LEEMVORMERS! Laatste Berichten. Kosmos I ierecimi lie! PRETTIG EXAMEN BOEN! Uit Leger en Vloot. Semercgd Nieuws. S April i. S. Privaats LANDWEER-MANNEN DE SÖED ATENCOUR AKTT x>g*,:o- Woensdag s Aïaril X SS 1 <3 franje op de schouders van de korte jas. Trom- vellen kunt gij in het Centraal Magazijn van Militaire Kleeding en Uitrusting,krijgen. R e d. B„ W„ Den Helder. Voor overplaatsing als kok bij do lqndmaclit radon wij u uan een ver zoek tot den M. v. 0. te richten. Een verbinte nis moet aangegaan worden van 3 jaar, nadat van te voren een cursus bij de Amsterdamsche huishoudschool is. gevolgd. De jaarwedde be draagt f 500 bij aanstelling. It e d. J. v. d. D., Den Haag. Hiervan is nog niets bekend. R. e d. O. P., Hoorn, 1. Ongehuwde soldij genietende militairen, die, zioh in preventiéve hechtenis be vindend, worden 'vrij gesproken, ontvangen van en met den dag der gevangenzetting tot en met den dag vóór dien van ontslag eene vergooding per dag, gelijk aan do soldij, door hen genoten op den dag vóór dien, waarop 'zij in hechtenis werden gesteld. (Art. 39 boekwerk B. b. o. m.") 2. Gun. Red. P. A. D., Vierpohlers. Zie ons antwoord aan O. P. te Hoorn in dit blad. R e d. v. D., Dongen. Dg hulp-geweermaker heeft recht op een toelage van f 0.35 en do geweer maker op een toelage van 0.50 per dag. Red. E. Z., Rijen. 1. Het inhouden van verlof is ter beoordeeling van uwen commandant. 2. .Vloeken in het leger mag niet gebeuren. Red. Serg. B. 3 III 11 R.. I., Veldleger. We zijn niet in staat uw vragen te beantwoorden. Red. Bevorderingen, mutaties, enz. Op 7 April a.s. is de gouden medaille voor S6 jaren trouwen dienst toegekend aan don sergeant S. N u ij e n van het 9e Regt. inf., thans bij de tuclitklasse te Hoorn gedeta cheerd. „ONZE VLOOT". Het Hoofdbestuur der Ned. Ver. „Onze Vloot", Stationsweg 83, Den Haag, heeft onderstaande sportartikelen beschikbaar, welke gaarne op aanvraag van autoriteiten van Land en Zeemacht, uitsluitend voor afgelegen posten, zullen worden verstrekt: 1 springbok met voetplank. 1 brug. 1 stel ringen. 1 rekstok. 2 polsstokken. 1 orickotspsl (compleet). 1 kastiespal, 1 schijf hal ter, 70 K.G. 2 kcrfbalspelen (compleet). 2 bogen, pijlen, standaard met schijf voor boogschieten. 1 trektomv. 9 lange schsrmstokken. 10 korte scherrnstokken. 1 lederen masker. 1 degmmasker. Ontspanning voor Militairen op het fort a/d Uppelschen dijk. Men schrijft ons: Dezer dagen werd in bovengenoemd fort een ontspanningsavond gegeven, waarbij optraden mcj. Zadelhof, sopraan, August de Laat, humo rist, sergeant Steenbrink, viool, pn milicien Smeehuizen, piano. Deze avond is bijzonder in den smaak gevallen. Mcj. Zadelhof beschikt over een zeldzaam sopraangeluid en werd na, elk nummer daverend toegejuicht. Daarna kwam de humorist De Laat ons vergasten op zijn komische voordrachten. Al 6poedig bracht hij do lachspieren in beweging en oogstte evenzeer voel bijval. Op verzoek gni' hij nog enkele num mers, die wij bij zijn vorig optreden reeds van hem hoorden, het muzikale god eel te kwam ook zeer goed tot zijn recht en werd luid toe gejuicht. Kortom het was een genotvolle avond. Wij roepen deze artiston gaarne een tot weer zien toe. MotorwIeJrlJden, Men meldt ons: De heer Rob. R. toe Lacr, le luitenant-com mandant van hot Vrijwillig Militair Motorrij derscorps, zou Vrijdagavond in een vergade ring van de Utreehtsohe Motorwielrijders-So'- cieteit een voordracht houden, verlucht met een groote serio lichtbeelden. In verband met de jongste militaire maat regelen was de heer too Laer verhinderd te verschijnen, waarna do voorzitter van de U. M. S„ de heer E. J. E. Maas, de interes sante lichtbeelden onder groote blijken van 'belangstelling heeft vertoond. 15 voetballen. Da aanvragen moeten uiterlijk 11 April in ons bezit zijn, terwijl bij meerdere aanvragen voor dezelfde sportartikelen dezerzijds zal wor den geloot. Dankbetuiging aan „Onze Vloot". Sergeant W. Pull van 1-1-16 R.