NÖ7266. Vrijdag 28 April 1916 Orgaan voor Leger en Viool Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Ons Oorlogsdagboek. Een dubbs3 avontuur. TWEEDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURAN REDACTIE EST ADMINISTRATIE PALESTRINASTR. 10. AMSTERDAM. DIT RL AD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS li CENT, ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/1.50P.KWARTAAL Voor Adverteutir-n wende rm.. t~t onze Administratie, Pnfe.triuaatraat 10 Amsterdam. Pr^s der A4v«rtecti9n per regel 80 cent. Voor InjjczondBi. Med-' deel'ngen oP de tweede, derde eo vierde pagina dubbel tarief. gy abonnemen- Een kijkie op Kons$towsöpel. Merkwaardig op zich zelf reeds, maar nog meer, omdat wij er op zien een „Dikke Bertha", een der 42 cM kanonnen der Duitschers. Dit staat er natuurlijk niet om de hoofdstad der Turken, die immers bondgenooten zijn der Duitschers, te beschieten. Neen, men heeft dit zware mortier er opgesteld als een gedenkteeken aan den oorlog en het zal er blijven. Het is een geschenk aan Turkije van de firma Krupp. De verspreiding ven ons blad. Wij brengen in herinnering, dat troepen- deelen, die soms door een of andore oorzaaK van ons blad verstoken zijn, slechts een aan vraag tot ons te richten hebben om regelmatig, driemaal per week, een pakket Soldatencouran- ten te ontvangen. Nergons mag ons „Orgaan voor leger en vloot" ontbreken. [ie lseslnnd in1 den rauenstrijd. 't Is onrustig geweest op de Noordzee in de laatste paar dagen; eskaders van de vloten der vijandelijke landen, Duitschland en Engeland, zijn in actie geweest. Het merkwaardigste, het bijna verrassende is wel het bezoek van een Duitsch eskader slagschepen, vergezeld van lichte kruisers en torpedojagers, aan de Engel- scho Oostkust. Een deel der Duitsche vloot heeft dus de beschermendo schuilhoeken achter Helgoland verlaten, is de Noordzee overgesto ken en gestevend naar de vijandelijke kust. Een moedige aanval, die echter niet met succes werd bekroond. Althans volgens de Engelsche telegrammen, die 'medcdc-olen, dat de plaatse lijke marineschepen in hot gevecht kwamen en het Duitsche eskader, dat de kust bij Lowestoft- trachtte te boni bardeeren, naar Duitschland terugjoegon. Twee Britsche lichte kruisers en een torpedojager zijn getroffen door 't vijan delijk geschut, doch werden niet tot zinken ge bracht. Aau de kust werden een vrouw en een kind gedood. Dit gebeurde Dinsdagmorgen. Den dag te voren, Paasck-Maaudag, verschenen voor de Vlaamscke kust 'talrijke Engelsche schepen, daaronder monitors en torpedovernielers. Blijkbaar werd naar mijnen gezocht en werden boeien gelogd om de plaatsen aan te wijzen, die. gebombardeerd zouden worden. Volgens de Didtsche telegrammen verhinderden echter drie Duitsche torpedobooten de vijandelijke schepen om haar werk to verrichten. De Engel sche oorlogsschepen verlieten weer de lyist zon der iots uitgevoerd to hebben, en zonder do Duitsche torpödobooten te hebben beschadigd. In den nacht tusschen Maandag en Dinsdag hebben ook Zeppelins opnieuw een bezoek gebracht aan Engeland. Vier of vijf dier Duitsche luchtschepen. verschenen aan de Oostkust, in Norfolk en Suffolk. Slechts twee er van deden ernstige pogingen om verder het land in te gaan. In 't geheel werden 70 hommen neergeworpen, die echter, volgens een telegram uit Londen, zoo goed als geen schade aanrichtten en slechts één man ernstig verwondden. Althans verdere .bijzonderheden van slachtoffers waren nog niet bekend, misschien komen die nog. De strijd om Verdun Blijft ongeveer in de- - zelfde faze. De artillerie moet in de laatste da gen blijkbaar bet meeste werk doen, doch aan vallen der infanterie komen ook voor en zij ge schiedden zoowel van Duitschen als Franschen kant. De strijd