s Binnenland. Een ven Er zijn, zooalg wel in elk leger der strijdende mogendheden, ook in het Duitsch6 leger, enkele zeer heldhaftige vliegeniers. Daaronder beh.oortfcook luitenant Immolmann. Telkens^ opnieuw onderneemt hij zeer gewaagde vliegtochten en gevochten met vijande lijke vliegtuigen, heel vaak weet hij die dan op den grond te schieten. We zien hem hier afgebeeld naaat de dertiende door hem neergeschoten vijandelijke aeroplaan. wees men hem. zoo noodig -do troepen werden hem niet gezonden het twin tigste legerkorps toe, dat rust had in het '•Maillykamp. Onder deze omstandigheden begon de /aanval op 21. Februari. Gedurende 36 uur ..zag men niet den geheelen ernsb ervan iij. Eerst, toen het terugtrekken van de Fran- scb.e tl popen wij streden met drie divisies tegen vijf legerkorpsen algemeen werd en wij ons front moesten terugnemen van Same gnèux, Beaumont en Ornes, kwam de juiste tcestand aan het licht. Wat te a een 1 Het scheen onmogelijk aan de Duitsch© vloedgolf een voldoend stevigen dijk in den weg te stellen, daar die dijk niet gereed was i en di tijd ontbrak om zulk een weerstands- 1.'"linie te' improviseeren. Me» moet ook niet j vergeten, dat geen enkele nieuwe spoorbaan was aangelegd in d© streek van Verdun en J. 'dat sinds de'Duitschers te St. Mihiel i jat en wij in het geheel sléchts beschikten over één spoorlijn om onze vesting van het l noodige t© voorzien. Bovendien was de J Ivlass einde Februari gewassen. Het verkeer oVer de bruggen, welke onder het bereik van het zware geschut van den vijand lagen, fjverd gevaarlijk... Men meende, dat de voorzichtigheid voor- I Schreef te besluiten den geheelen rechter- I oever van de Maas te ontruimen. De troepen, die in eerste linie vochten, f"hadden geen andere opdracht dan den terug- tocht te versluieren door den opmarsch van den vijand zooveel mogelijk te vertragen, teneinde gelegenheid te geven aan het gros j-om op den linkeroever over to gaan, zoo mogelijk met medeneming van het mate- j-rieel. 1 De (bevelen hiertoe waren reeds door de betrokken onderdeelen ontvangen, - toen generaal Castelnau te Verdun aankwam. Hij overzag den toestand en greep op eigen gezag in: hij besloot juist het tegenover gestelde te doen als waartoe bevel was ge geven en ten koste van alles den vijand het hoofd te bieden op het plateau van Douau- mont. Op die wijze zou Verdun worden gered. Dit besluit bracht ontzaglijke moei- - lijkheden met zich; generaal Pétain werd pangewezen om het ten uitvoer te brengen. De eerste daad, welke van grooten invloed Kou zijn op den gang van zaken, was het gebruik maken van vrachtauto's voor het transport van troepen én munitie. De aan sluitende legers moesten in het geheel £700 vrachtauto's afstaan en deze reden dag en nacht op en neer tusschen Bar-le-Du.c en Verdun. Dank zij dit snel vervoer (onaf hankelijk van de spoorlijn) kon het twin tigste legerkorps uit het kamp van Mailly per as vervoerd naar Bar-le-Duc, in twaalf uur van hier naar het Douaumontplateau worden gebracht. Den 24 Febr. om 7 uur .vertrok het legerkorps; den volgenden mor gen om tien uur werd het ingezet. Dezelfde vrachtauto's hebben gedurende de volgende dagen het geheele leger-Pétain vervoerd, terwijl zij gedurende de ruim twee en een halve maand, dat de worsteling duurt, voortdurend levensmiddelen, schietvoorraad en nieuwe troepen hebben aangevoerd, en gewonden enz. hebben afgevoerd. Maar, hoewel generaal Castelnau de .vooraf gegeven bevelen had gewijzigd, had den deze toch reeds bij [verschillende onder deelen een begin van uitvoering gekregen. De ontwikkeling van den slag van Verdun maakte in de laatste dagen van Febr. een bijzonder verwarden indruk, door de tegen bevelen van generaal Castelnau niet te rech ter tijd alle troepen konden bereiken en som migen van dezen zich hielden aan de eerste bevelen, terwijl reeds het geheele plan van ^verdediging totaal gewijzigd was. Het is ons niet mogelijk, zoo eindigt de Schrijver, wegens gemakkelijk to begrijpen redenen, om de tegenslagen uiteen te zetten, welke van dezen stand van zaken het gevolg jvaren. De telegrafist van Béthincourf. Een correspondent van de Matin" heeft ïn een der hospitalen achter het front een telefonist gesproken, die tijdens de ontrui ming van Béthincourt aan het toestel zat. ,,Ik was -waarnemer" vertelde de man. ,,'k Ben tot het laatste toe in een van do huizen in het dorp gebleven en den volgenden ochtend heb ik het afgescheiden van een batterij ge regeld, maar toen hebben ze den muur waar ik achter stond omvergcschoten, daardoor werd do verbinding verbroken en bovendien raakte ik mijn arm kwijt. Wat de