3 S Het Russlsch-Oostenrijicsche front. DB van Zondag I 1 Juni 19X6 lïefc Russische offensief, waarvoor Lord Kitchener waarschijnlijk naar Rusland ver trokken was, duurt voort, met onverzwakte hevigheid, over het gelieelc, bijna 350 K.M. lange front, tegenover de Oostenrijkscli- Hongaarsche linie. Een kaartje in dit num mer geeft van dit front een voorstelling. D© Oostenrijksche linies zijn daarop met een stippellijn aangegeven van de Prip- j'efc tot aan Bessa'rabië Het Oosten rijksche bericht meldt, dat ten noor- den van Oky de Oostenrijkers de stuk geschoten stellingen moesten ontruimen, en moesten terugtrekken" op nieuwe stellingen, die 5 K.M. meer naar het zuiden bij Jaslo- 'witsj waren gereed gemaakt. Het Russische legerbericht geeft geen bijzonderheden van het gevecht, maar meldt slechts dat de successen tusschen de Pripjet en de Roemeensche grens behaald, werden uitgebreid en dat een 50,000 soldaten en T00 officieren werden gevangen genomen, en 90 kanonnen en 134 mitrailleurs buit gemaakt. Het Oostenrijksche bericht daarentegen zegt, dat zoowel aan de Beneden-Strypa, als bij" Trembowla de aanvallen der Russen wer den afgeslagen, en dat bij Tarhopol door de Russen hier en daar plaatselijke vcordeelen w*rden behaald, doch dat deze snel werden vernietigd, en dat de Russen dan weder werden teruggeslagen. Ten w, van Olyka is het gevecht nog aan den gang. Dit is het gebied, waarin de Russen zich krachtig ver sterkten, en waar de aanval het hevigst was. Nog ontbreken dus de nadere bijzonder heden over hetgeen daar aan het Russische front gobeurt, maar de indruk, dat er poo- tig wordt gestreden is. gewekt, en tevens d^t er in de. volgende woken belangrijke gebeur tenissen kunnen worden verwacht. over sen afstand van ongeveer een mijl. De strijd woedde den geheelen middag door en de Britsche troepen trokken terug naar ecu positie 1000 yards achter de oorspronkelijke linie. Ook deden de Duitschers twee malen een aanval ten zuiden van Hooge, maar beide keeren werden ze teruggedreven. Tegenaanvallen werden georganiseerd om gedurende den nacht door de Canadeescbe troepen te worden ondernomen, ter herove ring van het verloren terrein. Deze aan vallen echter werden vertraagd door een De toestand ia Wsst-Duitssjiiand. Een onzer correspondenten aan da Oost grens schrijft ons: Ken Nederlander, die nagenoeg een lcwarfc- eer.w werkzaam was bij do ijzer- cn staalindus trie in Westelijk Buitóoiiland en dezer dagen voor zaken in ons land vertoefdu, deelde ons verschillende bijzonderheden mede omtrent den tegen woordi gen economischen toestand bij onze na haren in de industrie-centra en op het platteland. Op onze vraag, of in Duitschland op 't oogenblik in de ijzerindustrie veel geld te ver dienen viel. antwoordde hij ontkennend. Ver schillende nieuwe Mollandsche vaklui en ar beiders, die door hard werken een aardig weekloon op stukwerk ontvingen, kregen al heel spoedig beperking van den werktijd, zoo dat per elot van rekening hun loon gelijk was aan dat van anderen, dio minder vlug <-n vlij tig waren. En al zijn hier en daar do loonen gestegen, de enorme uitgaven, welke men zich voor de noodzakelijke levensbehoeften moet ge troosten, makeo, dat de balans steeds met een grooter tekort moet sluiten. Waarom dan nog zoovele Nederlanders daar blijven werken Ochj men U er nu eenmaal, men hoopt op verder Duitsch offensief iets ten zuiden van de oorspronkelijke aanvalslinie. De Canadeesch© tegenaanvallen werden echter ondernomen tusschen zeven en tien uur in den avond van 3 Juni, aan den rechter vleugel. Er werden goede vorderingen ge maakt, maar door mitrailleurvuur waren de aanvallers niet in staat veel van het gewon nen terrein te behouden. In het centrum maakte de aanval snel vorderingen en be- roikto hij de 'oude frontlinie der Britscbo loopgraven, maar de aanvallers waren niet in voldoende sterkte om de positie te' hou den. Ook aan den linkervleugel kwamen de aanvallers tob de oude linie, maar ook hier waren ze onmachtig zi'eh te handhaven. Op sommige plaatsen werden de Duitschers tot over een kwart mijl teruggedreven en in het centrum word veel terrein heroverd, terwijl de nieuwe Britsche linie werd beves tigd. Ten minste vier bataljons, behoorende lot drie verschillende Duitsche regimenten, namen aan den oorspronkeljjken aanval doel. RUSLAND. Van het Qostehjjk ocricgslerresn. PETROGRAD. Officieel bericht van 6 Juni. Onze troepen ontwikkelden hun