Van het slagveld. Het Bols de Caures. OP ZEE. I 3 PK fE3Q1£j'OA-*3>ib^3>hrOg3T.7:iRL ADJI? va,a Woensdag 3L O ALjprïl 3 9 16 dreigen. Indien, die uitbreekt, kunnen do gevolgen voor Engelland vooral, maar ook voor Frankrijk; groot zijn; liet. stopzetten van liet verkeer over den Atlantiecben Oceaan zal deze landen groot© schade be rokkenen, waaronder ook de neutrale Euro- peesche volken zullen hebben te lijden. Dit zou dan oen indirect, gevolg zijn van den duikbootenoorlog der Duitsehers, DUÏTSCHLAND. Cetfoode en gewonde burgers. BERLIJN. In de maand Maart veroorzaakten de vijarfden in het wes ten door artillerievuur en bommen uit vliegtuigen de volgende verliezen ouder de vreedzame bewoners van het landge dood 11 mannen, 17 vrouwen, 16 kinderen, samen 44gewond 28 mannen, 54 vrouwen, 38 kinderen, samen 120 personen, in heb geheel dus 164 personen. Van de gewonden stierven later vier mannen, één vrouw en één kind. Het totale aantal der slachtoffers van de beschieting onder de bewoners van het eigen land of dat van een der boudgenooten ia daarmede geklommen tot 1207 personen ENGELAND. De toekomst der oerlogs-aviatsek. Pembertou Billing, de vlieger die onlangs tot lid van het Eugelsche Lagerhuis werd gekozen, zei de dezer dagen in eene verga dering, waar hij over de toekomst der avia tiek sprak, dat binnen een paar jaren de vliegmachine zoodanig zou ontwikkeld zijn, dat zij 400 kilometer per dag zou kunnen' afleggen. De ,,Diaily Chronicle" deelt omtrent Bil ling. zijn werk en zijne meondng' eenige' bij zonderheden mede: In 1904 bouwde hij eene machine, waarmede hij glijvluchten kon uitvoeren en in 1908 een tweede, die door paarden getrokken, voldoende stijg- kracht had om hem van den grond op te heffen. Dit was de eerste zwaarcler-dan-de- lucht-machine, die ooit in Engeland van den grond opsteeg. Omtrent den militairen luchtdienst in Engeland verklaarde hij ui de bedoelde ver gadering, dat hij het een dwaasheid aoht om nu'met den bouw van Zeppelins te be ginnen. Da Duitsehers hebben daar tien i jaren voor noodig gehad en er 20 tot 30' mülioen aan besteed, terwijl zij bovendien over ongeveer 98 prooent der -wereldproduc tie van aluminum be6chikken. Het zou voor Engeland eenvoudig een domheid zijn, om nu, zonder ervaring en zonder alumi nium te trachten hen pa t© volgen» Engeland bezit echter een wapen, dat 'veel beter is dan de Zeppelin, nl. de beste vliegmachine ter wereld. Met duizend vliegmachines van die soort, zal het- Enge land mogelijk zijn den oorlog drie maanden vroeger te beëindigen dan zonder deze. Pemberton Billing is er zeker van, dat de aeroplane het middel is, dat binnen twintig jaar den wereldvrede zal brengen. De vol gende oorlog zal een boromenoorlog zijn, ge voerd door vliegmachines, die een 500 kilo meter per uur zullen afleggen. Zoo een oorlog mocht uitbreken te middernacht, dan zouden Engeland» of Duitschlandsk steden binnen 1 uur in puinhoopen veranderd kun nen zijn. Met dit vooruitzicht voor oogen zouden de volkeren geen oorlog meer kun nen of durven voeren. FRANKRIJK. Van het Westelijk Ooriogaterrein. BERLIJN. Aan weerszijden van het ka naal van ~L$. Bassee nam de actie van de beide artillerieën toe in verbinding met levendigen mijnenstrijd. In de omgeving van- Vermelles werd de Engelsche stelling over In de „Vossiscbe Zeitung" vertelt dr. Max Osbom van den strijd om ,,la Wa vrille", een begroeide heuvel ten noord oosten van Beaumont, ten zuidoosten van het groot© Cauresbosch gelegen, een plek, dien men op de stafkaarten te vergeefs zal zoeken en waaraan toch voor wie haar ken nen vreeselijke herinneringen verbonden zullen blijven. We zijn op onzen tocht den zuidelijken rand van liet- bosch genaderd. Nog spreekt alles van den woesten geweldigen oorlog. Een Fransch Kerkhof duikt op. 't ïs als in zoo vele dorpen én kleine steden, kransen van ijzerdraad, por seleinen bloemen in ronde donzen. Een marnie- r: gedenkzuil trekt de aandacht. ..Ici repoéw mon fib chcri" staat er in gouden le teren op ie lezen j op een verweerd kruis ontdek ik de woorden „Sepulture allemande" Waarschijnlijk is wie daar sluimert reeds in het najaar van 1914 gevallen toen do loopgra ven nog niet gelegd «aren. Een eindje verder is een nieuw graf gegraven. Tijd om het klnar te maken was er nog niet. -Vandaar dat slechts één enkele ontkiemende tak in Let hoopje aarde werd gestoken. Eon Duitsch soldaat ontschors te <-i'ri g: (halte van de twijg en schreef met potlood de 'woorden die mij wonderlijk doe ont- Hier ruht in Gott ein tspfórer Fran- zosz'V wvrUiiUvCd zien wc onder do