I1UEBE1 K WATTA OEoiiocolaad Laatste Berichten. PAD VIN D ER- RE EPEN. X>3Bi ^C3X-iiT3^Tr'ETXrOOTJFg. AKTI* T?ja,:o. Nryijclgt;™- a 4= JVgeua^ye 1916 Voor do verzoeking bezweken. Ven miL K. Ydo uit Vlaardingen. Met een smak viel de deur van de politie kamer achter Bertus dicht. Hij stond als aan den grond genageld't geleek hem een droom hij kon bijna niet gelooven, dat het werkelijk heid was. Nog nooit was hem dit overkomen; en nu was hij er in, en dat nog wel voor dron kenschap dat, vond hij het ergste, dat het door drankmisbruik kwam. Wat moeten mijn ouders wel zeggep, dacht hij,, als het hun ter oore komt; zij waren zoo trotsch op mij, dat ik mij zoo goed lueld en nuen nuo, 't is vreeselijk! Hoe kwam het toch, dat Bert, dio blijkbaar leen eerzaam jongwensoh was, tot dronken schap verviel? Laten wij dat in een paar korte 'trekken' bezien. Bertus was niet een van de sterkste en Voor do mobilisatie dronk bij nog al eens to veel tot groot verdriet zijnor ouders. [Dikwijls hadden zijn ouders op het verkeerde en ge vaarlijke hiervan gewezen en gesmeekt, om tóch niet meer naar de kroeg to gaan. Doch tevergeefs, want Bertus dacht, ze drinken .thuis ook hun beetje. Toen gebeurde het, dat hij in aanraking kwam met een geheelonthouder, een van die j menschen, die de daad bij 't woord voegen en 't spreekwoord tot leuze hebVra: „Goed voor- gaan, doet goed volgen". Deze had succes, ,want na eenigo weken omgang met hem gehad i te hebben, wist hij Bertus te bewegen, lid te worden van de onthoudersvereeniging. j Welk een blijdschap voor zijn ouders; zij konden somtijds niet gelooven, dat dit hun zelfde jongen was. Welk een verandering in 1 dat huisgezin! Vroeger altijd zijn thuiskomst angstig afwachtend en nu, een blij verlangen naar hem. W&t leefden zij tevreden, wat wa- ren zij gelukkig; te meer daar ook de ouders ,van Bertus hun gelegenheidsbeetje voor im- mer vaarwel hadden gezegd. Zij zagen in, dat j ipdien zij daarmee door zouden gaan, zij een i aanstoot, een ergernis voor hun jongen zou- den zijn. E In dezen gelukkigen staat mocli dit ont- houdersgezin zich een paar maanden verblij den, totdat, de donkere oorlogswolken, die losgebarsten waren, boven de omliggende lan den, ook ons land bedreigden. Dit geval, 'bracht droefheid en angst, in d6 harten van Berts ouders. Ook hij moest gaan, om 't vaderland te> verded.igon indien noodig. 't Was echter niet alleen de vrees, dat hun jongen zóu vallen in den strijd tegen een vreemden indringer, die hun hart beknelde, neen, zij .vreesden meer, zij maakten zich beangst, dat haar zoon zou vallen door koning alcohol. Zij wisten zoo goed, dat Bertus een zwakke was en hun hart Kromp in een bij de gedach te, dat de oude hartstocht, die sluimerde op den bodem van Bertus' hart, weer wakker ge roepen .zou wordenj door zijn kameraden. Toén Bertus naar zijpi garnizoensplaats was gegaan, had hij zijn ouders beloofd, trouw te zullen blijven aan de gedane onthoudersbe lofte. En waarlijk, het ging goed, tot vreugde van zijn ouders. Dikwijls schreef hij brieven, waarin hij vermeldde, do woedende aanvallen van koning alcohol te hebben afgeslagen. Menigmaal plaagde men hem en zei men: 'dat hij een droge was, een zendeling. Doch daar kon hij goed tegen. Veel gevaarlijker vond hij die menschen, die met het praatje kwamen, dat men gerust een beetje mag drin ken, dat dit niet zoo kwaad is, integendeel juist goed. Somtijds geloofde hij het wel een beetje, als mon zei, dat onthouding iets zie kelijks was. Keerde hij echter weer terug tot de werkelijkheid en kreeg hij weer oog voor de ellende, die de alcohol te weeg brengt, dan sidderde hij, dat hij zulke gedachten in zich kweekte. Doch helaas, trots die geestdriftige flikkeringen in Bertus' hart, werkte het zuur- deesern der matigen in hem door. Bekrompener en twijfelachtiger werd de waarheid voor hem, dat drank de ondergang is voor duizenden en meer geloof ging hij hechten aan clen grooten leugen, dat drank goed is voor dén monsch. [Zwakker en minder word zijn overtuiging, totdat hij bezweek voor de herhaalde vraag van