gold voornamelijk de hoogte bij den Mort Homme, en 't is eigenaardig, dat wij daarover van weerskanten ongeveer hetzelf de bericht vernemen. Do Franschen deden ver scheidene aanvallen op de Duitsche loopgra ven maar wei-den afgeslagen, do Duitschers vielen do Franscho stellingen aan, doch werden teruggeworpen. Natuurlijk vielen aan beide kanten vele slachtoffers, die noodeloos hun •bloed gestort hebben. "Werkten de Franschen, volgens het Duitsbhe telegram, veel mét hand granaten, de Duitschers hadden weer een nieuwe toepassing van brandbare vloei stoffen, 't Heeft geen van heiden ge haat, bij den Mort Homme zoowel als hij Avocourt, waar ook van weerskanten zeer hardnekkig moet zijn gestreden, bleven beide vijanden hun posities handhaven. Aan het Westerfront wordt verder nog mel ding gemaakt van schermutselingen hij Fricourt en Souchez, waar de Duitschers mijnen hebben laten springen zonder den vijand schade to be rokkenen. Overigens was hot over 't algemeen rustig, vooral aan dé Engelsche linie; voortdu rend artillerievuur niet meegerekend natuur lijk, dat hoort er nu eenmaal bij. Pna soli-Maan- dag ha-do vn talrijke vliegergevechten plaats; oen Engf-isoli" telegram telt er niet minder dan 29 op. Al de Duitsche aanvallen werden afge slagen twee Duitsche vliegtuigen neergescho ten binnen de eigen linies. Yan het Oostelijk corlogsterrein zoo goed als geen nieuws; geschutvuur en vliegers in actie is ook hier het nieuws. De Russen zijn blijkbaar niet zeer ijverig in den aanval en de centrale legers wachten aftrouwens er zouden betrek kei ijk groote Duitsche troepenmachten van !t Oosten naar 't Westen zijn verroerd. Noch de Oostenrijksehe noch de Italiaansche berichten weten iets bijzonders te vertellen van de gevechten in Tirol. Karinthië en elders. Op de hoogvlakte va» Doberdo zou zelfs vrijwel rust zijn ingetreden. Bij San Martini drongen de Oostenrijkers een vijandelijke stelling bin nen, maar moesten die weer ontruimen. Zij beschieten maar steeds den top van den Col di Lana. Men ziet het, er is van de slagvelden weinig nieijws, dat werkelijk van belang kan worden genoemd. Ook overigens valt er luttel bijzon ders te vertellen. Van Duitschlands' antwoord op de Amerikaansche nota is nog niets bekend; Dinsdag heeft do Duitsche rijkskanselier op nieuw een langdurig onderhoud gehad met den Amerikaanschen gezant daarop begaf Von Bethnmnn-HoHweg zieh met den chef van den marinestaf naar het groote hoofdkwartier, om den keizer te raadplegen. Van de Engelsche quaestie vernemen we uit den aard der zaak niets. Dinsdag heeft Asquith zijn verklaring jn een geheime zitting van het Lagerhuis afgelegd de zitting duurde uren en zou Woensdag worden hervat. Natuurlijk is er van 't besprokene weinig of niets uitgelekt. 90ste week. Van 17 tob 24 April. 17 April. De Engelsche gezant te Athene, Elliot heeft verklaard, dab de ge allieerden, met of zonder toe stemming van Griekenland, beslag zouden leggen op de spoorwegen AtheneLarissa om daarlangs het Servische leger naar Saloniki te vervoeren. In een adres, gericht aan de volkeren der geallieerde landen, betuigen 500 der aanzienlijkste personen uit Amerika krachtige sympathie in de zaak der ge allieerden. 