DE SOrjUATEKrcoUR-AIvrT Van Zondag Q5 Juni 19X6 Marinezaken. Uit onze Moppentrommel. Uit Leger en VEoot. Naar Oost-lndië. De lo-luitenant der artillerie vari het O.-J. leger B. L. W. Mousing, gedetacheerd ge- weest bij het leger hier te lande, keert 1 September per stoomschip „Vondel" naar Indië terug. De 2o luits der infanterie van het O.-I. leger T. Fikenscher, J. G. Gout, ihr. W. Boroel. W. C. A Sol, K. Drost, G. Wielinga, A. J. Dahlcr, S. J. Andriessen, D. van Kempen, H. J. de Jamoer, A. Hanszen, U. van Kraayenoord en H. van den Bos worden 1 September onthe ven van hun detacheering te Breda en vertrek ken in het najaar naar Oost-lndië. W&i'hzaam gesteld. 'Naar do „N. R. Cfc." meldt, wordt de hoofd ingenieur der marine J. 't Hooft'werkzaam ge steld te Vlissingen. Batterij-commandant. Do kapitein J. H. Carstcn, van liet 2e reg. veldartillerie, is belast met hot commando over een batterij an het 4e reg. velcl-artiilerie» ta Ede. Transpor! naar Oo3t='ndië. Nominatieve staat van het (ranspo:t, hetwelk den 8 Juli 19L6 onder bevel van den Luitenant tér zee der le klasse H. P. Friilevitz, per stoom schip Jjomboli van de stoomvaart-maatschappij Nederland naar O os t-1 ndi '6 zal vertrekken: Stmb. No. Rang of Stand Kamoa a Afkomstig van: 24580 Schipper L. Ivoppejan Emma 29422 Sergt.- W. Koster G.S Holland 28446 Bootsman P. J'. Govers G.S. id: 80992 Sërg.- li. B. ROlivers Emma constb. 31068 Sc-rgt. K. Kloimeer id. inch.dr. 28409 Scrgt J. C. \Y. Gelderl. bottel P'.ujjmers. 30C60 id. B. Bru.ns Holland 27950 id. J. H. Hoogland W'/s. W/o. 2070 Korp. W. Verschoor Emma torp.mkr. 3'OjiO Korpi.- Lt. F. Geerdeas Sckorp. ziekenop. 32407 Matr. W. F. Emma bottel. Hui» enaar 33469 Korpl. A. liaak Gelderl, mach. dr 3345 "id.' A. J. Gazendam v. Spenk 2042 id. F. Evers Gelderl. 1387 id. P. J. Smit I Emma '2290 id. W. Hanekamp Kortenaer 464S id. P. VV. H. A. Schorp. Boclcel 1413 Zeamil.- W. H. v. Rijs W/s. W/o. m at,roos 1005 id. J. Dodde id. 1741 id. A. Goldeweyer id. 1403 id. L Sehuitema id. 895 id. D. de Jong id. 421 id. J. Kok id. 415 id, J. Kollenberg id. 488 id. H, Houkes id. 428 id. J. Schenk' id. - 417 id. L. Blok id. 439 id. J. A. Rieuwers id. 452 id. C. Zeeman icl; 450 id. A. Kaars id. 163 id. J. I. v/d.Burght id. 320 id. J. Bakker id. fc.S id. L. Bin li en kamp id. 404 id. K. Dijkman id. c-83 id- H. van Turen id. 396 id. F. Koo\j id. 394 id. R. Zeldenrust id. 449 id. J. Dorloml id- 451 id. J. Stooker id. 430 id. J. J. Bos id. 471 id. J. Smit W/s. Hts. 502 id. G. ran Zwol id. 484 id. M. van Dam id. 458 id It. Verhaar id. 290 id. A. Vlak id. 456 id. 0. Men go id. 467 id. J. Keus icl. 495 id. J. Ariaauso id. 489 id. G. de Jong id. 466 id. G. Hariieveld id. 362 id. 0. Dubbeld Id. 457 id. M.D Rodenburg id. 486 id'. C. Timmermans id. 164 id. H. C. Hoorn id. 158 id. G. M.. Goersdyk id. 318 id. It. L. Boissevain id- 109 id. W: P. Lelieveld id. 16)6 id. C. van Zaone id. 1Ü2-7 id. F. Albert id. lio7 id. A.Eykeienboom Schorp. 1202 P. A. Potjer Kaz. Aid. 622 id.Torped. N. van Duist Emma 468 'id.miiuenJ. J. M. Kens IW/s. W/o. 1.497 id. L. Keus id. 479 zeem. A. H. Treffers W/s. Hts. matroos 501 id. L. J. de Visser, id. 401 id. H. Bloothoofd id. Uitzending zeémïiicicns Ned.-Indië. In de Tweede Kamer was Donderdag o.a. aan do orde do stemming over de niolie-Hugen- ivoltz over bovengenoemd onderwerp. De motie' luidt: „De Kamer, van oordeel, dat do uitzen ding van zeemilieiens naar Noderlandsch-Indië, T.nclers dan op eigen verzoek, ongewenscht is en door do buitengewone omstandigheden niet noodzakelijk geboden, verzoekt den minister van den voorgenomen maatregel af to zien" Do' tnctie werd met 50 tegen 18 stemmen verworpen Buitengewoon (Marine) krediet. De Minister van Marino heeft in de Tweede Kamer l^eb afdeel in gs versl a.g beantwoord betref fende het wetsontwerp tot aanvulling en ver- hooging van het Vilde hoofdstuk (Marine) der Staatsbegrootipg voor 1916 (Buitengewoon kre diet). •Het bedrag voor diversen is zoo hoog ge raamd om rekening te kunnen houden met de voortdurende stijging der prijzen voor levens middelen en verdere verbruiksartikelen en daaruit de posten te kunnen aanvullen waar van de raming ontoereikend mocht blijken. Onder reis- en verblijfkosten behooren reisl kosten van het personeel dat met verlof ver trekt, benevens verhuiskostenbij mobilisatie plaatsingen werd ter bevordering van heb ge zinsleven van het personeel der zeemacht eene ruimere toepassing der bepalingen om trent de verhuiskosten bevorderd. 