zijn kameraden, of hij mee ging om een glas bier te drinken. Arme Bertus! "Wij hebben gezien m6t welk een treurig ge- Volg, hóe duur of hij die daad heeft moeien bekoppen. Zwak als hij was, had hij na het eerste glas meer gedronken, want de sluime rende hartstocht was ontwaakt; hij was dron ken geworden en door deze daad troffen wij hem in de politiekamer aan. Met welk een smart hebben zijn ouders de droeve tijding, dat liun zoon van geheelont houder tot drinken gevallen was, ontvangen. Bange uren hebben zij wellicht doorleefd, met de gedachte, misschien is hij nu voor altijd een dronkaard. Bijna zeker is het. dat zijn vrien den hem meedoogenloos hebben bestempeld met het dronkaardsstempel; hem die zoo leed, om dit begane kwaad, waartoe anderen hem hadden verleid. Ook is het waar, dat zij, die hem daar toe brachten, als fatsoenlijk bleven 'geboekt. Lezer, verleid ook gij uw zwakken kameraad tot drinken? Wees dan door bovenstaand voorbeeld gewaarschuwd en bedenk altijd dat er zwakken zijn en gij in een oogenblik tijds kunt verwoesten, waaraan jaren is gebouwd, [Wees uw vrienden tot steun, niet tot ergernis. K. YDO. Vlaardingen. 4e Compagnie-Wielrijders. {Voetbalwedstrijd 4e C. W.—Philips 11, „Veteraan" schrijft ons: Op een prachtveld en begunstigd door mooi weder stelden beide elftallen zich om 2} uur PHet begin is al dadelijk voor de 4e C. W. dat met wind in den rug een aanval onder neemt op het vijandelijk doel, het schot gaat .echter ver. Zij blijven aanvallen en na eenigen tijd heeft Hont gelegenheid tot doelpunten, dat echter door den scheidsrechter ongeldig wordt verklaard. Men beging gedurende die aanvals- periode een groote fout, door de tegenpartij geheel in te sluiten, zoodat geregeld het sa menspel onderbroken werd, door de tegenpartij die neb bepaalde tot de verdediging. Eindelijk na een mooien hoekschop van rechts werd deze op een keurige wijze ingekopt door Niessink. (Deze speler was ongetwijfeld de beste van aflen.) Na de rust, toen het spel meer open werd, kregen zij meer succes. Bij Philips ging de moed er een weinig uit, toen de doelverdedi- ger èen- paar ballen verwerkte. De 4e C. W. was echter den geheelen wed strijd de sterkste-. Nog rest mij mede te doe len, dat de W.E.G.H. v. d. Boon, le Luit. der Comp-, het cere-voorzitterschap der vereeni- ging heeft aanvaard. Vlieger-ongeluk, Men meldt ons: Dinsdagochtend vertrokken van Soes torberg, met opdinclit naar Herpt bij Heusden te ste venen, de plaats waar het Duitsche vliegtuig verplicht werd een noodlanding te doen, de vlieger-luitenants van Wulfften Palthe en Roe- per°Bosch, ieder in hun eigen toestel gezeten. Op het irerein is luitenant Palthe bij het landen in een sloot gereden, ten gevolge waar van het toestel de LA 16, over den kop sloeg 1 vernield werd. De bestuurder kwam er betrekkelijk goed afluitenant Palthe kreeg een snede over het gelaat- Pandoeren, Pandoerpraatje van de pandoerclub „De Bolilegijs", kcukenj) ersoneel Fort bij Wester- voort: No. 1h. vr.' 10 8 7, sch. vr., 8 7, kl. 8. No. 2: kl. k., 9 7, h. k., sch. b, 10, r.' b. 8. No. 3: r, a., k. 9 7, kl. a., vr., li. b., 9. No. 4sch. a., k. 9, h. a., kl. b., 10, r. vr. 10. J Zonder kijkkaart gespeeld; klaver 8, troef en nó. 1 komt daarmee uit. Do Pandoerclub „De Bollegijs", Koukenpersoned. Fort hij Westervoort. Van de korporaals Galjaard en Laatsóh tc Vcnlo en van den landst.-pl. M. J. Jacobs te Amsterdam ontvingen we nog goede oplossin gen van de pandoerpr aatjes der clubs: „Hij moet er in", „Do gouwen pandöevploog" en „Hij zeit wat!" Ook landweerman W. Friede- dikzo zond namens eenigo pandoerdera te Utrecht goede oplossingen van al deze praat jes in. Voorjaar aan da grons. (Van sergt. M. van de Water.) De natuur ontwaakt met rasse schreden; De vogelen, zij zingen weer heden; De landman bezaait nu zijn akker en veld; Doch ginds dreunt het mót donderend geweld: Boem. Boem. Boem. Boem. De wandelaar geniet van de schoone natuur, Van 't lied der vogelen en 't rnooio azuur; Het bijtje, dat gonst weer van zoem-zoom, Maar ginds uit de verte klinkt van