Binnenland. PE SOIjiDATEKrCOURANT xrga.n SS^OTmdgtjgr 1 O 3"xa.li X 13» X In hot Thrones-bosch* LONDEN. In de „Graphic" beschrijft de correspondent van de „Liberté" hoe do Engolsohen het Trones-bosch naraen. Hij vertelt dat het bloedig© gevecht drie dagen duurde. Het Trones-woud, ten noor den van Hardicourb gelegen, bezit tenge volge van zijn ligging een groote strategi- gisclie waarde. De Duitschers schenen hot dan ook ten koste van alles te willen, be houden en verdédigden het met alle kracht van uit de geweldige loopgraven, die het doorsneden. Toen de Engelschen 'sMaan- d&g&ocllteiids door oen schitterenden aanval een gedeolte van het woud wisten te nemen, gingen de Duitschers onmiddellijk tot ge weldige tegenaanvallen ovér, waarbij ge tracht werd het verloren gedeelte tot.élken prijs terug te winnen. Vijf aanvallen wer den met groots verliezen teruggeslagen, bij den zesden aanval slaagde men er in de Brit ten tot den zuidelijken rand terug te slaan. Maar, aldus de correspondent, de stout moedigheid onzer vrienden bleek mateloos. Een uur later werd het woud op vreese- lijke wijze gebombardeerd. Woensdagmorgen te negen uur drongen onze dappere bondgenooten met geweldige kracht ten aanval vooruit. Voor oen oogen- blik gingen de Duitschers voor den onweer- staanbaren aanval der Britben achteruit, maar weldra kregen zij versterkingen en deden zij oen hevigon tegenaanval. Over het geheel© front volgde een vreeseijke melee en herhaaldelijk kwam het tot een bloedig handgemeen. De ooggetuige verhaalt dat de strijd on gelooflijk heftig was. Do Duitschers brach ten niet minder dan drie divisies in het vuur, die onze bohdgenpoten zegevierend weerstonden. Eerst te drie uur 's middags, na meer dan zes uren van onophoudelijke worsteling, wonnen de Britten voordeden en de Duitschers waren, teneinde zich voor .volkomen omsingeling te redden, genood zaakt zioh terug te trekken. Zij lieten 500 gevangenep in handen der Britten, behalve mitrailleurs en een kanon. Te zes uur 's avonds hadden de Duitschers nog slechts het noordelijk deel van het Trones-bosch behouden, hoven het dorp Bazentin le Grand. „De elfde Juli zal een roemrijke datum blijven in de geschiedenis der Britsche dap perheid." Uitbreiding van het Fransohe offensief. Men schrijft ons uit Zurich d.d. 9 Juli: Sedert enkele dagen dreunt weer van jden vroegen morgen tot den laten avond jde kanonnen-donder uit het noordwesten ,tot diep in het Zürcher Oberland. Het her innert aan de dagen, toen de Fransche troe pen tot in de straten van Miilhausen voort- drongen. Naar berichten uit den Sundgau verwacht men inderdaad voor de allernaaste dagen ©en hervatting van hot Fransche offensief uit do richting Belfort. Reeds hebben de bewoners der door Fransche troepen bezette dorpen bevel gekregen, bin nen enkele dagen hunne haardsteden te verlatenbewoners van hoeven vlak op het gevechtsfrönt liet men zelfs niet den tijd om hun huisraad op te laden. Zwitsers, die volden en akkers over de grenzen hebben liggen, werden gewaarschuwd hun oogst rijp of groen deze week binnen te halen, wijl te beginnen met Maandag '10 Juli geen burgers in de gevechtszone worden toegela ten. Ook aan Duitsche zijde treft men voor bereidselen'tegen het nieuwe offensief. Rei zigers weten te vertellen, dat genie-troepen hard werken aan de noodbruggen, die op pontons over den Rijn gelegd zijn, en die nog dagteekenen uit de dagen van voor een jaar, toén de Duitsche troepen voor de op dringende Franschen fcot op den rechter- Rijnoever teruggingen. Interessant is in verband met deze voorteekenen een mili taire beschouwing van den hoogst-bekwa- men kroniek-schrijver Stegemann in Der Bundt waarin een parallel .wordt getrok ken tusschen den Russisehen inval in Bessa- rabië en het losbrekende Fransche offensief iu Elzas. Stegemann vraagt voor de vol gende weken de aandaScht zijner lezers voor Miülhausen (het Duitsche Tsjeraowitsj), waar hij de mogelijkheid van zeer verrassen de gebeurtenissen in uitzicht stelt. De strijd aan de Somme. Do oorlogscorrespondent van den Ber liner Lokalanziger" in het westen seint aan zijn blad d.d. 6 Juli: Meer en meer ontwikkelt zich de 6trijd tot een worsteling om de vaste stellingen, die wij bezet houden en die Sterke bolwerken blijken teen een.dieper binnendringen van den on vermoeid stormloopenden, vijand. De strijd m het gebied ten zuiden van de Ancre heeft den vijand, ondanks al zijn hevige aanvallen, bijna geen terrein meer opgeleverd. Herhaal delijk gelukte het den Engelschen met hevi ge stooten in Thiepval binnen te dringen, maar eren vaak worden ze weer uit het dorp geworpen. Hun verliezen hebben in dit ge bied een buitengewone hoogte bereikt. Het «enige op zich zelf onbeduidende voordeel, dat zij hier behaald hebben, is ten oosten van La Boifiolle, dus in de onmiddellijke nabijheid van onze eerste loopgraven-stelling te zoeken. Ten zuiden van Ln Boiselle heeft de strijd een meer plaatselijk karakter