OP ZEE. 3PEI SOX^T7/^wl?E3^JOOTJlE^JjLlXr,T" \ro,n Woensdag SO ^runi 1916 Het Russische aanvalsfront in Galicië en de Boekowina, fe - T&fJisgreyts'=sr=^r £j20O?W?<g Oosfc&r. WOlZg. "Tfcmts ~Voo 7-Jl£tJicL5S<?£fe?LSze/:^ —r—.;Q 'Tuiz£*^ a xx 3Tö£ p/j'2-Z WUZZJC Het is niet zoo gemakkelijk den opmar sch der Russen aan het Oosterfront bij te hou den. Zeer leerzaam zijn in dit opzicht kaarten, waai'op telkens de frontlijn is aan gegeven. Deze wisselt haast eiken dag. Dat ziet men duidelijk op de kaart hierboven. Daarop wordt in Galicië en de Boekowina het Russische aanvalsfront aaugegeven. De gestreepte lijn wijst het front aan,, zooals dat was vóór het groote offensief in 't begin van deze maand; daarop volgt een eindje gestippelde lijn, die aanduidt, hoever de Russen gevorderd waren op 9 Juni, en ein delijk een kruisjeslijn, die den groot-en sprong vooruit aanwijst op 22 Juni. Doch d'ie is sedert alweer gewijzigd. Want we zien ten westen van deze laatste linie Koety liggen, een plaats, die volgens de telegram men beurtelings in dehanden van Russen 'en Oostenrijkers schijnt geweest to zijn, en waar nu in elk geval de Russen wel dicht bij zullen staan. De Russen gaan blijkbaar in do Boekowina het hardst vooruit en zij dringen daar mooi op naar de Karpathen. Minder scheen het hun, volgens de front linie van 22 Juni, te gelukken om de Oosten rijkers terug te werpen óp de Roemeensche grens. Maar we zeiden reeds, dat de frontlinie eiken dag verandert en dat zien we juist, bij zonder in dit zuidelijk deel van de Boekowina: een Russisch staf- bericht toch van 25 dezer meldt, dat de Russen bij Kimpoloeng, veel vérder naar 't zuidwesten dan Radautz, en dicht aan de Roomeensche grens, een hevigen aanval heb ben gedaan en deze sfcad bezet-, waarbij zij 60 officieren en 2000 soldaten gevangen namen en 7 mitrailleurs buit maakten. Uit hst een soldeal. De onderstaande geschiedenis;es heeft de Daily Mail" overgenomen uit het dag boek van een soldaat", dat door een jongen Franschen journalist in actieven dienst werd bijgehouden tot hij gewond werd. „Yarlct, de kok, ging naar het dorp om soep te 'i-roken. Hij nam twee borden en den soepketel der sectie mee. Een oogenbiikje later kwam hij terug woedend en smerig en mot leege handen. „Nou, en de soep?" Variet Rchreouwde,,Loop... met je soep! Jullie zult je riem maar een beetje nauwer, moeten aarhalen. Er is een Jack Johnson op de keuken neergekomen". Varlcfc vertelde, dat hij het gefluit van het projectiel had gehoord en begrepen had dat het voor hem was. Hij had nog juist tijcl gehad om zich neer te werpen en in een hondenhok te kruipen. ..Ik zat nog maar half in het hondenhok' vertelde hij. „teen de ontploffing plaats greep. lJe hond wilde me er r.ict verder inlaten. TVeg is het éten, weg zijn de borden en de soepketel .Nog een uittreksel (Jonpagnies-parade bij de AUne. Do luite nant spreekt: „Hét is niet jullie officier, maar je kame raad die jullie heeft laten aantreden om met hem to spreken. Boven do g:ot hier liggen vier hjken ran Engchschsn begraven, die de origc maand zijn dcfgesehoten. Ik weet, dat jullie op Allerheiligen de graven niet onversierd zult jvillen laten. Gaat v# bloemen en takken halen, dan zullen wij het graf versieren van hen, die bij do verdediging van onzen bodem zijn gevallen. De manne# gingen zwijgend uiteen en ver dwenen 111 liet, bosch. Een uur later kwamen zij terug met cqn massa, guirlandes van klimop en hulst. In een tuin hadden zij nog wat Chry santhemums gevonden. En met dit alles ver anderden zij de graven, waarop slechts een voudige kruizen stonden en waaromheen den yorigen "dag nog do projectielen ontploft waren, in een klein dorpskerkhofje. De sectie