DE fgOIi'DATEKTCOUHAlSTT van Zondag 3 O Aio ril X 3 X G Binnenland. Legerzaken. Uit onzen Moppentrommel. irinezaken. Correspondentie. Uit Leger en Vloot. 3 Kennisgevingen voor Verloving, Ondertrouw, Geboorte, enz. - Invitatiën, Dankbetuigingen, Menu's Programma's, Balboekjes, Visitekaarten. - Luxepapier, Artistiek Stempelwerk P3. van Mantgem, Hofleverancier Singel 562, hoek Vijzelstraat, Am si. eenige minuten zinken. De bemanning kon zich, met uitzondering van den tweeden machinist en een stoker, die verdronken, in de eigen boot redden. De lijst der noodlottigheden was nog niet vol, want ook de „Maashaven" liep op een mijn en dreigde te zinken. Het voorschip begon reeds te zakken, doch bleek het stoomschip toch drijvende te blijven. In de nabijheid van de schepen was, vol gens den zegsman, een gewapende Engel- sche trawler met draadlooze telegrapliie uitgerust, die niet zelf hulp verleende, maar deze schijnbaar van andere vaartuigen in riep, want in een ommezien waren eenige gewapende mijnenvegers in de buurt, van welke twee het stoomschip „Maashaven" begonnen achteruit te sleepen, om hierdoor te voorkomen, dat het vooruit zou weg zinken. De „Dubhe" behoort aan v. Nieveld Goudriaan en Co. St. Mij. te Rotterdam. De bruto-inhoud is 3233. Het schip'werd in 1912 gebouwd. De „Maashaven" behoort aan de Mij. s.s. „Maashaven" .(directie gebr. Van Uden) te Rotterdam. De bruto-inhoud is 2609. Het schip is gebouwd in 1906. De sleepboot „Noordzee" is 299 ton bruto groot en behoort aan L. Smit Co. te Rotterdam. Uit Rotterdam meldt men'ons: Bij de reederijen van de s.s. „Dubhe" cn „Maashaven" zijn tot dusver geen di recte berichten ingekomen. Do kapitein van de verongelukte sleep boot „Noordzee" is te Maassluis aangeko men met de sleepboot „Oostzee". Hij be vestigt het rapport van de „Venus", doch kon omtrent de vraag of de „Maashaven" en' „Dubhe" drijvende gebleven zijn geen nadere mededeelingen doen. De „Venus" is Donderdagochtend vroeg hier aangekomen. De gezagvoerder, kapi tein K. Hugee, die dus getuige is geweest van niet minder dan drie mijmontploffingen, vertelde ons nog het volgende: Woensdagochtend was de „Venu's" in de nabijheid" van de Galloper-boei. Voor hem uit stoomde de „Dubhe", achter hem be vond zioh de „Maashaven", die gesleept werd door de „Noordzee" en de „Oostzee", Ook was er nog een Zweed in de nabijheid. 'Om 10 uur werd de Dubhe" door een mijn getroffen. Een hevige wateerzuil steeg hij den boeg op; het voorschip zakte een eind naar beneden. De sleepboot „Noord zee" gooide los van de „Maashaven", om naar het getroffen sohip te stoomen. Een half uur na de eerste mijnontplof- fing liep nu ook de „Maashaven" op een mijn. Daar de „Maashaven" op ongeveer 150 meter van de „Venus" verwijderd was, werd op -de „Venus" een buitenge woon hevige trilling waargenomen en een harde knal gehoord. De sleepboot „Noordzee" liep vervolgens ook nog op een mijn en dit vaartuig zonk biiiuen drie minuten. Op de „Venus" werd een sloep gestreken en werd geroeid naar de plaats, waar de „Noordzee" gezonken was. De sleepboot „Oostzee" was echter reeds bezig met het redden van de schipbreukelingen. Twee kwamen om. Ook de „Dubhe" en „Maashaven" had den hun sloepen gestreken. Toen echter bleek, dat de „Dubhe" en de „Maashaven" hieven drijven, keerde de equipage weer in de sloepen naar haai* sche pen terug. De „Venus" behoefde verder geen hulp te verleenen, daar op de „Oostzee" de man nen van do „Noordzee" overgebracht wer den. Tot drie uur bleef de „Venus" echter in den omtrek van de plaats, waar de rampen plaats gevonden hadden. Een viertal Engelsche gouvernements-' yaartuigen waren bij de „Maashaven" en „Dubhe", die naar Engeland gesleept werden. Voor zoover de gezagvoerder van de „Ve nus" waarnemen kon, zijn beide schepen drijvende gebleven. Met het Zweedsche schip ,;Bavaria" koerste de „Venus" .daarop naaf Neder land. Men kan begrijpen, welk een consterna tie deze drievoudige mijnen-ontploffing on der de bemanning van de „Venus" veroor zaakt heeft. Uit Rotterdam meldt men ons nog Met uitzondering van den 2en machinist •T. Warbont en dén stoker H. Schipper heeft de equipage van do „Noordzee", on der wie vier gewonden, zich met eigen boot aan boord van de „Oostzee" kunnen red den, terwijl deze ook de 4 runners van de „Maashaven" aan boord nam. De „Dubhe" en de „Maashaven" werden door Engelsche gouvernementssleepbooten geassisteerd, met het doel.ze naar de Theems op te brengen, terwijl de „Oostzee" met hoogwater de reis naar Maassluis vervolgde. Reuter seint nit Londen, dat volgens een Dloyds-bericht het Nederlandsche s.s. Dubhe" beschadigd is, maar nog drijft.. Reuter zendt nog het volgend Lloyds- bericht uit Londen Het s.s. „Maashaven" is anderhalve mijl van Beach Endboei op het strand gezet. Men hoopt het te kunnen bergen. Men seinde ons nog uit Hoek van Hol land: Het zoo juist van Londen binnengekomen stoomschip „Guardian" rapporteert het stoomschip „Dubhe" te zijn gepasseerd, ter wijl liet naar Harwich gesleept werd door twee sleephooten, begeleid door twee oor logsschepen. De „Prins der Nederlanden" den dans ontsprongen. „Suriname" schrijft: Bij aankomst van de „Prins der Nederlan den" te Parnmaribo vernamen wij van heb loo- pen op een mijn door het ss. „Mecklenburg", in welks nabijheid de ,,P. d. N." voer, to^n he| ongeluk plaats had, ,Wij yerzpehten naar aanleiding daarvan om inlichtingen aan kapi tein J. C. Metus, die ons zeer welwillend het volgende mededeelde. Do ,.P. d. N." verliet Amsterdam op 25 Februari. Er mag 's nachts niet gevaren worden op de Noordzee en in het Kanaal, zoodat het sohip pas op Zondag 27 bij het vuurschip „Gallooper" aan de Engelsche kust was. Op die hoogte stoomde heb op een afstand van pl.m. 100 M. hot ss. „Mecklenburg" van de Stoomvaart Mij. Zeeland voorbij. Om 11 n. 25 min. voelde men een 'zwaren schok cn hoorde dadelijk daarop noodsignalen van de „Mecklenburg" afkomstig. Do „Prins der Nederlanden" keerde .dadelijk terug naar de plaats des onheils en zag de ..Mecklenburg" zinkende met den kop naar be nedon en sterk overhellende aan bakboord. De sloepen van het zinkende schip waren intus- schen uitgezet en werden 2 daarvan met 33 kop pen equipage en passagiers, van zoowat allo nationaliteiten, waaronder vrouwen en kinde ren, door de „P. der N." opgenomen. Het red dingswerk werd verricht onder leiding van den eersten officier N. S. Hartog. Andere sloepen van de „Mecklenburg" werden opgenomen dooi de ss. „Westerdijk" en „Samarinde". Om 12 u. 1.5 m. verdween de „Mecklenburg" in de diepte. De „Prins der Nederlanden" is het gevaar, waarvan do „Meoklenburg" een slachtoffer ge worden is, als door een wonder ontgaan. De mijn lag juist in haar vaarwater en zij moet haar ternauwernood op een halve meter afstand gepasseerd zijn. En dit vaarwater was n.b. aangewezen als het veilige vaarwater Wat of de andere waterwegen dan niet eén gevaar opleveren! Nadat kapt. Metus per draadlooze. aan de in de nabijheid zijnd© schepen gevraagd had of er sloepen waaraan hulp verleend moest worden zich nog in zee bevonden cn een ontkennend antwoord bekwam, zette de „P. der N." koers naar Downs. Bij Downs werden do geredden door een vaartuig van het Eng. gouvernement van boord gehaald. Zeer dankbaar'en erkente lijk was men voor de hulp en de gastvrijheid op de ,.P. der N." genoten. Bij het verlaten van dit schip werd geestdriftig een „Lang leve de kapitein cn bemanning van de „Prins der Nederlanden"" uitgeroepen. De „P. der N." moest van Zondag tot Don derdag hij Downs blijven liggen, in welken tijd de soh pepsstukken moesten onderzocht worden, en gezien er pl.m. 200 schepen ter zelfdertijd voor dat doel daar lagen, kon dit- werkelijk niet vlugger geschieden. De- mail voor Suriname en Curacao aan boord van de „P. der N." werd niet aangehouden, wel die voor Venezuela en Haïti, die echter slechts enkele pakken bedroeg. Nog een avontuur beleefde de „P. der N." op de reis. In de Golf van Biscaye werd de Noprsche bark „Vanardis" in ontredderden staat rondrijvendo gevonden. Het was duidelijk waar te nemen dat het schip niet lang te voren verlaten was. Kapt. Metus veronderstelt dat het schip geteisterd was door het zwaar weer, dat men den vorigen nacht had en dat do bemanning op een ander schip was overgegaan: want hoe de plaats ook doorzocht werd, men kon geen spoor van sloe pen ontdekken. Tussclien Madeira en Suriname had de „P. d. N." ook met zwaar weer te kampen. Het zeegevecht bij Lowestoft. LONDEN. In een nader communi qué van het ministerie van oorlog over de beschiting van Lowestoft wordt medegedeeld: „Do beschieting van Lowe stoft begon Dinsdagmorgen te 4 uur 30 en duurde ongeveer een half uur. Ondanks het zware geschut van de Duitschers werden de schepen slechts in betrekkelijk geringe mate beschadigd. Een tehuis voor herstel lenden, een drijvend bad en 40 huizen wer den ernstig beschadigd, 200 andere licht. Twee mannen, één vrouw en één kind wer den