verbinding betreft, heeft men do ljjn gesplitst, en voor mijn arm zal ik ook wel wat anders krijgen, 'k Heb zoo veel Boehes in stukken zien vliegen dat ik die armwonde niet eens de moeite waard vind om er over te spreken. In den slag bij Verdun die nu a] zoo l'ang aan- Sioudt, zijn er heel wat telefonisten gedood zoo wel langs de lijn als in de centra. U begrijpt ■dat gedurende een bombardement van honderd uur zooals dat bij Vaux, hij Douaumont, bij Mort-Homme ongeveer alle lijnen afgesneden worden en dan moeten de telefonisten er natuur- lyk op uit om do schade te herstellen. Bij den aanval in het bosch van O hebben 'allo telefonisten die de chasseurs van kolonel Driant met de brigade wilden verbinden er het leven bij ingeschoten. Men vond ze dood aan den draad, soms nog met den ontvanger in de hand. Wij hebben tegenwoordig; een observatie- telefoon voor de linies en dan is iedere sectie 'telefonisch met den compagniescommandant die ces of acht posten heeft verhonden. Be hataillonachef heeft veertig posten, de generaal honderd. Al die draden loopen langs en over elkaar. Ja, we zijn zelfs met de keuken verbonden en dat heeft ons goede diensten be- Jtrace*» leren en Duitschers op het oorlogsveld. LONDEN. Acht-en-veertig uren na hét uitbreken van de onlusten te Dublin staken de Duitsche troepen in de loopgraven tegen over Iersche bataljons gelegen plakkaten in de hoogte waarop wérd gezegd dat do vrou wen en zusters van de Ieren tharts in de stra ten van Dublin werden neergeschoten door Engelsche troepen. De Iersche soldaten be antwoordden dat door het zingen van Ier sche liederen en ,van Rule Britannia. Het Iersche regiment waartegenover deze plakaten werden opgericht was het regiment Munster-fusiliers. Een' afdeeling van 25 man en twee officieren kreeg last de plak katen te vermeesteren. Bij het invallen van den nacht knipten de mannen hun eigen draadversperringen door en kropen ze voort naar het tusschen de wederzijdsche loopgraven gelegen terrein. Maar halverwege werden ze hier door de Duitsche zoeklichten ontdekt en onmiddel lijk openden twee mitrailleurs het vuur op hen. Enkelen, werden ernstig gewond, .xpaar niemand verroerde zich en allen bleven daar uren lang liggen. Maar geleidelijk kroop men daarop verder tot de Duitsche draad versperringen werden bereikt. Nadat deze waren doorgeknipt, sprongen de mannen op en chargeerden in de loopgraaf. De Duitsche soldaten die blijkbaar dachten dat de aan vallers vernietigd waren of althans afgesla gen door de mitrailleurs, waren zoo verrast, dat ze de vlucht namen uit de loopgraven. De plakkaten werden daarop triomfantelijk naar de Iersche loopgraven gebracht. Zij zijn thans te Londen en er zullen officieel photo's van genomen.worden, die gepubli ceerd zullen worden. Het Bagno tijdens den oorlog. De Matin" bevatte dezer dagen een correspondentie uit Cayenne waaraan we de volgende bijzonderheden omtrent het leven in. het bagno tijdens den oorlog ont- leenen. Ten gevolge, van de mobilisatie moesten een groot aantal ambtenaren en beambten naar Frankrijk vertrekken. Aanvankelijk werd ge vreesd dat de 8000 dwangarbeiders die het bagno volken, van het verminderd toezicht gebruik zouden maken om pogingen tot ont vluchting in het werk te stellen, doch al spoe dig bleek dat dit geenszins in hunne bedoeling lag. Integendeel, sinds het uitbreken van den oorlog is het percentage van hen die zich op de een of andere wijze aan het bagno wisten te onttrekken sfcerlc verminderd. ,,Wij weten," aldus hebben eenige leiders tot den directeur gezegd, ,-.dat velen van onze bewakers in den oorlog zijn getrokken. zullen daar geen misbruik van maken, dat verzekeren wij n, en ook willen wij u zeegen da.t do straf ons nooit zwaarder heeft gedrukt dan thans, rm wij in het bagno moeben blijven terwijl héél Frankrijk den vijand bestrijdt." „Do kerels hebben woord gehouden oolc: verzekerde de directeur den briefschrijver. ,,De ergste bandieten zijn sinds het uitbreken van den oorlog even zoo vele voorbeelden van goed gedrag." Ook de dwangarbeiders hebben de gevolgen van den oorlog aan den lijve gevoeld. Door de moeilijkheden die hot vervoer opleverde kwam men dikwijls kleeding en schoeisel, soms zelfs levensmiddelen te kort. Dank zij den goeden wil der slachtoffers en de vindingrijkheid van den directeur wist men er steeds iets op te vinden. Tóen er geen linnen was, hebben do gevange nen kleoren uit meelzakken gemaakt en was het voedsel op, dan behielp men zioh met ba nanen, wortelknollen' en broodvruchten. Werden er onder het. personeel inschrijvin gen geopend om do soldaten in het vaderland te