m. 268. Woensdag 3 Mei 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Oils Oorlogsdagboek. TWEEDE JAARGANG. K SOLDATENGOURANT REDACTIE EN' ADMINISTRATIE PALESTRINASTR. 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 'ENT, VOOR BURGERS 3 GENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/1.50P.KWARTAAL Voor A'1 verten tién v'.-ode meu zich tot onze AdmiuiMralic. Palestrinastraat 40, Amsterdam. Prys der Advertentie per regel 30 cent. Voor Ingezonden Mede. deehngen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief. Bij abonnement reductie. Koet el-Amara ingenomen. Dö geallieerden, de Engelschen in het bij zonder, hebben een zwaren tegenslag ont vangen in MesopotamiëIn K.oefc-el-Amara hadden èen Engelsche legerafdueling zich verschanst tegen oen aanval der Turken, maar werd door dezen omsingeld eh een geregelde belegering begon. Wel trok een ander Engelsch legertje uit het Zuiden tot ontzet op, maar generaal Towushend moest na ongeveer vijf maanden zich met zijn mannen en materiaal overgeven aan den vijand Omtrent dit belangrijke feit, waarbij we bovenstaande kaart geven, waarop onze. lezers gemakkelijk Koet-el-Am ara aan den Tigris kunnen vinden, kwamen de vol gende berichten in BERLIJN. (Officieel uit het Groote Hoofdkwartier.) De te Koet-el-Amara inge sloten Engelsche troepenmacht heeft zich aan de dappere Turksche belegeraars moeten overgeven. Meer dan 13.000 man zijn krijgs gevangen gemaakt. KONSTANTINOPED. De vice-opperbe- velhebber van het Turksche leger bericht, dat het Engelsche garnizoen van Koet-el - Amara, sterk 13.300 man," onder hét opper bevel van generaal Towushend, zich onvoor waardelijk heeft overgegeven. LONDEN. Officieel wordt medege deeld: Na een tegenstand gedurende 143 dagen, to]gehoudenmet een dap perheid, waarvan de herinnering nooit uitgewischt zal worden, heeft Towushend zich genoodzaakt gezien tengevolge van totaal gebrek aan levensmiddelen om Koet- el-Amara over te geven. Alvorens daartoe over te gaan, vernielde hij zijn kanonnen en munitie. Zijn troej>en bestonden ujt 2970 Engel schen va- a:l6 graden, en ongeveer 6000 man Indische troepen met den noodigen trein. KONSTANTINOPEL. De correspon dent van het Agentschap Milli be richt uit Bagdad, dat generaal Townshend de overgave van Koet-el-Amara met al hot ,in de stad aanwezige geschut en meer dan een millioen pond contant geld aanbood ou der voorwaarden dat hij verlof kreeg met zijn leger vrij te mogen aftrekken. Dit voor stel werd natuurlijk onmiddellijk van de hand Tot op het oogenblik van den val van Koet-el-Amara aan de Tigris, dat door de Engelschen onder generaal Townshend ver dedigd werd, trachtte een Engelsche ont zettingscolonne de ingesloten troepenmacht' te. hulp te komen. Deze colonne heeft ouder ontzettende moeilijkheden alle krachten ingespannen om tot Koet door te dringen, maar ondanks de taaie hardnekkigheid die zij ten toon spreidde, is het haar niet gelukt haar doel te bereiken^. Een dag te voren kwam nog het bericht, dat een Engelsch schip de Tigris was op gezonden om de troepen van het noodige te voorzien. Dit schip heeft Koet echter niét kunnen bereiken. De ontzettingscolonnes aan beide zijden Gat rivier.hadden slechts 23.mijlen af te-leg* gen, maar ondervonden daarbij zoo hefti- gen tegenstand van de zijde der Turken, dat een van de twee sedert 5 April slechts zeven mijlen heeft kunnen afleggen. Tweemaal heeft zij getracht de Turken te verdrijven, maar beide keeren is dit mislukt. Afgezien nog van het feit, dat de rivier buiten hare oevers is getreden, zijn de terreinmoeilijk heden zeer groot. Een flink regenbuitje verandert de wegen in moerassen. De Tur ken hadden bovendien het geheele terrein krachtig versterkt,- löopgi-aven aangelegd, enz. De regen vormt daar met de aarde een glibberig slik, zoodat het zeer moeilijk is om Vooruit te komen en het vervoer van kanonnen absoluut