DE gOXjDATEKTCOURAlXrT van Vrijdag Vredssvooruitziohten. OF ZEE. Binnenland. Correspondentie^ Lege mi ken. Uit onze Moppentrommel. Uit Leger en Vloot. 2 3 Juni 1916 aanvallen, niet welko de vijand beoogt hun vooruitgang tegen te houden, <'.f. Aan den ïecbltrvieugel maakten de Al- pini wederom 200 krijgsgevangenen. Aan de Boven-Boile deed do vijand in den nacht van 18 op 19 Juni herhaaldelijk aanvallen op de stollingen, onlangs door de Italianen veroverd, hij werd met gevoelige verhezen afgetlagen. D© Italia,apsche zware kanonnon bombar deerden het station van Toblach en den weg naai* Landro (Itisnz-dal), In Karin!bië en aan de Bonzo artillerie- «eties. WEENEN. (Officieel.) De actie aan het Isonzo-front is wéder verminderd tot de gewbne sterkte. Nieuwe aanvallen der Ita lianen op enkele frontgedeelten tusschen de Brenta en de Astico zijn afgeslagen. GRIEKENLAND. De Bulgr.arsche operatiën. SALONIKI. Men verzekert, dat een ge schreven overeenkomst is gesloten tusschen de regeeringen te Sofia en te Athene. Vol gens deze overeenkomst zouden de Bulgaar- hche troepen gemachtigd zijn alle Griek- sclie versterkingen in Macedonië te bezet ten. De commandanten der Grieksche for ten kregen reeds formeele instructies te dezer zake. Er schijnen nieuwe operatiën der Bulga ren op Grioksch gebied te wachten. Zij ruk ken nu ook in de richting van Fiorina. Men zegt, dat een tweede Bulgaarsche divisie bif Xanthi samengetrokken, voorbereidin gen treft voor een opinarsch. De Bulgaren zouden de Nestos willen for- ceeren en zoo den weg openen naar Seres, Drama eii Kavalla. Bulgaarsche contin genten trekken ook in de richting van Östrovo. ATHENE. De tweede Bulgaarsche divi sie is geconcentreerd tusschen Xanthi en Okdjelar en maakt zich gereed om over de Nesto3 te trekken. Volgens ingekomen berichten rukken de Bulgaren op naar den kant van Fiorina. VEtlEÖilÖDE STATEN. Da Véresnïgde Staten en Mexico. WASHINGTON. De Amerikaarscke antwoord-nota aan Mexico wijst de eiscken van Mexico ronduit af en laat zich afkeu rend uit over dep onkoffebjken toon en geest van' de Mexicaanschs mededeeling. De Vereenigde Staten en Oostenrijk, WASHINGTON. Naar verluidt worden in de tweede nota aan- Oostenrijk inzake den aanval van een Oostenrijkschen onderzeeër op de tankboot „Petrolite" verontschuldi gingen en schadevergoeding geëischt. Oostenrijk heeft op de eerste nota ge antwoord, dat cle commandant van den on derzeeër de „Petrolite" voor een onken baar gemaakt vijandelijk schip had gehou den en dat de kapitein van liet tankschip vrijwillig provisie aan den onderzeeër had afgestaan. Het departement van buitenlandsche zaken heeft echter het verslag van den kapitein van de „Petrolite" ontvangen, waaruit blijkt,dat het vaartuig door gra- naatvuur tot stoppen gebracht was en- tob afgifte van een deel van zijne provisie- ge dwongen werd. Pfssident Wilson aan Engeland en Frankrijk. BERLIJN. Over de Anierikaansche pro testnota aan Engeland en Frankrijk schrijft het Desnsche blad „Politiken": De President der Vereenigde Staten is thans even dringend en cordaat voor de rechten der neutrale staten in het- krijt ge treden, als hij dat onlangs tegenover Duitsehland gedaan heeft. De bewoordin gen der nota zijn we! niet zoo scherp gesteld als in het ultimatum, dat aan de Duitsche regeering werd aangebqden, doch toch be slister en krachtiger dan ooit tevoren tegen over Engeland en Frankrijk. Waarschijn lijk moet hierin de verklaring gezocht wor den van de merkwaardige omstandigheid, dat de tekst der nota in geen der geallieerde landen gepubliceerd is." Esn vretfesstem. In de ..Daily News" van Vrijdag is opgeno men een Schrijven ran den heer J. A. Hobson waarin deze het denkbeeld ondersteunt om oen verzoekschrift te richten tot de regeering waar in wordt gevraagd, dat de regeering do eerste gelegenheid de beste zal te baat nemen om on derhandelingen te openen betreffende een recht vaardigen en duurzamep vrede. De heer Hob son deelt mede dat dit verzoek reeds door velen in den lande is geteekend, die van oordeel ziju dat een spoedige vrede door onderhandeling zeer waarschijnlijk rechtvaardiger en duurza mer zal zijn dan een latere vrede door ver overing Opgelegd en dat het de plicht der regee ring, gelijk van allo oorlogvoerende regeerin gen is, om to overwegen of zulk een vrede op bevredigende voorwaarden mogelijk is. Do schrijver erkent dat er velen ziin, die ,,'.n beginsel" togen een vrede door onderhan deling zijn, die rneenen dat zelfs al zou Duitsehland bereid zijn, het bezette gebied te rug to geven, schadeloosstelling te betalen aan België en waarborgen te geven tegen toekom stige agressie, zulk een grondslag voor oen eshikking niet gewenscht zou zijn en er alleen vredesvoorwaarden mogelijk zijn verkregen na een verpletterende