schouderde het geweer eri de ge heide compagnie schaarde zich om het graf heuveltje. Het was eeu eenvoudige ceremonie. De luitenant bracht hulde aan de nagedachte nis van onze onbekende broeders, die voor Frankrijk gevallen waren. Wij riepen: „Viv© l'Angleterre!" Het piket presenteerde het ge weer ep toen koerde ieder naar zijn post tqnig." en Een medewerker aan de Times" be schrijft, hoe in de Franscbo hospitalen be schadigde ledematen hersteld worden. „De chirurgie van heden gelijkt meer op toovenarij dan op chirurgie. In het.Maiaon Blanche, bii Darijs, zijn mannen wien beide boenen vlak bij de heupen zijn geamputeerd en toch binnenkort zullen lcopen, zitten en zelfs knielen, en dat zoo natuurlijk, dat zij slechte den indruk zullen maken van mCDSclien, die een weinig aan rhenmnxiek lijden. J.k heb een man gesproken, die zich veront schuldigde omdat hij op stokken steunde, ter gang van het offensief der Duitschers te stuiten ondernamen de Russen gisteren, vooral aan weerszijden van Satoerzi (aan de Turija, tusschen Wladimir, Wolynski en Loezk), tegenaanvallen, die echter niet het minste succes hadden. Ten zuiden van den Plasjewska-sector (ten zuidoosten van Berestetsjko, ten zuid westen van Doebno) werden, aanvallen van vrij talrijke vijandelijke afdeelingen volko men afgeslagen. Bij het leger van Von Bothmer gebeurde niets bijzonders. De Engelsche troepen in Rusland. De „Voss. Zbg." verneemt uit Christia- nia nadere bijzonderheden over de Engel sche troepenzending naar Rusland. Het blad meldt, dat 21 stoomschepen, Engelsche en neutrale, van 315 duizend ton, door vier kruisers en twee duikbooten verge zeld, de reis gemaakt hebben over den Atlantischerf Oceaan naar Noord-Rusland. Op dertien schepen waren de troepen onder gebracht, meest Canadeezen,- die voor zeer hooge soldij zijn aangeworven. Het is wel geen arméekorps, zooals men aannam, maar een zeer groot aantal troepen zijn wel aangekomenj bonevens acht schepen met oorlogsraaterieelartillerie, motorkanonuen, pontonniers- en bruggenmat-eriaalvooral automobielen en paarden en een grooten voorraad ammunitie. Men meldt, dat de stoomschepen ook duikbooten medevoer den, die in Archangel kunnen worden in een gezet. De acht stoomschepen kwamen uit Ame- rika, en vereenigden zich in den Atlanti- j sche Oceaan met de dertien stoomschepen met troepen, aio uit Canada waren geko men. De Engelsche oorlogsvaartuigen wa ren hen tegemoet gestoomd en geleidden hen langs IJsland naar de Witte Zée. Het merkwaardige van het transpor '0 is wel heb'groote aantal automobielen, be stemd om de troepen over land naar het Russische front te voeren; de nieuwe spoor weg naar dé Moemanskust is niet in staat zoo groote troepenzending te vervoeren. Het goederenvervoer, dat juist nu de IJszee open is, uit Amerika een fabelachtigen aan vang aanneemt, neemt bovendien de Moer- manliju grootendeels in beslag. Zoodra de 21 stoomschepen ledig zijn keeren zij naar Amerikaansche havens terug om nog meer oorlogsmateriaal en ammu nitie voor Rusland te halen. Yan de Russische vlootbasis in het noor den worden geregeld torpedoboot-flottieljes en duikbooten uitgezonden, daar men thans Duitsche duikbooten-aanvallen op den zeer ievendigen verkeersweg tusschen Amerika een Archangel vreest. Het blad verneemt nog dat de Canadee- scbe troepen meerendeels bedienings-man- schappen zijn voor de groote kanonnen, en verder manschappen die opgeleid zijn voor pion'ierwerk en arbeid in ammunitiefabrie ken. Een Duitsch oordeel over het Russische offensief. In de „Vorwarts" behandelt de militaire medewerker Richard Gadke het Russische offensief en zegt :,,Men moet erkennen dat heb Russisch© legerbestuur dezen keer met groote