s DK. SOIjDATEKTOOU RANT Van ZSondag 3L-3: Mei X.O 3. G Aan het Westerfront. is, niet liet minst in de buurt van Atrecht (Arras op de 'b'yna plat geschoten. Toch wonen er nog menschen, - zooals onze lezers kunnen vernemen in een artikeltje in Behalve hij Verdun wordt ook op verschillende andere punten van het Westelijke oorlogsterrein hevig gevoch ten. Natuurlijk, het is voor jaar en de zomer nadert, en dan herleeft de strijd weer. Van een gróot'sche aanval, lende bewoging hooren we echter niet zoozeer behalve bij V er dun, maar wel worden er ook elders pogingen ge daan, als 't Avare om do kracht van den vijand te meten, als voorbereiding dus wel eens voor een groot, offensief, dat echter niet altijd volgt. We geven hier een kaartje van een gebied, waar in den laat- tijd nog al eqns gestreden kaart). Deze stad zelve is m^est onder den grond, ons nummer van heden. oordeclen, den ee(l' af, dat ik alles zal beproe ven en geen enkel middel ongebruikt zal laten ,,'Om a,ls vijand Van de vrijheid van mijn land aedêren West-Brit te beschouwen, die mijn. landgenooten tot dienst nemen in het Engol- soho leger zul aansporen". Tot goed begrip word© hier even medege deeld, dat ©en Sinn Fcmor een Ier'soho loya list -steeds met den naam a'an „Wost-Briton" bestempelt. Tot dusver werd nog nimmer een Ierscho 'werfagent vermoord en hoogst, waarschijnlijk is de goheole eed slechts bedoeld als oen soort intimidatie. ':f -Indien een afdeeling van de Sinn Fein al- vorens uiteen to gaan, aldus besluit de sohrij- vor zijn artikel, met geweldigen hartstocht de avoorden zingt: „Close bcnentlk the gallows tree, Kissed like brothers lovingly, True to hoeme, faith, and freedom to the last", beseffen de gedegenereerde volgelingen van •mannen, die met Lord Edward "Fitzgerald en Smith O'Brien lum leven sleten, niet hoe zij onbewust dit lied der revolutie honen. Zijn de Sinn Feiners trouw aan huis en hof", •wanneer zij er de afstammelingen van de Hcs- sische huurlingen uoodigen, die in 98 de ler- Bche haarden ontoerden? •Zijn de Sinn Feiners „trouw aan het ge loof", wanneer zij een verbond sluiten met de heidouscbe beeldstormers, die altaren ont heiligden, priesters vermoordden on do kern van heb oude geloof schonden? En zijn zij „do vrijheid trouw", do zonen van hot eiland, die eeuwen achtereen voor de vrijheid liebbep. gevoelden, av an neer zij thans aan hunne kus ten het imperialisme en liet materialisme der Teutonen en.,., ja, Teutoonsche slavernij wel kom heeten Het dienstpliohtontwerp. LONDEN". De behandeling van het 'dienstplichtontwerp in het Lagerhuis is zon- der incident beëindigd. De volgende week %a,\ het ontwerp wet worden. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein. BERLIJN. De generale staf meldt: Duitsche vliegers bombardeerden Duin kerken en bet station van Adinkerke. Aan den westelijken Maasoever deden de 'Franschen Donderdagmiddag een aanval bij Ren Morte Hoinme, en 's avonds ten zuid oosten van hoogte 304. Beide aanvallen lie pen dood in ons. mitrailleurvuur en het spervuur der artillerie. Een Beiersche patrouille nam in het Ca- mardbosch 54 Franschen gevangen. Ilefc aantal der bij de gevechten sinds 4 Mei bij hoogte 304 gemaakte ongewonde krijgsge vangene Franschen is tot 53 officieren en J.515 man gestegen. Aan den oostelijken oever van de Maas hadden in de streek van het Caillettebosch gedurende den geheelen nacht gevechten met handgranaten plaats. Een Fransche aanval op dat bosch werd afgeslagen. De strijd om Verdun. PARIJS. Na een week van verwoeden strijd verslapt de slag bij Verdun. Een vijandelijke aanval in den nacht van .10 op 11 Mei ten westen van den vijver A'an Vaaix werd met handgranaten en blanke Wapens afgeslagen. Een artillerieduel in den sector van het Avocourtbosch en een be schieting van het Caillettebosch en de twee de linies kenmerkten de laatste 24 uur, De Duitschers', die klaarblijkelijk uitgeput zijn, zullen ongetwijfeld op adem willen komen en tevens gebruik maken van de gevechts- -pauze om hun troepen aan te vullen, nieuwe afdeelingen aan te trekken, batterijen, die zij vermoeden dat de vijand ontdekt heeft, verplaatsen en verder de voorraden aan vullen. Daarna zal de strijd hervat worden; wij kunnen de nieuwe aanvallen met ver trouwen afwachten. Het ondergrondsche leven in Atrecht. Een medewerker van de „Yorkshire Obser- Jrer" geeft een levendige beschrijving van het