s De strijd, die aan bet Italiaansche front woedt, is zeer lievig en dikwijls verschrikkelijk in zijn uitwerking Dit te meer, omdat de artillerie en ook om het terrein, het meeste werk moet doen. Ons plaatje hierboven laat dat zien. Wij zien er een Italiaansch pantserfort van Yerena, dat door de zware Oostenrijksche kanonnen nog al tamelijk gehavend is. De omtrek er van lijkt een puinhoop. Loezk werden vijandelijke aanvallen afge- Hagen. PETROGRAD. In de buurt van de stel- 'ingen van,Riga artillerie-duel. De Duit- jchers trachtten, maar zonder eucces, op Verschillende plaatsen de verloren loopgra ven te heroveren. Door de jongste goed uitgevoerde manoeuvre behaalden de troepen van gene taal Saharof op het oorlogstoon eel in Wol- hynië den löden Juli een overwinning, waarbij zij 13.000 man -gevangen namen en 30 kanonnen buitmaakten en waardoor de gekeele linkeroever van de Beneden-Lipa van vijanden gezuiverd werd en deze terug geworpen werden tot voorbij de dorpen jjwintafcsji en Krassof en naar de overzijde «?an de rivier. Te oordeolen naar de groote hoeveelheid oorlogsmaterieel, door den vijand in den teteek gelaten, moet deze in groote wanorde teruggetrokken zijn. Naar bericht wordt, hebben Maandag teeds eenige van d'e 17 zware kanonnen, die op den vijand buitgemaakt zijn, de vijan delijke stellingen aan den zuidelijken oever van de Lipa gebombardeerd. De Duitschers, die krijgsgevangen werden gemaakt, zijn in allerlei soort uniformen gekleed, waaruit blijkt, dat de jongste formaties uit verschillende trcepenafdeelin- gen- zijn samengesteld. PETROGRAD. Een der ontvangen rapporten maakt melding van een luchtgevecht, dat een opmerkelijk be wijs is voor den moed en de koelbloedigheid van onze aviateurs. Het had plaats Ijoven de kampementen dér Duitschers, westelijk van Dwmsk. Een aviateur, niet een officier waarnemer, ging de stellingen van den vijand verkennen. Ter hoogte van het sta tion Abeli werd het vliegtuig plotseling aangevallen door een vijandelijke Fokker machine. De eerste kogels kwetsten den of ficier-waarnemer aan de hand, doch de Rus sische aviateur liet zijn toestel, kéeren en yiel den tegenstander aan, die op de vlucht gedreven werd. Het Russische toestel zette dè verkenning voort} die tot een goed einde werd gebracht. Ter hoogte van het station Rakischki viel de Fokker opnieuw aan, en bracht ons toe stel door zijn vuur belangrijke schade toe. Doch door onzen mitrailleur beschoten ver dween de Fokker snel, doch keerde kort daarna terug en viel ten derden male aan, op het oogeublik dat de waarnemer, hoe wel hij aan de hand gewond was, een gat in de radiateur-buis stopte. De officier- waarnemer kreeg een tweede wonde in den buik, maar zette zijn werk voort en ging toen weer bij den mitrailleur zitten, waar mede hij het vuur opende, De Fokker daal de snel. En de aviateur wist zijn zwaar be schadigd vliegtuig en den ernstig gewon den waarnemer behouden binnen onze li nies te brengen. BERLIJN". Officieel. Legergroep Von Hindenburg. De Russen zetten ten zuiden en zuidoosten van Riga hun krachtige aanvallen voort, die voor onze stellingen bloedig mislukten. Waar de Rus sen in onze loopgraven kwamen werdeh ze door tegenaanvallen weer verdrev.en. Legergroep Leopold van Beieren. Geen bijzondere gebeurtenissen. Legergroep v. Linsingen. De toestand is in het algemeen onveranderd. Russische aanvallen ten westen en zuidwesten van Loezk werden volkomen afgeslagen. Leger von Bothmer. Afgezien yan klei nere schermutselingen geen gebeurtenissen ,van belang. Aan den Dnjester en'den Stochod. Hit het Oostenrijk-Hongaarsche pers- kwartier wordt d.ck '14 Juli aan het „Ber lin et Tagebl." geseind: „Om een bepaald militair doel te bereiken hebben de in het Boekowïnsche Morawa-da! rechtende Oostenrijk-Hongaarsche troepen en kele dagen geleden een piaatselijken aanval ge daan cn de Russen over den westrand van de rivier teruggedrongen naar de hoogten. Daar hun doel hiermede volkomen bereikt was, gin gen de troepen weer over de rivier terug, zon der dat de vijand hen hierbij stoorde. Alleen bij de Moldawa-kromming, bij Fundul en Moldowi drong de vijand wat op en een onbelangrijk ach Da nieuwe kozakken taktiek. Omtrent de nieuwe methoden van aanval, waarvan de Russen gebruik; gemaakt hebben in den slag tusschen Dnjester en Proeth en die een verklaring geven voor de schijnbaar vol komen zinnelooze ruiteraanvallen tegen ge dekte infanterie, deelt iemand, die deze ge vechten meegemaakt heeft, het volgende mede pan het „Berliner Tageblait" De Russische zwermlinie schuift zich voor- waürts tot op een afstand van '3500 meter van onze loopgraven en werpt dan vluchtig dekkin gen uit earde op. Terwijl nu onze artillerie zich inschiet op deze Russen, verschijnen ach ter hen Kozakken, die tussclien deinfanterie voorwaarts galoppeeren. het