onmogelijk is. Geen audiëntie. Hlijkens bericht in de „Staatscourant1' wordt Donderdag a.s. door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. Ie toestand in den reuzenstrijd. Koet-el-Amara is in handen der Turken ge vallen. Meer dan 13000 man Engelsche troepen, of volgens een Engelsch tolegrara, bij de 9000 man, hebben zich moeten overgeven. Onze lezers zullen zich nog wel herinneren waar deze plaats ligt, en hoe daar lang, om ge streden is. Koet-el-Amara is een versterkte plaats' aan den Tigris, in Mesopotamië, het 'J'\veestAx>menland, een Turksch gebied in Zuid- west-Azië. Van de Perzische Golf zijn Engel sche troepen daarin opgerukt met liet doel om naar Bagdad te komen en zicli daar te ver- eenigen niet de Russen, die optrokken uit het Noorden, door Porzië en den Kaukasus. De laatste n zijn niet veel zuidelijker gekomen dan Hamedan in Perzië, de Engelschen zijn blij ven. steken bij Koet-el-Amara. Met een ÏOOCO man had generaal Townshend zich daar ver schanst omsingeld door een Turksch leger heeft li ij er maanden lang den strijd tegen den vijand en tegen den honger uitgehouden Een andere Engelsche legermacht, eerst onder generaal Aylmer, later onder generaal Gorrin- ge, rukte op tot ontzet, kw am langzaam, stap voor stap, nader. Maar 't was, of de elementen zelf hadden sa am ge zu oren tegen een ontzet overstroomingen van den Tigris hinderden en belemmerden de Engelschen in hun actie. Er werden felle gevechten geleverd, maar men kon generaal Townshend en zijn mannen do ver langde hulp niet brengen. De Engelsche berichten deelen thans zelf mee, dat generaal Townshend na een tegen stand van 143 dagen, volgehouden met onverge telijke dapperheid en kracht, zich met do geheele 91ste "Week. Van 24 April tot 1 Mei. 24 April. Volgens mededeeling van de Brit- sche admiraliteit is 'tusschen 20 en 21 April een poging j*edaan om wapens te landen in Ierland door een Duitsche hulpkruiser, ge steund door een Duitseke duik boot. De hulpkruiser werd in den grond geboord, onder de gevan genen behoort sir Roger Casement. Drie Zeppelins bezochten de oostelijke graafschappen van En geland. Enkele brandbommen werden geworpen. £5 M Ter hoogte van Lowestoft heeft iu den vroegen morgen een ge vecht plaats gehad tusschen een Duitsch eskader slagschepen, be geleid door lichte kruisers en tor- pedobootjagers, met plaatselijke maritieme strijdkrachten. Na twintig minuten keerden de Duit- schers terug. Geen Engelsch schip is gezonken. Het Nederlandsche s.s. ,,Bef- kelstroom", van d© Hoil. Stoom boot Mij., is op weg van Amster dam naar Engeland door Duit- sche duikbooten in den grond ge schoten Der bemanning werd tijd gelaten rich in de sloepen te be geven. es la hei Lagerhuis legde minis ter A squith. in geheime ritting een verklaring af over de recrutee- ringsq uaestie. Volgens mededeeling in het, Lagerhuis van den Chief Secre tary voor Ierland zijn den 24sten in Dublin ernstige ongeregeldhe den voorgevallen, uitgelokt door de revolutionnaire Sinn-Feiners. Troepen rijn meester van den toe stand. Er zijn wederom Russische troepen te Marseille aangekomen. De Engelsche duikboot ,,E. 22" wordt in de Noordzee door Duitsche oorlogsschepen in den grond geboord. Wederom bezoeken Zeppelins Kent. 26 April: De Nederlandsche schepen „Dubhue", Maasham" en „Noordzee"' loopen bij de ,,Gal- looper" op mijnen. 