33E SOIjDATEIlVOOtTRA HXTT Van 1 IVflietgtV-t 19X6 3 .@c§erz«en. Marinezaken. Correspondentie. Gezellige avond-spelen schikbaar gestoeld huis in staat van „ver dediging" worden'gebracht, welke „verster king" door de tegenpartij moet worden ver overd. Den volgenden dag zal het geheele kamp door H. M. Worden bezichtigd, waarbij ter bezichtiging zullen worden aangeboden ver schillende voorwerpen, door militairen in hun vrijen tijd vervaardigd als houtsnijwerk, e. d., terwijl er tevens verschillende open luchtspelen zullen worden gedemonstreerd. Een Duitsche verklaring. Het Departement van Buitenlandsohe Zaken deelt mede, dat de Duitsche Regeering door haren gezant te 's-Graven- hage aan den Minister van Buitenlandsche Zaken het navolgende heeft doen verklaren „In de beginselen die door de Keizerlijke Regeering voor het voeren van den duik bootenoorlog zijn aangenomen, is, afgezien van eene duidelijker inkleeding van de voorschriften nopens de behandeling van de gewapend^ handelsschepen, welke aan de onzijdige Regeeringen medegedeeld zijn, geernerlei wijziging gekomen. Met name hebben de Duitsche strijd krachten ter zee nog steeds de strengste be velen zich volkomen te onthouden van eiken aanval op onzijdige schepen, tenzij deze zich door de vludltt aan een onderzoek trach ten te onttrekken of zich te verzetten." Telegrafisch verkeer met Engeland verbroken. Van Dinsdagavond acht uur af is het tele grafisch verkeer met Engeland verbroken. Sinds weken werd het verkeer al over de eenig overgebleven kabel geleid. De andere waren reeds gebroken, en er was, als onze informaties juist zijn, niets gedaan om ze te herstellen. Dinsdagavond om acht uur bleek plotse ling, dat ook de laatste verbinding met Engeland het begeven bad. Omtrent de oorzaak is niets bekend; als het waarschijnlijkste werd ons genoemd dat de kabel door een wrak 1 beschadigd is. Het is absoluut niet te zeggen, hoe lang de storing duren kan. Wie er belang bij heeft, zoo spoedig mo gelijk zijn relaties in of via Engeland te bereiken wordt aangeraden, zijn telegram men door heit telegraafkantoor per brief te laten verzenden naar Engeland. De censor behandelt de telegrammen vóór de gewooie brieven. Ten gevolge van de storing van den eenig overgebleven kal>el tusschen Nederland en Engeland, word£ thans het telegrafisch ver keer met Indie en Amerika langs anderen weg geleid. Voor Indip gaan de telegrammen thans over Duitschl&nd, Denemarken (of Zwe den), Rusland, Kiachta (Siberië) en Singa pore. De kosten zijn f 3.28 per woord, uit gestelde telegrammen f 1.64. (Het*gewone tarief voor Inplië was f 2.) Telegrammen naar Amerika gaan over Duitschland, Denemarken (of Zweden), Rusland, Shanghai, Manilla, Guam en San Francisco. De kosten zijn f 4.606 per woord. Naar New-York bedragen de kosten f 4.87J (in gewone tijden f 0.62£). Deze telegrammen worden ook nu op ri sico van den afzender aangenomen.. Een bezwaar is, dat Rusland, geen terugbeta ling toelaat voor door de oensuur aange houden telegrammen. Bezwaarlijk is het natuurlijk ook,, dat op de telegrammen langs dezen weg een dubbele of drievoudige cc muur wordt, geoefend. Oorspronkelijk waren er drie kabels voor het verkeer met Engeland, elk van vier aders. Een deze kabels, vóór den. oorlog dic-nende voor het verkeer tussahen Duitsch land en Engeland, werd 25 October 1915 gestoord. De tweede werd door onbekende ooizaak gestoord op 24 Januari van dit jaar, de derde gisteravond. Sedert 24 Januari werd het enorme ver keer met Engeland dus over één kabel on derhouden Rotterdam had daarvoor twee Hughes-toestellen, Amsterdam twee Ba-ndot- toestellen met 'viervoudige overseining op één draad. Naar de directeur van het Rijkstelegraaf- kantoor te Amsterdam, de heer Kiveron, mededeelde, was men aldus in staat geweest het drukke verkeer geregeld te onderhouden. Thans is echter ook de laatste kabel ge stoord. Deze kabel is gelegd voor gemeen schappelijke rekening Van Ned'erland en Engeland. De onderhoudslasi rust op Engeland, doch van herstel zal in dezen oor logstoestand wel niet veel komen. Volgens de van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie verkregen inlichtin gen omtrent de onderbreking van het te!e>- grafiscli verkeer met Engeland, is het nog niet te zeggen, hoe lang de storing duren zal. De hoop bestaat echter, d%t een radio verbinding met Engeland zal tot stand-ko men, doch omtrent den tijd, binnen welken dat gobsuren zal, kon nog niets worden medegedeeld. Er wordt verwacht, dat het ntet lang zal duren. Geen schadeloosstelling. Naar aanleiding van de vraag, of bij ver lies van aangerekend© postzendingen ten gevolge van over'mach t zooals door het vergaan van de „Tubantia" en de „Pajean- baiig'vergoeding wordt gegeven, wordt van bevoegde zijde de aandacht gevestigd op het. Kon. Besluit van 15 November 1915 (Staatsblad No: 470), waarbij is bepaald, dat in een dergelijk geval geen schadeloos stelling wordt verleend. Jaarwedden rijksveldwachters. Bij Kon, Besl. van 10 Maart (St.bl. 116) is bepaald, dafc van heb Ken. Besl. van 24 Febr. 1910 (St.bL 74) su'b 2o, letters c, d en e, zul len lwclen als volgt: c. voor de rijksveldwachters, brigadior- majoor, van, f 950 tot f 975; d. voor de rijksveldwachters, brigadier, van 900 tot f 925 e. voor de overige rijksveldwachters /an f 750 tot f 825. Die wij;»ging wordt geacht in werking ie zijn getroigifti met 1 Jan. 1916. (St.