Laatste Berichten. m Uit Leper en Vloot. Qemen.qd Njeuws. De zeeslag bij Jutland. SOLDATEN J. J. A. v. d. BURG, 0. Tl ZEEUWSCHE BROODBAKKERIJ. TEN GATES TEN CATE's THEE Hoofdkantoor: Amsterdam, Da Oostakade 134. DE SOLDATE1VCOTJRA1VT Van Woensdag *7 Juni 1916 K. v. d. Lied, korp. 3 II? 3 Div.; George Masse t, Militair kampe ment Leiden J. Nieskens, Hus. 4 RH.; L. Olierook, 4 R. I.; R e i t s m a, wachtm. gynmasfciekschool; Smulders, korp. 3 R. I. St. Pieter kazerne Maastricht. Snoek, 1 II 15 R. I.; H. Starmans, 1 I 13 Rs. L. V o o r e n, 1 II 10 R. I. A. v. d. W e y d e n, 3 II 2 R. I. (Tweede plaatsing.) De Directeur ÏToofdexpedi'cie Veldpost Verzoekt tegenwoordig adres van: Mil. A. v. Dille n, 4 I 10 R. I.; Mil. J. E n d e, 4 I 15 R. I. Mil. H. A. Malkus, 3 I 15 R. I.; M. Nel sen, 2 III 10 R. I. 4e Div.; A. Planken, 3 II 9 R. I. Serg. A. II. Revet, Vesting- Ar t. H. A- Rombouts, 1 III 4 R. I. Schoen- en kleermaker 2e C. Bat. B. Niet i "geschikt. Een raadsel moet als oplossing een '.gewoon woord hebben, maar niet drie aan .elkaar geregen woorden. Red. i Kees, Sloten. In orde ontvangen. Met groe- iien. Red, A. v. O., Hellevoexsluis. Is nog niet be- [kend. Red. H. J., Utrecht. Neen. Red. J. Sell., Tilburg. le. Het is nog niet be kend. wanneer de lichting 1913 met klein ver- •lof naar huis gaat. 2e. Gedurende het door u .•genoten verlof van 3 dégonhebt gij recht op soldij, menagegeld en mobilisatietoelage. Red. M. C. O., Schoonhoven. Omdat gij 'nog j geen 8^ maand onder de wapenen zijt, komt 1 gij niet voor bijzonder verlof in aanmerking, j Red. v. S.. Woudrichem. Wij betwijfelen, of gij 'Toor opleiding tot verlofsofficier in aanmer- ki^g kunt komen. Informeer hieromtrent hij u.r empagniescommandant. Red. i W .A.. Numansdorp. Richt een verzoek i .tot uw compagniescommandant om dn aanrner- king te komen voor landbouwverlof. Tevens l'kunt gij een verzoekschrift aan uw compag- i niesconunandant richten om restitutie van reis- f kosten. Indien de omstandigheden daartoe aan leiding geven, kan na ingewonnen advies van -den ontvanger der directe belastingen restitu- tie van reiskosten worden gedaan. 2e. Wan- ftaeer de la.ndstormliehting 1910 onder de wape- jinen zal komen ds nog niet- bekend. Ook niet •wanneer lichting 1908 met klein verlof zal'ver- i trekken. Red. y K. L. de K., Zaamslag. Gedurende den tijd, dat gij wegens ziekte thuis zijt gebleven, Ij, hebt gij recht op soldij en menageltf c-n gedu- Iren de de eerste 4 dagen ook op mobilisatie- toelage. Red. H. A. de V., Rilland. Over alle dagen, dat gij dienst hebt gedaan als hulpgeweerma- ker, -hebt gij recht op eene toelage van f 0.35 per dag. Richt een verzoek tot uw comman dant. Red. B. de J., Dongen. Ook gij kunt in aan merking komen voor de belooning als onder wijzer aan cursussen van gemobiliseerden. Gij moet echter wel bedanken, dat het eene bcloo- ■ning is en geen recht. Red. j R. Om alles te vertellen betreffende het kader der Vesting-Artillerie, is niet doen lijk. Wij raden aan hij uw compagniescom mandant te informeeren naar eene overplaat sing bij dat wapen. Red. W. C., Veldleger. Het door u gevraagde is ter beoordeeling van uw commandant. Red. J. H.. Tilburg. le. De kosten van den burgerdokter moet gij zelf dragen; 2e. Voor overplaatsing zal weinig kans bestaan. Red. H. K., Legerplaats Laren. Indien gij werkelijk behoort tot de A. T. troepen, moogt gij de gekruiste korenaren als onderscheidings- teeken dragen. In 'het tegenovergestelde ge val is zulks niet toegestaan. Red. J. W. v. B., Amersfoort. Als gij vrijwillig 'dienend korporaal zijt, hebt gij recht op de soldijverhooging van 2£ cen^per dag voor het dragen van het onderscheiaingsteeken wegens 6 jarigen trouwen dienst. Als korporaal moogt gij de platte pet niet dragen. Red. H. J. H.. Culemborg. Zoowel bij verblijf in epne militaire ziekeninrichting als in een hospitaal bestaat gedurende de eerste 4 da gen recht op mobilisatietoelage. Richt een ver zoek tot den chef van die inrichting. Red. J. L. G., Veere. Het hooibouwverlof moet üaar onze meenirig begrepen worden onder.de „Bijzondere verloven". Red. C. H-, Vught. Alleen als de vasj^ jaarwed de genietende korporaal-kok vrijgesteld is om aan de soldatenmenage'deel te nemen, heeft hij recht op het menagegeld. Bij nachtverblijf buiten zijne woonplaats heeft hij aanspraak op f 0.10 mobilisatietoelage per dag. Red. J. H. W. Gij hebt met de lichting 1908 uwe eerste oefening medegemaakt en'gaat dus jnet die lichting naar de landweer over. Red. J. W. E., 's-Gravenhage. Als wielrijder van de lichting J915 hebt gij na een onafge broken diensttijd'van 84 maand recht op eene soldijverhooging van 0.03 per dag, niet van f 0.