ér 1s§ Laatste Berichten. COMPLIMENTEERBOEK Examen kommies 1917. Gratis Het beste der vaste Keukenvetten PLANTENVET DELFIA Nieuw! Nieuw! Aan de Rijwieifabriek Rechtzaken. Damspel. Gemengd Nieuws. GEVRAAGD Tachtig procent DE SOLPATENOOTIRAKTT van Zondag 2 Jul li 1916 Dan pakken zij hun Jantje, heel deftig hij de hand En kan je met haar medegaan, door deze stad aan zee, .Maar als je niet goed uitkijkt, kost het je portemonnaie. Refrein. "Want de meisjes in 't algemeen, 'Zie draaien lieflijk om je heen. Maar ze lusten ook kwatta, de bekende chocolade En een glaasje kwast, waar het past, zullen zij ook niet versmaden. Zoo breng je den avond door, Zij stellen je nit|t te loor. O. 't is zoo'n zaligheid, Als je met zoo'n meisje vrijt, Maar... je raakt je centen kwijt. '.Het leven hier aan boord is niet zoo erg slecht, De halve equipage is verbonden door den echt. De samenwerking onder ons is ook heel erg net; Alleen staat er zoo af en toe wel eens een op De schipper, aan wien 't heele schi zijn pet in is t vertrouwd, toe- Is een man met een zware stem, steyig en flink gebouwd. Refrein. .-■Het is des morgens gymnastiek *,;Dat is tegen de rheumatiek! Dan kan je loopcn, Al is ;'t honderd kuoopen. En als dat is gedaan, kan je van 't lachen niet meer loop en. fWant dan spoelen zij het dek, 7 'Dan wordt men amper gele fWaar je dan ook zoekt of ziet, 1 Een bezempje vindt je niet, S En dan schrobben ze maar niet! 1 jWanneer liet sloepen hijschen is, dan is het „alle hens", f Dan moet jo aan de takels, anders krijg je op je pens; .Voordat hij dan geheschen is, moet jo a.l die f; gekheid zien, Dan loopen ze te trekken, ja, je werkt dan wel voor tien Het aardappeljassen, dat is voor derde klas sen bestemd, De oudere matrozen zijn dan weer wat getemd. R e f r e i n. En dan de zeewacht, dat is een bof, l' 'Als je dan knijp zit, krijg je een pof I'. 'Dan sta je uit te kijken i Maar drijvende lijken; Maar daarvoor lig je 's middags tot 2 unr op een oor! Daarom jongens, niet getreifrd, De Gelderland" is afgekeurd! Maar... na. den mobilisatietijd. i.Als hij naar den slooper glijdt, Dan -pas zijn wij de „Gelderland" kwijt. J. DEN BOER. Aan Nieuw vliet. (Van Hospitaalsoldaat Alois Meuleman.) 'Aan Nieuwvliet, wil ik nog een paar regels wijden, Langer hadden wij daar nog wel willen blijven; Ook op Heinkeszand, waar wij toen kwamen aan, In Kruïningen ook is 't ons goed gegaan. Stellig zullen wij het ons hier nog beklagen, Maar 't is misschien» maar voor enkele dagen. En komen wij dan weer in Zeeland terug, U, Nieuwvliet, bezoek ik toch zeker al vlug. Leve St, Pier, zoo hooren wij nu zingen, 4 Eu tf-ef* met de Brabantsche hei, Moeten wij ons eerst hier nog wat bedwingen, Aan u zij de eer. wij waren er vrij Nieuwvliet met zijn dreven, zijn modder en klei ALOIS MEULEMAN. Hospitaalsoldaat. Krijgsraad. De Krijgsraad te 's-Gravenhage veroor deelde N. v. d. G., Ch. N. en J. B., miliciens der infanterie, terzake van 2o desertie tot 10 we lven militaire detentie met aftrek dor preven tieve hechtenis. II. B.; milicien der infanterie, ter zake van het dreigen Tan zijn meerdere 2 maai ge pleegd tot 2 maanden militaire detentie, in te gaan 8 Mei. D. A. van Th., milicien der grenadiers, ter zake va-n diefstal in de chambree 4 maanden militaire gevangenisstraf, in te gaan 10 Mei. Do auditeur-militair bij den krijgsraad te 's-Gravonhage, mr. Pal