Oorlogsnieuws. sa DE SOLDATENCOURANT xrgtn Woensdag O 1 3Vtex 1 X Het 10-jarig bestaan van „Onze Vloot". Ons Oorlogsdagboek. Een ontwaken. in Ge' terug, totdat ik het ander© heb. De Regeering heeft echter nu eenmaal dat loyale standpunt ingenomen en zij moet dat handhaven. Het vor krijgen dus van allerlei oorlogsmaterieel uit de Belligerents rijken en wij verkrijgen het van Verschillende kanten kost steeds moeite en zorg en tijd. Lang© onderhandelingen en groote moeilijkheden staan hier veelal een vlugge af doening in den weg, want niet alleen zijn er iu ons eigen land drie Depaitementen bij betrok ken, in den regel, maar vooral in het buiten land stuit men op allerlei moeilijkheden met ge zantschappen, consulaten, enz. Het wordt c-pn heel spinneweb van correspondentie, voordat men heeft waf. men uit het buitenland wil hebben. Ik wél van dezo' gelegenheid gebruik maken om een woord van hulde te brengen aan den voorzitter va-n de commissio. voor het buiten- Ihndsch handoisvorkeer, den heer Linthorst Homan. van wien ik in dit opzicht ontzaglijk veel medewerking en hulp heb ondervonden. Ik sprak daar van staal en zeide, dat het eene staal het andere niet és. Nu heeft de heer Koster niij gevraagd, of het leger thans paraat is. Och, mijnheer do Voorzitter, wij zijn altijd ■nog aau het werk. maar er is -reeds lieel veel gedaan. De lieer Ter Spill sprak hij voorbeeld over het mnnitiebureau. Ik kan daarop ant woorden, dat wij nagenoeg een 100 fabrieken ten behoeve van den munitie-aanmaak aan het werk hebben. Als nu later mocht blijken, dat het er slechts 01 of 95 zijn, moet de geachte afgevaardigde uit Steenwijk mij niet komen ver wijten, dat ék onbetrouwbare mededeelingen geef. Nu is er echter onder die fabrikanten een. die een-procédé toegepast heeft, om hard staal zacht te maken. Voor de granaten nu heeft men hard staal noodig, dat echter moei lijk te bewerken is, zoodat men daar arde in strumenten voor noodig hoeft. De bedoelde per soon nu heeft ons granaten geleverd van het door hem zacht gemaakte staal en deze zijn na tuurlijk niets waard, omdat een granaat van hard staal, wanneer zij springt in tal van gru zelementen uiteenspat, <Yo alle trefkans heb ben, terwijl een van zacht staal in enkele stuk ken ui teen springt-, zonder dus veel schade aan te richten. Zulke menschen zijn er. Wordt vervolgd Onder Laatste Berichten in ons vorig 'num mer konden wij nog melding maken van da mededeeling van den voorzitter, den heer H. •M. van Bern melen, dat door H. M. de Koningin aan ,,Onze Vloot" het praedicaat „Koninklijke" is verleend, zoodat zij voortaan Kal heeten: Koninklijke Nedcrlandschc Ver eeniging Onze Vloot". Met groote vreugde, zoo vervolgde de voor zitter, is het. bericht dezer Koninklijke onder scheiding door het hoofdbestuur ontvangen. Spr. achtte zich gelukkig hiervan mededeeling •te kunnen doen en zeer -zeker zal dit bewijs van Koninklijk© waardeering voor de Vereeni- ging een prikkel ie meer zijn om onvermoeid en met kracht op den ingeslagen weg voort te igaan. Als dank voor die onderscheiding stelde spr. voor gezamenlijk aan te heffen een driewerf hoezee voor de Koningin, waarmede geestdrif tig werd ingestemd. Spr. trad hierna in een nadere beschouwing over de wijze, waarop de volgende periode zal worden ingegaap. Spr. ontveinst zich geenszins de moeilijkhe den, die Onze Vloot zal te ovenvinnen hebben, maar met goede zeemanschap kan recht op de plaats van bestemming worden aangestuurd, rekening houdend met de financiën. De krach tige ïinancieele steun, die van zoo vele maat schappijen wordt ondervonden, zal de vereeni- ging nu niet onthouden worden, ja, -die zal zeker onder de ernstige omstandigheden grooter t zijn en daarom kan. zeide spr., de vaart be paald worden pp „volle kracht". j Dan zal men ten slotte de bestemmingsplaats zien, het doel der reis, uit den mist oprijzen in den vorm vau een herboren zeemacht, een marine van eerste klasse materieel, met goed personeel, waarop wij zoolang gewacht hebben en waarop onze marine, die altijd een hoek steen voor onze onafhankelijkheid is geweest, cok recht heeft, wil zij zich. geheel gerust en bewust geven voor den plicht-, die haar is op gelegd. Spr. sprak de hoop uit, dat dit. beeld ver wezenlijkt mocht worden in het belang van het vaderland en tot steun van onze geliefde Koningin hij de voor Haar zoo moeilijke taak, der rggeering van ons dierbaar onafhankelijk Nederland. Om dat te hereiken wordt op aller steun gerekend, niet alleen in finanoieelen zin, doch vooral ook op de medewerking om anders denkenden te bekeeren, door veel met hen te spreken en duidelijk te malven dat zonder krachtige marine Nederland niet kan blijven •wat het is. Spr. eindigde met het gedicht: „Aan onze Vloot,', te eiteerên, door den redacteur van het Maandblad den hc-er \V. A. van Aken, voor Giet orgaan gemaakt. Besloten werd hierna, een telegram van op rechten dank, trouw en eerbied aan H. M. de Koningin te zenden, als ook een telegra fische dankbetuiging aan Z. K. H. Prins Hen drik; voorts ©en telegram aan den eere-voor zitter. vice-admiraal Ellis, met de beste wen- eehen, voor diens gezondheid, een telegram, aan het eerelid P. Koster te Parijs, erkente lijkheid lx-tuigend voor diens initiatief ais een der opriduors betoond, en een telegram aan den tijde!ijken voorzirter van den minister raad .inhoudende een hulde aan de regeering voor haar onbetwistbaar beleid om ons land vcor de rampen van den oorlog te behoeden en tevens uitsprekende het onwankelbaar ver trouwen in de regeering, wat de toekomst be treft. wetende dat de regeering vast beslo ten is alies te doen om ons vaderland onaf hankelijk te doen zijn en -blijven. Na goedkeuring van het jaarverslag en de rekening en verantwoording werden de aan de beurt van aftreding zijnde hoofdbestuurs leden hij acclamatie herkozen in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer v. M'elderen baron Reilgers werd gekozen gene raal Snijders, Opperb'evélhebber van Land- en Zeemacht Bij de rondvraag kreeg het hoofdbestuurslid de heer mr. C. H. Güépm, als voorzitter der afdoeling Amsterdam, het woorddeze deeldo juedq, dat Amsterdam een bedrag van ruim f 1500 bijeengebracht had voor de uitgave van een jongensboek over het zeemansleven in den meest uitgobreiden zin des woords. De voorzit ter zeido onder instemmend applaus hiervoor dank. Namens d© afdeeling 't Gooi ontwikkelde de lieer' Wiehers een plan tot het houden van een landdag, waarvoor reeds de instemming van het hoofdbestuur was ontvangen. Deze landdag zal in Augustus a.s. in het Bosch van Bredius worden gehouden, na afloop volgt een ge meenschappelijke maaltijd. De vergadering hechtte door applaus haar goedkeuring aan dit plan. waarvoor de afdee lt ng 't Gooi de organisatie op zich neemt. De voorzitter deed vervolgens nog eenige mededeelingen, o. a. dat de 38ste afdeeling te. Harderwijk is opgericht met reeds 62 leden en dat door den luitenant ter zee Quant een af- deeling "West-Java is opgericht. Het ledental van verschillende afdeelingeff is belangrijk gestegen, zoodat „Onze Yloot' thans zeker meer dan 10.000 leden telt. Vele giften zijn ingekomen, waarbij van f 300, f 200 en f 100. alsook kleinere, en een van f 2000 voor het mobilisatiefonds. Van H. M. de Koningin- Moeder was een schrijven ontvangen, met bericht, dat zij we gens ongesteldheid Verhinderd was do uitvoe ring dien avond bij te wonen. H. M. werd een telegram met beste wensehen voor een spoedig herstel gezonden. Telegrammen mot gelukwensehen kwamen o. a. in van den eere-voorzitter, vice-admiraal Ellis, van' de afdeeling Oost-Java en van de vereeniging Volksweerbaarheid. Ten slotte huldigde een der leden nog den heer J. van der Eist als de eenïg© (Ier drie op richters, die aanwezig Iran zijn, de heer Ellis was wegens ongesteldheid verhinderd en de heer Koster is te Parijs Nadat de voorzitter de regelingscommissie, inzonderheid haar voorzitter© den heer Schorer én haar secretaris, den lieer v. d. "Wijck, huid© gebracht had, werd de vergadering gesloten. Receptie dn „de Twee Steden". In don namiddag van j.l. Vrijdag werd in hotel „de Twee Steden" een druk bezochte re ceptie gehouden, waar tal van autoriteiten van land- en zeemacht en vele andere belangstel lenden het bestuur der jubileorende vereeni- ging kwamen complimenteeren. Do kapitein ter zee jhr. Hooft Graafland, adjudant van H. M. de Koningin, kwam namens H. M. de gelukwensehen der Koningin overbrengen. Z. K. H. Prins Hendrik verscheen persoon lijk ter receptie, vergezeld van zijn adjudant jhr. Backer. Onder de velen, die voorts hun gelukwen sehen kwamen aanbieden, merkten wij op, 'be halve autoriteiten, die 's ochtends bij de 'ope ning der Maritieme ten-toonstelling waren tegenwoordig geweest en leden va-n den Alge- meenen ltaad van „Onze Vloot" de minister va-n Marine, de oud-minister van Marine Wentholt, de Opperbevelhebber generaal Snij ders, de gouverneur der Residentie generaal Ivemper, generaal Stilten, de burgemeester van Den Haag, dé voorzitter, baron Van Voorst tot Voorst en do griffier dor Eerste Kamer, mr. Zillesen, een officieren-deputatie van de kLmne-Vereoniging in den Helder, Ve 2osfce W eek. Van 22 tot 29 Mei. 22 Mei. De Bondsraad machtigt den Rijks kanselier tot de instelling van een „Kriegsernahrungsamt". Tot pre sident hiervan wordt benoemd v. Batocki, Oberpresident van Oos- Pruisen. Het ontslag van den minister van binnenlandsche zaken dr. Del- bruck wórdt door den keizer aan genomen; tot opvolger wordt be noemd dr. Helfferich, tot dusverre minister van financiën, die wordt opgevolgd door von Roedern, tot dusverre staatssecretaris voor El- &as-Lotharingen 5 ft Rethmann Hollweg antwoordt op Grey's uitlatingen en stelt voor eerlijk de oorlogs- en vredesvragen praktisch en op grond van de fei ten te bespreken. Het Hoogerhuis heeft in derde lezing de dienstplichtwet aangeno- jnen. m jlefc transport jvan het Servische 'erscheidene fraaie bloemstukken waren, voorts ontvangen, m. n, van den vice-admiraal in Zeeland en de officieren in het Zuiderfront, van de Vereeniging „Ons Leger", van deradel borsten en adspirant-a-dministra.teurs (een stoomschip), van de afdeeling 't Gooi van „Onze Vloot" (een vliegmachine) van'de offi cieren-leden der afdeeling den Helder en van de afdeeling Haarlem en omstreken. Feestuitvoering in het Kurliaus. 