No7 262. Woensdag 19 April 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Zijne Excellentie Generaal C. J. Snijders, TWÉÉDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT BED ACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRTNASTR. 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 GENT. ABONNEMENT BU VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS 1.50 P.K WART AAL Voor Adver^&liCn -wondo men zich tot onze Administratie. Palestrintotraat 10 Amsterdam. Pry's der Advertentir-n por regel 30 cent. Voor Ingezonden Mede' deelingen op de tweede, derde ea vierde pagina dubbel tarief. litf abonnement Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht.*) Het is niet gemakkelijk over dezen opper- oflioier, in wicta^ i-usbige,zelfbewuste lei ding geheel Nederland vertrouwen stelt, aan onze lezers ieta nieuws te vertellen Uit den aard der zaak zijn de groote ver diensten van voorheen en thans, in wel sprekende bewoordingen geschilderd en zijn de staat van dienst, de door hem geschre ven krijgskundige werken en de verworven onderscheidingen in moederland en kolo niën zoowel als in het buitenland, in den breede en bij herhaling onder de oogen van ons volk gebracht. Toch is er een deel van het zoo werk zame leven nog niet van algemeene bekend heid en het strookt geheel met het streven van dit tijdschrift om hierover een en ander mede te deelen. Dat onze mobilisatie zoo vlot van stapel is geloopen en de tegenwoordige toestand hecrsciit, alsof on3 leger nooit anders heeft gekend, is te danken aan de voorbereiding in vredestijd. Wanneer de mobilisatdetoestand zonder ernstige schokken is geboren uit de omstan digheden, waaronder wij in gewone tijden (Wij ontleen en dit artikel aan het ge ïllustreerd maandschrift „Onze Neutraliteit" en herdrukken daarbij het portret van Gene raal Snijders, dat wij roeds vroeger in De Sot- datencourant no. 7 van 1 September 1914 gaven. Red. S. C.) Ors OeriogsfJagboek. 89ste Week. Van 10 tot 17 April. 10 April De nationale raad van de Fnau- sehe soc. partij, neemt met 1996 tegen 960 stemmen een motie aan, waarin verklaard wordt, dat alsnog geen internationale actie mogelijk schijnt, Aan het feestmaal vam Fran- sche afgevaardigden te Londen lxoudt Asquith een rede in ant woord op de rede van den rijks kanselier. Het resultaat van den oorlog moet zijnde erkenning van het beginsel, dat internatio nale problemen moeien worden behandeld door vrije onderhande ling onder gelijke voorwaarden tusscben vrije volken en dat deze regeling niet langer wordt belem merd en onderdrukt door den overmadlïtigeu invloed van een regeering, die in handen is van een militaire kaste. Het oude België moet hersteld worden. 3-i >i Wan Duitsche zijde wordt het be richt nit Boeoharest over bet slui ten van een overeenkomst tot ver gemakkelijking van den goederen- ruil bevestigd. De Britsche en Fransohe ge zanten deelden den Griekse,hen premier mede, dat zij besloten hadden maritieme bases op te richten op zekere punten van de Joniscihe eilanden met inbegrip van Kreta. 