Een bombardement uit de Tucht. 'P ZEE. DE g^QIIj TP-A-T'ISlIxrOOTJ 1=8-AIXTI* va.n Zon do gy SO .A-jpiril 2.916 J^ .9 fi ik u. We zien hier een aantal militairen in tirailleurslinie. Niet om te vechten tegen den vijand echter, dat gaat in dezen oorlog anders. Men stelt zich niet zoo onverdekt op, want dat zon wezen roekeloos zijn leven wagen. We zijn hier achter de vuur linie en de soldaten, die hun vrijen dag hebben, maken, ver van de vijandelijke kogels, oefeningen. Misschien hebben we hier ook te doen mét recruten, die naar 't front zijn gezonden om daar geoefend te worden. tuig tiet twee officiearen en een "bleek uifc- zienden burger het binnenplein opreed, dat overvol Was met Paaschgangers, die bet go- bouw kwamen bezichtigen, konden dezen geen oogenblik denken, dat bet de verrader Casement was, die naar zijn cel werd ge- bra-cht. Het blad zegt, dat op den zelfden dag, dat een Deenscb blad bet bericht ver spreidde, dat Casement in Duitschland was gearresteerd, bij te Kiel aan boord van een duikboot ging en vertrok in begeleiding van een onschuldig uitziende vrachtboot, die de Nederlandscbo vlag voerde. Deze stoomboot bad 20.000 geweren, eenige mitrailleurs en eeu groote hoeveelheid munitie aan boord. Deze oorlogsbehoeften waren "verborgen on der een laag goederen, die de eenige lading heette te zijn. De stoomboot voer dicht langs dq Noorsche kust en toen in wijden boog om Shetlands eilanden en de Faroer. Zij werd echter door een Britsch patrouillevaartuig aangehouden. Daar alle scheepspapieren in orde waren, kreeg de boot vergunning verder te varen, maar aan de Iersche kust werd ze opnieuw aangehouden met het resultaat, dat lord Lansdowne reeds in het Hoogerhuis meedeelde. Terwijl Casement naar Londen werd gezonden, werd de Duitsche beman ning als gewone krijgsgevangenen behan deld. De „Daily Mail" voegt hieraan, toe, dat het heet, dat voordat Kiel werd verlaten, de commandant van de duikboot order ont ving, dat wat er ooik met de espeditie mocht gebeuren, sir Roger Casement in elk geval niet langer in Duitschland werd gewenscht. Eon ontwerp betreffende den militairen dienst. LONDEN. In het Lagerhuis heeft minister Long een ontwerp op den militairen dienst ingediend, dat een on derdeel is van de politiek, die de regeering op 25 dezer aankondigde. Het wetsontwerp voorziet in het indiensthouden van de mannen, wier diensttijd is afgeloopen en bepaalt dat alle jongelieden dienstplich tig zijn als ze den leeftijd van 18 jaren be reiken Verder wordt het tijdperk van zekere uitsluitingen verkort en wordt aan de militaire overheid bevoegdheid gegeven territorialen naar andere troependeelen over te plaatsen. LONDEN. liet ontwerp op den militai ren dienst vond aan alle zijden critiek, deels omdat enkele der bepalingen unfair worden geacht, deels omdat het slechts een gedeel telijke poging is om de algemeene politiek door Asquith omlijnd, uit te voeren. De arbeidersafgevaardigde Walsh, die het ontwerp bestreed, zeide, dat hij voor alge- meenen dienstplicht zou stemmen, als die werd voorgesteld. Asquith trok met het oog op de algemeene critiek het wetsontwerp in en verklaarde dat hij het besluit der regeering naar aanleiding van den door deze intrekking veroorzaakten toestand, de volgende Week. zou mededeelen. LONDEN. Minister Asquith zeide, toen hij de intrekking van het wetsontwerp aan kondigde, dat hij de kracht erkende van het arghment dat de politiek der regeering in haar geheel zou worden vastgelegd. Algemeen wordt geloofd, dat de intrek king van het wetsontwerp, dat in hoofdzaak een gevolg is van den wensch van het Huis om het geheele plan der regeering te behan delen, de handen van de regeering in deze richting zal sterken. Oproeping van gehuwde vrijwilligers. LONDEN. In verschillende deelen des lands zijn proclamaties aangeplakt, waarbij de gehuwde mannen, die zich voor den „De chef van ons escadrille zag er zoo ver genoegd uit, toen wij op een zekeren dag in September j.l. bij hem binnentraden, na bij hem ontboden te zijn, dat wij wel begrepen, dat hij een bijzondere opdracht voor ons had." aldus verhaalt X. in do „Illustration". „De machines moeten met bijzondere zorg worden nagezien. De' Generale Staf rekent er op, dat gij, het moge kosten wat het wil, een punt van buitengewoon gewicht zult bombardeeren en vernielen. Neemt olie en benzine mede voor een vlucht Tan vier uren. Ieder uwer voert zes bommen mede van 90 en één