No. 273, ZónSag 14 Mei 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Gezelschapsjuffrouw. TWEEDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT REDA.CrEl.J5 EN ADMINISTRATIE PALESTRTNASTR. 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCI-irj.VT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITA IREN 1 CENT. VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BLJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/1.50P.KWARTAAL Onder redactie van-D. MANASSEN. Voor Advertentie» wende men zich tot onze Administratie. PaUstrlnantraat J0 Amsterdam. Prijs der Adv^rter.til'n per regel 30 cent. Voor Ingezonden Mede delingen op de tweede, derde eu vierde pagina dubbel tarief. Bij abonnement reductie. Onzo plaat verplaatst ons naar de Oostenrijksch-Italiaansche grens en wel aan hé Italiaans olie front. Inderdaad aan liet, front, zij het niet in de vuurlinie, al zien wij hier ook vrouwen. Men moet niet denken, dat dit koopvrouwen of marketensters zijn, die hun waren ve-rkoopen aan de soldaten. Neen, ze zijn werkelijk in dienst van het leger, ze worden gehuurd om de munitie te vervoeren. Dat gaat in de bergen niet gemakkelijk. Van voertuigen, van pakdieren zelf3, kan men op sommige plaatsen geen gebruik makèn en zoo dragen vrouwen in manden op den rug het gevaarlijke goedje naar boven. Prijzen van „De Soldatencourant". De Hoofdredacteur van „De Soldatencou rant" heeft een fonds gevormd, waaruit hij geld voor prijzen van „De Soldatencourant" ter beschikking kan stellen. Indien dus wed strijden op sportgebied, in huisvlijt of bij fees telijke gelegenheden worden gehouden, waarbij prijzen worden uitgeloofd, verzoeken wij den heeren leiders van deze wedstrijden beleefd ziph met ons in verbinding te willen stellen. Wij zullen dan, zoolang ons fonds toereikend is, een „Soldatencourant-prijs" uitloven. Oude nummers gevraagd. Wie kan ons helpen aan een of meer exem plaren van nos. 11, 71, 77, 83 en 98 van „De Soldatoncourant"? Men doet ons met toezen ding een groot pieizier en wij zijn bereid, des- gewenscht, 10 cent voor elk exemplaar te batalen. Uit den dertigjarige^ oorlog. III. Van onbeschrijfelijke gruwelen cn jammeren is het grootste gedeelte van Diutschlahd in het tweede kwartaal- der zeventiende eeuw getuige geweest. Er gebeurden dingen van zoo afschuwelijke wreedheid, zoo ontzettende hebzucht, zoo waanzinnigen moordlust, dat wij er nauwelijks toe kunnen komen er oen be schrijving van to geven. Een enkel tdonoel. slechts uit Grimmelhausen's bekende ,,Sim- plizissimns", waarin do schrijver het heeft over het' „fóurageeren van een troep soldaten", zij hier weergegeven, als een kenmerk van do' ontaarding der landsknechten. Hier moet dadelijk bijgevoegd worden, dat een dergelijk toonoél volstrekt niet alleen stond, maar da/b er nog veel vireeseüjker gruwelen wérden ge pleegd, dat niet zelden geheele dorpen uitge plunderd, uitgemoord en verbrand werden. Grimmelskausen, een schrijver, die de ellen- ."Rosa, Lindner werd bij mevrouw de baro nes toegelaten om zich voor te stellen. Ze voelde zich een beetje gedrukt, niet door de pracht om haar heen, niet door den .brutalen lakei, maar door 't vooruit zicht, de barones zelf te ontmoeten. De oude dames was stom zoo had zij zelf haar geschreven. Verder wist Rosa niets van haar. De kamer, waarin zij gelaten werd, was schemerig, donker bijna; alleen het haard vuur belichtte flauw de omtrekken van een diep in een leunstoel gedoken, in dekens gehulde gestalte. De barones boog bij Rosa's binnenkomen licht .voorover, glimlachte, naar het scheen, en woes op een stoel vlak bij haar. Eeii mutsje met lichtpaars