12 i| Eneland verklaart goud-, zil ver-, papderengeld en. alle ver handelbare en realiseerbare fond- ten tot absolute cosa^faande.; verkeerden, enken we in de eerste plaats aan o'e>n Unef van den Generalen Staf. Deze gewichtige functie, de ziel van onze landsverdediging, was gedurende tal van jaren toevertrouwd aan den Generaal Snijders. Zonder tekort to doen aan zijn evenzeer bekwame ambtsvoorgangers, noch aan de kunde en werkkracht van de sous-chefs van den Genei-alen Staf, die hem hierbij terzijde stonden, mogen we toch gerust het leeuwen deel der ernstige bemoeiingen in de moei lijke en veelbewogen jaren 19101914 schrijven op rekening van den man, wiens portret we onzen lezers hierbij kunnen aan bieden. De werkkring van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht kunnen wij be schouwen als de uitvoerende macht van de door den Chef van den Generalen Stal ge geven verordeningen. Dat deze uitvoering is opgedragen aan den persoon, die de voorbereiding van dit werk heeft geleid, raag zeer zeker als een gelukkige omstandigheid worden aange merkt. Wanneer wij dan nagaan, waaruit die voorbereiding heeft bestaan, zal bet mo gelijk zijn een denkbeeld te vormen van de omvangrijke taak, die op de schouders van den Opperbevelhebber rust. Duitschland licht Amerika in over de torpedeering van „Sus ses' Manchester Engineer' Englishman", Bemind Yale" en „Eagle-Point". De Fransohe Kamer neemt een wetsontwerp aan, waarbij de regeering wordt gemachtigd den invoer van buitenlandsohe goede ren te verbieden of de iirvoerreck- ten te verhoogen. Nadrukkelijk wordt van officieele Eugelsobe zijde verklaard, dat de door de Zeppelin-raids aange richte sohade door de Duitscihers sterk overdreven wordt. In het zuiden en oosten van Tirol wonnen de Italianen, eenig terrein. De Engelsche admiraliteit maakt bekend dat het totaal aantal slachtoffers van de Duitsche duik- booten bij het torpedieeren van de „Lusitanda", „Ancona", „Ma. jolia" en „Falaba" 325 vrouwen en 145 kinderen is. De Fransohe regeering heeft een bepaling gepubliceerd tot wijziging van de toepassing der regels van het internationale recht. Het feit, diat een vaartuig met contrabande aan boord op weg is na.ar een niet-geblokkeerde hoven, op het oogenblik van aan houding en doorzoeking, is geen reden om het niet buit te maken. De Chef van den Generalen Staf is in vredestijd de eerste raadgever van den Mi nister van Oorlog in defensie-aangelegenhe den. Door zijn zorg worden alle regelingen ont worpen en zoo mogelijk ook aan de prac- tijk getoetst, welke noodig zijnr om het ender de wapenen komen van groot-verlof gangers van militie en landweer te doen geschieden. Die massa soldaten moet worden geordend en verplaatst en ook dit reusach tige vervoer met groote militaire treinen moet worden geregeld. Hoewel de verant woordelijkheid niet door den Chef van den Genei-alen Staf, doch door den Minister van Oorlog, die ten slotte beslist, wordt gedra gen, ontneemt dit niets aan heb gewicht van de te nemen maatregelen Dat in de eerste dagen van Augustus 1914 met bewonderingswaardige juistheid en vlotheid dit alles is verloopen, pleit voor de groote plichtsbetrachting en k irnde van den Generalen Staf, naast de uitnemende samenwerking van den troep, die tijdig ge reed ter plaatse van bestemming was. De Chef van den Generalen Staf heeft natuurlijk ook zitting in den Raad van Defensie. Hierin heeft ook o.m. zitting de Chef van den Marinestaf en ligt 't voor de hand, dat hierdoor de gewenschte samen werking tussdxen land en zeemacht tot stand komt. Begrijpelijkerwijs wordt hier mede niet volstaad, doch heeft voortduren de, wisselwerking plaata ten aanzien van belangrijke defensiezaken. Het gemeenschap pelijk overleg heeft ook zijn nut bij de gecombineerde oefeningen van leger en ma rine, vooral bij die binnenkamers. Belang rijke voorschriften, op de taak van het le ger in vrede?