No. 291. zonaag zo lum lam Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. En maak zijns paden resht. Onder redactie van D. MANASSEN. TWEEDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT jRRDA.CTIE EN ADMrNTSTRATIE.PALESTRINASTR. 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSGHL7NT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS ƒ1.50P.KWAETAAL Het Ooslennjksoh-ltaiiaansche front. We geven hier nog eens weer een kaartje van het strijdterrein aan de Oosten- rijksch-Italiaansche grens. Het kaartje is vooral merk waardig, omdat daarop donker is aangegeven het gedeelte van het Oostelijk gebied, dat door, de Italianenwas bezet. Men ziet hierop, dat dezen het verst waren door gedrongen in Tirol, vooral in Trénte. .Thans echter zijn zij daar zeer teruggedrongen, voor een deel zelfs op eigen gebied. Bij Rovereto zijn de Oostenrijkers op Italiaanschen bodem gekomen en hebben daar een terrein bezet. Thans echter worden ze weerhevi^ aangevallen door de Italianen en zijn zij zelf eenigszins teruggedrongen. Op de ver dere grens, ook bij Görz, zijn de Italianen na meer dan een jaar strijdens, nog niet heel ver gekomen, zooals men ziet; zij staan er nog altijd dicht aan de grens. De verspreiding van ons blad. Wij brengen in herinnering, dat troepen- tieelen, dia soms door een of andere oorzaak van ons biacl verstoken zijn, slechts een aan vraag tot ons te richten hebben om regelmatig, driemaal per week, een pakket Soidatencouran- ten te ontvangen. Nergens mag ons Orgaan voorJeger en vloot" ontbreken. DRINGEND VERZOEK. Wij verzoeken allen, die voQr de versprei ding van ons blad helpen zorg dragen, drin gend om terugzending van overgebleven exem plaren. Se toesiand in den reuzenstrijd. Oorlog, niet alleen in de Oude "Wereld, Europa, maar ook in de Nieuwe, Amerika Voo'rloopig is heb vraagteeken, dab we neer zetten, nog gewettigd', maar het lijkt er toch op, dat het zoover zal kotnen. Telegrammen van over de zee melden, dat er vijandelijkhe den zijn uitgebroken tusschen. de Ycreem'gde Staten'en Mexico. Te verwonderen behoeft dit niet de verhouding tusschen beide landen was reeds lang zeer gespannen. Mexieaansche on geregelde, en ook wol geregelde troepen overvielen aan de grens de bewoners der Unie; de regeering te Washington is begonnen met vertoogen cn toen deze niet baatten, werd een strafexpeditie naar Mexico gehouden en daardoor feitelijk do souvereiniteit van dit land geschonden. De toestand werd in den laatsten tijd ernsti ger: Amerikaansche oorlogsschepen verschenen aan do kusten van Mexico, zoowel in den Atlan- tischen' als in den Stillen Oceaan, president Wilson liet de militie der staten oproepen. Do Mexicaansche generaal Gomez eischto in- tusschen. dat do Amerikaansche troepen te-' ruggetrokkeh zouden worden bij Carrizalin plaats daarvan schaarden deze zich in slag orde en er' werd een bloedig gevecht geleverd, waarbij de Amerikanen veie manschappen ver loren en de Mexicanen veertig dooden had den, waaronder generaal Gomez. In onze tele grammen vindt men nadere bijzonderheden. Daaruit blijkt, 'dat het gevecht een uur duurde. •Zoo buitengewoon belangrijk is dit gevecht, niet, men zou het zelfs kunneij beschouwen als een grensconflict. De vraag is maar, of Amerika het hls een oorlogsdaad zal opvatten, in dat 'geval gaan dus de Verecnigde Staten ook liet oorlogspad op. Dit kon ons, bij dén geweldigen strijd in Europa, tamelijk koud laten, indien niet zeer waarschijnlijk de Amerikaansch- Mexicaansche oorlog ook zijn invloed zou la ten geldén op de worsteling in Europa. HANS AANRED. Peter Schumacher begreep er niets van. Hij had vast gehoopt, dat die onrustigheid, die hem de laatste veertien dagen had geplaagd en die hem nergens duur had laten vinden, hedenavond toch wel zou ophouden. Maar het kwaad was nog veel erger nu geworden, en juist vanavond had het zich als een molen steen op ziju borst gelegd, zoodat hij zich met behoorlijk kon oprichten. Ds onrust dreef liern van bakboord naar stuurboord, en het was hem onmogelijk kalm op zijn plaats te blijven, hoewei hij toch niemendal te doen had. Toch