Laatste Berichten. PE SÖXjPATEÜlXrCOtTRAÜXrT' "Van Woensdag g4 Mei X 9 X 6 Sport. Bemengd ^iejjws. Ingezonden stukken. ZEEUWSCHE BROODBAKKER)!. STENOGRAFIE lezen. KOOPT BIJ DE ADVERTEERDERS IN DE „5QJ-DATENCQURANTT. èrnld en in Tiet doukcf kepen de slaperige kerels hun bullen, bij elkaar te zoeken. Toen v, ij aL weer op den terugweg waren, was pas alles in orde in liet bivak. Jn werkelijkheid was er natuurlijk van. het heele bataljon niets over gebleven. Bovendien hadden wij scherpe patro nen b\j ons, terwijl zij niet losso schoten. Doch toegeven, dat zij het tegen de conipie af hebben moeten le.ggeu, dat doen zij nu nog niet. Onze luitenant v. d. S., de compngniescom- ffnandant, vertelde ons echter, dab de oefening volkomen geslaagd was, en dat is toch afdoende, zoodat wij ons door de lui van het bataljon niet van <le wijs laten brengen. Als belooning liebbeu wij bovendien allen drie sigaren van de can tine kas gekregen, terwijl wij 's middags vrij van dienst hadden. Een volgenden keer vertel ik u misschien nog eens iets van Doesburg zelf, waar ik mij uit stekend amuseer, terwijl de dienst mij ook goed bevalt. AART SMITS, Mfi. Serg. gedetacheerd bij de L.W.I. Een woord van hulde en dank aan kapitein v. d. Pant van de 2e Camp.'3e Bat, 24e Res. Reg. van de manschappen van het 14e Reg„ die onder zijna com mando hebban gestaan. Mil. X. v. d. Molen, le Comp. Res. Bat. E, schrijft ons: Ten eerste willen wij u, kapitein v. d. Pant, Oijizen oprechten dank betuigen voor de vele goede diensten, die u ons hebt bewezen. Im mers, wij hadden heb aan u te dunken, dat onze verloven altijd op een goede manier wer den geregeld, en wij hadden u, wat betreft bijzonder verlof enz., maar to vragen en u zorgde, dat alles m orde kwam. U was bet, die steeds een goeden geest onder ons wist te houden. Wij hebben zeven maan den onder uwe bevelen gestaan en moeten be kennen. dat juist die. zeven maanden ons veel hebben geleerd, wat betreft, „eerbied tegenover onze meerderen". Die zeven maan den zullen dan ook steeds in ons geheugen blijven voortbestaan. Toen de tijding kwam dat wij liet Rcs. 24e Reg. moesten verlaten, speet liet ons. Niet voor het regiment, doch dat wij van u moesten scheiden. In heb bijzonder speet bet ons. dat u ons niet naar onze nieuwe standplaats kon vergezellen. De herinnering aan u, kapitein, werd bij ons levendiger, toen een onzer kameraden van zijn verlof tcrugkeerend, ons verblijdde met de mededeeling dat u nog steeds aan ons daclit en dit liet blijken door voor ons allen een heerlijke sigaar mede te geven. Moest eenmaal (wat wij niet hopen) ons vaderland ons voor onze plichten roepen, dan kunt u er ook op rekenen, dat de jongens van hot 14e Reg. hun plichten zullen doen, zooals u ons steeds hebt voorgehouden. Manschappen, gij, die thans onder zijne be velen staat, wij raden u aan uwen kapitein 6teeds stipt te gehoorzamen, opdat gij in hem raoogt vinden een superieur, zooals wij hem hebben leeren kennen. Nogmaals, kapitein, .onzen hartelijken dank voor al lietgeeu u ons' hebt bewezen en wij zullen u steeds in onze gedachten blijven eëreh. Namens alle manschappen van het I4e Reg. Inf., die onder uwe bevelen hebben gestaan. Mil. N. v. d. MOLEN", 1© Comp. Res. Bat. E. Muzickvoordracht voor militairen te Delft. De boer L. van der Wulp, wiens zeer ge waardeerde verslagen onze lezers zich onge twijfeld herinneren, is zoo vriendelijk in de burgermaatschappij teruggekeerd ons het volgende te schrijven Op Donderdagavond 18 Mei gaven, door ont werp van don lieer A. C. J. Kauwenberg Jr., rescrve-2e-luitenant der infanterie te Delft, cenige Haagsclie kunstenaars in de goed ge vulde groote zaal van Stads-Doeleu te Delft, welwillend een zeer geslaagde muziekuitvoe ring voor militairen. Het grootste deel van den avond was aan zangkunst gewijd. Mejuf frouw Noortje Yeenstra gaf met glanzend- krach t-ige, uitnemend geschoolde sopraanstem kunstzinnige vertolking van Tosti's Aprile en van twee Nederlandsdie liederen. De heer John <le Nocker, wiens baritongeluid van edele hoe danigheid is, verbond hieraan technische be- heersohing en muzikalen smaak. Hij gaf van den genoemden toonscheppei' het meer drama tisch getinte Malgré moi, en daarnevens even zoo twee liederen van vaderlandschen huize het machtig-aaudoende Geuzenvendel op den Thuismarsch. zeker geen kwade keus voor een militair concert, deed hij volkomen tot uit drukking komen. Mejuffrouw Yeenstra en de heer De Nockcr gaven daarnevens buitenge meen goed verzorgden samenzang in twee keurige duetten van Cafck. van Hennes en in oen duo uit Thomas' Hamlet, welk laatste I bewees, dat