aangenomen. De grffote vloedgolf heeft zich verzameld in een Het offerisief in het westen. Een Duitich officier, dié onder het offen sief aan de Somme gewond is geraakt, ver telt in de ..Berliner Zsitung am Mittag" van hetgeen hij heeft beleefd. Het wasvoor zijn afdeeiing een vreugde ge veest. toen zij na een rustpoos, niet zooals zij gedacht hadden naar Verdun of naar Rusland werden gezonden, maar weer geplaatst wer den in de stellingen, die zij zelf hadden helpen aanleggen. Hier hadden wij, zoo vertelt hij, "byna elk woo:ihol gebouwd en iedere week de hindernissen versterkt. Wij hadden in de diepe schuilplaatsen met hun balken van heele hoo rnen én, in het dertig meter breed© prikkel draad zooveel'vertrouwen, dat wij onze stelling voor onneembaar hielden. Wij kenden nog niet den vooruitgang van de techniek van aanval sedert het laatste Fransche herfstoffensief. Den volgenden morgen, het was Zondag den 2oen Juni j begon het schieten al vroeg. Er lag een buitengewoon levendig artillerievuur op ónze loopgraaf. Eenige batterijen waren zich blijkbaar aan het inschieten. Vele vijandelijke vliegers snorden in de lucht. Het opmerkelijk ste v/as, dat daar ook veertien kabelballons hingen, waar men er andera slechts twee zag. Wij constateerden overigens, dat een gedeel te van deze ballons niet bemand was. Er lag eenige plagerij in deze massa-demonstratie van het oude Jachtwapen. Met het begin van hun offensief hadden do Franschen en de Engel schen ons met een nieuwe manier van vernie tiging van ballons verrast. Een vlieger ver schijnt hoven den kabelballon en schiet er eon Jiclfljipigtool tegen af. Een steekvlam slaat uit hei 0Dabul&clt fcg hoopje asch valt paar bono- beklron, dat door storke Duitsche dammen om geven is. Tegen deze dijken slaan nu de gol ven van het met meer dan één enkele kracht beukende water, zonder dieper te kunnen binnendringen. Onze vijanden hebben in het gevechtsterrein wederzijds van do Somme met ontzaggelijke middelen bij hun eersten aanval oen inderdaad niet geheel onbeduidende aanwinst van fbrrein verkregen. Ten slotte is dit echter toch niet, meer dan een deuk in ons front. Het tusschen onze oude eerste linie en do stollingen, die wij nu bezet bonden, liggende terrein, is thans reeds duidelijk te bepalen. Onze oude pbsitio liep van La Boi selle, ten zuiden van Fricourt ongeveer langs den weg van Albert naar Péronne, tot ooste lijk van Marécourt en van daar zuidelijk on geveer over Curlu, Erise en Bequincourt. Onze nieuwe linie loopt van La BoiseJe eerst naar het westen, gaat dan z udalijk, omvat het ons behoorende Harde emu t, snijdt den weg AlbertPéronne, loopt ten zuiden vsn d en weg tot r.an den weg Biac'nes—Barleux en ter der vlak langs het. door don vijand te zette Bolley in zuid-westelijke richting naar onze oudo stelling. Hierbij is ook rekening gehouden met liet verlies van het dorp Hem, dat diep in hot Sonune-dal ligt, ten zuiden van den weg AlbertPéronne en ten zuid oosten van Curlu. Drie aanvallen hebben de Franschen gedaan voor dat het hun gelukt is zich in do ruïne te nestelen. Hefty Annie" aan het werk. Een correspondent van de „Daily MiaiL" "beschrijft biet vuur der zwaarste Engelsche kanonnen en zegt: „Ergens in Frankrijk was „Hofty Annio" bezig zich voor t© bereiden om een stukje grond te bezetten. Behendig en voorzichtig waren hare onderdanen bezig haar troon op te bouwen. Eerst legden zij de fundeeringsplaten, die de basis vormden en toen die klaar was werden er ma8tbolcken gereed gemaakt om „Annie" met minder statie, maar met meer voorzor gen wat de duurzaamheid van'den zetel be trof, dan in den regel tegenover monarchen in acht genomen worden, op haar troon geplaatst. „Klaar vóór actie, sir", riep een onderoffi cier, terwijl hij zijn hoofd ergens in een gat stak en iemand, die in de ingewanden der aarde scheen, te zitten, toesprak. Dadelijk volgde het antwoord. „Right. Hoe groot is de grootste schoots afstand ook weer?" „Vier en twintig kilometer en zoo noodig nog een beetje meer, sir", antwoordde, de onderofficier, wat met een tevreden gebrom uit het onderaardsche beantwoord werd. Toen volgde het laden en richten en kort daarop het eerste schot De laatst-aangekomene in ons kwartier ging met een echoic overeind zitten en keelt ver baasd rond terwijl de grond onder hom golfde. „Dat is niks, jongen", zei een oud-gediende en stak rustig oen cigaret op. „Dat is „Hefty Annie" maar; zo hoest en spuwt een beetje naar de Duitschers. Zeker nog nooit eerder een kanon hooren blaffen, hè?" De nieuweling erkende, dat dit zoo was „Nou, je zult er gauw genoeg aan gewend raken en dan geef je er net zooveel om alsof je moeder je in slaap zong. Het is prachtige muziek, jongen, tenminste als-io aan jouw 'zij gespeeld wordt, maar heelemaal niet verkwik kelijk, als-ie aan de anderQ zij wordt uitger voerd." Na deze fraaie beschrijving van het kanon vuur uitgesproken te hebben, ging de ijzervreter vergenoegd achteroverliggen en zoog dikke rookwolken uit zijn cigaret." Troepen voor de revue van 14 'Juli. PARIJS. Do Fransche en geallieerden troe pen, die deel zouden nemen aan de revue op Vrijdag kwamen Donderdag to Parijs aan, door een tijlrijke menigte geeslfiriftig toe gejuicht. De Russen en Engelschen werden zeer toegejuicht.