No. 293. Vrijdag 30 Juni 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Be toestand in den reuzenstrijd. TWÉEbiË JAARGANG. ÜE SQLDATENCOÜBflNT nrnAPTiF PJ ADMINISTRATIE PALESTRINASTR. 10, AMSTERDAM. DIT ?.E°A™BSCHIJNT^ PSIESIAAL PEK WEEK. U>a3S KOMMER8 VOOR ?rrr t'p trwNMTENT VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT- BETIIINO VOO™ïlILITAIRES 0.;», VOCE BDEGEES/1.50P.KWAETAAL Voor Adverteutiün' wende men zich tot onze Administratie, Paiestrinasiraat 10, Amsterdam. Prijs der AdvertentiPn per regel 30 cent. Voor Ingezonden Mede. deel;ngen op de tweede, derde cn vierde pagina dubbel tarief. By abonnement reductie. Aan het italJaansche front. Belangrijk is nog steeds wat er gebeurt aan het Italiaansche front. Dag aan dag komen er nieuwe berichten vau successen der Italianen. De strijd woedt vooral in het gebied,, waar de Oostenrijkers voor eeuige weken door hun onverwacht offen sief, opgemarcheerd zijn in het vijandelijk land. Dat hier de Italianen thans aanval lend optreden, spreekt haast van zelf, ze willen allereerst de Oostenrijkers weer van eigen grond verjagen. Geheel is hun dit nog niet gelukt, maar ze zijn op weg het te doen. Volgens de jongste berichten heb ben zij reeds weer Aisiero ©n Asiagobez©t, de grensplaatsjesi die de laatste triomfen des Oostenrijkers zagen. We geven van dit strijdterrein nog weer een kaartje. We zien daarop de genoemde plaatsen liggen, beide aan het uiteinde van een spoorweg- tak, Arsiero in 't zuiden, Asiago verder naar 't Oosten. Op ons kaartje zullen onze lezers nog vele andere in de telegrammen genoemde plaatsen vinden, zooals de vesting Posina, ook in handen der Italianen, aan het riviertje van dien naam. blijkbaar zonder veel succes blijven. De Russi sche telegrammen maken vooral melding van vare artilleriegevechten. Aan de beurs te Amsterdam liep Dinsdag een gerucht, dat de Engelsclien bij Yperen de Duit- sohe linie doorbroken zouden hebben. De latere telegrammen hebben van dit bericht geenszins een bevestiging gebracht. Een Engelsch staf- bericht maakt wei melding van een aanval der Duitschers bij Yperen, welke werd afgeslagen, en van krachtige patrouille-aanvallen der Engelsohen daar, die op verschillende punten doordrongen in de vijandelijke linie, doch dar is alles. Bij Verdun schijnt, men volgens de berichten, oen oogenblik uit te blazener is hard gevochten in de laatste dagen, vooral bij Thiaumonfc. Daar pielen de Duitschers met ontzettende kracht aanzij maakten zich meester van de'eerste rij loopgraven van 't werk van Thiauraont en drongen zelfs door in het dorp Fleury, op vijf mijlen afstands van Verdun. Zoo dicht zijn zij bij do vesting nog niet geweest. Doch welk een krachtsinspanning, welk een verlies aan menschenlevens in vier maanden tijds! In Fleury konden do Duitschers zich niet handhaven, maar werden weer dooi de Franschen verdreven. De voorwerken van Thiaumont schijnen de Duitschers echter be- honden te hebben. Men ziet, dat de onbarmhartige strijd, op al do groote fronten krachtig aan den gang is. Van weerskanten wil men blijkbaar tot een beslissing komen. Allerlei geruchten gaan er van groote plannen der geallieerden, niet alleen aan 't Westerfront, ook in den Balkan. Wat daarvan waar is, zal moeten blijken, maar een tijd van spanning in den geweldigen oorlog is zeker aangebroken. den Ierschen soldaat O'brien sloten in het geheel 52 man zich bij de Iersche brigade iu het kamp bij Limburg aan. Het getuigenverhoor van Maandag be paalde zich tot de soldaten, die verklaringen aflegden omtrent Casement's pogingen oin de Ieren over te halen, zich bij de Iersche vangen genomen, brigade aan te sluiten. Casement had toen 1 verklaard, dat Duitschland den oorlog ge wonnen had en dat de Ieren pas na den oorlog naar Ierland behoefden te gaan. Een