'Bovendien behooren daaronder ook de ver blijfsvergoedingen voor het personeel dat op afgelegen plaatsen in eigen onderhoud moet voorzien. Voor reis- en' verblijfkosten wordt geen hoo- ger bedrag aangevraagd dan voor 1915 is uit- gegeven. Later ingekomen vorderingen hebben doen blijken dat deze kosten bedragen 117,000, in stede van het in do Mqm'orio van Toelichting voorloopig opgegeven bedrag van f 90,100. Het meerdere bedrag van 185,000 voor steenkolen voor heb tweede' kwartaal in dit jaar wordt verklaard doordien het verbruik in het eerste kwartaal nog gedeeltelijk werd gedekt door nog door de Maatschappij tot Exploitatie van Limburgscho Steenkolenmij nen te Heerlen te leveren briketten op een contract gesloten 1 April 1915. Bovendien zijn de prijzen der steenkolen in April j.l. nog gestegen. Uit eene opgave van betalingen -(in de Me morie van Antwoord opgenomen) ter zake van het vergaan van het Noorsche stoomschip „Tysla", de berging der ertsen en de arbitrale ttfrtogr&iajt; wegens afgeleverdeqrtsen aan de firma W. K. Muller Co. blijkt, dat do be talingen hebben bedragen 1.483.069.80 en de ontvangsten f 238.933.17, en dat het saldo ver lies alzoo is f 1.244.136.63. Dit saldo verlies zal nog verhoogd worden met de nog te wachten declaration wegens honoraria, uitschotten, c-nz. van den landsadvocaat en don dispacheur dio voor den staat met de behandeling dozer zaak belast zijn geweest. Reeds voor den oorlog werden met buskruit- fabrikanten besprekingen gehouden omtrent do wensclielijkheid eener schietka toen fabricage hier to lande, doch zij waren toenmaals niet te bewegen om hunne fabrieken daarvoor in tc- richten, aangezien zij do kosten van aanschaf fing van do noodige persc-n en werktuigen te hoog achtten in verband met do hoeveelheden springstof, welke vermoedelijk zouden worden afgenomen. Tot 1914 werd dan ook het benoocligde schietkatoen uit Duilschland betrokken. Toen nu onmiddellijk na het uitbreken van don oor log bleek, dao de Duitscke fabrikant geen schietkatoen meer kon leveren, werden in een aantal neutrale landen pogingen aangewend om van daar schietkatoen te verkrijgen, zon der dat evenwel waarborgen konden worden vedkregen, voor tijdige oplevering en goede qualifceit. Dank zij den bemoeiingen van het munitiebureau werd het ten slotte mogelijk hier. te lande schietkatoen to verwaardigen de aangevraagde 42.000 strekt om de daarvoor noodige installatie op te richten op een. ge deelte van het terrein aan de zuidzijde van het Noordzeekanaal. Do ten gevolge van de torpedo-ontploffing te Vlissingen toegebrachte schade aan werken en schepen enz. wordt geraamd op totaal rond 45.000. Do kosten voor inhuur van sleopbooton ten behoeve van den gewonen dienst (onderzoe- kings-, bewakings- en communicatievaartui- gen) werden evenals voor het eerste kwartaal geraamd op f 250.000. Bovendien werden bij Nota van Wijziging aangevraagd 200.000 voor inhuur van sleep- booten, in verband met de door de Regeering noodig geachte maatregelen ter beveiliging van de scheepvaart m de Noordzee, en voor bestrijding van do 'kosten verbonden aan het onderzoek op heb: wrak van do „Tubantia". Intusschen zijn de werkelijke uitgaven ver beneden die ramingen gebleven, in verband waarmede de uitgaven voor huur sleepbooten en kosten verbonden aan het onderzoek van het wrak der „Tubantia" kunnen worden ver minderd met f 100.000. In verband met de bestaande sterkte van het kustwaohtpersgpfel en do wenschelijkheid om het verléenen van verloven niet moer te be perken dar. door de omstandigheden noodig is, is het niet mogelijk, een ander stelsel van'af lossing toe te passen. Het is juist dat met ingang ran 1 Januari jl. wijziging is gebracht in de bedragen welke door officieren en schepelingen in rekening kunnen worden gebracht wanneer zij verplicht zijn om in efgen huisvesting en voeding te voor zien. Aanleiding daartoe was het met 1 Janu ari jl. in werking getreden Reisbesluit 1916 en het daarmee samenhangend besluit nopens do vergoeding van reisr o verblijfkosten aan de militafrert der zeemacht beneden den rang van officier, waardoor herziening moest plaats heb ben van de regeling 'van verblijfsvergoedingen bij detacheering buiten de standplaats. De lange duur dier detacheeringen leidde tot ver mindering der bedragen. Het genoemd bedrag van f 0*63 verblijfkosten per dag voor man schappen gold alleen ingeval bij langere rleta- cheering clan zestig dagen wel in huisvesting, doch niet ;.n voeding van rijkswege, werd voor zien. Evenwel is dit bedrag toen het onvoldoen de bleek, later weder verhoogd tot f 0.95 per dag. en is daaraan terugwerkende kracht ver leend tot 1 Januari 1916. Het toekennen van een rang aan zeemiliciens heeft slechts plaats voor zoover hun in verband met do behoeften van den dienst eeno functie wordt opgedragen, waarin zij gezag hebben uit te oefenen of wanneer zij in de plaats treden van vrijwillig dienenden, die met een rang zijn bekleed. De zeemfliciens die dienst doen als telegrafist verkeeren niet in een dier gevallen ze verrichten de diensten van matrozen met brevet van telegrafist. Voorsteilen der Regeering voor het voort zetten van den aanbouw ter versterking van de vloot "n Oost-lndië zijn bereids aan den Raad van State toegezonden, en zullen eerlang 'de ICamer bereiken. Omtrent de desertie, welke in Oost-lndië door een aantal