No. 253. Woensdag 23 Rfiaart 1916 Oorlogsnieuws. Orgaan voor Leger en Vloot. Onder redactie van D. MANASSEN. Ons Osriogsöagfeeek, De j.fiöwe". TWEEDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT ADRES DER REDACTIE EN" ADMINISTRATIE PALESTRINASTRAAT 10. AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOORBURGERS 3 GENT, ABONNE MENT VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS i.SO P. DRIE M 4. AN DEN Voor Advertentien wende men zich tot onze Administratie. Palmrinaftraat 10 Amsterdam. Pry s der Ad verton tien per regel 80 cent. Voor Ixjcwondaii Med,.' deel-ngen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief. Uy «bonnomont Dg strijd om Verdun. De strijd om Verdun duurt nog voort, al beeft hij in bracht en hardnekkigheid verloren. De tegenstanders in deze streek blijken thans tegen elkaar opgewassen. Toch zijn de Duitschers in den wekenlange» veldslag, met slechts enkele dagen wat rust er tusschen, wel vooruit gekomen,- wat ook hieruit blijkt, dat de kaart van het slag veld steeds verder zich uitbreidt naar 't westenVerdun zelf ligt nu al vrij ver naar naar rechts, naar 'toosten dus. De strijd woedde in de laatste dagen dan ook voor namelijk aan de westzijde der Maas, in de buurt van Malancourt en Avoc-ourt. Geen audiëntie. Blijkens bericht in de „Staatscourant1" Wordt Donderdag a.s. door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. »E CEHEELE OPLAAG VAN SOLDATENCOURANT." „DE Door het vrijkomen van eenige archiefexem plaren zijn wij in staat neg enkele vol ledige oplagen van „De Soidatencourant" te verzenden. Wie dus de verzameling van a U o tot heden verschenen nummers wanscht te ontvangen, zende onder motto „Verzame ling" aan onze Administratie 2.50 per post- wissel of in postzegels, waarna wij de couran ten in franco pakketten overzenden. Dit geldt uitsluitend voor militairen. De piij3 voor burgers is 7.60. Administratie „Soidatencourant". Oe toestand in den reuzenstrijd. In dt laatste dagen is de oorlog weer in vollen ging, de-telegrammen, vertellen er van, zoowel lie van het Westèr--als van het Ooe- terfron}, en op zee is het al evenmin geheel lustig. Toch, zegt men onwillekeurig zuch tend, hoelang moet deze oorlog wel duren, als bet op deze manier voortgaat V De strijd om Veidun kan men nog een veldslag noe men sommigen spreken zelfs van een veldslag in grootschen stijl, maar hoe gering s betrekkelijk, na vier a vijf weken hardnelikig, dikwijls moorddadig vech ten®, zin resultaat? En de strijd aan liet front ii Rusland hesff voorloopig voor de bsslissiig van den ocrlcg nog minder ba- teekenis 't Is mogelijk, dat de Russen hun offensiejnog uitbreiden, krachtiger malccn, dat zij log meer voordeden behalen op de oentralei, dezen terugdringen zelfs, maar totnogto lijkt het daarop niet, en dat zij de Duitchers en Oostenrijkers verslaan en tot ont'uiming van hun land dwingen, is voor deplussen te hopen, maar nog niet te geloovejr De sarijd om Verdun is nog altijd het belangrjkst. Stéeds duidelijker wordt thans het vocnemen der Duitschers.Dezen heb ben de, aanval hoofdzakelijk overgebracht op den Westelij ken Maasoever. Ontzettend moetende artill eri ego vechten zijn .in de buurt au Avocourt en Malancourt en bij hot bosk van Han court. Van weerskanten 86ste Week. Van 20 tot 27 Maart. 20 Maai. Vijftig Engelsche, Frausclie en, Belgische vliegtuigen, vergezeld van vijftien vechtmachines, be stoken heb Duitse he vliegerstation Zeebrugge. Het Noorsche schip „Langeli" en het Deenscho schip „Skqds- borg" zijn in de Noordzee ge zonken. De Russen trekken Ispahan binnen. 21 De Duitschers dceu krachtige aanvallen op den Franschen lin kervleugel bij Verdun. De Russen beginnen offensief op te treden ten zuiden van Du- naburg aan den Dnjester. - Bij Doiran (Macedonië) zijn Duitschei en Frauscke troepen slaags geraakt, aa f De Rijksdagfracties besluiten de ciuikbootenquaestie voorloopig niet in openbare zitting te bespreken. 