getuige verklaarde, dat Duitschland Tl ome Rule zou hebben gegeven zoo het den oorlog won. Casement had bij zekere gele genheid gezegd, dat de Iersche brigade be stemd was om de Turken tegen de Russen en later de Duitsahers tegen de Engolschen te helpen, om vervolgens hun bloed te storten voor hun geboorteland. .De getuigenverklaringen kwamen vrijwel overeen met die, welke bij het voorloopig verhoor voor de politie-rechtbank waren af in het C'hapitre-bosch werd een vijan delijke afdeeling van 2 officieren en. een dozijn man verrast en gevangen genomen. Een Engelsche tweedekker werd, ten O. van Atrecnt, in een luchtgevecht neerge schoten. De vliegers werden gewond en ge- Onze artikelen over Hekkramp. In tio nummers 282, 283, 281, 285 en 286 «an „Do Soldatencourant" is van de hand van onzen deskundigen medewerker dr. J. P. B ij I, Officier van Gezondheid, een serie artikelen over nekkramp verschenen. Ten einde de lezing en herlezing dozer uitmuntende en be vattelijke artikelen te bevorderen, zenden wij de vijf exemplaren aan alle militairen beneden den rang van officier toe na ontvangst van slechts '3- cents aan postzegels. Men kan b.v. voor eenige liefhebbars tegelijk aanvragen om de kosten van den bestelbrief weer te verdee- *-H. Officieren, aan wie onze administratie niet portvrij verzenden kan, gelieven 3 cent voer frankeering bij te zenden. Op drie fronten wordt zeer hevig gevoch ten, men moet toegeven, dat de oentralen het hard te verantwoorden hebben tegen woordig. Aan het Oosterfront, aan de Ita liaansche grens, op het Westelijk oorlogster- rein worden zij krachtig aangevallen. De Oos- I tenrijkers hebben het hierbij zeker niet het I minst hard te verduren. En dat niet alleen I van de Russen, die al meer opdringen uit het 1 oosten, ook de Italianen hebben blijkbaar voorgoed hun offensief aangehangen, en zij hebben er succes mee. De Oostenrijkers zien aan het Italiaansche front hun winsten van vroeger daar allengs interen. Zij bilden dit zelf niet toegevenwel zijn de Oostenrijksche troepen iets teruggetrokken, maar dat kwam, omdat hot front moest worden ingekort; daar om werd de eerste linie veriaten, welker lig ging in het terrein niet gunstig was. De Ita lianen doen wel geduchte aanvallen, maar deze worden afgeslagen, volgens de berichten uit YVeonen, en wel afgeslagen onder zware verliezen. In het Posinadal heeft het Oosten- xijkscho geschutvuur zelfs verscheidene Ita liaansche bataljons op de vlucht gedreven... We geven deze Woensche lezing eerst weer,' omdat zij zoo in volkomen tegenspraak is met do Italiaansche berichten. Deze maken mel ding van steeds nieuwe" successen. Onder de Laatste Beriohten in ons vorig nummer kon den wij daarvan reeds iets meedeelen, thans zijn er nieuwe vorderingen bijgekomen. Het gaat als met do Russen, eiken dag nieuwe veroveringen. Alleen lezen we betrekkelijk weinig van krijgsgevangenen, de Oostenrij- kers trókken hier blijkbaar behoedzaam ierug, en hun achterhoede schijnt taaien tegenstand to bieden. Allengs echter moeten zij toch het overwonnen terrein in Italië blijkbaar weer in handen der Italianen laten. Al de "-vroeger ge noemde plaatsen worden nu weer genoemd, maar in omgekeerde volgorde. Gallio, de Monte (Jengio, do Monte Meletta, de Posina, Asiero en Asiago, al deze namen komen ons opnieuw onder de oogen, als bij het Oostenrijksche offensief, maar thans zijn het do Italianen die zich van de plaatsen en de bergtoppen meester maken. Vooral de beide laatstgenoemde plaat sen zal men zich _pog herinnerende inneming daarvan was iu-"#rdaa-i een eucoes voor de Oostenrijkers. Welnu, thans zyn de Italianen weer meester van Ariero, zij hebben bovendien Posina bezet, zij vechten" ten zuid-westen en noord-westen van Asiago en ook deze plaats moet dus wel in hun handen