No. 272. Vrijdag 12 Mel 1916 Orgaan voor Leger en Vloot- Oorlogsnieuws: Het Spiegeltje. TWEEDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT REDACTIE EN" ADMINISTRATIE PALESTRI N A ST R10. AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT, ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN. 0.75, VOOR BURGERS/l-50P.lvWARTAAL Onder redactie van D. MANASSEN. Voor Adver ten tien wende men zich tot onze AdunuLtra'ie. Palestrinantraat 10. Amsterdam. Pry's der Advertentiön per regel 30 cent. Voor Ingezonden Mede' deeHngèn op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief. Bjj abonnement reductie. De Aalandsellanden. We geven dit kaartje van de wateren tusschen Rusland en Zweden, voornamelijk om de Aalandseilanden. Onze lezers weten, dat deze Russische eilan- dep in den laatsten tijd nog al eens besproken worden. Er zou n.l. sprake van zijn, dat de Rus- ze zwaar versterkt hebben en daartegen protesteert Zweden Volgens een oude overeenkomst, is dat nl. niet toegestaan, terwijl de Zweedsche regeering vreest, dat die .versterkingen later tegen haar land gericht zullen zijn. Men zal zich nog herinneren, hoe men voor een paar jaren er van sprak, dat Rusland een oorlog met Zweden wilde om zich daardoor een haven aan de Noordzee te verschaffen. Voorloopig bestaat daar zeker geen vrees voor, en dieneu de versterkingen der Aalandseilanden, evenals die van Aabo, aan de Finsche kust, tegen aanvallen der Duitsche vloot, maar men kan nooit weten, wat er later gebeurt. Dat Duitsph- land wel een aanval op Finland in den zin heeft, is bekend, en ook, dat het hoopt in het land zelf, hetwelk in de laatste jpren zijn onafhankelijkheid zoo goed als verloren heeft, steun te vinden onder een deel der bevolking. Uit soldatenleven in vroegeren Uit den dertigjaren oorlog. II. In sboffelijken zin werd de positie van den soldaat, koo langer de oorlog duurde, steeds onzekerder, 't Is waar. de soldij was belang rijk hooger en bedroeg zelfs voor den gewonen infanterist tien tot vijftien gulden per maand, maar de uitbetaling er van werd al ongewisser. Het viol den vorsten niet alleen steeds moei lijker oni van hun verarmde onderdanen het geld te krijgen, dab zij noodig hadden, maar als net er .was, verdween Het grootendeels in de zakken der tusschen personen, der officieren, die. do manschappen aanwierven. Daar waren, alle geschiedkundigen wijzen er op, maar wei nige eerlijke onder, die inderdaad het hun ver strekte geld in de zakken der soldaten deden komen. AVi© van een vorst bet geld ontving om een troep aan te werven, 'zocht allereerst zijn eigen voordeel daarbij te behartigen. De ge wone -manier was om meer soldaten op de lijst to zetten, dan er werkelijk aanwezig waren. Allengs werd de 'gewichtigste steun van den staat, heb krijgswezen, een particuliere onder neming: wie geld bad om een compagnie aan te werven, werd kapitein, wie een regiment be zoldigde, overste. Meer en meer werd heb onderhoud dpr troepen afgewenteld op de be volking des lands, hetzij vriend of vijand. De oorlog moest zich zelf betalen, leeraarde men. Dat onder dit alles de krijgstucht leed, was iets, dat van zelf sprak. Strenger werd de dis cipline wel met het slechter worden van het materiaal van den tro.ep, sneller de justitie, barbaarscher de straffen. Terzijde van elke le gerplaats stond de kwartiergalg en meestal bengelde daaraan een lijk. Een veel voorkomen de straf, ook voor betrekkelijk kleine ver grijpen was het spitsroeden loopen. De veroor deelde moest, tusschen twee rijen soldaten door gaan, die hem op het bloote lichaam met hun 6peren sloegen of zelfs staken. Hoe zwaarder het vergrijp, hoe langer de dubbele rij. Achter de mannen liep een officier met een zwaren stok, wie niet hard genoeg den delinquent trof, kreeg zelf daarmee een ferm en slag. Niet zel den viel de veroordeelde ten slotte