27 April- Wederom zijn Russische troepen te Marseille aangekomen. Asquith deelt in het Lagerhuis mede, dat de toestand in Ierland nog ernstige zijden had. Over heel Ierland wordt de staat van beleg Een door minister Long inge diend wetsontwerp, dat gedeelte lijk voorzag iu het dienstplicht- vraagstuk, is wegens verzet van vp*" ",1~ ingetrokken. De Amerikaansche ambassa- deu. naar heb- hoofd kwartier .vertrokken ter audiëntie 'bezetting heeft moeten overgeven. Eerst bood de Engelsche bevelhebber aan de plaats over te geven op voorwaarde van vrijen aftocht voor zic-li en rijn mannendit werd geweigerd en hij moest wel besluiten tot een onvoorwaarde lijke overgave. Vooraf heeft hij echter zijn ka nonnen vernield en zijn wapens onbruikbaar gemaakt. De onder zijn bevel staande troepen zouden zijn samengesteld uit 2970 Britten, en 6000 man Indiërs met bijbehoorende eonvooieu. Dit is nog eerder een tegenslag, ook een mo- reele, voor de Engelschen dan een overwin ning der Turken.De algemeene toestand ver andert er weiuig door en op de beslissing in den oorlog zal het feit wel niet veel .invloed hebben. Maar voor de Turken, de bondge- genooten der centralen, is het een tegen wicht voor de successen der Russen in den Kaukasus, voor de inneming van Trebizonde, en zal het- bovendien'diepen indruk maken op de Mohammedanen in Indië. De Engel schen zijn thans nog niet uit Mesopota mië verdreven, maar groote Turksche troe penmachten komen nu vrij en kunnen zich stellen tegenover het uit het zuiden, langs bij den keizer iri verband met de duikbootenquaestie. Duitsche vliegers bombardee ren het Russische linieschip ,,Slawa" in de Golf van Riga. Het Engelsche pantserschip Russell" loopt in de Middel- landsche Zee op een mijn en zinkt; 124 man vermist, 676 man gered Een Duitsche duikboot wordt op de Engelsche oostkust in den grond geboord De Grieksche regeering weigert het verzoek van dc Entente om gebruik te maken van de Griek sche spoorwegen voor het vervoer van Servische troepen naar Salo- niki. De bezetting van Koet-el-Amara, onder bevel van generaal Tows- hend, ter sterkte van 2970 Engel schen en ongeveer 6000 man Indische troepen, heeft zich aan de Turken overgegeven. Het verzet van de Sinn Fei ners te Dublin is vrijwel ge broken. Paschen aan den Colin Ross schildert iiulle ..Voss. Zcit." de Paaschstemming voor Verdun. Goede Vrijdag aan den Homme Mort. ...Als de beschieting u zelf geldt, kan het don Tigris, oprukkende Engelsche leger. Dat de Engelschen in Bagdad zullen komen, staat nu in elk geval veel minder vast. Er is meer kans op, dat zij teruggedrongen worden. Ook in 't Aziatisch gebied gaat de strijd tusschen de beide vijandelijke partijen op. en neer, en een beslissing lijkt steeds verder af. Inderdaad, alles staat op bet oogenblik nog op losse schroeven en het is niet af te zien. hoe een der partijen den geweldigen strijd zal winnen. Ve<-I hangt er van af, welke houding Duitschland zal aannemen tegenover de Amerikaansche nota. Daarvan lekt nog niets beslists uit. De onderhandelingen wor den thans gevoerd in liet Duitsche hoofd kwartier, bij den keizer dus; daar is nu zoo wel de Duitsche rijkskanselier als de Ameri kaansche gezant te Berlijn. Gerard. De Duit sche bladen blijven over 't geheel vrij opti mistisch. zij vertrouwen op-een vredelievende oplossing, doch volgens Engelsche berichten, hebben de ambtenaren van Buitenlandsche Za ken in Washington er een zwaar hoofd in. vertellen zij; dat de concessies van Duitschland onvoldoende'te zijn. Er schijnen vele oorlogzueh- tigen te wezen in Amerika, die gaarne de Unie betrokken zouden zien in den wereldkri.jg. In "t midden of in 't laatst dezer week zou Duitschlands antwoord bekend worden. Hier van hangt ook voor de neutralen zeer véél af; indien de Duitsche regeering haar on barmhartige taktiek van het voeren van den duikbootenoorlog met wil opgeven, en 't zal baar zwaar vallen dit te doen! zal zij dien zeker laten voortzetten op nog meedoo- genloozer manier, zal zij 'zeer waarschijnlijk nog minder de neutrale scheepvaart ontzien Het zal dan eerst worden een strijd van hard tegen hard, een strijd zonder genade, vol ver bittering. Trouwens over 't geheel schijnen wij zoo'n verwoeden strijd dezen zomer, die mis schien de beslissing zal brengen, te kunnen verwachten. Van de andere oorlogsterreinen valt weinig nieuws te deelen. Fransche tele grammen berichten