ook dramatische kunst aan hen beiden toevertrouwd is. Voor twee andere lie deren van den heer De Nocker had hij violon cel-medewerking van de solo-instrumentaliste an den avond, mejuffrouw Minka van Aken. Mejuffrouw Van Aken gaf op haar klankrijk speeltuig, met fraaien streek, smaakvolle voordracht in een vijftal solowerken, waarvan het laatste een tonnschepping van de vertolk ster zelve was. in welke „Mémoires" (met name in de beide uiterste deelen) de celliste, ook door haai' voordracht, inderdaad zeer be vallige styleering van levensherinneringen gaf. Hoogst belangrijke taak had op zich genomen de heer Jules Wolf. die bekende figuur mag heeten op het gebied van militaire concerten. Hij gaf talentrijken klaviersteuu in alle wer ken van het- programma. De samenstelling van dit laatste gaf prijzenswaardige internationale onzijdigheidgelukkig dat ook Nederland zelf goed vertegenwoordigd was. De Haagsclie fir ma Cliypers stond belangeloos den vleugel af. De Nederlandsdie soldaat (Een niet onbe langrijk aantal Belgische geïnterneerden was mede aanwezig) deed zich weer van goede zijde kennen. Zonder verlies vau gemoedelijkheid (grappig b.v. een herhaaldelijk toejuichen van een toóneelkneeht) was men vol aandacht voor het goede dat geboden werddaarnevens ontbrak geenszins hartelijke erkentelijkheids- uiting. Ten opzichte van ds»beide dames sloot de beer Kouwenberg zich hierbij aan in bloe- uientaal. Een avond van schoonheid door het gebo- dene, van genieting voor de hoorders, en daar door ongetwijfeld van voldoening voor de mede werkenden. Afscheid van het II Bat. 2 R. I* Mil. korp. Zonneveld schrijft ons: Het was een buitengewoon gezellige avond j.l. Zaterdag, toen wij afscheid moesten nemen van ons militaire thuis, waaraan vele militai ren deelnamen. Deze avond werd ons aangebo den door den Wel.Eenv. Heer ds. Bannen 't Loo en zijne medewerkers. Ernst en luim wis selden elkaar af, en zoodoende had deze avond een aangenaam verloop. Ook werden wij ruim schoots getracteerd op chocolade en sigaren. Daarom kan ik niet nalaten nog een noord vau hartelijken dank te richten aan allen die er toe mede gewerkt hebben, ons dezen avond te bereiden. Na een zeer ernstig inleidingewoord van ge noemden predikant, kregen wij verscheidene leuke- voordrachten van den heer Vogelaar, die aller lachspieren in werking wist.te brengen. Ook nog verscheidene militairen verrasten ons op een stukje zang. dat heel goed in den smaak jyiel. De zaal was geheel gevuld met belangstel lenden, en een ieder gaf ten zeerste blijk van zijn tevredenheid. Daarvoor Eerw. Heer ds. Barmen 't Loo ons aller dank, want u is thans ook veer veler soldaten achting en eere bereid. Gij hebt getoond veel met uwe naasten te doen te hebben, in het bijzonder met de militairen. Voorwaar, gij zult steeds een aangename her innering bij ons achterlaten. Want het scheiden valt «waar, voor een ieder ffab gij voor oc? bfflt'geweest. Steeds een opwekkend woord, een woord van troost, als soms een onzer aan het klagen.of nnirme- rocren was, kwam uit uwen mond ons ter hulpe. Ga voort mot uwen arbeid zoodanig, opdat nog meerderen van uwe welwillendheid genot en ze gen mogen hebben. In vele plaatsen zijn wij geweest en hebben wij ook de tehuizen bezocht, maar nooit was er een band van vriendschap ondervonden als bij u. Neem daarom onzen dank aan, en moge God u geven den rijkdom Zijner genade. De Heero der Heerscharen '/al het u vergelden wat gij voor ons hebt gedaan. Weinig is de troost, de aardseho spijze, maar God heeft u de talenten gegeven, naar zijn woord, om anderen ten ze gen te zijn en daarom kunnen a ij zoo opmer ken, dat Hij tot u zegt dat eene dat allen van noode hebben, de spijze naar ziel en lichaam, mot deze woorden „Geef gij bun te eten"» JOHS. "ZONNEVELD. Korp. 4. II. B. 2. R. 1. Veldleger. VLIEGEN. Af en meldt ons: De le luitenant der landweer J. N. Wal- last. afkomstig van Goes, gedetacheerd bij de luchtvaart-afdeeling te Soesterberg, behaalde dezer dagen zijn internationaal brevet als vlieger, na voldaan te hebben aan de eischen der Federation Aeronautique Internationale. Centrale Sport-Commissie. Men meldt ons: De Centrale Sportcommissio vergaderde. Za terdagmiddag te Amsterdam onder leiding van haren voorzitter, mr. Kranenburg, en in tegenwoordigheid van haren cere-1voorzitter, genoraal-majoor Ophorst. De secretaris gaf een overzicht over de werk zaamheden van het afgeloopen. jaar, daarbij herdenkend do medewerking van het Stadion, do Gymnastiokvereeniging Olympia, den heer Wijnmalen, die zich in het bijzonder met voet bal heeft belast, en do Amsterdamsehe