bewusteloos neer en menigmaal was de dood het gevolg van deze straf. Maar alleen 'vergrijpen tegen de eigenlijke krijgstucht werden zoo zwaar gestraft, wat niet onmiddellijk daarmee in verband stond, werd door de officieren door de vingers gezien. Om den landsknecht, die alleen bij den troep bleef, omdat hij daardoor zijn lusten kon be vredigen, in eeu goede luim te houden, ge doogden de veldheeren een kampleven, dat alle discipline wel moast ondermijnen. Drinken, het spel en de meisjes! was de leuze der sbldaten geworden. Vreenid genoeg zag een legerkamp van dien tijd er uit. Omringd door een aarden wal en Naar het Amerikaansch. Hij was wat men in. Europa zou noemen jongste bediende,op het kantoor van de Diamond Mine Company. Zijn dagelijksche naam was Jimmy; de kassier noemde hem, heel deftig, James; maar de overigen van kantoor, tot juffrouw Wilkins, de machine- schrijfster, toe, noemden hem Spud, een woord waar men in de Staten een kledn aardappeltje mede pleegt aan te duiden. Want voor zijn twaalf of dertien jaar was hij een schriel kereltje. Evenals zoovele andere kantoorjongens scheen hij voor zijn taak geboren te zijn, om nooit' grooter en nooit anders te worden. Hoe klein hij echter was, Spud had zijn eigen tafeltje bij de straatdeur en zijn eigen bezigheden. Van hier uit wilde hij de wereld veroveren, en hij had vage maar menigvuldige droomen ,van een positie-hoogerop, dis hij aan zijn pienterli^id" en oplettendheid te danken had. Zijn. grootste ideaó.1 was eens een dia mantdief te ontdekken. Eu dat zou hem net zoo goed mogelijk zijn als een ander. .Want het stond bij hem vast de uitkomst had het later veelvuldig bewezen dat hij nu en dan een diamantdief vóór zich had, dat hij het wist. Want in weerwil van allo voorzorgen en. oplettendheden wist men maar al te goed, dat er menige diamant on rechtmatig nit de mijn verdween en voor pea b^pottelijke som in handen kwam van een gracht, geleek hot meer het verblijf van een zwervenden volksstam dan van een leger. Tusschen de tenten, de hutten van stroo en planken, bewoog zich een menigte, bont ge noeg door de verscheidenheid der nationalitei ten en de willekeur der kleederdrachten, en in niets herinnerende aan militaire 'tucht en orde vrouwen en kinderen en rondgaande 'zoe- telaars en kooplieden waren niet zelden meer in an.aj.al dan de' soldaten. Een gelukkige veld tocht, een gewonnen slag gaven aanleiding tot slemppartijen', tot een haast onzinnige over daad in kleeding en opschik. De kostbaarste stoffen, de rijkste sieraden waren .voor de sol daten en hun vrouwen dan juist goed genoeg. Maar vooral de hartstocht voor het spel ver slond vaak in weinige uren de soldij of den rijken buit van den soldaat. Tegen,het spel, 't dobbelspel, dorstten de officieren, zelfs de op perbevelhebbers, zich niet verzetten, en in elke legerplaats vond men dan ook een daar voor ingerichte vrije plaats, vóór de tent van den aanvoerder. .Een geschiedschrijver van dien tijd besd:; zco'n plaats in ccn leger kamp als ongeveer zoo groot als de Markt te Keulenoveral stonden tafeltjes, of Iiagen, bij gebreke daarvan, mantels op den grond, en daarom heen zaten of hurkten de soldaten en de dobbelheker ging rond, onder voortdurend drinken, onder geschreeuw en lawaai. Toch was er een zeker toezicht, nl. op het valsch-spe- len, en zwaar was de straf daarvoor: wie over tuigd was van valsch-spelen, werd onmiddellijk opgehangen aan de kwartiergalg of aan een boom- Op een ander gedeelte van het legerkamp, achter do tent van den veldoverste, vond men de talrijke wagens der marketenters en koop lieden, waar de winst van het spel vliug afne mers had. Spoorloos verdween in de legerkam pen veel van den ouden rijkdom des lands, het kostbare oude huisraad, de geborduurde muts der burgen-rouw en liet misgewaad'van den priester, de kostbaarheden uit 't huis van den