DE SOUiD ATE1XT COIJ R A1VT van Woensdag V Juni 1 O 1 Ook vau Engelsche zijde zijn thans de berichten van den zeeslag tusschen Engel- jvhe ea Duitsche eskaders binnen gekomen. De Bvitsche Admiraliteit bericht dat ér in den namiddag van 31 Mei een zeegevecht bij de kust van Jut land heeft plaats gehad. De Engelsche schepen die den hevigstcn aanval te verdu ren hadden, waren de slagkruisorsvloot, eenigo kruisers en lichte kruisers, gesteund door vier snelvarende slagschepen, waaron der do verliezen zeer zwaar waren. Gedurende dit gedeelte van den strijd was het in hoofdzaak een gevecht met zware kanonnen. Nadat de „Invinoible" met den meest mogclijken moed gevochten had en den vijand aanzienlijke schade had toegebracht, achterhaalde haar het noodlot en zonk zij spoedig. Admiraal Beatty zag zich weldra van alle vrees bevrijd toen vier slagschepen van de groote vloot, de Valiant", de „Bar- I than de Malaya" en de „Warspite" Do Duitsche slagvioot vermeed een lang j aan den horizont verschenen. Toen zij aan gevecht met ouzo hoofdmacht. Spoedig na- den strijd deelnamen kreeg het geveclit een dat dio op het terrein van den strijd scheen, keerde de Duitsche vloot naar hare haven terug, doch niet dan. nadat zij door onze slagschepen ernstig beschadigd was. De slagkruisers Queen Mary", „Inde- fatiguable" en Invincible", en de krui sers .Defence" en Black Prince" zijn gezonken. De Warrior", die eerst gesleept ■werd, moc3t later door do bemanning ver laten worden. Het.is ook bekend dat de torpedojagers „Tipperary", „Turbulent", Fortune", „Sparrowhawk" en Ardent" verloren zijn gegaan, terwijl omtrent zes andere nog geen berichten zijn ingekomen. Er zijn geen slagschepen of lichte kruisers gezonken. De verliezen van den vijand zijn ernstig. Er is minstens één slagkruiser vernield' en één ernstig beschadigd. Volgens ingekomen berichten Is gedurende den nacht een slag schip dcor onze torpedojagers tot zinken ■gebracht. Twee lichte kruisers zijn buiten gevecht gesteld en waarschijnlijk gezonken. Het juisto aantal vijandelijke torpedojagers dat gedurende don strijd buiten gevecht .werd'gesteld is neg niet bekend, maar moet zeker groot zijn. De Engelsche admiraliteit meldde nader: De Engelsclien verloren in het geheel acht torpedobootjagers; een Duitsch slagschip van het Kaiser-type vloog m de lucht bij een een ander Duitsch slagschip van hetzelfde type, is waarschijnlijk gezonken ten gevolge yan de uitwerking van artillerievuur. Van drie Duitsche slagkruisers is van twee i(vermoedelijk de „Dariflinger" en de „Lutzow") de een in de lucht gesprongen, terwijl de andere, die dcor onze slagvioot 'krachtig aangevallen werd, in ontzettenden toestand moest blijven liggencok werd waargenomen dat de derde'ernstig bescha digd was. Een Duitsche .lichte kruiser en Zes Duit sche torpedojagers zijn gezonken en min stens nog tv;eo Duitsche lichte kruisers zijn buiten gevecht.gesteld. Herhaaldelijk wer den treifers op nog drie Duitsche slagsche pen waargenomenTen slotte werd een Duitsche ouderzeëer geramd en zonk dit yaartuig. Hit Edinburg wordt geseind; Admiraal Beatty had reeds vele ma len voor de thans geleverde slag plaats vond het groote siagterrein door kruist, maar de Duitschers konden nooit uit hun met mijnen bezaaide wateren weg gelekt worden. Verladen week Woensdag echter veelden de zeelieden dab ,,do dag", waarop zij zoo lang gewacht hadden, ein delijk was aangebroken. Het ..was een bui tengewoon mooie ochtend mat een kalme zee. De mannen waren goed geluimd iu het vooruitzicht te kunnen vechten. Omstreeks vier :u den middag teen het Britscho eskader zich ongeveer honderd mijl ten westen van de Deensche kust be vond molddc de voorhoede dat de vijand in zicht was met ougeveo? 100 schepen, waar onder minstens 20 slagschepen en slagkrui sers. Voorop bevonden zich verocheidon eskaders lichte torpedo-kruisers. De heelè vloot stoomde snel :n noordwestelijke rich ting. De condities waren in elk opzicht gun stig voor de Duitschers die het voordeel hadden dat zij onder de kust hielden en dus van een veiligen terugtocht verzekerd waren. Met de atmosferische condities konden fcij eveneens hun voordeel doen. Het weer was veranderd. Een dunne motregen ver minderde het uitzicht. Terwijl de Britten .met de zon in het westen achter zich,'ge makkelijk aan den horizont te onderschei den waren, konden de Duitschers hunne strijdkrachten min of meer. schuil houden, gedekt als zij waren door de kust van Jut land. Ondanks deze slechte condities, aar zelde admiraal Beatty, overenkomst-ig de Britsche vloottradities, geen oogenblik, maar viel terstond aan. Met zware kanonneërbooten had de eer ste wisseling van schoten cp ongeveer 15 mijlen afstands plaats. Te oordeeiea naar de waterkolommen die rondom de voorgeschoven Britsche vaar tuigen opstegen, kan er/geen twijfel be staan of de Duitsche slagschepen kregen de .volle laag, ea daar de beroemde nieuwe „Hindenburg" niet