Th. liemeijer'sl minimi mm. lUKTUlSUm Friesche laai Friescheleerenbaai Laatste Berichten. FrmImiiiabak Torpedomakers. Matrozen,, Mariniers. Stokers. GRATIS Aan de Art. Inr. Hembrug kunnen gepi. worden eenige militaire voor slijpen van klingen en sabels. Rechtzaken. Bemesigd Nieuws. VRAAGT in haifons pakjes, speciaal gemaakt voor| leger en vloot. Vraagt inlichtingen per briefkaart aan den Oommies van Aanneming te Heider. PH! SOUiDATEBTCOURAlVT Van Vrijdag' IQ 1916 lachen om do gezogdeü die v. d. M. naar K. zond on omgekeerd, werd eindelijk een eind gemaakt doordat v. d. M. toevallig met zijn hand langs zijn gezicht streek en zag dat deze zwart was. Hij begreep nu, dal, hij ook een slachtoffer was en zeido niets meer. Dat deed K. nog meer lachen en hij begon nu nog luider v. d. M. to bespotten, maar toen men hem eon spiegel gaf en hij zijn beeltenis ziondo, tob do ontdekking kwam dat hij or ook zoo prachtig •uitzag, zwoeg hij plotsoing en vloog overeind Óm-zich zoo vlug hij kon te wassohen. Luknmn had groot succes gehad met zijn onschuldige aardigheid en werd hartelijk ge feliciteerd, waarbij hij de opmerking mankte, meer aan oen goede sigaar te hebben. Nu, d-o had hij spoedig gekregen en v. d. M. en Iv. moesten de eerst© dagen nog vaak hooren: „Ik wou dat ik ook ingesmeerd was." Sergt. FRED. Uitvoeringen In het Kamp „Kranenburg" bij Harderwijk. Mil. lcorp. W. A. v. Pomeren Jr., schrijft pns uit kamp Kranenburg: Do uitvoeringen op 13 en 14 Mei in boven genoemd kamp gegeven, waren een waar suc ces. Er trad een gezelschap op onder directie en met modewerking van den humorist August de Laat. Veel succes had mej. Reusje Bontje met hare serieus© liederen, die zij met haar mooi sopraangoluid op verdienstelijke wijze ten gehooro bramit. Ook mej. Dina Bontje, die als soubrette optrad, oogstte veel bijval. Wat don humorist De Laat betreft, deze werd zoodra hij ten tooneele verscheen reeds dave rend toogejuichd, wol een bewijs dat zijn vroe ger optreden zeer was op prijs gesteld. Hij bracht coupletten en karaktervoordrachten ten gehoore, die herhaaldelijk door applaus en lachsalvo's werden onderbroken. De majoor Gleisteen, commandant v/li. depót-bataljon, gaf zijn uiterste tevredenheid te kennen over dit gezelschap, vooral daar hun ujerk den losis, wat betreft het zedelijk gehalte, ten volle Icon weerstaan. Gaarne roepen wij allen den hu morist Do Laat een hartelijk tot wederziens toe. Voetbal in het leger. 3-1-3 R. I. tegen 1-1-14 R. I, Mil. M. v. WT. schrijft ons: Zondag speelde 3-1-3 R. I. hear eersten voet balwedstrijd tegen het eerste 'elftal van i-I-14 R. I. Het 14e was geheel volledig. Het 3o stelt zich op als volgt: Eldik, doel; Hopstaken r. a.; N. N. I. a.; Sparreboom r. m,v. Aarts 1. m.; Kamberg, spil Kremer r. b.r. d. Linden r. binn. v. Ven midd. v.; Mol 1. binn, en Masten broek I. b. Direct was het te zien dat het 3e veel ster- Ier Ivas. Geregeld zaten zij op het vijandelijk doel, maar het bleek weldra dat de achterhoede haar taak goed volbracht. Een mooien voorzet van Mol trapt v. d. Linden keihard in keepers handen. De keeper werkt niet ver genoeg weg en v. d. Linden is er als de kippen hij om met een onhoudbaar schot zijn club de leiding te bezorgen: 01. Na een half uur spelen komt er een opflik kering in het 14e, de r. b. bemachtigt den bal, 'brengt snel. op en besluit zijn ren met een fraaien voorzet, die goed opgevangen wordt door den middenvoor en met een tam schot ■Oldik het nakijken geeft11. Dat is liet 3e te machtig en v. -d.: Linden gaat er met een soloren vandoor, dringt door de gcheele verdediging heen en met een fraai schot brengt hij den stand op 12. Nog eenige aanvallen van doel tob doel en dan is het pauze. Na de hervatting neemt heb 3e hét spel ge heel in handen. Het spel as nog geen 2 mi nuten oud, of v. d. Linden, die in bijzondere conditie was, bracht den stand op 13. Dat kan de midd. voor van het 14e niet verkroppen en besluit