nauwkeurigheid en energie maandenlang alles voorbereid en inderdaad groote strijdkrachten bijeengebracht heeft om de gebeurtenissen tot een keerpunt te brengen. Ook het tijdstip voor hunne actie hebgen ds Rus-en ditmaal goed uitgekozen. De Duitsche legers waren in den reuzen strijd aan bride oevers van de. Maas gewik keld, die van onze bondgenooten met den aanval tegen Italië bezig en zelfs ten noor den van 2al..niki schijnen de massa's lang zamerhand in beweging te komen. Voor zoover het van zijne maatregelen afhing, heeft het Russische legerbestuur alles gedaan om een succes te behalen en het schijnt daar ook vast op gerekend* te hebben. Ook bij de uitvoering heeft het ditmaal gezonde principes toegepast daar het 'b geheele front van onze bondgenooten •tegelijkertijd of bijna tegelijkertijd met krachtige vastberadenheid aanviel. De numerieke meerderheid de-r Russen stel- de het daartoe in staat en het richtte don aanval hoofdzakelijk op twee brandpun ten de .noordoostelijke Boekowina tus schen de Proeth en do Dp jester met een front van 45 K.M, breedte en de bijna even lange linie in Wolkynië. Gadke zegt dan verder dat ook deze keuze der aanvalspunten goed was. Wat de Boekowina betreft hebben misschien be halve strategische, ook politieke overwegin- gen tot de keuzo van dit tooneel geleid. Dat er toch nog eenige fouten bij de uit voering van het offensief zijn voorgekomen is iets, waarvoor het opperste leger com mando niet verantwoordelijk gestold kon worden. De groote fout der Russen noemt Gadke echter de roekeloosheid waarmede de bevel hebbers menschenlevens opofferen, zoodatr de kracht hunner troepen te spoedig wordt uitgeput-. ITALIË. Aan het Italiaansche front, ROME. (Bericht, van den opper bevelhebber.) Tusschen de Etsch en de* Brenta 11am de artillerie-actie Za terdag hoe langer hoe meermin hevigheid wijl hij van genoegen glimlachend op zijn kunstbeenen liep; hij had dis pas drie dagen en „nwu moet oon beetje oefenen, vóór men een tram kan achterna loopen". Zelfs do gewone houten beenen, dio de ge- amputeerden voorloopig krijgen, zijn wonderen van doelmatigheid, vergeleken bij de ouder- wetsche stokken met houten of kurken uit einde. De kunstbeenen bestaan uit combinaties van sterke maar lichte voeren, in een buiten werk van leder en aluminium bevestigd en zijn van zoo solide constructie, dat er levenslang voor ingestaan wordt, want ieder onderdeel kan gemakkelijk 'door een nieuw vervangen worden. Zoo de verminkten in hét algemeen' opge wekt zijn, de blinden zijn nog veel vroolijker. In het .tehuis voor herstellenden te Reu illy,, waar zij versohilleDde ambachten leeren, hoort tóen hun gezang uit de tuinen klinken als van vogels in een volière. Zij kunnen zeer spoedig een stem uit een aantal dóór elkander klin kende herkennen en volgen met evenveel ge mak als een ziende iemand in een groep men- schcii. Dit viel vooral'op iu een kamer, waar blinden andere lotgenooten werk voor de schrijfmachine dicteerden. In den grooten tuin wandelden blinden langzaam rond, blinden die de zusters en blinden die andere blinden vast hielden maar er waren er ook, dio op eigen gelegenheid rondliepen met vasten tred en die op den jüisten afstand van den muur of een andere hindernis stil stonden en omkeerden. Loopen is liet eerste wat zij moeten leeren. toe. De Italiaansche artillerie richtte ver woestingen aan, vooral in Vallarsa en het Posina-dal en op hot geheele front op het Asiago-plateau van de Canaglia-vallei tot in de zone ten westen van Marcesina, Voor- geschoven infanterie-afdeelingen, die de vijandelijke stellingen genaderd waren, lok ten levendige gevechten uit, die overal gun stig voor de Italianen verliepen. In de dalen van de Boven-Cordevole en de Boven-Boite hevige artillerie-duels. Iu het Pusterdal worden Inuichen en Sil- lian opnieuw door zwaar Italiaansch ge- sohut beschoten. Artillerie- en infanterie-activiteit aan de Boven-Fella. Leopoldskirche werd in brand geschoten. Aan den Isonzo zetten Italiaansche afdee lingen hare stoutmoedige aanvallen voort, waarbij zij wapens en munitie op den "ijand veroverden en eenige gevangenen maakten. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Tolmezzoe, Porto Gruaso, Ponte Piave en op de Gradö-lagune. Geen slachtoffers; er werd eenige schade aangericht. Italiaansche Caproni-vliegt-uigen wierpen bommen op het Asiago-plateau. Zij keerden behouden terug. WEENEN. (Officieel.) Aan het kust- front werden de Oostenrijksch-Hongaarsche stellingen tusschen de zee en den Monte Sabotino nu en dan levendig door artillerie beschoten. Ten westen van Polazzo hebben gevech ten met handgranaten plaats gehad. Gedurende den nacht trachtten drie tor- pedobooten en een motorboot een onver- hoedschen aanval op Pirano te doen. Toen de O.-H. strand batterij en echter het vuur openden, gingen de schepen op de vlucht. Aan het Karinthischo front bepaalde de actie van den vijand zich, na de door O.-H. troepen afgeslagen aanvallen aan den Plöckenseetor, tot geschutvuur. In de Dolomieten liep een aanval van Italiaansche troepen op de O.-H. Rufred- do-stelling dood, in het spervuur. Tusschen de Etscli en do Brenta weinig actie; enkele op zichzelf staande aanvallen van den vijand .werden afgeslagen. In het Ortlergebied mislukte een aanval van een vijandelijke,afdeeling voor den Kleinen Eiskögele. Het Italiaansche tegenoffensief. In verband met de jongste Oostenrijksche fegerberichten, acht het Ag. Stof. heb gewenseht, nadrukkelijk te wijzen op de groote beteelcenis Tan het huidige Italiaansche tegenoffensief in het zware terrein van het Set te öoimnuni- plateau, waar in het warme seizoen gewoon lijk watergebrek heerscht. Het terrein leent aidh feitelijk slechts voor den guerilla, met licht geschut en mitrailleurs. De vijand moet derhalve uit elke terreinplooi, uit elke schuil plaats verdreven worden. iDe verpleging lévert tui ten gewoon groote- moeilijkheden op. Ds op marsch der Italianen kan dus slechts zeel' langzaam geschieden, vooral daar de vijand sich hardnekkig vastklemt aan de eenmaal veroverde posities Bommen op Venetië. ROME. Vrijdagochtend vroeg vlogen vijandelijke vliegtuigen over Venetië en wierpen een groot aantal bommen naar be nedon. Zes personen werden gedood en ver scheiden andere gekwetst. Efenïge gebouwen werden lioht bescha digd. BULGARIJE. De Balkantrein. WEENEN. De Balkantrein Berlijn— Dresden WéenenBoedapestKonstanti r.opel bevatte tot dusver slaapwagens BerlijnKon- stantinopel en doorlopende wagens eerste en tweede klasse BerlijnBelgrado. Deze laatste zullen nu, wegens het steeds toenemend verkeer tusschen Dresden, Weonen en den Balkan tot Sofia loopen. GRIEKENLAND. Een voorschot. ATHENE. Opdat Griekenland in de dringende behoeften tot aan de verkiezin gen zal kunnen voorzien, heeft de Entente erin toegestemd opnieuw een voorschot te geven op de vroeger gesloten Grieksche leening. ZWITSERLAND De üwifserssiie neutraliteit. BERN. De Nationale Raad nam het rap port van den Bondsraad omtrent maatrege len tot handhaving der neutraliteit met 107 tegen zeven stemmen aan. Tegen stemden vijf socialisten en. twee radicalen. De Raad is uiteengegaan tot 18 Septem ber. WEREEltëlGDE STATEN. De Vereenlgös Staten en Mexico. NEW-YORK. Een teelgram uit San Salvador berióht, dat het ministe rie van buitenlandsche zaken van Salvador een telegram - h^eft ontvangen van Ecuador, waarin een gemeenschappe lijke actie