had hij zich heden niet anders ingericht, dan op al do vroegere Kerstavonden, die hij alleen inricijn stulpje gesleten had. Daaraan kon liet dus niet liggen. Het' vuur glom in de kachel, terwijl uit de braadpan er naast een appetijte lijke geur opsteeg en zich in de kamer ver spreidde. De werktafel aan het venster was beroorlijk opgeruimd, en de heide daarop bran dende kaarsen straalden haar licht uit tls ge woonlijk. Och neen, er moet wel in Peter zelf iets niet in den haak zijn. Ja ja, de oude dag! - Eigenlijk ziek was hij wel nooit geweest. Maar heden voelde hij zich heelemaal niet lekker. Of misschien een borrel hem wat op knappen zou? Hij ging naar de bast, maar liet de eads opgeheven hand weer zinken. Ach neen bet was beter dat hij eerst met die zaak schoon schip maakte. Hij had getracht het van zich af te schui ven. Maar bij wist wel wanneer die onrust 't eerst over hem gekomen was. Het was onder de preek op Zondag voor veertien dagen. .Eu maakt zijne paden recht", had de donr'aee gezegd; en hij had dit zoo vaak herhaald dat Peter, die in den regel niet toeluisterde, het eindelijk toch had gehoord. En toen was het anr hem eekomen. Maar op hetzelfde oogen- Anjerika was eigenlijk tot nu toe de eenige neutrale staat, die invloed kon uitoefenen, rn ook reeds uitgeoefend heeft op de oorlogvoe renden in Europa. Van een bemiddeling uit Washington zal dan wel niet veel meer komen, waar de Unie haar eigen oorlog heeft. Zullen de Vereenigde Staten dan geen munitie meer leveren aan Engeland Zal Duitsehland zich nu nog verder storen aan de vroegere vertoo gen van Amerika en zal het niet den duik bootenoorlog hervatten in zijn scherpsten vorm?' Ziedaar" quaesties, waarop het ant woord voorloopig nog niet kan worden gege ven, maar die van groot belang kunnen zijn voor den Europeeschen strijd... Intusschen, er is nog geen oorlog tusschen Amerika en Mexi co, en Wilson schijnt wél bémoeid om den vrede te handhaven. De strijd in Europa wordt voortgezet met groote heftigheid. De Russen gaan voort te zegepralen en wij krijgen weer nieuwe cijfers van krijgsgevangenen, van buitgemaakte ka-. nonnen en mitrailleurs. De Oostenrijkers zou den tot 17 Juni 175,000 man hebben verloren, bovendien een 200 stukken geschut, een -550 mitrailleurs en wat daar nog bij komt. De Russische legerberichten zijn nog al betrouw baar, hebben we dezer dagen gezegd, een eigenaardigen indruk maakt echter, dat het doorbreken van bet Oostenrijksche leger in de Bnlcowinn niet- wordt bevestigd. Trouwens bet oorspronkelijke telegram was geen stafbé- rioht, en de Russische legerberichten hebben tot nu toe geen melding van de doorbraak gemaakt. Er zal hier dus wel een overdrijving in schuilen. Het'leger van Pflanzer-Baltin is in de Bukowina wel teruggeduwd, het is niet in tweeën gesplitst en van een terugwerping van een deel der Oostenrijksclio troepen op de grens van Boemenië schijnt geen sprake te zijn. Wel hebben die blijkbaar de versterkin gen aan de Sereth prijsgegeven en konden de Russen dus verder oorukken naar 't Westen. In elk geval, dit blijkt ook uit (le Russische berichten, in het centrum staan de Oostenrij kers nog vast. Aan het front in Galicië, bij Tarnopol. verdedigen zij krachtig den toegang tot Lemberg. Juist dezer dagen is het een jaar geleden, dat zij deze hoofdstad heroverden oo de Russen, zij doen hun uiterste best. haar thans te behouden. Voorloopig zijn de Rjissen ook nog lang niet zoover, ook uit de Bukowi na zullen ze heel wat krachtsinspanning moeten oefenen ora weer in de Karpathcn te komen. Dat zij in een groote veertien dagen zooveel krijgsgevangenen en buit maakten en zoover den vijand terugdrongen, ligt vooral aan het onverwachte van hun offensief, waardoor zoo wel de Oostenrijkers als de Duitschers blijk baar verrast werden. Dit onverwachte had ten gevolge, dat Oostenrijkers en Duitschers niet zoo spoedig als ze wilden, versterkingen konden zenden naar 't, Oosten, vooral omdat de verbindingswegen daar niet zoo bijzonder goed zijn. Ten deele is daaraan voor de Rus sen te danken, dat hun aanval zoo'n groot succes bad, maar ook