Boem. Boem. Boem. Boem. De moeder, zij legt nn vol zorgen zoo teer Het kind in haar wiegje ter ruste neer. En zingt dan een liedje zoo lief en zoo zoet. Doch ginds uit de verte, klinkt 't altoos, maar niet zoet: Boem. Boem. Besm. Boem. De grijsaard zit genoeglijk nog bij den haard Zijn pijpje te rooken is hem zooveel waard. Zoo slijt hij zijn leven, en 't is hem zoo zoet. Doch ginds uit de verte, daar hoort hij zoo goed: Boem. Boem. Boem. Boem. Maar mocht nu ontwaken gelijk de natuur De vrede voor allen in dit bange uur, Dan zonden, geloof me, met fluit en klaroen. Wij allen naar huis gaan, met een grooten Boem. Boem. Boem. Boem. Serg. M. VAN DE WATER, Ille Gompie. Wielrijders. Lichting 1906 naar huis. (Van wielrijder P. Schouten.) Gingeü onlangs van ons scheiden Vier man van het eskadron, Thans moeten we er in verharden; Acht man van de oude garde Gaan ons nu ook weer verlaten, Om met vrouw en kind te praten Over den mobilisatie-tijd; Een periode in hun leven, Welke velen nog doet beven. Korpl. Combo gaat weer aan 't bakken; Tien dagen voor vertrek was hij z'n boeltje al aan pakken, Korpl. v. d. Klooster, genaamd de majoor, Gaat tot onze spijt er ook van door. Korpl. Braak gaat weer naar do posterijen, Iemand, die ook allen mochten lijden. Korpl. Meeuwse kon goed pandoeren, Die zat altijd in een ander z'n kaart te loeren. En Korpl. Kniescli schilderde fijn, Maar trok meestal een reuzenlijn. En Bogaart, onze reparateur, Gaat ook van onswat een malheur En vrind Van Bemmélen, nog een week, Dan ook gaat hij weer naar de bollenstreek. En De Lavitte, een goeie gast, Was nooit een anderen huzaar tot last. Vaarwel, die acht, ik moet je groeten; De tijd met jelui doorgemaakt, Steeds met pleizier en groot vermaak. En wanneer je weer thuis zit hij den haard, Dan is één ding je toch veel waard: Vertelt .dan van het derde eskadron, Waar je voorloopig niet keert weerom; En laat ik jelui ook dat nog raden, Denk steeds nog aan je trouwe kameraden^ P. SCHOUTEN, 3e Eskadron Wielrijders. Piet, als VarierI (Van mil. P. Schijf.). Wat zal ik nog beleren Op mijn ouden'dag? De baantjes, die ze mij geven, Die komen slag op slag. D'eerste baan was colporteur Van de Soldatencourant Zoo nu en dan ben 'k ook .wel eens De* veiling-commandant; Ze dachten bij d'r eigen: Er kan nog wel 'n baantje bij, Hij moet maar waschbaas worden, Geen heter vent als hij 1 Eerst moest ik veel verduren, Kreeg menig schimp of vloek, Want telkens liepen er jongens Zonder hemd of onderbroek.. Een dag of wat geleden Kreeg 'k plotseling bericht Van een geheel nieuw baantje, Dat deed de deur nog dicht. Niet dat ik ben bij 't kader Daar gevoel ik mij niet thuis, Maar nou maakten ze mij vader Van 't Militair Tehuis. Eiken middag hajf vijf, Daar mag niets aan mankeeren, Dan zie jo onzen vader Schijf, Naar liet Tehuis marcheeren. Hij zorgt, dat alles is present, Is vriendelijk en vrij, Consumptie kost er maar drie cent, Met 'n handgranaat 1) er bij. Tot slot een hulde voor het Tehuis, Zijn taak is zwaar en groot, Begunstigt het dan allemaal, Dan hebben wij geen nood. P. SCHIJF, Mil. 1-1 Jagers. Ook in mijn dierbaar huiske Kwam zorg onder 't schuine dak, 't Vroom moederke maakte een krulsko Toen vaar zijn pijpje brak. Ze gingen met hun beiden Naq.r Holland's grenzen heen, Verlieten hun huiske en heide, Woay nn geen zon meer scheen. L. BIJLSMA, mil. 4 HI 5 R.I. IV Div. Veldleger, Gemengd Nieyws. Ernstig iramomgeluk. Een ernstig ongeluk heeft Maandagavond plaats gehad met de Haarlemsche tram, Tus- schen half negen en negen uur reed een vrachtauto van het Blauwhoedenveem te Rot terdam van Amsterdam uit in de richting Haarlem. Tnsschen Halfweg en Sloterdijk bij de boerderij „Bark" is deze auto tegen de heg gereden die de trambaan scheidt van den gewonen weg en op de rails terecht gekomen. Eenige oogenblikken later kwam een Haar lemsche tram die om 8.15 Haarlem had ver laten in volle vaart aanzetten. Een eindweegs was men deze tram tegemoet gegaan. Volgens ,i wagenbestuurder was hij echter nog don 1) 'n lang beschuitje. Van een huisje op