manschappen is gepleegd, heeft de Minister nog slechts telegrafisch enkele inlfeh- tingen ontvangen van. dan commandant der zeemacht aldaar. De hoofdinhoud is vervat in do - beantwoording van. de door den heer De Meester gestelde vragen, met betrekking tot de n.'zending van zeemilr'ciens naar Oost-lndië. De Minister is thans nóg in telegraphische ge el ach ten w isscTng omtrent deze aangelegenheid met den vlootvoogd; voornoemd. Uit de Staatscourant. Bij besch. v/d Min. v. Marine zijn geplaatst luit. t/z 2de kl. C. Z ij.letra, met 1 Juli b/d Kweekschool te Leiden; F. E. T. ter Bruggen H u g e n h o 1 t z, en id. K. Mreserve H G. J. terMarsc h, a/b wacht schip Hellevnetsliv s A. E. G. Post IT it er- we o r 3 Juli bij dé kazerne te Amsterdamid. lste kl. J. T. C. van Schreven 15 Juli als le off. a/b „.Schorpioen". Niet mei pensioen. Het Haogsche Correspondentiebureau deelt mede, dat het bericht, dat de kapitein ter zes A. J- van van Stockum, commandant der posi tie IJmuiden, binnenkort den zeedienst met pensioen zal verlaten, onjuist is. Een onderscheiding. Aan den opperschipper H. JG iel is, dienende in het commanclement te Zeeland, is de gouden medaille voor 36-jarigen dienst toe gekend. - Verschillende Berichten. Naar men meldt, zal kapitein ter zee A. J. var. Stockum. commandant dor positie IJmuiden. binnenkort den zeedienst met pensioen verlaten. De luitenant ter zee lo kl. R. H. Haantje-, wordt binnenkm t - per particuliere gelegenheid uit Oost-lndië terugverwacht. De nieuwbenoemde hoofdofficier-machi nist 2e kl. J. de Winde zal 15 Juli per stoom schip ..Wilis" zijn bestemming naar Oost- lndië volgen, ter vervanging van den hoofd officier-machinist 2e kl. J. F. A. van Bruggen, die naar Nederland terugkeert. -De benoemde elect:oteohnischo ingenieur der marine P. H. A. van Lis blijft voorloopig werkzaam bij 'S Rijks werf te Willemsoord, waar hij lijdelijk geplaatst was. ONZE CORRESPONOENT.'ERUBRIEK per brief wordt niets beantwoord. Alle vragen worden regelmatig en zoo spoedig mo gelijk en geheel kosteloos door ons op de beurt afgedaan, zoodat het 'overbodig is nog weder eens bij nader schrijven antwoord te ver zoeken. Wie bij zijn vraag 3 cent postzegels insluit krijgt apart.„Do Soldatencourant" toege stuurd, waarin het antwoord op zijn vraag voor komt. Geef steeds uw juiste en volledige mili taire adres op. Vragen van burgers worden NIET beantwoord. P. <1. R. Nijmegen. Uw inzending is wel maar ter wiÜe van het neutrale karak ter van ons blad moet zij ongeplaatst blijven. R e d. Matr. C. II. W. H.sluis. Zoo'n persoonlijke mededeeling lijkt ons voor plaatsing niet ge schikt. Red. P. V., Eindhoven. Indien in ons blad ver meld 16 geworden, dat de militie-lichting 1909 met 1 Augustus naar de landweer zou over gaan, dan is dit eene vergissing geweest. 'Het is nog niet bekend, wanneer dit zal geschieden. Red. E. J., v. d. M., Noord wijk. Voor 1 Juni 1916 was do bepaling, dat de burgemeester moest beoordeeld!, of do vergoeding wegens kostwin nerschap van degenen, die bijzonder verlof ge noten, kon worden verminderd of wel geheel kon vervallen. lied. H. B., Dén Hout. De Avondpost heeft uit goede bron vernomen, dat do lichting 1907 der ucred'en wapens (cavalerie en artillerie) met 1 Aug. a.s. met onbepaald verlof naar huis gaat. Red. Milicien 3de Comp. 3do Batalj. 10e R. I. Bij periodiek verlof bestaat gedurende de eer ste. 4. dagen o. m. recht op menagegeld. In het algemeen ma ghet menagegeld toegekend wor den als niet aan de soldateninenage wordt deelgenomen en ook niet daarvoor is ingekocht. Red. M. v. A., Kamp bij Laren. Bij' verlof tot her stel van gezondheid bestaat recht op soldij, menagegeld en vergoeding van kostwinnerschap en de eerste vier dagen op mobilisatie-toelage. Red. M. H., Kampen. Het bedrag der vergoeding wordt beslist door den burgemeester, kunt gi] u hiermede niet vereenigen dan kunt gij eén bezwaarschrift indienen bij de commissie van voorlichting in zake bezwaarschriften wegens vergoeding aan kostwinners voor uwe provin cie. Dit bezwaarschrift te richten aan den voorzitter van die commissie in de hoofdplaats uwer provincie. E. J., Kg mond aan *Zee. Ofschoon er weinig kans zal- bestaan kunt gij voor plaatsing bij de motorafdeèling een verzoekschrift richten tot den Opperbevelhebber avn Land- en Zee macht. Red. F. L. v. E., Arnhem. Gedurende do eerste 4 dagen van een verblijf in een hospitaal be staat recht op mobilisatie-toelage. Deze moet ontangen worden, van den administrateur van het hospitaal. Recl. "NV. M., Maastricht. Hebt gij niet aan de sol- datenmenage deelgenomen gedurende het u verleende verlof, dan kunt gij aanspraak maken op 4 dagon menagegeld. Red. B. P.. St. M ichels-G es telKunt gij u niet v.ereemgen met de beslissing van den burge meester omtrent de u toegekende vergoeding, dan kunt gij een bezwaarschrift indienen by rle commissie van voorlichting in zake bezwaar schriften wegens