-Lr.) Naleving der zegelwet. In herinnering wordt gebracht, dat alle tot den Minister van Oorlog gerichte ver zoekschriften, ten doel hebbende iets te erlangen in het direct belang van den adres sant, op zegel behooren te worden gesteld, voor zoover bij de wet geene uitzonderingen zijn gemaakt. Aangezien het herhaaldelijk voorkomt, da/t dergelijke verzoekschriften ongezegld worden ingediend, wordt bij deze uitdrukkelijk gewezen op de Artikelen 8 en 12 der wet van 3 October 1§43 (Staats blad No. 47). Hierbij wordt opgemerkt, dat alle verzoeken om verlof, zoowel van officieren, als van militairen beneden den rang van officier, op ongezegeld papier mogen worden gesteld. Inlijving lichting 1916. In de hierna genoemde tijdvakken zullen van de lichting 1916 worden ingelijfd: 1. in het tijdvak van 15 Mei 1916: de helft van de getallen der dienstplicht tigen, toegewezen hetzij aan de regimenten Veld-Artillerie, hetzij aan het korps Rij dende-Artillerie 2. in het tijdvak van 1620 Mei 1916: de dienstplichtigen toegewezen hetzij aan bet korps Pamteerforb-Artillerie, hetzij aan het korps Torpedisten. Alleen -om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook studiebelangen kunnen worden gerekend kan aan deze in te lijven dienstplichtigen uitstel van eer- ste-oefening worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun ver langen bij (ongezegeld), verzoekschrift aan den" Minister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijs stuk omtrent het werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. In het verzoekschrift behoort te worden vermeld de gemeente, voor welke de dienst plichtige is ingeschreven, alsmede het korps en het korpsonderdeel, waaraan hij is toe gewezen. De dienstplichtigen zullen echter reke ning moeten houden met. de mogelijkheid, dab het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. Hospitaal S© Amsterdam. Do Minister van Oorlog begaf zich Dins dag, vergezeld van zijn adjudant, kapitein Van E verdingen, naar Amsterdam, en bracihl daar andermaal een bezoek aan bet Mili tair Hospitaal, j Reeds groofcendeols onder Laatste Be richten in ons vorig nummer vermeld. R e d. In het tijdvak van 1620 April a.s. zullen, ingevolge beschikking van den minister van oorlog, 'worden ingelijfd 1. de dienstplichtigen, toegewezen aan het tweede bataljon van een der regimenten gre nadiers en jagers, of van een der overige regi menten infanterie: 2o. de dienstplichtigen, toegewezen aan den genie-autodjenst met bestemming voor het tweede in te lijven gedeelte. In deze inlijving zullen echter niet worden begrepen zij, die het in art. 70 der Mihtie- wet bedoelde bewijs van voorgeoefendheid heb ben verworven; dezen zullen later worden in gelijfd. Uitoefenen van kiesrecht door militairen. In een order voor de Land- en Zeemacht deelt de Opperbevelhebber, generaal Snijders, het volgende mede „Vermits mij gebleken is, dat er niet altijd gehandeld wordt overeenkomstig de voorschrif ten der Kieswet, breng ik hierbij het bepaalde in mijne order voor de Land- en Zeemacht van den 22en Juni 1915, Beheer Landmacht, No. O.V.I. 260S3/A 3113, in herinnering. ,,Ilr vestig daarbij nogmaals de aandacht op artikel 5 der Kieswet, waaruit blijkt, dat dit artikel op de dienstplichtigen van Landweer of Landstorm niet van toepassing is, zoodat ten aanzien van deze categorieën van militai ren de inhoud van liet le lid van art.. 24 dier wet moet worden toegepast." Geneeskundige contröle. In een order voor de Landmacht deelt de Opperbevelhebber het volgende mede „Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van den Inspecteur van den Geneeskun digen Dienst der Landmacht wordt bet gestelde onder e. in mijne order voor dë Landmacht van 19 Mei 1935, No. 17624/A 1623 vervangen door: ,,e. In Schouwen, Duiveland, Tholen en St. Philipsland, aan den Divisiearts der Ille Divi sie in het overige gebied van Zeeland, aan den Chef van den Militairen Geneeskundigen Dienst in Zeeland te Middelburg." Onderhoud mitrailleur-honden. In verband met de omstandigheden, dat de kosten van het onderhoud van mitrailleur- honden aanmerkelijk hooger