No. 295. Woensdag 5 Juli 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. De toestand in den reuzenstrijd. Ons Oorlogsdagboek. Een vluchtig bezoek. TWEEDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT BLAD BE'rALING VoVli MILITA[RËN"7 75, VOOR BfjRGERS 1.50 P.KWARTAAL Voor Advortentien wende men zich tot onze Administratie, PaJeatriuaatreat 10 Amsterdam. Prfja der Adverter.tiPn por .regel ent. Voor Ingezonden Mede' deelingen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief. Bij abonnement reductie. Een kijkje aan hefc Engelsche front en wel in de loopgraven der Canadeesche hulptroepen, die daar in dezen laatsten tijd zijn heengezonden. Velen hunner hebben ook reeds aan da Dardanellen gevochten. Eigenaardig zijn wel hun platte helmen. Men ziet, dat de soldaten beschermd worden door borstweringen en daarbovenop zand zakken, zoo hoog, dat zij er niet overheen kunnen kijken. Om te zien, wat er achter de verschansingen gebeurt, gebruikt men de periscoop. Geen audientüe. Blijkens bericht in de „Staatecourant'* wordt Donderdag a.s. door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. Zal dezo zomer eindelijk de beslissing bren gen in den geweldigen strijd der volken De oorlog woedt heviger dan ooit .op verschillende fronten en het jaar 1916 is wol het jaar der groot© offensieven. Duitschland viel bij Ver dun aan. Oostenrijk drong de Italianen op een deel dor Tiroolsche grens in hun eigen land terug, Rusland begon over een lange linie zijn grooten aanval, duwde de Oostenrijksche front linie belangrijk terug, vooral in de Boekowina en nam meer dan 200,000 vijanden gevangen, on nu eindelijk komt in het Westen het zoo lang Terwachto offensief 'der geallieerden. Want dat het dit werkelijk is, wat daar voor valt van Verdun tot Yperen, is vrij zeker een poging der Franschen en der Engelschen om de Duitschers terug te dringen,been te breken ddbr hun leger. Van de verschillende aanvallende bewogingen van dit jaar is dit offensief op het Westerfront stellig verreweg hot belangwekkendst, maar vooral het belangrijkst. Hier toch zal ten slotte wel do beslissing moeten vallen, hier moeten de geallieerden de Duitscbers terugdringen van den vreemden grond, of de Duitscbers hun bewijzen, dab dit een onmogelijk pogen is. Van don strijd hier zal waarschijnlijk de uitslag van den oorlog afhangen. Dat die strijd be- gounon is, toon en de oorlogsberichten der laat ste dagen. Over een lange linie wordt daar reeds gevochten of zal er gevochten worden, zooals blijkt uit de luchtgevechten, die natuur lijk plaats hebben tusschen verkennersvlieg- tuigen der beide partijen, doch het felst is het offensief è-n dor Franschen èn der Engelschen blijkbaar ton zuiden van Atrecht tot voorbij de rivier de Somme. Deze laatste haam ,moet men goed in zijn gedachten prenten, hij komt in de oorlogs- telegrammen telkens weer voor. De Engelschen en Franschcn strijden liier, naar het schijnt, schouder aan schouder en wij lezen er telkens van terreinwinsten. Zoo deelen de Fransche communique's de inneming van het dorp Fnse en de verovering van het bosch van Mercan- 100ste week. Yan 26 Juni tot 3 juli. 26 Juni. In verband met het Russische offensief in Galicië en Wolhynië zetten do Italianen een offensief in, met het gevolg dat de Oos tenrijkers uit* hun stellingen tus schen Arsiero en het Brentadal terugtrekken en de vesting Asiago door de Italianen heroverd wordt. Heb terugnomen van hun troepen tusschen Etech en Brenta wordt door de Oostenrijkers erkend. In een vergadering van de Iorsohe partij te Dublin werd heden met twee stemmen tegen, i een motie aangenomen ten gunste van Lloyd George's voorstellen inzake de Icrsohe quaestie. 