasgranaten in den grond, Mij werd dus een masker aangepast. Tk was van meening, dat dit ding, dat mijn schedel perste van de kin tot de kruin, volko men dicht moest afsluiten als een duimschroef. De dokter nam echter met mijn overtuiging [-een genoegen, doch eischte, dat ik een proef zou nemen, of het masker wel volkomen dicht afsloot. Ik werd naar een ruimte gebracht, waar men gas ontwikkelde, dat alleen tranen in de oogen doet komen. Onmiddellijk begon nen mijn oogen te branden en te tranen Ik moest een tweede masker probeeren. Mannen met volle baarden kunnen geen j masker dragen, dat volkomen afsluit, want een baard laat zich door de elasticiteit van de haren, niet zoo dicht afsluiten, dat het gas J niet bierdoor zijn, weg vindt, bij hij een bijzonder woord van hulde bracht aan den heer secretaris van het bestuur, cftn heer II. C. van Oy, een der beide oprichters. Vervolgens voorde het woord de hoofdaal moezenier, majoor Ever», die dank bracht aan de kerkelijke en do militaire autoriteiten voor de belangstelling steeds in don arbeid der ver eeniging betoond. Daarna richtte zich mgr. Callier tot de leden der Vereeniging, hen wijzende op liet vele goede, dat door de militairen-vereenigingen voor hen gedaan wordt., en hen opwekkende dit goede op prijs te stollen door do Vereeniging steeds trouw te blijven. Ten slotte bracht generaal Kleynhens den dank over van de militaire overheid en namens de militaire autoriteiten, voor de vele en goede zorgen door de militairon-vereeniging aan de soldaten betoond. Het zangkoor van de St. Jacobuskerk voer de onder leiding van den heer Haring ver schillende liederen uit. In do middaguren maakten vele personen gebruik van de gelegenheid om het bestuur der feestvierende vereeniging te komen gelukwen- schen. Ook kwamen er vele schriftelijke en te legrafische gelukweuschen in. Hot Corps Pontonniers, Men meldt ons: Het corps Pontonniers vierde Dinsdag feest ter herdenking van 't feit dat het vijftig jaar te Dordrecht in garnizoen is. Een commissie uit de burgerij had gezorgd, dat dit feit niet onop gemerkt voorbij ging. Het i3 wel opmerkelijk, dat de stad Dor drecht, met uitzondering van enkele tijdvak ken steeds de plaats is geweest, waar het brug- materieel werd geleverd, aangemaakt en op gelegd, en waar do pontgastc-n werden aange nomen, geoefend en afgedankt. De stad was ook uitstekend voor het werk der pontonniers gelegen, en d© stedelijke regeering stelde hun verblijf daarbij zeer op prijs wegens de voordel len, die de inwoners er door genoten. Ten tijde van prins Wiilem III bestond hot „corps" pontgascen uit een kapitein, een lui tenant, tien korporaals, twee scheepstimmer lieden en veertig pontgasten, die van f 60 tot 20 's maands soldij ontvingen. Het materieel werd in de 17e eeuw gaande weg ook gewijzigd, o.a. door het in gebruik ne men van blikken of plaatijzeren ponten. In den tijd van het verval, de 18e eeuw, bestond het bruggenpersoneel slechts uit één bruggemeester, drie korporaals en elf pontgas ten. Bovendien werden soms extra-gasten in dienst genomen voor het onderhoud van het matèrieel. In den zomer moesten de mannen te Dordrecht een paar maanden geoefend worden in. het slaan van bruggen en verdere behan deling van het materieel. Na den Oostenrijk- schen Successieoorlog, waarin de pontonniers van het Hollandscbe leger telkens gelegenheid kregen hun vaardigheid te toor.en, werd hun aantal tot het geringst mogelijke terugge bracht. de dienst verslapte en slechts aan de kapiteins is het te danken, dat de kern van het corps voor zijn taak berekend bleef. Maar in 1780 werd er geklaagd over den achterlijken toestand der bruggasten, slechts 18 in getal met één kapitein en drie korporaals, terwijl bet materieel in verwaarloosden toestand ver keerde. Een nieuwe periode brak evenwel aan na de Fiansche Omwenteling, die ook voor de Rep i- büek zulke groote gevolgen had. Van 17C3 tot 1813 kan men wel van het groote bloeitijd perk dor pontonniers spreken. In den tijd van Koning Lodewijk Napoleon stonden de