Vrijdag 14 Juli 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. MOBlLISAÏlE-HEfilHERIlGEl. Ho. m Onder redactie van D. MANASSEN. TWEÉDE^AARGANG. DE SOLDATENCOURANT EEDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRTNASTR. 10, AMSTERDAM. DIT BEAD VERSCHUNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT., ABONNEMENT BIJ YOORÜIT- BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BERGERS 1.50 P.Iv WARTAAL Voor Advertentiön wende men zich tot onze Administratie, Palestrinastraat 10, Amsterdam. Pry's der Adverter.tiPn per regel 30 cent. Voor Ingezonden Mede- deel;ngen op de tweede, derde en viérde pagina dubbel tarief. J3y abonnement reductie. De verspreiding van ons blad. Onderdeelen, die met het toegezonden aan tal Soldatencouranten niet toekomen, worden verzooht een grooter aantal te willen aanvra gen, opdat alle abonné's regelmatig een eigen exemplaar kunnen bemachtigen. Onze artikelen over Nekkramp. In de nummers 282, 283, 284, 285 en 286 van ,,De Soldatencourant" is van de hand van onzen deskundigen medewerker dr. J. P. B ij I, Officier vap Cezondheid, een ssrle artikelen over nekkramp verschenen. Ten eindo de lezing en herlezing dezer uitmuntende en be vattelijke artikelen to bevorderen, zenden wij do vijf exemplaren aan allo militairen beneden den rang van officier toe na ontvangst van slechts 3 cents aan postzogels. Men kan b.v. voor eenige liefhebbers tegelijk aanvragen om de kosten van den bestelbrief weer te verdee- len. VELDPOST. Yan "bevoegde zijde wordt té ouzer ken nis gebracht, dat tengevolge van onvol doende adresseering van de corresponden tie bestemd voor militairen in de Stelling van den Helderniet alleen de uitreiking wordt vertraagd maar ook de gewone post dienst ter plaatse ernstig wordt bemoeilijkt. Het is op de postkantoren, en nog min der in de posttreinen, doenlijk dq' adressen der stukken te lezen. Bij bet sortearen wordt alléén gekeken naar de plaats van bestem ming. 't Is met het oog op den omvang der ■werkzaamheden, niet anders mogelijk. Een briof voor een xnilita.il waarop in slijd met den wensch van den Opperbevelhebber, een 'laats van bestemming is vermeld, blijft in anden van de gewone'post. Alles wat dus in Den Helder aankomt met den plaats naam Den Heldert gaat derhalve eerst naar het Postkantoor aldaar om vervolgens te worden overgebracht naar het afzonderlijke Veldpostkantoor in de Stelling van dien naam. De bestelling kan alleen van daaruit naar behooren geschieden. Luidt het adres echter in plaats van Den HelderStelling van Den Helder, dan weet ieder post beambte dat een dergelijk stuk rechtstreeks moet worden gezonden aan het Veldpost- kantoor. De gewont post to Helder wordt er dan niet noodeloos mee belast en de uit reiking kan onmiddellijk na aankomst ge schieden. Een voorbeeld hoe het adres be hoort te luiden is hieronder vermeld: Den Heer J. Jansen Sergeant 2 Comp. I Bat. 4 Reg. Vest. Artill. Stelling van Den Helder. De in den reuzensliijd. De' slag a'an do Somme duurt voort. Deze naam zal waarschijnlijk blijven leven in de ge schiedenis van den grooten strijd, die zich thans afspeelt aan het Westelijk front. Ook elders itusschen Atrecht en ten zuiden der genoemde rivier wordt gevochten, mair zuidelijk en nloor delijk van de Somme zijn reeds dagen lang de gevechten het hevigst, worden de grootste vor- I deringen gemaakt. Vorderingen dan vooral door I de Franselien nu weer, die inzonderheid in de nabijheid van Peronne oprukken. Dok met hen gaat hot maar langzaam vooruit, maar goed berekend zijn de Frangchen nu toch reeds tien kilometer vooruit gekomen aan de Somme en men zal toegeven, dat dit geen kleinigheid is, zelfs ar zijn er tien of meer dagen over gedaan. De Duitsohers vorderden in hun besten tijd tegenover de Russen weliswaar vijf kilometer per dag, maar dit is van de Fransehen tegen over den muur van ijzer, die voor hen ligt, niet te verlangen. Hoever de Franschen nog van Peronne staan, is niet precies op te maken, maar zij staan te Barleus, ten zuid-westen der Somme-vesting op A.