de Helde. (Van mil. L. Bijlsma.) Dicht bij een Idem Vlaamsch plaatsje En in een mastenwoud, Daar stond een heel kiein" huiske Van zwart beschilderd hout. En typisch.was de Schoorsteen, Die stond, op 't schuine dak Net als een fokkemast Van 'n pas gestrande wrak. En in dat huisje woonden Twee menschjes, zoo te gaar. En onder een dakpan troonde Een zwaluw-ouderpaar. O, wat een stille vrome vree Verborg dit schuine dak. Toch wat mijn oog meest winnen dee, Was 't leuke scheeve schoorsteenwrak. .Maar plots daar kwam de oorlog, En met hem ook de Duts. Men gaf hem geen gehoor nog, Maar zette een scheeve muts. slechts een goede 20 meter verwijderd van do plaats waar de auto op de rails lag, voordat het waarschuwingsteeken door hem opge merkt kon worden. Het gevolg was, dat do tram, op vrije baan met haar grootst© snel heid rijdende, op dezen korten afstand niet gestopt kon worden en in botsing kwam met de auto. Een hevige schok volgde. De rechter zijde van den tramwagen weid .gedeeltelijk vernield en door elkaar gesmakt lagen de pas sagiers in den wagen. Al spoedig bleek dat, behalve de lichte kwetsuren die velen oplie pen, een tweetal vrouwen zwaar gewond was. Het waren Catharina Volte n, oud 40 jaar, wonende te Watergraafsmeer, Hooge- weg 96 en Catkar ina Jansen, 58 jaar oud, wonende le Oosterparkstraat 37. Met dezelfde tram werden zij naar het eindpunt van de tramlijn te Amsterdam vervoerd en van daar per auto-brancard naar het Binnen gasthuis. Beiden worden daar ter verpleging opgenomen. De dienst ondervond door het gebeurde na tuurlijk aanzienlijke vertraging. Ongelukkig schot. De directeur der Rotteidamscire Passage- maatschappij kreeg Dinsdagmorgen op het kan- 1 toor der maatschappij aan de Cool vest bezoek van een makelaar in vaste goederen. Doz9 nam een daar liggende geladen revol-er in de hand; het wapen ging af en de kogel drong den directeur onder het rechteroog in het hoofd. Hij ging naar het 'ziekenhuis, waar vastgesteld werd, dat de kogel tot bij "net rechteroor is doorgedrongen. („N. R. Ct."> Boerderijen voor ex-soldaten. Reeds eenigen tijd geleden werd melding gemaakt van plannen om aan de ontslagen soldaten na den Europeeschen oorlog gronden in de nieuwe wereld ter beschikking te stel len, ten einde daardoor werkeloosheid te voor komen. Lord Shaughnessy heeft thans mede gedeeld dat de Canadian Pacific Railway in West-Canada 1000 farms laat inrichten, die in liet voorjaar van 1917 gereed zullen zijn. Deze farms zullen worden gegroepeerd in kolo nies met gepaste militaire namen en met een centrale instructiefarm onder leiding van een bevoegd landbouwer, waar de kolonisten raad instructie kunnen bekomen. Heische machines. Onlangs zijn onder de gemeente Reuver eenige heische machines, gevonden, bommen, voorzien van een wekker, welke door eenige personen bij hun vlucht, toen ze door de kom miezen werden achtervolgd, in den steek wer den gelaten. Zaterdag zijn twee verdachten jehouden, van wie een, een Franschman, werkmeester hij de Oranje-Nassau, op vrije voeten werd gelaten. Tegen een inge nieur, een Belg, sedert een jaar onge veer met vtouw en kind te Heerlen, die reeds in den oorlog is geweest en eenigen tijd in Engeland had doorgebracht, werd een bevel tot gevangennneming uitgevaardigd.Hij was bij de Oranje-Nassaumïjn in betrekking. Zondag is hij, verdacht van het in gevaar brengen van de veiligheid van den staaf;, naar het huis van be waring te Maastricht overgebracht. („Limb; Koerier".) Korte vrijheid. Maandagmiddag ontsnapten een 2-tal ver pleegden uit het Rijks Krankzinnigengesticht te Medemblik. Hun afwezigheid werd spoedig ontdekt en ters-tond volgde achterhaling per rijwiel; aan den Brakeweg onder Oostwoud werden zij ontdekt. Beide vluchtelingen tracht ten, door over een vaart te zwemmen, over een weiland te ontkomen, doch daar werden zij staande gehouden. Onder veel tegenstand zijn ze nog 's avonds in dö richting teruggebracht. Gered. Twee korporaals uit Kampen, die Zondag op den IJsel een roeitochtje hadden gedaan, doch door don sterkon stroom niet terug had