't Is een élite-avond geweest. Auto's en rij tuigen in lange, langzaam vorderende file langs het Gevers Deynoot-plein, wat velen deed be sluiten tot uitstappen. Dat bracht dames in lichte toiletten, nauw verhuld iu sorties en hee- ren iu rok en smoking op het plein, alsof het reeds volop Kurhausconcertseizoen is, Vrijdags avonds, Maar het was nog drukker en heel veel chic. Een belofte van de modieuse toiletten, welke we straks in het Kurhaus te bewonderen zul len krijgen. In de corridors en de hals een pret tige, opgewekte drukte en al dadelijk strijd vaardige dames, bereid om op ieder een aan val te doen met een programma, dat ten bate van Onze Vloot verkocht werd. En toch, al die mondaine drukte liet nog slechts vagelijk raden hoe het er in de zaal zou uitzien. Er blijft iets bijkans onbeschrijfelijks in het aspect van de Kuvzaal. Vooral om de kleur en beweeglijkheid. Wat zeggen veel woor den om de ranke gracieusheid van zoo menig toilet te doen .uitkomen, gracieus vooral om de wijze', waarop het gedragen wordt... Zoo zijn er immers tal van detailsehetsjes te geven van bevalligheid en montere opgewektheid. En als dan de zaal in eenen oprijst, wanneer de hooge bezoekers binnentreden, 't is alsof de wind over een bloemenveld ruischt... 't Was wel een voornaam gezelschap, dat er hijeen was, ter viering van het jubileum van Onze Vloot. Vele autoriteiten werden opge merkt: de ministers G'ort van der Linden, Ram- bonnet, Loudon, Or't en Van Gijn: voorts de oud-ministers Wentholt, -Jansen en Colijn, de Commissaris der Koningin baron Sweerts de Landas Vyborgh, burgemeester Van Karne- beek, de vice-president van den Raad van State, de voorzitter der Eerste Kamer, baron Van Voorst, tot Voorst, en de griffier dier Kamer, mr. Zillesen, de Tweede Kamerleden De Savor- nin Lobman, Van Doorn en Patijn, waarvan beide eerstgenoemden trouwens, als verschil lende andere der aanwezige officieele personen, zitting hebben in don Algenieenen Raad van Onze Vloot. Dan de Opperbevelhebber, generaal Snijd.ers, generaal Kemper, gouverneur dei- Residentie, generaal Quanjer, chef van.den militairen geneeskundigen dienst, de chef van den marinestaf sehout-bij-naeht Smit, de gepen- sionneerde vice-admiraal Tydcman, de com mandant van het regiment' grenadiers, luit.- kolonel jhr. Van Suchtelen van de Hanre, en vele andere opper- en vlagofficieren, een depu tatie van de vereeniging Ons Leger, tal van leden der hofhouding, de wethouders De Wilde, Verbroek, Droogleever Fortuyn en Jurriaan Kok, secretarissen-generaal van verschillende 'leger naar Saloniki is' vrijwel ge ëindigd. Sir Roger Casement wordt naar de terechtzitting verwezen; het prooes is vastgesteld op 26 Juni. Asquith deelt in het Lagerhuis mede, dat aan Lloyd George is opgedragen om een flinke, blij vende regeling van de Iersche quaestie te treffen, waartoe deze zich reeds met de Iersche leiders in verbinding heeft gesteld. Duitsche vliegers bombardeerden in den afgeloopen nacht het Rus sische vliegstation Papenholz op het eiland Oesel. Te Dublin wordt bij proclamatie bekend gemaakt, dat voorloopig nog de staat van beleg gehand haafd blijft. Het 'Oostenrijksche offensief in Z.-Tirol wordt voortgezet en thans gericht tegen de ItaliaanSche hoofdverdedigingslinie. Bulgaren bezetten het Grieksche fort Rupel aan de Stroema, President Wilson légt in een •redevoering voor den Vredesbond algemeen© grondslagen £en jpj departementen, dv. Hendrik Muller, mr. L. J. Plemp van Duiveland, voorzitter van den Ned. Journalistenkring, mr. J. .J. van Bolhuis, voor zitter der Haagsche Journalistcnvereeniging, Raadsleden, een groot aantal officieren, voor namelijk van de piarine, enz. De Kurhanszaal was keurig ingericht; tapij ten hier en daar tegen do wanden, tevens bet daglicht, dat dank zij den zomertijd nog volop naar binnen dringen wilde, afsluitend. Wat planten en bloemen, langs het podium- en daar voor kleurde eon prachtig tapijt. De officieele genoodigden, met leden van het hoofdbestuur en van den Algenieenen Raad, waren vooraan geplaatst, in hoef ijzer vorm in gerangschikte zetels; daarvoor in het midden waren H. M do Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik gezeten. II. M. droeg een wit toilet met gris-perle overkleed; Z. K. H. was in admiraalsuniform. De hooge bezoekers waren aan den ingang van het Kurhaushotel ontvangen door de leden van liet hoofdbestuur van do Vereeniging Onze loot, den heer Van Bemmelen, jhr. Van der IV ijck, jhr. Schorer, zoomede den gedelegeerden commissaris van de Mij. Zeebad Scheveningen, den heer J. D. Ruys Tli.Azn., en den waarne- menden directeur-generaal dier Maatschappij den heer Van Gheel Gildemeester. Door een ontvangstsalon werden zij naar de voor hen. bestemde zetels