\ K.M. en bij het dorp Biaches, vlak ten westen van Pcronno op nog geen drie kilometer daarvan. De Fransehen schijnen zich ook mees ter te hebben gemaakt van een heuvel, die de rivier boheerscht, en daardoor is de verovering van Peronne waarschijnlijker geworden. Welis waar is dit nog volstrekt geen beslissing, maar de Duitsche linie wordt dan toch op dit punt zoover teruggeduwd, dat het allengs op een doorbraak begint te gelijkenV-J^e -mogelijkheid 'echter blijft ook dan nog bestaan,"^Sat de Düit schers door krachtige tegenaanvallen den vij and tot staan brengen, en dat zoodoende de positie-oorlog wordt hersteld. De KngelscKen inogen niet zoo fortuinlijk zijn als de Franschen, ook zij boeken in de laatste dagen eenige overwinningen. Dinsdag nacht is er bloedig gevochten om het dorp Oontalmaison en de Engelschen hebben het stor menderhand ingenomen. De Düitschers doden tegenaanval, die echter werd afgeslagen. (Jok in liet bosch van Mametz worden verschei den o Duitsche loopgraven genomen en het grootste deel van dit bosch ie in banden der Engelschen, die er ^behalve eenig geschut buit te"maken, ook een driehonderd vijanden ge vangen namen. Anders gaat liet in bet Throuesbosclidaar hebben zich eerst de Engelschen genesteld, zij werden weer daaruit verdreven, maar op hun beurt verjoegen zij nu weer den vijand, doch daarna kwamen do Düitschers, na zes aanval len, weer in het bosch, en, naar een Engelsch telegram meldt, wordt, in dab Thrones bosch thans zeer hevig gevochten, met heb gevolg, dab nu weer hot bosch voor 'I grootste deel in Engelsch bezit is; alleen in 't noorden zitten nog de Düitschers vast. Hét is echter de vraag of deze laatsten niet weer heviger tegenaanval len doen en opnieuw meesters worden van dit terrein. Een Engelsch telegram maakt de winst op na tien dagen hardrekkigen strijd, en die is inderdaad niet zc. min: de vijandelijke eer ste verdedigingslinie, buitengewoon krachtig versterkt, is over eon front van. veertien kilo meter stelselmatig Bezet; het aantal krijgsge vangen ongewende Duitsche. soldaten bedraagt meer dan 7500, er zijn behalve eenige in huizen en verdekt opgestelde kanonnen, 25 veldkanon nen, een mitrailleur en een aanbal zware hou witsers buit gemaakt. Van het Oosterfront zijn de berichten niet geheel duidelijk. Wel wordt er blijkbaar in de laatste dagen zeer hevig gevochten aan de Stochod, waar de Russen tegenover de Duit- schérs staan deze l.aatste zijn 'blijkbaar terug getrokken, maar maken zich nu gereed voor een krachtige verdediging. Volgens de Duit sche berichten zijn zij daarin gelukkig, volgens de Russische niet, al geven die toe, dat de vijand hier versterking heeft gekregen en hard nekkig tegenstand biedt. De Oostenrijkscho tele-s grammen beweren zelfs, dat na verbitterde gevefchten bij Godewitsje aan de Stochod de Kussen verslagen zijn. De Russen maken weer een optelling van hun veroveringen. Van 4 Juni tot 10 Juli heb ben zij bij benadering 5620 officieren en 166000 soldaten krijgsgevangen gemaakt (een tele gram spreekt van 266,000, maar zou dit geen seinfout wezen?) en zich meestor gemaakt van 312 kanonnen en 866 mitrailleurs. Dat zijn cijfers, die spreken. Aan het