No. 292. Woensdag 28 Juni 1916 Orgaan voor Leger en Vloöt. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Ons Oorlogsdagboek. Bij den Krankzinnigen dokter. TWEEDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT EEDACTIE EX ADMINISTRATIE PALESTRINASTR. 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NtTMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENÜl', VOOR BURGERS H CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/1.50 P.KWARTAAL Voor AdvertentiCn wonde men zich tot onze Administratie, Palestri nul raat 10 Amsterdam. i'rys der Adverter.tiPn per regel 30 cent.. Voor Ingezonden Mede' deelingen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief. By ubonnemrm' redactie. g. Men moet in den oorlog vhn alle voordeelen partij trekken. Dat zien we hier een afdeeling Italiaansche soldaten in Tiról doen. Ze zijn op het platte dak van een huis geklommen, hebben zich daar verdekt opgesteld en gebruiken dit nu als observatiepost en om vandaar den vijand te beschieten. Zooals men ziet ligt het huis dicht bij een berg, die zich rechts hoog en donker'verheft. Geen audiëntie. Blijkens bericht in de Staatscourant'" wordt Donderdag a.3f door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. Orjze artikelen over Nekkramp. In do nummers 282, 283, 284, 235 en 286 van „De Soldatencourant" is van de hand van onzen deskundigen medewerker dr. J. P. B ij I, Officier van Cezondheid, een serie artikelen over nekkramp verschenen. Ten einde de lezing en herlezing dezer uitmuntende en be vattelijke artikelen te bevorderen, zenden wij de vijf exemplaren aan alle militairen beneden den rang van officier toe na ontvangst van slechts 3 cents aan postzegels. Men kan b.v. voor eenige liefhebbers tegelijk aanvragen om dc kosten van den bestelbrief weer te verdoe len. HMOfficieren, aan wie onze administratie niet portvrij verzenden kan, gelieven 3 cent voor frankeering bij te zenden. 3e in den reuzenstrijd. 'Dat do Oostenrijksch© en Russische berichten omtrent de gebeurtenissen aan het Oosterfront niet met elkander overeenstemmen, kunnen wij ons wel' begrijpen. Dat zij nog al" eens in felle tegenspraak zijn, achten wo ook zeer goed mogelijk. Maar we hebben bij een paar telegrammen in de laatste dagen wel heel ver- iwonaerd opgezien: in berichten van denzelf den dag deelt een uit Weenen mee, dat de vijand uit Koety, in de Boekowina, verdron gen is, en dat uit Pet rograd, dat de Russen Koety op de Oostenrijkers veroverd hebben. Beide is vel mogelijk: de Rassen kunnen Koety ingenomen neb oen en er la ter weer uit verdrongen zijn, maar vreemd is het wel. Over -t geheel krijgen wij aen inarui;, dat ihet Russische offensief krachtig wordt voort gezet, dat we nog geenszins kunnen 6preken ,van een verslapping ervan zelfs, maar dat de opmarsch toch niet meer zoo voortvarend is. De Oostenrijksche berichten worden nu en dan zeits vrij optimistisch, in hetzelfde telegram, waarin sprake is van de verdrijving der Russen uit Koety, wordt tevens gewag gemaakt van Oostenf ijüsche «n Duitsche successen in .Wolhynieten noorden van de Lipa, ten noord westen van Gorochow en ten westen en noord- wetsen van Torczyn, ontworstelen de Duitschers en Oostenrijkers voet vpor voet, het terrein. Allo tegenaanvallen der Russen, ten deele met verscho troepen, werden afgeslagen, o.a. een nachtelijke aanval bij Tamopol. Hot is wel eigenaardig,, dat de Russische telegrammen ten deele deze berichten uit "Weenen dekken, daar in wordt gesproken van verwoede gevechten Van 19 Juni tot 26 Juni. 19 Juni. Het Italiaanscke kabinet-Boselli- Sonnino heeft dé regeoring aan vaard. Het Russische offensief wordt voortgezetde Duitseh-Oosten- rijksche legers gaan ter dekking van Lemberg tot het offensief over, 20 ,t De voorloopige regeling van de Ie'rsche quaestie heeft aanlei ding gegeven tob verdeeldheid in het Kabinet-. De hoofdinhoud der besluiten van de economische conferentie worden 'door de Entente gepubli ceerd. 