overwinning. Hobson ech- ter waarschuwt tegen deze denkbeelden. "Wéi nigen ziju er onder lien die een spocdigen vre de verwerpen, die werkelijk aan een verplette rende militaire overwinning gelooven. De zege- ■p!aal op Duitsehland zou dus alleen kunnen worden behaald door dit land uit to putten en dat een overwinning door uitputting verkre gen tot een rechtvaardigen en duurzamen vrede zou leiden, acht schrijver onmogelijk. Daarom meent hij dat het verstandig zou zijn en- tevens een daad van moed, om thans zich te vergewissen welke voorwaarden Duitsehland voor den vrede stelt en met de bondgenoot,en te overwgen of deze aannemelijk zijn. In een' hoofdartikel bespreekt de redactie van de Daily News" dit schrijven van Hob son. Het blad herinnert aan do woorden van Bethmnnn-Holiweg dat men zich niet wil laten berooven. van de vruchten der overwinning on mot het oog op deze uitlating begrijpt het blad niet, hoe de heer Hobson nu kan bepleiten, dat men zou vragen welko voorwaarden door den „inbreker" worden gesteld om het door hem binnengedrongen huis te verlaten, „Wij wenschen even hard vrede als do heer Hobson, en als de tijd gekomen is zullen we. alles doen om den vrede te maken tot een rechtvaardigen vrede, een vrede dio niet weer door misdadige vorsten en samenzweerders kan worden ver broken. Maar we zullen dien tijd niet nader komen als de misdadigers spreken van de „vruchten der overwinning" In de „Daily van gisteren komt Hobson op dat hoofdartikel terug. Hij meent, dat de Duitschers niet in staat zijn om aan spraak te maken op dcy vruchten der overwin ning. Wij weten ook dat de Duitsche rijkskan- (5®1 ier .dit moet weten. .Wij ,w§tea, dus 4&t g'jn taal slechts theorische bluf is, er op berekend om da verslappende geest van zijn volk op te wekken. Waarom zou men die woorden opvat ten als een ernstige verklaring aangaande de voorwaarden, waarop Duitsehland zou willen onderhandelen. De Engsische onderzeeërs aan hst werk LONDEN. De bekende Engolsche schrij ver Rulyarcl Kipling heeft eene reeks artike len geschreven ov^r het werk van cle vloot, daarbij gebruik ihakend van cle officioole rappor oen, die de Engelsche admiraliteit hem verschaft heeft. Kipling heeft het auteursrecht op deze artikelen verkregen. In hel eerste artikel behandelde hij de onderzeeërs en hunne bemanningen. De onderzeesche dienst, zegt Ivipling, wordt „the trade" genoemd en staat ge heel op zichzelf, ofschoon de manschappen en officieren gereeruteerd worden uit alle groepen der l>e vol king, die met do zee en met machines omgaan, en uit een aantal andere, die nooit aan een van beiden ge dacht hebben. Die mannen worden inge lijfd en verdwijnen dan een poosje, om ge heel tot in hun ziel veranderd weer voor den dag te komen, want de trade" leeft- in een wereld op zichzelf, zonder overlevering waaruit zij ervaring zou kunnen putten, een wereld, die nog iederen dag in omvang toeneemt. Ze schept haa-r eigen problemen en lóst die op, zo gaat haar eigen, weg, en als zij zichzelf niet helpen kan, kan niemand anders haar lielpea Zoo leeft de „trade"- dus in het duister en denkt onbegrijpelijke, onmogelijke din gen uit-, die zij Later in praktijk brengt. Kipling vertelt clan in het artikel op zijne -onnavolgbare wij,ze de ervaringen van kapitein Max Horton van onderzeeër E 9.; hoe hij midden in den winter achter een ijsbreker, die een .vaargeul moest ma-ken., var-end zeker marine-depot in een Oostzee haven binnenkwam door een mengelmoes van ijsblokken en iets wat op smerig room ijs geleek, lioe hij in de deining, die het moeilijk maakte om op nivea.u te "blijven, naar een vijandelijken torpedojager toe manoeuvreerde, een torpedo afschoot, toer. dook en bij het wed-er bovenkomen ont dekt© dat de torpedojager verdwenen was en daaina op den bodem gmg liggen in de koude en in het donker, terwijl een tweede torpedojager hem zocht. Eindelijk keerde de „E 9" veilig naar zjjn haven terug. Alles aan boord was bevroren en de beman ning had handen vol werk cm het luik van den stuurtoren van het- ijs te zuiveren. Kipling beschrijft dan verder hoe een andere onderzeeër in den zemer langen tijd gedurende den langen noordelijken nacht meest blijven liggen, terwijl de zee zoo glad was als een spiegol, maar tenslotte het wachten beloond zag, toen hij twee zware slagschepen, begeleid door torpedojagers, met groote snelheid zag naderen. De onder zeeër kwam ongemerkt dichterbij en vuur de beide torpedo's af op het eerste schip. De kapitein zag den eerste vóór den voor mast raken en daarna een rookwolk en ge broken dingen in de lucht vliegen. Een torpedojager deed. onmiddellijk een aanval op den onderzeeër, die hem nog juist ontweek. Onmiddellijk daarop hoorde do bemanning den tweeden torpedo raken en ontploffen. Toen de