No. 271. Woensdag 10 Mei 1910 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Ons Oorlogsdagboek. TWEEDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT We worden Her verplaatst in het hoofdkwartier van den Duitschen kroonprins. Dit bevond zich totnogtoe in de Argonnen, maar zou, volgens de-jongste berichten, Verplaatst zijn naar de "Vogezen, naar Mülhausen. De kroonprins wordt hier voor gesteld, terwijl hij een opperofficier, een generaal, de orde Pour le Mérite op de uniform hecht. Deze gebeurtenis is voorgevallen in zijn vroegere hoofdkwartier en de generaal, die zoo onderscheiden werd, was de generaal der infanterie von Steuben. Geen audiëntie. Blijkens bericht in de „Staatscourant»'* Wordt Donderdag a.s. door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. Uit soldatenleven in vroegeren III. Uit den dertigjarige*! oorlog. I De der tig jan ge oorlog was een krijg om Jon göLoové, van het Katholicisme togen het protestantisme, maar tevens een politieke strijd. Oostenrijk, waar keizer Ferdinand II regeerde met vaste hand en met het onwrik baar voornemen om het katholieke geloof en de óppermacht van het Habsburgsche 'Huis ia Duitschland te doen zegevieren, was een ge vaar voor de andere staten, in 't noorden en 't vesten .Tegen zijn politiek overwicht kwa men de andere Duitscho Torsten, tegen den geloofsijver des keizers de volken op, en zoo ontbrandde er een krijg, die dertig jaren lang, van 1618 tot 16-18, woedde met een wreedheid en een ellende .als de geschiedenis der mensch- heid bijna niet kent. Deze oorlog heeft over het groote Duitsche rijk een jammer van verwoesting gebracht, die moeilijk in een kort bestek is te beschrijven. Zwaar was da politieke verootmoediging van een voortaan tot onmacht veroordeelde groote natie, vreeselijk de economische ondergang van een rijk land met een hoogstaando bescha ving, maar het ergste was het verlies op zede lijk gebied. Er groeide een geslacht van men- echen op, dat den vrede nooit had gekend; het volk verwilderde jaar op jaar meer door de woeste ruwheid der landsknechten, die, alleen bedacht op winst en genot, onder e!fc vaandel dienden, dat hun dit be loofde. .Dat d9 oorlog door aangeworven sol daten, door huurtroepen werd gevoerd, was de voornaamste oorzaak zoowol voor al de ellende er van als voor den langen duur. De lands knecht, die in beide krijgvoerende partijen de f;roote verscheidenheid zag van volken en go- oofsbekentenissen, had noch nationale, noch godsdienstige idealen. Er was, Gustaaf Adolf van Zweden in de eerste jaren van den oorlog uitgezonderd, geen leider, die de soldaten wist mee te sleepen door zijn persoonlijkheid, en slechts de lage instincten van hebzucht en genotzucht beheerscliten de troepen. De oor lóg. die alleen deze instincten kon bevredigen, werd voor den soldaat zijn levensdoel en hij wenschte, dat de strijd zoolang mogelijk mocht duren. Reeds vroeger was hot gebeurd, dat de landsknechten zich verzet hadden tegen het beëindigen van den oorlog, daar die hen weer aan den dijk zette. thans werd de krijgs- toestana hun ideaal leven, wenschten zij niet anders, en waar de leiders er verpoozing in brachten, gingen do soldaten hun eigén gang en vielen ^steden en dorpen aan, met geen an der doel dan om te plunderen. Deze veranderde opvatting van zijn beroep verlaagde de maatschappelijke positie van den soldaat. Fit de onderste lagen van het volk kwamen weldra do meeste sol daten voort, en toen de oorlog langer woedde, bestonden de troepen grootendccls uit het schuim der natie. Het gevolg daarvan was ook, dat weldra de lagere officieren niet meer door den