No. 277. Woensdag 24 Mei 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. De „Tuhantia9'- Ons Oorlogsdagboek. De Kinderen van Mevrouw Mumford, TWEEDE~JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT REDACTIE EN' ADMINISTRATIE PALESTRINASTE. 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS 1.50 P.K WARTAAL Voor Advertentie» wend» men Heli tut „m- AduiinSulj-a ie, Paleotrinaalrwt 10 Amsterdam. Prijs der Advertei.tië» p.-r regel 30 V.-or Ingezonden Mede.' deelingen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief. Bij abunn-méni reductie. De Oostenrijkers zijn >.n hun strijd tegen Italië een offensief begonnen, dat tot nogtoè reeds met een niet te miskennen succes is bekroond. De strijd geldt vooral het euideljjk, in Italië uitstekend, deel van Tirol, waarvan wij hier eön kaartje geven. Het hevigst woedden in de laatste dagen de gevechten laugs de rivier de Ftseli (Adige) bij en om Rovereto. De stellingen der Italianen ten zuiden van Rovereto werden aangevallen, de Oostenrijkers zijn ook nog zuidelijker doorgedrongen tot Albaredo en hebben o. a. de bergreeks 2'ugna Torta (die niet op ons kaartje voorkomt) bezet. Ook verder naar 't oosten, bij Folgaria en Lavaront, en aan de Boven-Aatico zijn de Oostenrijkers verder doorgedrongen. Geen audiëntie. Blijkens bericht in de „Staatscourant*' wordt Donderdag a.s. door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. Be mededeeling over het „Tubantia- onderzoek'1dat de oplossing dezer quacatie nog steeds niet gebracht heeft brengt natuurlijk heel wat pennen in be weging, Zoo schrijft ,,B® Nieuw© Courant" „D© mededeeling van ons Departement van Marine betreffende de uitkomsten van liet onderzoek te Berlijn, bevat dit nieuws dat de torpedo, welker Duitsehe herkomst door de Ad miraliteit is erkend, volgens de verklaring van den oommanda-nt der duikboot, waaraan zij werd afgeleverd, reeds op 6 Maart, d.i. tien dagen voor den aanslag op de „Tubantia.", tegen een Engelsch oorlogsschip, zonder doel .treffen, zou zijn gelanceerd. Er zijn nu, voorzoover wij «ien kunnen, bij de verdere pogingen tot oplossing van het ^Tubantia"-raadsel, drie mogelijkheden in aan merking te nemen lo De torpedo is tien dagen iu do Noordzee onder water zwevende gebleven, op den Ifien. tegen de Tubantia" aangeslagen en ontploft. Deskundigen zullen moeten uitmaken, of het technisch mogelijk is: a. dat een dergelijk in- strumént zoo lang in zee blijft zweven en dan nog ontplofbaar is: b. dat het, met de betrek kelijk geringe kracht (in vergelijking met die van het lanceeren) van golf of vloed met het schip in aanraking komende, ontploffen en dit vernielen kanc. dat in verband met stroom en 'tij. de torpedo welker plaats van afvuren nu tevens wel bekend zal zijn, in de tien dagen tusschen 6 en 16 Maart is gekomen ter plaatse waar do Tubantia" zich op dezen laatsten datum bevond. De hier genoemde veronderstelling sluit in, dat hetzij do waarneming hetzij de verklaring van den eersten stuurman, den vierden stuur man en den uitkijk van de Tubantia" dat zij duidelijk een bellenbaan hebben gezien, die even voor de ontploffing op het schip afkwam, onjuist is geweest. 2o. De torpedo is na 6 Maart door een oor logsschip der Geallieerden cpgeviseht en op den 16en door een hunner (of een der door hen buitgemaakte) duik- of torpedobootën tegen de ..Tubantia" gelanceerd. Dit is de' demonische veronderstelling, terstond na de ra!mp van niet-verantwoordehjke Duitsehe zijde geopperd «ij zou iusluiten dat de. officieele Britsche ont kenning leugenachtig of grof misleidend was. 3o. Do verklaring van den Duitse hen duik boot-commandant is een onwaarheid. Ter be oordeeling van deze gissing zou het van belang zijn te wetenof overste Canters in staat ge steld is de waarheid van bedoelde verklaring persoonlijk te controleeren, b.v. door inzage van het logboek, dat zich aan bocqd van de duikboot bevond en van dag tot dag moet zijn ingevuld 94ste week. Van 15 Mei tot 22 Mei. Ï5 Mer. Minister Asquith bezoekt Belfast en Dublin. 