127 u In het Hoogerhuis deelt lord Selborne mede, dat hij wel vóór een schikking in zake de Iersche quaestie, maar dat hij ertegen is, de gewijzigde Home-Rule wet tijdens den oorlog van kracht te doen worden. 23 De krijgsraad veroordeelt ^r. Karl Liebknecht tot twee jaar gas maanden en jjrig court mee, en zijn de Engelscken op verschil lende punten doorgedrongen in de Duitsche loopgraven en hebben zij Fricourt bezet. Bovenal, en dar geeft niet het minst te den ken, verhalen de Fransche oorlogsberichten van gevangen genomen vijanden, 't Zijn nog wel geen groote getallen, maar to zamen zijn er toch een 6000 Duitscbers met 51 officieren in hun handen gjytd'cn. We zijn er sedert lang niet meer aan gewend, dat Duitsche soldaten zich overgeven, of het moest zijn een paar honderd. De Engelsclien gewagen van hun kant van veroverd oorlogsmateriaal, en daar ook zij terreinwinsten hebben behaald, zij het ook nog niet zulke groote, dat de front linie van belang gewijzigd wordt, kan men inderdaad spreken van succes bij de geallieer- den. En bij Verdun staat de strijd onderfcusschen niet stil. 't Is waar. dat.de artillerie er thans geregeld hefc meeste werk doet, maar ook in- famorie-aanvallen ontbreken nipt, Vooral om de "redoute van Tki^umont, -fusschon Douau- mont en Verdun, is zeer hardnekkig gevoch ten, ze werd ver- en heroverd, ze ging telkens van de eene in de andere handthans "schijnen de Franschen er zich te hebben vastgezet. De Duitscbers hebben wel weer pogingen i gedaan gedaan de redoute te heroveren, maar'volgens ae Fransche berichten is dit mislukt. De Duit scbers hebben verder in de laatste dagen he vige aanvallen gedaan bij Avocoürt en drongen daar door tot in de voorste linie der Fransche loopgraven, maar werden er volgens het Fran sche bericht weer uitgejaagd; daarentegen be weren de Duitschers, dat zij bij heuvel 364 stukken van een Fransche loopgraaf "hebben 'bezet. In hefc Westen en 't Oosten dus een groot offensief i tegen de Centralen, en daar tusschen in de aanval der Italianen op de Oostenrijkers. Inderdaad, de oorlog woedt thans zoo hevig, als nog nooit te voren. Want ook het Russi sche offensief duurt voort, Van de Pripot- moerassen tot aan de grens Van Roemenië wordt daar gevochten, hier meer, daar minder. In de Boekowina kómen de Russen vooral voor uit, al beproefden de Oostenrijkers eon tegen offensief. Zij werden teruggeslagen. Opnieuw spreken de Russische berichten, van een terug dringen van den vijand naar het Westen, van duizenden nieuwe krijgsgevangenenen, op 2d en 29 Juni alleen tusschen de 14,000, en 15,000, van nieuwen behaalden oorlogsbuit. Van 4 Juni, toen het offensief begon, tot 1 Juli, hobben do Russen, volgens hun stafibe- richte®, ongeveer 217,000 Oostenrijksche krijgs gevangenen gemaakt. Het is nog niet te zeggen, waar dit alles op zal uitloopen. Ook de Italianen houden hun tuchthuisstraf en verwijdering uit het leger yegens poging tot verraad in oorlogstijd, ongehoor zaamheid onder verzwarende om standigheden en verzet tegen het staatsgezag. In liet Lagerhuis deelt Lord Robert Cecil mede, dat het voor de geallieerden niet gewenscht is hun gedeeltelijke handhaving van de Londenscho Declaratie te doen voortduren. Den koning zal in dien geest worden geadviseerd Door de vrijlating van de bij Carrizal gevangen genomen Ame rikanen is een onmiddellijke breuk tusschen de Vereenigde Staten eïi Mexico voorkomen. Het gerechtshof te Londen