Italiaansche front schijnt nog niet veel verandering te komen. We lezen vooral van hardnekkige artillerie-gevechten, zoowel aan de Isopzo, dat is dus in de buurt van Gürz, als aan de grens van Tirol. Blijkbaar zijn de Italianen er nog steeds niet in geslaagd om de Oostenrijkers geheel terug te dringen uit hun eigen land, we hooren nog steeds van gevechten op de vlakte van Asiago en in het dal/ der Astico. Daar maken de Italianen enkele krijgs gevangenen, maar zij tellen ze bij tientallen. in ons vorig nummer hebben we reeds gele zen van het merkwaardig geval, dat een onder- zeesch Duitsch handelsschip Amerika heeft be reikt en er verfstoffen en geneesmiddelen ge bracht. De Düitschers juichen natuurlijk en noemen den handel met Amerika, ondanks de blokkade der Engelschen, hersteld; do Engel schen meenen zich de weelde te kunnen ver oorloven om over het feit te glimlachen. Zoo'n onderzeesche vrachtboot, hoe groot zij is, kan niet meer lading bevatten dan' een gewoon lich- terscliip en doet over de reis vijfentwintig dagen in plaats van acht. Indien zulk een dienst blijvend werd, zouden de kosten enorm zijn. ln-zoóveiro hebben de Engelschen gelijk, dat van een gewone, geregelde vrachtvaart op deze wijzo geen sprake kan zijn. Maar indien meer groote Duitsche onderzeeërs Amerika bere-iken, is er voor Duitsehland toch wel iets gewonnen. Dqitschland kan zich, zij het ook tegen hooge kosten, op die manier verscliaffen, wat het bij zonder noodig heeft, bijv. rubber het kau, bok. tegen hoogo prijzen, in Amerika verkoopen, wat het over heeft aan kleurstoffen en verschillende geneesmiddelen. Doch vooral is van niet gering belang, dat op dezo wijze brieven, documenten en gelds waardige stukken naar de Voreenigdo Staten en dus naar de wereld, die nog niet in oorlog is. kunnen worden overgebracht, en zoo met de Engelsche censuur en de Engelsclie versperring niets meer te maken hebben. BELGiÊ. Achter de Belgische linie. Een dame,, die hulp verleend heeft in de Belgische gezinnen achter de Belgische linies in Vlaanderen, beschrijft aldus hare erva ringen in de „Daily News": ..Wij waren in .het depot bezig om papieren zakken te vullen met kruidenierswaren, die den volgenden dag verdeeld moesten worden. Wij waren met ons vieren aan het werk, wij drieën Engelschen. en eene Belgische dame, dio het vorige jaar eene decoratie had gekre gen voor het uitmuntende werk .dat zij het-, -vorige jaar aan het station had verricht, toen de treinladingen gewonden daar aankwamen. Plotseling kwam een ordonnance binnenstor men om ons te zeggen, dat er een vlucht van zes of zeven Taubes aankwam. Natuurlijk was het nieuws ons niet onver schillig. maar wij hadden het druk en hieven de zakken met kruidenierswaren vullen. Maar de vliegmachines kwamen nader, zoo dichtbij zelfs, dat do lucht dreunde van het gesnor hunner motoren. Wij kondon zo door de deur van ons depót zien. Het dak boven ons was, wat bommen betreft, zoo veilig alsof het van papier ware. Naast het depót was een estitfminet. Vlaan deren is vol met die kleine hérbergjes, waar soldaten zitten te praten met het knappe meisje, dat zo bedient. Toen de aeroplanes ho ven de boomen verschenen, vluchtten wij nanr die estaminet. Wij waren j'uist te Iaat. Drie van ons waren reeds in de estaminet, toen dë bom viel, maar de vierde de* Bel gische dame was een oogenblik blijven staan om de Taubes te zien. Dat oogenblik werd haar noodlottig. Twee van de drie En gelsche dames voelden ook de schok, met het resultaat, dat wij nu weten hoe het in een hospitaal van binnen er uitziet en hoe aether riekt, eene zelfs uit wekenlange