offensief verder in de rich ting van Rovno en Kowel. Zij zaten den in ver waning gebrachten vijand op de hielen en vermeesterden na strijd de streek om Luzk en bezetten deze stad zelf. Op ver schillende plaatsen maakten onze troepen zich niet alleen meester van de linies aan de Ikwa en Styr, maar zij trokken hier zelfs over en zetten hun offensief voort. In Galicië, aan de Beneden-Strypa vermeester de onze infanterie, door artillerievuur ge steund, in een krachtigen aanval krachtige vijandelijke verdedigingswerken aan het front Trzyboeknovtsy-Yazlovetz. Onze troepen naderden zesr dicht de linie van do Strypa. Behalve het totaal aantal van veertig duizend gevangenen en den gisteren reeds, vermelden buit, maakten wij Woensdag op nieuw in den loop der gevechten 58 officie ren en ongeveer 11.000 soldaten gevangen en vermeesterden we een aantal kanonnen en mitrailleurs, nog niet precies op te geven, verder voorraden wapenen, veldkeu kens en telefoonmateriaal. De resultaten der gevechten in de periode van 4 tot 7 Juni in'Wolhynië en Galicië veroorloven reeds het verkregen succes te beschouwen als een belangrijke overwinning onzer wapenen, bekroond met een diepe iu- deuking van het versterkte .vijandelijk; front. Aan het Dwina-front, zuidelijk tot in de streek van Dunaburg en het merengebied hevige fusillade op verschillende plaatsen. De Duitschers bombardeerden met concen trisch. vuur het bruggenhoofd van Ixkul. Herhaalde pogingen der Duitschers om in de streek van Smorgon vooruit' te komen, werden door ons vuur afgeslagen. Ten zuiden van Krevo hevig artillerie vuur tegen onze stellingen. PETROGRAD. Twee feiten blijken uit de korte berichten van het Z.W. front, u.l. dat do Oostenrijkers Broosilof's groot offen sief niet verwacht hacfden en de vernieti gende werking van liet Russische geschut. Soldaten, die te Kief terugkeerden, spraken over, het. ontzettende bombardement van de vijandelijke loopgraven, welke met projec tielen werden overdekt, terwijl de draadver sperringen, die op sommige plaatsen twintig rijen diep waren, eenvoudig werden wegge maaid. In sommige sectoren sneed het Russische gordijnvuur groote Oostenrijksche afdeelingen af, die zich daarna overgaven. Daar ook 's vijands telegraaf- en telefoonver bindingen werden vernield, werd het onmo gelijk samenwerking te brengen in den terug tocht en tusr-chsn de Oostenrijksche strijd krachten. De Russen drongen in vele secto ren van het front van de generaals v. Botn- mer en Pflawzer door. Gemeld wordt, dat de Oostenrijkers groote versterkingen uit het noorden zendon, terwijl ook reeds troepen onttrokken worden aan let front in Italië. PETROGRAD. De groote slag op het front van. de legers van generaal Broesilof, welke met steeds toenemend succes voor de Russen voortduurt, blijft het onderwerp van bespreking in .de geheele Russische pers van alle schakeering de bladen beschouwen den strijd in Galicië en Wolhynië als een uiterst belangrijke gebeurtenis in den algemeenen loop van den oorlog. Allen voorzien, in verband met de geweldigo uilgestrektheid van bet front en de geduchte verliezen van den vijand, welke door deskundigen geschat worden op 200,000 man, die buiten gevecht zijn ge steld, een verlevendiging van de operaties en verwachten binnenkort groote wijzigingen in den strategischen toestand op het Russi sche front. De pers en do militaire schrijvers zijn het er over eens, dat de militaire toe stand op het Kaukasusfront en vooral in 'Mesopotamië zeer gunstig voor de Engelsck- Russioche legers is. LONDEN. De Daily Mail" verneemt uit Petrograd, dat eenige dagen voor de Russische infanterieaanvallen begonnen, het Russische artillerievuur uiterst hevig werd. Gedurende 36 uur vóór het bevel tot den aanval werd uitgegeven, werd heb geweldig vernietigend over het geheele front en vooral in do sectoren nabij den Pripjet op den noordelijken vleugel, waar het Oosten rijksche front bezet was door de legers van Botbmer, Böhm-Ennolü, den aartshertog Friedrich, het geheel onder opperbevel van generaal v. Linsingen. Dit deel van het betere, tijden cn men weet ook niet, hoe het el ders üf in eigen land wezen zal. Hoe het dan met de volksvoeding ges-beid is? Zooals te be grijpen is, hebben we in Duitsch land heel wat betere tijden gekend. Per dag en per hoofd kan men cc Ti pond aardappelen en een half pond brood krijgen en eens in de weak por gezin een half pond vet als er voorraad is. De