zijn. Zij hebben ze echter, volgens een telegram uit Rome, niet ongeschonden teruggevonden: Asiero is door brand vernield, Asiago en andore liefelijke plaatsjes zijn rookende puinhoopen geworden. In onze telegrammen vinden onze lezers nog tal van andere plaatsen, 't zijn meestal kleine, en bergtoppen genoemd, die de Itali anen hebben genomen. De Italiaansche pers juicht, en terecht. Het zal niet lang meer duren, of de Italiaansche grond is weer ontruimd door de Oostenrijkers, deze zullen wel moeten terugwijken naar de vroegere stellingen, willen zij niet omsingeld worden, en wie weet, of de Italianen niet verder doordringen in Tirol, dan zij er ooit geweest •zijn De terreinwinst moge op het oogenblik nog niet zoo groot zijn, van beteekenis is vooral de moreele uitwerking. Het Oostenrijksche offensief tegen Italië lijkt voorgoed gebroken. Van het Oost-er front zijn in do laatste dagen de berichten wat schaarscher. De Russen geven nog eens weer een optelling van do gevan genomen vijanden en den veroverden buit. Deze is inderdaad aanzienlijk, doch alleen voor zoover do Oostenrijkers betreft. Die hebben fei telijk een legor op zichzelf verloren aan krijgs gevangenen en oorlogmateriaal.de Russen tollen 4031 generaals, officieren en officieren van gezondheid, 194,041 minderen, dus bij de 200,000 man! 219 kaïjonnen, 644 mitrail leurs, 106 bommenwerpers en anderen buit. Keken daarbij nog de dooden en gewonden en men moet toegeven, dat het Oostenrijksche leger gedund moet zijn. Dat onder deze om standigheden de aanvallende beweging der Italianen geen kraehtigen tegenstand onder vindt, is wel te begrijpen. a Overigens is het vooral in de Boekowina, dat de Russen vooruitkomen. Daar worden de Oostenrijkers nog steeds verder teruggeworpen naar de Karpathen, de Russen zouden reeds in de eerste passen van deze berggroep zijn ge komen op de andere gedeelten van het Ooster front, waar zij hulp hebben gekregen van de Duitschers, houden de Oostenrijkers met dezen stand en komen de Russen blijkbaar niet vooi- uit. Ook in het noorden wordt wel hevig ge vochten, en wij lezen van krachtigo aanvallen op verschillende punten, aanvallen, die niet het minst van de Duitschers uitgaan, maar die Bij den Xrankzinnigen- dakter. DUITSCHLAND. De luchtaanval op Karlsruhe. Een Wolff-telegram uit Karlsruhe deelt de volgend© bijzonderheden mede omtrent den jongsten aanval van Fransche vliegers op KarlsruheDe 22ste Juni was Sacra mentsdag, een hooge katholieke feestdag. Het was drukker in de straten dan anders, vooral in. die, welke naar het feestterrein leidden, waar de menagerie van Hagenbeek voorstellingen gaf. Tegen drie uur 's namiddags werd be richt ontvangen, dat een escadrille vlieg tuigen onder weg was, in de lucht viel ech ter niets te zien. Te 3 uur 10 hoorde men plotseling twee ontploffingen in het weste lijk gedeelte van de stad. Kort daarop kwa men de vliegers in het gezicht, zij kruisten een kwartier boven de stad, wierpen 29 bommen en verwijderden zich teen in "zuid westelijke richting. Twee vliegtuigen wer den later aan de linkerzijde van den Rijn genoodzaakt te landen; de inzitten den, twee Franschen en twee Engelschen, werden gevankelijk naar Straatsburg over gebracht. De bommen waren gedeeltelijk gevallen in verschillende door burgers en arbeiders bewoonde wijkeu en gedeeltelijk op het feestterrein en in de nabijheid daarvan. Die bommen bevatten blijkbaar de een of andere vergiftige stof, het gewas op een begroeide plaats, waar een bom was ont ploft, had nl. een gele kleur aangenomen. Gedood werden: 110 menschen (30 man nen, vijf vrouwen en 75 kinderen) en ge wond: 147 (48 mannen, 20 vrouwen en 29 kinderen). Daar de wonden grootendeels ernstig zijn, is te verwachten, dat nog velen zullen be zwijken. Het meeste onheil werd