weliswaar, dat de strijd om 'Verdun in de laatste dagen zich weer verlevendigt, maar hij lijkt in niets meer op het felle vechten van voor een of twee maan den. Ook de aanvallen der Duitsohers worden blijkbaar matter. Om den Mort Homme, bij Avocourt, Douaumont en Vaux wordt nog gestredenmaar geen successen belaid. Van "Weerskanten spreekt men bijna een van aanvallen en tegenaanvallen zonder resultaat. Gevechten op den beganen grond wisselen af met gevechten in de lucht. Van het Russische front komen eveneen berichten, maar zij behelzen niets, dat de moeite van 't vermelden waard is en in den Kaukasus is het al niet anders. Op zee is wel niet gevochten, maar er zijn toch ver woestingen aangericht. De Engelsche. marine heeft een ernstig verlies geleden door !t ver gaan van het slagschip Russelldat in de Middellandsche Zee op een mijn liep en zonk. Het was een oorlogsschip van 14000" ton met een bemanning van 800 koppen van wie er 676 zouden worden vermist. Als vlaggescbip van schout-bij-nacht Fremantle voerde deze er liet hevel over. hij .werd gered met 22 andere officieren. Op het Russisch© slagschip ,,SIava", in de" Golf van Riga, hebben Duit sche vliegers bommen geworpen, er werd brand san boord waargenomen. Aan de Engelsche Oostkust is een Duitsche onderzeeër tot zin ken gebracht en de bemanning gevangen ge nomen. De opstand in Ierland hiint nit te doo- ven. al flikkert hij hier aar nog op. Er is alweer een oont'nrènt Russische troe pen. het. derde, te Marseille aangekomen; gaan allen naar het wester front om schou der aan schouder met de Franschen te strijden De Grieksche regeering weigort nog steeds haar spoorwegen af te staan voor vervoer der troepen dar geallieerden of die der Serviërs; de spanning met de Entente wordt sterker. Men riet met belangstelling toe. hoe de zaken in den Balkan zullen afloonen. ENGELAND. De opstand in Ierland. Ooggetuigen van den opstand te Dublin gekomen, vertellen, dat toen Maandag 23 April dé klok twaalf uren sloeg, de rebellen op dit vooraf afgesproken signaal zich ijlings verzamelden om een schip, dat met geweren was geladen, te lossen. Intusschen verscheen cr een automobiel waaruit munitie werd rondgedeeld. Vrouwen in uniformen mar cheerden naast eiken man. Zij droegen gor-' dels met patronen, die zij tijdens het ge vecht aan de mannen uitdeelden. De eerste botsing had plaatè met een afdeeling cava lerie. De rebellen openden 't vuur, doodden zelfde vuur op dezelfde plaats u sterk en zeker vindon, overmoedig, vol vertrouwen op het leven, vastberaden, fatalistisch, onverschil lig, afgestompt, ontmoedigd, in bange vrees. Dat kan snel afwisselen. Onze ziel is veel te gecompliceerd om haar gevoelens met zoo be sliste woorden af te doen als goed en kwaad, laf eh dapper. De gemoedsstemming hangt reeds zoozeer van het weer af Thuis goed beschut heeft men dat verleerd. Hier echter leven we als voo.r duizenden jaren in kuilen, holen en hutten. Een beetje w&rine, heldere zon en het hevig ste bombardement, de zwaarste storm is over wonnen en vergeten. De zon schijnt echter niet meer. Hoe lang reeds? Weken, maanden? Dc maat van tijd heeft men verloren. Regen, regen; lederen dag troebel en grijs. De wolken diep en zwaar van water. Opstaudingstijd. Hier is geen groen, geen nieuw leven. Het bosch is stuk geschoten. Het veld omgewoeld, platgetrapt. Vocht en modder. En de- regen stroomt. De loopgraven staan vol water. Tot aan den enkel, tot aan de knie staan wij erin. Op veel plaatsen gaat de troebele, gele stroom tot aan het lichaam. Daartusschen taaie, dikke modder. De aarden muren vallen in, de be timmering bezwijkt. De holen en gangen drui pen van het vocht en vullen zich langzaam met water. Eentonig vallen de druppels. Ondanks opgehangen eonserveblikjes en goten uic dakcarton, blijft men het water nooit de baas. 