No. 252. Zonüag 20 Maart 1916 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Een mislukte aanval. Ie toeslsnd in den reuzenstrijd. TWEEDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT ADRES DER REDACTIE EN ADMINISTRATIE PALESTRINASTRAAT 10, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOORBURGERS CENT. ABONNE MENT VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS ƒ1.00 p. DRIE MAANDEN Voor AdverteiitDn wonde men zich tot onzo Administrate, Palr-strinaatraat 10 Amsterdam. Prijs der Adverter.tifn por regel 50 cent. Voor Ingezonden Aledo' deel-'ngen op de tweede, derde eu vierde pagina dubbel tarief. Bij abonnement reductie. Toen, reeds eenige maanden geleden, de Engelsche troepen zich terugtrokken Tan de Dardanellen, deden zij dat, zooals we gelezen hebben onder het beschermend vuur der Britsche oorlogsschepen. Een Engplsch tijdschrift liet daar iets van in beeld zien en wij geven dat hierboven weer. Het E. igelscfce slagschip de'„Corn- wallis" opent het vuur op de kust van Gallipoli, schiet daan de' voorraadmagazijnen der Turken in brand en leidt decaandacht van dezen af, terwijl de Engelsche en Fransche expeditie-troepen zich ingtjhepen. DE CEHEELE OPLAAG VAN „DE SOLDATENCOURANT." Door bet vrijkomen van eenige archiefexem plaren zijn wij in staat nog enkele vol ledige oplagen van „Be Soldaleneourant" te verzonden. Wie dus de verzameling van allo tot heden verschenen nummers w®nsoht te ontvangen, zonde onder motto „Verzame ling" aan onze Administratie 2.50 por post wissel of in postzegels, waarna wij de couran ten in franco pakketten overzenden. Dit geldt uitsluitend voor militairen. De prijs voor burgers is 7.50. Administratie „Soldateneourant". De verspreiding van ons blad. Wij brengen in herinnering, dat troepen- deeion, die soms door een of andere oorzaak van ons blad verstoken zijn, siechts een aan vraag tot ons te richten hebben om regelmatig, driomaal por week, een pakket Soldatenoo.uran- ten to ontvangen. Nergen3 mag ons „Orgaan voor leger on vloot" ontbreken. Omtrent het vliegongeluk te Batavia, waarbij generaal Michielsen heb leven ver loor en luitenant Ter Poorten gekwetst werd, vinden wij in de ,,Deli' Courant" tele grammen, waaraan het volgende ont leend is Generaal) Michielsen vertrok op den morgen ▼an 15 Fobr. met eenigo officieren, onder wie luitenant Ter Poorten, kapiteins Vissclier en Weyerman, naar Kalidjatti in 'fc Soebangsche, om de vliegoefeningen bij te wonen. De leger commandant wilde zelf bet terrein verkennen en bad bet plan mede op te stijgen. Om bet slechte weer had hij dit uitgesteld tot elf uur, „We zijn weer eens in do loopgraven", aldus een correspondent van het Russische front in de „Komische Zeitung", „wij hui zen weer eens in onze onderaardsche holen, houden dag en nacht de wacht, 't geweer aan den schouder, loeren door de schiet gaten op den vijand en wijzen zijn, zich telkens herhalende pogingen tot toenade ring op gepaste wijze van de hand. Ze roeren zich de laatste weken weer, die Russen. Dag en nacht hoo-ren we hum geschut; nu eens rechts, dan weer links. Af en toe trachten grootere of kleinere af deelingen ons zelfs op het eigen gebied te verpassen. Wat de kerels bezielt 1 Sinds maanden hebben zij zich niet zóó geweerd. Do lente kan yoor hunne bewege lijkheid niet aansprakelijk worden gesteld, want van het voorjaar valt maar een be droefd schijntje te bespeuren. Nog steeds zakken we tot aan de knieën iS. de sneeuw nog steeds vriest het baketeenen, nog steeds •bezit de zon, die af en toe uit den mist te Voorschijn komt gluren, niet de kracht om