Ó5. Red. De korporaal A., Bergen op Zoom. Als men permissie heeft, wordt niet voor. de sol daten menage ingekocht; maakt -men van die permissie geen gebruik, dan is het dus ter be- óordceling van den commandant, of men al dan niet aan de menage kan deelnemen. Red. A. B. T., Goirle. Het is nog niet bekend, wanneer de lichting 1907 der bereden wapens inet klein verlof naar huis gaat. Red. P. P., Breskens. Omdat gij één dag verlof te veel hebt genomen, wordt deze dag later ingehouden. Red. J. P., Schoonhoven. In burgerkleeding zijnde, hebt gij alleen de superieuren te groe ten, iflie gij kent. Red. J. v. d. B., Kruiningen. Is nog niet be kend. Red M. R-, 's-Gravenhage. Raadpleeg hierover een medicus. Red. H. v. d- P., Kruiningen. Is nog niet be- tend. Red. V. M., Bergen-op-Zpom. Een hospitaalsol daat kan opgeleid worden tot korporaal. Richt door tusschenkonJst van uw compagniescom mandant een verzoekschrift aan uw corpscom mandant. Red. h. W., Ede. Naar onze meening mag voor ambtelijk (geconstateerd,© ziekte geen verlof worden ingehouden. Red. R. B., Bergen-op-Zoom. Richt nogmaals een verzoekschrift tot'den commandant van de Luchtvaartafdeeling, maar nu door tusschen- komst yan uw compagniescommandant. Red. J. G. A., Tilburg. Richt een verzoekschrift tot den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht. Red. J. D. Grauw. Als gij niet in een hospitaal of andere militaire zieken inrichting zijt ver pleegd geworden, hebt gij recht op soldij en menagegeld en gedurende do eerste -1 dagen op mobilisatietoelage. Red. J. P., IJmuiden. Als gij hij de genie ge detacheerd zijt, hebt zij geen recht op de toe lage als timmerman. Red. E.. K., Veldleger. Gij kunt door tusschen- tonisfc van uw compagniescommandant een ver zoekschrift richten tot w corpscommandant om voor opleiding tot militieofficier in aan merking wogen kaaien, Red. M. S. M., Veldleger. Richt een verzoek schrift tot den Hoofdintendant van het Leger om als kleermaker bij de Centrale Magazijnen tc mogen worden geplaatst. Red. P. K., Vlissingen. Do regeling der perio dieke verloven van vrijwillig dienende mili tairen en van het reservopersoneel der land macht. voor zoover dit laatste niet is gere geld bij de algemocne verlofsregeling, geschiedt door de rechtstreeks onder den Opperbevelheb ber resorteerende autoriteiten. Red. J. N., Amersfoort. Na den 29&ten dag van onwettige verwijdering van het corps wordt men als deserteur afgevoerd. Red. K., Hulst. Bij de periodieke verloven mag men den dag tevoren, na afloop van den dien}-1, vertrekken. Red. F. E. G. 's-Gravcnhage. Indien hij do grens bewaking het verleenen van bijzondere verlo ven op bezwaren stuit, worden do niet geno ten verlofbeurtcn na do aflossing ingehaald Red. 31. K., Maastricht. Het inhouden van gel den voor het schillen van aardappelen is eene interne aangelegenheid, waarvoor men zich eeno kleine inhouding op inkomsten getroost. Red. J. I/. de IV., Amersfoort, lo. Hierop kunnen wij moeilijk antwoord geven. 2o. .Richt een verzoekschrift tot don Opperbevelhebber Land- en Zeemacht. Red. C. van Z.. Oldebroek. Om den cursus voor kok aan de Amstcrdamsehe Huishoudschooli te kunnen volgen, moet gij een verzoekschrift aan uw/corpscommandant richten. Red. IVestkapelle 36. Ook voor de kustwachtpos- ten geldt, indien mogelijk, de nieuwe verlofs- regeling. Zie voorts de verlofregeling voor de Marine in dit nummer. Red. B. M., Veldleger. De belasting over heide jaren, zal door u betaald moeten worden. Red. J. v. R-, Waalwijk. Tot ons leedwezen moe ten wij u mèdedeelen, dat gij de doktersreke ning zelf moet betalen. Gij kunt echter eene poging wagen door een verzoekschrift te rich ten aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 te 's-Gravenhage. Red. E. H. G. Drunen. Gij zult wel weder voor verlof en gunsten in aanmerking komen. R-ed. J. N., Kwadijk. Indien de burgemeester u tijdens het watersnoodverlof heeft ingekwar tierd, bestaat voor den kwa tier gever het recht op de inkwartieringsgelden. Red. M. M., Oud-Gastel. Is niet hekend. Red. A. M., Numansdorp. Als gij niet ingedeeld zijt bij eene compagnie hospitaalsoldaten hebt gij slechts recht op de soldijverhooging van 0.03 per dag. Red. J. d. D., Oost-Souburg. De burgemeester had het recht de vergoeding in te houden. Om dat gij verlof hebt gehad wegens het overlijden van uw vader,'kunt gij die vergoeding hoogst waarschijnlijk nog hekomen door een verzoek schrift aan den M. v. O. door tusschenkomst van den burgemeester in