vergoeding aan kostwinners voor de provincie Zuid-Holland to 's-Graven- liagc. Het bezwaarschrift te zenden aan den voorzitter van die commissie. Red. M. W. R., Epe. Reeds in Januari 1915 be stond cle bepaling, dat men bij verlof gedu rende de eerste 4 dagen recht had op soldij, menagegeld en mobilisatie-toelage. Bij zieken-, verlof op soldij en menagegeld over alle dagen en gedurende de eerste 4 dagen op mobilisatie- toelage. Richt een verzoek daaromtrent aan uw batterij-commandant. Red. H. F. B., Waalwijk. Do algemeene bepaling is, dat het menagegeld kan worden toegekend OVGr. 4° dagen, waarop niet aan den middag maaltijd wordt deelgenomen. Red. J. v. A. te W. Volgens de verlofsrogeling moeten de bijzondere verloven zoodanig ver leend worden, dat elke verlofstermijn, waarvan de duur naar keuze van den betrokkene drio (werk-) zeven, veertien, een en twintig of acht en twintig dagen (reisdagen inbegrepen) be draagt., .telkens wordt gevolgd, door een tor mijn van denzelfden duur, welke onder de wapenen wordt doorgebracht. Red. J. D Bussum. In het algemeen hebt gij slechts recht op de vergoeding van den datum af, waarop goedgunstig op het verzoek is be slist. In enkele gevallen kan de vergoeding van af een vroegereri datum worden toegekena als de omstandigheden daartoe aanleiding geven. Red. F.'v. N., Amsterdarè. Vraag iiw compagnies commandant, of gij in aanmerking kunt komen voor bijzonder verlof. Red. J. M., Etten. De toelage als werkman (za delmaker) wordt genoten over, de dagen waar op diensc wordt gedaan, dus niet bij ziekte of wanneer men vrij van dienst is. Red. A. B., Etten. Bij het hijzonder verlof zijn sedert 1 Juni j.l. reisdagen inbegrepen. Extra- reisdagen worden niet verleend. Rod. C'. B., Berkel-Enschot. Richt een verzoek schrift tot den M. v. O. Red. M. W., Ede. Is nog niet bekend. Red. J. P. Grathem. Voor eiken dag, dat gij met ziekenverlof zijt geweest, hebt gij recht <5p uwe gewone soldij en menagegeld en de eerste 4 dagen ook op mobilisatieto'elage. Red. J. H., Alphen. Naar onze meening zijt gij aan to merken als onderwijzer aan oen cursus van gemobiliseerd en en hebt mitsdien recht op het extraverlof voor die onderwijzers vast gespeld. Red. W. M. en N, S., Ulvenhout. In het algemeen mag menagegeld worden toegekend hij perio diek verlof, gedurende 4 dagen als niet aan de sol-da Lemnena ge wordt deelgenomen en niet is ingekocht. Red. R. S-, "Waalwijk. Volgens de nieuwe verlof regeling mag men bij een bijzonder verlof niet vertrekken den dag voorafgaande aan den eersten officieëlen verlofdag. Red. J. v. G-, Zundert. Om in aanmerking te komen voor de vergoeding wegens kostwinner schap moet gij een verzoekschrift indienen bij den burgemeester uwer woonplaats. Red. A. C. v. B., 's Gravenhage. Als timmerman bij een compagnie kunt gij in aanmerking komen voor de toelage. «iR-ed. H. P. de J., Arnhem. Gij kunt eene klacht indienen bij uw korpscommandant voor het on recht u aangedaan. Red. J. H., Zundert. Als uw compagniescomman dant. hoogstwaarschijnlijk in verband met de belangen van den dienst, u het verlof niet in éénmaal wensehfc te geven, moet gij u daarbij neerleggen. Red, I. H., Venlo. le Van de toelage als buiten gewoon kommies wordt niet gekort van de vergoeding wegens kostwinnaarschap 2e voor de familie van dienstplichtigen bestaat geen vrije geneeskundige behandeling. Red. A. C. A., 's-Gravenliage. Uw compagniescom mandant heeft zeer zeker het recht om de verlofdagen van u in te houden. Red. A. S., Sirjansland. Het is nog niet bekend, wanneer de lichting 1908 van het korps pant serfort-artillerie met klein verlof naar huis- gaat. Red. J. M., Amsterdam. Is de bajonet zonder uwe schuld zoek geraakt, dan behoeft gij de waarde van dat voorwerp niet te vergoeden. De bajo net kan bij procesverbaal worden afgevoerd. Spreek er uw commandant over. Red. G. S., Ede. Om in aanmerking te komen voor bijzonder kommies, moet gij een verzoek rich ten tot uw commandant. Red. J. T. R., Leerdam. Recht een verzoekschrift tot het Nationaal Comité' tot steun van _mili- ciens Algemeen Hoofdkwartier te 's-Graven hage. Red. B. de V., Woudrichem. le. Informeer bij: een tandarts. 2e. Voor. de bemalingen betreffende do militaire Iuchtvaartafdceling verwijzen wij u naar ons blad no. 272. Red. H. A. de Vr., Rilland Bath. Richt een ver zoekschrift tot den M. v. O. langs den hiërar- chicken weg, om voor de toelage als hulpge- weermaker ten bedrage van 0.35 per dag in aanmerking te mogen komen. Red. J. B. v. d. S., IJ&elstein. Als uw broeder net de kostwinner is, behoudt uw vader voor u de vergoeding wegens kostwinnerschap. Red. 1'. P. van L., Katwijk aan Zee. Naar onze meening hebt gij aLs gezinshoofd in deze maand nog recht op '2 dagen periodiek verlof. Red. Korporaal Z., Middelburg. In het algemeen is do eorste openingstijd van de militiepliohti- gen bij de hospitaalsoldaten 1 -Ij maand. Dit is volgens de imütiewc-t 1912. Red J. J. T., Veldleger. Richt een verzoek tot uwen .compagniescommandant om voorgedra gen te mogen worden voor eene aanstelling tot buitengewoon kommies. Red. O. van H., Harderwijk, le. Voor huwelijk wordt geen extra verlof verleend. 