der Latijnsche Staten van Ame- ka wordt voorgesteld ter voorkoming van een oorlog tusschen Mexico en de Vereenig- de Statén. let verwoeste Een cadet van het Oostenrijksch-Hon gaarsche leger schrijft van het Zuid-Tiroler front aan het „Berl. Tagebl." Wij lagen Sedert eenige weken in stelling op de hoogte van St. Oswald, hoog boven het dal van den Val Sugana, door welks vrucht baar groen heel beneden zich liet zilveren lint van de Brenta kronkelt. De Oswald-kapel is nu een rufnè, vier gescheurde muren zonder dak, met loopgraven, schuilplaatsen, hindernissen erom heen. Tot hier'boven hadden de Italianen in den loop der maanden voetje voor voetje zich voorwaarts gewerkt, maar reeds iri het midden van. April werden zij van deze hoogte naar het dal terug geworpen. Sti Oswald be- heerscht in verren omtrek heb terrein. Links de Cima Cista en Monte Safiibio, rechts de met sneeuw bedekte grenskammen van den Man- deriolo tot - de Cima Dieci. Daarvoor ligt, iets lager, de stcilo rots van de Armenterra, die met zijn smalle huiten volkomen lijkt op den rug van een dromedaris. Beneden in het dal. aan ónze voeten, Roncegno, een uur vorder Borgo en op'den achtergrond hog een aantal stadjes en dorpen. Castehmovo, Spera, Strigno, Agnedo, korenvelden, weiden, maïsvelden, vruchtentuinen Eerst door den verrekijker ziet met de ge volgen van den oorlog. Verschansingen en draadversperringen, dichtgespijkerde vensters achter planken, zandzakken tot muren opge stapeld, flankeeringswerken, do voorzichtig van dokking tot dokking sluipende patrouilles. Toon van de LafBaun-Vielgereuth hoogvlakte Vredesvooruifzichfen. Engelsche Vredesstemmen. Dezer dagen hebben wij uit de „Daily 1 News" iets overgenomen uit.een artikel van Ilobson over den komenden vrede, die, vol- gens hem, nog met in zicht is, omdat Duitscli- land niet duidelijk zijn voorwaarden wil zeg gen en zich niet overwonnen verklaren. In lietzellde blad zet thans het parlementslid Ponsonby uiteen, dat men verkeerd doet, op een overwonnene, op een bestraffing aan te sturen. De vernietiging van Duitschland zat, volgens hem, nooit den vrede in Europa ver zekeren. „De staatkunde van Duitschlands aan vallende militaristen is vernietigd, zegt Pon sonby. Duitschland is geteisterd, vele natiën zullen bankroet zijn, alle hebben gedwaald en bet lijden der volken gaat.elke beschrijving to boven. Is dit niet genoeg Moeten wij voortgaan de mate van al deze. ellenden te vergrooten voor do mogelijke kans van een militairs overwinning, opdat wij in -staat zul len zijn, triomf te roepen over een verslagen vijand „Een voorgeschreven, een opgedrongen vrede is altoos een licht -breekbare vrede, en onder zulke omstandigheden is geen bevredi gende regeling mogelijk. Een rechtvaardige vred.e kan alleen worden verkregen, indien do staatslieden ei toe konden gebracht woeden, de dwaasheid van verdere opofferingen in .ito zien." „Waarvoor moeten die opofferingen wor den gebracht vraagt ook Lord Lorebura, de vroegere Lord-Kanselier in ,-het kabinet-As- quth, in do „Economist". „Voeren wij een kruistocht voor de Vrij heid, of een veroveringsoorlog? Wat oolc ons doel ds, ik meen dat geen regeering het recht heeft, ons daarover in het duister te laten. Het is mogelijk, maar ik geloof niet, dat ons la-nd, onsl volk zeggen zalWij zijn bereid den strijd voort te zetten, totdat Rusland Kon- stantinopei en de gebieden, die den Bosporus en de Dardan ellen beheerschon, gekregen heeft tot Servië niet alleen zijn eigen gebied herkregen, maar ook Bosnië en Herzegowina gewonnen^ heeft; 'tot Polen zijn autonomie krijgt onder den Tsaar; tot Italië het gebied verworven heeft, dat het als „irredenta" be schouwt; tob Frankrijk niet