te dienen. Red. G. K., Woudrïchem. Voor landstormofficier moet oen bepaalde opleiding gevolgd worden. Gij kunt een verzoek aan uw korpscommandant doen om daarvoor opgeleid te mogen worden. Red. J. de V., Cadzand. Het adres van den voor zitter van de Commissie van voorliohting in zake bezwaarschriften wegens vergoeding aan •kostwinners is te Middelburg. Red. In den trein verloren. Woensdagavond 31 Mei met den trein van verlof terugkomend, bemerkte ik in Roosendaal, dat ik mijn tasschen en koppel kwijt was. Ik denk dat het vermoedelijk metTn- en uitstappen van reizigers uit- den trein per abuis mee genomen is. Alles is genummerd W.N. 129 kop pel, tasschen, bajonet, schop en broodzak. Op de schop staat 132. Beleefd Ijericht verzocht aan Ph. Haezer, 17 R.-I. 1 B. 3 O. Beurs verloren. Ik heb" in den trein mijn beurs inhoudende 2 zilverbons van f 2.-50, een rijksdaalder, f 1 en nog eenige kleinigheden verloren. Den eer lijken vinder wordt beleefd verzocht met goede belooning de 'beurs op te zenden of bericht te sturen aan den milicien H. J. Neelis, le Comp. II Batj. 13 Regt Inf. Ille Divisie Veldleger. IVo Divisie Veldleger, lie Bat. 9e Reg. Inf. ',Serg. maj. tanib. G. Kramer schrijft ons: Gedurende do mobilisatie zijn door het leger bestuur verschillende ontspanningen voor de gemobiliseerde troepen in liet leven geroepen. Ook onze Volkszang 16 in het leger op den voorgrond getreden, zoodat dan ook eenigen tijd geleden verschillende zangouderwijzers een aanvang maakten om dien volkszang ie be oefenen. Zoo mocht j.l. het lie Bat. 9e Regt. Inf. het genoegen hebben 3 zangdagen op zijn pro gramma te zien, afgewisseld door solo's op viool, piano en zang voor bariton. l ooi" ons traden op als solisten de dames Hetty tor Laag (viool), Nolly van der Gugten (piano) en den heer Q. J. van der Trigt (bariton). Zooals altijd werden de muzieknummers van dit „Mobilisatie Trio" algemeen toegejuicht. Hun succes was dan ook wel verdiend. Op den ilaatsten dag w.erd een zangdemonstratie ge houden voor pl.m. 20CO militairen met bege leiding van het mobilisatie-muziekkorps, onder directie van den sergt. mai. tamb. G. Kramer, welke demonstratie bijgewoond werd door Generaal Welier, Commandant der IVe Divisie, buitengewoon Adj. vail H. M. de Koningin er. door verschillende officieren van het Regt. Een woord van dank kan daarom niet onthouden worden aan den Generaal- Majoor, Hoofd der Afd. Ontsp. en Ontw., en Jegerautoriteiten voor de wijze, waarop onze Nederlandsche zang in hpt leger op hooger peil wordt gebracht. 'Ook komt aan de dames H. tor La.ng,. N. v. d. Gugten en den heer Q. J. van Trigt nog een woord van dank toe voor de wijze, waarop zij den militairen eenige aange name en nuttige avonden wisten te ver schaffen. Van Fort „Spion". Sergeant Joh. W. Harting Jr. schrijft ons d.d. 2 Juni jl. van het fort „Spion": Heden viel ons het genoegen te beurt door bemiddeling van mevrouw Yan Mansfeldt, secretaresse van de „Coinm. tot Ontw. en Ontsp. van Militairen", alhier te ontvangen den heer C'. Prince van Driebergen, welke zoo welwillend was een demonstratie te geven voor de bezetting van bovengenoemd fori. Dit bestond voornamelijk hierin, hoe men van allerlei afval, zooals oud carton, blikken beschuitbussen, sigarenkistjes, lucifersdoosjes, ^gekookte soepbeenderen, enz. enz. de aardig ste voorwerpen kan vervaardigen. Na hierover een alleraardigste lezing te heb ben gehouden, liet de heer Prince ons zien, hoe met de meest primitieve gereedschappén als zakmes, schaartje, sleutel van sardineblikje of spijker, een soepbeen, oude bezemsteel of iets dergelijks wordt gemetamorphoseerd in een fraai domino- of damspel. Ook kinderspeelgoed, als locomotiefjes, poppenledikantjes, enz.ge bruiksvoorwerpen als lantaarntje?, kranten- b'angers, brillendoozcn, kortom te veel om op te noemen, werden den manschappen vertoond. De gehecle expositie was van dien aard. dat velen hun ledige uurtjes aan dat knutselwc-rk zullen geven, en, gedachtig aan het spreek woord „Al doende leert men", er voorzeker in zullen slagen Jets aardigs te wrochten. Het is dan ook hier de plaats om den heer Prinoe een woord van dank en een warme hul de te brengen voor alles wat hij voor de mili tairen deed. Tevens spreken wij den wensoh uit, dat wanneer zullg. nog noodig moge blijken te zijn, nog vele militairen van zijn vinding rijkheid op het gebied van „afvalfcunst" mogen profiteeren. Loencn a/d Vecht. 