Ho. 302. Vrijdag 21 Juli 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. BE WEDVLUCMT. TWEEDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT Voor Advertentie wende men rich tot onzu A'lu.i»;i tra'.'e, i \c, Amsterdam. Prijs der Advertertiën per regel 30 cent. Voor Ingezonden ilcde' deeHngen op de tweede, derde eu vierde pagina dubbel tarief, jyj reductie. REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRïNASTR. 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT, ABONNEMENT BLT VOORUIT BETALING VÓÓR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/1.50P.KWARTAAL abonnement Het Engelsche ostensief. «va ree/if n t*- TüLs tSfife f/. Heb kaartje hierboven laat ons de vorde ringen der Engelschen zien ten noorden jder Somme sedert 1 Juli. In een kleine drie weken zijn zij dus al lieel wat opge schoten, en dit is van te meer belang, om dat bet voortdringen der Engelschen vrij geregeld en stelselmatig gaat. De kruisjes- Jijp geeft aan hoever zij Maandag (vermoei delijk) ieed3 gevorderd waren. Van deze laatste lijn is bet opmerkelijke dat er uit blijkt, hoe de Duitsche linies niet alleen in het midden wijken, maar ook iets aan de flanken, en dit is zeker van belang. Zoo zijn in 't noorden de Engelscben opgerukt in liet door de Duitsqliers bozet gebied van Ovillers tot Thiepval, en in 't zuiden tot voorbij Hardeoourt. Doen ook in 't cen- tram hebben zij vorderingen gemaakt en. rukten zij over Bazentin le Petit op naar Pozières, waar de strijd nog hardnekkig schijnt te woeden. De verspreiding van ons blad. Onderdooien, die met het toegezonden aan tal Soldatencouranten niet toekomen, worden verzocht een grooter aantal te v/ülen aanvra gen, opdat alle abonné's regelmatig een eigen exemplaar kunnen bemachtigen. WIJ brengen in herinnering, dat troepen- deelen, die soms door een of andero oorzaak van ons blad versteken zijn, slechts eh) aan vraag tot ons te richten hebben om regelmatig, drlomaal per week, een pakket Soldatencouran ten tó ontvangen. Nergens mag ons „Orgaan voor leger en vloot" ontbreken. Os toestand in don reuzenstrijd. De Strijd aan de Sommo duurt nog voort, en dan voornamelijk aan de Noordzijde der rivier, waar de Engelschen verder doordringen. Voor al bij- Orvillers wordt zeer hardnekkig gestre den en de Engelschen hebben thans niet alleen deze plaats geheel in bezit, maar zij vechten ook reeds ten noorden er van. Ze zijn daar over oen breedte van 1000 M. een K.M. dus, vooruit gedrongen; hebben er den vijand uit sterke stellingen verdreven, gevangenen gemaakt en zes machinegeweren veroverd. Deze nieuwe overwinningen, al schijnt de ter reinwinst niet zoo bijzonder groot, is daarom van belang, omdat blijkt, ook nit de geyechten bij Bazentin Le Petit, waar do tweede Duitecho linie opnieuw over een breedte van 1500 M. zou zijn doorgestooten, dat de^ bres van zos kilometer nu reeds op zeven a acht is ge bracht. Tevens lijkt het er op, dat de Duit sche linies ook aan de vleugels beginnen te wankelen, en dit is natuurlijk van belang. Overigens is de derde Duitsche linie, naar 't schijnt, nog steeds ongeschonden. Ook ten zuiden der Somme, waar de Fran- 6chen vochten, is de strijd in de laatste dagen weer hevig. De Duitsche aanvallen, blijken .vooral weer Biaches en La Maisonnette te Naar het Amerikaansch. „Eu toch zal ik bet ding aan den gang ■krijgen, al moest ik hét opblazen met dyna miet," zei Jack Stenkouse. Hij zat óp een omgekeerde besckuitkist en streek zich na denkend om de kin, terwijl bij bet voorwerp, dat hem "zooveel lioofdbieken kostte, met aandacht beschouwde. Het was een tweedekker, met wijd-uitge- spreide vleugels en van een stevig houten geraamte. Het was' een' machine van een vreemd,min of meer slordig voorkomen d>3 reusachtige motor en de