alleen Elzas- Lothanngen, maar' ook den Rijn als grens gekregen heeft. „Wij zijn door overeenkomst verplicht, geen afzonderlijken vrede te sluiten. Maar dat is iets anders dan de verplichting, om zekere vredesvoorwaarden te bedingen. In' het laat- 6te geval zouden wij zoo gebonden zijn, dat onze eigen meeningen over datgene wat juist ds, ons niet meer kunnen leiden. „En dan zouden wij willen weten, of de re^ geering gelooft-, dat zulk een doel te bereiken is, en of de kosten daarvoor geringer zouden z'ja dan do geheele vernietiging van de man nelijke jeugd van Europa?" Lord Lorebum wenscht daarom, dat de re geering voor het parlement duidelijk zal uit eenzetten, wat zij verlangt en welke kans er voor het welslagen is. Elke andere houding zou Engeland met geblinddoekte oogen voeren langs een weg. ponder te weten wat het aan hot einde ervan vinden zal, en moet tot groote nadeelen leiden. „Ik geloof," zoo eindigt de lord, „dat meer dan een neutrale mogendheid op de gelegen heid waoht, een eervol einde' van dén oorlog te bevorderen, en dab hot optreden van zulk een mogenheid, als van beide zijden haar het noodigc vertrouwen geschonken werd. ook succes zou hebben. Het zou een ernstige 'dwa- iing zijn, die gelegenheid ongebruikt te laten voorbijgaan." Minister Henderson over den vrede. LONDEN. Minister Arthur "Henderson, die tot de arbeiderspartij behoort, hield Vrijdagavond een redevoering in North Hamptonshire, waarin hij de Engelschen aanmaande op hun hoede te zijn tegen vredespraatjes. „Heb land wil geen overijlden vrede", zei de hij, „maar een vrede, die gebaseerd is op gerechtigheid en eer. Wij moeten ons zoo sterk mogelijk verzetten tegen een ver nederend, roemloos compromis." Het einde, zoo verklaarde de miuister verder, is nog niet in zicht. De vijand bluft erop, dat Engeland overwonnen is, maar dit weet wel beter. Het heeft op zee den yijand vaster dan ooit ia zijn greep. De nieuwe Turksche gezant Moekhtar bej. De Balkan-correspondent van de „N. R. CtA schrijft d.d. 5 dezer: De benoeming van Moekhtar bei tot gezant van de Porte in Nederland en zijn onmiddellijk vertrek, overmorgen al, om dien post te gaan innemen, moet beschouwd worden als een feit van meer dan gewone beteekenis. Moekhtar bei was laatstelijk onderstaats secretaris aan heb ministerie van Buitenland sche Zaken, een' vice-minister aizoo, die groo- ten. invloed uitoefende op de buitenlandsche politiek van Turkije, vooral toen de groot-vizier -nog de portefeuille van Buitenlandsche Zaken voorloopig aan zich gehouden had. Vóór '<k -I kanoor log was hij gez-ant te Atheno geweest, een altijd netelige post, en voordien o.m. com sul-genéraal te Boedapest. Moekhtar bei is een der kopstukken vaa de Jong-TnrVR.-he partii. hij is om zoo te zeggen de specialiteit voor buitenlandsche politiek der partij, de dinlOTiiaw Dsjavid bei cle financieel© specialiteit en raad gever is. Hij werd dan ook herhaaldelijk voor bijzondere vertrouwelijke opdrachten op diplo matiek gebied gébrwikt. Ontegenzeglijk is hij een der beste diplomaten, die don Jong-Turkeu ter beschikking staan. Hij is betrekkelijk jong, even in de veertig., een man van de wereld'en door herhaald en langdurig verblijf in verschillende landen een cosmopohei'. Hij is een uitstekend redenaar en een zeer aangenaam causeur en innemend in den omgang, Menaohfcte hem algemeen bestemd voor een belangrijke ambassade bij een der den 15en Mei ons offensief begon, werd het ook bier lévendig. Onze artillerie, die tijd genoeg gehad bad de goede mikpunten te vinden en zich hierop in te schieten, begon de Italianen gevoelig te hinderen. De infanterie gaf ook haar defensieve houding op eu zond voortdu rend patrouilles en