troep werden gekozen, zooals vroeger het geval was. Zij werden integendeel nu door den opperbevelhebber of door den landvorst aangesteld en bleven in zijn dienst. Niet meer als vroeger vochten zij ook mee in de rijen der soldaten, maar gaven alleen de leiding, en daardoor verminderde hun goeden invloed, leefden zij niet meer zoo mee met hun mannen. Hand in hand ging daarmee weer gepaard een bevoorrechting van den adel, en wie in de laatste helft van den dertigjarigen krijg Soldaat..ad weinig kans liocger te stijgen. -Bij de steeds toenemende minderwaardigheid van het militaire materiaal, kwamenjqog andere dingen. Door de moeilijkheid om een troep te onderhouden en de gebreken in de strategische leiding in dien tijd, konden de legers slechts klein wezen. Doch men moest niet alleen de soldaten voeden, ook den tros, die.hen verge zelde en hen dikwijls in aantal overtrof. Ook zedelijk daal do de landsknecht m dezen oorlog, steeds meer vond hij het gemakkelijker om zich met met een vrouw in don echt te verbinden, maar een ..deerne" mee te voeren, aan wie hij meestal slechts verbonden was door tijdelijke genegenheid. Wisseling van liefje was bij de sol daten van dien tijd iets gewoons, en tot welke immoreele toestanden dat aanleiding gaf. kan men zich voorstellen. Wie geen vrouw vond, die hem beviel, of niet rijk genoeg was om er een te onderhouden, bield een jongen, die hem be diende en dio... voor hem stal. Dit gepeupel .vooral was het, dat den schrik bracht in alle steden van het Duitselje rijk, en waar een troep soldaten nas doorgetrokken, zag liet er uit als op een korenveld, waar een vlucht sprinkhanen neergestreken (Wordt vervolgd.) Ce toestand in den reuzenstrijd. Het. antwoord van Duitschland aan Amerika is er', en onze lezers kennen het in hoofdzaak reeds uit de Laatste Berichten in ons vorig nummer. Duitschland geeft toe aan do verlan gens der Amerikaanse»© regeering, maar liet stelt zijn voorwaarden. Het zal afzien van den duikkootenoorlog zonder genade, het 'zal dien oorlog voeren volgens de beginselen van het volkenrecht, het zal, ook binnen de oorlogs zone, geen handelsschepen tot zinken brengen zonder waarschuwing en zonder de bemanning tijd te laten om zich te redden, in één woord, liet wil doen, wat de Vereenigde Staten vra gen, indien... deze nu van de geallieerden en m het bijzonder van Engeland eischen, dat zij de beginselen van het volkenrecht eveneens in core houden bij het voeren van den economi sch en oorlog, ni.a.w. dat de Fnie zal trachten dc uithongeringstaktiek tegen Duitschland tegen te gaan op dezelfde wijze, als zij een ein de wensoht te maken aan den onderzee-oorlog, zooals die totnogtoe wordt gevoerd. Voorloo- pig beloven de centrale mogendheden om den duiïriboötenoorlog te beperken tot hot strikt volkenrechtelijke in afwachting van wat de geallieerden daarop 'zullen doen. Van Amerika's antwoord is nog niets be kend. Hoe zal dit luiden? Zal do regeering te Washington zich storen aan de talrijke stem men in de pers, die verkondigen, dat dit Duitsche antwoord volkomen onvoldoende is, dat president Wilson misschien het beste zal doen om dadelijk maai* de diplomatieke be trekkingen af te breken, want dat het daar toe toch moet komen na nog e©nige bespre kingen? Het is niet te verwachten, dat de regeerïng der Fnie zoo bruusk zal optreden tegen de in elk geval blijkbaar oprechte poging van Duitschland om den vrede te handhaven. Er blijkt uit het antwoord toegevendheid. Het is er een, dat verdere besprekingen mogelijk en wenschelijk maakt, en deze zullen nu zeker volgen. Een andere vraag ia, of de Vereen igde Sta ten zich