hoofd bijna op den hals van liet paard. Het maakt den indruk, alsof de ruiters in oen geweldigen aanval ónze hindernissen en loopgraven in vollen ren wil len nemen, en herhaaldelijk zijn zij dan ook, dn de hitte van het gevecht, onmiddellijk in onze draadversperringen gereden, waar zij door ons snelvuur bij massa's afgemaakt wer den. Bevel en regel is echter, dat de Kozakken vijftien honderd meter van onze loopgraven van het paard springen om zich dan in vuur- stelling op den grond te werpen. Hun kleine, taaie, goed gedresseerde paarden moeten zich dan ook neerleggen en bieden den ruiters een goede, levende dekking. De Kozakkon hebben karabijnen en geweren en kunnen dus onmid dellijk vuren. Óp deze wijze beeft de vijand Üm Wgv&l /judeyjk ^eee.dui^nij meter; verder ter hoede-ge vecht werd door de onzen zonder verliezen spoedig ten einde 'gebracht. Anders is er aan den zuidelijken vleugel niets veranderd. De Russen hebben de verovering van Dela-, tijn gemeld. Ik kan beslist verzekeren, dal/ deze stad noch in handen van de Russen, noch in die van de Oostenrijkers is. Zij ligt tusschen de beide liniën in het vuur. Eenmaal waagde een Russische compagnie van de hoogten deze be langrijke stad, ook gewichtig als knooppunt van de spoorwegen, binnen te dringen. Zij werd er echter onmiddellijk uitgeworpen. De grootste beteekenis hebben de gevechten in het oosten in de vlakte aan den anderen kant van den Djnester en niet die in do Karpathen, De ltussen trachtten Donderdag opnieuw een, stormaanval te doen op de Oostenrijk-Hon gaarsche liniën tusschen Koropisj en de Stry- pa. Hun derde stormaanval in den avond had eenig succes. Bij Olesza, noordwestelijk van Boetsjatsj, drongen zij onze loopgraven binnen, doch in den nacht deden Oostenrijk-Hongaar- scho en Duitsche troepen een aanval en er ont stond een verwoed nachtgevecht. Do Russen moesten zich weer terugtrekken. Hun verlie zen zijn. hetTon-. officieel bevestigd wordt, bui tengewoon groot. v?3S0 ITALIË. Aan het Italiaansche front. ROME. Artillerie-duels in de Stelvio- on Tonale-zones. In Vallarsa sloegen de Italianen kleine aanvallen op hunne stelling Fóppiano af. Op de noordelijke hellingen van den Pasulxo hei-vatte de Italiaansche infanterie haren opmarsch, dien de vijand met ver woedheid trachtte te stuiten. De levendige gevechten in de Posina- en Astico-zone duren voort. De vijand pcogt daar door hevige, maar vruchtelcoze tegen aanvallen den vooruitgang der Italianen tegen te houden. In het Sugana-dal gevechten, die gunstig voor de Italianen verloopen. De vijandelijke artillerie bombardeerde 'bewoonde plaatsen bij Mesele en veroor zaakte een brand in een villa ten zuiden van Strigno. Op het overige gedeelte van het front artillerie-actie, die vooral hevig is in 'Carriië en aan den 'Boven-Fella. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Ospedaletto zonder er schade aan te rich ten. Italiaansche vliegtuigen bombardeer den toet succes het station van Sant Andrea ten zuiden van Görz. WEENEN. In het Ortler-gebied werd een aanval van dèn vijand op het Thurwieser- joch afgeslagen. De stad Riva, het O.-H. front tusschen den Borcola-pas en het Astico-dal en eenige sectoren in de Dolomieten werden vrij levendig beschoten. Aan het Karinthischs front duren de artillerie-gevechten voort 'in den Fella- Raibler-sector. Ook Malborgéth werd in den afgelcopen nacht door de Italiaansche artillerie beschoten. Ten noordwesten van Pontebba hoorde men schieten in de verte, O.-H. troepen zijn daar echter niet in gevecht. Aan het Isonzo-front betoonde de vijan delijke artillerie levendiger activiteit, voor al tegen het bruggehoofd van Görz. Italië en Duitschland. Feitelijk zijn Duitschland en Italië nog niet in oorlog. Zal hetnu zoover komen? Er bestaat een zekere' spanning tusschen de beide landen. Volgens een bericht van de „Corriere della Sera" heeft de Ita liaansche ministerraad zich dan cok Zon dag voornamelijk met de betrekkingen tot Duifschlaud bezig gehouden en zelfs tegen maatregelen vastgesteld. Volgens de „Idea Nazionale" is er groote overeenkomst tusschen de huidige betrek kingen tusschen Duitschland en Italië en de verhouding tot Oostenrijk in het laatst van April en het begin van Mei 1915. En het blad spreekt den wensch uit, dat de re geering de vastberadenheid en den moed zal betoonen ,om de juiste consequenties uit den toestand te trekken en feitelijk de houding aan te nemen, die het natuurlijk gevolg zou zijn van het gebeurde op.24 Mei 1915. In een telegram uit Rome aan de „Stampa" wordt verklaard, dat de vijan- voorwaarfcs verplaatst. Onze artillerie neemt de op den grond liggende Kozakken onder vuur en onmiddellijk zet zich de zwermlinie, die ach ter gebleven is, in bewegiRg en tracht sprongs gewijze den afstand tusschen zich en do voor uitgeschoven