DK BOI-jP ATEMCOUR AIVT Van Woensdag X 5 Ma art 1916 3 Le genaken. rioezaken. Correspondentie. Gezellige Winteravond-spelen Uit Leger en Vloot. Het verdrag is toepasselijk op allo geschil len, welke tusschen partijen mochten rijzen on die langs diplomaticken weg niet tot oplossing gebracht zijn kunnen worden, met uitzonde ring van geschillen ten aanzien waarvan, krachtons do tusschen partijen bestaande nrbi- iragevcrdragen of in verdragen opgenomen aTbitrageclausules, een scheidsrechterlijk© uit spraak kan worden ingeroepen. Het verdrag zal in werking treden onmid dellijk na de uitwisseling der akten van l>c- krachtiging en zal van kracht blijven voor oen tijdperk van vijf jarenhierna zal het van kracht blijven tot twaalf maanden nadat een der hooge verdragsluitende partijen aan de an der o zal hebben konnis gegeven van haar voornomen het te doen eindigen. Uit het verdrag vloeien kosten voort, welke gelijkelijk door do beide Rcgecringen worden gedragen. Op grond dat het derhalve geldelijke ver plichtingen aan het Rijk oplegt, wordt het aan do goedkeuring der Sta ten-Generaal onder worpen Duurtetceslag. Het Comité der samenwerkende Rijksambte naren en Beambten Organisaties, vertegen woordigende ongeveer 13,000 leden, heeft Za terdagavond te Rotterdam een conferentie ge houden met de bij dat Comité oangesloton ver- eenïgingen ter bespreking van het wetsontwerp betreffende den duur tie toeslag voor de rijks ambtenaren cn beambten. Vertegenwoordigd waren 15 vereenigingen. Na besprekingen waarbij groot© teleurstel ling werd uitgesproken over dat wetsontwerp werd met algèmeene stemmen besloten aan de regeering te verzoeken lo. dat de in het wetsontwerp belichaamde grenzen worden verhoogd elk met een bedrag van 300; 2o. dat de toeslag worde loegokend over de door de regeering voorgestelde bodragen 3o. dat do toeslag worde berekend naar 8 met vasthouding van den in liet wetsontwerp Tastgclegden kindertoeslag; 4o. dat de kostwinners vallen in denzelfden term als de gehuwden; 5n. dat aan do ongehuwden worde toegekend de helft van den te verleenen toeslag; 6o. dat het geregeld in 's rijks dienst niet in vasten dienst zijnd personeel valle in don te verleenen toeslag; 7o. dat de uitkeering van den duurtetoeslag geschiedde bij de uitbetaling van bet salaris. <„N. R. Ct.") De Watersnood. Hen schrijft ons uit de Purmer tan Zaterdag: Tot hoden heeft on zo omringdijk zich goed gehouden. De bekisting is geheel gereed, en op verschillende punten zijn depóts gevestigd, waar zand, zakken, enz. in voorraad gereed liggen. Van do militairen (onder kapitein Porthoine) zijn 150 man in kwartier gebleven bij do boeren alhier, om, als nood dreigt, dade lijk bij do band to zijn. Temeer was dit noodig, omdat in zulko oogenblikken de landbouwers hun zonen on dienstbaren thuis moeten hebben om bet vee to redden en dit in veiligheid te brengen. Buiksloot plankendorp. De hoeveelheid wrakhout,, afkomstig van ingestorte huizon in do polders, is thans zoo groot, dat er even voorbij de draaibrug te Buiksloot een grooto stapel van gemaakt is, een paar meters hoog en vele lang. Daar lig gen cntelbaro planken, balken, deuren, trap jes, kozijnen, hekken en palen opgestapeld. Dertig mannen zijn bezig met het hout op te vïssclion, dat door den noorden- en .oostenwind voortdurend op het ..strand" van Buiksloot komt aanspoelen. Typisch is het vele grocn- geschilderde hout, afkomstig van de aardige groene, houten huisjes van Broek, Dpendam en andere dorpen. Wanneer do eigenaar het hout, als afkomstig van zijn hout, in bijzijn van -twee getuigen herkent, krijgt' hij het. Tot dusver heeft zich haast niemand aange meld, zoodat. de stapels hout. steeds grooter worden. Buiksloot; wordt een waar- plankendorp. Van de huizen aan den Meerweg zijn thans de achtergevels bijna allen stukgeslagen. Koninklijke Militaire Academie. De minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor zooverre het afnemen van examens noodig is ter bepaling van do toelating van jongelieden als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda, deze examens in do maanden Juli en Augustus en, zoo noodig, in de eerst© dagen van Sep tember e.k. zullen worden gehouden. Voor dezo toelating worden opengesteld 104 plaatsen, verdeeld als volgt: A, Ton behoeve van do Cadettenschool. 1. Voor het leger hier to lande: 9 voor de in fanterie, 2 voor do cavalerie, 5 voor do artil lerie en 2 voor de genie. 