-I. schrijft ons Bij dezen verzoek ik u beleefd als Dankbe tuiging" in de Sol daten co u r an tte willen plaatsen, dat de soldaten van de le Conip. le Bat. 16 Reg. Inf. 4 Div. Veldleger in goede orde hébben ontvangen 1 voetbal, hun gra tis toegezonden duor het Bestuur der Ver- oeniging „Onze Vloot". Tooneeiuitvoering Nleuwersluis. Mil. J. H. v. Rosmalen schrijft ons uit Nieuwersluis Donderdag 30 Maart werden den te Nieu wersluis golegerdcn militairen wederom eenige aangename uren aangeboden, doordat do too- neelvereeniging „De vrije Club" van Amster dam een voorstelling gaf. Reeds vOór het aanvangsuur was de zaal der cantine goheel bezet door belangstellenden (ook officieren), die de afwerking van het veelbelovende programma vol verwachting tege moet zagen. Na een inleidend woord van den compagnies-commandant, luit. De Jonge, werd daartoe overgegaan. Allereerst werd door mej. C. Liebregs op smaakvolle wijze een nummer op de piano ten gqhoore gebracht. Jammer, dat hierbij niet de zoo gewensohte stilte werd betracht, waardoor bet spel niet ten volle tot zijn recht kwam en voor velen dit musicaal genot voorbijging. Het tweede nummer van het programma meldde „Ik heb iets vergeten", klucht van Mannoury. In bijzonderheden treden zou ver voeren, maar het daverend applaus, dat opging uit het genietende „militair" publiek, getuigde van volkomen voldoening. Daarna trad op het duo mcj. Lubregs (pianiste) en de heer .J. G. Aelen (violist). De laatste wist in zijn spel dat medesleepende re leggen, noodig om met de voortreffelijke begeleiding een ensemble te vormen, dat de militairen er toe bracht uit volle borst de populaire verzen mede te zingen. De daarop volgende vaudeville: „Do Boerengravïn" sloeg in, pakte. De aan wezigen leefden mede zoowel in het milieu der Fransche aristocratie als in dat der buVgerij onder het blanketsel der bourgeoisie. Recht word genoten als die twee typen in den vorm van een echtpaar met elkaar in botsing kwa- men. De spelers oogstten met dit stuk een uitr bupdig succes. Na de pauze werden we wederom vergast op heb fraaie spel van het reeds genoemde duo „Het/eind spant de kroon". „Een incident", zoo luidde de titel van dit laatste programma- nummer en inderdaad èn de inhoud èn het losse ..zich geven aan z'n rol", voerden het spel ze?.) tot een medeleven in het aan schouwde, dat velen er aan twijfelden of zij met tooneelspol dan wel met zuivere werkelijkheid te doen hadden. Een aanhoudend daverend applaus was de uiting van vermkking',over het spel en getuig de zeker wel, dat allen ten hoogste voldaan waren over de uitvoering en zich in hooge mate geamuseerd hadden. In waardeerende woorden drukte luit. De Jonge zijnen dank uit aan „De vrije Club" voor haar'helangelooze aanbieding van deze aange name soiróe' en vertolkte daarmede tevens den ■dank van alle aanwezige militairen. Ten slotte diene nog opgemerkt te worden, dat „De vrije Club" reeds zeer vaak kosteloos uitvoeringen gaf voor onze gemobiliseerden en du9 aller sympathie opwekt. In het bijzonder oogstte het gezelschap veel succes met de bur leske „Een incident", een product van eigen maaksel, vervaardigd door mej. Jo. M. Ploeg man, die daarvoor ook onze hooge waardccr/ng ontvangt. J. H. v. R. Militaire wedstrijd. Men meldt ons: De elftallen van het fort bij Uithoorn en van de forten aan de Dreeht en Kwakel heb ben Zondag een wedstrijd gespeeld op het tor- rein van het fort aan de Dreeht, waarvoor door een militair van het fort bij Uithoorn een zil veren medaille was uitgeloofd. De wedstrijd werd gespeeld ónder leiding van den eersten luitenant Dijkmeestcr en harWen zeer aange naam verloop. Het fort bij Uithoorn won met 52. In de voorhoede van het winnende elftal onderscheidde zieb WiUigenburg (V. V. A Er was veel belangstelling van de zijde der militairen. Uitvoering cantine te Y/oüdrichem. Men schrijft ons Op Donderdag 30 Maart werd den manschap pen van de vesting Woudrichem een gezellige avond aangeboden, waarvoor was aangezocht de heer De Laat, humorist, en de pianist en violist de heeren Steenbrink en Smeehuizen, yrimt. optreden teer in deg jmaa^ vieL Een afscheid. Vrijdag werd de portier J. de Bruyn, van heb Militair Hospitaal te Amsterdam, 'we gens liet bereiken van de leeftijdsgrens, na 39-J- jarigen dienst, waarvan de laatste 15 jaar bij genoemd Hospitaal, gepensionneerd. De Chef van het hospitaal bood hem namens do offi cieren van gezondheid een geschenk aan. Pandoeren. Pandoerpraatje, ingezonden door de Pan doerclub .,'t Bikhamertje". 1. r. vr. 10, 9, 7, h. 9, 6, kl. 10, 7. 2. sch. a.. 7, h. k., vr., kl. k., vr. b. r. 8. 