ten deelo hieraan, dat de Russische 'strategie uit dezen orlog wijze lessen heeft getrokken en do Russen be blik had hij een. hond, die achter het altaar geslopen was, moeten wegjagen en "dus had hij "mets verders gehoord, noch waar die tekst stond, noch wat die tekst beteekende. Het was zeker wel het best, dat hij zelf het nasloeg; want eerder zou'hij tooh geen rust hebben. En Peter ging van de kast naar den boekenhanger, nam den bijbel, zette zich aan do werktafel, schoof zich den bril op den neus, schraapte zich de keel en begon te bladeren. Peter Schumachers huisje lag op de helling boven de stad, een paar honderd schreden van het kerkhof. Aan drie kanten was het woud; maar de vierde zijde lag vrij naar het dal, en hier was ook het eenige venster. Van daar ken men de witte kerk zien, die beneden in het dal op een hoogtetje gelegen was. en' verderop cok nog de schutting om de pastorie. En dit was volmaakt in de orde der dingen; want Peter Schumacher was van beroep niet slechts dat gene wat zijn naam aanduidde, schoonmaker maar "bovendien was hij de koster, en wanneer hij den predikant uit het lijkje van de pastorie zag treden, dan had hij zelf juist nog genoeg tijd om naar den toren te loop en en te gaan trekken aan heb klokketouw. Zoolang het den oudsten menschen heugde, was Peter koster geweest. Hij had onder vier predikanten gediend, hoewel het een ambt was, waarin ieder, die e.enmaal er ingekomen was, placht te blijven. Zijn taak bestond hier in in de kerk de kachel a.an te maken, op het pad van het kerkhof-hek naar den ingang de sneeuw weg te vegen, op den bepaalden tijd de klok te luiden en onder de preek in de kerk de orde te bewaren. Maar noch innerlijk noch uiterlijk had Peter in dien langen tijd' iets van clericalo manieren, aangenomen. Hij leerde nooit kleine stapjes nemen en op de teenen door de kerk te loopen, of 's Zondags zijn rug rechter houden dan op apdere dagen. En veel tijd, om naar het Woord te luisteren had hij ook niet. Hij moest op de deuren passen, opdat de hon den, die naar binnen wilden, hem niet in een onbewaakt oogenblik verschalkten. Hij moest zorgen voor water in hét doopbekken en op het laatste ara oei" passen, om het lui den niet te verzuimen. Maar hij liet het aan niets'ontbreken. Luiden deed hij op tijd;, dé kerk was lekk.er. warm, tenminste wanneer het schikken over meer en betere munitie. De jongste berichten van het Oosterfront spreken niet van groote successen. .Wel van zeer krachtige aanvallen der Duitschers in het Noorden van dit front, van ontzaglijke artille riegevechten daar,1 van een voorwaartsdringen der Duitschers op enkele punten, waar zij echter ook weer werden teruggeslagen. Verder maakt het Russische staf bericht gewag van herhaalde en felle aanvallen der vijanden, vooral dor Duitschers aan de Styr, de aan vallen werden echter steeds afgeslagen en aan de Stypra werden zelfs eenige stiikken van vijandelijke loopgraven bezet. "Over 'x geheel krijgen we den indruk, dat de Duitsehers en Oostenrijkers in de laatste dagen zich zeer krachtig verdedigen, en niet zonder succes, .de Russen rukken niet zoo snel en aanhoudend meer op, uitgezonderd in de. Bukowina, waar zij vérder zijn doorgedrongen en Ua- dautz hebben ingenomen. Op de andere fronten gaat de strijd zijn gang. Op het Westelijk oorlogsterrein is in de laatste dagen bijzonder hardnekkig gevochten de telegrammen maken melding van zware artilleriegevechten, van vooruitdringen der Duitschers zoowel aan de Maasoevers, bij Ver dun, tegen, de Franschen, als bij Givenchy tegen de Engelschen, doch in beide gevallen werden zij ook weer teruggeworpen en het verloren terrein werd door de geallieerden weer bezet. Verandering komt hier niet, even min als aan het Italiaansche front, waar ook, in het door de Oostenrijkers veroverde ge bied, de kanonnen het grootste woord hebben en de infanterie het niet verder brengt dan tot schermutselingen. Er is intusschen een nieuw Italiaansch ministerie gekomen, dat echter als het oude, vóór krachtige voortzet ting van den oorlog is. Ook Griekenland heeft een nieuw kabinet; eerste