the Wesenha-gen, vor derde tegen: C. 1., milicien-kanonnier, afkomstig uit het fort Pampus, 6 weken militaire detentie, in te gaan 'l Juni, tor zake van le desertie ge volgd door arresl.ate te Reeinvijk. Bekl. beweerde weggeloopen te zijn om het vischwant van zijn vader in orde te maken. M. T., landstprmpliohtig soldaat, afkomstig uit Den Ilaag, ter zake van le desertie op gevolgd door arrestatie te Scheveningen, 6 weken militaire detentie, in te gaan 8 Juni. Bekl. gaf op, dat zijn vrouw ziek was, legde een bewijs over van een geneesheer, die ver klaarde.. dat. zijn vrouw boden ziek was; bekl. veranderde het woordje heden, in ernstig. P. v. d. K., milicien der inl:. afkomstig uit IJmuiden, ter zake van le desertie gevolgd door arrestatie te Rotterdam, 6 weken mili taire detentie, in te gaan 9 Juni. Bekl. gnf als reden van zijn desertie^ op, dat hij varensgezel van beroep, zin bad eens een uitstapje te maken. Geld bad bij niet, da^om begaf hij zich naar Rotterdam, waar zijn ouders wonen 011 verstopte hij zich aan boord van het s.s. Rotterdam", dat spoedig naar zee ver trok. Eenmaal buitengaats werd hij ontdekt, en voor den kapitein gebracht, die hem aan het verstand bracht, dat hij in Engeland aanko mende, kans liep geïnterneerd te worden. Daarin liarl beid. geen zin en daarom werd hij o]) een ander stoomschip overgebracht, dat- hem weder in Rotterdam aan wal zette, waar hij gearresteerd werd. Verder stond voor den krijgsraad terecht •beklaagd van diefstal van Tuim 1(50 uit een gesloten administratiekost, op het bureau van den batterij-commandant in do Doelenkazerne te. Leiden, de milicien der veld-artillerie af komstig uit Lev den, F. K. G. M. Bekl. bekende. Hij was op 14 Mei op wacht in genoemde kazerne. Op post, staande aan de binnenzijde van het hok, heeft hij een ladder genomen, die op de plaats aanwezig was, en heeft, die tegen het raam gezet, dat open stond. Vervolgens is hij naar binnen gegaan en heeft daar met een bijl de administratie- kist opengebroken en het geld uit een geldzak en nib verschillende kiJties gehaald. Hij erkendo vroeger reeds wegens diefstal gestraft te zijn. Als reden voor dezen diefstal gaf hij op den belangwekkenden toestand van zijn meisje, terwijl er geen contanten waren. Toen hij het- geld eenmaal in zijn bezit had,' kreeg hij berouw en ging er een borrel op zetten. Stomdronken werd hij gearresteerd, terwijl de -rijksdaalders uit zijn zak rolden. Hij was toen nog in het bezit van een bedrag van ruim 110. Bekl. verklaarde nog steeds zijn meisje to willen huwen na'de mobilisatie. De auditeur-militair mr. Pa-lthe Wesenhagen vorderde schuldigverklaring daarbij wijzende op den ernst van het misdrijf, van oordeel dat een zware straf zal mopten worden opge legd, vorderde hij veroordeeling tot li jaa-r gevangenisstraf, met aftrek preventief, met ontzegging van het recht om te dienen voor den tijd van 5 jaren. Mr. A. O. H. Teilegen pleitte op verschillen de gronden clementie. De aanranding te Vlissingen. Do Zeekrijgsraad te Willemsoord sprak den korporaal-machinedrijver, die terechtstond, be schuldigd dat hij in den namiddag van 2 April 1916 te Vlissingen tegen een 50-jarige vrouw heeft gepleegd poging tot Ifot misdrijf van art. J242 Wet-b. van Strafrecht, althans het misdrijf van art. 2-46 van dat Wetboek, vrij van bet hem ten laste gelegde. Verdediger was