3. h. a., 10, 8, sch. vr., 10, S kl. 9, S. 4. sch. k., b. h. b, 7. kl a. r. a, k, b. Schoppen 9 op stok. No. 1 speelt kl. 10 voor en maakt schoppen troef. Pandoerclub ,,'t Bikhamertje". V. B. O. IV Divisie, Oplossing van het pandoerpraatje van de Pandoerclub „Rooie Net", 1-1-16 R. I., 4e Div. Veldleger, in No. 254 van de „-Soldaten- courant", ingezonden door die club zelf: No. 1 sch. 10 als troef, No. 2 h. a., No. sch. 9, No. 4 sch. 8. No. 3 kl. 10, No. 4 sch. 7, No. 1 kl, v No. 2 h. k. No. 4 kl. 9, No. 1 kl. b., No. 2 h. vr., No. 3 sch. a. No. 3 kl. a., No. 4 r. a., No, 1 kl. 8 No. 2 h. b. No. 3 kl. k., No 4 sch. vr., No. 1 kl. 7, No. 2 h? 10. No. 4 h. 8, No. 1 h. 6, No. 2 r. 10, No. sob. b. No. 3 h. 7, No. 4 r. vr., No. 1 h. No. 2 r. 8. Oplossing van het Pandoerpraatje van do Pandoerclub „Rooie Net" in No. 254 van de „Soldatencourant" Slag 1: No. 1 s. 10, no. 2 h. 10, no. 3 s.b., no. 4 s. 8. Slag 2No. 3 kl. 10, no. 4 s. 7, no. 1 kl.v., no. 2 h.v. Slag 3: No. 4 kl. 9, no. 1 kl.b., no. 2 h.b., no. 3 s. 9. Slag 4: No. 3 kl.a., no. 4 r.b., no. 1 kl. 8. no. 2 li.k. Slag 5: No. 3 kl.k., no. 4 s.v., no. 1 kl. 7, no. 2 h.a. Slag 6No. 4 h. 8, no. 1 h. 6, no. 2 r. 10, no. 3 s.a. Slag 7No. 3 h. 7, no. 4 r.v., no. 1 h. 9, no. 2 r. 9. Hangt dus met 7en slag. Ingezonden door de Pandofsaub „Eensge zindheid", 4e Div. Pontonafd. Oplossing van het pandoerpraatje der Pandoe'rclub „Rooie Net" 1. I. 16 R. I. 4e Divisie No. 1 soli. 10, .No. 2 h.a., No. 3 sch. 8, No. 4 sch. 9. No. 4" kl.a., No, 1 kl.vr., No. 2 h.k., No. 3 sch. 7, No. 3 kl. 9, No. 4 sch.a., No. 1 kl.6, No. 2 h.vr, No. 4 kl.k., No. 1 kl.8, No. 2 h.b., No. 3 r.a. No. 4 kl.10, No. 1 kl.7, No. 2 h.10, No. 3 r.vr. No. 4 h.7, No. 1 h.6, No. 2 r.10, No. 3 s-ch.vr. No. 3 h8, No. 4 r,k., No. 1 h.9, No. 2 r.9. Hangt- alzoo met den zevenden slag op har ten negen. Opgelost door de pandoerclub „De houten kist", W. "Wetering. Oplossing van het pandoerpraatje der Pan- dcerclub „Land- en Zeemacht" te Den Haag in No. 254 van de „Soldatencourant", inge zonden door die.club zelf: No. 1 speelt kl. vrouw, No. 2 sch. vr., No. 3 kl. a., No. 4 sch. k. No. 4 h. a„ No. 1 h. k., No. 2 r. 10, No. 3 scli. 8. No. 3 h. vr., No. 4 kl. k., No. 1 h. 10, No. 2 r. 8. No. 3 kl. 8, No. 4 r. k„ No. 1 kl. 7, No. 2 sch. 9. No, 2 kl. 9, No. 3 r. a., No. 4 r, vr.. dus hij zit er in met den vijfden slag op kl. 10 of b. Oplossing van het pandoerpraatje van de Club „Land en Zeemacht" in No. 254 van de „Soldatencourant" Slag 1: No. 1 h.k., no. 2 s.v., no. 3 h.v., no. 3 kl. a. Slag 2: No. 4 k.k.,wno. 1 kl.v., no. 2 s. 10, no. kl.a. Slag 3: No. 2 r. 10, no. 3 r.a., no. 4 r.k., no. 1 kl.b. Slag 4: No. 3 kl. 8, no. 4 r.v., no. 1 kl. 7, no. 2 s. 9. Slag 5: No. 2 kl. -9, no. 3 h. 9, no. 4 h.a., no. 1 kl. 10. Hangt dus met den oden slag. Ingezonden door de Pandoerclub „Eensge zindheid", 4e Div. Pontonafd. Oplossing van het Pandoerpraatje van den landstormplicbtige M. J. Jacobs te Amster dam, opgenomen 'in de „Soldatencourant" no. 255. 1ste slag no. 1 II. 7, no. 2 H, 6, no. 3 H. 10, No. 4 H. k. 3de slag, no, 3 Sch.k., no. 4 Sch. 9, no. 1 R.a., •Sch. 10, no. 3 II. 9. 3de. slag, no. Sch.k., no. 4 Sch. 9, no. 1 R.a., no. 2 Sch.a. 4do slag, no. 2 Sch.vr., no. 3 H.b., no. 4 R.vr., no. 1 R.k. 5de slatr. no. 3 Kl.b., no. 4 Kl.k., no. 1 Kl. 9, no. 2 Kl. 8. 6de slag, no. 4 R. D, no. 1 R. 7, no. 2 H.a., no. 3 Kl.a. 7de slag. no. 2 R. 8, no. 3 Kl.vr.. no. 4 KJ. 0, no. 1 R. 10. Hangt op den 7en slag. M. J, JACOBS, Oranje-Xassau Kazerne, Amsterdam. Oplossing van het Pandoc-rpraatje van de Pandoerclub „Het Natte Uitje" in No. 254 van de „Soldatencourant" Slag 1No. 1 s. 10, no. 2 s. 8, no. 3 s.a., no. 4 s. 7. Slag 2: No, 3 h.b., no. 4 r.a., no. 1 h. 10, no. 2 s.b. Slag 3: No. 2 h.k., no. 3 r.b., no. 4 r.v., no 1 h. 9, Slag 4 No. 2 h. 8, po. 3 kl- 9, np, i r. 10, #sr* .1 h. 7», Slag 5: No. 2 r. 8, no. 3 r. 7, no. 4 kl, no. 1 r. 9. Hangt dus op den 5en slag. Opgelost door de Pandoerclub „Eensgezind heid", 4e Div. Pontónafd. "Van het pandoerpraatje van „het Natte Uitje" zijn nog goede oplossingen ingekomen van de Pnndoerclub „De Siroopkan", W. Wetering; van de cljib „'t Bikhamertje" V. j B. C. IVe "divisie; van het praatje van de club „Rooie Net" een goede oplossing van „'t. Bikhamertje" en van het praatje van de 'club „Land- en Zeemacht" van de olub „Taaie Piet" fort W. Wetering cn ,,'t Bik- hamertje". Tan