18 f, Het Engelsche departement van buitenlandsche zaken heeft een overeenkomst gesloten met de Amerikaansche vleeschhandelaars, waarbij de Engelsche regeering de controle krijgt over de vleesch- verzendingen naar de neutrale linden. In Engeland is een crisis uit gebroken over de quaestie van den algemeenen dienstplicht. De Oostenrijkers melden, dat de Italianen de vernielde stellin gen op de westelijke helling van den top van den Col di Lana zijn binnengedrongen De Ri^fcsn bezetten Trebl- zonde. De Engelsche regeoring be richt, dat het Nederlandsche stoomschip „Eemdijk" op 7 April, op weg van Baltimore naar Rotterdam, is getorpedeerd door een vijandelijke duikboot. ft President Wilson bespreekt de I éuikbooten-quaestie en de Ameri kaansche antwoord-nota in ver- eenigde zitting der beide kamers; aan Duitschland is medegedeeld, dat de diplomatieke betrekkingen zullen worden afgebroken, indien Duitschland den huidigen duik bootenoorlog niet opgeeft. Het Nederlandsche s.s. bo dewijk van Nassau" van de K. Y7. I. M. is bij de Galloperboei op een mijn geloopen en gezoiir- ken. Twee Nederlanders en drie Curajaonaars zijn daarbij omge komen. In de politieke crisis in Enge land is een schikking tob stand gekomen. Dinsdag zal het recru- teeringsvraagstuk in geheime zit ting van heb parlement worden Te Marseille zijn Russische troepen aangekomen. Volgens mededeeling van liet Engelsche ministerie van oorlog is in den morgen een Duitsche vliegmachine boven Dover ver schenen, zonder nochthaus bom men te werpen. Aan het Egyptische front heeft de vijand een gewelddadige verkenning verricht. Te Dublin, de hoofdstad van Ierland, hebben ernstige onlusten plaats gehad van de uiterste nationalisten, dio ook nu nog afscheiding wen- schen van Engeland. Het oproer werd bedwon gen, maar de opstandelingen wisten zich eerst meester te maken van het postkantoor en sne den er de telegraaf- en telefoondraden door. Er zijn een aantal officieren, soldaten en poli tieagenten gedood of gewond. Een kort bericht maakt melding van de aan komst van een nieuw troepencontingent van Russen te Marseille. (Uit, het Fransch) Met opgeheven hoofd ging de Markgravin de kamer uit. Denisa hield Wrayburn nog even bij den arm. „Zij drijft den spot met ons", fluisterde zij. „Zij begrijpt, zij weet, dat wij haar voorliegen, en zij wil zich wreken. Heb ik u niet gezegd hoe wreed zij if, mijnheer?"- 1 BELGIS. Engelsche marinevliegtuigen in actie. LONDEN. De admiraliteit rappor teert: In den morgen van 23 April werd, niettegenstaande het stormach tige weer, een bommenaanval gedaan door marinevliegtuigen op het vijan delijk vliegkamp te Mariakerke (ten zui den van Oostende). De machines werden hevig beschoten, doch slaagden erin onge deerd terug te keeren. Voor zoover was waar te nemen, werden goede resultaten verkregen. Een onzer vechtmachines viel een vijandehjken vlieger aan en dwong hem te dalen. Toen men den vijandelijken vlieger het laatst waarnam, bevond bij zich dicht bij den grond. In den morgen van 2i April werd een nieuwe aanval gedaan op hetzelfde doel, in samenwerking met de Belgische troepen. Een groot aantal bom men werd neergeworpen. De machines ont vingen hevig vuur, maar er werden geen Engelschen gedood. De verkregen resulta ten schijnen zeer goed te zijn. In den loop van denzelfden dag viel een Engelsche vlieger een Duitsch watervliegtuig aan on geveer vijf mijlen buiten Zeebrugge. De vijandelijke bestuurder werd gedood; de machine stortte naar beneden; de waarne mer viel er uit, toen de machine nogrt5p een hoogte van 3000 voet was. Het vlieg tuig smakte in zee en zonk. Tijdens de operaties tegen het Duitsche slagkruiserseskader, hetwelk in den mor gen van 25 April ter hoogte van Lowestoft verscheen, werden twee Zeppelins naar zeè vervolgd door marine- en andere vliegtui gen over een afstand van zestig mijlen. Bommen en pijlen werden geworpen, maar blijkbaar zonder ernstige resultaten. Een vliegtuig en een watervliegmachine vielen de Duitsche schepen bij Lowestoft aan met zware bommen; vier vijandelijke duikbooteu werden eveneens met bommeq bestookt. Een watervliegtuig kwam onder hevig vuur van de vijandelijke vloot, maar de bestuurder slaagde erin, hoewel hij ernstig gewond werd, zijn machine behou den aan land te brengen. Een bestuurder wordt belaas