- en oorlogstijd betrekking heb bende, wordén door officieren van den Ge neralen Staf, die aan den Chef zijn toege voegd of tijdelijk onder zijn bevelen werk zaam zijn gesteld, vervaardigd. Over an dere voorschriften wordt het oordeel van die autoriteit gevraagd, hetwelk uit den aard. dèr zaak groot gewicht in de schaal legt. De Minister van Oorlog is bier ook weer de persoon die de reglementen en voorschrif ten vaststelt- De verpleging in oorlogstijd, de aan- en afvoer van personen en goederen (Etappen- dienst), regeling van- telegraaf- en telefoon verkeer, hef is allemaal door den Chef van den Generalen Staf, zoo al niet zelf ont worpen, dan toch onder zijn goedkeuring 'georganiseerd. De overtochtsmiddelen over onze groote rivieren, torpedoversperringen in onze zee gaten, de brugvernielingen en andere voor zieningen, zij worden vastgesteld door den Chef van den Genei-alen Staf. Hij overdenkt kle verschillende oorlogsge varen, die zich voor onze strijdmacht kun nen vooi'doen. Deze gevallen woi-den met de officieren van den Generalen Staf en met andere officieren, die hierbij betrokken zijn, besproken en de maatregelen beraamd, velke in die gevallen moeten worden ge nomen Zijn raad wordt ingewonnen bij het aan leggen en bij liet in staat van verdediging brengen van onze duurzame stellingen en versterkingenevengoed als ten aanzien van de voorbereiding van tijdelijke verdedigings- werken De samexxwei-king van velschillende hoo- gere autoriteiten, ook van de. niot-militaire, heeft plaats door bemiddeling van den Ge neralen Staf. (Wij bedienen ons van deze uitdrukking om daarmee aan te geven den Chef van den Generalen Staf en allen, die in engeren kring met hem samenwei'ken. en Gmdat deze zegswijze in dit verband burger recht verkregen heeft.) Aan" het Departement van Ooidog is een der afdeelïngen en wel de lie, welke den- De luchtoorlog aan de Adristische Zee. Do oorlogscorrespondent van do „Deutsche Luftfahrer Zeitschrift", Waltër-Oertcl, houdt thans eenige beschouwingen over de Oosten- rijksche marlne-aviateurs. Zijn correspondentie is gezonden uit Triest en gedateerd Januari 1916. Hij zegt daarin Toen de oorlog uitbrak stonden de aviateurs der Oostenrijksch-Hongaarsche marine voor ge heel nieuwe opgaven. Ze zouden nu de volle gelegenheid hebben te beproeven of hun ma chines bestand waren tegen de zware eischen, die eraan gesteld zouden worden. Het maken van en manoeuvreeren met watervliegtuigen was nog altijd iets bijzonders en moeilijks ge weest, daar zo als gevolg van de geheel andere verhoudingen. onder welke deze machines moeten werken, geheel anders en vooral zwaai- der gebouwd zijn dan de landmachines. Deze zwaardere bouw is noodig door de bootcarosse- rie en de breede drijvers, die onder de draag vlakken zijn bevestigd. De motor is hooger in het vliegtuig gesteld dan men gewoonlijk ziet bij de landmachines. De bedoeling hiervan- is hem hij hoogon zeegang zooveel mogelijk voor den golfslag te beschutten. Voor de voortbewe ging dienen stationnaire 6-cylindermotoren van Oostenrijksch of ook wel Duitsch fabrikaat. De capaciteit der motoren is in den regel 150 P.K.ze geven het vliegtuig een snelheid van 140 KJVI. per uur. Het benzineverbruik is niet overmatig groot; met volledig gevulde reservoirs, een waarnemer en bommen kan de machine een afstand van 800 K.M. heen en weer terug afleggen. Voor het in gang bren gen van den1 motor dient een zeer praktische inrichting voor heb aandraaien van do schroef, welke werkt met behulp van een electrischen, door een dynamo gedreven zelfstarter. Behalve de reeds vermelde bommen voert het