puinhoopen Hoe minder een militair in den oorlog opzien wekt, hoe minder hij opgemerkt wordt, hoe beter. Vandaar dat men de uniformen steeds eenvoudiger en steeds Irleurloozer maakt. Hiernaast eenige Duitsche militairen in de nieuwe, sierlooze maar wel zeer prak tische uniform. Men ziet, dat vooral ook de helm groote ver andering heeft ondergaan, verder het schoeisel en ook het overige deel van de uniform. Held haftiger zien de soldaten er niet in uit, maar dat is ook minder noodig en voor hen onveiliger. ongeveer 60 M. door onze ontploffingen ver nield. Ten oogten van de Maas ontwikkelden zich 's avonds hevige gevechten aan het front, voorwaarts van het fort Douaumont tot liet ravijn van Vaux. De vijand, die hier, in aansluiting op zijn hevige artille- ristische voorbereiding met aanzienlijke strijdkrachten'ten aanval ging, werd onder zware verliezen afgeslagen. Ongeveer 200 ongewonde gevangenen vielen in onze handen. PARIJS. -Aan detn linkeroever van -de Maas Ijeeclhoot de vijand hevig de Fraavsohe stellingen in het bosch van Avccourt en op heuvel 304; aan deal rechteroever beider- zijdsohe artillerie-activiteit, in de strook van Douaumant en Woëvre, Moulainvüle, Han- diomant en Les Epiairges. Aan de rest van het front verliep de dag betrekkelijk kalm. LONDEN, in den nacht van Zaterdag op Zondag deden de Engelschen na twee mijnen te hebben laten springenmet bevre digend resultaat een lichten aanval op de vijandelijke loopgnarven, ten zuiden van den weg van Bét-lrune naar La Bassée. Zondag artillerie-activiteit in de buurt van Atrecht, Neuville St. Yaast, Grenay en Loos. De strijd om Verdun. PARIJS. Geen nieuws van het front van Verdun: slechts een min of meer hevige beschieting en (jen kleine Fransch© aanval, die volkomen slaagde, om lucht te geven aan onze stel lingen ten zuiden van Douaumont. De Duitsehers hadden in de laatste aanvallen alle beschikbare eenheden geworpen zonder onz9 wears bandslijn te kunnen aantasten of tot wankelen te brengenzij houden zich thans bezig, om zich. na zulk een zwanen strijd, te herstellen. Dat is de bet-eekenis van de thans vijf dagen durende rust. De tegenstander zal, naar alle waar schijnlijkheid thans weer terugkeeren tot de taktiek van afwisselende schokken, daar hij klaarblijkelijk geen nieuwen aanval kan doen, dan in een min of meer verwijderd tijdstip. Dat de Duitsehers, nadat hunne troepen weer op orde gebracht zijn, zullen aanvallen, is zeer waarschijnlijk. Doch of zij betere cesuitaten zullen ver krijgen is zeer twijfelachtig. PARIJS. Naar aanleiding van de gevechten van 9 April op het ge- heele front Haucourt-Cumières heeft ge neraal Pétain den volgenden dag de 'olgende legerorder aan -de troepen ge richt ,,De 9de Api'il is een roemrijke dag voor onze wapens geweest. De verwoede aanvallen van de soldaten van den Duit- schen kroonprins zijn overal gestuit. In fanteristen, artilleristen, sappeurs en vlie gers hebben gewedijverd in heldenmoed. Eere aan allen. De Duitsehers zullen ongetwijfeld een nieuwen aanval doen. Ieder uwer werke en wake om hetzelfde succes te hereiken als gisteren. Houdt moed, wij zullen ze krij gen 1" Een Fran6oh aanvalsplan. BERLIJN. Volgens berichten van oorlogscorrespondenten hebben reeds in Januari Fransche vliegers proclama ties geworpen in Lotharingen, waarin de landbevolking wordt aangemaand de dorpen te verlaten, daar een groot Fransch offensief tegen Metz zou worden ondernomen. Uit mededeelingen van Fran sche gevangenen blijkt pok, dat een aanval tegen Metz was voorgenomen, en dat 15 April als tijdstip daarvoor was aangewezen. Het verloop van den strijd deed echter dit plan mislukken. In plaats van den aan val te ondernemen, moest het Fransche lijken van vijanden. Heel wat menschenlevens zijn hier te loor gegaan. Wij komen langs een uit beton opgetrokken huis dat door de Duit sehers beschoten werd. Een granaat heeft de muren-doen instorten. Thans zijn onze jongens bezig den boel op te ruimen en daarbij vinden ze niet minder dan twaalf lijken. Een eindje verder schijnt in een half platgeschoten huis een officier zich ingekwartierd te hebben. Ik wil hem opzoeken, maar hij is niet thuis. Even een kijkje in zijn ..huiskamer" genomen. Aan den houten muur boven de ruwe tafel prijken de portretten van drie kinderen en hun moeder, daarboven hangt met potlood geschreven de aloude spreuk: ,,Wees getrouw tot in den dood, zoo zal ik de kroon des levens schenken". Tot in den dood! We hebben liet bosch verlaten. Scherp zijn thans de hoornen begrenst. En voor ons ligt een kale heuvel. We loopen verder en dan plotse