scherm- club. De voorzitter bracht hulde aan den heer II. N. van Leeuwen, die gedurende ruim een jaar als instructeur met de opleiding van sport- en spelleiders in do Stelling is belast geweest en deze taak met grooten ijver en veel. toewijding heeft volbracht. Hij overhandigde den heer Van Leeuwen een blijvend aandenken aan zijn suecesvollen arbeid. Generaal Ophorst sloot zich gaarne bij die hulde aan. Tot leden der commissie werden benoemd kapt. Fabius en de heer Van Leeuwen. Mededeel!ngen werden gedaan omtrent de op 1 en 2' Juli a.s. in het Stadion te liouder. sportbeesten voor do militairen in do Amster- damscho Stelling en omtrent do attracties op militair gebied, die-aan deze wedstrijden zul len aansluiten. Voorts omtrent de in de Mooie Nel te houden zwemwedstrijden, de opleiding van instructeur voor afhlet-iek en zwemmen, do inrichting van zwem gelegenheden in de Stel» ling, enz. Dankbetuigingen. Bij deze. betuig ik mijn hartelijken dank aan H.H. Onderoficieren, Korporaals en Manschappen van de 3e Comp. 41e L. W. 1., voor het. mooie cadeau, mij aangeboden op den dag van mijn huwelijk. Met groote vol doening zal ik dan ook ten allen tijde terug kunnen zien op dezen dag, waarop ik de waarde van goede kameraadschap en offer vaardigheid ten volle leerde kennen. De-soldaat dér 3e Comp. 41e L. W. I. JAC. VER.MEEREN— BRQSENS. De ondergetcokenden betuigen-hun harte lijken dank aan Kader en Manschappen en den Fortwachter van het Fort Bovensluis voor liet prachtig cadeau bij hun huwelijk geschonken. M. HUIBBEGIITSE en Echtgenoote. Hiermede mijn dank aan den luitenant, wachtmeester, korp. en al de andere (huzaren vau de Treinafdoeling 4e rog. Huz. 4e esk.-, voor het schcone cadeau mij geschonken bij mijn huwelijk. Moge dit voor mij een gedenktee- kon blijven van trouwe eendracht en soldaten- karakter. De huzaar H. BRUINS en Echtgenoote, 4o esc. 4e reg. Treinafdeeling, Cavaleriebrigade, Veldleger. De ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hunnen hartelijken dank aan de HJJ. onderofficieren van de 3e Adrn. Af cl. en aan de bezetting van Redoute II to Ooltgenspl'aat, voor de mooie cadeaux, die zij bij bun huwelijk van hen mochten ontvangen. Voor ons zullen die geschenken, als bewijs der onderlinge vriendschap, nog lang na de mobilisatie een 'aangename herinnering wezen. Nogmaals dank. A. VAN KAAM en Echtgenoote, sergt. vest.-art. Ooltgensplaat. J. H. Boon en echtgenoote betuigen hier mede hunnen welgem®enden dank aan heeren officieren, sergeanten, korporaals en man schappen van de eerste sectie Res. Bat. B„ le C'ie., voor het geschenk, hun bij hun huwelijk aangeboden. J. H. BOON en echtgenoote. Pandoeren. Oplossing van het pandoorpraatje van de „Kankerploeg" voorkomende in de Soldaten- courant No. 275. le slag. No. 1 r.8, no! 2 r* 10, no. 3 r.k., no. 4 r. 7. 2e slag. No. 3 kl.b.. no. kl. 8, no. 1 kl.vr., no. 2 r.a. 3 e slag. No. 2 kl.k„ no. 3 scli.k.. no. 4 sch.a., no. 1 kl. 10. 4e slag. No. 2 kl.a„ no. 3 r. g, no. 4 hik., no: 1 kl. 9. Je sla.g. No. 3 sch.b., no. 4 h.vr., no. 1 sell..9, no. 2 r.b. 6e slag. No. 2 sch. 10, no. 3 h.a., no. 4 h.b.. no. 1 sch. 7. 7e slag. No. 2 sch. S, no. 3 h.S. no. 4. h. 9, no. 1 sch.vr. Hangt dus op den zevenden slag op schop penvrouw. Namens de Pandoerehib „Ons Genoegen." A.''DE BOER,' S. MULDER. D. DEM MER. R. v. DE .VEEN. Kustwacht Stavoren. Oplossing van bet pandoerpraatje van de pandoerclub De Kankerploeg", voorkomende in No. 27-5 der ..Soldatencourqnt"; No. 1 r. 8, 2 r. 10. 3 r. 9, 4 r. 7. No. 3 kl.b.. 4 kl. 8, 1 kl.vr., 2 riaas. No. 2 kl.aas, 3 ech.h.. 4 sch.aas, 1 hl.. 10. No. 2 kl.b., 3 r.h„ 4 h.h„ 1 kl. 9. No. 3 sch.b., 4 h.vr., 1 sch.9, 2 r.b. No. 2 sch. 10, 3 h.aa's. 4 Ji.b„ 1 sch. 7. No. 2 sch. 8, 3 h. 8, 4 h. 9, 1 sch.vr. Alzoo zit hij er in op den7enslag. Namens de Pandoerehib „Fries!an," KL. DAMSTRA, A. "WIJ B ENG A J. KAMSTRA, O. VRIEZEMA. Halfweg. Oplossing van het pandoerpraatje van de pandoerehib „Het dronken Dobbertje", voor komende in no. 275 der „Soldatencourant"; No. 1 h. 8, 2 h.k„ 3 h.vr., 4 h.b. No. 2 r.vr.. 3 r.b., 4 sch.aas, 1 r. 7. No. 4 kl.aas, 1 kl.b., 2 sch. 7. 3 sch. 8. No'. 3 kl. 10, 4 h. 10, 1 kl.b., 2 sch. 10. No. 2 kl.vr., 3 sch.b., 4 h. 9. 