toestel als bewapening een machinegeweer mee. De oriënteering is, algemeen genomen, met het oog op het eigenaardig landschap, de vele eilan den, spoox-banen en markante bouwwerken, niet moeilijk, doch wordt bezwaarlijk, wanneer een zeemist alles met een ondoorzichtigen sluier bedekt. Overdag doen de mariue-avia- teurs in hoofdzaak dienst voor de verkenximg op zee, voor het waarnemen en zoo mogelijk verjagen vaD vijandelijke schepen, vooral on derzeebooten en voor het afweren van vijande lijke luchtschepen en vliegmachines. Het volgonde avontuur van een der marine vliegers toont aan, dat men bij de uitvoering van dergelijke opdrachten gemakkelijk in een moeilijke positie komen kan. Bij een verken ningsvlucht ontdekte de bestuurder: een yjjan-1 zelfden naam 'draagt, aangewezen voor be handeling der zaken van den Generalen Staf, voor zoover dat Departement "betref fende. Behoudens de reeds genoemde reohtstreek- sohe werkzaamheden en bemoeiingen, zijn nog eenige kleinere dienstvakken, die niet bepaald vallen onder het beheer van den chef van eenig ander wapen of dienstvak en welks werkkring meer eigenaardig be hoort tot of vei-want ie aan dien van den Generalen Staf, rechtstreeks gesteld onder de bevelen van den Chef van den Generalen Staf. Hiertoe behooren de militaire verkennin gen, do topografische inrichting, het krijgs geschiedkundig archief, de post d ui vend ien st en de luchtvaartdienst- Het is van liet grootste belang, dat bij de omvangrijke taak van den Chef van den Genei-alen Staf eenheid van opvatting heerscht. Deze wordt verzekerd door oefe ningen zoowel binnenskamers 's winters, a-ls op oefeningsreizen 's zomers in. het terrein- Hierdoor is bet mogelijk de overige staf officieren te doordringen van de denkbeel den en opvattingen van den leidenden chef, opdat deze Opvatting wordt doorgevoerd, wanneer de ondergeschikte officiereu zelf standig moeten opt-reden of hun diensten verleenen als raadgevers aan de leiders van groote troepende&Ien en aan commandanten van liniën en stellingen. Het is daarom van onschatbare waarde, dat de Chef van den Generalen Staf geen politiek persoon is als een minister, doch dat in deze hoogst belangrijke functie con tinuïteit heerscht. Immer het is meer waard, dat éénheid van opvatting Heerscht ten aanzien van be langrijke militaire vraagstukken en in de uitvoci-ing van de maatregelen ter vexrdedi- ging van ons vaderland, dan dat om der bekwaamheid wille telkenmale verwisseling van personen en dus van denkbeelden plaats heft, die ten slotte stuurloosheid tengevolge zou hebben. Deze continuïteit in de opvattingen bij gelijkgevormde personen vereenvoudigt de leiding van zaken in niet geringe mate en doet zich ook gevoelen bij de eischen, die aan de aanvulling worden gesteld. Wel zwaar en uitgebreid is de taak van den Chef van den Generalen Staf in tijd van vrede. Welk een niet te onderschatten voordeel was er in gelegen, aan den man, die thans •reeds gedurende ongeveer een zestal jaren de leiding van zakeix in handen had, het opperbevel ovér de land- en zeemacht toe te vertrouwen. Met de bovenstaande opsomming van plichten, welke gedurende jaren nauwgezet. met doorzicht en groote kennis zijn vex-vxild, mag het den lezer duidelijk zijn, hoe de functie van Opperbevelhebber is te beschou wen en wat Nederland aan den persoon van den Generaal Snijdex-3 verschuldigd is, on geacht of. we in een oorlog worden betrok ken of niet. De rustige leiding, met vaste hand gegeven, is ixx overeenstemming met de persoonlijke