rpaxi- murnprijzen voor tal Van artikelen zijn niet schreeuwend hoog, maar er is zoo vaak gebrek aan een cn ander. En buiten deze prijzen oui wordt er zoo dikwijls in stilte gekocht en ver kocht tegen ongekend hocge prijzen: 17 a 20 grosahen voor een half pond spek b.v. is dan long geen zeldzaamheid. Wat wij da-n zoo door den dag eten? Brood, aardappelen (jammer genoeg is hieronder heel wat bedor ven waar) met groente, doch zonder vet- of botersaus, zelfs zonder olie, en dsn two© koer per dag: 's middags en 's avonds. Vlecsch komt alleen op den fcestdisch en die wordt hoogstens op Zondagen aangericht. Wie totaal £(;en financieele zorgen kent, kan natuurlijk iri dit menu wat afwisseling brengen door bot koken van soepengroentesoep, erwten- en boo nensoep. Maar voor velen zijn bonnen en erw ten te duur: oen pond boonen wordt betaald met minstens 130 mark en 1 pond erwten met 1.10 a 1.20 mark. Varkensvleesoh is zoo goed als niet te krijgen en velen Hebben het zelfs in Oostenrijksche front werd uitgekozen voor don hoofdaanval en wel om velschillende redenen, waarvan een de moerassige terrein gesteldheid ten zuiden van Pinsk is. De wegeu langs de smalle hoofdwegen, vaak van hout gemaakt, konden makkelijk ver nield worden. Het zenden van versterkingen aan de aangovallcu legers riit de legermacht van prins Leopold van Beieren, die het district ten noorden van Pinsk bezet houdt, is uiterst moeilijk. Bovendien zijn de Oosten rijkers in het drassige terrein verplicht zich boven den grond te versterken in plaats van zich in te kunnen graven. Borstweringen van tien tot veertien voet hoog, hoéwei ste vig versterkt, worden gemakkelijker geno men dan loopgraven. De Russische artille rie wijdde in het bijzonder haar aandacht aiSoi dezon sector. Van de Oostenrijkse!.© versterkingen bleven slechts enkele "palen met stukken ijzerdraadversperring over, do rest kon kort en klein geschoten. Ten gevol ge van het onverwachte van den aanval slaagde deze zoo goed en werd de vijand in groote wanorde terugeworpen. Duitsche officiereen poogden vruchteloos dq uiteengeslageu en door een paniek be vangen compagnieën te versameien. Op sommige punten werden zij door hun eigen mannen neergeschoten, die zich in drom men overgaven. Hoe ver de Russen door drongen, blijkt wel uit de mededeeling, dat munitie-voorraden en veldkeukens in hun handen violendeze iiggeu gewoonlijk onge veer tien mijl aohter de vcorst-e stellingen. De correspondent vernam, dat de vijand over het geheele front terugtrok. W'EENEN. In Wolhynië .bereikten onze troepen, onder achterhoedengevechtenj hun-' ne nieuwe posities aan de Styr. Aan de Ikwa. en ten N. van Wiznïcwczyk aan de Strypa worden behaalde Russische aanvallen afgeslagen. Aan do Beneden-Strypa deed de vijand nogmaals met overmachtige troepen een aanval. Het gevecht duurt, dsar nog voort. Aan den Dnjester en aan het Bessarabi- sche front was het Woensdag betrekkelijk kalm. De nieuwe koers in Rusland. KOPENHAGEN. Aan de ,.Ber- lingske Tidende" wordt uit Petro- grad geseind: Woensdag begon in de Rijks- doema de behandeling van het voorstel der commissie tot opheffing der beperking van de rechten der boeren en burgers tot het bekloeden van staats- en stedelijke betrek kingen. Het voorstel .beoogt een beperking van de voorrechten van den adel en de hoogere standen. Men verwacht heftige de batten, evenals bij 4e behandeling van het door de Kadetten ingediende voorstel om Joodsche boeren en handelaren gelijk te stellen met Christelijke. Het ministerie van binnenlandsche zaken te Petrograd en het ministerie van verkeer hebben een verordening uitgevaardigd, be palende, dat een aantal ambten, die tot dus verre uitsluitend door mannen bekleed wer den, voortaan ook door vrouwen uitge oefend kunnen worden. De verordening van het ministerie van verkeer bepaalt, dat-vrouwen de betrekkin gen van plaatsvervangend stationschef j con ducteur, kaartjesverkoopers enz. mogen be- kleeden. ITALIË. Aan het Italiaansche front. ROME. Officieel. In Boven-Valtellina breiden onze Alpini hun positie in de Ortlcr Alpen uit. Zij bezetten er do Camosoi (3199 meter), die Yolötari (3042 meteor), de Ortler (3359 meter) en het Hoclijoch (3530 meters). In het Chiesedal deed een vijandelijke af dee ling een aanval op onzen post Swryade stroomopwaarts de Daone. In een tegenaan val werd hij verdreven. In het Etschdal artilleriestrijd. Het zwaar geschut van den vijand bombardeerde