's Avonds staat de brits zoo, dat men ten minste eenigszins droog ligt. Een druppel valt op het voeteneinde. Dit doet er niet toe. 'Eer ander' komt naast het hoofd neer. Men schuift wat opziji Nu spat het vallende water slechts een weinig in bet gezicht. Men slaapt daarbij in. 's Avonds is het rustig. Plotseling schrikt men op van zwaar vuur. Het hart klopt onrus tig. Waar is het vuur? Is het een zenuw een aantal paarden en verwondden vele soldaten en burgers. De rebellen bezetten bijna onmiddellijk het- postkantoor, waar ze hurt vlag heschen. Met bajonet en revolver verdreven ze de meeste beambten. Het vu ren lokte een talrijke menigte op straat. In het algemeen was het volk tegen de rebel len, maar het machtsvertoon van dezen boe zemde den mensche» schrik in. De rebellen vuurden op eiken soldaat en politiebeambte tusschen de menigte. Een aantal burgers werden daardoor cedood en gewond. Na telegraaf- en telefoonverbindingen te heb ben doorgesneden, richtten de rebellen in het postkantoor barricades op van tafels en lessenaars, met geweren -ewapende lieden werden op het dak geplaatst, van waar ze onophoudelijk op de soldaten en politie vuurden. Tezelfder tijd dat het postkantoor werd vermeesterd, bezetten andere benden rebellen verschillende openbare gebouwen, zooals het paleis van justitie, twee spoor wegstations, twee dagbladbmcelen en een aantal huizen. Aan de stations werden de treinen opgehouden, de *poren werden op gebroken, het personeel verjaagd. De rebellen bezetten eveneens bet voor naamste plein van de stad, St. Stephens Green, waar ze barricades oprichtten en loopgraven aanlegden, dij vuurden op htt groote hotel aan een der hoeken van het plein. Sedert Woensdag zijn de bewoner» van dit hotel feitelijk gevangenen. Alle auto's werden aangehouden. Vaak werd zonder waarschuwing oj: de chauffeur^ geschoten. De auto's werden dwars over de straten geplaatst om als barricade te dienen. Alle kroegen in de 'buurt werden be/et. Toen werd weldra in het wilde weg gevuurd en tal van burgers werden gewond. Dins dagmorgen vroeg begonnen er troepen aan te komen. Ijlings werden ze naar verschil lende punten gebracht mefcJiet doel de op standelingen te omsingelen Het vuur weid op de Siun Feiners geopend, die zich krach tig hadden verschanst i i de huizen van Sackville Street en Dome Street. Op een nabifrig college-gebouw waren soldaten ge posteerd die, dekking zoekend achter de schoorsteenen, de rebellen beschoten, v.ike het gebouw naderden. Des avonds beslolen de autoriteiten de rebellen te verdrijven uit een winkelgebouw, van waar uit Ji;ftis- werd geschoten. Een mitrailleur vernielde den voorgevel en de zich ir. het gebouw be vindende opstandelingen weiden gevangen genomen. Woensdagmorgen1 hadden de autoriteiten zeer krachtige maatregelen ^genomen om den toestand te beheerschen. Niemand mócht op straat blijven staan en met kracht werd op getreden tegen het hoofdkwartier der rebel len in Liberty Hall, waarboven de groene vlag wapperde. Twee veldkanonnen werden aan den anderen oever van de Liffey opge steld. In vijf minuten werden veertig gra naten afgevuurd en er bleef weinig van het gebouw over. De meeste rebellen echter ontkwamen aan de achterzijde. Onder ge juich drongen de soldaten voorwaarts en maakten zich van de ruïne meester. Het was toen acht uur 's morgens. De militai ren sloten alle drankhuizen. Toen de ooggetuige, die dit relaas deed, Woensdagmiddag vijf uur de stad verliet, was er geen beduchtheid meer voor een ver dere uitbarsting. Volgens de jongste niet-officieel© be richten aangekomen uit de omgeving van Dublin, van Donderdag, zou Li berty Hall door een kanonneerboot, die de Liffey opvoer, rijn verwoest. De troepen verdreven de rebellen uit hun bol werk Stephens Green, door middel van bommen en mitrailleurs, die op het dak van een hotel en een clubgebouw waren opge steld. De rebéllen bezetten nog de groote biscuitfabriek van Jacobs, die door