16 Op het Italiaansclie front wordt de actie levendiger en wordt een grootsch opgezet Oostenrijksch offensief begonnen. De O.-H. regeering protes teert tegen duikbootenaanvallen op vreedzame stoombooten voor de locale vaart. Het Lagerhuis heeft de derde lezing van de wet op den dienst plicht met 250 tegen 35 stem men aangenomen. De Eugelsche cn Grieksche regeeringen onderhandelen over het vervoer van Servische troe pen naar Macedonië. Hot Griek sche grondgebied zou niet ge schonden worden. 1? De Duitsehe ambassadeur over handigde den Amerikaanschen minister Lansing een nota, waar in neutrale koopvaarders ge waarschuwd worden eventueel hen aanroepende duikbooten niet te naderen, daar de gevolgen dan ,voor hun rekening zijn. De „Batavier V" is in de Noordzee op e<?n mijn geloopen. Drie leden der bemanning en een passagier zijn omgekomen. Asquith wordt lid van den Jegbchen Püiy^ Council Uit de bekendmaking van ons Departement blijkt uiat of do i cgomoetkoiuing, die de heer Canters te Berlijn ge ronden heeft, zich zoover heeft uitgestrekt. Uit de mededeeling aan het slot, dmt onze Regeering stappen zal doen om op een dieper gaand onderzoek aan te dringen, zou men o.m. kunnen afleiden, dat dit niet het geval geweest is, en dat de Duitsehe Regeering gemeend heeft met do blocite verklaring van den betrokken duikboot-commandant tot nu toe tegenover de onze te kunnen volstaan. In do veronderstellingen tub lo. en 2«. ge noemd, zou de Duitsehe torpedo niét beant woord hebben aan den eisch van hot door Diutsebland medeonderteekende on geratifi ceerde Verdrag nr. VIII van 1907, waarvan art. 1 -3o. verbiedt: „torpedo's te gebruiken, die met ongevaarlijk worden, vanneer z© hun doel hebben gemist." Opzettelijke afwijking van dit verdrag behoeft daarom nog niet te hebben plaats gehad de mogelijkheid be staat dat het apparaat, dienende om de ge lanceerde torpedo te doen zinken of op andere wijze ongevaarlijk te maken, onklaar geraakt is. Wat er van deZe bijkomstigheid overigens 7.ij cijz© Regeeviv j maakt openlijk bekend, dat zij niet gezmd is -om zich bij bet onbevredigen de resultaat van de zending van overste Can ters (al is dit niet geheel zonder vrucht geble ven) neer te legmen. In die omstandigheden willen wij vooralsnog niet aandringen op de volledige openbaarmaking van diens rapport, welke anders, naar wij vertrouwen, stellig on verwijld zou zijn geschied. Wel zien wij met ongeduld eeuige mededee ling van of namens de Duitsehe Regeering tegemoet, bijzonderheden bevattende nopens het beloop en het resultaat van het onderzoek, waaraan zij overste Canters toestond min of meer deel te nemen. Wij kunnen ons niet voorstellen dat zij deze aan de door het „Tu- bantia"-onderzoek nog steeds diep go pij ni g- d e Nederlandsehe openbare meening zou wil len onthouden." En in de „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" lezen wij onder liet opschrift„Een torpedo met eigen initiatief" „Men staat nog wat beduusd te kijken, van liet officieele verslag, dart omtrent de torpe deering van de „Tubantia" los is gekomen. Het haid zoo lang op zich laten wachten, en men was voorbereid, zoo niet op een uitvoerig, dan toch zelcer, na de jongste, besliste mededee ling van Wolff, dat de ..Tubantia" niet als slachtoffer van een Duitsehe krijgshandeling gevallen was. op eeu overtuigend stuk. En nu liggen daar, eindelijk, nauwelijks vijftien regels druks, waarvan do conclusie voor den onbe vooroordeelde» lezer geen andere is, dan dat... aan do Nedërlandsche Regeering zelve do voorstelling van zaken raadselachtig voorkomt. Lenige weken lang is overste Canters te Ber lijn geweest een tijd, ruim genoeg toege meten, om aan de Duitsehe autoriteiten ge legenheid te geven, de zaak der Tubantia" in alle