zullen wenden tot de geallieerden. Verschillende Amerika an scha bladen meenen, dat dit niet noodig is. niet te pas komt zelfszij herinneren er aan, dat Zondag 7 Mei de ver jaardag was van het vergaan der „Lusitania" en dat dit feit voldoende is om van Duitsch land te eischen, dat het belove, en onvoorwaar delijk belove, om zulke handelingen niet weer to plegen. Een passagiersschip met grooten- deels neutrale reizigers ih den grond te boren, een 1-500 weerlooze burgers, waaronder vrou wen en kinderen, te doodon, dit is een feit-, dat men niet vergeten kan. Doch president Wilson luistert niet naar de stem der pers al leen. Hij is zich bewust, dat hij een grootsche taak op zich lieeft genomen. Hij wordt thans als 't ware tot bemiddelaar in dezen oorlog aangeroepen. In den zee-oorlog rno-g maar al leen, en slechts door een van de partijen. Toch, indien de president der Fnie er te© overgaat om zich, in den zin, zooals Dufcischland dat wenscht, te wenden tot de geallieerden, tot Engeland, dan zou dit de inleiding kunnen zijn niet alleen voor een zuiverder voeren van den oorlog ter zee, maar ook tot een vredes bemiddeling. Dit hangt, zoo lijkt het ten minste, af van de geallieerden. Maar de stemming onder déze is niet eene, die veel hoop geeft. even waar schijnlijk, waarschijnlijker misschien zelfs dan een spoedige vrede lijkt thans nog een fel lere strijd in do toekomst. Intusschen, men kan niet weten. Er moet toch eens een einde aan komen, en geen der partijen heeft tot nog toe kans gezien dit einde op de slagvelden naderbij te brengen. In elk geval, het Duitsche antwoord is wel van dien aard, dat niet dadelijk het tafellaken tusschen Duitschland en Amerika wordt door gesneden, van ©en oorlog tusschen beide laai den, van een afbreken der diplomatieke be trekking is voorloopig wel geen sprak© meer. President Wilson zal waarschijnlijk uitzien, hoe do Duitschers nu voortaan den duikbooten-oor- log voeren De strijd bij Terduin is nog niet uit, integen deel, de telegrammen der laatste dagen spre ken van een opleving. Een bericht van Zondag meldt, dat er toen sedert 48 uur op den lin keroever der Maas een veldslag aan den gang was, zoo fel als men niet kende sedert de eerste hevige aanvallen der Duitschers bij Ver dun. Het geldt weer don Mort Hommc, de hoog te 304. Maar er is verschil blijkbaar tusschen de aanvallen toen en nu: alleen de Duitsche artil lerie deed het werk ,van infanterie-aanvallen vernemen we weinig. Doch het bombardement was dan ook zoo geweldig, als men nog niet kende, do loopgraven der Franschen werden zoo totaal vernield, dat zij er evengoed uit moesten trekken, of zij er dooi- een stormaanval uit verjaagd waren. De Duitschers echter konden er geen bezit van nemen, want nu nam de Franseh© artillerie zo onder vuur op dezelfde hevige wijze. Eigenlijke voordeden werden dus niet behaald, ook niet door een Franschen aan val bij Thiaumont. Van hot overige Wester front komt bericht van een aanval der Duit schers ten zuiden der Somme, nadat eerst hun artillerie hard aan het werk was geweest; de aanval werd afgeslagen. Ook bij St. Mihiel deden de Duitschers een vcrgeefschen aanval. Ia Lotharingen hadden de Franschen een eigenaardig ongevaltwintig ballons-captifs werden door rukwinden van hun kabels gesla gen; enkele er Tan dreven naar de Duitscho i üpies, wat er met de inzittenden gebeurd is, weet, men niet. Orerigens is er maar weinig nieuws van de uitgestrekte fronten. Noch in Rusland, noch in den Kaukasus of Messopotaraie is jets bijzon ders gebeurd. De Duitscne luchtvloot lijdt ech ter zware verliezen: hebben wij den vorigen keer