minister is Zaïmis; het beoogt blijk baar nauwere aansluiting bij de Entente, stemt toe in demobilisatie, vraagt om ophef fing der blokkade. Overigens blflÉfc de toe stand in den Balkan vrijwel dezelfde. Men hoort van opstanden onder Mahomeda- nen, niet in Britsch-ïndië, maar in de Turksche landen, in Arabië vooral, docb ook in Mesopotamia, in de buurt van Bagdad in 't bijzonder. Zonder gevaar voor do Turk sche heerschappij zijn deze oproerige bewegin gen zeker niet. DUITSCKLAND. Duitsche vliegers. De Matin" deelt mede, dat de beroemde Duitsche vlieger-officier Bölcke einde Mei bij Verdun door den Franschen adjudant vlieger Hoger Ribière neergeschoten is. Volgens de beschrijving van het luchtgeV vecht in de „Matiy." vloog Bölcke altijd in een splinternieuwe geheel geel geverfde Fokkermachine en droeg hij altijd een kolossale gele bonten muts met oorkleppen. Ribière heeft nu een vlieger, die geheel aan dit signalement beantwoordde na een ont zettend gevecht neergeschoten, ofschoon hij zelf ernstig gewond was. Bölcke zou met zijne machine tusschen de Fransche en'de Duitsche loopgraven zijn gevallen, terwijl de Fransche machine, als door een wonder gered, behouden achter de eigen linies yas neergekomen. Waarschijnlijk is dit een vergissing. Nog vóór enkele dagen was Bölcke in Duitseh land. Daarentegen is, zooals wij mededeel den, de Duitsche vlieger Immelmann over leden, ten gevolge van een val met zijn machine. Immelmann en Bölcke vormden een paar militaire vliegers, dat in de volksfantaisie niet te scheiden was. Al zijn er nog zoovele goede vliegers in Duitsehland, zij beiden warén de lucbthelden geworden. Immelmann heeft 14 vijandelijke vlieg- machines naar beneden geschoten, heeft alle onderscheidingen gekregen, die legerbestuur en Keizer hem verleen en konden, droeg het IJzeren Kruis 1ste en 2e klasse, had de orde ,,Pour le Mérite" en ten slotte heeft de Keizer hem nog in een eigenhandig schrij ven dank gezegd voor de groote diensten, die hij zijn vaderland heeft bewezen. Voor Ad verten tifin wende men zich tot onze Administratie, Paiestriuastra&t 10 Amsterdam. Prjjs der Advertertiën per regel 30 cent. Voor Ingezonden Mede' deeüngen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief. B-j abonnement reductie. niet zoo venijnig koud was, dat geen stoken er tegen baten konen het pad van het kerkhof hek naar de kerkdeur was altoos in orde, ook wanneer liet den ganschen nacht gesneeuwd had. Zoodat de oude predikant, die vroeger in de gemeente was, eens, toen hij met zjjn wa gentje omgevallen was en Peter hem uit een sneeuwhoop op de been had geholpen, dien bravo op den schouder geklopt en gezegd had Peter, dat is de Rots." Veertien dagen voor Kerstmis was het ge weest. Toen, na het genot van een extra glas brandewijn, was den koster iets ongekends overkomen. Peter had zich op Zondag morgen verslapen. Hij ontwaakte niet voor zeven uur en zou cck toen nog wel niet ont waakt zijn, indien hij niet gedroomd had van een grooten hond. die zich te weer stelde, toen hij hem de kerk uit wilde jagen. Binnen tien tellen stak hij in zijn schoenen en was de deur uit. In den nacht had het sterk gesneeuwd. De •sneeuw lag wel drie voet hoog. Peter draafde naar de kerk haarpijn had hij óók, en maakte vuur in de kachel. Daarmee gmg heel wat tijd verloren, want het hout was vochtig. En toen Peter eindelijk beginnen wou den weg te £>anen, bemerkte hij dat hij de schop vergeten had, zoodat hij nogmaals naar huis moest. Hij begon te schoppen en te schof felen; maar de 6neeuw was vochtig en balde zich, en van het kerkhof-hek tot de kerkdeur was geen klein eindje. Hij schoffelde, dat het zweet hem langs de ooren liep, en toen liij ein delijk zich tijd gunde om eens op te kijken, zag hij, dat hij heelemaal uit de richting was geraakt. De weg maakte een kromming. Maar hij had geen tijd meer om dit te veranderen. Hij moest maken dat hij klaar kwamen hjj was ook nauwelijks nog tot de kerkstoep gevor derd, toen reeds de eerste kerkgangers opdaag den. Nu moest hij haastig den toren in en een deuntje luiden. Maar nog altijd had hij voor den