eigenschappen, die weerspie gelen in de koele, klare oogen en de nog jeugdige veerkrachtige gestalte van den 60- jarigen. bevelvoerder- Die leiding is er in dit mobilisatie-tijd perk niet eenvoudiger op geworden. Naast de militaire eischen aan de opperste leiding van land en zeemacht gesteld, vroegen in toenemende mate de maatschappelijke toe standen zijn aandacht- Hoewel niet op onzen weg Eggend op deze plaats uit te weiden over de verdiensten van den Generaal Snijders op dit gebied, zoo moge toch herinnerd worden aan de oveistelpende drukte en aan de ingrijpende maatregelen, welke deze toestanden, ock in verband met de buitenlandsohe verhoudin gen, van den Opperbevelhebber hebben ge vergd. Moge het bovenstaande hebben bijgedra gen tot een juister begrip en nog grooter waardeering van de zoo zware en verant woordelijke taak van den Generaal C. J. SNIJDERS - Geen audiëntie. Blijkens bericht in de „Staatscourant'' wordt Donderdag a.s. door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. Gezondheidsleer. In ruim 50 exemplaren van ons blad komen V2n de har.d van Dr. B ij I artikelen voor over Gezondheidsleer, Om het groote nut van ver spreiding dezer uitmuntende en interessante artikelen te bevorderen, verzendt onze Admi nistratie, na ontvangst van 40 cent postzegels of postwissel, de geheele serie franco, uitslui tend aan militairen. deiijke onderzeeboot. Hij vloog er heen om hem met bommen te bestoken, doch do boot had hem reeds opgemerkt, dook onder en ver dween. Terwijl de aviateur nog speurend boven de plek kruiste, waar de onderzeeër verdwenen was, kreeg lxij een motordefect, dat hem dwong direct op het water te landen. Hoewel de machine ten gevolge van den hoogen zeegang de geschiedenis speelde zich af in volle zee, tien zeemijlen uit de kust geweldig heen en weer gjsslingerd werd, begonnen bestuurder en waarnemer onmiddellijk het gebrek aan den motor to herstellen. Plotseling bemerkten ze daarbij, dat op ongeveer 1000 meter van hen af de periscoop van den onderzeeër' boven wa ter uitstak en dat deze onderzoekend om zich heen keek. Spoedig was de hulpeloos op het water drijvende vliegmachine opgemerkt, de boot richtte zijn koers daarheen en naderde tot op 50 M. afstand. Daarop kwam luj naar boven, de manschappen maakten den toren open en begonnen met geweren het vliegtuig en de daarin zittende pei-sonen te beschieten. Beantwoorden van het vuur was totaal onmo gelijk. daar een der heide inzittenden met de machino manoeuvreeren moest-, terwijl de an der den motor repareerde. Reeds zagen ze, hoe de Italianen bezig waren een kanon op het dek van de boot op te stellen om de vlieg machine kapot te schieten, toen gelukkig de motor aansloeg. Do machine maakte, een wen ding, verwijderde zich snel en steeg van het water op. Onmiddellijk keerde de kranige be stuurder nu terug om met een goed gemikte bom de ondervonden ..bewijzen van vriend schap" der Italianen te -beantwoorden. Dezen waren echter zoo verstandig geweest om, toen ze de machine weer zagen opstijgen, zoo gauw mogelijk hun zaken naar binnen te halen, de torenklep te sluiten en onder te duiken. Bij liet bommenxverpen op militaire doelen op de vijandelijke kust worden onze aviateurs steeds buitengewoon hevig onder vuur geno men. De Italianen toch hebben alleswat ze aan anti-ballongesclnit- hebben, op deze kust strook bij elkaar gebracht. Zo werken ook veel met zoeklichten en hadden bij den laatsten tocht der Oostenrijksch-Hongaarscho aviateurs naar Voneitë niet minder dan negen