emmervornuge zitplaats er vóór waren oogenschijnlijk bet werk van een paar amateursbanden. Maar do oogen van baar eigenaar waren op' de machine gevestigd met een teederl eid, die alleen overtroffen werd door den blik dien bij af on toe op zijn blauwoogige gezellin sloeg. Haar voorhoofd vertoonde een die pen rimpel; bet was baar onmogelijk baar wrevel to verbergen, „Nu, om je de waarheid te zeggen, Jack, ik ben ea: niets rouwig ora dat liij bet niet doét. Je zult er je nek mee breken als bij ooit vliegt! Stenhoucte glimlachte, maar bet ging1 .niet Nan harte. „Ala bet niet lukt, kindje, heb ik er mijn beolo kapitaaltje aan verspild, tot mijn laatsteu dollar toe. Wat zooveel zou zeggen als mijn ondergang, en dat wil je toob óók niet, lieveling?" Maggie Sla de schudde het hoofd mot een energieke beweging. „Neen, neen, natuur lijk niet. Maar o, Jack, ik wou: dat je wat anders deedt. Het is... bet is hard, om zoo- .fefifc.VÊrfigfe.Jte ,wacht.enA en vader zegt dat gelden. Van anderen kant worden ook aanval len van Fransche zijde in deze streek gemeld, maar zij werden alle, Duitsche en Fransche, afgeslagen. Alleen in het Oostelijk" deel van Biaches konden Dinsdag eenige Duitschers doordringen, meldt een Fransch bericht, dat van het terugwerpen er van niet rept. Over 't geheel wordt er aan het Westerfront zeer hardnekkig gestreden, maar de vorderin gen zijn, die der Engelschen uitgezonderd,, van weinig- of go W-ooberws. Hebben, de Duit schers aanvallen gedaan en zijn ze afgeslagen bij heuvel 304, do Franschen trachtten tever geefs vooruit te komen bij Fleury. Doch we hooren ook op andero punten van ernstigs ge vechten, van Duitsche aanvallen bij do Aisne en bij Craonne in Lotharingen, en verder in Champagne, waar de Russische hulptroepen in gevecht zijn geweest en Duitschers bij een aan val hebben teruggeworpen. Geen dezer gevech ten heeft echter winst aan de eene of andere zijde opgeleverd, wat ten derde ook geweten wordt aan het weder, dat overal zeer ongunstig was in de laatste dagen. Aan het Oosterfront gaat het den Centralen nog niet voor den wind. Do Russen hebben in Wolhynië weer een succes behaald, dat meetelt. Aan hot riviertje de Loepa, in den grooten bocht, dien de Russen ten Westen van Loetsk vooruitgeschoven hebben, zijn zij nu verder doorgedrongen en hebben de Duitschers terug gedreven. Daarbij zouden den Russen niet minder dan 13000 krijgsgevangenen en 90 kanonnen in handen zijn gevallen. De Duit sche en Oostenrijlcsche troepen werden terug gedreven langs den geheelen linkeroever van de Loepa, tot voorbij do dorpen Swintatsje en Krastow; de vijand zou volgens de Russische berichten, in grooto wanorde zijn weggetrok ken, zooals bleek uit het in groote hoeveel heid achtergelaten oorlogsmateriaal. Van de zware kanonnen op de Duitschers veroverd, zijn er nu reeds eenige op den vijand gericht. Op den duur moeten deze overwinningen op dit punt haar invloed uitoefenen. Belang-' rijker toch is de terugdrijving der vijanden, in het centrum, dan in Jt Zuiden, bijv. in de Boekowina. In het centrum kunnen de Russen als 't ware oen wig drijven in de linie der Centralen; moeten deze nu op één punt wij ken, dan. zullen ze alengs ook verderop terug moeten gaan, aan de Stochód bijv., waar de je je tijd en je hersens .noodcloos opoffert aan de vliegerij. Want zij maken tegen woordig heel wat andersmachines die, in New-York opgegaaD, mijlen en mijlen vlie gen, met do grootst mogelijke zekerheids Hij zal mij niet toestaan langer te wach ten" Maggie trachtte zich goed te honden, maar twee tranen ontsnapten aan haar oogen. Als schaamde zij zich hierover, stampte zij met den voet, wierp het hoofd in den nek en mot beving in baar stem „Ik geef je daarom toch niet op, Jack. Daarvoor houd- ik te