predikant geen weg naar diens ingang gebaand. Dys moest hij weer naar beneden en opnieuw aan Jou slag. Het werd maar een heel smal paadje, en niet eens recht. Toen hij klaar was, zag hij den dominee aan zijn hek. Hij moest weer den toren op en luiden. Terwijl nu de predikant ENGELAND. De Jonge Engelsche legers. In de Outlook" schrijft een correspon dent over den geest van kameraadschap, dio in de loopgraven tusschen mannen, die vóór den oorlog tot geheel verschillende standen behoorden, heerscht. Hij zegt ,,Aan het front zijn er geen „week-ends", geen vak vereen: gingen, geen arbeidswetten en geen betaling van overuren. Ik heb de sappeurs bij Lcos, in de Hohenzol- lern-redoute, by Ypereu en in de buurt van Nedve Ohapelle ontmoet en liet waren altijd dozelfde Vroolijke, hard-workeude, niet klagen de mannen, die geweer- en kanonkogels als „irsico van den arbeid" Hebben leeren beschou wen. zocals vroeger een mijnontploffing of de val van een kraan voor hen was. En wie zou beter een schuilplaats kunnen bouwen voor kor poraal en soldaat dan een jong architect wiens vader aan zijne opleiding f 25.000 heeft be steed? Maar het verrassendst zijn de ^kanonniers en de nauwkeurigheid, waarmede zij' richten, zegt meer dan woorden kunnen uitdrukken voor hun ne uitstekende opleiding door de geregelde troe pen (die reeds vóór den oorlog bestonden)Men kan zich voors'tellen, dat duizenden jonge En gelschen in een paar maanden tot kranige cava- lerie-officieren worden gevormd j maar het is iets heel anders om kanonnier-scherpschutter te worden en toch zijn er in korten tijd duizen den van gevormd, die een boel beter schieten dan den Duitschers lief is". FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogster-rein. PARIJS. Het bombardement met zware granaten ter weerszijden van de Maas duurde den geheelen dag met uiterste hef tigheid door. Aan den linkeroever van de Maas deed de vijand een aanval op de loopgraven tusschen heuvel 304 en de beek van Bétbincourt te zes uur 's avonds. De aanval werd volkomen afgeslagen. Door een tegenaanval aan den rechteroever van de Maas hernamen des namiddags de Franschen de meeste loopgraven tusschen de bosschen van Fumin en Gkenois. De be schieting was na zes uur 's avonds onge ëvenaard hevig. •Uit weerwraak wegens het Duitsche bombardement van de open steden Bar le Due en Luneville hebben Fransche lucht- escadrilles Trier gebombardeerd, waar een groote b^and werd waargenomen; verder ..Karlsruhe. Een escadrille Fokkers vervolgde tién Franscho vliegtuigen, dio van Mulheim te* rugkeerden. Déze la afeten aanvaardden den strijd en brachten een Fokker ten val. De Frausche- vliegers waren zeer actief in den loop van den dag er. schoten twee Duitsche vliegtuigen neer; een derde Duitsch vliegtuig werd door afweergeschut ten val gebracht. BERLIJN. Officieel. Een zwakke E-n- ge'lsche afdeclïng is bij de Frelinghien ten noordoosten van Arrnentières afgeslagen. Een Duitsche patrouille braoht ten westea van La Bassée eenige gevangenen uit de Er gel soke stelling terug- Ten oosten van de Maas ontwikkelden zich infanteriegevechten, waarbij wij ten westen van het fort Vaux voordeelen behaal den. Door ons afweervuur zijn ten zuiden van de Ccte du Poivre en hij Duas twee Fransche vliegtuigen neergeschoten. De in zittenden van het bij Duas neergeschoten vliegtuig zijn gevangen gënomen. Onze vlie gers-escadrilles leden Woensdagmorgen vroeg een aanval op de met troepen bezette plaatsen in het Maasdal ten zuiden van Verdun; Donderdagmorgen vroeg op de stationsinrichtingen en troepenkampen te Revigny. De Kamer en de Regeering. PARIJS. Na de gevende geheime zitting Donderdag hervatte de Kamer de openbare naar de kerk stapte, hield Peter met luiden op en keek door het luik naar buiten. Daar zag hij, dat de predikant zijn toga tot over do knieën moest optillen, terwijl hij met groote schreden op het ellendige pad voortstapte. En beneden op het kerkhof hoorde Peter lachen en iemand roepen: „Peter hoeft van daag zijn roer niet recht gehoudon!" Tijdens de preek was liij niet, zooals gewoon lijk, beneden in de kerk gaan zitten, maar hij zat boven en keek door het' luikje omlaag. Er n as hem plotseling een schrik door de leden ge varen, toen hij den dominee hoorde zeggen „En maakt zijne paden recht!" 