gteönen, dan. brachten ook de dwangarbei ders zelf geld bijeen en menig spaarduitje dat voor geheel andere doeleinden bestemd was is op die manier den poilu's en hun. betrek kingen ten goede gekomen. Niet minder dan duizend dwangarbeiders hebben bovendien ver zocht naar liet front te -mogen vertrokken, waar zij bereid zijn ongewapend in do eerste rij erf die diensten te verrichten waarvoor in de allereerste plaats persoonlijke durf en doodsverachting noodig zijn. Do directeur heeft het verzoek tot dusver nog niet aan do Fransche regeering medege- C4edurende sommige bombardementen werd het verbazend lastig do troepen van levensmid delen te voorzien. Dan telefoneerden wij Stuur verseh brood en blikjes sardines met de luchtpost" Do luchtpost, dat wou zeggen dat men het eten van den eenen onderstand naar den andere moest doorgeven zooals dat ook wel met grana ten gebeurt. Wij hebben eens een kok gehad die stuurde ons wat blikjes die heel vernuftig om den schacht van een boom gebonden waren. De menschen denken veelal dat oen telefonist in zijn centrale veilig zit, en dat is ook zoo als die centrale heel diep in den grond gegraven wordt. Maar... ik heb in het slik aan don Yser gezeten, dat is alles behalve veilig, 'k Heb dan ook heel wat collega's zien vallen. In elke batterij van 75 zijn twintig tot dertig lui speciaal voor defi telefoondienst, aangewezen. Behalve de twee of drie mannen die in de cen trale van den generaal of den kolonel blijven, zijn,de telefonisten zonder dekking. Zelfs tij dens een bombardement loopen ze voortdurend heen en weer om verbindingen tot stand te brengen. Afe we hij de verschillende aanvallen goed gevuurd hebben is dat mede aan de tele fonisten to danken die voor een goede verbin ding met de observatieposten zorg dragen. Gemakkelijk is ons baantje niet, maar hoewel wij telefonisten in vredestijd weinig practische kennis aangaande do veldtelefoon hadden op gedaan, slaan we ons tot dusver vrij goed door do moeilijkheden heen...... lijden In de „Pali Mall Gazette" beschrijft een gewonde soldaat, die zich thans in het hos- ^ityal bevindt, .onder hoo vreeslijke ont dooid, overtuigd als hij is dïub deze hare toe stemming zal moeten weigeren. TURKIJE, Generaal Townshend, KONSTANTINOPEL. Generaal Town shend zou Dinsdag met zijn beide dochters, die zich tijdens het beleg van Koet-el- Amaar bij hem bevonden, hier aankomen. ITALIË, Oostenrijk en Italië* WEENEN. Officieel. De artilleriege- vechten breidden zich Maandag over het geheele front uit en waren vaak bijzon der heftig. In den sector van de hoog vlakte van Doberdo drong het Egcner landstormregiment de vijandelijke loopgra ven ten oosten van Mout ai cone binnen en handhaafde zich hier. Vijf officieren en 130 man van veis-chilk-ndo Italiaansche cavalerieregimenten werden gevangen geno» men, eon mitrailleur werd buitgemaakt. Onze Zondag gewonnen stelling ten oosten van San Martino werd ondanks alle pogingen van den vijand ze te hernemen, gohandhaafd en bevestigd. Hier vielen drie officieren, 140 man, oen mitrailleur en veel ander oorlogsmateriaal in onze handen. Dinsdagmorgen .vroeg wierpen vijandelijke vliegers bommen op Kostanjevica en ver schillende duidelijk geken toekende medische inrichtingen, zonder sohade aan te richten. Aan liet bruggehoofd van Görz bij Plava en in den sector van Tolmein hield onze artillerie de dekkingen van den vijand on der krachtig vuur. Verscliillende inf&ntorieacties aan dit front deden ons een officier en 116 man gevangenon maken. Aan heb front va-n Karinthie ontwikkel den zioh bij helder woör eveneens levendige artilloriegeveohten. Bij Poudebba infante- rie-gevechten met Bersagliêri. In de Dolomieten werden verschillende Italdaansolie aanvaten op onze stellingen in hert Col di Lana en Fresassi-gebied af geslagen. In Zuid-Tirol namen onze troepen ondersteund door overweldigend artillerie vuur de eerste vijandelijke stellingen op de Armentera-rug (ten oosten van liet Sugana- dal), op de hoogvlakte van Vielgereuth ten noorden van het Terraquolo dal en ten zuiden van Rovereto. In deze gevechten werden 65 officieren, o. w. ©en kotenel, en meer dan 2500 man gevangen genomen. Elf mitrailleurs en ka nonnen werden buit gemaakt. Een vijan delijk vliegtuig werd neergeschoten. ROME. Aan de grens van Treutino liet de vijand op de krachtige beschieting van 14 Mei Maandag een aanval van groote massa's infanterie volgen op een gedeelte van het Italiaansche front tusschen de Etsch-vallei en Boven-Astion. Na" eenigen tegenstand, waarbij den vijand zeer zware verliezen werd toegebracht, trokken de moest voorgeschoven Italiaansche troepen