als vermist gerapporteerd: Hij steeg tijdens den Zeppelinraid vroeg in den morgen op; volgens de ingekomen be richten, heeft hij om ruim een uur in den ochtend een Zeppelin ter hoogte van Lo westoft aangevallen. Sindsdien is niets meer van hem vernomen. Zenuwschokken door ontploffingen. De „Times" drukt een brief af, die een Engelsch soldaat in de loopgraven in Vlaan deren aan zijn familie heeft gezonden. De schrijver zegt ,®k ben nog altijd levend en dat is merk waardig genoeg. De maand Maart (en de granaten barsten, terwijl ik dezen brief schrijf, zoo dicht bij me, dat de grond schudt en ik er van tril) is eigenlijk niets anders ge weest dan een voortdurend toevallig ontko men. Er was juist genoeg tijd tusschen de eene opwinding en de andere dat. men het nog net uithouden kon. "Weest dus niet boos oipdat ik zoo lang niets van mij heb laten hooren; maar nu ben ik naar een deel van het front overge plaatst, waar het minder hevig toegaat en heb ik tijd om te schrijven. Eindelijk is 't lente en de zon schijnt zoo heerlijk..Ik wilde dat ik u allen mocht vertel len wat hier in den laatsten tijd gebeurd is, maar ik kan u dit wel zeggen, dat Yperen een „Zij is eenvoudig«vreeselijkantwoord- deWrayburn met verontwaardiging. „Ge loof mij, mejuffrouw, als ik een oogenblik had kunnen veronderstellen waarom u tot uw edelmoedige uitvlucht zoudt overgaan, ik zou mij geen oogenblik tot dat doel ge leend hebben. Ik ga Hare Excellentie alles vertellen „Neen, o neen!" Zij trad hem vastbesloten in den weg. „Het is noodweer. Dit huis verlaten staat voor u gelijk met den dood in de armen te loopen. Wat Gotlïeb aangaat, dio kan zon der veel gevaar de vallei wel bereiken; hij is in deze streek geboren en kent iedere plek van de omgeving. Maar u niet. "Wacht nog zoolang. Over een paar uren breekt de dag alweer aan. Het is best mogelijk, dat bet weer in dien tusschentijd kalmer wordt. I ri, wat ik hoop..." „Zou het werkelijk waar zijn", viel Wrayburn baar in de rede, „da.t zij dien man heeft afgezonden en de scherts ten einde toe zal voortzetten?" „Helaas, mijnheer, het is juist het scort van „aardigheden" waar zij dol op is. U kunt er op rekenen, dat zij om den geeste lijke gestuurd heeft. Zij..." De Markgravin deed de deur open, „Ik wacht u, mijnheer!" De hand met de mitaine had slechts een teeken te geven en Denisa snélde op haar toe. Wrayburn volgde. Maar ter balver wege in de ruime en sombere vestibule ge komen, bleef zij als aan den grond genageld staan: bet vreemde gehuil, het zonderling aangehouden geblaf bad zich opnieuw doen hooren. De Markgravin bleef op baar beurt eveneens staau en zag Wrayburn in het ge laat; bij bet licht van de flambouw, die zij in de band hield, merkte bij den duivol- schen glimlach op, die om baar mond „TT bent zenuwachtig, mijnheer", merk te zij op.. -Neen, Excellentie, maar uw honden stad is om in te zijn. Ik ben blij dat ge alleen zoo ongeduldig zijt. Er zijn zooveel egoïsten die bet alles kalm opnemen en thuis blijven, terwijl zij anderen do lasten van den oorlog overlaten. Maar ieder, die in den oor log is gegaan, is er volkomen van overtuigd dat bet een afschuwelijk iets is, waaraan zoo spoedig mogelijk een einde moet gemaakt wor den, bijna tot iederen prijs. Hier aan bet front gevoelt gij het soms en op sommige .plaatsen nog tamelijk goed, zoowel geestelijk als lichamelijk, maar in het algemeen gespro ken is het een lang, eentonig iets. een lango reeks van abnormaliteiten c-n wordt men er beu van. Soms zou men verlangen maar één oniaettendon woesten strijd en fini. En clan denkt men zoo dikwijls aan hc-n, die men lief heeft* en de vele mooie heerlijke din gen thuis, als do oorlog zal afgaloopen zijn. Soms denk ik dat deze voorstelling mij goed doet. Het