zijn, hij verschil lende regimenten, dan de daarvoor op de Oor- logsbegrooting uitgetrokken gelden,, heeft de Opperbevelhebber, volgens de „Avp.", bepaald dat', teneinde die kosten zooveel mogelijk te beperken, ter beschikking van de commandan ten der mitrailleurspelotons moeten worden gesteld: lo. het overgeschoten brood; 2o. de beendoren uit de soldatcnmenages3o. groen ten af val; 4o. bet gebruikte lïgstroo. Door de troepen te 's-Gravenhage in gar nizoen zullen vorenbedoelde artikelen ter be schikking worden gesteld van den commandant der Rijksfok-inrichimg aldaar. Buitengewoon oorlogskrodiet. De Minister van Oorlog heeft zijne Memorie van Antwoord ingezonden op het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp tot aan vulling van do oorlogsbegrootiag voor 1916 (buizengewoon krediet). De aanbieding van het ontwerp voor 1916 zoo kort na dat van 1915 had zegt de Mi nister geen ander doel dan zoo spoedig mo gelijk op regelmatige wijze aan de Begeenng de beschikking te geven over de gelden, die noodig waren ter bestrijding van de eerste buitengewone uitgaven voor het eerstgenoem de dienstjaar. Tewerkstelling van geschikte krachten in het leger bij den administratie ven dienst geschiedt in ruime mate, de drang naar verloven werkt echter ook hier bemoeilijkend. Het verstrekken van eene specificatie der benoodigde gelden, die ook maar ©enigermate het karaktei eener betrouwbare begrootmg zou dragen, acht de Minister niet doenlijk De een heidsprijzen van bijna alle artikelen bewegen zich voortdurend in eene stijgende lijn. Daar het zich naar globale berekening laat aanzien, dat de voor het jaar 1915 bewilligde buitengewone kredieten geen, althans geen be langrijk, overschot zullen opleveren én de bui tengewone behoeften, waarin voorzien moet worden, voorshands niet zullen verminderen, kan worden aangenomen dat de bij <iit wets ontwerp, zooals het oorspronkelijk werd inge diend, gevraagde vijftig millioen niet veell vor der zullen kunnen strekkon dan tot het einde van het loopend e kwartaal. Het is uit dien hoofde, dab de Minister heeft gemeend, het aangevraagde krediet bij de ïlota van wijzigin gen to moeten verdubbelen, zoodat het op hon derd millioen gulden wordt gebracht. De Regeering staat ten opzichte van het vraagstuk der inkrimping van de onder de wapenen zijnde troepenmacht nog geheel op het standpunt, dat uitvoerig werd ontwikkeld in de Memcrrie van Antwoord pp het Voorloo pig Verslag van de Commissie van Rapporteurs nopens het ontwerp van wet tot vaststelling van het VlIIste hoofdstuk der Staatsbegroo- ting 1916 onder 't opschrift: „Beleid van den Minister". De politieke en militaire verhou dingen hebben sedert geen wijziging ondergaan en do Regeering moet dus den eisch handha ven, dat wij ten, allen tij.de gereed zijn om on verwacht intredend gevaar krachtig te kunnen Jcceren en binnen den kortst mogelijken tijd onze vollo weermacht te kunnen aanwenden te gen een schending van onze onzijdigheid. Ge geven onze beperkte macht, kan eenigo ver mindering daarvan niet worden toegelaten. Wel tracht de Minister bij het met voorloo pig (klein) verlof naar huis zenden van land weer! ichtingen, dat volgens het ontworpen plan geregeld om de 40 dagen zou plaate vin den, het tijdstip van vertrek telkenmale te ver vroegen, zooveel als dit met dc-n dienst is over een te brengen. De dagelijksehe kosten der mobilisatie -zou den thans met een bedrag vau pl.m. f 1.10 per dag verminderen voor eiken man, waarmede de sterkte zou worden verminderdafgeschei den van do vergoedingen wegens kostwinner schap, waarvan dé vermindering met geen mo gelijkheid is te begrooten. Ook de Minister is overtuigd, dat de meest vrijgevige verlofsbepalingen met kunnen voor komen dat door de mobilisatie tal van kleinere bedrijven worden bedreigd en vele studeeren den ernstige verstoring van hun stwhe onder vinden en betreurt dat, doch wijst er op, dat voor de belangen der natie in haar geheel de persoonlijke belangen moeten wijken. Daar waar 't maar eenigszins mogelijk blijkt wordt getracht aan de bezwaren te gemoet te komen. Wat de officieren betreft, kan geen sprake zijn van gaan met klein verlof met een be paalde landweerlichting, aangezien niet de lichtingen huiswaarts gaan, maar slechts de dienstplichtigen van een bepaalde lichting, die op een gegeven oogenblik gemist kunnen worden. De Minister ontkent ten stelligste, dat in strijd met de bedoeling der Landwecrwet zou worden gehandeld, doch wil gaarne de ver zekering geven, dat met het toekennen van verlof aan verlofsofficieren in het algemeen zoo ver gegaan wordt als het dienstbelang veroorlooft. De toelage voor ongehuwde onderofficieren buiten de woonplaats f 0.50 p. d. acht de Minister niet te gering en wijst op de f 0.35 vergoeding voor levensmiddelen en vrije huis vesting daarbij. Aan het verleenen van per soonlijke toelagen aan hen, die beter bezol digde betrekkingen hebben prijs gegeven, Valt niet te denken. Bij den dienst aan de grenzen heeft, voor zoovc-el niet de periodieke verloven worden ge noten, gestadige en regelmatige afwisseling plaats. De grensdiensten zijn niet te zwaar. De opleiding tot res.