het alleen te doen, wat hem ook gelukt; als hij de verdediging gepasseerd is, bestaat er een misverstand tusschen keeper en den rechtsachter, waardoor hij gelegenheid krijgt om het leder in het leege doel te plaat sen: 23. V. d. Ven wordt nog al in bedwang gehou den, hoe of hij ook probeert om te doelpunten, steeds wordt het hem belet. Het spel ver plaatst zich nu snel. Mastenbroek krijgt .het loeier te pakken, zet keurig voor naar v, d. Ven, die pijlsnel op heb vijandelijk doel af stormt, maar ziet dat hem het schieten belet wordt, geeft mooi over aan v. d. Linden, die niet aarzelt zijn 4e doelpunt en tevens zijn laatste te maken24. Hét 14e zwoegt nog om zijn achterstand te verkleinen, wat hem echter niet gelukt. Gere geld strandde het op Hopstaken en N. X. Xog een paar fraaie voorzetten van Cremer, die echter niets opleverden. AJs scheidsrech ter Grauws, die zeer correct leidde, einde fluit, boekte het 3e een welverdiende 42- overwinning, waar het 14e tevreden mee moeht zijn. Milicien M. v. W. Dankbetuigingen. Langs dezen weg betuigen wij onzen harte- 1 ijken dank aan alle korporaals en manschap pen van l-II-Se-R.cg. Inf. Ill Div. Veldleger, die ter gelegenheid van ons huwelijk door on derlinge bijdragen op ondubbelzinnige wijze 1 blijken van hun sympathie - gegeven hebben. Met groote voldoening 'zullen, wij dan ook ten allen tijde terug kunnen zien op dezen dag, waarop wij de waarde van goede kameraadschap eii offervaardigheid ten voilé leerden beseffen. G. DEKKERS en Echtgenoote Langs dezen weg betuigen ondergeteekenden hunnen hartelijken dank aan het bestuur en de verdere leden van het muziekcorps van het 3e bat, 6o reg. inf. THe div. Veldleger, voor 't prachtige cadeau en de groote belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. L. VAX LIESHOUT en Echtgenoote. Pandoeren. Randoerpraatje van de Pandoerclub „De Kankerploeg", 4-III-5 R. I. Xo. 1r. 8, kl. 7„ 9, 10, vr., sell. 7, 9. vr. Xo. 2 r. 10, b., aas,' kl.k., a., h. 10.' sch. 8, 10 Xo. 3: r. 9, k. kl.b., sch.b., k., h„ 6, 8, aas. No. 4: r. 7, h. 7, 9, b., vr., k., kl. 8. sell.aas. Ruiten vrouw op stok. Xo. 1 speelt ruiten 8 uit als troef. Pandoer praat jé van de Pandoerclub „De Provoostaristocraten", 16e reg. 2e bat., Ie com p.. 4e div. Xo. 1 komt uit met schoppen 8 en maajet ruiten troef. Xo. 1 sch. 8, h. 6, 9, 10, kl.b., 10, 8, 7. Xo. 2 sch.aas, 10. 9, 7. r.k., 30, k. 9. Xo. 3 r.aas, vr., b., 7, k.aas en vr., sch.b., h. Xó. 4 h.a'as, lc., b„ 7, r. 8, 9, kl.k., scb.vr. Pandoerpraatje van de Pandoerclub „Hot dronken Dobbertje", fort Pampus: Xo. 1 speelt voor harten 8 en schoppen is troef. Xo. 1 kl. 7, 8, 9, b. en k., r. 7, h. 7 en 8. Xo. 2 kl.vr.. h.k., sch. 7 en 10, r.vr. 8, 9, 10. Xo. 3 h.a.. vr. en 6, sch.b., 10, r.b., k„ ld. 10. Xo. 4 sch.a., k., 9, r.a., kl.a., h.b,. 10, 9. P. BUSMAN. O. SCHRIER. W. H. HOFMAN-, A. DE KOK. Pandóerpraatje van de pandoerclub „Jan Kwap", 2-1-19 R I. Xo. 1. Kl. 9, R.beery» b., 9. 7, Sch. b., 10 cn 7. Xo. 2. Kl. b., 8, 7, R. vr., 10, 8, H. a., No. 3. Sch. a., b vr., Kl. a., h., H. b., 30 en 7. Xo. 4 Kl. vr., 10, H. h., 9, 8, 6, Sch. 9, JR.. a. Weggelegd H. vr. No. 1 komt op met Kl. 9 en maakt Harten troef. Oplossing van het Pandoerpraatje van de club „Door geen verlof saamgebyacht" No._ 273 der „Soldntencourant". Xo. 1 sch. 10, 2. sch. k„ 3 sch. 8, 4 sch. 7. Xo. 2 r. 10, 3 r.k., 4 r.a., 1 r.b. Xo. 4 r. 9, 1 r. 8, 2 sell. 9, 3 h.k. No. 2 r.vr., 3 Icl.vr., 4 li.vr., 1 r. 7. X"o. 2 kl. 8, 3 kl.b.. 4 sck.vr., 1 kl. 7. No. 4 h. 9, 1 h. 6, 2 h.a., 3 sch.a. No. 3 h. 8, 4 kl.k., lh. 7, 2 sch.b. No. 2 h. 10, 3 kl. 9, 4 kl. 10, 1 h.b. No. 1 zit met don 8sten slag op h.b. er iu. Mil. Hblz. J. BLOKLAND, Legerplaats bij Oldebrook, Oplossing van het Pandoerpraatje van dé Pandoerclub „Door geen verlof saamgebracht'' voorkomende in do „Soldatencourant" No. 273 No. 1 sch. 10, 2 sch. 9, 3' sch.a., 4 sch.vr. No. 2 kl. 8, 3 kl.vr., 4 sch. 7, 1 kl. 7. No. 4 h. 9, 1 b. 7, 2 h.a., 3 h.k. No. 2 r.vr., 3 r.k„ 4 r.a., 1 r.b. No. 4 r. 9, 1 r. 8, 2 sch.b., 3 kl.b. No. 2 r. 10, 3 sch. 8. 