karakter wordt er ongetwijfeld door gesterkt. Maar dan dc-nk ik soms ook weer, dat de oorlog een demoraliseerenden invloed op ons heeft en dat men daartegen strijden moet.' Een paar dagen lang is alles nu als een droom en verward geweest een bombarde ment. Alles, behalve je eigen leven, lijkt een verdoezeld iets' "uit hot verleden en ik heb niets anders „.verloren" dan wat kleederen, wat souvenirs en wat uitrustingsstukken. Ik wil dio dagen en nachten vergeten. Mijn han- dein waren dikwijls met bloed bevlekt en ik heb menigen man dood zien neervallen of lang zaam zien sterven. Dat lijkt nu alles een nachtmerrie. Verscheidene kameraden van mij zijn nu al naar huis gegaan, lijdend aan de gevolgen van den schok eener ontploffing en aan zenuwstoornissen. Zij, die den oorlog be wonderen, moesten hier eens wat van die ge vallen komen zien, dan zouden zij eens iets van do afschuwelijkheid, den ontzettenden waanzin en de marteling van den oorlog op zijn ergst kunnen zien. Het verbaast mij niet, dat do tegenaanval len der Franschen zoo vurig uitgevoerd wor den; een bombardement verandert een mensch in een woest dier of in een kind. dat een boe man denkt te zien en. tot krankzinnig wordens toe angstig is. De zelfbeheersching van sommige mannen onder een bombardement is hoogst merkwaar dig en maakt een buitengewoon diepen indruk die grootscbe zelfbeheersching, de heldhaf tige trots die maakt dat mon zich met een gevoel van niet-willen-toegeven tot kalmte en rust dwingt; de wil om niet bang te willen lijken die is het die de linie in stand houdt. Het gevoel dat de 'dood je ieder oogenblik wacht, is een ontzettende beproeving. Alleen de schok is voldoende om iemand te dooden, als men er dicht genoeg bij staat, H. E. (hïgh-explosives, ontploffingsmiddelen van groote kracht) zijn een verschirklcelijk goedje als ze ontploffen. Het inwendige van je lichaam wordt dooreen geschokt. Als men dat dikwijls heeft meegemaakt, dan springt men op bij een geweerschot of het inslaan van een kogel, en bommen klinken dan zoo luid als granaten. En dan later. Zoo op 't oog is er geen ver schil in je te zien, maar als je dit leven eer paar maanden hebt doorgemaakt en dat hebben wij allemaal dan zijn je zenuwen niet meer zooals ze in Engeland waren. Het te goed dat ik (zooals ik nu weet) sterke zenu wen heb en in staat was zoo goed mogelijk mijn plicht to doen. Ge weet, dat ik nu bij den sanitairen dienst werk. Ik heb in den laatsten tijd een massa Colo nials (troepen uit de Engelsche koloniën en bezittingen) gezien en ook" het nuttige werk, dat zij doen. Zij zijn in hun element op die gedeelten van het front waar bosschen zijn c-n daar is het merkwaardig te zien wat zij ge daan hebben. De zon schijnt nu en daardoor wordt de stank in .allerlei variaties en graden van hevigheid steeds erger. En nu komt de ellende van een zomer-campagne. Er zijn nu een massa nieuwe gezichten in het bataillon wij hebben een sterke aanvulling met ver- sche troepen gekregen en naarmate de strijd voortgaat ziet men steeds minder van de oude bekende gezichten. Dat maakt je soms treurig fen jo vraagt je af. wie nü aan de beurt zal zijn) en dan denk je aan de oude kameraden uit het kamp, die weg zijn. De meeste gewonden, die na hun herstel weder naar het front teruglceeren, worden niet we schijnen mij bijzonder onrustig". „Ja, mijnheer, u bent zenuwachtig", herhaalde de Markgravin. „Wat mijn lie velingen aangaat, zij zijn de zachtheid, de vriendelijkheid zelf. Nietwaar, Denisa? Wij zullen ze mijnheer eens laten zien. Hij zal er zich van kunnen overtuigen, dat Kla- genburg niets te vreezen heeft". Zij nam den arm van het jongemeisje en begaf zich met haar naar een smallen dwars- gang, die toegang gaf tot een overwelfde ruimte, welke met