-2e-luit.-kwartiermeester bij de landweer, welke in uitzicht is gesteld aan administratief onderlegde militie- en land- weorplichtigen, wordt gehouden van 20 Maar: tot en met 3 Mei d.a.v. Van het niet houden is nimmer sprake geweest. Dat de legering der manschappen hier en daar nog te wenschen schijnt te laten, wordl niet onmogelijk geacht. Aan billijke eischen wordt zooveel mogelijk tegemoet gekomen. Bij' het gebruik van schoolgebouwen tot in kwartiering van militairen wordt zoo eenigs zins .moge-lijk aan het verzoek der besturen tot ontruiming voldaan door barakkenbouw als anderszins. Mede in verband met de kosten is het niet altijd mogelijk. Zooveel mogelijk .wordt er rekening mede gehouden dat militai ren niet worden ingekwartierd bij personen, die van smokkelarij worden verdacht. De omstandigheden in aanmerking genomen wordt wat betreft het verstrekken van gele genheid om den vrijen tijd met studie en ont spanning door te brengen aan den billijke eischen voldaan en gegronde klachten worden in dit Opzicht niet vernomen. De verdeeling van uniformwerk over parti culieren geschiedt volgens een in overleg met den directeur-generaal van den arbeid getroffen regeling. Buiten Amsterdam hebben zich in 18 plaatsen commissies gevormd die als de Amsterda-msche commissie voor Werkverschaf fing! handelen. Zoodra dit wetsontwerp tot wet zal zijn ver heven zal aan verschillende militaire tehuizen een tegemoetkoming in de buitengewone uit gaven worden verleend. De klachten betreffende den geneeskundigen dienst te Amersfoort zijn niet gegrond geble ken. Reden tot ongerustheid betreffende d«n geneeskundigen dienst, waarop zijn aandacht blijft gevestigd, bestaat er naar het lordoel van den Minister niet. De beslissing betreffende visschersverloven wordt aan het Departement van Oorlog geno men in overleg met den door den Minister van Landbouw enz. aangewezen technischen advi seur. Ze worden in zeer ruime mate verleend. Aan officieren met vrijwillige verbintenis, aan gemobiliseerde verlofsofficieren en aan ver lofskader worden evenals aan de andere niet- beroepsmilitaircn economische verloven toege staan, waarbij echter rekening moet worden gehouden met den dienst. Blijkens onderzoek is noch bij de 2de comp. Ilde bataljon van het 21sje reg. inf., noch bij de 2do comp. lilde bat. van het 10de reg. inf. sprake van eenigen achterstand van periodiek verlof. Zij die stijdeeren aan een inrichting van middelbaar of hooger onderwijs staan ten aan zien van bijzondere verloven niet achter. Ook hier geldt echter het .dienstbelang. Ingrijpende maatregelen ten bate van alle gemobiliseerde studeerenden stuiten op het bezwaar, dat juist opder dezen zeer veel kaderleden voorkomen en de opleiding van de telkens nieuwe groepen recruten veel kader vereïscht. Aan hen, die zich voor een examen bekwamen, worden zoo veel doenlijk naar 'vaste regelen bijzondere fa ciliteiten verleend. Meerdere faciliteiten aan medische studenten, die voor off. van gezond heid studeeren en kaderreservisten bij de genie geschiedt op utiliteitsoverwegingen in het be lang van het leger. Worden onbillijkheden ver moed dan zal do Minister die gaarne vernemen. Aan het ongerief, dat het platteland onder vindt van het in dienst houden van de genees kundigen, die als res.-officier van gezondh. in het leger zijn, werd zooveel mogelijk te gemoet gekomen. Uok wat betreft het gebrek aan veeartsenij- kundige hulp ten plattélande werd door het toekennen van bijzondere verloven zoo ver gegaan als met de eischen. van den. dienst is overeen to brengen. Tot herstel van schade als gevolg van de stormen en hooge vloeden in dit voorjaar en tot het. weder oplxniwen van een hij Naarden afgebrande artillerieloods is een bedrag van f 64,000 noodig. Verhooging van het des betreffend artikel met f 62,000 wordt voldoende geacht. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is, voor ten hoogste 5 jaren, ge detacheerd 'b/h. leger in N.-I., de paardenarts 2de kl. dr. J, Eggink, 2de reg. veld-art. Bij K.B. is aan res.-2de-luit. J. W. Dou- m a, 17de reg. inf., op aanvrage, ter zake van ongeschikth. voor de verdere vvaarn. v/d. mil. dienst, wegens lichaamsgebr. eervol ontslag uit den mil. diénst verleend. Bij K. B. is aan landweerpl. le-luit. J. L. Le ns in g, 23ste bat. landw.