daarvan iu werking. Dank zij het handig manoeuvreeren der vliegers kon het hun toch niet lukken ze De toestand in den reuzenstrijd. Er valt ook ditmaal van den strijd om Verdun maar weinig te vertellen, 't Gaat er, zeggen de telegrammen, kalm toe- Doch dat woord „kalm" heeft op het oorlogster- rein een iieel andere beteekenie dan bij ons, die de rust van den vrede kennen. Het wil eigenlijk niet meer zeggen, dan dat ef. geen aanvallen van eenige betoekenis worden ge daan, maar ondertusschen gromt en buldert Eet kanon er. De artillerie is van beide kan ten dag en nacht in actie, zij vernielt met ixare zware projectielen de vijandelijke loop graven en versterkingen en maakt zoo doende den weg effen voor infanterie-a-an- vallen, die wel wee;; zullen volgen. Het is zekei, dat c-p deze wijze de strijd, die om Verdun wordt gestreden, lang kan duren. Het is nog altijd zeer de vraag, of Verdun ooit door de Duitschers wordt inge sloten, maar in elk geval zullen er weken en maanden verloopen voor de aanvallers zoo ver gevorderd zijn. En dan pas kan de be legering der vesting beginnen, welke zich ook maar ni$t zonder slag ot stoot zal over geven. Al hebben Luik en Namen en Ant werpen ons laten zien, hoe spoedig sterke vestingen in 'svijands hand kunnen vallen, het is niet gezegd, dat Verdun zich zoo spoe dig zal overgeven. Ook in den modernen oorlog kunnen sterke vestingen het lai.g uit houden. Een voorbeeld daarvan is Port Arthur geweest, dat van 't laatst van Mei 1904 tot 1 Januari 1905 werd belegerd door de Japannero Zoolang zal Verdun het echter wel niet uithouden, wanneer de Duitsoher3 er een maal hun zware kanonnen op gericht heb ben- Zij beschieten het reeds nu, van uit Douaumont, en met succes. Zoo vertellen althans de Duitsche berichten. De Duitsche projectielen veroorzaken telkens opnieuw zware branden in de stad; tal van huizen en geheele huizencomplexen in de midden- stad zijn vernield; er zijn zelfs brandweer mannen uit Parijs aangekomen, die er het vuur moeten blusschen. Hoe de üuitschers, die tooh nog op behoorlijken afstand van de stad staan, dat weten? Van dagboekaan- teekeningen, gevonden op Fransche krijgs- gevangenen en van fotografieën door vlie gers genomen. Op sommige daarvan kon men talrijke brandende daken bemerken. Als de vesting nu reeds zoo geteisterd wordt door de kanonnade3 der Duitscliers. hoe zal het dan zijn, als de vijandelijke' kanonnen dichterbij en ï'ondom. de etad staan Van het Oostelijk front worden nieuwe gevechten gemeld. De Russen hebben daar opnieuw aangevallen, ditmaal vooral gehoc-l aan het Zuiden van dit front, namelijk bij Ozernowitz, dicht bij de Roemocnseho 'grens. Zij hebben daar blijkbaar eonig succes behaald, dat echter volstrekt niet van overweldigenden aard ia. Doch ook in het Noorden, in de buurt van Dunaburg n.l., hebben de Ituswen weder het offensief her- wit en volgens hun eigen berichten bezet ten zij bij liet dorp Garboenowka twee heu- ye.a na aldaar de draadversperringen van den vijand te hebbc-n doorgesneden. De Duit scliers deden hevige tegenaanvallen, maar v. er den teruggeslagen. Verder naar 't Zui- cen, vooral bij Srnorgan, hadden artillerie- gevechten plaats, daar openden do Duit scliers him offensief, dat echter afgeslagen werd. Eindelijk zouden ten Zuiden "van het station van Olyk de Russische troepen zijn vooruit-gedrongen en zich in vijandelijke loopgraven hebben genesteld. De Duitsche berichte l moeten eerst worden afgewacht, voor men kan oordoelen over deze sucoeeeen maar in elk