4 li.rr.. 1 r. 7. No. 3 h. 8, 4 kl.k., 1 h. 6, 2 sch.k. No. 2 h. 10, 3 kl. 9, 4 kl. 10, 1 h.b. Alzoo zit de prater er met den achtsten slag in op h.b. Namens de Pandoerclub „Door 'n ongeluk saamgebracht" C. KNUIJT. W, J. PRUISSE. M. C. DEÜRLOO. J. JUNTE. Militair Hospitaal Borgen-op-Zoom. Oplossing van Pandoerpraatje van de club ,,Do Havonartist", voorkomende in de „Solda tencourant" No. 2'73. lo Slag: No. 1 r, 8, 2 h. 9, 3 r. 7, 4 r. 9. 2o Slag: No. 4 h. 10. 1 h. 8, 2 h.k., 3 r.k. 3e Slag: No. 3 h.a., 4 sch.a., 1 h. 6, 2 h.b. 4e Slag: Xo. 3 kl.b., 4 r.vr., 1 kl. 8 2 kl. 9, 5e Slag: No. 4 sch. 8, 1 sch. 9, 2 r.b., 3 kl.a. 6c SlagNo. 2 sch. 10, 3 h.k., 4 kl. 7, 1 sch. 7. 7o Slag: No. 2 sch.b., 3 h. 7, 4 kl. 10, 1 sch.vr. Hangt dus op den 7en slag op schoppen vrouw. Opgelost door de Pandoerclub „Do Kankerploeg", 4-III-5 R. I. Oplossing van het Pandoerpraatje der Pan doorclub „Havenartist", in No. 273 der „Sol datencourant" No. 1 r. 8, 2 kl.k., 3 r.a., 4 r. 9. No. 4 h. 10, 1 h. 8, 2 li.vr., 3 r.k, No. 3 h.k., 4 sch.a., 1 h. 6, 2 h.b. No. 3,kl.b., 4 r.vr., 1 kl. 8. 2 ld. 9. No. 4 sch. 8, 1 sch. 9, 2 r.b., 3 kl.a,, No. 2 sch. 10, 3 h.a., 4 kl. 10, 1 sch. 7. No. 2 sch.b., 3 h. 7, 4 kl. 7, 1 sch.vr. Alzoo moet do prater betalen met don 7dcn slag op sch.vr.' P. BUSMAN. O. SCHRIER. W. H. HOFMAN. A. DE KOK. Fort Pampus. Oplossing van het Pandoc-rpraatje van do club Havenartist", in No. 273 der „Soldaten- courant" No. 1 r. S, 2 r.b., 3 r.k., 4 r. 10. No. 2 sch.b., 3 kl.a,, 4 r.vr., 1 sch.k. No. 4 h. 10, 1 h. 8, 2 li.vr., 3 h. 7. No. 2 sch. 10, 3 r.a., 4 r. 9, 1 sch.vr. No. 4 sch.a., 1 sell. 9, 2 kl.k., 3 kl.b. No. 4 sch. 8, 1 sch. 7, 2 kl. 9, 3 h.a. No. 4 kl. 7, 1 kl. 8, 2 h.b.. 3 h.k. Met den zevendeh slag zit hij er in op kl. 8. Namens de Pandoerclub „Frieslan", Mil. KL. DAMSTRA. J. KAMSTRA. C. VRIEZEMA. A. WIJBENGA. Legerplaats Oldebroek. Van het pandoerpraatje der Club „Door geen verlof saamgebracht" ontvingen we nog goede oplossingen: van do pandoerclub „De Roode Kruisridders" 1-1- 5R. I„ 4e Div. Veldleger; van de pandoerclub „Het Wiel van Ouden Jan", 3-II-15 R. I., lo Sectie I Div. Veldleger; de Pandoerclub „Het Dronken Dobbertje", fort Pampus;, de pandoerclub „K. Z. O. D.", Depót-Bat. I Brig.door de pandoorclub „Friesla", Legerplaats Oldenbroek; van het praatje der rlub „De Havonartist" goede oplossingen van de pandoerclub „Welle Lut- hokke", 3-II-15 R. I., Ie Div. Veldleger; van den mil. bblz. J. Blokland, Legerplaats bij Oldenbroek; twee verschillende oplossingen van de pandoorclub „Chirurgie-patiënten", Zaal 26, Bergen-op-Zoom. Op de pof met verlof, (Van mil. sergeant M. H. Vervoort.) Op de heerlijke, schoone Paaschdagen Dachten velen, 'k zal het maar wagen, Om te gaan een paar dagen op de pof, Naar huis, of naar 't meisje met verlof. Velen gingen hem dan ook smeren, Ze dachten, wat kan 't ook deren. Om te gaan een paar dagen met verlof Zoo heel stiekem al op de pof. De meesten hebben zich echter vergoten, Och, hadden zo 't maar vooruit geweten. Dan waren ze gebleven thuis, Waut nu dragen ze een zwaar brnis. Telegrammen werden er gezonden, Ze werden door politie gezocht en gevonden F,11 naar hun standplaats teruggeleid, Wat hadden die heertjes toch een spijt Des anderen daags moesten ze op 't rapport komen, Want er waren strenge maatregelen genomen; Voor hen, die gezondigd hadden, En men pakte hen leelijk bij hun kladden. Politiekamer en provoost, Dat Was voor hen een zalige troost Want gedacht hadden die heeren, Laat do anderen maar exerceeren. Maar ach, dat viel Min lang niet mee Want nu gaat men 's morgens en 's avonds 1 gedwee, Met dié heertjes exerceeren Om hun die kwaal af to leeren. 