de troe pen met twee kanonnen worden beschoten, en ook het postkantoor, het paleis van justitie en een der spoorwegstation? Echter loopt'het gerucht dat de troepen het post kantoor zouden hebben genomen. De bevolking zou Maandag der vorige week de voornaamste winkels hebben ge plunderd. Uit de uitvoerige verslagen in'de Engel sche bladen blijkt, dat de rebellie der Sinn- chtïg- schieten, een aanval? Moet men .terugschietenDaarbuiten valt de regen. De liohtkogel-post op do helling van de schans meldt roode lichtkogels, twee witte, een groene aan den hoek van het bosch. De gealarmeerde batterijen geven een snel en hevig gordijnvuur af. Als een losgelaten koppel honden blaffen de kanonnen. Ook daar ginds wordt het vuur heviger. Geweerschoten knetteren als angstige 'kreten in den nacht. Een wild geschiet. Weer stijgen lichtkogels omhoog in, alle kleuren. Dan verflauwt het langzaam, tot nog slechts regelmatige slagen klinken van het verontrustingsvuur. dat .lederen nacht afgegeven wordt. Iu de. buurt- barst een zware granaat. De zoldering van ons hol siddert. Klei brokkelt, tusschen de spleten naar beneden. Men legt zich weer te slapen. Het hoofdkussen is kletsnat. De teiefoon rin kelt mij in slaap. De vale morgenschemering kruipt in hei don kere hol. Het vallende water plast thans hel der. Een hand hoog staat in de schuilplaats hét water. De uniformjas is in de modder ge vallen. Een kanonnier heeft moeite om met nat hout de kachel aan te maken. Bijtende rook slaat op de longen. Dicht boven het hoofd drukt de lage zoldering Slechts gebogen kan men op de bank zitten. Goede Vrijdag is het. Een zegt het. Hij hJeft het toevallig op den kalender gezien. Hoe zou men het ook weten? Er is geen doordeweek en geen Zondag meer. Voorbereiding, aanval tegenaanvaldot is onz© kalender. Goede Vrijdag. De regen klettert Op den waarnemingspost staat men iu modder en wa ter. Gewonden worden op baren teruggebracht. Mist ligt over den weg. Desniettemin wordt hij beschoten. De dragers gaan met gelijk- niatigen pas. De baren wiegelen zacht. Honderden sterven dag op dag. Eindeloos schijnt het leed onder het drukkende, troebele Feiners met zorg was voorbereid. Maandag, den tweeden Paaschdag, begonnen d© on lusten. Op dien dag zouden de z.g. lertche vrijwilligers te Dublin ecu parade houden. Zulke parades waren in de laatste maanden herhaaldelijk gehouden en de bevolking van Dublin had du volstrekt geen verwachting van de ernstige gebeurtenissen die aan staande waren, toen des Maandagsmorgens vroeg de goedkoopc pleirivrtreinen honder den „vrijwilligers" naar de Iersche hoofd stad brachten. Natuurlijk waren ook niet alle vrijwilligers zelf in het geheim, zij wie- ten natuurlijk wel, dat het te eeniger tijd wel eens zou spannen, maar wanneer dio tijd gekomen zou zijn, dat wisten uit den aard der zaak alleen de leiders. Toch waren er alreeds aanwijzingen, dat er iets broeide. Na de poging tot- wapens- smokkelen in het westen, de arrestatie van sir Roger Casement, en den aanslag op een trein bij Maryborough, werd Zondagmorgen een groote hoeveelheid ontplofbare stoffen in beslag genomen op korten afstand .ten noorden van Dublin. Niettemin schijnen de autoriteiten het groote, dreigende gevaar niet te hebben ingezien. Maandagmorgen dus hielden de Irish Vo lunteers, de z.g. Citizen Armv, ©en wa penschouwing" in Phoenixpark bekend a Is het toonoel van enkele aanslagen der Fenians, o. a. van dep. moord op don secre taris voor Ierland Burke. Met geladen ge weren en met de bajonet op pet geweer marcheerden de vrijwilligers af. en na te zijn toegesproken door cenige der leiders, trokken de lieden in ordelijke gelederen naar Dublin terug. Toen ze den buitenrand der stad bereikten, ontmoetten ze een af deeling van het garnizoen van Dublin, die naar buiten trok. Toen geschiedde liet. Twee mannen, mar- cheerend in het ecr3te gelid van het „Citi zen "-leger, hieven zonder cenige aarzeling hun geweren op en schoten in den troep der soldaten. Twee officiereu en oenige man schappen vielen. De soldaten vuUrdcn terug en drie Sinn-Fcineis werden getroffen. Dat was het sein voor oen algemoepen opstand. In een oogwenk was het nieuws in de êtad verspreid. Uit de kazerne snelcjen troepen te hulp. Te kwart over tienen begon de slag. Voorloopig hield men met straatge vechten in de buitenwijken de militairen bezig, blijkbaar om de aandacht ai te trek ken van het eigenlijke doel der Sinn-Fei- nérs, die bet postkantoor, bet «kasteel, St. Stephens Green, Timity College, Shelbour- ne Hotel en Hotel Metropofe en de rechts- gebouwen in het centrum der stad wilden bezetten Het allereerst wat geschieden moest, was blijkbaar het afsnijden van de verbindingen met de buitenwereld en tot dat doel werd het postkantoor bezet waar echter <loor de aanhangers van de Sinn-Fein-beweging onder het personeel zelf van binnen de tele graaf- en telefoonlijnen reeds waren doorge sneden. Een afdeeling troepen werd afge zonden om het jiostkantoor van rebellen te zuiveren. De soldaten slaagden hierin, maar werden toen de rebellen versterking kregen op hun beurt verdreven. Het heet, dat Maandags twee a drie malen in den loop van den dag en den nacht aldus het postkantoor van meester wisselde. Intusschen was ook een aanval gedaan op het Kasteel. Maar tevergeefs. Meer succes hadden de aanvallen op andere gebouwen. De operation werden geleid van uit Liberty Hall, dat aan de Liffey is gelegen. En nit de kelders van dat gebouw had van tijd tot tijd de distributie van munitie plaats. De opstandelingen trokken vervolgens over O'ConnelI Bridge naar Sackville- street, waar een aantal winkels werd ge plunderd, eer de troepen met de plunde rende rebellen slaags raakten. Intusschen hadden de opstandelingen zich van alle tramwagens meester gemaakt, die ze ais barricaden gebruikten. Een groot deel werd eenvoudig omgekanteld. Auto's en vrachtwagens werden aangehouden en eveneens gebruikt als dekking voor do op standelingen. St. Stephens Green werd bezet. Draad versperringen werden over den jveg gespan nen en vele der clubgebouwen daar werden bezet en moesten dienen als standplaats grijs van den rnet regen bezwangerden hemel. Voor ons ligt de infanterie in ondiepe, onbe schutte loopgraven. Geen schuilplaatsen, geen gangen. De oude, goed aangelegde stelling ligt achter ons. De veroverde Fransche stellin gen zijn vernield. Nieuwe troepen vinden daar eenig onderkomen. De anderen hebben zich een holte en een schans gegraven. Een teni- baan wordt daarover hoen gelegd en dat is dan het nachtkwartier. Bij goed weer gaat hot. Nu liggen de mannen in het water. Als men het oen paar uur meegemaakt heeft, sidderen alle ledematen Nat tot op de huid, geen warm eten, vaak in het geheel goen eten en daarbij dag en nacht zwaar vuur. Een hardo dood stierf menig zwaar gewonde, die niet weggehaald kon worden. Om den Mort- Homme leggen zware rook wolken. In de loopgraven vermengt zich bloed met water. Regen, regen. Het is zoo volkomen hopeloos. En toch. en toch. wordt in al dit leed c-.-n kracht geboren, d:e alles dragelijk maakt, wat onverdragelijk scheen. Daar ontstaat iets op het gezicht van een ieder, die vermoeid en bleek, doornat en met klei overdekt- -,t da loopgraver: komt. Uit deze hel van vuur en water. Ook lijden is een vorm van leven. Ken zware, bittere vorm, maar het is toch 'oven. fn alle leed en dood ligt een bron van geluk, dio hij nooit gevoeld heeft, die het steeds goed had. Alle zorg om het stukje dage lij ksch brood en alledaagsche bekommeringen zijn daar ver vlogen. Zware rookwolken trekken om den bergtop Tn het hart dreunt dc donder achterna. I>© regen stroomt. Bloed ea water staat in de loopgraaf. Op den Dooden Man is bet Paschen.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1