bijzonderheden en onderdeden te onder zoeken de heer Canters heeft het onderzoek op don voet kunnen volgen, en nu zal de Ne- deriandsche Regeering op... een nader onder zoek aandringen. Zij vindt daartoe blijkbaar m het verslag, dat overste Canters haar van Er wordt een Engelsch lucht- departement ingesteld niet lord Curzoji als president. In het Zweedsche parlement legt de regeering een verklaring af in verband met de versterking der Alandseilanden door Rus land. Sir Edward Grey deelt in het Lagerhuis mede, dat het Vati- kaan met niemand in verbinding is getreden over de mogelijkheid van vrede, maar da,t het vertoo- gen tot Duitschland heeft gericht om dit land te bewegen den duik- bjpotenoorlog op te geven. 4- Minister Lansing verklaart, dat de Amerikaansche regeering geen gevolg zal geven aan Duitschland'"s voorstel om koop vaarders te waarschuwen geen duikbooten te naderen. De *quaestie tusschen Grieken land en de geallieerden is ge schikt: de Servische troepen zul len over zee worden vervoerd. Duitsehe vliegtuigen bestoken de kust van Kent. Van officieuse Duitsehe zijde wordt betoogd, dat de paus Ame rika en Duitschland aanbood als bemiddelaar op te treden. In Mesopotamië hebben de Eu gelsche en Russische strijdmach ten voeling gekregen. zijn verblijf ite Berlijn uitgebracht heeft, grond. Hiermede is al lea gezegd. Onze regeering zal op „dieper gaand" onderzoek aandringen, hetgeen, wel beteekent, dat de regeering in de wijze, waarop het onderzoek tot nu toe ge-» voerd is, niet voldoende vertrouwen kleeft, om er zich bij neór te leggen. Het geval is dan ook wel al te wonderlijk. De Duitsehe- autoriteiten erkennen, dat de „Tubantia" van eene Duitsehe torpedo, uit een Duitsehe onderzeeboot afkomstig, liet slachtoffer is geworden. Alleen, tusschen het tijdstip, waarop het projectiel afgeschoten is, en dat waarop het de „Tubantia" trof, zouden niet minder dan tien dagen liggen. Daaren boven zou liet zijn afgeschoten op een Engelsch oorlogsvaartuig, dat werd gemist. Dit Eugelsche oorlogsschip doet onwillekeu rig aan het geval van de „Sussex"' denken, die immers ook voor een oorlogsschip aangezien was. Na dit antecedent is de Oplossing due in dit opzicht gémakkelyk. Het moet lastig zijn, door een periscoop scherp waar te nemen. Wat de tien dagen aangaat, die tusschen afschieten en treffen verloopen lieeten te zijn, kan het volgende opgemerkt worden. Eene torpedo is zoo geconstrueerd, dab zij, als zij haar doel mist. na korten tijd zinkt. Torpedo's die op eigen initiatief tien dagen lang, met eeu bellenbaan a»hter zich aan. de zee berijden, zijn in de techniek onbekend. Er moet dus, hij de bepaling van het oogenbljk, waarop de fa tale torpedo is afgeschoten, een vergissing heb ben plaats gehad, eene van die vergissingen wellicht om <le jongste Duitsehe nota aan Amerika te citeeren „zooals er bij geene wijze van oorlogvoeren geheel He vermijden •zijn". Alleen wie aan dolle torpedo's of won deren gelooft, kan, dunkt ons, hierover twijfe len. Op eene duikboot is zooveel mogelijk misschien heeft men er vergeten, de almanak- papiertjes af ts trekken, en is daardoor het verschil in data ontstaan. Mogelijk had ock de duikboot ite voren in Turksehe wateren ge kruist, en heeft haar kapitein daardoor nog met een anderen kalender gerekend, dan dien wij in het "Westen plegen te gebruiken. Hoe dit alles zij, hét lijkt ons reeds eene heele schrede itot de oplossing van het „Tuban tia' -mysterie, dat- de Duitsehe autoriteiten althans als dader van het vergaan van hét schip eene Duitsehe torpedo bekennen. Als men over den kop is, komt men ook over den staart, zeggen we in Holland. Nu de Duitsehe af komst van het projectiel is erkend, zal het ook nog wel komen tot de erkenning van Duiit- sche schuld, waarna verontschuldiging en scha devergoeding zullen volgen." Men schrijft van deskuudige zijde aan de „N. R, Ct." „Uit het officieels