2. Voor het leger in Nederlandsch-Indië9 voor do infanterie, 1 voor de cavalerie, 4 voor de artillerie on 2 voor do genie. B. Ten behoeve van de a.dspira-nton, bedoeld in art.. '26 der vorenvermeklo wet: 1. Voor bot leger hier to lande: 30 voor do infanterie, 5 voor do cavalerie, 18 voor do ar tillerie en 4 voor do genie. 2. Voor het leger m Nederlandsch-Indië: 8 voor de infanterie, 1 voor do cavalerie, 3 voor de artillerie en 1 voor de genie. Ouders of voogden van a-dspiranten moeten de kennisgeving, dat hun zonen of pupillen VOor toolating in aanmerking wensckon te ko- De kapitein der SIIVlöwe". In dezen oorlog komen nu en dan van die moedigo, verrassende daden voor, die ons onwillekeurig in opwinding brengen. Daaronder belmoren de vermetele tochten dor ,,Möwe", den Duitsdïen hulpkruiser, die in verschillende zeeën zoovele Engolsehe schepen buitmaakte of vernielde, aan allo aanvallen sluw wist te ontkomen en onge deerd een Duitecho haven te bereiken, dwars door de vijandelijke oorlogsschepen heen. Wij geven hier het portret van den com mandant van het schip, graaf Dohna Sehlo- dien in no- 245 van de ,,S. C. (van Vrij dag 10 Maart) gaven we onder Laatste Be richten een vrij uitvoerige l-sschrijving van zijn leveu. men, vóór 10 Juni 1916 aan liet departement van Oorlog zenden. Cadettenschool. Do minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hier te lando in de maanden Juli cn Augustus e.lt. een examen zal worden gehouden voor toelating van jongelie den als cadet bij do Cadet ten school to /Vlk- maar. Voor dit examen worden opengesteld: a. 3-5 plaatsen voor jongelieden met bestem ming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande b. 14 plaatsen voor jongelieden met bestem ming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederlandsch-Indië. Ouders of voogden, wier zonen en pupillen aan het examen wenschen deel te nomen, zen den de kennisgeving daarvan vóór 10 Juni 1916 aan het departement van Oorlog. Hoofdcursus. Do minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden: dat. voor het in 1916 hier te lande te houden examen voor toelating tot den hoofdcursus, ter opleiding van onder officieren voor den rang van tweede-luitenant, der infanterie en van iweede-luitenant- kwartiermeester, resp. voor den dienst hier to lando on voor den dienst in Nederlandsch- Indië, de volgende aantallen plaatsen worden opengesteld: I. voor het leger hier te lande: infanterie 20 administratie 8 II. voor het leger in Nederlandsch-Indië: infanterie 6; administratie 2. Een vraag omtrent staking tuinderpersoneal. Het Tweede Kamerlid do lieer K 1 e e r e- koper heeft tot don Minister van Oorlog do volgende schriftelijke vraag gericht „In het Weekblad „Floralia" tweede blad dato 3 Maart 1916 wordt uit Loosduinen mede gedeeld, dat aldaar do staking van heb tuin der.spcrsoneel zich nog steeds uitbreidt, doch om do znken loopende té. houden heeft de Tuinbouwraad weten te bewerken, dat de ge mobiliseerde tuinders terstond verlof kregen. Is de Minister van Oorlog bereid een onder zoek in te stellen, hoe deze bewerking" der militaire autoriteit zich heeft toegedragen en voorts te voorkomen, dat op dergelijke wijze werkgevers, bij wie een stalling is uitgebroken, aan arbeidskrachten worden geholpen!-" Militaire Geneeskundige Dienst. Ook het hoofdbestuur van Nosokomos, Ne der], Verccniging tot bevordering der belangen van verpleegsters en vérplegers, zond een adres aan de Tweede Kamer met verzoek een reorganisatie der militaire hospitalen te willen invoeren, waarbij een beter systeem van ver pleging verkregen wordt door: a. verbetering van inrichting der gebouwenb. aanstelling van een voldoend aantal gediplomeerde ver pleegsters en verplegers, onder wier leiding de dienst op de ziekenzalen plaats heeft; c. liet geven van een opleiding volgens moderne eisclien aan de leerling-verplegersd. het van den verplegingsdienst uitsluiten van alle zie- kensoldaten, hospitaalbedienden, oppassers enz., die geen gediplomeerde verplegers of leerlingen zijn. Medi3che studenten-iand6tormcrs. Het bestuur der medische faculteit te Utrecht ontving, naar aanleiding van een request aan Z. Exc. den Minister van Oorlog, het volgende schrijven De Minister van Oorlóg, beschikkende op een request van het bestuur dor Medisch'© Faculteit, van het TTtrechtsch Studenten-Corps te Utrecht, houdende ver zoek om lo. de studenten in de geneeskunde, die door de uitbreiding van de Landstormwet onder do wapenen worden geroepen, gedurende don tijd, dien zij actief moeten dienen, ter Ijeschikking to stellen van den medischen dienst; 2o. dio studenten, voor zoover daartoe gele genheid is, te detacheeren in de universiteits stad, waar