geleid.' Onmiddellijk daarop ving liet programma aan, nadat het lid der regelingscommissie, jhr. mr. "YV. Roell medegedeeld had, dat de heer Tliom Denijs wegens familieomstandigheden, het plotseling overlijden van zijn moeder, ver hinderd was op te treden en bereidwillig ver vangen werd door den heer Gerard Zalsman. De Kon. Marine Kapel uit Den Helder, op do galerij niet bepaald gelukkig gegroepeerd, speelde de Jubel Ouverture van Weber, eindi gend met het Wien Neerlandsch Bloed. Toen H. M. daarop het sein tot applaus gaf, klaterde het handgeklap uit de zaal op. Vervolgens zong Gerard Zalsman een drietal liederen van Valerius, aan de piano door Louis Schnitzler begeleid: Bede voor het Vaderland, De Hollander en de Zeeuw en Een liedje van de Zee. Daarna kwam de bioscoop opnamen van onze marine vertoonen. De film, wélke eigendom van Onzo Vloot, is en gemaakt werd door Al berts frères, -had bijzondere aandacht; dat bleek duidelijk. Te zieu kregen wé gymnastiekoefenin gen aan boord, manoeuvreeren met den pant sertoren, uitbetalen van de gage, sloep hijschen, een oorlogsschip, een torpedoboot en het af schieten van een vischtorpedo, „liet op de bel- lenbaan" werd ons voorgehouden en we hebben de streep over het water heel duidelijk gezien. Daarna kwam nog een onderzeeboot uit de gol ven opduiken en werd een snelvuurkanon in werking vertoond. Tèn slotte vroeg Onze Vloot even zelf de a an dacht, niet het korte kernachtige verzoek- „•Steunt onze vereeniging. Brengt nieitwe leden aan." Een propaganda die zeker niet mis plaatst was. Hierna kwam de pauze, wat een gedurig va ct vient gaf van.de groot© zaal naar de conversatiezaal, waar rijk-voorziene buffetten aangericht waren, ten voordeele van het fonds van Onze Vloot „Steun aan ons marine-per-, soneel". En wie daar. geen plaatsje bereiken kon, zag zich verfrisschingen gebracht door lieftallig© jongedames, hoffelijk geassisteerd door de „jonkers" onzer marine. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hieven zich voortdurend onderhouden met onderscheidene aanwezigen, onder groote be langstelling van een ander' deel van het pu bliek. Eu de pauze was zóó gezellig, dat men moei lijk tot zitten kwam, toen het tweede gedeelte van het programma zou aanvangen. De Marinekapel speelde de Piet Heinriiap- sodie van Van Anrooy, maar het juiste, geestige Hollandsche werk genoot toch niet van allen di© belangstelling, welke het verdiende; er werd hier en daar heimelijk nog wat nagebab- beld. Tot Willem Royaards' optreden, de stilte over de zaal liet glijden en daarna eerst de fragmenten uit Vondel's Lof der Zeevaart zegde. Het was wel n at laug voor dezen avond en ons voldeed v^él hater zijn voordracht van de ,,Scheep6praet ten overlijden van Prins Maairits", van C. Huyghens. Een gedicht uit Hollandsch besten tijd, dat het echt-vader- landscli hart goed doet en gezegd door Royaards sternmiiTg maakte. Ten slotte volgde een helden-tableau gear rangeerd door Willy Martens (ook een derge nen. met wie de Hooge Bezoekers zich onder hielden). Op waarlijk vernuftige wijze was voor een afdoende belichting gezorgd en het zeker niet gemakkelijke probleem, om onzo zeehel den uit diverse tijdperken ook Van Speijck ontbrak niet» tot een groep te vereenigen, was naar behooren opgelost. Er zat ook wel kleur in het tableau. Het mannenkoor van de Kon. Zangvereeniging Cacciliadat, van de middengalerij heel goed klonk, kwa.ni daarop aan het woord. De uitnemend geslaagde uitvoering was hiermede ten einde en nn begaf men zich naar het Kurhausterras. Als in tijden van lang ge leden, om een vuurwerk te gaan zien. Dat werd ditmaal afgestoken op een tweetal schui ten^ nabij het Paviljoen van de Piei;. Het was vol, ook beneden langs den boule vard, cn zelfs op het strand: en op de Pier natuurlijk; een bewijs dat een vuurwerk al tijd een attractie is. De Pier doofde haar feest-illuminatie; do booglampen gingen uit en weldra, snorde de eerste vuurpijl omhoog; dan plots uiteenspat tend. Fantastiseli nas telkens de weerschijn op de rimpelende golven, terwijl een lage. drijven de wolk, telkens het voorbij-flitsende licht" van den Sehv.eningschen vuurtoren opving, wat almee het''effect van het vuurwerkfeest .ver hoogde. In oprechte genieting is dit vuurwerk be wonderd, dat tot slot gaf een toepasselijk stuk op de herdenking van het 10-jarig bestaan van Onze Vloot. Dat deed de geestdrift zich uiten in gejuich. Z. K. H. Prins Hendrik op de tentoonstelling. Te ongeveer vier uur Vrijdagmiddag bracht Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant, luitenant jhr. Backer, een bezoek aan de mar ine ten toonstelling in de Kunst zalen d'Audretsch. De Prins, dié gekleed was in zijn uniform van vice-adnfiraal a la suite, werd ontvangen en rondgeleid door de hoeren J. W. J» baron van Haersolte, luit. t. z. 2e k]., en den luit. t. z. Ie kl. W. Voorbeijtel Cannenburg, sous chef van de kustwacht. De Marinekapel speel de bij aankomst heb Wilhelmus. Baron Haersolte gaf den Prins de gevraag de toelichtingen, die met groote