- De troepen bereikten de kazernes onder grootsche ovaties en een regen van bloemen. RUSLAND. Van hei Oostelijk ooHogsferrein. Hef Russische offensief. PETROGRAD. Officieel. Aan dén Duna boven ©n beneden Fri©drichstad deden wij eenige welgeslaagde verkennin- gen. Aan dén Sfcochod artillerie-duel. Eenige vijandelijke escadrilles vlogen achter boven onze linien, wierpen bommen en vuurden mitrailleurs af. In Galicië, in de streek ten westen van de Bencden-Strypa, op verschillende plaat sen verwoede gevechten. De vijand doet krachtige tegenaanvallen, "Wij namen meer dan 2000 soldaten gevangen, vermeesterden een kanon en. mitrailleurs. WEENEN, Officieel. In de Boekowina en ten zuiden van den Dn jester hij onver ander den toestand geen belang rijke gebeurtenissen. Ten westen en noordwesten van Boetsjatsj bracht de vij and opnieuw sterke strijdkrachten ten aan val naar voren tegen de door generaal von Bothmer aangevoerde, verbonden troe pen. Terwijl een deel van zijn stormcolon- nes reeds van onze hindernissen uiteenge slagen werden, slaagden andere er in een smal stuk van onz® stellingen binnen te dringen. Maar een onmiddellijk begonnen tegenaanval der Duitsche en Oosten rij ksch- Hongaarsehe reserves verdreef de Russen weder, zoodat alle aanvallen van den vijand volkomen mislukten. Er werden vele Rus sen gevangen genomen. Aan den Stochod sloegen onze troepen ter weerszijden van den spoorweg van Sarny naar Kowel oen aanval af. den, dat is alles, wat er overblijft. Op dezo manier was bet hun werkelijk gelukt eenige van onze ballons naar beneden te schieten en. onze waarneming niet onaanzienlijk te hinde ren. Wij hebben hun de kunst gauw afgekeken. Met hun kanonnade, die overigens niet buitengewoon was, richtten de Franschen slechts veldschadc aan. Een gedeelte van de loopgraaf werd een beetje geschonden, maar verliezen hadden wij niet. Den volgenden morgen om zeven uur begon de groote clans. Toen ging de vijand met zijn zware artillerie aan het werk. Groote granaten sloegen in op onzen linkervleugel dn in de der- do loopgraaf. Een. half uur later kwam de eer ste mijn. Aan mijnen-schieten zijn we gewoon, van onszelf, zoowel als van de anderen. Wat echter nu op ons neerkwam, was toch iets nieuws. Het was een kaliber, dat men tot nog toe niet of dan slechts bij gelegenheid en zeker niet in zulk een oplaag en op zulk een afstand gebruikt had. Bij het barsten van de eerste Fuchttorpedo Rprongen allo vensters in mijn dekking. Eon geweldige zuil spoot wel honderd meter omhoog, die dan den gebeden omtrek met steenen en aarde overstelpte. Het was een soort uitbarsting van den Vesuvius. Men kon zelfs ternauwernood van een miniatuur uit gave spreken. Na de eerste kwam do tweede, de derde en zoo eindeloos door. Op mijn dek king stond een schildwacht. Zoodra hij een mijn, die in onze richting kwam, door de lucht zag vliegen, holde hij de trap of om zich in ieder geval tegen de splinters en de vallende steenen te beschermen. Was deze gevaarlijke regen voorbij dan sprong hij weer op zijn post. Onze gedachten als de man binnenstormde waren niet zonder belang. Nu is het ding nog in de lucht, tien, twintig, dertig seconden heeft men nog tijd om te overwegen of bet boven op de dekking neer zal komen. .Was I In het bericht van den Russisehen gene- ralen staf van 11 Juli wordt beweerd, dat de strijdmacht van generaal Broesilof se dert den aanvang van het Russisch© offen sief 266.000 gevangenen heeft gemaakt. Hoewel de onbetrouwbaarheid van de Rus sische rapporten lang reeds bekend is, zij or toch nogmaals op gewezen, dat het door de Russen opgegeven aantal gevangenen zeer dicht de totale sterkte nadert van de troepen aan ons noordoostelijk front, djo in do verloopen vijf weken in ernstigen strijd waren gewikkeld. ITALIË. Aan het Italiaansche front. ROME. In het Cam ó'fija-dal voort durende vijandelijke artillerieactie. In het Etschdal deed do vijand Woens dagmiddag na krachtige artillerievoor- bereiding een aanval op de nieuwe stellingen door ons ten noorden van de Malga Zugna ingenomen. De krachtige con centratie van ons artillerie- en geweervuur deed hem in wanorde en met zware ver liezen afdeinzen. Aan het overige front tot de Brenta duurt onze krachtige artil lerie- en bommenactie tegen de vijandelijke liniën voort. Op enkele plaatsen hadden ook stoutmoedige aanvallen van onze in fanterie plaats, die tot enkel© voordcelen leidden. Aan den Isonzo geen gebeurtenissen van belang. WEENEN. Aan het front tus schen Brenta en Etsch was de go- vechtsactie Woensdag weer levendiger. Op den Pasubia is een nachtelijke aanval der Italianen afgeslagen. In het