23 De Grielcsche regeering heeft be sloten, teneinde de legerkosten te vermindereu, 30 van alle on- i der de wapens zijnde lichtingen met groot verlof te zenden. 2$ Een officieel Wolff-bericht maakt melding van een zeeslag op 29 JTebr, in het noordelijk deel der werken de tegenstanders buitengewoon krachtig met hun zwaar geschut, maar blijkbaar wegen hun krachten zoo tamelijk tegen elkaar op, waarbij in het oog moet v, orden gehouden, dat de Duitschers de aanvallers zijn en dus krachtiger moeten op treden. Desniettemin schijnen zij toch eenige voordcelen te behalen en wij krijgen den indruk, datzij langzaam-aan ook in 't Westen van Verdun voorwaarts dringen, zoosls zij reeds ten oosten en noorden van die vesting staan. Blijkbaar willen zij haar afsluiten van de overige Fransche. linie en haar, zonder belegering, zonder inneming, onschadelijk maken. Daartegen verzet zich uit alle maeht het Fransche leger en tot nogtoe is deze strijd onbeslist. De berichten, die wij van Ruseischen kant ombi^ei.'o ue gevechten aan het O os bar front ontvangen, lijken hoopvol voor dezen. Het zijn blijkbaar geen groote vooi'deelen, die zij banale», maar het zijn desniettemin voordeelen. Vooral in het noorden beweren zij vooruit te komen, zich te nestelen in vroeger Duiitsoke loopgraven. Doch er wordt ook verder naar 't zuiden gevochte», tot zelfs in de Rokitno-moerassen, waar de sneeuw nog dicht ligt en nu en dan sneeuw stormen heerschen, rukken zij tegen den vijand op en liet artillerievuur is daar op sommige punten zeer hevig. Blijkbaar ont brandt dus allengs de strijd -aan het ge- he-éle Russische front, toch zou dit nog 'slechts het voorspel wezen van liet groote Russische offensief in het voorjaar en den zomer. Wij gaan blijkbaar ook hier een tijdperk van hardhekkigen strijd tegemoet, waarvan men de beslissing in dezen oorlog verwacht. Dat gêveclifcèn ter zee of in de lucht deze beslissing zullen brengen, daar lijkt het waarlijk nog minder op. Toch wordt er in de laatste dagen wel. gevochten op zee, en, zooals men weet, herhaaldelijk iu de lucht. Dezer dagen hebben we van Duitschen en Engelsche» kant gehoord van een zeegevecht op 29 Februari, doch wij konden er niet volkomen wijs uit worden. Tlvans komen er, uitvoeriger en duidelijker berichten ,en daaruit blijkt, dat er vol strekt geen zeeslag van eenige teteekeuis heeft plaats gehad, dat feitelijk slechts twee schepen, en nog wel twee hulpkruisers, in strijd zijn geweest. Een Duifsche hulp kruiser, de „Greif", vermomd als Noorsck koopvaardijschip en geschilderd in de Noor- sdhe kleuren, poogde door de fcewakingslinie der Engelsche patrouille-schepen heen te breken in den Oceaan. Met, welk doel is duidelijk; om als een tweede „Mowe" de NooMzee tusschen den Duitschen hulpkruiser „Greif" en drie En gelsche kruisers. Een Engelsche kruiser werd door een torpedo in den grond geboordde comman dant van de „Greif" liet zijn schip in de lucht springen. Achttien leden van de soc.- dem. Rijksdagfractis scheiden zich af onder den naam „Fraktion der Soc.-Dem. Arbeits-gemein- schaft", onder voorzitterschap van Hanse en Ledebour. De Entente-mogendheden wij zen het Amerikaansche voorstel tot ontwapening barer koopvaar dijschepen af. De „Sussex" met Amerikaan sche passagiers aan boord wordt in het Kanaal getorpedeerd. De meeste opvarenden worden gered. Engelsche hydroplanes doen een aanval op de Duitsche luchtvaart- inrichtingen in N.-Sleeswijk. Een medewerker van den ..Berliner Lokal-auzeiger" heeft een onderhoud gehad met kapitein graaf Dohna Schlodien, com mandant van de „Möwe". De kapitein vertelde In het begin van Januari roer de ,,Möwe" op dep Atlantkohen Oceaan. Ons schip was wereldzeeën onveilig te maken en Eugelands handel zooveel mogelijk afbreek te doen. Het schip werd echter opgemerkt door de Engel sche bewakingeschepen en aangevallen door den Engelschen huipknriser „Alcantara." Uit. de berichten in onze rubriek ;.