zij tot hiertoe studeerden 3o. hun gedurende den tijd, dien zij actief moeten dienen, zonder eenige. verder trekken de verbintenis hunnerzijds den rang to verlee nen. die hun zou zijn toegekend, indien zij als aspirant-officier van gezondheid., of aspirant reserve-officier van gezondheid waren inge deeld Brengt ter kennis van voornoemd bestuur: ad lo. dat er bij hem, minister, geen bezwaar bestaat om, waar mogelijk, de bedoelde stu denten in de geneeskunde ter beschikking to stellen van den medischen dienst, hetgeen o. a. kan plaats hebben door opleiding tot hospitaal soldaat of tot ziekendrager; ad 2o. dat een verzoek als sub 2 bedoeld, zal kunnen worden ingewilligd, voor zoover de belangen van den militairen dienst zulks toe laten ad 3o. dat dit deel van het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is; Vestigt voorts de aandacht op de bepalin gen, welke getroffen zijn ter toelating tot een verband bij het reservepersoneel van landstorm- plichtige studenten in de geneeskunde. (,,Yox Studiosorum".) Haar OosMndië. Do voor het leger in Oost-Indië bestemde officier van gezondheid 2e kl. S. Kroonen- berg zal 26 April met het stoomschip ,,Tam- bora" zijn bestemming volgen. De militair-paardenarts 2o klasse W. K. Picard, dio voor vijf jaren wordt gedeta cheerd bij het leger in Oost-lndië, zal 5 April met heb stoomschip ,,Sindoro" derwaarts ver trekken. Uit de Staatscourant. Bij besch. van den Minister van Marino zijn de navolgende plaatsingen gelast16 dezer, off. van'gcg. 2e kl. L. Hendriks, gepl. a/b. Hr. Ms. ..Bellona" 3 April a.s. off. van gez. le kl. D. B. J oc'JiemB, gepl. a/b. Hr. Ms. Gelderland"-; off. van gez. 2o kl. J. M. A. J. H. v o n F r o y t a g D r a b b e, gcpl. a/b. van Hr. Ms. Noordbrabant". Inspeoteur Mil. Onderwijs Zeemacht, Het bureau van den nieuwllenoemden inspec teur van het militair onderwijs bij de zeemacht, den gep. vice-admiraal Tydeman, wordt geves tigd aan het Departement van Marine, waar do vice-admiraal reeds sedert eenigen tijd werkzaam was. Na de demobilisatie. Do „N. R. Ct," verneemt dat do vice-admi raal F. P i n k e, sedert 1912 commandant der zeemacht in Ned.-Indië, eerst na de demobilisa tie in zijn tegenwoordige betrekking zal wor den vervangen. Adressen gevraagd. Eerste plaatsing. Oproep 1-1 Rog. Crenadlers. De Administrateur van 1© Compie I Bataljon Grenadiers, verzoekt van de n.v. militairen, in verband met overgang land weer, hun toekomstig adres bij demobili satie ONZE CORRESPONDENTIE RUBRIEK. Per brief wordt niets beantwoord. Alle vragen worden regelmatig en zoo spoedig mo ge I ij k en geheel kosteloos door ons op de beurt afgedaan, zcodat het overbodig is nog weder eens bij nader schrijven antwoord te ver zoeken. V/ie bij zijn vraag 3 cent postzegels insluit krijgt apart ,,Do Soldatencourant" toege stuurd, waarin het antwoord op zijn vraag voor komt. Ceef steeds uw juiste en volledigs mili taire adres op. Haanen, A. K. D. G. Renaen, J.'H. Magel, H. C. O. Iloogendam, P. Langeweg, A. Fontein, W. J. Sondaar, J. M. Gerrits, K. De Haas, J. H. J. Euser, L. Wassenaar, R. Eijling, W. J. Verkerk, R. De Wilde, F. L. F. Van Oort, D. Streekstra, N. H. De Lorm, H. Pluut, J. M. Allen thans elders gedetacheerd. .1. G. J. Schoonhoven. Op welk tijdstip de lichting 11X17 dor P. A. met klein verlof gaat, is ons niet bekend. Red. P. H., Arnhem. Gij moet een verzoek tot den M. v. O. richten om u naar Duitsehland te mogen begeven. Red. D. M.. Dordrecht. Gij kwam in aanmerking voor vrij vervoer voor Rijksrekening. Red G. A. Vlissingen. Of de lichtingen 1909 en '10 dit- jaar met klein verlof gaan, is ons niet bekend. Red. G. W. K., Amersfoort. In uw straftijd is elk verlof vervallen, dus ook )iet landbouw- verlof. Red. H.. Zevenaar. Uw zwager kan bij opkomst voor don landstorm aan don compagniescom mandant verzoeken om bij do opleiding voor verlof sof f icier geplaatst te mbgen worden. Red. C. P. Hoorn. Richt een verzoek tot den M. v. O. om voor die 80 dagen in aanmerking to mogen komen voor soklij en mena gegeid. Red. M. B.. Tilburg. Voor vergoeding bij bijzon der verlof zie do S.-C. no. 221. Red. C. v. H.. Ede. Voor de verbintenis bij de Kon. Marechaussee zie de S.-C. no. 229. Red. P. K., Bergen op Zoom. Zie de S.-C. no. 243. Red. L. M. M.. Bergen op Zoom. Voor detachee ring bij de Luchtvaartafd. zie S.