1 kl. 9. No. 3 h. 6, 4 r.aas, 1 h. 7, 2 r. 9. Met den 6den slag dus op harten 7 er in. Namens de Pandoerclub „Friesland', KL. DAMSTRA, A. WIJBENGA, J. KAMSTRA. C. VRIEZEMA, Bsilses- Van het praatje der pandoerclub „Kanker ploeg" ontvingen wij nog goede oplossingen van de pandoerclub „Lichte Dienst", .Wijk aan Zee de pandoerclub „Je moet niet rijden", kamer 7. kazerne Willem III, Vlissingen; de pandoerehib „Altijd prijs" 3, I. 5. R. I„ IV Div. Veld!.; don mil. liblz. .1. Blokland, Half weg; de pandoerclub „De Permenga&nrid- ders". Utrecht; de pandoerclub „Detachement Heill" van het praatje der club „Het dron ken Dobbertje" ontvingen we nog goede op lossingen: van de pandoerclub „Nooit geen verdriet 3. III. 3 R. V. A. en van de pandoer club „Der Heile"eenige soldaten, van liet front benoorden Purmerend zonden ons. nog een oplossing van het pandoerpraatje der club „Provoost-aristocraten". Oorlogsliedje. (Wijze: Ik had een wapenbroeder.) De Koning: Ik had een lief klein landje, Het schoonste uit de rij, Maar het i.s kapot ge-schoten, En ook veel bloed vergoten, 't Is daarom, dat ik lij', (bis.) De boer: Jk bad een scboone hoevo, En een stapel vee erbij. Wij allen leerden zamen, Totdat do legers kwamen, Nu is mijn geluk'voorbij, (bid. De winkelier: lk had een mooién winkel. Veel goederen en beklant Maar de vijand is gekomen, Hoeft alles meegenomen,' Een alle-s ook verbrand, (bis.) De v ad e r Ik had een flinken jongen, Vol levenslust en moed. Maar hij liet voor 't land zijn leven, En is in den strijd gebléven, Vergoot zijn heldenbloed. bis De moeder: Ik had een braven gade, De kroon van mijn gezin. Die zorgde voor zijn kind'ron, Niets kon ons geluk verhinderen, Maar hij moest den oorlog in. (bis.) Alles treurt: De koning weent om zijn landje, De boer om zijn hof en vee, De winkelier staat ook te treuren, De vader doet het hart© scheuren En de moeder zit in wee. (bis.) O oorlog, vreeselijk monster, Wat vruchten toch baart gij -Het. menschdom staat te lieven, Gij vernielt liet jeugdig leven, En heel de maatschappij, (bis.) •DE WEGWIJZER. 8 Comp. Res. II Bat. 23 R-eg. Inf. Ons Soldatenleven. (Van eenige manschappen van Res. Bat. III 4e Cie.) Mijnheer Mapassen, Redacteur, De vraag is, of ge dezen keer, Voor het vers vau ons soldatenleven, Hoewel 't met fouten is geschreven, Tot - blijdschap van ons vijftal vrinden, Een plaats in uw courant wilt vinden. Een vijftal vrinden ja, 't is waar, Wij allen 'zijn voor zessen klaar. De eerste waarover ik u wil vertellen, Is 't. die de geweren moet herstellen. Hij werkt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, Maar troost zich, want hij is nimmer kwaad. En let eens op. je moet begrijpen, Hij moet voor 't geheels bataljon de schoppen styles. De tweede, is een ordonnaai, Hij houdt van bioscoop en dan®, Maar bij al het maken vaa Gaat hij toch steeds op tjjd 3B«9fi5aaL En deze boft op reuzen manier, Hij is de helft van de week maar hier. Men onthoudt hem zijn zakenverlof teaseti niet, Zij zijn gesteld op onzen Piet. De derde is een Infanterist Dio nooit iets van zijn uitrusting mist. Hij zit steeds vol met gekke grappen; Ja, is een meester in het klappen,. T)e vierde is van hetzelfde wapen, Deze, is een meester in het slapen, Doch staat getrouw met de reveille op, En pakt op tijd geweer en schop. Want zou hij dit vergeten, Zou onze kapitein 't wel beter weten. De vijfde of laatste in ons huis, Dat is er een van liet Roode Kruis Hij staat ook steeds met de reveille op, Want deed hij lmt niet, liij haalde een strop. Wij hebben het hier bijzonder goed, V ant als de laatste des avonds de deur dicht doet. Begint onze, kostbaas dan te boomen, Dat wij er den geheelen nacht van liggen droomen. Wij iopen het met alle- vrinden, Dat wij het spoedig ondervinden, Dat de Mobilisatie is gedaan En Neerland heeft zijn plicht gedaan. .Al krijgen wij nu geen verlof, Wij gaan toch nimmer op do pof. Wij" blijven dan altijd getrouw, Daar het anders ons berouwen zou, Want als wij soms voor lang of kort, Absent worden gemeld op het rapport, Zou onze Commandant liet beter weten, Dan werden wij in den nor gesmeten. Het overige houden wij in 't geheim, En houden op met deze rijm Maar brengen nog den hartelijken dank, Aan do Redacteur van dcez' courant. Omdat hij ons nu heeft gegeven, Een plaats over ons Soldatenleven. - Manschappen van Rcs. Bat. III 4e Comp. Oorlogs-Leed. (Van mil.-sold. I5. Wëeda.) Wat duurt die droeve oorlog lang, "Wat maakt het vele mensclien bang, Wat sneuvelen er toch veel soldaten, Die vrouw en kinderen achterlaten. Veel mensclien worden, er vermoord, En vele sokopen in den grond geboord; Velen sterven er op water en. te land,' Wat duurt dat lang die oorlogsbrand! Zal er nooit een einde komen, Dat het bloed ophoudt met stroomen, Vele tranen worden er gelaten Door den oorlog, liet kan niet baten. O," oorlog, verjaagt uw duivelsgeestea, En niet vechten als wilde beesten, O, wreede oorlogsbrand, Vat doet gi.j in liet land P Oorlog, houd in uw kelecli venijn En laat ieder bij eigen haard weer zijn, Gaat terug, ter helle heen, En niet vechten om 's menschop; vleescb of been l Hei-gaat heel goed, naar ieders zin Met deze Regeering en onze Vorstin, Dio veel aan oorlogsgevaar doet denken, En zoo lang het kan den vrede aan Neder land schenken! R. WEEDA, M'il.