-Op Zee" blijkt, met welk resultaat: beid' schepen zijn in de diepte gezonken. En gelsche torpedobooten snelden wel toe, maar konden niet alle opvarenden redden. Een Engelsch luchteskader heeft nu eens een aanval gedaan op de Duitsche kust. Een aantal, volgens het Duitsche bericht vijf, watervliegtuigen vlogen Zaterdagmorgen naar het eiland Sylt aan de kust van Sleeswijk-Holstein, het plan, was een aanval te doen op de Duitsche luobtaohip-hangars in Slee&wijk-Hblstein Volgens berichten in de Deensche pers zou de luchtaanval succes hebben gehad, vol gens de Duitsche telegrammen hebben de neergeworpen bommen geenerlei schade aangericht. Een Engelsch eskader van lichte kruisers en torpedojagers vergezelde de vliegtuigen Duitsche torpedobooten stoomden hun tege moet ear er schijnt gevochten te zijn. Doch liet weer wes blijkbaar vrij stormachtig en de strijd op zee schijnt niet hevig ge weest te zijn. Toch melden de telegrammen van weerskanten het verlies van een tor pedoboot. De Engelschen beweren, dat de hunne tegen een ander schip is gestooten en gezonken- de bemanning werd gered. Uit Duitsche bron heet het laconiek, dat eon dear Duitsche toipedobooten niet is te ruggekeerd Van de Engelsche watervlieg tuigen zijn er blijkbaar drie door de Duit sche afweerposten reergeschoton. Daaren tegen berichten de Duitschers zelf, dat twee hunner gewapende stoomtrawlers, die op -voorpost lagen, aan de aanvallen der En gelschen ten offer zijn gevallen, terwijl deze laatste melden, dat zij tien Duitsche patrouillesch epen in den grond hebben ge boord. Et is weer een passagiersschip getorpe deerd, de Engelsche stoomboot „Sussex", varende tusschen. de Engelsche en Fransche kust. Vijftig menscbeu moeten er bij omge komen zijn. Er waren ook neutralen aan boord, daaronder een aantel Amerikanen. De Vereenigde Staten hebben dus weer reden voor een nieuw protest. □UITSCHLAND, Engelsche vliegers aan de Duitsche kust, BERLIJN. Van twee door een krui sers-eskader en een torpedojagersfloi- tilje begeleide moederschepen zijn Zater dag vroeg in den ochtend vijf En gelsche hydroplanes opgestegen om een aan val te doen op de Duitsche luchtvaart-inrich tingen in Noord-Sleeswijk. Niet minder dan drie daarvan, waaronder één gevechtevlieg tuig, werden door den tijdig gewaarschuw- den afweerdienst op en ten oosten van het eiland Sylt genoodzaakt te landen. De inzittenden, vier Engelsche officie-ren en een onderofficier, nverden gevangen genomen. Bommen werden slechts in de streek van Hoyer-Sclileuse geworpen. BERLIJN. Den 25sten Maart 's ochtends werd een vliegeraanval op de Noord-Friesche kust gedaan met medewerking van Engel sche oorlogsschepen. Deze aanval mislukte totaal, zooals reeds door het Groote Hoofd kwartier is bericht. Twee gewapende trei ters, die op voorpost lage», vielen aan de Engelsche schepen ten offer. De Duitsche marine-vliegtuigen deden een aanval op de Eugelsche schepen en troffen deze eenige keeren. Een torpedojager werd zwaar beschadigd. Van de onmiddellijk uitgezonden Duitsche schepen kwamen slechte enkele torpedoboo ten in den nacht van 25 op 26 Maart- in aan raking met'den terugtrekkende» vijand. Een dezer torpedobooten is tot dusverre niet te ruggekeerd. LONDEN. Engelsche hydroplanes'hebben Zaterdagochtend een aanval gedaan op de Duitsche luchtschiploodseu in Sleeswijk- Holstein ten oosten van het eiland Sylt. De hydroplanes werden naar de plaats van aan val dicht bij de Duitsche kust begeleid door een escorte van lichte kruisers en torpedo jagers, Drie hydroplanes worden vermist. in zoo'n goeden toestand, en de gezondheid