aan de heerschappij van den. winter een •inde te rnakon. De moerassen voor0ons front zijn nog met oen ijslaag bedekt. Gelukkig is de tem peratuur van het water van dien aard, dat do l^ag dun blijft en geen menschen-ge- wicht kan dragon. Als het wel 't geval was, zouden w9 nog minder rust hebben. Overdag komen de Russsn hoogst zel den i «Is ze 't doen, kiezen zij het oogen- tgen~de eerste vlucht© werd gedaan, die mis lukt© w©g©n--j'a- voel olievulling. Bij do tweede poging sloeg dc motor prachtig aan en bet toestel steeg tot 150 met ér, van welke hoogte gedaald werd tot op 30 meter. De bestuurder Ter Poorten maakte een wending, waarop de officieren ineens het toestel lood recht zagen vallen op een afstand van 750 M. Zij snelden per auto daarheen en vonden lui tenant Ter Poorten het eeret weer hij bewust zijn. Hij kon, gesteund, naar de auto loopen. De legiycommandant moest uit de machine bevrijd u-ordenboutsplinters waren hem in eon wonde bij de neus gedrongen, zijn ledema ten waren gebroken, maar waarschijnlijk is de dood veroorzaakt door worging in de span draden der machine. Op een baleh baleh werd de legercommandant naar een woning ver voerd, waar hij na, een kwartier den geest gaf. Boron van Heerdt bereidde mevrouw Mi chielsen op de vreeselijke tijding voor. Zij wil echter nog niets van het gebeurde gelooven. Zij had voor zijn vertrek haar man gesmeekt niet te vliegen. Luitenant ter Poorten zou drie dagen later met zijn vrouw naar Europa vertrokken. Me vrouw verheugde zich reeds, dat haar man nog Slechts twee keer behoefde te vliegen. t» Het ongeluk gebeurde met dezelfde machine, waarmee kapitein Vissclier gevallen is. Men had onder deze aëroplaan wielen gezet om ze te doe"n dienen als leermachine. Ofschoon, volgens den wensch van de we duwe, de begrafenis 'zonder militaire eer plaats had, was reeds den volgenden dag, van vier uur af, veel publiek in de omgeving van bet Hertogspark aanwezig. Een eindelooz© stoet van rijtuigen wachtte tot het Waterlooplein. Wijl de voorgalerij van het paleis de belang stellenden niet kon bevatten. wras den volgers verzocht in de rijtuigen te blijven zitten.; In 't paleis nam rle heer Coenen de honneurs waar. Daar waren alle officieelo persoonlijkheden vereenigd, de Raden van Indië, de directeu ren, generaals, kolonels en consuls, gezamen lijk een vijftigtal. Een schat van bloemen werd aangevoerd. Te kwart voor vijf arriveerde de blik waarop een sneeuwjacht ons belet iets te onderscheiden, maar 's nachts, geduren de de koude, stormachtige nachten, als men geen hond op straat zou jagen,, dan kun nen wij vast en zeker op bezoek van den overkant rekenen. Om dan gereed tot den aanval in de onderstanden te liggen, of daarbuiten, uren lang in wind en sneeuwjacht te staan, is allesbehalve aangenaam en je stemming laat dan wel eens wat te wenschen. De Russen merken het aan de ontvangst die hun wordt bereid. Natuurlijk moeten onze vooruitgeschoven posten voortdurend op hun hoede zijn. De vijand is handig en slim, en kent alle grepen en kunsten. We dienen altijd weer met andere verrassingen rekening te houden. Wij hebben meestal ractb Siberische regimenten te doen, wilde, ruwe, geharde kerels, die altijd het aller slechtste weer voor hunne visites schijnen af te wachten. Precies twee dagen waren we op onzen nieuwen post, toen de Russen een overval 'op touw gingen zetten. Ongeveer 500 meter van onze standplaats aan. den rechterkant bevindt zich een moe ras. He.t ligt nog steeds open, want eeni°-e warme bronnen maken dat hét water niet bevriest. De afgeloste kameraden hadden ons