lint bedekte haar grijs haar. Een donkere bril beveiligde hare oogen. Zij schreef iets met potlood op een blaadje papier. Dan keek zij op, knikte en reikte Rosa het papiertje, Rosa las: „tJ is juffrouw Lindner, die een adver tentie plaatste, vaarc-p ik schreef, niet waar? En nu wilt ge u voorstellen aan mij, de lastige invalisdeV Het meisje glimlachte vriendelijk en be vestigde dat het zoo waarnaar clvt mevrouw do van den dertigjarigen, oorlog grootendceJs meemaakte, vertelt het volgende van het be zoek van een bende landsknechten aan zijn vaderlijk huis: „Het eerste wat de soldaten deden, toen zij in mijns vaders huis kwamen, het waren dit maal r.ui'<er*.,.f$öfrV lam paarden te stallen. Daarna gingen allen aan het werk, ieder op zijn manier, maar allen op een wijze, die ons ellende en jammer bracht. Sommigen begon nen dadelijk naar vleesck en spek te zoeken, naar potten en pannen, en begonnen te bak ken eu te' braden, dat er een heerlijke geur door het huis trok, alsof er een feestmaaltijd zou v orden gehouden. Anderen daarentegen vlogen door het huis van onderen naar boven en zochten naar wat het kostbaarst was. 'Er waren er ook, dio rustig te werk gingen en van lakens, kleedingstukkcn en allerlei huis raad groot© pakken maakten, alsof zij een" winkel wilden opzettenwat zij niet konden meenemen, sloegen zij kapot .vernielden het. Weer anderen sneden de bedden open en schudden do veeren er uit, die door de kamer stoven, de tijken vuldèn zij met spek, vleesch en vat hun verder voor de hand kwam. Kope ren voorwerpen en tinnen schotels sloegen of trapten zij ineen, opdat zij minder ruimte zou den innemen, en de verbogeh en bedorven dingen pakten zij in. Tafels, stoelen en ban ken werden vernield of in brand gestoken. Schotels en borden werden met kracht op den grond geworpen, dat zij in scherven vlogen... nze dienstmeid werd in den stal zoodanig mishandeld, dat wij haar luide hoorden jam meren; later werd zij stil en kwam niet weer to voorschijn. Mijn vader kwam er gemakke lijk af, zij trokken lnyn schoenen en kousen uit en kittelden hem zoolang op zijn voetzolen, tot hij eindelijk zei, waar hij zijn geld had verborgen. Erger ging het onzen knecht, zij legden hem gebonden op den grond, plaatsten een stok dwars in zijn mond, dat hij. dien niet kon sluiten en lieten een mellrtijl vuil water in zijn keel loopen. Daardoor dwongen zij hem met eenïgen van de bende naar an dere huizen te gaan, waar zij menschen en vee wegvoerden en in onsen tuin brachten.... En nu begon het folteren en martelen eerst goed. Men haalde de vunrsteenen uit de mus ketten en schroefde er do duimen der hoeren in vast, dat die luidkeels begonnen te gillen. Een der gevangen boeren werd in den bakoven geduwd en het vuur er onder aangestokeneen ander deden zij een strop om den hals en trokken er aan, zoodat zijn gezicht blauw werd de barones zeker veel vriendelijker was dan ze van zich zelve getuigde. Kom wat nader met uw stoel, schreef de oude vrouw weer; ik moet u veel vragen. Kunt u voorlezen? Niet heel goed, maar ik zal mijn best doen. Kent u een of ander spel? Whist bijvoorbeeld Weinig; maar ik loer gemakkelijk en heb een goed geheugen. Zoudt u tevreden zijn met 't salaris, dat ik in mijn brief al noemde? O ja, met al wat u geven wil! zei 't meisje vlug. Ik heb anders niets om van te leven. Vertel mij wat van u zelve, schreef de oude dame ijverig. Wij zijn altijd heel arm geweest. Vader verdiende weinig, en hij is vroeg gestorven. Moeder leeft van 'b beetje, dat hij naliet. De oude dame luisterde belangstellend naar hét scheen. Mijn zuster is pas vijftien jaar, ver volgde Rosa, en dus pioet