PE Stg3X^X7 A'X"igJl%rO'C3T_7 -vetra. -Vartlcactgg; O Juni X O x «3 hem danlc, werd hem een geschenk in geld 50,000) aangeboden, terwijl de koning hem den titel van „Viscount" verleende. Na den Boeren-oorlog in Engeland terug gekeerd, werd hij in 1902'als opperbevel hebber der troepen naar Indië gezonden, waar hij tot 1909 bleef, in wolk jaar hij naar Engeland terugkeerde, om in 1910 lid te worden van de Committee of Imperial Defence. Het leek eerst alsof de toen zestigjarige veldheer de rest van zijn leven in betrek kelijke rust zou doorbrengen. Plet heeft echter niet mogen zijn. Toen in Augustus 1914 het Eugelsche rijk deel ging nemen aan den oorlog, en er een nieuw leger ge schapen moest worden, was hij, die zoo dikwijls in moeilijke tijden zijn vaderland onschatbare diensten had bewezen, het weder, wien die moeilijke* maar grootsche taak werd toevertrouwd' en wien de porte feuille van „Oorlog" werd aangeboden. „Kitchener's leger" staat reeds gedeelte lijk aan het front in Frankrijk en iu België en er staat nog een grooter gedeelte in Engeland gereed om de verliezen aan te vullen en misschien onafhankelijke acties te ondernemen; bij Saloniki staat een deel van Kitchener's mannen, evenals Egypte. Geweldig grootsch was zijn orgaliiseerend talent en nog nooit heeft iemand in de wereldgeschiedenis een militaire taak te volbrengen gehad zoo moeilijk als de zijne: in ruim een jaar een leger van 5 millioen man te vormen. Rusteloos arbeidend voor zijn vaderland heeft hij zijn leven, en vooral de laatste twee jaren, doorgebracht. Midden in zijn werk is hij gestorven, daar waar enkele dagen te voren duizenden zijner landge- nooten den doodstrijd hebben gestreden. Lord Kitcheners opvolger, LONDEN. In de pers worden tel van namen genoemd van mogelijke opvolgers van lord Kitchener, De „Mor ning Poot." zegt, dat als de regee ring wil bewijzen waarlijk een nationale regeering te zijn, dat ze dan buiten haar eigen gelederen moet kijken. Er is een man, die door de grootheid van zijn werk in het verleden en door de kracht van zijn karak- ter voor de positie aangewezen is. Die man is lord Milner, die in Zuid-Afrika is be proefd en daar zijn moed toonde, zijn on wrikbare doelbewustheid en zijn admini stratief genie. BERLIJN. Be Keizer heeft aan de grootad- miraals Von Tirpitz en Von Koster de volgen de telegrammen gericht: ,,Aan „Groot-admiraal v. Tirpitz! „Na een "bezoek aan mijn van een zwaren strijd zegevierend teruggekeerde vloot is het mij een behoeft©, u nogmaals mijn keizerlijken danlc te betuigen voor hetgeen gij, in mijn op dracht, op organisatorisch en technisch gebied tot stand hebt gebracht. Onze schepen en wapens hebben zich schit terend gehouden. Do slag in de Noordzee is een dag van roem voor hen geworden." Aan Groot-admiraal v. Koster, Kiel. „Van bet met frissche lauweren teruggekeerd vlaggbschip uit zend ik u, den vroegeren chef van de vloot, mijn keizerlijken groet. Gij hebt den grond gelegrl tot de zorgvuldige behande ling van alle wapens en tot de tactische oplei ding van de vloot. Voortbouwend op uwen ar beid en voortwerkend in uwen geest, hebben uwe opvolgers de vloot vej-der ontwikkeld tot een levend oorlogswerktuig, dat thans zijn vuur proef zoo.schitterend heeft doorstaan. Het bewustzijn zulk een zaad te hebben uit gestrooid, moet voor u een reden zijn u hoogst gelukkig te' gevoelen. WILHELMSHAVEN. De keizer bevorderde den chef van do slagvloot vïee-admijraal Scheer tot admiraal en verleende hem en den bevel hebber der verkenningsvloot de orde Pour le mérite. Verder werden aan een aantal officieren en manschappen, die zich in den zeeslag bijzon der hebben onderscheiden, oorlogsdecoraties verleend. De keizer liet op het graf der in het ge vecht voor het vaderland gesneuvelden op het kerkhof te "Wilhelmehaven een krans leggen. Maandagmiddag bezochten de keizer en de keizerin de gonwonden in de hospitalen te Wil helmshaven LONDEN. Keuter's bureau ontving uit gezaghebbende bron eenige nadere bijzon derheden omtrent den zeeslag, waaruit de" onjuistheid der beweringen die in de Duit- sche öfficieele communiqués voorkomen, blijkt. Wat de bewering van Duitschiand be treft, dat het in dezen zeeslag de overwin ning heeft behaald, is het voldoende vast te stellen, dat het resultaat van den slag was, dat de Duitsche vloot naar de Duit- sche havens teruggedreven werd, van nabij achtervolgd door de Engelsche vloot. Deze vlucht der Duitsche slagvloot werd verhaast door een krachtdadigen aanval door de Engelsche torpedojagers. ITet feit, dat de Engelsche vloot tót het einde van.het gevecht toe meester bleef van het tooneel van den strijd en dit tot vier malen toe doorkruiste, en tenslotte, nadat zij geen spoor van den vijand meer l/ - 'ixl Ds „Ueber-Zeppelin". Men schrijft, ons uit Zurich, dd. I Juni Dezer dagen hadden de bewoners van den Bodcnsee (meer van Konstanzj gelegenheid den rec-ds lang bij