-soldt. 1-J-3-R, I.. I ff D. V. L. sché Algerjjiiséli© cavalerie heeft afgebeeld. Ik maak dit op uit do breede stijgbeugels, die te vens als spoor dienst doen. Deze ruiters zijn trouwens, zooals u ziet, niet- gespoord. Een tweetje aanwijzing vormt de burnow, die door do mannen gedragen worden en, last not least, de zadels. Deze zadels zijn A r a l> s c h e za dels. Alles te zamen genomen, geloof ik, dat dit plaatje leert,, dat ook de Apahis in plaats van hun klassiek inlandseh hoofddeksel een stalen helm igekregen hebben. Hoogachtend, Uw dw. G. POLVLIET. De uitslagen Zondag. Kampioenschap van Nederiand. Deventer: Go aheadSparta Bekercompetitie. Helder: HelderQuick (Hg) Amsterdamsehe Voetbalbond, Eerste kla sjsy By B. S., 4. Quick. Neerlandia 2Y.V.A. 3 Laatste plaats le k 1 a s s Oliv-io I—V.R.A. 4 Een meevaller. Naar wij vernemen wordt door de H. IJ. S. M. aan haar personeel een uitkeering voor ambtenaren van 7/30 eener maand, voor be ambten zeven dagen en voor werklieden 60 maal het uurloon verleend. Uitgesloten van deze uitkeering zijn zij, dio oen. bezoldiging van 1500 of meer pér jaar hebben, en zij, die in militairen dienst zijn. Een tegenvaller. Door de douane aah het station Oldenzaal werd Vrijdag aangehouden een waggon kaas, bevattende 2i(X> stuks, bestemd voor uitvoer naar Duitscbland. De aanhouding geschiedde omdat de termijn, waarvoor het consent tot uitvoer was verleend, verstreken was. De kans is gesteld ter beschikking van den burge- an Oldenzaal. inbraak te Domburg. Woensdagmiddag op klaarlichten dag is in gebroken in een onbewoonde., doch gemeubi leerde villa te Domburg. De daders, hebben zich toegang verschaft door hot indrukken van een ruit en het openbreken van een luik. De rijksveldwachter J. van Antwerpen, kreeg kennis, dat twee jonge mannen met een groote hoeveelheid lood in het bosch liepen. Het gehikte den politieman de beide mannen, die zich verborgen hadden in liet bosch, aan te houden. Een hunner wist te ontkomen, doch werd op telefonische waarschuwing te Seroos- kerke aan ge hou den en na.ar Domburg terug gebracht. Het bleken te zijn de gebroeders Jiiax uit Vlissingen, respectievelijk 21 en 17 jaar oud. Voor zoover is kunnon worden na gegaan is er uit do villa, waarin alle kasten werden opengebroken behalve 42 K.C4, lood, ontvreemd een lederen tascli en- een fietslan taarn. De beide aangehoudenen zijn ter be schikking van den officier van justitie te Mid delburg gesteld. Brood De burgemeester vai veevoeder. Buiten verantivoordclijkhcid van de redactie. Zadels met hooge rugstuttep. Geachte Heer Manassen. In den „Soldaten Courant" van heden 'zie ik onder een illustratie o.a. „Opmerkelijk zijn ook de nieuw ingevoerde zadols met hooge fugsfcutten". Ik gqjopf. dat a d.'i.-Inland-.' Leiden heeft een brood bakker aldaar gestraft met inhouding van on- gebuild meel voor de bereiding van regee- rjngsbrood, omdat hij regeeringsbrood als veevoeder heeft vei'kocht. Bij, een paar andere bakkers te Leiden is de aanwezige voorraad wittebrood in beslag genömenomdat het zwaarder woog dan 3 ons per stuk. v Nederlanders uit Duitschland. Ten gevolge van dc slechte economische toe standen in Duitschland komen nog steeds Ne derlandsdie gezinnen naar ons land. Deze kwamen tot nu toe ten laste van de steun comité's in de grensplaatsen; maar thans .is door liet Kon. Nat. Steuncomité een oplossing gevonden. Heb heeft de 'plaatselijke comités be. richt gezonden, dab die Nederlanders kunnen worden gezonden naar het 'vluchtelingenkamp bij Uden, waar ze voor rekening van dat Co mité kunnen verblijven. Kersengewas. Men meldt uit de Betuwe aan „Het Cen trum".: Het kersengewas in deze streken zal dit jaar iet aan de gekoesterde verwachtingen voldoen. De bloeitijd voorspelde een overvloedigen oogst, maar ten gevolge van de nachtvorsten van de .fgeloopen week hébben de pasgezette teero rlichtjes enorm veel geleden en zijn voor liet rcotste gedeelte afgevallen. Slechts een klein edeëlte is aan de boomen overgebleven, zoo- at voor do talrijke kersentelers de vooruit- ickten zeer ontmoedigend zijn. Aardbeving in Italië. Uit Lugano (Italië) wordt aan de Ber lijnsehe „Tagliche Rundschau" geseind, dat een aardbeviug eergisteren (18 Mei) groote schade aangericht heeft te Rimiui en de omliggende gemeenten Cattot- lica Gabicce. Te Rimiui is het verlies aan