2 Juni 1916. Serg. JOH. IV. HARTING Jr. Militaire Huisvlijt-tentoonstelling Oosterhout. Mil. Tel. Jos. Taleymans schrijft ons uit Oosterhout Op 27, '28 en 29 Mei werd in de zaal van het Patronaat te Oosterhont weder eene buisvlijt- tentoon stel ling gehouden, waarvoor door de aldaar gekantonneerde militairen diverse voor werpen waren ingezonden. Ook over het resul taat van deze tweede tentoonstelling kan het Comité, dat haar organiseerde, ongetwijfeld tevreden zijn. IVas het aantal ingezonden voor werpen geringer dan een vorig maal, in uit voering en smaak overtroffen zij verre vroegere inzendingen. IVat geëxposeerd was muntte uit door sierlijkheid! stijlbegrip en fraaie afwer king. Ijverige dameshanden hadden alles fraai gerangschikt, terwijl groen en bloemen aan alles een sierl aanzien geven. Zondagmiddag gaf Z.Exc. Luitenant-Gene raal van Torwisga, vergezeld van den Chef Tan •den Staf, kolonel de Hoog, door een persoon lijk bezoek blijk van zijne groote belangstel ling in den arbeid der militairen, met eenige van wie Z.Exc. zich omtrent verschil lende bij zonderheden der voorwerpen liet inlichlten. Zijne Excellentie verbleef geruimen tijd en werd rondgeleid door eenige leden van het Comité. Het mobiel' orkest van den sergeant Pels zette gedurende do expositiedagen door de uitvoering van eenige fraaie muzieknumers aan het geheel meerderen luister hij. In het bijzonder dienen nog vermeld de vele teekèningeii, die tentoongesteld waren van de leerlingen van den hr. de Koster, op de bouw kunde betrekking hebbende. Maandagavond hij de sluiting der tentoon stelling zijn door het Comité aan de diverse exposanten sierlijk uitgevoerde bronzen me dailles ter herinnering uitgereikt en zal binnen kort hetzelfde geschieden aan den hr. de K. en diens leerlingen. Een woord van hulde aan he^ Comité en de damcs-commissie, zoomedo aan de Oosterhoutsche beau monde, die woei en wind trotseerde voor den verkoop der loten, is hier voorzeker op zijn plaats. Lenig© uren vóór de sluiting der tentoon stelling was het Comité aanwezig in de school, aan den Keiweg, waar door den le luitenant, dr. Luxwolda, een publieke les werd gegeven, ter sluiting van den cursus in veekennis. Na afloop dier les is de luitenant L. door den voor zitter van het Comité op 'zeer erkentelijke wijze bedankt voor zijn groote toewqding en verdiensten en ontvingen de leerlingen van den heer L. uit handen van den voorzitter elk een diploma voor hun trouw cursusbozoek. De hr. Baron A. van Oldeneel memoreerde tevens de scheidende Jager-af deeling, die door haar ijverig bezoek der cursussen, aan het Ont- wikkelings-Comité zooveel voldoening heeft'ge schonken. Ten slotte heeft de lir. van der Slikke, namens de Jagers, het Comité en den hr. Luxwolda voor hunne verdiensten ge huldigd. Van het fort bij Veïsen. Mil. Henri. C. van Praag schrijft ons uit Velsen J.l. Dinsdag hadden we het genoegen op het fort bij I eisen een concert bij te wonen van vier bekende Amstcrdamsehe artisten, mejuffrouw Jo Klinkspoor (alt), mevrouw Grebe (piano) en de hoeven Sal. de Gorter (viool) en Willy Grebe (violoncel). Het welgekozen progi'amma bood, genoeg ge legenheid om de prestaties van de kunstenaars te beo or deel en. Begonnen werd met eenige Russische trio's van Glinka, schitterend voor gedragen door mevr. Grebe en de heeren Sal. de Gorter en Willy Grebe. Later hoorden wo de beide strijkers nogmaals in solo's, de heer De Gorter, die met gevoeligen toon voordroeg Serenade melancolique van Tschaikowsky en Traümerei en Scklummerlied van Schumann; wist dan ook de militairen door zijn machtig vioolspel te betooveren en te verrukken, de heer Willy Grebe, die met het Andante van Gol'bermann en Salut d'amour van Elgar zijn prachtigo hoedanigheid van toon liet hooren en met bet Scherzo van v. Goens bewees, over welke groote techniek en buitengewone vir tuositeit hij beschikt. Méj. Klinkspoor zong met haar prachtig altgeiuid voor de pauze eenige Italiaansche liederen en later Hullebroeck-liederen, deze laatsto met zoo'n aardige voordracht, dat „Kermisbed" herhaald moest worden. Ten slotte komt mevrouw Grebe een compliment toe, vóór de prachtige wijze, waarop ze alle solisten accompagneerde. Dankbetuigingen. Ondergeteekende, landstormsoldaat bij de 3e Comp. le Bat. 16e Reg. Inf. 4© Div. Veldleger betuigt hiermede zijn havtelijken dank aan allé welwillende onderoff. en manschappen, van bo vengenoemde Comp. die hebben bijgedragen tot de collecte, gehouden ten bate van ondergetee- kende, die zijn portemonnaie verloren had, in houdende 10. J. VEENMAN, 3 C. 1 B. 16 R. I. IVe Div. Veldleger. Ondergeteeken.de betuigt hiermede zijn li ar telijken dank aan officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen, beboorende