onderzeeër wat later aau de oppervlakte kwam, 'vond hij den torpedojager op hem wachten om hem in den grond te boren. Hij kon nog juist zien, dat er van de twee schepen nog maar één overgebleven was en dook onmiddellijk weer, De „E 1", gecommandeerd door kapitein F. N. Laurence, heeft eveneens in de Oost zee zeer merkwaardige avonturen beleefd. Op zekeren dag ontdekte hij drie. transport schepen, maar liet was te laat in den avond. De eerste torpedo trof het doel, maar terwijl de toebereidselen voor het tweede torpedoschot werden gemaakt, voer het derde schip op hem aan om hem te ram men vóór hij behoorlijk richten kon. Hij was toep wel' 'genoodzaakt te duiken, zoodat vele minuten kostbaar daglicht .verloren gingen. Toen hij weer aau da oppervlakte kwam, verkeerde het getroffen, schip in zinkenden toestand het vloog kort daarna in de lucht De beide andere transportschepen patrouil leerden dicht in de buurt en bij daglicht zou dit een prachtige gelegenheid zijn ge weest, maar door de duisternis zag hij zich gedwongen, den aanval op te geven. Het was de-zelfde ,,E 1", die bij heiig weer een eskader slagkruisers ontmoette en er een van in den grond boorde, waarschijn lijk de „Moltke", De torpedojagers waven bijzondér actief, zoodat de onderzeeër on middellijk duiken moest om er een te ont gaan, die op juist nog een paar voet afstands voorbijvoer. Toen werd het mistig, zoodat geen verdere actie ondernomen kon worden. De „Ems". FALKENBERG (Zweden). „Falken- berg Posten" verneemt, dat het Duitsche stoomschip „Ems", van Hamburg, op weg van Christ-iania naar Lubeck, Maandag ochtend ten noorden van Falkenberg, an derhalve zeemijl van de kust, in den grond is geboord, waarschijnlijk door een Engel- schen onderzeeër. In de Golf van Riga. BERLIJN. De marinestaf meldt Op 1-6 Juni viel een onzer marinevliegers in de Golf van Riga bij Arensburg twee Russische torpedobootjagers aan en ver kreeg op een schip esn treffer. Gezonken sobepen. LONDEN, Lloyds'bericht-Het Engel sche stoomschip .Beachy" is den 18en Juni. gezonken, het Italiaansche stoomschip ,,Po- viga" den 17en en heb Fransche stoomschip „Olga"' den 18en Juni. [De „Beachy", metende bruto 4718 ton en m 1909 gebouwd, behoorde aan de Clyde Shipping Co. Ld. te Glasgow. De „Poviga" behoorde aan de firma A. Podesta te Genua, was bruto 3360 ton groot en in 1891 gebouwd. De „Olga", in 1910 ge bouwd, mat bruto 2964 ton en behoorde aau de Soc. Franc. d'Armement te Mar seille. Red.] Naklanken van den Do Engelsche bladen geven nog nu en dan enkele bijzonderheden omtrent den zeeslag bij Jutland. Een officier schreef „Dien avond zag ik toen het donker gewor den was een merkwaardige actie der torpedo jagers. Ik geloof dat zij de „"Wiesbaden" en do Rost-ock" aanvielen. Het was een treffend schouwspel. Alles was pikdonker, behalve dat nu_ ga da yersclnÜ£ade„ ylg.mmóB dej kanonnen on vnn de baretende projectielen zichtbaar werden. Ten slotte geraakten do verliezende schepen in brand on toen werd alles do lucht de zee bestraald door een soort rooskleurig licht, dat nu en dan opflakkerde en weer weg stierf; eindelijk een hevige ontploffing en het was voorbij. Tegen half vier kwam een Zeppelin in zicht, doch buiten schootsafstand. Overal was de zee vol wrakhout, maar verder zagen wij niets. Heb was toch een mooie tijd en wij zijn er allen van opgeknapt; wat do couranten ook mogen zeggen, wij we ton wat er in werke lijkheid gebeurd is. Een matroos van de „Warspite" schrijft in een brief aan do zijnon, dat dat echip, toen het full spoed naar het tooneel van don strijd ging, door een doel van d9 zee voer, waar het. eon of andor Eu ge Is oh schip vergaan was. F,en aantal zeelieden werden in heb water gezien 'sommigen zwommen, terwijl anderen op roddingsgordols of wrakhout dreven. De arme kerels juichten do „Warspite" toe, toen die in vollo vaart voorbij voer. De Orkedal. Het Noorsche blad „Morgenbladet" ontkent do juistheid van heb Wolff-berieht, dat het Noorsche stoomschip „Orkedol" door een En- gelschen onderzeeër in don grond geboord zou zijn on houdt vol dat «jen Duitsche duikboot het schip tot zinken heeft gebracht. H. M. d© Koningin in hei Gooi. Met den trein van 9.42 kwam Dinsdag ochtend H. M. do Koningin te Bussum. Met vier automobielen werd een inspectie tocht gemaakt naar cle legerplaats aan den Hilversumschen Weg. Daarna vertrok II. M. in de richting 's-Graveland. Een eigen gebouw voor de Padvinders Z K. II. Prins Hendrik Leeft voor de ver een iging „De Nederlandsche Padvinders" door den makelaar Georgo van Bijlevelt doen aan knopen perceel 83 in de 2e Consfcantijn Huij- gensstraat. In dat huis zullen ondergebracht worden de bureaux der vereeniging, zoodat Amsterdam den hoofdzetel vormt. Verdediging van Snriië. Naar wij vernemen is een wetsontwerp