2e. 01' gij do vergoeding houdt als gij in het huwelijk treedt, is ter veoordeeling van den burgemeester. Richt oen verzoek tot den bur gemeester van uwe woonplaats. 3e. Met ie nog niet bekend wanneer de mditielicht-iug 1911 met klein verlof naar huis gaat. Red. D. J. B., Nieuwkuik. Alleen uit de omstan digheid, dat gij, de oudste inwonende zoon zijt eener weduwe, kan niet afgeleid worden, dat gij hoofd zijt van het gezin, mitsdien bestaat naar onze ineening dan ook geen reoht op het periodiek verlof van 4 dagen in de maand. Red. G. t. d. B., Schoonhoven. Is het u bezwaar lijk, de reiskosten zelf te betalen, dan kunt ge een verzoekschrift tot uw compagniescomman dant richten om vrij vervoer voor rijksrekening te verkrijgen. Het is nog niet bekend wanneer de lichting 1908 met klein verlof naar huls zal gaan. Red. Korporaal J. B., Breda. Wij gelooven niet, dat liet in de bedoeling ligt om de lichtingen, die met klein verlof naar huis zijn gezonden (ten minste als ons land nr.et in den oorlog wordt betrokken) weder onder de wapenen te loepen, lied. Adres Boerendonck gevraagd. Adres gevraagd van den mil. Boerendotick, behoorendo tot het 4e reg. vest. arc. lie bat., door den kanonnier K. Bontes, Veldpost V Numansdorp. Zadelmaker. Gevraagd een 'zadelmaker om dienst to doen als zadelmaker bij het hoofdkwartier v/h. Veld leger. Liefst vrijw. of mil. van een der regi menten huzaren. Brieven of kaart met volledig adres aan den zadelmaker v/h. Hoofdkwartier Veldleger. Zakje met muziekstukken verloren. Op marscb heeft ondergeteekende een blauw zakje met muziekstukken verloren. De vinder wordt beleefd verzocht het op te zenden aan E. Kerkhove, 2-III-14 R. I. Veldleger. Gevonden voorwerpen. Vierde Lijst. Lijst van militairs kleeding- en uitrusting stukken, gevonden in spoorwegrijtuigen of aan do stations te Rotterdam cn bezorgd ten bureel© van den Garnizoens-Commandant te Rotterdam, waar ze door belanghebbenden kunnen worden opgevraagd. Toezending geschiedt voor rekening van de eigenaren. 1 pakje waarin 1 borstrok, 2 witte handdoe ken, en 1 bonte handdoek1 vetkoker met bor stel en pompkoord: 1 nieuw model politiemuts, gemrkt'H 7221; 1 broodzak gemerkt L.W. 20, 3354; 1 pakje gced in een mil. handdoek ge pakt 1 pakje waarin een paar model schoenen gemerkt 7640; 1 grijze'jekker ongemerkt; 1 kepi gemerkt P. A. 631; 1 pakje militair goed waaromheen drie riemen 1 pakje van een hemd 1 deken en 1 roode zakdoek, waaromheen een handdoek1 pakje waarin militaire broek en handdoek1 roode zakdoek, waarin een paar sokken 1 kistje waarin sokken en 1 boterpotje 1 pakje waarin sokken; 1 pakje waarin een handdoek en een paar sokken; li pakje, waarin een militaire handdoek en 3 paar sokken1 pakje waarin een handdoek en 3 boekjes; 1 pakje waarin een sigarenkistje met scheerge reedschap cn handschoenen: 1 pakje militair goed waaromheen een paar riemen en een paar schoenen1 pakje waarin een onderbroek1 pnkje waarin 2 paar sokken en een handdoek; 1 pakje met 2 paar sokken W. N. 4562; 1 nakje waarin een handdoek; 1 zakje waarin een hemd en bretels; 1 paar wollen model handschoenen; 1 pakje ondergoed; 1 pakje waarin hemd en onderbroek; 1 pakje waarin onderbroek; 1 pakie waarin broek en werkkiel1 pakie van een onderbroek en een paar sok ken 1 pakje waarin 2 paar sokken 1 pakje waarin een paar sokken en een paar pantoffels 1 pakje waarin mil. goed en een sporthemd; 1 pakje waarin ee.n sloop en een mil. handdoek; 1 pakje waarin 2 mil. handdoeken; 1 pakje waarin 3 zakdoeken en 2 handdoeken1 blauwe zak waarin o.a. een bus carbid1 linnen zak gemerkt 6684 met mil. goed1 blauw zakje met mil. goed waarin o.a. scherpe patronen1 doos waarin een shako gemerkt 11, E. 782 en een paar zwarte handschoenen; 1 pakje waarin mil. handdoek en snken1 groene citybag waarin 4 sigaren en een papieren zakje; 1 roode zak doek waarin 2 paar militaire sokken: 1 pakje militair goed in een handdoek gewikkeld en met een courant verpakt; 1 pak waarin een paar schoenen cn een pak tabak1 mantel met onder-of f. onderscheiding; 1 pakje met re glementen; 1 politiemuts nieuw model; 1 pakje met sokken en zakdoek 1 pakje vuil goed waar omheen 2 riemen1 kepi blauw gemerkt 2, L. 40791 zwarte verlofgangerszak, waarin een hemd, onderbroek, sokken en flanel; 1 sigaren kistje waarin 2 paar militaire sokken en een mil. handdoek; 1 pakje waarin mil. hemd, on derbroek. borstrok en sokken1 pakje waarin mil. hemd, onderbroek, flanel en borstrok Zij die meencn in het bovenstaande hunne eigendommen te herkennen, worden uitgenoo- digd bij het opvragen vooral wanneer het ongemerkte goederen betreft, zooveel moge lijk nadere aanwijzingen te vermelden, zooals. verpakking, enz. De Luitenant-Kolonel Garnizoens-Commandant te Rotterdam, .T, A. VAN TOORENBURG. Wo Do Bedelaar. :en in d«: eetzaal van het logement. waar ivo na een uitstapje het middagmaal zou den gebruiken; de openslaande deuren, dio op do straat uitkwamen, stonden open; het wa.