't Is voor hen wel een zware straf. Maar ze hebben gegraven hun eigen graf, Ja, voor 't thuis zijn van enkele uren Zitten z© nu in de petoet te turen. Soldaten, weest toch op uw hoede, Want er wacht u een zware roede, Als ge gaat met verlof op de pof Want 'k vertel 't je, 't is heusch geen bof. M. H. VERVOORT. Mil. Sergeant. In Schijf. (Van Korp. Gh. Janssen.) Vijfmaal heb ik de eer gehad Binnen haar veste te wonen Wat ik daar onderwonden heb, Zal ik u oven toonen. Bij Jan van 'Trijp, dien gocien vent, Kon ik me goed amuseeren, N oor Trien of Griet of tante Kaat Hoefde ik mij niet te geneeren. Uók moeke was een goede ziel, Haar was niets aan. het hart gebonden; Ja, bij do familie Van Trijp Had ik mijn tweede huis gevonden. Met Trieneke, een echte plaaggeest. Kon ik het heel goed stellen; Dc kopjes koffie, die ik van haar kreeg, Kan ik onmogelijk tellen. Pietje, de noodhulp, o wat spijt, Dio 'gaat nu weldra trouwen Denkt toch wat het spreekwoord zegt: Trouwen dat. is houwen. Hij is voorbij dio zaal'ge tijd, Dien wij daar saam doorbrachten Maar zijn ook weer een tijdje vrij Van dio cindelooze nachten OH. JANSSEN, Uit Biggekorke. (Van milicien J. Gelderblom). Geachto Redacteur, Zorgt gij cr nu eens veur, Dat da enkel, woord Van mij, ongestoord, In uw veelgelezen blad komt te staan, Al is het ook heel onderaan. De con schrijft dit, do ander dat, Zoo krijgt go van elk plaatsje wat. En zoo u aJ gauw zult merkc(n), Komt dit vers van Biggekorke. Wo liggen hier kort aan de zee, En dat valt er soms niet mêe. Al is men groot, al is men klein, In de duinen moet men toch niet zijn. Want eer je het toch zelf weet, Ben je dóórnat van het zweet. En dat zou je zoo niet tegen staan, Als men geregeld met Terlof kon gaan. Het zal ons dan ook zeer verblijden Als ieder weer eens naar huis kan rijden. Geloof het vrij., Dit woord van mij Dat do getrouwde soldaten Verlangen met vrouw en kinderen te praten. Tevens ook de vrijgezellen Zouden graag hun -meisje gaan vergezellen. Ja, ik wil ook nog schrijven, En liét toch niet overdrijven, Dat men 't hoort uit veler mond: 't Wou dat ik hoer was nu terstond, Dan konden wij voortaan Toch met landbouwverlof eens gaan. Zoo zijn er zoo vele gedachten, Maar 't beste is, kalm af te wachten, Want waren wij boer allemaal. Dan was Nederland het tweede Transvaal. En nu zullen wij maar hopen, Dat do mobilisatie gauw is afgeloopen. Want zou ik al de gedachten schrijven, Ik zou ze op rijm niet kunnen krijgen. Nu hebt u alreeds kunnen merke(n), Dat ik hen in Biggenkerke. En om daar iets van te schrijven, Moet ik steeds aan 't rijmen blijven. Door elkaar hebben we goede kwartieren, En 't voornaamste, goede officieren. Ook de sergeanten, Zijn behulpzaam van alle kanten, Ook de korporaal Komt in mijn verhaal; De sergeant-majoors zijn met hun twee, Daar is ieder ook mêe tevrêe. Vaandrigs hebben wij ook twee in getal, En ik denk dat ik nu maar eindigen zal. milicien G. H. De nieuwe tijd! (Van Mil. Bram 't Gilde, 4-1-14 R. I.) Wat is het toch een rare tijd, Men draait de klok vooruit! Een uurtje vroeger van de meid, Een uur vroeger er uit! Menig soldaat die op 1 Mei, Te laat kwam oin zijn kuch, Die bofte daar vólrwaar niet hij Moest zonder brood terug! Een reken ik gewonen tijd, JUan staan erom vaei®uur op, Ik vind het maar een narigheid, Een echte flauwe mop! Alleen zij, die toen middernacht Op moesten hadden bof, En ook hij ons hier op de wacht, Spraken z'er van met lof. Zoo vroeg naar bed, zoo vroeg er uit, De memsdi lijkt wel een kip. Eu daarom zeg ik het hier luid: ,,'t Is goed voor luien Flip!" Doch ,waar 't bij mij het meest aan lijdt En is mijn grootste grief. Ik ben een zoon van d'ouden tijd, Ik hen con-ser-va-tief BRAM 't GILDE." Tot hem die met brood gooit. (Van mil. K. Ydo.) Bedenk mijn vriend, Bedenk te allen tijd, Dat gij zoo vaak de oorzaak zijt, Dat men Uw ouders, Wellicht vroom van geest, Bepraat, beschimpt, veracht, Bedenk, gij, die dit leest. Ylaardingon. K. YDO. De Europeesche Oorlog. (Van landst.pt. C'. C. Bergmans.) Een felle strijd wordt thans gevoerd, Do Oorlog