21 De Russen trekken over de Sereth. Volgens berichten uit Athene aan Engelsche bladen is het ministerie-Skoeloedis afgetreden. De Entente-gezanten hebben de Grieksdie regeeriug een nota overhandigd, waarin geëischt wordt: demobilisatie; vorming bij Torczyn, maar er wordt niet bij vermeld, dat de vijandelijke aanvallen werden afgeslagen. Wel maakte hetzelfde telegram gewag van een aanvallend© beweging der Oostenrijkers bij het dorp Poestomity, hetwelk echter door het Rus sische vuur werd gestuit. En zooals de Oosten rijkers beweren een stuk Russische loopgraaf bemachtigd te hebben, deelen de Russen mee,' dat zij een vijandelijke loopgraaf binnendrongen en daar even meer dan 300 krijgsgevangenen maaktendoor het vuur der vijanden moesten evenwel de Russen terugtrekken op hun oor spronkelijke stellingen. Dit omtrent den strijd in het centrum. Harder komen de Russen vooruit in de Boe kowina, en daar over vrijwel de heele linie, den weg op naar de Karpathen zoowel als aan de Roemeensche grens. Zij zijn tot bij Koety, of daar voorbij? -gekomen en zij hebben an 't zuiden de 6tad Kimpoloeng ingenomen; ze drijven. V5Ss?- ook da»r •:!«?- Oo&t«nrijk«jrs te rug. Bij Kimpoloeng kregen zij een 2000, elders 800 krijgsgevangenen. Aan het noordelijk deel van het Oosterfront, ten noorden der moerassen dus, is in de laat ste dagen zeer lievig gevochten. Aanvallen en tegenaanvallen zijn er aan de orde van den dag. Bij Riga, bij het Babitmeer, tussclien Jacob- stadt en Dunaburg heeft de Duitsche infante rie/hard gewoed en de Russische is het antwoord met schuldig gebleven. De Duitschers beweren gevangenen en buit in handen te hebben, ge kregen de Russen vertellen, dat zij een sterke redoute hehben veroverd, waarvan do bezetting die verbitterd doorvocht, geheel is afgemaakt en waarin twee kanonnen werden buit gemaakt. Indien men denkt dat de groote krachts inspanning, waartoe de Duitschers in het Oos ten zijn gedwongen, den strijd hij Verdun en over 't geheel in het Westen zoude verslappen, vergist men zich. In de laatste dagen zijn de gevechcen daar zeer hevig, al blijft het voor namelijk bij artillerie-aanvallen. Dé strijd woedt nog vooral hardnekkig om en bij den Mort Homme, doch ook ten oosten van de Maas was de artillerie-actie zeer zwaar. Van weerskanten sproei men van eenige gemaakte vorderingen, maar over 't geheel krijgt men den indruk, dat de toestand er vrijwel dezelfde blijft. Van het Italiaanscho frpnt kunnen wij onge veer hetzelfde zeggen: er wordt, hardnekkig gestrodon van weerskanten, maar'de behaalde successen, thans meestal aan Italiaan,sclien kant, - lijken ons van niet zeer groote be teeken is. Dit wordt trouwens ten deele toege geven in de dagorder van generaal 'Cadorna. In den laatsten tijd zijn belangrijke troepen concentraties tot étand gekomen, die geschied den met een voorbeeldelooze nauwkeurigheid en regelmaat, 't Gevolg daarvan i/. dat het offensief der Oostenrijkers aan 't geheele front tot staan is gekomen en dat zelfs een begih is gemaakt met het Italiaansche tegenoffensief. Dit zou dus nog maar in zijn aanvang zijn en dat verklaart, waarom' de Oostenrijkers, of schoon zij ook zoo hard te strijden hebben in bet, Oosten, nog niet verder teruggedrongen zijn aan bun zuid-westelijk front. "Uit den Balkan geen