verklaart Sir Roger Casement schuldig aan hoogverraad en ver oordeelt hom tot den strop. De Franschen hemen het Thiau- monfc-werk. Kolomea, een belangrijk spoor wegcentrum in Boekowina, wordt door de Russen genomen. De Engelsoben en Franschen be ginnen ©en groot offensief in het Anere- en Sommegebied en be zetten de eerste Duitsc-he linde. De Engelscken bezetten Fri- court, de Franschen Frize ep het aanvallende beweging vol en gaan voort met langzaam vooruit te komen, wat echter de Oostenrijkers niet toegeven. Over de geheele linie worden dus de Centralen aangevallener moet nu nog maar bijkomen, dat ook de strijd in den Balkan weer in volle woede ontbrandt. In Mesopotamia en den Levant is hij steeds aan den gang, al valt vandaar weinig bijzonders te melden. Naar welke zijde zal de evenaar der overwinning ten slotte overhellen Do geallieerden zijn nooit sterker geweest dan thans; de Centralen hebben zich heel wat krachtsinspanning reeds getroost en hebben verliezen aan mannen geleden, die ze moeten gevoelen. Toch valt natuurlijk niets te voor spellen, elke oorlog, ook deze, heeft zijn ver rassingen. Maar dat hij weer in een buiten gewoon hevig en moorddadig stadium verkeert', is huiten twijfel; duizenden bij duizenden zul len hun leven moeten offeren, voordat hun vaderland de overwinning heeft behaald! DUITSCHLAND. Een onderhoud met Ballin, KOPENHAGEN. De directeur van de Ilamburg-Amerika lijn zeide in een onderhoud, dat hij een vertegenwoor diger van „Berlingske Tidende" toe stond, o. a.: Wij zijn allen druk bezig, al gölooven onzo vijanden en eenige neu trale mogendheden ook dat de Duitsche handelsvloot nu langzaam maar zeker in de havens te rotten ligt. Natuurlijk missen wij, door dozen goweldigste en meest bloedige van alle oorlogen die de geschiedenis kent, een zeker overzicht van onzen toestand op scheepvaartgebied. Gij kent het standpunt van Duitschland. Wij strijden om de vrij heid ter ze« en onze positie als koloniale mogendheid in de toekomst van dien aard te doen zijn dat wij niet meer als de huur ders van Engeland behoeven op te treden. Aan .welk einde van den oorlog wij geloo- ven? Ik behoef u niet te 'wijzen op de jongste gebeurtenissen bij het Skagerak, al leen wil ik even de vele millioenen onder uw aandacht brengen, die de Rijksdag ver leende. om de particuliere aeheepvaartmaat- schappijen te steunen. Ballin noemde vele schepen op, waarmede de Duitsche handels vloot tijdens den oorlog vergroot was en vervolgde toen Deze getallen zullen u be wijzen, dat wij mannen "fan de Duitsche scheepvaart er niet. aan denken, na den oorlog de handen in den schoot te leggen. Wij weten dat wij misschien een moeilijken eoonomischen strijd te voeren hebben wan neer de reederijen, die thans als vijanden tegenover ons staan, zich tegen ons zullen, vereeuigen, maar wij zijn zulke" handelsoör- logen gewend en het feit dat ik, ten zegen van allen die er toe behoorden, voor de Noord-Atlantische scheepvaart een inter nationalen vorm van verbond kon vinden, bewijst dat ik er nooit tegen opgezien heb den concurrentiestrijd tot het uiterste "te voeren De vrede, die ons onze oude bezigheden terugbrengt, kan niet meer lang op zich laten wachten, want de oorlog is voor onze vijanden doelloos geworden. Om ons nog te kunnen overwinnen zou men in de vijandelijke landen, waar wij met onze legers staan, zegevierende veldsla gen moeten leveren; daarna zou men ons uit de bezette streken moeten verdrijven ons aan onzo grenzen opnieuw overwinnen en ten slotte, na al die zegevierende ge vechten, ons land