melding gemaakt van het verlies der L20 aan de Noorsche ku6t, thans is weer een Zep pelin bij Saloniki, die daar bommen wierp, op den grond geschoten, en maken Engelsche tele grammen gewag van 't vernielen van een Duitsch luchtschip aan de kust van Slecswjjk. De geallieerden zijn overigens in actie in Saloniki, er zijn een 20.000 man Servische troe pen aangekomen en het front is er uitgebreid tot aan Albanië. Is daar nu misschien spoedig het voorjaars- of zomer-offensief der geallieer den te verwachten en zal de Balkan opnieuw het tooneel van een hevigen strijd worden? BELGIS. Aan de Vlaamsche kust BERLIJN. De chef van den admiralen staf -der marine deelt het volgende mede: Bij de kust van Vlaanderen werd in den na middag van den vijfden Mei in een lucht gevecht met behulp van een onzer torpedo- booten een vijandelijk vliegtuig neergescho ten. Het toesnellen der Engelsche strijd krachten belette dat de inzittenden gered konden worden. Verder veroverde een van onze torpedo, booten den zesden Mei bij de kust van Vlaanderen een onbeschadigd Engelsch vliegtuig en nam de beide officieren ge vangen Ten westen van het Storm-rif werd in den ochtend van den vijfden Mei de Engel sche onderzeeër E 31 door het artillerie vuur van een onzer schepen tot zinken ge bracht. Het iuchtscMp L. 7 van den verkennings- dienst is niet teruggekeerd. Volgens amb telijke verklaring van de Engelsche admi raliteit werd het den vierden Mei door de Engelsche strijdkrachten in de Noordzee vernield. LONDEN. De Admiraliteit bericht naar aanleiding van het Duitsche communiqué van Zondag: „Het is een feit, dat twee Engelsche marine-aercplanes vermist wor den. Het lijk van oen der vliegers is uit zee opgehaald, benevens de reddingsgordels van Franschen bezet plaatsen met totaal 65,000 inwoners, dat is 3.4 procent van de geheele bevolking. Ontruimd zijn plaatsen met een totaal van 48.500 inwoners, of 2,6 procent. ENGELAND. Nog een Zeppelin vernield. LONDEN. De admiraliteit meldt, dat Zeppelin door een van onze lichte kruisers-eskaders is vernield ter hoogte van de Sleeswijksche kust-. LONDEN. De Admiraliteit bericht: De schepen, die Donderdag den Zeppelin vernielden, waren de „Galatea en de Phaëton". De Zeppelin was blijkbaar op „en verkenning, toen hij door het- kanon vuur dezer twee schepen werd vernield. 92ste Week. Van 1 Mei tot 7 Mei. 1 Mei De Amerikaansche gezant is uit het Duitsche hoofdkwartier te Berlijn teruggekeerd. De Fransche gezant heeft aan de Belgischfe regeering een verklaring overgelegd, waarbij de Fransche regeering steun toezegt aan België bij de vredes-ouder- 'haudeliligen ter handhaving van den huidigen territ-orialen toe stand van Belgisch-Congo, welke verklaring is goedgekeurd door Engeland, Rusland, Italië en J apan. Een officieel bericht uit Londen meldt, dat alle opstande lingen-commando's in. Ierland zich hebben overgegeven. Onder de officieren te Athe ne is een bond opgericht om de regeering krachtig te steunen in haar verzet tegen de houding van de Entente. 2 Opnieuw zijn Russische troe pen to Marseille ontscheept. In het Lagerhuis kondigt minister Asquith de indiening aan van een nieuwe wet op den dienstplicht. jfv Diüsdagnach^ deden yijf zijn waarnemer. ,,De bewering, dat een Engelsche onder zeeër door kanonvuur in den grond zou zijn geboord, is onjuist. Het schip is behouden naar zijn basis teruggekeerd." Koogleeraren naar Duitschland gevoerd, Naar uit Gent wordt medegedeeld zij wedérom vijf hoogleeraren naar Duitschland gevoerd in verband met hunne weigering om onder Duitsch bewind aan de Vervlaam- sching der Hoogeschool hunne medewerking te