terug op hun hoofdverdedigingslinie. Langs het geheele overige gedeelte van het front krachtig artillerie-vuur en infan- terie-acties, die het karaktèr van een di versie hadden, bijv. in het Sugana-dal, tus schen den Monte Collo en Santa Anne, in Boven-Seebach, op de hoogten ten noord westen van Görz, op do noordelijke hellin gen van den Monte San Michele. De vijand werd overal teruggedreven. Hardnekkiger waren de gevechten in do Monfalcone-zoue, waar na een strijd met wisselend succes ten slotte een welgeslaagde tegenaanval op den vijand werd gedaan. Hij liet in handen der Italianen 254 gevange nen, onder wie eenige officieren, en twee mitrailleurs. Er zijn berichten ingekomen omtrent aanvallen' van vliegtuigen in den nacht van 14 op 15 Mei op Venetië en Mestre, op den avond van genoomden dag op Udine en Tre- viso. Er vielen weinig slachtoffers en de aangerichte schade was-zeer gering. Een escadrille Italiaansche Caproni-vlieg- tuigen bombardeerde 's ochtends in de vroegte het spoorwegstation te.Oveca Draga en vijandelijke kantonnementen te Konstan- jewska, Lohvica en Segeti op den Karst. Er werden met goed succes vijftig bommen ge worpen. Het Italiaansche escadrille keerde, ondanks het hevig vuur van een groot aantal batterijen en van talrijke vliegtuigen, onge deerd terug, na twee vliegtuigen te hebben neergeschoten, die op het gebied van den vijand bij Görz terechtkwamen. Militaire voorbereidingen. Men meldt ons uit Zwitserland: Zwitsersche bladen brengen uit betrouw bare brori. berichten over groote troepenver plaatsingen in' Italië. Sterke Iroepencontin- genten zouden aan het front gebracht zijn, en in Venetië zouden talrijke reserven ge reed gehouden worden. Ook weet men te berichten van nieuwe lichtingen, die in de eerstvolgende dagen zullen worden opgeroe pen, en trekt daaruit de conclusie, dat een nieuw offensief wordt voorbereid. Deze me- dedeclingen worden indirect bevestigd door het feit, dat in de laatste dagen opmerkelijk weinig spoorwegmateriaal aan de Zwitser sche grenzen gezien wordt. Vredesvooruiizichtan. Het einde van net drama nabij? Hot to 'Kopenhagen verschijnende blad ..Sozial-Demokraten" èc'h rijft, dat do toestand thans zoodanig schijnt te zijn, dat er kans is op het sluiten van een vredo in den loop van den zomer. Gobeurt dit niet, dan kan de oorlog nog jaren duren, zonder dat icuiand met zekerheid iets kan voorspellen omtrent den uitslag. Dit laatste zou een verbloeding van Europa booekenen, waarvan andere werolddec- len voordeel zouden trekken. Voor Engeland bcteokent een al te langdurige oorlog oen dub- bêl gevaar, deels wegens de verplaatsing van de geldmarkt naar geno zijde van den Atlan tische» Oceaan, deels wegens do verlegging van het zwaartepunt van den ganschen wereldhan del naar elders, wat onmiddellijk met liet ver plaatsen van de geldmarkt samenhangt. Daarom is het mogelijk, dat' .indien Wil son thans driest het initiatief neemt, zijn pogingen met goeden uitslag zullen worden be kroond. Het bijeenroepen van een conferentie van vertegenwoordigers van allo neutrale lan den in Den Haag is derhalve op een goed tijd stip geschied. Mocht de conferentie van hot Internationaal Socialistisch Bureau slagen, dan zal daarin, wellicht aanleiding worden gevon den, om de verbinding tusschen de partijen van de verschillende oorlogvoorendo landm Wier aan to.knoopen. Vele tockenen wijzen ir op, dat de zomer van 1916 mogelijk het einde van het verschrikkelijke werelddrama zal brengenj De Faus en de Vrede. GENEVE, 15 Mei. (V. D.) Volgens het Turijnscho blad ..Stampa" moet liet Vntikaan levendige onderhandelingen hebben gevoerd met don Spaan,schen gezant, met liet doel, dat koning Alphonso het initiatief zou nemen tot liet aanknoopen van vredesonderhandelingen. Daarenboven wil de paus beproeven ook pre sident Wilson te winnen tot het nemen van het initiatief in betrekking tot pogingen om tot vrede' te geraken. OP ZEE. stancjigheden de Engelsche strijdmacht in Mesopotamië moest leven en vechten ,,In het gevecht, waarbij ik gewond werd, hadden wij ontzettende moeilijkheden doorge maakt. Wij hadden te voren een afstand van meer dan 230 kilometer gemarcheerd en onze compagnie had dien nacht de wacht, zoodat er geen tijd overbleef om te slapen. Vroeg in den ochtend trokken wij weder verder en tegen 10 uur had het treffen met de Turken plaats. Zij openden dadelijk een vreeselijk gvanaatvuur op Het gevecht duurde den geheelen dag, maar verminderde een weinig tegen donker. "Wij haddon den geheelen dag niets te eton of te drinken gehad en waren volkomen uitgeput van vermoeidheid, daar wij twee dagen reeds