regeer in; zen we dat door de Duitsdie wordt, dat de gelanceerde toi bantia" heeft getroffen, een was.. Dit feit was ook niet te ontkennen, daar de gewaden stukken van genummerde onderdee len, geheel overeenstemden met onderdeelen een op eeu onzer noordelijke stranden aange spoelde Duitsehe vischtorpedo. Zeer coulant .wordt door de Duitsehe Regeering toegestaan dat een Nederlandsch zeeofficier het onderzoek van deze zaak te Berlijn bijwoont. Maar om te constatecreu dat de torpedo van Duitschen oorsprong was, was de tegenwoordigheid van den Nederlander niet noodig, daar dit eenvoudig niet meer te ontkennen was, echter niet om te constateeren waar eu wanneer die torpedo was gelanceerd. Daar het nummer bekend was, is het voor het Duitsehe Torpedo Ambt een een voudige zaak geweeest na to gaan, aan welk schip de torpedo verstrekt werd. Dit blijkt te zijn een torpedovaartuig (onderzeeboot of tor pedoboot) gestationneerd te Zeebrugge.Het journaal van dit vaartuig moet aanwijzen, wat er met d/e torpedo is gebeurd cn het blijkt vol gens mededeeling, dat deze den 6den Maart ia gelanceerd op eeu Engelsch oorlogsschip en dus blijkbaar het doel heeft gemist. Aan onzen zeeofficier heeft men echter dit journaal niet ter inzage gegeven, noch hem veroorloofd zich naar Zeebrugge te begeven om aldaar bet on derzoek bij te wonen, maar men heeft zich ver genoegd een Duitsch zeeofficier, we meenen zelfs een vlagofficier, naar Zeebrugge te zen den, welke de bedoelde verklaring medebracht. Dit is o.i. al een heel zwak punt in de Duitsehe bewijsvoering. Wij gaan echter niet zóóver om te onderstel len dat de Duitsehe bewering onwaar zou zijn. Dit zou zoo absoluut in strijd zijn met de Duitsehe „Treue", dat we.dit niet willen on derstellen. De torpedo is dus 6 Maart ge lanceerd en er moet dus een oplossMg- gevonden worden, hoe liet mogelijk is dat dezelfde torpedo tien dagen laten de. „Tubantia." in den grond boort. Dat de torpedo tien dagen onopgemerkt Naar het Engelsch (Slot.) Zij besefte plotseling met wreede klaar heid waarom Flo en zij zoo oubeteekenend waren, hoe 't kwam dat zij ongemerkt oude jongejuffrouwen werden. Nooit hadden zij als andere jonge meisjes met- jonge mannen omgegaan. Zij hadden gedacht dat de fout bij baar zei ven lag, dat zij niets aantrek kelijks hadden, en waren dankbaar ge weest, dat haar moeder haar liefhad, daar alle anderen onverschillig voor haar waren, en plotseling zag ze in, dat niemand haar ooit opgemerkt had, omdat haar moeder altijd op den voorgrond trad en het woord voor haar deed. Fanny snikte. Zij voelde zich ontmoedigd en bedroefd. Haar moeder bedoelde geen kwaad en geloofde zelve vast, dat zij de beste aller moeders was. De toe stand zou nooit veranderen Fanny zat met baar handen om haar knieën gevouwen en haar hoed diep over haar roodgeweende oogen getrokken. „Ik denk, dat als we sterven en ze ons begraaft, ze zal klagen, dat we zoo zwak waren, net als vader", dacht het meisje, weemoedig glimlachend. Plotseling hoorde Fanny een voetstap: iemand ging haar voorbij, stond stil en kwam weer terug.. is blijven drijven, is niet waarschijnlijk, maar toch niet onmogelijk, maar dat een stilliggende, drijvende vischtorpedo, een nagenoeg stilliggend schip in het midden raakt, (hetgeen dus zou moeten geschieden, onder een hoek van 20 gr. 90 gr.) is practisch vrijwel onmogelijk en al is die mogelijkheid niet geheel uitgesloten dau zou o.i. do uitwerking toch niet zóó zijn ge weest, dat, een schip als de „Tubantia" in zoo korten tijd moest zinken. Deze mogelijkheid wordt echter te niet ge daan door (Ie zeer positieve verklaringen van een tweetal wachthebbende opvarenden, die duidelijk de hellehaan hebben gezien. De tor pedo is dus wel gelanceerd op 16 Maart. Geïn sinueerd wordt dat een Engelsch marinevaar- tuig de torpedo heeft opgepikt en gelanceerd Afgescheiden nog van de morcele minderwaar