> namelijk zeer warm. Juist zouden we aan tafel gaan, toen in de deuropening zich een bedelaar van een hoogst onsmakelijk voorkomen vertoon de hij had een lap op één oog en zag er in allo opzichtep zóó uit, dat wij den kclhior vroegen oin een kleine inzameling to houden en de opbrengst aan den onappetijte)ijken dwarskijker te geven, ten einde maar spoedig van hem ontslagen te zijn. Do. bedelaar, die dit al spoedig had opge merkt, bleef wachten, sloeg de collecte gade, ontving het geld natuurlijk zonder daak-jo to zeggen, en bleef als eeft zoutpilaar staan. „Zeg, zou je nu niet heengaan?", riep men hem toe. ..Waar wacht je nog op?'' Gemoedelijk werd ten antwoord gegeven „Daar zijn er nog twee, die niet betaald heb ben I" Al te oprecht. Dokter L. gaat met een vriend in een be kende restauratie dinecren en zij drinken een goed glas Pauillac. D« gast erkent dit cn zegt: „Een uitstekend wijntje Kellner Ja, maar wo hebben nog beteren. Dun moest u eens de Leoville proeven, die de dokter neemt als hij alléén komt Verdachte getuige. Jongmcnsch, gij solliciteert naar die be trekking; maar kunt gij ook gcloofwaajdig© personen noemen, die betreffende uw moreel gedrag eori verklaring kunnen afleggen Jawel, mijnbeer dc nachtwacht. Vingors en hand. In gezelschap droeg een jongo dame ecnigo I moeilijke stukken op d«' piano mot veel ataaalc en technische vaardigheid voor. „Ik gaf wat voor dio vingertjes riep cent jongmonsch bewonderend uit.' „Misschien kondt u de lieele hand wel krij-« gen!" merkte een vriendin boosaardig op. Onmogelijk! Ach Clotiido, ik droomde zoo aanhoudend en levendig van u, m(jno aangebedene, dat ik den gan6chen nacht geen oog hob toegedaan 1 Vleiende ontkenning! Een jong edelman hield den dichter Bcnww rade op-straat aan. ..Is het waar, mijnheer, dat gij in een gezel schap, waar men dc goedheid had te vinden, dat ik veel geest bezit, het tegendeel hebt vol gehouden IrDaar is geen jota van waar!" verzekerd® Benecrade, „ik ben nog nooit in een gezel schap geweest, waar men vond dat u geeft bezat!" Bevorderingen, mutaties enz. Up den 21sten Juni is, ingevolge aanschrij ving van den Inspecteur van den. Geneeskun digen dienst, der Landmacht' de korporaal-ver pleger 2e klasse (gedipl.) J. Weijdert, bij met Mil. Hospitaal te Arnhem bevorderd tot ser geant-verpleger le klasse. De Bel van het fort. "\Y. G. schrijft ons van fort aan den Nekker- weg: O, droeve herinnering en o somber noodlot! Sinds lange maanden waren wij broederlijk vereenrgd en nog zoovele andere broederen. Hoe gelukkig leefden wij saampies heen, sliepen, aten en dronken zoo saampies. En toch in onze gelukkige gemeenschap ontbrak, als bij al het aardsche, er iets, wat ons geluk nog onvolkomen maakte. Als wij zoo kmixsk-s saampies smulden, aan den huishoudelijken d seh ontbrak tot aller diepste droefheid de tafelbel. Schor hadden wij ons geschreeuwd om onzen oppasser; die een bel moest en zou koopen. Maar helaas alle waren kosten geld; en geld, o het is zoo'n raar ding. Ons drietal, de broe deren, waren begaafd niet een ziclsvorheffende armoede en talrijke talenten. Dc zwarte bootwerker, de blanke schoenpoet ser op den Dam en ik, de kleine, de prachtig ste en verantwoorde!ijkste aller betrekkingen, een nooit volprezen dolce far niënter, of te wel een zalig nietsdoener. Bij het doorsnuffelen van mijn niënte-nota's en onnutte memoranda bespeurde ik, gelukkig toeval, een oompie, een suikeroompie, zeg, ver onderstel een oompie met vermoedelijke suiker ziekte. EnMan een leuk, snoeperig tantetje; om te rillfcn van aandoehing. De kleine kameraad dus als erfgenaam van zoo een paartje ging uit op een bel. Nou zeg, ik se me nog gaan. Mijn haarloozo snor in denkbeeldige Kaiser- punt; de drio koppige krninhaarfjes meester lijk met slappe was in de hoofdvoorlijn geplakt Mijn handjes gezeemleord in liet: Peau de. Suede en de glimmende muiltjes aan. Neen. om ie stelen, om te zoenen zelfs. 's Ochtends van den 28 April '16, neen, nooit vergeet ik dien dag; v//r het bleeke morgen- gloren rolde ik van mijn krib. De groóte dag De dag, die ons geluk zou doen overvloeien. Bleek kroop de gele zon uit het vaalgevlokt wol ken bed en klauterde moeizaam naar het zenith. Moeilijker dan de ochtendzon, met bonzend harte, dwaalden wij naar mijn lieve oompie. om hem in diepgevoelde aubade te verheerlijken. Fijn was het bij mijn oom, denk eens, alles zilver en goud, trijp en zijde. Geloof mij, zelfs zilveren vorken en lepels. En de bel Ja, wij hadden haar, een tafelbel.! Een klingelende, Volendammer sc^ioone, en onder haar porceleinen rokje een hengelend klepeltje. Wat een snoezig meissie, te schoon, voor deze wereld! Dwazen, kinderen en 'dronken men- sohen spreken waarheid.