verleenen. DUITSCHLAND. Waarheid of verdichting? LONDEN. Aan de bladen wordt uit Washington bericht, dat van den am bassadeur te Berlijn een uitvoerige verklaring is ontvangen omtrent den toestand te Berlijn. Naar men verneemt, deelt de ambassadeur daarin aan het minis terie van buitenlandsche zaken mede. dat in Duitschland veel gesproken wordt ov vrede en dat de Keizer gaarne zoude zien: dat de Vereenigde Staten het initiatief na men voor het bevorderen van onderhande lingen met de geallieerden. Verwoestingen in Duitschland. De bondsraad heeft bij den rijksdag een wetsontwerp ingediend over de schade door den oorlog aangericht in het rijksgebied. Daaruit blijkt, dat in Oostpruisen alleen vernield zijn door de twee Russische invasies 24 steden, 600 dorpen, ongeveer 300 land goedereu en 34.000 gebouwen. 100.000 woningen zijn volkomen en evenveel zijr gedeeltelijk geplunderd. Tv.-©e en twin tig kerken, 25 pastorieën en 133 schoolge bouwen werden vernield. Het verlies aan paarden alleen bedraagt 90.000 stuks. In het rijksland zijn op dit oogenblik door de o„ Duitsche luchtschepen een aajival op de noordoostkust van Enge land en de zuidoostkust van Schotland. Tegen Liebknecht is door de militaire autoriteiten een vervol ging ingesteld, naar aanleiding van zijn deelneming aan een be tooging te Berlijn op 1 Mei. Een door de Engelsche re geering ingediend wetsontwerp op algemeeneu dienstplicht, wordt in eerste lezing aangenomen. Drie Iersche rebellen-leiders Pearce, Clarke en Macdonagh, zijn gefusilleerd. De Chief Secretary vcor Ier land, Birrell, is afgetreden. Een Duitscho aeroplane wierp bommen op Deal. Een Zeppelin vliegt over de j oostkust van Schotland. Het Lagerhuis neemt in tweede lezing de nieuwe militaire wet aan. Duitschland beantwoordt d© Amerika-nota en verklaart zich bereid den verscherpten duikboo tenoorlog te staken, wanneer Amerika bewerkt, dat de geal lieerden den uithongeriugsoorlog opgeven. Ter hoogte van de Sleeswijk- schb kust wordt een Zeppelin door Engelsche kruisers vernield. Saloniki wordt door een Zeppelin gebombardeerd; het luchtschip wordt neergeschoten. De Paus zendt- president Wil son een boodschap, waarin hij zijn bezorgdheid zou hebben uit gesproken over een eventueele breuk tusschen Amerika Duitschland. i in i Stanley Washburn beschrijft in de „Times" de activiteit in de Fransche on- dergroudsche linies in Argonne. Hij zegt o.a. ,,Um de ingewikkeldheid der verdedigings werken op dit front te begrijpen moet men ze gezien hebben. In alle richtingen loopt een doolhof van greppels en verbindingswegen naar liet front. De eerste linies leken zoo onneem baar, dat het mij voorkwam dat wij de eerste loopgravenrij, de geveclitslinie zelf genaderd waren, maar tot mijn verbazing hoorde i' dit niet zoo was. Hoe verder wij voortdrongen, hoe ingewik kelder de doolhof werd, waardoor wij nu on weg zochten. Bij iedere honderd meter, die vooruitgingen werden de loopgraven dieper en de bomvrije schuilplaatsen talrijker. In een diepe en goed beschermde loopgraaf waren schuilplaatsen voor officieren en rust plaatsen voor do manschappen ©n bovendien eon aantal in den grond uitgegraven kamers, die gereed werden gehouden om er den gewon den de eerste hulp te verleenen. In een der kelderachtige ruimten stond een gasoline-motor, die een dynamo dreef, welke de stroom voor de verlichting leverde. Bij het licht der daarmede gevoed© lampen kón men gemakkelijk deu weg t vinden m deze ondeygeondsohe wereld. De opstand in Ierland. DUBLIN. Officieel wordt bericht, dat de overgave der wapenen op last- van den opperbevelhebber op bevredigde wijze plaat3 