geheimzin nice mededeel in gen aangekondigde „Üeber-Zeppelin" in zijn bijna or.c'o'cofelijke bewegingen to bewonderen. De nieuwe ..Luftkreuzer" beeft een lengte van 210 meter (de grootst? lengte was tot dusverre 168 meier) en een inbond van -5-1000 leub. meter (tot dusverre slechts 19 tot 20 duizend kub. M.). Het gevaarte draagt vier gondels (tot dusverre slechts twee) en is evenals een marine-kruiser bev.apend met artillerie, machine-geweren torpedo's en pantsers. Het kan velo tonner ontplofbare stoffen meevoeren, en beeft een bejuenmng van 30 tot 40 personen. In zijn vorm gelijkt het nieuwe vaartuig volkomen op een vis oh. en is niettegenstaande zijn reuzen- afmetingen slank en sierlijk van bouw. De stuurinrichting is een geheel andere dan bij de vroegere modellen zij vertoont van achte ren gezien ec-n volmaakt bruis. De vier gondels zijn niet allen even groot: voor aan de spits is'do langste gondel bevestigd, dan hangen in het midden van den romp twee kleinere gondels nans: elkander, en de vierde, iets kleiner dan do eerste, hangt achteraan en reikt bijna tot hei stuur. Een loopgang, in den romp inge bouwd, verbindt onderling de vier gondels, -waarin men dan met een trap afdaalt. In de flan ken vrn den romp, die 24 afzonderlijke gas- cellen draagt, ziet men voor en achter een don- ].-®ro vlek, als etn groot kwadraat; men zegt, d:v. h?t 2?s!u:tbve nissen zijn, waarin kleine aïtüjerie-stukkfsn «taan opgesteld. Ook boven zag, rustig naar hare bases terugkeerde, wor.pt een eigenaardig licht op de bewerin gen der Duitschers. Vijf uren na hare aankomst rapporteerde de „verslagen" Eugelsche vloot zich op nieuw gereed voor het gevocht. De verliezen der Duitschers ziju volgens vaststaande bewijzen opzettelijk verkeerd opgegeven. Het is bekend dat van de „Deirfflingcr", do „Lülzow" en do „Hin denburg" twee totaal vernield zijn, terwijl het derde, benevens waarschijnlijk twee .slagschepen, alsook vier lichte kruisers, acht torpedojagers en een onderzeeër verloren zijn gegaan. De Duitschers beweren, dat de rest van het Duitsche slagkruisers-eskader naar zijne havens is teruggekeerd, maar alle hiertoe behoorende schepen waren ernstig bescha digd, evenals do schepen van de König- klasse, die door een deel van de Britsche slagvloot onder vuur genoden waren. LONDEN. De verliezen op de schepen, die in den slag bij Jutland niet in den grond werden geboord, zijn als volgt: 161 man gedood, 137 gewond, terwijl vijf man vermist worden. LONDEN. De 'Admiraliteit deelt mede: Het bericht van de Duit sche Admiraliteit van 2 Juni meldt, dat oen Engelsche onderzeeër in den zeeslag op 31 Mei en 1 Juni in den grond werd geboord. Alle Engelsche onderzeeërs zijn echter thans teruggekeerd. Indien dus het Duitsche öfficieele bericht, dat een onder zeeër tot zinken is gebracht^ waarheid bevat, dan moet dit schip aan de lijst van Duitsche verliezen toegevoegd worden. LONDEN. Do admiraliteit publi ceert: In het Dinsdag uitgegeven Duit sche öfficieele communiqué wordt be weerd. dat de „Warspite", de „Prin cess Royal", de „Birmingham" en de „Acasta" volgens verklaringen van door Duitsche schepen opgepikte Engelsche zee lieden vergaan zouden zijn. Deze bewering is onjuist. De Engelsche admiraliteit heeft de volledige lijst de-r ver liezen bekend gemaakt. LONDEN. Een officier van de „Warrior" deed mededeelingen over de geweldige uit werking van het moderne marinegescbtit. Hij verhaalde hoe de Defence" en de Black Prince" door twee salvo's in den grond werden geboord en ver volgde: „Onze beurt was nu gekomen, want wij zagen ver weg aan den ho rizon drie masten opdagen. Eindelijk, op een afstand nog van drie mijlen, vond de vijand zijn doel. De eerste granaat vernielde de davits van onze motorboot. Een tweede trof de campagne en zocht zich een weg naar omlaag, de dynamo's .vernie lend, waardoor het geheele schip in donker werd gezet. Onze geschuttorens waren vrij wel onbruikbaar, daar ook de munitie- elevator was vernield. Een ander schot maakte de machinekamers aan stuur- en bakboord onbruikbaar en doodde twintig man. Na vijf minuten stond het schip in brand en een aantal mannen leden onder de verstikkende gassen van de granaten, die de vijand nu gebruikte. In een half uur waren we reddeloos geschoten en wachtte ons wrak op den genadeslag, toen de „War spite" tusschen ons en den vijand invoer en met den dichtstbijzijnden vijandelijken slagkruiser in gevecht kwam met doodelijk effect. I-Iet eerste schot van de „Warspite" vernielde den voormast van den leidenden vijandelijken slagkruiser. Een volgend schot trof beide voorste geschuttorens en in vijf minuten stond het schip geheel in brand. Een tweede vijandelijke slagkruiser nam de vlucht, maar twee granaten van de „War spite" sloegen de schoorsteenen in splinters. Een derde schot sloeg een groot gat in den achtersteven. Een vierde rukte den voor mast weg. Twee minuten later stond