tot verhooging van het hoofdstuk Marine der Staatsbegrcoting voor 1916 en van hoofdstuk I der Indische begrooting voor 1916, strekkende tot aanvraag van gelden voor nieuwen aanbouw van schepen voor de verdediging van Ned-Indië naar den Raad van State gezonden. J. van Oam van isseit f Zondag is in Den Haag, 74 jaar oud. over leden de heer J. van Dam van Isselt, oud gene- rnal-majoor, inspecteur vnn het militair onder wijs, oud-voorzitter van den Centralen Gezond heidsraad. Jacob Thomas Theodoor Care! van Dam van- Isselt werd geboren te Amersfoort, kreeg zijn opleiding aan de Kon. Mil. Acad, te Breda en werd in 1861 benoemd tot 2e luitenant der in fanterie. Hij doorliep bij dat wapen alle rangen en bekleedde o.a. cle betrekking van directeur van den hoofdcursus te Kampen hoofdofficier van bet reservekader; commandant van bet 8e rog. infanterie; gouverneur van de Kon. Mil.' Academie., en word in 1900 benoemd tot gene- ranl-majoor, inspecteur van het militair onder wijs. Zijn voornaamste werken zijn De kogelbaan der getrokken vuurwapenenEen voorstel tot versterking van de levende strijdkrachten in sohool en legerDo samenwerking van leger en volk; Volksopvoeding en volksweerbaarheid: benevens tal van tijdschriftartikelen. De over ledene was ridder ir. de orde van den Neder- landschen Leeuw: officier in de orde van Oran je Nassau médaille de Service uubliciue. (N. R. Ct.) Aangehouden mails. De stoomschepen Knngcoji en Rembrandt, onderscheidenlijk op 30 Mei en 10 Juni van Amsterdam naar Oost-Indië vertrokken, hebben de mail te Kirkwall moeten ont schepen. Nationale Olympische spelen 1816, Het Eere-Comité voor de Nationale Olympi sche Spelen 1916 is als volgt samengesteld Prins Hendrik der Noderlandent, Hertog van Mecklenburg, voorzitterinr. P. W. A. Cort van der Linden, Minister van Binnenlandsche Zalren; J. J. Rambounet. Minister van Marine; N. Bosboom, Minister van Oorlog; dr. C'. Lely, Minister van Waterstaat; generaal C. J. Snijders, opperbevelhebber van Land- en Zee macht; jhr. A. Röell, Commissaris der Koningin der provincie Noord-Holland; .T. W. C. Teile gen. burgemeester van Amsterdam; generaal- majoov A. R. Ophovst, commandant der stel ling Amsterdam; C. .J. K. van Aalst, voorzit ter Mij. „Het Nederlandsche Sportpark". ONZE CORRESPONDENTIERUBRIEK Per brief wordt niets beantwoord. Alle vragen worden regelmatig en zoo spoedig mo ge I Ij k en geheel kosteloos door ons op de beurt afgedaan, zoodat het overbodig is nog weder eens bij nader schrijven antwoord te ver zoeken. Wio bij zijn vraag 3 cent postzogels insluit krijgt apart „De Soldatencourant" toege stuurd, waarin het antwoord op zijn vraag voor komt. Geef steeds uw juiste en volledige mili taire adres op. Vragen van burgers worden NIET beantwoord. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is ing. £0 Juni tijd. beno©md b/d inf., tot res.-kap. de met dien datum gep. ka.p. der inf. G. S t r m, - /li leger in "N.-Imdiië. Bij K. B. is pensioen verleend aan; E. M e y s, wed. G. Verlinden, marechaus see, f 220M. S e 1 i e, wed. C. F. G. E. A1- I d a, adm. mil. verpl.air. te "Vlissingen, f 220; E. v a n K o 11, wed. H. Cabooter, wachtmeester, 370 ing. 1 Jan. aan M. P. D. J. v a n de Putte, wed. H. C. C. B e- rends, laatst serg.-maj.-ops. b/h im-ern.depot te Groningen, f 62. Recht op menagegeld. Over de periodieke verlofdagen bestaat voor de eerste 4 dagen recht op soldij, menagegeld en mobilisatietoelage. Red. Reizen van onderofficieren in burgsrkleeding. Aan onderofficieren van Land- en Zeemacht ni burgerkleeding kan worden vergund per spoor te reizen op de strook van een militair vervoerbewijs van en naar een grensstation, indien ze in het bezit zijn van eon geldïgeu buitenlandschen pas. Zijn ze bovendien voor zien van een militairen pas, dan kan desver- langd een militaire plaat ska art naar of van een grensstation tegen betaling afgegeven woi'den. („Ct.") Benoemd tot vaandrig. De reserve-sergeant L. Hart van 'het 7e re giment infanterie is benoemd tót vaandrig en als zoodanig overgeplaatst bij bet 16© regiment infanterie. Gedetacheerd pcnton-sfdeeling. De lo luitenant-adjudant Van der. Bergb van cle He afdeeling 3e regiment veld-artillerie, is eervol ontheven uit zijn functie ran adjudant en gedetacheerd bij de pontcnafdeeling. MiJ. apotheker-asslstont. D© heer AJ. Diovenbachte Utrecht is benoemd tot militair apotheker-adsistent 3e kl. bij het leger in Oost-Indië. Naar Oost-IndiS. De 1© luitenant der inf. O. I. leger L. Meijer zal 21 Juli met het stoomschip naar Ba.tav.ia vertrekkgjL J. H. M„ Rijf.lxirgen. Volgens de regeling der periodieke verloven hebben de militairen, zijnde gezinshoofden, of in overeenkomstige verhouding tegenover ocnig gezin verkocrende, alsook hoofden van zakon, ondernemingen of