mr. Leesberg. Alles, deze rubriek betreffend, te richten aan den hee^J, Mijer, Graaf Florisstraat 15 Amsterdam. Twee mooie vraagstukken. Auteur A. K. W, DAMME. - ^""P' Bat. 2 R.I. 3e div. Veldleger; (Eerste publicaties.) Onze lezers zullen zeker met veel genoegen de medewerking aan onze rubriek door den heer A. K. W.Danime begroeten. Dam-me is een speler van den allereerston rang en voor degenen, die de verslagen van damwodstrijden geregeld gevolgd hebben, is Damme geen op- bekende. In de wedstrijden om het meester schap van den Nederl. Dambond kwam hij op een goede plaats aan en al veroverde hij den titel van meester nog niet, toch werd zijn spel zeer geroemd en met belangstelling gade ge slagen. De heer Damme schrijft ons: „Het zal u zoker wol genoegen doen te vornemen, dat uw dammbriek in de „Sol daten courant" bij ons in Brabant veel belangstelling onder vindt." Wij hopen, dat deze belangstelling stijgen zal met de publicatie ven onderstaande stukjes van zulk een bekwame hand. Zwart. :t>; m m m m m.. êm.,,, V M 'wm 'WM ui. Zwart 7, 8, 9, 12, 17 en 38. dam op 15. Wit 23, 28/31, 33, 40, 42, 47. Wit speelt en wint. Zwart: 7, 8, 9, .11, 13, 16, 17, 19, 36. Wit: 18, 22, 25, 27, 28, 37, 38, 43 en 47. ■Wit speelt en wint. Onder den trein. De treinpoetser A. D. Mulder te Hengelo, is Donderdagmorgen door een rangeerenden trein overreden en gedood. De machinist Van Huisstede, werkzaam bij den tunnelbouw van het station Bussum, is door een goederentrein overreden. Per trein naar het ziekenhuis te Hilversum ver voerd, is hij aldaar spoedig overleden. Pottenbakkersoven uit den karolinschen tijd. Do ,,N. Venlósche Ct." meldt, dat te Nieu- wenhage onder toezicht van de twèe Rolduc- sche professoren dr. Goosens en dr. Daniëls, de blootlegging lieeft plaats gehad van een ouden pottenbakkersovcn, waarop men bij het graven der fundamenten der kerk gestooten aas.. De oven ligt thans een meter onder den beganen grond, terwijl hij oorspronkelijk slechts ge deeltelijk in den grond lag. De talrijke scher ven, waarmede hij eertijds opgevuld is gewor den, bewijzen, dat de oven dateert uit den vroegmiddeleeuwschen of zelfs uit den karoling- schen tijd. De oven is langworpig-rond van vorm en heeft voor de gelijke verdeeling der warmte een tong in het midden. Een tamelijk lange stookhuis loopt ietwat naar beneden. Dg wanden zijn van een harde, groene, glazige stof voorzien, wclko uit een kleilaag gevormd is. Er om heen is de leemgrond qver een deci meter dikte rood gebrand. Uit andere vondsten in de nabijheid gedaan blijkt, dat ook hier gelijk elders het potten bakkerij-bedrijf van oudsher beoefend is ge weest langs den ouden Romcinschen heerweg, welke over Tongeren, Heerlen, Nieuwenhagen, Groenstraat, Julich naar Keulen liep. De bladluizenleeuw. Uit Aalsmeer schrijft men aan het weekblad „De Tuinbouw" De bezitters van rozenkassen hebben een voortdurenden strijd te voeren om hun rozen zuiver te houden. De ziekten, hekend onder den naam van „het it" en „het zwart" in de rozen zijn beiden, gevreesd; de laatste in de hoogste mate. Niet Üj m m - fil WM - m i Mi a A MÉ SI eis i4 ^ÉH Hl Él 'mé. temin kunnen ook dc „spinnende mijt" en de „groene luis" veel schade veroorzaken. lioew.el er tegen de bladluizen vrij afdoende bestrijdingsmiddelen bestaan, schijnen we in den la-atslen tijd bij de bestrijding van ditonge- di-.te een belangrijke