ver-teld, dat de Russen wel eens met roeibootjes overkwamen, vandaar dat den posten de meest mogelijke waakzaamheid aanbevolen werd, hoewel dat aan een kri tiek front als bet onze eigenlijk vanzelf spreekt. Het was een echte Russische winterdag. Droefgeestig, grauw brak de ochtend aan Landvoogd met den heer Hulshoff Pol en ad judant Bouwmeester, De Landvoogd bezocht de weduwe en keerde zeer aangedaan in de voorgalerij terug. Precies te vijf uur werd de kist in den gaïa- lijkkoets gedragen, waarin zij begraven lag on der een schat van kransen en gedekt met der kolbak en de sabel van de overledene. Op het kerkhof was een enorme menschemnasse aar. wezig. De stoet werd gevolgd door een honderdtal rijtuigen en werd aan het kerkhof opgewacht door een honderdtal officieren. De kist zonk kwart voor zes in de groeve. De Landvoogd voerde-het eerst het woord. Hij zeide, dat er een hevige aandoening door Indië is gegaan bij de ontroerende treurmare dat een jong officier, gelukkig niet hopplow. gewond is en de bevelhebber het leven heeft verloren.. TI ij herdacht in gevoelvolle woorden do sehittende loopbaan van den overledene als inenseh én militair, met zijn grooto gaven te velde en in het garnizien. met zijn onkreukbaar gevoel van recht. Met zijn grooto eigenschap pen stellen wij ons hem allen tot voorbeeld. In Michielsen verliest het leger zijn bekwaamstee commandant, het departement van oorlog een hoogstaand chef, de regeering een hooggeschat adviseur en ik een goed kameraad. Eerst aan de academie en later in den diepst in het leger, nog later aan het departement van koloniën en do laatsto twee jaar kwam spr. veej met den overledene in aanraking. De verhouding was anders dan een Moot officiëele. Spr. wijdde verder een woord van oprechte deel neming aan de w:eduwe en de kinderen van den overledene, die in de herinnering voortleeft als een uitblinkend militair, een bekwaam aan voerder, die getrouw is geweest tot in den dood. Zoo nemen, wij ook zijn. beeld mede, op dat hij ook voor ons niet vergeefs heeft ge leefd. Generaal Kronouer zeide vervolgens, dat met den overledene iemand is heengegaan met wien hij 35 jaar vriend is geweest. Hij memoreerde de eigenschappen van den gestorvene en zijn plichtsvervulling. Admiraal Pink© memoreerde do samenwer king met den overledene in do moeilijke laatsto twee jaren, waarin een innige band van vriend schap is ontstaan, om daarna zijn laatste karüe- raadschappelijken zeemansgroet te brengen. Overste Geertsema Bekkering sprak in tele- grapliische opdracht van generaal Sworfc, een groet aan den wapenbroeder, die gevallen is mj de beoefening van zijn plicht. Ten slotte sprak het lid van den Raad van Indië, Coenen, een lange ontroerende rede lot zijn vriend- Michielsen, waarin hij den over ledene herdacht als iemand die altijd numn-r één was. Samen hebben zij geleefd, gespéld en gewerkt. Met een: „Daar ligt thans de glorie van het Hollandsch leger, dag Jin, vaarweleindigde hij - Alle aanwezigen waren hevig ontroerd. 1)6 zoon van den overledene dankte, aangedaan, namens de familie. Heb valt op, dat het in de laatste dagm .levendiger wordt aan het Oosterfront, Ode daar is blijkbaar de tijd van betrekkelijke rust en afwachting voorbij en wordt le strijd met kracht hervat. Sneeuw en ijs smeltende winter is voorbij1 en daarmee hot kalme seizoen voor den oorlog, 't Zin ditmaal echter niet de ceutralen, die let offensief beginnen maar de Russen, die ckn strijd hervatten. Niet op een punt hier en een punt daar, doch feitelijk over de gehede linie, vooral in het noorden bij Dunabu-g en in het zuiden in