officieel vermeld werd, bestaat er reden om aan te nemen dat dit schip het hard te verantwoorden heeft ge had. De afstand verminderde spoedig van yijftien tot tien, en daarna tot vijf mijlen- In den beginne was het voordeel geheel en al aan de zijde der Britsche kanonneer- booten, en niet lang nadat de slag begon nen was, zag men dat een groote Duitsche kruiser getroïfen werd. Een1 oogenblik later was hij geheel in vlammen gehuld, en zonk bijna onmiddellijk daarna. Nu namen ook de vijandelijke slagschepen deel aan den strijd en hun verpletterende kracht gaf den Duitschers een geweldig pver- ■wicht. Een van de ergste vijanden voor de Engelschen was het Duitsche mijnenveld, dat den Britschen eskaders belette in alge heel© vrijheid hun actie te ontwikkelen, terwijl de Zeppelins en onderzeeërs krach tig konden opereeren. Nu hij er eindc-üjk in geslaagd was de geheele Duitsche vloot uit haar veilig kwar tier te halen, besloot admiraal Beatty, hoewel de vijand hem in sterkte verre over trof, het veelzeggende bevel uit te vaardi gen met volle kracht op den vijand aan tc houden. Ondanks de ongunstige condities en in het vertrouwen dat versterkingen onder weg waren, bevochten onze kruisers den vijand met koppig© hardnekkigheid. Toen het gevecht reeds eenige uren geduurd had kwamen de „Invincible", de Indo mitable" en de „Inflexible" in zicht. Nog gansch ander karakter. De Warspite1 ■werd door vijf Duitsche slagschepen of kruisers aangevallen. Zij vocht schitterend en bracht drie van de aanvallers tot. zinken of berokkende hun zware schade. De „Va liant" ramde een vijandelijken onder zeeër en bracht hem tob zinken. Ten slotte sloegen de Duitschers op de vlucht. De be manning van admiraal Jellicce's schepen die zeer op de Duitschers gebeten was, wei gerde het gevecht te beëindigen. Bij het in vallen van d© duisternis hielden de groo- tcre schepen op met vuren, de actie werd echter den gebeden nacht tot aan het krie ken van den dag door de kleinere strijd machten voortgezet. Toen keerden de sche pen der Britsche vloot naar hunne ver schillende bases terug. De vijand was verdwenen Do wedorzijdsche verliezen. Het „Handelsblad" schrijft: Wij hebben in ons overzicht van den toe stand op het oorlogstconeel aangenomen dat de Duitsche opgaven omtrent d© geleden Duitsche verliezen althans in hoofdzaak juist zijn. Do mogelijkheid béstaat echter, dat d© Duitsche admiraliteit, iu verband met de geringere sterkte van de Duitsche vloot, niet de verliezen der Duitsche vloot juist heeft opgegeven. Het feit, dat de onder gang van de „Elbing" verzwegen i§, ter wijl dez© toch zeker aan de admiraliteit be kend was, geeft eenigen steun aan die ver onderstelling. Wij willen zeker niet bewe ren dab het zoo is, maar toch kan het nut hebben, naast de vergelijking van de verlie zen in tonnen, volgens de Duitsche bereke ningen, reeds in ons Ochtendblad vermeld, eens naast elkaar te stellen de cijfers van de Engelsche bn Duitsche verliezen volgens de Engelsche opgaven. Wij willen daarmede allerminst zeggen dat de Engelsche cijfers strikt juist, zijn doch dezelfde reserve moeten wij ook voor de Duitsche cijfers maken. Engelsche opgave. Engelsche verliezen. Duitsche verliezen. ton. ton. Queen Mary 26.000 Pommern 13.200 Indefatigable 18.750 Wiesbaden 2.715 Invincible 17.000 Frauenlob 2,715 Defence 14.600 1 klasse Kaiser 24.700 Black Prince 13.500 1 24.700 Warrior 13.500 Derfflinger 28.000 8 tafpedob. 8.S00 Luetzow 28.000 Elbing 4.000 6 torpedob, 5.700 112.050 133.730 Wij achten het intusschen bijzonder good mogelijk dat de Engelsche opgaven omtrent den ondergang der groote Duitsche slag schepen en slagkruisers op vergissingen be rusten. Wel komt het ons waarschijnlijk voor dat de Engelsche opgaven omtrent eigen verlie zer. juist zijn. .Reeds dadelijk heeft de Engelsche admiraliteit namen van verloren schepen gegeven, die de Duitsche uiet ge noemd had en voor Engeland, met zijn reusachtige vloot, is er geen. ernstig belang bij het verzwijgen van berichten betrokken. Het vermoeden dat de Duitsche admirali teit de verliezen niet geheel publiek maakt, houdt natuurlijk niets beleedigends voor die admiraliteit in het is de plicht van de Duitsche vlootvoogden geen mededeelingen te doen die de Engelsche marine van nut kunnen zijn, zooals met een mededeeling omtrent geleden verliezen van slagschepen zeker het geval zou zijn. Engelsche lezing over de verliezen. LONDEN. Het Engelsche persbu reau publiceert een bericht van Churchill, dat gebasseerd is op de rappor ten van de admiraals. ITet zegt. dat de volgende feiten geconstateerd schijnen te zijn. Ten eerste De superioriteit der Brit sche vloot berust, wat de kapitale schepen betreft op de super-dreadnoughts die met 13.5 inch en 15 inch kanonnen bewapend zijn. Deze op zichzelf zijn reeds voldoende om de contröle over ae zeeën te handhaven. Van deze vitale eenheden hebben wij slechts één verloren, namelijk