patriciër of uit liet kasteel van den edelman en de eenige zilveren kelk van bet arme dorps kerkje Er waren ook slechte tijden en dan moesten menigmaal de vrouwen hun mannen onderhou den. De volgende schildering uit de toestan den van dien tijd nemen wij van eèn Duit- schen schrijver over: „Vele soldaten namen alleen een vrouw, opclat die hun door haar arbeid of door stelen te eten zou geven. Zoo deed een der vrouwen dienst als vaandel- draagster en kreeg de soldij van een korpo raal. Eene andere was vroedvrouw en wist daardoor voor zich zelf en haar man menig lekker maal machtig te worden. Er waren er die waschten en streken voor de soldaten of officieren, andere verkochten tabak en pijpen, er waren naaisters, die heel wat geld verdien-, denvelen gingen naar de akkers >der boeren en stalen er 'in 't voorjaar salade en andere ««•oenten, baalden in 'den zomer de eieren uit de nesten, namen in den herfst rapen en kooien weg." eon sterk-vertakta opkooperebende, wier leden in de nabijgelegen stad met. den vinger waren aan te wijzen, maar van wie natuur lijk nooit te bewijzen viel, dat zij op onwet tige wijze aan hull koopjes gekomen waren. De vroolijko morgenzon wierp haar stra len ook in het kantoor van do diamantmijn en Jimmy, die op dit oogenblik niet6 beters te doen lxad, kwajongen als hij was, haalde e'en klein ovaal spiegeltje uit zijn zak, ving de zonnestralen op*en liet ze door het kan toor dansen. Als hij gedurfd had, zou hij ze laten hebbeen spelen tot in het kantoor tje van den kassier, op het oogenblik dat deza achtenswaardige heer zich boog over zijn boeken. Maar Jimmy vloog er niet in. Da kassier was niet iemand om gekheden mee uit te halen. Evenmin was het verstan dig om den lessenaar van den directeur, die overigens een goedhartig man was, die niet van a.lles een donderbui maakte, eens onder beliahting te nemen, want de directeur was juist in gesprek met een bezoeker en zou het geval allicht nu heel kwalijk nemen. De zonnestralen urt het spiegeltje wipten nu op de schrijfmachine, maar verdwenen onmiddellijk toen juffrouw Wil keus plotse ling met haar werkzaamheden ophield. Het terrein versprong en de lichtspiegeling be trof nu de kantoorkat, op het oogenblik dat het dier gaapte en een hoogen rug zette in zijn mand. Toén flikkerde het plotseling in de oogen van den boekhouder en het overige personeel, dat hoofd voor hoofd even glimlachte en deed alsof zo niets be merkten. Hierdoor overmoedig geworden, verlichtte het spiegeltje een .oogenblik het kale hoofd De karige, bovenal onzekere soldij was voor bet onderbond der. soldaten en hun gezin met meer voldoendezij werden daardoor ook nipt aangeloktmeer en meer werd het buit maken het eigenlijke doel van den krij; .man dier dagen. (Wordt ver voir ,a. De toestanil in den reuzenstrijd. Het antwoord van de Vereenigde Staten op de Duitsche nota betreffende de taktiek in den duikbootenoorlog is nu bekend ge worden. Onze lezers vinden heb elders in dit blad onder Oorlogsnieuws. Het is een ferm en krachtig antwoord en staat in dit opzicht boven het Duitsche, dat het bondiger is en duidelijker, zegt, waar het op staat. De Amerikaansche regeering constateert met voldoeniug, dat Duitschland thans de politiek van Februari 1915, waartegen Amerika steeds geprotesteerd heeft, ver laat; zij geefbVerder bekennen, dat hierdoor een breuk tusschen de beide landen wordt voorkomen. Natuurlijk komt ook het voorbe houd ter sprake, dat de Duitsche regeering in haar nota maakte, n.l. dat ook de andere strijdvoerende partij het volkenrecht zou eerbiedigen ter zee, maar iu het ant woord daarop is de Amerikaanscho regee ring tegelijk krachtig en... handig. Zij meent, dat als Duitschland de rechten en belangen der neutralen erkent, dit niet af hankelijk mag zijn van" de houding der an dere strijdvoerende mogendheden in dit op zicht. Handig