van de bemanning was zoo voortreffelijk, dat ik het besluit kon nemen tot een groote onderne," rning. Tegen den middag van den eersten dag kre gen w ij een rookwolk in zicht. Toen ik merkte, dat de stoomboot, waarvan do rook afkomstig was, minder snel liep dan wij, begonnen wy onmiddellijk de vervolging. Na eenige uren, toen wij reeds een heel stuk dichterbij gekomen waren, kwam recht voor ons een tweede schip aan, dat rechtstreeks op ons aanhield. Ik wachtte af, tot wij midden tusschen heide in waren. Toon heesch ik de oorlogsvlag en het internationale vlaggenbevelonmiddellijk stop pen. Als bewijs, dat het ernstig gemeend was, losten wij een scherp schot voor den boeg van beide schepen. De bemanning was blijkbaar onaangenaam verrast plotseling bij ons kanon nen to zien verschijnen. Als kippen zonder kop liep alles door elkaar. Koffers en kÏ6ten werden rond gesleept. Ik liield mij nu bezig met de eerste stoomboot, waarvan ik de be manning bij ous aan boord liet komen. Do tweede gebruikte deze gelegfenhoid en een plotseiug opkomenden regenbui om zich uit de voeten te maken, ofschoon ze reeds bijge draaid gelogen had. Ze kwam uit het gezicht, maar nadat wij de vervolging hadden voortge zet, moest, zij stoppen en zich overgeven, na dat een granaat vlak hij haar was neergevallen. Do eerste dag had ons dus twee Engelsche stoombooten opgeleverd, die beide een vr\j kostbare lading aan boord hadden. Beide lig gen nu op den bodem van de zee. Den volgen den dag kregen wij drie stoomschepen, 's Mor gens om zeven uur ging- het eerste naar den kelder. De golven haden zich nog niet daar boven gesloten, toen de tweede in het ge zucht) kwajh-v Terwijl deze het zelfde lot onder De torpedojagers „Medusa" en „Lave rock" zijn met elkander in aanvaring geko men. Men vreest, dat de „Medusa" ten ge volge van het stormachtige weder verloren i is gegaau. Omtrent de veiligheid der be- j manning behoeft men zich echter niet onge- rust te maken. De Engek-che torpedo-jagers hebben 10 Duitsche gewapende patrouille-schepen in den grond geboord. Er is nog geen omstan- dig bericht ontvangen omtrent den aanval, uit de Deensche pers-telegrammen valt ech ter af te leiden, dat het doel ervan be reikt is. ENGELAND. De jongste luchtaanval op Engeland. LONDEN. Nog vier personen, die bi j den luchtaanval op de oostkust op Zondag 19 Maart waren gekwetst, zijn overleden. Het igeheele aantal dooden bedraagt derhalve 13. Een luchtgevecht. De „Manchester Guardian" bevat het 'volgende verhaal van een ooggetuige van een luchtgevecht tusschen een der Duitsche vliegers, die aan den laatsten aanval op de Engelsche oostkust deelnam, en den Engel schen commander Bone. „Wij deden op' dat oogenblik patrouille- .dienst niet ver van de kust en zagen vier vijandelijke watervliegtuigen, die op zeer groote hoogte vlogen. Een daarvan vloog naar onze schatting recht boven Westgate. Plotseling zagen wij 'n paar machines van 't land opstijgen en reclit op den vijand af gaan. De Duitsche vlieger wilde niets met 'hen te maken hebben, denk ik, want hij zwenkte onmiddellijk zeewaarts en vloog zoo snel mogelijk, gevolgd door de twee Engelsche machines. Blijkbaar was een van de machines niet snel genoeg, want zij zwenkte en bleef langs de kust vliegen. De andere echter vloog recht naar zee en haalde den vijand geleidelijk in. Spoedig waren zij dicht genoeg bij elkander om het gevecht te beginnen. De Duitecher vuurde het eerst, maar miste- en toen kwam de En- gelsehman aan de beurt. Dij scheen den Duitecher te raken, want de machine zwaai de eenigszins, maar herstelde zich spoedig weder. Het was een prachtig gezicht, die twee daarboven elkander te zien aanvallen als twee groote vogels. Beide vliegers maakten allerlei manoeu vres en elk trachtte in een gunstige positie te komen om den ander te kunnen