den kunnen keeren, maar buiten den Ketel- mond waren gedreven, zijn Maandagochtend in zee aangetroffen door een Huizer visscher. hot zeer kleino visshpuntertje hadden zij den lieelen nacht rondgezwalkt in groot gevaar van te zinken door het vaak overslaand water, dat zij met een veldflesch trachtten te verwij deren. Nat en verkleumd werden zij aan boord van H.Z. 90 genomen en te Urk gebracht, waar zij zich aanmeldden bij den commandant van het Interneeringskamp. Soldatenhumor. Do voorbeelden van soldaten-humor in ons Indisch leger, speciaal onder de Europsescha jannen, zijn lagio. Hieronder volgt een histo- •isch, vermakelijk staaltjo, dat de „Pr. Bode" opnam Het gebeurde voor den vollen krijgsraad in X., waar jan Fuselier moest voorkomen voor een strafbaar feit, dat echter niet als bewezen kon worden beschouwd. Nadat de overste als president van den krijgsraad de meening .der overige leden had gevraagd, moest tot vrij spraak worden besloten. De overste wilde dit zelf aan beklaagde .mede deel en en liet dezen daartoe wederom binnen komen. Overste: „Jan, ik moet je mededeelen, dat je door den krijgsraad bent vrijgesproken van iet je ten laste gelegde feit. (Na het zicht baar opklaren van Jan's doodernstige fusc- lierstronie)„Maar nu is liet nog niet zeker, dat je geheel bent vrijgesprokenhet kan best zijn, dat liet Hoog Militair Gerechtshof daar geen genoegen, mee neemt en je dus toch nog zult worden gestraft. Begrepen?" Jan Fuselier, stram in de houding, mot ver heugd gezicht en sal neer end, voegt den over ste oer-joviaal toe: „O, dat is niets, overste, U hcht tenminste uw best gedaan." Tableau 1 Aankomst van den Gouv.-Generaal Uit Weltevreden ontving „De Telegraaf' d.d 21 Maart het volgend telegram Om 7 uur hedenmorgen stoomde de „Insu- lindo" de haven van Priok binnen en ankerde onder het bulderen der saluutschoten van do kanonnen en de daverende toejuichin gen van de menigte.^Duizenden en duizenden waren op de plaats van aankomst aanwezig, Toen het anker was uitgeworpen en de eere- brug neergelaten, begaf de deputatie van ont vangst zioli aan boord on wensohte den wen gouverneur-generaal, graaf Van Limburg Stirum, geluk met zijn behouden aankomst. De gouverneur-gehc-raai dankte met een kort woord, waarna hot volkslied werd gespeeld. Begoleid door de hooge autoriteiten, die ter ontvangst aanwezig waren, begaf do gouver neur-generaal zieh naar den trein, eerbiedig door hot publiek 'begroet. Do trein vertrok naar Batavia en kwam daar to acht uur aan, Waar aan het station inlands'ehe hoofden in schitterende statiekleeding ter ontvangst aan wezig waren. Een kort oponthoud en toen naar Weltevreden. De saluutschoten bulderden toen do trein hot perron binnenrolde. Toen de gou verneur-genera al uitstapte, klonken do plooh- tige tonen van het Wilhelmus. Alle autoritei ten waren liier ter ontvangst aanwezig. Na een korte begroeting in de keurig ver sierde .wachtzaal begaven de G. G. met de autoriteiten zieh naar de galakoetsen, die bui ten gereed stonden. Een eerewaclit was opge steld en daarachter verdrongen zich de duizen den uit Weltevreden niet alleen, maar tot zelfs uit do verste streken van Insulinde, die getui ge wilden zijn van den intocht van den nieu wen bewindsman. Langs den geheelen intoehts- weg stonden de menschen in dichte drommen en juichten toen de stoet langs kwam. De gala koetsen reden naar het paleis op het Konings plein, waar de oud-gouverneur-generaal, Iden burg, zijn opvolger ontving en zijn ambt aan hem overdroeg. Nada# korte redevoeringen waren gehouden, werden wederom saluutschoten gelost ten tee- ken, dab de hoogste waardigheid in Ned. Oost- Indiö in andere handen was overgegaan. Hier op, stapten graai Van Limburg Stirum en de heer Idenburg met gevolg in de galakoetsen en reden naar het paleis te Rijswijk. Hier waren alle hooge autoriteiten, de leden den Raad van Indie, van het Hooggerechtshof en andere rechterlijke colleges, hoofdender verschillende departementen van bestuur, voor name inlandsche hoofden ètc, aanwezig. De oud-gouverneur-generaal voerde het eerst het woord. Hij wees er in zijn rede o.m. op dat in deze dagen de belangrijkste en tevens moeilijke taak van den gouverneur-generaal is liet handhaven eener strikte neutraliteit. Gouverneur-generaal Van Limburg Stirum, den spreker beantwoordend^ legde de plech tige verklaring af, dat het zijn vaste wil was met al zijn krachten én met alle hem ten dien ste staande middelen ook voor Ned.