No. 297. Zondag 9 Juli 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. e toBstand in JOEAMTSJIKAI. TWEEDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT ADMINISTRATIE PALESTBINASTE. 10,AMSTEBDAM. DIT MSIXPES WEEK. LOSSE K1TA1MEBS YOOK MTTTTA^S ™ENT VOOB BUBGEBS 3 CENT. ABONNEMENT BIJ VOOEÜIT- BETAlffi TOOE MttlTAIBEN 0.75, VOOB BDBGEBS 1.30 P.KWABTAAL Voor Adverteiuiën wende men zich tot onze Wflministratie, PaieBtrina&traat 10, Amsterdam. Prys der Advcrtentien per regel SO cent. Voor Ingezonden Mede- deekngen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief. iljj abanyement reductie. - Men zal in onze telegrammen en overzichten wel eens gelezen hebben van een pantsertoren, zooals die voorlAmen o.p oorlogsschepen. Hier zien wij er een, en wel een aan de achterzijde, den kant naar het schip toegekeerd. In den toren ligt het kanon, of de kanonnen; we zien hier, hoe een der zware scheepsgeschutten geladen wordt met de ontzaglijke projectielen. De verspreiding van ons blad. Onderdeeien, die met het toegezonden aan tal Soldatencouranten niet toekomen, worden verzocht een grooter aantal te willen aanvra gen, opdat alle abonné's regelmatig een eigen exemplaar kunnen bemachtigen. Franco zendingen s.v.p. Wia - oude Soldatencouranten terugzendt, wordt verzocht dit vrachtvrij te willen doon. Pakketten met vracht belast worden door ons niet aangenomen. Heb zijn weer de Ruissen, die een be langrijk succes hebben behaald en thans niet alleen op de Oostenrijkers, ook op de Duitschers. Men zal zich nog herinneren, dat de Russen, die aanvallen over de ge- heele linie, al dadelijk in den hoginne voor uitkwamen op twee punten, nl. in Wolhy- nië, in de streek van den vestingdriehoek LoetzkDoeibnoRowno en in do Boeko- ,wina. Op heb eerste punt werden vooral de Oostenrijkers achteruit gedreven en door de aanvallers vele duizenden gevangenen ge maakt. Dit leek anders te zullen worden, toen de Oostenrijkers, na eenige dagen§ .versterking kregen van de Duitschers, die de Russen tegenhielden. De Russen kwamen ihaast niet meer vooruit, al werd er eiken idag hevig gevochten. De Russen en Duitechers schenen tegen elkaar opgewassen te zijn en een enkelen keer las men zelfs van een Duitsch succesje Haar. Thans hebben de Russen- ook op dit ge deelte van het Oosterfront een merkwaar digeoverwinning behaald. Ten westen van 'Kolki, waar reeds zoo dikwijls verwoed is go vochten, hebben de Duitsdhers terug moeten wijken. Tusschen de rivieren de Stodiod en de Sbyr maakten de Russen een groot aantal krijgsgevangenen, meer dan 130-000 man en een paar honderd officieren, bovendien viel oen aanzienlijke oorlogsbuit in hun handen. Drie linies ijzer draadver sperringen -werden door hen verbroken en op ©en punt hebben zij een loopgravenlinie yeroverd. •Dit Russische succes staat niet op zich £elfvan niet minder belang is de zege praal die door do Russen is behaald in de 'Boekowina en aansluitend Galicië. Ten westen, van Kolomea, in het dal van de Próoth, hebben zij bij Sadsawka de Oosten rijkers verslagen en zich meester gemaakt lijn gezag an het eind van zijn gezag. (Üit de „Nieuwe Courant.") van een belangrijke spoorwegverbinding met Hongarije. De Oostenrijkers zouden volgens Let Russische bericht teruggedre ven zijn in de richting van den Dnjester. De Russen staan hierreeds aan den voet der Karpathen' en een doorbreking van het vijandelijk leger behoort niet tot de on mogelijkheden. In dat geval- zou heb zuide lijk deel der Oostenrijksche macht' afge scheiden zijn van de hoofdmacht aan c Sbrypa en verder teruggeduwd worden, tot in Hongarije, dat dan voor de Russen zou openliggen. De Russen namen in de streek van den Dnjester Woensdag meer dan 50Ö0 Oostenrijkers -gevangen. Ook aan het noordelijk deel van het