nieuws van eenig be- van een kabinet van welwillende onzijdigheid en dat handelt vol gens de wenschen van de Kamer; vervanging van de politie door een andere, aangesteld in overleg met de Entente. De nieuwe minister-president Zaimis verklaart, dat de koning deze eischen aanvaardt. Arabië verklaart zich onafhan kelijk. De Fransche Kamer nam, na afloop van ©en zevendaagsche ge- goheime zitting, met 440 tegen 80 stemmen een motie van vertrou wen in de regeering aan. De Duitschers doen een krachti- gen aanval ten N.O. van Verdun en dringen tijdelijk door in het dorp Fleury, op 5 K.M. af stand van Verdun. De conferentie van Ulstersche nationalisten heeft zich met 475 tegen 265 stemmen verklaard voor aanneming der voorstellen van minister^ Lloyd George aangaande een voorloopige oplossing der Iersche quaestie. Volgens het Fransche legerbe- rïcht houden de Duitschers eenige huizen bezet in het dorp Fleury. Lord Sel borne, minister van landbouw in Engeland, treedt af wegens meeningsgesch.il in zake de Home Rule-quaestie. lang. 't Is zeer wel mogelijk, dat liet Russische olfensief den strijd daar een wending heeft go- geven en do Bulgaren er van heeft afgehouden om verder door to dringen in Griekenland. Ook de troepen der geallieerden bleven tot nog toe vrij werkeloos, en van eenige actie van het herstelde Servische leger hebben we nog niets gehoord. Geen vrede nog in elk geval. Do strijd in Oos ten en Westen is zoo fel en hardnekkig als ooit. En als men mannen uit de regeeringskringen der geallieerden hoort, is er van een vrede voorloopig nog geen 6prake. Zelfs de Engelsche minister Arthur Henderson, afgevaardigde der arbeiderspartij, heeft in een rede te Northamp tonshire gewaarschuwd tegen de praatjes van verde. He teinde is volgens hem nog niet te zien. Nooit hebben de geallieerden den vijand vaster in hun greep gehad dan thans. Maar .uit het volk komen wel andere stem men. In Duitsohland ook, al zijn ze daar aar zelend, uit vrees voor do censuur. Toch 'blijkt uit veel, dat men den moordenden strijd moede is. In Engeland insgelijks. Het Britsche arbei dersorgaan Labour Leader" denkt er heel anders over dan minister Henderson. Wij halen daaruit de volgende woorden aan: „Het woord vrede is in Engeland op duizenden lippen. Overal groeit het vertrouwen, dat over enkele maanden de strijd uit zal zijn. De meeste geruchten, die omgaan, zijn, ge- iooven we, ongegrond, maar dat er met zoo'n ernst over de mogelijkheid van vrede wordt gesproken, is een bewijs, dat de openbare meening vordert. Wij gelooven, dat er achter die geruchten, hoe ongegrond, ze op zioh zelf zijn, dingen gebeuren, die meer hóóp geven, dan er nog is geweest. BELGIË. Een Belgische stad gedurende den oorlog. De rekeningen van de stad Antwerpen wijzen voor 1915 een tekort aan van 24 millioen frank. Twee voorname oorzaken van dit overgroot tekort zijnhet vermin deren van de ontvangsten ten gevolge van de geringe bedrijvigheid op het gebied van industrie en jiar.dol en de buitengewone hulp, 'dié r.oet verleend worden aan de noodlijdenden. Dit laatste vooral put de stadskas uit, want de mindere ontvangst aan de haven bedroeg niet meer aan 1.418.000 frank. ENGELAND. Minister Selborne treedt af. LONDEN. Lord Selbome, minister vai landbouw, heeft zijn ontslag ingediend, wegens Verschil van meening met het overi ge kabinet in zake Home Rule. Sir Douglas Haig. Sir Douglas Haig, die vijf-en-vijftig jaar is, is niet alleen jonger dan de meeste Engelsche generaals, maar de snelheid, waarmede hij promotie heeft gemaakt is, tenminste vóór dezen oorlog, zonder voor beeld. Op vier-en-twintigjarigen