pontonniers onder bevel van den verdienstelijken kapitein G. D. Benthien, die gedurende een lang tijdperk van zich heeft doen spreken door zijn uitnemend beleid. Het corps bestond toen uit 44 man en twee officieren, maar werd bijgestaan door timmerlieden of militair personeel. Het heeft vooral in Duitsch- land geopereerd, maar heeft zich ook bij den inval der Engelseben in Zeeland in 1809 on derscheiden. Dit corps had evenwel niet Dor drecht, maar Delft tot garnizoensplaats wat zeer tot nadeel bleek van zijn geoefendheid, daar de manschappen meest dienst moesten doen in de artillerie-magazijnen. Met de inlijving van Holland bij het Frnnsche Keizerrijk -werd de compagnie' pontonniers ver anderd in do 11e Compagnie van het le bataljon Fransche pontonniers en kreeg Straatsburg als garnizoensplaats. Zij was toen veel sterker in aantal dan vroeger, want er waren behalve de officieren, 5 in getal, 10 onderofficieren, 4 meester-werklieden. 40 werklieden en 40 schippers. Benthien was le kapitein. Een belangrijk aandeel hadden de ponton niers in den tocht van keizer Napoleon naar Rusland. Slechts Benthien, een «ergeant-majoor en zes manschappen zagen Holland weer; alle overigen sneuvelden, kwamen van koude of gebrek om, of werden krijgsgevangen gemaakt. Na de herstelling van do Nederlandsche zelf standigheid werd bij het nieuwe leger van den verjongden staat wederom een nieuwe compa gnie pontonniers opgericht als onderdeel van het Bataljon Genietroepen, waartoe ook de 6ap- peurs en Mineurs behoorden en opnieuw werd Benthien aan hun hoofd geplaatst. Onder zijn opvolger, den majoor W. F. Heydenreich, werd de divisie naar Antwerpen verplaatst, maar dc Belgische omwenteling bracht daarin spoedig verandering. Zij keerde met den pontontrein naar Dordrecht terug. Gedurende den Belgi schen veldtocht verbleef de pontontrein te l'erheyden, maar aan de krijgsbedrijven nam hij geen deel en in December 1832 keerde de heele divisie met materieel te Dordrecht te rug, en werd zoo goed als ontbonden. Nadat de oorlogstoestand met Bergië geë'ndigd was, werd het korps door toedoen van den nieuwen commandant Hoogeveen uitgebreid tot 130 man met 8 werklieden die terdege geoefend werden in het maken van pontons, het slaan van brug gen enz. Tot nog toe had de divisie Dordrecht als garnizoensplaats gehad, maar in 1841 werd Zutphen als zoodanig aangewezen. Daar ver bleef zij 25 jaren en werd door het reizen der officieren naar het buitenland veel gedaan om de pontonniers-wetenschap te vermeerderen, den trein zooveel mogelijk te verbeteren, en de bekwaamheid en geoefendheid van het corps te verhoogen. Van tijd tot tijd onderging het corps wijzi gingen in de organisatie. De veldcompagnie werd bestemd voor den vlottenden trein en bruggen. Nadat het corps naar Dordrecht werd overgebracht, 1 Aug. 1866, is deze regeling in Gecompliceerde woasch. Student (zijne portemonnaie in do hand.) Weer geën rooden duit or in! Ilk, als ik nu eens een invitatie ^t>or «vn bal kreeg en een jonge dame verliefd °P m'j werd, en dio een oom had, die oen heel lot in do loterij bezat en de 100.0UO daarop trok, en die oom kwam dan to overlijden en 't meisje tot universeel© erfgename maakte en ik dan mot haar trouwde dat zou me 'n jool govt?i I Een geheim zinnige ziekte. Man (angstig tot den ans.) Wat denkt ge van de ongesteldheid van mijn© vrouw. Dokter. Wat haar precies mankeert, kan ik jo nog niet zeggen. I kweet niet, naar welke badplaats zij wil. 6 o t r o o f W. Vrouw des huizes, tot den dichter, voor wien zij de soiree gearrangeerd hec-ft en die in een huisjasje is verschenen. L" heeft zeker ©eno antipathie tegen een rok of gekJc-ode jas, zou 'k haast zeggen Gast. Jn 't minst niet, mevrouw. Vrouw des huizes. Dan hooft u zeker een andere reden, waarom u geon toilet gemaakt heeft Gast. Zoor zeker. Ik neb een weddenschap aangegaan, jdat u zoo delicaat zou wezen, mij niet daarnaar te vragen. Op een concert. Bezoeker (die geen plaats meer kan krijgen.) Jan, zijn er geen stoelen meer? Kellner. Stoelen genoeg