Oesterfront wordt steeds hardnekkig ge streden en de Duitgohcrs hebben heb hier blijkbaar ook zwaar te verantwoorden. Wdk-.raav k..Aen er nog geen berichten van eigenlijk© overwinningen der Russen, maar deze maken wel gewag van duizend en meer krijgsgevangenen, van buitgemaak te mitrailleurs, van schitterend afgeslagen aanvallèn van den vijand, van zeer zware artilleriegevechten. Aan 'b geheele Ooster front is de strijd dus zeer heftig aan den gang, en do krijgskans is hier totnogtoe in alle opzichten aan de zijde der Russen. Dab het op het Westerfront anders gaat dan in het Oosten is zeer begrijpelijk. Daar hebben de vijanden zich ^an weerskanten zoo versterkt, dat van een doorslaand suc ces niet zoo ineens sprake kan zijn. Engel- sche zoowel als Fransche bladen, Engelsch© en Fransche autoriteiten wijzen er op, dat, men hier niet een overwinning ineens moet verlangen, doch een langzaam maar zeker vooruitgaan der geallieerden. En volgens de berichten uit Parijs doen de Franschen dit. Ten minste bij de Somme. aan beide zijden van deze rivier. Zij zijn thans weer gevor derd ten noorden daarvan, hebben er een heuvelstelling bij Curlu veroverd, het dorp Hem ingenomen en twee ki lometer loopgraven der tweede Duit- scbe linie bezet. Ook ten zuiden der Somme komen zij in de laatste dagen vcoruitover een lengte van 10 K.M. zijn zij daar doorgedrongen in de tweede Duitsche loopgraven 1 i nie, zij hebben de verbindingsloopgraven tusschen Estrées en Belloy veroverd. Zoo komen zij allengs," bij stukjes en beetjes, vooruit en merkwaai-dig is zeker dit gestadig vooruitgaan der Fran schen. Indien hier weer voor eenige dagen een stilstand intreedt, moet men zich ech ter niet verwonderen, dat gebeurt telkens bij deze manier van oorlogvoerenwij zien het bij de Russen aan 't Oosterfront, we zien het ook bij Verdun. Daar wordt ook nog hevig gestreden, doch voox-al door de artillerie. De Duitschers gaan voort. Dam- lop en het bosch van Fumin te beschieten. Vordéringen zijn er in de buurt van Ver dun in de laatste dagen aan geen van beide zijden behaald, ofschoon de gevechten om hoogte 304 en Thiaumont er hardnekkig voortduren. Terwijl de Franschen zich eiken dag meer tusschen de Duitsche linies wringen, weten de Engelschen nog maar weinig van eigen successen te verhalen. Zij vallen hevig aan, maar de Duitsche tegenaanvallen zijn niet minder zwaar en krachtig. Dat zij niet vooruitkomen^ lijkt begrijpelijkde Duit schers hebben hun hoofdmacht tegenover de Engelschen geplaatst. Dit is blijkbaar om twee redenen gebeurdin de eerste plaats rekenden zij op een Engelsch offensief, minder op een Fransch, dan gunnen zij den Engelschen geen .overwinning, willen zij dezen geen stap. vooruit laten komen. Hierbij zal de bijzondere haat der Duit schers tegenover de Engelschen wel een woord meesproken, maar geldt zeker ook de overweging, dat bij voortdurende zege pralen der laatsten de hoop van dezen zoo veel zekerheid krijgt, dat de oorlog er door verlengd zal worden. De centralen weten, dat het uithoudingsvermogen der Engel sehen zooveel grooter is dan van hun bond- genooten, dat overwinningen der Fran schen, die hun in elk geval duur komen te staan, voor de beslissing van minder ge wicht zijn dan zegepralen der Engelschen. Deze laatsten troosten er zich intusschen mee, dat zij den vijand zeer zware verliezen toebrengen, hem op den duur uitputten, en zoo zullen zij hem, al wierdt het een slag, die lang duurt, ten slotte overwinnen. Van de andere strijdterreinen valt weinig te vertellen. In Lotharingen vielen de Duitschers bij Lunéville hevig aan en gin gen ©enigszins vooruit, doch Fransche tegenaanvallen dreveii hen weer terug. De Italianen behaalden tusschen de Etsch en de Brenta nog eenige successen, maar de Oostenrijkers