'Hij had een gevoel alsof zij allen opeens naar hem opkeken, en hij wilde juist zijn Iioofd terugtrekken, toen hij een hond m het oog kreeg,die achter het altaar scharrelde. Nu nas cr geen bidden voor hij moest naar be neden. Maar nu gebeurde hem juist iets, wat hem vroeger nog nooit overkomen was. Toen hij met zijn pelsmuts naar den hond sloeg, knorde deze hem aan en liet de tanden zien. Zelfs de honden hadden geen respect meer voor hem. Sedert dezen dag was over Peter die onrus tigheid gekomen. En zoo zat hij nu, als op spelden, aan zijn werktafel tusschen ^3e beide kaarsen en bladerde heen en weer, om den tekst van de „rechte paden" te vinden. Hij zocht in de Evangeliën en bij Paulus, in de Psalmen, in de Profeten. Ach neen', her was niet zoo gemakkelijk. Ongeloofelijk toch, hoe zoo'n predikant dat alles zoo van buiten móest weten. Dan sloeg lnj de boeken Mozes op. Neen! het leek wel of hij den tekst in der eeuwigheid niet zou vinden. Met bevende vin gers en een gloeiend hoofd bladerde hij al voort. Daar kookte de koffieketel over, zoodat het vocht sissend in de asck liep. Hemelsche goedheid! Die kostelijke koffie. Hij had heel niet meer er aan gedacht!,.. Nu, hij schonk zich toen een kopje in en dronk. Maar de koffie wilde hem niet smaken. Hij had geen rust. Hij moest weer aan 't bladeren. Toen meende hij plotseling iets te hebben vergeten iets, dat hij zich niet herinneren kon. Zijn gejaagdheid werd nog erger. Hij krabde zich achter het oor... Ja, het moesten wel de spaanders zijn, waarmee hij morgen vergadering. Een motie ojn de geheime dis cussie te sanctioneeren en vertrouwen uit sprekend in de regeering, welke door de groepsvoorzitters was geteekend, werd met 440 tegen 92 stemmen aangenomen. Daai- op werd een algemeene motie van vertrou wen in de regeering met 444 tegen 80 stemmen aangenomen. RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Het Russische offensief. PETROGRAD. In de streek van het bruggenhoofd Ikskul hevig artillerievuur der Duitschers. Donderdag gingen de Duit schers, na voorbereiding door de artillerie, over tot het offensief tegen de stellingen bij Dunaburg, langs den spoorweg naar Pode- wiesj en den zoogenaamden Warschau- spoorweg. Zij werden overal afgeslagen. In de streek van Doebatowska, twaalf werst ten zuiden van het YVisjnowoskoje- meer, gingen de Duitschers na hevige artil- leristiscbe voorbereiding tot het offensief over en maakten zij zich meester van een deel van omze loopgraven; aangekomen yer sterkingen echter dreven de Duitschers naar hun loopgraven terug. Ten zuiden van Krevo trokken de Duitschers over de rivier Krevlianka, maar door o»s vuur konden ze niet verder voortrukken en trokken ze terug op den westelijken oever der "rivier. -Aan het Oghinskkanaal en de Yassalda .artillerie- cn geweervuur. In den loop van Donderdag schoot onze artillerie twee Duitsche vliegtuigen neer, die binnen onze linies vieleneen twee werst ten zuiden van het station Listopady, aan den spoorweg BoiogojeSiedletz. de andere bij de hoeve Joek, tien werst ten zuidoosten van de uitmonding van het Os'hinsk-kanaal. Beide vliegtuigen werden vernield, de inzittenden gedood. In dé streek van Gruziatin ging de' vijand in dichte massa's tot het offensief over, maar hij werd uiteen gedreven en vluchtte, vele lijken en gewonden achter latend. In de streek ten westen van Sokoel aan de Styr sloegen wij door tegenaanvallen heb Duitsche offensief af. Wij maakten onge veer 600 gevangenen en veroverden eenige mitrailleuses. In dezelfde streek hevig vuur van de zware artillerie van den vijand van Mylok uit, In de streek van Re.ymiest-o aan de Stochod, ten westen van het dorp Svidniki ec ten oosten van Worontejin duren de uiterst hevige gevechten voort. Wij namen 4 officieren en 214 Duitsche soldaten ge vangen. Dit geringe aantal gevangenen is te verklaren door de uiterste verbittering van onze soldaten, die geen kwartier gaven aan de