de Pandoerclub ,,'t Bikhajuertje" V, B. C. 4e div-, ontvingen we nog een goc-de op lossing van het praatje van de club „Melige Willem" in no. 253 van de Soldatencou rant'^ Afscheidsgroet. (Van landst.pl. De Jong.) Vaarwel, Klaaswaal, vaarwel, wij hebben u verlaten Vaarwel, gij schoone plaats! Daar waren militairen soms met vrij wat praats. Vijf maanden hebben wij doorgebracht in het dorpje Klaaswaal; Daar waren de menschen zoo ideaal. En om rechtuit te praten: We zouden 't het liefst nog in geen drie' maanden verlaten. Want dat zeg ik op mijn eer Zulk een plaatsje krijgen wij nooit weer Al was het er doodsch en eenzaam klein, Toch zouden wij daar wel langer willen zijn Welnu, gij burgers van Klaaswaal, Ontvangt de laatste groeten Wij danken ti voor het goede onthaal. En blijven vrienden allemaal. DE JONG, Landstormplicbtige. Na twintig maanden. (Van milicien E. J.) Twintig lange, bange maanden Duurt nu reeds de oorlog voort; Ja, veel leed is er geleden, Menig zuoht werd er gehoord. -Sedert twintig lange maanden, Staat Europa schier inbrand. Dooh Goddankgespaard bleef nog 't Ons allen dierbaar Nederland. En reeds sedert twintig maanden, Zijn wij hier in Davo's stad. - Ter bewaking van den IJ-ssel, Hebben wij hier post gevast l Zoo staan wij dan twintig maanden Pal voor 't lieve vaderland; ■En ons past voorwaar geen klachte, Als wij zien naar 't buitenland. Als wij aan diegenen denken, Die aan Ooster- of Westerfront, Hun jeugdig leven moesten off'ren, Aan Mars, den God, die 't ai verslond. Hoeveel mannen zijn gesneuveld; Ver van huis, van moeder of vrouw; Hoeveel gezinnen plots gedompeld, In den allerdiepsten rouw. Ja, de oorlog, hij is vreeslijk! 't Is of de vorst der duisternis Zijn trawanten heeft gezonden, Om te vernielen al wat is. Zal dan deez' oorlog altijd duren? Altijd jammer, "altijd wee? Ach, mijn God! wij bidden u: Schenk Europa spoedig vreê! God spaar Nederland's vorstinne, Spaar ons volk en ook ons land; En zij steeds dan onze leuze: God, Oranje en Nederland. Deventer. E. J„ milicien. Vergissen is menschelijk, (Van mil. C. K. Caals.) 'k Was op patrouille op een na.oht, Toen 'k slechts een eindje van de wacht, Een dónker voorwerp ontdekte, Hetwelk verdenking bij me wekte. 'k Kroop zachtjes naderbij, en ziet, Het voorwerp beweegt zich niet, 'k Riep dadelijk: halt, en zonder'sehroomen. Gelastte ik 't naderbij- te komen. Aan mijn bevel werd niet voldaan, Do smokkelaar bleef stiekum staan, 'k Gelastte voor den laatsten keer, En bracht in d'aa'nslag mijn geweer. Ilc stond me daar hallf blind te turen, Doch, ba!, daar kwam het maantje gluren, En goot zijn matte licht omlaag, En 'k dekte me achter eene haag. Ik wilde kruipend nader gaan, Doch zag bij 't bleeke licht der maan, Iets, dat me dra deed boven, Want ik zag zijn arm opgeheven. Toen zat, ik leelijk in den nood, Ik dacht, die vent schiet me nog dood. Doch ''t had, tevoren en terecht, Stiekem mijn haanpal oifigelegd. Ik daokt dat is een bange Piet, Zal ik 't wel doen als jij niet schiet, Ik schoot dus als de beste mikker. Daar lag ter aard', devogelverschrikker. O. H. CAALS. 3-III-14.R. I. Groeten uit Leeuwarden. (Van Theo en Gris.) Wij zijn hier in Leeuwarden Reed3 veertien maancjon lang; De schoenen bemint mén van harte. En ze zijn voor een van 't zelfde niet bang. M ij hebben ze leeren kennen De meisjes uit deze stad, En je kunt er gauw aan wennen, Als je ze maar eens hebt lief gehad. Alle avonden zijn wij present Hier op de Nieuwe Stad, 't Kost ons wel menigen cent. Maar dan hebben we toch pret gehad. Dan gaan we naar de bioscoop Of naar 't Concertgebouw, Dan kost 't ons een heelen hoop, Maar daarover hebben we geen berouw. Als we wandelen over straat of plein In Friesland'» schoone stad, En ontmoeten we dan zoo'n meisje fijn. Dan is 't: „dag Boerkes" en w ij... „dag schat". Wij militairen van stavast, Al zijn we ver van buis en. baard, Dat blijft bij ons toch al !t zelfde, Want de Friezen zijn van goeden aard. Wij zijn dan ook wel gezien Tn 't Noorden van ons land, Want 't zijn voor militairen goede lien, Net zoo goed als in ons Brabant, Al kunnen wij slecht rijmen of dichten, Wij lezen toch ook de Soldatencourant, Waar wij dan ook 't oog naai- richten, Daarom namen wij de pen ter hand.. En daarom, vrienden en bekenden, Neem ook eens de pen ter hand, Om eens een versje tot stand te brengen Tot bevordering van den militairen stand. Hiermede do hartelijke dank aan Manassen, Den redacteur van .deez' courant, En willen u dan ook verrassen, Als jongens van 't Neutrale land. En zou er eens Oorlog komen. Dan nemen wij 't zwaard ter hand, Dan strijden wij zonder sehroomen Voor Vorstin en Vaderland! De Miliciens: TH. J. HOUKES. J. C, v, d. WQUDE. Leeuw aarejea., Een troosteloos oord. j (Vail W. G. Janssen, mü.