hebben zich hier blijkbaar bijzonder krachtig versterkt. veroverde mitrailleurs beloopt eenige hon derden; het juist© is nog niet bekend. Op beide oevers van de Maas geen infan- terie-actie. Bombardement van de tweede Fransche linie bij Chattancourt. Vrij hevig artillerie- duel in den Fleurysector en het Fumin- bosch. De Duitschers trachtten Donderdag nacht stelselmatig de kathedraal van Ver dun te treffen. Een Fransche batterij verdragende ka nonnen verstrooide Duitsche convooien op weg naar Ilendicourt ten noordoosten vau St. Mihiel. In den Elzas drong een Fran sche afdeeling in een Duitsche loopgraaf bij Barnhaupt en vond deze vol lijken. PARIJS aanvallen van den oevers Een reeks Duitsche tegen aan de beide uiteinden Franschen sector aan beide de Somme ten noorden DUITSCHLAND* Liebknecht. BERLIJN. In het proces wegens oorlogs- verraad tegen den afgevaardigde Liebknecht zijn zoowel-de „Gerichtsherr" (de comman- deerende generaal) als de beklaagde in hoo- ger beroep, gegaan. van Heur en tusschen Estrées en Bellay werden door gordijnvuur afgeslagen. De Duitschers leden zware verliezen. Twee com pagnieën werden in de verbindingsloopgraaf ten noordwesten van Berny door enfileerend mitrailleurvuur vernietigd. Artillerie-duel in den Chattancourt-sector aan de linkerzijde van de Maas. .De vijand beschoot hevig het Fumin- bosch, de Damloup-batterij en Le Laufée aan de rechterzijde van de Maas. LONDEN. Uit het hoofdkwartier wordt gemeld: - Bij Thiepval wonnen wij opnieuw, eenig terrein en maakten wij eenige krijgsgevan genen. Ten zuiden van het La Bassée- kanaal deden wij, na uitzending van gas en rook, succesvolle overvallen in 's vijands frontlijn. Op een punt maakten wij 40 krijgsgevangenen en veroverden een loop graafmortier en een mitrailleur. Ook deden wij succcesvolle invallen in 's vijands loop graven ten westen van Hulluch, waarbij wij 'een mitrailleurstand vernielden, vele Duit schers doodden en krijgsgevangenen maak ten. LONDEN. "Van bet Britsche front in Frankrijk wordt dd. 5 Juli gemeld Het of fensief wordt volgens de voorgenomen plan nen voortgezet. De Duitschers hebben zich hersteld van de verrassing ten gevolge van den hun toegebrachten slag op een plaats De behandeling in tweede instantie zal waar Z1j ^ezen niefc verwacht hadden en vermoedelijk in hetbegin van Augustus ,5pgirneu' hun uiterste krachten in om weer- plaats hebben. ENGELAND* Het Britsche ministerie van oorlog. LONDEN. Lloyd George is benoemd tot- minister van oorlog en lord Derby tot onder secretaris van oorlog. De lersche quaestie. De moeilijkheden, die in het Engélsche ministerie naar aanleiding van de lersche quaestie waren gerezen, zijn, volgens de „Times", uit den weg geruimd. Lord Lansdowne en Sir Walter Long, die oor spronkelijk van plan geweest waren af te treden, zijn op dit besluit teruggekomen. Binnen enkele dagen zal de regeering in het Lagerhuis mededeelingen doen omtrent den stand der onderhandelingen in Ierland en tevens definitieve voorstellen in zake de vooi'loopige ten uitvoerlegging van dc Home Rule-wet voor de drie centrale en zuide lijke provincies indienen. FRANKRIJK* Van het Westelijk Oorlogsterrein, Het Engelsch-FransGhe offensief. PARIJS. Ten noorden van de Somme eenige plaatselijke gevechten in den Joop van den nacht. Bij een tegenaanval van de Duitschers verloren de Franschen twee kleine boschjes op een KM. ten noorden van Hem; daarente gen maakten de Franschen zich meester van een ander bosch, gelegen aan den noord oostelijken rand van hetzelfde dorp. Ten zuiden van de Somme was de nacht van Donderdag op het grootste gedeelte van bét front kalm. Een Duitsche, tegenaanval*op Belloy werd gemakkelijk afgeslagen. Tot dusverre wer den, voorzoover is na te gaan, 76 kanonnen door de Franschen Veroverd. Het aantal (Slot.