-Indië de strikte onzijdigheid te bewaren. Aam het einde van zijn rede deelde de nieuwe gouverneur-generaal mede, dat het H. M. do Koningin behaagd had, den heer Idenburg het grootkruis in de orde van den Nederlandschón Leeuw te verleenen. Een klein incident heeft zich nog voorge daan. Juist nadat de autoriteiten de „Insulinde" hadden verlaten, brak de eerebrug, waardoor twee aanwezigen werden gewond. Vergoeding wegens kostwinnerschap. Ingediend is een Wetsontwerp tot tijdelijke verhooging van het maximum der vergoeding wegens kostwinnerschap van dienstplichtigen. Ter toelichting zegt de Regeering o.a. het yolgende Ter zake van het verblijf in werkelijken dienst van dienstplichtigen bij de militie en bij de landweer -wat die bij de landweer be treft, voor zoover zij in normale tijdsomstan digheden voor hen geldenden landweerdienst tijd nog niet zouden hebben vervuld kan in gevolge de thans van kracht zijnde wetsbepa lingen aan hunno betrekkingen geen hooger 'be- .drng van vergooding. wegens kostwinnerschap worclen toegekend dan 1-50 per dag,- Ten aanzien van dc dienstplichtigen bij de militie geldt het maximum slechts tot uiterlijk 31 Juli 1916. Eveneons sleolits uiterlijk tot dien datum bedraagt het maximum ton aanzien van de dienstplichtigen bij de landweer, voor zoo ver zij in normale tijdsomstandigheden voor hen geldenden landweerdiensttijd zouden heb ben vervuld, 2 per dag. Bij den langen duur van den togenwoordigen bnitèngewonon toestand doet zich hier en daar do. wenscbelijkhcid gevoelen, zegt de Regecring, ook ter zako van het, verblijf in werkelijken dienst van de dienstplichtigen in het oer&to lid bedoeld, een hooger vergoedingsbedrag dan 1,50 per dag to kunnen toekennen. I Art. .1 Tan het thans ingediend© wetsont werp heeft mitsdien de strekking, do mogelijk heid te openen om zoolang de huidige bijzon dere tijdsomstandigheden voortduren, met de vergoeding voor de betrekkingen van bedoelde dienstplichtigen zoo noodig te kunnen gaan tot een bedrag van 2 per dag en dien dienstplich tigen vrijstelling van den dionst bij do militie wegens kostwinnerschap te kunnen onthouden, zoo bij toekenning van ten hoogste f 2 vorgoe- ding per dag voor hunno 'betrekkingen vol doende in de middelen tot levensonderhoud zou worden voorzien. ScbeepsruSmt© voos* de Regsering. De conferentie van reeders in zake de voorziening in scheepsruimte ten behoeve van do regeering, welke gisteren na de bijeenkomst met den minister van landbouw enz. werd voorgezet ten kantore van de firma Wra. Miiller Co., beeft, naar het „Hdbld." vernemen, tot eetn voor ds re geering bevredigend resultaat geleid. Onze scheepvaart. Naar wij vernemen wordt in scheepvaart- kringen overwogen om de schepen der ver schillende groote maatschappijen gezamen lijk, in convoói, te doen varen. De schepen zouden dan overdag oversteken en worden begeleid door een krachtige sleepboot, van draadloozo telegraphic voorzien. Ook wordt het denkbeeld overwogen, om dergelijke convooiem van koopvaardijschepen te doen voorafgaan door trawlers, die dan als mijnenvegers zouden dienst doen. UIT DE STAATSCOURANT. Op nonactiviteit gesteld wegens tijdelijke ongesteldheid majoor jhr. R. H. S. G. Gis van het 20ste reg. infanterie. Verplaatst in activcn dignst bij het 6e infan terie de le luitenant op nonactiviteit W. M. C. J. lakemeye r. Benoemd bij do Rijkswerven te Amsterdam tot opzichter E. Brandhorst, op verzoek gepensioneerd hoofdagent van politie te Am sterdam. Bij het korps mariniers bevorderd tot luitenant-kolonel de kapiteinO. J. Sehra- ve r en hem op, verzoek wegens langdurigen dienst eervol ontslag met pensioen verleend. Bografonis commandant Tlelans. Te