geen rust hadden gehad en den geheelen dag in de gloeiend© zon hadden gevochten. Maar de moeilijkheden begonnen pas. Zocdra het donker werd, riep de majoor vrij willigers op om naar de rivior te gaan om wa ter te halen en ik trok dus met een troepje mannen en twee muildieren door de woestijn naar de rivier, die wij na een tocht van twee uren bereikten. Daar gingen wij uitgeput zit ten en vroegen ons af of onze beonen.ons teirng zoudon kunnen dragen. Toch strompelden wij weer voort, maar toen wij een eindje vooruit gekomen waren, werd een der muildieren door een granaat gedood en de beide waterbakken, die het 'gedragen had, waren stukgeschoten. Na vijf uur weg ge weest te zijn, kwamen wij, in het pikdonker don weg zoekend, weer bij onze compagnie te rug. Daar een gedeelte van onzen watervoor raad verloren was gegaan, was er slechts een halve liter on hoegenaamd geen voedsel. Het was nu vreesólijk koud en nauwelijks waren wij een half uur terug of do Turken deden een nachtelijken aanval. Van drie zijden tegelijk vielen zij ons aan. Inderdaad groeven wij ons in en wij sloegen De „Batavier V" in de lucht gevlogen. Een Lloyclsbericlit uit Great Yarmouth meldt, dat do „Batavier V", geladen met stukgoede ren, Woensdagmorgen in de lucht is gevlogen (blown up). Vier leden van de bemanning zijn gedood, do overigen zijn aan land gebracht. Een waarschuwing voor neutraio koopvaarders. WASHINGTON. Bernstorff overhandig de minister Lansing een mcdcdeeling van Duitschland, welke de waarschuwing behelst, dat elke neutrale koopvaarder, die, door een duikboot aangeroepen, zich beweegt in de richting van die duikboot, gevaar loopt. De nota wijst op het geval van het Nederland- sche stoomschip „Bandoeng", dat de duik boot naderde „om de visitatieforraaliteiten te bespoedigen", zooals een der scheepsoffi cieren van het schip later zeide. In de Duitecho mededeeling wordt dan verder gezegdde commandant van de duikboot dacht blijkbaar dat de „Ban doeng" 'vijandelijke bedoelingen had. Ten slotte verklaart het memorandum, dat, indien een neutraal schip zich beweegt in de richting van duikbooten, de verant woordelijkheid voor de gevolgen uitsluitend voor dc neutralen blijft. Een nieuw SGhip. HAMBURG. Te midden van den oorlog werd op de werf Blohm Voss voor de Hamburg-Z. Amer-ikaansche Stoomvaart maatschappij de snelvarende stoomboot met drie schroeven „Cap Polonie" van 21500 tons afgeleverd. Met een bemanning van 460 kóppen, kunnen ruim 2000 personen ver voerd worden. Cort van der Linden, toenmaals minister van Justitie, do Kinderwetten waren tot stand ge komen, die reeds duizenden kindereii tot zegen zijn geweest. En nu vooral, in do welhaast verloopen tweo jaren, waart gij 0117,0 woldoener. Wa'ar ons dierbaar vaderland ligt tusschen 'do oor logvoorendo landen, hoo geruststellend was het voor ons te midden van do moeilijkhe den en gevaren, dat gij aan het hoofd stondt van Ham- Ma jes beits regeering en dat al wat mannelijke kracht vermag oin ons te red den uit die moeilijkheden en gevaren, door u met kloek boleid werd verricht. Ontvang daarvoor onzen dank. God moge u zegenen, waar gij -uw 70sten verjaardag herdenkt, u kracht en gezondheid schenken. Moge het u onder God's zegen gelukken ons dierbaar Nederland ongeschonden te bren gen in het heerlijke land van den vrede. Met stillen eerbied herhaalde spreker den zang van do gemeente Gord, stevig ous de lenden, O Gij, die eeuwig werktI Dat wij de taak volenden, Waartoe Gij roept en sterkt. Do indrukwekkende toespraak word door do gemeente staande aangehoord. Ook in de Groote kerk,"waar dr. Van Gheel Gildemcester voorganger was, herdacht deze minister Cort van der Linden in hot gebed. („N. Ct.") Het verslag van de receptie op Zondag 1.1. bij minister Cort van dor Linden is, naar ons uit hot „Dagblad" blijkt, in zoover onvolledig geweest, dat van do vreemde gezanten, die «den minister kwamen gelukwensehen, slechts eenige, speciaal de Duitsche en de Oostenrijk- seho en eenige neutrale genoemd werdenhet „Dagblad" deelt mede, dat ook de gezanten der Ententc-mogondheden, toevallig nadat de verslaggever er reeds geweest was den minister, ook uit naam hunner regeeringen, zijn komen gelukwensehen. >Dq ongeregeldheden' onder manns- schepeiingen In Indië. (Officieel.) Blijkens van den commandant der zeemacht in Noderlandsch-ïndië ontvangen bericht zijn er den 7den Mei te Soerabaia onge regeldheden voorgevallen tijdons eene ongeoor loofde demonstratie van marineschepelingen tegen het militair hospitaal aldaar, terwijl zioh later ongeregeldheden aan boord van het pant serschip „Dg Zeven Provinciën" voovdoden. De