er- varing. Wij zullen nooit vergeten hoe afschuwelijk het in die estaminet was. Wij werden haastig in den kelder gebracht een smerigen, stin kenden kolder, waar 10 centimeter water stond. Een klein kindje huilde, de moeder kreunde van angst en buiten klonk een hel- sche kanonnade van bommen, afweerkanon- nen en mitrailleurs." ENGELAND. De regeeringsverklaring "in zake de lerschc quaestie. LONDEN. In Let Lagerhuis gaf Ac- quith in een korte verklaring de hoofd trekken van de rególing in Ierland aan, waarvan Let voornaamste punt is de uit sluiting der zes Ulster-graafschappen van de werking der Home Rufe-wet. Het parlement voor Let nationalistische deel van Ierland zal uit de tegenwoordige afgevaardigden in het Lagerhuis voor dat zelfde gebied bestaan. In het wetsontwerp, waarin deze schik king belichaamd zal worden, wordt Let recht van beslissing in alle zaken, die het leger en de vloot of andere uit den oorlog voort vloeiende onderwerpen betreffen, uitsluitend aan de rijksregeeriug voorbehouden. Do schikking zal geldig zijn gedurende den oorlog en oen jaar daarna en kan ver lengd worden, totdat het rijks-parlement eene blijvende regeling in zake de regoe- ring van Ierland zal treffen. Asquith wees er mot nadx-uk op, dat de twee grootste pr.rtijon in Ierland met de voorgestelde schikking acooord gaan en deed daarom een beroep op het Huis, om deze gelegenheid, die zich misschien nooit weder zal voordoen te gobrxuken. om tot eene overeenkomst to komen, die de kiem voor een werkelijk duurzame regelin; kan bevatten. (Bijval.) Ds vliegeraanval op de Z.-O.-kust. LONDEN. Officieel. Er was slechts één vliegmachine betrokken bij do nachtelijke luchtraid boven het zuidoostelijk deel van Kent. Er werden zeven bommen geworpen, Po eenige aangerichto schade bestaat in 'talrijke gebroken ruiten. Harwich en Dover met bommen beworpen. BERLIJN. Officieel. Twee Dxxitsche marinevliegtuigen hebben in den nacbt van 9 op 10 Juli de haveninrichtingon en kust- werken van Harwich en Dover met bom men be worpen, FRANKRIJK* Van het Westelijk Corlogaferrein» Het Engelsch-Fransche offensief. PARIJS. Aan beide zijden van de Somme was de naolit. van Dinsdag kalm. Het totale aantal gevangenen door de Franschen ten zuiden van de Somme gedu rende de gevechten der laatste twee dagen gemaukt is meer dan 1300. Aan den linkeroever vaix de Maas groote activiteit van de artillerie in de sectoren Avocourt en Ckattancourt. Aan den rech teroever werd het door de Düitschers egonnen bombardement van de Fran&che rellingen tusschen Fleury en oostelijk Chexicia in den loop van den nacht in kracht verdubbeld. Tegen vier uren do den de Düitschers een aanval op het ge- heele gebombardeerde front. Ten oosten van het Fuininboech en in het bosob van C'henois kregen do Düitschers voet in de vooruitge schoven loopgraven, waaruit zo echter door onmiddellijke tegenaanvallen der Franschen weer werden verdreven. Overal elders doden het Fransche versperringsvuur en mitrail- leurvuur de Duitsche aanvallen mislukken. In dezelfde streek duurt het bombardement voort. Ten westen van Pont a Mousson mis lukte een Duitsche coup de main tegen een der loopgraven iix het Montmare-bosch. Na een levendige artillerievoorbereiding deden de Düitschers in Lotharingen een aanval op het saillant der Fransche linie ten oos ten van Reillon en slaagden ze er in in loopgraaf gedeelten der eerste linie over een front van 200 meter binnen te dringen. Ten noordoosten van Veho trachten de Düitschers na. vier ontploffingen een loop graaf te vermeesteren. Ze werden echter door het Fransche geweervuur tot staan ge bracht en moesten