-C. no. 2-15. Red. L. v. d. P., te Kruiningen. Na het eerste oefenin^stijdperk van 8^ maand komt gij in aanmerking voor het periodieke verlof. Red. A. lf., 4o Divisie \oor een H.A. bouwland kan een verlof van 15 dagen worden toege staan. Red. T. H., Schaisberg. Richt een verzoek tot den M. v. O. om voor de do door u bedoelde reiskosten in aanmerking te mogen komen, tevens om in aanmerking te mogen komen voor bijzonder verlof, onder overlegging van een bewijs van den burgemeester. Red. J. B. H. B.. 's-Hertogenbosch. Ié. Bedoelde milicien behoort tot de militielichting 1908. 2e. Een gedeelte van de Jandwcerlichting- 1912 gaat 24 Maart a.s. met klein verlof. De 13 bataljons van de liandweergrons- en kustwacht gaan 20 April met klein verlof. 3c. Het periodieke verlof voor het veldleger is als volgt, 1 dag in de 10 dagen, 2 dagen in do 20 dagen of 3 dagen per maand. Bijv. 1 Januari verlof, dan hoeft men in die maand nog recht op 2 dagen, dus op 30 en 31 Januari. R e d. B. \VS.. Zutphen. Deze aanschrijving is ook van toepassing voor de la.ndstormp 1 ichti- gen. Gij kunt dus ook voor de vergoeding in aanmerking komen. Red. T. B., Arnhem. Richt een gemotiveerd ver zoek tot den Opperb. v. L. en Z. om overge plaatst te mogen worden. Red. M. S., Oosterhout. Het verzoek voor aan stelling als hulpkommies te richten tot den Minister van Financiën. Gij blijft soldaat, dus geniet voeding van Rijkswege. De eischen zijn ons niet bekend. Red. Ij., Oudenbosch. Dit is ter beoordeeling van uwen compagnies-commandant. Red. A. J. J., Kruiningen. Wij raden u aan een verzoek tot den Minister van Financiën te richten om als hulpkommies in aanmerking te mogen komen. R e d. M. P. H. H. H., Hoeven, le. Dit is ter beoordeeling van uwen Compagnies-comman dant. 2e. Als gij in Januari geen verlof hebt ge had, bestaat er ook geen recht op menagcgeld, daar gij dan steeds in de voeding zijt geweest. Red. A. H., Soestdijk. le. De lichting 1906 van de bereden wapenen gaat *28 Maart a.s. met klein verlof. Yan de lichting 1907 is nog niets bekend. 2c. Gedurende het bijzonder verlof staat het periodieke stil. R ed. v. d. M., Scheveningen. Richt een bezwaar schrift tot do commissie van voorlichting in zake vergoeding kostwinners. Het verzoek schrift te richten tot den voorzitter van dio commissie in de hoofdstad van uwe provincie. Red. J. B., Sas van Gent. De Burgemeester be paalt <le vergoeding. Dring dus bij deze op een beslissing aan. Kunt gij u daarmede niet ver eenigen, dan kunt gij een bezwaarschrift rich ten tot de commissie van voorlichting inzake vergoeding kostwinners. Het verzoek te rich ten tot den voorzitter van die commissie in de hoofdstad van uwe provincie. Red. J. A. S., Vlissingen. Richt een verzoek tot den M. v. O. om voor het- door u bedoelde verlof in aanmerking te mogen komen. Red. Q., Bleyerhoide. Richt een verzoek tot uwen compagniescommandant om voor hot döDr u bedoelde verlof in aanmerking te mogen komen hierbij een bewijs van den Burgemees ter over te leggen. Red. J. W. P.. fort hij Pannerden. Op welk,tijd stip de landweerlichting 1913 met klein verlof ;aat is ons niet bekend. Red. E. K., Kruiningen. Richt een verzoek tot den Minister van Financiën om als hulpkom mies aangesteld te mogen worden. Red. M. J. v. 't H., Krabbendijke. Gij zult wel met het overige deel der lichting 1916 opgeroe pen worden. Red. S. L., Assen. Alleen de soldijgenietende vas- j to kok hoeft recht op de vergoeding voor levensmiddelen, niet de vaste bijkok. Rod. A. v. d. W., Harderwijk. Richt een verzoek tot hot Departement van Financiën. Rod. J. A. P.. Bergen op Zoom. Informeer bij uw eacadronscommandant. R d. G. P.. Stratum. De dienstplichtige van de militie-fóchting 1916, toegewezen o. a. aan de lie bataljons infanterie worden tusschen 1620 April e.k. ter inlijving onder de wape nen geroepen. Red. A. D.. Tilburg.- Wij raden u aan te trachten met iemand te ruilen en daarna een gemoti veerd verzoekschrift aan den Opperbevelhebber van L. en Z. te richten. Red. E. v. L., Katwijk a/Zee. Het is nog niet bekend, op welk tijdstip de militie-lichting 1914 met klein verlof naar huis gaat. R e d. M. J. J. S., Dordrecht. Daaromtrent heeft niets in ons blad gestaan. Het- is nog niet be kend, op welk tijdstip de landweerlichting 1913 met klein verlof naar huis gaat. Red. S. R., Delft Wij raden u aan tot den Burge meester van Boskoop een verzoek te "iohte.n in verband met de plaats van betaalbaarstel ling van de u toegekende vergoeding. Red. F. v. D.. "s Gravenhage. Is ens nog riet bekend. Red. P v. JL. Nieuwkuyk. Misschien kan een verzoekschrift aan den commandant van hot veldleger kans van slagen hebben. Rod. X., Legerplaats bij Laren. Gij moogt hot door u liedoeldo verzoekschrift rechtstreeks aan den M. van O. zenden. Red. P. C. HDelft. Een gedeelte der landw lichting 1912 gaat. 21 Maart a.s., het andere gedeelte mot 2U April a.s., met klein verlof naar huis. R e d. A. B. L., Ooltgonsplaat. "oor aanstelling tot hulp-kommies kunt gij een verzoek richten tot hot Departement van Financiën. Hot overige door u gevraagde is ons niet bekend, K ed. 0. S. v. V., Loosduinen. 