een zwaar gordijn was afgesloten. Een ontzettend benauwde lucht steeg Wrayburn naar de keel. In 't zelfde oogenblik kwam het hem voor dat achter het gordijn iets stond te snuiven, te stamp- voèten en zacht te kermen. De Markgravin sloeg het gordijn terug en hield haar flam bouw in de hoogte, en haar grijnslach werd eens zoo sterk, toen het volgend oogenblik de jongeman uitriep: „Het zijn wolven!" Verschrikt zag hij toe. Het gordijn had een enorme kooi bedekt, waarin achter de stangen vier reusachtige grijsgevle-kte wol ven in het maanlicht rondliepen en gewel dige tanden lieten zien. De Markgravin deed de deur van de kooi open en trad bin nen, en de dieren verdrongen zich om haar, likten haar de handen en duwden haar ver trouwelijk de slijmerige snoeten toe. Op heb gezicht van het vreemde verschijnsel, in dit haar kleed van een eeuw geleden en geverfd door veel poeder en blanketsel, vroèg Wray burn zich af, of hii niet de dupe was van den eenen of anderen fantasfcischen droom. Zooals zij daar stond, temidden van de vree- selijke dieren, die zij streelde niet de hand, scheen zij hem een gedrochtelijke heks, in gezelschap van de haar gemeenzame dui- velsche machten... „Niet waar, mijnheer, zijn ze niet vrien delijk, de vriendelijkheid zelf Zij adoree- ren mij, en ik"weet dat ik op hen zou kun nen rekenen. Kom er eens bij, Denisa; toon, ook eens, dat je niet bang voor ze der bij hetzelfde bataülon geplaatst, zoodat de officieren en de manschappen van heb batail lon geleidelijk veranderen en do oudo overblij- venden zich aan elkander hechten als hcèt intieme kameraden. ENGELAND. Zeppelins boven Engeland. LONDEN. Hét ministerie van oorlog deelt mede: Volgens ingeko men berichten kwamen Maandagavond drie Zeppelins uit de richting van de zee aan 'boven de ocsteiijke graafschappen. Drie trokken over de kust van Norfolk kort voor 10 uur 30, een andere te ongeveer 11 uur. Tot dusverre zijn enkele brandbommen ge worpen, LONDEN. Het departement van oorlog meldt, dat de lucktraid in dén nacht van Dinsdag boven Norfolk, Suffolk, en de kust naar het schijnt werd uitgevoerd door 4 of 5 Zeppelins, van welke slechte twee een ern stige voging deden naar het binnenland te komen. Ongeveer 70 bommen schijnen te zijn ge worpen. Een man is, naar wordt gerappor teerd, ernstig gewond. Geen verdere bijzon derheden over de persoonlijke ongelukken zijn nog beschikbaar. LONDEN. Het departement van oorlog meldde: Vijandelijke luchtschepen deden Dinsdagnacht een tcoht boven Essex en Kent. Het aantal dier luchtschepen is niet nauwkeurig vastgesteld, maar kan niet meer dan vier zijn geweest. Het Engelsche af weergeschut nam hen onder vuur. Zij ver trokken na weinig of geen schade te hebben aangericht. Ongeregeldheden te Dublin. LONDEN. Birrell, Chief/ Secretary voor Ierland, deelde in het Lagerhuis mede, dat er Maandag te Dublin zeer ernstige onge regeldheden zijn uitgebroken. Het post kantoor werd met geweld overmeesterd en de telegrafische verbindingen werden afge sneden. In den loop van den dag kwamen sol daten aan. De regeering is thans meester van den toestand. Ongeveer 12 personen zijn gedood, waar onder vier of vijf soldaten. Na deze mededeeling ging het Huis over in geheime zitting om de verklaring van Asquith te hooren en te bespreken. LONDEN. Een groote menigte mannen, die blijken te behooren tot de revolutionnaire vereenïging, be kend onder den naam Sinn Fein, grooten- deels gewapend, bezetten St. Stephens Green, namen met geweld bezit van het postkantoor, waar zij de telegraaf- en tele foondraden doorsneden, terwijl zij tevens huizen in de voornaamste hoofdstraten en langs de kaden bezetten. In den loop van den dag kwamen soldaten aan uit het kamp van Currach. De autoriteiten zijn thans meester van