belangstel ling van alles kennis nam. Na een bezoek ook aan den tuin te hebben gebracht, vertrok de Prins per auto naar de receptie voor loden en autoriteiten met hun dames, door het afdeelingsbestuur van 's-Gra- venhage in het restaurant van het hotel De Twee Steden, aan 't Buitenhof, aangeboden. De Prins en de vertegenwoordigers van H. M. de Koningin, de kapitein t. z. jhr. Hooft Graafland, adjudant van H. M., die zoo als gemeld,' namens de Koningin de gelukwen sehen kwam overbrengen, werden ontvangen door de bestuursleden van de afdeeling s-Gra- venhage, de lieeren J. "W. van Aalst en mr. E. L. van Einden en den secretaris van het hoofdbestuur jhr. C. A. L. van der Wijck. In aansluiting aan ons verslag hier boven dient nog vermeld te worden, dat onder de bezoekers der receptie ook opgemerkt wer den de eere-voorzitter der vereeniging de gep. vice-admiraal Ellis, de schouten hij nacht De Booy, Smit en Voutman, de heer Wiersma, commissaris der HollandAmerikalijn, de gep. yice-admiraals Tydeman, Röincr en Van Nes, voorts deputatios'van de Marine-vereeniging te Den Helder, van de Vereeniging tot beoefe ning der Krijgswetenschappen, van Ons Leger, waarvan o. a. de eere-voorzitter gep. luit.-gene raal De Waal aanwezig was, van het Algemeen Nederl. Verbond, dr. Kiewict de Jonge, en 3 leden van den senaat van het Corps Adelbor sten van het Kon. Instituut te Willefnsoord. De voorzitter van Onze Vloot, de heer Van Bemmelen, richtte ten slotte nog het woord tot Z. K. H. den Prins en den vertegenwoordi ger van H. M. de Koningin om dank te zeggen voor de vorstelijke belangstelling en dankte voorts nog den Opperbevelhebber en Minister van Marine voor hun aanwezigheid. Spr. bracht hulde aan de afd. 's-Gravenhage voor de schitterende organisatie, ook van deze receptie. Spr. eindigde met het verzoek een driewerf hoezee voor de Koningin en de ko ninklijke familie aan te heffen, waaraan geest driftig voldaan werd. Kort daarop vertrok de Prins, uitgeleide ge daan door dezelfde hoeren, die hem ontvangen hadden, waarna de receptie spoedig een einde nam. Het jaarverslag. Aan liet door den secretaris-penningmeester jhr. C. A. L. van der Wijck in de alge- meene vergadering des middags uitgebrachte jaarverslag, is nog ontleend, dat het ledental op 31 December .1915 9587 bedroeg en in 1915 vermeerderde met 1208, Het aantal afdeelingen bedTaagt 35. Gememoreerd wordt voorts het vele, wat de vereeniging in het belang der gemobiliseerde militairen deed. Het Mobilisatie-Trio gaf 116 uitvoeringen voor pl.m. 43,250 militairen. Do geldelijke verantwoording wordt bevredigend ge noemd. De ontvangsten bedroegen f LR327.80, de uitgaven 11,422.78, zoodat liet voordeelig saldo f 2905.02 bedraagt. Onder dank en appiaus werden de verslagen goedgekeurd .en aanvaard. Besloten werd f 1000 uit de kas beschikbaar 'te stellen voor het propaga ndafonds. Bij Verdun wordt ook in de jóngste dagen vrij lievig gevochten en schoon de Duit-' schead er iets vooruitkomen, de Franschen weten zich hardnekkig te verdedigen en op hun beurt door te dringen in vijandelijke loopgraven. Eerlijk gezegdechter, is vroor het oogeui'blik, en voor den buitenstaander, de strijd tusschen Oostenrijk en Italië be langwekkender. Men kan niet anders dan benieuwd wezen naar den uitslag van dit nieuwe offensief der csntralen. De Oosten- rij,kera komen nog ma,ar steeds vooruit, in Zuid-Tirol, nu vooral in de richting der 'ItaJiaansche verdedigingslijn Asi&go- Arsiéro. De geheel© bergrug van den Como di Campo Verde is thans in het hezit der Oostenrijkers en deze hebben daar niet minder clan 2100 krijgsgevangenen ge maakt in de laatste dagen. Bovendien lieten de Italianen grooten buit voor den vijand achter, wel een bewijs, dat zij snel moesten terugwijken. In cle richting van Arsioro werden de Italianen verdreven nit de stel lingen ten westen van Barcarda, en de Oos tenrijkers naderen reeds bedenkelijk dioht de forten van Areiero. Het blijkt steeds duidelijker in dezen strijd hier, dat weer het geschut voornamelijk beslist, en de Oos- teurijkche artillerie overtreft verreweg de Italiaancke. De Italiaanscihe telegrammen geven toe, dat de Oostenrijkers hier en daar successen behalen, en dat bijv. de vooruitgeschoven stellingen op den Mcnte Civaron zijn bezet, die de Italianen, echter in goede orde wisten te. ontruimen'. Daarentegen wordt uit Rome geseind, dat Oostenrijkscke afdeelingen een aanval deden ten oosten van hét Calamento- dal, welken echter de Italiaansche Alpen jagers hebben gestuit; deze maakten 100 krijgsgevangenen en kregen twee mitrail leurs van den vijand iu handen. In liet Mcnte-Nero-gebied drong de vijand door in de loopgraven van den TJrsïctoen de Italianen echter versterkingen kregen, moes toi de Oostenrijkers terug wijken na oen verbitterd gevecht. Volgens de jongste berichten uit "Weenen hebben de Oóstenrijk- sche troepen liet pantseri'ort Cornolo ten westen van Asiero genomen en verder in Muidon maakte een slikkende Beweging. Toen vroeg hij „Al kindertjes?" „Neen, wij zijn