de Queen Mary". Er schijnt geen twijfel meer te be staan, dab de Duitschers minstens een ge lijkwaardig schip verloren hebben. Üf het de „Lützow" dan wel de „.Derfflinger" is, in elk geval valt hun het verlies van dat schip zwaarder dan ons het verlies van de „Queen Mary". Ten tweede: Van schepen van den twee den rang verloren wij' de „Indefatigable" en de „(invincible" die tegenwoordig niet tot de primaire eenheden gerekend worden. Het verlies van een Dreadnought slagschip van het type „Westfalen" is daarmede te vergelijken. De gewapende kruisers „Black Prince", „Defence" en „Warrior" belmo ren tot de 'schepen van den derden rang, waarmede wij verre in de meerderheid zijn. Het zinken van de twee gloednieuwe Duit sche lichte kruisers „Wiesbaden" en „El bing" i eteekent voor den vijand een zwaar der verlies. Het verlies van de ondei'zeebooten komt ongeveer overeen, doch daar wij sterker zijn, is het voerdeel in dezen aan onzen kant. Onze flottilles hadden allang naar een dergelijke gelegenheid uitgekeken. Ten derde: Onze superioriteitsgrens is in geen enkel opzicht verminderd. Het ver voer van de troepen naar het vasteland kan onbelemmerd geschieden. De verslagen toestand waarin de Duitsche vloot verkeert, verhoogt de veiligheid voor ons. Ten vierde: Het mistige weer, het inval len van den nacht en het terugtrekken van den vijand waren alleen oorzaak: dat de hardnekkige pogingen va,n onze schitteren- steeds waren de kansen der Duitschers gun- I de admiraals Jellicoe en Beatty verijdeld stig. Het licht was zoo, dat de Britsche i werden om het tot een eindbeslissing te schepen duidelijk te onderscheiden waren, laten komen. Daar het onmogelijk is de terwijl de Duitsche vloot, beschut door het Duitsche hoofdvloot te dwingen een strijd mijnenveld, in de schaduw van de kust aan tö gaan, zijn de conclusies, waartoe wij lag en de reist het bovendien, moeilijk thans gekomen zjjn, van buitengewoon ynaaikte .een .dpelwifc yinden4 J jrooij .gowichi* De vaartuigen van alle klassen van weerskanten hebben elkander nu ontmoet en wij weten dat er geen verrassingen of onvoorzieno omstandigheden zijn. Wij heb ben nauwkeurig de sterkte van den vijand kunnen meten en «zijn minderheid iu alle elementen geconstateerd. De snelle divisie van Quceh Elizabeth- schepen heoft de verwachtingen die men dienaangaande koesterde, gerechtvaardigd. Onze dappere zeelui, onze schitterende officieren zijn gestorven zooals zij dat wenschten ui volle zee. tijdens een actie die meer en meer een beslissende stap zal blij ken te zijn op den weg die naar de algo- heele overwinning leidt. DuRsche lezing over de verliezen. De „Lokal-Anz." berekent het totale Duitsche verlies op 23,056 ton, het Engel sche op 133,210 ton. Het „Be.rl. Tageblatt" berekent het ver lies aan groote oorlogsbodems voor Duitsch- land op 13,200 ton, voor Engeland op 102,980 ton. De Engelsche verliezen vormen geen beslissenden. factor, maar bebeelcenen een geduchten slag. BERLIJN. In aanvulling op de mede deeling van den chef van den marinestaf wordt van bevoegde zijde nog medegedeeld: Aan den slag namen aan onze zijde, on der bevel van den vice-admiraal Scheer, doel onze slagvioot met haar slagschepen, oudere linieschepen, slagkruisers; verder onze geheele in de Noordzee aanwezige lichte strijdkrachten en duikbootflottiljes. Aan 's vijands zijde bevond zich hiertegen over het grootste deel van de Engoischo moderne slagvioot. Commandant van het verkenniugssmaldeel was vice-admiraal Hipper (V). Deze verkenningsschepen kwa men, met de vijandelijke slagkruisers en lichte kruisers, het eerst tegen vijf uur 's middags iu gevecht, waaraan vervolgens achtereenvolgens ook de wederzijdsche hoofdmachten deelnamen. De strijd over dag, in welks verloop onze torpodobooten herhaaldelijk, een onzer flottiljes zelfs drie maal, gelegenheid hadden me't succes in te grijpen, duurde tot ongeveer negen uur 's avonds. In dezen strijd verloor de vijand heb slagschip „Warspite", den slagkruiser Queen Mary", een pantserkruiser, waar schijnlijk van het Achülistype, alsmede ver schillende torpedobootjagers. Gedurende deii nacht hadden van weers kanten verbitterde torpedobootaanvallen en kruisergevechten plaats, waarin de ove rige schepen, waarvan de ondergang ge meld is, zonkeno.a. vernielde het Duitsche schip, dat de leiding had, alleen zes En gelsche moderne torpedobootjagers. Alle tob dusver van de betrokken Duit sche oorlogsbodems ontvangen rapporten constateeren eenstemmig, dat de vijand in den bijna twaalf uur onafgebroken ge duurd hebbenden slag met dapperheid streed. Het verlies van de „Frauenlob" moet als vaststaande worden aangenomen. Het schip is blijkbaar in den nacht van 31 Mei op 1 Juni tijdens een partieel gevecht gezonken. Van de groote torpedobooten zijn vijf stuks niet teruggekeerdhet grootste ge deelte der bemanning echter is gered. Niettegenstaande de voor luchtverken- ning ongunstige