16 nog niet be kend. Red. J. M.. Dongen. Do bepalingen, betreffende» het vrij reizen gelden zoowel voor do bczete ting&troepen als voor liet veldleger. Gezins hoofden bobben, voor wat betreft het recht 0]i vnj vervoer, dezelfde rechten als gehuwden Een verzoek, om een hoogere autoriteit to mogen spreken moet doorgezonden worden. Red. S G., Breda. Richt een verzoek aan het D. V 0. Red. J. T. R Ede. Gij moet 2 jaar onafge- broken den rang van sergeant hebben be kleed. om in aanmerking to kunnen komen voor de jaarweddeverhoogrng van 50. Red. B Ede. Gij hebt elke week recht op vrij verioer voor rijks-rokening. Red. D. J. F. G.. Pineind. Eerst wanneer gij SJ maand onder tie wapenen zijt. kunt gij in aan merking, komen voor zakenverlof. Vraag aan uw sergeant-majoor het model van een verzoekschrift, dat op ongczcgeld pa pier aan den M. v. O. moet worden gericht onder overlegging tevens van de noodige be wijsstukken van den Burgemeester van uwe woonplaats e.a. Red. D. S-, Legerplaats bij Laren. Niet uwe moe der. maar gij zelf hedt het verzoek tot den, burgemeester moeten richten. Gij kunt dit alsnog doen. Wordt het verzoek dan weder afgewezen, dan kunt gij een bezwaarschrift indienen bij de commissie van voorlichting inzake bezwaarschriften wegens vergoeding aan kostwinners voor de provincie Zuid-Hol- Jand. Het 'verzoek te richten aan den voor zitter van die commissie te "s Gravenhage. Red. W. N Hansiveert. Gij hebt geen recht op toelage. Red. G. A., Ede. Bij degradatie vervalt het onder- ■hoidingsteekon van trouwen dienst en de daaraan verbonden soldijverhooging. Red. J. A. M., Zeist. De door u bedoelde garni zoensplaatsen zijn ons niet bekend. Red. Milicien-korporaal Ij.. Leiden. Uw broeder kan daartoe het verzoek richten tot den M v. O. R c d. J. v. O. Utrecht. Van liet aflossen van do militielichting 1912 door den landstorm is ons niets bekend. Het met klein verlof naar huis zenden van do militielichting 1912 ligt nog in liet verschiet. Red. W. de G., Assen. Het periodieke verlof werdt verleend als de belangen van den dienst zich niet tegen verzetten. Het komt one echter wel billijk voor. dat gij dat verlof als nog moogt inhalen. Red. E. J. B., Bergen op Zoom. Dit is ter beoor- deoling van uwen compagnies-commandant-. Red. 1. van Y„ Laren. Voor de regelen betref fende het periodieke verlof en de permissie op Zondag, venvijzen wij u naar de correspon dentierubriek van ons blad No. 224. Red. H. v. D.. den Helder. Richt uw verzoek tot do commissie van ontwikkeling cn ontspan ning voor militairen. Red. W. P. P., Keizersveer bij Raamsdonkveer. Het door u bedoelde jongmensch is deserteur, en zal bij terugkomst in Nederland daarvoor worden gestraft. Zijn rechten als Nederlander verliest hij echter niet. Red. H., 2 R. V. A. II. Het door n bedoelde bij zonder verlof staat in R O; 1916. B. No. 40. Red. H. B Oudenbosch. Dit is ter beoordeeling in den compagnies-commandant. Red. A., Arnhem. Paardenoppassers van onder officieren genieten eene soldijverhooging van 0.10 jier dag. (R. b. o. m. art. 34.) Bij 1 y. 24 uur permissie op Zon- en feestdagen be staat geen rocht op mcnagegeld. Red. A. P., Vierpoldors. Vraag uwen compagnies commandant u bij den korpscommandant voor te dragen voor hoornblazer le klasse. Zie 'boekwerk „R. b. o. m." blz. 53 (noot 6.) Red. R. K. te Hansweert. Neen. Vragen van of voor burgers beantwoorden wij niet. Red. Schako verloren. Woensdagavond heb ik, van verlof terng- keerende, een schako in den trein laten liggen, genummerd: 2077-5 B-4. De vinder wordt be leefd verzocht bovenstaande terug te zenden aan den mil. Gieljan, 2-1 5 R. I., IVe Divisie Veldleger. Verkeerde overjas. Woensdagavond 8 Maart jl. in trein Utrecht -VHeréogonbosch een verkeerde over- as medegenomen, genummerd 8497 met naam Westerhof. Gaarne zag ik die geruild voor mijn eigen jas No. 1 H.S. 326. Verzoeke bericht aan Chr. van Beekurn, Verbandplaats Compagnie IVe Divisie Veldleger. Adres Serg. Westerhof gevraagd. De Sergeantverpleger E. Groen. Militair Hos pitaal te Utrecht, vraagt liet adres van den Sergeant der Vestingartillerie C. Westerhof. Hij was voor de mobilisatie instructeur bij de Instructie-Compagnie te Schoonhoven. Gevonden voorwerpen. (Tweede plaatsing.) Lijst van goederen, welk© gevonden zijn in verschillende coupé's der S.S. en H.IJ.S.M., en welke terug to bekomen zijn ten bureele van den Garnizoenscommandant te Deventer. 