ling genieten we van een schitterend panorama. Voor ons. een weinig in de diepte, ligt Beau mont, daarachter een donkergroene bergmuur, meer naar het midden de heuvelep'rij van Lou- vemont met duidelijk omlijnd liet dorp van dien naam. Rechts meer westelijk de ,,Cóte du Poivre" en links de scherpe omtrekken van den Douaumont. Do gcheele streek ligt onder zwaar artillerievuur. Van alle kanten dondert en huilt hot. En midden in het oorverdoovend lawaai hoor ik nu en dan het tak-tak van machinegeweren, 't Küukt alsof het vlak boven'ons is. En in derdaad moeten we het daar zoeken. Duitsche en Fransche vliegers bevechten elkander hoog in de lucht zonder dat er van hunne vliegtui legcr zich bepalen tob de verdediging van Verdun, waar ondanks de ongehoorde offers en do met heb onmetelijke materiaal en met grootecho moeite tussohen de vlakte van Woëvre pn de Maas aangelegde werken, de Duitsehers voortdurend vooruitgaan. De inneming van Béthincourt. Aan het .Berliner Tagoblatt" wordt ge mold over do inneming van Béthincoiyt Vergeefs trachtte de vijand zich mot al zijn mannen uit het lange slop to redden, dat Bé thincourt mot de stolling van C'umièves ver bindt. Reeds den 2en April werd Béthincourt bedreigd, toen do Franschen, ton westen van die plaats, over de beek van Forges, naar den zuidelijken oever moesten terugtrekken. Toen wij den 5en over de beek kwamen, werd do toestand voor de plaats bedonkelijk. Onze ar tillerie greep krachtiger in. De infantorie-aan- val kon niet lang op zich laten wachten. Door dat onze stellingen in het Ravenbosch en het bosch van Oumiores steeds sterker werden, door de bestorming van Hauoourb op den 5on on do bezetting van den Termietenheuvel en het aangrenzende terrein, was Béthincourt toen reeds eigenlijk onhoudbaar geworden. Er moeten in dien tijd hevelen voor de verdediging op leven en dood uit Verdun naar Béthincourt gegaan zijn. Men heeft daarover allerlei ge hoord van gevangenen. De bezetting werkte met verdubbelde kracht aan de versterking van de plaatselijke steunpunten. Voor den kruisweg OliapincourtEsnes waren reeds lang twee veldbevestigingen klaar gekomen. Het ie hot werk .Alsace" ten zuidwesten en hot werk Lorraine" ten zuidoosten van de plaats. Deze beide punten moesten eiken aanval kunnen weerstaan en tegelijkertijd de Duitsche stellin gen flankeeren en den opmarsch ophouden. Tevens moesten zij de hoogte 304 beschermen op onze stellingen aan den noordrand van den Mort Homme lastig vallen. Zij kondén echter niet verhinderen, dat wij gisteren tegelijker tijd verschillende aanvallen deden, waarvan die op Béthincourt de gewichtigste was. Het is met onmogelijk, dat do Franschen lcorfc voor dezen aanval besloten hadden heb terrein te ontruimen. De bezetting kon echter de aan vallen der Silcziërs niet meer ontïoopem Zij moest stand houden en leed zware verliezen. Do vest heeft zich, zooals men weet, overgegeven. Van de overige aanvallen van dezen dag had het optreden tegen de noordwestelijke helling bij het dorp Avooourt bijzonder succes. Hier had de 29e Fransche divisie 6edert maanden blokhuizen, een paar stevig aangelegde loop graven en dekkingen, die onze stellingen hin derlijk begonnen te worden. De bezetting werd hier overhoop geloopen en in het handgemeen afgemaakt. Een dergelijken aanval deden wij van uit den zuidrand van het Ravenbosch. Ten oosten van de Maas werden de dappere ondernemingen ton zuiden van de Cöte de Poivre voortgezet. Een krachtige stormloop bracht onze troepen tot in do kloof voor Bras. Drie blokhuizen wer den daar vernield, nadat de machinegeweren er uit genomen waren. Da positie van den vijand is door deze ondernemingen veel slechter ge worden; de hoogte 304 is moer dan ooit be dreigd en langzaam kunnen wij de Fransche stellingen aan den zuidrand van den Mort Homme aanvallen. Een luchtgevecht. In de „Deutsche Kurier" is een brief op genomen van een ooggetuige bij een lucht gevecht boven een Belgische stad. Daarin leest uien Om negon uur ging ik naar mijn kantoor en zag twee vijandelijke vliegtuigen, die krach tig beschoten werden. Hot voorste wist weg te komen; het tweede daarentegen, een reus achtig vliegtuig, trachtte tevergeefs door het vuurgordiju heen te komen. Steeds weer moest liet omkeeren en door handige manoeuvres trachtte de bestuurder uit do strooikegels te komen van do granaatkartetsen. Het geheele garnizoen en ook de burgerij stond op straat- en keken naar liet manoeuvreeren. Met een ruk' ging de tweedekker nu ongeveer vijfhon derd meter naar beneden, om onder de bars tonde granaatkartetsen