ruiters te verminderen. Tegelijker tijd* rukt ook de reserve van de tweede, derde, vierde zwermlinie vooruit. Wij hebben dik wijls acht, ja zelfs tien, twaalf en veertien stormcolonnes achter elkaar geteld. De van het paard gesprongen cavalerie moet gedurende den opmarsch van do reserves het uithouden in de vuurlinie en dit verklaart hun groote verliezen aan mannen en paarden. Dikwijls kunnen de ruiters het niet volHbuden weerloos prijs gegeven te zijn aan onze kartetsen en granaten. Dan stijgen zij te paard en rijden, met den moed der wanhoop naar onze linie, waarbij de ruige paardj es in ovormoedig groote sprongen de draadversperringen trach ten to nemen. Meestal echter komen zij in de hindernissen terecht, door de Russen stuk geschoten, vallen, en de ruiters worden dan een buit voor ons geweervuur. Men zegt dat de chef van de cavalerie van het Russische legercorps Letschitzki, generaal- luitenant graaf Keller, do uitvinder is van* ■dezo aanvals-methode. Hij zelf raakte bij een dergelijke attaque zwaar gewond. Op soortgelijke wijze dienen de Kozakken ook bij het forceeren van rivieren als baan brekende voorhoede. Uitgezochte mannen, uit nemende zwemmers, springen spiernaakt in de rivier, waarbij zij wapens en munitie öf in een bundel pp het hopfd dragen, of op .een, klein delijko daden, van Duitschland jegens Ita lië het bewijs leveren, dat in de betrekkin gen tusschen Duitschland en Italië een wen ding is gekomen ou dat Italië daardoor misehien voor zwaarwichtige besluiten zal worden gestold. TURKIJE. In den Kaukasi.s. PETROGRADHet offensief van den rechtervleugel van hot Kaukusus-leger word JVInan dag voortgezet. Den l7don Juli behaalden de dappere bergkozakken een groot succes; zij verdreven n.l. den vijand uit zijn krachtig versterkte stollingen, Op som mige punten bereikten do kozakken niet alleen do sneeuwlinie, maar kwamen zij zelfs nog hooger. In de buurt van do stad Mc-dj id veroverden de Russen twee mitrailleurs en eon monigtc wapenen en maakten zij gevangenen. In do streek van den Taurus werd een ge- heele Tuiksche compagnie krijgsgevangen ge maakt. In den aanval op Bayburt op 15 dezer ver overden de Russen ecu Turksch vaandel. /PETROGRAD. Aan het KaukasusFront na rden de kozakken, die met onstuimigheid voort rukken, 34 Turkscho officieren en 608 Askaris gevangen. Bovendien maakten zij twee mitrail leurs buit. ZUID-'AMERIKA. Ceen strijd in Zuid-Atnerika. Wij hebben dezer dagen aan de „Köln. Ztg." heb bericht ontleend over dreigende moeilijkheden tusschen Venezuela en Peru aan de oen© zijde en Columbia en Ecuador aan de andere zij do over de rubborgebieden aan de grenzen van deze beide laatstgenoem de Znid-Amerika'ansche republieken: Do consul-generaal van Columbia te Amsterdam geeft thans een besliste tegenspraak van deze geruchten. Do betrekkingen van Columbia met Peru eu Venezuela, zegt hij, zijn vol komen vriendschappelijk, en de grensge schillen zijn op weg op vredelievende wijze te worden geschikt, zooals dat behoort tusschen naburige zusterriatiënColumbia streeft', slechts naar dev ontwikkeling van zijn hulpbronnen en naar het behoud van den vrede, dien Let reeds zoolang geniet. OP ZEE. Prijs verklaard. Alle. door de Engelschen opgebrachte Nedsrlandsche vissclversvaartuigen met hunne ladingen zijn volgens bericht van den Nederlandschen consul te Kirkwall prijsver- klaard. Hospitaal-kerkschip „De Hoop". Het hospitaal-Kerkschip „de Hoop" is 17 Juli van Stavanger naar zee vertrokken. Het opbrengen van de „Lastris". 1 Dezer dagen zijn te Rotterdam aangekomen 9 man der bemanning van het s.s. „Lestris" dat in den nacht van 5 op-6 Juli door de Duitschers naar Zeebrugge werd opgebracht. Het waren vijf Hollaudsclie matrozen, oen Spaansche sto ker, een Noorsche stow art( eu voorts twee ma trozen van Grieksche nationaliteit. Zij waren Zaterdag van Brugge vertrokken en in den avond te IJzendijko gearriveerd. Maandagmor gen vertrokken zij in do vroegte naai- V lissin gen, van waar zij per spoor naar Rotterdam kwamen om zich bij de vertegenwoordigers der Cork Cy Ltd. te Rotterdam, de cargadoorsfirma Van Ommeren, te melden. D© „Telegraaf" vernam omtrent hun weder varen het volgende: De „Lestris", •een stoom boot, der „Cork Cy, Ltd." voer goregeld tus schen Liverpool en Rotterdam. Bij de laatste reis had het vaartuig een gemengde lading stuk goed, waaronder katoen, katoenzaad, 3000 kis ten Sunlightzeep, sodex en bleek/poeder. Op weg naar Rotterdam tusschen den. Noord Hinder en Schouwen bank, te on geveer kwart voor twee in den nacht, werd men plotseling gepraaid, 't Zicht was niet zeer helder. Op dat cogenblik bevonden zich de ka pitein Roberts en de le officier. Q u i n op de brug. In onberispelijk Engelsch werd hun toegeroepen: „What ship is this?" „This is steamship „Lestris", werd van de brüg