ik wat ver dienen. Gelooft u, dat dat zoo gemakkelijk is? Rosa werd gloeiend rood. Ik... ik weet niet.:, ik wil 't pro- beeren. Houd maar moed, zei het briefje; wees niet bang, ik ben in treurige stern en hefc bloed 'hem uit den neuB sprong. Kort om, men dacht allerlei martelingen uit, ten deele uit lust tot wreedheid, ten deel© om de boeren te dwingen te zeggen, waar ze hun geld hadden verborgen Zulke dingen en nog veel meer afschuwelijks was dertig jaren lang aan de orde van den dag in een groot deel van Duitschland. J5n waar de meedoogenlooze oorlogsbrand had uit gewoed, liet hij achter zich vreeselijke ziekien en hongersnood. Gedurende de jaren 1636 en 1637 was, naar een andere schrijver uit dien tijd verhaalt, in vele deelen van Duitschland, vooral in Saksen, in Hessen en in 'den Elzns, de hongersnood zoo verschrikkelijk, dat de bewoners soms pas begraven lijken opdolven, opgehangenen van de galgen haalden, om het vleesc-lt te eten. Broeders aten hun gestorven zusters, dochters hare doode moeders, ouders vermoordden de kinderen om hun honger te stillen, en benamen daarna, krankzinnig ge worden door hun eigen daden, zich id wan hoop het loven Ervórmden zich benden, die op menschen jacht maakten, alsof het wilde dieren waren Zoo maakte de vreeselijke ellende alle maat schappelijke banden, alle familiebetrekkingen ]06: alle beginselen van menschclijkheid werden met voeten getreden; alle heilige zedewetten ontwijd. Een onbeschrijfelijke verwildering maakte zich meester van het grootste gedeelto van het volk. Gcheele landstreken lagen ver woest, dorpen en steden in puin. In talrijke welvarende dorpen was geen levende ziel over gebleven. Voor den akkerbouw, het handwerk en. don handel in Duitschland heeft de dertigjarige oorlog de nadeeligste gevolgen gehad. Nog jaren na den oorlog trokken benden ontslagen landsknechten door-heb land, roovend en bran dend en moordend, waar zij nog goederen en menschen vonden. Dit hield eerst op, toen er haast niets meer viel weg te nemen of 'te vernielen. En toen de soldaten eindelijk naar hun haardsteden terugkeerden, vonden zij hnn landerijen braak liggen en met onkruid begroeid, wareni hun donpen puinhoopen of aschbelten, en waar menschen woonren, heerschten hongersnood en ziekten van allen, aard. Moer dan de helft der bevolking in vele staten waren omgekomen; ongeveer 12 a 13 millioen menschen hadden den dood gevonden, door moord, ziekte, honger of verdriet. Gaf de ploeg en de vlijtige hand van den landman den bodem weer vruchtbaarheid na enkele jf}- ren, industrie en handel kwamen niet weer tot hun vroegeren bloei. Van den eens zoo rijken en grooten Hanzebond bleven alleen de steden Lubeck, Hamburg en Bremen over als handelsplaatsen van belang. Van de han delswegen kon door de onveiligheid geen ge bruik worden gemaakt, markten en opslag plaatsen moesten verlegd worden naar andere landen. Contant geld was er bijna niet in het land en "voordat de wonden van den geweldigen krijg in Duifcsohland geheeld waren, hadden. Nederland, Engeland en Frankrijk een xe grooten voorsprong verkregen op handelsgebied. Dat een krijg terecht tot de plagen der mensckkeid wordt gerekend, heeft de dertig jarige oorlog bewezen. (Wordt tercclgd.) Os toestand in reuzi In 'de Duitsche zoowel als in de Ameri- kaansclié pers wordt het antwoord der Ver eenigde Staten op de Duitsche nota "bespro ken. Duitscho bladen hebben er wel wat op aan te merken, maar over 'tl geheel toonen zij er zich meao in hun' schik. De toon van president Wilson, bevalt hnn niet., maar zij geven toe, dat in dergelijke stukken de in houd den doo'rslag geeft, en volgens dien in