Uit het oorlogvoerend Italië. (Van een bijzonderen correspondent.) Italia anschefront, 27 April. Een nieuw hoofdstuk in de.geschie denis van do Col di Lana. Een berg, die met bewoners en al in' de lucht vliegt. Rotsblokken en lichaamsdeolen worden honderd nieter ver geslingerd. In den vorigen herfst tijdens het vreese- lijk offensief tegen de Col di Lana waar aan de tegenwoordigheid van een door Pep- pino Garibaldi gel'eid regiment, g-kleed in het beroemd geworden roode hemd, een ro mantisch tintje gaf hebben de bladen de middeleeuwsche legenden die aangaande den bergtop in omloop zijn opgediept. En zoo hoorden wij dan weer de geschiedenis van kardinaal Cusano, die er zijn toevlucht ge zocht had om hertog Sigismund van Tirol weerstand te kunnen bieden, en wij verna men weer van de voorspelling volgens welke in de twintigste eeuw op den berg die door de Oostenrijkers ,,de bloedberg" zou worden genoemd en door de Italianen ,,de ijzeren- berg" vanwege den geweldigen tegenstand, een groote slag zou worden geleverd. Eu men veronderstelde dat die voorspelling in den herfst verwezentlijkt was. Thans is zij nogmaals verwezenlijkt. En een nog schoo ner en even bloedige bladzijde is toegevoegd aan de geschiedenis van de Col di Lana. Men kent het gewicht van deze groep- foppen, welke een strategischen driehoek van 'dm eersten rang vormen, stevig door de loven in do loopgravenstad bij Afcrecht en zegt o. a. Voor liet uitbreken van don oorlog teldo do stad 25,090 inwoners. Ilc geloof, dat er nu nog slechts oen tiendo deel" daarvan over zijn, die er hunne zaken blijven doen. Zij leven in hot merkwaardige complex van kolders en magazijnen, dio „boves" genoemd worden en onder do gdheole stad gevonden worden. Ik ging een dakloos gebouwtje zonder ven sters, dat als winkel dient, binnen om een prentbriefkaart te koppen. Twee knappe jonge vrouwen zaten, vlak bij do deur, in ge zelschap van een waakhond, die aan een ket ting lag, de oogen mot bloed doorloopon. Een dame met een witte muts op leunde op de toonbank en las oen courant, terwijl zij de re gels niet de vinger volgde. De winkel was goed voorzien en ik zag er veel Engelscbo reelamebiljetton. Ilc heb nooit een opgewekter groepje ineneohen gezien dan dio drie vrou wen. Zij spraken over het bombardement als iets, dat natuurlijk wel een beetje lastig is, maar waar.men zich volstrekt niet bezorgd over nioet maken. Ik wees ben op do vernielde huizen aan de overzijde dei' straat en op do kraters, die de granaten in het plaiveisel hadden gevormd en a'roeg haar, of zij dan niet soms voor hun leven vreesden. Hierop begonnen alle drie zoo har- tol ijk te lachen, alsof ik een goedo mop ver teld had. Ik sprak aarzelend mijn verbazing en bcAVondering uit voor dit nieuwe blijk van Fransche geestkracht, toen de dame van ach ter do toonbank te voorschijn kwam en mij verzocht met haar ruede to gaan, terwijl zij zeide: „Komt u eens meo, mijnhcor, dan zal ik u laten zien, waarom, de Bockes ons geen kwaad kunnen doen." Ik volgdo haar langs een breeds steenen trap naar een groot mat tegels bekleed en goed a'or- licht_gewelf, dat als een soort van thee-salon was ïngerioht. Ik zeide, dat ik wel begreep, dat. zij hier voldoende beveiligd was tegen de Duitsche granaten, maar zij schudde het hoofd. Ik kende, zooals zij mij zeide, de 'afschuwelijke monsters nog niet, di© de Duitschers soms op Atrecht doen neerkomen; ik moest maar ver der met haar meegaan. Zij stak een lampje op en ging mij door eèn klein deurtje voor, een trap af, die naar mijne schatting minstens tien meter hoog was en naar een enormen kel der voerde, waarvan ik zelfs do wanden in dit halfduister niet kon zien. Hier stonden stoelen, een tafel en neg eonig ander huisraad, waardoor deze plaats bewoon baar werd gemaakt. Onder de meeste huizen in Atrecht a'indt men dergelijke kelders, ver teld© de dame mij, ©n daar do meeste huizen er oud zijn, begreep ik waarom een deel der bevolking er ondanks bet Duitsche artillerie vuur, er toch is blijven wonen. RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrein. PETROGRAD. Aan heb front in de streken van Jacobsstadt en Dunaburg, ten zuiden a'an het Narotsj-meer en in de rich ting van BaranoAvitschi richtte de vijand op verschillende sectoren hevig artillerie vuur. Ten westen van Qlyk verijdelden de Rus sen een krachtige poging van den vijand om hunne loopgraven te naderen. In