ook dat schip in brand en'begon het te'hellen, terwijl de „Warspite" nog dóorvuurde en groote gaten scheurde in zijn zijden. Toen het schip het laatst werd gezien, was de romp gebroken." ïn een verklaring aan 6en vertegenwoordi ger der pers, wees lord Beresford op het nut, dat de Duitschers bij dezen zeeslag van de Zeppelins hebben gehad., De „uitkijk" der Engelsche vloot bestaat uit kruisers, die der Duitschers uit Zeppelins en iedere minuut, die in een zeeslag gewonnen kan worden, is van zeer- hooge waarde en de Duitsoh© vloot heeft het voordeel gehad, dat zij reeds lang van de sterkte en bewegingen der Engelsche schepen op do hoogte was, voor de Britsche admiraals die der Duitschers kenden. Voor verkenningsdienstmoet Engeland, bij gebrek aan geschilde luchtvaartuigen, zware kruisers gebruiken, die tegelijk vechten en waar nemingen verrichten kunnen, terwijl lichte kruisers teruggedrongen zouden worden, zonder iets omtrent sterkte en bewegingen van den vijand te weten.. De Duitsche vloot daarentegen wist precies, wanneer het tijd was om terug te keeren toen Jellicoe's vloot naderde. Engelsche persstemmen. De „Daily Telegraph" zegt dat, ofschoon de Engelsche vloot door eene reeks ongeluk kige omstandigheden niet de volledige over winning heeft kunnen behalen, waarop zij zich reeds zoo lang verheugd heeft, de actie van Woensdag do omstandigheden ter zee en dat niet alleen in de noordelijke, wateren maar ille zeeën en wateren ter wereld voor op den romp is, evenals bij de oudere model len, een platform gebouwd, waarop een stuk licht geschut en eenige niachine-gewpron staan. Do motoren, die 3000 tot 4000 paardekraehten ontwikkelen, verleénen het schip een snelheid van 90 K.M. per uur. Hot stuurvermogon i3 volmaakt. Zoo draait hef. schip in minder dan een halve minuut om zijn eigen, as. Doch wat veel sterker is, onder een hoek van 45 graden, een richting, die vooral bij den aanyal op zeesche pen zeer gunstig i-s) beweegt zich het schip met •olie snelheid voorwaarts, velo kilometers lang, ui zonder ooic maar een streep uit de horizon taio lijn to vallen. Vooral deze nieuwste vin ding is van groot belang, wijl door den seimirfen stand het ballon-massief als tref-object voor den aanvaller beduidend verkleind wordt. Deze T-'ober-Zeppelins" zullen dan ook hoofdzake lijk bestemd- zijn voor den strijd met de vijan delijke vloten. Tot zoover de correspondent van den .Bund" Van andere zijden wordt dan nog gemold, dat do torpedo's, die deze .Ueber-Zeppelin" oert, en waarvan ook in bovenstaande beschrij-, ing sprak© is, lueht-torpedo's zijn van het systeem-Junge. Do Zweedsclie majoor Junge vond in 190Q een lucht-torpedo uit, die een draagwijdte had van 15 K.M. en 200 K.G. ont plofbare stoffen mot zich kon voeren. Do uit vinding werd eerst aan het Zweedscho militaire departement aangeboden, dat echter geen be lang stelde in deze uitvinding. Junge trad daarna in onderhandeling met de Duitsche regeering, die onmiddellijk den nieuwen tor pedo aankocht. weken, misschien voor maanden geheel ge wijzigd heeft. De enorme strijdkrachten van de tweede zeemogendheid ter wereld, zijn naar hare havens teruggekeerd als voor een woedenden storm van wraak." Do omsnoering van de centralo mogendheden zal door de Engelsche vloot, geholpen door die van de geal lieerden, nog nauwer worden gemaakt. De Manchester Guardian" merkt op, dat .liet resultaat van den strijd niet i« een overwin ning van de Duitsche scheepsartillcrie of van Duilscho taktiok, maar noemt het toch een belangrijk strategisch succes. De Duilscho vloot is niet tegen de Engelsche opgewassen en haar eenige kans op een voordeel je, oen kruisend Engclsoh eskader te overvallen vóór de Engelsche hoofdmacht te hulp kan komon en dit is thans geschied. De Engelsche marine-taktiek bestaat in groote trokken hierin, dat do groote vloot bijeon moet blijven om, lo. wanneer zij een Duitsche vloot ontmoet, verre in do meerder heid te zijnen 2o. steeds gereed te zijn om, zoo noodig, een kruisend eskader, dat slaags raakt mot den vijand te hulp te komen. De pin ate waar de slag plaat-s had, is echter slechts 150 mijlen van de Duitsche vlootbasis cn 400 mijlen van di© der Engelsche vloot verwijderd, zoodat de Duitschers eouigen tijd in het voor deel waren, n.l. zoolang de Engelsche hoofd- vloot niet op het tooneel van den strijd ver schenen was. De „Daily Mail" merkt op, dat de Duit schers blijkbaar over geen andere dan de be kende wapenen beschikten (wat in den laatsten tijd wel eens beweerd werd). Do schepen had- dou in het algemeen geene nieuwe kanonnen. Er is evenmin een groot eekader nieuwe slag schepen of slagkruisers verschenen. Wij weten, nu, wat de Duitsche floot is en wat zij waard is en geen verstandig man zal ze te laag schat ten. Zij werd goed gecommandeerd, daar do Duitsche admiraal erin goslaagd is, ongeveer zijn geheele vloot samen te trekken tegen de Engelsche