hulp gekregen to hebben. Verschillende kweekers n.l. maken melding van den z.g. „Bladluizenleeuw", een oranje-ge kleurde larve, in volwassen toestand enkele milimeters lang. Dit diertje vertroetelt de lui zen niet, zooals het van de miei-en bekend is, maar zuigt ze leeg, wat de aangevallenen met den dood moeten bekoopen. We zagen rozenkassen, waarin de „Bladlui zenleeuw" vrij veelvuldig voorkomt en die nog niets van de luizen te lijden hadden gehad; de kweeker verleende een helpende hand door ze naar\plekken, waai; de bladluizen de overhand kregen, over te brengen. Men hpeft dus hier het geval, waarop door de raannc-n uit de theorie ook steeds de aan dacht wordt gevestigd, n.l. de bestrijding der schadelijke dieren do.or bun natuurlijke x ija'n- den. De Amerikaansche soldaat als zakenman. Do „Manchester Guardian" schrijft „De Amerikaansche soldaten die thans aan de expeditie in Mexico deelnemen hebben ont dekt, dat zij een aardig winstje kunnen ma ken door den verkoop van de blikjes, waarin zij hunne rantsoenen krijgen. Zij ontdekten, dab de Mexicanen deze weggeworpen dingen opraapten en' Ms keukengereedschap of voor het bewaren van water gebruikten; dit heeft hen ertoe gebracht, handolsvei-hindingen aan to knoopen, waarbij zoowel de soldaten als de Mexicanen wel varen. De marktprijzen zijn thans de volgendeeen ledige tomatenbus voor een eieen vijf liters benzinebus voor een Mexicaanschen dollar of één kip en vier eieren. „Als wij nu toevallig in liet bezit komen van een benzinebus, dan moeten wij die angstval lig bewaken, anders verliezen wij een kip. Als wij ingemaakte tomaten gegeten hebben, dan kunnen wij voor dc ledige bussen genoeg eiei'en krijgen, 0111 het geheelo eskadron van een vol gend maal te voorzien." Veevoeder uit afval. Volgens een besluit van den Duitschen lxondsr raad kan voortaan in gemeenten met meer dan 40,000 geziifnen het hoofd van elke huishouding de verplichting opgelegd worden om alle kliekjes en al den keukenafval voor zoover ze niet -in het eigen gezin als voedsel voor mensch of dier worden gebruikt, afgescheiden van den overi gen afval te-bewaren. Het. ligt namelijk in de bedoeling dat de ge meente dezen afval, die veel eiwit, vet, phos- phorzure kalk en andere voedingsstoffen bevat, tegen een bepaalden prijs zal overnemen, ten einde ze op haar "beurt weder af te leveren aan een rijks-centrale die er veevoeder uit maakt. Men heeft uitgerekend dat op die manier jaarlijk^niet minder dan 300 millioen kilogram afval verzameld kan worden, waaruit voor een bedrag van 25 millioen mark aan veevoeder te destilieeren valt. Welk lioht is het minst schadelijk voor onze oogen? Zooals men weet, maken onze oogleden voortdurend bewegingen, die des te veelvxil- diger worden naarmate do oogen meer ver moeid zijn (bij veel schrijven of lezer). Der halve moet die vei»lichtingsmethode de schadelijkste zijn, waarbij binnen een be paalden tijd de meeste lidbewegingen ge maakt worden. Men telde nu de lidbewegingen van de zelfde proefpersonen bij verschillende ver lichting onder voor 't overige volkomen ge lijke omstandigheden. Het resultaat was: bij kaarslicht64 gaslicht zonlicht24 electrisch licht 14 lidbewegingen per minuut. Met andere proefpersonen bereikte men ongeveer het zelfde resultaat. Volgens deze waarneming grijpt kaars licht de oogen het meest aan en electrisch licht het minst (zelfs nog minder dan zon licht. )YOn7- v- d- Ver. v. Leer. i. Schoon- sch. M. O.) Militaire hulp bij den hooibouw. De Opperbevelhebber heeft de volgende order 'uitgegeven „Naar aanleiding van bozwaren, welke thans door den hooibouw worden ondervonden en met- het oog op het groot algemeen, en het bijzon der militair belang, dat aan liet welslagen van den hooi-oogst verbonden is, bepaal ik, dat aan militairen, tot een aantal van ten hoog ste 5 der presente sterkte, door de compag nies-, (en overeenkomstige) commandanten geheele of gedeeltelijke vrijstelling van den dienst (uitgezonderd van wacht- en grensdien- sten) kan worden verleend, om den landbou- wers, doch uitsluitend hij den thans in gang zijnden h o o i b o 11 w en uiterlijk tot en met 3.1 Juli a.s., in de omgeving van de troe- penstandplaatsen binnen den afstand van één uur gaans van de kwartieren hulp te verke nen en alsdan bepaaldelijk tegen bet loon, dat plaatselijk voor dien arbeid in den regel aan de werklieden wordt betaald. „De genoemde commandanten zullen zich vergewissen, dat ten gevolge van bet verleenen van vorenbedoelde vrijstelling de arbeiders, ter plaatse of in ,dè nabijheid woonachtig, niet worden uitgesloten. „Vorenbedoelde vrijstelling mag alleen wor- den verleend aan militairen, die ten minste sedert maand onder de wapenen zijn. „Zij, die van de vrijstelling van dienst ge bruik maken, genieten tijdens den duur daar van geen periodieke verloven dientengevolge verzuimde verlof beurten worden niet inge haald." Stelling van Militaire Sportfeesten voor 1 Amsterdam. Voorwedstrijden voetbal. Dank zij' het vrij ougunstige wèer van den eersten dag, Vrijdag, was het bezoek nog a! matig. De strijd om het kampioenschap van de Stelling van Amsterdam ging tusschen de ploegen van do groepen Diemerbi-ug, West zaan, Do .Nes en Amsterdam. Als eerste zien wc he't strijdperk binnentre den Diemerbrug en West-zaan. 'Onder de goede leiding van den scheidsrechter van Praag zien wij een zeer geanimeerde partij voetbal die welverdiend door de groep Diemerbrug met 3-1 wordt gewonnen. Beide partijen pakken direct goed aan, waardoor in den aanvang het' spel gelijk op gaat. Het duurt niot lang of één der Diemerbruggers maakt een mooi doelpunt voor zijn partij. Wcstzaan laat -zich echter ook niet onbetuigd en maakt, even daarna gelijk. Met rust is de fjtnnd 11. Dadelijk na den aan vang geven beide weer goed spel. te zien met Diemerbrug iets in de meerderheid, wat zij weten uit tè drukken door nog 2 doelpunten vlak na elkaar te maken. Waardoor zij zich in de finale voor morgenmiddag weten te plaat sen. Het winnend elftal zal er als volgt uit Niela-nd (doel), Zanoli, Donselaar, Segenar, Welschen, Sfehellinger, Riddorikhof, De Lange, Zeiler, Rour, v. d. Werfhorst. Direct hierna kregen we den strijd te .zien tusschen groep Do Nes en Amsterdam. In -beide eftallen zien we bekende gezichten zooals bij Amstei-dam o.a. Zi'egler (doel), bij De Nes o.a. Ben Verwe* (H.F.O.). Deze wed strijd was wel de spanixendste van dezen dag. Van beide kanten werd 'zeer goed spel ver toond. Het .enthousiasme waarmede De Nes speelde gaf echter den doorslag. Welverdiend werd de partij gewonnen door De Nes met 1-0. Het elftal van De Nes was samengesteld als volgt-mm» Horst (doel), Ben Verwey, D. Haan, Goosen, Ris, Franken, Steur, Schipper. Grossennipper, v.Willigenburg en de Natrix. De finale tusschen de Nes en Diemerbrug be looft voor morgen, gezien het enthousiasme der beide partijen een schitterende 6trijd te wor den.. Benoemd tot vaandrig. De reserve-sergeant A. Simons van hot regiment infanterie is henoemd tot vaandri; bij het 17e regiment infanterie, doch zai dienst blijven verrichten bij het 7e regiment infanterie. o l Do res.