houd is, voorlöopig althans, 't zoo gevreesde conflict met Amerika uit den weg geruimd. De heer président, zegt het ,,Berl. Tage- blatt", spreekt weliswaar uit de hoogte, maar... hij breekt de diplomatieke betrek kingen riet af. En daar komt het voor 't oogenblik voor Duitschland maar op aan. De algemeene indruk, dien men uit Duitsch land krijgt-, is die van opluchting, ver lichting, al ontveinst men zich niet, dat nieuwe spanning, een nieuw conflict., in de eerstvolgende maanden niet tot de onmo-_ gelijkheden behoor en. De Amerikaanschö pers, die over 't geheel Entente-gezind is, gaat töcli, eenige bladen uitgezonderd, welke wel. een-oorlog hadden gewild, mee met president "Wikonallen dringen zij er* op aan, dat Duitscnland niet moot probeeren om zijn nieuwe beloften niet na te komen, in dot geval moet de Ame- ming en heb wat opmontering noodig. De oogen achter de donkere brilleglazen scheneu onderzoekend op 't meisje gericht. Ja, ja, ik heb misschien geen zelfver trouwen genoeg, maar 't is dat niet alleen... Soms een liefdesgeschiedenis? Mis schien kan ik u op de een of andere manier helpen, Rosa glimlachte verlegen. Dan, aange moedigd door de vriendelijke woorden en het schemerdonkerin de kamer, begon zij haar hart uit te storten. Ik ben geëngageerd geweest, begon zij zacht. Hij was heel arm neb als wij. Hij moet hard werken. Wel had hij een rijken kinderloozen oom, maar die deed niets voor hem. Wij waren lotgenooten. Hij was goed \*oor mijen probeerde mij wat op te vroolijken hij wist altijd een middel om mijn tranen in een lach te veranderen. Hij was mijn troost in een naren tijd. Wij verloofden ons. Maar plotseling, kort voor vaders dood, stierf de oom van Harry en liet hem, buiten alle verwachting, zijn heele vermogen na. Harry was nu opeens rijk, vreeselijk rijk. Rosa barstte in tranen uit. Nu wist ik, wat mij te doen stond. Ik wilde geen voordeel trekken» van zijn rijkdom. Ik gaf hem zijn woord terug. En hoe deedt u dat informeerde de oude dame schriftelijk. Ik... ik loog, bekende Rosa. Ik zei rikaansche regeering niet eerst weer waar schuwen, maar dadelijk de diplomatieke betrekkingen afbreken. Een goeden indruk heeft blijkbaar in de Unie gemaakt, dat Duitschland zoo willig erkend hoeft, dat de ,Suasetx'getorpedeerd is door een Duit- ■rchen onderzeeër, dab de commandant daar van gestraft is en dat er schadevergoeding zal worden betaald. Zooals men weet, deelt de Duitsche regeering mee, dat de duikboot- commandant de „Sussex" voor een Engekch oorlogsschip, een mijnenveger van een nieuw ■type, had aangezien en daarom een torpedo or op afgeschoten had. Een vergissing, die mogelijk was, meent men in Duitschland, maar die ondertusschen aan een aantal menschen, daaronder aan een ten onzent ook zeer bekende Itaüaansche zangeres, het loven heeft gekost. Intusschen, de Duitsche jegeeriug bekent volmondig ojigelijk, en dit zal zeker meewerken om in de Vereenigde Staten de gemoederen nog meer te ontspan nen. Sommige bladen daar verlangen nog, dat bekend gemaakt worde, welke straf de commandant van. den onderzeeër heeft ger kregen De vredesgeruchten zijn in do laatste dagen niet van de lucht. Zij nemen zelfs een eenigszins vasten vorm aan, maar liet blij ven geruchten. En... zij spreken nog steeds van een vredesgezindheid bij de centralen, niet bij de Entente-mogendlieden. Alleen de Servische eocste minister Pasjitsj heeft zich uitgesproken als zou in den herfst de oor log rel uitraken. Overigens maken de be richten steeds gewag van verlangen naar vrede in Duitschlandde Duitsche keizer zou bij den paus, bij den koning van Spanje, hij president Wilson hebben