-korp.) Wie is er niet eens op een kerkhof geweest? Of in een balzaal, na afloop van 'n feest. Of op- een kermis, wegens slapte gesloten, Of in een loopgraaf, do plat is geschoten, Of in een afgrond, duizend voet diep, Of m een kamertje, waar 15 man sliep, Of Jn een gang, waar 't soms érg kan trekken, Of m een huis, waarin 't steeds is aan 't lekken Of in een bierhuis, dat is leeg verkocht. Of in een museum, door niemand bezocht, 0:f op een schip, door de manschap verlaten, 01; in een laud, waar niemand kon praten., 01 in een bosch, waar geen zonsbraalje schijnt, En alles, bij gebrek aan lucht en licht, ver- kwijnt? Hebt ge van dit -alles nog niet één ding ge- troffen, Zeg dan maar gerust: „Hoe kan 'n menseh toch zoo boffen". Maar wilt ge in deez' dingen van ondervinding spreken, Kom dan eens naar Pannerden, voor eenige weken. Schilderde ik fort Pannerdeu misschien wat te Srof; t Ziet er voor mij zoo uit, b.ij terugkeer vau verlof. W. G. JANSSEN, Pannerden. mil.-korp. Brand in hot mterneeringohamp to Groningen. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontdek ten. om ongeveer 2 uur 40, de Nederlandsche soldaten in het interneeringskamp te Groningen brand in de tent, dis dient voor het geven van voorstellingen en tot recreatiezaal. Hot gebouw ligt op het meest Oostelijke gedeelte van het terrein en is circa 1000 vierkante Meter groot. Onmiddellijk trokken de geïnterneerden mot man en macht uit om met eigen lïluschmaterianl den brand te bedwingen. Natuurlijk werd ook do Groningsehe brandweer gealarmeerd. Het bleek al dadelijk dat aan het behoud van het gebouw niet meer viel te denken, zoodat de kampbevolking zich bepaalde tot het nathouden van de dichtsthij staande tenten. Daardoor mocht het gelukken den brand tot de groote tent te beperken, hoewel de vensters van de op 8 M. afstand staande tent werden bescha digd. De brandweer van Groningen doofde daar op met eenige stralen den vuurgloed uit. Van het geheele gebouw bleef niets over dan asch er kon niets van den inhoud'worden gered dan een weinigje muziekstukken".' Drie piano's, vier bil jarts, stoelen, tafels en ander meubilair gingen verlofen. De „Follies" zagen al hun tooneel- requisïeten, ter waarde van naar schatting 150 tot 200 pond. sterling, in de vlammen opgaan. Ook de Grqninger-dagbladbeker, een wisselprijs, door de brigade het vorige jaar gewonnen, ligt in. do asch versmolten. Hoe de brand ontstaan is, weet niemaiid. Des avonds haddén do „Follies" er nog een voor stelling gegeven. To half elf was het gebouw ge sloten. Wel brandde er nacht en uag een kachel -oor; of deze te hard gestookt is weet men niet. Gronstcezioht. Men schrijft ons uit Limburg Militairen, die een melkwagen visiteerden en daarbij permissie kregen een slok te nemon uit een bus met ondermelk, ontdekten daarin een heela verzameling busjes en tubes met solution, het plakmidel voor rijwielbanden. Grenstoezicht wordt thans in hoofdzaak ver richt door ambtenaren, marechaussee en als buitengewoon kommies aangestelde militairen. Smokkelaars maakten daarbij reeds den eer sten dag kennis met een anderen militairen geest. Van een groep, die in deu nacht met smokkelwaar betrapt werd, bood er leen aan een gfegradueerd militair respectievelijk be dragen van 25, 50 cn 100 gulden, doch het eenige, wat hij ermede bereikte, was een bekeuring wegens poging tot omkooping. Duivelachtig. Eén inlander in de buurt van Sindangkarang is door de politic opgepakt, daar hij een pasge boren kind geslacht en geroosterd had. Do kerel had gedroomd, dat hij. daardoor rijk en gelukkig zou worden. De „Preangerbode" bericht, dat een zekere orang tani (landbouwer), wonende nabij de spoorhalte Tandjoegrasa in do buurt van Tji- kampek, weduwnaar met drie kinderen, trouw plannen had. Do vrouw wcnschto niet voor do kinderen to a-gen en de kinderen worden de deur uitgezet. De vader maakte 's avonds een vlotje van pispngstammen en zette de jongens, respectie velijk van zeven, vijf en twee jaar daarop, hen op die wijze toevertrouwende aan de zwaar bandjirende rivier Tjikeran. Bij daglicht werden de ronddrijvende kinderen uit hun ellende ver lost. De stumper van vijf jaar was verdronken. Do redding"gèschieddo nabij de dessa Djabsari, van waar onmiddellijk do politie vertrok. De ellendeling is gevankelijk meegevoerd naar den Wcdana (districtshoofd). Mocrd te Sabang. Wy lezen in de „Dcli-Cour."