treffen. Ongeveer twintig, minuten nadat de ma chines dicht bij elkander gekomen, waren, slaagde dé Engelschman erin vlak boven zijn tegenstander te komen en hem te tref fen. De Duitsche machine wankelde weder en viel vervolgens recht naar beneden. Blijkbaar konden de inzittenden haar niet meer besturen. Toen wij dat zagen, ging er een geweldig hoera op van de schepen die nabij genoeg waren om het gevecht te kunnen volgen. Sommige schepen signaleerden „Goed ge daan naar den Engelschen vlieger, maar ik betwijfel of hij van waar hij was het sein kon lezen. Een van onze booten ver trok onmiddellijk naar de Duiteche machi ne, die wij op liet- water konden zien drij ven, maar ik geloof niet, dat zij ze heeft kunnen vinden." FRANKRIJK. Van het WesteEük OoHogsterrefn, PARIJS. Ten westen van de Maas hevig bombardement tusschen het dorp Malan court en heb bosch en van de tweede Fran sche linde. Geen infanterie-actie. Bij tusschenpoozen ka-nounade ten oosten van de Maas en in Woëvre. De Fraisclie artillerie treedt buitengewoon actief op aan het geheele front en veroor zaakte ontploffingen op verschillende pun ten. De verdragende Fransche kanonnen heb ben het station Vigneulles en Hatton-Chat- iel beschoten. De Franschen beschoten verbindingen van den ri j and in Argonne en verdedigings werken in de Vogezen. Een Fransche vlieger schoot bij Douau- ruont ©en Duiteche aeroplane naar beneden. BERLIJN. (Officieel bericht uit ging, kwam snel een derde aangestoomd. Om zeven uur :s avonds dreven de wrakstukken van alle drie vreedzaam op één plek bij elkaar. Wij waren in het gezicht van Madeira, 's Mor gens hadden- wij een boot laten zinken. Eenige uren later kwam de „Appam" in het gezicht. Nu kwam het er op aan te overleggen of wij haar zouden nemen. Het schip was met draad- looze telegrafie voorzien en kon van onze aan wezigheid mededeeling doen. Bovendien waren passagiers aan boord. Weer werd de oorlogs vlag met. het signaalonmiddellijk steppen, opgeheschen. En neer moest- een waarschu wingsschot afgegeven worden, vóór de kapitein draaide. Toen ik achter het dek van het schip omvoer, merkten wij een kanon, dat Engelsche marinematrozen juist op ons aan het richten waren,. Geweervuur hield hen weg. De paniek aan boord scheen in den beginne zeer groot. De passagiers, onder wie blijkbaar vele vrou wen, liepen verward op het dek door elkaar, deden zwemvesten aan of zochten hnn hebben en houden bij elkaar. Eerst langzamerhand ge lukte het het prijscommando. dat ik er heen gezonden had, eenige kalmte te verkrijgen. Heb wérd nog beter, toen den passagiers was modegedeeld, dat hun particuliere eigendom zooveel mogelijk zou worden ontzien. Een hijzonder mooi oogenblik was het, toen de Duitsche krijgsgevangenen, die zich aan boord bevonden, werden verlost. De arme kerels geloofden hun oogen niet, toen hun hutten geopend werden en zij op liet dek werden ge bracht. Stom en geroerd stonden zij daar bij elkaar. Ik liet hen op de „Mowe" brengen. Op de „Appam" bevonden zich vier Engelsche officieren en 30 matrozen, die als krijgsgevan genen werdon meegenomen. In een brandkast vonden wjj staven goud. Zij waren netjes in kisten gepakt en, uit het Kaapland en van de het Groote Hoofdkwartier.) Zaterdag kan het succes van oen in den vorige» nacht veroorzaakte mijnontploffing ten noordoosten van Verniel lea geconstateerd worden. In den trechter ligt een vijandelijke gepanteerdeerde waarnemingspost; verschei den Engelsche schuilplaatsen zijn vernield. Ten noordoosten van Neruviile liet een I' «ine Duitsche afdeeling een mijn springen en deed daarna een verkenning in een vijan delijke stelling. Zij keerde terug met een aartaJ gevangenen. Een poging der Franschen om een gas aanval te doen op de omgeving van het fort de la Pompelle (ten zuidoosten van Reims) m Li ukte In Argonne en het