aangericht bij het feestterrein; in de Ettlingerstrasse al leen, waarheen de toeschouwers uit de me nagerie van Hagenbeek waren gevlucht, werden ongeveer IO0 personen gedood. ENGELAND. Sir Roger Casement. LONDEN. Voor het Hooggerechtshof is Maandag de zaak tegen Sir Roger Case ment, die van hoogverraad, in verband met den op6tand in Ierland, zooals men. weet, beschuldigd wordt, begonnen. De .Lord Chief Justice" trad. als voorzitter op. De belangstelling was zear groot. Casement was keurig gekleed, was vol •vertrouwen en ontkende schuldig te zijn aan de ten laste gelegde feiten. Tusschen September en December 1914 waren er on der de Engelsche gevangenen Ieren, die in December 1914 allen naar het kamp te Lim burg overgebracht werden. In den tijd dat Casement zich in Duitsohland bevond, blijk baar als hooggeëerde gast van de Duitsche natie, heeft hij tusschen November 1914 en Februari 1915 herhaaldelijk de Iersche ge vangenen toegesproken en getracht lien over te halen. Volgens 'eene getuigenis van Het verhoor werd 's middags gesloten en -de verdediging kwam aan het woord. De advocaat van Casement betoogde, dat de beschuldiging van verraad buiten het ko ninkrijk onjuist was, daar de wet, waarop de beschuldiging speciaal berust, geldt voor verraad binnen het rijk en daarom niet kan worden toegepast op een misdrijf, begaan buiten het rijk. Een ministercrisis aanstaande? LONDEN. Naar de Daily Chronicle" meldt zijn alle teekenen aanwezig dat er een mi nister ieele crisis met een acuut' ka rakter broeit in zake de Iersche quaes tie. Lord Selborne heeft zijn ontslag reeds genomen. Hij zal de redenen er van Dins dagmiddag in het Hoogerhuis uiteen zetten. Vakvereenigingsleiders vrijgesteld van dienst. Naar de „Daily Chronicle" mededeelt 'zijn een aantal vakvereenigingsleiders vrijgesteld van militairen dienst, omdat de regcerings- commissie van meening was, dat hunne dien- het belang des rijks (Slot.) Reichenberg voelde thans werkelijk een druk op zijn maag. „Als ik nog lang naar hem luis ter", dacht hij, „dan kan ik dadelijk naar het ziekenhuis gaan". Eindelijk verzamelde hij al zijn moedj om te protesteeren. Neem me niet kwalijk, ik hen heelemaal niè't ziek. Ik heb alleen de kostbaarheden voor mevrouw gebracht". Do oude heer glimlachte vriendelijk: „Ik wist hot. ik wist het. Maar bij deze gelegen heid zullen wij toch over ijw ziekte 6prckcn". Reichenbedg verbleekte. „Mijn naam is Rcichenberg, van de firma Weehsler Co., de bekende juweliersfirma' „Ja, ja-.." De aude heer keek hem strak aan en knikte. Toen brom do hij iets tusschen de tanden. Reichenberg meende het te verstaan. Het klonk als: „.ernstig, zeer ernstig!" Het koude angstzweet parelde in groote druppels op zijn voorhoofd. Waar was hij eigenlijk? Hij tastto met sidderend* vingers over de leuning van zijn armstoel en bekeek met verdwaasde oogen da aohilderijen. Ea plotseling badacht hij, dat b\j op het'porceleinen naambord voor'de deur een naam hed gelezen...- welken naam ook weer?... Do oude heer brak hot gesprek af en zeide toon op onverschilligen toon „Waarom bevalt hot u eigenlijk aan do universiteit niet meer?" Reichenberg sprong op „Waarom „Het- juristenberoep heeft toch stellig veel moois. Intussehen, al u daarin geen bevrediging vindt, doet u. beter een andere carrère to kie zen daarvoor is bet nooit te laat. I" kunt bijvoorbeeld medicijnen of philosofio kiezen. Maar ik zou u niet aanraden, de universiteit geheel te verlaten. Uw zuster maakt zich zeer bezorgd voor u". Do jonge man zette, onnatuurlijk groote oogen op. Hij mompelde als in een droom twee, driemaal achter elkander: „.Reichenberg, firma Weck lor Co." Hij voelde dat de oude heer hem nog steeds strak aankeek en zag toen, dat er een glimp van medelijden over hot gelaat van den man gleed. „Jawel, maar