geval is ook aan het Oosterfront de strijd hervat na eetrigo dagen van kalmte. Do laatste dagen brengen ons ook weer berichten van gevechten in Mesopotamia, aan de:i Tigris. Zij melden van Engelsche voordoelon. De Britsche troepen onder gene raal Gorringe, mei. zal reeds opgemerkt kobben, dat deze generaal Aylmor heeft vervangen, zijn e;-n twee a drie kilomdter verder langs de rivier opgerukt, en hebben de stelling Sanna i Jat aangevallen, waar voor zij, volgens een Turksch"telegram, voor een paar weken met bebloede koppen xver- tien afgeslagen. Ditmaal zouden de Engel- rchen succes, hebbixi gehad. De Turken zijn teruggedrongen- De opmarsch der Engel- Ecnen had onder zeer moeilijke omstandig heden plaats, do Tigris heeft namelijk zijn oevers overstroomd en de aanvallers moesten drxxr kuilen van 500 tot 1200 meter breedte, vol water, waden. Waarschijnlijk zijn de Turk-sche loopgraven ook vol geloopen en zijn do Turken daaruit niet alleen door de Eiigelschen maar ook door het water ver dreven In dit geval hebben deze laatsten er ook niet veel aan en zal het hun moeilijk vallen in 't overstroomde gebied dekking te zoeken. Bovendion zijn zij nog altijd een twintig kilometer van Koet el Arnara, bij welke plaats de Engelsche troepen onder Townshend, ingesloten door de Turken, be vrijd moeten worden. Op bet Italiaanson-Oostenrijksche front vallen in de laatste dagen de Italianen wat heviger aan. Wij vernemen dit van hen zelf, naar ook uit de betichten hunner tegen - j standers. Dio spreken van heftiger artille rievuur op verschil le ude punten, niet het minst in Tirol. De telegrammen uit Rome zijn optimistisch, er zijn voordeelen in Tirol enelders behaald, in de Etsck- en Sugana- •vallei en aan den ooetkair - inden ?n 't geheel dertig dorpen in Itali he handen zijn overgegaan aan het Gu.uameer zijn acht Oostenrijksche forten omsingeld. Bovendien zijn Toknino en Rovereto weer onder vuur genomen.Ook aan dit front breidt in de strijdlustige stemming van hot voorjaar de oorlog zich blijkbaar uit. Van den strijd in de lucht, die voortduw rend gevoerd wordt, is belangrijk het feit, dat Vrijdagavond Engelsche vliegers ziju verschenen boven Konstantinopel en Adria- nopel. Hot waren een drietal watervlieg tuigen, die bommen wierpen op een bus- kruitfabriek en. het station, volgens de Turksche berichten zonder eenige schade aan te richten- Dit kan zoo zijn. maar ook dan is het feit merkwaardig, want de vlieg machines moesten 300 mijlen ver vliegen- en keerden zonder onheil terug. Ee:i bericht, dat te denken geeft, komt uit Amerika,. Daar zou een aee.iedenst-aking i in de lichtkcgels te houden. Ook in Venetië zijn veel ballon-af weerka nonnen opgesteld. Wanneer het weer het uitzien maar ©enigs zins mogelijk maakt, is het niet moeilijk ook 's nachts de piazza San Maroo, het Arsenaal en andere markante gebouwen in Venetië van box-en te herkennen; helaas is deze Jtaliaan- sche vesting dooi- haar lieging te midden der lagunen zeer dikwijls in dichte nevels gehuld. Vallen onze vliegers bij dag een of ander militair doel in een Italiaansche kusthaven aan. dan trachten alle daar liggende schepen door gauxv uit te varen en dan snel in zigzag lijnen te varen, de dreigende bommen to ont gaan. Sleepbooten laten dan dikwijls hun sleep eenvoudig aan zijn lot over. Al het bij elkaar gebrachte geschut begint dan in samenwerking met machinegeweren de vliegmachines, te be schieten, 'die daarbij, wanneer Fransche vlie- •gers in de nabijheid zijn, direct door dezen in een