-inf., ter zake van. ongesohikth. voor de verdere waara. v/d. nul dienst, wegens lichaamsgebr., eervol ont slag uit den mil. dienst verleend. Opleiding spelleiders. Teneinde over een groot aantal leiders van lichaamsoefeningen te kunnen beschikken zul len onder leiding van den kapitein W. H." L. Vogel, te 's-Gravenhage, eenigc cursussen wor den gehouden voor beroeps- en reserve-offi cieren en onderofficieren, wier aanleg doet verwachten dat hun opleiding goede vruchten •zal dragen. Deze cursussen zullen achtereenvolgens wor den gehoudenvan 5 t/m. 20 April, 25 April t/m. 10. Mei, 11 April t/m. 26 Mei, 29 Mei t/m. 15 Juni, 19 Juni t/m. 4 Juli, 6 Juli t/m. 21 Juli, 24 Juli t/m. 9 Au gustus, 11 Augustus t/m. 26 Augustus. Aan deze cursussen zal opvolgend deelnemen personeel beboorend tot do infanterie, vesting artillerie, landweerinfanterie, pantserfort-artil lerie, pontonniers, torpedisten, autotrein, cava lerie, veldartillerie, genie, marechaussee, wiel- rijders-tuehtkla:*"'! en koloniale reserve, zoodat bij het einde van allo cursussen bij elk onder deel van allo uapenB en dienstvakken over go- oefende spelleiders kan worden beschikt. „Avp." De klewang. Naar de „Avp," verneemt, zullen de ser- geanten-majoor-administra^our en fouriers, welke thans uitsluitend met een revolver zijn bewapend, worden voorzien van een klewang van het model als voor de officieren vastge steld. Traktementen van officieren van gezondheid, militaire apothekers en paardenartsen. Bij Kon. besluit zijn bovengenoemde trakte menten nader als vol£t vastgesteld, te rekenen van 1 Januari 1-916: Officieren van gezondheid der 2e klasse, hij aanstelling 2000 en na 4 jaren dienst als offi cier 2500; Officieren van gezondheid der le klasse, bij aanstelling 3000 en na 13 jaren dienst als officier 3500; Dirigeerend-officier van gezondheid der 3e, 2o en le klasse resp. f 4000, 4500 ei 5000; Inspecteur van den gen. dienst der land macht 5500; Militaire apotheker der 2e klasse en paar denartsen 2e kl. bij aanstelling f 1800 en na 5 jaren dienst als officier f 2400. Militaire apotheker le kl. en paardenarts le kl bij aanstelling 3000 en na 15 jaren als officier f 3500; Dirigeerend-militair apotheker en dirigee- rend paardenarts, met den rang van majóor 4000 en met den rang van luitenant-kolonel f 4500. Militaire apothekers en paardenartsen, die 30 jaren dienst als officier tellen, kunnen als bot dusverre tot majoor worden benoemd, voor zoover zij niet reeds, in verband met de organisatie van het personeel van den gen. dienst der landmacht, werden bevorderd. („N. R. C."> Bij dagorder vermeld. Bij Kon. besl. is bepaald, dat bij afzonder lijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld kap, C h. L. Stennekes, le luit. A. M. W. v. Renesse en korp. (sedert serg.-tit.) G. Nieuwenburg, allen van het leger in Ned.-Indië. („St.-Ct.") Vrijstelling van dienst. Den dienstplichtige C. Riem, Delft, is bij Kon. Besl. voor één jaar vrijstelling van den dienst bij de n\ilitie verleend. Den miütieplichtigen J. Brugman, G. H. Fremeric, beiden Arnhem, J. H. Kuypers, A. J. Hallebeek, A. M. L. Peters, L. van Sas, H. H. Stevens, M. J, van Cleef, J. M. Decates, •I. W. Schraven, G. Tassenaar, Th. W. van Kmmerik, allen Nijmegen, W. Nunnikhoven, Hurwenen, M. Nieumeijer, Rheden, P. van Leeuwen, C. de Wilde, J. G. van Meeteren, allen Arnhem, P. A. de Keyzer, L. Kilsdonk, O. A. Vennemann, allen Nijmegen, J. Scheper kamp, Duiven, H. Róozeboom, Ede, W. Kobus, Leeuwarden, is bij K. B. vrijstelling voorgoed van den dienst bij de militie verleend. („Sfc.-Ct.") Uit de Staatscourant. Bij beech, v/d Min. v. Marine is ing. 1 April benoemd tot 2e stoker a/b stoomloods- transportvaart. voor den alg. dienst v/h loods wezen i/h 6de distr., do 2e stoker daar a/b. F. Prins. Bij besch. v. d. Min. v. Marine is luit. t. z. 1ste kl. G. J. te Winkel met 1 April gepl. a/b. „Eortenaer" als le off. en J. O. F. Hooykaas met dien datum gepl. bij de Sterrenwacht te Utrecht. Marine-pensioenen. De Minister van Marine brengt ter kennis, dat de tijdelijke en voorloopige pensioenen over het eerste kwartaal d. j., die door het Depar tement van Marine worden voldaan, gedurende de maanden April, Mei' en Juni 1916 bij de verschillende Rijksbetaalmeesters kunnen wor den in ontvangst genomen. (St.-Ct.) Do „Deneb". Blijkens bij het dep. van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. „Deneb" 25 dezer te Malaga (St.