weersgesteldheid gedurende beide gevechtsdagen, droegen onze marine- j luchtschepen en vliegers door verkenning en het zenden van berichtenkrachtig bij tot het behaalde succes. I Persstemmen van Duitsche zijde j en ander nieuws. BERLIJN. Berichten en redactioneel© uitlatingen in de Engelsche bladen brach ten de Engelsche nederlaag voor het Ska- gerrak daardoor te verklaren dat de slag geëindigd was voor de groote, Engelsche oorlogsschepen gelegenheid hadden aan den strijd deel te nemen. De Engelschen willen dus de superiori teit der Duitsche zeestrijd krach ten, con- strueeren door te beweren, dat alleen aan Duitsche zijde en niet aan den Engebchen kant groote oorlogsschepen aan her gevecht hebben deelgenomen. Wij verwijzen tegenover deze bewering aar de ambtshalve afgelegde verklaring va.n den Duitschen admiralen staf, volgens welke onze open-zeestrijdlcrachten met de geheolo moderne Engelsche vleot in een itrijd gewikkeld werden. Wat het bericht uit Hoek van Holland betreft als zou aangaande het lot van den kruiser „Stuttgart" nog niets bekend zijn, verwijzen wij naar het officieele Duitsche bericht volgens hetwelk de „Stuttgart" in de eigen haven teruggekeerd is. BERLIJN. Naaai aanleiding van de mededeeling van de Engelsche Admi raliteit, dat nog meer Duitsche zee schepen (dan vroeger zijn opgegeven) in den zeeslag teloor zijn gegaan, verwijzen wij naar de officieele Duitsche mededeelin- gen, die de berichten van de Engelsche Admiraliteit ouwederlegbaar logenstraffen. BERLIJN. Van bevoegde zijde wordt ;s over het verloop van den raseslag in aansluiting aan vorige berichten nog het volgende medegedeeld Do Duit sche vloot was uitgevaren om de Engel sche vlootafdeelingen, die volgens de be richten in den laatsten tijd herhaaldelijk aan de zuidkust van Noorwegen waren ge veest, tot een gevecht te dwingen. De vijand kwam den 31sten Mei te 4 uur 30 's nam. ongeveer 70 zeemijlen voor het Skagerrak mot- een vloot van vier kleine kruisers van de C'alliope-klasse in het ge zicht De Duitsche kruisers gingen onmid dellijk over t,ot vervolging van den vijand, die zoo 6uel mogelijk naar het noorden stoomde. Te 5 uur 20 werden door de Duitsche kruisers in westelijke richting twee vijandelijke colonnes, die uit zes vijandelijke slagkruisers en een groot aantal kleine krui sers bleken te bestaan, waargenomen. De ijand ontplooide zich naar het zuiden. De Duitsche kruisers naderden tot op ongeveer 19 K.M. en openden een zeer krachtig vuur op den vijand. Gedurende het gevecht wer- twoe Engelsche slagkruisers en een torpedojager vernietigd. Nadat, het gevecht er.n half uur had geduurd, kwamen ten noorden van den vijand nog meer zware, vijandelijke schepen in het gezicht, die later vijf schepen van de Elizabeth-klasse bleken te zijn en -voegden zich bij de Engelsche slagkruisers. De vijand trachtte, door zich in snelle vaart in échelons op te stellen, zich aan het zeer krachtdadig vuur der Duit schers te onttrekken en daarbij" met ooste lijken koers om de spits van de Duitsche vloot heen te varen. De Duitsche vloot volgde in zeer snelle vaart de bewegingen van den vijand. Gedurende djt gedeelte van het gevecht werden een kruiser van de Achilles- of Shannon-kfassen en twee torpedojagers yergield», Het achterste gedeelte van het Duitsche linieschepen-eskader kou op dat oogenblik, omdat het naar achteren in stelling lag, nog geen deel nemen aan het gevecht. Weldra verscheen daarop uit het noorden nieuwe zware vijandelijke schepen. Het waren, zooals reeds spoedig kon worden uit gemaakt, meer dan 20 vijandelijke linie schepen van het nieuwste type. Daar de spits van*de Duitsche linie voor een oogenblik in het vuur van beide zijden geraakte, werd de linie in westelijken koers verlegd. Tegelijkertijd werden torpedoboot- flottiljes tegen den vijand in gevecht ge bracht. Deze deden met merkbaar succes driemaal achtereenvolgens èen aanval. Ge durende dit gedeelte van het gevecht werd oen groot Engelsch slagschip vernietigd, terwijl een reeks andere zwaar beschadigd moeten zijn. De slag tegen de Engelsche overmacht duurde tot het donker werd. Er namen minstens 25 Engelsche groote slagschepen, zes Engelsche slagkruisers, minstens vier pantserkruisers deel aan het gevecht, tegen 16 Duitsche groote slagschepen, vijf slag kruisers, zes andere linieschepen en geen pantserkruisers. Toen het donker werd, gingen de Duitsche flottiljes over tot den nachtelijken aanval. Gedurende den nacht hadden kvuisersge- vechten plaats en werden een groot aantal aanvallen gedaan door torpedobooten. Daarbij werden een slagkruiser, een kruiser van de Achilles- of Shannon-klasse, één, waarschijnlijk echter twee, kleine vijande lijke kruisers en minstens 10 vijandelijke torpedojagers vernield, waaronder zes alleen door het voorste schip van de Duitsche vloot. Daartoe behoorde de beide geheel nieuwe torpedojager „Turbulent" en „Tip- perary". Een eskader andere Engelsche