} Onderwijl werden in het land de verkiezin- I gen voor de Nationale Vergadering gehouden. Zij kw&men op echt Chineesche manier tot standmen beschouwde het mandaat van afge vaardigde als een ambt, en daar men gewoon was een bepaalden prjjs te besteden voor het verkrijgen van een functie, zoo kocht men zich van eenige-invloedrijke personen zijn recht; en met Westérsche verkiezingen, heeft men ge legd, kwamen deze Oostersche alleen hierin ©vereen dat een stembus op een tafel stond snet een paar man daar achter de stembiljet ten lagen meestal rond om de bus op de tafel verspreid Daarop werd niet gelet, niemand »sag hen aan voor het essentieele. De Vergadering (opening in April. 1913) be-- ntönd uit een meerderheid van radicalen en Zuidelijken, en zij kwam dadelijk in /conflict met den President. Zij gunde hem niet zijn macht, en hij verkoos niet de hare te erken nen. Maar hij was de machtigere van de loei den, want hef afsluiten van een groot© buiten- landsohe loening, onder goedkeuring der Euro- peesqhe mogendheden vulde de staatskasJoe antsjikai was voorzien van middelen om zijn wil door te zetten. Hij brusqueerde de afge- Jy^rdigden, en toen een opstand ia het Zuiden stand te bieden aan den hevigën druk. Re serves van alle punten van het front tus schen Verdun en Lens worden in de tweede linie geworpen. De kracht van de voor- waartsche beweging is beteugeld, maar deze i3 zeer zeker niet tot staan gebracht. De geallieerde troepen zijn druk bezig het ge wonnen terrein*te versterken en maken zich gereed voor een volgende groote krachtsin spanning. Ondertusschen bestoken wij den vijand dag en nacht zoo krachtig mogelijk met bom en bajonet. Gehëel Noord-Frank rijk van de kust tot de "loopgraven is over stroomd met soldaten en een ieder is vol vertrouwen in ons leger. In den aanval op 1 Juli leden de Britten zware verliezen; van één regiment bleven slechts één officier en zes ordonnansen ongekwetst. BERLIJN. Officieel. Van de kust tot de Aucrebeek nam de artillerie-actie nu en dan toe. Overigens geen verandering. - Tusschen de Ancrebeek en. de Somme evenals ten zuiden daarvan werd de strijd voortgezet. Een geringe terreinwinst van de Engelschen bij Thiepval werd door een te genaanval teruggewonnen. In het vooruit geschoven loopgravennet verder naar het zuiden wisten zij zich vast te zetten. Hem in het Sommedal is door ons ontruimd. De Franschen veroverden Belloy-en-Santerre. Om Estrees is de strijd tot staan gekomen. Fransche gasaanvallen verliepen zonder ge volg. In het Ais&gebied trachtte de vijand tevergeefs een aanval op een smal front te doen ten zuiden van Ville-au-Bois, waarbij hij ernstige verliezen leed. Links van de Maas hadden kleine voor ons gunstig verloopende infanteriegevech- ten plaats. Rechts van de rivier werden vijandelijke aanvallen in het bosch ten zuid-- westen van het fort Vaux afgeslagen, even als een gisteren in alle vroegte ondernomen poging tot herovering van de hooge batterij van Damlotip. In de gevechten in de nabij heid van heb Thiaumontwerk maakten wij Dinsdag 274 gevangenen. Bij Chazelles (ten oosten van Lunéville) I keerde een Duitsche verkenningsafdeeling terug met 31 gevangenen en een grooten buit. Ten z.w. van Kamerijk viel Donderdag morgen een vijandelijke vlieger op geringe hoogte ecu hcspitaaltrein aan, die stopte wegens de geworpen bommen. Zes gewonaen werden gedood. Een Duitsche stem. Georg Queri seint d.d. 3 Juli uit het Duitsche hoofdkwartier aau het „Berl. Tagebl.": Het aanvalsfront is nog niet grooter ge worden en de pogingen om door te breken stuitten op een goed georganiseerden tegen stand. De bloedigste verliezen hebben waar schijnlijk de Engelschen ten noorden van de Somme geleden. Het slagveld is met een groote menigte