Woensdag onze stel lingen ten zuiden van do Cameras en op den Pasubio. Na het gewone hevige bombardement vielen dichte massa's infanterie herhaalde malen onze stellingen ten zuiden van Asiago J en ten oosten van het Campo Mulo-dal aan. Zij werden telkens met zware verliezen j afgeslagen. Langs het overige front tot de zee artillerie-actie en de gebruikelijke ver kenningstochten van onze detachementen. In de streek van den Monte St. Michele deden onze welgerichte schoten ontploffin gen en branden ontstaan in de vijandelijke liniën. WEENEN. (Officieel.) Op de hoogvlakte van Asiago ging onze aanval op liet geheele front ten Z.O. van Cesuna en GalKo voor uit. Onze troepen zetten zich op den Monte Lemmerle ten Z.O. Van. Cesuna vast en 'drongen ten O. van Gallio over 'Ronchi vooruit. Donderdagavond bestormden afdeelingen der B 03n i soh - Horzogo w i j nschè infanterie No. 2 en van het Grazer infanterie regt. No. 27 den Monte Meletta. Het aantal sedert het begin der maand gevangen genomen Italianen werd verhoogd tot 12.400. Daarbij 215 officieren. Aan het Dolomietenfront werd een aan val van verschillende vijandelijke bataljons op Croda del Ancora afgeslagen. GRIEKENLAND. Griekenland en de oorlog. ATHENE. In den aanvang van de zitting der Kamer deed minis ter-president Skoeloedis mededeeliugen over de bezetting van het fort Roepel door de Duitschers en Bulgaren.' Hij verklaarde dat het fort 24 schoten loste en dat de infanterie met vuren was begonnen, maar dat de Duitsche bevelhebber toen den Griek- schen commandant had doen weten, dat hij het fort zoo noodig met geweld zou bezetten. Tegenover deze verklaring gaf de Grieksche regeoring order elk verzet op te geven. De Duitsche commandant nam. toen het fort in bezit en stelde een protocol op betreffende de teruggave van twee stukken artillerie en een hoeveelheid materieel, die niet was weg gevoerd. De regeering, aldus Skoeloedis, haastte zich daarop bij de regeering te Berlijn te protesteeren. Op het oogenblik was nog niet bekend dat de Duitschers en Bulgaren besloten hadden den opraarsch op Grieksch gebied voort te zetten. Ik protesteer, zeide de minister, tegen de geruchten die willen doen gelooven, dat Griekenland arglistig ten nadede van de militaire belangen der Ententemogendheden heeft gehandeld. Skoeloedis eindigde met de verklaring, dat de invasie der Bulgaren alleen een mili tair doel heeft en noch de integriteit noch de belangen des lauds in gevaar brengt. De toestand in Griekenland. ATHENE. Hoewel nog geen officieele medcdeelingen zijn gedaan, meent men, dat dè blokkade van de Grieksche handels vloot sedert 7 Juni van kracht is gewor den. In scheepvaartkringen van den Pi raeus maakte het bericht een geweldigen indruk. In officieele kringen heerscht groote activiteit. Er hadden tal van bijeen komsten van den ministerraad plaats. Dé premier heeft voortdurend besprekingen mét den Koning. Grieksche lichtingen afgedankt. ATHENE. De ministerraad besloot on middellijk het besluit uit te vaardigen, waarbij de twaalf oudste lichtingen, die onder de wapenen zijn, naar huis worden geen maanden gezien, evenmin als spek. De oorzaak is: hot groote gebrek aan varkens. Alles gaat naar het front en met de bewonde renswaardigst© gelatenheid getroost men zich om ,.onzo dapperen in 't- veld" d© grootste ontboringen en. opofferingen. Slechts zelden hoort men wanklanken, maar dan is ook de nood hoog gestegen. Waar men da Duitsche vrouwen m groepen naar 't raadhuis ziet trek ken, om vet, aardappelen, boter c. d. te vra gen, daar kan men er vast van overtuigd zijn, dat de nood dringt. En dat er hier en daar opstootjes voorkomen, zooals nog onlangs te Dortmund, waar voor een slagerswinkel ecnigo burgers en een tweetal soldaten werden neer geschoten dergelijke oproerige bewegingen houdt men zorgvuldig geheim, voegde onz© zegsman er on passant hij behoeft voistrekt niemand te verwonderen. Dan is er al heel weinig bier moer, nog veel minrlor sterke dranken: alleen een soort van „oorlogsbitter", nagenoeg zonder alcohol, wordt'nogal veel gedronken, 't Is dan ook voor de ..Wirtschaffcen" een bedroevend slech te tijd. En wat. ons als koffie wordt geschon ken, is begrijpelijkerwijze ook al niet van het beste. De betere sterke dranken, zonale cognac, rum. enz., ziin wel te verkrijgen, doch slechts per flesch. Erger dan alles is het groote ge brek aan vet en olie. Met den veestapel is het NOORWEGEN. Verbod van alcohol