de streek a'an cle Midclen-Strypa, ten oosten van Podgaitsy, geraakte eèn Duit sche kabelballon los en a'iel neder achter de Russische linies bij Goessiatine. Een noodkreet. De Duitsche bladen bevatten een bericht uit Stockholm, dat de Liga der vreemde volken in Rusland Dinsdag een uitvoerig telegram aan den president der Vereenigde Staten heeft gezonden, Avaarin de verschil lende nationaliteiten de Russische regee ring ten aanhoore van de geheele beschaaf de wereld aanklagen en hulp en bescher ming tegen vernietiging inroepen. Achtereenvolgens soinmen Finnen, Bal ten, Letten, Littauers, Polen, Joden, Ukrainers, Mohamedanen en Georgiërs hunne grieven op tegen Rusland, dat zoo misdadig optreedt tegen de niet-Russische onderdanen. Vooral beklagen zij zich over de verwoestingen van hun have en goed, niet door. den oorlog, maar enkel uit zucht tot roof en moord op direct bevel, en over het gevangen zetten, wegvoeren van dui zenden en over de ellende Avaaraan duizen den onschuldigen Avorden prijsgegeven. Oostenrijkers bij het uitbreken van den oor log bezet. Ten einde den weg naar Trentino en de BoA'cn-Etsch vrij te maken, zoowel als om den weg naar Toblad open te houden, was het voor de Italianen van bolang den defensieven knoop, om de Col di Lana ge legd, los te makén. Men kont den hardnek- kigen arbeid, verricht door de Italiaanscho troepen om den'2426 M. hoogen berg te ver overen. Den len Nov. 1.1. (dit is oude. maar toch leerzame geschiedenis) wapperde de. Italiaansche vlag op den top of liever op één der toppen, en het spelletje van tegenspra ken en bevestigingyn begon in de Italiaan sche en Oostenrijksc-he legerberichtende Oostenrijkers beweerden nog in het bezit te zijn van de Col di Lana, de anderen ver klaarden deze heroverd te hebben. Iedereen had ongelijk en tevens gelijk. De Ooi di Lana vormt het verbindingspunt tusschen vier berghellingen, die zich "daar vereenigen in den vorm van een suikerbrood. Maar het suikerbrood zelf verdeelt ?ich weer in drie bulten, welke men slechts kan onder scheiden wanneer men zich er boven be vindt, Avant van onderen gezien schijnt het of zij een geheel vormen. De laagste top werd in November veroverd onder de beken de omstandigheden. Maar de Oostenrijkers hadden zich ten koste van groote offers en met bovenmenschelijke handigheid weten te handhaven op den westelijken kam, waar door zij ongeveer dertig M. hooger waren. dan de Italiaansche top. In den bergoórlog komt het er vooral op aan den vijand het voordcel van de hoogten te ontnemen. Maar daar, waar het mogelijk is een sohildAvacht op oen uitspringende rots te zetten of een défilé te beheerschen met de monding van ITALIË, De strijd om Görz. Een correspondent van de „Morning Post" geeft eene beschrijving van de moeilijkheden, die heb Italiaanscho liegcr te overwinnen heeft ..Vandaug zijn de Italianen langzaam in ge rechten van man tegen man voor uitgekomen do artillerie heeft lien sleohts weinig hunnen heipon, terwijl de kanonnen .van den vijand tusschen de rotsen verborgen, opgesteld zijn. Hot Italiaansche leger houdt Görss in oen ge weldigen cirkel van staal omsloten. Do Italia nen hebben do Oostenrijkers teruggestooten en lmnno loopgraven zoo ver tot die van den vijand vooruitgescliovon, dat do actio a'an diens, anders oneindig sterkere artillerie, er door verlamd wordt. fn den geheelen sector van Gclrz, d.w.z, op do rotsachtige heuvelen van den Sabotino, den Godgora en den Posuma liggen do Italianen op" hoogstens drie kilometers afstand van do laat ste huizon van Görz. Er liggen tusschen de Italianen en do zoo zeer begeerde stad nog slechts do rivier en een steile glooiing. Zij zou den de stad wel kunnen nemen, doch slechts ten koste van ontzettende offers aan mensehen- leverjs. De stad te nemen zonder tevens liet stclsol van bergversterldngendie do flanken en liét achtergedeelte der stelling beheerschen, zou gelijk staan met zich in een gevaarlijke en doodelijke val te wagen. De hoofdaanval der troepen van Koning Vic tor is daarom gericht tegen de stellingen die Görz beheerschen. Dio 'aanval werd uitgevoerd door eeno reeks langzame, systematische, hard nekkige operaties tusschen heuvelen en ber gen, die van 200 tot 2000 meter lioog zijn. lederen dag wordt op oen der sectoren van het front om Görz, een gedeeltelijke actie, on dernomen met het dool, de strategische kracht van dit enorme versterkte kamp