Amby had Dinsdag de teraardebestelling plaats van den commandant van het corps der Limburgsche jagers, den heer Ph. P. H. Tie- lens. Een onafzienbare stoet volgde achter de lijkbaar, die met kransen en bloemen bedekt was. Onder de aanwezigen merkte men op gene raal Neeteson van den Landstorm, den burge meester van Maastricht, vele burgerlijke en militaire autoriteiten, een deputatie van de cavalerie uit Vonlo, waarvan do overledene kolonel is geweest, een deputatie van het gar nizoen, den Vrij willigen Landstorm enz. Aan de geopende groeve sprak generaal Neeteson eenige waardeerende woorden en dankte een der zoons voor de eer, den over ledene bewezen. Amerika en Mexico. COLUMBU8. Ten gevolge van een gebrek aan de draadloozo telegrafie en hot afsnijden op 28 plaatsen van de militaire telegraaflijnen, is de verbinding met de Amerikaansche troe pen, die Villa vervolgen, onmogelijk. Twee vliegtuigen, behoorendo tot het eskader, dat naar Mexico is gezonden, zijn niet te Casa Grande aangekomen en zijn waarschijnlijk ver loren gegaan. De vliegers hebben voor drie dagen voedsel en twee kleine veldflesschen water bij zieh. Van het Oostelijk oorlogsterrelrt. BERLIJN. Do generale staf rapporteert: De groote offensieve ondernemingen van de Russen namen nog toe. Do punten van aanval zijn talrijker geworden; de aanvallen volgden op verschillende plaatsen elkaar dag en nacht onafgebroken óp. Do krachtigste aanval i'b weder gericht op het front noordwestelijk van Postawy. Hier waren do vijandelijke vérliezen zelfs voor Russische rnassalo aanvallen buiten gewoon hoog. Bij ecu succesvollen tegenaan val op een plaats,, waar een klein© doorbraak was gesellied, werden elf Russische officieren en 573 man gevangen genomen. Maar ook in vele andere gevechten (ten zuiden en zuid oosten van Riga, bij Friedriehstadt, ten. wes ten en zuidwesten van Jacobstadt, ten zuiden van Dunaburg, ten noorden van Widzy, tus- schen het Narocz- en Wisnieczmeer) sloegen onze dappere troepen den vijand onder zware verliezen voor dezen terug en ontnamen hem bij tegenaanvallen nog ruim 600 krijgsgevan genen af- Op geen enkel punt gelukte het den Russen eenig succes te behalen. Onze verlie zen zijn over het algemeen gering. WEENEN. De generale staf rapporteert Do actie van den vijand werd DinsdÉB^op bijna het geheele noordoostfront levendiger. Onze stellingen werden onder artillerievuur genomen. Aan de Strypa en het Kormijngebied deden Russische infanterie-afdeelingen aanvallen, maar deze werden overal afgeslagen. In Oost-Galicië verloor bij zulk een aanval een Russische «gevechtsgroep ter sterkte,van een bataljon aan dooden drie officieren en ruim 150 man, aan gevangenen 100 man. Bij ons werden slechts enkelen gowond. Uit den Rijksdag. BERLIJN. De eerste lezing van de belas tingvoorstellen werd Woensdag voorgezet. Ten gevolge van een overeenkomst met de leiders van de verschillende fracties, scheidt de voorzitter de behandeling van de quoestie van den verscherpten duikbootenoorlog af van de eerste lezing van de begrooting. Tenzij een ander besluit wordt genomen, zal deze quaestie in de vergadering van de begrootingscommis- si© worden besproken, welke a.s. week bijeen komt. Naar Oost-Jndië. De voor het leger in .Ned.-Indie bestemde 2e luit. der inf. A Struy venberg .zal 2S Juni met het stoomschip Insulinde" zijn be stemming volgen. Uit Oost-lndië terug. De mil.-paardenarts 2o kl. W. M. P. P uil e van gedetacheerd uit Oost-lndië bij de Kolo niale reserve teruggekeerd. Aan militairen, dio deel wenschen te nemen aan het in April a.s. te Utrecht te houden exa men voor bewaarder bij het gevangeniswezen moot op vertoon van doii ter zake betrekkelij- ken oproepingsbrief zoo noodig boven de grens van. 10 voor bijzondere verloven vast gesteld door compagnies (eSltadrons-, bat terij-, fort-, dotachemonts-) commandanten het noodigo verlof worden verleend, met vergun ning daags to voren te vertrekken. De sollicitanten voor gemeld examen zijn dn twee groepen, A en B, verdeeld voor groep A as de datum voor het schriftelijk werk op 5 April