nog niet lang geleden ge trouwd," antwoordde Rosamund, terwijl een blos haar gelaat overtoog. „Onze eenige dochter is ons door den dood ontvallen," zei Muidon. „Wel zoo, dat is treurig," zei Rosamund. „Ik dacht al... die rouwband om uw arm... Ja, we hebben allemaal onze droeve oogenblikken, mijnheer Muldon, maar somtijds keeren zij 'nog ten goede." „Kan wel zijn," zei Muldon, „maar aan den dood is niets te veranderen. Niemand ver wacht, dat de dooden uit het graf zullen rijzen cn niemand zou ze verwelkomen als zij terug keerden. Wilt u soms rooken, mijnheer Bailey?" Er was een oogenblik van stilzwijgen, maar Rosamund richtte het handig zóó in, dat haar echtvriend met den ouden Muldon over de poli tiek van den dag kwam te spreken. Toen hij on Muldon dezelfde meeningen bleken toegedaan, moesten weldra de helft van de groote mannen, des rijks het ontgelden.... „Nu, het lijken wel aardige jongelui.'', zei. juffrouw Muldon, toen de bezoekers weg waren. „De jonge man schijnt mij heel geschikt J .Ma.. .tel iw°. Jtgasfo aangaat, dat schijnt mij wel) wat al te vlug met •haar tong. Een vrouw behoort haar man min stens voor do helft óók aan het woord te laten." „Nu, mij dunkt..." wilde juffrouw Muldon antwoorden, maar zij bezon zich. „Vergeet niet de klok op te winden", zei ze ineens. De Bailey's hadden weldra voor gewoonte bijna ieder.en avond even binnen te wippen. Juffrouw Bailey had de opmerking gemaakt, dat de oudeluidjes de meest hokvaste menschen waren, die zij ooit had ontmoet. Muldon speelde zijn rol. met een soort stijf hoofdig pleizier. Zijn houding was die van sym- pathie voor Bailey en voor duldzaamheid tegen over diens jeugdige echtgenoot©. Toen h<5t lang zamerhand winter werd en zij niet zoo vaak meer meekwam, maakte hij geen opmerkingen over hare afwezigheid. Zelfs f.oen juffrouw Muldon haar avonden bij de Bailey's begon door te. brengen, vroeg hij niets, maar bleef kalm zijn krant liezen, waarvan hij nu en dan eens opkeek om naar de ramen aan den over kant te zien. Op een avond kwam zijn vrouw niet terug. Hij zat in de keuken bij het uitgedoofde haard vuur; zijn uitgegane pijp op de knieën en met zijn grijze hoofd voorover gebogen, alsof hij luisterde. Toen zij eindelijk, héél laat, het huis weer in kwam. stond hij driftig op en zei, met een gapen alsof hij juist uit een verfris- schenden slaap was wakker geworden; „Zeg, Mary, ik ben in slaap gevallen bij al dat Ms!ii£s_iE h&fc versterkte terrein van Asiago een vasten fpermuui'. De Oostenrijkers staan, en dit is werkelijk belangrijk, dan ook reeds op Italiaan soli gebied, zij hebben da ar reeds 250 v.k. K.M. be®et. En voorzoover men kaïn nagaan, verandert de toestand nog steeds t&n gunste van Oostenrijk. Voor Italië wel ©en tegenvaller, den vijand te zien op eigen bodem. Belangwekkender en belangrijker is deze strijd in de Alpen dian die om Verdun. Niet dat daar minder fel gestreden zou wer den, maar de toestand blijft, er dezelfde. Heden hebben de Duitscliers ©en succes, morgen de Fhanscken weer. Cumicres is door de Duitscliers genomen, -de Franschen krijgen er een stuk van terug de Duitscliers werpen lien er weer uit. Zoo gaat de strijd heen en weer, zonder een werkelijk andere uitwerking, dan dat bijna eiken dag duizen den menschen gedood, duizenden anderen verminkt worden. Hoe lang vecht men nu al niet om den. Mort Homme, om heuvel 304, om het terrein bij Douaumooit Drie a vier maanden duurt reeds het moord dadig vechten om Verdun en hebben, de Duitschers een ander fort in haaiden kun nen krijgen dan Douaumomt, hebben zij thans kans om Verdun te doen vallen? En deze totnogtoe vrij vruditelooze, men zou bijna willen zeggen doelloozc strijd hoeft- reeds aan honderdduizenden mannen het leven gekost. Waarlijk meer dan iets anders bewijst wel deze strijd om Verdun, dat de strijdvoerenden wijs doen, eindelijk te luis teren naar die stem van president Wilson, die vrede predikt. De president der Vereenigde Staten, heeft Zondag zijn met verlangen tegemoet ge ziene rede gehouden voor den Bond ter be vordering van den vrede te Washing ton gehouden. Voor den oppervlakki- gen toeschouwer is deze rede misschien een teleurstelling, vooral na het tele gram van 't Wolffbureau vóór eenige •dagen, volgens 't welk president Wilson vredesbemiddelingen aankondigde. In zijn rede van Zondag spreekt'de president slechts over mogelijke officieele en formeel© stap- pen voor den vrede, van' het aanbieden zijner bemiddeling is nog geen sprake-. Dóch bij nader toe-zien is de rede inderdaad van zeer groot belamg en kan zij werkelijk een stap nader zijn tot den vreide. President Wilson toch biedt welbeschouwd onomwon den zijn bemiddeling aan en bespreekt verder de voorwaarden, waarop een vredes verdrag zou moeten worden gesloten, voorwaarden, waarop noch de Duitsohe noch de Engelsche staatslieden iets kunnen hebben aan te merken, die zij zelf altijd heb ben voorop gezet, zooals de onschendbaar heid der kleine naties en de vrijheid der zeeën. Zoo roept de president 'als het ware de