digheid, die in dit feit zou gelegen zijn, geloo- ven wc op de navolgende gronden dat deze on derstelling geheel is uit te schakelen. Ten eer ste zal een vaartuig, hetwelk een vijandelijke vischtorpedo ziet drijven, wel trachten deze te vernietigen, ter vermijding van het eigen ge- vaar, maar ten tweede is het nagenoeg zeker dat de vijandelijke torpedo niet kan worden ge bruikt. Evenals elk projpetiel geschoten wordt uit een bepaald kanon en men bijv. geen gra naat van 7.5 c.M. schiet uit een kanon van 8 of 8.5 c.M., evenzoo wordt een torpedo gelan ceerd uit een buis of kanon welks middellijn maar zeer weinig verschilt met die van de tor pedo. De speling tusschen torpedo en buis moet zeer gering zijn, wil men voldoende uitwer king hebben van de gecomprimeerde lucht, die achter de torpedo wordt toegelaten om haar uit de buis te drijven. Hieruit volgt dus dat een torpedo maar niet uit een willekeurige buis kan worden geschoten. Bovendien is de buis gewoonlijk voorzien van een haak of pal, die het mechanisme van de torpedo, bij het verla ten van de buis, te werk stelt, of van eenige andere inrichting afhankelijk van d i t mecha nisme, waaruit dus ook blijkt dat de buis of het kanon én do torpedo bij elkaar hooren. Dit weet natuurlijk elk torpedo-officier, en daarom lijkt het ons al heel onwaarschijnlijk dat een Engelschman, een torpedo van geheel vreemde constructie zal oppikken om die nu of later zelf te gaan lanceeren. Hc-t vreemde mechanis me is hem misschien niet geheel onbekend, maar. de behandeling en de finesses waar het op aan komt, zijn hem vreemd, zoodat fouten in het gereedmaken, ook door gemis aan goed gereedschap] wel onvermijdelijk zullen zijn. Neen, de Engelschman is t e practisch om zich ter wille van een duivelachtige bedoeling van een vreemde torpedo te bedienen. Een andere oplossing ligt o. i. echter meer voor de hand. Duitschland heeft door de groot© uitbreiding van zijn onderzeevloot natuurlijk groote be hoefte aan torpedo's. Wat is natuurlijker, dan te trachten geen enkel torpedo verloren te doen gaan, d. w. z. te trachten om een torpedo die gemist lieèft weer opnieuw te lanceeren? Hiervoor is slechts noodig dat de zinkinrich ting niet te werk wordt gesteld, waardoor ver kregen wordt dat de torpedo na het afloopen van zijn baan blijft drijven, in plaats van te zinken (evenals ih vredestijd)De torpedo ban dus weer worden opgepikt en opnieuw ge bruikt. Daar de duikboot (wij zullen nu maar aannemen dat het een duikboot geweest is) natuurlijk heeft geconstateerd dat het doel ge mist werd den 6den Maart, is deze hetzij on der, hetzij boven water in de nabijheid geble ven en heeft zij van een gunstige gelegenheid gebruik gemaakt de torpedo op te zoeken en weer aan boord te nemen. Daar slechts de voorkant van een vischtor pedo gevaarlijk is, is dit zeer goed uitvoerbaar en we mogen gerust aannemen, dat de groote Duitsc-he onderzeebooten hiervoor zijn inge licht. Het is zeer waarschijnlijk dat de torpedo ten tweede male is gelanceerd dooreenDuitsche boot. Ook het oppikken van de torpedo moet iu liet scheepsjournaal vermeld staan, en hier in zou, misschien de reden bunnen liggen, dat men dit niet wilde vertoonen, daar alsdan na tuurlijk de volle waarheid aan het licht zou komen. Door het erkennen van de lanceering op 6 Maart wordt niet aan de waarheid'te kort gedaan, maar slechts volledige inzage van het scheepsjournaal ingeschreven 6 Maart en vol gende dagen en misschien ook nog van de jour nalen van andere in de nabijheid zijnde booten, kan aantoonen of de torpedo weder aan boord is genomen, terwijl de journalen van alle te Zeebrugge gestationneerde onderzeebooten (of torpedobooten) aanwijzing moeten kunnen geven.of de torpedo met liet bekende nummer Wel is men overeengekomen, dat de in oorlogstijd gelanceerde torpedo voorzien zal zijn van een inrichting om die te doen zinken, maar de order om de