veel van je. Ik zou het niet kunnen- Maar vader begrijpt ons niet, en hij kan het ook niet. Eer bleef ik boel mijn leven eenzaam op de wejjeld, oer ik... ©er ik... De stem bleef haar in-de keel en zij liet haar tranen den vrijen loop. Met een slag wierp Stenhouse zijn gereedschap neer en sloot bet meisje in zijn armen. „Lieveling", zei hij, „arm, klein ding ik zou door vuur en water votfr je willen gaan. De vlag in top- Maggie! Er is altijd nog hoop. Kom!" Zij hief bet hoofd op en glimlachte door baar tranen, en bun lippen ontmoeten elkaar. Plotseling maakte Maggie zich nit zijn omarming los en deed met een kreet van schrik een stap achterwaarts op het hooren van een nieuwe stem. - „Het schijnt, dat ik jelui stoor", merkte de nieuw-aangekomene bedaard op. „Het spijt me, heusch. Ik wist niet, dat de zaken zoo geschapen stonden, Maggie, want wat Beu Slade gisteravond vertelde, was niet veel belovend. Heb schijnt, dat da vlieg machine naar de maan is". Dc spreker, Jrm Prescott, wierp een blik vol gori»g3pfeatbing naar do .wit-te yleugels Duitschers nog hardnekkig stand honden.' Zoodoende maken do Russen zich den weg open naar Galicië en loopt Lembefg w?ldra weer gevaar. Op andere punten van hei^ötetorfront wordt eveneens gevochten. Bij Riga lezen we van artillerie-gevechten en van aanvallen der Duitschers, die echter zouden zijn afgeslagen. In de Boekowina dringen de Russen ook nog vooruit, ofschoon hun vorderingen daar van minder belang worden. Russische ruiters zou den zelfs in Hongarije zijn verschenen, doch dat is waarschijnlijk niet meer geweest dan een ver uitgestrekte verkenning. Opmerkelijk is echter wel ,dat allengs de cavallerie weer een rol in den oorlog speelt, dat we dus meer den bewegingskrijg naderen. Aan het Italiaansche front kunnen de Oos tenrijkers, die zoo krachtig weerstand moeten bieden aan do Russen, den oorlog natuurlijk slechts verdedigend voerc-n, en dat nog niet eens met zooveel kracht, dat zij den vijand kunnen tegenhouden. De Italianen komen vooruit, maar 't gaat heel langzaam. Nog altijd staan Oostenrijksche troepen op Italiaanseh gebied; Wel wordt er zeer hardnekkig gestreden om den Borcolapas aan de grens; daar deden de Oostenrijkers een aanval, die weliswaar werd afgeslagen door de Italianen, .maar deze werden niet terug gedreven tot in hun eigen land. Nog altijd hebben de Oostenrijkers iets van de voordeelen behouden, die zij in Mei behaalden. President Poincaré heeft op Frankrijks na- tionalen feestdag (14 Juli) een rede gehouden, waarin hij ook over den vrede sprak. Hij heeft opnieuw verklaard, dat Frankrijk niet alleen het thans bezette gebied terug moest erlangen, maar ook de in 1870 verloren provinciën Elzas- Lotharingen. Van het oorlogsdoel van Frank rijk weten wij dus iets. Doch voordat dit be reikt is, zal er nog heel wat Duitsch, en ook heel wat Fransch bloed vloeiem ENGELAND. Geen vacantie. LONDEN. Het Maandag gehouden con gres van vakvereenigingen, dat besloot de vacanties op te geven tot bet einde van den oorlog, werd bijgewoond door 300 gedele geerden, veregenwoordigend meer dan 2,000,000 arbeiders. De vergadering was belegd door de natio nale commissie van advies in zake de pro ductie van munitie. Arthur Henderson wa3 voorzitter, terwijl de nieuwe minister van munitie, Montagu, dr. Macnamara, finan- cieele secretaris van de Admiraliteit en de hoofden hunner departementen aanwezig waren. De verhandelingen waren van huishoude-' lijken aard, maar naar verluidt deed Hen- dersou een welsprekend beroep op de aan wezigen, waarin bij met nadruk wees op bet feit, dat de schitterende vorderingen, die de Engelschen thans aan bet westelijk front maken, voor een groot deel te danken is aan bet feit dat Engeland veel beter van groote projectielen