-sergeanten T. R. v a n d e r S p e.k en G. A. M. Looy'en van het 11e'regiment infanterie zijn benoemd tot vaandrig bij het 22e regiment infanterie. De reserve-sergeant H- H. Bnuma van het regiment grenadiers is benoemd tot vaandrig bij het 17e regiment infanterie, maar tot de demobilisatie dienstdoende gesteld bij het 22e regiment infanterie. Van het Westelijk oorlogsterrein. PARIJS. In België deden de Duitschers, togen 11 uur Donderdagavond, na een art-illerie- vooi'bereiding, een aanval op den saillant der Fran'scho linie, in de omtrek van den weg Vieuwpoort Lombaertzijde. Een dadelijk on dernomen Fransche tegenaanval verdreef hen uit de loopgraven, waarin zij voët' hadden gevat. Tusschen Cliaulaes en Roye had een krach tige Duitschc verkenning plaats, die echter' door de Franschen onder vuur genocicjv én' uiteengedreven werd. Vooraf was zij een Fransche loopgraaf genaderd. lusschen Oise en Aisne ondergingen twee andere patrouilles hetzelfde lot, een voor Quon- nevières, een andere tpn. N.O. van Vingre. In Champagne een kleine Duitsche aan val met handgranaten op do Fransche voor posten ten W. van de Busse de Mesnil. Deze aanval werd gemakkelijk afgeslagen. Aan den rechtei-Maasoever verdubbelden do Duitschens- gisteravond en in den nacht hunne aanvallen, op do Fransche stellingen van het bosch van Avocourt tot ten O. van hoogte 304. Hevige plaatselijke aanvallen, voorafgegaan door krachtige beschieting en ontvlambare gas wolken werden doo'r de Duitschers ondernomen op de voornaamste saillanten der Fransche linie. Tusschen bet bosch van Avocourt en hoogte. 304 werden allo Duitsche aanvallen afgeslagen; door het Fransche vuur, dat den vijand zware' .verliezen toebracht. Ten O. van hoogte 304 slaagden de Duit schers erin, na verschillende vruchtelooze aan vallen, zich meester to maken van een versterkt werk der Fransche voorste linie, waarvan het garnizoen letterlijk bedolven was door het bombardèiriont. I11 een schitterende tegenaanval, te 4 u. in den morgen ondernomen, veroverden de Fran schen opnieuw liet werk. Op den rechteroever van do rivier was de beschieting zeer levendig in de sectoren ton N. van Souvillè, Tavannes en vooral in de streek van Clienois. Geen infanterie-actie had daar plaats. BERLIJN. Ook Donderdag en in den loop vam den nacht daarop sloegen onze troepen de Engelsclie en Fransche uitvallen op verschillen de plaatsen by Richebourg door een- onmïddel- 1 ijken tegenaanval terug. De vijandelijke gas aanvallen werden zonder resultaat voortgezet. Een sterke artillerie-actie duurde met pauzes voort. Ten Zuidoosten van Tahure en bij de boer derij Maisons de Champagne werden vooruit- dringende Fransclio afdeelingen bloedig terug geslagen. Links van de Maas, bij hoogte 304, maakten wij eenige vorderingen. Rechts van de rivier hadden geen infanterie- acties plaats. Het geheelo aantal der bij ons oprukken van 23 Juni en bij het afslaan der Fransche tegen aanvallen gemaakte gevangenen bedraagt 70 officieren en 3200 man. Kapitein