bedrijven, recht op 2 maal 2 dagen verlof per maand. .Naar onze meening hebben oudst© zoons (kostwinners van een gezin) van hetwelk de vador overleden is, recht op dit verlof. Rod. J. H„ Amsterdam. Informeer bij een tim merman. Red. Th. T„ Veldleger. Als uw oudere brooder 'smid is en gij belast zijt met het bestieren der boerderij, zijt gij naar onze meening als be drijfsleider aan te merken on kunt op dien grond in aanmerking komen voor bijzonder verlof. Verzoek uw ©scadronscommandant to spreken en behartig bij Z.W.E.G. uwe belan gen. Red. R. D-, Gi'ze. Gij kunt^ langs don hiërarchie- ken weg een verzoekschrift richten tot den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht. Red. B„ 's-Gravenhago. Richt een vorzoekschrift tot uwen compagnies-commandant om geduren de het u te vei-ieenon bijzonder verlof in het genot te mogen blijven van militaire inkom sten (soldij, menagegeld, vergoeding wegens kostwinnerschap) en het recht op vrij vervoer voor Rijksrekening. Red. L. S., Sprundel. Do mobilisatie-toelage, die gij gedurende de eerste 4 dagen van hot verbiij' m het hospitaal te goed hebt, moet ontvangen worden van den administrateur van hot hospi taal. Red. F. H., den Haag. Omdat gij de colleges niet bijwoont, (do cursussen schriftelijk volgt) kunt gij naar onze meening geen aanspraak maken op het studieverlof voor studenten. Red. J. V., Putte. Informeer bij uw compagnies commandant, of er nog gelegenheid bestaat voor plaatsing tot buitengewoon kommies. Red. K. J. S., Rijsbergen. Voor bet gebruik van een eigen rijwiel in 's rijks dienst wordt een toelage genoten van 0.10, 0.1-5 of 0.20 per dag, afhankelijk van bet aantal kilometers, dat gemiddeld per week wordt afgelegd. Red. H. V., Harskamp. Er zullen geen termen gevonden kunnen uorden u vrijstelling van iandsbormdienst te verleenen. Er is nog niets van bekend wanneer landstormliektiug 190? onder de wapenen zal komen. Red. J. "VV. V., Rijsbergen. Met 1 Aug. gaat dé miiitielïchting 1908 administratief naar do landweer over. Dat verschillende militairen van de lichting 1908 nog bij liet veldleger ver blijven zal in verband staan met de belangen van den dienst. Red. W. B., Standdaarbuiten. Als goederen zon der uwe schuld zoek raken, of wel ontvreemd worden, behoeft gij de waarde van die goede ren niet te vergoeden. Is de vermissing enz. uwe schuld of aan uwe nalatigheid, gebrek aan zorg enz., te wijten, dan moet gij de waarde vergoéden. Red. G. O., Oudenbosch. Er is ons niets van be kend, ah zouden de administratietroepen van de lichting 1913 vroeger met klein verlof gaan dan de andere militairen van die lichting. Bed. W. v. d. V., Leur. Omdat gij' geen kostwin ner, zijt, hebt gij geen recht op vergoeding. Richt echter een verzoek aan het Nationaal Comité tot Steun aan Miliciens tot bekoming van eene betrekking na eindiging der mobili satie. Red. J. L. de W., Legerplaats Zeist. Onder lichten dienst verstaat men ons inziens die diensten, waarvoor weinig krachtsinspanning wordt ver- eischt. Red. S. D. Ch.. Breda. Riebt een verzoekschrift tot den burgemeester van 's-Gravenhage om voor vergoeding in aanmerking' te mogen ko men. Heeft echter door het huwelijk geen ver andering piaats in den familietoestand dan bestaat geen recht op vergoeding. Red. C. R. B.. Milligen. Wij raden u aan persoon lijk naar het D. v. 0. te gaan en daar te in- formeeren. Red. A. V., Ede, Gij moot 8J mnd. onafgebroken onder de wapenen zijn om voor bijzonder verlof in aanmerking te kunnen komen. Voor hulp- kommies informeer bij uw commandant. Red. ■J. D.. Leerdam. De algemeeno bepaling is, dat voor het niet genoten aantal middagrations menagegeld kan worden toegekend. Hebt gij 4 dagen verlof -gehad en noch den eersten noch den la-atsten dag aan den middagmaaitijd deel genomen, zonder dat voor u is ingekocht, dan hebt gij recht op 4 dagen menagegeld. Voor overplaatsing moet- een verzoekschrift aan den Opperbevelhebber worden ingediend. Red. J. de V., Roozendaal. Omdat gij bij de ad ministratietroepen behoort, kupt gij uw com pagnies-commandant vragen, de werkzaam heden te mogen verrichten, die uitteraard door die militairen moeten worden verricht. Red. G. Al T„ Deventer. Vermeent gij, dat de ver goeding die u wordt uitgekeerd, te laag is, dan kunt gij een bezwaarschrift indienen bij do commissie van voorlichting in zake bezwaar schriften wegens vergoeding aan kostwinners voor de provincie Gelderland. Dit bezwaar schrift te zenden aan den voorzitter van die commissie te Arnhem. Red. M. W„ Noornwiik. Het is ons niet bekend, wanneer de marinelichting 1909 met klein ver lof naar huis gaat. Red. A. B., Eindhoven. Informeer-bij uw compag niescommandant of gij in aanmerking kunt komen voor den cursus voor opleiding tot re- serve-sergeant-majoor-instructeur, bij welke autoriteit gij tevens naar do eischen kunt in- formeeren. Red. J. H. P., Goirlo. Ie: Bij 4 dagen periodiek ver lof bestaat heb recht op 4 dagen soldij, menage geld en mobilisatietociage. 