aangedrongen op bemiddeling; zelfs Engeleehe bladen spreken daarvan als iets, dat bestaat en weten ook de voorwaarden mede te deelen, waarop Duitschland vrede zou willen slui ten. Het is intusschen in de eerste plaats de vraag, of de geruchten in werkelijkheid waarheid bevatten, en in de tweede plaats, of ook bij de Entente-mogeïidheden allengs een vredelievende stemming komt. We mer ken daar nor niet- veel van, maar toch hangt er iets dn de lucht, akof het verlangen grootor wordt om aan den menschenmoor- denden strijd een einde te maken. Kan dat alleen op liet slagveld gebeuren ten koste van nieuwe zware verliezen aan weerszijden? En zou daar zelfs de eene of de andere partij -een volledige overwinning kunnen behalen? Op dit oogenblik lijkt het daar nog niet .óp. Van een overwinning aan een der beide zijden, valt niet te spreken, zelfs van een beëlisb voordeel in de laatste dagen niet, Ook bij Verdun verslapt blijkbaar de strijd weer on de Duifcschers. al hebben zij er een kleinsucces behaald, .hebben zich niet meester kunnen maken van den Mort Horn me of de bekende Hoogte 304- De laatste berichten van gevechten bij Verdun zijn al heel sober. De artillerie schijnt weder bijsonder in de weer te zijn. Vooral bij Avo- c-ourt deed het zwaar geschut duchtig zijn wérk. Ook'"werden de Fransche stellingen in het Bok la Caïllette en de'stellingen op den rechter Maasoever heftig beschoten. Ook elders aan het Westerfront hadden ar- tiHeriegevechten plaats, zoo bij Angreg en Yperen en verder mijnontploffingen. Van de andere oorlogsterreinen zoo goed als geen nieuws, dat belangrijk genoemd kan "worden. Aan de Italiaansch-Oost-ènrijk- echo grens wordt wel hard .gevochten, maar men komt er niet vooruit- Dat duurt daar nu bijna een jaar en hoe weinig hebben de Italianen nog gewonnenHet lijkt op alle fronten een eindelooze en, meer en meer, een uutteToozè. strijd. DUITSCHLAND. Duitschland erkent de torpedeering van de „Sussex". WASHINGTON. De Amerikaansche am bassadeur te Berlijn berichtte aan minister Lansing, dat Duitschland een nieuwe nota zal zenden, waarin erkend wordt, dat een Duitsche onderzeeër een aanval heeft ge daan op de „Sussex". De commandant van den onderzeeër, zoo deelt hij verder mede, zal gestraft worden en er zal een schadevergoeding worden aan geboden. hem, dat ik met mij te engageeren een vergissiug had begaan, en dat ik liever vrij wilde zijn. Ik 'had op een gunstige ge legenheid gewacht. Hij zou, nu hij in een andere positie was, mij wel spoedig ver geten. En geloofde hij dal? Eerst niet; maar hij moest wel. toen ik volhield. Hij bleef weg. maar hij was boos op mij. Dat is 't vooral wat mij hin dert. Liet u nooit doorschemeren, wat eigenlijk uw besluit had veroorzaakt? Rosa, schudde haar hoofd. Als hij 't geraden had, zou hij zich toch aan mij gebonden geacht hebben. En ik wilde hem niet in den weg staan. Ik kon niet anders, en geloof dat ik goed handelde. En is u nu tevreden? Om zijnentwil, ja. En wat. u zelf betreft De nieuwsgierigheid der oude dame be gon voor Rosa bijna lastig te worden; maar in haar geheele wijze van doen lag zooveel moederlijke goedheid en begrijpend mede lijden, dat 't arme ding haar met moeite bewaarde kalmte er bijna inschoot. De tranen vloeiden haar nu zonder ophouden over de wangen, terwijl zij antwoordde: Ik zei u al, dat ik probeeren wil. U-moet mij vergeven, dat ik mij zoo moei lijk kan beheerscken. Maar 'fc is mij alles De antwoordnota van de Vereenigde Staten aan Duitschland. HAMBURG. Het „Hamburger Fremden- blatt" schrijft naar aanleiding van de ant woordnota van do Vereenigde Staten: ,,\Vat volgens do voorbarige