kan men dit antwoord noe men, omdat het geen weigering en geen be lofte inhoudt. Het bindt de Vereenigde Staten tot niets, maar zet evenmin Duitsch land, dat toch ook met de stemming in eigen land heeft te rekenen, het mes op de keel. De Duitsche regeering kan nu verkla ren, dat het rekent op Amerika's bereid willigheid om ock tegen de tegenpartij op te treden als die de rechten dér neutralen schendt en daarmee kan de crisis tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten geëin digd genoemd worden. De vraag is nu, of blijken zal, dat het Duitschland ernst is met zijn belofte. De vraag ia gewettigd, want nu, terwijl de Duitsche duikboot-commandanten reeds de noodige instructies mosten hebben ontvan gen/zijn er weer twee stoomschepen getor pedeerd, de Cymric" in den Atlantischen Oceaan, de „Dankalla" in de Middelland- sche' Zee. De zaak der „Cymric" is het ergstdit groote echip van tussohen de 13,000 en 14,000 ton, was wel een Engel- sche boot van de White Star Line, maar was op weg van Amerika naar Enge land. Er warenechter geen passagiers aan boord en aan de bemanning is blijkbaar voldoende tijd gegeven om in de booten te gaan, al zouden enkelen zijn omgeko men bij de torpedeering. Waarschijn lijk, al vermelden de Engelsche tele grammen .dit niet, is dus de beloofde waarschuwing gedaan. De „Dankalla"' moet wel getorpedeerd zijn zonder waar schuwing, maar het schip is niet geraakt. Mogelijk is het, dat hier een Oostenrijksche duikboot aan 't werk is geweest, doch tactvol zou ook dan het optreden der cen- tralen in dit geval niet geweest zijn en een gunstigen indruk kan de aanval op de Dankalla" niet maken in Amerika. Bij Verdun golft de strijd heen en weer. In ons vorig nummer hebben we melding gemaakt van een succes der Fransehen, 'de Duitschers hebben thans revanche geno men. Hun aanvallen golden weer den Mort Homme en hoogte 304. Bijzonder krachtig is daar weer hun offensief en blijkbaar pogen zij er de Franschen terug te dringen. Volgens hun eigen stafbericht hebben zij öp hoogte 304 verscheidene vijandelijke loop graven bezet en alle pogingen der Fran- scheen om het verloren terrein te herwinnen, werden afgeslagen. Op den oostelijken Maasoever, bij het gehucht Thiaumont vie len de Franschen heftig aan, maar zonder van den bezoeker, die met den directeur zat te praten, maar dit was te gevaarlijk om langer clan een seconde te duren. Weg was het flikkerlichtje, alsof het geschrikt was voor zijn gedurfde daadhet streek over den vloer en wipte door de deur in de ob servatiekamer, waar het stil bleef, staan op de breede, ebbenhoutkleurige schouders van een krachtig gebouwden inboorling, wiens bovenlichaam geheel ontkleed was. Gelijk Jimmy bekend was, had dé man zijp contractstijd in de mijn voleindigd, was zóó nauwkeurig aan den lijve onderzocht als geroutineerde inspecteurs dit maar vermo gen te doen en zon het volgende oogenblik het kantoor binnentreden. Voorzoover met üienschelijko zekerheid, gezegd kan worden, was hij absoluut „diamantvrij". Maar o,'als hij, Jimmy, tooh eens zoo een diamantdief kon ontdekken. Behalve stel lige promotie zou het een geldelijke beloo ning beteekenen. En Jimmy zag zich al kantoorjongen af en als inspecteur aange steld, met den bijnam van „Jim-met-de- lynx-oogen". Hij fantaseerde verder e:i verder, zag zichzelf den man achtervolgen, streed met den bond van opkoopers enna tuurlijk, overwon ze, waarna hij triomfant met de veroverde buit naar het kantoor terugkeerde... De bezoeker was opgestaan. Hij schudde den directeur de hand en verdween. De directeur zette het lezen van zijn brieven voort. De schrijfmachine tikte met groote snelheid. Van huiten drong het geluid van stemmen en het voortscbuifelen van een troep kleurlingen door in het kantoor. De kassier sloeg een bladzij van zijn boek om succes. De Duitschers maakten 3 officieren