Maasgebied werd het artilleriegevecht op sommige plaateen weder zeer herig. Nachtgevechten op korten afstand in het Caillebte-bosch (ten zuidoosten van het fort Douaunxont) hadden een voor de Duitschers gunstig verloop. Door een groot aantal mijnen te laten springen ten noordoosten van Celles in de Vogezen berokkende de vijand zichzelf be langrijke schade. De Duiteche stelling bleef ongedeerd. Bij St.. Queutin viel een Engelsche twee dekker onbeschadigd in handen der Duit schers. Een Fransch vliegtuig viel na een lucht gevecht in het Caillette-bosch te pletter. De strijd om Verdun. PARIJS. De vierde dag verliep zonder dat de vijandelijke infanterie een aanval deed. De zware, artil lerie bleef nu eens met langere, dan weer met kortere tusschenpoozen het bombarde ment ten oosten van de Maas en Woëvre voortzetten, maar bijzonder hevig was heb aan de.i westkant.'op onze stellingen van de eerste linie tusschen het dorp Malancourt en hét bosch van dien naam. en van onze tweede linie op hejivel 304 bij Esnes. Wij beschoten op afdoende wijze het Duit sche geschut en belemmerden daardoor een samentrekken van de strijdkrachten. In Ar gonne beschoten wij vooral de verbindings wegen, die naar approviandeeringscentra leiden, met de bedoeling de voorbereiding van de door den vijand te treffen maatre gelen in de war te sturen. De vijand toch is zoowel materieel als moreel te zeer gebonden dan dat hij de operaties tegen Verdun defi nitief zou durven staken. And ré Hosse, Kamerlid en rapporteur van de begrootingsoommissie van- den militairen geneeskundigen dienst verhaalt, in de Matin" van zijn bezoek aan het front in Verdun in ge zelschap van Justin Godart. Hij is vol lof over de uitstekende wijze waarop de dienst verricht wordt en de toewijding van de talrijke genees- heeren, die hnn bekwaamheid voor het welzijn der gewonden ten toon spreiden. Ook spreekt hij zijn verwondering uit over het goed humeur der mannen, die hun ledematen moeten mis sen; «ij zingen en schertsen in hun hospitaal- kribben en zelfs in de ambulances. Ami ré Hesse zag generaal Pétain in het kleine stad huis. Hij vertelde den afgevaardigde en Justin Godart van de vrpes. waarmede hij eerst den grooten aanval dei' Duitschers tegemoet zag. rij kalmte, die daarna over hem kwam. wen hij al deze aanvallen zag wegsmelten voor den heldhaftigen weerstand zijner soldaten en het volkomen vertrouwen, dat hij thans had in den uitslag. Generaal Pétain voegde er bij ..Zeg aa nhen, die zich achter het front bevin den, dat zij dag en nacht moeten werken ora alles ie verschaffen wat noodig is. Het overige kan men aan ons overlaten. André Hesse zegt dat het bericht, als zou de stad geheel vernield zijn, overdreven is. De „Petit Parisïen" schrijft; Het blijkt dui delijk volgens de berichten, die wij van het. front ontvangen hebben, dat Verdun volkomen veilig is. Groote voldoening is gewekt door de laatste berichten van generaal Pétain. Onze infanterie is in beteren toestand dan ooitde artillerie is goed opgesteld en munitie zal niet ontbreken. De Duitsche bevelhebbers zetten den strijd voort onder den druk der openbare meening, die de beloofde overwinning verlangt en breidt het slagveld uit, nu alle pogingen om het front. BéthincourtVaux te doorbre ken, mislukt zijn. Op den Mort Homme, Collin Ross schrijft ia de „Voss. Zt-g." lu onze dekking gaat het licht uit. We ritten in het donker en voelen nu eerst het hevige beven van de narde, dat zich door de Goudkust afkomstig. Zij kwamen onder mijn schrijftafel te land en zijn gelukkig in Duitseh- larnl aangekomen. Ik was met opzet «oo lang in deze vaarwate ren gebleven om een schip te vinden, waarop ik de bemanning vrm de gezonken schepen kon onderbrengen. De ..Appam" scheen mij als passagiersj-hip hijzonder da an-oor geschikt. Wij hielden haai voorloopig bij ons. T\ j moes ten v eten hoeveel kolen en proviand het schip aan boord had, daar men eerst daarna kon uit maken, naar welke haven het gezonden moest worden. Den volgenden dag bracht ons de „Clan Mactavish". 