moeten binnenrukken en ons daar absoluut verslaan. Zelfs de groot ste fanatici zullen moeten erkennendat de vijandelijke mogendheden niet over ge noeg menschen-materiaal en niet over ge noeg financieele en organisatorische krach ten beschikken om een dergelijk plan met succes te kunnen uitvoeren. Deze verschrik kelijke, moorddadige oorlog wordt dus nog slechts gevoerd om te maken dat het dozijn machthebbers, die voor alles verantwoorde lijk zijn, zich met goed fatsoen uit de zaak terug kunnen trekken. Men speelt slechts voor de galerij. In het slot van het onderhoud wees Bal lin er met nadruk op, dat de Engelsche uit- hongerings-blokkade geen maatregel is, die op de een of andere wijze het einde van den oorlog kan beïnvloeden. Door chicanes kan men de verbonden rijken niet meer over winnen. De oogst. Aan de „Taglicho Rundschau" wordt ge schreven De warmte en hefc droge weer, die na een langen koelen regentijd zijn ingetreden, heb ben overal in Duitschland dó hoop op een goe den oogst versterkt. Onzo voornaamste veld vrucht, de rogge, heeft echter in vele streken een weinig door vorst geleden cn hier cn daar staat ze ook betrekkelijk duii. In het al gemeen belooft ze echter een veel betere op brengst dan het vorige janr. Haver en gerst zijn door hefc koude weer achterlijk gebleven, maar bet warme weer zal dit nog wel verhel pen. Do vele regen van de laatste weken was juist in dit jaar, nu het er op aan komt de voedingsstoffen zooveel mogelijk uit den grond te halen, van groot nut. Over het algemeen zal Duitschland oen uitstekenden voedcroogst hebben, dank zij den ijver van duizenden vrouwen, die op het oogenblik overal het hooi binnenbrengen. Het gebrek aan arbeids kracht eischt natuurlijk meer tijd voor den oogst. Groente, aardappels en hakvruohten zijn door het koele weer wat achterlijk in hun ontwikkeling. Daardoor zullen de nieuwe aard appels wat laat op de markt komen. Eenigo uitzonderingen daar gelaten zijn d© aardap pels' overal goed uitgekomen en kan men de beste verwachtingen koesteren. Hagelslag heeft geen belangrijke schade veroorzaakt. Zoo kan men met vertrouwen den oogst tege- ,moefc zien. ENGELAND. Lord Kitcheners opvolger. De Daily Chonicle" weet mede te dee len dat Lloyd George na overleg met den generalen staf besloten beeft, eene benoe ming tot minister van oorlog te aanvaar den. ,,Lloyd George zal zich met zijne karak teristieke energie en geestdrift aan zijn nieuw taak wijden", zegt het blad. „Zijne krachtige persoonlijkheid zal de belangrijk heid zijner positie in sommige opzichten nog vergrooten en hem in staat stellen die in den oorlogsraad in het Lagerhuis en in de internationale conferenties waardig te vervullen' Er zal een nieuwe minister van munitie benoemd worden. Het bericht dab Austen Chamberlain dit ambtheeft aanvaard, wordt tegengesproken. Casement in hooger beroep. LONDEN. Sir Roger Casement heeft legen het over hem uitgesproken vonnis appel aangeteekend. FRANKRIJK, Van het Westelijk OorJogèterrein, Ket Engelsch-Fransche offensief. PARIJS. Ten noorden en ten zuiden van de Somme gingen de Engelschen en Fransche troepen, na artilleristische voorbereiding en verkenningen in do voorafgaande dagen, Zaterdagochtend tot den aanval over op ©en front van ongeveer 25 mijlen. De geallieerden namen in den aanval op het geheele front in den loop van den ochtend en den middag de eerste Duitsche. stelling. De Fransche nes telden zich ten noorden van de Somme op de toegangswegen tot het dorp Hardecourt. en den zoom van het dorp Oyrln (1), waar het gevecht nog voortduurt. De