kruisers en ontsnappen kon, toen de Engelsche hoofdmacht verscheen. BERLIJN. Officieel. Engelschen door de vijfde Duitsche torpedobootflottil- le tijdens deü zeesla,g bij het Ska- gerak opgevischt, verklaarden, dat de slag kruiser „Princess Royal" zwaar overhelde, toen de „Quëen Mary" in gevecht was met d9 eerste Duitsche verkenningsgroep en haast gelijktijdig de Engolsche kruiser „.Birmingham" -zonk. Verder namen aan dit partieele gevecht alle vijf super-Dread noughts van de Queen Elisabeth"-klasse deel. Andere Engelsche gevangenen, die door de derde Duitsche torpsdobootflottille wer den gered, verklaarden, onafhankelijk van elkaar, met schriftelijke bevestiging, dat zij het zinken van de „Warspite", van den slagkruiser „Princess Royal" en van de „Turbulent", „.Nestor" en „Alcaster" met zekerheid hadden gezien. Door een Duitsche duikboot is, 90 mijlen ten oosten van de monding van de Tyne, na den zeeslag in het Skagerak, een schip van de „Iron Duke"-klasse gezien, dat zwaar helde en' blijkbaar veel water maakte in het voorschip en dat koers -zette naar de En gelsche kust. De duikboot kon wegens haar ongunstige positie ten aanzien van het schip en wegens de zware zee geen torpedo af vuren. Het verlies aan menschenlevens van, de Engelsehen bij den zeeslag wordt op nieer dan 7000 geschat. Een toespraak van don Duitschen Keizer. BiBB'LïJN. De Keizer hield den oden Juni aan boord van het vlaggschip van de vloot te Wilhelmshaven een toespraak tot d© aan wal aangetreden deputaties van.al de schepen, die aan den zeeslag bij Jutland hebben deelgeno men. Wij nemen daaruit het volgende over: Hij wees er op, dat bij reeds zoo dikwijls in dezelfde haven den eed op het vaandel had afgenomen en vervolgde: Met zulk e©J.' verheffend gevoel als mij heden bezielt, heb ik echter nog nooit de reis naar n gedaan. Jarenlang is do bemanning van de Duitscho vloot uit alle gouwen van Duitsch iand bijeengebracht en aaneengesmeed in ij verigen vredesarbeid, steeds met de ceiio gedachte: „Zoodra wij erop afgaan, zullen wij toonen wat, wij kunnen." En het groote jaar van den oorlóg kwam. Afgunstige vijanden overvielen ,ons vaderland. Leger en vloot waren gereed. Maar voor do vloot kwam nu do moeilijke tijd van onthou ding. Terwijl het leger in hocte gevechten togen veel sterker vijanden de tegenstanders geleidelijk, den een na don ander, ten onder kon brengen, wachtte dc vloot vergeefs op den strijd. Do vele op zich zelf staande daden, die zij kon verrichten, toonden duidelijk welken heldenmoed haar bezielde, maar optreden, zoo als zij zoo vurig verlangde, kon zij niet. Maan den op maanden verliepen. To land werden grooto successen behaald en nog steeds was het uur voor de vloot niet ge slagen. Vergeefs werd het eene voorstel na het andere gedaan over do wijze, waarop man den vijand naar buiten kon krijgen. Eindelijk kwam do dag. Een machtig© vloot van het de ze© behoerschend© Albion, dat sedert den slag bij Trafalgar honderd jaren lang over do ge heele wereld zijn zeetirannie had uitgeoefend, dat den nimbus der onoverwinlijkheid droeg, kwam naar buiten. Haar admiraal was een geestdriftig bewonderaar van do Duitsche vloot, als misschien geen tweede, een dapper bevelhebber aan het hoofd van e©n vloot, die over uitstekend materiaal én dapper© oude zeelieden beschikt. Zoo naderde d© overmach tige Engelsche vloot en de ouzo noodzaakte haar tot het gevecht. En wat geschiedde? De Engelsche vloot werd verslagen, de eerste krach tige hamerslag is gedaan, de nimbus der Engel sche were'd heerschappij rs verdwenen. Als een eleetrisehe vonk is liet bericht door de wereld gesneld en hccffc overal, waar Duitsche harten kloppen, en ook bij onze dappere bond- Achter het Fransche front De bekende' Eugelsche schrijfster Mrs. Humphry Ward vertelt in een liar er brie ven aan een vriendin in Amerika, welke ui do „Daily Telegraph" afgedrukt wor den, het werk dat achter de gevechtslinie in Frankrijk wordt gedaan. „Daar zijn onafzienbare loodsen van de leger-intendance, die alles leveren wat dc sol daat niet eet. allo metajen artikelen, nagels, paardenhoeven, olicknnnetjes, prikkeldraad bij tonnen graaf gereedschappen, kruiwagens, houweelen. tentpennen en dergelijkon. En do mannen die daar werken vinden een onderdak in een der grootste loodsen, waar tot den zol der toe rijen slaapplaatsen zijn getimmerd. Voor den met-ingewijde zijn de reparatie- werkplaatsen in een buitenwijk der stad waar wij nu been gaan, misschien wel bet moest belangwekkende, want zulk een inrichting heeft nog nooit tot de uitrusting van een leger te velde behoord. Dag aan dag komen er treinen vol artikelen die gerepareerd moeten worden van het front aan. Ik zag toevallig een dier treinen van een station dicht bij de gevochtslinie vertrekken. Kanonnen, geweren, afstand-zoekers, affuiten, zadeltuig, gescheurde en onbruikbare unifor men, tenten, duizenden schoenen, komen in