luchtgevecht xvorden aangevallen. Voor de verdediging van Venetië hebben de Italianen de medewerking van eenige Fransche aviateurs verzocht. Terwijl de Italiaansehe watervlieg machines altijd heel gauw rechtsomkeert ma ken. wanneer zo flink onder vuur genomen worden, aanx-aarden de Franschen terstond kranig het gex*eclit. Ze bedienen zich hier hoofdzakelijk van de lichte, buitengewoon snelle eendekkerstypen met sterken Gnome- motpr, de z.g.n. vliegtuigjagers, die do Duir- schers vooral in de gevechten in Mei voor A-trecht- in grooten getale tegenover zich za gen. Echter wijken de hier gebezigde machines van de daar gebruikte in zoox-erro af, dat ze twee zitplaatsen hebben en zich behalve de bestuurder, nog een persoon in do machine be vindt X'oor de bediening van het machine geweer. Wanneer een marinevliegtuig zich tegenover de Fransche xdiegi-uigjagers geplaatst ziet, dan doet de bestuurder het verstandigst- dezen als hij kan te ontwijken, daar deze zeer lichte, geheel op het ontwikkelen van een zoo groot mogelijke snelheid gebouxvde machi nes, zooxvel xvat snelheid als wat stijgx ermogen aangaat, en ook wat betreft bestuurbaarheid, X'erro de meerderen der zwaardere watervlieg tuigen zijn. Tevens moet er rekening mee ge houden xvorden, dat de Fransche machines bij de luchtgevechten steeds paarsgewijs samen werken. Met hun marine-luchtschepen hebben de Ita- - lianen niet veel voorspoed gehad. De met eeni ge zeer krachtige Maybach-mot-oren voorzien® ballon „Citfca di Ferrara" ontkwam eens ter nauwernood bij Ancona aan de x^ervolging der Oostenrijksch-Hongaarsche marinevliegers ea liep ten slotte bij het eiland Droica zijn nood lot te gemoet. Een van onze marinevliegérs ontdekte van af 1200 M. hoogte de „Citta dï Ferrara", die op ongeveer 700 M. hoogte onder hem voer. Direct ging hij tot den aanval oxrer. Het luchtschip trachtte door hooger stijgen aan het dreigende gevaar te ontkomen, doch had door de lange vaart, die het reeds achter zich had, te veel gas verloren om nog hoog te kunnen komen. Het gelukte den aviateur zoo hoog boven het luchtschip ie komen, dat- dit hem niet met zijn machinegeweren bereiken kon. terwijl hij zelf het met zijne met zoo danige uitwerking beschoot-, dat het op het water moest landen, waarop hij met een brand bom hes omhulsel in brand stak. Twee nade rende torpedobooten namen de bemanning ge vangen, die bestond uit zex-en man. De tweede officier, Conxte di Pisa, en nog een man waren bij de beschieting gedood. Bij den liesiuxirder van het luchtschip vond men 10,000 kronen ia goud. Het tweede Italiaansche marineluchtschip, dat een luchtaanval op Pola trachtte te doen, kwam er niet beter af. De stuurinrichting xverd door een schot onklaar, waardoor het luchtschip om zich zelf ronddraaide en niet meer tot nxanoeuxieeren in staat was. Terwijl het nog, sturend met de machines, trachtte van het- gevechtsterrein .weg te komen, werd het door een x-oltreffer uit een ballonafweer- kanon tot dalen gedwongen. Dit luchtschip was eveneens voorzien van twee schroeven en ettelijke Maybach-motoren voor de voortbewe ging, doch had in tegenstelling met de meeste groote Duitsche luchtschepen maar één gondel. Het was uitgerust- met twee machinegeweren en een bommenlanoeerinrichting. Na het verlies van dit tweede luchtschip, gaf de Italiaansche marine alle aanvallen met- dit wapen op en geen Italiaansch luchtschip heeft zich meer aan de Oostenrijksche kust V3n de Adriatische zee vertoond.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1