den toestand. Voor zoover bekend i3, zijn drie officie ren, vier a vijf soldaten, twee vrijwilligers en twee politiebeambten gedood en vier a vijf officieren, zeven a acht soldaten en zes vrijwilligers gewond. Omtrent de verliezen van de Sinn Feiners zijn nog geen nauwkeurige opgaven ont vangen. Uit de berichten uit Cork, Limerick, Ennis, Tralee en Tipperary blijkt, dat in dia plaatsen geen ongeregeldheden hebben plaats gehad. De geheime zitting. LONDEN. Het Persbureau bericht: In de geheime zitting van het Engelsche La gerhuis deelde eerste minister Asquith bij zonderheden mede omtrent de uitbreiding van het leger tot" den dag van heden en de geheele militaire actie van het rijk met de koloniën en Indië. Hij gaf een overzicht van het onderzoek van de regcering ter zake van de recrutee- ruig o. m. naar aan de cischen aau de arboi- ders gesteld ter voorziening m de behoeften van de vloot, de handelsmarino en de ha vens, van munitie en naar andere natio nale diensten. Hij dood mcdedeciingcn om trent hot verband tusschen do financiën en de recrutcering, wees speciaal op den finan- cieelen steun, dien Engeland aan do geai lieerden had verleend en verklaarde, dat de recruteering sinds Augustus niet meor vol doende resultaten bad opgeleverd voor de eigon militaire actie van* Engeland. Asquith zeide verder, dat d8 regoering teneinde aan de behoefte tegemoot to ko men had besloten lo. den dienst van de manschappen, wier tijd was verstreken, te verlengen tot het einde van den oorlog. 2o. Om de territorialen over te brengen naar dat gedeelte van het leger, waar'zij uoodig zijn, 3o. Om de vrijgestelde mannen weder dienstplichtig (e steden, zoodra hun certi ficaat van vrijstelling is verloopen. De regeering heeft verder besloten lo. om gedwongen in dienst te stellen do jongelie den, die op 15 Augustus j.l. nog uiet den leeftijd van 18 jaar hadden bereikt, zoodra zij 18 geworden zijn. Om onmiddellijk pogingen te doen ten einde de noodigc manschappen te verkrij gen door vrijwillige aanwerving onder dc „unattested" gehuwde mannen; 2o. om in dien den 27sten Mei nog geen 50.000 dezer mannen tot het leger zijn toegetreden mach tiging te verzoeken om tot dwang over tc gaan; 3o. Indien in de een .of andere week nr. den 27sten Mei geen 15.000 man inge schreven worden, zal de regeering tot den zelfden maatregel overgaan; 4o.'De bepa lingen in de twee laatste paragrafen gel den tot 200.000 „unattested" zijn ver kregen. Asquith behandelde verder de quaestie om de ingeschreven mannen te steunen bij het voldoen van hunne burgerlijke verplich tingen. Er volgde een debat, waaraan 16 leden deelnamen. Den 28sten vergadert het La gerhuis weder onder dezelfde omstandig heden. Lord Crewe deed in het Hoogerhuis een gelijksoortige mededeeling. Uit liet Lagerhuis. LONDEN. Na een urenlange vergade ring werd de zitting gesloten. Naar men verneemt, zal Woensdag op de zelfde wijze vergaderd worden als Dinsdag. Kolonel Calthrop. De moeder van den onlangs gesneuvelden Engelschc-n kolonel Calthrop, heeft den degen, door haar zoon gedragen in den Boerenoorlog, evenals in den tegenwoordigen, ten geschenke gegeven aan den Japanschen militairen staf te. Tokio. Kolonel Calthrop was militair attaché te Tokio van J uli 1914 tot Maart van het vorige jaar. Deze schenking had een bij'zondere beteeke- nis. Kolonel Calthrop ging naar Japan in Januari 1904 als een der ec-rst© Engelsche officieren, die de Japansclio taal en militaire instellingen gingen hestudcc-ron. Zijn belang stelling strekte zich ook uit tot het Boeddhisme on als een persoonlijk vriend van de Japanners kreeg hij een eereplaats ia de processie van pelgrims, die de 88 tempels te Tokio pleegt te bezoeken. Hij zelf kreeg van zijn Japansche vrienden 6 prachtige