door te vliegen. Men kon nu het Engelsche toeken op de vleugels onderscheiden. Plotseling dook aan den horizon in de rich ting van uit L. een zwarte punt op. die in razende snelheid dichterbij kwam. De Er, gels ch in an had nog geen vermoeden van het nade rende gevaar en vocht onverdroten verder tegen den hagel van lood. Nu was echter de Duitsche vlieger aan do beurt en plotseling verstomde do artillerie. Do Engelschrnan zette nu alle kracht bij om stijgend te ontsnappen. Het was te laat. Als een adelaar op zijn buit zoo wierp d.e lcleine Duitsche eendekker zich op den .En gelschrnan en pakte hem van ter zijde aan. De strijd, die zich in de lucht ontspon, was zenuw schokkend. Op een hoogte van acht honderd meter gingen de beide tegenstanders elkaar met machinegeweren te lijf. Onophoudelijk ratelden do schoten. De Duitscher was nu eens boven, dan onder en dan weer ter zijde van den Engelschrnan, die de meest gewaagde ma noeuvres maakte om zijn kleinen, ombarmhar- tigen tegenstander to pakken te krijgen. De opwinding van do toeschouwers werd buiten sporig, toon plotseling de Engelschrnan tot op tweo honderd meter naar beneden viel en mot hem do Duitscher. Wij' allen dachten liet volgend© oogenblik beido machines op de daken der huizen Van H. te hooren stuk slaan. Maar met groote virtuo siteit vingen beido vliegers hun machines op en nu begon do vreeselijke eindstrijd. In de straten was alle leven verstijfd. Troepen in fanterie, cavalerie, allen stonden onbewegelijk en staarden opgewonden in de lucht. Heel laag boven do huizen voelden de in moed en ver metelheid gelijkwaardige tegenstanders. Nu begon do Duitscher langzaam te stijgen, den Engelschrnan steeds met zich mee lokkend. Op een hoogte van vierhonderd meter gaf de Duit scher den beslissenden stoot. Met een ver motel korten zwaai boog hij zijn-aarts af en stuurde dan met ontzaglijk geweld op zijn tegenstander toe. Om do op andere wijze on vermijdelijke doodelijke botsing te ontwijken draaide de Engelschrnan en gaf zoo don Duit scher zijn ongedekt voorfront'eenige seconden gen met bet blooto oog iets te ontdekken is. Rechts en links van don kalen heuvelrug die zich in Zuidoostelijke richting aansluit aan liet Cauvre-bosch zijn twee kleinere bosschen. Het westelijk gelegen woud' is dat van Fa^, het oostelijke heet ,,La Wavrillo". Toen do troe pen die hiér moesten aanvallen tegen half twee in den middag naderden, schoen het alsof de Franschen in den aanvang hunne bedoelingen absoluut niet begrepen. Geen enkel schot werd gehoord. Voorzichtig slopen de Duitsehers ver der, maar toen ze een paar honderd meter ge vorderd waren, barstte de hel los. In het lage kreupelhout zaten massa's Franschen. De zoom van het bosch was „doorspekt" met machine geweren. 't Was of er oen hellevuur ontbrand de, en meer naar het zuiden tussohen Beau mont en het Forêt de Fosse stond een batterij die als waanzinnig op de Hessische jongens los brandde. 't Werd een kruipen en sluipen zon der meer. Dekking was er niet te vinden. En toch moesten de jongens blij ven schieten moesten ze trachten de draadversperringen door te snijden. Gelukkig dat wo onze „granaatgftten" had den. In een zoo'n gat vónden zestien kerels be scherming. Een kapitein, die verleden jaar den slag bij Arras meemaakte, zeide me, dat "Wavrille véél,' véél erger geweest was. Dat noot en gierde en kermde en huilde dat hooren en zien je ver ging. Kranig hebben do Franschen zich ge weerd maar 't mocjit niet baten. Onze kerels wisten alle hindernissen ten spijt door te drin gen. Negen machinegeweron hebben we buit ge maakt en eenigo honderden gevangenen, 't j lang bloot. Reeds haddon clo projectielen van liet machinegeweer hot doel gevonden. Terwijl de Duitscher juist nog onder den Eugelsch- mnn door vloog, zagen wij dezen plotseling wankelen en tuimelen om drie minuten zijn standplaats,, waar - twee compagnieën fantorio aan het oefenen waren, met een hevi- gen schok to landen. Snol liep elk er heen en zag nog hoe de Duitscher tien. meter van zijn tegenstander af naar beneden kwam. Toen ik bij do machine kwam, stapte daar een jong offi cier uit, zonder vlicgerkleedij en zonder val helm, Hij snelde op do Engelsche machine too, .waarin twee Engelsche officieren zateü. en reikte hun ridderlijk de hand, die beiden aan namen. Wij zagen nu. dat do beide Engelachèn ge- Wond waren. Do bestuurder .had een schamp schot aan hot hoofd en' de waarnemer hud drie schoten in den linkerschouder en in de borst gekregen en zat wasbleek op zijn plaats. Offi cieren en manschappen kwamen in groote me nigte