Duitschers, omdat deze ontplofbare kogels ibadden afgeschoten. Aan dezen aan val nam ook deel de dappere afdeeling der territoriale reserve van Jaroslaf, welker commandant, hoewel gewond, toch zijn ge lederen niet verliet. Aam de Strypa ten westen van Gaivo- ronka vermeesterden onze troepen enkele vijandelijke loopgraafdeelen. Aan onzen uitersten linkervleugel zetten }vij_ de vervolging van den vijand voort. Wij bezetten de stad Radautz. Bij de ver volging van den vijand namen wij 22 oiïi- cieren en een duizetidtal soldaten gevangen en vermeesterden, we 3 mitrailleurs en 27 pakken' mitrailleursmunitie. WEENEN. Officieel. Woensdag zijn bij Gceranoemora Russische aanvallen afgesla gen. Overigens ten zuiden van den Dnies ter geen bijzondere gebeurtenissen. Ten westen van Msulowczyk viel de vijand opnieuw met sterke strijdkrachten aan. Zijn stormkolonnes stortten ineen ten deele in het versperringsvuur der artillerie, ten deele in den strijd met de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche infanterie. Hij vroeg het vuur in de kerkekachel moest aan maken. lijj had er beneden nog wel wat liggen, maar toch niet genoeg, *en warm moesten zo 't elk geval op Kerstmorgen in do kerk heb ben. Hij v ilde al heel vroeg gaan stoken. Hij haalde dus hout en begon dit klein te hakken. Maar opeens begon het in de kamer zoo wonderljjk te rieken... Nu had hij weer de braadpan vergoten. Moest dan heden alles aanbranden? Hij wiide toch probeeren een stukje te eten. En hij probeerde 't ook. Maar de brokken wilden hem niet door de keel, hoe wel het spek toch malseh was... Ach neen! Hot hiolp alles niets, vóór hij die andere zaak in het reine had gebracht. Hij begon dus v eer in den bijbel te bladeren van voren naar achteren, en van achteren naar voren. Eindelijk las hij heel niet meer wat er stond. Hij zocht enkel met den vinger naar het woord ..paden". Maar zijn vinger beefde en kon de regels niet volgen, zijn hand beefde bij het ombladeren, alsof hij de koorts had. Zoó kwam hij tot- aam het slot van het boek der Openbaring en nu begon hij weer terug te bladeren. Het sloeg elf het 6loeg twaalf... hij bemerkte hel niet, geheel ver diept in zijn zoeken. Daar schrikte hij op. "Want de klok had één geslagen. "Wat? Reeds één uur?... Dam was 't de hoogste tijd om naar bed te gaan... Maar hij voelde dat hij tóch niet zou kunnen slapen... Wat moest hij doen? Hij ging naar buiten, om eens naar de lucht te kijken. Toen hij in het pikdonker naar buiten trad, ontdekte hij dat :t sneeuwde. Hij stak den arm in de sneeuw en peilde en ja, zoowaar! de sneeuw lag reeds een halve el hoog! Nu wist hij 't Hij wilde naar de kerk gaan, alles in orde brengen en wegen banen. Ja, waarachtig, ze zouden morgen goede wegen er> warmte hebben Dat moest worden gedaan, en wel zonder treuzelen. Aan iets anders kou hij nu niet meer denken... Hij liep naar binnen, raapte de spaanders bij elkaar, nam schop en bezem onder den arm en ploeterde in het stikdonker naar de kerk. Hij tastte naar het sleutelgat, stak den sleutel er in en opende de deur. Handig be leed zwar© verliezen. Bij Boekanof sloegen onze troepen nachtelijk© aanvallen der Rus sen af. De in Wolhynië strijdende verbonden strijdkrachten maakten ten noorden van Goroekof, ten oosten van de linio Lokaczy- Kiselin en bij Sokoel verdere vorderingen. Zoowel op deze gevechtsterreinen als bij Kolki mislukten alle met groote hardnek kigheid herhaalde tegenaanvallen der Rus sen. BERLUN. Officieel. Aan het noordelijk deel van liet front had, heh&lvc velgcslaag. do Duitsche* patroiullo-ondernomingon, niets bijzonders plaats. Op do spoorwegbrug over do Pripjot, ten zuiden va» LuniniotsJ, z!iu bommen geworpen Legergroep-v. Linsingen: Russische aan vallen op de stelling aan het kanaal ten zuidwesten van Logischin mislukten, even als herhaalde aanvallen ten westen van Kolki. Tusschen Soka] en Linieffca zijn do Russische stellingen door onzo troepen ge nomen en tegen sterke tegenaanvallen ge handhaafd. V<x>rtgezette pogingen van den vijand ons de successen ten noordwesten van Loezk i© betwisten, bleven zonder suc