2 grijze cavaleriemantels, gen. 629 151; 2 paar sokkon, 2 roode zakdoeken en 1 witte zakdoek 1 bruine werkbroek. 1 mil. borstrok, - 1 roode zakdoek, 1 vlechtwerk voor lampglas, 1 pakje spijkers, drukknoopen; 1 hemd, gen. 217, 1 paar zwarte sokken,,2 paar witte man chetten, gem. S., 1 boord, gem. S, 2 witte zakdoeken gem. 7 S., 1 hemd gen. 345, 1 nieuwe werkbroek. 1 grijze korporaals cava- leriemantel, 1 paar sokken; 1 paar schoenen gen. 3323 in zakjes, 1 schoenzakje waarin ge tuigschrift Johannes Riepe 3e reg. Inf.1 schako gen. 5919, 19 R. I.; 1 kwartiernuits veld-artillerie; 1 mondzak inh. 2 stel onder goed, 1 paar buitenmodel sohoenen, 1 paar mil. sokken; 1 kwartiermuts veld-art., 1 boek geticld Pesthol, Zola, 1 stuk zeep, 1 tan denborstel. 1 handdoek; 1 lederen sabelkwast cavalerie1 paar grijzo wollen handschoenen gen. 5122; 1 eetketelzakje; 1 kwartiermuts; 1 beenwindsel, 1 sigarenkoker. 2 portemon- naies inh. 5^ cent; 1 lederen sabelkwast met koord, cavalerie; 1 hemd gen. 5213, 1 onder broek gen. 133 1 sbako v/h. 17e rog. Tnf.1 borstrok, 1 paar mil. sokken gen. 2426, 1 oode zakdoek: 1 paar-handschoenen (astra kan) 1 paar handschoenen (grijs katoen) 1 paar mil. sokken gem. Martens1 hangslot met koperen ring; 2 paar mil. sokkon gem. 22 B. 5321, 1 sporthemd; 2 paar sokken; 1 werkkiel gen. 7892, 1 paar moffen; 1 cahier, De drie dobboïstoenen. We leggen twee dikke boekon op do tafel op eonigen afstand van elkander. Op die boeken leggen we «ene glasruit, welke mei twee tegenovergestelde randen op deze rust. Ouder de ruit. leggen we verschillende lichte voorwerpjes op de tafel, zooals stuk- jee kurk of papier, veertjes, vliorballetjea enz. Als wc nu do ruit mot een wollen lap wrijven, dio bij het vuur goed gedroogd js. wordt de ruit electriscli, en wo zien al die voorwerpen van de tafel tegen het glas springen, weer op tafel neervallen, nog maals opspringen, in ecu woord, zich aan oen dollen dans overgeven. Wanneer gc deze voorwerpjes door pop petjes van vlierpit vervangt, 'kunt go ge makkelijk een -/eer druk 1>al organise©ren het is de iu do elect riciteit welbekende proef van den poppendans. TO* t zullen we van dezo proef gebruik ma-kou, om er oen nieuw spelletje van te ma-ken. Snijd van vlierpit drie knben van dezelf de grootte; maak er met- pen en inkt zwarte punten op als op gewone dobbolstecium, en leg ze in eene doos met glazen deksel, zooa-ls die. waarin wel eeua poppenservies- jes verkocht worden. Wrijf liet- deksel met- een. wollen lap en go ziet de drie dobbelsteenen levendig opspringen en tegen bet klas klevenop deze wijze leunt ge op eene eigenaardige manier met uwe kameraden om de hoogste oogen werpen. Bovendien kunt ge ze op de navolgende wijze aardig foppen. Ge verzoekt een hunner de geworpen punten samen te tellen, dpanta wacht ge oerige oogenblikken en zonder aan do doos to rakenlaat go hem zien, dat hij slecht geteld heeft: in plaats van 6, 4 en 2 bijv. dus samen 12, is er geworpen 1, 3 en 4, to aainen slechts 8En toch kleven de dobboJ- btecuon nog altijd tegen het glas en nie mand heeft 7/3 aangeraakt. Een oogenbiik later veranderen de oogen weer van zelf, en dat gaat tamelijk lang zoo voort! Er heeft namelijk het volgende plaatshet» vlak van den kobus, tegen het- glas ligt-, verliest langzamerhand zijn aanklevend vermogen cn laat- los, maar de kubus blijft een oogenbiik aan eene ribbe hangen, dan wordt het aanliggende vlak krachtig door het geelectriseerde glas aangetrokken, en do kubus wentelt om die ribbe en kleeft we der met dat tweede vlak tegen liet glas. Vandaar die aardige verandering in do ge-- worpen punten, waarin niets geheimzinnigs gelegen was 2 paar sokken. 2 hemden, 2 onderbroeken, 1 ransolriempje, 1 tandenborstel, 1 paar jdacó handschoenen2 paai- sokken, 1 handdoek, 2 badhanddoek; 1 shako gen. 688; I paar sokken gen. 1853, 1 zakmes. 