te verzwak ken. De- moeilijkste taak is echter, de artillerie van don vijand te verlammen; zijne batterijen zijn zoo goed als onbereikbaar voor de Italiaan sche kanonnon, dio beschermd en verborgen worden door rotsachtige barrières. Do Italiaan sche artillerie heeft desondanks wonderen ge daan en heeft blijken gegeven van buitengi woon goede opleiding. De Italianen zijn er in geslaagd, hunne veld kanonnen en lninne stukken van gemiddeld ka liber dichtbij do batterijen van den vijand te brengen, zoodat den Oostenrijkers geen gelegen heid wordt gegeven van hunne betere uitrus ting on zwaardere stukken voordèel te trek ken; zoo het hun al niet- altijd gelukte de ka nonnen van den vijand te a-ornielen, dan heb ben zij toch dikwijls hunne werkzaamheid Verlamd. Binnenkort zal dit werk, dat da Italiaansche troepen gedurende den winter met heldenmoed hardnekkig hebben voortgezet, vruchten gaan dragen en dan zullen wij getuige zijn van den grooten strijd om Görz, die een der grootste episoden van den Europeeschen oorlog zal uit maken. TURKIJE. In den Kaukasus. PETROGRAD. Aan liet kustfront maak ten Russische troepen vorderingen ten wes ten en ten zuidwesten van de stad Platan a. In de gevechten in de streek ten westen van Asjkalir omsingelden de Turken oen Russische afdeeling, bestaande uit reser visten, Dezen werden krijgsgevangen ge maakt en zouden weggevoerd worden. Zij verkozen echter een eervollen dood boven een schandelijke overgave, Avierpen zich niet den onderofficier Potiaschwilli aan het hoofd op het Turksche escorte, overwonnen het en keerden daarna terug naar hun regiment. De Russen sloegen door hun vuur aan vallen der Turken in de richting Erzindjan af. PERZIË. Een Russisch succes. PARIJS. De Rpssen bezetten de stqd Kasr-i-Schirin in de rechting van Bagdad. Zij maakten zich mees ter van voorraden munitie, waaronder eenige honderdduizenden patronen, en veel projectielen en handgranaten, verder een telegraafpark; een kameelenconvooi, met be schuit, rijst en suiker. Bovendien verover den de Russen drie kanonnen. Kasr-i-Schirin ligt 160' K.M. ten noord oosten a'an Bagdad, bijna op de Turksoh- Perzische grens, aan den karavaanweg Te heranBagdad ter plaatse, waar deze Aveg over een der weinige passen de bergketen overschrijdt, welke Perzië en Mesopotamia soheidb. PETROGRAD. De aandacht der militaire schrijvers is hoofdzakelijk ge vestigd op den toestand aan het Kaukasische front. In bevoegde militaire kringen wordt zeer groote beteekenis ge hecht aan het Russische succes in de rich ting van Bagdad, daar de stad Kasri Schi- rin een belangrijk knooppunt i3 op den weg naar Bagdad, op 175 werst afstand van dit groote Turksche centrum. Men verklaart, dat de Russische troepen met de bezetting van dit punt het moeilijkste gedeelte van hun weg hebben afgelegd. Hun opmarsch naar Mesopotamië zal nu verder geen hin derpalen, voortvloeiend uit de gesteldheid van het terrein, ontmoeten. De vijaud zal natuurlijk alle krachten inspannen om h^t Russische offensief tegen te gaan. Naar men een geweer of mitrailleur,is 't niet altijd mo gelijk te beletten, dab de vijand in de nabij heid blijft. Drie rijen loopgraven, tAvee inde flank en de derde er loodrecht op, vormden de verdediging van. de Oostenrijksche stel ling. Deze zonderling gevormde en sterke loopgraven benutten de grillige bochten van de rots, terwijl de sneeuw hard als ijzer in de spleten en scheuren Avas A'astgestampt. Tallooze zakken met steenen gevuld maskeer den de schietgaten voor de mitrailleurs en bedekten de schittering van de metalen schilden in de borstwering. De geheele inzin king, welke de vijandelijke toppen scheid den, Avas op die wijze versterkt. In de brecde sneeuwplooien, onder de drukkende stilte, slechts onderbroken op de dagen, dat er meer actie Avas, door het verre kanongedon der, vormde een chaos van Spaansche rui ters en ijzerdraadversperringen de verbin dingen tusschen stellingen. In dien chaos Avas geen regelmaat of iets blijvends. Alle pogingen om den Oostenrijkschen top in oen stormaanval te nemen mislukten, en toen besloten de Italianen een zonderling en geweldig plan uit te voeren: de vijanden groeven zich in de rotsén in en verborgen zich ondor den grond. Daar zou men hen volgen. Men zou den berg in de lucht laten vliegen en de vijandelijke linies vernietigen. Een gedeeltelijke vernietiging, waardoor niet de geheele positie