dorpen Dompierre, Becquincourt, Bu- sou en Fay ten zuiden van de Somme vielen in handen der Fransche. Dezen maakten meer dan 3500 ongewonde Duitschers krijgsgevangen. PARIJS. De Franschen hebben het Thiaumont-werk heroverd PARUS. Aan de linkerzijde van de Maas hevige beschieting van heuvel 304 en den Mort Homme. De Fransche infanterie aan de rechter zijde van de Maas deed Zaterdag te 10 uur Zaterdagsochtends een aanval op het Thiau- montwerk en heroverde dat. In den namiddag nam de beschieting in deze streek in sterkte toe. Een Fransche luchtescadrille wierp Don- derdag- en Vrijdagnacht met succes bom men op H'esles, Roye en andere punten. Een Fransche vlieger, die een verkenning deed, werd aangevallen door een Fokker en gewond, hij schoot echter zijn tegenstander naar beneden. De Franscbman keerde daarop terug en werd aangevallen door een tweedekker. Hij ontkwam en keerde behou- ten terug. PARIJS. De gevechten ten noorden van de Somme in de buurt van Hardecourt en Curlu duurden Zondag den geheelen dag voort en hadden een voor de Franschen gunstig verloop. De Franschen namen een Mercancourtbo6ch. Het aantal ongewonde Duitsche gevangenen bedraagt ruim 6000 man, o. w. 50 officieren. Sir Richard Tracy had eeu onafliankelijk vermogen en vele vriendenhoewel, hij al zes eri vijftig jaar en ongehuwd was viel 't - nie mand in, hem een ,.oude vrijer" te noemen, 't minst van alle zijn neef en erfgenaam, Guy Tracy, wijl een toespelling in die richting zijn oom op 't idee had kunnen brengen, een vrouw- te zoeken. Sir Richard bevond zich uitstekend bij zijn in rustige eenzaamheid genoten geluk. Hij was meester over zichzelf en zijn tijd. hij nam een vaderlijk air aan tegenover aardige meisjes, doolitors van zijn tijdgenooten en aanvaardde den post van „vriend der familie" en raadgever in verschillende aangename gezinnen. Op een namiddag in Mei had Sir Richard een kle.in avontuur, dat voor een paar uur de eentonigheid van zijn dngelijksch bestaan ver brak. Tegen 6 uur door 't Park naar huis wan delende, bemerkte hij een slanke jonge damo, die stond bij hefc hek, waardoor do voetgangers van St. Jamesstation het Park binnenstroom den. Zij wachtte blijkbaar iemand een ge lukkige' iemand, want het meisje was jong en mooi. Toen zij gewaar werd, dat Sir Richard's onderzoekende blik op haar was gevestigd, bloosde zij, verlegen en beschaamd. Hoe konden haar ouders toestaan, dat 200'n kind daar aan den openbaren weg stond, aan gegaapt door alle mannen, dacht hij. Maar wat had hij er eigenlijk mee te maken Hij ging haar voorbij en 't eenzaam, beschroom de figuurtje verdween uit zijn gedachten. In den avond ging hij, daar 't mooi weer was, te voet naar 't gastvrije huis, weer door 't Park. Hij dacht in 't geheel niet meer aan het meisje en was niet weinig verbaasd, haar terug te' vinden, nog precies op dezelfde plek starende in 't Park, met groote, peinzende oogen. Hij zag dat er tranen w aren tusschen de donkere wimpers. Haar gelaat was bleek en angstig, de lippen trilden zenuwachtig. Sir Richard had een goed hart en een ver trouwenwekkende vaderlijke manier van doen. Hij bleef staan, nam zijn hoed af en ^ei: Ik vrees, dat u moe zult worden van hefc staan. U is 'hier al een heelen tijd. Kan ik u ook helpen... wilt u soms een rijtuig5 Ongetwijfeld zou er binnen een minuut een volksverzameling om hen heen zijneen agent keek al in hun richting. Hot meisje schudde even met het hoofd en toen tot zijn schrik barstte zij uit in een tra nenvloed, te lang onderdrukt. Ze snikte luid en nerveus. Kom met met