van 155. Wanneer het doel, waarop uw pogingen ge richt moeten zijn, niet totaal vernield is, zul len wij er 'snachts opnieuw op uit trokken, want het moet springen, het moge kosten wat het wil. Morgenochtend te 3 uur aantreden met de waarnemers; ik zal u dan de plaats, dio gebombardeerd moet worden, aanwijzen en wij zullen samen op de kaarten nagaan wat de beste weg is Vertrek te 3 uur 30. Dank u." Op weg naar de loodsen trachtten wij to raden Wat het doel van onze volgende vlucht zou zijn. Ons escadrille van het versterkte kamp van Parijs wa-s reeds gewend aan bom bardementen bij dag en bij nacht. Want onze dienst bepaalt zich niet tot wachthouden boven Parijs, tot opstijgen zoodra een vijandelijk vliegtuig werd gesignaleerd om het dan te achtervolgen eer het weder over de linies heen trekt. Maar het stille genoegen van onzen commandant beloofde ons een zeer welbesteden dag. En met grooten ijver zagen wij dus onze groote vliegtuigen na. Ik werd met schrik wakker. Er wordt hevig \n mijn &ur geklopt. Ik hoor roepen«Spar- j dienst aanmeldden, tusschen de leeftijden van 28 'en 35 jaren voor den dienst worden opgeroepen togen 29 Mei. FRANKRIJK. Van hot WesteSiik Oorlogstorrotn» PAKIJS. Aan de»n linkeroever van de Maas hevige actie der artillerie in de streek van Avooourt, Esnes, Cumières. Aan den rech teroever deed de vijand twee schijnbewe gingen. De aanval werd vergezeld door een heftig bombardement, maar onze artillerie belette het verlaten der loopgraven. De dag was aan het overige front betrekkelijk rustig. Een Duitsch vliegtuig werd door geschut vuur voor het fort Vaux neergeschoten. Drie Fransche luchtschepen bombardeer den Woensdagnacht de stations van Etain, Bensdorf en den spodrweg^van Aunaville. Denzelfden nacht wierpen vliegtuigen 78 bommen op een aantal Duitsche stations' en bivakken. BERLIJN. Officieel. Ten Zuid oosten van Yperen namen we de Engelsche stellingen onder krachtig vuur, welks goede uitwerking door patrouilles werd vastgesteld. Ten zuiden van St. Eloi werd een sterke vijandelijke aanval met handgranaten door ons vuur tot mislukking gebracht. In den sector Givenchy en Go- belle-St. Neuville St. Vaast deden wij met succes verschillende mijnen springen; in de hierbij aansluitende gevechten met hand granaten bij Givenchy ontnamen we den vijand een stuk van zijn loopgraaf en sloe gen we tegenaanvallen af. Engelsche offen sieve bewegingen ten noorden van de Som- me bleven zonder resultaat. In het Maasgebied kwam het naast hef tige artilleriegevechten alleen aan den lin keroever der rivieF tot infanterie-actie. Met handgranaten ageerende Fransche afdeelin- gen werden afgeslagen. Duitsche patrouille-ondernemingen op verschillende plaatsen-van het front, zooails in d© streek ten noordoosten van Armen- tières en tusschen .Vailly en Craonne had den succes. In luchtgevechten werden bij Souchez en ten zuiden van Tab ure twee vliegtuigen door het afweergeschut en een derde ten zuiden van Parroy neergeschoten." De spoorweg in het Noblette-dal ten zui den van de Suippes werd door een Duitsch vliegereskader rijkelijk met bommen bewor- pen. Donderdagnacht werd een aanval uitge voerd door luchtschepen op de haven- en spoorweginrichtingen te Margate aan ide Engelsche Oostkust. Ds strijd om Verdun. PARIJS. Terwijl het artillerieduel zon der ophouden werd voortgezet op heide Maasoevers, verijdelde ons spervuur twee D uitsche i n fanfcerie-aanvallen Onze vliegtuigen en luchtschepen bom bardeerden meer dan ooit uitsluitend mili taire doelen. Er is alle ieden om aan te nemen, dat de Duitsche operatie, waaraan bij gebreke van een anderen naam, die van slag bij Verdun zal worden gegeven, geëindigd is. Het echec van 's vijands plan kan ais volkomen en definitief worden beschouwd. De eenige zerg van onzen tegenstander is nog om het gewicht er van te verbergen voor de oogen van het Duitsche volk en voor de wereld, door nog eenige hekatomben op te richten. geant, sta op! Het is kwart voor drieën. Gij komt anders te laat!" De motoren „draaiden" al op het terrein. Jk kleed mij haastig aan. Br..,, het is alles behalve warm. Een prachtige maan verlicht het kamp. De lucht is zeer hel der. Van den grond, nat van dauw, stijgt een lichte nevel op, Vliegers en waarnemers gaan de kleine, hou ten loods binnen, die ons escadrille tot bureau dient. Handdrukken, „bonjours" en stilte. En in die stilte wijst de commandant ons op onze kaart den weg