commandant der zeemacht heeft zic-h met het stoomschip „Aldebaran" naar Soerabaia begeven en is thans weder met dat stoomschip en vergezeld door „De Zeven Provinciën" naar Tandjong Priok teruggekeerd. De „Telegraaf"-oorrespondent te Batavia seint, dat 40 deserteurs met het s.s. „Rind- jani" van den ltott. Lloyd naar Batavia zijn gezonden, en wel met rood paspoort. Dc autoriteiten ontvingen brieven waarin werd gedreigd het hospitaal te Soerabaja in brand te steken. Dit wordt thans streng be waakt. De 70e verjaardag van Minister Cort van der Linden, Nader meldt men nog: Aan het einde van de godsdienstoefening in de Remonstrantscho kerk, die Zondagoch tend door den heer en mevrouw Cort van der Linden word bijgewoond, sprak do voorganger ds. P. Heering eerst dc gemeente toe met de woorden: maanden en welhaast jaren hebt gij geleefd in rustig vertrouwen, ómdat gij wist dat do behartiging van 's Lands zaken, aan goede handen was toevertrouwd. En zich daarop richtende tot den heer en mevrouw Cort van der Lindoh, zeide spreker, dat het een vreugdo voor hem was in naam van allen den eersten minister geluk te mogen wonschen en hem te verzoeken de hartelijke verzekering te aanvaarden van aller hoogach ting en dankbaarheid. Telkenmale als wij geschokt werden door het wereldgebeuren om ons heen, bevonden wij ons zoo wel te moedo omdat wij wisten dat uw wijs beleid bevorderlijk was aan 's Lands dierbaarste belangen. Dankbaar herinnerde zich spreker, dat on der een vorige regeeringsperiodo van den lieer den aanval af. Het was nu begonnen te rege nen, wij hadden geen jassen en waren meestal in onze Khaki-hcmden gekleedsommigen van ons waren half waanzinnig van de koude. Den volgenden ochtend verwarmde de zon ons een weinig; wij trokken vooruit en groeyen ons weer in. Tegen het aanbreken van den dag be gon onze artillerie hare actie; de derde dag zonder rust was aangebroken. Om twee uur 's middags kregen wij bevel om do Turken tot iederep prijs te verdrijven. - Wij zotten de bajonet op het geweer en de den een charge over een 1200 meter afstands r een terrein, dat zoo vlak was als een bil jart. De vijand opende een vreeselijk granaat-, geweer- en mitrailleurvuur op ons. Toen wij op oen 200 meter afstands van den vijand, waren gekomen, werd mijn geweer door een ontplof- fenden geweerkogel getroffen, dio ook door mijn hand ging en de duim bjjnn wegscheurde. Ik viel op mijn rug, half verstikt door stof, zand en dorst". Edmund Gandler, ©en 'Britsch cor respondent, die niet de troepen in Messo- potamië den veldtocht heeft medegemaakt, seinde uit Kuma aan do „Graphic" bijzon derheden over het beleg van Koet en do vreosolijko ontberingen waaraan de verde lers ion - rooi w-ner. Toen de hulp troepen naderden, aldus meldt hij, vernndei'do do vijand het beleg in oen blok kade. Do eigenlijke actio bleef tot den nacht beperkt. Dan werden onze troepen gebombar deerd, overigens echter hadden zij in hoofdzaak tegen den honger te kampen. Om liet zoo lang mogelijk te kunnen volhoudon werd liet rant soen panrdovleescli, dat meir in den begimio volop had gehad, met den dag kleiner. Graan was er wel maar men kon het niet go- bruiken. De motoren van de vliegtuigen werden gedreven met olie .dio yoor do sloepen moest Th. CSeremans f. In den ouderdom van 82 jaren is to 's Gra- venhage overleden de gepens.-majoor der infan- terio Th. Cieremans, eerelid van de Kon. Ver- eeniging van Gepensionnoerde Officieren van het Noueriandsohe Leger en die zich geduren-. do vele jaren verdienstelijk maakte met betrek king tot de opleiding van onderofficieren tot officier. Hij was indertijd secretaris van liet. district 's Gravenihage der Yereoniging „Eigen Hulp" en secretaris ook van, don Ned. Coöp. Bond. Hij werd gep^nsionneerd 111 1888. Voor den cud-indlschen soldaat. De heer Fokkens, oud-residont, die zijn naam j als organisator verbonden hooft aan do welge- j slaagde 10 c.- en 1 c.-collecte voor het Steun- j comité, heeft thans weer een nieuw plau ge opperd, dat wij gaarne helpen aanbevelen. Het sympathieke plan Van den hèer A. v. Boxtel, onder-luitenant van het Indische leger, dio bij Nijmegen een Doorgangs- tevens Kost huis wil stichten voer den oud-Indischen mili tair, on voor dat plan reeds veel gedaan heeft, wil do heer Fokkens een flinken stoot geven door de oprichtimig van een hoofdcomité hier te lande, met sub-comité's in de garnizoensplaat sen van Ned.