's Morgens om lialf vijf kwam zijn rookwolk in het gezicht. Het was een snel, met draadlooze telegrafie uitgerust schip. De vervolging begon onmiddellijk, maar eerst na het donker worden kwam de „Möwe" in de bunrt. „What ship?" het ik seinen. Een pijnlijke tegenvraag kwam terug. ,,Who are you?" Ik voer voor zijn boeg om het vluchten te beletten. Het schip draaide bij. „Hier Duitsche kruiser, onmiddellijk stoppen!" We liggen parallel naast elkaar. Aan liet geweldig werken van zjjn schroeven zie ik. dat het schip volle vaart loopt. Desniettemin seint het terug: „ik heb gestopt." Tegelijker tijd wordt mij uit. de hut van den telegrafist medegedeeld, dat de Engelschman van zijn draadlooze telegrafie gebruik maakt. Een waarschuwingsschot gaat voor zijn boeg. Dit helpt. niet. Nu wordt bet ernst. Een tweede granaat treft in de brug. De draadlooze tele graaf zwijgt nu, maar hij beantwoordt ons vunr. Op korten afstand van elkaar varen, wij in volle vaart, terwijl wij elkaar beschieten. Nu opent de „Möwe" snelvuur. Wij zien eenige treffers. Spoedig schijnt hij er genoeg van te hebben. Hij teint: „we stop at all-'. En nu doodo muren van beten voortplant en in onxo harten met een bang lioht-siddercn weg ebt. Do kaam brandt weer. D® sprong in den muur van beton is ternauwernood merkbaar. Maar in onze ooren dreunt nog steeds het ont ploffen van de 28 centimeter granaat, d;o in do buurt ingeslagen is. Nog vijfmaal gingen dien avond de kaarsen uit. Do Franschen trommelen weer. Zo willen den „Mort Hoinrao" terug hebten. Een heuvel ligt tusschen duizend andere. Er is nieia byzonders aan, hij jb een weinig JioOger dan de andere. Een weg loopt over den top van Cumicro» naar Béthincourt. Miswhion. stierf daar <xus een inan op den Weg. Eens, voor eeuwen, toen er nog struikroovers in do Argonnen waren. Nie mand weet het meer, alleen de naam bloei' over. Lo Mort Homme. Hot was een naam als an dere. zonder betookenis. Niemand dacht er iets bij, als hy hem uitsprak Do naam sliep. Nu ifl rijn tijd gekomen. Doze berg ia do dood. Do oorlog voor Verdun is goen munsehcnwerlc meer. Hot i« de hel. Slechte wie do hemel in zijn haijt heeft, kan hem verdragen. Over velden van prikkeldraad, door versper ringen, slingers en wolfskuilen tegen snelvuur en raaehiuegeworen kan niemand stormen. De dood moet voor de stormtroepen uit gaan. De dood, verschrikking en verwoesting. Voor de infanterie uit stormen de granaten. De hemel weerklinkt van hun huilen. Zij ploe gen do vijandelijke stelling om. Hebben zij hun werk goed gedaan, dan mag er niets moer over zijn dan de woestenij van den dood. Zij wï.i- sohen het loven van den aardbodem weg. Eu wie nog onder de aarde ligt, hebben zij het hart geschokt en de zenuwen murw gebeukt. Die in de meterdicpe dekkingen en gangen m leven gebleven zijn, komen voor de bajonetten en handgranaten van de stormers voor den flag en geven rich over Zoo namen do troepen van den kroonprins stelling na stelling voor Verdun. Zoo viel ook Forges, het Kraaionbosrii en de Mort Homme. Niet overal wok alle weerstand verstikt. Dapperen snelden naar do bedolven borstweringenzoodra de onzen te voorschijn kwamen. Machinegeweren konden nog in stel ling worden gebracht, handgranaten vlogen over en weer. Messen en bijlen stootten op el kaar, man tegen man. Deze oorlog is het eerste en het laatste. Hij kent de primitiefste wape nen van den vroegsten Oertijd, vuist en tand. En hij geeft met do geraffineerdf>t©strijdmidde len van do moderne techniek een vermoeden van de verschrikkingen van toekomstige oor logen. Waar misschien het projectiel verouderd is en