teruggeroepen. De „Lestris" stopte en onmiddellijk daarna kwam 'n torpedoboot aan stuurboordzij langs zij van hét vaartuig. Vóór men goed wist, wat er gebeurde, klommen ongoveer 30 Duitsche zeelieden als ratten aan boord, 't Leek net een theaterstuk, zoo goed waren de rollen ver deeld. Een luitenant ter zee begaf zich met tien man naar de brug, vijf man gingen de machine kamer binnen en de rest verdeelde zich over het dek. Allen waren gewapend met revolvers, die zij in een gordel droegen. Do bemanning van de „Lestris" zag. dat alle tegenstand nutteloos zou zijn. Men gedroeg zich dus naar de aanwij zingen der Duitschers. De Duitsche officier gaf te kennen, dat men spoedig moest wegstoomen. Hij was bevreesd, dat een vijandelijk schip zou opdagen om de „Lestris" ter hulp te komen. En daarom beval hij „full speed" de richting naar Zeebrugge te kiezen, opdat men snel uit de gevaarlijke zone kwam. De Duitschers lieten de gewone beman ning haar werk doen, doch hielden toezicht', dat alles precies gebeurde. De En gelach vlag werd omlaag gehaald en in de plaats daarvan de Duitsche oorlogsvlag geheschen Onder de indringers bevonden zich vijf ma trozen, die ieder op hun baadje drie. electrische lampen bevestigd hadden. Zij bedienden zich daarvan, om volgens het ,,Morse"-systeem lichtseinen met de torpedoboot te wisselen. De revolvers bleven in de gordels. Over het algemeen waren de Duitschers zeer voorkomend en gaven zij in voortreffelijk Engelsch te ken nen, dat het hun zeer leed deed, maar dat zij slechts de van hooger hand gegeven bevelen hadden te volgen." s vlotje achter zich trekken. De paarden zwem men naast hen. Zoodra zij op den anderen oever zijn aangekomen, trachten de Kozakken onze aefiterwaarLselie vet bindingen to be moeilijken door het overvallen van onze trein- colonnes, heb in do lucht doen 'vliegen van bruggen, het vernielen van rails. Ook trachten zij de plaatsen, waar de soldaten over de rivier willen komen, to zuiveren van onze wachtpos ten, om het den Russischen pioniers mogelijk te maken bruggen te slaan. Zoo hebben Kozak- leen bet klaar gespeeld te zwemmen over 'de Proeth, do Czeremosz, de Moldawa, de 'Strypa zelfs over den bréèdfh, snel stroomenden Djnester, over de .Ikwa, Styr .en Stochod. Ook het eigenlijke forceeren van den, overtocht ge schiedt volgens een nieuwe methode, die de Russische genie geleerd hoeft van de'Fransche instructeurs, die soms zelf do leiding op zich genomen hebben. Gekiekt door de begroeide oevers, maken zij veertig tot vijftig meter, lange vlotten, die echter niet breeder zijn dan óen meter, 's Nachts wordt deze keten van vlotten in de rivier gestooten zóó dat do smalle kant van de vlotten aan den oever vast gemaakt wordt. De strooming drijft het vrije eind van de vlotten af, die dan in de volle lengte over de rivier komen te liggen. Op deze wijze kunnen do Russen beschikken over veer tig, vijftig gelegenheden tegelijkertijd om den overkant te bereiken. Daarover rent nu do zwermlinie naar den anderen oever, dien de Russische artillerie tot dat oogenbiik onder roffalvuur houdt. Natuurlijk is deze methode alleen toe te passen, bij malle riyieren., Zoo naderde men Zeebrugge. Van liet dek nam men toen waar, dat de tprpeiloboob ge vólgd werd door een onderzeeër- Nabij Zeebrug ge kwamen watervliegers zweven boven do „Lestris". En zij zwaaiden ten toeken van groet' tegen dó officieren op de brug. 't Zal ongeveer tusschen 6 en 7 uur in den morgen geweest zijn, toen men bij de haven van Zee brugge kwam cn daar voor anker ging liggen. 'Do „Krhninal Polizei" kwam aan boord om de papieren der bemanning na te zien. En ook bij deze formaliteit gedroegen de Duitschers zich ^zeer voorkomend en beleefd. De lucht was toen zeer helder, de zon scheen. Een sleepboot nam de „Lestris" op sleeptouw en bracht het vaartuig tusschen de pieren langszij van de Icado. .Aan den overkant zag.%nen de „Brussels". Voorts warden opgemerkt in de haven van Zee brugge één onderzeeër, klein model, liet stoomschip „Zaanstroom", cn 12 torpedojagers van verschillende grootte. Op het havenhoofd zag men geschut opgesteld, naar schatting ka nonnen van 8 c.M. Er werd op liet tussehendek appèl gehouden over manschappon en offioren. In het geheel be stond de bemanning uit 21 koppen, t, w. 10 En gelschen1; 5 Hollanders, 2 Grieken, 1 Noor, 1 Belg on 1 Rus. Ook werden de mannen ge fouilleerd. En daarna was de bagage der be-, manning aan do beurt om nagezien te worden. Inbusschen waren 40 a 50 soldaten aan boord van het schip gekomen, die het geheele vaar tuig van onder tot boven begonnen te plunde ren. De lading liet men ongemoeid./Dooh nlles wat tot den inventaris van 't schip behoorde, werd buitgemaakt. Eerst werd al het aanwezige voodsel, eigendom van de bemanning, ingere kend. Do Duitschers"" vielen als 't ware aan op het wittebrood! Dan werden uit de kajuiten do sloopeö der kussens gehaald. En daarin w'erd alles gepakt, wat maai- naar de gading was dezer 20e eeuwsche piraten. Al het zilverwerk, de serviezen, de tafellakens, de gordijnen, de beddelakens, de dekens niets werd achter gelaten. Dan kwam de whiskey, de thee, de koffie, dc- zeep. .