detachementen, die den vijand nu eens hier, dan weer daar aanpakten c-n zenuwachtig maakten. Als vliegen, die men wegjaagt zonder ze kwijt te raken, i zoo erger den onze afdeelingen onophoudelijk de Italia nen, die den toestand te onaangenamer von den, omdat ze niet wisten of misschien oolc liier in het Suganadal belangrijke strijdkrachten klaar stonden voou oon groot offensief. Den 20sben Mei ongeveer begon hun terugtocht. De straatweg was één enkele stofwolk, hun ge schut, dat tot nu ijverig met liet onze gedebat teerd had, verstomde plotseling. Het langst hielden de batterijen van St. Pietro en Sb. Giorgio het uit, maar op een goeden morgen waren ook zij verdwenen. Het zou voor ons gemakkelijk geweest zijn in bet dal voorwaarts te rukken, Roncegno en Borgo te veroveren. Mittagskogel en Armen terra, die het dal zuidelijk beheersclien, waren toen nog niet in ouzo handen. "Wel drong een kleine afdeeling reeds aan den rechter Brenta- oever var. het westen uit voortdurend en met succes verder, maar het moeilijke bergterreïn maakte het niet mogelijk gelijken tred 1/3 hou den mot Cadoma's „geleidelijk" opzoeken van de hoofd-verdedigingslinie in liet dal. Dus moesten wij het aanzien hoe de Italianen voor onze oogen het heerlijke Suganadal ver woestten en brandschatten. Zij volgden de methode van. de Kozakken, brandden: 'en yer- groote mogendheden na.het herstel van den vrede. Dat die uitnemende diplomaat nu is uitge kozen als noofd van den gezantscliapsposb in Den Haag, duidt zooals wordt verzekerd er klaar op, dat men aan de Porte dien post voor do naaste toekomst wel als bijzonder ge wichtig beschouwt, en dit moet in nauw ver band staan met de rol, die men Nederland en onze Koningin - toedenkt bij do eventueele pogingen tot bemiddeling voor hot openen van vredesonderhandelingenen met do waarschijn lijkheid. dat die onderhandelingen dan zullen worden gevoerd in Den Haag, de stad waar het Internationale Vredespaleis daarvoor als het ware gereed staat. In dien zin hoort men de benoeming ven Moekhtar bei tot gezant in Nederland op dit oogenhlik. welke hier algemeen bijzonder de aandacht lieeft getrokken, door vélen in de regeerings- en politieke kringen verklaren. Hospitaal kse-ksohip „De Hoop". Het hospitaal-kerkschip „Do Hoop'is 23 Juni van flltavanger vertrokken. De Brussels» Do „N. P„ Ct." meldt: De Harwichboot, die door Duitsche torpedo booten naar Zeebrugge is opgebracht, is ver moedelijk de „Brussels". Van do aankomst van d'it stoomschip, dat Donderdagavond 11 uur 15 minuten uit den Nieuwen Waterweg naar Har wich vertrok, is ten kantore der firma Hudig Pieters te Rotterdam (Great Easter Steam ship Comp.), geen bericht ontvangen. De „Brussels" was bij vertrek van Rotter dam geladen met levensmiddelen, als marga rine, eieren enz. Aan boord bevonden zich als passagiers rurim 50 Belgische vluchtelingen, mannen, vrouwen en kinderen, benevens 24 Russen, v BERHTJN. Hlelb door Eet EogéÖhöh'e tologïaralbureaui Fold lxu verspreide bericht, dat die Harwich-boot „Brussels" düor een Duitschen onderzeeër is aangehoudlen en opgebracht naar Zeeihrugge, is onjuist. Heb sdlnp is, naiar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, opgebracht door Duitsche torpedobooten Een train door torpedobooten beschoten. WEENEN. Eenige Oostenrijk-Hongaar- schë torpedobooten beschoten in den vroe gen ochtend van 23 Juni aan de Italiaan sche oostkust bij Giulianova een fabriek en een in beweging zijnden goederentrein. Door de beschieting ontstond een ontplof fing in de locomotief van den trein en ge raakten vier wagons in brand. Een groot aantal wagons werden beschadigd. De vaartuigen kêerde%tèrug zonder door den vijand lastig te zijn gevallen. In de Straat van Otranto, WEEiNEN. Den 23stcn Juni 's voor- middags boorde een O.