de werkplaatsen aan om gerepareerd te worden of wordon naar Yorkshire doorgezonden om daar weer opgeknapt te worden. Niets lijkt te groot of te klein voor deze af- deeling. Verrekijkers, periscopen, veldflesschen komen van de loopgraven hierheen, tegelijk met, houwitsers of machine-geweren en worden genooton voorbeoldolooze vreugde gewekt. Dat is het resultaat van het gerecht in de Noord zee. Ieder uwer heeft zijn plecht gedaan, aan liet geschut, kan .den ketel, in de hut van de Mar-| eonist. Ieder uwer hnd slechts het groote ge heel voor oogen. Niemand dacht aan zich. Slechts deze éóne gedachte bezieldo hot geheel „Het moet gelukken. De vijand moet verslagen worden." En daarom betuig ik aan de bevelhebbers, bet bfficiereeorps en do manschappen mijn waar- doering en danlc. In deze dagen, nu de vijand vcor Verdun langzaam begint te bezwijken en onze bondge- nooten do Italfanen van bët> tot berg verjagen cn nog steeds verder terugdringen, hebt gij deze heerlijke daad volbracht. Alles had de werpld verwacht, maar een over winning van dc Duitsche vloot op d© Engelsche nooit of to nimmer. De aanvang is gemaakt, do schrik zal den viinrtd bevangen. Kinderen! wat gij gedaan hebt, dat hebt gij gedaan voor ons vaderland, opdat het tot in de verste toekomst d© baan vrij zou hebben voor zijn arbeid en zijn energie. En daarom heft met mij aan den uitroep: „Ons dierbaar, ge liefd vaderland leve!" Op de Móordzoe- BERLIJN. Tegenover de Engel sche bewering, dat zich nu geen 'Duitsch oorlogsschip meer op .de Noordzee waagt, verneemt „Dagens Nyheter" uit Goeteborg, .dat stoomschepen, die Maandag te Goeteborg aankwamen, waargenomen hebben, dat na den zeeslag Duitsche torpedobooten een krachtigen ver- kanningsdiensb in de Noordzee onderhou- den. De schepen ontmoetten Donderdag 3 torpedobooten, welke in volle vaart naar het Westén voeren. Een zeilschip zag Vrij dag niet minder dan 10 Duitsche torpedo booten in volle vaart. Hoe eon slagschip vecht. In een artikel over admiraal Jellicoe en zijn vloot zegt H. W. Wilson in de „Daily Mail" o. a. het volgende „Geen sohip is zoo indrukwekkend als een snelvarende slagkruiser. Van do brug op het voorgedeelte van het 6chip, die bijna, even hoog reikt als de voorste schoorsteenpijp en van waar hot vaartuig wordt bestuurd, ziet men de zee eon 25 meter onder zich en verder den houten dekvloer, op den grooten stuurtoren en op de twee enorme geschuttorens. Men heeft daar bij gevecht op grooten af stand een goed uitzicht. Men kan er alles ge makkelijk overzien. Het eenige gevaar bestaat hierin, dat de brug rechtstreeks getroffen wordt en die kans is bij een gevecht op een 10 of 15 K.M. af stands zeer gormg. Do moderne goschuttoren is een ware tempel van machinerie. Het enorme sluitstuk van het 35' o.M. kanon, welk stuk verscheidene voet middellijn heeft, wordt door hydraulische toe stellen, die den sluitgrendel omdraait en weg trekt, geopend. Dan wordt automatisch een scherm naar voren gedraaid, dat den schroef draad van het sluitstuk tegen beschadiging vrijwaart. Uit de ingewanden van het schip rijst de munitielift, een enorme kooi, waarin het 12-50 Eng. pond wegende projectiel en de cordiet- lading welke in zijden sakken verpakt is, liggen. Dan wordt een hefboom overgehaald en met een geluid als van mitrailleur-snelvuur duwt een kettingrammer eerst het projectiel en dan de beide halve ladingen eordiet in het kanon. Het scherm zwaait weer naar buiten, het sluitstuk draait naar binnen, hot wordt even omgedraaid en het is gesloten. Van het oogenblik dat bet bevel om te laden werd gegeven, totdat liet is uitgevoerd, zijn niet meer dan 24- seconden verloopen. Intusscbcn hebben do kanonniers het stuk op het doel gericht. Er zijn verschillende me chanismen hiervoor in den gescbnttoren .aan wezig, om te dienen voor het geval dat een daarvan rloor een vijandelijk projectiel of per ongeluk beschadigd wordt. Het 35 o.M. kanon is in den waren zin des woords een snelruurkanon en dit geldt in nog hoogere mate voor het 42 c.M. kanon, dat ik op de „Queen Elisabeth" heb gezien. Deze 42 o 31. kanonnen worden op dezelfde wijze be diend als de 35 c.M. De bediening is dezelfde en geschiedt in denzelfden tijd, het eenige. verschil is. dat het projectiel dat. een kanon van do „Quecn Elisabeth" afvuurt, bijna een ton weegt'en dat het vernielingsvermogen van dat projectiel driemaal zoo groot is als dat van een 3-5 c.M. kanon.