berichten van R e u- ter een weigering zou zijn, is uitgcloopen op een aanvaarding van de concessie, door Duitschland gedaan. De bedoeling dezer concessio was do goede betrekkingen iuk- schen Duitschlandv en do Vereenigde Staten te handhaven en a Oil de vijanden -san Duitsch land daardoor de grootste teleurstelling te be reiden, die hen op het oogenblik kon treffen. Dat doel is bereikt. „Men zal zich herinneren, dat de te New- York verschijnende -World" heeft verklaard, dat Duitschland aan de Vereenigde Staten do eer moest laten het volkenrecht en de rechten van den handel onpartijdig tegen alle oorlog voerenden te verdedigen en te herstellen. Dat is, volgens on zo ineening, ook de boteekenis van de te dien opzichte uitgebroken verwach ting van Duitschland. De eer van Amerika staat op het spel. Nu het onze concessio heeft aanvaard, heeft het ook do verplichting op zich genomen, de bezwaren, die het tegen bet optreden van do andere partij heeft, op de zelfde wijzo te behandelen." Een rede van den koning van Beieren. MüNCHEN. Koning Ludwïg ont ving ter gelegenheid van de her denking van de honderdjarige vergeni- ging van de Pfalz met het koninkrijk Beie ren een deputatie uit de Pfalz. In een toe spraak tot deze deputatie zeide- hij: „Wij staan midden in den oorlog. Wanneer hij zal eindigen, weten wij niet, wat wij echter wel weten is, dat wij niet overwonnen worden. „Wij willen geenen vrede, die ons geen betere positie verschaft dan die, welke wij thans hebben. „Onze vijanden loopen zich te pletter tegen het Duitsche rijk en tegen de kracht van zijn legers en die der,trouwe bondge- neoten. "Wij brengen de zwaarste offers aan goed en bloed, maar wij brengen ook offers in het vaderland zelf, waar aan het volk harde ontberingen worden opgelegd. „Dat het in het vervolg daarvan ver schoond zal blijven is en blijft- het- doel, dat wij bij het sluiten van den vrede moeten bereiken." ENGELAND. De opstand in Ierland. LONDEN. De nationalist Dillon ■vestigde in het Lagerhuis de aan dacht op de terechtstellingen in Ier land en drofig er bij dc regeeriug op aan. dat ze gestaakt zullen worden en dat er publieke terechtzittingen zftllen worden gehouden, teneinde de alarmeerende be richten, omtrent het optreden der mili tairen, aan welke hij zelf weliswaar geen geloof hechtte, tot zwijgen te brengen. Eerste minister Asquith wees op de ver schrikkelijke, ongeprovoceerde en niet te verontschuldigen misdaden, door de rebel len aan militairen en burgers begaan. Niet minder dan 1315 personen werden ge wond, van welke 304 overleden. Hij ver klaarde verder, dat nog twee leiders, die de revolutionnaire proclamatie geteekend had den, doodgeschoten zouden worden, maar gaf daarbij te kennen, dat er verder geen terechtstellingen zouden plaats hebben en dat de Tegeering de groote massa der Op standelingen genadig zou behandelen. Hij wees op den abnormalen aard van den huidigen toestand en deelde verder, on der luide toejuichingen mede, dat hij van plan was onmiddellijk naar Ierland te ver trekken om daar overleg te plegen met de militaire en civiele autoriteiten, teneinde een regeling te treffen voor de toekomst, die bij alle partijen in Ierland instemming zou vinden. De geheime geschiedenis van de Sinn Fein. In het Mei-nummer van „The English Review" deelt majoor Sfeiart-Stephens inte ressante bijzonderheden mede over de ge heime geschiedenis der Sinn Feinerf. Uit een militair oogpunt bezien acht de schrijver de geheele beweging van niet de minste beteekenis, desniettegenstaande ziet hij in het bestaan eener geheime organisatie een bedreiging vo.or de veiligheid van Ier land. Toen majoor