Galicië. Zoowel vai Duitscikeii als van Russischen kant konijn er berichten van voortdurende aanvallen, op verschillende^ punten in het noorden, vin dit front wordt dag en nacht gestreden, in dit opzicht zijn de berichten der beide eens, maar verder gaat hun overeenstem ming ook niet. Volgens de Duibsohers heb ben dè Russen in de streek van Dunaburg, in de linie RigaDunabungWilna geen succes behaald, terwijl de Russen be weren, dat zij op verschalende punten de loopgraven bezetten van den tegenstander en bij- het Nacocz-meer zelfs doordringen tot in de derde linie. Ook hebben zij, vol gens hun zeggen, vele mitrailleuses- genomen en vele krijgsgevangenen gemaakt. Zij en tegen elf uur begon zulk een hevige sneeuwstorm te woeden, als in Duitschland slechte uiterst zelden voorkomt. En alsof de Russen op dit noodweer hadden ge wacht, begon al dadelijk zulk een heftig- en wild vuur, al ook alleen maar bij de Russen mogelijk is. De regen, van ijzer viel neer op de stelling van het regiment, dat links van ons aansloot en waartegen reeds dén avond te voren een aanval was gedaan. Dat was zoo'n gekraak, gedonder en ge fluit, en daarbij dat vreeselijke weer, dat men geen vijftig meter ver zieli kon. Ofschoon de aanval ons niet gold, waren- wij toch voor het gevecht gereedde posten waren versterkt en de reserves meer naar voren gebracht. Drio uur lang duurde het kanonvuur links van ons; onze detache menten trappelden vloekend en schimpend in de sneeuw heen en weer en wenschten Russen en noodweer naar alle duivels. Daar knetterde ginds geweervuur "de* vijand valt aan. Heviger wordt heb geweer- en mitrailleurvuur, handgranaten ontplof te, de Russische artillerie poft er opnieuw op los, onze artillerie antwoordt krachtig een onbeschrijflijk lawaai. Wij zijn een en al spanningal onzo opmerkzaamheid geldt onzen wapenbroeders. Zullen zij het kunnen uithouden, zullen zij het hoofd kunnen bieden aan den stormloop der razende colonnes Daar wat is dat? Er valt bij ons een schot, nog een, twee, drie, vier,,, een luide schel1© stem roept wat, ik weet niet meer wat het was, en wederom kraakt bij ons een schot, sneller volgen nu de salvo's. goven echter ook toe, dat bij Mintsjoeny, ten zuiden van het D ris wat y meer, de Duit- fchers een door do Russc-n bezette loopgraaf hebben hernomen, en dat zij in de laatste dagen in Galicië niet verder vooruit zijn gekomen. Ofschoon zij daar blijkbaar wel e:nig resultaat hebben behaald, maken wij uit do Russische m-ededrelingen geenszins op, dat de Russen darr liet Duitsche front zoudej: hebben doorbroken, zoo-als een tele gram uit Parijs zegevierend meldde. Zoover is het nog niet, maar wel va!t in het Oo3ten eeu algemeen© verlevendiging van den strijd op te merken. Die begint vroeg, 't i:: daar, in Rusland, veel kouder dan hier, d© sneeuw ligt er moestal nog dik cn liet kwik daalt ver onder vriespunt. On getwijfeld is er een reden voor het hard nekkige offensief der Russen, dab ech ter nog lang niet krachtig genoeg is: de Russc-n willen blijkbaar hun bondgenco- ten in het westen wat lucht geven, de Duit- schers noodzaken om troepen van 't westen naar 't oosten te zenden en daardoor den aanval op Verdun verzwakken. Het is zeer wel mogelijk, dat dit voornemen kans van slagen heeft. De Russische troepen staan er beter voor dan verleden jaar, teen zij maar al terug moesten trekken; het leger telt meer mannen en is waarschijnlijk vesl beter voorzien van munitie. De Duitschers daareutegeïn hebben hun grootste kracht ncodig bij Verdun, de pogingen, die zij daar doen om docr te breken, loopen in de laat