leeftijd trad hij in het leger en zijn eerste onder vinding in de practijk deed hij op in de Nijl-campagne. Bij die gelegenheid en ook later onderscheidde hij zich zoodanig, dat hij reeds op 43-jarigen leeftijd generaal- majoor werd, ofschoon hij toen pas negen tien dienstjaren telde. Thans, nu Engeland een millioenenleger uit dee grond heeft moeten stampen, zijn er natuurlijk tal van voorbeelden van nog veel snellere promotie, die aan de tijden van de Napoleontische legers herinneren. De nieuwe legerwet in werking getreden. Thans ig de tweede legerwet in Enge land in werking getreden, zoedat de regee- ring nu de beschikking heeft gekregen over alle mannelijke onderdanen van 18 tot 41 jaar, al naarmate dezen voor den dienst iioodig zullen zijn. Proclamaties in dien geest zijn in geheel Engeland aangeplakt geworden. Toon Lord Derby zijne campagne sloot, deelde hij mede, dat er 1.150.947 gehuwde mannen in Engeland waren, die zich niet vrijwillig hadden aangemeld. Yan dezen werkten 465.C83 in do onmisbare bedrijven, zoodat er nog 687.264 overbleven, diê thans onder de wapenen kunnen geroepen worden, voor zoover'zij zioh intussclien niet reeds aangemeld Lebben oih onmiddellijk ingelijfd te worden. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein, PARIJS. Aan den linkeroever van de Maas werd een aanval der Duitschers op loopgraven aan de zuidelijke hellingen van vraagd voor de nationale verdediging. Zij zal ze goedkeuren, opdat Frankrijk, dat brutaal is aangevallen en tot in het hart bedreigd, over de middelen zal kunnen be schikken om het overwicht te hebben in den strijd, waarin de centrale rijken Frank- rijk en zijn bondgenooten gesleurd hebben, den^Mort Homme gestuit door het vuur der zij zal ze goedkeuren, omdat zij bereid is Franschen. tot alle inspanningen allo opofferingen om Aan den rechteroever werden de govech-,de territoriale integriteit van Frankrijk te De Entente stemt erin toe aan Griekenland opnieuw een voor schot te geven op de vroeger ge sloten Grieksche leening. Voor de deur van den grooten juwelierswin kel hield een elegant rijtuig met gummibanden stil. „Vlug jongens!" riep de chef, en het goed afgerichte personeel spreidde onmiddellijk een koortsaehtigen ijver ten toon. De chef van het magazijn overzag zijn koninkrijk met den scherpen blik van een generaal, die aan overwinningen gewend is. Hij was tevreden. Een schoone, jonge vrouw trad den winkel binnenzacht ruischten de zijden onderrokken, en zij verspreidde een fijnen nauwelijks merk baren geur. Do chef keek haar met den onderzoekenden blik van een kenner aan. Ongetwijfeld, die dame was er een uit do beste kringen en was in staat zonder uitstel to betalen. .De dame beantwoordde zijn diepe buiging met een lich ten hoofdknik en zeide tot den chef, die met zijn beminnelijksten glimlach achter de toon bank ging staan „Ik wil een modern garnituur hebben." „Wees u zoo goed mij te zeggen, hoe het garnituur er moet uitzien." „Een compleet stelarmband, broche, hor logeketting, kortom alles niet overladen, maar zonder namaak. Ik wil een twintig ten in den sector van het Thiaumont-werk gedurende Zondagnacht voortgezetin tegenaanvallen namen de Franschen eenige gedeelten van loopgraven ten westen van het werk. In het dorp Fleury maakten de Fran schen in een gevecht met handgranaten eenige vorderingen. In andere sectOTen aan den rechteroever duurde de hevige beschieting voort, de in fanterie trad eenter niet in actie. 