gedood, drie personen ernstig gewond, negen andere licht. „Op Yaimouth werd tegelijkertijd het vuur geopend. IJaar werden een groot huis zwaar en eeu ander gebouw licht beecka-- ciigd." LONDEN. De bewoners van Lowestoft en Yarmouth zijn het meest getroffen door het weinige effect van de Duitsche kaüonnade. D© bevolking werd bij het aanbreken van den dag gewekt door het gedonder van het geschut. Men zag toen vijf kruisers opstoo- men met de breede zijde van de schepen naar de kust gekeerd. Op tien mijl afstand gaven zij do volle laag. Elk schip gaf min stens tien salvo's af. In het geheel werden honderd projectielen afgevuurd, waaronder van twaalf inches. Vele vlogen ver over de stad heen. De bewoners zochten in allerlei schuilplaatsen een goed heenkomen. Toen het bombardement geëindigd was, beklom men de klippen en zag de Duitsche schepen vluchten, vervolgd do'pr een eskader, dat voortdurend vuurde. Het was eeq schitte rend schouwspelbij het heldere zonlicht zag men de vlammen van de kanonnen en de waterfonteinen als de projectielen in zee vielen. Meer1 Duitsche schepen daagden op en volgden hun vluchtende makkers. Lang zamerhand verwijderden zich de vechtendé schepen .en de bewoners haastten zich sou venirs té verzamelen. De> meeste schade is nog aangericht in de arbeidersbuurt. Vol gens den commissaris van politie zijn te Lo westoft vier .slachtoffers gevallen. Aan be langrijke plaatsen is geen schade toege bracht; deze bepaalt zich feitelijk tot win kels en huizen. LONDEN.De „Dïuly Mail" bevat- een ver slag over het zeegevecht bij Lowestoft. De groots Duitsche schepen gaven eeu geweldig vuur af op de naderende Engelsche schepen en daarop stoomde de, gekeele Duitsche vloot terug na,ar l}et oosten. De Duitsche admi raal wendde echter den steven, toen hij be merkte, dat de Britsehe strijdmacht zwakker was dan zijn eigen van vijf groote kruisers en talrijke torpedoboótjagers. Ieder oogen- blik verwachtten wij onze schepen te zien vernietigen, vertelde een der kustwachters; onze betrekkelijke kleine schepen beproef den de Duitsche reuzen dicht aan het lijf te komen. Een waro regen van projectielen vloog hen over water te gemoet, maar degene, die onze schepen commandeerde, had veel durf de Duitsche projectielen sloe gen rondom onzo 'schepen in zee, maar deze beantwoordden het vuur niet, zoolang zij den vijand niet binnen het bereik van hun geschut hadden. Nu en dan troffen wij de Duitsche reu zei}. Eens zagen wij een groote vlam slaan uit den schoorsteen van een oor logsschip; een ander groot oorlogsschip kreeg plotseling een kevigen schok, maar het herstelde zich het volgende oogenblik. Wij zagen echter stoom en rook uit ongewone plaatsen komen. Onzo schepen werden ook getroffenzij konden nauwelijks ontkomen, zulk hevig vuur gaven do Duitschers af. De zee was zoo in beroering gebracht door de bewegingen der schepen en het ontplof fen dér granaten, dat zo geheel met schuim bedekt was. Plotseling zagen we uit het noordeq een watervliegtuig in razende vaart aankomen. Het bracht blijkbaar een óf andere boodschapwant. do Duitschers wendden den steven en verdwenen met groot-en spoed naar het oosten en noorden. LONDEN. De „Dailv Chronicle" aneldt uit Lqwestofbj dat enkele Jyui- zen in puin vielen, bij den aanval op deze onversterkte haven. De zoo hoogge prezen Duitsche slagkruisers hadden weinig meer succes dan die weinig schilderachtige ruïnes. Aan do kaden en in de straten ziet men nog de verweerde oude lieden, pkiloso- phiscli trekkend aan hun pijpjes en onge schokt door hot gebeurde. Ongestoord gaan dc vrouwen ter markt en do meest© men- schen kunnen stukjes metaal toonen, dio ten doel hadden schrik en verwoesting in de stad to brengen. Maar het eenige wat deze reliquieën bewijzen is. dat de Duitsche vloot zelf t.e bevreesd was om de kanonnen te richten met de nauwgezetheid, die Lowe stoft had kunnen vernietigen. Ik heb, zegt de correspondent, een tocht gedaan door dc wi jken waar granaten ontploften en de be trekkelijk geringe schade bevestigt dat de Duitsche kanonniers wild en haastig scho ten. Enkele granaten troffen Lowestoft zelfs geheel niet en er zijn granaten gevonden in het binnenland tot Oulton Brood3 en Carlton-Colville toe. Het is moeilijk vast te stellen, hoeveel er Lowestoft zelf hebben getroffen. Maar naar do hoogste schatting kunnen het er niet meer zijn geweest dan veertig. Bij een bombardement gedurende 29 minuten van een stad met een front van drio mijlen, is