voorzien is dan de vijand. De meerderheid, wat manschappen en uit rusting betreft is, zooals bij aantoonde, wel iswaar noodzakelijk maar op zichzelf nutte loos, tenzij Engeland ook wat sterke ont ploffingsmiddelen betreft de overhand beeft. In een brief van veldmaarschalk Haig, op bet Congres voorgelezen, verklaarde deze o. a., dat het leger in Frankrijk verwacht van de munitie-arbeiders, dat zij bet in staat zullen stellen hun taak te vervullen. De geheele Engelscbe natie moet niet aan een algemeene vacantia denken, voor het doel is 'bereikt, dan zal de overwinning spoedig en zeker aan de geallieerden zijn. De conferentie besloot eene motie aan te nemen, waarbij zij verklaart goed te vin den dat de vacantiedagen worden opgegeven en een afschrift van die motie te telegrafee- ren aan Haig, om hem de verzekering te geven, dfet de productie vau munitie niet alleen gehandhaafd, maar zelfs vergroot zal worden. Ofschoon de mijnwerkers niet ter confc= rentie vertegenwoordigd waren, hielden zij in de afzonderlijke stecnkooldistricten ver gaderingen, waarin eveneens besloten werd, der machine, kruisto de armen en plantte zijn eeneu liak in den grond. Stenhouse zei nieta, -maar fronste de wenkbrauwen. Hij; had. nooit veel' op gehad met Prescott, maar bij schreef dat gevoel toe aan de om standigheid, dat bij in Prescott een mede minnaar had te zien, dio in gunstigor con ditie verkeerde dan hij. Daarom antwoord de hij hem niettemin /behoorlijk. „Neen, de machine heeft den grond nog niet verlaten", zei hij eenvoudig. Pfescott lachte in zijn vuistje, en keek om zich heen. „Maggie!" zei hij. Maar zij was verdwenen en na een vluoh- tigen blik, waarmee hij te vergeefs trachtte haar te ontdekken, nam lïij plaats op d® besckuitkist en bleef zonder een woord te zeggen, kijken naar Stenhouse, die de ma chine weer op gang trachtte te krijgen. Plotseling stond Stenhouse op en zag hem over zijn schouder aan. ,,lk zou je willen vragen, of je den motor even aanzet; als je wilt, Prescott?" Prescott stond aarzelend op. „A%u je wéér een tuimeling maken?" zei hip terwijl Stenhouse op de zitting plaats nam en de handen aan de hefboo- men sloeg. Nou, je kunt je met dat ding toch nooit bezeren. Daar gaat-ie dan". Bij deze woorden gaf bij de schroef een draai en met een razend geluid kwam ei- leven in de machine. Het toestel trilde als een mensck, die een beroerte krijgt, zwenk te- en begon zich van Prescott te- verwij deren, wiens hoed afwoei door den lucht- stroom, die de schroef teweeg bracht. Hot geraas van de machine verdoofde hem, en hij stond een oogenblik paf. Daarop wer den zijn oogen eens zoo groot als gewoon lijk en bij gaf een rauwen schreeuw. Want de vreemd-uitziendQ tweedekker gedurende de vacantiedagen het werk voort te zetten." LONDEN. Dc nationale conferentie der Engelsche Trades Unions, te Londen gehou den. heeft besloten alle verlofdagen tot aan het einde van "den oorlog, te schorsen. Casement's beroep verworpen, LONDEN. Hot hooger beroep van Roger Casement tegen het tegen hem uitgesproken doodvonnis is verworpen. LONDEN. Gemeld wordt, dat Casement in hooger beroep zal gaan bij het Hooger- buis, het opperste gerechtshof, indien al thans de bewilliging van den attorney-gene ral hiertoe kan worden verkregen. De kanaaltunnel. De „Daily Chronicle" wijst opnieuw op de noodzakelijkheid om de Kanaal-tunnel tusschen Frankrijk en Engeland te bou wen Plet blad zegt „Als de tunnel er nu geweest ware, hadden onzo gewonde soldaten, die thans met lang op onthoud en niet zonder risico van Frankrijk komen, de reis van Calais naar Dover onder 't Kanaal door, in veertig minuten en in volko men veiligheid naar Engeland vervoerd kun nen worden. „Er zou geen „Sussex"-ramp plaats gehad hebben en ook andere betreurenswaardige