Stuart-Stephens in September in het Zuid-Westen van Ierland vertoefde om de verschillende vertakkingen van de Sinn nog zoo nieuw, ik heb mij niet aan het alleenzijn kunnen gewennen. Ik ben te snel uit een schoonen droom gerukt, en u heeft mij, zónder het te willen, juist door uw vriendelijke deelneming er "aan herinnerd hoeveel ik missen moest. Houdt u nog van hem? Rosa knikte. Ik heb u nu alles van mij-zelve ver teld; ik hoop... Eén ding moet u mij nog zeggen, krabbelde de oude vrouw; was het niet onbillijk van u, aan hem te twijfelen? Ik geloof 't niet. antwoordde Rosa. Hij heeft na dien tijd geen pogingen ge daan om mij tot andere gedachten, .te brengen. Wat had hij dan moeten doen, daar u zoo vastbesloten was? Vrouwen zijn won derlijk en dikwijls eigenzinnig. Als hij mij werkelijk liefhad, had hij niets onbeproefd moeten laten om mij terug te krijgen. O, er zijn wegen genoeg' Een vrouw zou wel ccn middel vinden. En hij had er misschien ook een gevonden, als hij gewild had. Al had hij list moeten ge bruiken En als hij u door een list terug won, zoudt u 't hemjdan vergeven schreef de oude dame. Rosa zuchtte, glimlachte dan en knikte. Een vrouw vergeeft den man, dien zij liefheeft, altijd. Kern op to sporen, viel het hem op, dat er onder een gweóltc van da visschers en land bouwer:-. behoorend tót do verspreid wonende bevolking van Kerry een zekere onrust hcerscJue. Het ongeloofelijko gerucht «heen cr verspreid to zijn. dat niet minder dan een geheel esc ader geïnterneerd© Duitscho stoom- booten uo Aiuerikaanseho havens had weten to ontvluchten en thans bemand met Duitach- Amcrikaanschu reservisten en leden van do opnieuw geconstitueerde Glan-na-Gael den mond van de Ivennaro tra-ektto te bereiken. De bedoeling van dien tocht zou dan zijn oin ergens in Kerry eon strategisch afleidings- punt te baseeren, waardoor liet offenfiief der geallieerden op liet westelijk front moeilijk heden in den weg gelegd zonden worden. Het bericht, dat de Duitschors op zee wa ren, werd den leden van do Sinn Fein in een soort manifest medegedeeld, in Amerika ge drukt, en van uit Cork per post als een on schuldige handelscirculairo verzonden. Do in New-York gedrukte cnveloppes zagen er pre cies uit als do couverts, wel!co de heeren Mackenzie en Co., zaadhandelaren te Cork cn Do geweldige bluf van een mogelijke lan ding in Kerry werd door vijandelijke spion nen de wereld ingezonden met <1© bedoeling to probeeren of do Sinn Fein misschien op :t laatste, oogenblik hot geheim aan Engeland zou .verraden. Dit is voor zoover men" weet niet geschied, alleen werd later een belooniog van honderd pond uitgeloofd voor dengen©, dio zou kunnen mcdedeelen hoe de Fiery Cross" circulaire, zooals do Sinn Fein het manifest noemde, Cork werd binnengesmok keld. Do- schrijver vertelt voorts van geheim© benzinedepots in de kuststreek van Kerry. Gedurende het voorjaar en den zomer van 1914 -werden geweldig© hoeveelheden benzine in de kelders var. het voornaamste hotel in hefc district Kerry geborgen. Do pachter van dit hotel was een Duitse her, dio eenige maan den na hefuitbreken van den oorlog op aan wijzing van Sir Morgan O'Connell Bart gc- iniorneerd werd. Men beweerde, dat de geweldige hoeveel heden benzine gekocht waren, omdat men in den- herfst op bijzonder voel gasten uit Amerika en de -koloniën rekende. De uitleg is niet bepaald bevredigend, wanneer men weet, dat heel wat vaten van deze benzin© op krediet aan kleine winkeiiers geleverd wer den, die, heel toevallig natuurlijk, bekend stonden als warme Sinn' Feiners. Ze dreven Jiun zaakje te Valentin, Ballisbelbaai en Wa- terville, waar do lm bels, die