aan. dien wij moeten volgen. Nu naar de machines. Wij weten, dat wij naar X. moeten, In het licht van de maan zijn onze toestellen gerangschikt in linie van bataillo. Nog een enkele blik op de machines en wij gaan aan boord. Wij probeeren de mo toren. Dan een oogenblik van betrekkelijke kalmte (de motoren werken met halve kracht)- en dan volgt het bevel, dat van machine naar machine wordt overgebracht: „Van rechts naar links vertrekken, met dertig seconden tussbhenruimte." „Los!" gelast ik mijn mecanicien. Op het zelfde oogenblik klinkt naast me ©en helsch lawaai door den nacht: vlak hij me glijdt een machine ovor deu grond en stijgt daarna op: mijn commandant. Thans is do b-urt aan mij. Vrienden wenschen mij goed succes toe. Do machine snelt over den grond ik stijg en verdwijn in de duisternis. Tien minuten waren wij onder weg, toen mijn waarnemer mij rechts een machine wees, die iets hooger dan wij vlogen. Deze was na ons vertrokken en had ons ingehaald! Gelei delijk vlogen al mijn kameraden mij voorbij. Mijn motor deed heb niet. Mijn hoogtemeter gaf 1300 M. aan, toen ik onder mij de loop graven zag. die den bodem als een spinneweb bedekten. Ik trachtte te 6tijgen. Onmogelijk. Ik vloog over de linies en onmiddellijk kregen wij vuur. De mackiaq slingerde tea gevolge Nieuwe Russische troepen aangekomen, MARSEILLE. Een nieuweafdeeling Russische troepen is hier Donderdag ont scheept, en vertrok naar het kamp te Mira- beau. met bestemming naar het kamp te Mailly. De officieele ontvangst had in het kamp te Mirabeau plaats, ter eere van luitenant kolonel Wérstakowsky. Generaal Menestier, gouverneur van Marseille, dronk op de over winning der geallieerden op de gezondheid van Keizer Nicolaas, van Koning George, de souvereinen, de regeeringen en de volken der geallieerde landen en op den President der Republiek. in hot hoofdkwartier van den dood. Omtrent den mijneaioorlog hij Fricourt schrijft Philip Gibbs, een bijzondere coores- pandent van de „Daily Chronicle", het volgende „Fricourt zelf, dat ik van uit een uit zand zakken opgebouwde schuilplaats kon zien, is een sombere plaats. De geesten des kwaads hebben or hun verblijf opgeslagen en bob is volkomen door ontploffingen, vernield. Op het kerkhof zijn de graven opengescheurd door do granaten en da boomgaard er omheen zal dit jaar geeno vruchten dragen aan zijn verdorde takken. Do kérk, in het midden van het dorp, is nog slechts een ellendige ruïne, maar de muren .glanzen nog wit in 't zonlicht to midden van do puinhoopen van huizen en zwartgeblakerde schuTen. Vóór den oorlog was hetgeen mooi Franseh dorpje. Nu is het in Duitsche handen een hoofdkwartier des doods en er heerscht ©en angstwekkende stilte, waarin geen geluid van eenig levend wezen weer klinkt. Links van. het dorp, achter een boschje, dat uit do verte een harige rups lijkt, en op den hoogen grond boven onze loopgraven, staan nog zes of zeven hooge hoornen, die het- kanon vuur nog gespaard heeft ©n ite midden daarvan verrijst eon groot crucifix, waaraan een Christusbeeld hangt-. Als ik het geluk had gehad, ©en groot dich ter te zijn, dan zou ik een gedicht wijden aan dat beeld aan heb kruis hoven do mijnenvelden van Fricourt, want dat beeld van smart en zelfopoffering ziet neer op de middelen, waar mede d© mensclien elkander dooden en er is op die velden, die van. tijd tot tijd door onder- grondsche ontploffingen geschokt worden, niets anders te zien. Do Fransehen hielden dit terrein vele maan den bezet en rjog liggen er in de omwoelde aarde stukken van blauwe uniformen. Er is hier bij den Tambour" hevig gestreden ge worden en het waren de Fransche mijnen, die het eerst den grond van he'b Bois Francais in do lucht wierpen. Nu is er daar geen bosch meer. Geen enkele boom is er nog van over, zelfs geen. gevallen stam ziet men er meer. Het is een chaos van bruine aarde, waarin zoovele mijnon ontploft zijn, dat do kraters tot vormlooze ineenloo- pende gaten heeft gemaakt. Zoo ziet het er in den Tamboir uit en ook langs do geheele linie van het No man's land (Niemandsland), dat zich tusschen de loopgraven ongeveer ©en me ter breed uitstrekt. Onze mineurs zijn hier, naar ik verneem, den vijand de baas en- doen den vijand meer kwaad, dan de Duitsohers ons door hunne représailles. Het is wel geen inooi© manier van vechten, maar de oorlog is nu eenmaal niet meer het schitterende spel, waarvoor romantisch aan gelegde lieden, dio