dat zeker wel voldoende tee kenend voor de Duitsche schietvaardigheid. De beschieting eindigde plotseling op dra matische wijze. De menschen, die onver schillig voor het gevaar, zich op geschikte plaatsen hadden opgesteld om het merk waardig schouwspel gade te slaan, zagen met groote snelheid uit het zuiden een es kader Britsehe lichte kruisers naderen. Hoe wel dat dappere eskader in aantal, grootte en artillerie de mindere was van den vijand, viel het den sterkeren vijand aan, die zee waarts terugging en uit het gezicht ver dween, als spoor achterlatend een dichte wolk van rook en als slachtoffers een arm kindje en een vrouw, die waanzinnig was geworden. Een Engelsche cnderze6ëer in den grond geboord. BERLIJN- Den Soséten April werd de Engelsche onderzeeër „E 22" in het zuide lijk gedeelte van de Noordzee door Duitsche oorlogsschepen in den grond geboord. Twee man werden gered eoi krijgsgevangen ge maakt. Een Duitsche onderzeeër trof denzelfden dag in dezelfde streek een Engolschen krui ser met een torpedo. Een Engelsoh bev/akingsvaartuig vernietigd. BERLIJN. Officieel. In den nacht van 26 op 27 April werden door deelen van onze voorpoststrijdkrachten op Doggers- bank een Engelsch bewakingsvaartuig ver nietigd en een Engelsche treiler als prijs opgebracht. Schepen gezonken. LONDEN. Lloyds bericht: Het Noorsche barkschip „Cannanian" is, naar medege deeld wordt, gezonken. (De „Cannanian" had'een bruto tonnen inhoud van 1840 t„ was gebouwd in 1897 en behoorde aan de Akties. Bark Cannanian te Stavangey. Red.) LONDEN. Officieel. Op 21 April werd de Noorweegsche bark „Carmanian", 1843 ton, door een Duitschen onderzeeër in den grond geschoten, 55 mijlen van. dé westkust van Ierland. De bemanning ging in de boo ten. De duikboot liet hen gaan, zonder voor hunne veiligheid te zorgen. Een der booten is omgeslagen. De an dere, bevattende den kapitein on 9 man der bemanning, is geland aan de westkust van Ierland, waar-zij gerod werden. De verjaardag van Prinses Juliana. Naar wij vernemen is het, ovenals ten vori gen jare, het plan van H. M. de Koningin om den verjaardag van'H. K. II. de Prinses op 30 dezer zonder uiterlijk feestvertoon te vie ren, zoodat ook geen receptie wordt gehouden. De vervroeging van den vast- .gestelden tijd. Ook de Eerste Kamer heeft thans het wets ontwerp in zake den zomertijd zonder lioofde- 1 ke stemming aangenomen en zoo is thans reeds in „Staatsblad' no. 172 opgenomen.de wet van den 27sten April tot tijdelijke afwij king van de wet van 23 Juli 1908 („Staatsbl." no. 2-36) tot invoering van een wettelijken tijd. De bepalingen der wet luiden als volgt: Artikel 1. Van. 1 Mei 1916 af tot 1 October 1916 wordt de in art. 1 der wet van 23 Juli 1908 („Staate- bllad''no. 236), bedoelde wettelijke tijd met een uur vervroegd. Artikel 2. De overgang geschiedt in dezer voege, dat, wanneer de middelbare zonnetijd van Amster dam middernacht aanwijst tüsschen 30 April cn 1 Mei 1916, het w ordt geacht één uur voor- middags op 1 Mei 1916 te zijn en dat wanneer het volgens deze wet middernacht is tusschen 30 September en 1 October 1916, het wordt ecaebt Hf uur namiddags te zijn op 30 Septem ber 1916. Artikel 3. Deze wet treedt in werking met ingang van den dag na dien barer afkondiging. Dr. Kuyper. Uit Boedapest seint Wolff, dat de oud minister dr. Kuyper, die1 daar vertoeft om een bezoek to brengen aan zijn beide dochters, die als verpleegsters dienst doen bij do Neder- landsch-Oostenrijksohe ambulance, mot zijn familie bij den minister-president graaf Tisza hot déjeuner heeft gebruikt. Dr. Kuyper denkt Zondag de terugreis te aanvaarden. Rflr. Troelstra. De beer P. J. Troelstra wordt in het begin van de volgende week te 's-Gravcnhage terug verwacht. Weer verlof. De te Amsterdam wonende soldaten van den landstorm, die te Amsterdam in gar nizoen zijn, hebben deze week weer verlof .gekregen thuis te slapen; op 31 Maart was dit verlof ingetrokken. Uit de staatscourant. Bij K. B. is, ing. 3 Juni, b/h dienstvak v. cl. mil. geneesk. dienst v. Ji: leger in N.-Indië, benoemd tot generaal-majoor, do kol. van dat dienstvak dr. W. C. Kersbergen. Bij K. B. is de kolonel v. d. geneesk. dienst v/h leger in N.-Indië, dr. S. Monni kendam, op verzoek, ing. 1 Mei, wegens volbr. diensttijd, eervol uit den mil. dienst ontslagen, onder toekenning van den tit. rang van gen.-majoor en van pensioen. Bij K. B. is do serg.-geweermaker v/h leger in N.