-Ct.) ONZE CORRESPONDENTIERUBRIEK. Per brief wordt niets beantwoord. Alle yragen worden regelmatig en zoo spoedig mo ge I ij k en geheel kosteloos door ons op de beurt afgedaan, zoodat het overbodig is nog weder eons bij nader schrijven antwoord te ver zoeken. Wie bij zijn vraag 3 cent postzegels insluit krijgt apart „De Solciatencourant" toege stuurd, waarin het antwoord op zijn vraag voor komt. Ceef steeds uw juiste en volledige mili taire adres op. H. J., Panningen. ingedeeld zijnde bij eene afdeeUng van den vrijwilligen landstorm en zich bij eene velddienstoefening bezeerd heb bende, bestaat geen recht op vergoeding. Red. P. A. D., Doesburg. Wat de roden is, dafc heit u verleende bijzondere verlof plotseling werd .ingetrokken, kunnen wij niet booordeelen. Richt nogmaals een verzoek tot den M. v. O. onder overlegging van de noodige bewijsstuk ken. Red. M. H., Haarlem. Als gij eene verklaring van den geneesheer overlegt, hebt gij over de da gen van het verlof, dat gij ziek thuis zijt ge bleven, recht op soldij en menagegeld en op de eerste 4 dagen oc»k op mobilisaitietoelago. Bij verblijf in een hospitaal wordt geen verlof verleend, en de vorlofdagen ook niet meer in gehaald. Red. A. W. G., Vlissingen. le. Als het mond deksel van uw geweer en het verbandpakje tij dens eene oefening en als gevolg van die oefe ning zijn zoek geraakt, achten wij het niet bil lijk, dat gij de kosten daarvoor moet vergoe den. Zijn daarentegen die voorwerpen door uwe 6ehuld zoele geraakt., dan moet gij de waarde aan het Rijk terugbetalen. 2e. Wij vermoeden, dat de militie-lichting 1909 in het laatst van dit jaar met klein verlof naar huis zal gaan. Red. P. v. B., Harskamp. Voor elk geval beoor deelt de burgemeester van de woonplaats of en zoo ja hoeveel de vergoeding bedraagt. In formeer dus bij dien burgemeester, of gij bij het aangaan van een huwelijk voor vergoeding in aanmerking kunt tomen. Red. J. H. B., Harskamp. Met den oproepings brief wordt bedoeld de brief, dien gij van den voorzitter van het examen zult ontvangen, waarin gij voor deelneming aan het examen j wordt uitgenoodigd. Red. I R. B., Alphen. Nogmaals deelen wij mede, dat bij klein verlof het recht bestaat op 4 da- gen soldij, menagegeld en mobilisatietoelage. Red. I Tj. V., Groesbeek. Hetis tor beoordoeling I van den burgemeester, of het recht op de ver- j goeding bestaat. Informeer dus bij den burge- meester van uwe woonplaats, of gij voor ver- goeding in aanmerking komt. Red. De kaars en do trechter. Loof een prijs uifc voor dengene, wieu hot gelukken zal eene' brandende kaars uit to dooven door er in een trechter tegen te blazen, zooals op de teekoning is aan gewezen. In plaate van een trechter, kan men ook een puntig papieren zakjo gebrui ken met een gaatje aan do punt. Wie de proef niet kent, houdt de bui» horizontaal en recht tegenover do vlarn, dezo flikkert zelfs niet, al blaast de proefnemer zijn lon gen uit. Dit laat zich gemakkelijk verklarende luchtstroom, wellus uit den mond van den blazer komt, verspreidt zich langs het bin- nenvlak van het kegelvormige deol, zoodra hij uit het buisvormige deel gekomen ia en ontsnapt langs den omtrek van de basis van den kegeldaar moot men hem dtus zoeken. Daarom moot men, om do kaars uit te blazen, den trechter zóó houden, dat de vlam zich bij den rand bevindt; ala ge nu blaav zult go zeker alagcn. M. de O., Scharondijk. Ja. Ten minste als de tweede broeder niet lands tormpli oh tig h. Red. J. v. d, B., Achtmaal. De soldaat, die smok kelhandelswaren buit maakt, hoeft natuurlijk geen recht op de opbrengst bij verkoop van dat goed. Het is immers zijn eigendom niet. Red. J. H., Maastricht, le. Een voorschrift, regle ment of iets anders is onB daaromtrent met bekend. 2e. Als het feit van verhoor dit noodzikv Jijk maakt, mag zeer zeker een gegradueerde m het bijzijn van minderen in verhoor worden genomen. Red. H. B., Hevenum. Als gij Zaterdag nog nan het middagmaal deelneemt en de Zondag gunstverlof hebt, hebt gij, wanneer gij dw Woensdagsavonds terugkeert, recht op drio dagen menagegeld. Red, F. L. v. K., Utrecht, le. Bij overplaatsing van het eene naar het andere hospitaal bestaat geen recht op mobilisatie-toelage. 2o. Informeer bij een postkantoor. Red. Milicien K., Oosterhout. Er kan op de door n gestelde vraag niet anderB geantwoord wor den. Red. J. de P., Veldleger. Omdat de Zondag voor u een officieele verlofdag is, hebt gij recht op het menagegeld. Red. A. B., te Scheveningen. Richt een verzoek tot den Directeur-Generaal van de Posterijen te 's-Grayenhage en vraag de noodige inlich tingen aan den Directeur van het Postkantoor op uwe- standplaats. Red. D. J. B., Nieuwkuijk. Wij vermeenen, dat de door n bedoelde halfbroeder militieplich- tig is, omdat slechts één van de drie stief broers dient. Red. G. B., Assen. le. Doe een verzoek aan uw compagniescommandant, om voor opleiding tot korporaal in aanmerking te mogen komen. 