tot de 3e comp. 39e L.W. Bat. Inf. en in het bijzonder aan de L.W. soldaden D. Klaassen en J. Fremouw voor de verzamelde bijdragen tot' ondersteuning aan zijn gezin. J. J.' v. d. BROECKE, 39e Bat. L.W. Inf. 3a Comp. Met deze betuig ik namens onze Compagnie mijn innigen dank aan do burgerij van 's-Gravendeel voor de gulle en hartelijke ont vangst, welke ons daar ten deel viral Mil. H. BLANKERS; Hiermede betuigen wij onzen oprechten dank aan IIH. officieren, vaandrigs, onderoffi- ren, korporaals en manschappen van het 3e R. I. 1 B. 4 C. voor de blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden. A. DUBBELMAN en" Echtg. Gasfabriek* en zomertijd. Bij de gasfabriek te Amsterdam heeft'men wel den invloed van den zomertijd op hét gas verbruik kunnen constateeren. In de eerste vier maanden van dit jaar wa.s de hoeveelheid gas, die verkocht werd, met 4 a 44 gëstegen, vergeleken bij de eerste vier "maanden van. 1915. In de maand Mei, de eerste maand van den mertijd, was die stijging slechts een kleine 2 Heb verminderde gasverbruik-is dus het totale verbruik was in Mei zeven en een half millioen kub. M. Nog een Ertgelsche lezing. LONDEN. De admiraliteit meldt offi cieel, dat, totdat de operbovelhobber tijd zal hebben gehad, de betrokken offi cieren tc hooren en een volledig rapport op te maken, elke poging om een overzicht te ge ven van den zeeslag, die begon in den namid dag van 31 Mei en eindigde in de morgenuren van 1 Juni, voorbarig zou zijn. De resultaten echter zijn duidelijk. De Engelsclie vloot kwam met de Duitsche slagvloot in aanraking op 31 Moi 's middags om half vier. De leidende schepen van beide vloten begonnen een hevig gevecht; slagkruisers, groote slagschepen, het kleine materieel,'- alle namen actief deel aan den strijd. De verliezen waren aan heide zijden zwaar, maar toen de hoofdmacht van de Brit- sche vloot voeling kreeg met de Duitsche slag- vloot was slechts korte tijd noodig om deze laatste, die reeds zoo zeer getroffen was, te dwingen veiligheid te zoeken. Dit was mogelijk omdat ten gevolge van het slechte uitzicht' en den mist de groote vloot slechts nu en dan even voeling kon krijgen met den vijand en er geeu voortdurende actie mogelijk was. De ver volging werd voortgezet tot het duister werd, maar de Britsche torpedobootjagers konden nog gedurende den nacht niet succes aanvallen doen. Nadat de vijand naar zijn havens was ge dreven, keerde Jellicoe terug, en speurde hij het hoofdtooneel van den strijd af om naar ontredderde schepen te zoeken. Tegen den mid dag, Donderdag, stond het vast dat er voor de vloot niets meer te doen was. Admiraal Jellicoe keerde daarom naar zijn basis terug, over een afstand van vier honderd mijlen, nam opnieuw kolen en was Zondagavond veer gereed zee te kiezen. D© Britsche verliezen zijn volledig opgege ven. De admiraliteit twijfelt niet of de Du't- sehe verliezen zijn zoowel relatief als absoluut zwaarder- Er zijn zeer duchtige redenen om aan te nemen dat de Bivtsehe verliezen twee slag schepen omvatten en vc-rder twee Dreadnought slagkruisers, van het machtigste type, twee kruisers van het laatste type, ji.l. ..Wiesbaden" en „Elbing", een lichten kruiser van het Rostocktype. nog een lichten kruiser en ten minste negen torpedobootjagers en een duik boot. LONDEN. Overlevenden van de „Warrior", die to Devonport werden geïnterviewd, vertel den, dat hun schip kort na zes uur in gevecht kwam. De „IVarrior" en do „Defence" ge raakten tusschcn twee linies Duitsche slag schepen, de „Defence" vloog in de lucht, de „Warrion" werd met kogels doorzeefd. De vijand maakte gebruik van gasbommen. Na zeventien minuten stoomden do Duitsche sche pen weg. achtervolgd door schepen van do slag- vloot. De „Warrior" begon water te maken, zoodat de bemanning aan do pompen werd ge zet totdat ten slotte een hulpvaartuig toe schoot. De gewonden werden overgebracht- en de „IVarrior" werd gedurende 48 uur gesleept; toen bleek, dat het schip verloren washet sleeptouw werd gekapt en het oorlogsschip zonk. Te Plymouth verklaarde een geredde: dat de „Warrior" een geweldig vuur had te verduren van vijf Duitscho schepen van de dreadnought- klasse en van twintig torpedobootjagers. LONDEN. Uit de berichten omtrent de aankomst van de Britsche gewonden in de versch:llende Britsche havens blijkt, Bat de geest der mannen voortref felijk is. Zij juichen over do overwinning en zijn vast overtuigd dat do Duitsche verliezen veel. zwaarder zijn dan te Berlijn wordt toe gegeven. Onder de incidenten die zo vertellen, behoort bijv. de beschrijving hoe de torpedo- bootjager „Shark" midden tusscben twee co lonnes Duitsche jagers drong en deze aanviel. Tweo er van werden getorpedeerd eer de „Shark" zelf door het vuur overweldigd werd en zonk. De commandant wiens heen verbrij zeld was, bediende zelf een kanon, nadat alle kanonniers waren gesneuveld. Wat de „Queen Mary" betreft, wordt verteld, dat ze op korten afstand een slagschip bevocht en tezelfder tijd had te strijden tegen een Zeppelin, die haar met bommen bewierp. Zij schoot den Zeppelin neer voor ze zelf zonk door twee volle lagen van twee vijandelijke schepen. De .Lion" en de „Tiger" wn.ren in hevig gevecht gewikkeld. Do'eerst© werd herhaaldelijk getroffen, terwijl de Tiger" gedurende tien minuten was blootgesteld aan het vuur van wel twintig schepen, maar niettemin dezen aanval overleefde. Alleen de „Tiger" boorde zes vijandelijke torpedobootjagers in den grond. De Britsche lichte kruisers bicken superieur aan die van den vijand. Deze werden al dadelijk teruggeslagen en in de verwarring gingen drie er van verloren, doordat zo op mijnen dreven. Het leggen van deze mijnen was een der meest gewaagde en heldhaftigste daden der Britten in den slag. De torpedobootjagers deden dap7 per werk bij de vervolging van do Duiteehers, toon deze in wanorde terugtrokken. Een der torpedobootjagers viel groots vijandelijke sche pen aan en torpedeerde een slagschip, dat in den grond werd geboord. Do iager voer toen met groote snelheid weg om in veiligheid te komen. Toen do commandant op de brug de officieren gelukwensclite trof een granaat de brug, waardoor hij en vier anderen werden ge dood. De ..Hindenburg" die door vier .torpe do's was getroffen, begon te hellen tot de schoorstcenen het water bereikten en daarna zonk. De „Wnrspite" boorde twee Duitsche kruisers in den grond. De „Derfflinger" werd zwaap beschadigd en stond toen het laatst werd geseind voor én achter in vlammen. Begrafenis der gevallenen. WILHELMSHAVEN. Zondag werden de lij ken der gevallenen van den zeeslag hij Jutland pjechtig bijgezet. Geestelijken van do heide confessies spraken, en ten slotte werden eere salvo's voor de gevallen helden gelost. Minister Posthuma. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer F. E. Posthuma., vertrekt mor- gen, Woensdag, naar Ruurlo tot het voortzet ten van zijn rustkuur. Do rust die de Minister tot dusverre te 's-Gravenhago heeft kunnen genieten, heeft hem, naar wij vernemen, reeds veel goeds gedaan. Toepassing wot Zomertijd. Door kerkvoogden te Kubaerd, Waaxcns, Spannum en Oosterend (Friesland) zijn de to renuurwerken weer een uur teruggezet. De zomertijd beviel niet. Mutaties. Bij Koninklijk Besluit, zijn benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, tot reservo- tweedc-luitenant bij hun tegenwoordig korps: a. Bij het wapen der infanterie, de vaandrigs II. Witteveeu, van het oe regiment; H. van Ommeren, van het 13o rog.; T. M. P. van der Veen, van hei. 14e rog.A. B. Rabau, van bet 13e reg.R. Voorhoeve, van het 21e reg. R. IV. Reinders, van het 5o reg.H. F- D. Monné, van het Se reg.J. de Lint, van het 6e reg. W. F. Eysvogel, van het 18e reg.G. C. J. do Maret Tak. van het 11e reg. L. van der Linde, van het 21e reg.Ji. J. Schuiling, van het 19e reg.H. de Munolc, van het 14e reg.F. C. J. H. Kohier, van het 17e reg.; A. A. Priester, van het 5e reg.W. Lammerts, van het 12e reg.; A. P. Potjer, van het le reg.; F. J. J. M. Bonarius, van hot 10e reg.- A. A. M. Tromp, van het 4e reg.J. A. D. van Renesse van Duivenbode, van hot I6e reg.; J. IV. J. Panis, van het 6e reg.; H. Hardonk, van het 19e rog.A. H. Fabins, van liet 4e reg.G. H. Rodenburg en J. A. Wagenvoorde, heiden van het 19e reg.J. G. Kan, van het 6e reg. P. J. Roclfsema, van het 12e reg.; J. E. Hoving, van het lSe reg.T. L. C. A. H. Muller, van het 21e reg. -, A. M. D. Glerum, van het 6e reg. A. C. Naarstig, van het 21e reg.J. Schroder, van het oe reg.; N.. F. .UhersigDV, van het 21e reg.F. C'ostius, J. D. Bruggmk en D. S. Heinsma, allen van het lie reg.; C. Noltke, van het 3e x-eg.J. IV. Tap, van het 11e reg. P. M. Ivnols, van het 13e reg.; J. F. W. Bosma, van het 17e reg.C. van Reijn. van het lo reg. R. R. de Vries, van het 2ie reg. J. T. Giesen, van het le reg.; H. C. Schipper, van het lSe reg.F. M. Gèseher, van het 17e reg.J. H. Smitt, van het 21e reg.J. A. Filers, van het 5e reg'.B. T. W. Parson on F. P. A. van don Berg. beiden van het 21e reg.A. M. 