Posinadal, ondèr voortdurend krachtig vij andelijk artillerievuur, herhaaldelijk actie van talrijke patrouilles. Een officier en 103 man werden- gevangen genomen. Na een buitengewoon krachtige voorbereiding door de artillerie, deden Woensdagnamiddag ster ke vijandelijke strijdkrachten een aanval op onze stellingen in de streek van den Monte Rosta en Monte Interotbo. Evenals vorige malen mislukten alle aanvallen onder zwa re verliezen voor de Italianen. Verder noor delijk waren alle pogingen van den vijand onze stellingen binnen te dringen volkomen vruchteloos. VEREEftlGDE STATEN. Ulf Mexico. Volgens de Köln. Ztcj. melden Zwitser- seho bladen uit New-YorkHet bericht van het aftredenvan Carranza heeft to Washington diepe teleurstelling gewekt. Telegrammen melden, (lat generaal Villa aan het hoofd van sterke strijdkrachten op marsch naar deAmerikaansche grens is. Als generaal Persking geen bevel krijgt zich van Mexicaansch gebied terug te trekken, is een groote slag onvermijdelijk. Mail aangehouden. De stoomschepen „Prinses Juliana" en „Java", respectievelijk 21 en 30 Juni van Amsterdam naar Oost-Jndiö vertrokken, heb ben do post te -Kirkwall moeten lossen. Ds gestrande motorboot. Men meldt ons uit Brouwershaven Do motorboot „Neerlandia" is vlot gesleept en ligt in de haven van Burghsluis. „Weldaad" en „Ccertrulda", Omtrent het begooien met bommen van den Nederlandschon schoener „Weldaad" op 5 de zer, vernemen wij nog het volgende meer aan eengeschakelde verloop der gebeurtenissen. De schoener vertrok op 13 Juni uit Ivarls- krona met bestemming naar Amsterdam met een lading hout. Zij kwam door de Oostzee binnendoor Denemarken aan de Westkust van Jutland, van waar zij 4 Juli naar zee vertrok. In den ochtend van Woensdag 5 Juli bevond het vaartuig zich om 12 uur 's middags bjj mooi weder, een heiige lucht en kalme zee op 56 gr. 12 min. N.B. en 7 gr. 12 min. O.L. Dien ochtend had de kapitein reeds' een luchtschip, waarvan het nummer niet bekend was, op grooten afstand zien pasceren. Om 12 uur ging een luchtschip voor don schoener over, dat, na het vaartuig gepasseerd te zijn, zwenkte en op do „Weldaad" toekwam. Dit luchtschip was dn L 9. Van den achtertop van de „Weldaad" woei de Nederlandscho vlag, doch daar er wei nig wind was, liet de kapitein de vlag op en neer halen of, om den technischen term te ge bruiken, „diepen", zoodat zij duidelijk zicht baar werd. Deze vlag was vrij groot, circa 2J Meter en met heldere kleuren. Verder had de schoener ook de Nederlandscho driekleur geschilderd san heide zijden van het schip, zoo wel voor als achter, terwijl de naam'„Wel daad" Holland, in groote witte letters op het boord van beid© zijden was aangebracht. Hoe hoog het'luchtschip was kon niet wor den waargenomen, doch het nummer kon men van af de „Weldaad" duidelijk lezen, terwijl men ook de bemanning van het luchtschip zien duidelijk zag bewegen. Het luchtschip zwenkte en kwam toen recht van achteren opzetten. Toen het dwars van de „Weldaad" was, aan stuurboord, wierp liét een bom naar heneden, dio ontplofte op 25 M. af stand, midden van het schip af. Het projectiel gaf een hevigen knal, terwijl het water naar allo kanten wegvloog. dit het geval, dan was het natuurlijk uit. Vier meter aarde en dikke balken zijn niet bestand tegen anderhalve centenaar ontplof fend dynamiet. Vervolgens komt dan do ontzettende knal. Men krijgt een schrik, dio zich niet laat be dwingen. Dan is het voorbij. Een halve minuut later komt do tweede phase van de mijnont- ploffrng. Dan valt de regen van klei en stee nen zoo dicht en zoo overvloedig, dat loop graaf, wachtposten en de trappen naar de dek- lcnigen moer en meer vol raakten. Eén der. mijnen wierp den schildwacht de zestien treden naar ons hol naar beneden on met hem een splinter der mijn van een halven meter. Do deur vliegt midden in het vertrek. Na enkele minuten merkten wij reeds de uit werking van deze beschieting. Een sectie-aan voerder van drie met elkaar verbonden woon boten meldt, da.t twee ingangen ingestort zijn. Daar kunnen do manschappon nfet meer blij ven. Ik- laat een troep bij mij komen, de ande ren moeten meer links- Do verhuizing vindt zonder verliezen plaats. De lui kunnen echter alleen hun geweer meenemen, hun ransels moesten zij achterlaten .en zullen ze wel nooit terug zien. Een oogenblik later stuur ik een man om een bevel te brengen naar den linkervleugel. H ij komt onvcrrichterzake terug. Er was geen doorkomen aan. Ik ga nu de zaak zelf aankijken. Troosteloos ziet bot er uit. Krater ligt naast krater. Elk twee meter diep. De bekleeding van do loop graven, de draden van de hindernis, enz,, vormen een wilden chaos in dit krater!and- schap. En hoezeer hadden wij altijd opgepast, dat er geen stuk pa-pier, geen stompje sigaret in onze loopgraaf slingerde? We hadden alles droog, zindelijk en ordelijk gehouden. Ik roep een vrijwilliger op om den toestand van de loopgraaf te onderzoeken en mijn bevel 1 