onge vallen waren voorkomen geworden. De aanvoer van voedsel zou gemakkelijker geweest zijn. Wij hooren, dat er thans duizenden kilo's groen ten op weg van Frankrijk naar hier bederven, omdat zij, wat onvermijdelijk is bij het vervoer ter zee, te lang onderweg blijven? Die groenten zouden in een uur door de timnel 'van Frank rijk naar Engeland overgebracht kunnen wor den. „Wat echter van nog grooter heteekenis is: ons groote leger zou naar Frankrijk cn België kunnen vervoerd worden in veel minder tijd, met veel grooter zekerheid'en met oneindig minder kosten dan thans, want de vloot zou daarbij geene hulp of bescherming hebben be hoeven te verleenen „Onderzeeërs kunnen geen tunnels binnen dringen en Duitsche mijnen zouden er evenmin kunnen inkomen, zoolang de heide uiteinden in Fransche en, Engelsche handen zouden zijn. „De Franschen zijn er zoozeer van overtuigd, dat Engeland nooit de razernij van een inval in Frankrijk door deze tunnel zou-ondernemen, dat zij goed gevonden hebben, dat het kracht- station voor de levering van den electrischen 6troora, die de treinen zouden noodig hebben, te Dove/ zou gebouwd worden en in Engelsche handen zou blijven, zoodat Engeland de tun nel onbruikbaar zou kunnen maken, zoodra het zou schijnen dat er eenig gevaar dreigde. „Bovendien is er in de teekening en plannen voor de tunnel de mogelijkheid voor-zien om een stuk van een mijl lengte geheel met water te laten volloopen of do geheele tunnel met vergiftige gassen te vullen en dit alles van het Engelsche einde af terwijl de ingang van do tunnel bovendien door de kanonnen ran Dover beheerscht zou worden. ,*,De Franschen daarentegen zouden zicK tp- vreden stellen met de plaatsing van een psar kanonnen aan den 6 meter breeden ingang te Calais en er zou zeker weinig overblijven van een leger dat waanzinnig genoeg zou *ijn cm door een nauwe tunnel te trekken, die door moderne kanonnen beheerscht wordt. „De plannen der Fransche en Engels he in genieurs voor den tunnelbouw zijn thans hikend genoeg. Er zouden n.l. twee tunnels zijn, de een voor de heen- en de andere voor dg terugreis, heide 20 Eng. mijlen (46-5 kilometer) lang, waarvan 22 mijlen (85.25 kilometer) onder wa ter. Zij zouden door de grijze halksteenlaag, die den bodem van het Kanaal uitmaakt, geboord worden Tusschen de beide tunnels zullen ver- bindingsgangen gemaakt worden, terwijl er in elk nog een voetpad langs .de rails zou over blijven, waarlangs de reizigers ingeval van nood zouden kunnen loopen. Gewone stoom locomotieven zouden d^ treinen tot bij de tun nels brengen, maar voor de reis daardoorheen zouden de wagens «zich door eigen electromoto- ren moeten voortbewegen. „De beroemde ingenieur Sir Francis Fox verklaart, dat de ventilatie in dit geval zeer gemakkelijk zou zijn, vergeleken bij die van de Simplon- en Mersey-tunnels. De wagons zouden uit onbrandbaar materiaal gemaakt worden. Do sponbreedte is op het vasteland meestal de zelfde als die in Engeland. Slechts Spanje en Rusland hebben eene andere. Do.reizigers zou- stak den kop vooruit, scheerde bet gras en bief zich daarna op- Een oogenblik ging zij over één kant, gelijk een balans waar van enkel de eene zijde belast is, maar daarop werd een breede strook liebt van een meter' hoogte onder bet t-oe6tel gezien -en de ééne meter groeide aan tot tweè. Ratelend als oen machinegeweer, vloog de tweedekker gelijk een wilde gans vóór den zonneschijf! In kringen stoof hij voort, zooals een blad doet dat in een maalstroom van lucht wordt voortgedreven, terwijl Prescott bet wonder met open mond stond aan te staren. Op zulk een gebeurtenis was hij geheel en al niet voorbereid. De menscben in stad waren zóó gewoon Stenhouse zijn vliegma chine langs den grond te zien voortzeulen, dat