1 roode zakzoek: 1 hand doek; 2 ranselriempjes gen. 6921, 1071. Bevorderingen. Wij verzoeken toezending van alle pro moties. mutaties, enz doch herinneren er aan dat wij ten gevolge van de misloi ding, waaraan wij bloot stonden slechte die promotie-berichten in ons blad publi- ceeren, die door den onmiddellijken chef óf den administrateur van het- onderdeel medegeteekend zijn. Zoo mogelijk vrago men ook den stempel van het- onderdeel op de ons toe te zenden promotieberichten Bevorderingen, mutaties, enz. Dc serct. J. van Marie, ran de te compagnie Hospitaal-soldaten, gedetacheerd bij het Mil. Hospitaal te Arnhem, is op 13 Maart a.s. ge detacheerd in do Legerplaats bij Harskamp. De Milicien-korporaal J. Lammers v/h. Rogi- ent Genietroepen, ingedeeld bij de 'JVlcgraai- afdeeling IVe Divisie, Veldleger, is bevorderd tot Milicien-sergeant. Landiveersoldaat £i. Savelkouls. van de le Comp., 17e Bat. L.vv. Infanterio is 11 Maart bevorderd tot Landweerkorporaal. De hoofdrerpleger S. Harte, van het Mili tair Hospitaal te Harderwijk, is op 16 Maart a.s. in gelijke functie overgeplaatst bij het Militair Hospitaal, te Arnhem. Voor de slachtoffers van den watersnood. Vijftiende lijst. Ontvangen tot en met 13 Maart. 1916 's middags Saldo van de uihvo^fiug gegeven door de Militaire Toonesiverfceniging te 's Heer- Arendckerke, gezonden door den voorzitter G. A. v. d. Berg, f 20. Totaal van deze lijst f 20. Totaal ontvangen f 1844.32. D. MANASSEN. Voor de militairen te Amsterdam. Sergeant L. A. Duprée, voorzitter der Com missie. meldt ons: De Commissie voor Wetenschappelijke Lezin gen voor Militairen organiseert op Woensdag 15 Maart haar 13en voordrachtavond in de Aula van het R.-K. Gymnasium a'd Holjbemakade (ingang Nic. Maesstraat) to Amsterdam. Als dan zal de hoer J. Sibinga Mulder oen lezing met lichtbeelden houden over: „Een schets van Suriname". H_H. officieren met. hunnó dames, voorts alle in uniform gekleed© militairen hebben tot deze voordracht vrijen toegang. Uitvoering fort Brakel. Administrateur W. C. P. v. d. Leek schrijft ons van fort Brakel: Heden don B Maart '16 traden voor ons op het 'duo Westenberg, vertegenwoordigd door mejuffrouw Carolina Westenberg en den heer Kees Dagrnar. De heer Dagmar liet ons aller eerst zijn komische coupletten hooren getiteld: „Daar kan ik niet togen", ..Bruidegom en bruid", waarmede het hem gelukte om onze lachspieren aan liet werk te ze tten. Daarna bracht, mej. Carolina Westenberg ons hare coupletten ten gehooro van „De Koekoek", „Wij zijn allen als menschen geboren" ons. welko zeer in den smaak vielen, wat hot luid applaus bewees dat haar ten deel viel. Ook met liunne komische duetten vermaakte het duo Westenberg ons den avond. Do coupletten van „Jan v/d Steen met z'n derde boen" en „Hoe men een meisje kan min nen" van den hoer Dagmar, blijven ons thans nog als een nagalm in de ooren klinken, want steeds waar men zich ook op ons fort moge be vinden. hoort men onze jongens het lied van Jan v/d Steen zingen. Met recht kan hiervan ook worden gezegdHet was een aangename en genoegelijkc avond en we spreken den wensch uit dat het duo Westenberg, begeleid door onzen vriend Smeehuizen als pianist en sergt. Jopie Steenbrink als violist, nog dik wijls in ons midden moge terugkeeren. We zeggen hun allen hartelijk dank voor hetgeen ze ons lieten hooren. in hun ernstige en komi sche coupletten, begeleiding van viool en piano en hun hoogst interessante duetten. Ontwikkeling en ontspanning van gemobili seerde troepen. Men meldt ons De Plaatselijke Commissie tot ontwikkeling en ontspanning van gemobiliseerde troepen te Amsterdam, dio hare werkzaamheden onder leiding van rar. H. Smeenge reeds in den voor- winter van het jaar dor mobilisaite aanving, vergaderde 9 Maart jl., inzonderheid tot behan deling van de vraag of en op welko wijze zij haar arbeid zou voortzetten Den vorigen winter waren er met belang- looze medewerking van oen aantal openbare en bijzondere onderwijzers onderscheidene cur- •II voor de gemobiliseerden geopend, die aanvankelijk goed bezocht werden, dccli al vrij spoedig, mede ten gevolge van veelvuldige troepenverplaatsingen, begonnen te kwijnen of ook te niet gingen door gemis aan belang stelling. Ook do wetenschappelijk© voorlezingen in s, hoe belangwekkend ook dikwijls, von den blijkens liet meestal niet te talrijk be zoek bj den voortgang geen genoegzame waardoering. Hit, "best slaagde nog «lo avonden, gewijd aan de ontspanning, waartoe van verschillende zijden medewerking werd verleend. '"waardeerde medewerking ondervond do Lonmmsio vooral van het Gemeentebestuur, aid Onderwijs. Zij kreeg do beschikking over onderscheidene lokaliteiten van openbare scholen, met verwarming en verlichting. En do hoofden dier scholen betoonden zich alle*- zins hulpvaardig. Tevens stelde liet gemeente bestuur een lokaliteit ten Stadhuis© beschik baar voor het ecretariar.t der Commissie, waargenomen door den hoer J. Stnin. Toen in het laatst van 1915 de militair© autoriteiten ingevolge opdracht van liet De partement van Oorlog zich met deze