heeft. Zaterdag zijn 36 mannen door de krijgs raden veroordeeld. Tot dusver zijn de vol gende vonnissen bekrachtigd: In drie geval len zijn alle drie beschuldigden ter dood veroordeéld. Slechts één is gefusilleerd. Maar voor de beide anderen werd de straf in levenslange tuchthuisstraf veranderd. De krijgsraad veroordeelde op 2 Mei 'drie mannen tot drie jaren tuchthuisstraf. DUBLIN. Gravin Markiewicz is veroor deeld tot levenslangen dwangarbeid. Er zijn een menigte doodvonnissen uitge sproken, maar ze zijn" alle veranderd in ge- ngenisstraffen van verschillenden duur. De „Daily Chronicle" waarschuwt er een hoofdartikel tegen, om op groo te» schaal voort te gaan met opstan delingen te fiisilleeren. Het blad keurt dat de drie eerste gestraften die het manifest der „voorlcopige re geering" mede hadden onderteekend en wier schuld dus ontwijfelbaar vast staat, gedood werden, maar heeft het bericht om trent de fusilleerihg van nog vier anderen met ongerustheid vernomen. Tegen de in stelling van oen krachtig bewind heeft het blad geen bezwaar, maar tevens raadt het al te groote gestrengheid af. Zelfs in geval len waarin de schuld der beklaagden onher roepelijk vastgesteld is, raadt het een zacht moedig optreden aan. In Ierland is de Her innering aan degenen, die den dood von den voor hun land. eeuwen lang blijven voortleven, en het is niet geivenscht het lantal martelaren voor de Iersche zaak te •ergrooten. Op het oogenblik is het gevoel, dat de opstandelingen gestraft- moeten worden, zeer levendig, maar dat verandert op den duur en dan zal de herinnering aan de gevallenen voor hetgeen zij hunne edele zaak noemden, blijven voortbestaan. Waar de doodstraf is toegepast, kan eene vergissing niet hersteld worden. De eenige Iersche rebel, die de geschie denis kent, maar die in Ierland niet als nationale held wordt beschouwd, Smith O'Brien, was juist de oenige, wicn de En gelsche regeering genade schonk. Als deze opstand de laatste mocht zijn, wat een ieder hoopt, dan is het wel gewenscht dat de her innering daaraan tevens samengaat met die aan de edelmoedigheid der Engelsche regee- ring. LONDEN. Sir Matthew Nathan, onder secretaris bij den onderkoning van Ierland, heeft zijn ontslag genomen Sir Robert Chal mers, oud-gouverneur van C'eylon en gewe zen hoofdambtenaar bij de schatkist, is tot zijn opvolger benoemd. Tot dusver zijn 112 lijken van burgers, waaronder 20 van vrouwen, die gedood wer den tijdens den opstand, begraven en wel wegens gebrek aan arbeidskrachten niet in kisten, maar in hunne kleederen of gewik keld in lakens of dekens. In antwoord op de onlangs uitgevaardigde proclamatie hebben alle leden van Sinh- Fein-vereeuigingen te Limerick-city hunne wapens en munitie overgegeven. De nieuwe minister voor Ierland. DUBLIN. De bladen alhier deeleu mede, dat Harcourt-, minister van openbare werken en oud-minister van koloniën, benoemd is tot chief secretary (minister) voor Ierland, ter vervanging van Birrell. Oorlogsschepen tegen Zeppelins. De miiitjairo medewerker van de „Ti mes" wijst er op, dat de vernietiging van een Zeppelin bi] Slecswijk en van ©en twee den bij Saloniki, jn beide gevallen tenge volge van geschutvuur, op de mogelijkheid wijst om met succes tegen deze oorlogsworii» tuigen op te treden. De Engelsche vloot zal vooral in de Noordzee de actie der Zeppe lins bolangrijk kunnen verminderen, nu net gebleken is, dat zij zelfs op 7000 voet hoogte nog wel door een goed gericht schot getrof fen en buiten gevecht gesteld kunnen wor den. Uit de rapporten in rake de Zeppelin- aanvallen is gebleken, dat er onlangs één hoog in het noorden van Schotland is ver schenen. Deze zal vermoedelijk uit Cuxha- ven zijn gekomen. Om echter iets van be- teekenis omtrent de plaatsen waar de Ert- gelsche vloot zich bevindt te ontdekken, moeten d^ Zeppelins overdag er op uitgaan en dit feit zal de Engelsche vloot kunnen helpen om de luchtschepen, vóór zij wéöer de kust van Sleeswijk kunnen bereiken, door kanonvuur onschadelijk te maken. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein, PARIJS. Aan de linkerzijde van de Maas werd het bombardement, dat sedert twee dagen onafgebroken voortduurde in de streek van heuvel 304, Zondag gevolgd door een krachtigen aanval tusschen heuvel 304 en den Mort-Homme. Na herhaalde pogin gen drong de vijand de verbindingsloop- graaf binnen ten oosten van heuvel 304. Op alle andere punten werd hij met hevige ver liezen door mitrailleur- en artillerievuur af geslagen. Aan de rechterzijde van de Maas deed de vijand, na een krachtige artilleristische voorbereiding, achtereenvolgens verschil lende aanvallen tusschen bet Haudroraonb- bosch en Douaumont. Hij kreeg voet over een lengte van 500 meter in een loopgraaf van do eerste linie van het wes telijk gedeelte van dit front. Overal elders mislukten de aanvallen. In Woëvre groote artillerie-activiteit. LONDEN. Onder bedekking van een bombardement deden de Engelschen met SÖCOC3 een aanval op de loepgraven bij Autfcviile. Hunne verliezen waren gering. Zij maakten vijf man krijgsgevangen. Tien Duitsobers werden gedood cn een groot aan tal gewend. De vijand deed, na een beschieting, een aanval op dc EDgelsche loopgraven ten zuid oosten van Armentières, maar werd er on middellijk weder uitgeworpen. Ook deed hij een aanval op de Engelsche loopgraven ten oosten van Cabaut, maar werd terugge slagen. Zaterdag eenige artillerie-activiteit. Vrijdag hadden met succes luchtacties plaats. Men nam waar, dat eenige machines teruggedreven werden. BERLIJN. Ten westen van de Maas werd het gevecht ook Zaterdag niet ten einde ge bracht. Vooral de artillerio betoonde aan beide zijden greote activiteit. Ten oosten van de rivier mislukte in de vroegte oen aanval der Franschen in de buurt van de hoeve Thiaumont. Op verschillende punten op het overige gedeelte van het front werden vijandelijke verkenningsdetachementen afgeslagen. Een Duitsche patrouille maakte ten zuiden van Lihons eenige krijgsgevangenen. Overal ontmoette men gaande en komendo soldaten, die de duizend en een boodschappen doen, die het leven in dit merkwaardige ver blijf noodig schijnt to maken. Hier en daar zag men in uitgegraven ruimten witt© pompen geduldig het water opzuigen, dat langzaam naar de laag gelegen plaatsen druipt en het door lange gummibuizen ergens anders heen 'oeren. Het geluid der kanonnen klinkt hier ge dempt en er heerscht een diepe stilte, die slechts door het geschuifel van voeten en de zachte metalen geluidjes der pompen en het gezoem van den dynamo, als dat van een ge vangen- bij, in zijn kleinen kelder, onderbro ken wordt. Ten slotte hield onze gids ons staand© in een overdekt© bomvrije plaats en raadt ons fluisterend, slechts zacht te spreken, want hier zijn wij zeer dicht hij de Duitschers, niet meer dan 30 passen van hen af. Rechts en links van ons zijn de loopgraven geheel gevuld met soldatenieder van hen heeft het geweer in den hand of naast zich staan. Allen spreken met gedempte stem. als in de nabijheid van den dood, waar wjj dan ook wezenlijk zijn. Terwijl wij hier staan te midden van do halve stilte in de loopgraven en van het lawaai van granaat- en geweervuur hoven ons, vertelt onze gids ons, dat men gelooft dat de Duit schers juist onder