zinkinricktingen buiten werking te stellen is niet de eenige in dezen oorlog, in strijd met de Internationale Bepa lingen. „Waarom wilde u niet met ons rijden?" vroeg mijnheer Jocelyn. Verschrikt keek zij op. „We waren met zoo velen en de Romeinsche paardjes zijn zoo klein en teer, dat 't mij bijna leed doet L.en ïoo -vele personen te laten trekken". „Hebt gij daarom geschreid?" „Heb ik geschreid?" Hij legde zijn hand op de hare en zeide op hartelijke» toon: „Wat scheelt er aan?" „Wilt ge het mij niet vertellen?" vroeg hij, toen zij zich afwendde. „Het is alleen maar dat ik een slecht meisje ben". „Neen, dat zij gij niet," zeide hij har telijk. „Ja, dat ben ik wel." Al haar boosheid was verdwenen en zij gevoelde zich be schaamd „En is dat alles?" Hij vond haar weer mooi. Zij was als een roos, die uit het vroo- lijk veelkleurig bloemperk moet geplukt worden, om er de schoonheid van te kun nen genieten. „En ik dacht ook aan ons vertrek," sta melde zij, gevoelend, dat haar- waarheids liefde wel wat te wenschen overliet. „Nu moeder beter is, zullen we wel gauw heen gaan." „Mag ik met u medegaan?" ..Tic weet het niet. hef, zou heel prettig zijn, maar". Zij .keek hem aan -met droevige oogen. Als hij haar volgde, zou hij zeker ontdekken, wat zij nu zoo helder inzag, dat zij niet langer eensgezind waren. „Maar wat?" „Ge zoudt minder belang in ons stellen, ls ge ons beter kendet. U zoudt zien, hoe we eigenlijk waren." dien dag al dan niet gelanceerd is. Is de Duitsehe regeering niet bereid, dez© punten te onderzoeken cn hiervan aan onze re geering mededeeling te doen, dan blijft de da der van de ,,Tubantia"-misdaad op bet kerk hof, maar is bet niettemin vrij duidelijk, waar bet kerkhof te zoeken is. Wij, voor ons. achten het bovenstaande de eenig mogelijke oplöSsing. De toestand in den reuzenstrijd. Wij hebben er voor eenige dagcu reeds op gewezen: as.ii de ltaliaansch-Oostenrijk- sche grens gebeuren belangrijke dingen. De Oostenrijkers hebben daar een aanvallende beweging begonnen, cn zij dringen, vooral in Tirol, de Italianen terug. Dit optreden is eenigszins verrassend, toch ligt, het in de strijd lijn van de Ceutralen. Het is een tac tiek van voorkomen. De tactiek, die Duitschland van den beginne heeft gevolgd en waarin Oostenrijk nu ook langzamer hand thuis raakt. Ongeveer dezen tijd in 't vorige jaar wachtte men op een offensief der geallieerden in i Westen, daar begon de Duitsch-Oostenrijksche aan vallende beweging tegen Rusland en drong de Russisch© legers terug uit Galicië, uit Polen, uit een groot deel van Koerland en Wolhynië. De Entente- mogendheden beloofden, dat dit voorjaar het groote offensief zou beginnen, in Februari reeds vingen de Duitschers den aanval op Verdun aan, en al is dxe tot nog toe mislukt en de strijd er vrijwel doodge- loopen, de strijd om Verdun heeft toch de Franschen gedwongen een deel hunner re serves te gebruiken, was aanleiding, dat Engeland den dienstplicht invoerde en stelde het offensief'der geallieerden uit. Wij dachten niet anders, of dit zou komen, en als we- op iets wachtten, was-het daar op. En ziedaar, in plaats van een offensief der geallieerden, een offensief der Centra- len, en nog wel van de Oostenrijkers. Dat- had men van dezen allerminst gedacht. De helft van het front in Rusland wordt door Oostenrijk-Hongarije verdedigd, en ziedaar, dit heeft nog de kracht om' Italië aan te vallen en het Itaiiaansche leger terug te 'dringen. Inderdaad, dit is verrassend, en zal niet zonder gevolgen blijven, 't Is v-eer de tactiek van voorkomen. Men kon rekenen op een aanvallende beweging van Italië, bo vendien zou dit waarschijnlijk zijn bondge- nooten steunen in het Westen, nu heeft het misschien zelf steun noodig, zooal niet van mannen, dan van munitie en wapenen. Dat het Oostenrijksche offensief eu de Oos- tenrijksche successen hun invloed zullen doen gelden ook aan het