in Noorwegen. CHRISTIANIA. De verkoop en het schenken van brandewijn is in geheel Noorwègen verboden. Teven? werd de invoer van brandewijn, wijn, bier en alle andere alcoholhoudende dranken verboden. Het verbod treedt, onmiddellijk in werking. CHINA. U-Joean-Mung aan het bewind. PEKING. Li-Joeang-Hung heeft Don derdagochtend zijn ambt aanvaard. Peking is rustig, de opgewondenheid is bedaard. De toestand in China. De Pekingsche correspondent van de Times" seint dat de eerste minister Toean- sji-jin aan de geEanben der geallieerde mogendheden kennis gaf, dat de vice-prfesi- dent Li-Yoean-hoeng het presidentschap op zich zou nemen en dat hij zelf als minister van oorlog alle maatregelen had genomen om ongeregeldheden te voorkomen. De premier betuigde tevens zijn hoop, dat het optreden van Li.Yoean hoeng, door de onafhankelijke provinciën geëischt, nu voor deze aannemelijk zou zijn en dat ze zich weer aan de neutrale regeering zouden onderwerpen. Sir J. N. Jordan gaf zijn voldoening te kennen over die verklaringen en zeide, dat de regeoring op den zedelijken steun der geallieerde regeering mocht rekenen. De Japansche gezant en de andere gezanten sloten zich bij deze woorden aan. Vredesvoomitzichien. Lcdebour ever den vrede. Na de beantwoording'.vande verschillende sprekers der onderscheidene partijen in den Rijksdag door den Rijkskanselier heeft nog Ledebour, van de Soz. Arbg., het woord ge voerd. Hij sprak o. a. over de quaestio van den vrede en hij meende dat de rijkskanselier, evenals de andere staatslieden, in de fout verviel, steeds weer te verlangen, dat de tegenpartij zoo moet worden getroffen, dat zij om .vrede smeekt. Dat is do zin van zijn woor den, verduidelijkte Lcdebour, toen in het cen trum en links tegen deze uitlegging werd ge protesteerd. Trouwens, zeide Ledebour, de keór Holfferich heeft tegenover Stadthagcn dat nog duidelijker geuit, toen hij zeide: Wat, zijn dat voor woorden in den mond van een Duit- schen man, dat er noch overwinnaars noch overwonnenen moeten zijn. Elk Duitsch man wenscht, dat we als overwinnaars uit den strijd komen. Maar op wcnschen van den Duitschen man komt het niet aan, merkte Ledebour op. Als men vrede sluiten wil komt het aan op reeele mogelijkheden. Heden is de toestand ongetwijfeld zoo, dat geen partij gedwongen is om vrede te vragen wijl zo volkomen ver slagen is, gelijk dat in 1871 en 1866 het geval was. De oorlogssituatie is gunstiger gewor den, maar de vijandelijke mogendheden zijn niet gedwongen vrede te vragen. De staats secretaris Holfferich, de rijkskanselier, do kee ren Spahn (Centrum) en Bassermann (Nat. lib.), zij allen willen niet eerder vrede slui ten, dan tot het feit van onze zege ook door de tegenstanders wordt erkend. Dat doet de oorlog verlengen. Daartegenover wenschen wij, sociaaldemocraten, een vrede, waarbij er noch overwinnaars noch overwonnenen zijn. Eo weg der overeenstemming kan worden gevon den, natuurlijk op grond «van do tegenwoordige oorlogspositie. Uit deze uitdrukking, die ook door den rijkskanselier is gebruikt, hebben de .tegenstanders geconcludeerd tot zijn bedoeling om tob annexaties over te gaan. Zoo is zijn uitlating zeker niet op te vatten, maar hij treurig gesteld: vele boeren hebben door ge brek aan veevoeder nog niet hot derde ge deelte van. hun runderen kunnen aanhouden. En het overschot'is nog in allesbehalve goede conditie. En wat dit alles beteekent voor de melk- en botergpbrengst, behoeft niet nader te worden verklaard. En hoe het staat met het landbouwbedrijf De gewassen staan over het algemeen goedjammer, dat er groot gebrek is aan arbeidskrachten en vaak ook aan zaai en pootgocd. Niet allo beschikbare gronden konden in cultuur genomen worden. Yolo ak kers liggen nog braak of door gebrek aan werkvolk',' öf omdat er geen zaai- en pootgocd voorhanden was. Wat ook heel wat onder den oorlog lijdt-, dat, is het schoolonderwijs, 't Ge brek aan leerkrachten toch is allerwegen groot en vandaar dat het onderwijs tot een klein getal uren per week beperkt blijft. Een zekere verwildering der jeugd is daarvan een der eerste gevolgen. Door tijdelijke hulp tracht men mi het onderwijs zooveel mogelijk op peil te houden. Wat evenwel in Duitschland onder den oor log lijdt, de goede gezindheid onder de bewo ners en hun onwrikbaar vertrouwen óp een eindelijk© zegepraal blijken onwankelbaar, be sloot onze zég6man, heeft toch ook niet met absolute ondubbelzin- nigheid