de mogelijkheid hem ooit een heusche vlucht te zien maken in 't geheel niet bij hen opkwam. En daar ging hij nu, vlie gend dat zij 't 'zagen Presoott's oogen be gonnen te flikkeren, en bij zei menig on parlementair woord, 1^en bij bedacht wat dit verschijnsel voor hem beteekende, voor hem... en Maggie. En de machine daalde en kwam weer op vasten grond, juist op het oogenblik toen een opgewonden volksmenigte toe stroomde om den vlieger toe te juichen. In de eerste rijen stond, senator Slade en Pres cott stond naast hem, terwijl de oude man den vlieger begon toe te spreken. „Je bent een kraan!" zei bij. „Werke lijk een kraanEn ik ben trotscb op je de hand te drukken. Waarlijk, ik zou nooit geloofd hebben, dat Jack Stenhouse ooit zou vliegen. We zullen er zeker van avond nog over in de krant lezen, vriend ik zal het zelf naar.New-York seinen... Ze zullen er net zoo over je gaan spreken als op dezo manier..." Hij liet een blad. zien, dat dicht onder den dus van Londen uit, zonder overstappen zeer verre reizen kunnen maken. „De reis naar Parijs zou door de tunnel twee urfen korter worden dan thans „Do kosten van den tunnelbouw worden op l(f.000.000, de jaarlijkscho onkosten op 420 000 cn dc ontvangsten op 1.538.000 ge schat." FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein. Het Ertgaisch-Fransche effenslef. PARIJS. Ten zuiden van do Somme deden de Duitschers Maandag laat in den avond eu in den nacht een aan val op onze stellingen vanBiaches tot La Maisonnette. Ondanks d© herbaalde pogingen, die bun zware offers kostten, konden de Duitschers zich niet van La Maisonnette meester maken. Enkele Duit sch® afdeelin£en drongen voort langs het kanaal ten oosten van Biaches, waar de strijd nog voortduurt. Aan den linkeroever van de Maas mislukte e$n coup de main tegen- de Fransche loopgraven aan hoogte 304. Aan den rechteroever werd de nacht gekenmerkt door gevechten om de toegan gen tot St. Fine en ten westen van Fleury. Overal werden de Duitschers afgeslagen. Levendige artillerie-actie in de buurt van La Lanfee en Chenois. Aan het overige front was de nacht kalm. PARIJS. Ten zuiden van de Somme her baalden de Duitschers hunne aanvallen op La Maisonnette niet. De Franschen ver dreven de Duitschers uit de weinige huizen van Biaches, die zij nog bezet hielden. De Belgen overrompelden een loopgraaf noordelijk van Dixmuiden, doodden bet grootste deel der bezetting en namen de overigen gevangen. LONDEN: Officieel. Sir Douglas Haig bericht: Mist en regen belemmerden de operatiën ten noorden van Ovillers. Wij gingen over duizend yard van het front vooruit en verdreven den vijand uit sterk bevestigde stellingen, waarbij gevangenen werden gemaakt en zes mitrailleurs werden vermeesterd. Wij deden met succes een raid in de Duitsche loopgraven bij Wytschaete. Een Duitsche raid bij £uenchy mislukte door ons vuur. LONDEN. De Duitschers begonnen Dinsdagavond, na een bombardement met tranenverwekkende gassep, een aanval op Engelscbe stellingen in de buurt van Lon- gueval en bet boseh van Delville. Het hevig gevecht duurt nog voort. Elders niets van belang. BERLIJN. Officieel. Aan het noorde lijk deel vap het front zijn op tal van plaatsen vijandelijke patrouilles voor onze hindernissen afgeslagen. Een van onze patrouilles nam in feen Engelsche loop graaf ten zuiden van Vermelles een officier, 4 onderofficieren en 11 man gevangen. Ter weerszijden van de Somme gebruik ten de vijanden dén dag ter artilleristische voorbereiding. Krachtige aanvallen, die des avonds en des nachts tegen Pozieres en de stelling ten oosten daarvan, tegen Biaches, La Maisonnette, Barleux en Soyecourt wa ren gericht, werden overal onder groote ver liezen van den vijand tot mislukking ge bracht. In het Maasgebied tijdelijk levendig vuur en kleine gevechten met handgranaten. Hoog bezoek. PARIJS» President Poincaré en minister Kocqties bezochten op 1G en 17 dezer de troe pen ir-_ do buurt van Verdun en aan-de Somme en trokken door de vroegere Duitsche linies.