zou worden getrof fen, zou heb voor oogen gestelde doel slechts schaden. De Oostenrijkers waren in het be zit van een opderaardsche gang, waardoor zij de nog ongeschonden loopgraven zouden kunnen bereiken en de aanvaistroepen ont komen. Men moest alles of niets hebben met één slag moesten drie rijen loopgraven meent, is zijn voornaamste weerstand te ver wachten bij Chanikin, 22 werst ten westen van Kasri §chirin. ZWEDEN. De quaestie der A land-eilanden. STOCKHOLM. Generaal Rappe publi ceert in Aftonbladet" verdere uitla tingen over de Aland-quaestie. Hij wijst er o. a. op, dat het in Zwe- den's belang is, dat de status quo op Aland tijdens den oorlog Avordt ge handhaafd. Dat is ©en belang voor ZAveden, zegt hij, niet een Duitsch belang. Uitstel zou ten slotte Zweden kunnen dwingen om hulp te zoeken bij Duitsehland en daardoor 'zou Zweden aan den wil van Duitsehland worden onderworpen. Zweden moet van niemand afhankelijk fcijn. Men moet de quaestie niet naar de toekomst uitstellen, want juist thans'wordt over de toekomst beslist. Zweden mag, nu over' zijn lot en dat der groote mogendheden wordt beslist, niet bouwen op verzekeringen. Er is iets waaromtrent men geen compromis kan slui- .ten en dat is Let leven zelf. AFRIKA. De rebellie in Zuid-Afrika. KAAPSTAD. Er zijn Woensdag wederom 26 rebellen voorwaardelijk in vrij heid gesteld, o.a. generaal Muller, Piet Grobler, ds. Van Broekhuizen en Van Rens- burg, de zoogen. profeet. Er, bevinden zich nog 22 gewezen rebellen in de gevangenis, waaronder generaal Kemp en Wessel Wessels. Heldendag te Kaapstad. Het Groot-Nederlandsch Persbureau meldt ons Op Zaterdag 25 Maart j.l. heeft in de groote zaal van het stadhuis te Kaapstad eene indruk wekkende betooging plaats gehad a-óor hot Ne- derlandsch in Zuid-Afrika. Studenten van Kaapstad en Stellen'bosch, schoolkinderen uit de Westelijke Provincie en volwassenenon wa ren met duizenden opgekomen naar deze bij eenkomst, belegd door liet Studenten-Werda- komitee, ter herdenking dor Afrikaansclié hel den. Aanwezig Avas o.a. president Reitz. Rede- a'ooringen werden gehouden door prof. A. Moorrees, J. Slentz, voorzitter a'an het V'erda- komitee, ds. J. Blignault, dr. T. B. Muller, ds. J. Naudé, E Stookenstrom, dr. Malan. In de redevoeringen Averd gewezen op het belang voor liet Afrikaansche volk om zijne geschie denis niet te a-ergeten: „Wij zullen handhaven, Avij zullên nooit vergeten, zoo helpe ons God", stolde ds. Blignault als de leuze van Neder- landsoh Zuid-Afrika. Dr. Muller herinnerde aan de woorden a'an president Steijn: „Do taal van den veroveraar is in de mond van do a-er- ovevden de taal van slaven." Door alle aanwezigen Averd, behalve Afri kaansche liederen, ook op plèclitige wijze het Wilhelmus van Naesouwe gezongen. Het zingen van dit lied, dat vroeger in Zuid-Afrika niet gebruikelijk was, bewijst hoezeer do Afrikaners zich meer en mec-r bewust worden als deel van Groot-Nederland. De Zuid-Afrikaansche Vrijheid. Het Groot-Nederlandsoh Persbureau meldt ons Wij vernemen uit Kaapstad, dat „Dietsclio 'Stemmen", bet Tijdschrift voor Nedorlandscha Stam belangen, dat in Afrikaansche kringen met groote geestdrift was ontvangen, door den cen sor is verboden. In Dultsch-Oost-Afrika. LONDEN. Generaal Smuts seint: „De vijand, die, nadat wij Kondoa-lVangi had den bezet, tot. op verren afstand terugge weken was, heeft thans versterkingen ge kregen on rukt op naar die plaats. Onze strijdmacht is echter voldoend© sterk om hem het hoofd te bieden." OP ZEE, Raad voor de Scheepvaart. De „Berkelstroom", De Raad voor de Scheepvaart nam Donder dag j.l. in behandeling do zaak van do „Ber- keMroom", kapitein P. J. H. Kalishoek, van do Hollandsdhe iScoombcc^maatschappij, di© den 24 April in de Noordzee tot zinken is ge- brachton waarvan wij toen oroedvoerig mel ding maakten. Er Avas eenige, boewei geen buitengewone be langstelling. Er waren acht getuigen gedag vaard. De zitting werd bijgewoond door den heer mr. Francois, adjunct-commies aan bet Departement van Buitenlandsche Zaken, als deskundige. De Raad zal later uitspraak doen. Getorpedeerde schepen. LONDEN. Macnamara, ondersecreta ris van de Admiraliteit, verklaarde in het Lagerhuis, in antwoord op een vraag, dat er tusschen 7 Mei 19IS den datum, Avaarop do ,,Lu- sibania" in den grond werd geboord, en 10 Mei 1916 37 ongewapende Engelsche koopvaardijschepeh zonder waar