woedt in tal van lauden, Geheel Europa wordt beroerd, En is gewapend tot de tanden. Waarom elkander te vermoorden? Ja, zegt een enkele, !i is een straf Voor hen, die zich aan niets meer stoorden, Doch ik ga daarmee niet accoord, Waarvoor moest men 't paleis dan bouwen, Een Yredesteinpel vaar met 't woord... Een ieder op den vree kon bouwen, Waar alle Staten groot en klein Hun afgezanten zouden zenden. Om daar waar twist ontstaan mocht zijn, 't Gevaar voor oorlog ai' te wenden, En ziet, trots het geld van Carnegie, Voor Vschoone doel zoo mild geschonken Begon het met de Donau-monarchie. Do moord op 't aartshertog!ijk paar Van Oostenrijk zoo snood bedreven. Bracht gansoh Europa in gevaar, Ontnam reeds duizenden het leven. En juist de Staten, die voordien Beschaving steeds voort deden planten, Die Staten doen een slachting zien, Barbaarsch van alle kanten. Geslachten worden uitgeroeid, Elk uur maakt weduwen en weezen, De aard met 's menschen bloed besproeid, Gansch 't menschdom leeft in angst en vreozen. Vooral nabij ons Vaderland, Bij onze stamverwante Belgen, Waar 't felst ue strijd nog steeds'ontbrandt, Deed 't wreed kanon veel schoons verdelgen. Wij zijn met medelij begaan Voor onze stamverwante broeders, Die voor hun recht steeds pal nog staan, En schoiden. van hun vaders, moeders Terwijl op Vaderlandschen grond Zoo menig held den dood reeds vond. Wij mogen hen met 't zwaard niet helpen, Toch klopt voor hen hier veler hart-, En deed hen mot gaven overstelpen, Tot leniging van hunne smart. En nog,"uit vele wereldrijken, Uit alle rassen saam gesteld. Gaan legers, die vol strijdlust blijken, Zich spoeden naar hot oorlogsveld. Zoowel, de blanken, als de zwarten, .Ta zelfs de zonen van Japan, Komen te zaam 't gevaar bier tarten, En staan geschaard thans als één man. Hoelang nog zal die worsteling duren, Die zoo'n ellend'. zoo'n deernis brengt; Wanneer klinkt het: „houdt op met vuren", Dat woord 't welk ieder vreugd vermengt. n 1 w-o-d dat woord toch ras gesproken, Dat dra de vreê toch werd hersteld; - Zoo tranig hart is reeds gebroken, Zod vele levens heen gesneld. Hoo menig kind verloor zijn vader. Hoe menige vrouw haar echtgenoot, O! vrede, treed toch spoedig nader, Bevrijd ons van dien oorlogsnood! Mnar ach, wat haat nu hier mijn schrijven, Ik hen toch slechts een leek voorwaar, Wat weet ik van het groote drijven, Hoe 't Staatsbestuur zit in elkaar! Daarom verzoek ik hen, die dit lezen, Niet acht re geven op een fout. Die mogelijk in mijn geschrijf loan wezen, Dat gij 11 dus van critiek onthoudt, 'k Heb naar mijn inzicht slechts geschreven, '1; Geen voortkwam uit mijn nod'rig brein, Daar 't mij helaas niet werd gegeven Om rnycr ontwikkeld toch te zijn. Zij, die hebben ontwikkeling, Aan hen zij straks het eerste woord, De pen te roeren onverdroten, Dat nooit de vrede weer wordt verstoord. Hierna zal ik mijn rijm nu staken, Dat dra de vréo ous zal genaken, De balsom voor een ieder mensch. Land stornïp 1 i ehtige C. O. BERGMANS. UI Dep. Bataljon le Compie. Hoog Militair Gerechtshof. De huzaren, die in den avond van 25 Decem ber j.l. te Rotterdam zich onderscheidenlijk schuldig maakten aan het doodsteken eener vrouw en het steken van een mes in den schou der van een man, werden veroordeeld; de eerste beklaagde tot twee jaar gevangenisstraf in te gaan 26 December 1915, de tweede tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek der hechtenis sinds 26 December 1915. Uitvoer van vee en dierenmishandeling. Maandag werden van Rotterdam per trein ongeveer 3500 drachtige en melkgevende koeien naar Duitsckland verzonden. Dinsdag werden nog 3500 runderen aan het Maasstation verwacht, die bestemd zijn voor Duitóchland en Oostenrijk. Dag en nacht loo- pen de transporten door. In den nacht van Zondag op Maandag zijn in de aangekomen veewagens achtergelaten zieke koeien aange troffen. Li de stallen is geen plaats meer, zoodat de dieren bij heele kudden in