- die in de laatste veldslagen veroverd zijn. De grootste mijn op het Westelijk front. De „Times" geeft tusschen de verhalen over de gevechten in Frankrijk, die uit den mond van gewonden zijn opgeteekend, o. a. bet volgende: bet hoofd een bericht bevatte, met vette letters over alle kolommen gedrukt, een eztra tijding, en Stenhouse, verrast door al bet gejubel en de lofspraken om hem heen, nam het van hem aan en zag er naar met afgetrokken blik- Maar het volgend oogenblik zag Pres cott hem veihleoken. Heb was alsof hij met een plotselingen angst vervuld werd; het blad, viel hem uit de hand en bij leun de achteruit als iemand die een bezwijming nabij is. „Jo lijkt wel niet goed te worden. Wa6 is er aan do band? Hij raapte het nieuwsblad op en las de -vette "letters. „Wonderbaarlijke vliegtochtenTachtig mijlen per uur als minimum. Nieuwe uit vinding van den heer Wright. Kinderen kunnen vliegen. Iedereen kan vliegen. Vol komen veiligheid bereikt". Nadat bij hfet nog eens overgelezen had, zag bij Stenhouse vragend aan- Deze schud de bet hoofd en opende-de opeen geperste lippen. „Mijn uitvinding beeft bet afgelegd", zei bij op wanbopigen toon. „Binnen een paar dagen ben ik geruïneerd, en mijn machine is goed voor oudroest. Ik heb er mijn geld aan verspild". II. Natuurlijk gaf Stenhouse alles niet dadelijk op. Dat lag niet in zijn karakter. Hij ging naar New-York en bezichtigde de nieuwe uitvinding. Maar toen liet bij den moed toch zakken. Hot was niet omdat zijn vinding neerkwam cp hetzelfde begin sel of op eenigerlei manier geleek op de won dervolle machine die-ongetwijfeld een totalen ommekeer in de luchtscheepvaart zou ver oorzaken, Maar het. was omdat hij erken- „Sommige gewonden spreken met groote vreugde over dc mijn, die te Bcanmont-Hamrl tot ontploffing werd gebracht. Een nergonnt zeide dat het hem deed denken aan dc afbeeldingen die men soms op Amerikaans' ho films ziet van petroleum-voorraden, die ont ploffen. „De explosiekamer was zoo groot als een bio scooptheater en de galerij er heen was ver. schrikkelijk lang. Er is zeven maanden aan ge werkt. Wij werkten natuurlijk onder leiding van cenigo mijnwerkers uit Lancashire. Tel kens als er een nieuwe ploeg uit de gang kwam om to rusten, vroegen de lui„Wordt die mooi' grot van jullie nooit opgeblazen?" Maar op I Juli is het er toch van gekomen. Het hfllw dorp werd door elkander geschud. De lucht was vol met allerlei: wagens, wielen, paarden, bussen, kisten en Duitschers Die zeven maan den werk waren toch goed besteed geweest. 75. geloof, dat er nu nog opgeblazen dingen aan het vallen zijn." Een vlucht boven een gevechtsterrein. Een militair aviateur beschrijft in dc „Daily Express" bet werk van den vlieger waarnemer en zegt o. a.: „De dageraad 1... maar niet zooals men zich dien voorstelt; neen, een dageraad waarin God3 heldere hemel vol gevleugelde dienaren des doods is. Do aarde zelf is geschokt door de ellende en het gelaat der zon wordt verduis terd door de zware verstikkendo wolken van picrine-dampen die als een doodswade over dc aarde gespreid liggen. Ver in den achtergrond stijgt een slag- aeroplaan op. Zij komt dichter en dichter nam de gevechtslinie kruipen, zonder op de afweer- kanonnen van den vijand to Ietten. De Duit- scho artillerie is bezig met werk van ernstiger aard zij moet de onweerstaanbare linies dei Engelsche infanterie tegenhouden. Al de verschillendo operaties op dit uitge breide slagveld zijn als een open boek voor den wachter in dat teero voertuig do strijd die van