Böhlcke schoot in den avond, van 27 Juni hij Thiaumont zijn 19de vijandelijke vliegtuig neder. Luitenant Parsehau. ten noorden van Péron- ne, op 29 Juni zijn vijfde. In de streek van Boureuilles in het Argon- nen-woud, werd een Fransche tweedekker door oris afweervuur neergeschoten. Van het Oostelijk oorlogstorrem. BERLIJN. Officieel. Behalve een voor ons gunstig verloopen gevecht ten N. van het Ilsen- meer (Z.W. van Dunaburg) is van bet -noorde lijk deel van bet front niets te melden. Bij de legergroep-Von Li.nsingen bleven tegenaavallen dor opnieuw uit hunne stellingen ten Z.O. van Liniewka verdreven Russen zon der succes. Wij namen meer dan 100 Bièri gevangen en maakten 7 mitrailleurs buit. De Ver. Staten en Mexico. BERLIJN. Uit Genève wordt aan het .Berl. Tageblatt" geseind, dat volgens een bericht in den ,,New-York Hera-ld" de Amerjkaansch- Mexicaansche spanning, ten gevolge van nieu we strooptochten der Mexicanen naar de grens, waarbij drie Amerikanen te Hochela ge dood werden, weder verscherpt is. President Wilson ontving gisteren, tijdenB den kabinets raad, bericht, dat de troepen van Carranza de voorhoede van generaal Pershing hadden aan gevallen. De Mexicanen, die teruggeslagen werden, verloren oen doode en 34 gewonden, Engelsche reuzenkanonnen. „Wallstreet Journal" verneemt uit Bethle hem, Pennsyivanie, dat in de Bethlehem Steel works gewerkt wordt aan het maken van mon sterkanonnen, van het formaat der Duitsche „Sehwere Bertha's". De bestelling voor die ka nonnen werd gegeven door het Engelsche de partement van oorlog; het zijn 42 c.M. kanon nen, met motor-bediening. Hct grootste geheim wordt bewaard over de planrien, het gieten en het verschepen dezer kanonpen. Voor Keukengebruik ggrrtT STOKER, bekend met het Smids vak, loon 13 a 14 naar be kwaamheid, alsmede een Knecht. Brieven lett. R. 35, Alg. Adv.- Bur. ROUMA Co., Amsterdam. ENORM SUCCES hebben wjj met onza briefkaart: „Hei is niet gemakkelijk om Neutraal te blijven". „'t Is not easy to st%y Neutrall" Uitgevoeid ïn 4 kleuren druk. PRIJS 5 CENT. Na inzending van dit bedrag volgt toezending onmiddellijk. Voor Cantines en wederver- koopers voordeelige conditiën. Vraagt prijsopgaaf. Middeublug. Fa. F. B. DEN BOER. Nette Manieren kan men leeren uit het voor slechts 75 CENT. Fr. MEIJER, Nieuw Corfiplimenteerboek. Handleiding om zich in Cezel- schappen onberispelijk te gedragen en daarin gepast te spreken, als mede opgave der verschillende Vormen, waaronder Invitatiën, Bekendmaking en de Antwoorden daarop behooren te worden opge steld, met de Tltelatuur, die aan de verschillende Standen der Maat schappij gegeven wordt. Verder de Regelen der Wellevendheid tot in de kleinste bijzonderheden, als ook Toasten, Toespraken, Brieven enz., een Bloemenspraak, Album versjes, Liefdesverklaringen in Poëzie, Aardigheden voor Bruilof ten enz. enz. enz.een bock voor den goeden toon en voor den meer gedistingeerden smaak in taal, in houding, in beweging en in ge drag- nil werk, dat voor elkeen goud waard, ja laat ik liever zeggen, dat voor elkeen onmisbaar fs, woi'dt uitverkocht voor slechts 75 Cent, door D. BOLLE, Bazaar ■v. Goedkoope Boeken, Hang b/d .Vischmarkt, te Rotterdam. Franco pa ontvangst van Postwissel 0.75, •waarop vermeldComplimentei/r- boek. Privaatles 20 cent. Wil u in korten tijd verrassend vlugge vorderingen maken in één of meer van de vakken Nederl. taal, Engelsch, Fransch, Boek houden en Rekenen, volg dan onzenspoedcursus, waarbij u voor al uw vakken samen slechts 20 cent per week betaalt. We sturen de lessen franco per post. U stuurt daarna per post uw werk in. We kijken alles na en sturen het per post terug. Vraag gratis en franco prospecten met proef. Instituut HOLARHOF, De Clercqstraat 75, Amsterdam. DUBBEL GESORTEERDE BETUWSCHE MEIKERSEN. 