liniesche pen, dat van het zuiden af kwam toesnellen, naderde eerst 's morgens nadat de slag afge- loopen was en keerde terug zonder aan den slag te hebben deelgenomen of in het ge zicht van olizo hoofdvloot te zijn gekomeu. BERLIJN. (Officieel. Volgens mededee ling van een der door de Duitschers geredde ledu va.n de bemanning van den Engelschen torpedojager „Tipperary", is de Engelsche pantserkruiser „Euryalus" in den zeeslag bij Jutland door de Duitsche vloot in brand geschoten en totaal uitgebrand. BERLIJN. (Officieel.) Om reeds bij voor baat legendarische berichten uit den weg te ruimen zij nogmaals geconstateerd, dat den 31sten Mei j.l. in den slag voor het Skager rak de Duitsche zeestrijdmachten tegen de geheele moderne Engelsche vloot gestreden hebben. Aan de tob dusver gepubliceerde berich ten kan nog worden toegevoegd, dat volgens het officeele Engelsche bericht nog de slag kruiser „Invincible" en de pantserkruiser „Warrior" vernield werden. Aan onze zijde moest de lichte kruiser „Elbing", die in de nacht van 31 Mei op 1 Juni tengevolge van het in botsing komen met een ander Duitsch oorlogsschip zwaar beschadigd was, tot zinken gebracht worden, omdat we hem niet meer konden opbrengen De bemanning werd door torpedobooten geborgen, tot op den commandant, twee officieren en 18 matrozen na, die tot het oogenblik van het in de lucht laten vliegen aan boord waren gebleven. Volgens be richten uit Nederland, werden de laatsten door een sleepboot naar IJmuiden gebracht en aldaar opgenomen. De chef van den admiralen staf der marine. BERLIJN, 2 Juni. (W. B.) De „Nordd." schrijft onder den titel: „Die grosse Seoscblachb des Weltkrieges" Het bericht van de groote overwinning van onze slagvioot zal overal, waar Duitschers leven, groote geestdrift wekken. Bij do eerste door de Engelschen tob dusver angstvallig ver meden ontmoeting tuschen de hoofdmacht van de Engelsche slagvlcot en onze vloot behield de laatste de overhand, ofschoon de Engelschen met een groote overmacht den strijd konden beginnen. De vijand leed zware verliezen; een aantal van zijn grootste en nieutvste oorlogsschepen liggen op den bodem der zee. Daaronder slagschepen, die pas enkele jaren geleden in dienst zijn ge steld. KEULEN, 3 Juni. (W. B.) De „Köln. Ztg.'[ merkt o.a. op, dat do zegepraal van 31 Mei de overwinning bij Lissa evenaart. (1866, zee slag tu&sehen Oostenrijkers en Italianen). Zij verscheurde de hoogmoedige zelfverheffing van Engeland. Met bloedige letters is deze leer hot eilandenvolk voorgeschreven. Dat is de wereld politieke boteekenis van 31 Mei. De „Köln. Volkszeitung" meent dat de slag bewijst dat de geest der Duitsche vloot dien van de Engelsche evenaart, zoo niet Overtref t, gelijk trouwens de Engelschen bij Coronel reeds bitter hadden ondervonden. DRESDEN, 2 Juni. (W. B.) De Kening van Beieren zond Vrijdag den Keizer het volgende telegram: Met buitengewone vol doening en vreugde kreeg ik zooeven tijding yan de schitterende overwinning van onze vloot over een veel sterker, hoofddeel van de Engelsche slagvioot. Dat is een der schoonste dagen in dezen ernstigen tijd voor ons vaderland. Onze marine bewees, dat zij volkomen gelijkwaar dig is met ons leger. BOEDAPEST, 2 Juni. (W. B.) Het bericht van de overwinning wérd hier gisteravond laat bekend en heeft overal groote geestdrift ge wekt. De bladen wijzen op de materieele en raoreele resultaten en spreken bewondering uit. voor de schitterende houding en den onbuigzamen wil cm to overwinnen van de Duitsche zeemacht. Do „Poster Lloyd" wijst o. a. erop, dat thans voor het eerst de slagvloten zich gemeten heb ben, terwijl de „Yilag" betoogt, dat do Duit sche marinestaf nu het antwoord heeft gegeven op 'den vaak van Engelsche zijde vernomen spot. dat de Duitsche vloot zich voor de En gelsche verborg en zich niet in volle zee durfde wagen. ..Pester Journal" schrijft: Thans kan reeds worden geconstateerd, dat do verloren zeeslag voor do Engelsehen, dio hun vloot voor onover winlijk hielden, een catastrophe beteekent, waarvan do gevolgen op dit oogenblik niet te overzien zijn. e BERLIJN, 2 Jpni. (W. B.) Officieel. Het opperbevel gelastte wegens de groote overwinning tegen een groote vijandelijke overmacht, van de openbare gebouwen de vlag uit te steken. Morgen hebben de school kinderen vacantie. BERLUN, 3 Juni. (W. B.) Graaf Schwerin- Löwitz opende del zitting van hst Huis van Af gevaardigden met eenige woorden over de over winning, die de Duitsche vloot op de numeriek veel sterker Engelsche slagvioot heeft behaald (toejuichingen) en deelde toon het ant woord mede, dat hij op een namens het Huis aan den Keizer gezonden telegram had ontvan gen. Het luidde als volgt: „Met u gevoel ik mij trotsch op onze machtigei vloot, die in dit gevecht heeft getoond, dat zij ook tegen een eterkerei} vijand opgewassen .