-Indië, G. Iy. j. Kraja, verg. verl. tot het dragen van ;,das allgemeine Ehrenzeichen"- yan Bruis©iia Bij K. li. is luit.-kol. v. d. gen. staf A. C o p c t> van H as s e 1t, chef v. d. staf in do Nieuwe JIoll. Waterlinie, ter zako van tijd. ongesteld!)., op non-act. gesteld. Bij IC. B. is a. d. landweerpl. Ie luit. W. A. So nier, 8ste bat. landw.-inf., ter zako van ongeschikt!», voor do verdere waarn. v. d. mil. dienst, wegens lichanmsgebr. eervol ont slag uit den mil. dienst verleend. Bij IC. B. is, ing. 5 Oct. 1915, aan W. Alberts, wed. B. Kuipers, laatst, serg.- 'maj. l'ido rog. inf., oen pensioen, verleend van f 308.. Reservekader. Werving. Aangezien ,hot organiek aantal vrijwilligers van hot reserve-kader bij het 5de en het 6de reg. inf. aanwezig is, kunnen bij vermelde regimenten voorloopig alleen ter vervulling van openvallende plaatsen vrijwilligers van het reservekader worden aangenomen. (St.-Ct.-) Gelijk gesteld. Bij beschikking van den Minister van Oorlog i;> do gop. 2b luitenant dei- inf. N. O. I. L. K. A, vim Schelven, in poBitie gelijkgesteld met, den rang van 2e luit.-kwartiermeester en ingedeeld bij den staf van het „Landstorm korps Zuid-Holland: West". Eervolle vermelding. Bij K. B. is bepaald, dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indie als in Nederland, als nog eervol zal worden vermeldde le luit. der inf. vart het leger in Ned.-Indië B. A. W. Schlimmer, tor zake van zijn gedrag hij de krijgsverrichtingen in do onderafd. Sing led (Atjeh en onderh.) gedurende het jaar 1912. („8t.-Ct."> Uniform Vrijw. Landstorm. De Luitenant-Generaal, Inspecteur van den Landstorm, hoeft ter kennis gebracht, dat voor don vrijwilligen landstorm bij Koninklijk Be sluit van 7 April oen grijze kepi van het bij het leger in beproeving geweest zijnde model is vastgesteld. Bedoeld hoofddeksel wordt voor tot den land storm behoorenden, beneden den rang van onderofficier, van Rijksweg verstrekt, De verstrekking zal een aanvang nemen, zoodra de aanmaak ver genoeg is gevorderd. Intusschen bestaat geen bezwaar tegen het reeds dadelijk dragen van een voor eigen reke ning aangeschafte kepi. Voorts zijn in de uniform van den land storm nog eenige wijzigingen gebracht, welko bij het eerstvolgende wijzigingsblad van het boekwerk „Uniformen" ter kennis zullen wor den gebracht. De kepi zal zijn van grijs laken, met ovaal ronden bodem, hoog voor 91. achter 121 c.M. vallende klep met grijs laken overtrokken; stormband van blank tuigleder met gesp en schuifpassant. aan elke zijde een kleine bron zen uniformknooponderscheidenlijk op 1 en 4 c.M. afs-tand van den onderkant een roode ■bies of rood koord, breed ongeveer 2 m.M.de -bol gebiesd met grijs laken; aan de voorzijde cene oranjekokarde, voor officieren en adju dant-onderofficieren met gouden torsade, voor verdere onderofficieren met gele zijde, voor minderen van geel metaal. Vrijwillige Landstorm. De le Luit. der Jagers H. W. B. Croiset van Uchelen heeft het wd. commando over de Cie. Nijmegen van het „Landstormkorps de Meijerij" overgenomen van den le Luit.-adj. der Infanterie N. Smit. De sergeant bij het „Landstormkorps Lim- burgscho Jagers" J. P. J. M. H. Brouwers 'is in positie gelijk -gesteld met den rang van 2e luitenant. De vaardrig bij de landstormafd. „Apel doorn" A. J. Roggeveen, is in positie gelijk gesteld met den rang van 2e luitenant. De gep. luitenant, ter zee le klasse W. J. Tijl is in positie gelijk' gesteld met den rang van kapitein en ingedeeld bij heb „Landstorm- korps de Veluwzoom". Do sergeant bij het „.Landstormkorps de Veluwzoom" jhr. H. W. M. van Coehoorn van Sminia, is in positie gelijk gesteld met den rang van 2e luitenant. De 'gep. onderluitenant der Infanterie v/h Nederl. O.-L L.K. A. van Schelten, is in positie gelijk gesteld met den rang van 2e luit.-kwartiermeestcr en ingedeeld bij - den Staf van het „Landstormkorp Zuid-Holland West". Den kapitein-commandant van de compagnie Arnhem van het „Landstormkorps de Veluw zoom", P. F. J. C. Peters, is op zijn verzoek ontslag verleend. Een aanmoedigend teeken. Ik zal je een geheim vertellen; «naar jo moet mij beloven dut je zwijgen zult. Reken daar vast op. Ik geloof, dat Marie je weet wel, Mario L. verliefd op mij isja, ik ben er haast over tuigd van. Wat heeft zij jo dan gezegd? Gezegd heeft ze me eigenlijk niets; maar bij het buitenpartijtjn gisteren, tikte zij mijn hond op het hoofd. Is dat niet con aunmoedi- gend teeken? Jawel; dan zal 't niet lang meer duren, of zij tikt jou op het hoofd. Gesnapt. A.!t