ces. Ter weerszijden van de Tocrija en ver der'zuidelijk over de algemeene linie Swi- moetsjyGorot-sjof zijn de Russen verder ter ugged rongen Bij het leger-v. Bothmer zijn herhaalde sterke aanvallen van den vijand van dc hme Hajworonka—Boboelintsje (ten noor den van Przewloka) niet zonder zeer zware verliezen voor den vijand afgeslagen. ITALIË. Aan het Italiaansohe front. ROME. In de Ledio-vallei deed do vijand in den nacht op 21 Juni een aanval op onze stellingen aan de hellingen van de Monte Sperone. Na een heftig gevecht werd hij volkomen afgeslagen. Tusschen Gardameer en Astico artillerie-duel en botsingen tus schen infanterie-detachementen. Wij ver- meesterdeft geweren en munitie en efeu mi trailleur. Op de hoogvlakten van As ia go be hield dd vijand Woensdag, behalve dan eenige kleine aanvallen in de richting van den Mont Magnaborchi en in de Mandriel- lezone (ten westen van Marcesina), een volkomen defensieve houding, voet voor voet en zeer hardnekkig den opmarsch onzer troepen betwistend. Ons zwaar ge schut bombardeerde het station Boblach in het Pusterladal. Aan de Isonzo geen belangrijke gebeurtenissen. TURKIJE. Arabië verklaart zich onafhankelijk! CAïRO. Hier is het officieele bericht ontvangen, dat Z. H. de Groot-Sjerif van MekkaT gesteund door de Arabische stammen van West- en Centraal-Arabië, de onafhankelijkheid van Arabië heeft afge kondigd, nadat het onder het Turksche wanbeheer en het gebrek aan levensmidde len tot opstand was overgegaan welke, omstreeks 9 Juni begonnen, heeft geleid tot een'belangrijk succes vai/cle troepen van den Sjerif. Mekka,.'Jedda en Tail zijn geno men; de garnizoenen gaven zich over, be halve die van twee kleine forten bij Taif, die naar gemeld wordt nog tegenstand bie den. Het aantal troepen die zich te Mekka en Taif overgaven is nog niet bekend; te Jedda werden 45 officieren en 1400 man gevangen genomen, 6 kanonnen buit ge maakt. Medina is, volgens de jongste berichten, nauw belegerd, en alle verbindingen met IJedjaz zijn in handen van den Sjerif. Het feit, dat Jedda in het bezit van den Sjerif is, maakt het mogelijk dat de betrekkingen ter zee worden hersteld en de handel, met de havens van Bedjaz wordt hervat. Men verwacht daarom, dat de jaarlijk- sche pelgrimstocht naar de heilige plaats, gon hij *e stoken, de eeno kachel na de andere, altoos nog door diezelfde onrust gedreven. Zoodra hij de laatste kachel in gloed had ge zet-, liep hij naar huiten, waadde door de sneeuw tot aan het kerkhof-hek en begon van daar af een pad te banen. Hij keek niet op, maar schopte en schoffeldeen ditmaal maak te hij het pad dubbel zoo breed als anders, zoo breed als het gansehe hek. Hij werkte en zwoegde, enkel vervuld van de gedachte om maar klaar te bomen. Toen hij eindelijk tot aan de kerkestoep gekomen was, sloeg liij zijwaarts af. Want do afzonder lijke weg voor den dominee rr.ocsc ditmaal even breed worden als die voor "de gemeente. En toen hij ook daarmee gereed was. keerde hij terug en nam de stoep onder handen. Hjj veegde de treden zoo schoon alsof hij zijn eigen kamervloer veegde. Nu eerst liét hij af en keek op. Het sneeuw de niet meer. De hemel was klaar, met eenige sterretjes er aan zoo wonderlijk groot en bleek. Uit het Oosten kwam reeds het eerste grauwen aangeschemerd van den morgen. Peter bleef staan, op zijn spade geleund keek naar het Oosten. Hij voelde feitelijk hoe de angst hem losliet en de druk op zijn borst zich oploste in een aangename warmte, die zijn gansche lichaam doorstroomde. Zoo stond hij een poosje en keek om zich heen. De morgeschemering wjs nu reeds zóó ver gevorderd, dat hij het kerkhof-hek onder scheiden bon. Tusschen dit hek en hem zeif lag het pad, dat hij gebaand had, breed en zuiver. En Peter zonk on de bovenste kerkstoep- trede neer en zeide luid: „En maakt zijne paden recht!" Toen de kerkgangers den volgenden morgen kwamen, vonden zij Peter Schumacher op de bovenste trede van de berkes^oep zittende. Hïi was dood. Zijn gezicht tf*as naar het reten gewend en het leek wel alsof hij glimlachte.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1