- bijzonderheden an een ter rcedo an Sabang door een van Soerabaja afkomstigen inlandschen opvarende geploegden moord op den 2en machinist- van do Singapore". j Deze zat in den salon te praten met den Ion machinist toen de moordenaar, na kalm voorbij te zijn gegaan, zich plotseling omkeerde en zijn slachtoffer een mes in. den strot stak, waardoor een slagader werd doorgesneden, zoodat de dood onmiddellijk in trad Er ontstond nu een worsteling tussckon den ),en machinist Ouweneel en den moordenaar, die zich tegc-n zijne arrestatie verzette en den heer O. vijf stoken toebracht, die niet levens- gevaarlijk waren, en een stuk uit den arm beet. Nu kwam juist de kapitein van het schip, Sluiter, aan boord terug en 't gelukte dezen met de hulp van eenigo stuurlieden eindelijk don woesteling te overmannen. Tóen deed deze zich voor nis totaal versuft. Des avonds had'hij 40 gr. temperatuur. Bij zijn voorloopig verhoor voor den gezag hebber verklaarde hij, dat do tweede machinist hem geslagen had, een verklaring, waaraan de géheolo equipage weigert to gelooven. In de negen maanden, die dé versla gene aa-n boord van de „Singapore" werkzaam wa-s, hoéft hij nooit geslagen en het zou dus al zeer onwaar schijnlijk zijn, dat liij, die niet groot van stuk was, 'den zwaar gebouwdcu Soerabajaan een klap zou hebben gegeven. Do jonge verslagone werd onder veel belang stelling op het kerkhof te Sabang begraven. De eerste machiniste lag daar in de ziekenver pleging. Zijn toestand haarde geen zorg. De toestand, J.l. Maandagjpiddag werd weder een. buitengewone ministerraad gehouden. De -V. EoUr.rd. Courant" schrijft: „De bijzondere maatregelen zijn door de militaire autoriteiten uitgelokt en dragen geheel liet karakter van voorzorgsmaatrege len, overeenkomstig met die, welke getrof fen werden, toen de strijd nabij onze gren zen woedde of althans een treffen en mas sale troepenverplaatsingen .in de nabijheid dier grenzen in de naaste toekomst niet vol strekt onmogelijk geacht werden. Het eerste communiqué van het Korrespondentie-bu- I reau (dat go^iUïegeèringscommunjquë, geen uitvloeisel van een geuiten wensch der re geering was en in dit licht beschouwd moet worden) heeft hier en daar eene ongerust heid gewekt, welke verergerd werd door dwaze bulletins van een der Haagsche bla den, maar waarvoor geen grond blijkt te be staan, als men overweegt., dat een toestand gelijk die, welks mogelijkheid ditmaal voor zien wordt, in het jongste verleden meerma len werkelijkheid is geweest, zonder dat nochtans ons land in den oorlog betrokken werd. - De torpedeeringen. Naar aanleiding van de in de buitenland- sche pers geuite en door de Nederlandsche pers overgenomen onderstelling, dat bij. de vernieling van de „Tubantia" een Oosten- rijkscbe duikboot betrokken zou zijn ge weest, heeft de Oostenrijksche gezant alhier aan den minister van Buitenlandsche Zaken kennis gegeven, dat op dat tijdstip geen enkele duikboot der Oostenrijksch-Hongaar- sche marine zich ter plaatse'bevond. De „Slndoro". Het vertrek naar Indië van de „Sindoro" van den Rotterdamschen Lloyd is voorloopig uitgesteld. 1-lFjiuider stoomtrawler vermist. De stoomtrawler IJM. 91, Oceaan I", welke voor ongeveer drie weken naar zee vertrok en sedert niet terugkeerde, wordt thans officieel als vertuist beschouwd. Van het eiland Marken. Zondag werd op Marken in de Horv. Kerk gedoopt het petekind van do Koningin, Wil- helmina Lijsje van Riel, twee dagen na den watervloed geboren en waarvan de moeder met vele anderen een groot deel van den rampnacht op een zolderbalk van het lialf. weggeslagen huis' barer buren had doorgebracht. Onder toezicht en regeling van den heer J. H. Bosch, voorheen hoofdopzichter bij den bouijf van de E.N.T.O.S,, is de herstelling der beschadigde woningen