deze plek een mijn hebben gegraven. Misschien zal die echter eerst mor gen tot ontploffing gebracht worden. Toen voerde onze gids ons terug naar een verder afgelegen loopgraaf waar wij het eenigs- zins twijfelachtige genoegen hadden, de Duit schers handgranaten t© zien werpen, in die welk© wij juist zooeven verlaten hadden. Do strijd om Verdun. PARIJS. De strijd neemt in hevigheid toe. De vijand deed op 7 Mei een reeks hevige masea-aan vallen op hoogte 304 en den ..Mort-Homme", maar on9 ar tillerie- en mitraiileurvuur bracht» hem steeds tot staan, terwijl hij groote ver liezen leed. Ten slotte wisten de Duitschers aan het einde van den dag een klein succes te behalen door een onzer loopgraven ten. oosten van hoogte 304 binnen te dringen; de hoogte zelf is echter nog steeds in ons be zit en ligt trouwens nog ruim 15 K.M. vau Verdun verwijderd. Us legende der maagd. Herhaaldelijk kwam het voor, schrijft Eugen Szatmari, in de „Frankf. Ztg.", dat- Russische gevangenen op de vraag, wie hun aanvoerder was. ten antwoord gaven: „de Maagd". Aanvankelijk wisten de Duitsche officieren niet, wat zij daarvan moesten denken: zij konden geen nadere aanduiding krijgen, het eenige wat zij vernamen was, dat de troep was aangevoerd door de „Maagd". En zij meenden dat dit een Russisch bijgeloof was. Zoodat zij ten slotte maar niet verder vroegen. Thans is gebleken, hoe dat zat met die geschiedenis van de Maagd. In Juli 1915 viel, bij een bestorming van de hoogte Dolzok de commandant van een Tsjerkessen- btttaljon, majoor Iwan Gloestjensko. Kort daarna werd bij het regiment van dezen majoor een korporaal ingedeeld, onge veer negentien jaar oud, die zich Gloest jensko Czerniawka noemde, en die nie mand anders was dan de eenige dochter van den gesneuvelden majoor. Zij was een groote, mooie vrouw, met ravenzwart haar, dat zij niet liet afsnijden, maar vrij uit op haar rug liet hangen. Ingedeeld bij het bataljon van haar vader, was zij er steeds op uit den vijand verliezen toe te brengen. Zij leefde en streed met de soldaten, deelde hun brood en hun strooleger, en als er een gevaarlijk werkje te doen was, moest zij er bij zijn. Het liefst voerde zij de patrouilles J aan, die de Duitsche stellingen beslopen, I en steeds keerde zij ongedeerd terug. De I gevangenen beweren dat zii onkwetsbaar was. De legende ging spoedig, dat zij door de H. Maagd gezonden was om de Russen ter overwinning te leiden, en dat de kogels plat neervielen zonder haar te treffen. Zelfs gevangen officieren spraken van haar als van een heilige. Zij was van nu af „de Maagd", en zelfs ging het verhaal, dat een generaal haar de hand had gekust. Doch ook haar bereikte het noodlot. In een donkeren Februari-nacht werd door een Russische patrouille een overval gedaan aan de Proe-th op een Duitech-Oos- tenrijksche pesitie. Een gevecht ontstond; de Russen stonden reed3 voor de versperrin gen en wierpen handgranaten in de loop graven. In het gevecht sneuvelden acht Russen, twee werden gevangen genomen; de aanvoerder alleen slaagde er in te ont snappen. De gevangenen verklaarden weder dat hun aanvoerder „de Maagd" was ge weest. Enkele dagen later meldde het Russische officieele bericht: „Ten O. van Mahala slaagde een onzer verkenningsafdeelingen er in, den vijand te verrassen en belangrijke verliezen toe te brengen. De aanvoerder onzer afdeeling, de korporaal Gloestjensko Czerniawka, een meisje, dat zich reeds meer door dapperheid onderscheidde, keerde zwaar gewond te- rug". De „maagd" is niet van haar wonde op gekomen. Maar de legende leeft voort...

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1