gasvlammen en elcfcnsche stroom in zijn plaatn getreden zijn. Het hevig© vuren duurt voort. Her. knalt echter niet meer in de onmiddellijke nabijheid Het ligt nu op de batterijstelling. D<- telefoons gaan nog. Maar zij melden, dat de batterijen •zoo overstelpt zijn. dat zij zich niét kunnen roe_ren. Hedenmorgen vliegen er zes vliegers overheen. Het is geen minderwaardige tegenstander, dien wij voor ons hebben. Aan menschen niet en ook niet aan materiaal. Met uitzondering van het heel groote kaliber, do twee-en-veer tigers, is hij niet zwakker dan*wij. Geen middel der moderne geraffineerd© oorlogstechniek is den Franschen vreemd. Geen middel en geen tegenmiddel. Zoo heft zich alle verfijnde tech niek ten slotte wederzijds weer op en staat bij slot van rekening weef mensch tegen raensch. Er komen berichten ih vay bataljons. Dek kingen zijn doorboord, vernietigd. De vijande lijk© mijnenwerpers hebben het vuur geopend. Ei* moeten bevelen worden overgebracht van do hospitaaltroepen, van de genie, va* mijn- werpers. Het rollen en dreunen en knallen wordt ster ker. Orrze eigen artillerie moet het vuur weer opnemen. De telefoonleidingen zijn gedeeltelijk verwoest. Midden in het woord breekt het ge sprek af. Leiding patrouilles moet naar buiten in deze hol. Nieuwe rapporten. Een kanon getroffen. Een schuilplaats bedolven. Weer gaat het iicht uit. Kalmte! Alle verbindingen naar achter en naar de naburige divisie zijn vernield. We zit ten Ki het donker in onzekerheid en daar bui ten woedt de strijd. Een ordonnans komt De Franschen vallen weer aan. Een naburige divisie vraagt om steun der artillerie. Onze batterijen lisgen reeds op de loer. Zoodra zij in de vijandelijke batterij stellingen vuur uit loopen zien springen, be ginnen zij met hun houwitsers. Een nacht aan de telefoon. Rapporten, be velen. De leidingen gaan weer. Het rollen en dreunen houdt niét op. Tegen den morgen wordt het kalm. Do bat terijen laten elkaar los. Af en toe nog ©si» schot. De Franschen hebben oen dooden man niet terug kunnen nemen In tusschen hébben hon derden van geniesoldaten on infanteristen vei- schansïngen opgeworpen en gegraven, zand zakken en stalen cchilden aangesleept, schiet gaten en dekkingen gebouwd. Dp de hellingen fig gen verstijfd en koud vriend en vijand"' zwijgen ook de dekkanonnen van de „Möwe". Alles speelt zich als gewoonlijk af. Er gaat een prijsbemanning aan boord. Wij nemen de bemanning van het schip over. De kapitein en twee matrozen van de Engelsche marine -wor den krijgsgevangenen. Onder de bemanning van de „Clan Mactavish" waren eenige dooden en gewonden. Dit schip had ongeveer twee honderd Engelschen en honderd Indiërs aan boord. In het geheel waren vijfhonderd meoschen aan bpord. Het werd hoog tijd de gevangenen, kwijt te raken. Ze werden op de „Appam" gebracht »n luitenant Berg kreeg bevel dit schip a's Duitsche prijs naar Newport-News té brengen. Ongeveer een maand later kruisten wij weer in de zelfde buurt, steeds er mee bezig zooveel vijandelijke schepen als mogelijk was in den grond te boren. Op een avond, teen het reeds zoo donker was dat de nationaliteit niet meer bepaald kon. worden, kwam ons een stoomboot in den weg. De kapitein, die bijzonder sHm wilde zijn, gar op onze vraag wie hij was eerst een naam op, die in geen scheepsregister voor komt. Ik vroeg nng eens. Toen heette hij weer anders. Hij vertelde later, dat Hij in zijn verwarring werkelijk vergeten had. welken naam hij het eerst had genoemd. Wij vonden het. bijzonder treurig dat wij ef.n schip met dui zend f lessen en Pommery moesten laten zinken, te meer daar de onze" opgegaan was. Hoe en waar wij tinlis kwamen blijft nog een geheim. Het laatst® gedeelte van de- reis werd onder bescherming van de Duitsche vloot afgelegd. l

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1