2e Zij, wier woon plaats te ver van hun garnizoou, kamp of kan- ronnement is verwijderd om na afloop van den dienst nog vóór 10 uur des avonds van den aan het verlof voorafgaanden dug hunne be stemming te bereiken, vertrekken den morgen van clen eersten verlofdag, doch genieten op elk verlof één verlofdag meer. 3e. Gij hebt uw be zwaarschrift slechts to richten tot den voor zitter van de commissie van voorlichting in zake bezwaarschriften wegens vergoeding aan kostwinners voor de provincie Drenthe te As sen. Rod. A. J. W., fort Prins Hendrik. Neemt gij uw bijzonder verlof in aansluiting of vooraf- Jaande aan het verlof, dat 'u toekomt als on- erwijzer aan een cursus van gemobiliseerden, dan kunt gij naar onze meening aanspraak maken op vrij vervoer onderscheidenlijk voor de heenreis of voor do terugreis. Red. B„ den Haag. Voor ontslag uit den dienst zal weinig kans bestan. Gij kunt echter eene poging wagen door een request aan den M. v. O. in te dienen. Red. J. B., Wouw. Ook de militairen van de A. T, troepen hebben sedert 1 Januari 1915 na een onafgebroken verblijf onder de wapenen van maand recht op een soldijverhooging van 3 cent per dag-, Red4 Een menschcnkonner. Van Bonvart, den beroemden Franscben arta, verhaalt men den volgenden aardige» zet. Op zekeren morgen, teen hij de kamer van een zeer voornaam, hoog-adcliijk patiënt binnen trad. riep deze Item opgewekt toe „Bonjour, mijn heer Bouvart, ik gevoel me vandaag voel boter: mij dunkt dat do ziekte overwonnen is." „Dat geloof ik ook", antwoordde de arts „uw éënste woorden hebben me reeds daarvan overtuigd." „Hoe dat?" vroeg do hertog. „Vorklaar u nader." .Niets gemakkelijker dan dat. In de eerste dagen, toen uw leven in gevaar schoon, toen was ik ..uw beste vriend" zoodra het wat. be ter ging. werd ik „waarde vriend" vervolgens „beste Bouvart." Heden hen ik „mijnheer Bou vart" dit overtuigt me van uw volkomen horstelling." Tijdrekening. Bedaagde jonkvrouw Ach, mijnheer, in hoe lang heb ik u niet gezien Heer Ja, dat is al lang geleden. Toen maals was u nog ouder dan ik. Niet meer noodig! Ik heb je zuster dezen winter nog niet op het ijs gezien. Niet meer poodig; die is al verloofd! Een schittorendo gotnfgonis. Vader. Nu, hoe' ia u over do vorderingen van mijn zoon tevreden Meesier. O, rneneer, uw zoon doet zya best do minsto bezwaren overwint hij niet do meeste moeito. Vergeetachtig'! Daar ben ik nu bij do familie Jochoma go. weent en heb zo<> waar vergeten, Emma's band te vragen en 'k had nog wel 'n knoop ia mijn zakdoek gelegd I Njotgovondoul Bedelaar. Ach meneer, 'k heb een been vorloron... Professor. Ik heb 't niot gevonden. Gerust geweten. Advocaat (wiens cliënt gedurende zijne ver dediging in slaap gevallen is). Ziet, mijn© hoeren, wat 'n gerust geweten mijn cliënt heeft, dat hij hier zelfs op de bank der beschuldigden slapen kan! Een m i d d o I. Mevrouw. Dat ia toch sterk met dio meid! Nooit in zo voor laat in den avond met haar werk klaar; maar Zondags, als ze uitgaat, o! om 7 uur. Mijnheer. Laat ze dan allo avonden uit gaan E. v. d. B.. "Wosthove, Richt een verzoek schrift tot den M. v. O. om teruggave van de door u betaalde reiskoeten. Red. W. W., Sprundel- Voor inkwartiering met voeding voor militaire kommiezen kan per hoofd en per dag een bedrag van 0.90 aan het rijk in rekening worden gebracht. Red. G. v. L„ Tilburg. Gij komt niet voor bijzon der verlof in aanmerking. Red. P. J. V.. Rijswijk. Als landstormpüchtige kan men alleen bij de landmacht en dan niet bij de bereden wapens worden ingedeeld, lied. A. v. M., Rijswijk. Om welko reden uwe aan stelling tot kommies is ingetrokken, kunnen «ij zonder meerdere gegevens niet beoordeelen. Waarschijnlijk zal dié aanstelling ingetrokken zijn omdat, gij laqdstormplichtig zijl,. Red. J. D„ Delft. Voor eene plaatsing als electri- cien-monteur bij het verlichtingspark kunt gij een verzoekschrift, richten tot den Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht. Red. Mil B. 41.Heemstede. Wendt u, onder het noemen van ons blad, tot de Nederlandsche Post school te Amsterdam. Red. Adres Th. v. Celderen gevraagd. Beleefd opgave gevraagd van liet adres van Th. v. Gelderen, ingedeeld bij het wapen dor Infanterie, door H. Mansvelt, Telegraafafd. IVe .divisie. Pakje in trein laten liggen. Pakje, inhoudende 'een paar handschoenen, twee paar sokken een kussensloop en een zak doek in den trein laten liggen. Verzoeke be leefd bericht aan P. -ie Groot II R. V. A. staf II afd. 1ste divisie Veldleger. Zweminstructeurs voor de Stelilng van Amsterdam. Men meldt ons Sedert een