2e. En vraag tevens aan uw compagniescom mandant om op de lijst te mogen worden ge plaatst voor aanstelling tot hulpkommies. Red. F. J. S., Milligen. De reserve-sergeant- milicien en vrijwillig sergeant ontvangen bij verblijf in een hospitaal en kantonnements- ziekeninrichting de gewone jaarwedde. Het periodieke verlof bij verblijf in een dergelijke inrichting gaat niet door. Red. J. D. S., Ede. le. Nadat gij 8J maand onder de wapenen zijt geweest, kunt gij, als daar voor goede motieven bestaan, wellicht a.s. zomer in aanmerking komen voor het hooi- bouwverlof. 2e. Te zijner tijd kunt gij langs den com pagniescommandant een verzoek tot den M. r. O. richten. Red. Tamboer P-, Hoeven. Omtrent het detachee- ren van de tamboers in hun landweerdistricfc is ons niets bekend. Informeer bij uw com pagniescommandant. Red. H. v. d. H., Oud-Gastel. Dit is ter beoor deeling van den militairen geneeskundigen dienst. Informeer dus bij de commissie, die u geneeskundig ongeschikt heeft verklaard. Red. J. W., Tilburg. Richt het verzoek tot uw compagniescommandant. Red. P., te Echt. Het is nog niet bekend, wan neer de lichting 1907 der bereden wapens met klein verlof naar huis gaat. Red. Milicien P., Oudenbosch. Is nog niet be kend. Red. H. H. A. P., Schiedam. Als schilder bij het verlichtingspark dienst doende, hadt gij geen recht op extra-toelage. Red. W. v. d. V., Rucphen. Omdat uw verzoek zoowel" door den burgemeester als door de commissie van voorlichting is afgewezen, zal er geen kans meer bestaan om vergoeding te verkrijgen. Red. S. V., Milligen. Alhoewel er weinig kans op bestaat, kuöfc gij een poging wagen door een verzoekschrift aan den Opperbevelhebber van L. en Z. in te dienen, tenminste als er goede motieven voor overplaatsing bestaan. Red. J. Q., Reuzel. De door u bedoelde persoon gaat officieel niet tegelijk met de lichting 1909 met klein verlof, omdat hij deserteur is geweest en daarom langer moet dienen om bij de landweer over te gaan. Hij kan echter een verzoek tot den M. v. O. richten om tegelijk met die lichting met klein verlof te mogen vertrekken. Red. B. E. en K. P.; Alkmaar. Neen. Red. W. C., Sprundel. Voor permissie op Zondag bestaat geen recht op vrij vervoer. Red. Van M., Reuzel. Het recht op brood gaat niet verloren, al komt men te laat om dit te halen. Rei Th. A. B., Ulvenhout Bij verblijf in een kantonnenientsziekenin.richting geniet de sol daat een soldij van 0.04 per dag. De korpo* raai f 0.08 per dag. Red. Landstonnsoldaat Fort Loevestein. Op het verlof eens in de maand met recht om 's Maan dags eerste reisgelegenheid terug te komen, hebt gij aanspraak Red. G. J., Bergen-op-Zoom. Gedurende den tijd, dat ge ziek thuis zijt geweest, hebt ge ook recht op menagegeld. Red. Sergeant S-, Sprang. Het is" ons niet be kend, dat bij eenig voorschrift het kaartspelen in den vrijen tijd verboden zou zijn. Red. Korporaal Si, Amersfoort, le. Is ter beoor deeling van den chef van het hospitaal. 2e. Het komt ons niet billijk voor, dat uitrustingsstuk ken buiten schuld van den verbruiker zoek ge raakt, door dezen moeten worden vergoed. Red. H. J., Den Helder. Doe een verzoek aan uw compagniescommandant om in aanmerking te mogen komen voor de mobilisatietoelage. Red F. v. d. P., Ede. Bij verblijf in een zieken zaal (al krijgt men de voeding van de compag nie) be6taat slechts recht op een soldij van 0.04 per dag. Red. W. P., Tilburg. Misschien bestaat er kans bij de artillerie-inrichtingen geplaatst te wor den. Richt daartoe een verzoek tot de direc tie'van die inrichtingen aan de Hembrug on der opgaaf van diploma's enz. Red. P. J. H., Harderwijk. Omdat gij door de geneskundige commissie alleen geschikt zijt verklaard voor bureau- en administratief werk, kunt gij een verzoek tot uw compagniescom mandant richten om voor dat werk in aanmer king te mogen komep. In hoeverre gij geen loopend werk moogt verrichten, kunnen wij niet booordeelen. Gij hebt naar onze meaning recht op het gewone periodieke verlof. Red. Adres wachtm. v. d. Hïlst gevraagd. Beloofd opgavo gevraagd van hot adres van den achtmeester le kl. Van dor Hi 1st (adres voorheen wachtm. le kl. Afd. Mitrailleurs) door den Administrateur 8o C'oxnp. Dep. Bat., Ile Inf. Brigade. Sergeant Holst. Verzoeke beleefd opgavo van onderdeel en adreo van serg. Holst." C. J. JANSSEN. Landst.-korp., 3-n-8 It. I., Ile Div. Veldl. Een pakje in den trein laten liggen. Zaterdag 25 Maart is ©en pakje mot twee model hemden ongenummerd in den trein blijven liggen. Terug te bezorgen Mil. liosp.