(Lev.en d i g o toejuichingen.) „Ook ons volk", zoo vervolgde de president, „begroet juist deze overwinning met groote vreugde. Een bijzondere voldoening was zij, daar een leidend Engelsch staatsman nog kort voor den oorlog, met echt Engelsche groot spraak. aan de wereld verkondigde, dat de Engelsche vloot zoo ver de meerdere was van de Duitsche, dat in gey^l van een Engelsch- Duitschen oorlog de Duitsche vloot reeds ver nietigd zon zijn. voor de oorlogsverklaring in d6 wereld bekend was. Mijne Heeren! God de Heer schenke aan onzo dappere Duitsche jantjes en hunne schit terende aanvoerders nóg eenige overwinnin gen, zooale wij er thans ééne hebben behaald. Dat zal, na-nr mijn mecning. het groote doel, waarnaar wij allen streven, de verkrijging van een aannemelijke veiligheid van het rijk en van eeri blijvend verzekerden vrede bevorderen" (levendig© bijval). Met goedkeuring van het Huis werden tele grammen van gelukwen6chen aan vice-admiraal Scheer, den overwinnaar in den zeeslag, en von Tirpitz gezonden. BERLIJN, 3 Juni. (W. B.) De Rijkskanselier richtte het volgende telegram aan den chef der' slagvioot: „Ik verzoek Uw Exc. mijn hartelijk© gelukwfiilschen met het schitterend succes van do slagvioot te v'llen aanvaarden. Geheel Duitsch land is van trots en geestdrift vervuld, dat list thans ook onze vloot vergund is geweest den sterkeren vijand, die zich voor onoverwinlijk hield, mot een krachtigen slog te toonen wat Duitschlands zeemacht is en kan. Het vaderland juicht en is dankbaar." De chef van de vloot antwoordde: ..Uw Exc. gel'eye den warmeten dank van de vloot voor do aan haar gerichte verheffende woorden van gelukwensehen te aanvaarden. De vreugde van het vaderland, door Uw Er. in woerden gebracht, geeft ons hoop, dat ook wij iets heb ben kunnen toebrengen tot Duitschlands positie in de wereld. Deze hoop geeft onze vloot steun en is haar een aansporing voor de toekomst." Do leider dor Duitsche vloot. Bij het gevecht op de. Noordzee stond de Duitsche vloot onder leiding van don vice- admiraal Eeinhard Scheer, die pas eenige dagen geleden officieel het door den inmiddels overleden admiraal von Pohl ge voerde commando overgenomen had. Vice-admiraal Scheer, aldus vertelt de „Vossischo Ztg.", trad in 1879 .bij^ de marine in dienst, in 1882 werd hij luitenant ter zee, In 1905 volgde de promotie tot kapitein. Als officier op het fregat „Bismarck" wist hij zich in 1884 bij den strijd tegen de oproe rige bewoners van Kameroen te onderschei den, 't volgend jaar nam hij deel aan de vlootdemonstratie voor Zanzibar. In 188S was hij officier van de wacht op de „Sophio", die meehielp om in Qost-Afrika den opstand der Arabieren to onderdrukken. Gedurende vele jaren was Scheer aan het departome.nt van marine werkzaam. Uit Berlijn wordt geseind van 2 Juni: De Berlijnsche bladen wijzen erop, dat door de Duitsche .marine sinds 22 maanden hartstochtelijk naar een zeeslag werd ver langd. De vice-admiraal Kalau v. Hofe schetst aan de hand van het officieele rapport het vermoedelijke verloop van den zeeslag. Vol gens die voorstelling stoomde de Duitsche slagvioot, imet de uoodige veiligheidsmaat regelen, noordwaarts, toen de Engelsche slagvioot van Schotland in volle stérkte verscheen om de heerschappij in de Noord en Oostzee te bevechten. Engelands geal lieerden hadden duidelijk de onvoldoendheid van de blokkade tot dusver betoogd en krachtiger druk op Denemarken verlangd om de doorvaart door de Belten en de Sont te verkrijgen. Engeland (feed hiertoe de eerste schrede door zijn vloot uit te zenden. In het. begin van den ëtrijcl "tusschen de eskaders bloek de schietvaardigheid en ze kerheid van de Duitsche artillerie, zooals in Januari 1915 bij de Doggcrsbank tegenover het zwaardere kaliber van de Engelsche dreadnoughts. De Duitsche torpedoflottiljes grepen eerst met succes de linieschepen aan. Men mag aannemen, dat verschillende ge vechten zich op korten afstand afspeelden en dat de Engelschen hun overmacht besteed den om met de snelste en sterkstbewapende schepen tén terugtocht van de Duitschers naar het zuiden te beheerschen en des nachts telkens weer met flottiljes torpedobootvor- nielers verrassende torpedoaa:>vallen te doen. De Duitsche torpedoverdediging werkte uitstekend dat bewijst het groote verlies van de Engelsche flottiljes. In den „Lokal-Anz." maakt kapitein Von Kühle-Wetter oen vergelijking tusschen de scheepssoorten. Engeland gebruikte oudere schepen op de zeeën ver van Enge land en verloor er hiervan vele; daaruit volgt, dat de Ilomefleet slechts de nieuwste en beste schepen telt. Hierbij kwam de meerderheid in getal van de Engelsche sche pen, zelfs wanneer de geheele Duitsche slag- vloot deelnam aan den strijd. De Duitsche zeelieden minachtten de .Engelsche vloot nooit en erkennen haar als de beste van alle vreemde marines. Heden weten wij, dat wij meer prestoeren dan de Engelschen. Enge land is niet wat het geloofde te zijn en wat het trachtte te schijnen. Het Duitsche suc ces maakt een eind aan het