meneer, maar or zitten allemaal mouschcn op. Do r od o nl Bot, do koffie is vanmorgen veel sterker dan ander»; waarom is ze niet altijd zoo? O, "k zal bij vergissing u onze kof Ho ge geven hebben! Motgel ij ke munt betaald. Een gul gMthccr had de gew<x>ate, dat hij nog al een» snoef do op don prijs van ld© fijrió wijnen, dio hij zijn gasten et-honk. „Deze wijn," zei do hij tot oon vriend, dio zich nl meermalen over deze klein© hebbelijk heid geëergord ha-rf", kost mij 3.00 do flesch." ..Zoor" zei de ander, dronk zijn glas leeg en schoof dit weder bij; „geef m© daa nog eens voor veertig cents!" Dan wél. Vertoornde vader: „Wat, bent u au toch teruggekomen r" Aangesprokene: „Ja, maar ik kom nu niet om uwo doohter, ik kom nu namen* do firma met dat kwitantietjo van verleden jaar." Vertoornd© vader: ,,0,... wi] u dan maar wel eris terugkomen?" hoofdzaak in stand gebleven. Sedert 1902 zijn de pontonniers bewapend met d© nieuwe kara^ bijn van idcin kaliber, ter vervanging van de vroeger© Remmiugton karabijn. Ook de uni formen zijn sedert 1813 telkens veranderd. Na tweo jaren. Mil. J. Stastra, ponton-afd. le Div., schrijft Zoo zijn dan tweo jaren heengesneld. Wij vragen ons zoo dikwijls af, waar zijn toch die twee jaar gebleven?? Wij stellen ons allen nog zoo goed voor den geest dien dag, waarop militie en landweer op werd geroepen om bet vaderland te verdedigen. Twee jaren zijn heengesneld, God heeft bij ons den vrede bewaard, daarvoor behooren wij Hem den dank van ons hart te brengen. Want Hij alleen is het die ons bewaard heeft. In deze twee jaren hebben wij heel wat ge zien en eehoord. Wij hebben op kunnen mer ken, dat net leven van zoovele jonge men&chen veel te wensehen overlaat. In plaats van naar God en Zijn gerechtigheid te vragen en te leven naar Zijn wil, wordt er helaas zoo weinig aan God gedacht, en wordt zoo weinig gedacht dat er eenmaal een dag van afrekening komen zal. En toch is het zoo waar wat een lied zegt: AI uw woorden, al uw werken, hoe verborgen ook geschied, Zijn daar boven opgeteekend door een God die alles ziet. Wij komen tot de ontdekking dat de mensch, als hij vrij is van het oog van de zijnen, en leeft naar de ingevingen zijns harten, naar waarheid een monster van zonde en onge rechtigheid kan zijn. Dit alles hebben wij kunnen zien na tweo jaren in den militairen dienst, maar wij hebben ook mogen hooren dat er zijn die geroepen hebben om genade, en vrede hebben gevonden voor dit en het toe komstige levon. Maar boven alles uit klinkt een stem, die ons toeroept: bereidt uw huis, want gij moet sterven. De Bijbel zegt ons, dat het den mensch eenmaal gezet is om te sterven en daarna het oordeel te ontvangen. Laat ons de Schrift onderzoeken, die ons wijs kan maken tot zaligheid. I Wij hebben ondervonden, dat do tijd zoo ras I heensneit en ons sterfuur zoo spoedig aan- i breekt. Want er is maar een schrede, tusschen I ons en den dood en vreeselijk zal het zijn om in dé zonde te sterven, buiten Christus, zon der hoop, maar het hart vol wroeging en voor eeuwig gescheiden van de liefde van God, j Maar dat behoeft zoo niet te zijn, want het j is heden nog do wel aangoname tijd en de dag der zaligheid- Christus noodt nog zondaren en I wie in geloof tot hem komt zal ondervinden, j dat hij een waarmaker van zijn woord is. Maar ook hij, die Christus veracht, zal eenmaal ondervinden, dat ook het woord waarheid b&- I vat, d?t wie den Zoon ongehoorzaam is, de I toorn Gods op hem zal blijven en dat de vrucht j van de zonde zal zijn een eeuwige rampzalig- heid. I Maar laat het met v zoo ver niet komen, j doch. geef gehoor aan de stem van God, die I u vol Liefde noodt uwe zonden af te leggen en j te zien op het lam Gods, dat de zonden der I wereld wegneemt. Want het dienen van de zonde geeft ons geen vrede. Vraag hef dege nen die hun vermaak zoeken in de wereld of ze vrede hebben. Indien ze eerlijk willen zijn, dan zullen ze u ontkennend antwoorden. Het dienen van de zonde geeft lcvensraatbeid en levensmoeheid. Maar degenen, die m Christus gelooven