dat zal u niet belotten do col leges te bezoeken of to studeeren". „Aandeuniversiteit?" „Ja, waar anders?" „Maar ik ben juwelier!" „Hm „Ik bon" en op dat oogenblik zag Rei- olionborg duidelijk weer het porceleinen naam bord ycor zich „ik beft immers niet krank- sten als leiders thans i niet gemist- kunnen worden. FRANKRIJK. Van hei Westelijk Oorlogsterren PARIJS. Op den linker Maasoever werd een Duitsche nacht-aanval met handgrana ten, gericht tegen een Fransche loopgraaf j;>n westen van hoogte 304, gemakkelijk af geslagen. Op den rechter Maasoever wisten de Franschen in den loop van den nacht door plaatselijke operaties hun terreinwinst bij het Thiaumontwerk uit te breiden. In het dorp Fleury vrij hevige strijdde toestand is hier niet veranderd. Op de Maashoogte mislukte een hand- granatenaanvai op de Fransche stellingen bij Nouilly onder het Fransche vuur. In België wierpen drie Fransche vliegers 65 bommen op Duitsche schepen bij de Belgische kust. LONDEN. Veldmaarschalk Haig be richt Maandagavond werd ten zuidwesten van het saillant van Yperen een aanval der Duitschers afgeslagen. De Engelsche patrouilles treden zeer ac tief op aan het geheele front, dringen op verschillende punten door in de linies van den vijand en brengen hem vele verliezen toe. Bij- Loos heeft een gevecht met mijnen plaats gehad, waarin de vijand het zwaar te verantwoorden had. Maandag ontmoetten Engelsche vliegers bij de vijandelijke linie een talrijk vijande lijk escadrille; vijf Engelsche machines ge raakten in gevecht met vier Fokkers, waar van twee naar beneden werden geschoten; de twee andere moesten eveneens dalen. Eén Engelsche machine wordt vermist. BERLIJN. Aan het Engelsche en den noordelijken vleugel van het Fransche front kwam het herhaaldelijk tot patrouillege vechten. Talrijke gas- en rookwolken wer den op ons af gestuwd zi j benadeelden de 1 Duitsche troepen niet en werden herhaalde lijk teruggedreven naar de vijandelijke loopgraven. Het vijandelijke vuur werd vooral met bijzondere hevigheid gericht op onze posities aan beide zijden van de Somme. Bij de beschieting van Mesle door de Franschen werden 23 hunner landgenooten gedood of gewond. Rechts van de Maas bleven de Fransche aanvallen ten n.w. en ten w. van het Thiau-, mont-werk, en ten z. van het fort Vaux zonder resultaat. RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Het Russische offensief. BETROGRAD. (Bericht van den Groo- fcen Generaleu Staf.) De vijand, die weder tot het offensief was overgegaan in de buurt van de hoeve ten zuidwesten van Lipsk en ten noord westen van het Wygonqjvskoje-meer, slaagde erin door te dringen tot aan den door Russen bezetten oever van de Scbara, maar werd verdreven en trok terug. De Russen namen hun oude stelling weder in. Op het front KolkiBogoesjiefka (aan de Stochod) zet de vijand de beschieting van de Russische linies -met zwaar geschut voort. In de streek van Neswitsj ten zuidwesten van Loezk stortte een Oostenrijksche aero plane neder, die door de Russische artille rie was getroffen. De aviateur en de waar nemer, die beide gewond waren, werden gevangen genomen. Aan de Midden-Strypa opende de vijand op verschillens!» punten een bombardement met zwaar geschut. Den 25en Juni ging de Russische avia teur luitenant Orlof, welke dien dag voor de tiende maal was. opgestegen, op een hoogte van 2400 M. een gevecht aan met een vijandelijken aviateur en noodzaakte dezen te dalen bij het dorp Podgaitsy. In de richting van Grenowitsj dreven Russische af deelingen den vijand terug naar de overzijde van de rivier Doedowetz, die bij Zablotoef in de Proeth valt. Volgens h'et laatste rapport van het leger van generaal Broesilof heeft dit leger in het tijdvak van 4 tot 23 Juni 4031 gene raals, officieren van gezondheid en andere