menschenlevens gering, doch werden meer dan 1000 huizen zwaar beschadigd. Heldhaftig gedrag van een chauffeur. De „Westminster Gazette"- bevat het volgen de verhaal Een soldaat van de Northumberland Fusiliers, cl'e onlangs in de gevochten bij St. Eloi gewond word, vertelt van het merkwaardig en heldhaf tig gedrag van een Engelschen ambulance-chauf feur aan het front. De-gewonde schrijft uit heb hospitaal waar hij. thans verpleegd wordt: „Nadat ze mij uit de loopgraaf gedragen en in een ambulance-auto getild hadden, dacht ik dat alle moeilijkheden nu voorbij waven, maar ik had mij vergist. Wij moesten nog vijf mijlen afleggen om naar het hospitaal te komen en vóór wij een liadve mijl ver waren, sprong een skrapnell vlak boven ons uiteen. Ik wil hiermede niet zeggen, dat de Duit- schers met voordacht een Roode Knu's auto beschoten, want er waren op dat -oogenblik nog oen massa andere wagens op don weg. De shrap- nellkogels scheurden het zeildoek van den wa- genkap geheel weg, maar merkwaardig genoeg liep geen van ons wij waren met ons zessen öok slechts een schram op. De chauffeur stopte en vroeg of wij niet ge troffen waren. Wij zeiden hem dat wij allen wel waren en hij reed voort alsof er niets ge beurd was .Toen wij echter aan het eerstvolgen de veldhospitaal gekomen waren, viel hij bijna van zijn zitplaats af do arme kerel had twee shrnpnelI-kogels in zijn 'been gekregen. Later boorde ik dat oen der beenderen in een van zijne boenen volkomen verpletterd was. En toch had hij ons, gewonden, daar geen letter van ge zegd." Een vreemde vlieger boven Nederland, Uit Oostburg wordt bericht: Zaterdagavond omstreeks 10 uur werd boven Zeeuwsch-Vla anderen een vliegmachine waar genomen, welke door de Nederlandsdie grens- wacht werd beschoten. In den nacht tus6chen 3 en 4 uur werd er op de Belgische kust hevig geschoten. Vermoedelijk aerd geschoten op vliegei's, die verkenningen deden of bommen wierpen. Ook werden eenige zware ontploffin gen gehoord. Treinverfraging door smokkelarij. De Rijksambtenaren te Winterswijk hebben Zaterdag en Zondag verschillende leden van het Duitsehe spoorpersoneel geverbaliseerd, die op de machine en in hunne kastjes in do loods verschillende levensmiddelen verborgen hadden, wolko voor frauduleusen uitvoer, nog wel per spoor, bestemd waren. Blijkbaar werden gere geld margarine, vet, spek, olie, meel, euz. over de grens gébracht, om dit met een zoet winstje aan collega's of andere personen te verkoopen. Zaterdag had de trein door het onderzoek twee uur vertraging. Een vrouw verbrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks half vier zag een agent van politie rook komen uit de woning van een 73-jarige weduwe aan de Ka afslaan te Rotterdam. Hij opende de luiken en sloeg de ruiten in. Dadelijk zag hij toen, dat er een bed in brand stond, doch hij hoorde niets. Tevergeefs trachtte hij het vuur met emmers water te blusschen, waarna do brand met een op do waterleiding geplaat ste slang is gebluseht. Na de hlusschirig werd op heb verbrande bed liet half verkoolde lijk van de bewoonster gevonden. De brand is vér- moedelijk' ontstaan, doordat deze ziekelijke en hulpbehoevende oude vrouw een nachtlichtje, dat op een tafel bij het bed stond, heeft omge- s-tooten. („N. R. C.".) Een aardbeving. Duitsehe seisme.gr af en hebben Vrijdagmiddag een aardbeving aangewezen. Het centrum wordt geschat in boven-Azië of in het Karst- plateau t.c liggen. Uit het diagram viel op te maken, dat de aardbeving een vernielende uit werking liad. dam, H. M. da Koningin in Waterland. Maandag bracht H. M. de Koningin ander maal een bezoek aan "Waterland,"da-armedo opnieuw blijk gevende van haar belangstelling in het lot der bewoners van het door de ovor- strooming geteisterde gebied. Met liet doel dooi" eigen aanschouwing zich te overtuigen, hoe het land zich heeft her steld, brachii H. M. dit bezoek: H. M. de Koningin had den wenseh te kennen gegeven, dat dit bezoek zonder ceremonieel zou zijn en geen feestelijk karakter zou dragen. Toch hadden in Zaandam, waar het Zater dagmiddag bekend werd, dat H. M. zou komen, velen de vaderlandsche driekleur uit gestoken. Te ruim half tien kwam II. M., vergezeld van freule Six en jhr. Hooft Graafland, met den gewonen trein, waaraan eén vorstelijk rijtuig Was gehecht. Aan het. station waren ter begroeting aanwezig burgemeester Ter- laan en de secretaris der gemeente, de heer P. Kraan, benevens de heeren C. Maarschalk, burgemeester, en Ph. Boem ink, secretaris dor gemeente Koog aan-de Zaan. Onmiddellijk werden na heb ver-laten van het station do auto's bestegen om een korten tocht