gesneuvelden bedekt. De hoofdaanval der Franschen is, zooals zeer duidelijk blijkt, op Péronne gericht. In het gebied van de Somme vechten massa's zwarte troepen, die het Fransche legerbestuur uit andere stellingen hier heeft samengetrokken. Bij de beschieting van Verdun heeft men slechte ervaringen met deze troepen opgedaan. De Franschen mee- nen echter, dat zij goede eigenschappen zullen toonen als stormtroepen. Zij veenten in de voorste gelederen en lijden de zwaarste verliezen. De Franschen in den Elzas. Een correspondent aan het front in den Elzas schrijft aan de „Yorkshire Observer": „In den Elzas hebben de'militaire autoritei ten een uitmuntende officieren- en soldatenclub ngericht. In het officieren-clublokaal hangen een aantal schilderijen en teekeningen van be roemde meesters, die het hart van iederen ken ner zouden verblijden. In de soldatenclub is het grootste lokaal als schouwburgzaal ingerjcht en daar heeft de Comédie Framjaise een harer best geslaagde voorstellingen aan het front gegeven. Allo decoraties zijn door de soldaten zelf ge- maalct. De achtergrond stelt een loopgraaf met zandzakken, borstweringen en een schuilplaats voor den schildwacht. Voor zulk een publiek is realisme noodzake lijk, want de poilu, die maanden aaneen in de loopgraven geleefd heeft, zou dadelijk de min ste onnauwkeurigheid ontdekken. De dec-ora- teursA die de doeken en coulissen geschilderd hebben, waren vroeger mannen van het vak, die door het noodlot tot poilus zijn gemaakt. Er was bijgevolg geen oncieroeel, dat niet na tuurgetrouw was weergegeven. Thann, hoe dicht ook bij de gevechtslinie gelegen, is zeer vroolijk en opgewekt. Het is een kleinigheid, maar eene vol beteekenis, dat de Elzassers over het algemeen de Duitsche opschriften op ljunne muren overschilderen en door Fransche vervangen hebben. Er is in dit opzicht hoegenaamd geen druk op de bevolking geoefend en twaalf maanden geleden bepaalden zij zich tot het aanbrengen van met Fransche opschriften beschilderde borden, die gemakke lijk weggenomen konden worden. Nu echter worden de Fransche woorden kloek op de mu ren geschilderd, wel een blijk van het vertrou wen der bevolking. In een dal in de buurt van Thann had ik het genoegen te lunchen in het huis van een Duitsch houtvester, waar thans Fransche in- ranterie-officieren ingekwartierd zijn. Toen de oorlog verklaard was, keerde de houtvester haastig terug naar zijn geboorteplaats, ofschoon hij toch over geVapend verzet 3chijnt gedacht te hebben, want de Franschen ontdokten in den muur van een loods schietgaten voor gewe ren en voor mitrailleurs. Deze schietgaten be- heerschten terrein van strategische beteekenis, maar zij zijn nooit gebruikt geworden. De Franschen kwamen, zooals den „chas seurs alpins" betaamt, den Elzas' niet door de dalen, maar over de toppen der bergen heen, waar gewone troepen nooit overt ren, binnenvallen." de poging van d© Zuidelijken wilde ondersteu nen, kon hij die beweging door zijn eigen troe pen ©n dio van d© getrouwe generaals gemak kelijk onderdrukken, Nanking viel liem in handen (Augustus 191-3); en thans was hij meester. Soonjatsen, in den opstand betrokken, vluchtte naar Japan. Het werd aangezien als een teeken van de breuk met de volbloed-repu- blikeinen. Joeantsjikai verlangde van de Vergadering te Peking de opdracht van het definitieve pre sidentschap, eer men aan het werk der consti tutie begon, die het ambt van president zou instellen. Hijzelf werd met groote meerderheid door de afgevaardigden gekozen Bijna zeker zou hij het met nlgemeene stemmen zijn ge- worden, wanneer niet enkele leden om zich op "prijs t© houden, hadden getalmd met de aanne ming van het geld voor de omkooping bepaald. De oppositie, die daarna toch weer opkwam, wist Joeantsjikai geheel