de inlijving van vreemde taalgebieden bij hot Duitsche rijk afgewezen. In zijn rede voeringen ligt de indirecte erkenning van de noodzakelijkheid de markt van het Duitsche Rijk uit te breiden tot aangrenzende landen, d. w. z. België onder Duitsche suprematie te brengen. Dat veroordeelen wij omdat het ver lengend op den oorlog werkt. Wij verlangen, dat ronduit wordt verklaard: wij willen een vrede, waarhij Duitschland geen gebieden tegen den wil der bevolking inlijft. Daarmee is niet gezegd, dat geen grenssteen mag'worden ver plaatst. Wij verlangen alleen, dat Duitschland de volken, dio niet willen blijven in hun staatsverband, als tot dusver, zelf laat beslis sen over hun lot. Dan krijgen wo congres Polen en Lithauen als zelfstandigen staat. Ook in Macedonië zouden do bij Servië ge voegde deelen met Bulgaarsche bevolking aan het staipland terugkomen. Maar absoluut uit gesloten moet de poging zijn, eenig Fransch of Belgisch gebied bij Duitschland to voegen. Dit groote gevaar gaan we tegemoet. Indien het mogelijk zou zijn Frankrijk to dwingen tot een vrede met gobiede'afstanddan zou dat niet een duurzamen vrede brengen, maar een voortduronden oorlogstoestand voorberei den. Het groote probleem na den oorlog is in de eerste plaats de verzoening met Frankrijk.en de verkrijging van een dragelijken toestand met Engeland, ("van rechts wordt geroepen: Ook met Rusland?) Ook met Rusland moeton wij in een vreedzame verhouding komen en wij zullen dat to eerder kunnen, als Rusland geen vreemdtalige deelen heeft verloren. Want elko vreemde heerschappij is ook het onder drukkende volk ten verderve en het Russische volk heeft er het meest onder te lijden, dat de macht van den Tsaar over vreemde volken wordt uitgeoefend. Eerst na de opheffing van deze verbinding zal hot Russische volk de mo gelijkheid hebben zijn geweldheerschappij te breken. De strijd tegen het Tsarisme mag niet door ons worden gevoerd, zoomin als do strijd tegon het Duitsche militarisme door En geland en Frankrijk. Met deze verkeerdheden in eigen land af te rekenen is onze taak, zoo als het do taak van het Russische volk is, den strijd tegen het Tsarisme te voeren. Met nadruk kwam Ledebour op tegen een uitlating van den conservatief Westarf, dat Engeland de voornaamste vijand is. „Duitsch land mag zijn politiek niet richten naar een blijvende vijandschap met Engeland en Frank rijk, die economisch even ontwikkeld zijn als Duitschland en met Duiteohland gemeenschap pelijk aan de economische oniwkikeling van de wereld moeten arbeiden. Wij moeten de on gelukkige gedachte van afzonderlijke economi sche complexen bestrijden. Daar wij ons in gunstige odrlcgspositie bevinden, moet onze re geering den. eersten stap doen en zij kan dat juist op grond van die gunstige positie. Wie niet den oorlog wil tot het doodbloeden, moot yan de Duitsche regeering de eerste schrede verlangen, met de verklaring dat zij een vrede wil zonder annexaties." 'P ZEE. De Duitsche verliezen. Het officieele Duitsche bericht over den zeeslag 'zegt nog: De overwinning werd door de Duitschers be haald tengevolge van de bekwame leiding en door de uitwerking der Duitsche artillerie en het wapen der torpedo's. Tot dusverre is niet noodig geacht de vele, naar het heette, officieele beweringen over den omvang der Duitsche verliezen tegen te spreken. Do lantste, steeds weder herhaalde bewering is, dat de Duitsche vloot niet min der dan twee schepon van de Westfalen-klasse, twee slagkruisers, vier kleine kruisers cn een groot aantal torpedovernielers heeft verloren. Do Engelschen duiden de door ons als ver loren opgegeven „Pommcrn" niot als het in het jaar 1905 gebouwd linieschip van 13000 ton, maar als een modern groot slagschip van denzelfdcn naam. Daarom wordt geconstateerd, dat het geheele verlies van de Duitsch vloot gedurende de gevechten op 31 Mei en 1 Juni en in do daarop volgende periode bedraagt: één slagkruiser, ééu oud linieschip, vier kleine kruisers, vijf torpedohooten. Van deze zijn reeds officieel als gezonken gonoemd de „Pom mcrn", van stapel geloopen in 1905, de „Wies- baden", de „EMhg" en do „Frauenlob", be nevens vijf torpedobooten. Ora militaire rodenen is tot dusverre geen melding gemaakt van het verlies van 4® „Lützow" en de Rostock". Gezien verkeerde uitlegging echter van dit verzwijgen cn bovonal om te voorkomen, dat zich legenden zouden vormen over ont zaglijke verliezen aan Duitsche zijde, moe