a.s., voor groep B op 12 April d.a-.v. vastgesteld. Blijkt uit den aard van het schriftelijk werk, dat de sollicitant kans van slagen heeft, zoo zal hem worden medegedeeld, dat hij den vol genden dag (alzoo voor groep A den 6en April en voor groep B den 13en April) moet terug- ikeeren om zich aan liet mondeling examen te onderwerpen. Ontvlucht. Een 'der vier militairen, welke te IJmuiden in hechtenis werden genomen in verband met gepleegde koperdiefstalllen, wist uit 't arrestan tenlokaal te ontvluchten zonder dat het gelukte hem weder te vatten. Groot© brand te Parijs (Texas). Dertig te Parijs gevestigde zaken zijn ver brand. De schade beloopt twee tot drie mil- lioon dollars. Oorzaak onbekend. Van hot westelijk ooriogsterrdn, PARIJS. Ten westen van de Maas ie de ar- tilleriestrijd zeer levendig in de lijn Malan- courtEsneshoogte 304, en vooral hevig om do hoogte van Haucourt. Ten oosten van de Maas heftige beschieting van de lijn VauxDamloup. Hot kwam in den loop van Woensdagnacht niet tot infan- terie-actie. BERLIJN. De generale staf rapporteert: Bij de op den aanval van 20 Maart ten noordoosten van Avocourt volgende opruiming van het gevecljtsveld en de bezetting van nieuwe vijandelijke loopgraven buiten het boschterrein, steeg het aantal daar gemaakte ongekwetste gevangenen tot 53 officieren en 2914 man. De artilleriestrijd aan weerszijden van do Maas duurdemet hevigheid voort, terwijl slechts nu en dan een verslapping ihtrad.- Bij Obersept beproefden de Franschen nog maals het échec van 13 Maart goed te maken. Met aanmerkelijke verliezen werd de aanval ler teruggeslagen. Drie Vijandelijke vliegtuigen werden ten' noorden van Verdun in een lucktstrijd buiten gevecht gesteld; twee kwamen noordoostelijk van Samogneux achter ons front neer, de der de viel brandend achter do vijandelijke linie. Luitenant Bölke sóhoot daarmede zijn dar tiende, luitenant Parschau zijn viorde vijan delijke machine naar benedon. Een afzónderlijke vrede? In de Enteoite-pers wordt nu en dan de meening verkondigd, dat Turkije geneigd zou zijn een afzonderlijken vrede te sluiten met de Entente-mogendhedenIn verhand daarmede wordt gebracht de aanwezigheid te G-enèvo van Nabi-beyi den vroegeren Turkschen gezant te Rome, en van Rifaat- pasja, den voormaligen Turkschen gezant te Parijsmen meent dat deze daar aangekomen waren om met afgevaardigden van de En- tente-mogendhoden onderhandelingen te voeren. Fuad-Selim, de Turksche gezant te Bern, heeft nu in het „Berner Tagblatt" alle besprekingen over vrede ontkend, en tevens beslist tegengesprokendat d© mi nister Talaat-bey voor die besprekingen in Zwitser!and zou zijn geweest. De genoemde minister heeft Konstantinopel niet verlaten. Dankbetaigssig. Op den dag der begrafenis van onze dierbaren Echtgenoot en Vader, werden wij verrast door de aanbieding \au een prachtigen bloemen krans, ge geven door hét 3e peleton van het 2e Esk. le Rcgfc. Huzaren. Wy mogen ook niet nalaten hier mede onzen opréchten en welge meend en dank te betuigen aan den 2e-Luit. VERHEIJEN. de Wacht meesters, Korporaals enManschappen en zal genoemd peloton by ons steeds in dankbare herinnering blyven. Familie CORN. v. TETEPJNG, Torheydenschc-weg, Breda. DanlitoetaaSgfirag. Voor de vele bewyzen van deel neming ondervonden by het overly- den van onzen geliefden echtgenoot, zoon en broeder en behuwd-broeder DIRK A. KROUWEL, militair, betuigen wy onzen hartely- ken dank. Wed. J. KROUWEL— KOOPMANS. Th. A. KROUWEL. J. E. KROUWEL- VAN DOESBURG P. VOS. Th. J. VOS-KROU- WEL. A. VAN BEEM. J. E. VAN BEEM— KROUWEL. Ti el. 20 Maart 1916. Aan Chemische Fabriek, Omval, Amsterdam, kunnen worden fiepïaatot, niet ouder dan dertig jaar.' Schrijven onder vermelding van voorgaande en laatste betrekkingen, loon, oiiderdom, enz onder GZ 3712, Alg. Adv.-Bur. D. Y. ALTA, A'dam, voor spoedige fn-cülensS-Sre- ding gevraagd. Aanmelding dagelijks tusschen 10—4 uwr Achterburgwal 94 Am sterdam1 BENSDORP'S UITSLUITEND QÖÜDEN EN ZILVEREN CADEAÜXJ v. Rossem's' Troost

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 4