aangoloopen. Een majoor deelde mede, dab zij zich als gevangenen moesten beschou- 1 wen. De Engelschrnan met de hoofdwond, een lango sterke kerel, zei, dat hot geen schande was door een vlieger als Immelman naar be neden geschoten to worden, waarop de Duit sche vlieger glimlachend opmerkte: „Neen, dezen keer was het maar .Bölcke." Ik had mot eenige kameraden bevel gekre gen do beido gewonden naar de roodo kruis- automobiel te dragen. De zwaar gewon do En gelschrnan werd reeds onder liet transport be wusteloos en werd. onmiddellijk in het lazaret gebracht. Ook de andere Engelschrnan kreeg een verband om het hoofd en nam daarop een uitnoodiglng van onzen divisie-commandant tot ecu lunch aan. - 's Middags zou liij naar Duitschlamd gebracht worden. Het plotseling opduiken van Bölcke had de volgende red on gehadHij stond te L. op het vliegterrein, toen plotseling het telefonisch bericht kwam, dat er twee vijandelijke vlie gers waren. Bölcke was toen zonder vliegpak en zonder hoofddeksel in het eerste het beste toestel gesprongen, een kleinen eendekker. Hij liad met zijn machinegeweer dn het gevecht meer clan achthonderd schoten gelost. Heb j Engelsche vliegtuig vertoonde overal treffers; daarentegen was het toestel van Bölcke geen enkele maal getroffen. RUSLAND. Van hei Oosielijk oortogsterrein. PETROGRAD. De vijandelijke artillerie beschoot heb bruggehoofd' Ixkul. In dé streek ten noorden van Smorgon gingen de Duitsehers bij bet aanbreken van den dag opnieuw tot den aanval over. Al hunne pogingen, echter om voorwaarts te komen werden door het geconcentreerd vuur der Russen verhinderd. Bij de artilleristische voorbereiding voor den aanval gebruikte do vijand projectielen met bedwelmende gassen. Ten zuiden van het station Olyk maakten de Russen op verschillende punten vorde ringen. I WEENEN. Aan het kustfront -in het al gemeen niet zeer hevige artillerie-gevechten In don sector hoogvlakte van D ober do waren de gevochten iota levendiger. Ten oosten van Solz zijn weder kleine ge vechten aan den gang. In den Ploekeusector nam do Oostenrijk- sche artillerie de vijandelijke stellingen krachtig onder vuur. Aan het front in Tirol beschoot.de vijand enkele punten in de Do lomieten en de Oostenrijksche versterkingen* op de hoogvlakte van Lafraun enVielge- routh. ©Q5TENR5JK-KONGARSJE. Hot munitie-verbruik. Lm.do eerste zeventien maanden van den oorlog heeft liet Oostenrijksch-Hongaarsche leger 15 milliard geweerpatronen en 12. mülioen granaten verschoten, d.w.z. 500 maal zooveel geweerpatronen en (14 maal zooveel granaten als de Duitsehers in den Fransch-Duit3chen oorlog verbruikt hebben. TISRXÜJE. Bommen op Konstantinopel geworpen. KÓNSTANTINOPEL. Het hoofdkwar tier rapporteert: Aan liet Iralc- en het Kaukasusfront geen wijziging van beteekenis. In den nacht van 14 op 15 April vlogen twee vijandelijke vliegtuigen, welke voor de Dardanellen wa ren opgestegen, op aanzienlijke hoogte over Konstantinopel en wierpen eenige brand bommen op twee voorsteden, zonder scliade aan te richten. Ten gevolg© van heb vuur van ons afweergeschut, verloren de vliegers bet dool uit bet oog en keerden zij terug van waar zij gekomen waren. LONDEN. De Admiraal bericht, dat in den avond van 14 April door drie water vliegtuigen een aanval is gedaan op Kon stantinopel. Er werden, bommen geworden op de buskriiitl'abriok en de aeraplane-lood- een van Zeilunlik. Een andere hydroplane bracht een be zoek aan Adrianopel en wierp bommen op het station aldaar. Alle vliegtuigen keerden behouden terug. De vlucht naar Konstantinopel en terug was een afstand van 300 mijl. Het weder was aanvankelijk mooi, later echter stak de wind op en begon er onweder, gepaard met regenbuien. In Mesopotamië. LONDEN. (Officieel telegram uit Mes opotamië.) Den léden April den geheelen dag hevige storm. Den loden werden gelei delijk vorderingen gemaakt aan den rechter oever van den Tigris. De voorgeschoten linies van den vijand werden van Turken .Scheen of Ab Franschen plotseling al hun weer standsvermogen verloren hadden; om half vijf des middags was het bloedige werk verricht. Wavrillo bevond zich in onze handen.... De oorlogscorrespondent van de „Deut sche Tageszeifcung" in hét Westen geeft de volgende beschrijving van liet Boi-s de Caures Zoodra men den zuidoostrand van het bosch nadert, verandert het en komt men te staan voor een ondoordringbare wildernis van kren- K'l'hout, waaruit jnooge hoornen opsteken. Of letervroeger opstaken. Want den houthakker is hier het werk uit do handen genomen door do artillerie. Vele stammen zijn boven