'Sunderman, van het 17o reg.J. A. van der Yegte en D. C. van Alewijk, beiden van het 19e reg.C. J. Melis, van het 6o reg. W. van den Berg en' A. IV. van Geuns, beiden van het 4e reg.F. B: J. Kluvers, van het 6e reg.J. F. Korteweg, van het le reg.H. P. A. Holland, van het 17e reg.C. J. A. M. van Wees, van het 6e reg.A. Lijsen en J. Hart man, beiden van het 14e reg.J. Wilkens, D. Fokkema en D. van Lingen, allen van het 9e reg.G. D. Bokohut, van liet 6e reg.IV. F. C. M. A. Laane, van het 3e reg.IV. F. L. Boissevain, H. II. J. Bak, D. G. Duintjer en J. van der Wal, allen van het 10e reg.; J. IV. Mouser Bourgognion, van het lie reg.B. M. J. Boelen, van het 6e rog.W. D. Visser, van het 8e reg.L. Troost, van hefc 16e reg. b. bij het wapen der artillerie, de vaandrigs TI. Rink. van het le reg. vest.-art.T. D. Zegers, II. F. Eringa, C. Zevenbergen en C. J. IV. Brunings, allen van het 2e reg. vest.- artillerie e. bif het wapen der genie, de vaandrig A. van Lutsenburg Maas, van het regmient genie troepen. Bij K. B. is, benoemd bij het reserve-perso neel der landmacht, bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2e klasse, do heer T. C. Grib^ ling, artsis benoemd bij liet pei-soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot offi cier van gezondheid der '2e klasse, de student ïd de geneeskunde (arts) C. E. Lerna. Van het Westelijk oorlogster rein. BERLIJN. Officieel. Do Engelschen gingen Zondagavond opnieuw over tot den aanval op de verloren stellingen ten z.o. van Yperen, die echter in ons artillerievuur mislukte. Eveneens mislukte een zwakke Fransche aan val bij Prunay in Champagne, die na een voor- bereicring door gassen werd ondernomen. Ten v. van de Maas beschoot onze artillerie met gocjfl© resultaten de vijandelijke batterijen en schanswerken. Fransche infanterie, die teii w. van den straatweg HaueourtEsnes tegen onze loopgra ven oprukte, werd teruggeslagen. Op den rechteroever duurt do verbitterd^ strijd met onverminderd© lievigheid voort. De vijand poogdo do in de jongste dagen door ons behaald© successen door het in 't vuur brengen van infanterie-massa's te ontnemen. De sterkste poging'daartoe werd aangewend in het Chapitre- bcsoh, op den Fumin-rug (ten z.w. van het dorp Vaux) en in de streek ten z.o. daarvan. Alle Fransche aanvallen werden volkomen onder zware verliezen afgeslagen. Duitsche verkenningsnfdeelingen drongen aan den I'zer, ten n. van Arras, ten o. van Albert en hij Altkirch in do Fransche stollingen. Zij brachten 30 Franseben, 8 Belgen en 35 Engel schen ongewend als gevangenen mede. Een mi trailleur werd buit gemaakt. In luchtgevechten' bij do Marre-hoogfce. hij Cu- mières ©n het fort' Souvüle, werden Fransche riiegtuigen ten val gebracht. De gevechten onzer vliegers irf de maand Moi waren van groot belang. De vijandelijke verlie zen waren in d© luchtgevechten 36 vliegtuigen door afweervuur van den grond 9, door onvrij willige landing achter onz© linies 2, totaal 47 vliegtuigen. Ouzo eigen verliezen in de luchtgevechten bedroegen 11 vliegtuigen; vijf vliegtuigen zijn niet .teruggekeerd, te zamen verioi-en wij dus 16 vliegtuigen. PARIJS. Ten O. van de Maas zette de Duitschers Zondagavond en -nacht de aanval len op do Fransche stellingen iu de streek van I' aiix en Damloup voortten Noordwesten van het fort Vaux, op de hellinsen van het. Fumin- bosch werden herhaalde Duitsche aanvalspo- gmgen volslagen tegengehouden door het Fransche vuur. Alle aanvallen tusschen het. fort en het dorp Damloup werden eveneens afgeslagen. Zondagnacht had een liovig gevecht, plarts tusschen het grnizoen van hot fort Vaux en Duitscho afdeelingen, die er poogden binnen to komen. Ondanks do brandende vloeistoffen, waarvan de Duitsehers een ruim cebruik maakten, ^beletten do Franschen don° tegen stander eoniire-n vooruitgang to maken. In de streek Thiaumont.Douamont wordt do artilleriestrijd met grooto heftigheid voortge zet. Op den linker-Ma a soever afwisselend© artil lerie-beschieting. In de Vogezen bracht een aanslag der Duit sehers ten IV. van Ca.rsbach hen in het bezit van drie stukken loopgraaf. Een Fransche te genaanval wierp do Duitsehers kort daarna uit allo loopgraven, die zij genomen hadden. Aan het Engolscho front geen wijziging. De toestand bij Yperen is sedert de laatste Engelscbo tegenaanvallen dezelfde gebleven. Het teruggewonnen gebied is door 'de Engel sclie troepen behouden. Aan liet Belgische front hevige artillerie beschieting in do streek van Dixmuiden. Het Russisch© offensief hervat. IYEENEN, o Juni. (Officieel.) De sedert lang verwachte aanval door. de Russischen zuidwestelijke legers- is begonnen. Aan het ge- heelo front tusschen de Pruth en de Styr- kromming hij Kolki is een hevige slag ont brand. Bij Ökna wordt verbitterd gestreden om