Spijt mij, hoeren, dat ik al zoo vroeg moet opstappen, muur ik heb mijn huissleutel vergeten. B. Wacht, dan ga. ik met je mee. A. Heb jo dan ook je sleutel vergeten? B. Dat met, 'maar ik zit óók onder de pantoffel 1 Woordelijk. Meester (ter gelegenheid van don plechtigc-n intocht van een vorst).. Luistert, kinderen, ik zal je zeggen wat jo doen moet. Wanneer Zijno Majesteit nadert, zal ik je en toeken met mijn hoed gevendan schreeuw jo alle maal zoo hard als jo kunt: „Lcvo do keizer!" tot hij voorbij is. Schreeuwt nu eens allen te gelijk, zooals ik je gezegd heb. .Kinderen, Levo do keizer tot hij voor bij is! Met gelijke munt betaald. Ik opereer zonder, pijn iedere kies! stond voor in t venster van eon tlontiat to lenen. Verlokt door die verleidelijke belofte, begaf meneer Gcedbloed, dio al goruimax tijd unit kiespijn iced, zich.naar den kunstenaar cn verzocht h-m. dc ki.-, te trokken. De tandht -Ikundigo moet a||„ kracht aan- wenden om Goed blood van diens plaaggeest to bare folteringen ie verduren had. Zoodra dc kies er uit was, zei Goed bloed ontsticht: „U annonceert toch. dat u zonder pijn ope reert ik meen «fit hoe! anders to hebben ondervonden. Hoe zit dat?" „Ik opereer zonder pijn." antwoordde do dentist doodbedaard„dat wil zeggen: ik hér, er geen pijn van." „Zoo", zei Goedbloed, dio nu toch zijn bloed door do aderen vooldo gftitn „daar geef ik jo dan 'n oorveeg zonder pijn!" en' hij gaf don tandmeester er een, waaraan dezo heer zijn leven lang denken zal. Wodorzijdscha verbazing. Eeno oude dame zit to lezen cn hoort in hot aangrenzend vertrek eenig verdacht gedruisch Zij opent do dour en ziet haar bejaarden, trouwen knecht, dio ziek oen glaa port in schonk t. Wel, Johan, ik kan mijn oogen niet ge- looven Ik ook niet, mevrouw 'k dacht dat u Uit de Staatscourant. Bij beschikk. v/d Min. v. Marine is do 27 dezer benoemde hoofdoff.-mach. 2de kl. J. A. J. van Hor ss en gep). in de dir. te Wil lemsoord en 1 Mei luit. t. z. 1ste kl. H. O. van der Straaten belaft met het bevel over Hr. Ms. „Raaf". □e „Deneb". Blijkens een bij het dep. van Marine inge komen bericht is Ilr. Ms. „Deneb" 22 dezer van Aden vertrokken. (St.-Ct.) ONZE CORRESPONDENTIERUBRIER- Per brief wordt niets beantwoord. Alle vragen wordon regelmatig en zoo spoedig mo- g e I ij k en geheel kosteloos door ons op de beurt afgedaan, zoodat het overbodig is nog weder eens bij nader schrijven antwoord te ver zoeken. Wie bij zijn vraag 3 cent postzegels insluit krijgt apart „De Soldatencourant" toege stuurd, waarin het antwoord op zijn vraag voor komt. Geef steeds uw juiste en volledige mili taire adres op. Vragen van burgers worden NIET beantwoord. Betaling Abonnementsgelden. Zij, die een apart abonnement op „De Sol datencourant" hebben en nog niet voor het tweede kwartaal 1916 betaling toezonden, wor den beleefd verzocht spoedig hun abonnement voor dit kwartaal por postwissel of in post zegels te willen opzenden aan onze administra tie, 0.75 per kwartaal voor militairen, ver hoogd met 20 cent port voor officieren, en 1.50 per kwartaal voor burgers.) Aparte abonnementen gaan bij vooruitbe taling, zocdat in het begin van elk kwartaal het verschuldigde aan onze Administratie moet worden voldaan, DE ADMINISTRATIE. Adressen gevraagd. Eersteplaatsing. De Directeur Hoofdèxpeditie Veldjiost vefzoekb opgave van Regiment van G. G e r r i t s m a, le comp., 2e Bat., 3e Divisie en van juiste 'adressen va.n: J. v. H a r e n, 13e Reg. V. A., 5e Batt. Jos. Pa quay, 3e comp., le Bat., 13e Reg. Inf. C. van O ver dijk, le Comp 3e Bat., 13e Reg. Inf. M i o h i e 1 P e n d e r s, Infanterie Bri gade Landstorm* iunqrgfcoiio 1-11-5 R. I. Tegenwoordige verblijfplaats wordt ge vraagd van D o o k e van dor Heide, mil. hoornblazer van do lichting L908. Bericht te zenden aan den Commandant van 1-II-5 R. I. Uitbetaling vergoeding levensmiddelen (Tweede plaatsing 3e Eskadron Wielrijders. Door liet 3e Eskadron Wielrijders wordt verzocht: adressen van militairen, die van 1 December 1914 tot Maart 1915 hebben gediend bij het eskadron en in aanmerking komen voor vergoeding van levensmiddelen wegens het genoten verlof. H. A. K., 13e R. I. U moet Van Gend eh Loos vragen waar uw koffer afgeleverd is. Zie ook den voor u geplaatsten oproep. R e d. J. H., Eindhoven. Bij verblijf in het hospi taal bestaat nog gedurende de eerste vier da gen recht op menagcgeld. Deze gelden moeten van de compagnie worden ontvangen. Moet gij ten heelen dag reizen en