en 395 minderen krijgsgevangen en kregen oegen machinegeweren in handen. De Fransche berichten geven deze voordeelen van den vijand, niet toe. Zij vertellen wel van hevige, herhaalde bombardementen der hoogte 304 door de Duitechers, van oen aanval door dezen ondernomen, maar al kun pogingen werden afgeslagen, onder 7,vare verliezen. Dit laatste gelooven we vel. I£eb kanou is weer zeer werkzaam in c'a laatste dagen, men weet van weerskan te, dat die partij het meeste voordcel zal bshalen, welke de grootete hoeveelheid mu nitie in 's vija-nds karnp weq>t. Maar ook bet kanon juist, en vooral het zware ge schut van den tegenwoordigen tijd, maakt de meeste slachtoffers, velt de mannen niet een voor eeu, maar bij tientallen neer. Over 't geheel lijkt de strijd om Verdun nog vrij nutteloos totnogtoe, al moet wor den toegegeven, dat de Duitschers voetje voor voetje een omsingeling naderbij komen. Doch maand-n lang kan de strijd zoo voortgaan, voordat eindelijk, als dit ooit gebeurt, Verdun valt, en hoeveel hon derdduizenden heeft dan dit succes gekost, en wat .beteekent de va.l van Verdun ten slotte! Moreel zou de indruk, in Frank rijk zoowel als in Duitsdbland gewekt, na tuurlijk groot zijn, maar voor het Duitsche leger liggen op den weg naar Parijs dan tqoh weer nieuwe loopgraven, die nieuwe honderdduizenden bevatten. De hevige aan- villen der Duitschers bij Verdun hébben blijkbaar wél dit effect gehad, dat het aan gekondigde groote offensief der geallieeden is verhinderd of in eik geval vertraagd. We schieten al mooi in het voorjaar op, nog enkele weken en de zomer is daar, doch van een offensief van Frankrijk en Engeland is nog geen sprake. Wel zenden deze al weer troepen naar 't Westerfront. Ook de Australiërs en N ie uw-Zeelandersvrijge komen op Gallipoli, zijn daar nu heenge voerd, er zijn verder, volgens de Duitsche be richten, kleurlingen.-troepen uit Fransche koloniën, er zijn Russen, zooals men weet, alleen van Italianen hoort men er nog niets. Wel daarentegen maken de te legrammen melding van een bezoek van den Engelscben kroonprins, den prins van Wa les. aan het ItaliaAnsche front. De geal lieerde mogendheden wisselen trouwens meer bezoeken Russische Doemaleden zijn in Engeland op visite, Fransche ministers 'urengen een bezoek aan Rusland. Van de andere gevechtsterreinen komt geen nieuws. Bij de besprekingen der dienstplichtwet in het Engelsche Lagerhuis-, ging er een stem op om den algemeenen dienstplicht ook uit te strekken tot'Ierland. Doch de eerste minister Asquith verklaarde er zich zelf tegen, en Redmond, de leider der getrouwe Iersehe nationalisten, verklaarde, dat het krankzinnigheid zou .wezen thans daar dienstplicht in te voeren. De Ieren blijven dan ook vrij; toch dienen er vele Ieren, zooals men weet, in het Britsche leger. DUITSCHLAND. Kleederkaarten. Naar de „Tagliche Rundschau" verneemt zijn te Düsseldorf besprekingen gevoerd tus schen de directie der lèeichsbeKIeidun rjss telle en gedelegeerden der textielnijverheid, over. maatregelen om de onbemiddelden aan klee ding te helpen. Er zal vermoedelijk een „Kleederkaart" worden ingevoerd, waarop hun de allernoodigste kleedingstukken ver schaft zullen worden. Duitschland en Amerika LONDEN. Volgens de „Daily Tel." heeft de Keizer een eigenhandig schrij ven aan President Wilson gezonden cm op hem oen beroep te doen als de grootste neutrale autoriteit om bij de geallieerde mogendheden erop aan te drin gen, om niet in het oneindige te doen voort duren wat hem toeschijnt te zijn ,,hun nut- telooze pogingen, tot wraakneming". en zag eenige mannen uit de observatie kamer voor zich staan. Jimmv maakte zijn studies. Hij had er al zoovelen zoo zien staan, aan dien lesse naar, maar om de waarheid te zeggen, kon hij nooit de verschillende soorten van kleur lingen uit elkaar houden. De eerste van de drie zwarten, natuurlijk