den grond of in het midden door granaten stuk geslagen, anderen stammen werd de kroon afgeschoten of middendoor gekloofd. Velo hoo rnen zijn omver gevallen, niet door een gra naat getroffen, doch ten gevolge van den luchtdruk. He heb dit vooral geconstateerd hij reusachtige beuken, waarvan het wortelblok, nog omgeven door meegesleurd© steenblokken en aardhoopen, als wallen omhoog steken. Hot hierdoor ontstane gat vormt een soort van schuilplaats en dezo dekkingen zijn inderdaad gébruikt door onze stormtroepen, even. goed als do granaatrechters. Do granaatgaten worden steeds talrijker, hoe dichter men bij de derde Fransche stelling komt. Ten slotte is de bosch- gezuiverd en door Engelsclien bezet. De vij and liet een groot aantal dood en en gevange non in de loopgraven achter. Den loden April was het mooi weer, maai* wazig. In den KauUasus. PETROGRAD. In de kuststreek en moer naar het zuiden toe verdreven de Russische troepen na een zeer lievig gevecht, waarbij zij gesteund worden door land- en scheeps- artiïlerie, de Turken uit een krachtig ver sterkte stelling aan den li niceroevfer va n den Kara Dere, 25 werst ten oosten van Trebi- fzoiude. De Russlen vervolgen den vijand krachtig. Herhaalde aanvallen der Turken in de richting Bayburt werden alle afgeslagen met zware verliezen aan de zijde van den vijand. Een millioen Armeniërs vermoord. De correspondent van „De Tijd" te Keulen bericht Aan de katholieke kerkelijke overheden in Duitschland is van bevoegde zijde uit het katholieke missiegebied do volstrekt be trouwbare mededeeling toegekomen dat meer dan een mülioen Armeniërs door de Turken zijn vermoord, hetzi j door uithon gering, hetzij door mishandelingen. Tot dit millioen behoorden nagenoeg 100,000 Ka tholieken, waaronder vier bisschoppen.. WEREENIGDE STATER De Vereenigde Staten en Mexico. LONDEN. De „Daily Telegr." verneemt uit New-Yorlc, dat de Amerikaansche troe pen,^ die ongeveer een maand geleden Mexico binnentrokken, teneinde Villa, dood of levend, te vangen, nu over 4Ö0 mijlen doorgedrongen zijn in de woestijn van Chi huahua met zeer dunne communicatielij nen naar de grens. To Washington ziet men met stijgende 'onrust de 'concentratie van Carrauza's troepen in grooten getale ten weerszijden van deze lijnen en dat bin nen een afstand, die gemakkelijk een actie mogelijk maakt.. D'at er geen 'formeel© overeenkomst voor den doortocht der troepen is geslotenis, naar men. te Washington toegeeft, ecu ver sterking van het standpunt van Carranza en men voorziet de moeilijkheden voor Pre sident Wilson, om de Mexicaansohe regee ring te verzoenen en teaelfder tijd de jacht voort te zetten op Villa, hetgeen door de openbare meening wordt verlangd. LONDEN. De „Morning Post" verneemt uit Washington, dat onder bevel van ma joor Topltins Woensdagmiddag 150 cavale risten Par ral binnen trokken. Er was tus sohen de Amerikaansche en Mexicaansche regeeringen overeengekomen, dat de straf expeditie niet steden of dorpen zou binnen trekken, maar de vei'kenners van Topkins hadden gemeld, dat Villa de wijk had ge nomen naar Parral en daarom achtte Topltins zich gerechtigd zijn instructien opzij te zetten. Het voornaamste plein was geheel verlaten toen de ruiters binnenreden on Topkins, die daardoor argwaan kreeg, liet zijn mannen onmiddellijk halt hóuden. Eensklaps kwamen er uit de gebouwen om het plein en do aangrenzende straten een bende Mexicanen met allerlei soorten wa pens, die d© Amerikanen uitjouwden. D© Amerikaansche soldaten, die volkomen ver rast waren, toonden groote koelbloedigheid en moed. Zij stegen haastig af en zochten dekking, waar z© die maaj,jonden vinden on begonnen kalm en stelselmatig to vuren. Als het bericht dat 105 Mexicanen gedood zijn juist is, bewijst dat wel hoo nauwkeu rig hun vuur was. Volgens do laatste berichten verkeerden de Amerikanen in -gevaar omsingeld te worden en vernietigd. Zij hadden oen mi trailleur in actie gebracht bij hun poging om zich een doortocht te banen. De ver-' liezen der Amerikanen zijn zwaar. Het departement van oorlog is ernstig ongerust, omdat het geen officieel© inlich tingen ontving. Generaal Funstcm ant woordde niets op een telegram van het de partement om nadere bijzonderheden en men vroest daarom, dat de verbinding met d'en bevelhebber verbroken is. WASHINGTON. President Wilson heeft besloten Carranza voor te stel len de volgende schikking te tref fen^ De Amerikaansche» troepen zullen niet' veel verder in'Mexico doordringen en zullen spoedig worden teruggetrokken, daar het duidelijk is, dat de Carranzisten bet beter mei» Villa