mee! sprak hij op een toon die tegenspraak uitsloot, en geleidde haar naar een leege bank. Vertel mij wat er is. Het meisje gehoorzaamde als een kindze nam naa6t hem plaats op^de bank en bleef snikken snikken,... Dat geeft nietszei Sir Richard ongedul dig. Kom, wat scheelt er aan? Wachtte u versterkte steengroeve ten oosten van Curlu en kragen voet op verschillende punten van de tweede' linies. Ten zuiden van de Somme namen zij het dorp Frise en het Mercancourtbosch. Het aantal ongowonde gevangenen be draagt thans meer.dan 6000 man, waaron der 50 officieren, terwijl bovendien kanon nen en veel materieel werden buitgemaakt. De verliezen der Franschen zijn zeer ge ring. Dit is te danken aan de volmaakte en krachtdadige artillerie-voorbereiding en het eland der infanterie. De Fransche aeroplanes deden zeer flink werkzij staken drie kabelballons in. de buurt van Verdun in brand. Sergeant Claimet schoot zijn vijfde Duit sche aeroplane naar beneden. Fransche luchtescadrilles wierpen Zater dagnacht 48 bommen op het station Lon- guyon, acht op het station Thionville en 16 op het station Dun. Een ander escadrille wierp 33 bommen op het station Brieulles. Twaalf Fransche aeroplanes wierpen Zondag overdag 60 bommen op het station Amagne-Lucquy. Zij troffen gebouwen eu de lijn en vernielden een trein. De Duischers schoten heden met zware granaten in de richting van Nancy en Bel fort. Een escadrille vijandelijke aëroplanes ■wierp Zondagochtend te 3 uur bommen op de open stad Lunéville. Er zullen vergel dingsmaatregelen genomen worden. Geen infantqrie-actie ten noorden van Verdun', maar-wel levendige beschieting. LONDEN. Het groote aa'ntal gedoode vij anden, dat op liet' slagveld werd gevonden, wijst er op, dat de verliezen der Duitschers zeer groot waren, vooral in de buurt van Fricourt. Vrijdagnacht drongen kleine Engelsche troapenafdeelingen op verschillende punten tusschen Souchy en Yperen in de Duitsche loop'graven door en brachten de bezettingen zware verliezen toe. Een dier afdeelingen bracht 16 gevangenen mee. Tijdens de gevechten van Zaterdag traden onze vliegers zeer actief op. De bijzonder heden zijn nog niet ontvangen. Onze machi nes vielen tusschen Donai en Cambray een trein aan. Een daalde tot beneden 300 me ter en vernielde met een bom een goederen wagen. Andere vliegers zagen den geheelen trein in brand staan en hoorden ook nog meer ontploffingen. LONDEN. Den geheelen dag duurde Zaterdag cc 11 hevig .g^prebb tevxrki-n de Somme en de Ancre, ©n noordelijk van de Ancre tot Gommecourt voort. Over het ge heele front woedt de strijd even hevig. De Engelschen namen op hunne rechter vleugel het Duitsche loopgravenstelsel over een front van 7 mijl (ruim 11 kilometer) en breedte 1000 yards (bijna een kilometer) diepte in bezit en bestormden en bezetten de krachtig versterkte dorpen Montauban en Mametz. In het centrum hebben de Engelschen over een front van vier mijlen (6.4 kilome ter) verschillende sterke punten genomen, terwijl de vijand op andere punten nog stand houdt en het gevecht daar nog he- vig is. Eeu even hevige slag word.t noordelijk van de Ancre tot Gommecourt toe geleverd. Wij hebben zekere stukken grond, die wij bij den eersten aanval genomen hadden, niet kruinen behouden, terwijl wij andere stuk ken nog steeds in ons bezit hebben. Tot dusverre werden 2000 Duitsche ge vangenen aan onze verzamelstations aange bracht, waaronder twee regimentscomman danten en de gebeele staf van een ander regiment. LONDEN. Veldmaarschalk Haig bericht, dat er belangrijke vorderingen zijn gemaakt in de