ste weken vrijwel op niets uit; ook het nieu we offensief verder naar 'b westen, waar wij melding van maakten in ons vorig overzicht, blijkt geen succes te hebben van «enig be- lang. Het resultaat van dit alles zal voor de beslissing in dezen oorlog waarschijnlijk be droevend zijn: de toestand zal wel dezelfde blijven. Want dat de Rpssen do oentralen zullen terugdrijven over ook maar een groot deel van heb in Rusland bezette gebied, wa gelooven er voorshands nog niet aan. De Duitschers kunnen misschien gedwongen worden om van den aanval bij Verdun af te laten, maar het lijkt er niet op, dat de Franschen hun zoo gemakkelijk weer de voordeden ontfutselen, die zij er behaald hebben. De Fransche troepen zijn blijkbaar wel in, staat do Duitschers tegen te houden, maar hen terug te werpen is nog iets anders, zelfs wanneer deze -laatsten tot de verde diging terngkeerenomdat zij een deel hun ner troepen naar 'ij oosten hebben ge-zonden. Tenzij 03 geallieerden eindelijk gereed zijn voor het groota offensief en dit werkelijk met ongekende kracht kunnen doorzetten. Anders... blijft de toestand waarschijnlijk Zooals hij is. Het nieuws te overigens vrij schaarsch. De Russen gaan voort in den Kaukasus en Per- zië successen te behalen: zoo hebben zij in bet laatste land de stad Isphahan bezet. Of dit een overwinning van belang is, zal nog moeten blijken. Verder komen er berichten van gevechten aan de Grieksche grens, die inderdaad van gewicht, zijn. Fransche troe penzonden uit Saicniki zijn opgerukt en bij Dn:rail de Duitschers en Bulgaren daar heb ben aangevallen en teruggejaagd'. Van veel beteekenïs is dit treffen zeker nog niet maar het kan dat zijn als het voorspel van eon nieuwen strijd in den Balkan. Hebben de geallieerden den; aanval daar begonnen? Willen zij beproeven Servië weer aan de ceutralen te ontrukken Wo hebben melding gemaakt van de mo ties van verschillende partijen in den Duit- schen Rijksdag over den duikbcotenoorlog. Er is thans ook een ingediend door de socia listen, die een tegenstelling vormt met de andera en waarin van verlangen naar den vrede gesproken wordtDa Duitsche sociaal democraten verlangen in de eerste plaats, dat bij de debatten over den duikbcoten oorlog in den Rijksdag alles vermeden zal worden, wat de rechtmatige belangen der neutralen zou kunnen schaden en een onnoo- dige uitbreiding óf verscherping van dezen oorlog tengevolge zou kunnen hebben. Zij verwachten daarentegen veeleer, dat de re- geering alles zal deen om een spcedigen vrede tot stand te brengen, welke de inte griteit van het rijk, zijn politieke onafhan- Wat gebeurt daar? Het zou nu spoedg duidelijk worden ik behoef slechts door een schietgat te kijkén. Ik schrok hevig daarginds bij de draadversperring, gedeel telijk reeds er in, bewogen zicb vele witte gedaanten, die wanhopige pogingen deden ons zoo snel mogelijk op het lijf te vallen. In den sneeuwstorm waren zij slechts ondui delijk te onderkennen, vooral, omdat de kerels witte mantels aauhadden. Maar achter de -voorste rijen daagden nieuwe massa's op, die de gewo\e uniform droegen, zoodat ze beter zichtbaar waren. Hoe kwamen die'kerels in hemelsnaam hier? Langen tijd om hierover te'piekeren, was er niet hier moest worden gehandeld, en snel ook, anders zou het te laat zijn. Want de voorste vijanden waren reeds tamelijk dichtbij. Zonder eenig geluid tc maken, werkten zij zich dopr onze driedub bele draadversperring heen, sloegen met bijlen erop los en hanteerden ijverig scharen en kniptangen. In een ©ogenblik waren wij op onze posten de kolven vlogen aan den schouder