officieren en 194,041 soldaten gevangen ge nomen en 219 kanonnen, 644 mitrailleurs, 196 bommenwerpers, 146 artillerie-caissons en 38 zoeklichten buitgemaakt. In de Oostzee aan 'de Irben-straat ge raakten drie Russische watervliegtuigen in gevecht met vier Duitsche machines. Eén Duitsche machine werd neergeschoten en viel in het water. De vijand deed alle mo gelijke moeite het toestel te redden, maar dit werd doorboord met projectielen en zonk. De Russische vliegtuigen keerden behou den terug. WEENEN. Bij Jacobeny (Z.W. van de Boekowina), ten noorden van Koety (Z.O. van Galicië, ten zuiden van Kolomea) en ten westen van Nowo Paczajew werden aan vallen der Russen afgeslagen. De vijand leed overal zware verliezen. Bij Sokoel (aan de Styr, ten noorden van Loezk) duurt de strijd voort. Overigens is de toestand onveranderder hebben geen belangrijke gebeurtenissen plaats gehad. BERLIJN. L egergroep-ll inden b u rg Duitsche afdeelingen, die tot de Russische posities, doordrongen, brachten ten Z. van Kehkan 26 gevangenen mede, benevens 1 mitrailleur en 1 mijnwerper, en ten N. van hetMjadziolo-meer 1 officier, 188 man, 6 mitrailleurs en 4 mijnwerpers. Vijandelijke patrouilles werden afgeslagen. Op het goederenstation te Dunaburg wer den bommen geworpen. Legergroep-Leopold van Beieren: De toe stand is onveranderd. Legergroep-von Limingtn: Ten Z.W. van Sokoel bestormden onze troepen de Russi sche linies en maakten vele honderden ge vangenen. Vijandelijke tegenaanvallen had den geen resultaat. zinnig ik ben niet krankzinnig!" Hy begreep het; men hield hem voor krank zinnig en had hem naar den gekkendokter ge bracht! Zijn chef wilde hem in een gesticht laten opsluiten. Hij sprong op den dokter af. De oude heer had met een vlugge beweging den stoel tusschen zichzelf en den jongen man geplaatst. Nu liep hij naar een tafeltje bij den muur en legde zijn vinger op een verborgen knop, met de woorden„Schreeuwt u toch niet zoo! Wie 'zegt toch, dat u krankzinnig is? Wij willen alleen uw hoofdpijn en maagziekte genezen." „Ja u is krankzinnigendokter en dit is de kamer waar u uw patiënten onderzoekt... daar is dat gat." Hij wees naar de lijst, waar de donkero opening weer zichtbaar was ge worden. „Maar ik ben zenuwdokter, begrijp mij wel, En uw ziekte wordt door eu zenuwen ver oorzaakt. Laat mij mijn gang maar gaan". ..Ik ben niet ziek... Ik ben niet ziek... Rei chenberg van de firma Weehsler Co. Tk heb een garintuur voor mgvrouw gebracht. Ik ben niet ziek „Ik zal eens iets zeggen", zeide de arts, terwijl hij Reichenberg naderde. ,.Er is hier geen mevrouw, ik ben heelemaal niet ge trouwd 1" „Niet getrouwd? En do dame, met wio ik hier kwam..." „Och, dat tracht u nu eens kalm te bezin nen! Uw zuster..." De strijd in het oosten. Do oorlogscorrespondent van den „Ber liner Lokalanzeiger" seint d.d. 21 Juni: Het algemeene beeld van den toestand in het noordoosten heeft geen verandering vau betee kenis ondergaan. Do strijd, die in een halven cirkel ten nesten van Loetzk van de Lipa tot aan de Styr gevoerd wordt, is reeds sedert dagen tot een geweldigen slag aangegroeid. Beslissingen zijn nergens gevallen. Het boog vormig vooruitspringende front van het leger Boehm-Ermolli vormt het draaipunt voor de ondernemingen van de bondgenooten in Wol_ hynië. De verbinding met de taai op den rech tervleugel van Boehm-Ermolli strijdende troe- fen van Bothmcr kon de vijand niet los maken, n dezo reusachtige naar groote beslissingen toeloopendo worsteling spoelt het verliezen van gebied en het daarmede verbonden pryageven van steden geen militair© rol. Het Russische offensief verliest zich in Woihynië in aanval len, die den aanvaller groote verliezen berok kenen. In het Styr-gcbied bij Kolki cn in dcji sector van Kieaielin, ten westen en ten noori- weaten van Loetzk, is do strijd het hevigst. De oorlogscorrespondent van het „Bcrii ner Tageblatt" seint eveneens uit het Oo.