schuwing tot zinken zijn gebracht en dat het aantal neutrale koopvaardijschepen, die, volgens de verkrijgbare gegevens, in dat tijdperk zonder waarschuwing in den grond werden geboord^ 22 bedroeg. Hij zou later in een officieel rapport een lijst der namen publiceeren. De „Horns". LONDEN. Lloyds bericht uit Grimsby: De stoomtrawler „Horns" van Grimsby, die den 22sten April van daar vertrok, is a'ermoedolijk door Duitsche oorlogsschepen in den grond geboord, terwijl de beman ning gevangen Averd genomen. BënnenSand. Tegemoetkoming aan de Gemeenten ITet, Haagsch Correspondentiebureau meldt Naar wij arernemen wordt ©en dezer dagen bij de Tweed© Kamer ingediend een wets ontwerp Avaarbij twintig miliioen gulden worden aangevraagd ais bijdrage in de kosten voor de gemeenten van de verstrek king A'an leven sin i d delendaaronder begre pen broöd en melk. De bedoeling is dat, voor zoover de ge meenten deze mochten wenschen te ver strekken tegen lager prijs dan Avaarvoor dezo A'an regeeringswege of vanwege de ver schillende prod ucenten - vereenigi ngefi be schikbaar worden gesteld, het Rijk f van de daaniit voortspruitende kosten voor de gemeenten voor zijn rekening zou nemen, terwijl-de gemeenten het overblijvende 4 zelf zonden moeten dragen. In de wijze van distributie zouden de ge meenten volkomen vrij worden gelaten. Nederiandsch-IndiS en Japan. Do bekende uitlatingen van den Japanschen journalist Takekosji hebben niet nagelaten ook in Inlandsche klingen in Indië de aandacht te trekken. Ook wij hebben er indertijd melding van ge maakt, en in verband daarmee geren wij nog de volgende beschouwingen weer in het Malei- sche blad de „Sinar Sumatra" opgenomen: Na do quaestie voor de lezers te hebben uit eengezet, onder bijvoeging dat Takekosji nu ook het hart der Maleiers in Indië trachtte to winnen, door ben er op te wijzen, dat zij van •dezelfde afkomst zijn als de Japanners, merkte het blad o.. a. het volgende op „Deze verwantschap wordt nu plotseling op gerakeld Erg liefMaar do vogel laat zich niet a-angen door het zoet gefluit van dien vogelaar. Zio eens ho'e Japan zijn onderdanen behandelt in Korea en Formosa, die inderdaad aan de Japanners verwant zijn, als behoorende tot het Mongoolsche rasDit is aan do Inlanders op Java en Sumatra zeer goed bekend, en zou hun de keuze worden gelaten tusschen een Hol- landscb of Japansch bestuur, stellig zou het niet Japan zijn dat gekozen Averd, daar durven wij a-oor instaan!" Desertie Sn Sndië. Fit WelteA'reden wordt aan „De Tel." ge- •.seind De bemanningen A'an de „Zeven Provinciën", de „Koningin Regentes" en de „M. H. Tromp" hebben zich schuldig gemaakt aan desertie op' groote schaal, omdat zij verschil lende grieven, of vermeende grieven hadden., De ontevredenheid deed zich het sterkst voor op de „Zeven Provinciën", De eerste officier van dezen bodem, A. ten Broecke Hoekstra, luitenant ter zee le klasse, heeft het gedeelte der bemanning, dat niet gedeserteerd was, toe gesproken en tot kalmto aangemaand. Do commandanten der schepen weigeren met de deserteurs in onderhandeling te treden en eischen on voor waarde] ijken tegügkecr. 'Een 300-tal 'deserteurs® dié zfcif over do stad en in de omgeving verspreid hebben.weigeren naar de schepen terug to keeren. Zo worden thans door patronilleerende soldaten gezocht en naar de schepen teruggebracht, Van de gedesor- teerdon is er reeds een 60-tal gestraft. Alle .verloven zijn ingetrokken, zoodat geen man aan Aval kan komen. De vioe-admiraal F. Pincke kwam hier roeds agn. Lege rz aken. Militaire verJovsn. (Officieel.) Door het departement van Oorlog wordt- medegedeeld, dat tegen om streeks 1 Juni een nieuwe regeling van de verloven der gemobiliseerden zal worden ingesteld, waartegenover het met onbepaald (klein) verlof zenden der Landweerlichtiug 1913, dat op 1 Juni was voorgenomen, zal Avorden uitgesteld tot uiterlijk 10 Juli. In het gewijzigde stelsel zullen ook weder perio dieke verloven worden verleend. P-antistorm 8011. (Officieel.) De landstcrmpliehtigem der jaarklasse 1911, wier opkomst, aanvan kelijk bepaald op 17 en 20 Apr'il j.l., werd uitgesteld, zullen in werkelijken dienst fnoo- teu komen in het tijdvak van 29 tot 31 Mei a.s. D© bedoelde landstormplichtigen zijn zij, die zijn toegewezen aan de genie le ge deelte of aan de wielrijders. en twee toppen van den berg eraan geloo- ven Op Kerstdag de geboorte van Hem, die