strijdende partijen op om volgens deze beginselen vrede te sluiten en, feitelijk is hier dus reeds een middellijke stap tot be middeling aanwezig. Van belang is ook, dat president Wilson er op wijst, hoe liet belang der Vereenigde Staten .een spoedig einde van den oorlog eischt. Hij verlangt zoodoende niet alleen ter wille van de strijdvoerenden den vrede, liij kan ook eisc-hen, dat de nuttelooze strijd gestaakt wordt in naam der belangen van zijn volk. Iutusschen, we zijn nog lapg niet aan den vrede. In den Balkan bijv.'is -de strijd opnieuw hervat. Voelen de geallieerden in Saloniki zich nu sterk genoeg Of zijn het de Bulgaren, die aanvallen in de hoop mis schien om door te dringen tot Saloniki, de vroeger Turkscihe, thans Grieksche- haven stad, waarop zij rdeds zoolang heb oog heb ben gevestigd? Dri strijd is er in elk geval heropend en aan de grens van Griekenland wordt hardnekkig gestreden. Bulgaarsolie troepen zijn doorgedrongen op Griekscli ge bied en hebben, volgens een overigens nog niet bevestigd, bericht een fort bezet aan de Stroema, hetwelk een bergpas van Demir Ilissa-r en Seres bekeerseht. Vaai hun bond- geuooteu. de Duitschers en Oostenrijkers, verneemt men maar weinig. Voornamelijk wordt er gewag gemaakt van Duitsche artil lerie. Zullen de Bulgaren hier vooral de spits afbijten? FRANKRIJK. Do bestorming van Gumières. Max Osborn seint uit het hoofdkwartier aan de „Voss. Zeitung" d.d. 24 Mei: Sneller dan men vermoeden l;on is op het succes van den Mort Homme de verovering van liet dorp Cumières gevolgd. Toen onzo troepen den 7en Maart den eersten aanval deden ten westen van de Maas eu in eon con- centïischen opmarsck van het noorden en het oosten uit over do rivier bij Fogcs, Regne- vitle, het boseh des Corbeaux en het kloine bosch van Cumières stormenderhand namen, eindigde deze actio voorloopig mot het zuive ren van dit boschgebied van vijandelijke af deelingen. Hot zuidoostelijk gelegen dorp Cumières aan den spoorweg van Verdun naar Sedan bleef nog in bet bezit van den vijand, zoolang de westelijk gelegen hoogten niet vol komen door ons veroverd waren. Zoodra dit echter geschied was, -werd de positie van de Fransclie bezetting in Cumières hachelijk. Maar ook hier trachtten de Fran schen met sterke veldbevestigingen en hard nekkige verdediging den Duitscliers eiken duimbreed grond te betwisten. Doch een aan val hedenmorgen om vier uur ondernomen door Thüringsche regimenten, een aanval van heb noordoosten uit over do Maasweiden, had liet gewensclite succes. Van de op doa 20en Mei veroverd© hoogte 235, ten zuiden van den Mort Homme, zou laat. Is er iemand ziek.... daar?" Juffrouw Muldon trachtte zich goed to houden, maar zeï daarop met een snik in haar stem ,D'r is een zoon. En hier is do hardvoeh- tigste man, die ik ken. Is dat nu manier van doen, Robert Muldon, om zoo je dochter te behandelen?" „Ik begrijp ja niet," zei Muldon. „Mijn dochter is dood. Je zult me d'r in moeten dragen, als je wil dat ik daar over den drempel kom. Zei jo niet dat juffrouw Bailey een zoon heeft?" Juffrouw Muldon deed a'.ch gewold aan om kalm te blijven. „Ik ga naar bed", zei ze. „Als je nog wat eten moet, dan weet je den weg". Zei ze nog hoe-ie heet-en moest?" vroeg Muldon. „Zeker, deed zo dat", antwoordde zijn vrouw met nauwelijks weerhouden ergernis. „De zal nog wat koffie voor je zetten, oude dwarskop, die°je bent c\\ dan ga ik naar bed. Zij noemen hot kind Robert Muldon Bailey, naar de eene of andere verwantschap, dio je misschien zult begrijpen". Muldon zocht zijn hengelbenoodigdheden hij elkaar en ging zonder eten rivierw'aarts. De kille voorjaarswind blies door do nog kale hoo rnen en struiken, de koude grond deed hem hui- voren. en lusteloos li'eld hij den uitgeworpen hengel in de hand. Hij staarde naar den tegen overgelegen oever, maar in plaats van het jong© m nu een rechte frontlijn ten oosten van de Maas bereikt zijn, ind.cn niet tusschen deze hoogte en Commières het Caurettebosch lag. Doch dit bosch is ook reeds bedreigd van beide kanten en van uit het noorden en moet voor den vijand zeer moeilijk te verdedigen zijn. ITALIË. Van het Italiaansche front. WEENEN. De oorlogscorrespondent van heb ..Fremdenbla-tt" meldt: Tot dusver werden door de Oostenrijksch- Hongaarsche troepen meer dan 250 vierkante K.M. Italiaanschen grond bezet. De pogingen der Italianen om ons offensief tegen te houden, blijven zonder resultaat. Ons aanvalsfront staat vlak voor de binnen ste versterkingszone van de voornaamste Italiaansche stellingen in het Asiago- en Arsierogebied. WEENEN. De Oostenrijksch-Hongaar- sche troepen maakten zich meester van het pantserfort. Cornolo ben westen van Arsi-ero en in heb versterkt gebied van Astiago van den permanenten stuwdam aan -den Val d'Asa ten zuidwesten van den oMnte Inter nos tol. GRIEKENLAND. Aan de Grieksch-Macsdonische grens* SALONIKI. Vijf-en-twintig-duizend Bulgaren hebben de grens overschreden en een Grieksch fort bezet aan de Strouma en tevens het station en de brug van Demir- hissar. .Duitsche