-Indië, die met medewerking van de plaatselijke militaire autoriteiten éénmaal 's maands vergaderen op een. der dagen, waarop uitbetaling van soldij aan do militairen plaats heeft. Er wordt dan in de kazerne of op het uitbotalingsbureau met gesloten bussen een col lecte gehouden, „ten behoeve van het Tehuis in Holland voor den oud-Indischen militair" er. ieder in. de gelegenheid gesteld van zijn soldij ócn dubbeltje of één cent voor dat hun uiter aard sympathieke doel af te zonderen. Er zijn ongeveer 10,000 Europeesclie militairen in Indië. Dc heer Fokkens schat het aantal den genen, die 'n dubbe ie in de maand willen mis sen om hun oud-kameraden en later misschien zich zelf in Holland een good tehuis te bezor- uen, op 8000, en de overige 2QOO cón cent: dit maakt 820 's maande of f 98-10 'sjaars. Met eenigen betrekkelijk geringen steun van de Regeering is daarmede de zaak te drijven. Voor het vormen van een hoofdcomité hier te lande noodigt de heer F. nu oud-officieren (opper-, hoofd- en subalterne) en anderen, die belangstellen in het lot van den oud-Indischen militair uit hun medewerking te willen ver- leenon en als bewijs daarvan hun naamkaartjes te zenden aan zijn adres, Don Haag, Frederik Hendriklaan 58, onder het motto „Tehuis". Het doel zal veler bijval vinden, vooral weer klank vinden onder hen die weten hoe vaak de oud-Indische militair, naar Patria terugge keerd, de orooi wordt van woekeraars en afzet ters. (N. Ct.) öeen vee-uitvoer meer. Maandagmorgen heeft de Minister van Landbouw het afgeven van vee-consentcn doen staken, zoodat geen verdere uitvoer zal plaats hebben. De uitgegeven consenten zul len natuurlijk worden afgewerkt. Totaal is er .consent gegeven voor 10.500 stuks; die op de vrije markt en bij de vee houders zijn aangekocht. („N. v. d. D.") Statistiek der bevolking. ■Op 1 Januari 1916 bedroeg do bevolking van ons land in do onderscheiden provinciën: Provinciën. Mannen. Vrouwen. Totaal. Noord-Brabant 342.292 Tl 1,8.54 684 146 Gelderland 319,052 342,664 691 Tlö Zuid-Holland 764,928 801,796 1,566^724 Noord-Holland 595,575 625,049 1>20,62! Zeeland '120,671 121,464 242,135 Utrecht 153,393 159,751 313,644 1'nes! and 139,442 187.02$ 376,471 Ovorijsei 212,179 206,279 418.453 Groningen 174,210 176,291 350,301 Drente 99,250 93,136 192,386 Limburg 201,219 191,334 392,543 Totaal 3,202,711 3,2-46,637 6,449,348 Ex. adjunct-ijker. Ter kennis van belanghebbenden wordt go- bracht, dat heb voornemen bestaat in Novem ber van dit jaar en in den loop der jaren 1917, 1918 cn 1919 examen voor adjunct-ijker dei- maten en gewichten af te nemen en na elk' examen eon of moor der geslaagden voor ecno benoeming voor te dragen. Nadere inlichtingen worden verschaft, dooi den inspecteur van het ijkwezen tc 's-Graven- hage. (St. Ct.) Lejerzaken. wol-den gebruikt. In den beginne bestonden cl© rantsoenen uit een brood van twaalf Engelsche onson en een ppnd moei, maar van Februari af was het gar nizoen zonder rijst, suiker en groenten. In het hospitaal had men nog slechts Toor tien dagen melk. Het veevoeder bleek nog slechts voor veer tig dagen voldoende to zijn. Vandaar dat den zestienden April slechts oen rantsoen van 4 ons meel werd uitgedeeld. Do vliegtuigen brachten zout, meel, thee en tabak aan, maar toen hot onmogelijk bleek iedor in den voorraad te doen dcelcn liet Towns hend do versnaperingen ongebruikt. Hij zelf deelde alle ontberingen met zijn mannen. Meer dan nclit procent van de troepen waren Indiërs. Do Turken lieten twaalf Britscho geneeshee- ren on drie kapelaans in Koet achter om de zieken te verplegen. De medici die met "vijfhon derd ten mondvoorraad voor de gevangenen in het kamp bij Shumava stroomopwaarts trokken vertelden dat toen de boot bij den Briteohon gezondheidsdienst om tabak vroeg, honderd pond over de hoofden der schildwachten naar beneden werd gegooid. Vijf on twintig ton brie ven en pakjes lagen te wachten óp de toe stemming der Turken om doorgezonden te wor den. Bij de eerste belegering van Koet pakte de vijand volgens do verklaringen der gevangenen de zaak met een buitengewone geestdrift aan. Wij liaddon toen 1840 dooden en gewonden. Het getal voor den vijand bedroeg minstens 4000 Telkens wanneer er weder oen aantal decora ties aan militairen, die zich door stoutmoedig heid onderscheiden l>ebhen, worden uitgereikt, vindt men in de bladen lange reeksen van korte beschrijvingen dor heldenfeiten waarvoor die ondersokeidingeu .werden verleend. Daag zijn Militair vaardigheidsdgploma. Door deu^Opperbcvelhebber van Land. én Zeo- macht werd aan het hoofd van do afdeeling van het Algemeen Hoofdkwartier Ontwikkeling en 'Ontspanning van do Gemobiliseerde Troepen, den Generaal-Majoor P. Kleijnhenis, de regeling toevertrouwd omtrent het onderzoek nopens het voldoen aan de eischen van geoefendheid, ter verkrijging