den goeden menschen den a'rede bracht werd de eerste houweelstoot gegeven. Eerst leek het of een gewoon naderingswerk was begonnen, een alledaagsche mijnaanleg van de Italiaansche loopgraven naar de grillige vijandelijke linies een arbeid zooals iedere dag ziet ontstaan en vernietigen Maar op een zeker punt werd dit werk ge staakt. Met bijlen en liouweelen haalden de Italiaansche soldaten de sneeuw weg en be gonnen met kleine, doffe slagen de rots te bewerken. Zij werkten 's nachts bij een tem peratuur van 25 graden onder nul. Hun in dikke handschoenen verkleumde handeu om klemden de ijzeren werktuigen en dreven ze in de A'óegen van de rots, die vaneen- gespleten werd. Wanneer een stuk rots on der hun slagon was versplinterd, werden de brokstukken opgeruimd en dan werd de aan- vql gericht op een nieuw, rotsblok. Zoo werd geleidelijk ouder de meest ellendige weersge steldheid de. onderaardsche gang uitgegra ven in den berg. De vijand, die zich geen rekenschap gaf van het belang van het werk, was er toch eenigszins van onder den in druk, en herhaaklelijak onderbrak hij met zijn vuur den arbeid. Weldra werd de galerij gesplitst in twee gangen, welke zich als twee begcerige en dreigende handen uitstrekten naar de vijan delijke loopgraven. Slechts twee of drie maal dwong de hardheid van de rots, welke zich ongetwijfeld verzette tegen de schendende menschenhand, tot het gebruik maken van dynamiet. De hoeveelheid ontplofbare stof was zoo handig en juist'tpebedeeld, dat tus schen de ^ontploffingen en het geschutvuur geen verschil was. Begin April waren de gangen gereed; zij reikten tot vijf nieter onder de Oostenrijk- sche loopgraven. Alleen moest nog ontplof- bare stof worden geplaatst. Er werden daar toe twee kleine kokers gemaakt aan het ein de van de gang; beide werden gevuld met 3000 K.G. explosiestof, een hoeveelheid groot genoeg om in gewone omstandigheden een kleine stad in de lucht te laten 'Hiegen. Maar men moest rekening houden met de dichtheid van de rots. De kracht van de ont ploffing trof sleohts 600 kub. M., hetgeen ternauwernood voldoende was. Het laatste gedeelte van hot werk kon slechts door één man tegelijk gedaan worden, die zich plat op den buik in de gang moest leggen. Op 17 April was de geheele, geweldige arbeid afgeloopen. Een geheelen dag reed de daarvoor gemaakte slede met de explo siestof fen heen en weer door de galerij. De laatste hand werd gelegd aan de dypamiet- ladingen en tegen elf uur in den avond van den 17en April kregen de spldaten bevel zich terug te trekken in de schuilplaatsen. De officier, die den mijnarbeid liacl geleid, raakte met den vinger het knopje aan de kleine dynamo en de hel brak los. Van een naburigen waarnemingspost zag men slechts ,een geweldige massa rotsbrokken, alsof de berg zijn ingc\yanden uitspuwde; planken, rails, steenen, blokken sneeuw, stukken metaal, deelen van menschélijke lichamen, vlogen .door elkaar in de lucht, heldor verlicht door de lichtkogels van de andere toppon. Hot geheel viel vervolgeus met een dof gekraak woer neer. Het eerste wat men opmerkte, y/a_s, dat dè Oostenrijk- Kennisgevingen Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz. - Invitatiën, Dankbetuigingen, Menc'a - Programma's, Balboekjes, Visitekaarten, - Luxepapier, Artistiek Stempelwerk B. van Mantgem, Hofleverancier ftingel 562, hoek Vijzelstraat, Axnst. De Militair-Geneeskundig© Dienst. Naar hot „Handolsbl." verneemt, heeft men sedert enkele dagen bij het Militair Hospitaal te Amsterdam de beschikking over een zieken-auto. Uit de Staatscourant. Bij IC. B. zijn benoemd, b/d mil. administra tie, tot res. 2do luit. voor spec, diensten, mil.-serg. J. do Hoog, v/h iödo rog. int.; mü.-korp. jln\ II. VV. J. van B r-o s i c y n, v/h reg. gr en.' Applicatiescholen bij de Koninklijke Militaire Academie en den Hoofdcursus. Do voor Applicafciescholen bestemd® tweede- lui tenants zuilen, door de betrokken comman danten op 30 Mei a. s. gedirigeerd moeten wor den op de inrichting Aan ouderwijs, waarvan zij1 herkomstig zijn. Na afloop dor cursussen zullen do officiereu- leerlingen door de zorg van liet bestuur der betrokken ondcrwijs-inrichting weder gediri geerd moeten worden op do korpsen, vanwaar zij bij d© ondenvorpehjke onderwijsinrichting werden gedotaoheerd. Do officieren-leerlingen van het Nederl.