en Bulgaarsche officieren had den -zich Donderdag naar den Griekschen commandant aan den Rupel begeven en medegedeeld, dat zij bevel hadden ontvan gen den Bulgaarschen linkervleugel te be veiligen tegen een aanval der geallieerden. Zij stelden voor het fort te bezetben vol gens de regelen der neutraliteit, zooals die te Athene waren geïnterpreteerd en ver langden, dat de Grieken zich binnen 24 uur zouden terugtrekken. De oommandant seinde naar Athene, waarna een protocol werd geteekend, waar in de Duitschers ©n Bulgaren beloofden het fort terug te geven, zoodra de reden voor de bezetting zoude hebban opgehouden te bestaan. De Grieken trokken toen zonder weerstand te bieden af, met' uitzondering van één compagnie, die 24 schoten loste, maar toen terugtrok op besliste order uit Athene. De Duitschers en Bulgaren betoon en ook groote activiteit te Xantbi, ten noordoosten van Kawala, waar zij pontons enz. bijeen brengen met het doel over de Mesta te trekken. ATHENE. De regeering zoekt de reden van de bezetting van Rupel in de concessies aan de geallieerden in verband met den wensch om de neutraliteit te handhaven. Er was trouwens niets anders mogelijk, daar de Duitschers met geweld dreigden en vijan delijkheden dus onvermijdelijk zouden zijn. De bezetting van Rupel was noodzakelijk ter beveiliging van den oomarsch der Bulgaren en Duitschers. SE&Vi£. Ssrvië's r.ieuwe leger. Een correspondent van de „Daily Chronicle" op Korfos beschrijft het nieuwe Servische leger, dat hij een wonder van organisatie noemt. Hij zegt o.a. „Drie maanden geleden zochten de over levenden van het Servisch© leger met moeite hunnen weg door de1 Albaneesc-ho bergen. Ver moeide, uitgehongerde en uitgeputte mannen waren het, een waar spookleger, neergedrukt door do demoralisatie, die liet gevolg was van een harden strijd tegen een overmacktigen vijand, van geforceerde marscken in» kleine, af zonderlijke groepen Over met sneeuw bedekte hoogten waar geen wegen loopen, van de bal lingschap en van een leegen maag. Wie die mannen met hun ingevallen kaken toen gezien had, zou lien als een factor m geene waarde in deit grooten strijd voor de vrijheid, die de grondslagen van onze weste lijke beschaving doet wankelen, beschouwd hebben. Sedert hunne aankomst op Korfoe zijn de verliezen onder deze mannen natuurlijk zeer groot geweest. Sommigen van' de lichamelijk geheel uitgeputte mannen kwamen er slechts om te sterven en de kerkhoven, die ovor hot eiland verspreid liggen, herinneren aan een slagveld na den strijd. Aanvankelijk waren de inrichtingen er primitief, voedsel schaars eii de hospitaalruimte onvoldoende; maar aan dezo desorganisatie hebben de Franschen en Engel- sciien spoedig paal en pefk gesteld. Epidemieën worden krachtig en in korten tijd onderdrukt en liet. is goene overdrijving to zeggen, dat op het oogenblik 90. van de troepen weer zoo gezond en krachtig zijn als ooit tevoren. Het Servische leger was nooit zoo goed l it- gerust als thans. Zoowol dit feit als de houding der mannen wekten geestdrift bij den bezoe ker, want de Servische soldaten vail heden zijn de belichaming van onze alliantie. Do infanterie is geheel in Engelsche unifor men gekleed, tot do knoopen toe; pdttees heb ben de zonderlinge Servische pantalon ver vangen en ill plaats van do op den Balkan ge bruikelijke sandalen zijn. Engelsche schoenen gekomen. Geweer cn overjas zijn Fransch, zoodat al leen de nationale haardracht, zooals die hij de bataillons van Koning Peter gebruikelijk was, hen no gals Serviërs doet kennen. De cavalerie ziet er flink en knap uit in de zilver-blmr.vo tunieken van de Fransclie ruiterij." blozend kind, en hij vroeg zich af hoe zij er nu uit zon zien, do bleeke, zwakke Rosamund, met haar eigen rozég kindje aan het hart.... IV. Na enkele weken waren er v ij f in do keuken ■an do Muidons. Voor 't eerst sedert langen tijd stelde Muldon sïelf voor, liever iu d® huis kamer te gaan zitten. „Ik heb de kamer niet gebruikt sedert den dood van mijn dochter", zee bij tot Rosamund, „maar er staat een sofa in, waar jo kleine vent makkelijk kan liggen slapen,'juffrouw Bailey, en er hangen schilderijen waar hij naar kan lig gen kijken als hij wakker wordt". „Och, hij is immers nog te klo'n om naar schilderijen te kjjken", bracht juffrouw Muldou in liet midden. „Nu, het is een héél wijs ding, hij ziet al- los", verdedigde Rosamund. „Ik denk dat mijnheer Muldon gelijkz al krijgen, en dat hij best de schilderijen zien zal. De oogjes staan levendig! Hij doet. me denken aan mijn vader, die merkte ook alles zoo opNii; we zullen graag gevolg geven aan uw uitnoodiging, mijnheer Muldon, en mee naar binnen gaan. En voor u-zelf zal het misschien ook beter zijn de stoelen daar zijn gemakkelijker en u bent een beetje stijf geworden sinds u dio rheumatiek hebt opgedaan, van 't voorjaar bij het vissclien, toen het nog zoo koud was. Preoies mijn vader! Die vischte ook altijd, al regende hot mét etroomeal" [Slot volgt-X

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2