-Ons innig en teerge liefd tafelvolendamniertje is denzelfden avond jammerlijk ontvoerd. Ach, in vreugderoes hadend, gingen wij trotscli naar Semeins, naar de Watersnood uitvoering; ons Yolendammertje in ons mid den. En zie, ons porceleinen liefie bleef nood lottig in den one stap-dans in een heerenschoen haken en scheurde haar porceleinen rokje. Ach, •hoe heesch klonk hare gebroken stem. En vol hoe heesch klonk haar gebroken stem. En vol Helaasöf zij is levensmoede in het water ge sprongen of men heeft haar schandelijk ont voerd, om haar innige schoonheid: zij was plots verdwenen. En wij, broederen, zoo trouw vereenigd, wij betreurden onze dierbare afgestorvene en zon gen treurliederen. De tijd doodt alle kwalen, ook onze droef heid. En wij togen er op uit een andere bel op te duiken, om ons geschokt leven te veraange namen. En, mijn waarde, weer naar mijn klontjessuikeroom. De krokodillentranen stroomden als siroop over mijn van verdriet uitgemergelde trekken. En weer kregen wij een- bel, zoo schoon, zoo schoon, dat er maanden verliepen éér wij den moed hadden haar me© te sleuren naar huis. En steeds als we van oom en tante' kwamen zon der ons kleinood, huilden wij een stortvloedje bittere traantjes. Soms geraakten wij zoo on der den indruk van onzen schat, dat wij be dwelmd van geluk en portjes doezelig, in zoo'n fijne soeza zwevend, naar huis bommelden. Geduld overwint alles Wij hebben de koperen tafelbel.. Een prachtstuk!!! Stel u voor, een ooievaar met langen, 'spitsen snavel, alles glimmend koper, staat fier als van goud op een .uitgeholden rotsklomp. Onze tafelbel, wij hebben haar nu veilig en wel op onz© fortkamer, in'een snoeperig doosje. Zondag.zetten wij haar op tafel en komt dan allen eens kijken naar die lieveling, die den broederen,het edele drietal, zooveel ween- traantjes en zielewee gekost heeft. W. G. Voor den oud-lndischen militair. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: In een der zalen van het café-Hollandais te 's-Gravenhage is een vergadering gehouden van hen, die gehoor hadden gegeven aan den oproep van den oud-resident F. Fokkens in de dagbladen, tot het vormen van een hoofd comité, dat al het mogelijke zou doen om het plan te verwezenlijken van den heer A. van Boxtel, onder-luitenant te Nijmegen, n.l. een „Tehuis" te stichten voor den oud-ïndisehen militair, waaraan verbonden een arbeidsbeurs en een voorschotbank. Ter verwezenlijking van hef plan zou o.a. fetracht worden het denkbeeld van den heer 'okkens ten uitvoer te brengen om te Batavia een comité gevormd -ie krijgen met su,b-comité's in de verschillende garnizoensplaatsen in Indië, ten einde daar met toestemming der militaire autoriteiten een maandelijkselie col lecte te houden van een dubbeltje of' 1 cent „a l'instar" van ae met zooveel succes werkende organisatie door den heer Fokkens in Den Haag in het leven geroepen ten behoeve van hot Haagsqhé Steuncomité, welke organisatie in 18 maanden tijds circa f 140,000 inzamelde. Door die collecte zullen de Europeesche militai ren in Indië zeiven medewerken aan de stichting van het „Tehuis", waar zij later kun nen verblijven en zich daar zullen gevoelen als in hun eigen Yon^n=> hebbende zij tot de op richting ervan zelf bijgedragen. Tot leden van het hoofdeomïté waren toege treden de heeren: G. W. Bleekmann. generaal- majoor inf. O -I. 1., A. van Boxtel, onderlui tenant koloniale reserve, W-. Dozy, kapitein der inf., F. Fokkens. oud-resident van Ma- doera, mr. J. van Giffen, kantonrechter te Eist, E. Kilian, majoor O.-I. 1., W. A. Lussa- net de la Sablonière, oud-kolonel, Baron Mackay, burgemeester van Voorburg. G. Nij- pels, oud-luit.-kolonel O.-I. 1., X. J. C. Polana Petel, oud-kapt. O.-I. 1., J. P. Romswinkel, oud-luit.-kolonel O.-I. 1.. W. C. Schreynen. oud-majoor O.-I. L, Yereeciging oud-ouijeroff. „Madjoc", II. Zogora de Beyl, oud-O.-I. amb tenaar, journalist,' A. Zeschke, oud-adjudant- ondorofficier-kwartierm., O.-I. 1. Do lieer Fokkens word bij acclamatie aange wezen al« voorzitter, de hoor Lussanot de la Sablonière als lo sccr., dfe hoor Zeschko als 2« secr., do heer Söhreynen als penningm., woJke vier hoeren liet dag. bestuur zullen uitmaken. Bepaald werd, dat zou go i acht worden naar de stichting van een verblijf voor den oud- Indischen militair, ruimte aanbiedende aan vankelijk voor 100 personen en op te richten in de nabijheid van Nijmegen, terwijl reeds dadelijk gewerkt zou worden om het comité te Batavia in het leven te roepen. Militair-Geneeskundige Vereeniging. Men deelt ons mede Woensdag vergaderde te Utrecht do 5*iü- tair-Geneeskundigo Vereenigingdo vergade ring werd o.a. bijgewoond,door den inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Land- De voorzitter, overste A. I'. Paré, wees op den vooruitgang in de wetenschap, die het mogelijk maakt, dat verminkten zoodanig kun nen geholpen worden, dat