de weiden gedreven worden! De politie heeft tegen ver schillende personen proces-verbaal opgemaakt wegens het drijven van meer dan 20 stuks vee in één koppel. (N. R. Ct.) Toch nog gered. In den vroegen ochtend zeilde de botter U. K. 26 do Urkerhaven uit om bij Terschelling de kustvissclierij te gaan uitoefenen. Op zee bleek aan een zeilblok iets onklaar te zijn, wat de schipper H. Romkes met een haak trachtte te verhelpen. Door een misgreep ver loor R. het evenwicht, viel over boord en verdween in do diepte, voor 't oog van zijn nog jongen zoon, die met een knecht aan boovd was. Toen R. weer boven water kwam en een hem toegestoken haak niet kon bereiken, riep hij den knecht toe, den botter „door den wind" te gooien, doch dit lukte niet. en hoe R. ook zwom, hij kon den door wind en stroom afdrij- venden hotter niet naderen. Na bijna een uur in toenemend gevaar verkeerd te hebben, kwam uit do verte hulp opdagen. De haringvisschor 1 Lamert Post van de ,,U. K. 207", bemerkende dat ginds iets niet in orde was. kwam schielijk met zijn vlet aanroeien, juist bijtijds, om den uitgeputten, reeds zinkenden Romkes vader van een groot gezin te redden en aan boord van ,,U. K. 26" terug te brengen, Een lieve dochter. Een dochter van schipper G. uit IJmuiden, dio verleden week bij afwezigheid van haar ■ader 700 uit diens geldkistje ontvreemdde, >n daarmede er van door ging, is thans door do recherche opgespoord en naar IJmuiden gebracht, alwaar zij ter beschikking van de justitie is gesteld. De jonge dame had zich met het geld van gouden sieraden en mooie kleeren voorzien en was gedurende een week onder een vreemden naam de gast van het eiland Vlieland geweest, waar zij dan ook door de politie werd gearres teerd. Niet alleen, dat zij al het gestolene heeft op gemaakt, doch zij had zelfs nog schuld toen zij in de val liep. Geheimzinnig luchtschip? Men doelt aan de Ned. mede, dat op Zater dag 5 Mei do bewoners van den huize „Pel- zerkamp" te Epe, in den vroegen morgen te 6 uur werden gewektdoor een vreemdsoortig lawaai, hetwelk bleek veroorzaakt te zijn, ver moedelijk althans, door een vliegtuig dat op hofc dak was geland. Toen de bewoner-eigenaar, de heer Van Lohuyzen, zich gekleed had én op het gorunht naar huiten kwam, werd ge constateerd, dat het vliegtuig reeds weer hoog in do lucht zweefde, doch dat het dak van het huis zeer ernstig beschadigd was, zoodat de onkosten daarvan naar schatting eenigo honderden guldens bedragen. Do zinken schoorsteenkap was verdwenen en werd 52 meter vorder in. een dennenbosch gevonden. 1 Do familie was zeer onder den indruk, aan- j gezien men een oogenhlik meende, dat op hot dak een hom was ontploft. Tot nog toe is onbekend, welk vliegtuig dit onaangenaam vroege bezoek heeft gebracht. Hu!p aan schipbreukelingen.. De Engelsche „Board of Trade" heeft be sloten aan den heer Fr ede rik Pieter Gnodde, gezagvoerder van het stoomschip „Ocean", van Rotterdam, een zilveren voorworp aan te bieden als blijk van erkentelijkheid voor do hulp, die hij aan de schipbreukelingen van do hark „Ravenhill" van Belfast, op 19 April in den Atlantischen Oceaan heeft verleend. Zonderling resultaat. Een der redacteuren van de „Nod." wondde zich op 7 Jan. 1.1. schriftelijk tot prof. Paul Fredericq te Gent om eene inlichting. Eerst 16 Mei werd de' brief, geopend, terugontvan gen, met de mededeehng: „Plaats van be stemming niet bereikbaar." Dit is mogelijk, merkt liet blad op, vanwege de Duitsche be lemmeringen. Maar, de brief draagt geen ande re stempels dan die van Den Haag (7 Jan.) en Amsterdam (15 Mei)Heeft men te Am sterdam 4 maanden noodig gehad om te weten te komen dat een brief naar Gent zijn bestem ming niet zou bereiken? Vergiftige gassen uit zaden. Volgens een rapport van den Consul der Ver- cenigde Staten in Venezuela, worden, naar de „Yorkshire Obsorver" mededeelt, do in dezen oorjog gébruikte vergiftige en tranen-verwek- kc-nde gassen bereid