Hierna zwenkte de L. 9 om daarna weer te komen opzetten. Do kapitein begaf zich toen zelf naar do vlag en bewoog baar zelf heen en weer, terwijl hij met zijn pet zwaaide om de bemanning van het luchtschip op de vlag op merkzaam te maken. Het luchtschip was dit maal lager dan den eersten keer, maar er ge beurde toen verder niets. Na zich verwijderd te hebben, kwam het luchtschip voor do derde maal terug, voer langs het schip aan bakboord cn verwijderde zich in N.W. richting. Ook de beschildering van de „.Weldaad" was in zeer heldere kleuren uitgevoerd. Het beschieten der „Weerlandia". Omtrent hot beschieten van hot Groningseh •Schip „Neerlandia", kapitein Hekman, in de Oostzee door Russische duikbooten, is thans bij de familie te Groningen nader bericht ont vangen. Aan een brief van den kapitein ont leent het „N. v. li. Noorden" over dezo be schieting het volgende: „Dinsdag 4 Juli doa namiddags zeilden wij met een kleine koelte en geheel kalme zee niet ver van de Zweedsche kust, Om ca. 1 uur za gen wij aan stuurboordzijde onverwachts een onderzeeboot boven water komen, welke direct begon te schieten, waarop wij dadelijk bijdraai den, zeil minderden en onze boot overboord zetteij, bezet met 2 man, die met de scheeps papieren, naar de duikboot roeiden. Ohdonvijl ging het schieten maar steeds door, één schot kwam in onze deklading terecht, waardoor onze reeling werd verbrijzeld en een gat in het hout gemaakt werd van ca. 50 c.M. diep en 30 c.M. middellijn. Toen onze manschappen hij den onderzeeër kwamen, werden de papieren nagezien, cn twee matrozen meegegeven tet een onderzoek van ons schip. Na afloop daarvan werd ons gelast de matrozen weer op den onderzeeër te bren gen, waaraan wij voldeden; deze mensclien waren zeer onvriendelijk. Do onderzeeër verliet ons daarna en wij zet ten weer koers, nog meer naar de Zweedsche kust aanhoudend. Enkele uren daarna kwam weer een duikboot in onze nabijheid boven, deze zette direct de Duitsche oorlogsvlag op. Onze mannen rooi den ook dadelijk naar dezen onderzeeër en bo den hun de papieren aan ter inzage. Dit werd door den commandant niet noodig geacht, Je gebruikelijke vragen werden beantwoord en ons werd toestemming gegeven om weer naar ons schip te gaan en een goede reis gewenscht. Hiermede was dit onderzoek afgeloopen en zetten wij onze reis weer voort, nog altijd op de Zweedsche kust aanhoudend. Wij kwamen door stilte echter niet veel vooruit. Woensdag den 5 Juli, des morgens ongeveer 7 uur, kwam weer zoo'n monster in onze na bijheid boven water en begon ons ook dadelijk weer met zijn kanonnen te 'bewerken. Wij stel den dadelijk weer alles in 't werk als de vorige koeren en zetten onze boot overboord om met de scheepspapieren naar den onderzeeër te gaan. Onderwijl werd onze mast geraakt en verbrijzeld, ook werd alles van het tuig be schadigd, zoodat wij ons schip niet meer voort konden bewegen door eigen kracht. Zelfs toen de boot een eindje van ons schip naar den on derzeeër was geroeid, werd nog tusschen onze boot en ons schip in 't water gescjioten. Op de onderzeeboot stond men te lachen, waarschijnlijk om onze verbaasdheid of óm het feit, dat ze ons zoo hulpeloos hadden gemaakt, misschien hadden ze onzen mast als dool geko- zon en verheugden Zij zich, dat hij getrof fen was. Toen de commandant onze scheepspapieren had ingezien en in orde had bevonden, wezen wij dezen er op, dat wij nu met ons schip hul peloos in zee ronddreven. Hij zeide: „dat gaat mij niets aan" en verliet ons weer door onder te duiken. De eerste en laatste duikboot waren Russi sche, dat was duidelijk merkbaar aan het schip, de kleeding, do spraak en aan de man schappen zelf, maar vlag, naam of nommer werd niet getoond. Welke angsten wij uitgestaan hebben, is niet te beschrijven en toch waren wij nog zeer dankbaar, dat wij persoonlijk er zoo goed waren afgekomen, want het was een wonder, dat nie mand van ons geraakt is geworden, ook niet door het vallend tuig. Allen zijn wij gelukkig zonder verwonding gebleven en dit lag waarlijk niet aan de goedwilligheid der manschappen van de onderzeeërs. Eenigen tijd nadien zijn wij door. een motor boot opgepikt, welke ons naar Dalarö heeft ge sleept. Daarna heeft een sleepboot ons naar Stockholm gebracht, waar ik na aankomst hij het Nederlandsch consulaat en gezantschap eene verklaring heb afgelegd, waar mij gezegd werd, dat dezo zou wordon opgezonden naar Den Haag." De „Deutschland". WASHINGTON. D© Engelsche en Fran sche ambassadeurs hielden opnieuw vertoo- gen op het staatsdepartement, nadrukkelijk erop wijdende dat de duikboot, zelfs al is het vaartuig gebouwd en gebezigd als koop vaarder, toch in w&zen een oorlogsschip Is. Het standpunt van de geallieerde regee ringen is, dat juist de wijze van bouw vau zulke schepen, welk© bon in staat stelt het onderzoek, waaraan gewone koopvaarders zich moeten onderwerpen, te vermijden, hen buiten de categorie van handelsschepen plaatst en dat duikbooten, welke gebouwd zijn met de blijkbare bedoeling om aan de eischen van het volkenrecht te ontkomen, beschouwd iüoeten worden als buiten de wet té staan en als vijandelijke oorlogs schepen, en onderhevig aan vernieling zoo dra zij zich vertoonen. De Deutsche Tageszeitung"-een der bladen van de uiterste rechterzijde en voor stander van de „riicksichtlose" oorlog voering ter zee, zegt, dat de Duit schers van de gevolgen, die de reis naar den linkervleugel te brengen. Onmiddel lijk meldt zich een man. 