zij oen beroep kunnen blijven uitoefenen. Ten slotte wees s:>r. op de critiek. op den militair-geneeskundigen dienst uitgeoefendhij zal zich er zeer over verheugen als verouderde toestanden verbeterd worden en spoort de militaire artsen aan bun hoogo roe ping met toewijding te blijven vervullen. Do officier van gezondheid ls:e klasse, B. P. V isser, van Amsterdam, hield daarna een voordracht over de ervaring in dezen oorlog op oogheelkundig gebied opgedaan. .Spr. wijst op 'ie vele verwondingen aan de oogon. en de afwijkingen als nachtblindheid, enz., die in den modernen oorlog worden opgemerkt en op den vooruitgang in de behandeling en prophyiaxe; soo heeft de helm een groote beteeken is. De ïrvaring leert, dat allerwegen oogspecialisten, aanwezig moeten zijn, evennis gelegenheid tot het verplegen van deze patiënten. Ten slotte wijst spr. op het nut van brillen en reserve- brillen en op de Iceifltcn in het Xederlandsche keuringsreglement, waardoor vele valide mili tairen o]) loiiter formeele gronden worden afge keurd in t'-genstelling met andere landen, waar mede deor van rijkswege verstrekte brillen heb leger op sterkte kan worden gehouden. Hij ontwikkelt- in verband met het voren staande een viertal wenschen, dio hij van nr- genten aard acht en betrekking hebben op het verstrekken van brillen door het rijk, het zor gen voor voldoende specialistNcho hulp en van deskundig onderzoek onmiddellijk achter hei front. Generaal-majoor Quanjor deelde Oierle, dat in de verzorging van oogpatiënten ook in Ne derland zal worden voorzien. Daarna hield do officier van gezondheid le klasse J. P. B ij I. hygiënisch adviseur van het algemeen hoofdkwartier, een voordracht over hygiënische ervaringen in dezen oorlog. Spr. wijst op de grooto beteekenis van do hygiënische actie in de oorlogvoerende legers met betrekking tot watervoorziening, vernieti ging van afval, verzorging van het lichaam en bestrijding van schadelijke omstandigheden. In dit verhand wijst hij op de. luizenplaag, die zoowel aan het Oost- als aan het Westfront voorkomt en die bestreden moc-t worden, wil men vlektvphusepidemieën voorkomen, en op do groote beteeltenis, die de sora verkregen hebben in den strijd tegen tetanus, typhus cholera, en para-typhus <en ook tegen de Malta-koorts). Hij wijst op het voorkomen dezer ziekten in de diverse legers en op de maatregelen, die daartegen genomen zijn. Do res. offiii.r van gezondheid lo klasse Fransen f Leiden) 6prak daarna over het onderwerp: Verzorging van de schotbreuken te velde. Na een inleiding over de grqpte sociale beteekenis dezer verzorging (70 der verwondingen toch komen volgens Goldammer aan de extremiteiten voor) behandelt spr. den aard der schotwonden cn de behandeling. Deze verwondingen moeten practisch be schouwd worden alle geïnfecteerd te zijn; de behandeling moet daarom bestaan in rust van de wond en den verwonde, vroegtijdige anti septische behandeling, ruime afvoerwegen van de wondproducten en herstel van de normale verhoudingen in cle verwoestingszone. Spr. wijst op nieuwe behandelingsmethoden, op de ervaring in dezen oorlog berustend en demon streert tal van verbanden. Deze voordracht werd door tal van lantaarn- plaatsjes verduidelijkt. Ten slotte hield de officier van gezondheid le klasse dr. H. Alders h off (Utrecht) een voordracht overDe militair-genec-skun- dige dienst in Zwitserland. Spr. meent- dat de bespreking dienstbaar gemaakt kan worden aan een beschouwing over onze eigen leger- organisatie. die in den laatsten tijd zoozeer becritïseerd is. De organisatie in Zwitserland voldoet aan hooge eischen. Ieder burgcrarts, die physiek geschikt is, wordt bi; bet leger ingedeeld en wordt behoorlijk afgericht, reeds als student. Officier van gezondheid worden ervaren bur- germedici, die ook reeds langen tijd hun mi- litioplicht hebben vervuld. De hnogere posten worden bezet door artsen, dio zich zeer hebben onderscheiden, ook in den militairen dienst. Spr. wijst er daarna op, dat alleen dan het instituut der beroepsofficieren van gezondheid vruchtdragend kan zijn, als gelegenheid be staat een flinke dosis medische ervaring op te doen. Dat kan thans niet voldoende en ook daarom moet de dienst gereorganiseerd wor den. De kleine hospitalen dienen opgeheven te worden en aansluiting dient te worden gezocht bij burgerinriehtingen. Venerische patiënten moeten hiervan wor den uitgezonderd en naar de groote militaire hospitalen gezonden. De lichte gebreken en de poliklinische patiënten behooren geheel af gezonderd hiervan te worden behandeld in een gebouwtje dicht bij de kazernes. Y'oor de gezinnen der militairen bepleit spr. de vrije artsenkeuze met toeslag op het tractemeni; de officier van gezondheid blijft hier contro leerend geneesheer. Keuringsraden zou spr. gaarne zonder officieren van gezondheid zien werkende ro.3Qoeyvre§ tril hij behouden^ Dq

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 3