de werkelijkheid niet ken nen, het nog altijd houden. Het is geen aangenaam verblijf voor ©en bezoeker, daar in de eerste loopgravenrij bij Fricourt. „Wij zullen hier maar niet lang blijven", zeide een jonge officier, die mij naar de govechtslinio had begeleid. „Het is erg ge noeg voor de mannen, die hier moeten blijven." Dio mannen echter, wier plicht het is daar te blijven, schijnen er niot voel om te geven. Zij kwamen met hun eetgereedschap om het middagmaal to halen en grinnikten vroolijk, it oen, ik zeide, dat de soep lekker rook. Op den bodem van een diepe schacht, dio de Frhnscben hier maanden geleden hebben ge graven, maar die nu niet gebruikt wordt, zat een groepje jonge soldaten kaart te spelen. Daar klonk uit de door de Franschen gegraven schuilplaatsen, 10 meter onder den grond, ge zang op. Zij loken wel zorgeloos, onze dappere mannen, ofschoon er misschien over eeu paar dagen in het officieele communiqué weer ccn regeltje zal staan „Gisteren was er weder eenig© mijnenaotie hij Fricourt." RUSLAND. Van het Oosfeüjk oorlogsterrein. PETROGRADOfficieel. Da vijand zette liet "bomardement van het brug- srekoofd van Ixkiill voort. Vijandelijke vliegtuigen vlogen boven, verschillende, plaatsen van de Dwïna-linie ©n wier pen bommen. Zeven vijandelijke vlieg tuigen. vlogen Woensdag boven d© streek van Dunaburg, Een dezer vliegtuigen bad de onderscheidingsteekenen van onze vliegtui gen. Onze vliegers voerden een raid uit. Een luchtschip bombardeerde het station van Daudsewas, ten zuidoosten van Frie- drichstadt, waar dertien bommen werden geworpen, elk een poed wegend, en zeven ontplofbare bommen die branden veroor zaakten. In den nacht van 26 April deed de vijand na een artillerie-voorbereiding, gedurende twee uren, een aanval op den sector Vlass3'-Krosjin, ten noordoosten van Bara- novitsji. Deze aanval werd door bet vuur van den luchtdruk der in de onmiddellijke na bijheid springende projectielen. Het lawaai dor ontploffingen dreunde ons door de herse nen en een spervuur van 77ers scheen ons het voortgaan te willen beletten; Op gevaar af naar beneden geschoten te worden, zooals mijn waarnemer my toeschreeuwde, vloog ik er dwars doorheen. Ik had nog slechts één doel: myn taak te volbrengen en de kameraden in t9 halen, ten einde niet door d» vijandelijke vliegers vervolgd te worden. Maar het was net of wij niet vooruit kwamen en de 105ors kwa men aen 77ers te hulp. Wij herkenden duidelijk hel- doffe geluid van uiteenspattende projec tielen en zagen de dikke, zwarte rookwolken, die met den wind werden meegevoerd. Mijn kameraad tikte mij op den schouder, toen hij bemerkte dat de granaten ons te nabij kwa men, evenals die Dauphin van Frankrijk, die koning Jan den Goede in den slag bij Poitiers waarschuwde. Ik liet daarom de machine een klein weinig,je op de vleugels glijden en maakt© vervolgens allerlei zigzagbewgingenom den vijandclijken batterijen bij 't mikken te bemoei lijken. Met het gevolg echter, dat wij weder om een honderd meter daalden. En we waren nog slechts halverwege ons doel.'* Ik meende een oogenblik het hoofd te verliezen. Het was rnij nog eens gebeurd, dat ik zoo door projec tielen was omgeven en dat de weg vóór mij door spervuur was afgeslotendat was op een dag, toen ik een station ging hombardeeren. Door een steile daling was ik het toen ontko men, waarna ik schrik en angst had verwekt in een vijandelijk vliegkamp, dat ik plotseling ontdekt doch gespaard had, omdat mijn op dracht luidde het station te hombardeeren. En ik had mijn opdracht vervuld: het dak was vernield, do rails waren uit den grond gerukt en waggons verpletterd.. Maar hij die gelegen heid had mijn motor prachtig werk gedaan, terwijl ik er thans niet het minste vertrouwen in had. He verwachtte zelfs, dat de motor mij in den stêëk .z&U laten: dk vroeg. njs of ik van onze patrouilles en verkenners afgesla gen. In do streek van dén spoorweg Rovao Kowel namen we na gevecht het dorp Kbromiakova. De vijand trachtte bet verlo ren terrein te herwinnen, maar werd afge slagen door ons vuur. ITALIË. Oostenrijk en Italië. WEENEN. Officieel. Aan bet i'ront in bet kustenland op enkele plaatsen Woens dag en Donderdag levendige artillerieactio. Togen den avond werd tegen onze her wonnen loopgraven ton O. van Selz trom melvuur geopend/; een daarop volgende aan val werd afgeslagen. De Monte San Michcle stond des namiddags onder hevig vuur van geschut van