veertien dagen wordt in het Badhuis Obeli" gewerkt aan dc forming van zwem instructeurs voor de forten in de stel ling van Amsterdam. De Nederlandsche Zwcn- bond, door wiens bemiddeling deze cursus wordt georganiseerd, heeft van den stelling commandant algeheéle medewerking verkregen. De korporaals C. V. Kramer en J. van Din- ter zijn belast met het onderricht. Ongeveer ■50 militairen nemen aan den cursus deel. Het ligt in de bedoeling, deze instructeurs wedpr naar de forten te detacheeren, zoodat in de geheele stelling gelijktijdig bet zwemondor- richt kan aanvangen. Een vriendelijke daad. Korp. (T. van Pelt schrijft ons uit Ouddorp: ln het nummer van 9 Juni richtte ik door middel van uw blad een vriendelijk verzoek tot d'e lezers en lezeressen van „De Soldatencou rant" om mij eenige wandversiering te willen zenden ter inrichting van ons kwartier. Hier aan voldeed bijzonder sergt. Fred, die dc de medewerking van een dame, in. de gelegeuheid gesteld word ons een prachtige collectie wand versiering te zenden. Onze woning is er geheel mee ingericht. Ik wil hun dan ook langs dezen weg mijn welgemeenden dank betuigen, .laar ik door onbekendheid met bun adressen ben niet persoonlijk kon bedanken. Hopende ben op een anderen tijd ook eens van dienst ie kunnen zijn, teeken ik, na dankzegging aan den redacteur voor de verleende plaatsrui nte Korp. C. VAN PELT, Interneeringsgroep Ouddorp, Flakkee. P. S. Mochten er nog personen zijn, dio nog wandversiering kunnen missen, zoo verzoeken wij Vriendelijk toezending er van, daar do school waar de geïnterneerden logeeren, ook nog veel plaats biedt voor versiering. Bij voorbaat dankend Korp. C. VAN PELT. De Elf Stedenfietstocht. De deelnemers van de 4e Comp. Wielrijders schrijven ons:. Zooals reeds de vorige week in de „Solda tencourant" gemeld is geworden, heeft een patrouille van de 4e Compagnie wielrijders, be staande uit mil.-sergeant Herder, mil.-korp. Scholte, mil.-hoornblazers Visser en Meier en de mils. Van Seist, Knol, Rienstra, Van Dijk, Dijkstra, H. de Jong, Y. do Jong, Hofstra, Van der Valk en De Boer, allen Friezen en militairen van de 4e Comp. Wielrijders Vrij dagnacht in volledig veldtenue hun kantonne- menb in Midden-Brabant verlaten om een pa trouille te rijden naar en van Friesland, om alzoo deel te kunnen nemen aan den vierden Frieschen Elfsteden Fietstocht, te houden van uit Bolsward op Pinkster-Maandag 12 Juni 1916. Nadat deze tocht goed is volbracht, zou U mijnheer de Redacteur, ons een genoegen doen 'een beschrijving van den tocht in de Sol datencourant to willen opnemen. Zaterdagnacht verlieten wij op onze rijwie len met ongunstig weer, tegenwind, ons -kan- toimemeni, en werd gereden over 's-Hertogen- bosch, Grave. Nijmegen, Arnhem. Apeldoorn, Kampen, Vollenhoven, Blokzijl, lvuinre. Lem mer, Sneek naar Bolsward. 23o K.M. Enkele der deelnemers hadden nog een 40 K.M. te rijden om hun haardsteden te bereiken. Den daaropvolgenden Zondag, len Pinksterdag, kregen de deelnemers een welverdienden rust dag, maar den volgenden dag waren we allen te o uur te Bolsward op het appel, daar'zo op verzoek waren ingedeeld als eerste groep met sergeant Herder als leider en lcorp, Scholte als 2e leider. In het verslag van de „Bolswarder Courant" van 15 Juni lezen we o.a.? „Regen... regen... nog eens regen, en daarbij harde wind. Zóó was het weer de dagen vóór Pinksteren, zoo was het met Pinksteren, 't Was geen luis- terrijko uittocht der elfstedentoehters Pink ster-Maandag in de vroegte. Natuurlijk regen en wind. Maar vol moed ging men „de wrald vn". Een kranig figuur maakte dé groep mili taire wielrijders, met dié beide kranige hoorn blazers voorop: Tweestemmig mar&chsignael, voorwaarts, marscha Op do Maraezijl oogden de comitoitsleden nog een poos do vertrek kenden na... in menig oog pinkto een traan cn in sommiger hart wol- de do gedachte op: „wer we.isz ob wir ung wicdersehn", en toen de peddelend© sdiaro uit het oog verdween... ja. doe krópten fors kot Boalserden noch in hoarbsjo ónder do tekkeus, Dei wier it wftrm on drooch." De tocht ging van Bolsward, over IIarlsn* gen. Franoker, Dokkum, Leeuwarden, IJ 1st, Sneek, Sloten. Stavoren, Ilindoloopen, "War» kum naar Bolsward. Om 8.57 daar waren onze militaire wielrij- dons, met 14 man gegaan, mot 14 man terug. Keurig kwamen ze opzetten „trompeter, voran getuigenis afleggen wat oefening en wilskracht vermag. Do voorzitter dor commissie, de lieer H, Beekhuis oponde des avonds half tien den feestavond. I/ij hield een gloodvollo speech en sprak ondermeer: Duizenden en tienduizenden hobben vandaag do dc©]nemers beklaagd, maar die allen zullen straks om strijd roemen hun prestaties. Tweehonderd kilometer in zulk een weer. Do groep militaire wielrijders der 4e comp. wielr., in volle