Engelsche ge loof, dat Engeland geroepen is de zeeën te beheerschen Stemmen van Engelsche pijde. LONDEN. De medewerker der „Manchester Guardian", die zich „Oorlogsondcrzoeker" noemt, tracht een relaas van den zeeslag op te bouwen. Zijn beeld is Oneindig gunstiger dan dat van de „Daily News". De Duitschers schrijft hij hebben sedert eenigen tijd kleine tochten op de Noordzee gemaakt, en die hieven natuurlijk voor de Engelsche vloot niet verbor gen. In de hoop een gevecht uit te lokken,'ste vende de Engelsche liniokruïsor-vloot, vermoe delijk onder hevel van Beatty, naar de kust van Jutland, al dan niet volgens een vooraf be raamd plan. in samenwerking met de grooto vioot, Heeft er zulk een plan bestaan, dan kan het in do bedoeling hebben gelegen, do Duit sche vloot buitengaats te lokken en haar in een loopend gevocht te betrekken, totdat do grooto vloot zou opdagen. Ook kan menjiet opzet heb ben gekoesterd, do Duitschers te laten uitloo- pen en hen vervolgens in te sluiten, om, nadat de grooto vloot hun had. slag geleverd, liun achterop te loopen. Hoe dat zij, het plan mislukte. Do Duit schers kenden onze slagorde en sterkte veel betor dan wij de hunne, waarschijnlijk dank zij hun Zeppelin-dienst, die voor zeeverkenning verreweg de beste is. Ook werden zij, schijnt het, begunstigd door nevel. Bijtijds ingelicht, hebben zij dan ook hun heele openzee-vloot in slagorde geschaard tegenover onze liniekruiser- vloot, die echter versterkt schijnt te zijn ge weest doör eükele slagschepen, zooals wellicht uit zekere aanduidingen kan worden afgeleid. De Duitsche vloot moet op een gegeven oogen blik onze liniokruiservloot volkomen hebben omsingeld. Deze zag zich dan ook plotseling van de groote vloot afgesneden. Hadden de Engelschen volgens een bepaald plan gehan deld, dan had do groote vloot op dat oogenblik bij de hand moeten zijn. Doch niet voor 't eerst in dezen oorlog was zo onmachtig, zonder dat dit aan Jellicoe te wijten valt, bijtijds op 't appèl te zijn. Tegen 't vallen van den avond verscheen ze. Toen had de liniekruiservloot al deerlijke verliezen geleden» Niet pnwaarschijn- Ujk is zo genoodzaakt geweofit, zich een weg to hanen door do heele Duitsche vloot heen. In dat geval hadden we zelfs kunnen verwachten, dat onze vloot geheel was te loor gegaan on de vijand er met een groot aantal gehavende sche pen was afgekomen. Ioen do' grooto vloot opdoemde, sloeg de ha- uuis naar onzen kant over. Toen hebben' do Duitschers cok hun slagschip verloren en ze zouden stellig nog meer verliezen hebben gele den, doch de groote vloot wist do Duitschers niet tot een beslissend gevecht, te dwingen en zij konden naar de haven terugkoeren. Vanneer deze opbouw van do'feiten de waar heid nabij komt, dan hebben de Duitschers hun strategische ovcrummng te danken aan hun beteren verkenningsdiénst. Het was dus feite lijk een Zeppelin-overwinning. De slag raakt met noemenswaard aan onze" heerschappij ter zee, doch duidt met klem op het gevaar van de Duitsche luchtschepen. Wij hebben in 't verle den onzen geest te. veel vermoeid met getallen Met gevaar zit hem niet in de getallen, doch in hetere, verkenning, in betere gëlogenlmid tot overrompeling. Een onmiddellijke verstandige voorzorg tegen dit gevaar is het samentrekken van onze strijdkrachten, zelfs al zou dit eeni.' gevaar vóór Oostkust-havens opleveren In zekeren zin is het gevecht voor Jellicoe dan ook geem verrassing geweest..Opzettelijk was de geheele Engelsche vloot verdeeld, juist ter voor koming dat gebeuren zou, wat metterdaad is gebeurd. Zijn de voorzorgsmaatregelen eenigs- zms verslapt, dan behoofen zij nu te worden verdubbeld. Bovendien maar dit is een zaak voor na den oorlog is een van de eerste din gen waaraan onze vloot behoefte heeft; een kanaal dwars door Schotland. LONDEN. De toon der avondbladen is aan merkelijk opgewekter dan dio der ochtendbla den, waarschijnlijk doordat de meeste hoofd artikelen in do ochtendbladen geschreven wa ren voordat het tweede officieele Engelsche bericht hekend was. „Do Star", die in nauwe betrekking staat tot do „Daily News", welk blad reeds een onrustbarende beschouwing had, geeft do volgende uiteenzetting: (een uiteenzetting, dio do Engelsche censuur blijkbaar heeft geschrapt. Red.) Do „Evening Standard" noemt den slag een kostbare Engelsche overwinning. Pollen, de marine-deskundige der „Wesfc- miiister Gazette", schrijft: Vat is de beieeke- nis van dit gevecht en wat zal er do uitwerking van zijn op de planon, en den geest der heide strijdende partijen? Voo'r 't eerst blijkt de Duitsch'e vloot op haar vlucht hiertoe zich te hebben opgelioudep om een eskader, in aantal en bewapening veel zwakken; dan zij zelve, aan te vallen.. Haar oponthoud was echter kort en ze vluchtte ten slotto voor een in getal veel geringere macht. Haar strategie van Helgo land on Dnggersbank heeft zich herhaald, en zoowel do Duitsche als do Engelscho vloot we