loopgraaf tot loopgraaf vooruit en ach teruit golft, het handgemeen in het open veld, het ding-dong nrtillerie-duel en het haastig aanstormen van hulptroepen en versterkingen. Niets Mijft voor het spiedend oog daarboven verborgen en wat het ziet bericht het per draadloozo telegraaf aan de grooto kanonnen ver naar achter en naar het hoofdkwartier, waar de bevelhebber iedere beweging van den strijd op zijn kaart aanteekent, als een schaak speler zijn zetten en tegenzetten op het "bord overdenkt. Ver van den grooten weg af ligt een groot en dicht woud. De waarnemer bespiedt aan dachtig do strook Engelsche loopgraven dio onmiddellijk tegenover het bosch zijn gelegen. Dan bomt er plotseling leven in het ledige terrein tusschen de loopgraven, dat voortdu rend door granaten omwoeld wordt. Steeds meer en meer mannen komen uit do loopgra ven aanzwermen en stormen naar de Duitsche loopgraven. Om hen heen ontploffen allerzijds de grana ten, die grooto gapingen in hunne gelederen veroorzaken, maar steeds komen e$ meer aan zetten. Dan komt nit do Duitsche loopgraven een dc-rgelijko troep aanstormen. Beide troepen staan tegenover elkander, de massa golft heen en terug, nn hier, dan daar heen. Spoedig zijn zij door wolken dikke grijze rook bedekt en onophoudelijk barsten de gra naten uiteen. Een oogenblik blijven de beide troepen op dezelfde plaats staan, maar dan worden de Duitschers stap voor stap/ duim voor duim terug gedreven. Een soort trilling loopt door hunno gelederen, die niteen vallen en omkeeren. De tweo strijdende massa's vermengen zich, zoodat men ze -nu niet meer onderscheiden kan. En onophoudelijk blijft de waarnemer het goede nieuws doorseinen naar het hoofd kwartier." RUSLAND. Van het Oostelijk ooryogsterrein. Het Russische offensief. WEENEN. Officieel. In de Boekowina, ten noorden van den Pristop-zadel, ver liep de dag van Maandag zonder noemens waardige gebeurtenissen. Bij Zabitsj en Tatarof drongen de Russen onze vooruit geschoven posten terug. Aanvallen op enze hoofdstelling mislukten onder groote ver liezen voor den vijand. Ook ten noorden van Radiwillof en ten zuidwesten van non moest dat zijn eigen systeem, ofschoon heel goed, het. toch moest afleggen tegen <Jit. Hij kon er eenvoudig dezelfde resul taten niet mee bereiken en na zou bij geen enkelen kapitalist bewegen kunnen zijn machine te koopen of aandeel in de fabri cage ervan te nemen. Stenhouse zat op een mooien morgen mistroostig in de loods, toen Preoootfc op straat voorbijging. „Mor", zei Prescott. „Hoe gaat bet?" „Slecht.*En jou?" Prescott fronste de wenkbrauwen. De zaken gingen ook bij hem niet schitterend, een feit dat hij reeds eenigen tijd vobr Maggie's- vader bad verborgen gehouden, die een veelbelovend jongmensch in hem zag. „Gaat nog al", entwoordde hij dus op onverschilligen toon, en om te voor komen det hem hieromtrent meerdere fi nesses gevraagd zouden worden, zette hij zijn wendolïng voort. Hij stapte voort, de lange straat door, waar hij groeten wisselde mét iederen win kelier die hij aan do deur zag, totdat hij ten slotte xdtkwam op bet vlakke ter- lein, waar Stenhouee eenigen tijd geleden zijn vliegtocht gehouden had. Hij wist op 't oogenblik niets bijzonders te doen en daarom stapte hij, met de bedoeling een wandeling te maken, onverschillig over de grasvlakte voort, teen zijn oog viel op de gedaante van een ruiter, die uit de tegen overgestelde richting nader kwam, en nieuwsgierig als bij was, ging hij thans met vlugger pas den paardrijder tegemoet. Weldra losto de figuur zich op in de her- kenbare gedaante van een snelrijdenden halfbloed Indiaan, een van die licht missen. die voortdurend in gelagkamers worden aangetroffen. (Jffordt ycruolffd.2

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1