bepakking, karabijn aan den riein, had do meeste attentie getrokken. Den volgenden morgen zou de commissie een telegram verzenden aan den kapitein-comman dant der 4e comp. wielrijders, den heer Van Nieuwland, en hem daarin gelukwensehen met de reuzenprostaues zijner mannen, beschou wend dit als een bewijs van hunne groote ge oefendheid. De firma Baarda had een zilveren distinc tief bcscliikbaar gesteld voor de groep, die het geregoldöt en mooist den tocht volbracht. Waar nu deze militaire wielrijders herhaalde lijk pech haalden gehad cn toch, elkander hel pend, hadden gedacht aan het „samen uit, samen thuis", meende de commissie good to doen, aan deszo afdeeling gezegd eorotcckcn t© moeten aanbieden. Len daverend applaus gaf bewijs van do groote ingenomenheid van hot pubhek met deze waardeering. Don volgenden dag was het voor de militai ren wielrijder» rustdag, maar toch werd door verscheidene nog rnenigen kilometer afgelegd om hun haardsteden te bereiken. Woensdag werd do terugreis ondernomen over Stavoren,. Enkhuizcu, Hoorn, Pui-merend, Amsterdam, Zwammerdam, Bodegraven, Gouda, Schoon hoven, Gorinehem, Neerandd, Drongelcn, Besoyen naar het kantonnement. Wederom 181 K. M. Deze terugtocht kunnen we het. best schetsen door de overneming van het ingezon den stuk in de „.Bolswarder Courant" van Zon dag 18 Juni ..Den heer Dr. Beekhuis, voor zitter van den Elffltederi-fcoeht. M. Tot> ons ge noegen kunen we u melden, dat we gisteravond, allen, jn goede conditie in ons kantonnement zijn teruggekeerd. Op den terugweg hebben we veel pech gehad, vooral dc kettingen hadden door den regen veel geleden. To Gorinehem moesten we een uur wachten voor de pont. Te 12 uur 45 reden w© onder heb zingen van 'i „Hwêr do dyk ik Jan omklammet", afgewis seld door fanfares; hot kantonnement binnen. Jammer, dat we niet eenige uren vroeger waren aangekomen, daar de compagnie ons dan met muziek had opgehaald. Door tc laat aan komen te Gorinehem, kon vandaar (volgens afspraak) geen telegram aan de compagnie worden toegezonden. Evenwel wachtten eenïgo militairen. Friezen, evenals vele burgers, ons bij aankomst op. Na den inwondigen ménsch in onze kwartieren versterkt te hebben, zijn; wij naar bed gegaan. De rust was evenwel van korten duur. He denmorgen bij het begin der morgen-oefening werden wij voorgesteld aan de geheele com pagnie. Onze kapitein hield een gloedvolle toespraak. waaTuit bleek, dat onze comtaan- dant ten hoogste voldaan was over' hetgeen, door z ij n manschappen gepresteerd was. Zij, zoo sprak dc kapitein, hebben dn eer mijner .compagnie hooggehouden, niettegen staande, veel en sterken tegenwind, slecht© we gen en door regen doorweekte kleederen, vol brachten allen den zoo zwaren tocht. Na dc door ons medegebrachte medaille aan de compagnie getoond te hebben, werd door allen een driewerf „hoera" aangeheven. „Leve de deelnemers „Leve de commissie Na, onze uitrusting in orde te hebben gebracht, hebben wij ons nog eenige uren ter ruste bege ven. hopende morgen aan een trainings- marsch der compagnie deel te éemen, Xog- mals „Leve de commissie 1" De 14 deelnemers 4 C. W. Wedstrijden te Dordrecht. Men schrijft ons: Ter gelegenheid van het 30-jarie bestaan der Dordrechtsche Schietvereeniging Oranje Nas sau hadden Zondag schietwedstrijden plaats, waarvan Maandagavond in het Oranjehotel d© prijsuitdeeling plaats had, mét den volgenden uitslag Afd. mil. korpsen, afdeeling A, onbe reden wapens. Geschoten werd in knielende houding met karabijn marga op echijf mili taire telling 1—12, 'afstand 12 M., eereorijs: landstorm Dordrecht lie korps, 246 p.; /e pr. landstorm Dordrecht 2 le korps. 242 p.2e pr. landstorm Dordrecht 2 2o korps, 229 p.3e pr. reg. vesting-art. le korps, 213 p.: 4© pr. land- weerpontonniers le korps, 10 p.-5© pr. 3e reg. vesting-art. 2e korps, 207 p.6e pr,' ponton niers (mil.) le korps, 202 p.; 7e pr. landstorm Dordrecht 1 2e korps, 192 p. Hoogste korps- schutter Aardoom, 55 p.max. aantal t© be halen punten 300. Afdeeling B, bereden wapen en marine. Ge schoten werd in staande houding met revolver op militair© schijf, afstand 25 M. Eereprijs le korps inf. munitietrein, 82 p. (med. geschon ken door commandant Thirion met 5 draag- medailles)le pr. marine-machinisten, 79 p. 2© pr. le korps art.-munitictrein,- 58 p.3e pr. 2e korps inf.-munitietrein, 57 p.4e pr. 2e korps art.-munitietrein, 51 p. Hoogste korps- schutter serg.-maj. Dreef met 19 p.; max. *te behalen punten was 120. Afdeeling burger schiet vereen. Ge schoten werd in knielende houding met <1© buks op schijf, faciletelling 210. max. aantal punten 250. Eereprijs „Merwedo". 221 p„ legmed. van H. M, de Kon.-Moeder; le pr. „Oranje Nas sau'', le korp§, 193 p. Beste Hogate aeriq

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 3