terugtrekken, dooden en gewonden op het terrein achterlatend. De Franschen bezetten de kraters van de Duit sche mijnen. In de Vogezen ten zuiden van Lusse werd een Duitsche aanval met handgrana- ten afgeslagen. Ten noorden van F on ten el le stelde een handgreep der Franschen, onder nomen tegen de Duitsche stelling, de Fran schen in staat de loopgraaf der eerste linie en de ondersteuningsloopgraaf binnen te dringen. Deze werden van vijanden gezui verd. De Franschen namen eenige gevan genen mede terug. PARIJS. Officieel. Do dag was betrek kelijk rustig aan weerszijde van do Somme. Aan den rechter-Maasoever kregen de Düitschers na herhaalde vergeefsche en kostbare pogingen vasten voet in de Dam- loupbatterij en op sommige punten van onze linie in het Fuminbosch. Aan den rechter-Maasoever voortdurend hevige ar tilleriebeschieting matige artillerieactie op den anderen oever. Maandag hadden boven het Sommegebied veertien luchtgevechten plaats. Vief vijan delijke machines werden ernstig getroffen en daalden plotseling. LONDEN. Officieel. Na tien dagen vechten hebben onze troepen het geheele eerste vijandelijke verdedigings-compiex over een front van 14000 yards veroverd. LONDEN. Het Duitsche verdediginga- complex bestond uit talrijke achtereenvolgen de linies van vuur-oopgraven en ondersteu- ningaloopgraven. De reserveloopgraven strekten zich uit over een diepte van 2 tot 4000 yards, en bevatten vijf krachtig ver sterkte dorpen, een aantal met sterke ijzer draadversperringen voorziene bosschen en een groot aantal geweldig sterke redoutes. De verovering van elk dezer werken was eern belangrijke operatie. Het.geheél is thans in ons bezit. Het Duitsche succes betreffende de her overing van het Tronesbosch na zes kostbare aanvall'fti, was van korten duur. Dinsdag heroverden wij bijna-het gcheele boBch, dat thans, het meest noordelijk gedeelte uitge zonderd, in onze handen is. Behalve een aantal kanonnen, verborgen in de buizen erx begraven onder de puinhoopen enz., hebben wij 25 veldkanonnen veroverd, een seheep!1- kanon, een afweerkanon, een zware houwit ser, terwijl wij meer dan 7500 krijgsgevan genen maakten. BERLIJN. Tm-schen Ancre cn Somme brachten de Engelschen Dinsdag-namiddags en 'a nacht® sterke kx«chten naar voren ter aanval op ecu broed front ter weerszijden van den weg Bapaione- Albert. Ten noord-westen van dezen weg werden ze door ons vuur verspreid eer het tot een gevecht op korten afstand kwam. Ten oosten van den wog ont stonden heftige gevechten aan den zuid rand van het dorp C'ontalmaison en het bosch van Mametz. Herhaalde pogingen van den vijand om het Troncs-bosch be hernemen mislukten onder groote bloedige verliezen voor hem, en het verlies van ongeveer 10Ö gevangenen» Ten zuiden van de Somme werd een be storming door Fransche negersoldaten van de hoogte La Maisonette met overweldigend vuur ontvangen. Enkelo negers, die tot onzo liniën doordrongen, vielen onder de Duitsche bajonetten of werden gevangen genomen. Bij een tegenaanval op Barleux bleven 5 officieren en 147 soldaten gevangen in onze handen. De artillerie-actie was in den geheelen gevechtesector belangrijk. Ons versperrings vuur maakte alle aanvalspogingen van den vijand tusschen Barleux en Soyecourt onmo- gelijk In het Maasgebied hadden zeer levendige artilleriegevechten plaate. Aan het overige front plaatselijk verhoogd vuur en verschil lende resultaatlooze,vijandelijke gasaanval len. Patrouilles en verkenningsafdeelingcn van de vijanden toonden groote activiteit, werden echter overal afgeslagen. Bij Leintrey (Lotharingen) drong een Duitsche afdeeling na een