uit do sabadilla, een product dat slechts uit Venezuela afkomstig is. Sabadilla is de naam van een plant, die tot do familie der lelies behoort en slechte in Vene zuela en in Mexico voorkomt) De zeer vergiftige zaden werden reeds lang in de geneeskunde gebruikt en ofschoon non er in Venezuela geen idee van heeft, welk goor.r.k er voor oorlogsdoeleinden gemaakt wordt van het uit de zaden verkregen alkaloïde, 's b<t hekend dat stof van die zaden in de oogen, da keel én vooral in den nous ontsteking veroor zaakt, zoodat de arbeiders die er mede omgaan, beschermende maskers moeten dragon. De vee houders in Venezuela gebruiken de sabadi'U met zeer goed succes als insectendoodend middel. De sabadilla werd vijf en twintig of dertig jaar geleden voor het eerst uit Venezuela naar Hamburg verscheept. De totale consumptie be droeg nooit meer dan 5000 zakken per jaar. Op het oogenhlik zijn sabadilla en alle daar uit vervaardigd© producten door Engeland tot contrabande verklaard. Koninklijk bezoek aan Noord-Brabant. IT. M. de Koningin vertrok Woensdag naar 's-ITertogenbosch per extra trein. Van daar wordt een bezoek gébracht aan Oostorhout en naar Gcertruidenberg, van waar H. M. per trein naar 's-Hertogenhosch terugkeerde om Donder dag uit deze plaats de troepenrevue op <lo Molenheid hij Breda te gaan bijwonen. Uit Den Bosch werd ons gemeld van Woens dag: Hedenmorgen te'9.25 u. arriveerde H. M. de Koningin aan het station. Op het perron werd H. M. o.a. ontvangen door den commandant van het veldleger, generaal-majoor Terwisga en den Commissaris der Koningin. Op het perron stapte H. M„ toegejuicht floor een talrijk publiek, in een auto. Het gevolg nam plaats in een tweede auto. Gereden werd tot den Vuchtschen Weg, waar H. M. te paard verder de hoi inreed. Op de Vuchterhci had een trop- pénrevue plaats. H. M. was gekleed in een zwart amazone- costuum' met grijzen hoed. De „Batavier V"" in de luoht gevlogen. Omtrent de ramp der „Batavier V' wordt nader meegedeeld Naar het Haagsche- Correspnnclentieburoau verneemt, is het reddingsschip „Atlas" van zijn standplaats vertrokken om een onderzoek in te stellen naar do „Batavier V", welk schip over tijd is en dat Dinsdag te 12 uur voor het laatst gezien was in den omtrek van de Outergahbard- boei. Do sleepboot „Zwarto Zee" vertrok van Hoek van Holland ter opsporing. De „Batavier" heeft een draadloos toestel. Uit Rotterdam meldt men, dat sleopbooten zijn uitgezonden ter opsporing, daar draadlooze navragen onbeantwoord bleven. 'Nader meldt men ons uit Rotterdam Het stoomschip „Batavier", Dinsdag van Londen ngar hier' vertrokken, is niet aange komen. Omtrent het lot van heb stoomschip tast men in het duister. De directie ontving Dins dagmiddag 12 uur het Inatsto draadlooze be richt, meldende dat het des avonds 8 uur binnen zou zijn. Het stoomschip „Moordrecht" heeft de „Batavier", die liet voorhystoomde, 'het laatst gezien. De „Moordrecht" is evenwel binnengekomen. Het moet op zee zeer mistig zijn geweest, terwijl andere binnengekomen schepen hij den Noordhindér wrakhout hebben gezien. Kapitein Den Broeder van de maat schappij, dio zicli do positie van dit wrakhout heeft laten aanwijzen, is Woensdagmorgen niet twee sleepbooten van de firma L. Smit en Co. ter opsporing vertrokken. Het stoomschip had een vollo lading rijst aan boord en zeer waar schijnlijk ook een aantal passagiers. De „Batavier III", die Woensdagavond zou vertrekken, zou niet uitvaren. Naar luid van een Woensdagmiddag te 's-Gro- venhage ontvangen telegram zou een van dc vior omgekomenen bij de ramp, waardoor de „Batn- vier V' is getroffen, een passagier zijn. Of meer passagiers aan boord waren, was tot Woensdagmiddag nog niet hekend. Bij de directie van do Batavicrlijn is thans cen telegram ontvangen van den kapitein van do Batavier V, luidende, dat liet schip ter l"K>gte van de Gnbbard op een mijn is geloo- pen en gezonken. De 2o machinist, de 3e machinist