en Hem hebben aangenomen als hun Zaligmaker en hem beschouwen als hun hoog ste goed, die genieten een ongestoorden yr&de en reizen hunnen weg met blijdschap over de bergen der vrije genade naar de liefelijke hoogten Zions, naar het nieuwe Jeruzalem, de stad met paarlen poorten en muren en gouden straten, om daar met het lam als priesters te heerschen in alle eeuwigheid. En dafcrom, gij die den Heer vreest, laat het ook voor u een aansporing zijn, dewijl het leven zoo ras heensneit, om meer dan ooit in het verleden het vaandel van Christus hoog te houden en te strijden tegen zonde en onge rechtigheid en Nederland te winnen voor Ko ning Jezus, die de bron is van alle goed en van allen waren vrede. Laat ons het daarom uitroepen Neerland voor God, laat die leuze weer klinken. tot ze overal in het rond wordt ge hoord. Sterk is de heimacht, maar Jezus, do veldheer, voert zijn getrouwen tot zegepraal aan. Neerland voor God, laat ons 't nimmer ver geten. God vraagt ons rekenschap eens van ons pand. Duizenden snellen alom ten ver- derve. 0, redt dio zielen en redt Nederland. J. STASTRA, Ponton-afd. le Div. Veldleger. De dokter vertelde mij Twee gasaanvallen heb ik zelf beleefd en een derden heb ik kunnen aanzien. In een hoek van 45 graden sissen dc gasstralen onder zeer sterken druk uit de cylinders. Het gas golft als een groote, dichte, trage, witte wolk voort. Het licht van de raketten sterft in den nevel. Achter het gas branden de Engelschen nog dikwijls stroo of andere gemakkelijk brand bare stof. De gaswolk worde dan nog dich,ter, zoodat de vijand niets zien kan. Deze vuur- band, die langs het gelieele aanvalsfront lcopt, en waaruit een dikke, zwarte rook opstijgt, verhoogt het gruwelijke van het indrukwekken de schouwspel. Do Engelschman sohiet grana ten in de wolk, om haar nog dichter te maken, om er meer beweging in te brengen of haar nog te kruiden met ander© specerijen. Signalen kondigen het naderen van den stillen vijand aan. Machinegeweren ratelen in de wolk, om dat het dikwijls gebeurd is, dat. achter den sluier de eerste vijandelijke stormtroepen nade ren. De wacht staat, met de maskers voor -het gezicht klaar. Eindelijk wordt het stil. Een zachte morgenwind maakt de wolken losser en spoedig kan het masker weer afgedaan worden. Het ruikt in de loopgraaf naar chloor, naar rottend zeewier. De planten hebben zich niet weten ie be schermen tegen het doodende gift. Zij zien er in den stralenden morgen verwelkt en ver bleekt uit.. Vooral d© planten met ach te bla deren hebben geleden. Hoe ziet achter het front de salade er uit en do radijsjes en de kool De aceacia'3 steken treurig de ontbla derde takken in de lucht, alle vegetatie is dood en ziek. Geen vogel zingt of tsjilpt meer. Maar de menschen leven en gaan aan hun dagelijksch oorlogswerk. g Be strijd bij Pozières. Van het westelijk oorlogsterrein wordt d.d. 25 Juli aan den „Berliner Lokal- anzeiger geseind: Na het mislukken van den geweldigen stoot in den nacht van den 22en op den 23eu Juli en gedurende den goheelen 23en Juli, ging de morgen van den 24en over het algemeen het rustigst toe. Maar het was duidelijk, dat deze rust niete anders beteekende dan een voorbe reiding voor een nieuwe onderneming. Tegen den middag groeide het. artillerievuur op het geheele front noordelijk van de Somme weer tot groote heftigheid en tegen het vallen van den avond ondernamen de Engelschen een ver woeden aanval. Deze grootsch opgezette stoot had de bedoeling ergens aan het front door te breken en eindelijk de enorme pogingen van de laatste dagen met suceos te bekronen. De linie van Pozières naar het oosten tot weste lijk yan .Gmchy gn yan hier zuidelijk naar Een Nederlandscho legorfilm. Men meldt ons: Aan do firma Albert Frères is door het legerbestuur vergunning verleend tot het doen van cinematografische opnamen van oefeningen van leger en vloot, van den aanmaak van munitie en van de werkwijze van verschillend© diensttakken, ten eind© een film t© kunnen samenstellen in den geest van do Eogclsch© oorlogsfilm, dio door deze firma onlangs werd vertoond. 