kunnen klaarspelen dan zij. De verbindingslijnen schijnen reeds zoo gerekt te zijn, dat de bevoorrading van de Amerikaansche troepen moeilijk wordt. Naar men vernoemt, stelt Lansing voor de quaestie van do botsing te Parral als.oen afzonderlijk incident-in oen andore nota te behandelen 9 AN ANTONIO (Texas). De oom- nnandant van het tiende regiment cava lerie, dat. ma air men vermoedt in het noorden van Parral afgesneden is, hoeft het hoofdkwartier verzocht hem - on middellijk een aeroplane te zonden ten einde lienï in staat te stellen oen belangrijk rapport in te dienen betreffende de gebeur tenissen, volgende op de overrompeling in Parral. Generaal Perskant deelt mode dat Vrij dag j.l. veertig bandieten bij .Sater,o een automobieltrein hebben aangevallen. Zij werden eohter teruggedreven. Algemeene zeeliedenstaking? NEYY-YORK, 16 April. (Reuter. Het vertrek van de Mongolia" word eeni ge uren uitgesteld wegens troebelen onder het werkvolk; evenzoo is een stoomschip voor Porto Rico verhinderd te vertrekken. Men gelooftda.t een en ander liet voorspel is van een a 1 gom een o zeoliedenstaking. Het Panamakanaal heropend. LONDEN. liet Panamakanaal dat zeven maanden voor de scheepvaart gesloten was, werd Zaterdag heropend. Een Amerïkaansoh adres aan de geallieerden. Uit de Yeroenigdo Staten is een adres ge richt tot de volken der geallieerde landen, het welk geteekend is door 600 der ineest aanzien lijken int Amerika. De korte inhoud van het adres as, dat de onderteekonaars zich geheel seliUren aan do zijdo der goallieerden en bn «en vrede op hei-stol van België en Servië en op onderdrukking van het militaii-isnio liopen. En dit zou alleen bereikt worden door een overwinning der geallieerden. grond zoo door de granaten omgeploegd, dat men geen gaten meer ziet, doch do gaten zich bijna onafgebroken' aanéén rijen tot tocnade- riugswegen, die ouzo troepen een flink stuk na der brengen tot den vijand. Dan moet men weer door kreupelhout,dat zoo dicht is, dat men slechts oep paar pas voor zich zien kan in het nog blladerlooze takkennet. Bukt men ziek dan is men volkomen gedekt tegen gezien wor den. Dit was een voordeel, dat aanvallers en verdedigers in even groote mate ten goede kwam. Diolit boven den grond zijn draadver sperringen, voetangels, klemmen onder do dich te takken gelegd. Men moet eon der smalle stormpaden opzoeken, door do stormende troe pen aangelegd to midden van den hagol van vijandelijke projcctelen. En dan staat men voor eon ondoordringbaren muureen muur van taldcen, meer dun manshoog. Hot is mot .be grijpelijk, hoe eqn mensoh daarover of daar door komen moet. Nu nog op klaarlichten dag, terwijl do vijand ver wog is, schijnt dit ónmo gelijk. En took kobben de stormtroepen het volbracht, terwijl twintig meter daarachter tal- loozo machinegeweren van de Franschen uit do c.c. steljing hamerden. Eerst als men deze stelling nader beziet, kan men zich er een begrip van maken, met hoeveel kunst zij aangelegd is. Van elke on effenheid van dr-n bodem is een zeer handig gebruik gemaakt. De Fransche verdedigings stelling springt zigzagsgewijz© voor en achter ruit. Hierdoor werd bet mogelijk den vijand, van welken kant, hij ook kwam, steeds te flan- Ijeeren. Bovendien waren machinegeweren in Do Rijndijk en de Eemdijk. "Dit Rotterdam wordt ons geseind: De „Rijndijk" heeft een gat van 20 voet lang «n c.a. ,24 v. breed; do Eemdijk" in ruim 2 boven de kimkiolen een gat van 15 v. lang en 10 v. broed. Dek bovenruim 2 bak boord 2 voet opgezet. Schip zit op modder grond en gaat Maandag dn het droogdok. De „Columbia". Een Londenseke correspondent seint d.d. 14 April: Ik sprak den gezagvoerder van de „Colum- 1%'r'. d'°. mij Tei'te|de, dat door de nüjnont- ploffmg m het voorschip ©en gat werd go- slagen van 25-tot 30 voet. Toen het'ongeluk plaats had, was een gedeelte van de beman ning in hot logies. Hoewel velen togen het dek werden geworpen, kwamen zij er toch af ■met zware hoofdpijn. Niemand'bekwam letsel. Er was geen paniek. Het Noorweogsche schip „Hanna" en liet Belgische schip „Martha" bleven eenige uren in de nabijheid, maar zij behoefden geen hulp to verleenen. De gezag voerder is vol lof over do wijze, waarop do Engelsche marine hulp verleende bij heb loodsen naar Gravesend, waarheen de Colum bia opstoomdo met een vaart van drie mijl Ongeveer een vijfde deel van do lading is be schadigdde rest zal gedeeltelijk gelost wor den. Het echip zal te Gravesend gekalefaterd worden, om over een paar weken maar Am sterdam te vertrekken. De „Zeeland", Men meldt ons uit Vlissingcn- De