te bedwingen' door de verwijdering uit de vergadering van een over groot aantal leden, en ten slotte door de op heffing der vergadering zelf. haar vervanging door een Staatsraad en de aanvaarding zijner benoemincr tot president voor zijn leven. Waar hij heen wilde, toonde hij duidelijk toen hij 23 December 1914, bij het feest van de Winterzon, het groote offer op 't Hemelaltaar verrichtte, een uitsluitend voorrecht van den Heerscher, verantwoordelijk tegenover den He mel voor het heil van het Rijk. Ja, dat bleek de oplossing te wezen door Joeantsjikai gevonden voor den last der vragen hem als bestuurder van het onmetelijke Rijk gesteld. In zijn eigen persoon wilde hij.alle jyaoht cfiucautreeren,_ evenals Bonaparte het had gedaan om aan de verwarring der .Fran sche Republiek een einde re maken. Joeantsji kai wilde keizer worden; de Chineesche Repu bliek zieltoogde. Op .dit tijdstip kwahn~een wending in de zaken van China. De groote ootlog in Europa liet zijn ijivloed in het Oosten gevoelen. Japan maakte zich meester van de Duitsche nederzetting in de provincie Sjantoeng en bezette ook het Oir I- üt-eselie grensgebied. Dat laatste wildé het wel teruggeven, maar uit Iviautsjau, de Duit sche kolonie, verklaarde het niet te zullen wijken a-leer de groote oorlog wag geëindigd. Over dat territooL kreeg China tie beschik- kin gniet terug. En Japan stelde daarbij- zijn voorwaarden, die inderdaad gelijk stonden met den eisch van een protectoraat over China. Het was, alsof Japan den prijs te kennen gaf waarvoor het voorAemens was de plannen van Joeantsjikai te steunen. Hij mocht kei zer zijn, maar dan een onder-keizer onder de hoogheid van het eilandenrijk, en bij het ulti ma turn van Mei 1915 drong hét op een be slissing aan. Thans nam het zijn vo-lledigë revanche op Joeantsjikai vpor zijn aanmati ging indertijd in Korea ondervonden. De president had sinds zijii -terugkeer tot héb gezag in November 1911 „zijn oog steeds op de Duitschers gehouden." Niet zonder hun medeweten ondernam hij de stappen tot ver krijging van al grooter macht; want de Duit schers hadden in den man van gezag en van voor goedxbevestigde positie een steunpunt ge zien hunner uitbreiding van economische en politieke betrekkingen in het Hemelsche Rijk. De val yan Kiautsjau .daarna, bracht in de RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Het Russische offensief. PETROGRAD. Op het westelijk front in de streek bij Koelka en Galoe- zyiska- gingen groote vijandelijke troe pen-formaties tot tegenaanvallen over. zij werden echter teruggeslagen. In den loop van de vijandelijke tegenaanvallen op het dorp Kostioeskho ondernam een wan onze regimenten, nadat het den vijand op honderd pas'afstands had laten naderen, een krachtigen tegenaanval. De vijandelijke voorhoedes werden versla gen. Wij namen 2 officieren en 257 soldaten gevangen. Volgens een zoo juist binnengekomen rap port werd de vijand die in de streek langs den rechteroever van de Dnjester opereert 'erslageu en op da vlucht gejaagd. Tijdens deze actie maakten wij ons meester vau een element der vijandelijke stelling die zich ten westen van de lijn Essakoff-Jivatajeff bevindt, wij maakten eenige honderdou ge vangenen. In den sector van de spoorlijn Dclatvn- Korosmers veroverden wij het gehucht Mi- kolitsjane. In ver?'billende sectoren op den linkervleugel van het Rigafront maakten wij met onze mitrailleuses gevangenon. De Duitschers gingen tot tegenaanvallen over, maar werden met behulp van ons artillerievuur teruggeslagen. In de streek ten noorden, ten Z.W. en ten W. van Barxnovitsji duren de gevech ten voort. Volgens de jongste berichten nam een onzer divisies 1000 soldaten en 27 officieren gevangen. Aan het front ten zuiden van de moerassen van Princk hebben de Rus