Europa met het vasteland van Amerika verbinden, uitkomen. Do benzine, die elf maanden geleden in verschillende depots langs de kust van Kerry geborgen was, is thans vrijwel geheel verdwe- nen en wie tot die verdwijning medehielpen zijn met behulp van Diiitseh kapitaal van Ier land naar Amerika verhuisd, zoo overhaast, dat men feitelijk van een vlucht zou kunnen spreken. Het dwaze denkbeeld heeft in Ierland pos', gevat, aldus majoor Stuarfc-Stephens. dat een voor Duitschland gelukkig einde van de groot ste internationale keelaf snijder ij, die we ooit hebben beleefd, gelijk zou staan met een Ier-' sche overwinning en dat Ierland alleen dan haar gerechtvaardigde eischen ingewilligd zal zien, wanneer de oude haat en wraak gekoes terd blijven. I)e Sinn Feiners schijnen niet te begrijpen, dat het streven om Ierland te helpen door een Engelsc-he, nederlaag in de hand te werken, even dwaas is als wanneer een erfelijk belaste jichtpatiënt zou meenen, dat hij van zijn kwaal bevrijd kon worden, in dien hij de tegenwoordige afstammeling van zijn overgrootvaders wijnhandelaar ging ver woorden. De geheele geschiedenis van de revolution naire geheime genootschappen in Ierland, al dus do schrijver ia het vervolg van zijn arti kel, hangt samen met het feit, dat er altijd weer zoogenaamde kleinere kringen zijn, die voor geen misdaad terugdeinzen, wanneer het geldt een doel te bereiken. De uiterste afdee- ling van de Sinn Fein heet in de kringen der ingewijden de Cumaan na Gadhael. Zij télt betrekkelijk weinig leden. Ieder, die van deze sectie deel uitmaakt, heeft een bepaald num mer, dat als wachtwoord voor het bezoeken der sectie-vergaderingen dient. De aspirant-leden alleen recht doortim merde Sinn Feiners komen or voor in aan merking moeten den pleohtigen eed afleg gen, 'dat ze nooit de namen hunner mede leden zullen bekend maten. Voorts wordt hen er op *gerezen, dat deze vereeniging al leen uit Ieren bestaat, die een on afhankelijk vaderland wenschen te bezitten en er van overtuigd zijn, dat dit doel ^1 echts be reikt ka.n worden, indien men in den thans heerschender. oorlog Engeland tegenwerkt. Een anti-recruteeringscampagne staat dan ook bovenaan op het program van actie. De volgende eed wordt van do nieuwe leden geëisclit: Ik zweer hierbij plechtig en leg voor den almachtigeü God, die mij eens zal Zij staarde in 't vuur, terwijl de barones haastig weer iets schreef, Rosa leis: Ik zal zien wat ik voor u doen kan. Wilt u een oogenblik in die kamer gaan en wachten tot ik u laat roepen? Rosa begreep niet wat dat moest be duiden, maar zij gehoorzaamde. Zonderling te moede begaf zij zich in bet kleine zijver trek. 't Was of zij terecht gekomen was in een tooverslot, welks gebiedster invloed zou uitoefenen op haar lot. Tien minuten had zij gewacht, en ze maakte zich al ongerust. Daar opende een knecht de deur: het aangrenzend salon was nu helder verlicht, zoodat hare oogen eerst verblind werden. Een jonge man stond tegen den schoor steen geleund en zag haar lachend aan. Ilarry' jubelde zij buiten zich-zelf van verrassing. Hoe kom jij hier? Doodeenvoudig. Ik had je advertentie gelezen en schreef er op. Je bent in mijn huis, 't huis waar vroeger mijn oom woonde. En hier... Hij wees op een stoel. Daar lag een oude zijden japon, een mutsje met paars lint en een blauwa bril. Wat?. jij speelde voor de barones? Ja. Ik had een gezelschapsdame noo dig. En je hebt mij immers zelf daar straks verzekerd, dat je mij vergeven zou, als ik een list gebruikte. Je ziet: een man kan ook wel slim zijn. Ja, antwoordde zij saoht en gelukkig.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1