9 In Lotharingen werd een sterke verken- ningsafdeelmg uiteengedreven in het Che- minot-bosch (ten noordoosten van Pont-a- Mousson). j Een poging om een aanval te doen op de Fransche stellingen in het dal van de Save mislukte volkomen. In den nacht van 24 op 25 Juni wierpen Duitsche vliegtuigen bommen op Luné- ville, Baccarat en St. Dié. Te St. Dié wer den eenige kinderen gewond. De materieele schade is gering. Van het gebeurde is acte genomen met het oog op vergeldingsmaatregelen. LONDEN. (Bericht van veldmaarschalk Haig.) De vijand heeft Zaterdagnacht ge poogd een aanval te doen ten noordoosten van Loos, maar werd teruggeslagen. De Engelsche artillerie was ook Zondag zeer actief aan het geheele front. Zeer hevi ge beschieting in de buurt van Souville, ten zuiden van Wailly en ten noorden van den weg van Yperen naar Meenen. Elders activiteit met mijnen en loop graafmortieren. BERLIJN. Aan den rechteroever van de Maas drongen onze troepen, aan wier spits zich 't tiende Beiersche infanterieregiment „Konig" en het Beiersche infanterie Leib- regiment bevonden, na een krachtige vuur- voorbereiding ten aanval vooruit, op den y hoogterug Froide Terre en oostelijk daar- van. De troepen namen in storm het geheele werk Thiaumont, drongen hier voorbij door en veroverden het grootste deel van het dorp Fleury en wonnen ook ten zuiden van het fort Vaux terrein. Tot dusver zijn ter verzamelplaats 2j£73 gevangenen aange bracht, onder wie 60 officieren. Aan het overige front plaatselijk leven dige actie van artillerie, patrouilles en vliegers. Bij Haumont is een Fransche gevechts een dekker in een luchtgevecht ten val ge bracht. Luitenant Wintgens schoot bij Blamont zijn zevende vijandelijk vliegtuig, een Fran schen tweedekker, neer. Uit de Kamer. PARIJS. De Kamer keurde met 512 tegen 3 stemmen de begrooting voor Juli, Augustus en September goed. Gedurende het 'deib^t las cjj socialist Brison, die de conferentie te Zimmevwald bijwoonde, een verklaring voor, waarin uiteengezet werd, waarom hij tegen het yerleenen der oorlogs kredieten was. Hij eischte voorts vrede zonder annexatie en onmiddellijken wapen stilstand. De rede werd onder protest aangehoord. De voorzitter Deschanel verklaarde onder luide toejuichingen, dat geen Franschman zich voor onmiddellijken wapenstilstand of vrede zou kunnen verklaren, omdat dit een enoochening zou zijn van de herhaalde schending der gerechtigheid. PARIJS. Uit naam der geunifi- ëefde socialisten legde Hubert Roger bij het debat over de voorloopige twaalfden de volgende verklaring af: „De socialistische partij zal thans, evenals gedu rende de afgeloopen 22 maanden, de kre dieten goedkeuren, door de regeering ge- duizend kronen besteden." En toen de fchcf, nog'wat verbluft, een oogenblik aarzelde, voegde zij er ter ophelde ring aan toe: „Wij gaan morgen op reis naar een bad plaats, en ik wil daarheen een nieuw garnituur meenemen. U begrijpt het moet eenvoudig, maar mooi afgewerkt en smaakvol zijn „Zeker, zeker," zei de chef, die zijn eigen scherpen blik in stilte bewonderde. Dat was werkelijk een dame uit de hoogste kringen; zij drukte zich zoo goed uit, en wat had zij een goeden smaak De chef en twee zijner bedienden brachten verschillende laden, vol garnituren, om uit te kiezen. En de dame bewees dat zij werkelijk een fijnen smaak hadZij zocht onder de haar voorgelegde garnituren dé mooiste uit; de sierlijke motieven kwam op 'hetlichtblauwe dijden pluche van het étui uit als een mooi afgewerkte toekening van een groot kunste naar. De prijs was slechts iets hooger dan twintigduizend kronen. De dame knoopte haar grijzen handschoen weer over haar zachte, slanke band dicht. „Wilt u mij iemand van uw personeel mee geven?" vroeg zij. „Ik wil dat garnituur eerst aan mijn man laten zienhij heeft