ten deze redenen ter zijde worden gesteld. De bemanningen van beide schepen, met in begrip van do zwaargewonden, zijn geborgen. De Duitsche vorlieslijst is hiermede afgeslo ten; er zijn echter besliste aanwijzingen, dat do feitelijke Engelscho verliezen beslist hooger zijn dan door ons, op grond van eigen waar nemingen,geconstateerd en bekend gemaakt. Uit den mond van Engelsche gevangenen is vernomen, dat behalve de „Warspite" ook do „Princess Royal'' en do „Birmingham" ver nietigd zijn. Ook de „.Marlborough" is, vol gens betrouwbare berichten, gezonken voor het schip do haven had bereikt. Do slag vóór het Skagerral. was en blijft een Duitsche overwinning, zooals alleen reeds blijkt uit bet feit, dat reeds alleen volgons de officieele Engelsche berichten tegon een totaal aan verlies van 60,720 ton aan Duitscho zïjdo een Engelsch verlies van 117,7-50 ton staat. Engelsche borichton. LONDEN. Een slagschip, dat aan don slag bij Jutland deelgenomen heeft is een haven aan de noordoostkust binnengeloopen. Een lid der bemanning zeide, dat i't schip gedurende drie uren in actie is geweest en slechts tweemaal geraakt werd, eenmaal door een torpedo, die twee man doodde en 9e strijd in Tirol. Leonard Adelt geeft in het „Berliner Tage- blatt" do volgende schildering van de oorlogs tooncelen in Tirol: Van hot aanbreken van den morgen af tot in den nacht hoort men overal hot geraa^ van convooien op allo serpentines, die zich naar do hoogvlakten van Lavarona en Fplgaria om hoog slingeren. Zwaar bepakte automobielen van groote afmetingen brengen niets dan be spijkerde bergschoenen naar boven, zoo nijdig scheurt de puntige rots do schoenen van do klauterende soldaten stuk. Andore vracht automobielen ratelon mot duizenden veld- kaohels en samovars naar boven, want terwijl beneden reeds de kersen en vijgen rijpen, ligt hoven op de hoogte nog de felle vorst en op den 220Ó meter hoogen Pasubio moeten onze mannen zioh door twee en een halve meter dikke sneeuw heen wenken om den verschans ten vijand te bereiken. In de reserve-magazij nen worden ijzeren staven, bergstokken, spa den, liouweelen, schoppen en kruiwagens op geladen, want dö terugtrekkende Italianen hebben toch nog eenige stukken weg kunnen vernielen en de Oosfcenrijk-Hongaarscke genie ia bezig dia weei te herstellen, KennisgevingeD voor Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz. Xnvitatiën, Dankbetuigingen, Mean's Programma's, Balboekjes, Visitekaarten, Luxepapier, Artistiek Stempelwerk !B. van Mantgem, HoHeverancie2 Singel 562. hoek Vijzelstraat, Amsi eenmaal door een proj.cfciel, dat slechts de verf beschadigde. De granaten vielen rondom het schip in zee, maar de vijand schoot slecht. Toen het schip op het tooneel van den strijd ver scheen, zag het zeven kruisers, waarvan sommige beschadigd waren, in den mist ver dwijnen. Het slagschip opende het vuur op een schip van de Kaiser-klasse, uit het welk vlammen en rook opstegen. Ook een tweede kruiser werd aangevallen en andere Engelsche schepen namen aan den aanval deel. Op dit oogenblik sloegen de Duit schers op de vlucht," daar zij gelegenheid hadden hunnen koers te veranderen. Het slagschip loste nog eenige schoten op een ander schip van de Kaiser-klasse. Ook van dit schip sloegen de vlammen omhoog, toen het van koers veranderde en verdween Daarna werd het slagschip getorpedeerd; als bewijs echter dat het schot geen uitwer king had gehad, zeide de zeeman: „Wij vuurden nog 14 salvo's af binnen zes niinu- ten na de torpedeering en veroorzaakten daardoor een scheur in de zijde van eei* Duitschen kruiser, die in zinkenden toe stand geraakte. Wij vuurden vervolgens op nog een ander vluchtend schip van de Kaiser-klasse." Het slagschip richtte zich toen tegen dé torpedobooten, waarvan er twee buiten ge vecht worden gesteld. Met een glimlach voegde de zeeman daar aan toe: „De Duitschers beweren, dat ons schip gezonken is, maar wij zijn gereed voor het volgende gevecht." LONDEN. Officieren, die na den zeeslag met verlof gingen, spraken hun verbazing uit over de Duitsche bewering aangaande de overwin ning. Zij verklaren, dat de aanvallen van de Duitsche torpedo boot jagers buitengewoon slap waren; zij schenen niet in staat hun aanval door te zetten en trokken teyug bij het eerste teeken van een nederlaag. Hoewel de vijand in hot begin juist gericht vuur afgaf, werd dit vuur, zoodra do schepen zelf getroffen werden, zeer wild. Om 3 u. 20 