velerlei kaliber. Aan bet brug genhoofd bij Tolmei.il en ton n. daarvan trad onze artillerie krachtig op tegen do Italiaanscbo posities. Bij Flitsch verdreven onze troepen den vijand uit een steunpunt in bet Rombon-ge bied; daarbij werd de gedeeltelijk uit Al penjagers bsètaande bezetting gevangen ge nomen Aan bet Tiroler front is de toestand on veranderd. Dé H, Stoel, en de vrede. De Romeinsche correspondent van „De Tijd" bericht: Gelijk ik u reeds met een enkelen regel mededeelde wordt ten Vatican© overwogen, om zekeïe vragen te stellen naar aanlei ding der jongste redevoering van Asquith en den Duitschen Rijkskanselier. Ik heb het nieuws, dat ik uit de beste bron kreeg, in dezen hoogst voorzichtigen vorm gestoken, omdat het nog in te embryonalen staat ver keert en zeker niet toelaat, nu reeds als zeker tot een ernstige vredes-voorbereï- diug en bet aanknoopen van onderhande lingen te besluiten. Maar dat de wind daarvoor gunstiger be gint te waaien, en wellicht de tijd niet meer verre is, om te geraken tot een vredescon gres, waaraan ook Z. H. de Paus ondanks alle tegenbeden zal deelnemen, is eene mee ning, die ook in diplomatieke kringen alhier moer en\meer veld wint. Een Italiaansch liberaal blad van groo ten invloed, beeft zoo voorgesteld, alsof do Paris reeds een formeel voorstel aan de Europeesche kanselarijen zou hebben ge daan, om op den grondslag der zeldstandig- beid van Polen, België, Servië en Monte negro een vredescongres samen te roepen, maar zoover mijne inlichtingen strekken, is biervan nog geen sprake: Wat men over weegt is het polsen van bedoelde kansela rijen over de nieuwe aspecten, die door de bovenbedoelde redevoeringen zijn geleverd. Ook uit bet feit, dat de tijdelijke Neder landscbo gezant bij den H. Stoel in den jong- sten tijd herhaaldelijk ten Vaticane ver scheen, mag niot, gelijk do» „Corner© del la Sera" deed, geconcludeerd worden, dat met do Nederlandsche regeeriug een wijdloopig vredesvoorstel is uitgewerkt. GRIEKENLAND. Griekenland en de Entente. ATHENE. De Griekscbe regee riug heeft naar aanleiding van bet verlangen van de diplomatie der Entente om den spoorweg Patras-Larissa ter be schikking t© stellen beslist verklaard zulk een verzoek zelfs niet in overweging te kun nen nemen. SERVIË. Een -stervend vo!k. De „Vorwarts" ontleent aan de „Roes- lcya Wjedomosti" bet volgende uit een artikel van den Serviër Pesjitsj-Gosto&sjki1 „Wij Serviërs," schrijft deze, „hebben bij oen zielental van 2.9 imllioén in bot jaar 1912 402.000 soldaten te velde gebracht. Dit aantal is door wijlen den minister Lazar Patsjoo op grond van do verfcorgingslijsteh van bet leger vastgesteld. Sedert bielden. verdere oproepingen niet op. Door vijan den omringd, streden we tot den laatsten droppel bloed,, streden we naar alle zijden, terwijl ons volk van honger stierf. Servië is nu, als België, door vijanden veroverd, bet beeft echter tevens baast geen manne lijke bevolking meer. Een deel is gedood, een ander deel gevangen.... een deel vluchtte naar Albanië, waar bet te gronde ging; 38.000 jongelingen, wier oproeping aan staand© was, werden door onze vluchtend© troepen naar Albanië gevoerd. Weet gij, hoeveel daarvan naar Ivorfoe kwamen? Nog geen 10.000Do overigen .kwamen om in do'sneeuwvelden van Albanië, aan de grens van bet versterkte kamp van Valona, waar men de Serviërs niet binnen liet uit vrees, dat ze de cholera in bet kamp zouden bren-, gen. Zoo ging de bloesem van do Servisch© jeugd te gronde, te zamen met de veteranen van drie oorlogenSlechts overblijfselen werden ten slotte naar Korfoe en Biserta gebracht „In de bewering, dat bet. Servische volk. sterft, is geen overdrijving. Toen wij in 1912 den oorlog tegen Turkije begonnen, om moest keeren of wel de kans moest loopen gedwongen te worden op vijandelijk gebied te dalen. In dit oogenblik van aarzeling schreeuwde mijn waarnemer, dio mij voortdurend op de schouders had geklopt, betgeen ik al niet moer. voelde, mij toe: „Je bent gek, je zult ons doen dooden". Dez© kreet bad een toovorachtige uitwerking. Ik overlegd© niet meer, maar liet de machine weer scherp dalen en slaagde er in te ontsnappen. Terwijl ik mij wat naar links boog om te voorkomen dat mijn waarnemer den hoogtemeter zag, vervolgde ik mijn weg recht toe recht aan, totdat bet terrein, hetwelk ge bombardeerd moest worden, zichtbaar werd. En toen daalde ik weer scherp in dé riohting daarvan, zonder mij te