mailboot „Koningin Wilhelmina" is met ol passagiers hier binnengekomen. Onder de passagiers was da steker van het stoomschip „Duiveland", waarvan de overi ge bemanning 14 dagen geleden passeerde. Do stoker had een been gebroken en 17 dagen in ©en ziekenhuis in Engeland gelegen. Thans kon hij zich met een stok voortbewegen. Be halve de ramp van' de „Duiveland" maakte hij ook de ramp van de „Katwijk" mede. Met don trein van 6.10 zette hij de reis naar Rot terdam voort. Ook was aan boord een Engélsch matroos uit hot interneeringskamp te Groningen, die met 4 weken verlof naar zijn ziek© moeder in Schot land is geweest. Ondanks den lievigen wind had de hoot de reis zonder moeite volbracht. Er werd niets bijzonders waargenomen. De schoener „Proven". Men meldt ons uit IJmuiden: Door den stoomtrawler „Louis Groen Jr." JJm 149, werd Zaterdagmiddag aangebracht de bemanning, bestaande uit 7 koppen, van den door een Duitsch© duikboot ouder de Engel sche kust door middel van bommen tot zin ken gebrachten Deensclien driemasterschoener „Proven", kapitein P. L. Schmidt, tehuis be- hoorende te Marstal, op reis van Setubal naar Gothenburg met een lading zout. Een der op varenden deelde ons het volgende mede: Wij waren Woensdagmorgen, 'na reeds negen weken ondenveg te zijn geweest, op circa 22 mijl benoorden Smith Knoll, toen een Duitsche onderzeeboot, die ons ieeds den geheelen nacht gevolgd had, hot sein heescli, dat wij moesten bijdraaien Dit geschiedde natuurlijk direct, waarna de Dititscko duikboot zich laugszij van ons vaartuig voortbewoog. Do commandant beduidde ons. dat wij een boot over boord moesten zetten en met de scheepspapieren langszij de duikboot moosten komen. Kapitein Schmidt en drie man gingen in da boot en gaven do papieren over aan den duik- boóteommandant, die dezo behield en do bood schap meegaf, dat het schip in den grond ge boord zou worden. Wij roeiden naar boord terug en gingen allen in onze groote redding boot. Doch dit was nog uiot genoeg. Wij moes ten zelf nog helpen om ons vaartuig in don gi'ond te boren. Nadat wij het schip verlaten hadden swe «dh- terlating van al onze bezittingen, moesten wij ten tweeden male langszij de duikboot komen en een officier, die twee bommen bij zich droeg, naar de „Proven" roeien. Dit geschiedde dan ook en de officier logde een bom in het vóór- en ecii in liet achteredhipDaarna kwam hij terug in onze boot- en wij moesten hem weer naar de duikboot brengen. YY ij roeiden toen van bet vaartuig weg, daal natuurlijk een ontploffing zou volgen. Tien minuten later boorden wij twee slagen, waarna het vaartuig, dat nog alle zeilen op had, met den kop wegzonk, om later, met het achterschip in de hoogte, in de diepte te verdwijnen. Na 56 uur onafgebroken roeien in dé richting Doggersbank, toen wij naar gissing nog 200 mijl van de Deensche kust af waren, pikte de stoomtrawler „Louis Groen Jr.", welk vaar tuig slechts drie dagen in zee was, de half vol water staande boot op en nam en schipbreu kelingen èn sloep over. overvloed voorhanden en elk machinegeweer ■as in een cementen hamei' ingebouwd, waar- an de zoldering bestond uit ijzeren dragers, balken en aarde. Klein© reduits achter vlecht werk en aarden wallen boden de infanterie steunpunten om den aanval af te slaan. Dit was de c.c. stelling, die zoo in bet bosch ver borgen lag, dat bijna niet mogelijk leek haar met do artillerie t.o treffen. Eerst na de be storming van dezo stelling was liet Bois de Caures lp onze band. Daarna zag men bet dorp Beaumont op den grooten straatweg Ville-VnchcrnuviHo-Verdun. Doch om tot dit dorp door te dringen was liet noodig over de kale hoogde 4.21 te stormen, die volkomen bezet was met een batterijstelling en verschillende hindernissen. Deze hoogte is zoo kaal als een uitgebrande kalkberg maar kan zijn. Zelfs in bot voorjaar verdorren bier do grassprieten. Oostelijk hiervan is een plateau, waarop de aanv>Uer zender de allerminste dekking ruim anderhalf kilometer moet afleggen in het kruisvuur van machinegeweren, geplaatst op de .domineerende "Wavrille hoogte. Deze hoogte was een vesting op zich zelf, heel goed tegen een belegering bestand. Zij bad een gordel van aarden wallen, 'vlechtwerk, draadhindernissen, j Daartegenover lag bet Fay-Bosch, dat de mooi- j lijkheden van het Oaures-Boseh geconcentreerd j hood. Overal machinegeweren. En daartusséhen i do kale vlakte, waar elk mensoh to zien was, een gemakkelijk doelwit vormde. Daartegen hebben de Duitsehers Btormgeloo- pen en dat hebben zij genomen.,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 2