-H- onderzeeëer in de Straat van Otranto een door een torpe dojager van liet type- „Fourche" geëscor- teerden hulp-kruiser van het type „Prin cipe Umberto" in dongrond.. De torpedojager vervolgde den onder zeeër eerst met bommen, keerde daarop te rug naar de plaats, waar de hulpkruiser was gezonken en werd daar eveneens door den onderzeeër in den grond geboord. Het nieuwe hospltaalsohïp. PETROGRAD. Het nieuwe Russische hospitaalschip „Athene" werd in 1902 in Nederland gebouwd. Het voldoet aan alle eischei| der moderne wetenschap en bevat 900 bedden, een operatiezaal," drie verbanclzalen en twee zalen voor zwaarge wonden. Aan boord bevinden zich tal van personen die vroeger in Portugeeschen dienst waren. Aangespoeld. KOPENHAGEN. In de laatste dagen zijn aan de kust van Jutland mut sen en een groot aantal andere voorwerpen, afkomstig van de schepen, die aan den zeeslag bij Jutland hebben deelgenomen, aangespoeld, o.a. van de „Indefatigable", „Nestor ,;War- spite", „.Marlborough", „Wiesbaden" ©n „Pommern". K. 5V7o de Koningin. Het Leidsche Vb'ld. meldt H. M. de Koningin en Prinses Juliana zullen reeds 1 Juli cle villa- Lwinlust te Katwijk betrekken. Voor Hr. Ms. gevolg is de villa gehuurd van. de familie Tuteiu Nolthenius op den Boulevard. H. M. de Koningin op inspect!©. De Koningin kwam Maandagmorgen te 10.35 uur aan heb station Zutphon aan om van daar langs don koristen weg per auto naar de Gorsselsobe heide te rijden, waar HiMeen oefeniug der troepen zou bijwo nen. Het bezoek aan Zutphen droeg geen officieel karakter. Wat. Fonds tot Steun van nageSaten heirekkingen van ftied.-lnd. militairen Het Hoofdbestuur van het Natiónale Fonds tot ondersteuning van do nagelaten betrekkin gen van in Ned.-Indië gevallen militairen is, in de'laats'.© «Igëmeene vergadering uitgebreid met twee nieuwe leden. Als zoodanig zijn ge kozen de keeren mr. A. R. Zimmerman, bur- nielden alles, wat zij aohter zich moesten laten. Overal in heb rond zagen wij de rookzuilen van de brandende hoeven eu plaatsen. De bij tende walm vervulde de lucht. In Borgo stond een geheel blok huizen in brand, in Roncegno brandde de zuid-oosteiijke wijk bijna volkomen af, eveneens groote stukken van Gtrigno, Tc-lve, Serurella, enz. Toen de Italianen op den avond van den"'21sten Mei de plaats Torcegno in brand gestoken hadden, was de lichtschijn zoo sterk, dat liij doordrong tot midden in het bosch, waar wij onze verblijfplaats hadden. Het dorp, eenige K.M. van ons, stond in lichte laaie. Een dikke walm en witte wolken stegen op, felrood beschenen als door Bengaalsch vuur. Krakend vielen balken en muren. Den dag daarop was ons bataljon in Ron cegno en wij constateerden, dat do Italianen zich in deze „vooruitgeschoven" stelling, hex zioh al 'heel huiselijk gemaakt haddenalsof ze er lang wilden blijven. Men zag het niet alleen aan de opgestapelde voorraden, ook aan de bij zonder zorgvuldig versterkte grenzen van do stad, aan de versterking op het kerkhof en do beide bruggen over de Larganzabeek. De plaats had natuurlijk ook geleden onder ons artillerie vuur. Maar duidelijk kon men toch onderschei den waar de Italianen zinneloos gehuisd en verwoest hadden, Precies hetzelfde tooneel aia in Oostpruisen na het verjagen van de Russen. De meubels vernield, de kasten opengebroken, de deuren uit de sponningen, de spiegels stuk. do gecapitonneerd emeu bels vernield, boeken en brieven vertrapt, bedden, sofa's en badkui pen bevuild. Alleen iu bet reusachtige Kurhotel, dat, juist door de Italianen veel bezocht:«W«rd, is voor;honderdduizenden vernield.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2