nuttige zaal: opzettciij'k begonnen bezig to houden, be geerden zij ook de voorlichting der Commissie, welko taak zij goeddeels overnamen, doch van welker dien- m rij zich herhaaldelijk bleven bedienen. Voornamelijk betrof dit hot ondor- wijs, waarvoor nu ook verschillende onderwij zer» eon bescheideni geldelijke toelage ontvan gen. Waar het ontspanning gold was do Commis sie dezen winter reeds m-q paar maal in do gelegenheid haar diensten te verleenen. Jn de jongste vergadering werd door verschil lende leden de opmerking gemaakt, dat het werk der Commissie vrijwel overbodig was ge worden en zij deswege iiaar taak zou kunnen neerleggen. Een besluit is nog niet genomen, wijl voor afgaand overleg met de provinciale commissi© tot welker organisatie zij behoort, wenschelijk Naar aanleiding van de opmerkingen en vragen, waarmede eenige leden der Commis sie aren geïnterpelleerd omtrent zekere voor stelling bij Curro, waarover de heer Arts in - Tweede Kamer ook vragen heeft gesteld aan Z.Exl. d u Minister van Oorln„-, litte 'e vergadering het noodig, nadrukkelijk to verklaren; dat zij daarmede in geenerlei be trekking stond. Die voorstelling ging uit van een sub-comité met oenigszins gclijkluidenden naam. zonder «enig verband met bovenge noemde Conimis.de. •Sinds cenigc dagen liet secretariaat der Commissie gevestigd in liet gebouw van do Bank van Leening. Engo Lombardsteeg to Amsterdam, telefoon 10510 N. 1e Compagnie Rog. Jagers. Serg. le kl. J. Hoek schrijft ons: Dezer dagen gaf de Recitecrclub van d© le Compsgmo Jagers een uitvoering ten bate van het Algemeen Watersnood-Co mité. De uitvoering is prachtig geslaagd. De zaal was niet zoo goed nezet als ij gewend zijn bij oen uitvoering van do le Compagnie. Do afwezigen hadden beslist ongelijk, want hetgeen ten tooneelo werd gebracht, overtrof al hetgeno (de uitvoering van ..Eerloos" misschien uitgezonderd) wat op dat gebied was gepres teerd. Do voorstelling werd geopend door cenigo verdienstelijk uitgevoerde muzieknummers van het stririje der le Compagnie, daarna ving men. aan met het zoozeer bekende ioo- noelspel „Hoogmoed" van mevrouw Louis© Stratenus. De rollen van gravin van Ru wen daal en Aleido, pleegdochter van baron v. Bergum, werden vervuld door do dames van 't Hart Konden wij 't spel van mevrouw 't Hart reeds in dc opvoering van ..Eerloos"" bewonderen, ook nu hadden wij daar ruim schoots gelegen hei 1 toe, zij overtrof zichzelf en dat zegt meer dan genoeg. Ook mejuffrouw 't Hart dio wij hier voor 't- eerst op de plan kon zagen, was m r dan schitterend. Beiden dair.es onze .oprechte hulde. Van de hcorenrollen noemen wij in de eersto plaats don lieer Beaumond (boyon van Bergum) vaa hem bobben wij reeds zooveel goeds go- schreven, dat het moeilijk is om daaraan nog iets too t© voegen, men weet, goede v.ijn be hoeft geen krans. Ook do hoeren Slinger en Kou wen, die de rollen van lierman en Ern^t- uitbeeldden, deden dit naar ieders genoegen. Vooral de heer Kouwen trof ons door zijn vast- 1-i-id van woord en spel, ook dezen hoeren onzo bijzondere hulde. De bijrollen waren ook iij goede handen, zoodat hei geheel naar v.-•>. 'i v- rliep. Nadat in do pauze het *trijkjo zich weer duchtig had geweerd, ring de opvoering Tan het blijspel „Twee oude bekenden of de gevol gen vin een rukwind" aan. Ook dit werd vlug cn vlot gespeeld en wat werd hier gelachen: Mevr 't Hart vervulde hier do rol van me vrouw Klink, verder commentaar is dus over bodig. Van do dames noemen wij verder mej. Rooyakkers en mej. Pootmnns. vooral «le eer ste speelde zeer lief en verdienstelijk. Van de heereu v. d. Iioog en Slinger had laatstge noemde de lachers op zijn hand, hij was «>o!c bijzonder koddig :n uitlatingen en manieren. Allen hobben hier hun uiterste best gedaan, om den avond naar behooren io doen slagen, waarin zij trouwens ten volle geslaagd zijn. Een gezellig bal hield liet publiek nog gerni- men tijd bijeen, terwijl de hoeren v. d. Meu- len (jager 1 o Comp.) en He'f gouw uit Poeldijk met de hun bekende geestigheid, de pauze tusschen de dansnummers, met hun luimige voordrachten aanvulden. Rest ons nog een woord van dank aan do verschillend© gedien stigen. dio hoewel bescheiden van rol, toch hun uiterste best deden om den avond echit- irrnd tc doen sla - I i-. •-.■neru !.-- r van do Recitecrclub .de WelEdelGestr. hec-r ros.- luit. Gul jé was den gehelen avond aanwezig. Nader vernemen wij. dat het batig saldo ten voordele van het Watersuood-Comite» be droeg 12.26,

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1916 | | pagina 3