- terwijl het, zoo dc bedie- ningsmanschappen hun werk goed verstaan, nog vlugger kan geladen worden. De uitwerking van dezo groote projectielen op een vijandelijk schip is ontzettend. Tn den slag bij Helgoland bevend de „Princess Boyl" zich gedurende eenige minuten op betrekkelijk ger in gen afstand van eenige Duitsche licht? kruisers en opende een snelvuur met 35 c.M. kanonnen op hen om hen buitön gevecht te stellen. Door de rookwolken heen, die uit de Duitsche schepen opstegen, kon men duidelijk een massa stukken ijzer en hout en ook von ken zien toen het lydiet ontplofte. Een Jongen, die G9n reeslcs zag, „Bi,j gelegenheid van een gesprek dat .ij dezer dagen met de officieren van een Engeh'-h oorlogsschip hadden", zegt de „Manchester Guardian", „spraken wij ook over het feit <ht een modern zeegevecht soms zoo plotseling be gint. Vóór de luchtkokers nog naar oinnen ?iiu gehaald, is de strijd soms reeds in rollen gang. Het merkwaardigste von alles was het verhaal omtrent oen jongen, die op het dak van een jvesehuttoren iets moest uitvoeren en in de haast vergeten werd, zoodot hij. nadat het luik was gesloten, op den geschuttoren achter bleef. Daar bleef hij gedurende het geheele n- vceht plat voorover liggen en hij is een van de weinigen onder de geheele bemanning die d- n slag werkelijk gezien heeft en de eenige die er even zorgvuldig h'crsteld en weer afgeleverd. In een der loodsen wees mijn geleider mij op een. rocks stellages, waarop een aantal kleine porseleinen en metalen voorwerpen stonden. „Die zijn in uitrustingen op het slagveld ge vonden," zcide hij met zekeren eerbied. „Als wij lunncn vaststellen aan wien ze toebehoor den, dan sturen wij ze aan hun nagelaten be trokkingen. Van' die artikelen hier kennen wij do vroeger© eigenaren niet." Ik nam een klein stcenen hondje op, een stuk grof F ran,sch aardewerk, dat een vader misschien to Poporinghe of to Bailleul gelicht bad, voor zijn kinderen thuis. Dan waren or ook „souvenirs", stukjes van granaten, Duitscho uitrustingstukken, bladen ,iit een gebedenboek, ccn médaillon van oen heilige, enz., alles herinneringen aan don plot- solingen dood den dood iu do jeugd, in do kracht des levens." Azië ontwaakt. Lovat Fraser schrijft in de „Daily Mail" een artikel onder bovenstaanden titel, dat als eene waarschuwing aan Europa wel de algemeene aandacht ver dient. Hij zegt: „Men vertelt ons voortdurend, dat de wereld na den" oorlog opnieuw gevormd moet worden. Wij moeten ons allen ver eenigen om eenhemel op aarde te schep pen. Zij, die zoo spreken houden geen reke ning met één factor. Zij vergeten het Oos ten* zijn geheele aandacht aan ken wijden, omdat; hij niets anders tc doen had. Als die jongen oud geworden is, zal hij ecu prachtige 'geschiedenis kunnen vertellen/ Do slachtoffers van den zeeoorlog. LONDEN. De „Morning.Post" verneemt uit Kopenhagen, dat heftige westerstormen in do laatste dagen de viésebörs van Jutland beletten zoo to kiezen. Een aantal lijken van Britsche en Duitsche zeelieden spoelt aan dc Deensche kust aan. De bewoners van ver schillende kustplaatsen hebben plannen een gedenktecken op te richten ter eere der ge- doode zeelieden. DUIT3CHLAND. De Duitsche Rijkskanselier aan 't woord. Bij do derde lezing der begrooting heeft de Duitscho Rijkskanselier Von Betlimann Hclhvcg een rode g-dhoudenwaarin hij natuurlijk den militairen toestand besprak. Wij 'halen daaruit heb volgende aail: „Er zijn sedert mijn laatste rede verdere vorderingen gemaakt. Op alle fronton zijn wij nog sterker dan vroe ger (bravo). Dat ik met deze ontwikkeling voor oogen verklaarde, dat wij bereid waren tot den vrede behoef ik niet te betreuren, ook al heeft ons aanbod bij onze vijanden geen succes gehad. In den kritieken tijd van de maand Juli 1914 was het de taak van ieder staatsman, die voor God, zijn land en zijn gqweten ver antwoordelijk is, niets onbeproefd te laten, waardoor in eere de vrede gehandhaafd kon worden. Zoo wilden wij ook, nadat wij met succes onze vijanden afgeweerd hadden, niets' nalaten dat strekken kou om het vreoselijk lijden van de volkeren van Europa in zulle oen wereldbrand to verkorten. Later zeide ik tot een Amerikaansch journalist, dab vredesonderhandelingen slechts dan doeltreffend kenden zijn, wanneer zij ge voerd werden door staatslieden der oorlog voerenden op grond van den werkelijkon oorlogstoestand, zooals iodere oorlogskaart dion aantoont. Dat werd echter door de andere zijde van do hand gewezon. Men wil de oorlogskaart niet erkennen. Men hoopt haar te verbetereu. Intusschen ver anderde zij te onzen gunste. (Levendige toe juichingen.) Wij konden er op aanbrengen de capitulatie van het Engelsche leger te Koet-el-Amara, de nederlagen en de zware verliezen der Franschen voor Verdun, de mislukking van het Maart-offensief dei- Russen, het krachtige voortdringen onzer bondgenooten in Italië (levendige toe juichingen), de versterking der linies van Saloniki en in de laatste dagen beleefden wij juichend en dankbaar van liarto den zeeslag bij Jutland." (Levendige toejuichin- gen). Do Rijkskanselier eindigde als volgt: Onze vijanden willen het thans -op het laatste laten aankomen. Wij vreezen dood noch duivel. Ook niet den kongcrduivel, dien zij ons in het land willen zenden. De mannen, die daar ginds bij Verdun vechten, die onder Hindenburg streden, onze fiere „Blaujacken" die Albion toonden, dat „ratten bijten" (toejuichingen) zijn uit een geslacht gesproten, dat ook ontberingen weet te verdragen. Die ontberingen zijn er, dat zeg ik hier rustig en openhartig, maar wij dragen ze. Ook in dezen strijd gaan wij vooruit. Do Hemel laat ons een goeden oogst rijpen. Het zal niet slechter maar beter worden dan in het vorige, jnoeilijko jaar en dan. het nu is. Onze vijanden, die op onze economische moeilijkheden bouwen, zullen bedrogen uit komen. Een andere rekensom met groote gc-tailen heeft onze jonge marine op 1 Juni flink gecorrigeerd. Ook deze overwinning zal ons niet tot grootepiaak verlokken. Wij wotcn wel, dat Engeland daarmoo nog niet verstegen is, ir.aar dcae overwinning i? ons een waar borg voor de tookomet, waarin Duitschk-nd ook op do zeeën volkomen gelijke rockten zal kunnen handhaven, opdat ook voor de klcino volkeren duurzame vrijheid der nu door dc Esigelsoho allesahoorscJis-ppij geslo ten zeewegen verworven zal worden. Dit is het heldere, veelbelovende licht, dat op 1 5"uni met stormaebtigeu bijval van het geheele Huis en van de tribunes begroet werd.". Het grootste deel der. afgevaardigden was opgestaan. Telkens weder weerklonk „bravo"-geroep en applaus. De rijkskanse lier bedankte herhaaldelijk. Eenige malen herhaakleü deze toejuichingen zich. BSLSSË. De Belgische actie. PARIJS. Uit het communiqué dat de Belgische regeeriag publiceert ovor de actie sedert 15 April door generaal Tombeur blijkb, dat zijn troepen ongeveer 200 km. op vijandelijk terrein vooruitkwamen. FRANKRIJK. Van het Westelijk OorlogèterreSnj LONDEN. (Bericht van veldmaar schalk Haig.) Dinsdagnamiddag hevig geveolit ten oosten van Yperen Telkens is er sprake van een grootsch tijdperk van politieke en sociale reconstruc tie, van een geweldige ontwikkeling van nijverheid en handel op oen georganiseer de basis, waarvan Duitschiand zal worden uitgesloten. Men doet alsof de wereld bestaat uit het Vereenigd Koninkrijk, de dominions, de overige geallieerden cn de Vereenigde Staten. Maar er wonen meer dan 900 millioen mensc-hen in Azië, of meer dan de helft van de geheele bevolking der aarde. Bij al onze plannen moeten wij dus reke ning houden met de naderende ïndustrieele ontwikkeling van Azië en ook met het feit, dat er in Azië politieke geschillen te wach ten zijn van veel grooter beteekenis dan die er thans in Europa voorkomen. Men zegt ons, dat er in Azië nog slechts met Japan ,te rekenen valt en dat China, Indië cn Perzië niet meetellen. Maar wij moeten niet denkon aan de eerste paar jaren, maar aan wat er in twintig of vijftig jaar geschieden zal. Do geweldige gebeurtenissen waarin wij een zoo groote rol spelen, namen onze aandacht in beslag. Maar nu do eerste schok voorhij is en wij de feiten meer in hunne ware verhoudingen kunnen beoordeelen, geloof ik toch dab de groo te gebeurtenis van de twintigste eeuw niet deze oorlog, maar do wedergeboorte van Azië zal zijn. "Wij hebben ons voorgesteld, dat Azië kalm het 'wereldgebeuren heeft gadegeslagen on nu weer tot zijn overpeinzingen is teruggekeerd. Maar dit is geheel onjuist. Nergens volgen do gebeurtenissen elkander, zoo snel op. nis juist De vijand opende tegen den middag ecu hevig bombardement rondom Hooge en Yperen en liet tusschen 3 uur en 4 uur 30 oen reeks mijnen springen op een front van 2000 yards ten noorden van Hooge. Daarop volgden niet geslaagde infanterie- aan vallen. Vlak ten noorden van Hooge drong do vijand, nadat de mijnen ontploft waren, door in do frontloopgraven. Het gevecht duurt voort. De höofdlinxo is nog intact. Co strijd bij Yperen. LONDEN. De „Times" verneemt uit liet hoofdkwartier dd. 4 Juni; De strijd m do Yperen,-saillant ten zuiden van Hoog© blijft mot verwoedheid voortduren. Het gev-echt nam oen buitengewoon bloedig karakter aan, of schoon het tooneel van den strijd zich over r.og geen twee mijl voorbij het oorspronkelijke front uitsteekt. Op dit betrekkelijk smalle front wordt met do uiterst© hevigheid gevoch ten. De Cauadeezen slaagden met buitengewo ne dapperheid erin om de verloren loopgraven weer binnen to dringen, waarna zij met hand granaten en in een handgemeen loopgraaf na loopgraaf hernamen en feitelijk de geheele door den vijand bezette linie weor in bezit namen. Zoodra zij de loopgraven weer bezet hadden en de vijanden gedood of verdreven hadden, ontvingen de Canadoozen opnieuw hetzelfde vreeselijke artillerievuur als aan 's vijands eersten aanval op Vrijdag voorafging. De loop graven werden of door het kanonvuur vermeld of worden gevuld met lijken. Het was onmoge lijk do veroverde stollingen te behouden, want niemand kon hot daar uithouden. Het bombar dement van, do laatste twee en een halven dag was het ergste dat w© op dat gedeelte van het front beleefd hebben. De hoeveelheid artil- leriomunitie, welke thans gebruikt wordt, over treft eiken door do ondervinding aangegeven maatstaf. Wat ook do uitslag van dit, gevocht