- Indische leger, die deelnemen aan een cursus aan een applicatiesohool, worden van d© kolo niale reserve, -bij de betrokken inrichting van militair onderwijs gedetacheerd. In verband hiermede is bepaald, dat de hij het NederJandfich-Indische leger benoemde of ficieren, die bij de korpsen van het leger hier t© lando zijn ingedeeld, te rekenen van den datum, waarop voor hen do applicatieopleiding aam'angt, hij de koloniale rrserve worden ge plaatst, zoodat hunne traktementen van dien datum af ten last© van het Departement van Koloniën kunnen worden gobracht. De officier-leerling aan een cursus aan een applicatiesohool, gerechtigd tot het houden van een of meer dienstpaarden, wordt hij do be trokken inrichting gedetacheerd met zijn paar- denoppasser en met zijn(e) dienstpaard (en). In verband hiermede is echter in herinne ring gebracht, dat bij de regimenten veld artillerie overgeplaatste tweede-luitenants der vesting-artillerie, voorloopig goen eigen dienst paard moeten aanschaffen, en dat dio aan schaffing eerst zal geschieden na afloop van den nog te volgen aanvullingseursus aan de Koninklijke Militaire Academie. Bedoelde of ficieren worden dus zonder oppasser en zonder paard bij de Koninklijke Militaire Academie gedetacheerd tot het volgen van een applicatie cursus. Vrijstelling verleend. Don militiefdichtige G. A. Cos, is hij Kon. Besl. vrijstelling voorgoed van den militiedienst verleend, op grond dat hij is Duitsch onder daan. („St.-Ct.") Mannezaken. Uit de Staatscourant. Bij besch. v. d. Min. v. Marine is kap. t. z. J. F. Hosan.g mot 15 dezer in commissie gesteld b/h dep. van Marine. Correspondentie. ONZE CORRESPONDENT! ERUBRIEK Per brief wordt niets beantwoord. Alle vragen tuoröan regelmatig en zoo spoedig mo ge 1 ij k en gehoel kosteloos door ons op de beurt afgedaan, zoodat het overbodig is nog weder esns bij nader schrijven antwoord te ver zoeken. Wio bij zijn vraag 3 cent postzegels insluit krijgt apart „De Soldatencourant" toege stuurd, waarin het antwoord op zijn vraag voor komt. Geef steeds uw juiste en volledige mili taire adres op. Vragen van burgers worden NIET beantwoord. B. W. 1. I Huzaren. Wij kunnen ons geen advertentie, zooals u bedoelt, herinneren in ons blad. In elk geval komt zo er niet in a-oor in de laatste zeven weken. Red. J. L., VGrovenhage. Na. do\betreffende cir culaire van den. Opperbevelhebber worden geon •ruilverzoeken meer in do bladen opgenomen. Red. II. J. M. V., Den Helder. Kan niat worden opgenomen. Zio ons antwoord aam J. L., 's-Gra.veiihage. Red. Patient, Delft. Yan ongeteekendo stukkon en gedichten nemen wij geon nota. Red." K. v. V., Callantsoog. Als gij tegelijk met de militie-lichting 1907 naar de landweer zijt overgegaan, hebt gij ook he-t recht om met die lichiling met klein verlof naar huis te gaan. Red. M. A. Alleen de v a s t soldij-genietende kok sche top was verdAvenen, De Col di Lana was onthoofd, ingedrukt, verdwenen als de hoed van een goochelaar. Maar de uitbar sting was nog niet afgslóopeu. Geleidelijk ontploften de mijnen, welke de Oostenrij kers hadden geplaatst aan het uiteinde van hun loopgraven; ook een raunitie-opslag- plaats vloog de lucht in. Door de geweldige luchtdruk Avaren zelfs de zakken omver ge worpen, welke de Italiaansche loopgraven beschermden; de kaarsen in de diepste rots spelonken gingen uit. De door de ontploffing opgeworpen massa was nauwelijks neergevallen of de Italiaan sche artillerie nam de achterzijde van d3 Col di Lana onder vuur, beneind© het aan trekken van versterkingen te beletten, ter wijl de infanterie het gewelf van de galerij uit elkaar schoot, waardoor'zij tot op twee pas afstand kwam van de vernielde Oosten rijksche loopgraven, welke vol vreeselijk ver minkte lijken lagen. Zonder aarzelen vielen de Italiaansche infanteristen aan op de vijandelijke afdeelingen, die rustten in lager gelegen posten. De rest is bekend, ook hoe veel buit behaald werd. Indien de laatste herfst met mënschen- bloed een heldenbladzijde hoeft geschreven in het geschiedboek van de besneeuwd© Col di Lana, zoo heeft dit voorjaar een nieuwe bladzijde daaraan toegevoegd, dü;-- keer getuigend van vernuft en hancUgj^Rh Men denkt weer aan de groote* krijgslisten uifc de historische veld/lagen, wanneer men spreekt over dezen >©usachtigen en stillen arbeid, waardoor weer eens do veslzijdigo en typische oorlogs,kunst" van onze voorvade ren herleefd is.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2