er verstand van. U kunt uw bediende meteen do kwitantie meegeven." „Zeker, zeker, mevrouw! Mijnheer Reï- chenhergi" riep de chef. „Tot uw orders!" zei de heer Reichenberg. En terwijl de boekhouder de rekening schreef en kwiteerde, zocht de heer Reichenberg» zijn hoed. Hij was zoo zenuwachtig, dat hij driemaal een verkeerden h©ed opzette, naar de deur liep en zijn vergissing eerst bemerkte, teen hij in den spiegel keek. Toen hij in het rijtuig tegenover de Jonge vrouw zat, klopte zijn hart tot aan. den grooten verzekeren, opdat Elzas-Lotharingen sch; deloos worde gesteld voor het onrecht, dat in 1871 is geschied, ter verzekering van het volslagen politiek en economisch herstel van België en Servië en ter verkrijging van een duurzamen vrede. Fransche verliezen bij Verdun. BERN. In de Zwltsersche bladen doet een bericht do ronde, volgens hotivelk een hooggeplaatst Fransch officier, in een diplomatiek gezelschap sprekend over de verliezen bij Verdun, als waar verklaard zou hebben, dat de Franschen bij den aanval tegen Verdun tot dusver 400,000 man zouden hebben verloren. Het „Aargauer Volksbl,att", dat niet gewend is pro-Duitsoh te schrijven, deelt dit bericht mede en voegt er aan toe, dat het niets verrassends beva/t, vooral niet omdat onlangs in de Fransche pers naar aanleiding van do Engelsche verliezen in den zeeslag voor hefcSka- gerrak geschreven werd, dat elke dag bij Ver dun den Franschen 5000 man kost. De Engelsche „Bantams". De bekende oorlogscorrespondent Philip Gibbs beschrijft m de „Daily Chronicle" de aankomst van de Bantams krielhaan- tjes, de soldaten van geringe lengte) in de loopgraven. „Het waren allen schrale kereltje®, niet meer dan 5 voet en 1 inch lang, de meesten zelfs nog kleiner. Er waren er honderden en hon derden daarbij wat Fransche soldaten en Engelsche verpleegsters lange Engelsche officieren die hen bij de boot met verbazing zagen verschijnen. De „Bantams" Och, natuurlijk, dat waren de eerste afdeelingen van de beroemde Bantam divisie, waarvan wij reeds Engeland ge ruchten gehoord hadden. Dat was een van Kitchener's ideeën. Binnen korten tijd waren er een 12,000 en nu 6fcaat er reeds een geheele divisie aan het front eri maakt er een kranig figutir. „Alen'' vertelt elkander in de loopgraven, dat toen zij voor 't eerst in de vuurlinie kwa men, de Duitschers, die eveneens van hunne aankomst gehoord hadden (in den regel weten zij zulke dingen spoedig) „Kukeleku!" riepen. Mar nu kraaien zij niet meer; nu kraaien de Bantams: „victorie" in Niemandsland tusschen de loopgraven, waar zij 's nachts de merkwaar digste stukjes uithalen. „Het zulldp duivels zijn bij een aanval, als Zij maar -eenmaal op de armleuningen en over de borstweringen zullen knnnen klimmen", zei een officier van een andere afdeeling spot tend tot een van de Bantam-officiereu. „Wacht maar' was het antwoord, „dan zul- len wij je laten zien wat anderhalve meter mannenmoed in een Duitsclje loopgraaf kun nen doen. Jullie lange kerels zijn, naar ik hoor, nog wel eens een beetje „zwak van hart". En ook wel eens een beetje week in den bol!" Het heeft niet lang geduurd voor de Ban tams gelegenheid hebben gekregen, om te be wijzen, dat iemands dapperheid niets met zijn lengte te maken heeft. In de loopgraven bij Neuve Chapelle moesten de standplaatsen bij de schietgaten in de borstweringen voor hen opgehoogd worden, maar zij doorstonden daar een ontzettend bombardement met een stoïcijn- schen moed, die de meest geharde troepen niet misstaan zou hebben en hebben bovendien be wezen veel initiatief en durf hebben zoowei bij aanval als bij verdediging." rusland. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Het Russische offensief. PETROGRAD, (Bericht van den Grooten Generaled Staf.) Duitsche artillerie be schoot hevig verscheiden sectoren van de stellingen van Riga- Een sterfte afdeeling Duitschers deed ver geefs moeite om nabij de Russische loopgra- ven aan het westelijk uiteinde van het Bab- bit-meer te komen. Aan de Dwina tusschen de'streken van Jacobsstadt en Dunaburg hevig Vijandelijk artillerie-vuur.- Vijandelijke aëroplanes wierpen 20 bom- knoop van zijn. roode das. Hij klemde het kistje met koetbaarheden zoo vast in zijn arm, dat hij er spierpijn vim kreeg eh staarde voort durend naar buiten. Maar hij voelde toch haar nabijheid en zijn zinnen werden beneveld door den zachten geur. die van haar uitging. „Is u reeds lang bij Wechsler <fe Co.?" De heer Reichersberg sidderde. .„Vijf jaar mevrouw!" Hij waagde het haar aan. te zien. Haar blik rustte glimlachend, bijna scheen het hém spottend lachend, op zijn gelaat. Snel wendde hij zijn oogen af en staarde opnieuw naar buiten. Het rijtuig hield stil. Reichenberg zag een marmeren stoep en een vestibule, belegd met tapijten. De schoone vrouw belde. De jonge man las als in een droom op bet porseleinen bord den naam: Dr. Rudolf Landsteiner." Landsteiner was dat niet de beroemde krank zinnigen-dokter Dat was dus haar man... De schoone vrouw ging hem voor naar een kamer en verzocht hem plaats to nemen. „Wilt u mij nu het étui geven? Ik zal da delijk mijn man roepen, en hij zal u te woord staan." De heer Reichersberg reikte haar het étui met een diepe buiging over. Nog een blik en toen was de godin, ae toovenares, de heer lijke verschijning, verdwenen; nog even hoorde hij het zachte ruischen 'van de zijden onder rokken en rook hij den fijnen geur, welken zij met zich meevoerde. De heer Reichenberg waagde het, de kamer rond te zien. Het was een weelderig ingericht vertrek, met veel stoelen en schilderijen aan de muren. Blijkbaar de spreekkamer. Terwij! hij zijn oogen over dé muren liet glijden, meende hij plotseling dicht bij de gouden lijst van een schilderij een opening te zien, waardoor een oog hem aanstaarde. Hij keekmog eens, maar hij had zich zeker vergist, want nu was naast dé schilderij niets dan de muur te zien. rnon op het station van Polotsjany ten zuidwesten van Molodetejno. Een Russisch vliegtuig word op oen stout- moedigo vlucht boven de vijaódelijko linies door de vijandelijke artillerie naar beneden geschoten. Do avrateurs, een kapi tein en een luitenant, hoewol beiden gowomi landden, ondanks het voortdurend vuur van den vijand, bij de voorgeschoven Russ: sche «linie. Aan de Styr, drie worst ten zuiden van Zminy, in de buurt van het station' van Tsjartorysk, akten de Russen zich xncc= ter van oen redoute, welker bezetting, die hardnekkig tegenstand had geboden, met do bajonet afgemaakt werd. In de redout-, worden drie zware kanonnen buitgemaakt. Ten noorden van heb dorp Saturitzy sloegen de Russen in tegenaanvallen den vijand terug; na oen gevecht met handgra naten, waarin hij zware verliezen had gc- 'leden. noorden van Pustornity, ton zuid oosten van het dorp SwincoekC, deod do vijand Zaterdagavond een aanval op doRus- sische linies hij werd echter ontvangen door heb geconcentreerd vuur der Russen en bereikte slechts op enkole plaateen do door de vijandelijke artillerie platge6choten Russische Joopgraven. Wegens de steeds toenemende verliezen trok de vijand hier op het geheele aanvalsfront terug. Tot dusverre zijn ongeveer 800 onge wende mannen, van wie de helft Duit schers, gevangen genomen; bovendien maakten de Russen 15 mitrailleurs