waren het allen Zoeloe's, kreeg ziju geld en vertrok. De tweede volgde. Nu stond nummer drie bij het raam van den kassier. Het was -een stevig, goedig uitziend heerschap, breed van voeten en breed van neus, maar een eigen aardige „zure" blik in zijn oogen gaf toch pen onaangename uitdrukking aan zijn ge laat misschien was hij wel niet iu zijn humeur. Nog altijd speelde de kantoorjongen met zijn spiegeltje. De zwarte, met zijn ellebo gen leunend op het kozijn bij den kassier, bood hem een geschikt operatieterrein aan. Hij stond met zijn rechterzijde naar Jimmy en de gelegenheid was te rnooi om niet te worden waargenomen. Het flikkerlioht wipte onderzoekend op de bloote zwarte tee- r en vanden Zoeloe de man merkte het niet. Spud keek het kantoor eens rond. Ieder een was bezig. Hij gaf bet spiegeltje eeu andere richting en liet de zonnestralen op klimmen langs 's mans broek, verlichtte er de riem mee die dit kleedingstuk omspande en toen wipte de lichtbundel over den schou der die nu met een blauw flanel bedekt was totdat een punt juist ouder het oor van den zwarte bereikt werd. Daarna rustte hét schünael op het midden van den donkeren wang. ENGELAND. De opstand *n Ierland. LONDEN. Er -zijn te Dublin nog vier rebellen doodgeschoten. Verder zijn veroordeeld één tot acht jaar gevangenisstraf, 3 tot 5, 16 tot 3 cu li tot 2 jaar. Twee beschuldigden zijn vrijgesproken. LONDEN. Eerste minister Asquith deelde in het Lagerhuis mede, dat het totaal der verliezen aan offi cieren en manschappen van leger en vloot en van de politie bij den opstand in Ierland is geweest: 127 man gedood, 388 gewond, terwijl negen.man vermist worden. Een noodlottige vergissing der Sinn Feiners. De Sinn Feiners hadden, naar de Daily Telegraph" mededeelt, tot ondersteuning van hunnen opstand een geheime postverbinding georganiseerd, door middel waarvan zij hunne berichten verspreidden. Zij vergaten echter een belangrijk ding: „De noodlottige fout in het programma was, dat zij niet aan de telefoon hadden gedacht. Het is moeilijk te gelooven, dat de mannen, die het groote plan voor den opstand ontwier pen, het belang van de telefoonverbinding niet hebben begrepen. Zij schenen een poging te hebben gedaan om zich van het gebouw dei- telefooncentrale meester te maken, maar de troep opstandelingen, di© daarheen op weg waren, hadden van eene vrouw het bericht ont vangen, dat dat gebouw vol met soldaten was. De vrouw was misschien werkelijk bezorgd om het leven der Sinn Feiners en dacht dat zij rechtstreeks in een val liepen, maar het is ook mogelijk dat het eon dapper blufkunstjo was iu het belang van de wet. In ieder geval lijkt het tamelijk zeker dat haar gedrag den toestand redde. Door dit feit slaagden de militairen erin, het gebouw te bezetten, do verdediging te orga- niseeren, hulp te vragen uit Engeland en later den aanval tegen de. vestingen van de rebellen te regelen en te leiden. Het was juist het ontbrekende steentje, dat de ineenstor ting van het licht en dichte gebouwtje der „Voorloopige Regeering" veroorzaakte." Een waarschuwing tegen vredesbemoeïingcm. LONDEN. De „Pa'.l Mall Gazette" ze srt in eene bespreking van de vre- d es- proef bal ionst die in de Duitsche nota vervat zijn, niet te kunnen ge looven, dat het Amerikaansche volk zich er toe zal leenen om het dcor Duitschland gewenschte initiatief te nemen. Naast 'de Duitsch-Amerikanen* staan echter in Ame rika een groot aantal idealistische -pacifisten en bet blad waarschuwt dezen, dat zij zich mceite en teleurstelling kunnen bespareu als zij eens en voor altijd voor oogen houden, dat de geallieerden vast besloten zijn om den oorlog voort te zetten, totdat het doel dat zij zich gesteld hebben onherroepelijk is bereikt en dat er in dezen oorlog geen sprake is van een compromis of „onpartij dige bemiddeling.?' „De geallieerden zijn vast