en schot op schot viel. De haud- granatenwerpers vlogen naar hun kisten en spoedig ontploften de eerste granaten in de vijandelijke gelederen. Vervolgens begon nen de mitrailleurs hun werk: het getik was ouz© schoonste muziek. Het was ons geluk, dat wij klaar voor het gevecht waren, dat onze reserves bij de hand waren en dat. wij trouwens geen oogen- blik onze bedaardheid en kalmte hadden verloren. Anders zou het slecht met ons zijn afgeloopen, want, zooals wij al spoedig bemerkten, werd de hoofdaanval aangezet tegen onzen sector; de .artilleriebeschieting keliikheid en economische ontwikkelings- vrijneid waarborgt.. DUITSCHLAND. De sociaal-democraten en de vrede. De sociaal-democraten hebben, naar dc „Vorwarts" meldt, besloten bij liet duik bootendebat voor te stellen: De Rijksdag spreekt de verwachting uit., dat bij de be sprekingen over de toepassing van het duik- bootwapsn alles wordt vermeden, wat de rechtmatige belangen van neutraio staten kan schaden en een onnoodige verscher ping en uitbreiding van den oorlog zou kunnen bewerken. De Rijksdag verwacht eerder, dat de rc- gcoring alles zat deen, om een spoedi- gen vrede te verkrijgen, die de in tegriteit van het Rijk, zijn politieke onaf hankelijkheid e» economische ontwikkeüngs- vrijhëid waarborgt. ENGELAND. Duitsche hydroplane neergeschoten. 'LONDEN. D© „Piess Association'' meldt, dat de tweede Duitsche hydroplane neergeschoten is bij den Duitschen lucht- raid boven Dover. Een Engelsche vlieger in Frankrijk ver klaarde, dat de aanval dadelijk na den raid plaats had en dat een Duitsche hydroplane is neergeschoten en in zee is gevallen. Oorlogs-schadevergoeding. Precies hc-fc tegenovergestelde van wat mi nister Runciinan in een interview met de „United Prese"' heeft opgesomd als do grond slag voor de houding der. geallieerden tegen over de centi-olo mogendheden werd in de Jjondenac-he Kamer van Kooplmndel door C.'rammond, den secretaris van de Stock Ex change, to Liverpool verdedigd. Runcimnn wil Duitschland. wat de oorlogs- schadevergoeding betreft, geheel of bijna ge heel vrij laten uitgaan ea tegen de oentralo mogendheden slechts dan optreden, wanneer zij -neder mochten blijken hunne commercieel© kiacht voor politieke doeleinden to misbruiken. Crammemd daarentegen wil Duitschlanda op treden door preventieve maatregelen vreedzaam houden en het zoodanige lasten opleggen, dat her zich wel kalm moet houden. Zijn plan komt in het kort hierop neer: Duitschland moet eene oorlogs-schadever- gceding aan alle geallieerde landen betelen deze moet echter zoo groot zijn. dat die niet in een ateienbaai tijdperk ketaakl kan worden. De te Vergoeden bedragen zouden moeten zijn aan België 500.000,000 Frankrijk 2„500,009,000 Engeland 2.600.000,000 Italië 500.000.000 Rusland 2.400,000,000 Servië en Montenegro 100,000,000 Totaal 8,600,000,000 Deze ruim honderd milliard gulden behoeven niet in geld uit de rijksmiddelen bc-taald te worden, behalve de aan België, XooTd-Frank- rijk, Polen, Servië en Montenegro te geven vergoedingen, die preferent moeten zijn en geheel betaald moeten worden. De Duitech© handelsvloot zal moeten dienen om de in den grond geboorde schepen der ge allieerden on neutralijn to vervangen. "Wat daarna mocht overblijven zal Duitschland te rugkrijgen. Alles wat Duitschland uit de be zette landen heeft medegevoerd, zal niet in geld doch in n a t u r a teruggegeven moeten worden. Voor da rest der oorlogsvergoeding zal Duitschland schuldbewijzen moeten geven. De geallieerde landen zullen een exfcntenvoorrecht op Duitsche en Oostenrijksche goederen en een