omvangrijke mijnontploffing een sterk bezette Fransche stelling binnen en nam 60 man gevangen. Ook ten zuiden van Lusse werden door een patrouille gevangenen aangebracht. Bij de zeer levendige vliegersactie kwam het tot talrijke luchtgevechten, waarin de vijand respectievelijk aan de Somme en ten westen van Vouzier3 twee vliegtuigen ver loor. Bovendien werd een Engelsche twee dekker bij Courcelette aan den weg Bapaume-Albert door ons afweervuur neer geschoten. Duitsche vliegers boven Calais. BERLUN. Officieel.Twee Duitecho ma rinevliegers hebben in den nacht van 10 op 11 Juli Calais en een troepenkamp bij Braj- Dunes gebombardeerdDe vliegers kwamen behouden terug. RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Het Russische offensief. PETROGRAD, Officieel. Het Dinsdag rapport maakt melding van voortdurende gevechten bij de Stochod; de vijand heeft vex-sterkiDgen aangetrokken, en een sterke artillerie naar voren gebracht; hij biedt De uitgever, de heer H. J. "W. Beoht, te Amsterdam, staat ons toe om iets over te nemen uit het steeds grappige, dikwijls leuk-geestige boekje, dat den titel hierboven draagt. De teKst is van den Leer J. B. Sohuil, een op romantisch on dramatisch gebied bekend schrijver, de sohimmonteelceningen zijn van den heer C. J. M. Acket. Het is ons een genoegen onze lezers met eenige aanhalingen en platen uit het boekje kennis te doen maken. Wij maken een begin met de vértelling van ,,Japie Komkom mer's heldenfeit" 'it Was op een Zondag, even na achten, Jaap stond op post, op d'aflossing te wachten. Hij stond lekker te soezen en hij geeuwde hardop: „Nog 5 minuten, dan zit ie d'r op!" t Heel in do vei-te dreunde tclken9 het kanon^ Maar Japie maalde daar volstrekt niet 'om. Hij stond immers veilig hier onder de boomen, Hem kon toch nooit eenig kwaad overkomen, Wakende droomd'ie, de oogen half open, Haar hoorde hij ze duidelijk achter zich loopen. „Goddank 1" dacht Japie, „daar komen zo aan; Nu kan een ander voor mij hier gaan staan!" Hè, wat was dat? do grendel-van een geweerP Wel, allemachtig, daar hoorde hij 't weer! Jaap draaide zich omo, o, potverdikke! JDaac lagen 3 Belgen op lxem to mikke! Drie loopen zag Japie daar op zich gericht, Groen, blauw en geel werd het voor zijn gez Hij stond van den schrik op zijn beenen te beven, Hij begreep het heel goed't ging nou om z'n leven. Brie schoten, drie kogels misschien dwars door z'n kop „Hè, hè!" schreeuwdo Jaap, „schei toch uit, hou toch'op! Maak nou geen flauwsies, maak nou geen cliijntjes! Denk aan. m'n vrouw en m'n vier arme kleintjes! 'k Ben toch geen Dutsl Wees niet zoo stom! Ik ben Japie Komkommer uit 't Achterom Twee seconden van spanning... beweging adhter de beg( Goddank 1 .de 3 loopen waren weg l De Belgen stonden op, toen vroeg een van de drie: „Vous n'êtes pas un Boche? Vous êtes un ami?" „He, watte? zei Jaap, „wat brom je me nou? 'n Beetje langzaam, asjeblieft, ik snap je niet zoo gauw!" Toen herhaalde de Belg: „Vous n'êtes pas xuj Boche?" „Nee, uit Groot-Mokum," zei Jaap, „niet, uit den Bosch!" Daar begonnen ze alle drie tob Jaap te oreeren, Zo stonden maar druk te gesticuleeren Als eqn idioot keek Japie zo aan, Geen woord kon hij ervan verstaan. 'b Was: „owièowieowie!" en „wannewannewau Hij snapte d'r geen jota van. „Nous venons d'Anvers! de .l'autre coté Nous voulons être internes." „Jawel," zei Japie,, ,,'t is goeie, hoor! 