't Vaardigheidsdiploma. Naar ons nader wordt bericht tor aanvul ling van het stukje in no. 305 over het cxaipen in zake het vaardigheidsdiploma t© Asperen is de detachementscommandant le Luitenant, terwijl d© in het stukje genoemd© sergeant- majoor Burghoorn heet. Dankbetuiging. Ondergeteekende betuigt langs dezen weg zijn hartelijken dank aan den WeJEd. Gcstr. Heer Dr. Rozenburg, voor d© zorgvuldige behandeling, tijdens zijn ziekt© van hem ondervonden. Ook de Zusters der inrichting breng ik teven» hiervoor mijn hartelijken dank. J. VAN LIERE, 3//III Grenadiers, I© Div. Veldleger. Eén gelukkig van do drie. (Van mil. sold. C. J. S.) Als vrienden zaten we bij elkaar» Te praten over dezen tijd, En zoo over 't een en ander: Makkers, wat een nare tijd! Thans is de tijd nu aangebroken, Dat wij gaan uiteen; Want d© lichting zeven der bereden korpsen Gaat nu huiswaarts keereu. Wij waren vrienden met elkander, 't Zij bzïnnen of 't zij buiten af, Toen opeens do tijding kwam Jongens, wij gaan van elkander af. Twee onzer vrienden zijn vertrokken Naar d© achtste Battery En de derde zal huiswaarts keoren, Dat zal nog het beste zijn. Mogen wij hen spoedig volgen, Dat is onze wensoh en beê; Liever heden nog dam morgen, Dan waren w© ook tevree Mocht die tijd eens aanbreken Weer van vrede en van geluk. Dat een ieder zich zou verblijden, En wij aan de mobilisatie ontrukt Maar vrienden, toch maar moed gehouden, Want aan alles komt een end. We wensehen, dat na kort© dagen Een ieder wordt naar huis gezend. Mil. 9old. 3 I 14 R. I., Veldleger. Afscheid aan de 4e Cie. 1 Bat. 2 R.L (Van mil.-huzaar J. Burgers.) Nu 't uur van scheiden slaat. Ik noode mijne compagnie verlaat; Twee jaren heb ik er nu gediend.' Ik kende er iedereen als vriend. Twee jaren van langen mobilisatieduur, Heb ik er paardje verzorgd in stal en schuur. Heb ik wagen gereden en karren gelaan Als bij verhuizen, we vertrekken moeEten gaan. En nu ik heen moet, valt 't afscheid me zwaar. Mijn reiszak is gepakt en m'n koffer staat klaar: Ik weet toch ook niet, wie 't kreeg in zijn brein Om me nu te stoppen bij d'infantene-" munitie-trein t Ik eta maar t© dralen ik kan maar niet weg, Voordat ik allen „goeden dag" heb gezegd. Een groet aan m'n vrienden, een dar.k aan den kapitein Di© toonde, voor z'n jongens een vader te zijm En overige officieren en kader van de oompie. Hierbij met te vergeten de S. M. A. en de S. M. L» Ik dank U voor alles wat U voor me deed; U waart supérieuren, die men niet gauw vergeet»: Vaarwel dan, mijn vrienden en supérieuren, Wat in 't latere leven ook moge gebeuren De jaartjes van mobilisatie, bij U doorgebracht Worden steeds door mij in blijdschap herdacht* J. P. J. BURGERS, mil. huz. 4-1-2 R. I. Hardecourt, een afstand van elf kilometer, was het doel van dezen stormstoot. De Engel schen grachten hierbij negen divisies in het vuur. Lie gevechten, die tooneelen toonden van de wildste verbittering, duurden tot midder nacht en eindigden met een volkomen échec voor den aanvaller, niettegenstaande zijn fana tieke hardnekkigheid. Reeds ons dicht gordiju- vuur, dat op vele plaatsen zich als een hagel van dood op de stormtroepen wierp, verander de menige aanvalsgolf ia bloed en aai*!e. Het wordt steeds duidelijker aan d© Somme, dat onze artillerie in staat is den mannen in <:e loopgraven een groot gedeelte van hun bloedig werk uit de handen te nemen. Toch moesten de Brandenburgsche grenadiers en de Sakssrs nog zwaar vechten. Het kwam tot een strijd van man tegen man ten oosten van Pozières, waar de Engelschen een poging deden meo een enorme troepenmacht tusschen Pozières en Bazentin-le-Petit een wig te drijven in d© richting naar Martinpuich. Het gelukt© bun door te dringen tot oostelijk van Pozières, maar zij werden spoedig verdreven en terug gejaagd naar hun oorspronkelijke stellingen. Eveneens werden de stormtroepen terugge jaagd voor het Fourreaux-bosch, bij Longuevaf en Guillemont.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 3