„En dat alles werd in eenstoorosloep ge laden en naar Zeebrugge gebracht. ,,'b Is oorlogstijd we kunnen alles gebrui ken!" zoo zeiden zij. De bemanning liet men op bet totaal ontred derde schip achter. En. alles wat zij te eten kregen met hun allen bestond uit 6 zwarte broeden, wat geconserveerd vleesch, zouten haring cn een kom kdffie. Den volgenden dag werd de bemanning van boord gehaald. Alleen do leapt. Roberts en do le offic. Quin bleven met den 2en steward Jack aan boord om to wachten op do beslis sing van het Prijzenhof. In twee autobussen werden do mannen naar Brugge gebracht. De Hollanders vonden een onderkomen in 't vluch telingen-tehuis, do andoren bracht men naar de gevangenis! In het tehuis wc-rdcn do Hollanders gastvrij opgenomen. Zij waren er vrij "man en mochten binnen Brugge wandelen zooveel als hun goed dacht. Do twee Grieken, de Noorsche steward en de Spaansche steker bloven in de 'gevange nis, tot hun nationaliteit was vastgesteld. Daar werden zij ondergebracht als misdadigers in cellen. Do Noor Johnson had in do gevangenis zijn oogen goed den kost gegeven. Hij ontdekte, dat daar ook gevangen zat kapitein Fyatt, -de gezagvoerder van de „Brussels". Men had, toen Se ".Brussels" was opgebracht, don kapitein gefouilleerd. En toen moet een horloge met inscriptie voor den dag zijn gekomen, waarbij kapitein Fyatt hulde wordt gebracht voor het rammen van een Duitschen onderzeeër. Er werd verteld, dat hij te Gent voor den krijgs raad terecht moet staan 'en' hij waarschijnlijk gefusilleerd zou worden wegens dit uit zelf verdediging bedreven feit. Later kwam ook de gezagvoerder van do „Lastris" in do gevangenis, - Wat den Belg betreft, deze is uit Gent af komstig en zal waarschijnlijk naar. zijn woon plaats hunnen torugkeeren. In do govangonis was de voeding niet schit terend. Doch zi.j was nog heilig vergeleken bij .die in het vluchtelingen-tehuis. Daar vergingen do menschen letterlijk van den honger. En ve len waren er reeds van gebrek omgekomen Toen de Hollanders op de „Kommaudantur" klaagden over het voedsel, dat bestond uit stinkende aardappelen, zemelbrood en rijst met water eri zout, verwees men hen naar de com missie. Op do „Kommandantur" werd be weerd, dat er een voldoende hoeveelheid ter be schikking van de commissie werd gesteld. Do commissieleden, bestaande uit stadsbestuur ders, verklaarden echter uitdrukkelijk: „wij deelen uit wat we ontvangen, maar als we niet meer krijgen, kunnen we ook niet moer geven!" Dank zij'de tusschenkoinst van den Hol- landsehen consul te Brugge, kregen de mannen Groene Kniiskaarten, waarmede zij voedsel konden bekomen. Bij hunne wandelingen in Brugge viel het luin op, hoe daar vele kinderen rondloopen, half naakt eu bedelend om een korst brood. Zaterdagmorgen zijn de neutralqn van Brug ge vertrokken. Per stoomtram gingen zij naar Eecloo. Van Eecloo naar "Watervliet ging hot té voet. En eerst daar kreeg men op herhaald aandringen, wat te eten. De papieren werden onderzocht, de mannen werden voor de laatste maal afgetast. En toen, bracht men hen tot aan do Belgische gtensver sperring. Zij waren vrij en op Hollandsch ge bied. Tegen 6 uur in den avond arriveerden zij to Ijzend ijke. Zaterdagavond werd to Hengelo al de groen te op de markt in beslag genomen én voor do maximum regeeringsprijzon verkocht, daar de handelaren hoven die prijzen verkochten. Dezen hebben nu het besluit genomen .voor- loopig geen groente en geen aardappelen meer to laten komen. Gezonken schepen. LONDEN. Het ongewapende Engelsche stoomschip „Wilton Hall" is gezonken. (Het stoomschip „Wilton Hall", bruto 3387 ton en gebouwd in 1901, behoorde aan de Wiltonhall S.S. Co. Ld. te Bristol. Het stoomschip bevond zich op de reis van Bombay naar Hull. Red.) Tussclien Styr en Stochod. Colin Ross schrijft aan de „Yossische Zeitung" Do Russen hebben mot een geweldige kracht aangepakt. Het schijnt ons, alsof zij in het vorige jaar niet zoo onverschillig tegenover verliezen, zoo dapper en ohtzettend. aanvielen. Maar liet zal clan ook wol do eerste kracht geweest zijn van do nieuw geformeerde massa's. Massa's, dat is liet karakteristiek van den oorlog in het oosten, Oos,t en west verschillen zoo, dat men kon denken, dat het twee geheel andbre oorlogen waren, oorlogen uit andere tijdstippen, die het Duitsche rijk tegelijkertijd te voeren heeft. Men kan niet zoggen, dat do oorlog in het oosten gemakkelijker is. In sómmige gevallen hebben de Russen zich kranig gehouden. Maar over