te maken door Zaandam, langs de West zijde, waar men ijverig bezig was de noodwa- terkeeringen weder weg te ruimen, om over de gemeente Koog aan de. Zaan en de Noor- derbrug langs de Oostzijde terug te keeren. Hier werd H. M. een eerste blik gegund over de .nu droog gekomen weilanden. Overal langs den weg hadden zich vele honderden mensclien opgesteld, die II. M. hartelijk toe juichten. Bijzonder hartelijk was de-begroeting van de groote menigte, dio zich op het Stations plein had opgesteld en waar zich o.a. bevon den eenige honderden kinderen van do open bare en do bijzóndere scholen voor dé M. U. L.'O., die, zoo_dra de koninklijke auto's zicht baar werden, eén luid hoera, aanhieven. Ook in de Oostzijde stonden kjnderen, van de Zusterscholenlangs den weg geschaard en overal dankte H. M, vriendelijk voor deze aardige ovatie. Bij do Noorderbrtig werd afscheid genomen van heb Kooger gemeentebestuur. Toch stelde H. M. de Koningin zicli hier mede niet tevreden en uitte zij den wensch ook eens enkele huizen te zien. Te dien einde werden door IT. M. een drie tal woningen op het Smaal can pad in de Oostzijde bezichtigd. Met belangstelling infor meerde de Koningin bij do bewoners naar bun lotgevallen, waar zij een toevlucht hadden gevonden, of zij veel schade hadden en of deze nu vergoed wei-den. Van daar werd de tocht door de Oostzijde vervolgd en verder langs den Zuiddijk en het "Weerpad naar Oostzaau. Hier waren de burgemeester de heer D. Teer en do wethouders J. de Ridder en G. Kwak aanwezig om II. M. welkom te heeten. Na een kort oponthoud op het raad huis, werd de tocht door do ge-moente Oostzaau vervolgd, nadat eerst nog een bezoek was ge bracht aan de Nccl. H'erv. Kerk, die tijdens den watersnood had dienst gedaan als vluch telingenoord: Verder den weg vervolgende bracht H'. M. nog een bezoek aan de boerderij van Aldert Troms. Hier liad men schrapje? gezet aan de ramen, zooclat. men de Koningin kon toenen, ■hoe hoog het- water in do woningen had ge staan. Te 11.20 arriveerde de Koningin te Upon- waar de plaats van burgemeester Tcer -Mii werd ingenomen door burgemeester V. Stolp van Jlpendam. Ook in deze gemeente werden enkele hui zen door II. M binnenget reden en' werd ook de toestand van de landerijen door eigen aan schouwing waargenomen. Ook aan do kerk waarin een aantal vluchte lingen vele weken lang onderdak hadden, go- vonden, werd een bezoek gebracht. Ook wer- den de leden van het watersnood-comité aan H. M. voorgesteld. To 11.55 verwisselde H. M. de Koningin de auto s met een motorboot-, om een bezoek te brengen aan Broek. Even voor 2 uur arriveerde met de molor- boot „Electra" H. M. de Koningin to Buik sloot'., waar zij werd opgewacht door den bur gemeester, don heer J. N. van Beek. De bur gemeester stelde H. M. voor den wethouder G. Roderniond, den gemeente-secretaris P. lauw, ris. J. E, Stap, predikant der Ncd. Hen'. Kerk en ds. A. Schweitzer, predikant dor Gerof. kerk te Buiksloot en verder allen die zich verdienstelijk hebben gemaakt niet readings- en bergingswerk tijdens den water snood. Do Koningin vroeg belangsteller»] naar verschillende bijzonderheden. Daarna bezocht zij dc ruïne van de Gereformeerde kerk on be gaf zich zelfs in het gebouw, hetgeen hiet zonder gevaar was, daar de vloer hier en daar was opgebroken. II. M. de Koningin nam daarna nog enkele perceolen in de gemeente Buiksloot jn oogenschouw, waarna; zij per auto naar Nieuwendam vertrok. Aan de grens van Nieuwendam begrootte burgemeester Versteeg H. M. de Koningin, reed door tot voor het. Postkantoor waai- ver schillende personen, die bij liet reddingswerk zich onderscheiden hebben, aan H. M. werden voorgesteld. Daarna begaf n. M. zich per auto naar Zunderdorp. Hier werd een wandeling door het dorp gemaaktin do kerk onderhield do Koningin zich onder anderen een tijdlang met don eenigen dorpsbewoner, den timmerman II. Gelder, die liet overstroomde dorp niet had verlaten tijdens den watersnood. Van Zunder dorp werd naar R-ansdorp gereden. Z. K. H. de Prins naar Friesland. Z.. K. H. de Prins dor Nederlanden is voor nemens 29, 30 en 31 Mei a.s. in de provincie Friesland te verblijven. De Prins zal logceren bij den Commissaris der Koningin. Het doel van dit bezoek, dat geen officieel karakter draagt, is meerdere kennis van de provincie op te doen. Begrafenis luitenant Bührman. Maandag werd het stoffelijk overschot' van den zoo noodlottig te Utrecht om het leven ge komen, officier der genie, luitenant J. Bühr man, op de algemeene begraafplaats te Hil versum aan den schoot der aarde toever trouwd. Overgroot was de belangstelling. Op het