buit. Een groot aantal lijken en gewonden lig gen in de loopgraven. Ten noorden van Radziwilof, in de buurt van het dorp Riedkoff, drongen Russische troepen na een aanval op den vijand de ©erste linie van diens loopgraven binnen. In dit gevecht werd kolonel Swietejin go- wond. De vijand blijft hier krachtig tegen stand bieden door geconcentreord vuur van zwaar en licht geschut. Ten westen van Sniatyn hebben de Rus sische troepen vorderingen gemaakt en na een gevecht de dorpen Jilisjof en Toeloekof bezet. In den avond van 23 dezer veroverden de Russen na een veiwoed gevecht de stad - Kimpoloeng; zij namen daar ongeveer 60 officieren en 2000 soldaden gevangen en maakten zeven mitrailleurs buit. In" het station Kimpoloeng werd rollend materiaal in beslag genomen. Door de inneming der steden Kimpo loeng, Koety of Wisjnit-z is de geheele Boe kowina in handen der Russen. Vastgesteld ia, dat de rij and bij zijn overhaasten terugtocht in de streek van Itskani ten noorden van Soetsjawa 88 ledi ge wagons, 17 geladen wagons, waarvan oen met haver, ongeveer 50,000 poed anthra- ciet, een groote hoeveelheid timmerhout en oen menigte levensmiddelen, fourrage en ander oorlogsmaterieel in handen der Rus sen heeft gelaten. WEENEN. In de Boekowina betrokken de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen nieuwe stellingen tusschen Kimpoloeng en Jacobeny. Dé hoogten ten zuiden van Berhometh en Wisnitz (ten zuidoosten van Koety) werden door de O.-H. troepen zonder belemmering door den vijand ontruimd. Aan het Galicische front de gewone artil lerie-actie. Ten noordwesten van Tarnopol ook gevechten met mijnenwerpers en hand granaten. T§n Z.O. van Berestesjko sloegen de O.- H. troepen verscheiden aanvallen van den vijand af. Bij Holatyn Grn werden de hoogten ten noorden van de Lipk stormen derhand genomen. De vijand leed hier zware verliezen. Ten westen van Torsjin drongen O.-H. troepen een vijandelijke stelling binnen en sloegen zij hevige tegenaanvallen af. Aan de Styr beneden Sokoel is de toe stand onveranderd gebleven. BERLIJN. Aan het noordelijk front hebben op verschillende punten gevechten tusschen verkenningsafdeelingen plaats ge had, waarbij gevangenen en buit in handen der Duitschers vielen. Legergroep v. Linsingen: Om den voort- Dadelijk daarna trad de hc-er dee huizes bin nen het was nog een krachtige, oude heer. veel te oud voor zoo'n mooie, jonge vrouw. Yan achter de brilleglazen tref den jongen man een vasten onderzoeken hl ik. Hij stak den ver bluften bediende hartelijk de hand toe, en zeide: „Het is mij hoogst aangenaam cat n mij eindelijk eena opzoekt. Wilt u niet plaats nemen De heer Redchenbcxg was heelemaal verle gen door zooveel vriendelijkheid „Dank u, dank u", stamelde hij. „Gaat u maar zitten en vertrouw mij* volko- De jonge man ging verwonderd zitt^p... Wat beteekende di^ aanmaning om hem te ver trouwen? Hij herhaalde slecht stotterend: „Ja... vertrouwen...! „Kom het zal wel terecht komen. En vertel mij nu eens, wanneer die hoofdpijnen begonnen en «wanneer u voor het eerst dien druk in de maag bespeurdet". „Druk in de maag?" „Ja zeker. Dat zullen wij wel verhelpen. Ik beloof u stellig, dat ik u van uw ziekte zal afhelpen". Het schemerde de jong© zakenman voor de oogen. De arme oude heer was blijkbaar zelf krankzinnig., Waarom had men hem daarop niet voorbereid?" De grijze oude heer keek hem nog steeds aan en ging voort „Ik begrijp, dat u niet graag over uw ziek te spreekt; niemand spreekt graag ovor onaan gename dingen. Maar mij kunt u gerust alles vertellen". (Slot vol/f.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1