buurt van Fricourt, dat Zaterdag middag te twee uur door de Engelschen is bezet. f Tot 12 uur Zondagmiddag maakten dè Engelschen weder 800 gevangenen iu de operaties tusschen Ancre en Somme, waar door het totaal der gevangenen, met inbe grip van degenen, die in den afgeloopen nacht op andere punten van het front ge vangen werden genomen, gestegen is tot 3500. LONDEN. (Bericht van het Ejigelsche Hoofdkwartier.) De toestand is onveran derd. Een tegenaanval, dien de Duitschers ge- een vriendin Heeft u daar lang gestaan Van 6 uur af. Ik ben vandaag te Londen gekomen, uit Ierland. En dadelijk hierheen gereden? Ja, ik was bang, dat ik te laat zou zijn op... op... - Het rendez-vouV: dat begrijp ik. Dhs zij 'heeft u teleurgesteld? O, mijnheer, antwoordde zij, diop kleu rend, 'fc was geen dame, die ik wachtte. Niet? vroeg hij, met goed gespeelde ver rassing... Dan uw papa... of een familielid? Neen...«een vreemde... dat wil zeggen (haar stem daalde tot een fluister) een vreemde voor hen. Dat. is heel zonderling. Heeft u kennissen te Londen? Neen... geen enkele. Ik ken hier niemand behalve hem. Dien vreemdeling? Ja; en ik heb... O meneer... Zij liet de handen op haar schoot rusten en zag hem aan met een lief betraand gezicht. ik zie, dat u goed en vriendelijk is, en ik moet u de waar heid zeggen. Ik ben van huis weggeloopen. en al wat ik bezit is dertig centen. Jk gaf mijn laatste geld aan den koetsier, die mij hierheen bracht. Ga voort. Vertel mij alles, je kunt mij vertrouwen. O!... zij bedekte baar gelaat met de han den. Ik schaam mij zoo... U moet mij niet aankijken, dan zal ik probeeren u alles te ver tellen. Goed.! Ik zal niet kijken, dat beloof ik u, Wij wonen in 't Westen van Ierland. Ik ging naar Dublin om muzieklessen te nemen durend© den nacht op Montauban deden, werdmet groote verliezen aan hun zijde afgeslagen. Het moreel der troepen is uitstekend. LONDEN. Er is Zondag hevig ge vochten tusschen de Ancre en de Somme, vooral in de buurt van Fri court en Laboisclle. Fricourt is Zondag middag te tweo uur genomen en iu handen der Engelscheu gebleven, die ook ©enigszins vooruit zijn gegaan ten oosten van het dorp. In de buurt van Laboinelle biodt de vijand hardnekken tegenstand, maar de Engelsche troepen ma-kon bevredigende vor- 'denngen. Er is een buitengewoon groote hoeveel heid materieel in handen der Engelschen gevallennadere bijzonderheden daarom trent zijn echter nog niet bekend. Aan bride zijden van het Auore-dal is de toestand onveranderd gebleven. De alge meen© toestand kan als l>evredigond wor den beschouwd. Uit latere berichten omtrent de verliezen van den vijand blijkt, dat. de eerste schat ting daarvan te laag is geweest. De Engelsche aeroplanes traden zeor actief op in verband met den aanval ten noorden van de Somme en verleenden zeer te waardeeren diensten bij de operaties. Verscheiden hoofdkwartieren van den vijand en spoorweg-centra werden met bommen aangevallen. Op een dier tochten werden de Engelsche begeleidende aëroplanes aangevallen door 20 Fokkers, die echter teruggedreven wor den. Twee vijandelijke machines vielen op den grond te pletter. Er werden eenige verkenningen op ver- - ren afstand gedaan," ondanks de talrijke pogingen van vijandelijke machines om zulks te verhinderen. Drie Engelsche aëroplanes worden ver mist. De Engelsche kabelballons waren den ge heelen dag in de lucht. LONDEN. De oorlogscorrespondenten pu- bliceeren lange verslagen over het Britf-c offensief. Zij wijzen in het bijzonder op de buitengewone werking van de Britoche artil lerie, welke de