besloten," eindigt het blad, „dat de overwinning voor de beschaving volkomen zal zijn." De vernielde luchtschepen. LONDEN. Uit bijzonderheden, ontvangen aangaande de vernieling van de ..Zeppelin L 7" blijkt. dat ofschoon het luchtschip ern stig werd beschadigd door de oorlogsschepen „Galathea" en Phaeton de vernieling van 't luchtschip voltooid werd door et-n Bri loc heil onderzeeër, die 7 man van de equipage redde, waarmede zij is teruggekeerd. De onderzeeër werd aangevallen door een Duitschen kruiser en licht beschadigd, terwijl zij naar de haven terugkeerde. Is een inval in Engeland mogelijk? In de „Naval and Military Record" zegt eeu medewerker „Een inval in Engeland zou. zelfs wanneer hij slechts tijdelijk met succes werd bekroond een grooter voordeel veer de Duitsche zaak zijn dan welko andere gebeurtenis ook. Zelfs al zou de Duitsche vloot daarbij verloren gaan. dan zou dat verliès voor Duitschland nog niet noodlottig zijn en de zeer bekwame ledeu van den Duitschen generalen staf zullen ongetwij feld wel een plan hebben opgemaakt om dat verlies te voorkomen. De verleiding om hunne nuttelooze slag schepen en een honderdduizend man troepen te De jongen opende nu het deksel van zijn tafel om ingeval van een noodige terugtocht een veilig heenkomen te hebben. Maar het volgend oogenblik was het spiegeltje weer op den zwarten wang gericht, en nog een oogenblik later op het rechteroog van den man. Jimmy kon het wit van het oog, half verborgen onder de borstelige wenkbrauwen, duidelijk zien; het straalde in het plotselin ge 'licht. Maar niettemin bleef de Zoeloe nog altijd in dezelfde houding liggen in het vensterraam, zonder iets te merken. Het oog bleef, zelfs zonder te knippen op den kassier gericht, terwijl deze geld uittelde. Dat trof -Jimmy. Hij was er zoo verwon derd over, dat hij een oogenblik de moge lijkheid vergat dat iemand naar bem kij ken kon. Dat geschiedde plotseling door een van de inspecteurs, die den jongen op eon toon van gezag toesprak. „Je moest liever je werk doen, Spud, en niet spelen met een spiegeltje. Die zwarte is in staat je met huid en baar op te eten als je bem plaagt". „Maar hij ziet het niet, mijnheer. Hij kan het niet. zienHet is eeu blind oog; een kunstoog! Ik heb hem recht in zijn gezicht geschenen en De inspecteur was opgestaan. Zonder gehaast te doen plaatste hij zich tusschen de straatdeur en het venster bij den kassier. De kleurling bad zijn geld gekregen. Hij keerde zich plotseling om en nu viel bet licht uit het spiegeltje op zijn andere oog. Dadelijk begreep liij dat er iets gebeurd was. Hij schrikte, legde de hand over zijn oogen en raakte het eene zorgvuldig aan, abof hij wagen m eene onderneming, die, zoo zij slaagt, den gcheelen toestand in bun voordnel zou wij zigen, zal misschien qmvoerstaanbaar blijken. Het waro daarom niet verstand-g, do moge lijkheid van zulk 'een ondernoming te ontken nen, alioen omdat zij, van Engelsch standpunt gezien, mot practised uitvoerbaar De Duit schers hebben zooveel vertrouwen in zichzelf en in hunne bekwaamheid in het organiseeron van iedere onderneming, hoo nieuw en mooi lip; ook, on boyendien ook in hunno superieur» bekwaamheid, dat zij waarschijnlijk niet zullen aarzelen een plan uit te voeren dat vruchtbare resultaten belooft. Daar het militaire clement hier to lando een inval denkbaar acht moet men verwachten, dat hot militaire element in Duitochlan«i er evenzoo over denkt en dienovereenkomstig zal handelen, zoodra do toestand el dei* van Duitsch standpunt gezien hopeloos zal worden. De Engelsche marine verlangt niets liever, dtin dat de Duitsciio generale staf zoo spoedig mogelijk de gelegenheid zal zoeken ora zijne invalstheorieën in de praefcijk op do proef to stellen. De dienstplichtwet. De militaire medewerker van de „Times" zegt, dab de oorspronkelijke dienstplichtwet,, die slechts voor de ongehuwden geldt, 187.826 recruten heeft geleverd, welk cijfer vermoedelijk tot 340.000 zal stijgen. De nieuwe wet zal door de bepaling dat mannelijke inwoners boven de 18 jaar onder de wapenen moeten komen, per jaar 350.000 man tneer beschikbaar stellen. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogèterrein, LONDEN. In den afgeloopen naobi ac tiviteit met mijnen tusschen Xeuviüe, St. Vaast en Souchez, ten noordoosten van Armentières en ten oosten van Yperen. De toestand werd er echter niet door ver anderd. Zeer geringe en onbelangrijke artillerie- activiteit. De strijd cm Verdun. BERLIJN. Officieel. In aanslui ting op het succes op hoogte 304 zijn verschillende zuidelijk van den Termie tenheuvel, zuidelijk van Haucourt, gelegen vijandelijke loopgraven stormenderhand ge nomen, Een poging van den vijand om heb op hoogte 304 verloren terrein onder ibzet- ting van sterke strijdkrachten te heroveren, mislukte onder voor hem zware verliezen. Evenmin hadden de Fransche aanvallen .aan den oostelijken oever in de streek van de hoeve Thiaumont succes. Het aantal Fransche gevangenen steeg daar tot 3 offi cieren en 3.75 man, benevens nog 16 gewon den. Er werden 9 mitrailleurs buit gemaakt. Van de overiga fronten, behalve voor ons goedgeslaagde patrouille-ondernemingen, geen bijzondere berichten. PARIJS. Het thans met kracht hervatte offensief van de Duitschers tegen Verdun duurt sinds 4 Mei on afgebroken voort met ongehoorde verbitte ring. Het Duitsche doelwit op den linker oever van de Maas is steeds hoogte 304 en omgeving. In den nacht van 8 Mei was do strijd buitengewoon hevig rondom de stel ling, welke de vijand tracht te omvatten. Drie aanvallen van de Duitschers werden afgeslagen met geweldige verliezen. Den volgenden dag werd een nieuwe aanval tot staan gebracht door ons spervuur. In het geheel lieten de Duitschers, zegt men, drie pas aangevoerde divisies van groote sterkte decimeeren, terwijl het .resultaat nihil was. Op den rechteroever deden onze troepen in ecyi verwoed handgemeen het tijdelijke voordeel te niet, dat de vijand den 7en had behaald door in een loopgraaf in eerste linie door te dringen. Na vijf dagen van geweldige aanvallen, welke hém op ontzaglijke verliezen kwamen te staan, bevindt, de vijand zich op het zelfde punt als bij den aanvang. Onge twijfeld zal bij zijn inspanning verdubbe len, maar de taaiheid van onzen tegenstand en de toenemende kracht van Onze tegen aanvallen vergunnen ons de toekomst rus tig- af te wachten. vreesde dat het plotselinge licht er eenige schade aan toegebracht mocht hebben. Ook de jongen schrikte, deed beschamend 'ftet zakspiegeltje in het étui en probeerde te begrijpen wat de inspecteur zei. Maar het was tot den. Zoeloe dat de in specteur sprak, in diens eigen taalSpud verstond er niets van. De Zoeloe luisterde en schudde het hoofd. Nu scheen hij ock iets te ontkennen in antwoord op een vraag van den inspecteur. Iedereen luisterde met ingehouden adem. Buiten dreunde geroe- semoes van de stemmen der nog jachtende kleurlingen. Plotseling gaf juffrouw Wilkins een gil. De zwarte had een poging gedaan om da deur te bereiken, de inspecteur greep hem aan en er ontstond een gevecht. In een oogenblik scheen het heele kantoor in een gekkenhuis veranderd. Jimmy kreeg den indruk van een voetbalwedstrijd. Daar klonk een stem: „Sluit de deuren en laat iemand om de politie telefoneeren Het kunstoog bleek er een te zijn van een bijzonder maaksel. Aan de achterzijde waren twee holten en in ieder daarvan zat een diamant. Het waren kleine diamanten, maar van hooge marktwaarde. Er heer sekte een oogenblik doodelïjke stilte onder de aanwezigen op kantoor. Toen ■klonk opeens de stem van Jimmy: „Kijk eens aan, diamanten in een kunst- oog! En ik heb ze ontdekt met mijn. X- stralen 1"

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1