thans krachtig aan gevat. Sommige huizen zijn reeds gereed. De zolderbewoners zullen vermoedelijk tegen het einde dezer week uit hun behuizing naar do herstelde benedenwoning kunnen verhuizen. Do herbouw der geheel vernielde woningen zal nog de meeste moeilijkheden medebren gen. Een deel der schade zal worden vergoed, maar do -voormalige eigenaars zullen denkelijk alleen met do hulp van een op te richten bomv- vereeniging, door de betaling van een :jaarlijk- schen huurprijs, weer in het bezit van een eigen woning kunnen gerakén. Eet slechtst er aan toe zijn natuurlijk de genen. vier zwaar beschadigd buis is afgebro ken, Zij kunnen nu niet. deelen in de voorrech ten. dergenen wier buis hersteld wordt en zul len slechts met moeite weer tot het bezit van een eigen woning kunnen geraken. Het dijkje om het kerkhof wordt thans door den doodgraver hersteld, zoodat do begraaf plaats binnen korten tijd weer veilig zal zijn tegen do gevolgen van mogelijke overstroo- mingén Schepen vergaan. LONDEN. Het s.s. „Achi-lles" is Vrijdag gezonkenvan de bemanning zijn 62 man aan land gebracht, vijf worden er vermist. (Het s.s. Achilles", groot 7043 br. ton, gvbouwd in 1900, behoorde aan de Ocean Steamship Co, Ltd., te Liverpool. Het was op reis van Sydney, 1. v. Port Natal en Kaap stad, naar Londen en Liverpool. Red.) ALMERTZestien man'van h»t Noorwoeg- scho s.s. „Norne" zijn hier geland. Hét schip wrrd getorpedeerd door. een Duitschen onder- deeër in do golf van Bisenyo. (Het s.s. .".Xórno", groot 1185 br. ton, ge bouwd in 1880, behoorde aan de reederij H. Kuhnle, te Bergen. R-ed.) LONDEN. De eenig overlevende van het Noorweegseho s.s. ..Peter Hamre", dat in den af geloop en nacht gezonken is, terwijl het voor anker ling, is aan land gebracht van het Kentish Knock lichtschip. De „Poter Harare" had eon bemanning van 15 man. (Het s.s. „Peter Hamre", groot 1080 br. ton, gebouwd in 1899, behoorde aan de reederij S. Tonnesen, te Bergen. Red.) LONDEN. Lloyds verneemt d.d. 2 April uit Plymouth Het s.s. „Ashburton" is gezonken. Do bemanning is gered. Het sohip was niet bewapend. (Het s.s. „Ashburton". groot 4415 br. ton, gebouwd in 1905, behoorde aan do Ausfcraland Steam Shipping Co. Ltd., te Londen. Red.) Luchtaanvallen op Engeland. BERLIJN. (Officieel.) Voor de derde maat deed een eskader luchtschepen in den nacht nn 2 op 3 April een aanval op de Engelscho oostkust, ditmaal in liet noordelijk deel, op Edinburg en Leiih, met de dokwerken aan do Firth of Forth, Newcastle en de belangrijke werf inrichtingen, hoogovens- en fabrieken aan de rivier de Tyne. Deze werden met succes door de luchtschepen met hommen beworpen, ont plofbare en brandbommen. Geweldige branden cn ontzettende ontploffingen, met ineenstor ting van inrichtingen, werden waargenomen. Een batterij bij Neweastle-on-Tyne werd tot zwijgen gebracht. Ondanks de hevige beschie ting keerden alle luchtschepen onbeschadigd terug. LONDEN. (Officieel.)- Twee luchtschepen naderden deiv nacht van Zondag op Maandag de noordoostkust, slechts een schip vloog het land in, het andere keerde terug. Tot dusver is bé kend, dat zestien personen gedood en ongeveer honderd gewond werden. Acht woonhuizen wer den vernieldeen ernstige brand brak uit in een meubelmagazijn. LONDEN. Zeppelins bezochten Zondagnacht de luist van Schotland en de noordelijke cn zuidoostelijke graafschappen en lieten hier bommen vallen. LONDEN. Hot oorlogsdepartement meldt dd. 2 April: Het aantal dooden als gevolg van den Zeppelinraid in den nacht van 31 Maart bedraagt volgens het ingekomen rapport 43, terwijl 66 menschen zijn gewond. Ongeveer 200 ontplofbare en brandbommen hebben do luchtvaarders laten vallen. Een kapel van do Baptisten, drie woonhuizen, twee bui tentjes werden vernield; een gemeentehuis, vier woonhuizen en een tramloods werden ge deeltelijk vernieldmilitaire schade werd ech ter niet aangericht. Een aantal onzer vliegers steeg op om de „raiders" aan to vallen. Luite nant Brandon steeg om 9.45 op tot 6000 voet; hij zag toen een Zeppelin 3000 voet boven hem. Op 9000 voet kwam hij boven den vijand en liet eenige bommen vallen, waarvan er die, naar hij gelooft, doel troffen. Om tien uur kwam hij nogmaals boven het luchtschip en wierp nog twee bommen op het voorschip. Brandon's eigen machine werd herhaaldelijk