storen aan het sper vuur, mij aan de voorzienigheid overgevende. Mot de uiterste inspanning kon ilc mijn ma- chino besturen, welke door de ontploffingen heen en weerd werd geslingerd. Maar toen mijn waarnemer, na gericht te hebben, onzo zware bom en verschillende lichte projectielen had geworpen, ging de machine met een ruk naar boven. Wij waren gered! Neen, nog niet. Wij Waren het doel voorbijgevlogen en moesten tc- ruglceoren om onze laatste hommen to werpen. Een korte zwenking bracht ons weer in de liel. Ik dacht aan vrouw en kinderen, terwijl ik mij echrap zette, met do hand krachtig de stuur stang omklemmend. „Afgeloopen, bot is gelukt," schreeuwde mijn waarnemer mij toe. Ik boog mij voorover de rook, welke ui.t het doel opsteeg, was zóó dik, dat ilc niets kon onderscheiden. Op het zelfde oogenblik deed oen geweldige ontploffing het geheele vliegtuig in al zijn geledingen tril len. Een twintigtal vuurbollen raakten den onderkant van de machine en vlogen langs ons heen. oen rook- of gaswolk achterlatend. .Wij zija getroffen", zei ik. „Let er ©ens even op of het vliegtuig geen vuur vat en tracht te zien wat gebroken is." HÜ kon jicbtor niéts, g^tdekkon. iJ^ter jhgb telde men in Servië 2.9 millioen menscken van beiderlei kunne. In bet verloop van vier jaren beeft dat kleine volk vier oorlo gen doorgemaakt. Wie kan tellen, hoeveel wi j in, den strijd tegen d© Turken, do Bul garen, de Oostenrijkets, do Duit&cliers en wederom do Bulgaren hebben verloren? Vel© honderdduizenden zijn het! Ho© velen gingen, te gronde aan cholera en typhus? Velo honderdduizenden! En boevelen gin gen te gronde tijdens bet offensief van Duit- scber3, Oostenrijker:; en Bulgareu? „...Hoe velen kwamen om in de sneeuw velden van Albanië, toen bet .geheele volk vluchtte? Men weet dat duizenden bierbij bet leven lieten. Men voedde zich met schoenleder, dat in stukken gesneden en gekookt werd. Moeilijk is liet onzo offers te tellen.... „Zij dio eindelijk Korfoe of Tunis bereik ten, loefden nauwelijks en velen stierven in deze plaatsen van herstel ten gevolge van uitputting.... „Moch ook een Groot-Servië ontstaan, dan zal bet alleen uit vrouwen, kinderen en on bebouwde akkers bestaan. „Wij, de overlevenden, vragen ons af lioe, op welke wijze zal de wedergeboorte van liet Servische volk plaats hebben? Waar toe is eeh Groot-Servië noodig, als er geen Serviërs meer zijn?" TURKIJE. In den Kaukasus. PETROGRAD. Aan bob Kankaaus front voorpostengevechten in de strook van Mamaihaten en Moesj. Ten zuiden van Bitlis verdreven onze afdeelingen de Tur ken uit een reeks borgstellingen. KONSTANTINOPEL. Aan bet Kau- kasusfront deden de vijandelijke troe pen tor sterkte van ongeveer een brigade op 25 dezer een aanval op onzo stel lingen aan den rechtervleugel bij Surem onmiddellijk ten zuiden van Bitlis. Do aan val duurde acht uren. De vijand werd bij zijn opmarscb op eon afstand van 300 meter van onze stellingen door ons aangevallen, zoodat zijn aanval mislukte onder groote verliezen. Hij werd twee ldlomoter naar bet noorden teruggedrongen. In bet centrum heerschte r ust. Aan den linkervleugel trachtte de vijand in don nacht op 26 April in den sector Dsjewislek onze stelling bij verrassing aan •te vallen. Hij word mot verlies afgesla gen. Schermutselingen in de nabij heid van Polathane bleven onbeslist. Op 23 dezer vloog een van onjj,© watervlieg tuigen boven Imbros. Het deed van een hoogte van 800 meter een aanval op de vliegtuigloodscn van den vijand aan de baven. De bommen ontploften alle en men kon vaststellen dat er brand 'ontstond in een loods. De mitrailleurbatterij van den vijand opende zonder succes bet vuur op bet vliegtuig dat ongedeerd terugkeerde. EGYPTE. Bij h&t Suez-Kanaal. Uit Konstantincpel wordt geseind: Bij de botsing tusschen den vijand on onze gemengde afdeeling in de buurt van Katia, ten oosten van bet Suez-kanaal op 23 dezer, werden vior escadrons vijandelijke cavalerie volkomen vernietigd, de overle venden werden in de richting van Katia gejaagd. Later deed onze afdeeling een stormaanval op den van alle kanten ver sterkten vijand in d© versterkte stel lingen bij Katia en yerwoostto bet grootste deel van de stelling en bet kamp en doodde velen. Een klein aantal vijande lijke soldaten, die aan den dood ontkwamen, werden tot een ongeregelde vlucht in de richting van bet kanaal gedwongen. Een kolonel, een majoor, 21 kapiteins en luite nants, te zamen 23 