uitvoerrecht op alle naar Duitschland c-n Oos tenrijk gezonden grondstoffen heffen. De be dragen dier extra-rechten zullen in mindering gebracht worden op de totale schuld. Zoo zullen de centrale mogendheden do schuld inden, totdat als na zeker aantal jaren gebleken mocht zijn, dat zij geene aggres- sievo neigingen meer hebben en geene pogin gen meer doen om da wereld-heerschappij te veroveren de rest van de schuld zal kwijt gescholden worden. Het ministerie van munitie zal moeten blij ven bestaan, maar zijne kraohten wijden aan de reorganisatie van handel en nijverheid, die na den oorlog zal moeten plaats hebben om de gevolgen van de groote worsteling met succes te boven ^te komen. van onzen nevensector en de daarop gerichte infanterieaanval waren slechts een schijnbe weging geweest; het was om ons te doen, en in geweldige drommen snelden de Rus sen op ons toe. Thans kwam het er op aan alle krachten in te spannen, om de stelling vast te hpuden. De Russen hadden het zich blijkbaar in het hoofd gezet om een succes te behalen. Als waanzinnigen storm den de volgende afdeelingen, nadat de wit- jassen gevallen waren, vooruit, vernielden de ijzerdraadversperringeu verder en kro pen, om ten minste, eenigszin?- gedekt te zijn tegen 0113 moorddadig vuur, op han den en voeten vooruit. Goif na golf kwam aanrollen, alles zonder dat een kreet ge hoord werdgeen geroep, geen luide com mando's, zooals anders bij den vijand ge woonte is, en jui^t dat was het, waardoor de aanval van deze massa's zoo vreeselijk werd. Hadden zij geschreeuwd, hadden zij een bemoedigend „hoera" uitgebruld, dan hadden ook wij geschreeuwd en er was ont spanning gekomen maar zóó, stom, zon der eenig geluid te geven, dat was atschuwe- nik. Ik zag Russen, die den mond wijd open sperden. die wilden schreeuwen, maar het was slechts schijn, ik hoorde niets. Wij stonden op onze plaatsen, bleek, doch tot het uiterste beslotenwij laadden, schoten, laadden, schoten... Ook bij ons geen com mando, geen kreet, zelfs de gewone moppen van de grappenmakers in de compagnie wer den niet vernomen in stomme verbittering deed ieder zijn plicht. Aan de rechterloopgraaf, waar de stel ling het zwak6t bezet was, drongen de Rus- FRANKRIJK. Van het Westelijk OorioQsterreln, LONDEN. De Enge henen deden goedge slaagde aanvallen op do vijandelijke loop graven in de buurt van den weg Gomme- court—Béthune—La Bassée. Drio schuil plaatsen vol Duitschers werden beechoten en sprongen in do lucht. Do vijand liet een kleine mijn vpringcn ten noorden van Au cht en iwce mijnen ten noordoosten van Nc-uve Chapollo, waar door de Engelsche loopgraven cenigszins beschadigd werden. Een aanval met handgranaten ten noor den van A tree ht werd afgeslagen. Artillerie-activiteit bij Fricourfc, Gor.irne- court, Soucby, de Hohenzollera-redout© en Yperen. Op één plaats werd in do vijanielijko» linies een zware ontploffing .veroorzaakt. PARIJS. Ten noorden vsn de Aisne wer den de vijandelijke versterkingen op het plateau Vanblerc, onder vernielend vpur gekomen, terwijl in Argcnne vijandelijke werken, wegen en spoorwegen met zwaar geschut werden beschoten, benovens ver scheiden punten in oostelijk Argonnc «1 hot X al a ncou rt- bosch Ten westen van de Maas hevige beschie ting van de streek Malancourt op het front BéthincourtMort Homme—-Cimières. Ten oosten van de Maas en in Woëvre vrij krachtige beschieting, maar geen infan- terie-nctie. De Franschen beschoten vijandelijke kam» pen bij Miihlbach in de Vogezen. De strijd om Verdun. PARIJS. Geen enkele vijandelijke Lnfan- teria-actio in den loep van Vrijdag