'Angstige minuten gaan voorbij. Een half uur later komt hij terug. Hij 'brengt betrekkelijk goed nieuws. Hij is tot aan den linkervleugel gekomen eii heeft daar alle groepen, ook de vluchtelingen uit het woonhol, aangetroffen. De loopgraaf ligt ongeveer over zestig meter longto dicht. Ik stel den afgesneden linkervleugel onder leiding van een beroepsonderofficier. Een oogenblik verraadt zijn gezicht, dat hij na denkt over het ernstige van het bevel. Dan slaat hij zijn hakken tezamen. Die vleugel is in goede handen. Onder al deze bedrijven door harst mijn na mijn en. de eene zware granaat na de andere. In de verte dondert onafgebroken de roffel van het geschut. Iedere paar minuten komt de schildwacht naar beneden gestormd om een mijn in onze richting aan te kondigen. Nu struikelt een korporaal mijn woonhol binnen. Hij schreit, is buiten adem, zijn gezicht is ver trokken van doodsangst. Met haperen en stoo ten brengt hij de kwade tijding, dat de dek king van de loopgraafpatrouille ingeslagen is. Hij heeft er ook onder gelegen, maar hij heeft er zich onder uit kunnen werken. Do andere acht man liggen nog onder aarde en ha ken. Ik stuur onmiddellijk manschappen met spaden te hulp. Bij de bespreking met den compagniescommandant ontbreekt de aanvoer der van de eerste sectie. De ordonnansen van de compagnie, die verbinding met hem zoeken, zijn al uren onderweg. Later zijn zij onvor- richterzake terug gekeerd. Eerst in den nacht kreeg men berichtdo sectie-commandant was bedolven geweest, maar ongedeerd weer to voorschijn gehaald Na een poosje kwamen de mannen, die hij de hedolvenen gewerkt hadden, terug, tamelijk uitgeput en vroegen om aflossing. Een paar van ds hedolvenen hadden er zich nog kunnen van de „Deutschland" zal hebben, geen groot© verwachtingen behoeven te hebben. Dat hét schip do Engelsche blokkade zou forceeren, was to verwachten. Ook in de toekomst zal Engeland togen zulk een vrachtdienst niet veel kunnen uitrichten. Maar het is overdreven, te gelooven, dat daardoor aan de Engelsche afsluiting van Duitschland ter zee een einde wordt ge maakt. Men behoeft, om dit in te zien, slechts een vergelijking te maken tusschen hot transatlantische goederentransport van Duitschland vóór den oorlóg en het hoog ste, dat zulk een ondèrzeosche handelsvloot zou kunnen presteeren Het blad verwacht, dat de aankomst van de „Deutschland" en dergelijke schepen in Amerika wel groot opzien zal verwekken en tot allerlei hoogdravende courantenartike len aanleiding zal geven. Maar daaruit behoeft Duitschland niet de gevolgtrekking te maken, dat de verhouding tot de Veree- nigde Staten veranderen zal. De Ameri kaan blijft wat hij is, onverschillig, in welke woorden hij zijn verbazing lucht moge geven. Volgens een „Exchange"-bericht, bevat de te Rio de Janeiro verschijnende „Rua" de mededeeling, dat aldaar bericht is ont vangen, dat de „Bi'emen", het zusterschip van de „Deutschland", binnen 10 dagen aldaar verwacht kan worden. STOCKHOLM. De reis van den onderzeeër „Deutschland" naar Amerika heeft in Zweden grooten indruk verwekt. Afteubladet schrijftDe tocht van den eer sten Duitscben koopvaardijonderzeeër is een op zienbarende gebeurtenis waarvan de beteekenis het feit alleen dat het de boot gelukt© met zijn lading het Engelsche blokkadenet te ver breken, ver overtreft. Ten opzichte van do schitterende ontwikke ling der verkeersmiddelen neemt de tocht van do „Deutschland" onder kapitein König een eerste plaats in. Bovendien is deze reis een schitterend bewijs van den Duitscben onderne mingsgeest en het Duitsche genie. Svenska Dagbladet schryft: Dat de handels- blokkade met behulp van onderzeeërs verbro ken werd is een belangrijk feit, dat onafzien bare gevolge kan hebben. Gelukt liet Duitsch land om onder water een vrachtdienst met Amerika tot stand te brengen dan is de En- gelscho blokkade inderdaad verbroken. In de Zwarte Zee. PETROGRAD. Officieel- In het westelijk deel van de Zwarte Ze© ver meesterden Dinsdag onze torpedo booten de Turksche stoomboot „Itchihad" met oen lading petroleum en gerst, en brachten haar zonder incident naar een onzer havens. Andere torpedobooten ver nielden Woensdag aan dé monding van de rivier Helem, ten westen van Erghili, een geladen stoomboot en twee sleepbooten. Russisch marlnebericht. PETROGRAD. Officieel. In de Bothni- sche Golf maakten onz© torpedojagers twe© groote Duitsche stoomschepen buit, waar van ©en geladen was