eerste Duitsche loopgraven- linie vernietigde. Zij verklaren dat de Duit schers allerminst verrast waren door den aanval; zij wisten wanneer de Aanval zou komen en daarom is het sucoes van den éér sten Britse-hen stormloop des te waardevol- "Tër. Het hevigst werd gevochten in de be- schoten dorpen, welke de Duitschers op "uit nemende wijze versterkt hadden en hard nekkig verdedigden. Zoo was oogenschijnlijk het dorp Thiepval van vijanden gezuiverd; maar, toen de Engelsohen er door trokken kwamen de Duitochers in dichte drommen te voorschiju uit ingravingen en andere ver dekte opstellingen en openden een verwoed vuur met mitrailleurs, handgranaten en andere wapens, terwijl hun artillerie ge weldig schoot. In het ontzettende gevecht, dat volgde, werd het dorp veranderd in een waren heksenketel, het was onbegrijpelijk, dab er nog iemand in het leven kon blijven. Een schitterende episode vormde de bestor ming van Montauban door twoe Schotsche regiment, die in één aanloop drie loopgra- venlinies veroverden, honderden Duitschers niet de bajonet afmaakten en den geheelen staf van een regiment gevangen namen. De eerste afdeeling Engelsche gewonden kwam Zondagavond te Londen aan. De man nen verklaarden geestdriftig, dat dit offen sief heel wat anders was dan dat bij Loos m September. Dit keer was alles nauwkeu rig van te voren overdacht, elke beweging was weken te voren overlegd. Toen de infan terie uit haar loopgraven te voorschijn sprong en naar de eerste Duitsche linie ren de, vond zij 's vijands loopgraven vernield met hier en daar een gapende kloof vol Duitsche lijken. Maar het gevecht begon on middellijk achter deze loopgraven, want in de diepe gaten, in de afgeloopen week door de Britsche granaten geslagen, bleken de Duitschers verscholen te liggen, die met mitrailleurs den Engelschen aanval afwacht ten. In deze gaten slingerden de Briteche soldaten hun handgranaten, en waar deze ontbraken, sprongen de Engelsche infante risten juichend naar beneden en begonnen een verwoed handgemeen. Bij den Bntechen opmarsch stootte de troepen telkens op zul ke gaten met Duitschers, maar zij-wisten spoedig met hen af te rekenen. en woonde daar bij grootmama. Zij is oud, bijna blind, en heeft een juffrouw, die 't huis houden voor haar doet en haar voorleest juffrouw Tooke. Die was mijn geleidster als :k naar de muziekles ging of winkelen en soms naar een concert of theatermatinees natuurlijk. Hier stokte zij. Ja. En op die matinees? Ikik.Daar zag ik een acteur. Hij had de hoofdrol. Hij was de heldeen knappe man en hij speelde goddelijkIk werd verliefd op hem. Of op den" denkboeldigen held? Ja... Juffrouw Tooke was even gek. Wij gingen naar elke matinee, grootma dacht dat ik dan les had. Hij merkte ruy op en lachte mij toe van het tooneel af. Juffrouw Tooke schreef hem en Troeg zijn portrettoen maakten wij kennis o, ik vond hefc zoo zalig! Ja? Hij leek juist de man. dien ik mij ge droomd had. Ik ontmoette hem in een lunch room, waar wij thee dronken. Wij wandelden sainc-n. Ik durfde hc-t niet aan grootma ver tellen en schreef er ook niets van naar huis daar zijn ze niet voor tooneel en acteurs. Eindelijk liep zijn engagement te Dublin afhij vertrok en 't was mij, of nu mijn leven ophield. Hij schreef mij verscheidene malen, o, zulke heer! ke, mooie brieven. Verleden Vrijdag kreeg ik er weer een; hij smeekte mij, naar Londen te komen, hem hier te ontmoeten vandaag. Hij kon alles van mij gedaan krijgen als hij gezegd had, dat ik sterren moest, zou ik

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1