van het Militair Vaardighetds- diploma. In verband daarmede heeft Generaal-Majoor Eleinhens eenige toelichtingen op het program ma van die eischen doen samenstellen, en dit, aangezien gebleken is, dat daaraan behoeft© word gevoeld. Hot is zijne bedoei'.ng het daarin aangeduide, door de nader door Z. H. Ed. Gest. to 'benoemen commissie's voor het onderzoek, als bindend te doen beschouwen. Wij laten hier thans .volgen de Toelichtingen op liet Programma van eischen van geoefend heid, waaraan te voldoen is. ter verkrijging van het Militair Vaardigheids-Diploma. Het onderzoek ton aanzien van het gestelde ad A tot en met J van het Programma moet voor dezelfde deelnemers in één dag af loopen. Do qefeningen, zónder fouten uitgevoerd, wor den met voldoende beoordeeld. A. Staaf oef oaingen. Iedere oefening mag oenmaal herhaald wor den. Bij da eerste staafoefening mag do voet langs de st-aaf glijden en binnenwaarts worden gebo gen. Het been behoeft dus niet rechtstandig ovei de staaf gebracht te worden. Bij de tweede staafoefening wordt niet ge- cnscht, dat bij do tweede beweging de voet plat op don grond blijft. B. V r ij e O e f e n i n g e n. Iedere oefening mag eenmaal herhaald wor den. iijj .de ligstcunoefcningen wordt de wijze, waarop men in den ligsteun komt, mede beoor deeld. De ligsteun voorlings wordt aangenomen uit de diepe beenenbuiging öf uit den uitvalstand voarwaarts; de ligsteun zij- cn ruglings door draaien uit den-ligsteun voorlings. Bii het langzaam 011 gestrekt marcheeren wordt, zoo noodig, door tollen het tempo gere geld. Zie voor de uitvoering puilt 26 en 27 Voor schrift voor dc Gymnastische Oefeningen I, 1913. O. Loopen. De duurloop mag eenmaal herhaald worden. In den voorgeschreven tijd, waarin onafge broken wordt geloopeu, moet minstens een af stand van 2225 M. worden afgelegd. De snelloop mag eenmaal herhaald worden. Do. hinde misloop mag tweemlaal herhaald worden. Het neerkomen bij eiken sprong moet niet be schouwd worden als te eijn do eerste van do drie passen, vereisoht voor don volgenden sprong. Tusschen de hindernissen raakt men dus vier maal den grond. Do loop'mag niet onderbroken worden. D. Springen. Elko sprong mag tweemaal worden herhaald. Onder „zonder plunk" wordt bedoeld, dat geeu gebruik mag worden gemaakt van een z.g. springplank, zooals bij do gymnastiek gebruike lijk is. Echter mag wel van een horizontaal lig gende afstootbafJc of -plank worden, afgestooten. Bij alle hoogtesprougott. moot gebruik worden gemaakt van een sprênglnt. Bij hoogspringen is hot maken van duikspron- gen en saltomortales verboden. Vallen maakt een hoogtesprong niet onvol doende. Bij hoogspringen, zondek aanloop, kan naar keuzo, met tweo voeten, of met één voet worden afgestooten. Bij vèr-springoja, ook driesprong, maakt ach- staaltjes van moed en zelfopoffering bij, die men Ondenkbaar zou achten. De „Daily News" bevat een dier merkwaar dige geschiedenissen, omtrent oen man, die bij de Lov.at's Scouts diende en op Gallipoli inder tijd een eiudo maakt© aan de actie van een Turkschen „snipor". De „sniper" is de scherpschutter, die, met zijn geweer gewapend, ergens op een voor do aangevallenen niet of moeilijk waarneembare plaats, rustig wacht tot hij een vijand, of zelfs maar een lichaamsdeel; oen hoofd dat voor een. schietgat of boven de borstwering verschijnt, van een vijand te zien krijgt on dan zijn dik wijls doodelijk schot lost. Nu bevond zich zulk een „sniper" ergens veilig verborgen tusschen de stollingen van de Highland, Mounted Brigade cn do Turlc- sche loopgraveu, toen do Scouts de stelling overnamen. Op zekeren nacht trok een kleine patrouille er op uit en een der mannen ver- tolt, hoe korporaal Mackay, die daartoe be hoorde, den Turkschen „sniper" onschadelijk maakte. „De nacht was zeer donker en de „sniper" was in allo richtingen aan het vuren. Korpo raal Mackay kroop over den grond voont, tot hij op vijftien meter afstand van bom gekomen was, stormde toen naar diens schuilplaats cn waagde het er verder op, wat er volgen zou. 1-Iii overviel don Turk zoo plotseling, dat deze zich eerst in zijn schuilplaats neerwierp, in de hoop dat Mackay hem niet zou zien hem voor bij loopen en zoo tusschen hem en de Turkscho linies zou komen. Mackay zag die beweging echter juist bij tijds. Beiden logden gelijktijdig aan cn vuur den lukraak, terwijl zij misschien slechts vier meter van elkander verwijderd waren. Do „sniper" viel doodelijk gewond neer cn Mackay bleef ongedeerd. Hij drong toen in do schuilplaats van den Turk ear nam diem geweer ais zoaet/aekon mede»

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2