met ijzerertshet an dere vaartuig had geen lading. De schepen werden naar onz© havens gebracht. In de Adriatische Zee. LONDEN. De admiraliteit meldt, het volgende bericht gekregen te heb ben van den Engelschen admiraal in de Adriatische Zee: Op 9 Juli stootte de Oostenrijksche kruiser „No-vara" op ©en groep Britsche drifters op patrouille. De „Duty", „Astrumspei" en ,,Clavis" werden in den grond geboord en de „Ben- bin" werd beschadigd, maar was in staat naar de haven terug te keeren. Do beman ning van de „Astrumspei" werd krijgsge vangen gemaakt. Van de andere beman ningen werden er tien gedood en acht ver wond. Dit incident is grootendeels overdreven in het desbetreffende bericht van den vijand.' Do duikboot- en mljnonoorlog. BERLIJN. Officieel. In de maand Juni zijn door duikbooten van de centralen 61 vijandelijk© handelsvaartuigen met ruim 101.000 tons in den grond geboord of door mijnen verloren gegaan. Hoe de „Möwe" mijnen legde. Een correspondent van do „Daily Ex- •ross" in Zwitserland beschrijft hoe de „Moewe" mijnen legde. Het verhaal is op getekend uit den mond van een der offi ciereu van hor befaamd© schip. „De bemanning had bevel gekregen om do mijnen zoo dicht mogelijk onder de kust te leg- fen, wat volstrekt geen gemakkelijke taak was. edere mijn is een zwart, eivormig lichaam van bijna manshoogte en weegt ongeveer 500 kilo gram. Zij worden zorgvuldig vastgemaakt, onder het opperdok bewaard, Waarheen zij door middel van rails en liften gebracht worden. Hier liggen weder rails, zoodat het dek veel op een rangeerterrein gelijkt. De uiteinden der rails steken ongeveer meter buiten het schip uit, zoodat de mijn op veiligen afstand van de zijde kan overboord geworpen worden. Op het bepaalde commando krijgt de mijn U stevigen duw en plonst zij overboord. Eerst zit zij nog met een lijn aan het karretje waar op zij stond vast, maar deze verbinding wordt automatisch verbroken wanneer de mijn op de uitwerken, een was bevrijd door de reddings manschappen, drie echter waren nog onder de puinlioopcn. Een van deze drie was stellig dood. Hij was korporaal. Uren geleden had nog zijn stem gehoord: Vaart wel kame raden, wij zien elkaar niet terug. Hij was een man op leeftijd reeds, getrouwd i ietwat zwak, maar zeer betrouwbaar in den dienst, fatsoenlijk, alleen als militair niet streng genoeg. Om hem te ontzien, had ik hem voor de eerste maal in deze stelling het commando gegeven over de loopgraaf-pa trouille en nu was hij de ceivtodood© in de compagnie. Een sergeant wordt uitgezonden om het red dingswerk te leiden. Ik heb echter het' gevoel, of ik or zelf hoen moot en ga na een half uur op weg. Ik noem den man mede, die's mor gens het eerst verbinding gekregen heeft met den linker vleugel en neem den weg door de stukgeschoten eerste loopgraven. Wel zegt de man: „Daar komt luitenant niet door." „Waarom niet?" „Daar moet men te veel springen van den eemen mijntrechter in den anderen." Boven moet men rennen en sprin gen. Beneden kan men uitrusten, wanneer men huiton adem is. De trechters zijn dieper dan noodig is om gedekt te zijn tegen gezien worden. Sedert den morgen is er nog veel meer vernield en zoo goed, dat men moeite heeft het spoor van de loopgraven te vinden. Als wij halfweg zijn slaan twee granaten in onze onmiddellijke nabijheid in. De splinters vliegen ons om do ooren. Ik draal een oogenblik, maar denk. dan, dat wij overal den dood kunnen vinden.DG verbindingsweg naar de derde loopgraaf, die door een dorp gaat, is even erg verwoest als de stelling zelf. In do puinhoopen van steenen, kalk en hout is de weg nog moeilijker to vinden. De dorde loop graaf ziet er iets beter uit. Eindelijk komen wij bij de vernield© schuil- KennisgevingeD VOOI Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz. Invitatiên, Dankbetuigingen, Menc's Programma's, Balboekjes, Visitekaarten, Luxepapier. Artistiek Stempelwerk B. van Mantgem, Hoxteveranciefe Singel 562, hoek Vijzelstraat, Amst gewenscht© diepte onder water is gekomen. Deze diepte moot nauwkeurig berekend wor den, want er moet met den stroom en met hoog cn laag water rekening gohouden worden, daar de mijn ook bij eb niet zichtbaar wordt. Vervolgens moeten do mijnen ook op den juiston afstand van elkander gelegd worden, zoodat een groot schip er onmogelijk tusschen .passceren kan, zonder in de lucht geblazen te wórden. Dit alles bracht echter geene moeilijkheden mode, want iedere man wist wat hem te doen stond en ook, dat hij liet zoo. goed mogelijk moest doen, opdat do aanval,, tegen den „tyran dor zoeën, 'het zeeroove^ncst Engeland" zoo krachtig mogelijk gevooi'd zou worden. H. W!. de Koningin te Katwijk.' Mc-.n meldt ons uit Katwijk Het'verblijf van H. M. de Koningin en Prinses Juliana te Katwijk aan Zee wekt veel Belangstelling, die ziek afteekeut in bet dage- lijksch bezoek aan deze badplaats. H. M. stelt vooral de hartelijkheid der bevol king zeer op prijs. Bij aankomst werd zij en de