vijandelijke officieren, die niot konden vluchten, en 257 ongewonde soldaten en 24 gewonde werden gevangen genomen De troepien onzer afdeeling, evenals de kameelruiters, vooral de vrijwilligers uit Medina, vochten in het gevecht bij Katia met groote dapperheid. Op 25 dezer maakte de vijand om wraak te nemen over do neder laag raids met een eskader van negen vlieg tuigen. Ondanks bet teeken van de Roode Halve Maan were!en bommen geworpen, ongeveer 70 in getal, op een lazaret, waardoor twee van onze gewonden en een gewonde gevan gene werden gedood, twee anderen opnieuw gewond werden. Een van onze vliegtuigen deed. een aan val op een vijandelijk stoomschip ter roede van Port-Said, en op de militaire inrichtin gen aldaar en wierp mot succes bommen op een vijandelijk oorlogschip voor El Arisch. Eon ander vliegtuig wierp bommen op de vijandelijke kampen tusscn&n Port-Said en El Kartara. Het keerde ongedeerd terug. LONDEN. De Katia-Oase is thans ge zuiverd van vijanden, behalve dat. er nog een troep te Bir el Abel is. De Turken heb ben den aanval duur moeten betalen. Voor al bij Dnoidar leden zij zware verliezen. Vijandc-lijke aëroplanes hebben den 25sten April bommen geworpen op Port Said, maar geen schade aangericht. Engelsche aëroplanes deden met veel suc ces een aanval op Bir el Boyad en bestook ten den vijand van een hoogte van 400 voet met bommen en machine-geweren. VEREENJGDE STATEft Vereenigde Staten en Durtschland. BERLIJN. Niot officieel. De Arnorikaan- sch-e ambassadeur begaf rich Dondèrdac- avend naar liet groote hoofdkwartier ter audiëntie bij don keizer. BERLIJN. Naar' verluidt zou bot gelukt zijn de formule te vinden welke <te belangen vin beide landen voorstaat, zonder aan do nationale waardigheid afbreuk te doen. Tu elk geval ziet men zoowel in politieke kringen allüer als in tie Amerikaansobe kolonie te Berlijn den toestand hoopvoiler in. Amerika en Engeland. WASHINGTON. Lansing deelt mede, dat Donderdag een nieuwe nota aan Enge land is gezonden, waarbij de invrijheidstel ling wordt gevraagd van de Oostenrijkers, Duitochers en Turken, din van bet s.s! „China" zijn gebaald. CMWA. De cpsiand in China. Door bet Chineesohe gezantschap te Ber lijn is bet volgend telegram uit Pelting out- vangen: ^Met uitzondering van Yoenan, Kwaitsjou, Ivwantoeng en Kwangsi heerscht in alle pro vinciën rust. De provincie Tsekiang neemt eeno onzijdige houding aan. De militaire gouverneur van Nanking zet de beraadsla ging over de vragen dor toekomst met de vijf opgestane provinciën voort. Een op 21 dezer uitgevaardigd besluit van den president machtigt den eersten mi nister oen nieuw ministerie te vormen. De staatssecretarissen van 'nu zullen in de toe komst staatsministers zijn, met onderlinge verantwoordelijkheid. Het nieuwe kabinet zal in de eerstvolgende" dagen worden ge vormd. Hst nieuwe kabinet. Wij ontleenen aan do Duitsche bladen, dat 't nieuwe Chineesche kabinet als volgt is samengesteld: eerste minister Toean Tsji Joei, tevens minister van oorlog; Lee Tseng Tsjang blijft minister van buiten- landsche zaken; binnenlandsche zaken Wong Ji Tang; financiën Sun Pao Tsji; Lioe Kwan Hsioeng blijft minister van marine; Tsang Tsoeng Siang idem van justitie on derwijs Tsjang Koeo Kan landbouw King Pang Pingverkeerswezen Tsao Joe Ling, tot dusverre onderminister van buitenland- acbe zaken, welke functie voorloopig is op gedragen aan Sja Sji Ting. Drie schepen op een mijn geloopen, De bemanning van bet Donderdagnacht te IJmuiden binnengekomen N&derlandscbe stoomschip „Venus" van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij is nabij de Galloper-boei getuige geweest van oen ernstige scheepsramp, welke achtereen- i volgens drie Nederlandsche stoomschepen trof. Onze berichtgever te IJmuiden vernam daaromtrent van een der opvarenden bet volgende: I-Iet stoomschip „Venus" be\ond'zich op weg met eene lading stukgoederen van Sint- Thomas naar Amsterdam en kreeg na twee dagen bij Duins te zijn opgehouden, last naar de Theems te stoomen. Na aldaar de toestemming tot doorvaren te hebben ont vangen, baalde men anker op; en stoomde via de Sunk naar de Galloper-boei, om van daar koors naar Nederland te zetten. Op twee mijlen noord van de Galloper- boei voer men achter het Nederlandsche, van Baltimore naar Rotterdam bestemde, stoomschip „Dubhe", van de reederij Nie- velt Goudriaan en Co. te Rotterdam, dat plotseling op een mijn.stiet en dréigde