Westerfront, is lang niet onmogelijk. Elke stap, dien de Oostenrijkers naar of over de Itaiiaansche grens doen, maakt den toestand der Centra- len bij de vredesbesprekingen weer gun stiger. En dat de Oostenrijkers werkelijk success&n behalen, 'blijkt wel hieruit, dat zij zelfs 16,000 Italianen krijgsgevangenen zou den hebben gemaakt. Bijna tegelijkertijd met dit offensief hun ner bondgenooten, zijn de Duitschers hun aanvallen bij Verdun weer heviger begon nen. De hoeveelste hervatting van den strijd dit daar is, weten we niet, maar het offen sief bij en om Verdun duurt nu al drie maanden. Het heeft aan weerszijden zeer groote verliezen gebracht. De slotsom is, dat de frontlijn hier ten gunste der Duitschers is verlegd, dat de vesting ten halve is inge sloten door deze laatsten, doch dat zij in de laatste weken haast niet vooruit komen. Zij kunnen den Mort Honïme en de hoogten daar in de buurt niet bemachtigen. De jongste aanvallen der Duitschers moe ten buitengewoon hevig zijn. Twee divisies zouden over een breedte van drie kilometer aanvallen en de verliezen der Duitschers moeten volgens de Fransche berichten gewel dig zijn. Daarentegen moeten deze berich ten ook toegeven, dat de Duitschers weer kleine successen hebben behaald: zij hebben enkele loopgraven der eerste linie op de „Ik ben niet veeleischend. Als vrouwen en meisjes goéd. zacht en hartelijk zijn, is het mij genoeg". Zij lachte zenuwachtig. „Goed te zijn het sluit heel wat in, als men er goed over denkt. Mijn standaard is niet hooger dan gij kunt bereiken."' „Dat is, omdat ge mij niet kent. Van daag nog" zij hield stil. Hoe vele van de tien geboden had zij al verbroken in de laatste vier en twintig uur? „Vandaag nog, zijt ge boos geweest. Maar sommige vrouwen zijn me nog liever als zij in opstand komen dan wanneer ze alles goed vinden." Zij sloeg haar oogen neer en eeu blos bedekte haar wangen. „O neen," stamelde zij. „Ja, dat.is toch zoo. Als men zich nooit eigerde, zou men nooit het genot van d?i innerlijken vrede waardeeren. E-n beetje verdriet maakt ons wijs." „Ik denk niet dat gij veel verdriet zult gehad hebben." „Ik heb mijn deel gehad. Misschien be« grijp ik-daardoor vele dingen." Fanny vond dat de zon warmer begon te schijnen en de muziek van het vooglenge- zang waarop zij eerst niet gelet had, klonk lieflijk in de ooren. „Vandaag kwam het bij mij op, hoe ge makkelijk de dingen verkeerd gaan en hoe veel misverstand vermeden zou kunnen wor den, als de menschen maar oprecht met elkander omgingen en daarom zal ik u op recht zeggen hoe ik over u denk: ik heb u lief." De arena begon voor Fanny's oogen rond te draaien, en het licht-was £ol zilversvon- westelijke helling van den Mort Hom me en van heuvel 265 bezet verder behaalden zij een voordeeltje bij de Maashoogten in Lo tharingen. De Duitschers deelen mee, dat zij bij den Mort Horame 1300 Franschen krijgs gevangen maakten. Men moct^ dadelijk toegeven, dat dez© successen bij Verdun van weinig beteekonis zijn. Heb lijkt er steeds minder op, dat de Duitschers er in zullen slagen Verdun te omsingelen en in te nemen. Maar niettemin, deze aanvallen hebben hun uitwerking op den vijand. D© Franschen en Éngclschen worden bezig gehouden, gedwongen tot nieuwe krachtsinspanning, tot het iu het vuur brengen van nieuwe reserves zco worden eigen plannen tot offensief voorloo- pjg verijdeld, .uitgesteld. Inderdaad, de kans der geallieerden om nog dezen zomer op het Westerfront belangrijke .voordeden t« be halen, wordt geringer. Ook van andere gedeelten van het Wes- t er front komen berichten van e matigen strijd. De Franschen hebben eeTi aanval gedaan in Champagne, di© niet zonder suc ces is gebleven. Daarentegen viden de Duit. Bcher.H weer aan opJiet Eugelsche front, vooral bij Wieltje, bij Vimy, Loos en Love- ley. Het, meest was hier van weerskanten de artillerie in werking. Volgens het Brit sche bericht