Prinses met een bloemenhulde verwelkomd, de laatste voornam olijk door de Katwijksohe jeugd. Als antwoord daarop heeft de Kóningin oen schoolfeest toegezegd aan al de schoolgaan de kinderen in de gemeente, in het geheel onge veer 2000. Do kinderen zullen aan het strand worden opgesteld, waar liederen zullen worden gezongen. Verder zullen ze in optocht door de gemeente wandelen en daarna in de respectieve scholen worden getracteerd. De Prinses zal de feestelijkheden hijwonen. Deze zijn bepaald op Dinsdag 25 Juli. H. 5V3. d© Koningin-Moeder. H. M. de Kaningin-Moeder zal a.s. Zaterdagochtend per Staatsspoor te 8.53 uit de residentie vertrekken om eenige weken te. Soestdijk te gaan verblijven. Oud-minister Talma. In de Tweede Kamer-zitting van j.L Donder dag deed de griffier voorlezing van het overlijden van den heer Talma. Do Voorzitter bracht daarop eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van den man die eerst als Kamerlid, en later als minister alles deed wat in zijn vermogen was en wat hij achtte te zijn in 's lands be lang. Hoe vaak hebben we ons verbaasd over zijn slagvaardigheid, zijn werkkracht, zijn veelomvattende kennis, zijn volhoudingsver- mogen zonder weerga. Wo meenden in hem t© zien den man wiens physiek tegen zijn velen •arbeid whs opgewassen. Door alles wat hij als minister deed werd zijn physiek geschokt, maar zijn geost bleef sterk. Terstond aanvaardde hij weer zijn vroegeren werkkring als voorganger in het kerkgebouwen aanvaardde hij het ambt van veldprediker in algemeenen dienst; Als prediker predikte bij liefde en vrede; als Kamerlid zocht hij meer naar punten van ver schil dan van overeenstemming, maar vaak vergat hij daarbij de grondslagen van zijn ge loof niet. Als minister was hij loyaal; zoowel bij het doen van voordrachten als bij het zoe ken van technische voorlichting, ging hij zijn tegenstanders niet voorbij. Dat heeft spreker zelf wel ondervonden. Talma was een krachtige, figuur al had hij zijn fouten. Zijn nagedachtenis zal jn sym pathieke herinnering blijven niet alleen hij zijn medestanders. Do Minister van Binnenlandsche Zaken, tijdelijk voorzitter van den. Ministerrtiad, de heer Gort van der Linden, sprak daarop 'onge veer als volgt: Do Regeering is zoor onder don indruk dbor hot verlies van don staatsman die in de kraoht van zijn leven is weggenomen. Het vaderland lean ryannen van zijn kracht en bekwaamheden noode missendaarom sluit de Regoering zich 'gaarne aan bij de woorden door den Voorzitter gesproken. D© Sarikni Islam. De correspondent te Weltevreden, van ..Da Tel." seint d.d. 12 Juli: Het congres van de Sarikat Islam hooft op de bevolking in Oost-Java een ongunsti- gen invloed gehad. De volgelingen van de Sarikat Islam loggen oen tot nu toe onge kende weerspannigheid aan den dag, zioodab het in verscheiden© plaatsen tot ongeregeld heden kwam. In hot bijzonder was dit te Soerabaja het geval, waar do leiders gevan gen genomen ziin. C. A. den Tex f. Woensdagavond is overleden de heer C. A. den Tex, directeur der Stoomvaart- Maatschappij „Nederland" en medebe stuurder vair tal van instellingen en colleges op hot gebied van handel en scheepvaart plaatsen Ingang en toegang tot de trap zijn intact. Het benedengedeelte van de trap is ech ter stuk geschoten en onder de last van aarde en balken liggen twee man. Alleen de hoofden zijn nog vrij. Geen werkman is in de huurt te zien. Do sergeant heeft het dus werkelijk niet kunnen bolwerken. Mot zwakke stem smeekon de twee mannen uitgegraven te worden. Zij kunnen het niet langer meer uithouden. Ik zei, dat de luitenant er was en dat hij onmid dellijk hulp 'zou zenden. Ik zorg voor zagen en zend onmiddellijk soldaten. Toch duurde het tot don avond voor do heiden uit hun graf be vrijd werden. De derde, do korporaal, was dood. Chidertusschon verscheen do dokter met twee hospitaalsoldaten en zuurstof-apparaten. Tele fonisch had hij last gekregen hiorhqon te gaan. De dokter moet zioh uren lang bezig houden met de uitgegravenen in zwaar artillerievuur. Ik ga zoo vlug mogelijk naar den compagnies commandant. De loopgraven daarheen zijn nog tamelijk goed. Ondertusschen krijg ik bericht, dat op mijn linker vleugel een schuilplaats stukgeschoten is en dat twe© afdeelingen onder het puin liggen. Alle bedelvenen hadden het be wustzijn verloren. Waarschijnlijk gas vergif th> ging. Telefonisch was er om geneeskundig© hulp gevraagd. Nu heb ik in mijn afdeeiing nog vcertipn man. die bij mij zijn en tien man op don linkervleugel. Daartusschen een stukge schoten loopgraaf. De verbinding tusschen beide deelen is moeilijk, hij roffelvuur onmogeljjk. Do toestand ziet er niet best uit. Maar het duurt niet lang of de compagnies commandant van de achtste compaghie komt opgewonden aangeloopen. Hij brengt, goed© tij ding. Wij 'zouden in den nacht hulp krijgen, hulp om verschansingen aan te leggen, en ver sterkingen...

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2