sische troepen Donderdag opnieuw be langrijke successen behaald. In de buurt van Kostiveknowka veroverden zij een ge heele vijandelijke batterij en maakten zij een groot aantal gevangenen (22 officiereu en 350 soldaten). Ten noordwesten van Raznitsji aan de Styr ten noorden van Kolki veroverden de Russen Woensdag twee kanonnen en drie mitrailleurs en maakten zij meer dan 2300 gevangenen. Ten noordoosten van Groeziatin maakten zij zich ook meester van loopgraven van den vijand, nafnen 300 man gevangen en maak ten er mitrailleurn>uit. Tusschen de Styr en de Stochod ten wes ten van Sokoel en naar het zuiden toe vijandelijk kanonvuur en eenige vrucht"?- looze aanvallen. In Galicië gingen de Russische troepen, na een krachtige 'artilleristische voorberei ding, tot den aanval over ten westen van de Beneden-Strypa-en aan den rechteroever van den Dnjester. De vijand werd verslagen en trok terug. De Russische troepen naderen de rivieren Koropesj en Soeddek, zijrivieren van den. Dnjester. De Russen namen hier Woensdag meer dan 5000 man gevangen en maakten 11 mi trailleurs buit. Gedurende den aanval op het dorp Vertinti ontvangen de Duitschers de Rus sische troepen mét brandbare vloeistoffen. Bij wijze van vergelding werden nu alle Duitschers na de inneming van het dorp aan de bajonet geregen. Meer dan 1000 manschappen werden gevangen genomen. Van de 3den tot den 5den Juli maakten de Russen 74 officieren, vier officieren van gezondheid en ongeveer 3040 soldaten krijgsgevangen PETÏtOGRAD. De generale staf schat de Oostenrijksche verliezen sind3 Brusiloff het offensief opende, op een half millioen per maand. De militaire schrijvers zijn zeer op timistisch gestemd ten opzichte van de di recte en indirecte gevolgen van de gebeur tenissen der laatste vier weken. Vooral wij zen wij er op, dat 's vijands voornaamste spoorwegverbindingen, Baranovitsji, Kovel en Stanislavoff ernstig bedreigd worden. Volgens de jongste berichten beschieteir de Russen Baranovitsji op een afstand van ongeveer vier mijlen en doen hun aanvallen uit het N.W. en het Z.O. op een front van niet minder dan 20 mijlc-a. Aan de Styr omsingelen de Russen den linkervleugel der Duitschers, die in de streek om Gartorisk trachten tot een tegen aanval over te gaan. De groote aanval bij Lutzk doet zijn invloed op Kovel gevoelen. In het uiterste zuiden van Galicië, waar de spoorwegverbinding met Zuid-Hongarije verbroken is en de Russen op DelatynNa- doorna aanrukken, kunnen de Oostenrijkers geen versterkingen uit het Karpathenge- bied naar Stanislavoff zenden. PETROGRAD. Het aantal krijgsgevan genen, dat wij maakten op 4 en 5 Juli iu den loop der gevechten, die voortduren ten westen van de Styr-linie, stroomafwaarts van Kolki, wordt berekend op ruim 300 officieren en 7415 soldaten, die ongekwetst opinie der Chineezen geen grooten slag toe aan den Duitschen "naamintegendeel, de houding van het garnizoen had bewondering gewekc en de officieren der Chineesche armee bleven gelooven in de eindelijke overwinning dér-Duitschers. Von Hïentz, de Duitsche am bassadeur in Peking, deed van zijn kant hét uitste om die meening te versterken. Het ultimatum van Japan was dus ook tegen den Duitschen invloed in China gericht, maar Joeantsjikai zag daarin nog geen reden om zijn betrekking tot de Duitschers op te geven. Gelijk uien weet, liet Japan onder pressie van zijn Europeesche bondgenooten zijn bui tensporige eischen vallen^ het stelde zich er mee tevreden te bereiken wat dadelijk bereik baar was. en zijn wil voor de toekomst,te heb ben getoond. Het gaf niet op. Maar ook Joeantsjikai zette door. Hij mocht dan geen eminent staatsman zijn en wel eens perplex kijken, wanneer hij aan al die raadselen dacht, die het bestuur van China hem opgaf, hij had al to veel