zelf in uw -voeding voorzien, dan hebt gij voor dien dag recht op 0.60 menagegeld. Red. P. H„ Oosterhout. Gij moet u voor het be komen van vergoeding melden tot den burge meester vau uwe woonplaats, thans nog voor u Buiksloot. Red. P. V., Eindhoven. Neen, de bedoeling is militielichting 1906. Het andere, door u ge vraagde, is nog niet hekend. Red. L. B„ Sluis. Ook het periodieke verlof van de buitengewone kommiezon gaat niet door. Hiermede vervalt dus tevens hot vrij reizen voor Rijksrekening. Red. J. de K- en G. v. d. S., Zutphen. Gij zult onder de wapenen moeten blijven, totdat do eindbeslissing omtrent het u ten laste gelegde feit is genomen Voor vergoeding kunt gij een verzoek tot den burgemeester richten. Red. T. v. d. M., N. H. W. Het moet als een gunst beschouwd worden, als men hij zakenver- lof, den dag te voren na afloop van den dienst mag vertrekken. Red. B. 'i G., Nieuwvliet. Hot vrij geven van die appèls is een gunst en ter beoordeeling van den commandant. Red. C. B., Oud-Gastel. Voor overplaatsing bij de wielrijders zal niet veel kans bestaan. Gij kunt er eens met uwen commandant over spreken. Red. W. W., Harderwijk. Het hospitaalpersoneel van de militielichting 1907 zal, in verband met de belangen van den dienst, bij het veldleger ingedeeld blijven. Red. J. G„ Schoonhoven Als gij 81 maand onder de wapenen zijt geweest, kunt gij een verzoek tot uw commandant richten, om voor zaken- verlof in aanmerking te mogen komen. Red. J. v. d. H-, Bergen op Zoom. Na ontslag uit liet hospitaal moet de rest van de straf wor den ondergaan. Red. J. D., Hellevoetsluis. 1. De burgemeester bepaalt het bedrag der vergoeding. 2. Blijft de vrouw bij haar moeder inwonen, dan wordt geen uitkeeriug genoten 3 Voor inlichtingen ver wijzen wij u ten stadhuize van uw woonplaats. lied. R. K., Ede. Wij kunnen u niet. met zeker heid zeggen, of gij bij benoeming met- klein ver lof kunt gaan. Gij kunt dan echter een verzoek tot den M. v. O. richten om met klein verlof te mogen gaan. Red. J. v. S-, Wageningen. De»bijkok heeft, vol gens de voorschriften, geen recht op toelage of menagegeld. Red. A. de R., Amersfoort. Na een. onafgebroken oefeningstijd van 8j maand, is de §oldij ver hooging f 0.03 per dag. Red. J. B. W. Wanneer de dienst zulks vordert, zult gij bij het veldleger moeten- blijven. Red. W. P., Scharendijke. Richt een verzoek tot de M. v. O. om opnieuw gekeurd te mogen worden. Red. P. L., Den Bosch. Richt een verzoek, onder overlegging van een bewijs van den burgemees ter, tob den M. v. O. om voor zakenverlof in aanmerking te mogen komen. Red. N. v. d. L. Gedrukte stukken, welke ten min ste écnrhaal per maand verschijnen als courant of tijdschrift tot een gewicht van 100 gram .zijn voor militairen beneden den rang van of ficier, portvrij. 'Red. H. Sch., Tilburg. Gij hebt slechts recht op een toelage van 15. Red. fk. P., Kruiningen. Richt een verzoek tot uwen compagnies-commandant, onder overleg ging van eeu bewijs van den dokter en den burgemeester, om voor landbouwverlof in aan merking te mogen komen. Red. S. te G., Bij huwelijk kunt gij in aanmerking komen voor de vergoeding wegens kostwinner schap. Blijft gij, wanneer uwe lichting met klein verlof gaat, in dienst, dan gaat de vergoeding door. Red. Th. v. Roosendaal. Eeu dergelijke order is ons niet bekend. Op een dag van vrij van appèl bestaat geen recht op het menagegeld. Red. Koffer vermist. Wie ban inlichtingen geven omtrent een ver misten koffer, die 12 April uit Den Haag met verkeerd adres, namelijk aan le Bat., 4e Comp., 13e Reg. Inf., verzonden is. Verzoeke beleefd bericht aan H. A. Koeken, le Compy le Bat., 13e Reg. Inf., Ille Divisie Veldjeger. Pandoerspel. V an verschillende kanten werd ons gevraagd om een verklaring of reglement van liet pan doerspel, daar dit syms op verschillende wijzen wordt gt*peeld. Wo geven hierbij een uitlegging van hot spolj zooals dat oua bekend is cn alge meen wordt gespoeld. 