oude Japansche zwaarden ten ge schenke, waarvan er één ruim 400 jaar oud is en op welks lemmet de woorden gegraveerd staan: „Het zwaard is de ziel van den strij der." Hierom, zei zijn moeder aan een ver tegenwoordiger van de „Daily Mail", geef ik liet zwaard van mijn zoon aan do Japanners. Kolonel Calhtrop is slechts 39 jaar oud ge worden. bent! Zij zullen niemand aanraken, als ik het hun niet zegMaar ik zou maar één wenk te geven hebben, en zij zouden er uit komen en u op de eigen plek in stukken scheuren „Ik twijfel er geen oogenblik aan, me vrouw", zei Wrayburn droogjes. „U hebt een vreemde manier om uw vertrouwelingen te kiezen; Denisa heeft wel gelijk, dat" zij zich op een afstand houdt!" „Dat is spreken als een verliefd mensch riep de Markgravin uit. „Hoor je dat, De nisa? Het zou mijnheer spijten als je er ook maar één wondj6 aan je lieve rose vinger tjes van kreeg! Ja, ik heb mijn eigenaar digheden, mijnheer, en ik kies mijn vertrou welingen op een ongewone manier. Het- zou ook heel goed kunnen, dat zij mij den een of anderen dag van dienst zijn". „Van dienst zijn?" zei Wrayburn. „Op welke manier bij voorbeeld?" „Bij voorbeeld... bij de jacht. Maar nu genoeg... Kom, vooruit! Men heeft jelui nu gezien, lievelingen! Ga liggen nu, en koest!..." Zij stapte de kooi uit, en terwijl zij nog bezig was met het ordenen van de draperie, trok Denisa Wrayburn terug en zag met doodsbleek gelaat tot hem op. „In Godsnaam, mijnheer, zwijg!" iluis- terde ze hem toe. „Zeg niets, stel u nergens aan bloot, laat alles aan u voorbijgaan-! En, als u kunt, blijf dan wakker! Slaap niet in Reeds had ze haar plaats naast de Mark gravin weer ingenomenhet drietal bereik te weer de vestibule. Achter hen weerklonk nog het gehuil van de gevangen wolven. De Markgravin bleef staan voor een ge opende deur, die een groote kamer vertoon de, zwak verlicht door oen aantal kaarsen en een houtvuur. Zij maakte andermaal een buiging voor Wrayburn en deze zag haar in 't zelfde oogenblik haar vingers als een schroef om de pols van het jonge meisje slaan,! „Ga nu uitrusten, mijnheer", zeide zij, „als ik ten minste mag aannemen dat de gedachte- aan uw zoo toekomstig geluk er u de tijd voor zal laten. Treed gerust bin nen, opdat ik de deur achter u sluiten kan en u voldoende in verzekerde bewaring weet. Klagenburg draagt altijd veel zorg voor zijn gasten". Terwijl zij op de zware grendels wees, teekende zich weer de hem bekende val- sche trek op haar gelaat af en verscheen zij hem weder als de heks, die hij haar al vroeger toegeschenen had. Wrayburn draalde, onbesloten, op den drempel van het vertrek. Een onderdrukte kreet van het jonge meisje, vergezeld van een beweging, waarbij zij den vinger op de lippen légde, beduidde hem dat hij zich in het onvermijdelijke had te schikken. Hij trad de kamer binnen. Onmiddellijk viel de deur achter hem dicht en de gren dels knarsten. Van buiten, bereikte heb spottend gclacht van dé Markgravin zijn oor. Hij greep een toorts en liet een blik door zijn gevangenis gaan. Want een gevangenis was het zoo klaarblijkelijk, dat hij onwille keurig de oogen richtte op de twee vensters, die er zich in bevonden, niet twijfelende or deze waren van buiten toegesloten. Een vluchtig onderzoek bewees hem dat er geen, andere uitgang zou zijn dan de deur, die zooeven achter hem toegegrendeld was. Hij trok de schouders op en wierp zich op een stoel dicht bij den haard. Er bleef hem niets anders over dan geduld te oefenen tot den volgenden mojrgen. Maar dat jonge meisje dan, dat zooveel gewaagd had om hem te beschermen Zou de Markgravin, na haar weerzinwekkende scherts, nu vol daan zijn? Of wat- voerde zij ten slotte in haar schild... fSlot volgt.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1