kerkhof waren o.a. aanwezig: gene raal J. Z. St-uten, inspecteur van het wapen der genie, als vertegenwoordiger van dén op perbevelhebber van land- en zeemacht, en zijn adjudant, kapitein A. M. de Blauwdo minister van oorlog had zich doen vertegen woordigen door den majoor der genie O. Bueno de Mescjuita, hoofd van de vijfde mili taire afdeeling. Verder was er een deputatie van het korps genietroepen, bestaande uit kapitein Bockholt en de luitenants De Lagh, Kolff en Van Oseen deputatie uit do onder officieren der genie en een detachement van dat korps, hoofdzakelijk bestaande uit man schappen, die bij het ongeluk aanwezig va ren geweest. Nog werden opgemerkt: de heeren P, J. Dam, wethouder van Hilversum,- en W. Dü- dok, directeur van publieke werken der ge meente Hilversum, reserve-kapitein der genié. Behalve de genoemden waren nog vele andere officieren der genie gekomen om hun veronge lukten kameraad de laatste eer te bewijzen. Nadat de kist, onder een schat van bloemen bedolven, in de groeve, was neergelaten, 'nam generaal Stuten liet woord en bracht in een aandoenlijk, verheffende rede hulde, aan den overledene, in wien Nederland een dapper offi cier en een edel mensc-h heeft verloren. De luitenant-kolonel J. van Riel, dirigec- rend apolheker hield daarna als vriend dor familie een toespraak. Een zwager van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Met een défilé langs de groeve door alle aan wezige militairen, dio een voor een den groet aan den ontslapens brachten, was de plechtig heid geëindigd. Uit de Staatscourant. Van het Indische leger zijn toegelaten tot den hoofdcurus te Kampen ter opleiding toe officier der infanterie, de onderofficieren J'. de Vries en E. E. A. S e e 1 i g. Plaatsing in de Tuchtklasse. Het is don Opperbevelhebber van land- en zee macht gebleken, 'dat bij de plaatsing van man schappen in de tuchtklasse door korpscorhman danten niet steeds overeenkomstig de. bepalin gen van het voorschrift Tuchtklassen wordt gehandeld. Ofschoon do bijzondere tijds-omartandiglieden eensdeels door den geringeren invloed, dien het ontbreken van doeltreffende arrestlokalen van de zwaardere arrests tra ff en doet uitgaan, anderdeels door de noodzakelijkheid om sleclilo elementen spoediger dan gewoonlijk 'te verwij deren het ook in andoro opzichten wensche- lijk maken en naar de meening van den opper bevelhebber toelaatbaar doen zijn, het voor schrift niet al te letterlijk toe te passen, zoo acht hij het niettemin noodig, dat de desbetref fende bepalingen worden opgevolgd. Herhaaldelijk wordt van lichte arreststraffen of van één enkelen dag provooststraf plotse ling overgegaan tot een cachotstraf om. daarna, bij de eerstvolgende gelegenheid, plaatsing ih do tuchtklasse ite gelasten. Ook worden meer malen plaatsingen gelast, zonder dat aan den man provooststraffen van méér dan 4 dagen met do gebruikelijke verzwaringen of zonder dat cachotstraffen zijn opgelegd geworden. Door een en ander, zegt de opporlievelhebber. wordt de indruk gewekt, dat sommige comman danten de minder goede elementen zoo spoedig mogelijk van hun onderdeel willen, verwijderen, maar het gaat niet aan, om die reden man schappen lang vóórdat zulks inderdaad on vermijdelijk is gebleken de zeer zware straf van plaatsing in de tuchtklasse op té leggen. Een dergelijke onoordeelkundig© handelwijze acht hij in strijd met het bepaalde in. de Regle menten op den. Tnwendigen Dienst voor de ver schillende wapens. HOE MOET IK SOLLICITEEREN? naar betrekkingen inNederland en In dié. Prijs 25 ct. Postz. worden aangenomen. Uitg. ZILVER, Claes de Vrieselaan 4Rotterdam. B. M. WAM KOERT, Van Ravestoijnstraat 216, Don Haag. Opgericht 1852. Levert dé bekende Haagsche Bolussen aan de verschillende Cantinen. Bjj afname van groote kwantiteiten wordt, eenige reductie toegestaan tot Kommies, Keur meester. Gemeente klerk; Telegrafist. Studie ongeveer 1 jaar. 8,50 per maand. H. m. v. d. VEER /jQD-.Valkstrgat J4i Rottgrdarp» RIËNTS BALT. Zelfonderricht 80 ct. In den Bockb. of anders na toezend, v. postw. v. SO ct. aan RIËNTS BALT. Den Haag. _Een redevoering door mjj opgenomen van ong. V/f, uur, werd door den spr. schittorend geslaagd gelieeten". (w. g.) J. K. te A. Indien U Kommies wilt worden, neemt dan deel aan den schrtfte» i ijken Spoedcursus voor het eerstvolgend examen, met gratis gebruik van Studieboeken. Vraagt de Studiegids met tal van dankbetuigingen én examenverslagen. J. H. van der Vliet, Nieuwendijk 50, AIM* STERDAM. Aanvang 6 Juni. DE BESTE VARINAS Overal vprknjgtDaar>c3 25Vp.onsTpakje.lf1

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 4