't Is mij a Ups best, klets jullie maar door!" „J'ai faim", zei d'r een, en hij woes naar z'n mond, Dat was een taal, dio ónze Komkommer verstond. „O zoo!" riep Jaap, en hij stond al door te knikken, „Noxi 6nap ik je pas, jullio woxx zeker wat bikken, Wacht nog maar even, straks mag ik van m'n post, Over 'n minuut word ik afgelost!" Vijf minuten later, toen d'aflossing kwam. Trad Komkommer naar voren en salueerde stram. „Korp'raal," zoo meldd'ie, ,,'k Snap zelf niet, hoe 'k het heb.geflikfc, Maar ik heb 3 Belgen ingepikt Ze woxxen 'em eerst nog lokkertjes smeren, „Om de bliksem niet!" riep ik, ,,'k mot jullie interneeren! Lees maar m'n consignes, die in 't schilderhuis zijn opgehangen, In naam dor wet! jullie bont krijgsgevangen!" 'k Had m'n spuit al in d'aanslag, 'k zat heelemaal niet in draf, Maar toen zwaaiden zo juist alle drie af, En de langste, die riep: „Nee, wacht nog es oven!" En toen hebben zij zich één voor een aan mij overgegeven. Jo zoudt het niet aan me zeggen, maar, waarachtig, korporaal, Ik spreek m'n Fransoh al even makkelijk als m'n moers taal." Jaap knipt© met z'n oogen en zweeg even stil, „Vraag 't hun zelf," zei d'ie lachend, „als u 't niet gelooven wil?" De korporaal, die al zijn Fransch van de school had- verleerd, Zei niks anders dan ,,'t Is goed! rechtsomkeert!" En met Japie en z'n geïnterneerden achter hem aan Is hij niet ^'aflossing naar de wacht toegegaan. V liüBI Een half uur later zat Jaap aan zijn kameraden Te-vertellen van zijn heldendaden Tusschen hen in de drie geïnterneerden, De Belgen en Hollanders, ze wax-en geallieerden I Al klapten zij ook een andere taal, Dat gaf allemaal niks, dat was immers egaal. Zij gaven hun kuckies, hun koffie, tabak, Sigaren en bier en fladderak. De Belgen, zij zeiden: „Nous sommes des amis!" En de Hollandsche landweer knikte: „owie". Verder geen woord, enkel een gebaar, Maar de hoofdzaak was: zo begrepen elkaar! Ze zeiden elkander zonder veel woorden, Dat zij als wapenbroeders bij elkander behoorden. Ziellier verder ijts uit heb verblijf van den Landweerman in Noord-Brabant Oisterwijk... den naam slechts te noemen Beteeken' zooveel als het plaatsje te roemen. Daar hadden wij wel do aardigste dagen, Daa r viel het leven mak'lijlc te dragen Niet ite veel dienst en een goed kwartier En 's avonds zorgde „onze mobilisatie" voor het vertier. Daar was het, dat de muziek van het landweerbataljon Zóó ging blazen, dat geen korps er tegen op blazen kon ilrWl Daar hadden wij 's avonds in het zaaltje van Meijs Soirees en concerton, geheel naar deix eisch. Daar had je om niet het beste tot liet laatst te bewaren - Dat prachtige tiental, het keurkorps van Haaren. Jansen, de cellist en Van Gasteren, de acteur, En Poetskoke, de koster en de souffleur. Gaillard aan de piano en. Schuurman, de tenor, 't Is, of ik ze allen in gedachten weer hoor. Dan niet te vergeeten, Van Beurden in de rol Van Flippie in de revue met Pietje van de Poll, En wa-t ik met opzet het laatst heb gezet Ons onvolprezen dubbel-mannenkwartetl Bulthuis, de Graaf, Valent en van Vliet, Waarachtig, jongens, ik vergeet jullie niet! Toen de Generaal mij eens vroeg: „vhn wie zijn die?' Toen zei ik met trots: „van de eerste Compagnie!" Dan wilde ik ook even, mijne heeren, Den St. Xicolaasavond hier memoreeren. Hier zie je den ouwen, heiligen man, Met zijn factotum achter hem an. Sinterklaas, die nooit anders dan uniformen op maat had genoden, Zat dit costuum als om het lijf gegoten. Na 4 maanden mobiliseeren Liepen zij voor 't eerst in burgerkleeren En zij zuchtten beiden,,'t went zeer gauw, Heelemaal geen strepen op je mouw." Een dag van glorie, toen was 't al gedaan, Zag je ze samen op wacht alweer staan, Dienden ze beiden weer het vaderland, De een als korporaal en de als sergeant. (Slot volgt.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1