«- tc-nrijksche peu-okvarticr d.d. 21 Juni: Terwijl do Russen in dc Bukowina onder Re chten met dc achterhoed© Radautz bereik' hebben, wordtin Woihynië de strijd der bond genooten met verder succes voortgezet. Het front van de bondgenooten hoeft zich nan dc beneden- cn middcn-Styr zuidelijk van do Prin- jet-raocra*sca af, in hoofdzaak onveranderd ge- handhnafd en staat tusschen Kolki en Sokol op den linkeroever van dc Styr Tusschen deze plaateen leidt een overgang' van Gdomicze naar Borowitsjy en Grocziatrn over do Styr. Daar wordt sedert dagen zeer verbitterd om ge vochten. In den loop van dozen strijd gelukte het de overmacht van den vijand den overtocht te forceeren en na vier geweldige aanvallen in Groeziatvn binnen te dringen. Aan onzen kant was men op dit geval voorliercid en van uit de naburigo strooken nam men de indringers onder een artilleristisch flankvuur, dat hen bi; honderden neermaaiden, de rest week voor een zeer hovigen tegenaanval over de rivier terug., of werd gevangen genomen. Tusschen Sokol aan de Styr en Swidnieki. waar de spoorweg en de weg van Rofno naar Kowel den spoor weg kruisen, loopt het front van de Styr naar do Stochod. waarvan do oorsprong tooh reeds weer in oostelijke richting overschreden is. Rus sische tegenaanvallen, die timrhen de bronnen van de Stochod en Tourva weer naar Kiesielin trachtten door to dringen. mislukten bloedig, waarop d» troeivn van ron Linr.ingen weer ter rein in oostelijke richting gewonnen hebben. Een spoorwegverbinding tusschen 8ibcrf5 "en Turkestan. PETROGRAD. Do Russische regcerinj» besloot tot den aanleg van een 6poorweg SemipalatinskWjtrneyj, ter verbinding van Siberië met Turkestan. ITALIË. Aan het Italiaansche front. ROME. De „Corriere della Sera"- verneemt uit Vicenza d.d. 25 Junit Onze troepen strijden reeds vijftig uren achteroen op liet plateau van Setti Communisinds Dinsdag gaan wij krach tig vooruit, vau uur tot uur het ter- rem heroverend, dat wij in bloediger! strijd gedurende lange weken hebben verloren. Een vreeselijk on weder woedde boven het slagveld, door onze troepen met vreugde begroet, daar hierdoor verlichting kwam voor de dorstige soldaten. Tegen één uur in den nacht van 24 Juni werd op onzen rechtervleugel verslapping geconstateerd in den weerstand der Oostenrijkers, ten ge volge van onzen voortdurenden druk. De snelle terugtocht van den vijand werd ver oorzaakt door het schitterend succes van het offensief op onzen uitersten rechtervleu gel, waar de Isidoroberg werd bezet. De groote samentrekking van artillerie en infanterie verleende aan onze stelselmatige* actie een onweerstaanbare kracht. Onze vooruitgang geschiedde langzaam en moei zaam, maar wij wonnen voortdurend ter rein niettegenstaande de terreinmoeilijk heden. Toen ons offensief zich afteekende, wachtten de Oostenrijkers de geheele ont wikkeling ervan niet af. Zij bemerkten dat zij als in een nijptang werden ingesloten; zij zagen hun verbindingen bedreigd en waren tot den terugtocht gedwongen. In den morgen van 25 Juni moesten zij ook den Monte Cengio loslaten. Het Oostenrijk sche centrum hield stand tot den avond om den terugtocht op Asiago te dekken. Gedurende den nacht trachtten de Oosten- ijkers ook dit centrum voor ons los te maken; maar onze troepen wilden den vijand geen oogenblik rust gunnen en zoo zag men bij het aanbreken van den dag het voor een bergoorlog ongehoorde feit gebeuren, dat escadrons cavalerie opzaten en den vijand vervolgden door de ruïnes van Asiago en de dalen naar Rodighieri en Camporovere, daarbij steeds de achterhoede harceleerende en ophoudende tot de infanterie aankwam en de strijd werd hervat. WEENEN. De aanval