het algemeen waren wij toch zbo de haas, dat hierdoor cle oorlog een geheel ander karak ter gekregen heeft. Een andere factor is het landschap. Terwijl Polen nog in zekere mate een gecultiveerd land is, herinnert aan west- en midden- Europeesehe toestanden, is Wolhynie het bin nenland van Rusland, Azië: steppo en moeras. Men mist er alles, wat in liet westen den oor log gemakkelijker maakt: baden, casino's, een vlug postverkeer met het 'vaderland, hoeken en kranten. Men huist als een nomade in ten ten en holen. En wie nooit in het oosten ge weest is, zal wel nooit begrijpen, dat men graag afstand doot yan allo gemakken en LONDEN. Lloyds bericht uit Malta: Het Engelsche stoomschip „Virginia" is door een onderzeeër in den grond geboord. Zoven-en-veertig man zijn hier aangeko men, -zes gewonden zijn in het hospitaal opgenomen. De eerste officier wordt ver mist. Lloyds bericht uit Lowestoft: Drie visch- smakken zijn gezonken; de bemanning is aan wal. gebracht. (Het stoomschip „Virginia" had een bruto tonneninhoud van 4279 t., was ge bouwd in 1901 en behoorde aan de Vir ginia S. S. Co. Ld. te Glasgow. Red.) Schepen opgebracht. DRAGöR. De Duitschers hebben Maan dagnamiddag ten z. van Dragör drie Zweed- scho stoomschepen met houtslijp en een Amerikaanschen viermasterschocner, ver moedelijk met petroleum geladen, opge bracht. De schepen werden naar Swine- miinde gevoerd. Vliegtuigen en oorlogsschepen. BERLIJN., Officieel. Op 17 Juli deden drie Russische vliegtuigen een aanval op een dpel van onze- lichtere maritieme strijdkrachten aan den ingang van do Golf van Riga. £ij wierpen zonder succes bommen. Door ons afweërvuur is een vliegtuig neergeschoten de beide an dere werden verdreven. De „Uecoq". LONDEN. De kapitein van het Engel sche stoomschip „Lecoq" (3419 ton) goeie do volgende besclirijving van een ge vecht incfc een onderzeeër op 18 Juni j.l. „Do vijandelijke onderzeeër opende onmiddel lijk nadab hij op vier mijlen gezien was hot vuur met een 4 inch-kanon. Daar de onder zeeër na drie of vier projectielen te hebben af geschoten, die dicht bij het schip in zoe vielen,, met snelheid naderde, opendon wij-het vuur uit ons kanon. Naar hot scheen, trof het vijfde schot; hij bleef echter doorvuren, terwijl hij •geleidelijk naderkwara. Een granaat trof ons schip aan bakboordzijde, doorboorde de stoom pijp, hetgeen ten gevolge had, dat er veel stoom ontsnapte. Ik gelastte toen de booten neer te laten. Het grootste deel der bemanning nam plaats in de booten, alleen de eerste, tweede en derde machinist, de bootsman, ik en twee kanonniers bleven aan boord. Ik onderhield nog steeds met succes het vuur; heb 26ste schob trof den onderzeeër aan de waterlijn, waarop hij in een dikke wolk van rook en vuur dook. Ik geloof zeker, dat wij hem m den grond hebben geboord. Kort daarop ver scheen een Fransche patrouilleboot, die ik van het voorgevallene op de hoogte bracht, lie stoomde naar onze booten, nam do mannon aan boord, de booten op sleeptouw en vervolg de reis. Later werd do perisooon van een an deren onderzeeër op ongeveer i000 yards af- stands gezien. Deze schoot onmiddellijk een torpedo af, ik wist dezo echte? te vermij den. zoodat zij op 50 voet afstands achter kot schip omliep. Toen verscheen - er weder eon torpedoboot, aan welke ik alles mededeelde. Wij schoten drie granaten af op den tweeden onderzeeër, die het vaartuig tob duiken nood zaakten. Na do booten aan boord geheschen te hebben vervolgden wij onzen .weg, zonder meer vijanden te zien." Do „Gyria" getorpedeerd. BERLIJN. Uit Stockholm wordt aan bet „Berl. Tagebl." geseind, dat de Zwéedseho pers zeer opgewonden is over de hernieuwde schending van de Zweedsche neutraliteit. Zondagavond 16 Juli beeft eert- Russische of Engelsche duikboot voor Bjuroekluceb, binnen de Zweedsche zeegrenzen, het Duit sche stoomschip „Cyria" getorpedeerd, dat in zuidelijke richting voer. Het schip zonk binnen een paar minuten. De bemanning, groot 28 koppen, werd gered cn aan boord gebracht van de Zweedsche torpedoboot „Capella", die in de buurt was en zelf ge vaar liep door de torpedo te worden go- troffen. Do „Deutschland". LONDEN. De „Daily Mail" meldt uit New-York, dat er ecu Boodschap is gepu bliceerd van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Von Jagow, waarin deze zegt: „Indien de Britten laf genoeg zijn om de „Deutschland" in den grond to boren, zijn de Verecnigde Staten verplicht te protesteeren in naam van beschaving en menschel i jkheid De gezagvoerder van de „Deutschland", zoo wordt verder beweerd, zou pogen een Amerikaansch passagier aan boord' te krij gen, als waarborg van veiligheid. Uit New-York wordt aan de „Daily Chronicle" gemeld, dat Britsclie sportslie- den naar aanleiding van de blufferijen van de pro-Duitschers ten aanzien van de „Deutschlandj' weddenschappen aanbieden tot een bodrajj van 5000 p.st. en wel naar den maatstaf van vijftig tegen een, op de veilige aankomst van het schip te Bremen. (D w-z- dat deze Engelschen vijftig t'egca een wedden dat de boot niet te Bremen zal aankomen. Red.). Lege rz aken. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is benoemd tot gewestelijk com missaris van het Ned. Roocle Kruis in do provincie Friesland, mr. M. J. P. D. baron van H a r i n x m a tlioe Slöoten, kan tonrechter to Harlingen. Bij K. B. is aan jhr. mr. W. Albe r d a van Ekens toin, op verzoek, eervol ont slag verleend als gewestelijk commissaris van hierboven verkiest een vrij leven in een ver,1 wijd land. Maar hierbij behoort dan do be wegingsoorlog, om in lange marschen do step pen to doorwandelen. En het moeilijke worste len om elk voetbreed grond, zooals thans m Wolhyqjë, dat aan Verdun herinnert, is maar een droevig surrogaat. Maar ook dit. misschien liet laatste Russische massnleger, zal verzwakt worden cn dan komen andere tijden.... Wij rijden in den morgen patrouille. Miel- nize, het jodenstadje, dat» gisteren mot don sjabbes vol mannen in kaftan was en vol meis jes met dikke lokken, die voor do vensters cn in de deuren stonden, is nog dood en leeg. Do hoofdstraat is geplaveid mét puntige keien. Buiten woolen do wielen van Jo wagens weer in diep zand. Dó veldweg langs de Stochod gaat door zielige koren- en bietenvelden. En verderop weer steppo én bosch. Do weg gaat door moeras en moerassige be ken, tusschen zand en gras. Do enlcelo dorpen liggeu ver uit elkaar, elk huis eenzaam in het land. Colonnes rusten langs den weg. De paarden grazen. Tusschen de kleine tenten 6tijgt rook op. Achter eon met dennen begroeiden dijk vloeit de Stochod. Het zand houdt op, de grond wordt zwart en sponsig en geeft onder de voeten mee. Eon breed© moevasgordel omzoomt do heido oevers van de rivier. Planken zijn gelegd over een wegje, dat door hoog riet gaat. Het is oen wiegelend bosch met groene helmen. Da smalle glinsterende stroom verdwijnt er bijna. Tus schen de beide riyieren worden, de doppen, gn hét Ned. Roo.de Kruis in de prov. Groningen. Bij K. B. zijn benoemd bij hot res. pers. der landm., bij het personeel van den geneesk. dienst, tot res.-off. van gez. 2e kl., M. I. Boas en L. A. Weal y, artsen. Bij K. 13. is benpemrl bij het res. pers. der landm.' met bestejmning voor don dienst hij de landweer, hij do inf. dor landweer, tot ros.-kapt., do eervol ontslagen lo luit. der schutterij te Batavia mr. J. C. K i e 1 s t r a thans vrijwilliger bij den landstorm, in positie gelijk gesteld met den rang van kapitein commandant der comp. „Rheden" van h'et vrijw. lanrlstormkorps „De Veluwzooin". De militaire vergoedingen. Naar wij vernomen, is door den minister van Oorlog aan da burgemeesters het volgende schrijven gezonden: Bij de toepassing van hot vergoedingsinsti- tuut geldt het beginsel, dat do vergooding voor zoover mogelijk gesteld moet worden op het be drag, hetwelk noodig is in verband met de be hoeften van het gezin. In verschillende gevallen vormt het wettelijk maximum een beletsel om vermeld beginsel tèn volle tot uitvoering te brengen. In don loop van don tegen woord: gen mohilisatietoestand vertoonde zich eene toeneming van het aan tal gevallen, waarin het wettelijk maximum do toekenning van Voldoende vergoeding tegen hield. Voer een goed deel is deze toeneming op rekening te'stellen van de sedert de mobili satie opgetreden prijsstijging der levensbehoef ten. Nu da wet van 24 Juni 1916 het maximum der militie- en landwe-ervergoeding heoft ge bracht op f 2 per dag, zal in vele dezer gevallen eene toereikende verhooging der toe gekende vergoeding kunnen verleend worden. Een ander beletsel voor het toekennen van voldoende vergoeding kan wezen do bepalin.v van do desbetreffende Koninklijke Besluiten, dat do vergoeding niet mag to boven gaan liet bedrag van mkomstc-n. hetwelk wordt gederfd wegens do afwezigheid van den dienstplichtige, verminderd met hetgeen dezo aan do vorgoe' dmggerechtïgdon aan eigen levonsondèrliom kostte. Aan dit op zichzelf alleszins redolijl. beginsel behoort ook verder bij do berekenim van hot vergoedingsbedrag te worden vast gehouden,. Do prijzen yan dc eerste levensbehoeften stel len in de huidige tijdsomstandigheden echte) con niet onbelangrijk aantal vergoedinggr rechtigden buiten staat, zich mot het bedrag, hetwollc zijn aan zuivere bate van den dienst plichtige genoten, in voldoende mato he.' noodigo te verschaffen. Dit deed do wenscho- lijklieid c-ntstaan, de vergoedingsgerechtigdo-. te dien opzichte te hulp te komen. Bij Konink- lijy Besluit is thans do gelegenheid geopend, die hulp to verstrekken door middel van het verleenen van ,een bijslag op het bedrag diei bate. Hot geven van zoodanïgen bijslag heeft uiter aard