3 K.G. br. a fr. f 1.80 5 K.G. id. id. „2.55 10 K.G. id. id. „4.50 11a ontvangst van postwissel, N- V. v h J. GERRITSEN, Hofleverancier van II. M. de Koninginte Zetten. Volledige schriftelijke opleiding voor 't examen van kom mies, hulpkeurmeester, bewaarder bij 't gevangeniswe zen en politie-beambte. Alleen voor 't kommies-examen leverde onze inrichting in twee jaar tijds 200 geslaagden. Uitvoerig geïllustreerd prospectus met adreslijst van geslaag den, gratis en franco. M. v. d. BROEK, Groningen, Postbus 70. »Deze advei-tentie staat in elk Zondagsblad. AlSes wat U van Koek en MILITAIREN en HULPKOMMIEZEN. Indien U Kommies wilt worden, (salaris 600—/ 1400) neemt dan deel aan den Schriftelijken Spoedcursus voor bet eerstvolgende examen. Vraagt de interessante Studiegids inet alle inlichtingen, examen- verslagen en dankbetuigingen. J.^H. v. d. VLIET, Nieuwendijk 50, Amsterdam. Aanvang 6 Juli. ontvangt U proeflesI. Fransch, 2. Duitsch, 3. Engelsch, 4. Boekhouden, 5. Nederlaadsche Taal en Keken en. Stuur briefkaart aan Cursus' „Zelfontwikkeling", Bilderdjjkstraat 88. Amsterdam. 2e les verschy'nt 9 Juli. Prjjs voor elk vak 40 ets. per md.. onzer Cursisten, die aan 't Kom mies-Examen April 1916 deel namen, zijn geslaagd! Slechts bns schriftelijk privaat-onderwijs waar borgt zulk een uitslag. Een onzer geslaagden, de Hetjr N. DUISER, Militair-Komm. te Bellingwolde, schreef ons „Ook ik heb ondervonden, dat niets gaat boven UW schriftel. privaatonderwijs Volledige opl. ad 50 ct. p. week. Opleiding Rijkscursus Hulpkeur meester (voor Slagers), onder lei ding Rijksveearts, 50 ct. p. week. Boekhouden voor praktijk en diploma. Pcstschool-dlploma algem. ont wikkeling enz. Vraagt gratis prosp. met hon-, derden attesten. NEDERL. POSTSGHOOL, Amsterdam. Melkinrichting DE LANDBOUW" Den Haag-Scheveningen. Melk en Melkproducten. Hooldkantooi GED. BURGWAL I6-18. Nederlandsch Bijbelgenootschap. Te lezen schriftgedeelten van 2—16 Juli. Zondag 2 Juli Joh. 20:11—1 Maandag 3 Juli Joh. 20:19—23 Dinsdag 4 Juli Joh. 20: 24—31 Woensd. 5 Juli Joh. 21: *1—14 Dondei'd. 6 Juli Joh. 21:1525 Vrjjdag 7 Juli Hand. 1: 112 Zaterdag 8 Juli Hand. 1:1326 Zondag 9 Juli Hand. 2: 113 Maandag 10 Juli Jland. 2:1436 Dinsdag 11 Juli Hancl. 2:3747 Woensd. 12- Juli Hand, 3: 110 Donderd. 13 Juli Hand. 3:1126 Vrijdag 14 Juli Hand. 4: 122 Zaterdag 15 Juli Hand. 4:2337 Wie bovenstaande schriftlezing zou wenschen te volgen, maar geenNieuw Testament bezit, jreve hiervan ken- aan het Bybelhuis, fleeren- gr8.ylit.366, J Banket behoort te weten is, dat het komt uit de Fabriek van J. J. A. v. d. BURG, Z. O. Binnensingel 1 F, DEN HAAO. van F. en J. VAN WERVEN te Meppel bestaat plaatsing voor BEKWAME SLIJPERS en RIJWIELMONTEURS. Aanbiedinsen worden schriftelijk ingewacht. Vraagt gratis - en franco - toezending van het receptenboekje aan de Afdeeling Reclame der Ollefabrieken CALVÉ-DELFT te Delft

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 4