te athiken. De bemannngi was reeds in de booten gegaan, toen van de „Venus" een boot was uitgezet, om zoo noodig hulp te verleenen. De gezagvoerder van de getrof fen boot deelde echter mede, dat zijn schip drijvende bleef, en allen weer aan boord zoudep gaan, om te trachten het schip er- gons aan den grond te zetten. Inmiddels was achter de „Venus" aange komen bet Nederlandsche, van Duinkerken •naar Rctterda-ni bestemde, stoomschip ..Maashaven" van de reederij Gebroeders Van Uden te Rotterdam,'dat in Botterdam eene groote reparatie moest ondergaan, en daartoe door de sleepbooten „Oostzee" en „Noordzee", yan den' sleepdienst Smit cn Co. uit Rotterdam, werd overgebracht. Terwijl de „Venus" nog bij de „Dubhe" lag, zag men plots de sleepboot „Noordzee" op een mijn stooten en Linnen den tijd van ilc gezien, dat een granaatscherf de achteras had verbrijzeld.) Wij moesten nu zoo spoedig mogelijk door hot spervuur naar ons kamp terugkeer en. Een Duitsche machine, dio va,n O. naar L. vloog, nam geen notitie van ons. Wij vlogen over de linies. Mijn waarnemer sloeg do armen om mij heen om me te omhelzen. Drie kwartier later daalde ik uiterst voor zichtig in ons vliegkamp, uit vrees dab de machine zou worden vernield. Nauwelijks rol den mijn wielen over den grond, of een vlieg tuig daalde scheef omlaag on viel to pletter met dat eigenaardige, doffe geluid, dat ik maar al te vaak reeds had gehoord. Uit do vernielde machine sloegen grooto vlammen toon wij toesnelden, was het lichaam van onzen dooden kameraad reeds half verkoold Den volgenden dag vertrokken wij om vior uur en kwamen bijeen in eon kamp vlak hij do stellingen. Wij zouden hetzelfde doel nog maals hombardeeren. Torwiji het personeel alles in orde bracht, gingen wij pér auto naar oen naburig© stad om het middagmaal te go- bruiken. Om 9 uur waren wij gereed om op te stijgen. .Do commandant ging het eerst de lucht in. Wij kond or. bom met de ©ogen_ volgen, cla nk zij'zijn licht. Naar gelang hij in een spiraal hooger steeg, verdween dit in do vo.rfco ein delijk was hot nauwelijks ©en stev om daarna plotseling uit te gaan. Dab was heb overeen gekomen signaal, dat hij recht naar de vijan delijke stellingen vloog, na eerst hoogte geno men te hebben. Men zocht, hem tevergeefs in de duisternis, toen plotseling zijn vorm zich tegen de maan af toekende onmiddellijk ver dween hij weer. Ik steeg op mijn beurt op. Op 600 meter maakte ik een laatste spiraal boven het leamp; ik doofde mijn lichten en do aan de vleugels bevestigd© lampjes, terwijl'ik alleen het gewone kleine, lichtje aanhïcW. 9JÜ kaart te kunnen zieu. De aarde was verzonken in do'stilte, méér nog dan in do duisternis. Geen-onkel geluid drong tot ons door on wij zagen niets anders dan zilveren weerkaatsin gen op het water van con rivier. De wind was vrij hevig. Aangezien ik geen enkel richtings- punt op do aarde kon waarnemen, richtte ik mij naar ©en ster. Toen wij de stellingen naderden, wierp een zoeklicht zijn stralenbundel tegen den hemel. Het zoeklicht werd op mij vastgehouden en verblindde mij. Een plotselinge daling be vrijdde mij. In de verte zochten twee zoeklich ten den hemel af. Lichtkogels stegen op, beue vens vuurpijlen, welke ten slotte eeh aautal lichtende ballen loslieten, zooals bij een vuur werk. Zoo vlogen wij gedurende vijftig minu ten voort, tot wij ons doel weer bereikt had den. Ilc zette den motor af en daalde. 0]> SCO M. wierpen wij „brandfleaschen" en bom men naar beneden. Do vijand antwoordde mot een salvo lichtkogels, wolkd ons in staat stelde beter te richten en de schade waar te nomen, welke wij aan aanrichtten. Dan zoeken ons de lichtbundels, maar wij keeren terug en de wind voort ons snol medé. Weldra bomerken wij do seinen van ons kamp. Wij zijn vlak bo ven de stellingen'. Eon zoeklicht pakt ons en Iaat ons niet meer los. Wij worden beschoten, Ik ben ©en oogenblik bang voor mitrailleur- vuur, want we vliegen zeer laag. Maar mijn groote machine verdedigt zich. niettegen- manoeuvreert zoo kranig, dat wij het. nogmaals ontkomen, zoodat wij, mijn waarnemer en ik, Onzen chef rapport kunnen uitbrengen. Het geliuk was ons, evenals onze kameraden, gunstig geweest. Het escadrille van de stelling- Pa.rijs bad bijgedragen tot het succes by hef offensief in Champagne door coute que coiit© bot dool te vernietigen, dat do generale staf daartoe had aangewezen.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2