getroffen door mitraillouryuur. "Waarschijnlijk is dit do Zeppelin geweest, waarvan do bemanning een mitrailleur, munitie en een petroleumreservoir over boord wierphet kan ook het luchtschip zijn geweest, dat in de Theemsmonding^terechb is gekomen. Van hot Westelijk oorlogstorreln. PARIJS. De Fransche artillerie was voor al zeer actief tusschen Somme en Oise, waar Duitsche loopgraven verden stuk geschoten. De Duitschers deden herhaalde aanvallen te gen do reduite in het bosch van Avocourt, die echter alle werden afgeslagen. Do strijd was het hevigst Maandag den geheelen dag ten ooston van de Maas, waar ■de Duitschers na een hevige artilleriebeschie ting, vier gelijktijdige aanvallen deden, ter sterkte van meer dan een divisie, tusschen het fort Douaumont en het dorp Vaux. Ten Zuidoosten van het fort drongen de Duitschers door in heb. Cailette-bosoh, doch. bij een tegenaanval werden zij onmiddellijk genoodzaakt -terug te gaan tot het noordelij ke deel van het boscli. Onze linie ten zuiden., van Vaux liep door den uitersten hoek van het dorp, waarop wij do laatste vernielde huizen ontruimden. Een vliegtoestel werd neergeschoten in het Priesterbosch. Fransche vliegers wierpen 28 bommen op ■het station Etain en de nabijliggende bivaks •en 22 bommen op de dorpen Avenues en Brieulie aan do Maas. Op tal van plaatsen ontstond brand. In het geheel werden zes Duitsche vliegtoe stellen neergeschoten. LONDEN. Zondagnacht namen wij bij St. Eloi een officier en. vier man gevangen. We- der.'.ijdsche artillerie-actio bij Souchot, An- gres, Loos. St. Elo.i en Yperen. Verder aan zei de zijden mijnen strijd bij Hulluch en hot Hohenzollernreduit, Twoo vijandelijke vliegtuigen werden ge dwongen te dalen achter de vijandelijke linie. Een onzer vliegers, dio gisteren opsteeg, is niet teruggekeerd. BERLIJN. Links van dë Maas zijn alle vijandelijke stellingen ten N. 'van de Forges- beck, tusschen Haucourt en BéthincoUrt in onno handen. Ten Z.W. en ten Z. van hét fort Douaumont zijn onze troepen in ge vecht om de Fransche loopgraven en steun punten. Leger-' en ma rinellichtschepen hebben Zon-» dagnacht de dokken van Londen en andere militair belangrijke punten aan de Engelscho oostkust en Duinkerken aangevallen. Ontruiming van SaIonik!7 ATHENE. Ten gevolge van het verzoek der afgevaardigden van Raloniki. zal Griekenland de ontruiming van dip stad door de geallieer den vragen. De afgevaardigden verzochten ook, dat Duitschland zal worden gewaar schuwd, dat een nieuwe luchtaanval op de stad zal worden beschouwd als tegen Griekenland goricht. begint een nieuwe schriftelijke Cur sus voor het eerstvolgend examen Komnmïes of HuSp-keurmees 4eB*. Vraagt vooral ,De Studiegids" J. H. VAM DER VLIET, Nieuwendjjk 50, Amsterdam. SS les, opl. prakt. dip!. Alles jij gecorrigeerdVraagt, prosp. E Boekh. J- 3r.RUBF.Ts'. Leer. m R.H.B.S., Tilburg.Enpelsch ^•H.JANSONIUS, Leer.'ïïoogere ga Handelssch., R' Alom verkrijgbaar: W. P. HUBERT VAN BLTJEN- BÜRGH, AthDetiek in het Leger en op de Vloot, Ibjjs' 35 Cent. j Voor KSsiitairen wermin- erda prijs. 1. Ex. legen toezending van 20 cent. 5 a 17) j cent, 50 ex. a, 15 nt, 100 ex. a 10 cent. Toszending door den Uitgever J. T. SWARTSEN8URG, Zeist, Sigaren - DE BESTE - Vsn 2 iot 5 O cent per stuk. Een onzer cursisten, welke dezer dagen Kommies-examen deed;schrjjft ons: „Prachtischer cursus dan de Uwe *s ondenkbaar, want aüe vragen, mij op 't examen gedaan, kwamen in uw lessen voor" Al onze cursisten, die sedert 20 Maart reeds werden geBxamineera, zenden ons de warmste dankbetuigingen. Wilt gij ook Kommies worden (volgend examen yermoedelök October '16), dan i3 er maar één wegt Neem schntteiyk privaat les ad 0.50 p. week by de NEDERLANDSCHE POSTSCHOOL, Amsterdam. O 2 DE BESTE VAR I NAS ^Overal verkrijgbaar a 25y D- o^s paKjg g Zoodra U den dienst hebt vsrSaten, vraagt dan per keeronde onzen geïll. Catalogus. U KOOPT NERGENS VOORDEELIQER mag,. De Goeeïe Bron, s Amsterdam - Thorbecke Plein 3. gevraagd aan een gieterij te AMSTERDAM, voor 4 5 maanden; worden in het genot van klein verlof gesteld. Schriftelijk te wenden tot het Munltieburoau, Don Haag, Javastraat ©8, met vermelding van militair adres, korps enz», met bijvoeging getuigschriften, welke teruggezon den wortMwn

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 4