in het ge bied tusschen de Brenta en de Etsch is Maandag geëindigd. Alle van Ita liaansche zijde verspreide berichten om trent veroveringen en andere successen in dit gebied zijn, zooals blijkt uit de volgende mededeeling, die om militaire redenen eerst „Mijn... zuster..." En Reichenberg zakte in elkaar en viel in een leunstoel neer. Nu was alles hem onverschillig geworden. Dicht in zijn nabijheid hoorde hij vlug spreken, maar hij begreep den zin van het gesprokene niet. Hij had niet do kracht om de dingen kalm te over denken. Zijn zuster was een zwak meisje ge weest... heelemaal niet zoo'n gezond© mooie vrouw als die... Ja wie? En dan zijn zuster was voor drie jaar gestorven. Hij mompelde„Ik heb geen zuster." „Uw zuster is een mooi jong meisje." „Ik heb geen zuster!" Maar plotseling overviel hem een schrikkelijk© angst. „Mijn garnituur met kostbaarheden!" gilde hij, wanhopig om zidli heep kijkend. De dokter ging weer naar het tafeltje en naast het schilderij werd weer de donkere ope ning zichtbaar. „Weg... weg... gilde Reichenberg, terwijl hij de handen voor het gezicht hield om het vree selijk© oog niet te zien. En toen folterde de angst hem weer: het garnituur diamanten,,, twintig duizend kronen... „Waar zijn de dia manten?" vroeg hij do doktor plotseling op lui den toon, terwijl hij hem naderdo. „Daar, in dio kamer... Uw vrouw heeft ze meegenomen." „Hardnekkig, zeer hardnekkig", momnelde de dokter. Toen zeide hij heel zacht: „Wij zul len verstandig met elkaar spreken, beste vriend |JU is dus bij Wechtlqr Co.. in "betrekking. Goed. En u heeft mij vandaar kostbaarheden gebracht". „Mevrouw heeft ze zelf uitgezocht. Iets meer dan twintigduizend kronen- En zij wilde ze u eerst even laten zien „U is dus met baar hierheen gereden „Zij ging met de juweelen in die kamer, eu ik wachtte hier... Reichenberg sprong op. Hij greep den dokter in de borst,, en gilde: „Geef mij die kostbaarheden terug!" Op dat moment ging een deur open en storm- den twee sterke kerels de kamer binnen, en eer Reichenberg tot bezinning kwam, lag hij stevig gebonden op den grond. De dokter streek even over zijn verkreu kelde jas en zeide op zakehjken toon tot de verplegers ,,ik heb dadelijk aan zijn cogen gezien, dat hij zou willen losbreken." „Ik beu toch niet gek!" schreeuwde Reichenberg, „Telefoneert u toch even aan de firma Weehsler Co. 1" Dr. Landsteiner keek verbaasd. Dat klonk zóó verstandig als hij na zoo'n aanval van ra zernij niet had verwacht. Maar dadelijk daar na glimlachte hij weer het zachte, eenigszins ironisch lachje van den krankzinnigendokter: „lk,zal het doen als u het verlangt." Hij opende de de deur van de aangrenzende kamer. „Kom nu maar mee naar de telefoon." De oppassers leidden Reichenberg naar de telefoon, terwijl zij zijn ellebogen op zijn rug vasthielden. De arts sloeg het lijstje der telefoonnummers op. „2314", zeide Reichenberg. Dr. Landsteiner riep glimlachend het num mer. „Neemt u even de andere gehoorbust," zeide hij, en een' der oppassers hield Reichenberg de buis tegen het oor. ,,U spreekt met Dr. Landsteiner l'i „Weehsler Co." „Is bij u een meneer Reichenberg in be trekking en kan ik dien even spreken?" „Het spijt mij, meneer Reichenberg is juist met een dame vertrokken, die hem over zaken moest spreken." De arm van den dokter viel machteloos neer. „Meneer 1" schreeuwde hij, „meneer, heet u Reichenberg?" „Om u te dienen!" ,.U is bij Weehsler «fc Co. in betrelking?" „Ja!" „U is geen jurist?" „Neen". „Die dame was niet uw zuster?" „Neen.... maar uw vrouw!" „Neen, en nog eens neen!" „Lieve hemel.... en mijn garnituur!'' De dokter stapte de werkkamer binnen. Maar het was to laat. De dame met de kostbaar heden was reeds een uur geleden spoorloos verdwenen.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1