slechts zin in gevallen waarin thans reeds vergoeding wordt genoten tot liet volle bedrag van hetgeen door de opkomst van den dienst plichtige aan het gezin zuiver is onttrokken. Krachtens do mij bij badoèlcl besluit verleende bevoegdheid bepaal ik thans, dat voor zoover hot in dio gevallen noodig is, fn verband met do prijzen der eerste levensbehoeften, aan de vorgoodingsgerechtigden een bijslag kan wor den verstrekt. Die bi-slag geldt' enkel ter zako van het verblijf in werkelijken dienst na 30 Juni 1916 van do tot do militie, cle landweer of den landstorm beboerende dienstplichtigen, hetzij doze bij de •landmacht, hetzij deze bij do zee macht dienen. Ten aanzien van de gezinnen van militairen op wie het sedert uitgebreid Koninklijk Be sluit van 21 Augustus 1914 van toepassing is, kan heb geval cr toe leidende op dezelfde wijze gehandeld worden. Tot nader bericht mijnerzijds mag do bij slag bedragen ten hoogste 15 procent van het bedrag, dat als vergoeding volgens do be staande besluiten en aanschrijvingen kan wor den toegekend.' Met inbegrip van den bijslag mag do vergoeding uiteraard nimmer hooger zijn, dan het wettelijk maximum van f 2 per dag. Het uitgekeerd bedrag van den bijslag moet afzonderlijk worden vermeld. Tevens deel ik u mede, dat bij bedoeld be sluit het eerste lid van art. 23 van het Land- stormbesluit buiten werking wordt gesteld ten aanzien van het verblijf in werkelijken dienst van tot den landstorm," bchoorende dienstplich tigen na 30 Juni 1916 tijdens dc heenschende buitengewone omstandigheden. Derhalve geldt voor het verblijf onder de wapenen van 1 Juli 1930 af het wettelijk maximum voor do lanrl- storinvergoeding van 2 per dag niet enkel meer ten aanzien vvan de landstormpliehtigen dio in of voor, het jaar van 'hun verblijf in wer kelijken dienst"hun -31ste levensjaar volbrengen of hebben volbracht, doch geldt dat maximum van 'genoomden datum af voor alle landstorra- pliehfcigen, ongeacht hun leeftijd, evenals zulks ten aanzien van het verblijf onder do wapenen van 28 Juni 1916 af. Ik noodig u uit. om voor zooveel uw ge- meente betreft, belanghebbenden op de wijze, welke n het moest-doeltreffcnd voorkomt, in kennis te stellen, zoowel met de thans bestaande gelegenheid tot het geven van een hijslag op do vergoeding als met de omstandigheid, dat tijde lijk het wettelijk v ergo edi n gsm ax i mn m van 2 per dag g-eldt ton aanzien van alle landstorm pliehtigen. („Het Volk.") Overgang naar do landweer. Indien niet, nader hot tegendeel wordt be paald, gaan op 1 Augustus a.s. naar do land weer over do dienstplichtigen dor militie, bc hoorende tot dó infanterie do wielrijders hieronder begrepen de vesting-artillqrio, do pontonniers, de. genietroepen, do hospitaalsol daten en de adnnnistratietroepen lo. van do lichting 190S, wier diensttijd bij de militie laatstelijk word verlengd tot 31 Juli 1916; en 2o. van de lichting 1909 en oudere lichtin gen, dio ook in normale tijdsomstandigheden eerst op 1 Augustus 1916 naar do landweer zouden overgaan. De onder lo. bedoelden komen dan to be- hooron tot de landweerlichting 1916 c; do on der 2o. bedoelden tot do landweerlichting 1916 d. De militieplichtigen, werkzaam bij den Mo- tordienst, moeten, voor wat do ondorwerpelijko velden nog minder talrijk, de moerassen groo- tor. Men hóéft geen overzicht meer. Do kaar ten zijn volkofnen onjuist. Hot is het moeilijk ste terrein, dat uien zich denken kan. Do ar tillerie heeft vaak niet de minste uitwerking. Men tracht elkaar in de moerassen te dringen. Op den drassigen grond kan de infanterie hier cn daar alleen door sprongen van cle eene gras- hoop naar do andere voorwaarts komen, gras- hoopen, dio als eilanden in do moerassen staan. TVij staan aan de Styr en tusschen Styr en Sto chod. Toen ik daar was, hielden de Russen nog een punt bij Liniewka aan den oostelijken Sto- chodoeve'r bezet, Noordelijk van Proskyn- Wulka liep de Ooetonrijksche loopgraaf. Aan den rand van het dorp bij den oever lag een veldwacht. Do puinhoopen van het dorp rookten nog. -Do Jlussen waren al over do rivier ge weest en hadden do huizen bij den terugtocht in brand gestoken. Dg weg ging met bochten door het riet. De bruggen waren verbrand, alleen een paar Ter- kooide stammen lagen over hot water. Ongeveer vier honderd meter verder tegen over ons waren de Russische stellingen, dood on stil. Geen schot viel, er bewoog zich niots. Ik vraag den schildwacht: de posten hebben niets gehoord en niete gezien. Zij hadden nog geen schot met den vijand gewisseld. Misschien hebben de Russen de stelling ontruimd. Ik klom uit de loopgraaf en ging, zonder dekking, Tiaar do rivier. Er over kon ik niet en moest dus terugkeeren. Den volgendon dag vielen, wij de stelling aan. Ze was zeer sterk bezet,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2