ten dat wanneer hot "Woensdag niet tot een beslissenden slag kon komen, er nooit een zal plaats vinden, ra. a. w.Duitschland is niet van zins ons do heerschappij ter zee to betwis ten. De ..Star" verhaalt vol gen derwijze het begin van den slag, zooals ze dit in een Engelscho haven heeft vernomen. Woensdagmiddag kreeg Beatty's liniekruiser-eskader de Duit.sctöo slag- vloot, met bijbehoorendc kruisers en lichtere schepen ter hoogte van Doggersbank in zicht, vermoedelijk op weg naar de Engelsche kust. Beatty bood den vijand slag. Middelerwijl stoomde Jellicoe's vloot uit onder dekking van een zwaren mist en stevende naar do Noorsehe kust. Beatty's eskader verkeerde in groot ge vaar, daar de Duitschers in aanzienlijke sterkte bleken te hebben zee gekozen. Toen verscheen Jellicoe echter op het terrein en er» volgde een gevecht van geweldigen omvang. De schattingen van do Duitsche verliezen loopen uiteen, en hoewel ze alle hoog zijn, kan men daaromtrent niets stelligs aan de weet ko men. Do Zeppelins moeten een belangrijke rolv hebben gespeeld bij het veroorzaken van verlie zen aan de Engelsche vloot. Aangrijpende tafereelen doen zich voor in de Engelscho haven. va.nwpar dit geschreven wordt. Vrouwen en andere verwanten van de dappere officieren en manschappen der vloot wachten er., geslingerd tusschen hoop en vreeze, berichten af. NEWYORK, 4 Juni. (Reuter.] Aan den correspondent van de „Associated Press" is een beschrijving medegedeeld van den zeeslag door een hoog ambtenaar van de Admiraliteit, die inzage kan nemen van alle officieele rap porten. Deze zeide dat het mogelijk nas, dat reeds voor den afloop van het gevecht het Duitscho verhaal omtrent den slag door de riraadlooze telegrafie verspreid was, do Engel- Admiraliteit echter vernam eerst de bijzonder- ht-'Vn toen admiraal Jellicoo de haven had be reikt. De bijzonderheden, dio later aan den dag zullen komen, zullen een nog bemoedigender indruk maken dan.de berichten, die hodon zijn verspreid. Het praatje, dat do Engelscho vloot door de Duitschers in oen val zou zijn gelokt, is pure onzin. Een numeriek minder sterke Engelscho vloot gelaakte in gevecht met de ge heele Duitsche slagvioot; zij verijdelde hare plannen en dreef haar terug naar haar haven. Daarbij hebben de Engelschen zware verliezen geledon, .zoonls zij trouwens verwachtten, maar tevens bet gehoopte' resultaat bereikt, nl. den vijand te noodzaken zijn plan op te geven en oen schuilplaats te zoeken, nadat de Enzelschen hem slag hadden geleverd in eigen wateren, in de nabijheid van de eigen kust. Mot uitzondering van twee divisies, waarvan do eonc slechts voor een deel in gevecht was, werd het hoofdgevecht geleverd door de slag- kruïsorsvloot en op een enkele uitzondering na is de slagvioot weder gereed voor den zee dienst. Het verlies van drie slagkruisers ver mindert in geen. enkel opzicht de Engelsche heerschappij ter zee. Do slag had vier phasesle, dc opening to 3 uur 15 's nam. toen do Engelsche slagkrui sers, geschaard over een afstand van zes mij len, begonnen deel te nemen aan de actio met de Duitscho slagkruisers. Kort daarna begon do tweede- phase niet de aankomst aan heide zijden van de slagschepen; de derde phase was liet gevecht tusschen do slagschepen. Dit was echter steeds een partieel gevecht en bestond voor een gedeelte uit een terugtochtsgcvecht, daar do Duitsche dreadnoughts naar huuno basis vluchtten. Do nachtelijke aanvallen van do Duitscho topedobooten hadden bijzonder weinig to bc- teekenon, geen onkel torpedo word gelanceerd. Tegen den ochtend eindigdon deze aanvallen on het gevechtsterrein werd toen afgezocht dooi de vloot van Jellicóo, dio rapporteerde, dat geen enkel Duitsch schip meer in zicht was. In het begin van het gevecht had op een Duitsche slagkruiser, nadat hij het zwaar to verduren bad gehad, een ontploffing plaats, hij brak in tweeën en zonk. Officieren van de vloot rapporteeron ook, dat een Duitsche slagkruiser achtergebleven was, toen de Engelschen do Duitschen vervolgden. Toen eerstgenoemden terugkeerden, was hot schip verdwenen. Te oordeelen naar den toe stand, waarin het schip tevoren had verkeerd, moet liet thans op den bodem der zee liggen. Dat zijn dus twee slagkruisers, en de Duit schers erkennen zelf, dat zij twee slagschepen hebbon verloren. Volgens door de Admiraliteit ontvangen rap porten zijn er vier lichte kruisers gezonken en do Duitschers geven het verlies van zes torpe dovernielers toe. Er bestaat gegronde hoop, dat do verliezen der Duitschers nog grooter zijn. Do Admiraliteit zal echter geen schatting opmaken, voor zij rapporten van de comman danten ontvangen heeft, die geen verliezen der tegenstanders meldsn, wanneer zij geen abso lute zekerheid hebben. De Zeppelins hebben niet de rol gespeeld, die men hun heeft toegeschreven. Een slechts verscheen ,er, bleef, ages Loften tijd in actie en

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2