en de messroom-steward en een pas sagier zijn verdronken. Men meldt ons uit Hoek van Holland Do „Zwarte Zee", hier teruggekomen,"'rap porteert dat de bemanning van de „Batavier V' te lannouth geland is. nader, ver nemen, het reddings schip „Atlas dat zijn standplaats had verlaten om een onderzoek naar do „Batavier V" in s™> mist op 15 mijlen afstand van do Gutter Gabbardboei voor anker gegaan. lit de Staatscourant. Merkzaam gesteld bij de Koninklijke Mili- taue Academie en overgeplaatst bij den staf der infanterie de le luitenant T. J. R G e s e r adjudant bij het 14e regiment infanterie. Benoemd tot vaandrig. De res sergeant R. de Vriogen de mil.-sergeanten A. J. BakkerenJ.H do vaandrigV M U taf" Gelijk gesteld. Bij beschikking can het Departement Tan uoilog is de 2e luitenant-commandant .der 2e compagnie Amsterdam van hot Landstorm- korps Stelling van Amsterdam J. 1 Be u sch, bevorderd tot do positie goliik- gostek met den rang van lo luitenant fis do vrijwilliger (sergeant) bij de compagnie Roer mond van het Landstormkorps Liraburgscho Jagers A M H u 1 s m a n, in positie gelijk gesteld met den rang van 2e luitenanten is de vrijwilliger (sergeant) bij de compagnie Val kenburg van het Landstormkorps Limhurgsche Jagers jhr. 6. L. van dor Maesen de b o m b r e f f, in positie gélijkgesteld met den rang van 2e luitenant. Bij liet Vrijwillig Lahdètorinkorps Motor-, Vaar- en Voerwezen zijn gelijk gesteld mot den rang van kapitein, de oud-zeeofficieren G. J. Buys te Dordrecht en G. A. van Vlo ten to 'Amsterdam. Een moord. Te Assen is gevankelijk binnengebracht oen 17-jarige, jongen uit I'leserveen, als vermoede lijke dader van moord op den photograaf H, Reinders te Schoonoord gepleegd Zondagavond. Do vermoorde let zich afkeiirond uit over de handelingen van eenige jongelui, die het een meisje lastig maakten. Een hunner heeft hem met een mes een steek in den hals toegebracht, waardoor do slagader wevd geraalrt en liet slachtoffer spoedig overleer]. Ongeregeldheden in Indië. Aan „De Tel." wordt nog gemeld dat de troebelen onder de zeelieden te Soerabaja ge- eincV.gd zjjn. Alle deserteurs zijn teruggekeerd; 21 van hen zullen voor den krijgsraad worden gebracht wegens het plegen van sabotage en het opzetten tot insubordinatie. Ernstige ge vallen van sabotage worden gemeld van sche pen waar touwen wc-rden doorgesneden en red dingbooten en zoeklichten vernield. Vele de serteurs zullen naar NTederland teruggestuurd worden. Baron Kato en de vrodc. Uit Tokio wordt aan het Russisch telegraaF- ngentschap een en ander medegedeeld over een door den bekenden staatsman en diplomaat baron Kato te'Kioto gehouden rede, waarin deze een samengaan met Rusland bepleitte, als aan vulling van het krachtig door hem verdedigd Engelsch-Japansch verbond. Sproker had 't ook over den vrede, die eenmaal toch wel eens komen moet „In de komende vredesconferentie zal Japan met Engeland, Frankrijk en Rusland samen gaan. Het mag echter voor zich geen grooto voordeelen verwachten, wijl bet slechts eon ge ring aandeel aan den oorlog heeft genomen en zulks nog wel alleen in het Verro Óósten." Een schermutseling voor do Belgische kust. BRUSSEL. Dinsdagmiddag verschenen Engel sche schepen voor de kust van Vlaanderen. Duitsche torpedobootcn en bewakingsvaartuigen liepen uit, waarbij het tot een kort vuurgevecht op grooten afstand kwam.'Een Duitsche vlieger wierp tijdens heb gevecht bommen op een vijan- delijken torpedobootjager, waarbij hij den ach terkant van den commando-toren van het vaar tuig trof. 4)0 •v i. THEODORUSNlEMErtr Gro-! en 'Overal verkrijgbaar.! vont 88, Amsterdam. Aanvang 3 Juni, prij- ontvangt U proefles, FRANSCH, DUITSCH, ENGELSCH, BOEKHOUDEN, NEDERL- TAAL en REKENEN- Stuur briefkaart a Au Cur» i „Zelfontwikkeling'' Bilderdjjkstiaafc s 40 ets. p. maand. Aanm. schr. of pers. 9—3 uur, bij d© Wapenfabriek der Art. Inr.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 4