verkregen door rustig en listig zijn gang te gaan als een ondoorgronde lijke mandarijn en behendig tusschen de par tijen te laveeren. het keizerlijk régime bier, de republikeinen daar, de gematigden aan den eenen kant, de radicalen van het Zuiden aau den anderen, om niet te kunnen hopen op succes thans, nu hij tusschen Japar Duitschland door. hier vriend, daar vijand, zijn doel, het keizerrijk, wilde benaderen. Hij profiteerde van de stemming in land gewekt door de matelooze aanspraken van het naburig eilandenrijk en gold als de behoe der der eenheid en gaafheid van het land; in den herfst van 1915 ging hij over tot den defi- nitierén stap en liet een consultatie uitschrijven in het geheele Rijk over de vraag, welke regee- ringsvorm voor China paste: de republiek of de monarchie? Het antwoord en het is, heel begrijpelijk klonk als een. eensgestemde echo op de bedoeling van de vraag. Maar onderwijl vervoegde zich, 26 October 1915, de zaakgelastigde van Japan bij het mi nisterie van Buitenlandsche 'Zaken te Peking. en deelde daar medé, uit naam der bondgenoo- i ten Engeiend, Rusland, Frankrijk, Italië, hij de Japanner, hun woordvoerderdat 'zij zjch tegen de oprichting der monarchic verklaar den uit vrees voor woelingen in het land. Do Japansche regeering wees eveneens de zending af van een Chineeschen gezant ter bijwoning der huldigingsplechtighedcn van den Japan- sehen Keizer te Tokio. Nippon zette den voet dwars. Het wilde zich niot laten overrompelen als vroeger. En het kwam met nieuwe eischen n als van een prectoyaat over China. Onverstoord vervolgde Joeantsjikai den in geslagen weg. De ceremonies voor de installatie der monarchie werden vastgesteld, de kleuren van de keizerlijke vlag en de staatsiekleedy voor de plechtigheid weixlen uitgekozen, de zoons van den President werden reeds met den titel van prins aangesproken, toen hec bericht kwam van een opstand der republikeinen in 'het Zuiden. Het wantrouwen vas daar opgewekt. Een van de bekwaamste mannon, -een recht verte genwoordiger der Jong-Chineezen, generaal en ambtenaar tevens, vroeger een aanhanger van den president, in éigenlijken zin meer een vol geling van den vice-prc«ident, Lihoeanjoeng, had zich naar Japan begeven om Soenjatsen te raadplegenwas in deze moeilijke omstandig heden het lot van China wel toevertrouwd aan kon doorgron- aan wien hij een man wiens plannen men i den? Van wien niemand w China zou verraden? Het antwoord van Mr. Soen liet aan duide lijkheid niets te venschen over. Hij had reeds eerder door middel van zijn zendelingen in Zuid-China een agitatie begonnen. Tsai vertrok naar Ycenan, waar zijn troepen stonden, en de opstand werd weldra zoo algemeen, zooveel machtige provincies verklaarden zich voor de republiek en tegen de monarchie, dat Joeant sjikai het geraden vond de keizerhuldiging op 1 Januari 1916 bepaald, eenigen tijd uit te stellen. Eerst nog heeft hij de beschuldiging van verraad op zijn koele manier beantwoord met een manifest. „Ik zou een verrader zijn", zegt hij daarin, „wanneer ik het keizerrijk wou opleggen aan een werkelijk republikeinsch volk. daar echter het Chineesche volk do monarchie heeft verlangd, zou ik verraad tegen China ple gen door de republiek in stand te houten." Maar Maar spoedig kwam het hem. verkieslijk voor als zijn inzicht aan den Staatsraad te kennen te geven dat voor het oogenblik de monarchie nog niet passend was. Hij week terug, „hij verloor zijn gezicht", gelijk men iy C'hma zegt, tegenover zijn eigen vertrouwden. Dat is ten veroqjdeeling. Korten tijd daarna verloor hij zijn leyen. Zooals men het jonge keizertje van vijf jzren zich in 1911 had laten uitspreken: „De toe komst van China is een raadsel." W. G. C. BYYANCK.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1