voeren vijf Duitsche slagschepen voqraan, waaronder de „Lützow" zeer duidelijk was te onderkennen. Om 6.40 verdwenen vier van deze scjaepen. Wat de „Lützow" betreft, het tweed© salvo van ©en dor Britsche schepen op 8000 yards afgegeven vernielde alle geschuttorens op één na, terwijl brand aan boord uitbrak. Een officier verze kerde, dat de vijand twee schepen van de Kai ser-klasse verloor, benevens twee slagkruisers en nog twee schepen van het „Pommern"- type. Bovendien werden vijf Duitsche slagsche pen zoo beschadigd, dat zij maandenlang on. bruikbaar zijn. Op een gegeven oogenblik ston den niet minder dan vijf groote Duitsche sche pen tegelijk in brand. Nog eens de verliezen in den zeeslag. LONDEN. In een mededeeling van de admi raliteit wordt gezegdIn het Duitsche officieele relaas over i?en slag in de Noordzee, dat heden in Nederlandsche bladen is opgenomen, wordt het verlies van „Lützow", Rostock" en „Elbing" toegegeven in toevoeging tot de „Pommern", „Frauenlob" en „Wiesbaden", waarvan het verlies in hot Duitsche officieel© communiqué van 1 Juni werd aangekondigd. Het Duitsche officieele bericht herhaalde dat de „Warspite", „Marlborough" gezonken zijn. Zij zijn echter niet gezonken, maar veilig in de haven en de herhaling van deze onjuiste bewering' dwingt tot de herhaling van de vroe gere verklaring'van do Britsche admiraliteit van 6 Juni. n.l.De bewering is onjuist. De vfelledige lijst dor Britsche verliezen is gepu» bliceerd. De „Warspite" en de „Warrior". Dc „Tim'es" verneemt, naar do „Tel." meldt, uit Portsmouth ©cn treffend verhaal, hoe de „Warspite" togen de Duitsche vloot vocht om de „Warrior" to redden. Het laatste schip lag hulpeloos; de machines waren onklaar, do magazijnen stonden ondor water. De beman ning, niet in staat haar kanonnen te gebrui ken, omdat zij geen munitie konden krijgen, berustte in haar lot, meenend dat zij spoedig denzelfdon weg zouden gaan als andere schepen, die voor hun oogon tot zinken waren gébracht. De manschappen stonden met gekruiste armen, kalm hun lot afwachtend. Plotseling zagen zij een geweldig sohip met ontstuimige vaart naderen. Wit-3chuimenda golven spoelden over den boeg. De schoor» stecnen spuwden dicht© rookwolken n was de „Warspite", die naderde, welke admi raal Jeïlicoe bij het vernemen van het .go- vaar voor de „Warrior" aan het hoofd van de groote vloot vooruit had gezonden. Steeds nader kwam het groote sLagsohip met de onheilspellende vuuimaonden van 15 duim, tartend op den vijand gericht en met volle vaart stortte het zich in den strjjd. De mannen van do „Warrior", die hun red ding nabij zagen, begroetten de „Wa'rspite"- niet jubelende kreten, welke het 'slagschip' be antwoordde door tusschen do hulpeloos liggende „Warrior" en de Duitsche schepen te zwenken.. „Krak", een sélvq uit het zwaar geschut van de „Warspite" Een Duitsch schip kreeg de volle laag en zonk kalm. De „Warspite" cir kelde om de „Warrior" heen en trok al. liet vuur van de Duitsche schepen tot zich. Zij bleef krachtig schieten, ofschoon een granaat haar stuur beschadigde. Toch bleef Op alle kruispunten staat een veldgeu- darmo met de roode signaalvlag en regelt heb koortsachtige wagenverkeer, dat zondor hape ren als een uurwerk afloopt. Afmarcheerendo bataljons, zwaar beladen, ontmoeten reserve troepen, die met een roos op de kepi vrij van dienst door de straten slenteren. Ze weten allen, welke inspanning hen te wachten staat, maar uit* het vroolijk g©roep spreekt de drang naar voorwaarts en het geluk van de overwin ning. De Italiaansche bergkanonnen, mitrail leurs, mi.jnwerpers en stalen helmen zijn opge hoopt. Keizer jagers met breede. borst, stand- schutters met witto baarden, koffiebruine Bos- niakken staan om den buit heen. TV^aanden lang was er aan gewerkt om het Oostenrijlc-Hon- gaarscho geschut heimelijk naar hot front to brengen en op te ©lellen. De eerste granaat van een kanon vi'el midden in Asiago. De pa niek van de Italianen, die zich ver achter het front in veiligheid waanden, moet boven alle beschrijving geweest zijn. In de laatste dagen voor den val van Asiago, behoefde men dc eigen kanonnen ternauwernood meer te ge bruiken. De Oostenrijk-Hongaarsche artilleris ten hadden do buit gemaakte 28 centimeter houwitsers tegen het fort van Asiago gekeerd en zoo werden de Italiaansche batterijen met Italiaansche kanonnen tofe zwijgiea gebracht.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2