moge zijn. de Canadeesche verliezen zijn zeker even zwaar als de Duib6clie. Eon "nolrihaftig FrasioCh majoor. De bijzondere correspondent van de „Daily Chronicle", G. H. Perris, vertelt hot volgende verhaal omtrent het moedige gedrag van een Frnnsch officier. „Toen heb gevecht westelijk van don Dooden Man op zijn hevigst was, bleek de majoor van ecu mfanterie-bataillon, dat een aanval van een Pommersche brigade moasb weerstaan, plotse ling verdwenen te zijn. Zijne manschappen waren zeer onder den indruk van de verdwijning van hunnen aanvoorder, voor wien zij eene grooto vereering koesterden. Na een poos hoorden zij echter plotseling zijn stem en zagen zij hem over de borstwering klimmen met gescheurde kleeren, verward haai en een gewonden rechterschouder. Hij was met een handjevol mannen van de rest van zijn bataillon afgeraakt en had bij een gevecht van man tegen man een hevigen slag ontvangen, waardoor hij op den grond viol. Nadat liij weer tot bewustzijn was gekomen, sleepte hij zich een eind ver over den grond voort, terwijl hij zich telkens tus schen de dooden en gewonden verborg. Zijn gezicht had hij met bloed besmeerd om voor een gewonde door te gaan. Hij voerde zijne mannen thans opnieuw tegen den vijand aan, maar werd spoedig ernstig in de borst gewond. Generaal bezocht hem in liet veldhospitaal en nam zijn eigen oorlogs- kruis van de borst om er den majoor mode te décoreoren. RUSLAND. Van hei Oostelijk oonogsterrein. PETROGRAD. In de streek van Dunaburg ten noorden van den spoorweg naar Ponjewesj gingen de Duitschers tot het offensief over. Zijwer den door het vuur der Russen .teruggeslagen. In den naoht van 4 op 5 Juni trokken do Duitschors d.oor hunne versper ringen teneii'de zich meester te maken van een der Russische 'loopgravenhet vuur der mitrailleurs en een tegenaanval der' Russen noodzaakten h9n eoliter naar hunne loop graven terug te koeren. Den 5don Juni deden de Duitschers ten zuiden van Krewo, na een artilleristische voorbereiding, oen aanval op voorgeeohoven Russische afdoelingen bij het dorp Kots- chensky, zij werden echter door de Russische reserves teruggedreven. Op het front van de Pripjet lot. aam de Roameensohe.' grens breidden de Russische troepen het succes, den 5den Juni behaald, uit. Tofc dusverre zijn 480 officieren en meer don 25000 soldaten gevangen genomen, terwijl bovendien 27 kanonnen en meer dan 50 mitrailleurs buit- werden gemaakt. WEENEN. De veldslagen in het N.O. duren aan bijna 't geheele, 350 K.M. lange, front met onverzwakte hevigheid voort. Ton noorden van Oky trokken de Oosten- riiksch-Hongaarsche troepen, na zware met afwisselend geluk geleverde gevochten terug uit de stukgeschoten, oude stellingen naai de 5 K.M. zuidelijker gereedgemaakte linie bij Jaslowisj. Aan de Beneden-Strypa ging de vijand Dinsdagochtend, na een krachtige artilleris- tische voorbereiding, over tot den aanval. Hij werd overal teruggeslagen, hier en daar in gevechten vein man tegen man. Ten westen van Trcmtowla liep tezelf- der tijd een aanval cler Russen dood in het vuur der Oostcnrijksch-Hongaarsche kanon nen. Ten westen, en ten noordwesten van Tai-- nopol werd eveneens verbitterd gestreden. Daar Wanr dc vijmd voor een enkel oogon- daar. In de laatste twintig jaren heeft er een veel verbazingwekkender verandering plaats ge grepen in Azië dan in do geheele westelijke wer.eld. Toen ik voor 't eerst in China kwam was er een klein stukje spoorweg ergens ver weg in het. Noorden. Ernstig© mapdarijnen met lango staarten en geborduurde jakken verzekerden mij, dat China nooit spoorwegen zou dulden. Maar nu zijn do staarten verdwenen en zege viert do locomotief. Indië, dat vroeger een stilstaande poel ge leek, wordt thans beroerd door niemVo denk beelden cn telkens als ik er weder kom, lijkt het weer veranderd. Do meest onveranderlijk© factor in dc ge schiedenis der mcnschhcid is de golving van Oost naar West en omgekeerd. Drie eeuwen Jang is het Oosten overweldigd door do weten schap en de wapenen der Westerlingen. Maar terwijl het Westen thans zijn eigen mannen kracht en zijn stoffelijke hulpbronnen uitput, wisselt het getij langzaam en onmerkbaar. De halve zelfmoord van Europa verschaft het Oos ten een gunstige gelegenheid. Ik tracht thans niet een angstwekkend spookbeeld van een hieuw Aziatisch gevaar van militanten aard op te roepen. Wij behoeven niet te verwachten dat opnieuw een Mongoolsche horde naar Moskou zal oprukken of dat weer een Suliman voor de poorten van Weenen zal staan. Het voornaamste Aziatisch gevaar is van industrieolen aard. Het moge dan al lang zaam naderen, maar mettertijd zullen wij het onder dé oogen moeten zien. Terwijl wij onzen rijkdom vernielen, ontwikkelt zich in het Oosten langzamerhand de mogelijkheid eeim- oonourrentie, veel grooter dan die welke wij van Duitschiand .te .vreczea hebben.;

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2