het bezit van de voorst© Oostenrijksch- Hongaarsche stellingen. Ten noordwesten van Tarnopol is het den vijand gelukt op eenige punten tijdelijk de Oostenrïjksch-Hongaarsche stellingen binnen te dringen. Hij werd. er door een tegenaanval echter weder uitgeworpen. Aan heide zijden van Kozpow (ten westen van Tarnopol)-mislukten Russische aanvallen reeds voor do Oostenrijksch-Hongaarsche ver sperringen, bij Nowo, Alexinez en Dubno lie pen zij reeds dood in het geschutvuur der Oos tenrijkers. Ook bij Sapanowolyka zijn hevige gevechten aan den gang. Ten zuidoosten van Luzk werd een vijande lijke vlieger naar beneden geschoten. PETROGRAD, 5 Juni. (P. T. A.) (Be- ricli-t van den Grooten Generalen Staif.) De Duitsche artillerie bombardeorde het brug genhoofd bij Ilcskoel. In de streek van Dunaburg, ten noorden van den spoorweg naar Ponievesj, namen de Duitsehers onze loopgraven onder hevig vuur en trachtten zij vervolgens een aanval te deen, die echter afgeslagen werd. Op 4 Juni ontwikkelde zich reeds in den ochtend een gevecht op het front aan de Pripjet tot aan d© Roemeensche grens, waaraan ook de wederzijdsche artillerie deel nam. In verschillende sectoren behaalden de Russische troepen belangrijke successen; zij maakten totdusverre dertienduizend gevan genen en namen zij kanonnen en mitrail leurs. De strij'd duurt nog voort. De Rus sische artillerie gaat voort met de verster- kingswei'keu en schuilplaatsen van den vijand te vernielen, terwijl de infanterie zich van de stellingen meester maakt naar mate die door de artillerie voldoende zijn beschoten lil" den loop van den strijd van gisteren werden eenige dappere regiments-comman- danten door het vijandelijke vuur getroffen. Kolonel Lourie werd gedood en kolonel von Tsigler ernstig gewond. Het fort Pheapetra bezet. LONDEN. Uit Saloniki wordt aan de „Ti-, mes" gemeld, dat het fort. Pheapetra bij' Kruchevo door do Bulgaren is bezet, Een koopvaardijschip in de haven van Trifat getorpedeerd. Den 28sten Mei 's avonds, zoo meldt de „Ag. Stef.", wist een Italiaansche torpedoboot do haven van Triest te naderen en daar een tor pedo to lanceercn op een koopvaardijschip, dat er voor anker lag. Het schip zonk. Er werd in do haven onmiddellijk met zoek lichten gewerkt en de artillerie trad in actie. De italiaansche torpedoboot werd echter niet geraakt «n keerde behouden naar haaf uit gangspunt terug. Oankbeiuigirtg. Genezen van een pjjnljjke en lang durige ziekte is het m.\j, bjj mjjn ontslag uit het Militair Hospitaal te Utrecht een diepgevoelde bèhoefte mjjn innigen dank te betuigen aan de Doktoren, Zusters en Verplegend Personeel voor de groote zorg en toewjjding aan mij tijdens mjjn ziekte besteed. Dankbaar J. M. TÏMMERS, Sergeant Regiment Genietroepen. 71 Wie wil zich gaarne nuttig ma ken voor zjjn kameraden en er te vens op de gemakkelijke wijze wat bijverdienen By hestelle bij de firma J. KUI KEN te St. Annaparochie 100 kranten (of meer) „De Blauwe Vaan" voor '0.77}^ om weder te verkoopen tegen 1 cent per stuk. Succes verzekerd VERLOFIS Een keurig, fraai afgewerkt KEPÏ, fyn gr-jze stof zéér sterk, wordt U franco toegezonden (doos gratie GOEDKOOPSTE en SO LIEDSTE ADRES in Nederland! Zend postwissel a f| 2.<50; ver melden welke maat verlangd wordt. Fa. H. DE GROOT, Hofwjjkstraat 42, Den Haag, By 10 studs verminderde pry's. Agenten gevraagd. HOE MOET IK SOLLICITEE^EN? naar betrekkingen in Nederland en Indië. Prjjs 25 ct. Postz. worden aangenomen. Uitg. ZILVER, Claes de Vrieselaan 4a, Rotterdam. Allies wat U van Koek en Banket behoort te weten is, dat het komt uit de Fabriek van Z, O. Binnensingel 1 F, DEN HAAG. Tabak- en Sigarenfabrikant. Westeinde DEN HAAG. Tel. H. 2S59. Reeds jaren Caniine-leverancier. B. M. VAN KOERT, Van Ravestsijnstraat 216, Oen Haag. Opgericht 1882. Levert de bekende Haagsche Bolussen aan de verschillende Cantinen. Bii afname van groote kwantiteiten wordt eenige reductie toegestaan. Ter overname aangeboden- weinig gedragen, fyn lakensche gi'yze Onderoff. Uniform en mantel Pers. lengte, 1.62 M. mantel 1.10 M. Ook afzonderlijk. Tegen billyken prijs. Adres SCHEEFFER, Polstr. 55. Deventer. tot Kommies, Keur meester. Gemeente klerk, Telegrafist. Studie ongeveer 1 jaar. f 1.50 pér maand. H. M. v. d. VEER Roo-Valkstraat 14, Rotterdam- FIVE O CLOCK TEA BESTE KRINGEN Een kop zuivere, onvervalschte is na een vermoeiende marsch een ware ver kwikking voor den soldaat. Telefoon Zuid 371Z; na zes uur Zuid 3512. Tel.-adres: ET AC. KOOPT BIJ DE ADVERTEERDERS IN DE „SOLDATENCPURANT".

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 4