werden de Duitsehe kanonneu ten slotte tot zwijgen gebracht. Met dit zomerweer laten de vliegers zich natuurlijk niet onbetuigd. In de eerste plaats is er weer een Duitsehe raid geweest naar het veel geplaagde Kent, 'op de Eu gelsche Oostkust. Ditmaal geen aanval van Zeppelins, maar van vliegtuigen. Vrijdag morgen heeft een afdeeling Duitsehe ma rine-vliegtuigen, van uit de VJaunsche kust, volgens bet Eugelsche bericht wa ren er op zijn minst drie. een bommen- aanval ondernomen op Kent. De Duitsehe telegrammen beweren, dat al de vliegtuigen behouden zijn weergekeerd; de Engischen. zeggen, dat er een naar beneden gehaald is, doch eerst bij de Vlaamsche kust. Er zou den een vijftig bommen zijn geworpen, waar bij een soldaat gedood en een vrouw en een zeeman gewond, en tal van huizen bescha digd werden. Volgens een Duitsch bericht zouden er ook bommen zijn geworpen op Dover, Ramsgate en Margate en daar bran den hebben veroorzaakt. VJïegerduels hebben plaats gehad aan de Eugelsche lime op het Westerfront. De En- gelschen schoten drie vijandelijke vliegtui gen neer, een binnen de eigen linie, terwijl een Engelsch vliegtuig verloren ging. De Dardane'.len worden door de geallieer den nog niet met vrede gelaten. Twee vlie gers vlogen over Sedil Bahr, doch werden door de afweerkanonnen verdreven. Het ge hucht Alarisj werd beschoten door drio En- gelsche oorlogsschepen, tegelijkertijd ver schenen daar zes vijandelijke vliegers, die 100 bommen wierpen. ENGELAND. Een raid op de Engelsche kust. LONDEN. Officieel. Een vijande lijke luchtraid werd Zaterdagochtend op de Oostkust van Kent door min stens drie vliegtuigen ondërnomen. Een zeevliegtuig wierp eeu dozijn ontplofbare bommen op heb eiland Thanet. Er hadden geen ongelukken plaats. Schade werd niet veroorzaakt. Twee andere zee vliegtuigen wierpen on geveer 25 bommen op de Zuid-oostkust van Kent. Eeu soldaat werd gedood en een vrouw, en een zeeman gewond. Verschillende hui zen werden beschadigd. Een zeevliegtuig werd Zaterdagochtend aan de Belgische kust neergeschoten. BERLIJN. Jn den nacht van 19 op 20 Mei wierp een escadrille marine-vliegtuigen, dat aan de Vlaamsche kust was opgestegen, een groot aantal bommen op de haven- en verdedigingswerken van Dover, Deal, Rams gate, Broadstairs en Margate. Waargenomen werd, dat op verschillende plaatsen branden uitbraken en ontploffin gen plaats hadden De vliegtuigen keerden, hoewel zij door ken voor haar. Zij preveld© iets, maar wendde zich niet af. „Het is geen romantisch leven wat ik u aanbied, maar het is vol van mcnscheiijks belangen. Van hier te gaan naar het verre Noorden van Engeland, waar de lucht altiid bedekt is met rookwolken en het geraas van machines en weefgetouw al de muziek is, die ge hoort, zal een offer voor u zijn. En ik weet niet, of ik het recht heb dat van u te vragen. Ik wil u niet misleiden; een fabrieksstad heeft niets te maken met kunst." Er was stilte voor eenige oogenblikken e*t toen zei^e Fanny zacht: „Ik geef niet zoo veel om kunst, ik heb er genoeg van." Toen zij een uur later naar het pension terugwandelden, vroeg Fanny: „Mag ik Flo nu en dan eens bij mij hebben!" en et klonk geluk in haar stem. „Natuurlijk; en uw moeder ook, zooveel als ge wilt." Fanny zeide niets, maar schudde licht het hoofd. „Ik wil Flo een kans geven om ook ge* lukkig te worden," besloot zij. Mevrouw Mumford was ten hoogste ver* baasd toen zij hoorde, dat Fanny ten hu welijk was gevraagd door den heer Jocelyn. „Zij is nog maar een kind," zuchtte zij en. voegde er klagend bij: „ge beseft niet-, van hoeveel ge mij wilt ber^oven; mijn kin deren zijn zoo onmisbaar voor mij." Mijnheel Jocelyn was een eenvoudig, op recht man, die veel doorzicht had. Daarom waren deze woorden voor hem geen bewijs van moederlijke toewijding en liefde. ,,Dat type ken ik," zeide hij bij zichzelf*

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1