voor Verdun. De Duitschers, uitgeput door de laa'tste aanvallen, rusten uit, doch de opara- ties worden daardoor niet gestaakt. In de Oostelijke Argonnen beschoten wij de vijandelijke stellingen om het bijeen brengen van troepen te beletten, bestemd voor de operatics in het bosch van Malan court. Op den linkervleugel werd do be schieting hevig voortgezet op ons front van Malancourt--BéthincourtMort Homme- Cumières ten westen van de Maas. Ook aan den oostelijken Maasoever op onzen rechtervleugel, en in Wöevre wordt de artillerieslrijd met intensiteit- voort gezet. De hevige- beschieting doet aanvallen ver wachten, die nog heviger 2ijn dan tot dus ver, maar bet onsamenhangende van de Duitsche taktick laat niet toé, na te gaan of de aanvatepoging plaatselijk zal zijn ate de tot dusver gedane aanvallen, of' over een uitgestrekt gebied als bij het begin van den slag. De vermindering van de vijandelijke strijdmacht maakt het eerste waarschijnlijk. Doch waar de aanval ook zal plaats hebben, onze dappere troepen en onze uitstekende aanvoerders ziin gereed hen te ontvangen en opnieuw den vijande lijken aanval te doen mislukken. PARIJS. Tallopzo staaltjes va-n moed ert uithoudingsvermogen, zoowel van enkelin gen als van afdeelingen behcouende tot do troepen, die thans sinds drie weken bij Verdun strijden, zijn langzamerhand be kend geworden, welke de uitnemende qua- liteiten van aanvoerders en soldaten ken merken. Zoo zagen op 25 Febr. een korporaal en een soldaat een vijandelijke sectie naderen, die stralen brandende vloeistoffen ronds po ten zij wachtten den vijand rustig af'en wierpen zich vervolgens op de sectie, die zij tot den terugtocht dwongen met behulp van handgranaten. In het door hét vijandelijk artillerievuur geheel vernielde dorp Baumont was nog slechts één pest gespaard, waarin kolonel Bouvielle met eenige officieren en soldaten een scb uil plaats bad gevonden, van waar uit zij op de Duitschers vuurden, die het dorp binnenrukten. De vijand richtte bommen werpers op den post, waarop het- kleine troepje onder een hagelbui van kogels en projectielen al vurende door de Duit-sche linies brak en zich naar Samogneux terug trok. sen b'.nncn. Twee secties van een reserve- afdeeling vielen hen met handgranaten aan, doch tevergeefs, zij moesten terug. Steeds drongen méér Russen in de lóopgraafde zaak werd kritiek. Op het laatste oogenblik had de commandant van de laatste ter be schikking staande sectie de goede gedachte luid „hoera" te roepen, waarmee zijn man schappen instemden. De betoovering was gebroken, het hoera plantte zich voort langs de geheele stelling en als ware dit woord een tooverklank geweest, veranderde thans de geheele toestand. Binnen enkele minuten waren de Russen uit de loopgraaf gewor pen de handgranaten en bajonetten had den hun plicht gedaan, en wie den vijand niet aan het lijf kon-koinen, schreeuwde er des to harder op los. De aanval wa3 afgeslagen, in verwarring ijlden de Rua&en terug. Onze artillerie wierp nu granaatkartets na granaatkartets in de wijkende drommen, waardoor de vijand ontzettende verliezen leed. Een geheele divisie had een aanval gedaan op ons. betrekkelijk kort front. De dooden van vier verschillende regimenten, die in massa in en voor onze ijzerdraadver sperringen lagen, legden een overtuigend bewijs ar van de wildheid van den aanval. Zooals later bleek, hadden de Russen een soort van brug over de moerassen geslagen. Zooals wij reeds zeiden, de winter met zijn stormen en sneeuw is de beste bondgenoot voor de Russen."

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 1