- tïiAl-eoldnal M. Hoornaar, IHe Divisie Veld hospitaal. In den trein laten liggen. Een paar sold, schoenen W. N. 7205. Ver zoeke bericht aan mil. sold. RehermaD, T. Ros. Batt. A, 1ste Comp. Ring verloren. Verloren in den trein aankomende te 11.45 v.m. te Amsterdam W.P., een small© gouden ring met steentje, vermoedelijk in de retirade. Tegen belooninz terug te zenden aan H. J. Becker, 3-4 R. Car. Brig. Gevonden voorwerpen. Eerste lijst. Lijst van militaire kleeding- en uitrusting stukken, gevonden in spoorwegrijtuigen of aan de stations t« Rotterdam en bezorgd ten bureele van den gamizoens-oommandant to Rot terdam, waar ze door belanghebbenden kunnen worden opgevraagd (Toézcnding geschiedt voor rekening van de eigenaren) 1 overjas voor kapitein, geel gestikt met kettinkje; 1 brieventasch met bet woord „Post"; 1 bwartiersmuts, oud model, femerkt 3.K.1466; 1 id. id. id. 2.X.325; 2 kepi's onge nummerd; 1 kepi gemerkt 2.M.2307; 1 id id .2.0.2043 ;1 id. id. 3.10.1152; 1 id. id. 4.C.3905; 1 id. id. 4.D.2569; 1 mantel veld-artillerie, ge merkt 3.V.A.353; 1 paar laarzen -gemerkt I.S.71 paar schoenen in zakjes gemerkt 9.K.1660; 1 id. id. zonder zakjes gemerkt 5.H.54Q3; 1 id. id. gemerkt P.H.498 in zakjes gemerkt 6.H.75; 1 id. id. gemerkt G.D.l in zakje»1 Id. id. id. 4.D.1762 id.; 1 id. id. id. 10.P.7100 id.; 1 id. id. id. 8.E.7331 id.; 1 id. id. id. R.6501 id.1 id. id. ongemerkt en zon der zakjes: 1 mantel voor wielrijders gemerkt III wieltje 33; 1 overjas ongemerkt; 1 idem reservekader onduidelijk gemerkt vermoedelijk 3.782; 1 kapotjas gemerkt T.A.979; 1 doos waarin een shako gemerkt 11.E.782 en een paar zwarte handschoenen; 1 pakje waarin mil. handdoek en sokken; 1 groene eitvbag waarin vier ranselriemen gemerkt L.W.L 3721, vier sigaren en een papieren zakje; 1 pakje waarin een blauw gestreept boezeroen en een paar sokken gemerkt 10.R.4185; 1 pakje, waarom heen en riempje en waarin een onderbroek, roodo zakdoek, een paar sokken, een leesboekje en een plankje waarin gesneden J. J. Scheffer 1 pakje waarin drie witte matrozenkielen met blauwe kragen1 roode zakdoek waarin een paar sokken en een handdoek1 pakje waarin hemd, onderbroek en zakdoeken1 pakje waarin schaaltje, twee zakdoeken en een paar sokken; 1 pakje waarin een onderbroek en twee paar sokken, waaromheen een riem1 pakje waarin een mil. handdoek en een mil. hemd; 1 pakje waarin een mil. hemd en een mil. onderbroek; 1 pakje waarin een borstrok, twee witte handschoenen en een bonte band doek; 1 vetkoker met borstel en pompkoord; 1 nieuw model politiemuts gemerkt H.7221: 1 broodzak gemerkt L.W.20.3354: 1 pakje góed in een mTl. handdoek gewikkeld 1 pakje waarin een paar model schoenen gemerkt 7640; 1 grijze jekker ongeiriferkt; 1 kepï gemerkt P.A.631; 1 pakje militair goed waaromheen drie riemen; 1 pakje van een hemd, een deken en een roode zakdoek waaromheen een handdoek; 1 pakje waarin militaire broek en handdoek; 1 roode zakdoek waarin «cn paar sokken; 1 model handdoek gemerkt 17S2, en een paar sokken; 2 model nanddoeken gemerkt 3146 waarin twee paar model sokken1 pakje waar in een handdoek en een paar sokken1 pakje waann een militaire handdoek en drie paar sokken; 1 pakje waarin een handdoek en drie boekjee; 1 pakje waarin een lj»nddoek en drie boekjes; 1 pakje waarin een sigarenkistje met scheergereedschap en handschoenen1 pakje miliitair goed waaromheen een paar riemen en waarbij een paar schoenen; 1 pakje waarin een onderbroek1 pakje waarin twee paar sokken en een handdoek; 1 pakje met twee paar sokken gemerkt 4562: 1 pakje waarin een handdoek; een zakje waarin een hemd en bre tels 1 paar wollen model handschoenen1 pakje ondergoed; 1 pakje waarin hemd en onderbroek; 1 pakje waariri onderbroek; 1 pakje waarin broek en werkkiel1 pakje van een onderbroek en een paar sokken1 pakje waarin een blauwe militaire broek met leer 1 pakje waarin twee paar sokken1 pakje waarin -u paar sokken en een paar pantof fels; 1 pakje waarin mil. goed cn een sport hemd 1 pakje waarin een sloop en een mil. handdoek; 1 pakje waarin twee mil. handdoe ken 1 pakje waarin drie zakdoeken en twee handdoeken; 1 blauwe zVk waarin o.a. een bus carbid 1 linnen zak gemerkt 66S4 met mil. goed; 1 blauw zakje met mil- goed waar in o.a. scherpe patronen; 1 roode zakdoek waarin twee paar militaire sokken1 nakje militair goed in een handdoek gewikkeld en met een courant verpakt; 1 pak w3arin een paar schoenen en een pak tabak; 1 mantel met onder-of f. onderscheiding; 1 pakje met reglementen1 politiemuts nieuw model1 pakje met sokken en zakdoek; 1 pakje vuil goed waaromheen twee riemen; 1 blauwe key; gemerkt 2 L. 4079; een zwarte verlofcrS ngers- zak, waarin een hemd, onderbroek, sokken en flanel; 1 sigarenkistje, waarin een naar mi', sokken en een mil. handdoek; 1 pakje waarin mil. hemd, onderbroek, borstrok en fikk'-n 1 pakje waarin mik hemd, onderbroek, flanel én borstrok; 1 blauwe katoenen werkjas, in de zakken een vuile zakdoek en een paar puttees Zij, die meenen in het bovenstaande hunne eigendommen te herkennen, worden uitgenoo digd bij het opvragen vooral wanneer het ongemerkte goederen betrèft zooveel moge-

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 3