1. Hot ispcJ wordt gespeeld mot 4 personen- Do kaarten, die gebruikt worden, zijn do ge wone jas- of pandoerkaarten, zijnde 32 bladen. Voor hen, dio hot pandoori-n willen loeren zonder het vijfhonderden of jassen te kennen, geven wjj do volgorde dor kaarten hieronder op] Aas, hoor, vrouw, boer, tion, n<-gon, acht, zeven. Het aas telt voor 11, hoer 3, vrouw '2. boer 1, lien 10, do andei n kaarten hebben geen waarde. Van de kleur, dio troef gemaakt is, (op do wijze zcoals straks vermeld zal wordon) )ft do bwr do hoogste. Dcao kaart is dus do hoogste in hot spefen tolt voor 20. Do négen van troef wordt n o I genoemd, volgt m waarde op den boer. Do nel telt voor 14. Dus: Hoor v.fi troef tslt30 ooacn. Nel (9 van troef) j.j Aas II, du» do 4 azen 44 Heer 3, dus de 4 hoeren 12 Vrouw 2, dus do 4 vrouwen 8 Boer 1, dus do 3 boeren 3 (1 valt er af voor troefboer) Tien 10, dus 4 tienen 40 Wie den hats ten slag ophaalt, krijgin ala belooning extra 5 Er zijn in 't geheel© spel 110 oogën. Een andere zaak, die men moet weten alvo rens te kunnen beginnen liet spel to loeren, ia wat r o e ui e n zijn. Eon roem V-. cc-n opeenvol ging van drie of meer kaarten van dezelfde kleur, bijv. 7, 8, 9 of 8, 9, 10, boer enz. Drio opeenvolgende kaarten tellen voor 20 oogen 4 voor 50, 5 voor 100. Men noemt dit een derde, oen vierde 011 een riifdo Ilooger aan oen vijfde wordt niet geroomd. De roemen worden genoemd naar de hoogst© kaart, dio er in voorkomt, b.v. boer, vrouw, heer, aas, is een vierde van aas. 9, 10, boer, is een derde -lazi boer enz. Wanneer men vier jfelyk© kaarten (k-an verschillende kleur) heeft, geven dezo x00 oogen. Vter boereu is liet hoogst in rang, dan volgen de azen, heeren eu vrouwen. Wanneer men van de troef heer en vrouw heeft, dan heet dit stuk. Speelt men in hot spel een der beide kaarten uit, dan annonceert men „stuk". Vergeet men dit, dan wordt het niet geteld. De andere roemen moeten geroemd worden vóór de eerst© kaart is gespeeld, anders vervailep. zij. Als regel bij do roemen moot aangenomen worden, dat wanneer verschillende spelers roe men hebben, een vijfde boven ei-n vierde gaat en oen vierde hoven een derde. Een lagere rof-tn wordt nietig als een der andere spelers eon hoo- geren roem heeft. Hebben zij golijke roemen, dan wordt oen roem van een lagere kaart door een van een hoogero kaart vernietigd. B.v. een aerde van een heer door een derde van een aas enz. 2. A\ aDneer men zal gaan spelen, moet eerst uitgemaakt worden, wie het eerst zal geven. Dit wordt gedaan door omboeren, dat is d© kaarten één voor één open voor do spelers nederleggen tot iemand een boor hoeft. Dio is dan tie aangewezen persoon. Het geven ge schiedt steeds in de richting van d:'n wijzer van een uurwerk. Do gever wisselt met ieder spel. De buurman links moot den volgenden keer geven. 3. De 32 kaarten worden geheel rondgegeven, zoodat ieder 8 kaarten krijgt. 4. Alvorens to beginnen maakt men oen pot. leder der spelers zet naar goedvinden in, bij voorbeeld 10 fiches. Hieruit worden do win sten betaald, terwijl de verliezen daarentegen aan den pot betaald worden. Kaakt de pot leeg, dan zet ieder der spelers opnieuw in en evenveel 3ls de eerst© maal. 5.. De lange fiches zijn 1, de vierkante halven, de ronde tienen. 6. Hot voorafgaande wetende on in acht» genomen hebbende, kan het spel beginnen. Het doel is nu óf allo slagen to halen, hot- g)sen „pandoer" genoemd wordt en met 5 fiches wordt betaald, of to zorgen, dat men in do gemaakte slagen een bepaald aantal oogen maakt, dat men van te voren opgeeft. Minder dan 100 wordt niet gespeeld. Van 100 tot 125 is een fiche, 12-5 cn daarboven tot 1-50 1' 1.50 2. 175 24, 200 3, 250 31, 300 4. Het spreekt vanzelf, dat, daar er in het spel maar 146 oogen zijn, men om do hoogero getallen to kunnen krijgen, roemen meet heb ben. is or nu gegeven, dan moet de buurman links van don gever zegden of bij kans ziet te spe len ,dan wel of zijn spel to slecht is. Hij zegt dan het aantal oqgen. dat hij denkt te kunnen maken of wel hij past. Vraagt hij een zeker aantal oogen, dan bo nt het opbieden. Wie eenmaal gepast heeft-, mag niet meer meebieden. Wie aanneemt het hoogste aantal oogen te maken, is de speler. Deze maakt troef en roept het nas, dat hij heb best gebruiken kan, tot maat. De roemen, die de maat heeft, tellen niet nu;© (of het moest stuk zijn, want dat tolt wel mee), alleen do roemen von don speler. Do oogen van do slagen, die de maat maakt, tellen echter mede. Heeft do speler twee roemen, do een hoogcr dan de andere, dan gelden beide. Do speler speelt- zelf het eerst uit. Wiens kaart in den slarf het hoogste is, haalt dezen. Blijkt aan het eind, dat het opgegeven aantal oogen gemaakt is, dan nemen de speler en zijn. maat ieder zooveel nit den pot als boven is opgegeven. Ls dat aantal niet behaald, dan betalgn z:j enveel aan den pot. Pandoer gaat boven al dezo vragen. Wie kans ziet (met een maat) 2Ua.Alamen toehalen, zcjó

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 3